A ja zrobiłem aroniowo-jablkowy dałem zgniecionych owoców w proporcji 1:5 czyli 1 cześć owoców i 5 części wody . Zagotowałem wodę z cukrem tym razem cukru nie żałowałem gdzieś 2 może 3 łyżki na 1litr wody .Ocet wyszedł mocny klarowny poprostu super . Kiedyś dawałem więcej owoców mniej wody i była lipa.
@@DietaZdrowychKaloriiPo raz pierwszy zrobiłam ocet z kwiatów bzu lilaka,ale dziwnie pachnie,czy mam go wylac.Piekną matkę octową Pani wychodowała,pozdrawiam
Właśnie zrobiła mi się taka matka/kombucha. Jest porządnie kwaśna. Intuicyjnie jej nie wyrzucałam, bo czułam, że jest to coś dobrego. Dzięki za film, dużo się dowiedziałam. Od jesieni 2017 robię różne octy. Smaczny był ananasowy, pigwowy, winogronowy, gruszkowy. Nie wiedziałam o occie ze szczypiorku. Czuję się zainspirowana.
Jakże mi miło. Matki nie wyrzucamy, są tacy co robią z niej kremy do twarzy. Jest świetna do robienia następnych octów, można ją ususzyć i przechować w lodówce. Szczypiorkowy ocet na początku śmierdział strasznie. Długo trzeba czekać na ten grzybowy zapach. Ananasowy brzmi świetnie, gruszkowy też mnie zainteresował. Pozdrawiam serdecznie :-)
4: 28 Owoce i warzywa korzystniej jest umyć ze względu na różne pyły przyniesione z wiatrem lub deszczem, kwiatów (np. bzu ) nie myjemy, bo zależy nam na cennym pyłku. Wszystkie surowce pozyskiwane ze stanu naturalnego, zbieramy z dala od dróg, pól rolnych itp.
Witam serdecznie Robię octy od jakiegoś roku. Moim ulubionym jest ocet estragonowy i miętowy. Dlatego skupiłam się właśnie na nich. Problem muszek rozwiązałam kupując hermetyczne garnki gliniane. Zioła wkładam na dno, przyciskam kamieniami (do kamionek) na miesiąc. Po tym czasie zlewam płyn do słoików i czekam na sklarowanie się, po czym rozlewam do ciemnych butelek. Pozostawiam nie do końca dokręcone nakrętki. Na początku mojej przygody z octami zbyt szybko dokręciłam butelkę, kiedy to ocet jeszcze fermentował i wywołało to....eksplozje w szafce. Koszmar. Teraz mamy Oktober 2018 ale moje najaromatyczniejsze octy były nastawiane w maju (wcześniejszych już brak) Pięknie pachną. To prawda, ale są tez doskonale w smaku. Różnica miedzy takimi odstałymi a świeżymi jest ogromna.
Opis octów tak ale nie przepis na niego, pani zaczęła mówić o proporcjach ale zmieniła temat i z filmu wiem tylko że do słoja wkładamy 1/3 owoców,a co z ilością wody na te ilość ?
Do mieszania zaczynu,octu uźywamy drewnianej łopatki. Do zaczynu można dodać cukru w trakcie fer.entacji tylko proponuję go rozpuścić w przegotowanej ciepłej wodzie i dolać.Słoiki naleźy przykryć gazą.Kwas z buraczka moźna zakręcić nigdy ocet.Po ustaniu fermentacji zlewamy do butelek,.małych słoików i pozostawiamy aby ocet sobie dojrzewał.Proszę o informację czy moźna zrobić ocet z winogron?.🌹🎻🌹🌹
bakterie w occie na jelita, czemu nie przeciez wyraznie napisno rozciecz, nie czepiejcie sie dziewczyny, jest bardzo merytoryczna, ocet ze szczypiorku genialne, mozna jeszcze stosowac w okladach np. z glinka, ziemniakami i ciastem
Zrobiłam octy wg Pani porad. Mam jabłkowy i Jabłkowo-jeżynowy. Ocet pigwowo-jabłkowy teraz się robi. Pięknie pachnie, ale ja nie o tym. Chcę podziękować za bardzo przydatny filmik i zapytać o octy ziołowe. W tym roku nazbierałam bardzo dużo wrotyczu. Część wysuszonych na strychu roślin zmieliłam i zapakowałam w papierowe torebki używając zioło do mieszanek na odrobaczanie. I pytanie. Czy z suszonego wrotyczu mogę zrobić, albo czy zrobi się ocet? A może dorzucę do niego trochę jabłek z własnego ogrodu? Serdecznie pozdrawiam Panią i Pani Mamę.. Robicie dobrą robotę.
Dzień dobry Pani. Bardzo dziękuję za tak życzliwy komentarz. Jest mi bardzo miło i bardzo mnie to motywuje do pracy. Mam nadzieję niedługo nagrać i pokazać trochę przepisów z octami w gotowaniu. Nawiązując do wrotycza. Przeczytałam książkę Fitoterapie i leki roślinne i nie mam odwagi używać wrotyczu do celów spożywczych. Po prostu się boję. Nie powiem więc jak zrobić z nim ocet bo boję się, że komuś zaszkodzę. Tak szczerze to nawet nie wiem jak to zrobić by nie było to niebezpieczne dla zdrowia. Bardzo mi przykro, że nie mogę pomóc :-( Serdecznie Panią pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i radości z eksperymentów :-)
Wrotycz stosować można, aczkolwiek ostrożnie. Robiłem ocet z suszonego wrotyczu (zmieszanego z innymi ziołami). Przetwarzałem po prostu pozostałe, niezużyte po poprzednim sezonie resztki. Ocet wyszedł niesamowicie aromatyczny. Użytkowany jest głównie do celów zewnętrznych - płukanie włosów + toniki dla krewnych. Nikt z użytkowników nie doznał skutków ubocznych :) a wręcz zniknęły łupieże, przestały swędzieć głowy po myciu itp. Podobno wrotycz ma też działanie przeciwkleszczowe. Przed zastowowaniem proszę jednak sprawdzić jak Pani skóra reaguje na wrotycz na małej powierzchni. Stosowanie wewnętrzne wrotyczu też testowałem bardziej z ciekawości - chodziło mi wykorzystanie go jako przyprawę bądź dodatek do herbat. Dawniej używany był jako przyprawa. Piłem także czysty napar z łyżeczki. Smak jest dosyć osobliwy - kwestia gustu. Nie miałem żadnych problemów zdrowotnych po użyciu. Podobno wykazuje działanie przeciwzapalne i odrobaczające. Tyle z mojej strony, na koniec jeszcze raz powtórzę - ostrożność wskazana :) Pozdrawiam
Witam serdecznie nastawiłe ocet 6 tygodni temu i jabłka zaczeły opsdać.. w zwiazki a tym mam kilka pytań. Czy to oznacz ze ocet jest gotowy I odcedzać? Czy te kwasne jabłka można miksować potroche do szejķów czy je wyrzucić? Czy tą matke białą można zjadać? Dziekuje I pozdrawiam.
Dzień dobry. Ocet można już odlać. Jabłek do szejków bym nie używała. Wiem, że robię ludzie z nimi musztardę - nie robiłam. Teraz ocet musi trochę odpocząć. Najlepiej pod przykryciem z płótna poobserwować, czy jeszcze się pieni. Jeśli proces fermentacji na dobre się zakończył możemy czekać na matkę (taki kożuch glutowaty) albo spróbować czy smakuje octem i jeśli tak to zlać i odstawić zamknięty na minimum 3 miesiące. Pozdrawiam serdecznie Iwona Bates
Pani Jolu. Czas w jakim ocet się robi jest różny dla każdej produkcji. Zależy od owoców, wody, temperatury pomieszczenia. Może być w 3 tygodnie i może być w 6. Proszę regularnie mieszać i sprawdzać czy nie tworzy się pleść na wierzchu. Jak owoce zaczną opadać to znaczy, że już płyn octowieje i gdy opadną owoce zlewamy. Bardzo żałuję, że nie mogę dać bardziej rzeczowej odpowiedzi ale wszystko zależy od bakterii które hodujemy, jeśli mnożą się szybko, jest szybko, jeśli wolno jest później. Pozdrawiam serdecznie. Iwona Bates :-)
@@DietaZdrowychKalorii Dziękuję, no po prostu mam jakiś tam ropień w nosie od 3 lat i chętnie naprawił bym sobie mikrobiom. Tak mi się skojarzyło coś chyba w sumie odnośnie wykładu tego Pana, a propos okładania się mikrobiomem :D ua-cam.com/video/rmpJn8MyCNM/v-deo.html&ab_channel=aTVBeBISZdrowyKana%C5%82
@@matespider Rozumiem, ale nie chciałabym zaszkodzić. Może warto przyjrzeć się olejkom? Wiem, że ten z drzewa herbacianego zwalcza gronkowca. Może warto poszukać informacji? Aromatoterapia?
Mam wrażenie że mój przestał już bąbelkować ale nie jestem pewna czy nie za wcześnie czy nic się nie stanie jak jeszcze poleży dłużej?A i jeszcze na dnie zanim zamieszam jest taki mętny z owaców ale całkiem owoce nie opadły czy to dobrze?
Pani Moniko, wszystko zależy od Pani cierpliwości, jeśli Pani ma cierpliwość, proszę jeszcze pomieszać i zostawić na kilka dni. Jeśli Pani cierpliwość jest na granicy braku jej, proszę zlać i obserwować czy pojawia się taki nalot jak przy zbyt długo stojących ogórkach. W takiej sytuacji jeszcze mieszać kilka dni i ponownie odcedzić. Pozdrawiam serdecznie :-)
Ocet można zrobić z wszystkiego , ale czy ocet z dyni będzie dobry i czy ma jakieś właściwości prozdrowotne, to nie wiem, bo takich badań nie znalazłam. Nie wiem czy ocet dyniowy będzie ładnie pachniał i czy będzie smaczny, jeśli Pan nie spróbuje, też Pan się nie dowie. Życzę radości z eksperymentów :-)
Generalnie pestki Dyni, mają właściwości przeciw robalom w naszym organizmie. Jednak czy owoc/dynia ma takie właściwości, nie zabardzo mi się to wydaje. Hmmm, ciekawe czy by ocet z nasion/pestek Dyni wyszedł. Hmm i czy trzeba byłoby je zmielić jak na mąkę.
Witam. Zainspirowany filmikiem nastawiłem w tym roku oprócz octu jabłkowego dwa nowe: szczypiorkowy i z kwiatów koniczyny. Po pewnym czasie na wierzchu pojawił sie delikatny biały nalot (podobny jak przy kiszonych ogórkach), pozlewałem do słoików i ponownie pojawił się nalot. Nie wien czy tak ma być zapach wydaje mi sie właściwy- octowy, płyny na razie są mętne??
Piotr Haiter zdrowe octy są metne, matka nie zawsze powstaje. Ważne czy dalej pracuje? Jeśli tak, potrzebuje wiecej czasu, jeśli nie trzeba go szczelnie zamknąć i dać czas na dojrzewanie.
Super, dziękuję za filmik :) A czy na drugi dzień od nastawienia można dodać cukru? Zamierzałam zrobić zupełnie bez cukru, wg innego przepisu, ale może korzystniej będzie jednak z tym cukrem...
Fajny filmik Jak Pani pozbyłam się narośli koło oczu ? Czy smarować tylko ten narośl i jak często w ciagu dnia. po jakim czasie można się spodziewać wyleczenia ? Serdecznie pozdrawiam Róża
@@DietaZdrowychKalorii jeśli wypływają to może przykryć czym w wodzie żeby nie wypływały jak przy zakwasie ? Czy to będzie miało negatywny skutek na ocet ?
@@DietaZdrowychKalorii spoko, robię swój ser, chleb, wino, nalewki, miód pitny, szynki z szynkowaru i inne domowe wyroby to i na ocet znajdę czas, zbieram po prostu informacje na start, nakręcił mnie ten ocet z bzu i kończyny, winko jest fajne i zdrowe z tych kwiatów tak że i ocet będzie fajny, a śliwka też może być i ananas też ? A babany muszą mieć czarne plamki to znaczy być dojrzałe tak?
Dieta Zdrowych Kalorii- Droga Pani proszę zawsze uświadamiać ludzi żeby stosowali ocet jabłkowy ale tylko jak mają zdrową śluzówkę żołądka , ponieważ ja miałem uszkodzoną śluzówkę i tak się załatwiłem tym octem że nie chcę tego nawet wspominać , dlaczego tego nikt nie tłumaczy , to są bardzo poważne sprawy dla ludzi z chorym żołądkiem , pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
Niestety gaz powstały w fermentacji wypycha owoce i dlatego octy na tym etapie trzeba minimum 2 razy dziennie mieszać. Ja nie stosuję obciążeń, ale mieszam bardzo często. Widziałam zdjęcia na których owoce były obciążone i tak trzeba mieszać - inaczej może powstać pleśń. Miłego octowania :-)
Witam! Czy jest możliwość zakupienia od pani octu jabłkowego? Próbowałam robić ale mi nie wyszedł. Zależy mi żeby był naturalny w 100%. Pozdrawiam Irena
Dziękuję za przekazanie wiedzy , zrobiłam wiśniowy jest pyszny. Nie wiem wogole co zrobić z wiśniami są pyszne ale mam ich dużo i szkoda wyrzucić . Może ktoś podsunie jakiś pomysł ?
Z wiśniami niestety niewiele można zrobić, bo zawierają żywe bakterie i drożdże. Można próbować tworzyć z nich jakieś przetwory musztardo, kechupo- podobne. Z drugiej strony, to okazja do nowych odkryć kulinarnych. Z eksperymentów powstają różne delikatesy. Trzymam kciuki.
Po odcedzeniu owoców jeszcze trzeba czekać rok by był dobry? Ja po przecedzeniu używam, czy to źle? I czy po odcedzeniu i pozostawieniu niedokręconego nie wejdą tam muszki?
Z octami jest trochę jak z winem można pić młode wino, ale takie, które poleżało w beczce jest smaczniejsze. Proponuję jednak odczekać aż zbuduje się matka i dopiero zlać i używać lub jeszcze poczekać aż nabierze aromatu. Czas sprawia, że ocet jest smaczniejszy. Nie mniej jednak - nic złego się Pani nie stanie jeśli od razu po zlaniu z owoców będzie pani używać octu. Mam nadzieję, że przestał gazować :-)
Ja już od kilku ładnych lat robię ocet i kurcze nigdy nie czekałam. Czasem już nawet po roku po otwarciu butelki lekko "szampanował" przez chwilę, czy to źle? Ja słyszałam, że on po zrobieniu nadaje się do picia przez dwa lata, więc po tym czasie uważałam że już nie. Więc jak długo Pani zdaniem może leżakować?
Pani Ewo, stare octy mojej mamy w tym roku po upałach gazują... Taki mieliśmy upał. zasadniczo idealny czas leżakowania dla octu to rok - ale kto by wytrzymał. Po zlaniu z owoców, zostawiamy niedomknięty ocet na 3 tygodnie w tym czasie powinna utworzyć się matka i ocet jest gotowy. Zlewamy i używamy lub zamykamy szczelnie i leżakuje do czasu kiedy będzie potrzebny. Proszę się nie przejmować. Jeśli za wcześnie zaczynamy używać octu nic złego się nie stanie, nawet jeśli alkohol nie zamienił się w ocet to jeszcze nie znaczy że ktoś się taką małą ilością upije. Pozdrawiam serdecznie :-)
Dzięki bo już się bałam że sobie zaszkodziłam :) Oj gdyby tam był alkohol choćby w małej ilości z pewnością bym poczuła i zobaczyła bo taki ze mnie "pijaczek" że głowa mała :)Pozdrawiam cieplutko.
Witam Nastawiłam ocet 2 tygodnie temu i teraz jest piękna pogoda 30 stopni Mam pytanie Czy mogę te słoiki wystawić na słońce na balkon aby pracowały na słońcu??? Czy w takich warunkach może się zrobić matka octowa? Pozdrawiam
Zrobilam ocet z mniszka lekarskiego -kwiaty- i po odcedzeniu kwiatow -zlalam i stoi w sloju i na powierzchni utworzyl sie korzuch ale to nie matka (tak wyglada ja szumowiny z rosolu) -czy ocet jest do spozycia czy do wylania -
bardzo dobry film, pelna koherencja serca. kombucha to fermentacja mlekowa, wiec masz racje, bo fim jest o fernentacji octowej, matka to rodzaj zoogleii, wiec tez w pelni masz racje, pieknie robisz i milo opowiadasz, Kolezanko. technolog zywnosci mgr inz....z jakimis kropkami
Witam mam pytanie . Robię ocet jabłkowy codziennie mieszam jabłka mi się prawie rozpuściły minęły trzy tygodnie , kiedy mam to zlać do innych naczyń ? Pozdrawiam Ps . filmik super :)
Witam :-) Proszę spróbować jak to smakuje? Jest jeszcze słodkie, wytrawne czy kwaśne? Jeśli jest kwaśne, zlałabym, przykryła ściereczką i wstawiła w ciemne miejsce. Ważne by obserwować czy nie powstaje brzydka pleśń - taki biały kożuch. Jeśli tak, dodać cukier i jeszcze raz przefermentować. Jak zacznie smakować octem, zlać i zamknąć szczelnie i przechować minimum 3 miesiące. Pozdrawiam serdecznie :-)
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. To będzie mój pierwszy ocet 😊 czy Pani pije ocet jabłkowy przed posiłkiem tak jak niektórzy zalecają na pół szklanki wody łyżkę octu? To mój początek z octami więc dlatego pytam, bo nie jestem całkowicie w temacie. Jestem ciekawa do czego używacie później te inne octy smakowe. 😊 Bo spróbowałabym jakiś zrobić jeszcze, ale do czego bo potem używać.😊
@@DietaZdrowychKalorii jakich jabłek użyła Pani do tego jablkowego octu? Ma piękny kolor zachodzącego słońca... Drugie pytanie skąd 5aka piękna matka octowa? Czy to rezultat dawnych matek przekładanych do kolejnych słoi i,, rosnących,, przez lata?
Ponieważ tych octów robimy dużo, zawsze jakaś "matka" jest w domu. Zazwyczaj jak wrzuci się ją do nowego "nastawu" na ocet wyrzuca się ją z opadłymi owocami i robi następną.
@@DietaZdrowychKalorii ok dziękuję, a z jakich jabłek był robiony ten jabłek? Ja zrobiłam z papierówek i jest jasno żółty. Państwa ma lekko czerwonawy kolor...
Nie mam badań o occie bananowym, na pewno ma podobny zestaw bakterii co ocet jabłkowy. Jest ostrzejszy w smaku i świetnie pasuje do ryb. Używam do celów kulinarnych :-)
Tak matki octowe mają zastosowanie, nawet robi się z nich kosmetyki. Ja używam jako nawozu do borówki. Wrzucam matkę do beczki z wodą dla borówek i podlewam ciepłą wodą. Potem uzupełniam wodę i tak całe lato.
Temat rzeka :-) zastosowanie jest szerokie: napoje, surówki, marynaty, kosmetyka i leczenie. Octy mogą stać latami, im starsze tym lepsze. Szczelnie zamknięte i w ciemnym miejscu :-)
Jagoda Marzec . To skomplikowane ponieważ jeśli ocet jest niespasteryzowany bedzie przyspieszal kiszenie. Jeśli chcesz zatrzymać proces musisz spasteryzowac ocet wtedy będzie marynowal bez kiszenia. Ocet może być wykorzystywany do marynowania mies przed pieczeniem.
Zrobilam jeden ocet jablkowy i wydawal się dość gorzkawy w smaku(stal ok.2 tygodni),po tygodniu natomiast ocet jest slodki i rzeczywiscie wykazuje wlasciwosci tonizujace
Ocet będzie porządnym octem jak będzie jeszcze pracował kilka miesięcy a nawet kilka lat, daj mu więcej czasu. :) Mam nadzieje że po 4 lata wiesz jak zrobić ocet :)
Świetne pytani! Tak można i moja mama robi :-) przecinamy owoce, oczyszczamy gniazda i zalewamy wodą z cukrem. Po zakończeniu fermentacji słodzimy i przeprowadzamy ponowną fermentację :-)
@@DietaZdrowychKalorii Dziekuje za szybka odpowiedz ale nie zrozumialam o co chodzi z ta podwojna fermentacja.Jak jak zaleje owoce woda z cukrem i zaczna fermentowac to znowu dodac cukier i wode?
@@Ws-wr6xt już tłumaczę. Za pierwszym razem wrzucamy owoce i wodę z cukrem i czekamy aż wszystko zacznie pracować, potem opadną owoce i zlewamy. W tym momencie dodajemy kolejne 4 łyżki cukru na każdy litr i fermentacja zaczyna się od nowa, wszystko bombluje i pieni się, mieszamy codziennie. A jak przestanie pracować to dopiero, czekamy na pojawienie się matki octowej. Inaczej ocet będzie bardzo słaby - mało kwaśny.
Witam. Widzę, że do mieszania octów używa Pani metalowej łyżki. Z tego co słyszałem i doczytywałem nie jest to wskazane. Czy zatem używanie metalowej łyżki w prezentowanym materiale jest przypadkowe czy też używa jej pani regularnie? Jeżeli używa jej Pani regularnie to czy z obserwacji nic złego się z octem nie dzieje? Być może opinia o tym, że łyżka metalowa nie jest wskazana to mit. Sam używał do octów łyżek z tworzywa - atestowanego do spożywki (nie przypadkowego). Takie łatwo utrzymać w czystości w przeciwieństwie do łyżek drewnianych, które nasiąkają mieszanym octem.
To normalne, że matka opada. To czas by octy zlać i bardzo szczelnie zamknąć. Ja wlewam do butelek na 1 cm od zupełnie pełnej, zakręcam szczelnie i zalewam woskiem łączenie nakrętki z szkłem. Szkoda mi jak tworzy się w butelce wiele matek i zjadają ocet. Najlepsze octy są stare, ja mam takie, które mają po kilka lat, ale nawet taki tegoroczny już w listopadzie będzie smaczniejszy :-)
Jak to jest że do zrobienia octu z jabłek dodaje się cukier ale do zakwasu buraczanego sól?????? Kiedy idzie sól a kiedy cukier??? Dziękuję za filmiki Sa inspirujące ale niekiedy niedokładnie i nie do końca wytłumaczone. Pozdrawiam
Ocet nie szkodzi na cholesterol, w znaczeniu nie podwyższa jego poziomu. Starsze osoby mają delikatny przełyk, dlatego ocet powinny pić mocno rozcieńczony. Chodzi o to by nie wysuszać śluzówki i nie drażnić jej. Polecam też ocet w surówkach. zmieszany 1 do 1 z oliwą lub dobrym olejem. Pozdrawiam serdecznie :-)
Ewa ocet z płatków róży jest możliwy. Posiadam kilka litrów. Moja mama eksperymentowała z różą dziką i ogrodową. Pachnie naprawdę pięknie - polecam :-)
@@DietaZdrowychKalorii No to świetnie, bo róże bardzo obrodziły a syropu mam już dość :) Bałam się że płatki są za suche no i jeszcze kwestia tego do czego on potem pasuje- to się zobaczy. Nowe doświadczenie, bo z owoców ( jabłek, gruszek i śliwek) już robiłam.Dziękuję.
@@lucynaw78 Ja robiłam z płatków róży jadalnej. Jeszcze nie wiem do czego go użyć :) Co do długości to robiłam w 2 słojach. W jednym wyszedł ocet a w drugim wino :)
Super film, leci sub. Szukam informacji bo 2x już mi splesnial ocet :( owoce wyplywaly na powierzchnie pomimo dociazenia, małe odbywające się kawałeczki. Jakiś pomysł na to? Bo tutaj widzę, że wszystko pływa nad powierzchnią wody... Dzięki
@lux mundi Dzięki, juz 2 partie zrobiłem i wyszły. Jedna z soku wyciskanego na wolnoobrotówce a druga z soku plus obierki. Mieszanie i 3x dziennie plastikową łyżką i się udało. Choć wcześniej tak samo robiłem, ale z całych. Zapach tego wyciskanego bije na głowę tego z kawąłków jabłka. Pozdro!
Pierwszy raz coś takiego słyszę. Owszem jak skorupkę jajka włoży się do octu (jakiegokolwiek) to zmięknie. Ile jednak trzeba by wypić tego octu by krew była kwaśna? W żołądku mamy kwas znacznie mocniejszy i jakoś nie rozmiękczamy nim kości. Nie wiem co farmaceutka miała na myśli. Trzeba koniecznie w takich sytuacjach poprosić o wyjaśnienie tej teorii. Może myślała o zębach? Ocet może szkodzić na szkliwo, warto po wypiciu wody z octem umyć zęby. .
Dieta Zdrowych Kalorii serdecznie dziekuje za tak szybka odpowiedz😍. Mieta rosnie mi w donicach jak szalona wiec uznalam ze ocet mietowy to dobry pomysl na lato. Jeszcze raz wielkie dzieki za odpowiedz i swietny filmik pozdrawiam
Pani Barbaro, jeśli mięty ma Pani tak dużo to polecam sałatkę z kuskusu i mięty: Kuskus zalany gorącą wodą, pęczek mięty posiekać. 3 małe ogórki gruntowe obrać i posiekać, zielone oliwki posiekane do smaku więcej, mniej lub wcale. Doprawić octem jabłkowym lub sokiem z cytryny i oliwą, oraz solą. Odstawić do przegryzienia do lodówki na godzinę i jeść zimne. Przepyszne :-) Pozdrawiam, Iwona Bates
Witam. Pani już jest ekspertem. Proszę mi powiedzieć, dlaczego zrobiła się galaretka z wody, którą zalałam zioła(mniszek lekarski, pokrzywa, kurdybanek- każdo osobno).Woda była przegotowana i ostudzona ( na 1l wody dałam 4 łyżki cukru), stało w ciepłym przykryte serwetką i po dwóch dniach galaretka się zrobiła, czy to normalny proces. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Halina ❤
👍Polecam wykonanie octu z owoców dzikiej róży. Nowatorskie podejście do owocu dzikiej róży,zachowujące wszystkie właściwości zdrowotne owocu dzikiej róży opisałem w filmiku. ua-cam.com/video/_zmZ3HSuIZs/v-deo.html🍷
Panie Rafale na 1 kg jabłek pokrojonych w ósemki 1 litr wody i 4 łyżki cukru. Żadnych drożdży, żadnych innych dodatków. Pamiętać by przemieszać codziennie by nie spleśniało na wierzchu. Dalej tak jak w filmie. Co do picia, mam nadzieję, że pije Pan ten ocet dobrze rozcieńczony :-)
@@marekfudali1141 Panie Rafale na 1 kg jabłek pokrojonych w ósemki 1 litr wody i 4 łyżki cukru. Żadnych drożdży, żadnych innych dodatków. Pamiętać by przemieszać codziennie by nie spleśniało na wierzchu. Dalej tak jak w filmie. Co do picia, mam nadzieję, że pije Pan ten ocet dobrze rozcieńczony :-) PRZEPIS PODANY KILKA WPISOW WCZESNIEJ PANU RAFALOWI KOT.
Żeby ocet był w miarę kwaśny potrzebuje wystarczająco dużo cukru na alkohol. Można zrobić ocet z soku jabłkowego bez cukru. To jednak nie ma takiego znaczenia ponieważ podczas fermentacji bakterie skonsumują cały cukier i go w occie nie będzie. 😊
@@miroslawasakowicz2091 żeby powstał ocet, musi wcześniej powstać alkohol, aby znowu ten powstał musi być cukier bo drożdże muszą coś jeść. Oczywiście w jabłkach jest cukier, ale jest go bardzo mało i powstanie alko dość słabe, a tym samy mała moc octu, ponieważ znowu to bakterie octowe bedą miały mało jedzonka:)
To mit podobny do tego, że nie wolno kroić sałaty nożem... W obecnych czasach korzystamy ze szlachetnej stali nierdzewnej, która nie wchodzi w reakcję z kwasami. Chyba, że ktoś używa najtańszych łyżek z marketu, albo starych aluminiowych, to się zgodzę.
POZDRAWIAM SERDECZNIE CIĘ KOCHANA I CAŁUJĘ PIĘKNIE SUPER BRAWO GRATULUJĘ PIOTREK KASZKUR ARTYSTA ŻYCZĘ PANI MIŁYCH WAKACJI DLA PANI ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO DOBREGO VIVA POLONIA LOVE POLAND PITER ARTIST FROM POLAND LOVE MY GIRL FAN CAROLINE LOVE YOU TUBE GLORY AMERICA
@@annaanielska Chodzi o roślinę. W tej chwili , czyli po 5 tygodniach od nastawu ,moje octu nieco się rozwodniły, ale nadal nie przypominają wodnej konsystencji. Za to i szczypiorek , i maggi opadły na dno, więc przypuszczam, że można już je przekierować? Ciekawie zapowiada się mój nowy nastaw z trybuli, ponieważ jego konsystencja jest jeszcze gęściejsza
Tutaj zdania są podzielone, bo czym innym są pikantne potrawy, czym innym ocet, I tak jak oczywiście picie wody z octem w takiej sytuacji niekoniecznie jest zalecane, chociaż niektórzy mogą. To jedzenie surówek i sałatek z niewielką ilością octu może bardzo pozytywnie wpływać na zdrowie. Tworzenie emulsji z oliwy i octu i łączenie z sałatą, pomidorami ogórkami, kapustą jest bezpiecznym podawaniem octu. Jest wiele artykułów o dobroczynnej mocy octu jabłkowego, leczy naprawdę wiele chorób i problemów zdrowotnych, więc szkoda z niego rezygnować.
Co zrobić żeby trzymać taki domowy ocet piza lodówką, nawet kilka lat. OPRÓCZ PASTERYZACJI CZY DODAWANIA JAKICHŚ KONSERWANTÓW, CZEGO NIE MAM ZAMIARU ROBIĆ!!!.
Trzymam octy po kilka lat w piwnicy i w spiżarce. Pierwszy warunek przelewamy do butelek aż pod korek, 2 szczelnie zakręcamy. 3 obserwujemy octy - jeśli widzimy, że przy szyjce tworzy się kożuch - to znaczy że nie jest idealnie szczelnie zamknięty, Wyjmujemy matkę (kożuch), Zamykamy i zalewamy korek woskiem by w 100% szczelnie zamknąć ocet. Trzymamy w ciemnych pomieszczeniach lub szafkach. Męty zbierające się na dnie są naturalne, bogate w składniki odżywcze i nie klarujemy ostów. Nigdy, ale to nigdy nie pasteryzuję octów.
Panie Rafale to jest ocet a nie bomba. Proszę się tak nie przejmować proporcjami aż tak, Drożdży tam nie ma wcale, wino się nie zrobi, ponieważ robimy to w otwartym naczyniu a nie w gąsiorku.
Czyli Pani twierdzi ze ilosc cukru i wody jaka zalejemy jablka jest niewazna i to czy jablka pokroimy czy tez zetrzemy na tartce tez jest niewazna ! Wiem ze aby zrobic dobre wino czy tez dobry ocet niestety ale proporcje sa bardzo wazne. Bylbym bardzo wdzieczny gdyby Pani zechciala konkretnie podac ilosc jablek wody cukru i czego tam jeszcze do zrobienia wlasnie tego octu ktory jest tu na video. Dziekuje bardzo i pozdrawiam ! A jeszcze lepiej pokazac krok po kroku jak sie robi taki ocet. Pije duzo octu codziennie z woda i niestety trudno jest znalezc niepasteryzowany chcialbym zrobic go sam ale juz kilka razy wyszlo mi cos co nie ma ani smaku ani nic z octu.
Panie Rafale na 1 kg jabłek pokrojonych w ósemki 1 litr wody i 4 łyżki cukru. Żadnych drożdży, żadnych innych dodatków. Pamiętać by przemieszać codziennie by nie spleśniało na wierzchu. Dalej tak jak w filmie. Co do picia, mam nadzieję, że pije Pan ten ocet dobrze rozcieńczony :-)
Super !!! Bardzo Pani dziekuje! Zrobie to w tym tygodniu jak tylko wyjde z przeziebienia ktore mnie dopadlo. Uwielbiam ocet jablkowy niepasteryzowany, pije codziennie jedna lyzke stolowa na szklanke wody Kangen. Zdrowy tryb zycia jest dla naszej rodziny bardzo wazny. Cala nasza rodzina jest na diecie weganskiej juz 5 lat i mamy sie dobrze. Dziekuje Pani za wyjasnienie moich watpliwosci. Pozdrawiam.
Czy matkę octową nie powinno się stosować do tego samego octu?. W sensie mam matkę octową z jabłek więc do jabłek tylko. W innym wypadku jest to w zasadzie mieszkanie zastosowań, zwłaszcza w przypadku octów ziołowych. Wszystko ma swoje właściwości.
Gdzie kupić nie pryskane jabłka?. Jestem z Poznania jeśli to w czymś kolwiek pomorze. Jabłka ze skórka tylko że pryskane to trochę nie bardzo mi się to podoba...
@@danielgmerek933 Takie typowo nie pryskane, od sadownika który nie pryska. Niestety na moment obecny, tak to wygląda. Ale ludzie się przekonują powoli do takiej metody, kupowania bez pośredników, co przecież sklepy skupują za małe grosze a sprzedają za duże pieniądze. Można by kupować bio jabłka. Jest jednak parę ale w tym 1. Bio uprawy to uprawy stosujące opryski lub żyjądka zwalczające różnego rodzaju grzyby, insekty i tak dalej, jest to ponoć chemia która jest zdrowa. --Trzeba jednak zwrócić uwagę na to że Bio ta roślina owoc czy co tam, bio oznacza metodę chodowania danej rośliny czy owocu, jednak w fabrykach, sortowniach, magazynach żywnościowych, dodają chemii i to już przeważnie jest ta nie fajna chemia. Są także przypadki że nie tylko chemii a na przykład poddawaniu obróbce termicznej czy dodawaniu cukru tego przetwożonego, kiedyś w sklepie trzymałem w ręce takie mleko migdałowe, od razu odłożyłem, prażone i dosłodzone i jak byk znak bio organizacji (bo ja zwracam nie tylko na napis, każdy może sobie napisać że na przykład ma górę złota w piwnicy, a prawda może być inna). 2. Są mi znane sytuacje gdzie ktoś sprzedawał powiedzmy marchew żekomo bio, ale w zaufanym gronie chwalił się jakąś nową wersją niezdrowych oprysku, których badania organizacji bio, nie wykrywała owej chemii. Wniosek, warto szukać dobrego dostawcy na wsi/..., a jeszcze lepiej gdyby ta osoba miała starodawne odmiany nie to pseudo jabłonie zm o d y f i k o w a n e krzaczki na których jest parę jabłek, oczywiście trzeba cały czas zwracać uwagę czy taki sadownik nie kombinuje coś z chemią szkodliwą. Na przykład niektórzy do niektórych przypadłości roślin stosują sok z pokrzywy, to jest zdrowe (o ile ktoś wcześniej nie poczęstował tej pokrzywy chemią). Pokrzywa jest ogromnie zdrowa, dla nas, dla chodowlanych zwierząt, ... .
@@kitsu8379 Z tymi bio napisami znam temat robienie ludzi w balona. Ojciec kuzyna ma prawdziwą marchew to jak przyniósł kiedyś do niego do domu to ja czułem to w innym pokoju. Tej sklepowej to nie da się wyczuć z połowy metra nawet.... Spróbuję poszukać może na zasadzie pojechać do pobliskiej wsi i popatrzeć jak tam ludzie mają np 3drzewa jabłoni to raczej nie pryskane bo hodowli/na sprzedaż raczej nie prowadzi masowej.
Najlepiej przykryć kawałkiem pończochy / rajstop i gumką recepturką owinąć wokół "szyjki". pozdrawiam
A ja zrobiłem aroniowo-jablkowy dałem zgniecionych owoców w proporcji 1:5 czyli 1 cześć owoców i 5 części wody . Zagotowałem wodę z cukrem tym razem cukru nie żałowałem gdzieś 2 może 3 łyżki na 1litr wody .Ocet wyszedł mocny klarowny poprostu super . Kiedyś dawałem więcej owoców mniej wody i była lipa.
Brawo! Nowy fajny przepis. Gratuluję! :-)
Witku jakie proporcje owoc -woda dla winogron czarnych i
@@DietaZdrowychKaloriiPo raz pierwszy zrobiłam ocet z kwiatów bzu lilaka,ale dziwnie pachnie,czy mam go wylac.Piekną matkę octową Pani wychodowała,pozdrawiam
Właśnie zrobiła mi się taka matka/kombucha. Jest porządnie kwaśna. Intuicyjnie jej nie wyrzucałam, bo czułam, że jest to coś dobrego. Dzięki za film, dużo się dowiedziałam. Od jesieni 2017 robię różne octy. Smaczny był ananasowy, pigwowy, winogronowy, gruszkowy. Nie wiedziałam o occie ze szczypiorku. Czuję się zainspirowana.
Jakże mi miło. Matki nie wyrzucamy, są tacy co robią z niej kremy do twarzy. Jest świetna do robienia następnych octów, można ją ususzyć i przechować w lodówce. Szczypiorkowy ocet na początku śmierdział strasznie. Długo trzeba czekać na ten grzybowy zapach. Ananasowy brzmi świetnie, gruszkowy też mnie zainteresował. Pozdrawiam serdecznie :-)
Jaka proporca owoców i wody?
Nie miesza się wody octowej metalową łyżka ,jedynie drewnianą ,Osobą,która pokazuje jak się co robi ,powinna być lepiej przygotowana do tej roli.😮
Kombucza to co innego. Ludzie, nie plećcie pierdół!
4: 28 Owoce i warzywa korzystniej jest umyć ze względu na różne pyły przyniesione z wiatrem lub deszczem, kwiatów (np. bzu ) nie myjemy, bo zależy nam na cennym pyłku. Wszystkie surowce pozyskiwane ze stanu naturalnego, zbieramy z dala od dróg, pól rolnych itp.
Witam serdecznie
Robię octy od jakiegoś roku.
Moim ulubionym jest ocet estragonowy i miętowy.
Dlatego skupiłam się właśnie na nich.
Problem muszek rozwiązałam kupując hermetyczne garnki gliniane.
Zioła wkładam na dno, przyciskam kamieniami (do kamionek) na miesiąc.
Po tym czasie zlewam płyn do słoików i czekam na sklarowanie się, po czym rozlewam do ciemnych butelek.
Pozostawiam nie do końca dokręcone nakrętki. Na początku mojej przygody z octami zbyt szybko dokręciłam butelkę, kiedy to ocet jeszcze fermentował i wywołało to....eksplozje w szafce. Koszmar.
Teraz mamy Oktober 2018 ale moje najaromatyczniejsze octy były nastawiane w maju (wcześniejszych już brak)
Pięknie pachną.
To prawda, ale są tez doskonale w smaku.
Różnica miedzy takimi odstałymi a świeżymi jest ogromna.
Brawo Pani Moniko!
Czym pani zalewa te ziola ? To bardzo interesujace. Pozdrawiam
Słyszałam, ze octu nie powinno sie mieszać łyżką metalowa bo zachodza jakies niekorzystne reakcje.
Jak nie zamkniemy to też powstanie alkohol :) Pięknie opowiadasz o occie :)
Staranny opis...
Bardzo dziękuję.
Powodzenia.
Opis octów tak ale nie przepis na niego, pani zaczęła mówić o proporcjach ale zmieniła temat i z filmu wiem tylko że do słoja wkładamy 1/3 owoców,a co z ilością wody na te ilość ?
Dziękuję ⛲🌳🗝️❤️
Do mieszania zaczynu,octu uźywamy drewnianej łopatki. Do zaczynu można dodać cukru w trakcie fer.entacji tylko proponuję go rozpuścić w przegotowanej ciepłej wodzie i dolać.Słoiki naleźy przykryć gazą.Kwas z buraczka moźna zakręcić nigdy ocet.Po ustaniu fermentacji zlewamy do butelek,.małych słoików i pozostawiamy aby ocet sobie dojrzewał.Proszę o informację czy moźna zrobić ocet z winogron?.🌹🎻🌹🌹
Postanowiłam zrobić ocet z winogron,nastaw już ładnie pachnie.
bakterie w occie na jelita, czemu nie
przeciez wyraznie napisno rozciecz,
nie czepiejcie sie dziewczyny, jest bardzo merytoryczna, ocet ze szczypiorku genialne,
mozna jeszcze stosowac w okladach np. z glinka, ziemniakami i ciastem
Zrobiłam octy wg Pani porad. Mam jabłkowy i Jabłkowo-jeżynowy. Ocet pigwowo-jabłkowy teraz się robi. Pięknie pachnie, ale ja nie o tym. Chcę podziękować za bardzo przydatny filmik i zapytać o octy ziołowe. W tym roku nazbierałam bardzo dużo wrotyczu. Część wysuszonych na strychu roślin zmieliłam i zapakowałam w papierowe torebki używając zioło do mieszanek na odrobaczanie. I pytanie. Czy z suszonego wrotyczu mogę zrobić, albo czy zrobi się ocet? A może dorzucę do niego trochę jabłek z własnego ogrodu? Serdecznie pozdrawiam Panią i Pani Mamę.. Robicie dobrą robotę.
Dzień dobry Pani.
Bardzo dziękuję za tak życzliwy komentarz. Jest mi bardzo miło i bardzo mnie to motywuje do pracy.
Mam nadzieję niedługo nagrać i pokazać trochę przepisów z octami w gotowaniu.
Nawiązując do wrotycza. Przeczytałam książkę Fitoterapie i leki roślinne i nie mam odwagi używać wrotyczu do celów spożywczych. Po prostu się boję. Nie powiem więc jak zrobić z nim ocet bo boję się, że komuś zaszkodzę. Tak szczerze to nawet nie wiem jak to zrobić by nie było to niebezpieczne dla zdrowia.
Bardzo mi przykro, że nie mogę pomóc :-(
Serdecznie Panią pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i radości z eksperymentów :-)
Wrotycz stosować można, aczkolwiek ostrożnie. Robiłem ocet z suszonego wrotyczu (zmieszanego z innymi ziołami). Przetwarzałem po prostu pozostałe, niezużyte po poprzednim sezonie resztki. Ocet wyszedł niesamowicie aromatyczny. Użytkowany jest głównie do celów zewnętrznych - płukanie włosów + toniki dla krewnych. Nikt z użytkowników nie doznał skutków ubocznych :) a wręcz zniknęły łupieże, przestały swędzieć głowy po myciu itp. Podobno wrotycz ma też działanie przeciwkleszczowe. Przed zastowowaniem proszę jednak sprawdzić jak Pani skóra reaguje na wrotycz na małej powierzchni. Stosowanie wewnętrzne wrotyczu też testowałem bardziej z ciekawości - chodziło mi wykorzystanie go jako przyprawę bądź dodatek do herbat. Dawniej używany był jako przyprawa. Piłem także czysty napar z łyżeczki. Smak jest dosyć osobliwy - kwestia gustu. Nie miałem żadnych problemów zdrowotnych po użyciu. Podobno wykazuje działanie przeciwzapalne i odrobaczające. Tyle z mojej strony, na koniec jeszcze raz powtórzę - ostrożność wskazana :) Pozdrawiam
Spotkałam się z tym,że ludzie robili octy z wrotyczu do sprzątania,ale nie do spozywania
Proszę o podanie przepisu naocetjablkowy pozdrawiam
Ocet jabłkowy z ''matką'' jako tonik proporcje 1:2 z filtrowaną szungitem wodą ( nie musi być gotowana), świeża porcja co kilka dni.
Dzien dobry, mam rozumiec ze gdy konczy sie tonik dolewamy wode do matki i tym samym rorpoczynamy nowy tonik ?
@@luxi009 Nie, matka tylko w occie jabłkowym przed robieniem toniku
@@anyas2002 Serdecznie dziekuje.Pozdrowiebia
Czy po odcedzeniu ocet jest już gotowy? Bo z tego, co rozumiem, po zlaniu musi jeszcze postać. Jak odróżnić tworzącą się matkę octową od pleśni?
Ub
Matka octowa,to taki żel,który można wyciągnąć w całości.Pleśń to kożuch,który zazwyczaj jest biały i w całości ciężko wyciągnąć,bo się rwie.
Witam czy proporcje wody cukru są zawsze takie same względem owoców i jakie to są proporcje
od czego zalezy czy dominowac bedzie fermentacja octowa, mlekowa czy alkoholowa?
Myślę, że od wielu rzeczy. Tak czy inaczej, na końcu powstaje ocet.
@@DietaZdrowychKalorii malo konkretna odpowiedz, myslalem, ze Pani ma bardziej naukowe podejscie. z kiszonych ogorkow w koncu powstana konserwowe?
Witam serdecznie nastawiłe ocet 6 tygodni temu i jabłka zaczeły opsdać.. w zwiazki a tym mam kilka pytań. Czy to oznacz ze ocet jest gotowy I odcedzać? Czy te kwasne jabłka można miksować potroche do szejķów czy je wyrzucić? Czy tą matke białą można zjadać? Dziekuje I pozdrawiam.
Dzień dobry. Ocet można już odlać. Jabłek do szejków bym nie używała. Wiem, że robię ludzie z nimi musztardę - nie robiłam. Teraz ocet musi trochę odpocząć. Najlepiej pod przykryciem z płótna poobserwować, czy jeszcze się pieni. Jeśli proces fermentacji na dobre się zakończył możemy czekać na matkę (taki kożuch glutowaty) albo spróbować czy smakuje octem i jeśli tak to zlać i odstawić zamknięty na minimum 3 miesiące. Pozdrawiam serdecznie Iwona Bates
Brakuje mi jednej ostatniej informacji, jak po rozlaniu do butelek ? zamykać szczelnie czy nie? będę wdzięczny za odpowiedz,pozdrawiam Andrzej
Zamykać😊
Robię ocet z kwiatów forsycji. Kwiaty już opadły na dno ponad tydzień temu. Zlałam. Kwiaty wyrzucone. Jak teraz pielęgnować taki ocet? Mieszać?
Jak dlugo trwa fermentacja?ja zrobilam ocet z jablek pod koniec sierpnia i niewiem kiedy trzeba bedzie go zlać.pozdrawiam.
Pani Jolu. Czas w jakim ocet się robi jest różny dla każdej produkcji. Zależy od owoców, wody, temperatury pomieszczenia. Może być w 3 tygodnie i może być w 6. Proszę regularnie mieszać i sprawdzać czy nie tworzy się pleść na wierzchu. Jak owoce zaczną opadać to znaczy, że już płyn octowieje i gdy opadną owoce zlewamy. Bardzo żałuję, że nie mogę dać bardziej rzeczowej odpowiedzi ale wszystko zależy od bakterii które hodujemy, jeśli mnożą się szybko, jest szybko, jeśli wolno jest później. Pozdrawiam serdecznie. Iwona Bates :-)
Dzien dobry, Czy mozna zrobić ocet z liści i kwiatów zywokostu?
rok temu zrobiłam ocet z kwiatu żywokostu, jest super
Ja robię teraz ocet z lawendy, jestem ciekawa jak wyjdzie.
i jak wyszło? bo też planuję...
@@michalina9251 ciekawy zapach, intensywny ale nie do picia, raczej do smarowania, zbyt perfumowany zapach
Prosze czy moze pani poda jak sie robi ocet z tarniny 😊
Można płukać nos wodą z octem jabłkowym? (takim naturalnym oczywiście)
Ocet wysusza ślinianki, to raczej nie jest dla nich dobrze. Polecałabym raczej irygacje roztworem soli morskiej :-)
@@DietaZdrowychKalorii Dziękuję, no po prostu mam jakiś tam ropień w nosie od 3 lat i chętnie naprawił bym sobie mikrobiom.
Tak mi się skojarzyło coś chyba w sumie odnośnie wykładu tego Pana, a propos okładania się mikrobiomem :D
ua-cam.com/video/rmpJn8MyCNM/v-deo.html&ab_channel=aTVBeBISZdrowyKana%C5%82
@@matespider Rozumiem, ale nie chciałabym zaszkodzić. Może warto przyjrzeć się olejkom? Wiem, że ten z drzewa herbacianego zwalcza gronkowca. Może warto poszukać informacji? Aromatoterapia?
Mam wrażenie że mój przestał już bąbelkować ale nie jestem pewna czy nie za wcześnie czy nic się nie stanie jak jeszcze poleży dłużej?A i jeszcze na dnie zanim zamieszam jest taki mętny z owaców ale całkiem owoce nie opadły czy to dobrze?
Pani Moniko, wszystko zależy od Pani cierpliwości, jeśli Pani ma cierpliwość, proszę jeszcze pomieszać i zostawić na kilka dni. Jeśli Pani cierpliwość jest na granicy braku jej, proszę zlać i obserwować czy pojawia się taki nalot jak przy zbyt długo stojących ogórkach. W takiej sytuacji jeszcze mieszać kilka dni i ponownie odcedzić. Pozdrawiam serdecznie :-)
Dieta Zdrowych Kalorii W jednym jest!jest!☺ten nalot☺
Czy z dyni też można zrobić ocet? Do czego byłby najlepszy?
Ocet można zrobić z wszystkiego , ale czy ocet z dyni będzie dobry i czy ma jakieś właściwości prozdrowotne, to nie wiem, bo takich badań nie znalazłam. Nie wiem czy ocet dyniowy będzie ładnie pachniał i czy będzie smaczny, jeśli Pan nie spróbuje, też Pan się nie dowie. Życzę radości z eksperymentów :-)
Generalnie pestki Dyni, mają właściwości przeciw robalom w naszym organizmie.
Jednak czy owoc/dynia ma takie właściwości, nie zabardzo mi się to wydaje.
Hmmm, ciekawe czy by ocet z nasion/pestek Dyni wyszedł.
Hmm i czy trzeba byłoby je zmielić jak na mąkę.
Witam. Zainspirowany filmikiem nastawiłem w tym roku oprócz octu jabłkowego dwa nowe: szczypiorkowy i z kwiatów koniczyny. Po pewnym czasie na wierzchu pojawił sie delikatny biały nalot (podobny jak przy kiszonych ogórkach), pozlewałem do słoików i ponownie pojawił się nalot. Nie wien czy tak ma być zapach wydaje mi sie właściwy- octowy, płyny na razie są mętne??
Piotr Haiter zdrowe octy są metne, matka nie zawsze powstaje. Ważne czy dalej pracuje? Jeśli tak, potrzebuje wiecej czasu, jeśli nie trzeba go szczelnie zamknąć i dać czas na dojrzewanie.
Potrzebuje dokładny przepis.
Super, dziękuję za filmik :) A czy na drugi dzień od nastawienia można dodać cukru? Zamierzałam zrobić zupełnie bez cukru, wg innego przepisu, ale może korzystniej będzie jednak z tym cukrem...
Proszę ten cukier rozpuścić z odrobiną wody :-)
Bardzo dziękuję za odpowiedź
Witaj.
mam pytanie dlaczego ocet jabłkowy wyszedł mi strasznie gęsty(smak ok ale normalnie jak miód).
R
To się nazywa fermentacja mannitowa. Inaczej mówiąc jest to skażenie tworzącego się octu.
Fajny filmik Jak Pani pozbyłam się narośli koło oczu ? Czy smarować tylko ten narośl i jak często w ciagu dnia. po jakim czasie można się spodziewać wyleczenia ? Serdecznie pozdrawiam Róża
Roza Just smarowalam raz dziennie i po miesiącu przeszło i nie wróciło. :-)
A czy owoce muszą być pod powiechrznią wody jak przy zakwasie z buraków na przykład, czy mogą wystawać nad powiechrznię wody ? Pozdrawiam
Zasadniczo mają skłonność wypływać, dlatego trzeba mieszać. Jak opadną zlewamy płyn.
@@DietaZdrowychKalorii jeśli wypływają to może przykryć czym w wodzie żeby nie wypływały jak przy zakwasie ? Czy to będzie miało negatywny skutek na ocet ?
@@elvrro to może być frustrujące bo octy wymagają mieszania codziennie
@@DietaZdrowychKalorii spoko, robię swój ser, chleb, wino, nalewki, miód pitny, szynki z szynkowaru i inne domowe wyroby to i na ocet znajdę czas, zbieram po prostu informacje na start, nakręcił mnie ten ocet z bzu i kończyny, winko jest fajne i zdrowe z tych kwiatów tak że i ocet będzie fajny, a śliwka też może być i ananas też ? A babany muszą mieć czarne plamki to znaczy być dojrzałe tak?
Czy w trakcie fermentacji przykrywamy słoik gazą?.
Bardzo dobre pytanie. Tak, dobrze jest przykryć gazą :-)
Dieta Zdrowych Kalorii- Droga Pani proszę zawsze uświadamiać ludzi żeby stosowali ocet jabłkowy ale tylko jak mają zdrową śluzówkę żołądka , ponieważ ja miałem uszkodzoną śluzówkę i tak się załatwiłem tym octem że nie chcę tego nawet wspominać , dlaczego tego nikt nie tłumaczy , to są bardzo poważne sprawy dla ludzi z chorym żołądkiem , pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
Stefan Bolec bardzo mi przkro. Dieta osób chorych i zdrowych to dwie różne rzeczy. Życzę zdrowia i serdecznie pozdrawiam :-)
Ola Płóciennik7
Można - mucha nie wpadnie :-)
Czy można zrobić ocet z cytryn, pomaranczy? W sezonie mam ich za duzo🫣
A czy potrzebne są dociskacze do owoców, czy mogą wypływać.
Niestety gaz powstały w fermentacji wypycha owoce i dlatego octy na tym etapie trzeba minimum 2 razy dziennie mieszać. Ja nie stosuję obciążeń, ale mieszam bardzo często. Widziałam zdjęcia na których owoce były obciążone i tak trzeba mieszać - inaczej może powstać pleśń. Miłego octowania :-)
Mam pytanie co zrobić by wychodowac ten grzybek? Jak się to pani udało.? Podobno można na nim robić kambuche.
Ja grzybek do kombuchy kupiłam przez internet,ale teraz zrobię kombuchę z matki octowe
Witam!
Czy jest możliwość zakupienia od pani octu jabłkowego?
Próbowałam robić ale mi nie wyszedł. Zależy mi żeby był naturalny w 100%.
Pozdrawiam Irena
IRENA MAJCHRZAK moja mama ma na sprzedaż nadprodukcję Proszę o kontakt maliowy na iwona@batest.pl
Dziękuję za przekazanie wiedzy , zrobiłam wiśniowy jest pyszny. Nie wiem wogole co zrobić z wiśniami są pyszne ale mam ich dużo i szkoda wyrzucić . Może ktoś podsunie jakiś pomysł ?
Z wiśniami niestety niewiele można zrobić, bo zawierają żywe bakterie i drożdże. Można próbować tworzyć z nich jakieś przetwory musztardo, kechupo- podobne. Z drugiej strony, to okazja do nowych odkryć kulinarnych. Z eksperymentów powstają różne delikatesy.
Trzymam kciuki.
Po odcedzeniu owoców jeszcze trzeba czekać rok by był dobry? Ja po przecedzeniu używam, czy to źle? I czy po odcedzeniu i pozostawieniu niedokręconego nie wejdą tam muszki?
Z octami jest trochę jak z winem można pić młode wino, ale takie, które poleżało w beczce jest smaczniejsze. Proponuję jednak odczekać aż zbuduje się matka i dopiero zlać i używać lub jeszcze poczekać aż nabierze aromatu. Czas sprawia, że ocet jest smaczniejszy. Nie mniej jednak - nic złego się Pani nie stanie jeśli od razu po zlaniu z owoców będzie pani używać octu. Mam nadzieję, że przestał gazować :-)
Ja już od kilku ładnych lat robię ocet i kurcze nigdy nie czekałam. Czasem już nawet po roku po otwarciu butelki lekko "szampanował" przez chwilę, czy to źle? Ja słyszałam, że on po zrobieniu nadaje się do picia przez dwa lata, więc po tym czasie uważałam że już nie. Więc jak długo Pani zdaniem może leżakować?
Pani Ewo, stare octy mojej mamy w tym roku po upałach gazują... Taki mieliśmy upał. zasadniczo idealny czas leżakowania dla octu to rok - ale kto by wytrzymał. Po zlaniu z owoców, zostawiamy niedomknięty ocet na 3 tygodnie w tym czasie powinna utworzyć się matka i ocet jest gotowy. Zlewamy i używamy lub zamykamy szczelnie i leżakuje do czasu kiedy będzie potrzebny. Proszę się nie przejmować. Jeśli za wcześnie zaczynamy używać octu nic złego się nie stanie, nawet jeśli alkohol nie zamienił się w ocet to jeszcze nie znaczy że ktoś się taką małą ilością upije. Pozdrawiam serdecznie :-)
Dzięki bo już się bałam że sobie zaszkodziłam :) Oj gdyby tam był alkohol choćby w małej ilości z pewnością bym poczuła i zobaczyła bo taki ze mnie "pijaczek" że głowa mała :)Pozdrawiam cieplutko.
Serdecznie pozdrawiam :-)
Witam Nastawiłam ocet 2 tygodnie temu i teraz jest piękna pogoda 30 stopni Mam pytanie Czy mogę te słoiki wystawić na słońce na balkon aby pracowały na słońcu??? Czy w takich warunkach może się zrobić matka octowa? Pozdrawiam
Wiem, że to stary komentarz, ale dla osób, które mają podbne pytanie - ocet powinien być w ciemnym miejscu. Nie na słońcu.
Dziękuję za podpowiedź 😊@@JoannaJUT
Jak ocet jest juz zlany i gotowy jak go przechowywac!lodowka czy w szafce??odkryty czy zakrecony nakretka??
Brawo! :-) Proszę szczelnie zamknąć i przechowywać tak jak wino. Temperatura może być pokojowa a idealnie to chłodna piwnica :-)
Koniecznie szczelnie zakręcony lub zakorkowany. Inaczej powstają kolejne matki zjadające ocet :-)
Zrobilam ocet z mniszka lekarskiego -kwiaty- i po odcedzeniu kwiatow -zlalam i stoi w sloju i na powierzchni utworzyl sie korzuch ale to nie matka (tak wyglada ja szumowiny z rosolu) -czy ocet jest do spozycia czy do wylania -
U mnie zrobiło się podobnie,ale myślę,że ocet jest dobry,jeśli nie jest kisielowaty i nie pachnie brzydko
bardzo dobry film, pelna koherencja serca.
kombucha to fermentacja mlekowa, wiec masz racje, bo fim jest o fernentacji octowej,
matka to rodzaj zoogleii, wiec tez w pelni masz racje, pieknie robisz i milo opowiadasz, Kolezanko.
technolog zywnosci mgr inz....z jakimis kropkami
Witam mam pytanie . Robię ocet jabłkowy codziennie mieszam jabłka mi się prawie rozpuściły minęły trzy tygodnie , kiedy mam to zlać do innych naczyń ? Pozdrawiam Ps . filmik super :)
Witam :-) Proszę spróbować jak to smakuje? Jest jeszcze słodkie, wytrawne czy kwaśne? Jeśli jest kwaśne, zlałabym, przykryła ściereczką i wstawiła w ciemne miejsce. Ważne by obserwować czy nie powstaje brzydka pleśń - taki biały kożuch. Jeśli tak, dodać cukier i jeszcze raz przefermentować. Jak zacznie smakować octem, zlać i zamknąć szczelnie i przechować minimum 3 miesiące. Pozdrawiam serdecznie :-)
@@DietaZdrowychKalorii . Dziękuję za szybką odpowiedź 🙂
Można zrobić ze śliwek mirabelek?
Oczywiście że tak:-)
@@DietaZdrowychKalorii Jeśli chodzi o mirabelki, czy można zrobić z całych owoców tzn. razem z pestkami, czy jednak te pestki usunąć?
Można prosić o przepis na ocet jabłkowy? Jakie proporcje cukru?
Basie nka 1 kg jablek 2, 5l wody 10 dużych łyżek cukru :-)
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. To będzie mój pierwszy ocet 😊 czy Pani pije ocet jabłkowy przed posiłkiem tak jak niektórzy zalecają na pół szklanki wody łyżkę octu? To mój początek z octami więc dlatego pytam, bo nie jestem całkowicie w temacie. Jestem ciekawa do czego używacie później te inne octy smakowe. 😊 Bo spróbowałabym jakiś zrobić jeszcze, ale do czego bo potem używać.😊
@@DietaZdrowychKalorii jakich jabłek użyła Pani do tego jablkowego octu? Ma piękny kolor zachodzącego słońca... Drugie pytanie skąd 5aka piękna matka octowa? Czy to rezultat dawnych matek przekładanych do kolejnych słoi i,, rosnących,, przez lata?
Ponieważ tych octów robimy dużo, zawsze jakaś "matka" jest w domu. Zazwyczaj jak wrzuci się ją do nowego "nastawu" na ocet wyrzuca się ją z opadłymi owocami i robi następną.
@@DietaZdrowychKalorii ok dziękuję, a z jakich jabłek był robiony ten jabłek? Ja zrobiłam z papierówek i jest jasno żółty. Państwa ma lekko czerwonawy kolor...
Jakie właściwości zdrowotne ma ocet bananowy? Czy są zbliżone do octu jabłkowego? Ile razy i w jakich ilościach należy spożywać ocet?
Nie mam badań o occie bananowym, na pewno ma podobny zestaw bakterii co ocet jabłkowy. Jest ostrzejszy w smaku i świetnie pasuje do ryb. Używam do celów kulinarnych :-)
Super wygląda ten Pani ocet jab) kowy. Taki klarowny. A tak zwana matka octowa to czy ja siw wyrzuca czy ma jakieś zastosowanie.
Tak matki octowe mają zastosowanie, nawet robi się z nich kosmetyki. Ja używam jako nawozu do borówki. Wrzucam matkę do beczki z wodą dla borówek i podlewam ciepłą wodą. Potem uzupełniam wodę i tak całe lato.
Ja używam matki octowej jako starter do następnego octu
Jak stosować taki ocet i jak poznać że nadaje się do spożycia oraz ile można przechowywać taki ocet ??
Temat rzeka :-) zastosowanie jest szerokie: napoje, surówki, marynaty, kosmetyka i leczenie. Octy mogą stać latami, im starsze tym lepsze. Szczelnie zamknięte i w ciemnym miejscu :-)
Czy w takim octcie mozna cos marynowac?Dziekuje.
Jagoda Marzec . To skomplikowane ponieważ jeśli ocet jest niespasteryzowany bedzie przyspieszal kiszenie. Jeśli chcesz zatrzymać proces musisz spasteryzowac ocet wtedy będzie marynowal bez kiszenia. Ocet może być wykorzystywany do marynowania mies przed pieczeniem.
Jak się wytworzyła matka jak lepiej zdiąć czy zostawić?
Zrobilam jeden ocet jablkowy i wydawal się dość gorzkawy w smaku(stal ok.2 tygodni),po tygodniu natomiast ocet jest slodki i rzeczywiscie wykazuje wlasciwosci tonizujace
Ocet będzie porządnym octem jak będzie jeszcze pracował kilka miesięcy a nawet kilka lat, daj mu więcej czasu. :) Mam nadzieje że po 4 lata wiesz jak zrobić ocet :)
😂🎉 7:51 🎉
Łyżką drewnianą😊
A z dzikiej rozy tez mozna zrobic?
Świetne pytani! Tak można i moja mama robi :-) przecinamy owoce, oczyszczamy gniazda i zalewamy wodą z cukrem. Po zakończeniu fermentacji słodzimy i przeprowadzamy ponowną fermentację :-)
@@DietaZdrowychKalorii Dziekuje za szybka odpowiedz ale nie zrozumialam o co chodzi z ta podwojna fermentacja.Jak jak zaleje owoce woda z cukrem i zaczna fermentowac to znowu dodac cukier i wode?
@@Ws-wr6xt już tłumaczę. Za pierwszym razem wrzucamy owoce i wodę z cukrem i czekamy aż wszystko zacznie pracować, potem opadną owoce i zlewamy. W tym momencie dodajemy kolejne 4 łyżki cukru na każdy litr i fermentacja zaczyna się od nowa, wszystko bombluje i pieni się, mieszamy codziennie. A jak przestanie pracować to dopiero, czekamy na pojawienie się matki octowej. Inaczej ocet będzie bardzo słaby - mało kwaśny.
@@DietaZdrowychKalorii jeszcze raz dziekuje 🥰
Witam. Widzę, że do mieszania octów używa Pani metalowej łyżki. Z tego co słyszałem i doczytywałem nie jest to wskazane. Czy zatem używanie metalowej łyżki w prezentowanym materiale jest przypadkowe czy też używa jej pani regularnie? Jeżeli używa jej Pani regularnie to czy z obserwacji nic złego się z octem nie dzieje? Być może opinia o tym, że łyżka metalowa nie jest wskazana to mit. Sam używał do octów łyżek z tworzywa - atestowanego do spożywki (nie przypadkowego). Takie łatwo utrzymać w czystości w przeciwieństwie do łyżek drewnianych, które nasiąkają mieszanym octem.
To nie są takie stężenia by metal łyżki był zagrożeniem i wchodził w reakcje. A mieszanie wszystkiego jedną drewnianą łyżką ... ryzykowne. :-)
N
No i co z
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Czy jak opadnie na dno matka octowa to źle czy to normalne i czy taką opadniętą trzeba usunąć koniecznie z octu???
To normalne, że matka opada. To czas by octy zlać i bardzo szczelnie zamknąć. Ja wlewam do butelek na 1 cm od zupełnie pełnej, zakręcam szczelnie i zalewam woskiem łączenie nakrętki z szkłem. Szkoda mi jak tworzy się w butelce wiele matek i zjadają ocet. Najlepsze octy są stare, ja mam takie, które mają po kilka lat, ale nawet taki tegoroczny już w listopadzie będzie smaczniejszy :-)
gdzie znajde przepis ? albo prosze zmienic tytul
W trzeciej minucie mówię o przepisie, wystarczy posłuchać :-)
Jak to jest że do zrobienia octu z jabłek dodaje się cukier ale do zakwasu buraczanego sól??????
Kiedy idzie sól a kiedy cukier??? Dziękuję za filmiki Sa inspirujące ale niekiedy niedokładnie i nie do końca wytłumaczone. Pozdrawiam
Warzywa sól, owoce cukier - teraz będzie prościej :-)
🙊🙉😏
Czy mrozone owoce moga byc uzyte?
Teoretycznie tak. Robiłam zakwas z mrożonej czarnej porzeczki, był pyszny, a to przecież pierwsza faza fermentacji.
Jak to jeść octy?.
Witam czy osoba starsza z cholesterolem może pić ocet jabłkowy?
Ocet nie szkodzi na cholesterol, w znaczeniu nie podwyższa jego poziomu. Starsze osoby mają delikatny przełyk, dlatego ocet powinny pić mocno rozcieńczony. Chodzi o to by nie wysuszać śluzówki i nie drażnić jej. Polecam też ocet w surówkach. zmieszany 1 do 1 z oliwą lub dobrym olejem. Pozdrawiam serdecznie :-)
@@iwonabates1560 dziękuję za odpowiedź.
A jak zrobić taki ocet?
Mieszamy drewniana łyżka .
ciekawe czy wyszedłby z płatków róży, boo skoro może być ze wszystkiego?
Ewa ocet z płatków róży jest możliwy. Posiadam kilka litrów. Moja mama eksperymentowała z różą dziką i ogrodową. Pachnie naprawdę pięknie - polecam :-)
@@DietaZdrowychKalorii No to świetnie, bo róże bardzo obrodziły a syropu mam już dość :) Bałam się że płatki są za suche no i jeszcze kwestia tego do czego on potem pasuje- to się zobaczy. Nowe doświadczenie, bo z owoców ( jabłek, gruszek i śliwek) już robiłam.Dziękuję.
Też robiłam z płatków róż ozdobnych, trochę dłużej się robił, ale w końcu mam
@@lucynaw78 Ja robiłam z płatków róży jadalnej. Jeszcze nie wiem do czego go użyć :)
Co do długości to robiłam w 2 słojach. W jednym wyszedł ocet a w drugim wino :)
Ja używam tak jak jabłkowy, 15 min przed jedzeniem, możesz zajrzeć na stronę octylileusza, tam dość dużo inspiracji jest w tym temacie
Super film, leci sub. Szukam informacji bo 2x już mi splesnial ocet :( owoce wyplywaly na powierzchnie pomimo dociazenia, małe odbywające się kawałeczki. Jakiś pomysł na to? Bo tutaj widzę, że wszystko pływa nad powierzchnią wody... Dzięki
@lux mundi Dzięki, juz 2 partie zrobiłem i wyszły. Jedna z soku wyciskanego na wolnoobrotówce a druga z soku plus obierki. Mieszanie i 3x dziennie plastikową łyżką i się udało. Choć wcześniej tak samo robiłem, ale z całych. Zapach tego wyciskanego bije na głowę tego z kawąłków jabłka. Pozdro!
👍 👌 👍 👍
Ja mam zrobiony z kwiatów bzu i nie wiem czy można go stosować do płukania włosów???
Można na 1/2 litra wody 2 - 3 łyżki octu. Spłukać włosy odczekać 5 minut i spłukać wodą. Nie zostawiamy octu na skórze by nie wywołać łojotoku.
Hmmm, jak obrabiacie owoce, zioła,... do tworzenia octów.
Te bananowe wyglądają jakby zblendowane, możliwe że same się rozpadły przez mięszanie.
Banany same się tak rozpadają.
z czego ocet? z warzyw wszystkich ?
Jak zrobic ocet winogronowy,bo jedni mowia ze bez wody a inni ze z woda?🤷♂️
Zrobić tak jak się robi wino, a potem pozwolić temu winu się zoctowić i odstawić na minimum 3 miesiące.
@@DietaZdrowychKalorii Ja nigdy wina nie robilam i nie mam sprzetu do tego
Powiedziala mi farmaceutka ze icet jablkowy rozmiekcza kosci
Czy to prawda?
Pozdrawiam
Pierwszy raz coś takiego słyszę. Owszem jak skorupkę jajka włoży się do octu (jakiegokolwiek) to zmięknie. Ile jednak trzeba by wypić tego octu by krew była kwaśna? W żołądku mamy kwas znacznie mocniejszy i jakoś nie rozmiękczamy nim kości. Nie wiem co farmaceutka miała na myśli. Trzeba koniecznie w takich sytuacjach poprosić o wyjaśnienie tej teorii. Może myślała o zębach? Ocet może szkodzić na szkliwo, warto po wypiciu wody z octem umyć zęby.
.
Kobieto po co sie pytasz takich osob jak baby z apteki? Przeciez oni wszyscy ludzi truja tabletkami i nigdy ci nie poleca naturalne rzeczy
Czy mozna robic ocet z miety?
Pani Barbaro można. Zalewa się mięte wystudzoną wodą z cukrem i miesza przynajmniej raz dziennie :-)
Dieta Zdrowych Kalorii serdecznie dziekuje za tak szybka odpowiedz😍. Mieta rosnie mi w donicach jak szalona wiec uznalam ze ocet mietowy to dobry pomysl na lato. Jeszcze raz wielkie dzieki za odpowiedz i swietny filmik pozdrawiam
Pani Barbaro, jeśli mięty ma Pani tak dużo to polecam sałatkę z kuskusu i mięty: Kuskus zalany gorącą wodą, pęczek mięty posiekać. 3 małe ogórki gruntowe obrać i posiekać, zielone oliwki posiekane do smaku więcej, mniej lub wcale. Doprawić octem jabłkowym lub sokiem z cytryny i oliwą, oraz solą. Odstawić do przegryzienia do lodówki na godzinę i jeść zimne. Przepyszne :-)
Pozdrawiam,
Iwona Bates
Dziekuje bardzo wspanialy pomysl nawet mi do glowy nie przyszlo ze mozna z miety salatke zrobic 😯. Juz sie zabietam za robote. Bedzie do obiadu.
Witam. Pani już jest ekspertem. Proszę mi powiedzieć, dlaczego zrobiła się galaretka z wody, którą zalałam zioła(mniszek lekarski, pokrzywa, kurdybanek- każdo osobno).Woda była przegotowana i ostudzona ( na 1l wody dałam 4 łyżki cukru), stało w ciepłym przykryte serwetką i po dwóch dniach galaretka się zrobiła, czy to normalny proces. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Halina ❤
A ocet z czerwonej porzeczki też można zrobić ?
praktycznie ze wszystkich roślin można, włącznie z ziołami :)
👍Polecam wykonanie octu z owoców dzikiej róży.
Nowatorskie podejście do owocu dzikiej róży,zachowujące wszystkie właściwości zdrowotne owocu dzikiej róży opisałem w filmiku.
ua-cam.com/video/_zmZ3HSuIZs/v-deo.html🍷
Pomocy! Chce zrobic ocet arbuzowy. Czy wystqrczy woda i troche cukru? Czy przesaczyc z pestek?
Nie robiłam jeszcze takiego, ale na logikę wystarczy woda i cukier, co do pestek, myślę, że można je odcedzić po fermentacji. :-)
Dlaczego po occie jablkowym zaczyna mi się infekcja grzybicza? Zaznaczam że juz od lat nie jem cukru glutenu itd
Hmm... niekoniecznie to jest przyczyną. Proszę sprobować zakwas buraczany. Powinno być👍
octy super..a mozliwe ze ta matka octowa to sie rozleciala,albo rozpuscila przez to mieszanie..?
Znalazłyśmy ją później, nagrywanie to duży stres i pewnie dlatego mi się nie udało podczas nagrania. :-)
Ile daje Pani cukru na litr wody?
4 łyżki cukru na 1 litr wody. To wychodzi około 17dkg :-)
Zalezy od jablek wiecej dla kwasnych a mniej dla slodkich.Ta pani powinna to zaznaczyc
kto ma na ten ocet przepis?
fajnie Pani przemawiała i miło się słuchało ale jednak przepisu nie zdobyłem ;)
Panie Rafale na 1 kg jabłek pokrojonych w ósemki 1 litr wody i 4 łyżki cukru. Żadnych drożdży, żadnych innych dodatków. Pamiętać by przemieszać codziennie by nie spleśniało na wierzchu. Dalej tak jak w filmie. Co do picia, mam nadzieję, że pije Pan ten ocet dobrze rozcieńczony :-)
@@marekfudali1141 Panie Rafale na 1 kg jabłek pokrojonych w ósemki 1 litr wody i 4 łyżki cukru. Żadnych drożdży, żadnych innych dodatków. Pamiętać by przemieszać codziennie by nie spleśniało na wierzchu. Dalej tak jak w filmie. Co do picia, mam nadzieję, że pije Pan ten ocet dobrze rozcieńczony :-)
PRZEPIS PODANY KILKA WPISOW WCZESNIEJ PANU RAFALOWI KOT.
Podobno nie wolno mieszać metalowymi łyżkami.
Jak jestem nadzgany octem
Miesza się drewnianą lub porcelanową łyżką.
A po co cukier??
Żeby ocet był w miarę kwaśny potrzebuje wystarczająco dużo cukru na alkohol. Można zrobić ocet z soku jabłkowego bez cukru. To jednak nie ma takiego znaczenia ponieważ podczas fermentacji bakterie skonsumują cały cukier i go w occie nie będzie. 😊
@@DietaZdrowychKalorii
Dziękuję za odp.
Zapytałam,ponieważ nie używam w ogóle cukru.
Zrobię bez,zobaczymy 😀
@@miroslawasakowicz2091 żeby powstał ocet, musi wcześniej powstać alkohol, aby znowu ten powstał musi być cukier bo drożdże muszą coś jeść.
Oczywiście w jabłkach jest cukier, ale jest go bardzo mało i powstanie alko dość słabe, a tym samy mała moc octu, ponieważ znowu to bakterie octowe bedą miały mało jedzonka:)
Mieszamy , tylko proszę nie łyżką metalową , najlepiej drewnianą , może być plastikowa
To mit podobny do tego, że nie wolno kroić sałaty nożem... W obecnych czasach korzystamy ze szlachetnej stali nierdzewnej, która nie wchodzi w reakcję z kwasami. Chyba, że ktoś używa najtańszych łyżek z marketu, albo starych aluminiowych, to się zgodzę.
POZDRAWIAM SERDECZNIE CIĘ KOCHANA I CAŁUJĘ PIĘKNIE SUPER BRAWO GRATULUJĘ PIOTREK KASZKUR ARTYSTA ŻYCZĘ PANI MIŁYCH WAKACJI DLA PANI ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO DOBREGO VIVA POLONIA LOVE POLAND PITER ARTIST FROM POLAND LOVE MY GIRL FAN CAROLINE LOVE YOU TUBE GLORY AMERICA
Robię ocet ze szczypiorku i z maggi, ale niepokoi mnie, że po 2 tygodniach te octy przybrały formę kisielu.
Czy to źle?
Coś zrobiłam źle?
Maggi?
Rośliny, czy takiej przyprawy w butelce?
@@annaanielska Chodzi o roślinę.
W tej chwili , czyli po 5 tygodniach od nastawu ,moje octu nieco się rozwodniły, ale nadal nie przypominają wodnej konsystencji.
Za to i szczypiorek , i maggi opadły na dno, więc przypuszczam, że można już je przekierować?
Ciekawie zapowiada się mój nowy nastaw z trybuli, ponieważ jego konsystencja jest jeszcze gęściejsza
Ocet jabłkowy tylko dla ludzi ze zdrowym żołądkiem i jelitami.
Tutaj zdania są podzielone, bo czym innym są pikantne potrawy, czym innym ocet, I tak jak oczywiście picie wody z octem w takiej sytuacji niekoniecznie jest zalecane, chociaż niektórzy mogą. To jedzenie surówek i sałatek z niewielką ilością octu może bardzo pozytywnie wpływać na zdrowie. Tworzenie emulsji z oliwy i octu i łączenie z sałatą, pomidorami ogórkami, kapustą jest bezpiecznym podawaniem octu. Jest wiele artykułów o dobroczynnej mocy octu jabłkowego, leczy naprawdę wiele chorób i problemów zdrowotnych, więc szkoda z niego rezygnować.
Nie mieszać metalowa lyzka i mnie każdy słoik ma swoją drewniana łyżkę codziennie wyrażana
O Jezus Maria opadła Ci matka !!!! :D
Metalowa łyżka
Co zrobić żeby trzymać taki domowy ocet piza lodówką, nawet kilka lat. OPRÓCZ PASTERYZACJI CZY DODAWANIA JAKICHŚ KONSERWANTÓW, CZEGO NIE MAM ZAMIARU ROBIĆ!!!.
Trzymam octy po kilka lat w piwnicy i w spiżarce. Pierwszy warunek przelewamy do butelek aż pod korek, 2 szczelnie zakręcamy. 3 obserwujemy octy - jeśli widzimy, że przy szyjce tworzy się kożuch - to znaczy że nie jest idealnie szczelnie zamknięty, Wyjmujemy matkę (kożuch), Zamykamy i zalewamy korek woskiem by w 100% szczelnie zamknąć ocet. Trzymamy w ciemnych pomieszczeniach lub szafkach. Męty zbierające się na dnie są naturalne, bogate w składniki odżywcze i nie klarujemy ostów. Nigdy, ale to nigdy nie pasteryzuję octów.
nie mieszamy metalowymi łyszkami , broń panie boże
bez przesady.
10sek kontakt z taką łyżką nic tu nie zrobi złego
ALE JAKIE SA PROPORCJE JABLEK, WODY, CUKRU, DROZDZY ??? TO JEST BARDZO WAZNE ! JESLI SIE NIE ZNA PROPORCJI MOZE WYJSC WINO ZAMIAST OCTU !
Panie Rafale to jest ocet a nie bomba. Proszę się tak nie przejmować proporcjami aż tak, Drożdży tam nie ma wcale, wino się nie zrobi, ponieważ robimy to w otwartym naczyniu a nie w gąsiorku.
Czyli Pani twierdzi ze ilosc cukru i wody jaka zalejemy jablka jest niewazna i to czy jablka pokroimy czy tez zetrzemy na tartce tez jest niewazna ! Wiem ze aby zrobic dobre wino czy tez dobry ocet niestety ale proporcje sa bardzo wazne. Bylbym bardzo wdzieczny gdyby Pani zechciala konkretnie podac ilosc jablek wody cukru i czego tam jeszcze do zrobienia wlasnie tego octu ktory jest tu na video. Dziekuje bardzo i pozdrawiam ! A jeszcze lepiej pokazac krok po kroku jak sie robi taki ocet. Pije duzo octu codziennie z woda i niestety trudno jest znalezc niepasteryzowany chcialbym zrobic go sam ale juz kilka razy wyszlo mi cos co nie ma ani smaku ani nic z octu.
Panie Rafale na 1 kg jabłek pokrojonych w ósemki 1 litr wody i 4 łyżki cukru. Żadnych drożdży, żadnych innych dodatków. Pamiętać by przemieszać codziennie by nie spleśniało na wierzchu. Dalej tak jak w filmie. Co do picia, mam nadzieję, że pije Pan ten ocet dobrze rozcieńczony :-)
Super !!! Bardzo Pani dziekuje! Zrobie to w tym tygodniu jak tylko wyjde z przeziebienia ktore mnie dopadlo. Uwielbiam ocet jablkowy niepasteryzowany, pije codziennie jedna lyzke stolowa na szklanke wody Kangen. Zdrowy tryb zycia jest dla naszej rodziny bardzo wazny. Cala nasza rodzina jest na diecie weganskiej juz 5 lat i mamy sie dobrze. Dziekuje Pani za wyjasnienie moich watpliwosci. Pozdrawiam.
A czy taka matka robi się W każdym occie?
Na żywym occie powinna się zrobić :-)
Czy matkę octową nie powinno się stosować do tego samego octu?.
W sensie mam matkę octową z jabłek więc do jabłek tylko.
W innym wypadku jest to w zasadzie mieszkanie zastosowań, zwłaszcza w przypadku octów ziołowych.
Wszystko ma swoje właściwości.
Gdzie kupić nie pryskane jabłka?. Jestem z Poznania jeśli to w czymś kolwiek pomorze. Jabłka ze skórka tylko że pryskane to trochę nie bardzo mi się to podoba...
@@danielgmerek933
Takie typowo nie pryskane, od sadownika który nie pryska.
Niestety na moment obecny, tak to wygląda. Ale ludzie się przekonują powoli do takiej metody, kupowania bez pośredników, co przecież sklepy skupują za małe grosze a sprzedają za duże pieniądze.
Można by kupować bio jabłka.
Jest jednak parę ale w tym
1. Bio uprawy to uprawy stosujące opryski lub żyjądka zwalczające różnego rodzaju grzyby, insekty i tak dalej, jest to ponoć chemia która jest zdrowa.
--Trzeba jednak zwrócić uwagę na to że Bio ta roślina owoc czy co tam, bio oznacza metodę chodowania danej rośliny czy owocu, jednak w fabrykach, sortowniach, magazynach żywnościowych, dodają chemii i to już przeważnie jest ta nie fajna chemia. Są także przypadki że nie tylko chemii a na przykład poddawaniu obróbce termicznej czy dodawaniu cukru tego przetwożonego, kiedyś w sklepie trzymałem w ręce takie mleko migdałowe, od razu odłożyłem, prażone i dosłodzone i jak byk znak bio organizacji (bo ja zwracam nie tylko na napis, każdy może sobie napisać że na przykład ma górę złota w piwnicy, a prawda może być inna).
2. Są mi znane sytuacje gdzie ktoś sprzedawał powiedzmy marchew żekomo bio, ale w zaufanym gronie chwalił się jakąś nową wersją niezdrowych oprysku, których badania organizacji bio, nie wykrywała owej chemii.
Wniosek, warto szukać dobrego dostawcy na wsi/..., a jeszcze lepiej gdyby ta osoba miała starodawne odmiany nie to pseudo jabłonie zm o d y f i k o w a n e krzaczki na których jest parę jabłek, oczywiście trzeba cały czas zwracać uwagę czy taki sadownik nie kombinuje coś z chemią szkodliwą.
Na przykład niektórzy do niektórych przypadłości roślin stosują sok z pokrzywy, to jest zdrowe (o ile ktoś wcześniej nie poczęstował tej pokrzywy chemią).
Pokrzywa jest ogromnie zdrowa, dla nas, dla chodowlanych zwierząt, ... .
@@kitsu8379 Z tymi bio napisami znam temat robienie ludzi w balona.
Ojciec kuzyna ma prawdziwą marchew to jak przyniósł kiedyś do niego do domu to ja czułem to w innym pokoju. Tej sklepowej to nie da się wyczuć z połowy metra nawet.... Spróbuję poszukać może na zasadzie pojechać do pobliskiej wsi i popatrzeć jak tam ludzie mają np 3drzewa jabłoni to raczej nie pryskane bo hodowli/na sprzedaż raczej nie prowadzi masowej.
mieszanie metalowa lyzka????? no nie
bakterie w occie na jelita??? hmm raczej na chore jelita odradzam
:)))
Nie ma bananowców, ale są banany :-)