Odprowadzenie wody opadowej to ejdno ale woda gruntowa tod ruga sprawa. Jak w terenie gliniastym obsypiemy fundamnty piaskiem to bedziemy mieli wanne wokol domu.
Tak. Niestety. Ludzie mają mokre ściany, a jednocześnie takie rynny. I nie spinają kropek. Ale naszym wspólnym zadaniem jest to odmieniać, edukować, naprawiać. Zróbmy to razem 💪 Film to moje przesłanie, natomiast sam wszystkiego nie naprawię. Nawet nie dotrę tym przesłaniem do wszystkich. Do tego potrzeba wielu. A przecież takie mokre ściany to nie tylko problem wilgoci ale też mostki termiczne wiec wyższe rachunki za ogrzewanie. To grzyb w domach wiec pogarszające się „nie wiadomo dlaczego” zdrowie mieszkańców. To są ogromne koszty społeczne, a przyczyna to ta pozostawiona dziurawa rynna i brak izolacji.
@@bartosz-2197 dzięki za zrozumienie. Innymi słowy do im większej ilości odbiorców dotrze wiedza, tym będzie lepiej. I nagle okaże się, że gdzieś tam na 2 końcu kraju ktoś podejmie jakościową decyzję. I o to by chodziło.
Dzień dobry. Dziękuję za wiadomość. W tym filmie (odcinku) skupiłem się na przekazaniu wiedzy, która jak sądzę może być nowością i być bardzo pomocna. A już po ilości i rodzaju pytań widzę czego brakuje, więc pójdę za ciosem. Tak więc będą uzupełnienia. 😊
@@TechPRO100 Po części na to pytanie odpowiedź jest w tym filmie. Mam też kurs wideo, w którym omawiam jak budynki są zalewane i co trzeba zrobić, aby uszczelnienie (i jakie uszczelnienie) wykonać. Kurs wideo dostępny jest tu: inblock.com.pl/courses/wilgotny-tynk-i-sciany-fundamentowe/
@@TechPRO100 Zrobić drenaż i zasypać fundamenty z zewnątrz tym samym, czyli gliną, a odpływ z rynien jak najdalej od budynku najlepiej w kierunku spadku terenu.
Po pierwsze, w przypadku gdy mamy taki przypadek jak tutaj, to w zasadzie ŻADNA izolacja przeciwwodna, powtarzam - przeciwwodna, nie przeciwwilgociowa jak ta, która była widoczna na tych ścianach fundamentowych (bo ta w takich warunkach w ogóle nie ma sensu), nie pomoże. Co prawda odroczy to w czasie, ale wcześniej czy później ta izolacja przeciwwodna również może popękać nawet od samej pracy budynku, a przez pierwsze lata będzie pracował i nieprawdą jest że takie zaizolowanie przejścia instalacji przez fundament ma duży wpływ. Woda ZAWSZE przejdzie pod fundamentem i tam zostanie, a że będzie może to trwało tydzień dłużej to nie ma znaczenia. Jedynym skutecznym sposobem w takim przypadku jest odprowadzenie wody do poziomu fundamentu drenem w przypadku budynków podpiwniczonych lub eliminacja podpiwniczenie jeśli się ma takie stosunki wodnogruntowe a nie ma możliwości odprowadzenia wód.
Serdecznie dziękuję za ten komentarz. Bardzo się cieszę ze zwraca Pan uwagę na fakt przenikania wody w gruncie pod budynkiem (niezależnie od izolowania samej ściany) bo w kilku innych wypowiedziach można było wyczytać coś przeciwnego. Ja jestem ogromnym zwolennikiem ciężkiej izolacji przeciwwodnej, ale tak naprawę ogromnym zwolennikiem dostosowywania rodzaju posadowienia do warunków. I jak już pisałem tu kilka razy, czasem rozwiązaniem jest płyta fundamentowa ze ścianami żelbetowymi do wys powiedzmy 50’cm, a nie bloczki i liczenie na cud idealnej izolacji. Miłego wieczoru.
@@Inblock_izolacje czyli tak się stawia te centra handlowe z podziemnymi parkingami, lub bloki z parkingami, kopie się dół a potem leje się mase betonu i włada się tony stali i tak to wytrzyma duzo lepiej niz musowanie z bloczków... ?
@@RafaSitnik tak i to pod kilkoma względami. Konstrukcja o której mówisz nazywa się biała wanna lub technika betonu wodoszczelnego. Odpowiednia mieszanka i jej grubość uznawana jest za szczelną, a wiec nie wymagająca izolacji. Połączenia betonu uszczelniania się elementami systemu. Grupa płyta denna przeciwdziała ciśnieniu parcia wody od spodu, ściany rozparte stropami utrzymują parcie gruntu. Daje to możliwość świetnego wykorzystania przestrzeni w pionie. Bloczek jest wykonany z niższej klasy betonu a wiec jest porowaty dużo bardziej niż beton konstrukcyjny. Pomiędzy bloczkami są jeszcze słabsze spoiny. W efekcie na murze potrzeba arcyidealnej izolacji podczas gdy żelbet w zasadzie jej nie potrzebuje.
@@patryciusz1 wszyscy producenci chemii jak 1 mąż mówią w ślad za normą, że izolację projektuje się w nawiązaniu do sytuacji na obiekcie, w tym tej wodno-gruntowej. Obiekt projektuje się w nawiązaniu do sytuacji wodno-gruntowej. Projekt to dobieranie rozwiązania na podstawie poznanych czynników. Nie ma czegoś takiego jak jedyna opcja. Istnieje lista opcji i podejmuje się decyzję co tak, co nie. Jeśli jest tylko 1 opcja (lub tylko 1 widzimy) to nie ma wyboru, jesteśmy niewolnikami sytuacji. A przecież tak nie jest. Wybieramy na podstawie własnych preferencji lub podpowiedzi ekspertów. I teraz - jeśli jest wysoko woda napierająca na przyszłe fundamenty to zgadzam się ze lepszym wyborem z tej listy opcji będzie płyta fundamentowa. Ale co zostanie wybrane? Widziałam różne decyzje. Serdecznie dziękuję za ten wpis.
Niektórzy producenci mas KMB w swoich kartach technicznych nie pozwalają używać gliny. Np. taki zapis z produktu APiso SUPERBIT KMB 2K firmy AP Chemie: "Aby uniknąć uszkodzenia warstwy izolacyjnej podczas zasypywania wykopów (przy izolacji części podziemnych budowli), zalecane jest stosowanie elementów chroniących powłokę przed uszkodzeniem w postaci włókniny, folii PE lub płyt termoizolacyjnych, a do zasypywania nie wolno używać gruzu, gliny lub gruboziarnistego żwiru. Nie wolno dopuścić do wnikania wody opadowej w zabezpieczane przegrody i dostania się jej pod warstwę hydroizolacji (od strony podłoża)!"
Rozmowa na ten temat trwa już od kilku dni i kilkunastu postów. ja nie jestem aż tak pewny, że to jest poprawne rozwiązanie. Pisałem już co o tym myślę podając kilka argumentów. Możliwe, że powstanie na ten temat osobny artykuł i film, postaram się też zapytać ekspertów co o tym sądzą. Kiedy wszystko to ujrzy już światło dzienne, dodam stosowne komentarze z linkami do nowych treści w tej sprawie. Oczywiście polecam zasubskrybować kanał, gdyż w tej sytuacji każdy nowy film w tej tematyce będzie łatwo odkryć i obejrzeć. Dziękuję za ten głos. Pozdrawiam.
Dzięki za wiadomość. Zgadzam się że wiedza powszechnie bagatelizowana. Ale nie powszechna. To jest logiczne jak się tak prosto narysuje i omowi. Ale proszę mi wierzyć. Nie jest to powszechna wiedza. Miłego dnia. 😊
@@Inblock_izolacje To prawda. Naprawdę trudno wyłowić sensowne argumenty, zwłaszcza, kiedy jest się "świeżym" inwestorem. Funkcjonuje mnóstwo przesądów i prób przeniesienia "kopiuj-wklej" rozwiązań, które miałyby szanse zadziałać w innym miejscu, ale akurat nie na tej budowie. Nawet od ludzi z wieloletnim doświadczeniem.
@@adamamborski165kiedy czytam książkę o izolacjach, dobrze izolacji itp to się za głowę łapie kiedy przypominam sobie to co słyszę na budowach. Dwa inne światy to za mało. Przepaść.
Bardzo możliwe, że to podejście jest dla wielu osób po prostu najlepsze. Ileż to ludzi zmęczonych budową i ciągłymi kłopotami mówi że gdyby tylko wiedzieli jak to będzie wyglądało to nigdy by nie zaczynali. Problem w tym że nigdy się nie wie jak to będzie. Dziękuję za wiadomość. Miłego dnia.
A co zrobić ze starą ceglaną konstrukcją na nieprzepuszczalnej glinie, która chłonie wodę pomimo zaizolowana bocznego fundamentów oraz wykonanej opaski w koło domu. Ławy betonowej brak, izolacji poziomej fundamenty/ścian brak, chudziaki w piwnicy były skute, grunt utwardzony wyłożony papą/folią i wylane porządnym betonem. Wilgoć jednak idzie przez ściany. Ingerować w konstrukcję zabytku nie wolno. Brak kanalizacji bużowej w starej dzielnicy uniemożliwia pełne odprowadzanie deszczówki z rynien, jest ona rozlewana na większą powierzchnię chodnika i trochę wsiąka, trochę płynie na jezdnię tworząc wartką rzekę po większych opadach....
Dobry wieczór, dziękuję za wiadomość. Z tymi starszymi obiektami to mamy w Polsce duzy kłopot nie ze względu na braki w technologii napraw, ale ze względu na sytuacje czy może przepisy jakimi sami siebie blokujemy. Jesteśmy w tym świetni. W tej wypowiedzi słyszę problem i jednocześnie cały szereg (znany mi rzecz jasna) punktów o wspólnej nazwie „nie-da-się”. Ja jestem zwolennikiem przecinania węzła gordyjskiego. Coś trzeba a nie tylko można zrobić. Mam już Milką pomysłów a w zasadzie rozwiązań które stosowałem lub co najmniej proponowałem w podobnych przypadkach. proszę mi wysłać emailem zdjęcia, dokumentację rysunkową, projekt remontu i dok. powykonawczą tego remontu, o którym mowa w komentarzu. Fundamentalne (idealnie pasujące słowo) pytanie, czy decydenci chcą uchronić konstrukcję, czy idiotycznie zasłaniając się sztucznymi blokadami-przepisami, pozwolić jej niszczeć?
@@Inblock_izolacje Dokumentacji powykonawczej brak. Remont izolacji był zrobiony pod koniec lat 90tych. Prace prowadziła mała firma bez większej dokumentacji, na szybko, aby wykorzystać upalną pogodę. Zdążyliśmy wymienić poszycie dachu na blachę ocynkowaną i wykonać izolację fundamentów tuż przed wpisem do rejestru zabytków. Remont wykonany był metodą tradycyjną - odkopany fundament, suszone ze 3 miesiące latem, skute to co odpadało, uzupełniono ubytki cegieł i spoin, wyrównane, zasmarowane smołą, przylepiona papa potem na nią warstwa cegieł (na 6 cm) i znowu zasmarowana jakimś lepidłem smołowatym z puszki, zasypane piaskiem. Wtedy plastiki, styrodury nie były jeszcze tak popularne. Na wierzchu wykonano opaskę ze spadkiem. Obecnie dostęp do fundamentów jest bardzo utrudniony bo lokale w piwnicy zajmuje firma. Budynek ma kilku współwłaścicieli i strasznie trudno się dogadać odnośnie większych inwestycji. Gdy ostatnio dostaliśmy zalecenia konserwatorskie dotyczące kosztownego remontu elewacji bez możliwości sensownego ocieplenia ceglanych ścian - skończyło się kłótnią na spotkaniu wspólnoty właścicieli i remontu nie udało się zrealizować. :( Generalnie zależało nam na termomodernizacji i nie zakładaliśmy tak wysokich kosztów.
@@ekorych Ok. Tak więc trzeba sobie jasno powiedzieć, że budynek izolacji nie ma dziś wcale. Ta wykonana ponad 20 lat temu w niskiej technologii innych może jeszcze niższym reżimie technologicznym zapewni już dziś nie działa. Bez porozumienia współwłaścicieli nie da się nic zrobić. Możliwe że to właśnie ten fakt jest największym problemem (a wcale nie brak izolacji) tego budynku. Bez wspólnej chęci wykonania napraw nic się nie poprawi. Wspólnota powinna: -Podjąć decyzję o chęci wykonania remontu -Zatrudnić projektanta do opracowania projektu remontu na bazie zaleceń z jego wstępną wyceną -Przyjąć uchwałę na budżet takiego remontu -Zatrudnić wykonawcę do wykonania zaplanowanych prac Kiedy poszczególni współwłaściciele będą wyłącznie korzystać z budynku, bez chęci inwestowania, to nakłady na energię będą rosły, aż do momentu kiedy budynek przestanie nadawać się do użytkowania. Zostanie wyeksploatowany do zera. Myślę że 1 decyzja wodoloty powinna polegać na oszacowaniu sytuacji i choćby z grubsza kosztów. W takim układzie to Rzeczoznawca budowlany jest tam potrzebny.
Dzień dobry, A więc tak...: Płyta fundamentowa może być lepszym rozwiązaniem, ale sama płyta to jeszcze ciut za mało. Płyta zapewni szczelność od spodu (pod warunkiem uszczelnienia wszystkich przejść technologicznych typu rury), jednak jeśli jej górna powierzchnia znajdzie się poniżej poziomu terenu, to woda zlewającą się np z rynien przy samych ścianach nadal będzie mogła wlewać się na jej powierzchnię. Aby temu zapobiec, potrzebne są jeszcze szczelne ściany i uszczelnione to połączenie płyty i ściany np przy użyciu zabetonowanej blachy. Niedawno konsultowałem (konsultacje online) sprawę wlewania się wody na płytę (a pod posadzkę zamieszkanego już domu) pod najniższym bloczkiem SILKA, bloczek ten postawiono na przekładce z papy jako izolacji poziomej w zasadzie bezpośrednio na płycie. Bez izolacji pionowej woda wlewała się wzdłuż tej papy pod posadzkę, pod ramiakami drzwi i super wypasionych okien tarasowych. Papa wręcz ułatwiała wpływanie wody znajdującej się wyżej niż powierzchnia płyty. W tym filmie omówiłem różnice pomiędzy tymi rodzajami fundamentowania właśnie ze względu na izolację: ua-cam.com/video/gU4oi-EK9B4/v-deo.html
Pozdrawiam Panie Mateuszu :) Dodam tylko, że po konsultacji, na przedstawionych zdjęciach drenaż został pociągnięty 6-10m od domu i użyto jednego środka do hydroizolacji, które Pan podesłał. Na obecną chwilę to zdaje egzamin. Drenaż praktycznie pusty, piwnica też sucha, woda ląduje w studni chłonnej i zbiorniku na deszczówkę.
Bardzo się cieszę, choć jestem tak zmęczony podróżą i wizją lokalną (mokre ściany działowe z sylikatu w garażu podziemnym) że nie do końca mam siłę się cieszyć. Proszę tę sytuację co i raz kontrolować aby ewentualnie możliwie szybko uchwycić moment w którym „coś gdzieś się zadzieje” aby móc połączyć pamiętaną jeszcze przyczynę ze skutkami. Miłego wieczoru :) I dla zainteresowanych- konsultacje o których mowa w tym przemiłym komentarzu można nabyć tu: inblock.com.pl/produkt/konsultacje-online-30-min/ Lub skorzystać z gotowego kursu wideo dostosowanego do sytuacji omówionych na filmie i dostępnego tu: inblock.com.pl/courses/wilgotny-tynk-i-sciany-fundamentowe/
Mógłbym prosić o nazwę środka do izolacji? 🤔 Jestem na etapie właśnie izolacji ścian w piwnicy, a ziemie mam gliniasto-pylastą 😕 Zakupiłem już pewien środek, ale może udało by mi się go wymienić na lepszy polecany przez fachowca 😉 Pozdrawiam
@@tomekpatyk2801 od wewnątrz potrzebny jest produkt tylu szlam mineralny aplikowany w 2’warstwach na chudziak, faseta ze szczelnej zaprawy i na ścianę do wysokości posadzki. Szlam sztywny a nie elastyczny bo ma tez działać na negatywne parcie wody. My używamy Koester. Od zewnątrz tez może być szlam lub ewentualnie KMB 2k bez polistyrenu jako wypełniacza lub jeszcze nowsze polimerowo-bitumiczne 2k np Remmers MB 2K.
@@tomekpatyk2801 proszę sobie nabyć mój kurs wideo o wilgotnych ścianach i tynkach. Podaje tam miejsca i rodzaje produktów. Cokolwiek Pan wyda na materiały izolacyjne to kurs będzie promilem tego kosztu a info mogą okazać się bezcenne. Mówię poważnie. Konsultuje przeważnie już po fakcie zalań i zawilgoceń i wszyscy mówią to samo:” szkoda ze nie wiedzieliśmy wcześniej”. Podaje link na wszelki wypadek: inblock.com.pl/courses/wilgotny-tynk-i-sciany-fundamentowe/
@@Inblock_izolacje dziękuję za odpowiedź. Wewnątrz na "chudziaka" zaproponowano mi podwójną warstwę papy termozgrzewalnej przez kierownika budowy, co Pan sądzi o tym rozwiązaniu? A czy ma zna Pan taką masę jak Pecimor 2K? 🤔 Czy to jest dobry środek izolujący? Firma w której ją kupowałem, mówiła że jest to ich najlepszy środek.
dziękuję za wiadomość, było już kilka takich sugestii, tak więc wpisałem to pytanie na listę najbliższych tematów filmów. Jak tylko się pojawi, umieszczę odpowiednie info w komentarzach. Proszę sobie zerknąć na moje odpowiedzi do kilku takich rozmów w komentarzach wcześniej prowadzonych. Temat zdecydowanie wymaga szerszego omówienia. Do usłyszenia.
@@Mularsky dziękuję za wiadomość, szczególnie że wysłaną o tak wczesnej porze. Każdy materiał służący zasypaniu wykopu fundamentów ma swoje wąsy i zalety. Grunt nieprzepuszczalny rodzimy oprócz tego ze nie specjalnie pozwala się zagęścić, to nie przepuszcza wody w dół do ewentualnego drenażu. Czasem też zatrzymuje w sobie a co za tym idzie przy ścianie wodę opadową. Tak jak pisałem już w odpowiedzi na kilka komentarzy chcę zrobić o tym osobny film. A może nawet uda się zaprosić kogoś z kim na ten temat porozmawiać. Przedstawić wady i zalety rozwiązań. Miłego dnia.
Najlepiej zasypać sucha gliną, jeżeli glina jest juz przemoczona to wymieszać ją z pyłem z cementowni bądź elektrowni i zagęścić dokładnie stopami wibracyjnymi.
@@wojtekolszta2769 przyznaję, że całkowicie nie umiem ocenić tego rozwiązania. Przy okazji rozmowy z ekspertami dopytam i postaram się zrobić kolejne wideo w tym temacie. Dziękuję za wiadomość.
Dziękuję za wiadomość. Jak rozumiem wszystko to nie jest dziełem przypadku ani też szczęśliwym zbiegiem okoliczności. To nie fart. To przemyślane i zaprojektowane działania przygotowawcze oraz poprawna realizacja! Pan jest po prostu świadomy. Świetnie. 👍💪
@my1 Ok. To tylko pokazuje, że nie powinno się (moim zdaniem) podchodzić do budowy domu bez przygotowania i bez osób, które mają wiedzę i doświadczenie. A jakoś tak się dzieje, że wiele ludzi właśnie tak robi. Nawet kierownika budowy wyszukują w jak najniższej stawce. Jakość takiego doradztwa i prowadzenia procesu budowlanego stoi wtedy w sprzeczności z oczekiwaniami i marzeniami o wspaniałym nowym domu. Poprawna izolacja to raptem Ok 2% wartości stanu deweloperskiego. To niewiele. Czy warto na tym oszczędzać? Pan doskonale wie, że absolutnie nie. Dla wszystkich innych mam kurs wideo pozwalający na podejmowanie bardziej świadomych decyzji. Polecam: inblock.com.pl/courses/wilgotny-tynk-i-sciany-fundamentowe/
@@Inblock_izolacje nie warto. Daleko nie szukać sąsiad ma koparki - ma podniesiony dom, sąsiadka jego kuzynka także. Sąsiad obok mnie jest w dołku (teren) I nie dość że ma podwórko płaskie to jeszcze kazał zdjąć chyba ze 3 warstwy bloczkow fundamentowych (tak murowala mu ekipa -mieli rację). Teraz sasiad nie dość że jest w dolku to jak kiedyś podniosą drogę to będzie w podwójnym dołku bo jest niżej a będzie niżej i jeszcze woda z drogi będzie mu się wlewać na podworko
@my1 tak, niski teren i niskie fundamenty mogą niestety sprzyjać dosłownie przelewaniu się wody górą ponad nimi - np ponad progami w garażu czy nawet drzwiach wejściowych. To też sytuacja z konsultacji z zeszłego tygodnia. Tam była nawet PŁYTA FUNDAMENTOWA, a nie tylko ławy. Ale podniesiony teren wokół domu sprawił, że płyta znalazła się poniżej terenu. A na płycie murowanie zaczęli od razu od sylikatu. I NIE ZROBIONO ZADNEJ IZOLACJI!!! Efekt taki, że woda przelewa się ponad powierzchnie płyty pod tym najniższym sylikatem i od razu jest pod posadzką w domu. Straszne.. naprawdę straszne..
Bardzo dziękuję za pomocne materiał.Mam taką samą sytuację jestem przed wykonaniem fundamentów i oczywiście będę stosował ciężką Izolacje przeciwwodną z obu stron ścian.Przyłożę się do tego na pewno,natomiast obsypanie fundamentów wykonam z gruntu rodzimego z uwagi na to ,że nie mam gdzie tej wody odprowadzić.Wykopałem staw 10x10m i jest on już pełny więc nie mam już gdzie tej wody odprowadzać a jeżeli w przyszłości będę miał taką możliwość odprowadzenia wody na pewno wykonam. Na obecnym etapie nie widzę kompletnie innej możliwości. Grunt to glina, glinanpiaszczysta a przy 2 m już glina brązowa.
Dziękuję za wiadomość. Cieszę się ze pomogłem. :) Proszę zwrócić uwagę na izolacje aby była 2k i aby była naprawdę grupa 2 warstwowa. Wszystkie przejścia i otwory zaizolowane. Jeśli będzie papa jako izolacja pozioma to i ta papa musi być sklejoną z izolacją pionowa. Nie może buc tak ze woda zza ściany popłynie wzdłuż tej papy pod bloczkiem. Choć przy takiej wodzie ściany żelbetowe zalecam z cała mocą. Ta dodatkowa inwestycja może okazać się ratująca życie. Proszę sobie to skalkulować. Nie zaszkodzi sprawdzić tej dodatkowej opcji.
@@Inblock_izolacjetak, dziękuję za informacje. Oczywiście będzie izolacja 2k conajmniej dwie warstwy. A ściany fundamentowe będą z bloczka szalunkowego dodatkowo zbrojone , czyli można powiedzieć że będzie monolit. Jako izolacja pozioma to oczywiście papa i szlam mineralny . I zobaczymy co będzie oczywiście jakoś później po fundamentach będę miał obraz sytuacji jak spadki wykonać i gdzie zakopać zbiorniki na deszczówkę .
@@longmanpopbartosz5661 Woda lubi wpływać pod bloczkiem szalunkowym wzdłuż tej papy!! Konieczna faseta na połączeniu ławy i bloczka i po niej izolacja. tyle już razy dostawałem filmy z płynąca woda pod bloczkiem szalunkowym że masakra. PS. Ja nigdy w życiu nie użyłbym bloczka szalunkowego, bo on jest niejednorodny. Skorupka wypełniona (lub nie) betonem. Nigdy tego nie wiadomo. Tu Izolacja musi być majstersztyk, albo będzie zalanie.
Jeśli nie masz piwnicy to daruj sobie tę izolację, bo jest całkowicie zbędna a bardzo kosztowna. Natomiast należytą uwagę należy skupić na izolacji poziomej, bo ona jest najważniejsza.
Czy jesli wysle Panstwu warunki geotechniczne dla swojej dzialki, to w ramach konsultacji doradza mi Panstwo jak wykonac solidna hydroizolacje? Z gory dziekuje za odpowiedz.
Warunki wodno gruntowe to jedno. Ale jeszcze koniecznie potrzebny będzie projekt budynku tak aby wybrać odpowiednie materiały „spinające” obydwie kropki. I jak najbardziej. Po zapoznaniu się z tymi materiami wybierzemy cały system izolacji.
Dziękuję za wiadomość. Już się robi. Otóż od tego momentu gdy ściany są tynkowane zanim wylane są posadzki. Wtedy tynk sięga właśnie poziomu chudziaka. A jeśli jeszcze dodatkowo mówimy o ścianach murowanych z bloczków to i one nawilżają się wodą wlewającą się na chudziak. W tej sytuacji zarówno mury jak i tynki zanurzone są w wodzie i ją chłoną. O tym właśnie mówię w tej części filmu. I stąd ta wypowiedz o spotkaniu / łączeniu się tynku z chudziakiem.
@@Inblock_izolacje To są jakieś brednie. Tynk nigdy nie powinien i raczej nigdy się nie łączy z bloczkami. Jeśli tak jest to ktoś źle wykonał swoją pracę. Nawet w projektach nie ma takich rzeczy. Z zasady bloczki kończy się na poziomie chudego i potem na całości robi się poziomą izolację i przez to fizycznie nie ma możliwości połączenia.
@@michaf2701 to nie brednie. Albo inaczej - dla jednych to głupoty , a dla innych przykra rzeczywistość. Ktoś kupuje taki dom i niedługo okazuje się, że na ścianach pojawia się wilgoć do wysokości ok 40-50’cm. To rzeczywistość. To mokre ściany wielu nowo-budowanych domów. Niedługo zmontuję film z takiej wizji lokalnej i możliwe, że także trochę zdjęć od czytelników bloga i klientów. W roli głównej? Te niemożliwe „brednie”. Choć to faktycznie są brednie, ale w znaczeniu złych decyzji fachowców, którzy doprowadzają do takich sytuacji i zniszczeń.
Bardiz fajnie wyjaznione. My kulismy w niemczech stary dom, ktory w pienicy nawet nie miał podlog. Izolacji zewenetrznej nie bylo. Wszystko trzeba bylo odkopać zaizolować i ocieplić. Izolacja biutumenem dwu komponentowym. W srodku zrobionamy chudzoal na foli, zaizolowany bitumenem dwu kompontowym i wylana posadzka anhrytowa. W miejscju laczenja sciany z chudziakiem wklejone tasmy jak izolacji lazienki. Niestety caly czas felikatnie po rancie robi sie tynk i posadzka wilgotna. Tezeba bedzie skuc jedno pomieszczenie i poprawić.
Dziękuję za wiadomość. Z pana opisu oczywiście rodzi mi się kilka pytań oraz wątpliwości. Możliwe że chudziak jest już stary, generalnie nie jest (nawet nowy) dostatecznie nośnym podłożem dla izolacji podposadzkowej. Ponadto izolacja bitumiczna 2k czyli KMB2k nie jest najlepszym rozwiązaniem dla pomieszczeń mieszkalnych oraz nie działa na ujemne parcie wody. Mam kurs wideo o wilgotnych ścianach i fundamentach w którym omawiam te kwestie. inblock.com.pl/courses/wilgotny-tynk-i-sciany-fundamentowe/ Wszystkiego dobrego.
Dziękuję za odpowiedź. zaraz obejrzę film instruktażowy. Chudziak jest nowy położony na folii. Jedyny problem z wilgocią jest w miejscu łączenia chudziaka i ścian piwnicznych. Bitumen firmy Würth w danych technicznych zaznaczone na że wytrzymuje także wodę pod ciśnieniem. Myślę że muszę skuć wzdłuż rantu troszeczkę posadzki i rynku i od nowa uszczelnić z nową taśma uszczelniającą. Jakie produkty polecił by Pan do tego?
@@muttleyy91 po 1 sprawdziłbym czy nie ma tam gdzieś pod izolacją stojącej wody lub naprawdę wysokiej wilgoci. 2. Izolacja pozioma ścian pewnie wymaga odbudowy. 3. Usunąć tynk na tej przestrzeni ukrytej pod posadzą. Być może część wilgoci wędruje w górę po samym tynku. Izolację poziomą zrobiłbym na równo z posadzką (najlepiej poniżej) kremem iniekcyjnym.
Dziękuję za szybką odpowiedź. Izolacji zewnętrznej nie było wcale. Odkopaliśmy budynek i położyliśmy nowa izolacje masa bitumiczną 2k i na to xps 10cm. Na środku posadzki problem nie występuje tylko w obrzeżach po dużych deszczach. Dołożyliśmy drenaż. Myślę że to zbity piaskowiec, który bardzo słabo przepuszcza wodę w dół jest problemem. Zrobimy na równi aż posadzka dodatkową izolację poziomą tak jak Pan zależą i doszczelnimy łączenie chudziaka i pustaków. Bardzo dziękuję za poradę. Na marginesie chcianym polecieć Panu tynk, który jest stosowany do budynków, których odkopywanie jest prawie nie możliwe, typu kościoły czy jakieś zabytki. Jest bardzo drogi, bo worek około 60 euro ale zdaje egzamin. Jest mocno oddychający jednocześnie blokujący wodę nawet pod ciśnieniem. Stosowaliśmy go w piwnicach gdzie wilgotność była powyżej 90% teraz jest na poziomie 40 procent. Ostatnie pokrycie tynki też jest ważne. my stosowaliśmy farbę wapienna "kalkfarbe" od Graphitstone. Nie jest to w żadnym wypadku farbą zmywalna czy jakościowo porównywalna do farb z lat 80 tych. Tynk to "ibt entfeuchtungsputz". Polecam zapoznać się z produktem, być może kiedyś się przyda.
@@muttleyy91 dzięki. Kłopot na ścianach a nie na posadzce polega na tym że to ściany mają kontakt z niższymi partiami gruntu. I to w nich i po nich transportowana jest wilgoć.
To teraz pytanie za 100pk Dom na takim terenie jak z filmu... ale pod domem idą stare dereny(jak by ceglane rurki) jeden był uszkodzony i źle naprawiony. Widziałem jak potrafił zalać wykop do jakiegoś poziomu. (luty, marzec) I teraz do sedna, może fakt że jest źle połączony pod domem to dobrze bo z takiego wykopu w pewnym momencie odprowadzi wodę Jeżeli jest sprawny. Najgorszą opcją jest jego niedroznosc w miejscu spustu. Wtedy ja przyjmuję wodę z wyższych poziomów Chociaż dziwne, bo pamiętam że z tego drenu woda się cofala z obu stron, może różnice wysokości w prowadzeniu go spowodowały utratę ciągu grawitacjyjnego
To może jest pytanie za 101 pkt. Ale bez zdjęć, rysunków i po prostu danych nie chce próbować odpowiadać. Za dużo zmiennych. Z takimi tematami zapraszam na konsultacje. Pan wysyła dane, ja je analizuje i spotykamy się np na Skype aby sobie to omówić. Zapraszam. inblock.com.pl/produkt/konsultacje-online-30-min/
@@Inblock_izolacje Dreny, były zaskoczeniem że idą przez cały teren, w odległościach po 15m między sobą . Nikt o tym nie wiedział. Wysokości ich są nie znane, nie było geologa który zapisze wszystkie dane, jak np kierunek i wysokość. Za to był przed kupnem działki. Wracając do tematu. Może tylko jakieś fotki by były. Teraz wymyśliłem, odwierty... W marcu lub kiedy jest najwyższy poziom wód. I latem gdy jest nisko. Pomijając dreny, wody gruntowe brak na 15m czy 25, nie pamiętam. Taka obserwacja na początek. Dom jest na płycie, więc cicha nadzieja że woda nie sięga płyty, po tym wszystkim.
@@radoslawstachura3797 OK, jednak na podstawie bardzo wyrywkowych danych naprawdę nie podpiszę się pod żadną odpowiedzią. tak naprawdę sytuacja może być tak złożona, że potrzebne są Panu dokładne badania gruntu z kilkunastoma sądowaniami określającymi parametry wodno-gruntowe. Dom na płycie to zawsze jest dobre rozwiązanie, ale potrzebne są też szczelne ściany i np przejścia technologiczne. Tak jak w kaloszach, szczelna nie może być tylko podeszwa. Dziękuję za wiadomość :)
Dzięki za wiadomość. Po 1 raz jeszcze powtórzę - najlepsza na świecie izolacja bo jej żaden drenaż nie zastąpi. Drenaż proszę traktować jak wisienkę na torcie. Ukoronowanie wszystkich działań. Ja jestem fanem myślenia o budowie zbiornika na deszczówkę. Taki zbiornik to posiadanie darmowej wody do podlewania: kiedy woda miejska jest droga i jest woda do picia i po prostu szkoda jej na takie „marnowanie” jak podlewanie. Założę się że będą zakazy podlewania czyli takiego używania wody. No i jeśli tę wodę zmagazynujemy, to zostanie TU, a nie popłynie daleko. Widzimy jak brakuje wody, mamy przez większość roku suszę hydrologiczną. Zbiornik to odpowiedz oddolna na te ogromne problemy. Stanie się coś fantastycznego: zamiast dawać się zalewać woda z rynny zaczniemy ją magazynować i używać kiedy będzie faktycznie potrzebna. Rozwiązanie z odprowadzeniem do deszczówki jest lepsze niż dawanie się zalewać.
I jeszcze, bo nie wiem czy w poprzedniej mojej odpowiedzi to dostatecznie dobrze wybrzmiało, wodę z rynien trzeba łapać od razu, a nie pozwalać jej lać się w grunt. Jeśli mamy ją w rurze, to nie wypuszczamy jej z instalacji. Robiłem już o rynnach film w tym kontekście. ua-cam.com/video/cEX7Mclqz3g/v-deo.htmlsi=523u1dsGZyPTknue
Warto wspomnić też, że drenaż musi mieć gdzieś ujście bo woda nie tylko odpływa, ale może też przypłynąć poprzez rury drenażowe pod budynek (nawodnienie zamiast odwodnienia) . Na glinie nie rozsączymy raczej wody poprzez drenaż, a studnia chłonna też musi mieć ujście do warstwy przepuszczalnej.
@@psdmaniac Tak! Pełna zgoda, doskonale. Nie wspomniałem o tym tylko dlatego, że zwykle o drenażach nie mówię nic - bo ich nie instaluję. Ale w sytuacji, gdy wykop jest dość szczelnym zbiornikiem z gliny drenaż jak opisujesz jest konieczny. Lub odprowadzenie do deszczówki - choć ja wspominam zbiornik na wodę deszczową - do wykorzystania, a nie rozsączania w niższych partiach gruntu chłonnego (jeśli takie występują).
Poziom instalacji drenażu powinien być skorelowany właśnie z dnem oryginalnego wykopu. Jego dno to przejście z gruntu poruszonego wykopywaniem, a więc bardziej przepuszczalnego do gruntu rodzimego, a więc bardziej szczelnego. Można pewnie przyjąć, że dno ławy fundamentowej opiera się na gruncie rodzimym. Więc drenaż powinien znajdować się w dolnej połowie wysokości ławy, aby zbierał wodę wsiąkającą ( szczególności wzdłuż ścian budynku) z okolic dna wykopu. Jeśli drenaż będzie wyżej, to większość wody wsiąkając go mienie, bo nie trafi w rurę. Z tego samego powodu uważam, że zasyp ponad drenażem - a więc przy ścianach fundamentowych gruntem rodzimym czyli śrekdnioprzepuszczalnym sprawia, że woda dłużej przesiąka i ma przez to więcej czasu na wsiadanie w ...ściany. Zanim wreszcie dotrze do rury to częściowo już będzie w murze fundamentu, jeśli izolacja nawala. A przecież chodzi o to, żeby woda śmignęła w dół, nie zaatakowała ścian i ich izolacji, aby zbierała się poniżej poziomu posadowienia i tam była odebrana jeśli niższe partie gruntu nadal są nieprzepuszczalne. A odległość od ściany to pewnie jakieś 30-45 cm, czasem tyle ile pozwala szerokość wykopu.
Wiele wyjasniajacy film. Teraz zastanawiam sie, na jakiej glebokosci posadowic drenaze? Mam sytuacje prawdopodobnie jak tutaj - chce poprawic izolacje pionowa fundamentow (ew poprawic izolacje rur/przepustow jesli bedzie potrzeba), ale tez chce dodac drenaz opaskowy wokol budynku, zeby odprowadzal wode. Jeden wykonawca mowi - 50-60 cm wglab, drugi mowi - 80cm, a projektant mowi na poziomie lawy fundamentowej - 1,2m. Woda z drenazu ma byc odprowadzana legalnie do kanalizacji - studzienka na glebokosc 1,6m. Czy takie 80cm dla drenazu opaskowego ma sens? Druga kwestia - izolacja pionowa fundamentow od zewnatrz jest wykonalna, ale co z zaizolowaniem od wewnatrz? Tu raczej trzeba zadbac o to, zeby tam nie pojawiala sie woda, wlasnie drenazem?
Poziom instalacji drenażu powinien być skorelowany właśnie z dnem oryginalnego wykopu. Jego dno to przejście z gruntu poruszonego wykopywaniem, a więc bardziej przepuszczalnego do gruntu rodzimego, a więc bardziej szczelnego. Można pewnie przyjąć, że dno ławy fundamentowej opiera się na gruncie rodzimym. Więc drenaż powinien znajdować się w dolnej połowie wysokości ławy, aby zbierał wodę wsiąkającą ( szczególności wzdłuż ścian budynku) z okolic dna wykopu. Jeśli drenaż będzie wyżej, to większość wody wsiąkając go mienie, bo nie trafi w rurę. Z tego samego powodu uważam, że zasyp ponad drenażem - a więc przy ścianach fundamentowych gruntem rodzimym czyli śrekdnioprzepuszczalnym sprawia, że woda dłużej przesiąka i ma przez to więcej czasu na wsiadanie w ...ściany. Zanim wreszcie dotrze do rury to częściowo już będzie w murze fundamentu, jeśli izolacja nawala. A przecież chodzi o to, żeby woda śmignęła w dół, nie zaatakowała ścian i ich izolacji, aby zbierała się poniżej poziomu posadowienia i tam była odebrana jeśli niższe partie gruntu nadal są nieprzepuszczalne.
Zdecydowanie izolujemy OBIE strony ścian fundamentowych, bo jeśli nie ma płyty fundamentowej to woda może się znaleźć również w przestrzeni pod budynkiem. Żaden cud-drenaż tego nie zatrzyma. Grunt to naczynie połączone. Woda w końcu dopłynie jak nie przez dziury w ścianie (przejścia rur) to pod ławą przez grunt. Im wyższa różnica poziomów wody, tym wyższe ciśnienie i tym szybsze przepływanie. Izolacja potrzebna po obu stronach ściany.
@@Inblock_izolacje Dziekuje za odpowiedz! Deweloper wybudowal i posmarowal dysperbitem. Rodzimy grunt to glina itp. Wiemy jak to do siebie pasuje, Osobna kwestia jest proces sadowy z deweloperem, a osobną jak to naprawic jak najszybciej. Sa jakies sposoby na poprawe izolacji wewnatrz budynku? (nie robiac dziury w podlodze?)
@@lotofhop5972 Na etapie zabudowanym nie ma taniej (realnie branej pod uwagę) możliwości wykonania izolacji od strony wewnętrznej. Jest opcja usunięcia posadzki, lub opcja wykonania iniekcji kurtynowej. Obie bardzo drogie. W tej sytuacji realnie patrząc na sytuację, trzeba zrobić izolację pionową od zewnątrz i odebrać wodę zgodnie z tym co napisałem powyżej. No i izolacja pozioma ścian MUSI działać. I musi być zrobiona na odpowiedniej wysokości względem posadzki, gruntu, i izolacji pionowej zewnętrznej. Mówić krótko, im dalej postępuje proces budowlany, tym mniej można łatwo poprawić. A jak się już mieszka, a okazuje się że nie ma izolacji z wczesnego etapu budowy, to napawa jest rujnująca wszystko co zbudowane i droga jednocześnie.
Hmm cieszę się, że trafiłem na ten film ponieważ dom dziadków jest właśnie tak wybudowany. Dlatego po intensywnych deszczach itp. zawsze zalewa piwnicę i to nawet do ponad metra głębokości wody. Dom ma kompletnie nie zabezpieczony fundament. Po prostu zwykły beton zasypany piaskiem jak na filmie i nic z tym już nie da się zrobić. Piwnica jest oczywiście nie użytkowa. Drzwi zamurowane, zostało tylko okienko żeby w razie wu tą wodę wypompować😢
Jasne ze da się z tym „coś zrobić”. Można to naprawić, tylko najpierw te drzwi trzeba znowu otworzyć aby uzyskać dostęp dl frontu. Odkopać też trzeba koniecznie. Fundamenty stoją non stop w wodzie i niszczeją. Ciężko powiedzieć że akurat ta nieruchomość zyskuje na wartości…. Trzeba działać.
@@Inblock_izolacje Nie ma opcji tego zrobić ponieważ piwnica jest tylko pod częścią domu i żeby ją zaizolować wkoło to trzeba by się zabawić w górnika i robić podkopy... Część domu nad piwnicą jest porządnie odizolowana, a co do drzwi to były one w podłodze więc podczas remontu zostało to zabetonowane i zabezpieczone przed przenikaniem wody do pokoju. Jedynie pozostaje zamurować też to okno zamykając piwnicę i sprzedać ten dom.
@@jigsawx89 @Inblock_izolacje A jakby zaizolować fundamenty tam gdzie da się to zrobić wtedy woda będzie miała utrudnioną i wolniejszą drogę żeby się dostać do piwnicy, plus drenaż najlepiej ze spadkiem w kierunku gdzie nie da się tego zrobić. W miejscu gdzie nie da się już zaizolować zrobić studzienki z dwóch stron (muszą być najniższym punktem w koło fundamentów i szeroko obsypać je piaskiem żeby woda łatwo się do nich dostawała. Wtedy te studzienki będą najniższym pustym punktem koło piwnicy gdzie woda swobodnie będzie spływać, a rura drenarska będzie ją odprowadzać z tego terenu i piwnica powinna być już sucha? A gdyby jeszcze dodatkowo od strony gdzie nie da się zrobić izolacji od zewnątrz to zrobić drenaż od wewnątrz pod posadzką przynajmniej wzdłuż tej ściany żeby odprowadzać stamtąd wodę w kierunku tych studzienek. Oczywiście wszędzie drenaż poniżej poziomu posadzki i pilnować spadków. Myślę, że piwnica nie powinna być już wtedy zalewana.
@@goracyarbuz946 Nie jest to głupi pomysł lecz bardzo kosztowny. Nie opłaca się aż tyle dokładać do tego domu. Zwłaszcza że niedawno był lany beton dookoła więc teraz trzeba by to jeszcze wszystko kuć i robić od nowa plus wycinanie drzwi w grubym fundamencie aby mieć tam jakiś dostęp. Strach też ruszać ten fundament bo już w kilku miejscach pękł po całej wysokości.
Dzień dobry. Na poziomie ogólnym to jest doskonałe pytanie i brzmi jak temat do omówienia w jednym z kolejnych filmów. Jednak Panu potrzebna jest odpowiedź odnośnie tej konkretnej inwestycji, a nie ogólne rozważania. Aby ktokolwiek pomógł Panu odpowiedzieć na pytanie TAK czy NIE potrzeba większej ilości danych, dokumentów, operatu wodno-gruntowego, projektu, info o poprzednich remontach, itp. Tak jak z kupowaniem mieszkania - potrzebna jest czasem wycena przez eksperta, a i tak decyzja należy do kupującego a nie do eksperta. Odpowiedź że "wszystko da się zrobić" może Pana wpakować na niezłą minę, bo np zakup tego budynku w obecnym stanie będzie kosztowało np 420 tyś, ale remont samej piwnicy 220 tyś. i co? da się? Da! Ale czy opłacało się finansowo i czasowo? Na to pytanie odpowiada Pan sam. I jeszcze, co ciekawe, dla jednej osoby odpowiedź będzie na tak, da innej na nie. Pan potrzebuje natomiast zebrać dane od kogoś kto umie je dla Pana zebrać i na tej podstawie podjąć dobrze poinformowaną decyzję - swoją decyzję, odpowiedzialną decyzję. Fachowcy będą chcieli mieć zlecenie, więc powiedzą żeby robić remont. Sprzedający będzie chciał pozbyć się budynku z wodą w piwnicy, więc będzie mówił ze "tu tylko trzeba przesmarować smołą trochę", itp. Ktokolwiek będzie miał jakiś interes, tak będzie podpowiadał. Co z tego że da się zrobić remont, a może i nową betonową piwnicę pod tym budynkiem, skoro może koszty i czas są po prostu za wysokie i określi Pan, że to nie warto. (a ktoś inny powiedziałby że warto) Proszę zebrać dane i podjąć swoją decyzję. Nic lepszego wprost nie mogę i nie umiem Panu podpowiedzieć. Trzymam kciuki :)
Jak nie ma możliwości zrobienia odwodnienia to całkowicie nie ma sensu. Jeśli jest gdzie odprowadzić wodę to zrobić odwodnienie i bedzie git. Po 2 latach budynek powinien się osuszyć. Temat przerabiałem. Wcześniej woda stała teraz tam płyty regipsowe są w piwnicy tak sucho jest.
@@robsonITALY85 Od szeregowego uciekaj jak tam jest wilgoć. Sam tego nie zrobisz musieliby sąsiedzi też budynek zabezpieczyć. Jeśli jest tam wigoć to już jest kiepsko a jak woda stoi to już bardzo źle, Oczywiście wszystko się da zrobić ale jest to bardzo kosztowne.
Dziękuję za wiadomość. To pytanie to temat rzeka :). Jest projekt, który ZAKŁADA proste warunki wodno-gruntowe i jednocześnie zaleca wykonanie badań i dostosowanie do wyników tychże badań. Takie projekty "gotowce" są tanie. Później już często nikt się wczytuje, wpisane proste warunki, a więc można budować... Jeśli przy zagłębieniu rzędu 40 cm na dno chudziaka działa wybór wody rzędu 400 kg/m2 to waga posadzki prawie go równoważy. A więc podłoga nie zostanie podniesiona. Ale jeśli faktycznie będzie parcie wody, to mimo że nie podniesie, może się wlać. Wlewanie obniża ciśnienie parcia wody, ale kosztem zalewania. Domy 1 rodzinne to w zasadzie tylko kierownik budowy, znaleziony jak najtaniej, czasem tylko po to żeby wypełnił papiery. Na budowie był 2 razy. Przed wykopem i na ostatni podpis. Więc o jakim zezwalaniu mowa, skoro nie ma nawet wiedzy co tam się działo?
Dziękuję za wiadomość. To ja za specjalistami powtórzę, że taki grunt NIE DA się prawidłowo zagęścić. I jako że będzie poruszony, to nie będzie też tak spójny jak wcześniej przed wykopem. Pomiędzy części tego gruntu będzie wnikać woda tak samo jak ma to miejsce w przypadku gruntu wymienionego. Woda nadal będzie się wlewała w przestrzeń tego wykopu, tak samo będzie w nim uwięziona i tak samo będzie parła na mur fundamentowy np z bloczka. Gliny tej rodzimej nikt przecież nie wetrze w mur tak jak izolacji, aby stała się izolacją ścian. A nawet gdyby, to się nią nie stanie. Tak więc wyobrażam sobie, że wcale nie będzie lepiej, a raczej gorzej. Zadam to pytanie specjalistom od izolacji przy najbliższej okazji, może uda się też zrobić o tym osobny odcinek.
@@Pawel93R To pytanie pojawiło się pod moim filmu już 2 razy, i moja odpowiedź się nie zmieniła. Zasyp gruntem rodzimym nie jest najlepszym rozwiązaniem i to z kilku powodów. Wklejam tu jedną z poprzednich odpowiedzi: "Dzień dobry, dziękuję za wiadomość. Pozwolę sobie się nie zgodzić. Glina nie daje się prawidłowo zagęścić, a poruszona w wyniku wykopu i zakopywania traci swoją zdolność bycia tak nieprzepuszczalną jak ta nieporuszona. Wiec woda i tak będzie wsiąkać pomiędzy takie zbrylenia tego gruntu rodzimego i cała sytuacja z zalewaniem przestrzeni wokół fundamentów się powtórzy. Dodatkowo, w związku z tym że to wsiąkanie będzie trwało pewnie nieco dłużej, to woda stojąc przy fundamentach (a nie szybko docierając do drenażu) na wysokości cokołowej będzie zalewała od razy wyższe partie ścian - te na wysokości posadzki wewnątrz budynku. Więc w moim przekonaniu jednak nie glina, tylko piasek, ale z KONIECZNOŚCIĄ wykonania ciężkiej izolacji przeciwwodnej pionowej na OBU stronach ścian fundamentowych oraz ewentualnie drenaż jako odprowadzenie gromadzącej się w tym wykopie (zbiorniku) wody. inblock.com.pl/grunty-nieprzepuszczalne-glina-i-ich-wplyw-na-zalewanie-budynkow/ "
@@Anonymous-PL Nie, zasypanie gliną (gruntem rodzimym) nie jest lepsze pod żadnym względem. Moja odpowiedź na to pytanie pada w komentarzach pod tym filmem już 3 razy.
Witam, Mam identyczną sytuację u Siebie kupiłem gotowy dom latem nie było tego problemu aktualnie wokół murów mam pełno wody co można teraz zrobić aby odprowadzić tą wodę niestety przy posesji nie ma ani studzienek kanalizacyjnych ani rowów burzowych i nie mam gdzie poprowadzić wody z np drenażu którego aktualnie nie ma
Dzień dobry, dziękuję za wiadomość. To co poniżej to kilka luźnych pomysłów. Aby powiedzieć coś bardziej zobowiązującego potrzebuję dostać zdjęcia i dane projektowe oraz wyniki badania gruntu - operat geotechniczny (konsultacje online) A więc co można zrobić: Po 1 to kontakt do dewelopera lub / i projektanta, który wg mnie jest winny temu że woda zlewa się w kierunku ścian, a nie dokładnie w przeciwną stronę. Po 2 zbudować to wszystko czego nie ma. Zbiornik na deszczówkę, powiedzmy 5-10 m3 zakopywany, nowy drenaż, odprowadzenie wody z rynien od razu rurami do tego zbiornika. 3. Zmiana ukształtowania terenu, aby budynek był wyżej niż okoliczny teren. nie widzę tego więc nie wiem czy jest to możliwe i jak duże jest podwórko, ale to może okazać się potrzebne. 4 Stojąca przy ścianach woda to duże ryzyko wnikania w mury fundametowe w strefie cokołowej. A więc ryzyko wilgoci po wewnętrznej stronie ścian i na tynkach. Koniecznie trzeba ustalić (weryfikacja projektu, info od wykonawcy, odkrywka) jak i z czego została wykonana izolacja pionowa. Najlepiej dla Pana, aby po pkt 1 udało się te prace wykonać na koszt (lub chociaż częściowy koszt) wykonawcy. Ale pkt 2 czyli zbiornik na deszczówkę do podlewania i aby rozłożyć w czasie zlewanie się wody w okoliczny grunt - obowiązkowo. A jeśli poniżej jest grunt przepuszczalny, to studnia chłonna pozwalająca części tej wody spokojnie wsiąkać - to operatu info. W razie potrzeby polecam się w konsultacjach online - szczególnie jeśli chodzi o dobór izolacji i bardziej szczegółowego przegadania kolejnych kroków Pańskich działań. Link do zakupu tychże: inblock.com.pl/produkt/konsultacje-online-30-min/
Brzmi jakby zostawało zrobić studnie chłonne i wodę odprowadzać w porze suchej "na górę" (pompować) - niech sobie odparuje... a jak jest możliwość grawitacyjnie np. do stawiku to tym lepiej.
@@Szopler dzięki za wiadomość. W zasadzie co budynek to nieco inna sytuacja, co z kolei wymusza kreatywność a może nawet innowacyjność rozwiązań. Czytam właśnie artykuł (tak wiem że jest piatek wieczor) który bardzo dobitnie uświadamia mnie jak wiele błędów jest poprzecinanych przy projektowaniu i wykonywaniu izolacji. Ehhh.
@@Inblock_izolacje No właśnie nawiązuję do tego filmu, skoro jest papa na fundamencie a na chudziaku dale się folię lub inne izolacje to jak ma przejść poda?
@@wielkopolska2276 Omówiłem drogę przebywania wody. We wszystkich materiałach mówię, że nie jestem fanem papy. Jeśli u Państwa problemu nie ma, to znaczy, że nie ma problemu. I film ten nie jest dla Państwa. I tyle w temacie. Dziękuję za wiadomość. Są ludzie, którzy maja papę i maja też wilgoć, a nawet wodę pod posadzką. A woda ta płynie, o ironio, wzdłuż papy będącej poziomą izolacją ścian. I skąd ta woda płynie…
@@Inblock_izolacje Problem z papą pojawia się wtedy kiedy jest źle położona a na dodatek uszkodzona wtedy faktycznie zdarza się, że woda pociąga w ściany. Jeśli ktoś posadowi nisko budynek to nie ma co się dziwić, że wodę ma pod posadzką
dzień dobry, cały wątek przedstawiony w filmie jest jak najbardziej zrozumiały i przedstawia bardzo ważne zjawisko. Zastanawiam się tylko nad jednym, załóżmy że robimy wszystko od początku jak najlepiej: ciężka izolacja z obu stron, uszczelnione przepusty, rynny odprowadzają wodę do zbiornika na deszczówkę, ew. reszta do studni chłonnej. Ale - część wody opadowej i tak wsiąknie w grunt wymieniony, powiedzmy że nie przebije się przez idealnie zrobioną izolację, nie zagrozi fundamentom, ale co dalej z tą wodą uwięzioną w tej strefie? Ona tam zostanie uwięziona na stałe? przy stałych okresowych opadach nie ma opcji żeby odparowała czy "wyschła" w szczególności że część z niej zejdzie nisko, będzie dolewana przez kolejne deszcze i tym samym ta strefa będzie non stop mokra? Skoro nie zaleza się zasypu (od zewn) wybraną gliną, piasek zły bo przyjmie wodę to czy można zrobić coś jeszcze? Klasyczny drenaż, które mam wrażenie zbyt wiele osób nie robi przy budowie nowych domów? Pozdrawiam
Dzień dobry, dziękuję za wiadomość. Pana spostrzeżenie odnośnie do uwięzienia wody / wilgoci w gruncie na długo jest całkowite słuszne. Zapraszam do wysłuchania mojego wywiadu z p. dr inż. Bartłomiejem Monczyńskim. W okolicy 10:15 min mówi o tym, że w piasku (gruncie) wilgoć jest zawsze za sprawą podciągania kapilarnego. Pod koniec mojej odpowiedzi załączam link do tej rozmowy. W tej perspektywie zalecenia niektórych architektów spotykane w projektach domów mówiące o tym, aby wykonać zaledwie izolację przeciwwilgociową lekką wyjadają mi się śmieszne, a na pewno nie na miejscu. Jeśli zdamy sobie sprawę, że wykonując wykop tworzymy zbiornik na wodę, która nie za szybko wsiąknie i nie ma gdzie odpłynąć, to skazujemy mur fundamentów na kontakt z tą wilgocią i wodą. I jeśli izolacja będzie nieodpowiednia, to zawiedzie. Co tydzień mam 2-3 konsultacje online z właścicielami takich właśnie zalewanych domów. Woda przedostaje się pod budynek, potem pod posadzki, a następnie wsiąka w ściany i tynki. Jaka to woda? Ano właśnie ta opadowa uwięziona w przestrzeni wykopu. Rozwiązaniem jest izolacja pionowa typu ciężkiego wykonana z dobrego i odpowiednio grubo zaaplikowanego materiału 2K oraz jako uzupełnienie drenaż. Ale nie można liczyć na to, że sam drenaż rozwiąże sprawę - bo większość klientów moich konsultacji online drenaż miała. I co z tego, że miała, skoro i tak ich zalewa! Link to tego wywiadu (jest po prostu świetny!!) ua-cam.com/video/3Vf6lOBUcds/v-deo.htmlsi=IsXSR-tphnBdIWiC I jeszcze link do info (i sklepu) z konsultacjami online: inblock.com.pl/produkt/konsultacje-online-30-min/
@@Inblock_izolacjeJasne, tylko tak jak mówię, zakładamy że mamy zrobione wszystkie izolacje prawidłowo. Mury zabezpieczone. Ale deszcze pada :) i w strefie zasypanego wykopu grunt namaka (deszczówka z rynien odprowadzona w 100%). Czytam w kilku komentarzach że drenaż nie rozwiązuje sprawy i nie mogę się doszukać co zatem rozwiązuje, bo już chyba nic innego niż drenaż ku temu nie służy. Jakaś woda zawsze tam będzie uwięziona tylko prawidłowo zabezpieczonym fundamentom ona po prostu nie zagrozi ?
@@sebastianwisniewski7475 tak. Zabezpieczone fundamenty przetrwają dłużej. Jest jeszcze coś. Jeśli grunty są nieprzepuszczalne, to w zasadzie na pewno woda będzie zbierała się w tej przestrzeni przy ścianach. Czy zatem nie lepiej jest wykonać fundamentowania na płycie fundamentowej i z żelbetowymi ścianami do Ok 50-60 cm ponad poziom terenu? Beton wodoszczelny znacznie lepiej poradzi sobie ze stałym kontaktem z wodą. Po co robić bloczki na ławach i następnie liczyć niemal na cud wykonania idealnej izolacji? Z betonem można to osiągnąć przy znacznie mniejszym liczeniu na bezbłędne wykonanie. Ja nigdy w życiu nie zrobiłbym fundamentów z bloczków, ani też nigdy bym nie posadowił domu na ławach.
@@Inblock_izolacje Szanuje, i nie chce się wymądrzać ale chyba nie do końca się zgodzę. Praktycznie całkowicie skrytykował Pan tym samym domy na ławach których mam wrażenie stoi większość. Żelbetowe ściany parteru? chyba tylko u developerów. Widziałem na termowizjach mostki od samych nadciągów (choć docieplonych) w ścianach zewnętrznych, a co dopiero żeby część ścian sobie tak wylać .. no do mnie to nie przemawia :)
@@sebastianwisniewski7475 Ok. Możemy się przecież zgodzić w tym, że pozostajemy przy swoich zdaniach. Ja naprawiam te konstrukcje. I te betonowe naprawić można i taniej, i szybciej, i łatwiej i na dłużej. I tak. Skrytykowałem fundamentowanie na ławach i bloczkach bo to ja widzę płacz właścicieli takich budynków.
Mam grunt gliniasty. Lawa fundamentowa: izolacja pozioma szlam mineralny 1k. Sciany fundamentowe keramzytobton, izolowane obustronnie pionowo i poziomo od gory szlamem mineralnym 2k. Porobione fasety na naroznikach wewnetrznych, wyoblenia na naroznikach zewnetrznych. Od zewnatrz sciana fundamentowa XPS + folia kubelkowa, od wewnatrz sama folia. Na chudziak polozony szlam mineralny 1k. Styki chudziaka ze scianami wypelnione Erlitanem. Przejscia przez sciane fundamentowa na kanalize itp manszety plus Erlitan plus szlam mineralny 2k obustronnie. Zasyp fundamentow z pospolki. Woda z dachu zebrana z rynien do opaski z pelnej pcv na 8m od budynku, dalej 100m rury drenazowej. Bedzie dzialac czy kasa w bloto i tak czy owak gdzies woda wejdzie?
Dobry wieczór, muszę powiedzieć że zastosowany cały arsenał. :). Nie wiem „czy zadziała”. W tym temacie nie sam produkt z półki sklepowej ma działać, ale produkt i jego prawidłowe wbudowanie. Nawet najlepszy produkt ale źle dobrany i jeszcze gorzej zaaplikowany nie zrobi roboty. Tak więc nie podejmę się za żadne skarby świata odpowiedzieć na to pytanie. Jednak co ważne, z opisu wnioskuję że pewna wiedza i wyobraźnia co trzeba zrobić zawczasu była. Zakładam też najlepsza możliwą wolę działania. Zawsze lepiej jest zrobić niż nie zrobić, a w tym przypadku zrobione jest. Do poprawnej analizy potrzeba obecności na obiekcie i to podczas remontu, a co najmniej gdy izolacje nie są jeszcze zakryte. Cieszę się że prace te zostały wykonane, bo tylko zrobienie izolacji daje szanse na jej działanie. Oszczędności lub ignorancja szans nie dają żadnych. Dobrej nocy.
jest kilka aspektów nie poruszonych/przemilczanych. 1 brak zrobionych badać geologicznych!! 2 nie widziałem takiej ziemi że wszędzie glina, u mnie jest to od .09-2,5m a ław mam na 3m. 3. możliwość zrobienia studzienek rozsącznych na 4-10m 4. głupotą jest zasypywanie wokół budynku piaskiem, uważam to za poważny błąd, ja zasypałem ziemią z wykopu (glina + szary piach) 5. przy takiej sytuacji powinno być odprowadzenie wody opadowej jak najdalej od domu, np rurami i do studni chłonnej. 6 wokół domu zrobić opaskę z kostki szerokości by zasłonić nasz wykop, oddalamy wodę daleko. 7 ja jeszcze podniosłem poziom gruntu wokół by dom stał wyżej.
To jest film wyjaśniający pewne zachodzące procesy w gruncie czyli ukryte przed oczami mieszkańców. Nie da się w 1 filmie napchać wiedzy tyle co w encyklopedii. Poza tym kto przeszedłby przez takie wideo? Wszystkie info nieporuszone tu mogą stać się z powodzeniem tematem kolejnych materiałów. Tu bardzo chciałem pokazać, że woda zbierać się może w takim wykopie jak w zbiorniku. Możemy przecież wejść w wiedzę fizyczno - matematyczną podając sobie prędkość przesączania (współczynnik filtracji) się wody w różnych gruntach z określoną prędkością m/s. Np 10^-5 - 10^-6 - m/s - jaki grunt charakteryzuje się takim współczynnikiem wodoprzepuszczalności? Tylko że idąc w tę stronę przestaję dostarczać „zjadliwą i do przełknięcia wiedzę” wszystkim tym, którzy fachowcami nie są i nigdy nimi nie będą. Serdeczne dzięki za wiadomość. Proszę mi jednak wierzyć, że na budowach prowadzonych systemem gospodarczym przeróżne rzeczy się zdarzają, a wybrnąć z sytuacji jakoś trzeba.
@@Inblock_izolacjeJa rozumiem jednak krótkie wprowadzenie do rozwiązań problemu można wprowadzić na końcu filmu, 30s nikogo nie zbawi. Co więcej ułatwiłoby to zlecającym (odpowiedzialny za wszystko) nadzór nad poprawnością działania ekip budowlanych. System gospodarczy jest niczym w porównaniu z systemem gospodarczym zleconym czy pseudo developerką. Na co dzień widzę różne babole:)
Dziękuję za wiadomość. Kiedyś było tak, że ściany fundamentowe zasypywano właśnie gliną, aby woda do nich nie dopływała. Ale glina nie specjalnie daje się zagęścić. No i mamy do dyspozycji nowocześniejsze izolacje powłokowe. Więc teraz jest kruszywo przepuszczalne i królujące rury drenarskie. Ale najważniejsze wg mnie jest wykonanie izolacji tak, aby nie wpuścić wody pod posadzki (pod obrys budynku). Ja nie jestem też fanem bloczków, bo nie mają one parametrów lanego betonu. Fakt również taki, że nawet poruszony wykopem grunt jest bardziej przepuszczalny, więc to że woda będzie przy budynku wynikać szybciej i łatwiej - pozostaje niezmienny. Odprowadzałbym wodę z rynien dalej od budynku, kształtowałbym teren tak, że budynek stoi w najwyższym punkcie. Robiłbym super szczelne ciężkie izolacje przeciwwodne.
@@Inblock_izolacje Wiem jak zasypywało się ściany kiedyś i dziś. Byłem ciekaw Pana zdania na temat zaprezentowanej zasypki ścian zewn - takich warunkach gruntowych jak na filmie.
@@marcinwiecek9968 w kontekście zasypania dziś duży problem to brak dostatecznego zagęszczenia zasypanego gruntu. Co z kolei prowadzi do osiadania gruntu a następnie posadzki. Rozmawiałem o tym w zeszłotygodniowym wywiadzie z p. Aleksandrem z firmy Geolift. Zasypanie gruntu rodzimego kończy sie brakiem odpowiedniego zagęszczenia. To nawet gorsze niż to ze w tym gruncie będzie wilgoć. Skoro wiec nie na wszystko mamy wpływ, trzeba dopilnować to wszystko, na co wpływ jednak mamy. A jest to zagęszczenie gruntu wymienionego oraz wykonywanie izolacji przeciwwodnych a nie przeciwwilgociowych. Bo jak pokazałem na filmie, przy fundamencie na pewno będzie woda.
@@Inblock_izolacje Czy musimy się śpieszyć z uzyskaniem rodzimego poziomu zagęszczenia ? Przecież nikt nie wprowadza się po 1mc od zasypaniu ścian fund. A zagęszczenie nawet słabe to z czasem samo postępuje
@@marcinwiecek9968 pan Aleksander opowiadał ze osiadanie gruntu zasypanego może trwać nawet i 5 lat. A chudziak już będzie wylany na gruncie wcześniej. Wiec jak grunt opadnie to i chudziak z cała posadzka może.
A co gdyby wyciąć chudziak w piwnicy, zamontowac drenaż i odprowadzić wode do jakiejś studni. Taki drenaż dla wody która napiera od spodu. I dlaczego odpowiedź brzmi nie 😅
Jakiś rok temu uszczelnialiśmy szyb windy. Okazało się ze winda nie miała dna ani ścian. Zrobiliśmy nowe. Odprowadzaliśmy wodę z gruntu w czasie wykopywania i wylewania nowej płyty dennej szybu. Dyrektor techniczny tego obiektu myślał że te rurę która została zabetonowana w dnie i która służyła do odpompowywania wody spod płyty zostawimy mu specjalnie aby i oni później mogli odsączyć sobie wodę spod budynku. Hehe. Mieliśmy dużo śmiechu jak zadał to pytanie. Relacja z tej realizacji jest w tym filmie: ua-cam.com/video/EnpRtUK4gLg/v-deo.htmlsi=J-8DgkgN-6jAixez
Dzień dobry, dziękuję za wiadomość. Od wewnątrz stosujemy szlamy mineralne, jeśli mają być szczelne również na negatywne parcie wody, a więc piwnica na gruncie i poniżej jakieś nawet drobne zagłębienia, to szlam sztywny. Najczęściej używamy produktów Koester - KÖSTER NB 1. Od zewnątrz to może być również szlam, albo masy 2K KMB - szedłbym w produkty bez wypełniacza z polistyrenu (granulki styropianu). Produtem takim tip-top byłby Remmers MB2K bo ten z kolei to materiał 2K bitumiczno-polimerowy który uszczelni i powierzchnie i skleja się z tworzywem a więc uszczelni przejścia rur. Proszę rzucić okiem na ten film: ua-cam.com/video/LqQ0B_pMKLk/v-deo.html Podstawa to dobrze przygotowana powierzchnia - wyrównane fugi z licem muru. Obsesyjnie dokładnie!
Dobrać system izolacyjny do rodzaju posadowienia oraz warunków wodno-gruntowych panujących na obiekcie. Nawet nieco przewymiarować. lepiej dołożyć nieco w grubości warstwy izolacji niż póżniej musieć to wszystko odkopywać i zrywać aby wykonać od nowa. Przeanalizować schematy i detale aplikacji materiałów izolacyjnych - detale odpowiadające własnej sytuacji. A potem już "tylko" pilnować dokładności wykonania.
zaje*** film ,tylko co na to poradzić ? mam familok 4 mieszkaniowy z 1906 rok i woda mi podciąga przez klepisko w piwnicy ,cały budynek okopałem i dodatkowo zrobiłem 2 metry obok drenaż jakieś 50 cm niżej niż piwnica a i tak w piwnicy i przez to w sianach jest woda , i pytanie co zrobić ? kopać dziurę obok z pompą ? tylko co robić z woda bo nie można jej wylewać poza działkę więc co ? kopać i robić chłonną dziurę 10 na 10 m ?
Budynek nie ma szczelnego dna. A wiec trzeba je zrobić. Należy je uszczelnić względem wszystkich ścian przy pomocy fasety a potem izolacji po chudziaku, fasecie na ściany. Zrobić izolacje poziomą. Zrobić izolacje pionowa ścian zewnętrzych. Możliwe ze drenaż. Ale bez izolacji i nowego szczelnego dna budynku nie ma co marzyć o szczelności. Dużo pracy. Na kursie wideo o wilgotnych ścianach i tynkach w zasadzie wszystko to omówiłem z podaniem nawet materiałów naprawczych.
Znakomicie wytłumaczony problem glinianki, czyli zbiornika na wodę deszczową, w którym posadawiany jest budynek. Części ludzi brakuje wyobraźni i nie zawsze poprawnie odczytują opisy warunków geologicznych. Jestem geologiem, więc często mam do czynienia z podobnymi sytuacjami, jak przedstawiona na filmie. Jednak muszę polemizować (niezłośliwie), bo jestem przeciwny tworzeniu, jak Pan to nazwał "zbiornika na wodę" wokół domu. Są sytuacje, w których naturalny poziom wód podziemnych, w swoich maksimach sięga powyżej poziomu posadowienia budynków i odwodnienie okolic fundamentów jest nierealne, a właściwie zbyt kosztowne. Są też przypadki, w których nie ma możliwości odprowadzenia i zagospodarowania wód opadowych. Wtedy izolacja w postaci szczelnej wanny jest nieunikniona. Jestem zwolennikiem ochrony okolic fundamentów przed wpływem wody, poprzez niedopuszczenie do zbierania się jej w pobliżu fundamentów. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny, zwłaszcza w już istniejących budynkach z zagospodarowanym otoczeniem istnieje wiele ograniczeń. Ale w znacznej części przypadków istnieją możliwości techniczne pozbycia się wody z pobliża ścian fundamentowych, a nawet podłoża ław. Dobrze wykonane zdrenowanie (do poniżej poziomu posadowienia) zabezpiecza w pełni budynek przed działaniem wody podziemnej. Nie znam kosztów polecanej przez Pana technologii. Ale uważam, że projektant/właściciel powinien mieć możliwość decyzji i wyboru miedzy dwoma, trzema technologiami, pod warunkiem ich skuteczności. Mam też ważną uwagę. Przedstawiciel handlowy, lub wykonawca związany z jedną firmą, niezależnie od stopnia profesjonalizmu, będzie preferował rozwiązania oparte na konkretnej marce. I chwała mu za to, jeśli robi to dobrze. Ale trzeba mieć świadomość, że na rynku jest wiele firm udostępniających różnorodne rozwiązania o równie dobrej skuteczności. W tym oparte na żywicach (ogólnie chemii budowlanej), foliach, bentomatach itd. A ponieważ każdy przypadek jest indywidualny, jak w chorobie, nie warto stosować jednego słusznego lekarstwa. Natomiast iniekcje w ściany, lub fundamenty, środków opartych na żywicy jest znakomitym rozwiązaniem i nie ukrywam, że zdarzało mi się polecać ich wykonanie w domach użytkowanych (bez polecania konkretnych marek/produktów). Pozdrawiam
Dziękuję za wiadomość, szczególnie że jest tak obszerna. W tym filmie moim celem było unaocznienie tej ukrytej poniżej poziomu terenu sytuacji wszystkim tym, którzy zaczynają lub marzą o swoim własnym domu. Możliwe że tych kilka minut sprawi, iż ktoś podejmie kilka lepszych decyzji. Bardzo na to liczę. Miłego dnia i do usłyszenia.
A jeśli mam taką sytuację z gliną jak pan opisuje to czy wykopanie koryta ze spadkiem od poziomu ławy fundamentowej w odległości ok 10m od ławy a potem wykopanie studni do piachu, u mnie ok 5m od poziomu gruntu i zasypanie wszystkiego piachem zda egzamin?
Dziękuje za wiadomość. Generalnie tak. Zbuduje Pan w ten sposób taki drenaż. Zasypałbym też nieco grubszego żwiru w okolicach dna wykopu z instalacją rury drenarskiej od opatulenia budynku dookoła w kierunku tej planowanej studni. Ale to wszystko i tak (w moim przekonaniu) nie zwalnia Pana z obowiązku wykonania super dobrej izolacji pionowej ciężkiej wszystkich ścian fundamentowych. Studnia musi umożliwiać wsiąkanie wody w niżej położony grunt chłonny - jeśli taki występuje, lub pompowanie z niej wody. Bo inaczej to drenaż taki zamiast odbierać wodę będzie ją sprowadzał w kierunku budynku.
Dziękuje za odpowiedź. Ogólnie nie mam jeszcze zasypanych fundamentów wewnątrz piachem ale z zewnątrz juz zasypane i zauważyłem że przy ostatnich roztopach i deszczach stała woda wewnątrz ok 7cm teraz jak kilka dni jest ładnie to wody już prawie nie ma więc wychodzi na to jakby woda schodziła do tej studni albo odparowała ale z działki nie wchodzi bo góra ławy(gruntu wewnątrz fundamentów) jest ok 90cm poniżej gruntu na działce więc jakby miała napływać to byłoby jej więcej, dobrze myślę?
@@KrzysztofWiewiora-lf2qh Nie będąc tam, ani nawet nie widząc np. zdjęć wykonanych przed zasypaniem gruntu po zewnętrznej nie mogę wypowiadać się jak wyrocznia. Mogę jedynie powiedzieć, jak to działa zgodnie z prawami fizyki i na podstawie doświadczeń. Jeśli grunt rodzimy jest raczej nie przepuszczalny 9mało przepuszczalny), to z samego gruntu pod podwórkiem, jeśli spłynie to tylko po powierzchni, ale mniej z głębszych warstw. Więc, jeśli woda była w wykopie wewnątrz obrysu budynku, to była właśnie ta, która na zewnątrz wsiąkała w wymieniony grunt pomiędzy ścianą fundamentu, a ścianą wykopu. Przez piach dość szybko przepłynęła w dół i wybiła wewnątrz. Trzeba się zastanowić czy izolacja pionowa na zewnątrz jest szczelna, czy przejścia technologiczne np. rur są szczelne. Na moim rysunku schematycznym ława jest w piasku, ale przecież tak naprawdę ona jest w gruncie rodzimym, a potem na niej powinna być szczelna ściana fundamentu, więc w idealnym świecie ta woda z zewnątrz ma utrudnioną, bo uszczelnioną drogę, aby pojawić się wewnątrz obrysu budynku. Skoro jednak się pojawiła, a potem wsiąkła, to znaczy, że albo nie ma tej izolacji (opisane powyżej) albo grunt rodzimy nie jest aż tak nieprzepuszczalny i to przez niego przesącza się woda z zewnątrz do wewnątrz. Ze względu na te zmiany w wysokości poziomu wody pod budynkiem koniecznie trzeba super dokładnie zagęścić zasypywany piach i mieć papier odbioru tego zagęszczenia. Bo jeśli nie to piach opadnie, a potem chudziak i posadzka. To się naprawdę dzieje. inblock.com.pl/geolift-polska-gwarancja-jakosci-uslug-geotechnicznych/ Na chudziaka MUSI Pan zaaplikować szlam mineralny a nie np. papę. MUSI Pan wykonać fasetę podkuwając nieco chudziak i ścianę, aby tę fasetę zakotwiczyć w tym podkuciu. O wszystkim tym jest w kursie wideo. W przeciwnym razie ta woda szczególnie po intensywnych opadach będzie się pojawiała pod budynkiem i będzie parła od spodu na chudziaka. Poproszę o przesłanie kilku zdjęć tej wody stojącej pomiędzy ścianami - jeśli Pan oczywiście zechce się tym podzielić. Milej niedzieli :)
Witam A co jeśli fundament od zewnątrz obsypie rodzimą ziemią z wykopu ław to jest gliną? Czy glina nie zatrzyma wody na powierzchni? Bede odprowadzał wodę z rynien od samego początku, dodatkowo szeroki okap dachu. Izolację ścian planuje izohanem 2k i 10 cm xps plus wiadomo folie. zastanawiałem sie nad zrobieniem drenażu opaskowego ale nie wiem czy właśnie przez takie działanie nie spowoduje że woda się będzie zbierać. No bo żwir trzeba dosypać itp itd. spadek terenu jest na działce kilkadziesiąt cm początek do konca domu. Ale była robiona skrywka 40 cm pod niwelator i wyrównała teren gdzie były lane ławy.
Dziękuję za wiadomość. Dokładnie ten sam pomysł padał już w wielu wcześniejszych komentarzach. Są co najmniej 2 kwestie: ten poruszony grunt rodzimy zasypany z powrotem nie będzie miał takich samych właściwości jak wcześniej. Jego szczelność zmaleje. Poza tym ten grunt nie jest i nigdy nie był idealnie szczelny. Więc ona i tak się przesączy. A skoro tak to fundamenty i tak muszą mieć izolację.
@@Inblock_izolacje jasne. A czy ma Pan gdzieś materiał lub tekst jak najlepiej taki drenaż wykonać ?? Jaka podsypka, jak zasypać itp ? Opini jest bardzo wiele. Druga sprawa to jaką izolacje w takim razie Pan proponuje.? Jedno czy dwuskładnikowa ? 2KP/1KP? U mnie będzie bardzo bardzo dużo powierzchni do izolacji i chciałbym znaleźć złoty środek. A może jedna warstwa dysperbitu a potem na wierzch tylko jedna warstwa masy bitumicznej tej którą Pan poleci ?
@@Mi-zl3gvbuduje Pan dom. Inwestycja na długie lata. Dużo kasy w to idzie. Prawda? Więc oszczędzać na tak wczesnym etapie na izolacji bez której wleje się Panu woda pod posadzki i spowoduje nawilżanie ścian? Rozmawiał Pan kiedykolwiek z kimś kto to przeżył? Widział Pan załamanie w oczach takiej osoby? Ja niestety tak. Więc… rodzaj izolacji musi odpowiadać warunkom wodno - gruntowym w miejscu budowy. Następnie do nich dobiera się rodzaj izolacji - jej grubość i ilość warstw. Wykonuje się ją na wszystkich ścianach na wszystkich stronach tych ścian. Zabezpiecza się izolację a następnie zasypuje wykop. Po odpowiedniej ilości dni od aplikacji. Drenaż to wisienka na torcie. Nie opowiadam o drenażach, nie jestem ich fanem. Drenaż w końcu się zamuli. A izolacja ma być i działać. Bazy materiałowe na izolację powierzchniowe to kmb2k, szlamy elastyczne, masy hybrydowe. Wszystko 2K. Wszystkie z gruntem, a jak więcej wody to i ze szpachlowaniem drapanym. I z izolowaniem przejść rur.
Kłopot w tym ze ten oryginalny grunt pewnie nie są się zagęścić. To ma ogromne znaczenie przy zasypywaniu wewnątrz budynku. Złe zagęszczenie to ryzyko opadających posadzek. Jeśli kierownik budowy uzna że można to zasypać od zewnątrz to Ok. Zwracam uwagę na to, ze woda może wolniej wsiąkać i nie dotrze do rury drenażu (jeśli będzie) bo wsiąknie w ściany przy niewystarczającej izolacji. Koniecznie trzeba to przedyskutować z kierownikiem znając rodzaj gruntu (operat) żeby podjąć decyzje w która stronę iść.
@@Inblock_izolacje Prawda jest taka, że w tym roku wszędzie jest bardzo mokro i wysoki poziom wody, więc na dobrą sprawę trzeba by było robić dwuskładnikową izolacje na każdym budynku. U mnie w tej chwili woda jest na 30cm pod poziomem ziemi, w suche lato jest na 1 metrze. Ja nawet nie mam gdzie odprowadzić wody z pod fundamentów więc żadnego drenażu nie robiłem, w mojej okolicy jest nawet problem z szambami ekologicznymi przez poziom wody
@@aberaber8546 wniosek ze każdy budynek powinien mieć ciężka izolacje przeciwwodna jest dokładnie tym co starałem się tu przedstawić. Bo grunt nawet jeśli w miarę przepuszcza, to może nie zdarzyć przepuścić w głąb bardzo dużej ilości wody z nawałnicy. Wszystko projektuje się na te chwile kiedy jest maksymalne obciążenie. A takie właśnie jest podczas burzy. I dlatego właśnie z kolei ja ciagle powtarzam, że to nie drenaż, a izolacja jest ważniejsza. Drenaż jest uzupełnieniem.
@@Inblock_izolacje Ja mam izolacje nie najtanszy dysperbit tylko lepszą izolacje rozcienczalna z woda malowaną na 3-4 warstwy. U mnie nawet po burzy nie tworzą się kałuże, jest bardzo sucho piachy, ale teraz zrobił bym mase typu KMB.
@@aberaber8546 to ze jest sucho może być wynikiem korzystnych warunków wodno- gruntowych, a te mogą się zmienić. A izolacja powinna zabezpieczać budynek niezależnie od sytuacji na zewnątrz. Tak czy inaczej, dobrze że działa i jest sucho.
Hmmm, również mam taki grunt, robiłem hydroizolację z zewnątrz ale "fachowcy" musieli odkopywać ławy i poprawiać izolację bo zrobili nie dokładnie. Teraz już nie do końca jej ufam więc czy izolacja od wewnątrz ma sens? Czy zamykam wilgoć w bloczku która będzie ciągła do góry domu?
Ściana fundamentowa z definicji musi być zaizolowana z obu stron. Wiec ma to sens. Nawet jeśli bloczki przyjęły już trochę wilgoci, to zaizolowane ich sprawić ma, aby nie przyjęły kolejnej wilgoci. Jeśli nawet ta wilgoć już wchłonięta wejdzie wyżej, No to cóż. Tak będzie. Ważne jest aby ten proces się nie powtarzał w obiegu ciągłym. Aby zatrzymać dostęp kolejnym porcjom wody wnikanie w bloczki fundamentu.
Zrobiłem izolacje wprzeciwwodną i drenaż , kilka tysięcy na to poszło i kupa roboty ,, ale dzisiaj widac efekty w piwniczce such, a wcześniej woda stała na wiosne
To jest Pan w niezwykle komfortowej sytuacji. Włożone środki pracują na Pański spokój. Gratuluję i bardzo się cieszę. To oznacza, że jednak zrobienie poprawnej izolacji typu ciężkiego i drenażu zdaje egzamin, a nie wiara w stwierdzenie typu „tu nie będzie wody”. Nawet jeśli tak właśnie mówi kierownik budowy.. Bardzo dziękuję za ten głos.
Miałem to samo, źródło wody na środku domu. Piwnica: Beton w8 płyta gr.20cm, na ścianie piwnicy 3,5metra papy w pionie + drenaż i jest ok . Ale robione samemu, bo ciężko znaleźć fachowców. Pozdrawiam
Są takie miejsca, gdzie normalnie nikt działki nie kupowałby, ale obecnie popyt jest ogromny. Stąd takie problemy. Ziemia schodzi na pniu w promieniu 25 km od centrum dużego miasta.
Dziękuję za wiadomość. Geotechicy mówią, że proste i łatwe grunty są już zabudowane. Łatwo już było. Teraz trzeba być może częściej wykorzystywać bardziej zaawansowane fundamentowanie czyli płytę fundamentową i ściany żelbetowe. Nie możemy udawać że jest tak samo skoro nie jest tak samo. Norma na izolację KMB opisuje różne warianty gruntu i sytuacji wodno-gruntowej. Włączając w to napór wody pod ciśnieniem. A w takich trudnych sytuacjach potrzebna jest ciężka izolacja przeciwwodna a nie zaginanie czasoprzestrzeni. Bo czasem owa czasoprzestrzeń wraca z hukiem (i przeciekami) na swoje miejsce.
Klika bardzo ważnych uwag: 1. W rzeczywistości ławy fundamentowe leżą na gruncie rodzimym, a nie piasku tak jak na rysunku, przez co tak łatwo nie dostanie się pod chudziak. 2. Należy dodać, że analiza dotyczy budynku z piwnicami, w normalnym budynku bez piwnic, chudziak jest powyżej gruntu, więc nie ma możliwości, aby poziom wody był powyżej wysokości chudziaka.
Dziękuję za wiadomość. 1. Otóż odnośnie ław w piasku to już kilka razy było podnoszone w komentarzach i odpowiadałem, że specjalnie tak to narysowałem żeby uwypuklić kwestie przenikania wody z grunt na zewnątrz do gruntu pod obrysem budynku. ten przepływ realizowany jest w gruncie - również rodzimym oraz przez wszelkiego rodzaju nieszczelności w ścianach fundamentowych. 2. Proszę zauważyć, że w domach bez piwnic garaże często są nieco niżej niż część mieszkalna i bardzo często chudziak jest nieco poniżej terenu. To nieco wynosi od kilku do kilkunastu cm i to wystarczy, aby woda opadowa zlewającą się w okolice niezabezpieczonych dostatecznie ścian wlała się na powierzchnie chudziaka. Wcale nie potrzeba piwnicy, aby tak się działo. Ba, zdecydowana większość moich wizji lokalnych i konsultacji dotyczy budynków NIE-podpiwniczonych, ale jednak zalewanych. Zalewanych dokładnie tak jak omówiłem w tym filmie. Nieprzestrzeganie i usypianie czujności - grzechy główne fachowców i wykonawców na budowach.
Tak, już odpowiadałem na tę kwestię kilkukrotnie w komentarzach z ostatnich 2 tygodni. Nie ten fakt jest głównym tematem filmu, a ów błąd jest popełniony specjalnie aby uwypuklić info które omawiam. Ponieważ niezależnie od rodzaju gruntu pod ławami i tak woda się przezeń przedostaje doprowadzając do wyrównywania swojego poziomu po obu stronach ściany fundamentowej.
Zawsze mozna wykopac studnie obok budynku glebsza niz lawy wkolo law dac rure drenazowa ze spadkiem do tej studni a w studni pompe z plywakiem i walic 50 m dalej w nizszy punkt dzialki
Tak. Zdecydowanie. O drenażu mówię pod koniec tego filmu i jest także w tym temacie kilka komentarzy. Generalnie bez studni albo zbiornika sama rura drenarska nie ma sensu. Wiec zdecydowanie ma Pan rację. Trzeba się tylko upewnić ze ta studnia sięga niżej położonych gruntów przepuszczalnych żeby spływająca tam woda faktycznie była odbierana lub ta pompa o której pan pisze działała. Bo w kilku przypadkach konsultacji słyszałem opowieści o tym, że ta „cholerna” pompa akurat nie zadziałała. Serdecznie dziękuję za wiadomość.
Dokładnie tak zrobiłem.. zbiornik dodatkowy i pompa, jedyne rozwiązanie, kosztowne, bo prąd i wymiany pomp jak padną. Ale jest spokoj, fundamenty obsypane żwirem, i w około domu sucho. Na takich terenach, gdzie lustro wody jest praktycznie na równo z gruntem, ja nie widzę innego rozwiązania, teść ma studnie głębinowa to kopał 30m i ... pozamiatane. A wpuszczenie wody z rynien do drenazu to też "niezła sztuka"
@@batek1000 jestem przekonany, że ten spokój jest bezcenny. Za dużo znam inwestycji,‚które właśnie ukończone są też od razu zalane. Dziękuję za wiadomość. Miłej niedzieli.
@@Inblock_izolacje 3 lata działa i nie podciąga wody na ściany, i oby tak pozostało jak najdłużej. Woda u podstawy fundamentów spływa Niby minimalnie, ale wyłączyć pompę i poziom wody min 50cm do góry i budynek "pływa w wodzie". Dodatkowo jest 10m3 wody na podlewanie ogrodu w zbiorniku. W okolicy jedyny mam taką pompę ze zbiornikiem. Reszta nie ma i nie skarżą się żeby im podciągało wodę.. w życiu to trzeba mieć chyba też szczęście. Podczas budowy, jak tylko po pierwszym deszczu zobaczyłem wykop pod fundamenty zalany po samą górę, albo raczej basen... to stwierdziłem, że dla wlasnego spokoju to tak byc nie moze, i ani ekipa budujaca,ani kierownik nie powiedzieli co zrobic, aby bylo dobrze, i to jest przykre, ze inwestor musi stac sie inzynierem budowy wlasnego domu, aby jakos to wyszło i to na kazdym etapie budowy. Kto dopilnuje ten ma, a ten co zaufa fachowcom, to różnie może na tym wyjść. Wzajemnie udanej niedzieli.
@@batek1000 tak. To smutna prawda. Decyzje podjął pan świetną! I ekologiczną zarazem, bo woda nie odpływa wtedy kiedy pada, a może być wykorzystana kiedy jej brakuje. A fachowcy? Oni są szkoleni w innych realiach. W wykopach zawsze jest woda, wiec jej nie zauważają jako coś naturalnego. Nie zalecają robić izolacji w błędnym przekonaniu, że to będzie źle widziane przez inwestora - jako naciąganie na koszty. Możliwe ze z niewiedzy również. Tak, zdecydowanie jest nadal tak, że jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Czy może mi pan wysłać kilka zdjęć albo i film przedstawiający ten zbiornik? Dziękuję
Jak już odpisywałem w kilku innych podobnej treści komentarzach, ma to swoje plusy dodatnie i ujemne :). Mam nadzieję niedługo zrobić o tym osobny film.
Po pierwsze lawy fundamentowe stawiasz na gruncie rodzimym! (a nie jak na rysunku jakiś zagęszczony paseczek). Po drugie zapypujesz wykop po bokach tym samym mało przepuszczalnum gruntem co był, tak nie da się dobrze zagęścić gliny dla tego niech sobie dosiądzie na około domu z czasem i się dowiezie. Rynny itp odprowadzić po za cześć która była kopana. Można też zrobić opaskę na o koło domu z kostki z oczywistym spadkiem od domu (by woda od pływała od budynku). Wszystkie izolacje są PRZECIWILGOCIOWE, a nie PRZECIW WODNE, pod ciągłym naporem wody każda izolacja przepusci (w ciezkich przypadkach gruntowych robi się tzw. "Biała wanne").
Dzięki za wiadomość. O ławach w gruncie rodzimym było już kilka wypowiedzi, do których się odnosiłem i wyjaśniałem dlaczego tak a nie inaczej to narysowałem (specjalnie tak a nie inaczej). Nawet norma na masy KMB dzieli izolujące w zależności na warunki na te przeciwwilgociowe i przeciwwodne, więc nie mam powodu myśleć i mówić inaczej. O opaskach też w innych komentarzach było i na nie odpowiadałem. I absolutnie zgadzam się, że jeśli warunki „są jakie są, a wiec trudne i mokro, to biała wanna jest i powinna być rozwiązaniem. I to moje ( i Pańskie jak się okazuje) zdanie też zostało skrytykowane :) w niektórych komentarzach. Miłej niedzieli.
@@Inblock_izolacje dzień dobry, jak wybudować dom z piwnica na glinie, bez białej wanny. Ja mam z drenażem opaskowy i dwa zbiorniki na wode z których wylewam do rowu.
@@spectaor Sądzę, że na niektóre problemy trzeba dobierać odpowiadające im rozwiązania, a nie na siłę iść w kierunku "nie białej wanny". Każda sytuacja wymaga podjęcia decyzji. Jak to zrobić? Potrzeba się na chwile zatrzymać i zrobić listę możliwych decyzji: - nie robię piwnicy wcale - robię ściany fundametowe z żelbetu - robię białą wannę z płytą fundamentową i ścianami z żelbetu - robię chudziak, ale izolację robię "kuloodporną" - .... coś jeszcze innego... Podejmuję taką decyzję, która jest dla mnie najlepsza, a nie taką którą MUSZĘ podjąć, bo sytuacja życiowa mnie zmusza. Jeśli sytuacja tego wymaga, to robię białą wannę, bo jak jej nie zrobię, to parcie wody od spodu na chudziak będzie na tyle duże, że zacznie podnosić posadzkę i wleje się w strefę styropianu. Dlatego właśnie płyty denne mają duże grubości, aby mogły wytrzymać to ciśnienie hydrostatyczne parcia wody od spodu na dno budynku. Żaden chudziak NIGDY nie będzie miał takiej wytrzymałości jak płyta fundamentowa. A więc wszystko zależy od sytuacji na obiekcie i od podjęcia dobrze poinformowanej decyzji. Nie można mając warunki wymagające wykonania białej wanny jej nie wykonać i oczekiwać, że będzie tak samo szczelnie.
@@spectaor Ok, możliwe że moje odpowiedzi nie są tymi najłatwiejszymi do przełknięcia, ale na pewno są odpowiedzialnymi przekazami informacji. Pozdrawiam i trzymam kciuki za poprawność i szczelność.
Oczywistym jest ze piwnicy sie w takim gruncie nie wykonuje a jak ktos sie uprze to musi sie przygotowac na koszt piwnicy wiekszy niz pozostala czesc budynku. Oczywiscie sa wyjatki ze da sie to zdrenowac al to sa wyjatki.
Dziękuje za wiadomość. Moim zdaniem, jeśli tylko ktoś zapragnie mieć piwnice, to może ją zbudować na takim gruncie. To tylko kwestia doboru technologii. Proszę zwrócić uwagę, że garaże podziemne są dużo głębsze niż piwnica i potrafią być doskonale szczelne. Potrzebne jest wykonanie obiektu w technologii betonu wodoszczelnego z płytą denną, a nie ławami i ścianami z chudziakiem. Inne posadowienie. Inny system izolacji. Nie ma przeciwwskazań. Nawet dla domku 1 rodzinnego TBW spokojnie zadziała.
Żadna izolacja nie pomoże, @statki też toną bo,.. 1. Woda ma zaleźć ujście drenażem po niżej poziomu który jest dla nas bezpieczny.. 2. Dom ma być zbudowany powyżej gruntu na palach. Tak to dawniej mądrale robiły, a piwnica była mokra i wilgotna dla przechowywania i była osobnym elementem..
Dzień dobry. Dziękuję za wiadomość. Ja sobie myślę tak, że sama izolacja to nie wszystko. Izolację dobiera się do warunków i do rodzaju fundamentów. A fundamenty do warunków. Więc jeśli dwa wcześniejsze kroki zawiodą już na etapie projektu ( bo np kupiony gotowiec bez ustaleń późniejszych) to może inizolacja nie zadziała. Ale gdyby tak wszytko to zebrać jednak w logiczną całość? A izolację jedynak w systemie wykonać poprawnie? Gorzej jeśli jest tak, że najpierw wszystko jak najtaniej i najszybciej a później „no i weź coś zrób z tymi przeciekami”. Będzie drożej niż na wstępie mogłoby być.
najprościej, nie budować wykopu bez planowanego daszka z gliny na poziomie gruntu i profilowania gruntu wokół tj i poziomu gliny- odpływ od domu jak i warstwy humusu
Zawsze tak było i pewnie już zawsze będzie, że profilaktyka jest lepsza niż leczenie. Jednak ten film jest w głównej mierze dla tych, którzy już w tej problematycznej sytuacji się znaleźli i potrzebują zrozumieć co i jak. A jeśli przy tym uda się kila osób uratować to będę więcej niż szczęśliwy. 🙂 Bardzo dziękuję za wiadomość. Miłego wieczoru.
Hah. To była moja ulubiona odpowiedź na pytanie jaką wylosuję kulę: białą czy czarną z dzbanka w którym jest 9 czarnych i 1 biała, a mam wylosować tyko 1 kule. No bo tam są 2 kolory, a mam wylosować tylko 1 sztukę. Czyli albo biała albo czarna. Fioletowej nie ma… Taaaak, to były czasy 🤣
Oj tak. Ale też oj - wiedząc jaka ta siła może być (znając zawczasu warunki gruntowe) oraz przygotowując się na to (kupując projekt odpowiedniego fundamentowania) można dobrać odpowiednią izolację aby siłę tę kontrolować. Bez tego będzie jak za czasów starożytnych - niewiele wiemy, wszystko nas zaskakuje i przeraża. Słowem „nie da się Panie… nic się nie da”. A przecież właśnie się da.
@@Inblock_izolacje Najciekawsze są przebicia hydrauliczne od dołu wykopu. Zwierciadło wody pod naporem robi sobie dziurkę przez glinę i mamy piękny basen. Trzeba zawsze zrobić wiercenia geologiczne albo geotechniczne i wówczas jest spokój. Pozdrawiam.
@@trytonob4283 o tak. Przebicie to całkowita zmiana uprzednio stwierdzonych warunków wodnych. I nagle woda jest dużo wyżej. Częste przy prowadzeniu wykopów pod fundamentowanie na płycie. W zeszłym roku konsultowałem taki przypadek. Deweloper uparcie próbował zataić fakt przebicia. Woda znalazła się niemal 1 metr pod powierzchnią płyty, a rampa nie była na to przygotowana.
Dzień dobry, dziękuję za wiadomość. Pozwolę sobie się nie zgodzić. Glina nie daje się prawidłowo zagęścić, a poruszona w wyniku wykopu i zakopywania traci swoją zdolność bycia tak nieprzepuszczalną jak ta nieporuszona. Wiec woda i tak będzie wsiąkać pomiędzy takie zbrylenia tego gruntu rodzimego i cała sytuacja z zalewaniem przestrzeni wokół fundamentów się powtórzy. Dodatkowo, w związku z tym że to wsiąkanie będzie trwało pewnie nieco dłużej, to woda stojąc przy fundamentach (a nie szybko docierając do drenażu) na wysokości cokołowej będzie zalewała od razy wyższe partie ścian - te na wysokości posadzki wewnątrz budynku. Więc w moim przekonaniu jednak nie glina, tylko piasek, ale z KONIECZNOŚCIĄ wykonania ciężkiej izolacji przeciwwodnej pionowej na OBU stronach ścian fundamentowych oraz ewentualnie drenaż jako odprowadzenie gromadzącej się w tym wykopie (zbiorniku) wody. inblock.com.pl/grunty-nieprzepuszczalne-glina-i-ich-wplyw-na-zalewanie-budynkow/
żeby uratować planetę musimy podnieśc poziom wód gruntowych , w wielu przypadkach izolacja żadna nie da rady trzba bedzie opuszczać domy postawione kiedys w dolnach rzek i na ternach ponownie zabagnianych .
@@Inblock_izolacje przez osostnie 100 czy 200 lar ( moze nawet 300) osuszaliśmy planete( tzxw 1 szy świat) a teraz góra sie obudziła i zarzadziła proces odwrotny, zileony ład kótrego czescią bedą zabagnienia jest tylko wstępem . oczywiści nikt wprost nie bedzie tego przyznawał, ( no bo przecież ktoś wydawał pozowlenia na budowę )ale skutek bedzie włąsnie taki realizowane to bedzie rozlicznymi zachetami utrudnieniami itd itp
@@Inblock_izolacje Ad 9:29 tośmiechłem , nie po to logika była uzuwana z programów szkoł i studiów wyższych , żeby myslenie logiczne promować 6:09nie ma problemu , deszczówke bedzimy zbirać co obniży nam choć troszke horendalny podatek od powierzchni utwardzonych , czyli zminiejszymy tymsamym szkode ekologiczną której sie dopuszczamy ;) 8:27 a wie pan ilu prezesów czy tam zarzadów musi wysłuchiwać po opadach , jak to oni nic nie robią , a w rzeczywistości to własne wody intersasntów ich zalewają, zreszta prezesi spolek wodnych tez o tym nie wiedza w końcu nie poo to sie zostaje prezesem zeby zaprzatać sobie głowę jakimiś logicznymi rzeczami ;) heheh ,takze jest ciekawie bedzxie jeszcze bardziej ;) pozdrawiam przedstawieciela wymierajcego gatunku posługującego sie logiką
@@dziadWSZEWIED Wiele miejsc, w których postawiono domy i inne obiekty było wybrane niefortunnie, błędnie, a czasem budowano też i bez pozwoleń. Aby zbudować. Sądzę, że zawsze było tak że część ludzi widziała konsekwencje lepiej, inni nieco gorzej lub nie chcieli widzieć ze względu na chwilowe korzyści. W moim filmie nie wchodziłem w te tematy, chciałem tylko (i mam nadzieję, że wielu osobom wytłumaczyłem) jak to się dzieje że zalewane są ich fundamenty, a woda przedostaje się pod posadzki. Przeszłości już nie zmienimy, możemy jednak pozytywnie wpływać dziś na naszą przyszłość. Dziękuję za wodności.
Do izolacji i umiejscowieniu wypustow zdala od fundamentu chyba dodalbym jezcze szczelna opaske p.wysadzinowa wokol budynku najlepiej na szerokosc wykopu w ktorym zostalo wymienione podloze..
Dziękuję za wiadomość. Jak rozumiem, owa opaska miałaby stać się rodzajem zadaszenia dla tej przestrzeni zakopanego już wykopu pomiędzy ścianą budynku, a ścianą wykopu? Ok. Ale żeby to mogło zadziałać potrzeba by taką opaskę dokładnie i niezawodnie uszczelnić względem ściany budynku oraz (co chyba jeszcze trudniejsze) względem krawędzi gruntu rodzimego poza wykopem. Tylko w ten sposób woda nie mogłaby się przedostać pod opaskę, a tym samym nie mogłaby dopływać w okolice ścian fundamentowych. Uważam, że to jest niemożliwe do wykonania. Jeśli bardzo trudne jest dziś wykonać szczelną izolację murów fundamentowych przy dość dobrze opisanej technologii i mnogości materiałów izolacyjnych, to takiej nowinki jak szczelna opaska dosłownie NIKT nie wykona szczelnie. Takie jest moje zdanie. I jeszcze jedna myśl. Ja nie jestem fanem opasek w ogóle. Dlaczego? Woda, która jednak pod nie wsiąknie, nie ma szans spokojnie odparować, jak ma to miejsce w przypadku zwykłego gruntu. Woda pod np. betonową czy z kostki opaską „kisi się tam pod spodem”. I dłużej może napierać na mury fundamentów. I dłużej może testować szczelność wykonanej izolacji. Opaski nie są wg mnie dobrym pomysłem.
@@Inblock_izolacje Opaske traktowałbym jako dodatkowe zabezpieczenie np. do drenazu. Nieszczelna tez by sie chyba sprawdziła. Jeżeli woda wnikałaby w okolice fundamentu jedynie nieszczelnościami wynikajacymi z technologii wykonania opaski to wtedy podłoże gliniaste byłoby w stanie poradzić sobie z odebraniem tej minimalnej ilosci wody do głębszych warstw. Na oko wydaje mi sie ze byłby to ułamek tego co wlewałoby sie tam bez opaski. Co do odparowywania to z 20 -40 cm ok, pod taka kostką możę być wilgotno, ale mowimy o głębokości 1m -1,5 m. Mam wątpliwości czy woda z takiej głębokosci odparowuje w naszych warunkach klimatycznych. Ona chyba raczej jedynie przesącza sie w głąb.
@@lukecool6173 Ok. Rozumiem to Pańskie stanowisko, ale przyznaje że nie wyobrażam sobie wykonania tego choćby w okolicach tego co nazywamy szczelnością. Napisałem już poprzednio, że mamy dobrze opisane technologie istniejące od lat, które ciagle są źle wykonywane lub całkiem pomijane. A potem co kolejna konsultacja online to okazuje się, że nie „fachowcy wykonawcy” ale nawet sam kierownik budowy odradza lepszą izolację (lub w ogóle jej wykonanie!!) z przyczyn całkowicie dla mnie niezrozumiałych. Jeśli ten pomysł ma dobrze wypalić, to proszę go opracować, wykonać i przetestować. Bo możliwe że po kilku takich realizacjach spotkamy się na rozmowie w której podzieli się Pan świetnym i działającym pomysłem. Tego właśnie Panu życzę. 😊
Kto przy zdrowych zmysłach robi ciężką izolację przeciw wodną... Taką izolację robi sie tylko w szczególnych przypadkach i to raczej bardzo rzadkich przy dużych inwestycjach na działkach z wysokimi wodami gruntownymi albo działkach zalewowych. Budynków podpiwniczonych np. z garażami podziemnymi. Tylko gamoń może budować dom z piwnicą na terenie gdzie takiej piwnicy być nie powinno. No ale jak się ktoś uprze to czemu nie.
Dziękuję za pańską opinię. Nikt nie może nikomu zabronić wykonania izolacji własnych fundamentów. Szczególnie jeśli działanie to ma zapobiec zalewaniu przestrzeni podposadzkowej oraz nawilżaniu tynków. Tylko gamoń znając ryzyko nie podejmie kroków zaradczych. O budowie piwnic już i komentarze i moje odpowiedzi były. Jak widać, opinie są różne i każdy może mieć swoją. Najlepszego poniedziałku życzę.
Liczysz Pan poprostu na pozyskanie naiwnych klientów , że straszysz ludzi że mają coś źle zrobione a Pana firma robi najlepiej. Najlepiej to czarujecie ludzi i wyciągacie nie potrzebną dodatkową kasę
Dziękuję za wiadomość. Tak, to rozwiązanie już omawiałem w kilku odpowiedziach na pytania. chodziło o studnie pozwalające wodzie z drenażu spływać do niższych warstw gruntu rodzimego, który jest przepuszczalny, a wręcz chłonny. izolacja i tak jest potrzebna, ale sytuacja wodno-gruntowa, w której jak Pan pisze, się Pan znajduje jest fortunna. Miłej niedzieli. :)
Dzień dobry. Decyzja odnośnie budowania piwnicy powinna być podjęta w odniesieniu do kilku czynników w tym własnych potrzeb. Jeśli jest paląca potrzeba posiadania piwnicy, to można dobrać taką technologię budowy, aby mimo wszystko efekt osiągnąć. I to suchy. Każdy tę decyzję podejmuje na własną rękę w odniesieniu do własnych potrzeb, a następnie przy pomocy specjalistów może ją zrealizować. Buduje się głębokie garaże podziemne które pozostają szczelne i suche. Wiec technologie są - pozostaje tylko pytanie o potrzebę posiadania tej czy innej konstrukcji.
Nie ma tygodnia bez kogoś kontaktującego się ze mną, kto tak zbudował lub kupił tak zbudowany dom. Z mojego punktu widzenia to norma. Woda wlewa się w niezaizolowane ściany i nawilża tynki. Jeśli uważasz, że tak się nie dzieje i masz inne doświadczenia to ja bardzo się cieszę. Widocznie widzę tylko tę nieudaną część budownictwa mieszkaniowego.
Najważniejsze to dobre odprowadzanie wody deszczowej od domu na zewnątrz. Dziękuję za dobry film.
Dziękuję za ten miły komentarz. Trzymam kciuki za pomyślną realizację. 😊
Odprowadzenie wody opadowej to ejdno ale woda gruntowa tod ruga sprawa. Jak w terenie gliniastym obsypiemy fundamnty piaskiem to bedziemy mieli wanne wokol domu.
Bardzo dobrze i prosto wytłumaczone. Dzięki
Bardzo dziękuję i za wiadomość i za te pozytywne przesłanie. Miłego wieczoru :)
Fajny film na samym końcu. Tak wygląda wiele miejsc w polskich miastach
Tak. Niestety. Ludzie mają mokre ściany, a jednocześnie takie rynny. I nie spinają kropek.
Ale naszym wspólnym zadaniem jest to odmieniać, edukować, naprawiać.
Zróbmy to razem 💪
Film to moje przesłanie, natomiast sam wszystkiego nie naprawię. Nawet nie dotrę tym przesłaniem do wszystkich. Do tego potrzeba wielu.
A przecież takie mokre ściany to nie tylko problem wilgoci ale też mostki termiczne wiec wyższe rachunki za ogrzewanie. To grzyb w domach wiec pogarszające się „nie wiadomo dlaczego” zdrowie mieszkańców. To są ogromne koszty społeczne, a przyczyna to ta pozostawiona dziurawa rynna i brak izolacji.
@@Inblock_izolacjedziękuję za takie podejście do sprawy.
Mało kto myśli dzisiaj o społeczeństwie jako ogóle...
@@bartosz-2197 dzięki za zrozumienie. Innymi słowy do im większej ilości odbiorców dotrze wiedza, tym będzie lepiej. I nagle okaże się, że gdzieś tam na 2 końcu kraju ktoś podejmie jakościową decyzję. I o to by chodziło.
Super materiał
@@ps-dn7ce dziękuję bardzo.
Bardzo merytoryczny materiał, za brakło mi na koniec przykładowych rozwiązań. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Dziękuję za wiadomość. W tym filmie (odcinku) skupiłem się na przekazaniu wiedzy, która jak sądzę może być nowością i być bardzo pomocna. A już po ilości i rodzaju pytań widzę czego brakuje, więc pójdę za ciosem. Tak więc będą uzupełnienia. 😊
@@Inblock_izolacje też mnie temat interesuje, jak można się temat rozwiązać tanio i skutecznie
@@TechPRO100 Po części na to pytanie odpowiedź jest w tym filmie. Mam też kurs wideo, w którym omawiam jak budynki są zalewane i co trzeba zrobić, aby uszczelnienie (i jakie uszczelnienie) wykonać.
Kurs wideo dostępny jest tu:
inblock.com.pl/courses/wilgotny-tynk-i-sciany-fundamentowe/
@@TechPRO100 Zrobić drenaż i zasypać fundamenty z zewnątrz tym samym, czyli gliną, a odpływ z rynien jak najdalej od budynku najlepiej w kierunku spadku terenu.
dziękuje!
I ja również dziękuję.
@@Inblock_izolacje mam taką samą sytuację, i obwodowo dałem drenaż fi100 w otulinie kamyka 16-32mm, teraz muszę pompować wodę pompą?
Thx
Dzięki za ten krótki, ale jakże treściwy sygnał.
Po pierwsze, w przypadku gdy mamy taki przypadek jak tutaj, to w zasadzie ŻADNA izolacja przeciwwodna, powtarzam - przeciwwodna, nie przeciwwilgociowa jak ta, która była widoczna na tych ścianach fundamentowych (bo ta w takich warunkach w ogóle nie ma sensu), nie pomoże. Co prawda odroczy to w czasie, ale wcześniej czy później ta izolacja przeciwwodna również może popękać nawet od samej pracy budynku, a przez pierwsze lata będzie pracował i nieprawdą jest że takie zaizolowanie przejścia instalacji przez fundament ma duży wpływ. Woda ZAWSZE przejdzie pod fundamentem i tam zostanie, a że będzie może to trwało tydzień dłużej to nie ma znaczenia. Jedynym skutecznym sposobem w takim przypadku jest odprowadzenie wody do poziomu fundamentu drenem w przypadku budynków podpiwniczonych lub eliminacja podpiwniczenie jeśli się ma takie stosunki wodnogruntowe a nie ma możliwości odprowadzenia wód.
Serdecznie dziękuję za ten komentarz. Bardzo się cieszę ze zwraca Pan uwagę na fakt przenikania wody w gruncie pod budynkiem (niezależnie od izolowania samej ściany) bo w kilku innych wypowiedziach można było wyczytać coś przeciwnego.
Ja jestem ogromnym zwolennikiem ciężkiej izolacji przeciwwodnej, ale tak naprawę ogromnym zwolennikiem dostosowywania rodzaju posadowienia do warunków. I jak już pisałem tu kilka razy, czasem rozwiązaniem jest płyta fundamentowa ze ścianami żelbetowymi do wys powiedzmy 50’cm, a nie bloczki i liczenie na cud idealnej izolacji. Miłego wieczoru.
@@Inblock_izolacje czyli tak się stawia te centra handlowe z podziemnymi parkingami, lub bloki z parkingami, kopie się dół a potem leje się mase betonu i włada się tony stali i tak to wytrzyma duzo lepiej niz musowanie z bloczków... ?
@@RafaSitnik tak i to pod kilkoma względami. Konstrukcja o której mówisz nazywa się biała wanna lub technika betonu wodoszczelnego. Odpowiednia mieszanka i jej grubość uznawana jest za szczelną, a wiec nie wymagająca izolacji. Połączenia betonu uszczelniania się elementami systemu. Grupa płyta denna przeciwdziała ciśnieniu parcia wody od spodu, ściany rozparte stropami utrzymują parcie gruntu. Daje to możliwość świetnego wykorzystania przestrzeni w pionie. Bloczek jest wykonany z niższej klasy betonu a wiec jest porowaty dużo bardziej niż beton konstrukcyjny. Pomiędzy bloczkami są jeszcze słabsze spoiny.
W efekcie na murze potrzeba arcyidealnej izolacji podczas gdy żelbet w zasadzie jej nie potrzebuje.
Jedyna opcja to beton W8 o dużej grubości .
@@patryciusz1 wszyscy producenci chemii jak 1 mąż mówią w ślad za normą, że izolację projektuje się w nawiązaniu do sytuacji na obiekcie, w tym tej wodno-gruntowej. Obiekt projektuje się w nawiązaniu do sytuacji wodno-gruntowej.
Projekt to dobieranie rozwiązania na podstawie poznanych czynników. Nie ma czegoś takiego jak jedyna opcja. Istnieje lista opcji i podejmuje się decyzję co tak, co nie.
Jeśli jest tylko 1 opcja (lub tylko 1 widzimy) to nie ma wyboru, jesteśmy niewolnikami sytuacji.
A przecież tak nie jest. Wybieramy na podstawie własnych preferencji lub podpowiedzi ekspertów.
I teraz - jeśli jest wysoko woda napierająca na przyszłe fundamenty to zgadzam się ze lepszym wyborem z tej listy opcji będzie płyta fundamentowa. Ale co zostanie wybrane? Widziałam różne decyzje.
Serdecznie dziękuję za ten wpis.
a jakby zasypac glina z wykopu a nie piaskiem ??
Niektórzy producenci mas KMB w swoich kartach technicznych nie pozwalają używać gliny.
Np. taki zapis z produktu APiso SUPERBIT KMB 2K firmy AP Chemie: "Aby uniknąć uszkodzenia warstwy izolacyjnej podczas zasypywania wykopów (przy izolacji części podziemnych budowli), zalecane jest stosowanie elementów chroniących powłokę przed uszkodzeniem w postaci włókniny, folii PE lub płyt termoizolacyjnych, a do zasypywania nie wolno używać gruzu, gliny lub gruboziarnistego żwiru. Nie wolno dopuścić do wnikania wody opadowej w zabezpieczane przegrody i dostania się jej pod warstwę hydroizolacji (od strony podłoża)!"
ua-cam.com/video/Phx7aEhrySE/v-deo.html
9:20 prostym i logicznym jest obsypywanie budynku gruntem rodzimym jednakże praktykowane najczęściej jest stosowanie pisaku.
Rozmowa na ten temat trwa już od kilku dni i kilkunastu postów. ja nie jestem aż tak pewny, że to jest poprawne rozwiązanie. Pisałem już co o tym myślę podając kilka argumentów. Możliwe, że powstanie na ten temat osobny artykuł i film, postaram się też zapytać ekspertów co o tym sądzą. Kiedy wszystko to ujrzy już światło dzienne, dodam stosowne komentarze z linkami do nowych treści w tej sprawie. Oczywiście polecam zasubskrybować kanał, gdyż w tej sytuacji każdy nowy film w tej tematyce będzie łatwo odkryć i obejrzeć. Dziękuję za ten głos. Pozdrawiam.
wiedza powszechna ale i powszechnie bagatelizowana
Dzięki za wiadomość. Zgadzam się że wiedza powszechnie bagatelizowana. Ale nie powszechna. To jest logiczne jak się tak prosto narysuje i omowi. Ale proszę mi wierzyć. Nie jest to powszechna wiedza.
Miłego dnia. 😊
@@Inblock_izolacje To prawda. Naprawdę trudno wyłowić sensowne argumenty, zwłaszcza, kiedy jest się "świeżym" inwestorem. Funkcjonuje mnóstwo przesądów i prób przeniesienia "kopiuj-wklej" rozwiązań, które miałyby szanse zadziałać w innym miejscu, ale akurat nie na tej budowie. Nawet od ludzi z wieloletnim doświadczeniem.
@@adamamborski165kiedy czytam książkę o izolacjach, dobrze izolacji itp to się za głowę łapie kiedy przypominam sobie to co słyszę na budowach.
Dwa inne światy to za mało. Przepaść.
chrzanię to, zostaję w bloku na bezpiecznym 4 piętrze. Tyle rzeczy może się nie udać podczas budowy domu… a fachowiec każdy wie najlepiej
Bardzo możliwe, że to podejście jest dla wielu osób po prostu najlepsze.
Ileż to ludzi zmęczonych budową i ciągłymi kłopotami mówi że gdyby tylko wiedzieli jak to będzie wyglądało to nigdy by nie zaczynali.
Problem w tym że nigdy się nie wie jak to będzie.
Dziękuję za wiadomość. Miłego dnia.
A co zrobić ze starą ceglaną konstrukcją na nieprzepuszczalnej glinie, która chłonie wodę pomimo zaizolowana bocznego fundamentów oraz wykonanej opaski w koło domu. Ławy betonowej brak, izolacji poziomej fundamenty/ścian brak, chudziaki w piwnicy były skute, grunt utwardzony wyłożony papą/folią i wylane porządnym betonem. Wilgoć jednak idzie przez ściany. Ingerować w konstrukcję zabytku nie wolno. Brak kanalizacji bużowej w starej dzielnicy uniemożliwia pełne odprowadzanie deszczówki z rynien, jest ona rozlewana na większą powierzchnię chodnika i trochę wsiąka, trochę płynie na jezdnię tworząc wartką rzekę po większych opadach....
Dobry wieczór, dziękuję za wiadomość.
Z tymi starszymi obiektami to mamy w Polsce duzy kłopot nie ze względu na braki w technologii napraw, ale ze względu na sytuacje czy może przepisy jakimi sami siebie blokujemy. Jesteśmy w tym świetni. W tej wypowiedzi słyszę problem i jednocześnie cały szereg (znany mi rzecz jasna) punktów o wspólnej nazwie „nie-da-się”.
Ja jestem zwolennikiem przecinania węzła gordyjskiego. Coś trzeba a nie tylko można zrobić. Mam już Milką pomysłów a w zasadzie rozwiązań które stosowałem lub co najmniej proponowałem w podobnych przypadkach.
proszę mi wysłać emailem zdjęcia, dokumentację rysunkową, projekt remontu i dok. powykonawczą tego remontu, o którym mowa w komentarzu.
Fundamentalne (idealnie pasujące słowo) pytanie, czy decydenci chcą uchronić konstrukcję, czy idiotycznie zasłaniając się sztucznymi blokadami-przepisami, pozwolić jej niszczeć?
@@Inblock_izolacje Dokumentacji powykonawczej brak. Remont izolacji był zrobiony pod koniec lat 90tych. Prace prowadziła mała firma bez większej dokumentacji, na szybko, aby wykorzystać upalną pogodę. Zdążyliśmy wymienić poszycie dachu na blachę ocynkowaną i wykonać izolację fundamentów tuż przed wpisem do rejestru zabytków. Remont wykonany był metodą tradycyjną - odkopany fundament, suszone ze 3 miesiące latem, skute to co odpadało, uzupełniono ubytki cegieł i spoin, wyrównane, zasmarowane smołą, przylepiona papa potem na nią warstwa cegieł (na 6 cm) i znowu zasmarowana jakimś lepidłem smołowatym z puszki, zasypane piaskiem. Wtedy plastiki, styrodury nie były jeszcze tak popularne. Na wierzchu wykonano opaskę ze spadkiem. Obecnie dostęp do fundamentów jest bardzo utrudniony bo lokale w piwnicy zajmuje firma.
Budynek ma kilku współwłaścicieli i strasznie trudno się dogadać odnośnie większych inwestycji. Gdy ostatnio dostaliśmy zalecenia konserwatorskie dotyczące kosztownego remontu elewacji bez możliwości sensownego ocieplenia ceglanych ścian - skończyło się kłótnią na spotkaniu wspólnoty właścicieli i remontu nie udało się zrealizować. :( Generalnie zależało nam na termomodernizacji i nie zakładaliśmy tak wysokich kosztów.
@@ekorych Ok. Tak więc trzeba sobie jasno powiedzieć, że budynek izolacji nie ma dziś wcale. Ta wykonana ponad 20 lat temu w niskiej technologii innych może jeszcze niższym reżimie technologicznym zapewni już dziś nie działa.
Bez porozumienia współwłaścicieli nie da się nic zrobić. Możliwe że to właśnie ten fakt jest największym problemem (a wcale nie brak izolacji) tego budynku.
Bez wspólnej chęci wykonania napraw nic się nie poprawi.
Wspólnota powinna:
-Podjąć decyzję o chęci wykonania remontu
-Zatrudnić projektanta do opracowania projektu remontu na bazie zaleceń z jego wstępną wyceną
-Przyjąć uchwałę na budżet takiego remontu
-Zatrudnić wykonawcę do wykonania zaplanowanych prac
Kiedy poszczególni współwłaściciele będą wyłącznie korzystać z budynku, bez chęci inwestowania, to nakłady na energię będą rosły, aż do momentu kiedy budynek przestanie nadawać się do użytkowania. Zostanie wyeksploatowany do zera.
Myślę że 1 decyzja wodoloty powinna polegać na oszacowaniu sytuacji i choćby z grubsza kosztów. W takim układzie to Rzeczoznawca budowlany jest tam potrzebny.
Czy plyta fundamentowa będzie mniej narażona na to?
Dzień dobry, A więc tak...:
Płyta fundamentowa może być lepszym rozwiązaniem, ale sama płyta to jeszcze ciut za mało.
Płyta zapewni szczelność od spodu (pod warunkiem uszczelnienia wszystkich przejść technologicznych typu rury), jednak jeśli jej górna powierzchnia znajdzie się poniżej poziomu terenu, to woda zlewającą się np z rynien przy samych ścianach nadal będzie mogła wlewać się na jej powierzchnię.
Aby temu zapobiec, potrzebne są jeszcze szczelne ściany i uszczelnione to połączenie płyty i ściany np przy użyciu zabetonowanej blachy.
Niedawno konsultowałem (konsultacje online) sprawę wlewania się wody na płytę (a pod posadzkę zamieszkanego już domu) pod najniższym bloczkiem SILKA, bloczek ten postawiono na przekładce z papy jako izolacji poziomej w zasadzie bezpośrednio na płycie. Bez izolacji pionowej woda wlewała się wzdłuż tej papy pod posadzkę, pod ramiakami drzwi i super wypasionych okien tarasowych. Papa wręcz ułatwiała wpływanie wody znajdującej się wyżej niż powierzchnia płyty.
W tym filmie omówiłem różnice pomiędzy tymi rodzajami fundamentowania właśnie ze względu na izolację:
ua-cam.com/video/gU4oi-EK9B4/v-deo.html
Pozdrawiam Panie Mateuszu :) Dodam tylko, że po konsultacji, na przedstawionych zdjęciach drenaż został pociągnięty 6-10m od domu i użyto jednego środka do hydroizolacji, które Pan podesłał. Na obecną chwilę to zdaje egzamin. Drenaż praktycznie pusty, piwnica też sucha, woda ląduje w studni chłonnej i zbiorniku na deszczówkę.
Bardzo się cieszę, choć jestem tak zmęczony podróżą i wizją lokalną (mokre ściany działowe z sylikatu w garażu podziemnym) że nie do końca mam siłę się cieszyć. Proszę tę sytuację co i raz kontrolować aby ewentualnie możliwie szybko uchwycić moment w którym „coś gdzieś się zadzieje” aby móc połączyć pamiętaną jeszcze przyczynę ze skutkami. Miłego wieczoru :)
I dla zainteresowanych- konsultacje o których mowa w tym przemiłym komentarzu można nabyć tu:
inblock.com.pl/produkt/konsultacje-online-30-min/
Lub skorzystać z gotowego kursu wideo dostosowanego do sytuacji omówionych na filmie i dostępnego tu:
inblock.com.pl/courses/wilgotny-tynk-i-sciany-fundamentowe/
Mógłbym prosić o nazwę środka do izolacji? 🤔
Jestem na etapie właśnie izolacji ścian w piwnicy, a ziemie mam gliniasto-pylastą 😕
Zakupiłem już pewien środek, ale może udało by mi się go wymienić na lepszy polecany przez fachowca 😉
Pozdrawiam
@@tomekpatyk2801 od wewnątrz potrzebny jest produkt tylu szlam mineralny aplikowany w 2’warstwach na chudziak, faseta ze szczelnej zaprawy i na ścianę do wysokości posadzki. Szlam sztywny a nie elastyczny bo ma tez działać na negatywne parcie wody. My używamy Koester. Od zewnątrz tez może być szlam lub ewentualnie KMB 2k bez polistyrenu jako wypełniacza lub jeszcze nowsze polimerowo-bitumiczne 2k np Remmers MB 2K.
@@tomekpatyk2801 proszę sobie nabyć mój kurs wideo o wilgotnych ścianach i tynkach. Podaje tam miejsca i rodzaje produktów. Cokolwiek Pan wyda na materiały izolacyjne to kurs będzie promilem tego kosztu a info mogą okazać się bezcenne. Mówię poważnie. Konsultuje przeważnie już po fakcie zalań i zawilgoceń i wszyscy mówią to samo:” szkoda ze nie wiedzieliśmy wcześniej”.
Podaje link na wszelki wypadek: inblock.com.pl/courses/wilgotny-tynk-i-sciany-fundamentowe/
@@Inblock_izolacje dziękuję za odpowiedź.
Wewnątrz na "chudziaka" zaproponowano mi podwójną warstwę papy termozgrzewalnej przez kierownika budowy, co Pan sądzi o tym rozwiązaniu?
A czy ma zna Pan taką masę jak Pecimor 2K? 🤔 Czy to jest dobry środek izolujący?
Firma w której ją kupowałem, mówiła że jest to ich najlepszy środek.
Witam a czy w takim razie nie lepiej sciany zasypać z powrotem gliną z wykopu ???
dziękuję za wiadomość, było już kilka takich sugestii, tak więc wpisałem to pytanie na listę najbliższych tematów filmów. Jak tylko się pojawi, umieszczę odpowiednie info w komentarzach.
Proszę sobie zerknąć na moje odpowiedzi do kilku takich rozmów w komentarzach wcześniej prowadzonych.
Temat zdecydowanie wymaga szerszego omówienia. Do usłyszenia.
Oczywiście że tak jak my mamy tak i na razie nic się nie dzieje ale ławy mam 70/80w środku. Jak obsypiesz piaskiem w koło to zrobisz basenik
@@Mularsky dziękuję za wiadomość, szczególnie że wysłaną o tak wczesnej porze. Każdy materiał służący zasypaniu wykopu fundamentów ma swoje wąsy i zalety. Grunt nieprzepuszczalny rodzimy oprócz tego ze nie specjalnie pozwala się zagęścić, to nie przepuszcza wody w dół do ewentualnego drenażu.
Czasem też zatrzymuje w sobie a co za tym idzie przy ścianie wodę opadową.
Tak jak pisałem już w odpowiedzi na kilka komentarzy chcę zrobić o tym osobny film. A może nawet uda się zaprosić kogoś z kim na ten temat porozmawiać. Przedstawić wady i zalety rozwiązań. Miłego dnia.
Najlepiej zasypać sucha gliną, jeżeli glina jest juz przemoczona to wymieszać ją z pyłem z cementowni bądź elektrowni i zagęścić dokładnie stopami wibracyjnymi.
@@wojtekolszta2769 przyznaję, że całkowicie nie umiem ocenić tego rozwiązania. Przy okazji rozmowy z ekspertami dopytam i postaram się zrobić kolejne wideo w tym temacie. Dziękuję za wiadomość.
Nie mam piwnicy i mam dom podniesiony sporo. Mam drenaz z rynien oraz teren wyprofilowany na splyw od budynku.
Dziękuję za wiadomość. Jak rozumiem wszystko to nie jest dziełem przypadku ani też szczęśliwym zbiegiem okoliczności. To nie fart. To przemyślane i zaprojektowane działania przygotowawcze oraz poprawna realizacja! Pan jest po prostu świadomy. Świetnie. 👍💪
@@Inblock_izolacje dom budowałem z tatą, który zajmuje się zawodowo drenazami, oczyszczalniami ścieków, ogrodzeniami itp
@my1 Ok. To tylko pokazuje, że nie powinno się (moim zdaniem) podchodzić do budowy domu bez przygotowania i bez osób, które mają wiedzę i doświadczenie.
A jakoś tak się dzieje, że wiele ludzi właśnie tak robi. Nawet kierownika budowy wyszukują w jak najniższej stawce. Jakość takiego doradztwa i prowadzenia procesu budowlanego stoi wtedy w sprzeczności z oczekiwaniami i marzeniami o wspaniałym nowym domu.
Poprawna izolacja to raptem Ok 2% wartości stanu deweloperskiego. To niewiele. Czy warto na tym oszczędzać? Pan doskonale wie, że absolutnie nie.
Dla wszystkich innych mam kurs wideo pozwalający na podejmowanie bardziej świadomych decyzji. Polecam:
inblock.com.pl/courses/wilgotny-tynk-i-sciany-fundamentowe/
@@Inblock_izolacje nie warto. Daleko nie szukać sąsiad ma koparki - ma podniesiony dom, sąsiadka jego kuzynka także. Sąsiad obok mnie jest w dołku (teren) I nie dość że ma podwórko płaskie to jeszcze kazał zdjąć chyba ze 3 warstwy bloczkow fundamentowych (tak murowala mu ekipa -mieli rację). Teraz sasiad nie dość że jest w dolku to jak kiedyś podniosą drogę to będzie w podwójnym dołku bo jest niżej a będzie niżej i jeszcze woda z drogi będzie mu się wlewać na podworko
@my1 tak, niski teren i niskie fundamenty mogą niestety sprzyjać dosłownie przelewaniu się wody górą ponad nimi - np ponad progami w garażu czy nawet drzwiach wejściowych. To też sytuacja z konsultacji z zeszłego tygodnia. Tam była nawet PŁYTA FUNDAMENTOWA, a nie tylko ławy. Ale podniesiony teren wokół domu sprawił, że płyta znalazła się poniżej terenu. A na płycie murowanie zaczęli od razu od sylikatu. I NIE ZROBIONO ZADNEJ IZOLACJI!!! Efekt taki, że woda przelewa się ponad powierzchnie płyty pod tym najniższym sylikatem i od razu jest pod posadzką w domu. Straszne.. naprawdę straszne..
Bardzo dziękuję za pomocne materiał.Mam taką samą sytuację jestem przed wykonaniem fundamentów i oczywiście będę stosował ciężką Izolacje przeciwwodną z obu stron ścian.Przyłożę się do tego na pewno,natomiast obsypanie fundamentów wykonam z gruntu rodzimego z uwagi na to ,że nie mam gdzie tej wody odprowadzić.Wykopałem staw 10x10m i jest on już pełny więc nie mam już gdzie tej wody odprowadzać a jeżeli w przyszłości będę miał taką możliwość odprowadzenia wody na pewno wykonam. Na obecnym etapie nie widzę kompletnie innej możliwości. Grunt to glina, glinanpiaszczysta a przy 2 m już glina brązowa.
Dziękuję za wiadomość. Cieszę się ze pomogłem. :)
Proszę zwrócić uwagę na izolacje aby była 2k i aby była naprawdę grupa 2 warstwowa. Wszystkie przejścia i otwory zaizolowane. Jeśli będzie papa jako izolacja pozioma to i ta papa musi być sklejoną z izolacją pionowa. Nie może buc tak ze woda zza ściany popłynie wzdłuż tej papy pod bloczkiem.
Choć przy takiej wodzie ściany żelbetowe zalecam z cała mocą. Ta dodatkowa inwestycja może okazać się ratująca życie.
Proszę sobie to skalkulować. Nie zaszkodzi sprawdzić tej dodatkowej opcji.
@@Inblock_izolacjetak, dziękuję za informacje. Oczywiście będzie izolacja 2k conajmniej dwie warstwy. A ściany fundamentowe będą z bloczka szalunkowego dodatkowo zbrojone , czyli można powiedzieć że będzie monolit. Jako izolacja pozioma to oczywiście papa i szlam mineralny . I zobaczymy co będzie oczywiście jakoś później po fundamentach będę miał obraz sytuacji jak spadki wykonać i gdzie zakopać zbiorniki na deszczówkę .
@@longmanpopbartosz5661 Woda lubi wpływać pod bloczkiem szalunkowym wzdłuż tej papy!! Konieczna faseta na połączeniu ławy i bloczka i po niej izolacja.
tyle już razy dostawałem filmy z płynąca woda pod bloczkiem szalunkowym że masakra.
PS. Ja nigdy w życiu nie użyłbym bloczka szalunkowego, bo on jest niejednorodny. Skorupka wypełniona (lub nie) betonem. Nigdy tego nie wiadomo. Tu Izolacja musi być majstersztyk, albo będzie zalanie.
Jeśli nie masz piwnicy to daruj sobie tę izolację, bo jest całkowicie zbędna a bardzo kosztowna. Natomiast należytą uwagę należy skupić na izolacji poziomej, bo ona jest najważniejsza.
@@arturdziuba2354poleciłbyś jakąś papę na chudziak bo o niej myślałem ? Podobno nadają się do zastosowania wewnątrz budynku.
Майстер! 👍
Dziękuję
Czy jesli wysle Panstwu warunki geotechniczne dla swojej dzialki, to w ramach konsultacji doradza mi Panstwo jak wykonac solidna hydroizolacje? Z gory dziekuje za odpowiedz.
Warunki wodno gruntowe to jedno. Ale jeszcze koniecznie potrzebny będzie projekt budynku tak aby wybrać odpowiednie materiały „spinające” obydwie kropki. I jak najbardziej. Po zapoznaniu się z tymi materiami wybierzemy cały system izolacji.
od kiedy chudziak łączy się z tynkiem? proszę mi wyjaśnić.
Dziękuję za wiadomość. Już się robi. Otóż od tego momentu gdy ściany są tynkowane zanim wylane są posadzki. Wtedy tynk sięga właśnie poziomu chudziaka. A jeśli jeszcze dodatkowo mówimy o ścianach murowanych z bloczków to i one nawilżają się wodą wlewającą się na chudziak. W tej sytuacji zarówno mury jak i tynki zanurzone są w wodzie i ją chłoną. O tym właśnie mówię w tej części filmu. I stąd ta wypowiedz o spotkaniu / łączeniu się tynku z chudziakiem.
@@Inblock_izolacje To są jakieś brednie. Tynk nigdy nie powinien i raczej nigdy się nie łączy z bloczkami. Jeśli tak jest to ktoś źle wykonał swoją pracę. Nawet w projektach nie ma takich rzeczy. Z zasady bloczki kończy się na poziomie chudego i potem na całości robi się poziomą izolację i przez to fizycznie nie ma możliwości połączenia.
@@michaf2701 to nie brednie. Albo inaczej - dla jednych to głupoty , a dla innych przykra rzeczywistość. Ktoś kupuje taki dom i niedługo okazuje się, że na ścianach pojawia się wilgoć do wysokości ok 40-50’cm. To rzeczywistość. To mokre ściany wielu nowo-budowanych domów.
Niedługo zmontuję film z takiej wizji lokalnej i możliwe, że także trochę zdjęć od czytelników bloga i klientów.
W roli głównej? Te niemożliwe „brednie”. Choć to faktycznie są brednie, ale w znaczeniu złych decyzji fachowców, którzy doprowadzają do takich sytuacji i zniszczeń.
Bardiz fajnie wyjaznione. My kulismy w niemczech stary dom, ktory w pienicy nawet nie miał podlog. Izolacji zewenetrznej nie bylo. Wszystko trzeba bylo odkopać zaizolować i ocieplić. Izolacja biutumenem dwu komponentowym. W srodku zrobionamy chudzoal na foli, zaizolowany bitumenem dwu kompontowym i wylana posadzka anhrytowa. W miejscju laczenja sciany z chudziakiem wklejone tasmy jak izolacji lazienki. Niestety caly czas felikatnie po rancie robi sie tynk i posadzka wilgotna. Tezeba bedzie skuc jedno pomieszczenie i poprawić.
Dziękuję za wiadomość. Z pana opisu oczywiście rodzi mi się kilka pytań oraz wątpliwości.
Możliwe że chudziak jest już stary, generalnie nie jest (nawet nowy) dostatecznie nośnym podłożem dla izolacji podposadzkowej. Ponadto izolacja bitumiczna 2k czyli KMB2k nie jest najlepszym rozwiązaniem dla pomieszczeń mieszkalnych oraz nie działa na ujemne parcie wody.
Mam kurs wideo o wilgotnych ścianach i fundamentach w którym omawiam te kwestie.
inblock.com.pl/courses/wilgotny-tynk-i-sciany-fundamentowe/
Wszystkiego dobrego.
Dziękuję za odpowiedź. zaraz obejrzę film instruktażowy. Chudziak jest nowy położony na folii. Jedyny problem z wilgocią jest w miejscu łączenia chudziaka i ścian piwnicznych. Bitumen firmy Würth w danych technicznych zaznaczone na że wytrzymuje także wodę pod ciśnieniem. Myślę że muszę skuć wzdłuż rantu troszeczkę posadzki i rynku i od nowa uszczelnić z nową taśma uszczelniającą. Jakie produkty polecił by Pan do tego?
@@muttleyy91 po 1 sprawdziłbym czy nie ma tam gdzieś pod izolacją stojącej wody lub naprawdę wysokiej wilgoci. 2. Izolacja pozioma ścian pewnie wymaga odbudowy. 3. Usunąć tynk na tej przestrzeni ukrytej pod posadzą. Być może część wilgoci wędruje w górę po samym tynku.
Izolację poziomą zrobiłbym na równo z posadzką (najlepiej poniżej) kremem iniekcyjnym.
Dziękuję za szybką odpowiedź. Izolacji zewnętrznej nie było wcale. Odkopaliśmy budynek i położyliśmy nowa izolacje masa bitumiczną 2k i na to xps 10cm. Na środku posadzki problem nie występuje tylko w obrzeżach po dużych deszczach. Dołożyliśmy drenaż. Myślę że to zbity piaskowiec, który bardzo słabo przepuszcza wodę w dół jest problemem. Zrobimy na równi aż posadzka dodatkową izolację poziomą tak jak Pan zależą i doszczelnimy łączenie chudziaka i pustaków. Bardzo dziękuję za poradę. Na marginesie chcianym polecieć Panu tynk, który jest stosowany do budynków, których odkopywanie jest prawie nie możliwe, typu kościoły czy jakieś zabytki. Jest bardzo drogi, bo worek około 60 euro ale zdaje egzamin. Jest mocno oddychający jednocześnie blokujący wodę nawet pod ciśnieniem. Stosowaliśmy go w piwnicach gdzie wilgotność była powyżej 90% teraz jest na poziomie 40 procent. Ostatnie pokrycie tynki też jest ważne. my stosowaliśmy farbę wapienna "kalkfarbe" od Graphitstone. Nie jest to w żadnym wypadku farbą zmywalna czy jakościowo porównywalna do farb z lat 80 tych.
Tynk to "ibt entfeuchtungsputz". Polecam zapoznać się z produktem, być może kiedyś się przyda.
@@muttleyy91 dzięki.
Kłopot na ścianach a nie na posadzce polega na tym że to ściany mają kontakt z niższymi partiami gruntu. I to w nich i po nich transportowana jest wilgoć.
To teraz pytanie za 100pk
Dom na takim terenie jak z filmu... ale pod domem idą stare dereny(jak by ceglane rurki) jeden był uszkodzony i źle naprawiony.
Widziałem jak potrafił zalać wykop do jakiegoś poziomu. (luty, marzec)
I teraz do sedna, może fakt że jest źle połączony pod domem to dobrze bo z takiego wykopu w pewnym momencie odprowadzi wodę
Jeżeli jest sprawny. Najgorszą opcją jest jego niedroznosc w miejscu spustu. Wtedy ja przyjmuję wodę z wyższych poziomów
Chociaż dziwne, bo pamiętam że z tego drenu woda się cofala z obu stron, może różnice wysokości w prowadzeniu go spowodowały utratę ciągu grawitacjyjnego
To może jest pytanie za 101 pkt.
Ale bez zdjęć, rysunków i po prostu danych nie chce próbować odpowiadać. Za dużo zmiennych. Z takimi tematami zapraszam na konsultacje. Pan wysyła dane, ja je analizuje i spotykamy się np na Skype aby sobie to omówić. Zapraszam.
inblock.com.pl/produkt/konsultacje-online-30-min/
@@Inblock_izolacje
Dreny, były zaskoczeniem że idą przez cały teren, w odległościach po 15m między sobą .
Nikt o tym nie wiedział.
Wysokości ich są nie znane, nie było geologa który zapisze wszystkie dane, jak np kierunek i wysokość. Za to był przed kupnem działki. Wracając do tematu. Może tylko jakieś fotki by były.
Teraz wymyśliłem, odwierty...
W marcu lub kiedy jest najwyższy poziom wód. I latem gdy jest nisko.
Pomijając dreny, wody gruntowe brak na 15m czy 25, nie pamiętam.
Taka obserwacja na początek. Dom jest na płycie, więc cicha nadzieja że woda nie sięga płyty, po tym wszystkim.
@@radoslawstachura3797 OK, jednak na podstawie bardzo wyrywkowych danych naprawdę nie podpiszę się pod żadną odpowiedzią. tak naprawdę sytuacja może być tak złożona, że potrzebne są Panu dokładne badania gruntu z kilkunastoma sądowaniami określającymi parametry wodno-gruntowe. Dom na płycie to zawsze jest dobre rozwiązanie, ale potrzebne są też szczelne ściany i np przejścia technologiczne. Tak jak w kaloszach, szczelna nie może być tylko podeszwa.
Dziękuję za wiadomość :)
Co robić z wodą z drenażu, gdzie ją odprowadzać? Do kanalizacji deszczowej jakoś?
Dzięki za wiadomość. Po 1 raz jeszcze powtórzę - najlepsza na świecie izolacja bo jej żaden drenaż nie zastąpi. Drenaż proszę traktować jak wisienkę na torcie. Ukoronowanie wszystkich działań. Ja jestem fanem myślenia o budowie zbiornika na deszczówkę. Taki zbiornik to posiadanie darmowej wody do podlewania: kiedy woda miejska jest droga i jest woda do picia i po prostu szkoda jej na takie „marnowanie” jak podlewanie. Założę się że będą zakazy podlewania czyli takiego używania wody. No i jeśli tę wodę zmagazynujemy, to zostanie TU, a nie popłynie daleko. Widzimy jak brakuje wody, mamy przez większość roku suszę hydrologiczną. Zbiornik to odpowiedz oddolna na te ogromne problemy. Stanie się coś fantastycznego: zamiast dawać się zalewać woda z rynny zaczniemy ją magazynować i używać kiedy będzie faktycznie potrzebna. Rozwiązanie z odprowadzeniem do deszczówki jest lepsze niż dawanie się zalewać.
I jeszcze, bo nie wiem czy w poprzedniej mojej odpowiedzi to dostatecznie dobrze wybrzmiało, wodę z rynien trzeba łapać od razu, a nie pozwalać jej lać się w grunt. Jeśli mamy ją w rurze, to nie wypuszczamy jej z instalacji. Robiłem już o rynnach film w tym kontekście. ua-cam.com/video/cEX7Mclqz3g/v-deo.htmlsi=523u1dsGZyPTknue
Warto wspomnić też, że drenaż musi mieć gdzieś ujście bo woda nie tylko odpływa, ale może też przypłynąć poprzez rury drenażowe pod budynek (nawodnienie zamiast odwodnienia) . Na glinie nie rozsączymy raczej wody poprzez drenaż, a studnia chłonna też musi mieć ujście do warstwy przepuszczalnej.
@@psdmaniac Tak! Pełna zgoda, doskonale. Nie wspomniałem o tym tylko dlatego, że zwykle o drenażach nie mówię nic - bo ich nie instaluję. Ale w sytuacji, gdy wykop jest dość szczelnym zbiornikiem z gliny drenaż jak opisujesz jest konieczny. Lub odprowadzenie do deszczówki - choć ja wspominam zbiornik na wodę deszczową - do wykorzystania, a nie rozsączania w niższych partiach gruntu chłonnego (jeśli takie występują).
Witam. W jakiej odległości od fundamentu najlepiej zrobić drenaż.? Budynek to stara piętrówka, grunt gliniasty
Poziom instalacji drenażu powinien być skorelowany właśnie z dnem oryginalnego wykopu. Jego dno to przejście z gruntu poruszonego wykopywaniem, a więc bardziej przepuszczalnego do gruntu rodzimego, a więc bardziej szczelnego. Można pewnie przyjąć, że dno ławy fundamentowej opiera się na gruncie rodzimym. Więc drenaż powinien znajdować się w dolnej połowie wysokości ławy, aby zbierał wodę wsiąkającą ( szczególności wzdłuż ścian budynku) z okolic dna wykopu. Jeśli drenaż będzie wyżej, to większość wody wsiąkając go mienie, bo nie trafi w rurę. Z tego samego powodu uważam, że zasyp ponad drenażem - a więc przy ścianach fundamentowych gruntem rodzimym czyli śrekdnioprzepuszczalnym sprawia, że woda dłużej przesiąka i ma przez to więcej czasu na wsiadanie w ...ściany. Zanim wreszcie dotrze do rury to częściowo już będzie w murze fundamentu, jeśli izolacja nawala.
A przecież chodzi o to, żeby woda śmignęła w dół, nie zaatakowała ścian i ich izolacji, aby zbierała się poniżej poziomu posadowienia i tam była odebrana jeśli niższe partie gruntu nadal są nieprzepuszczalne. A odległość od ściany to pewnie jakieś 30-45 cm, czasem tyle ile pozwala szerokość wykopu.
Wiele wyjasniajacy film. Teraz zastanawiam sie, na jakiej glebokosci posadowic drenaze? Mam sytuacje prawdopodobnie jak tutaj - chce poprawic izolacje pionowa fundamentow (ew poprawic izolacje rur/przepustow jesli bedzie potrzeba), ale tez chce dodac drenaz opaskowy wokol budynku, zeby odprowadzal wode.
Jeden wykonawca mowi - 50-60 cm wglab, drugi mowi - 80cm, a projektant mowi na poziomie lawy fundamentowej - 1,2m. Woda z drenazu ma byc odprowadzana legalnie do kanalizacji - studzienka na glebokosc 1,6m. Czy takie 80cm dla drenazu opaskowego ma sens?
Druga kwestia - izolacja pionowa fundamentow od zewnatrz jest wykonalna, ale co z zaizolowaniem od wewnatrz? Tu raczej trzeba zadbac o to, zeby tam nie pojawiala sie woda, wlasnie drenazem?
Poziom instalacji drenażu powinien być skorelowany właśnie z dnem oryginalnego wykopu. Jego dno to przejście z gruntu poruszonego wykopywaniem, a więc bardziej przepuszczalnego do gruntu rodzimego, a więc bardziej szczelnego. Można pewnie przyjąć, że dno ławy fundamentowej opiera się na gruncie rodzimym. Więc drenaż powinien znajdować się w dolnej połowie wysokości ławy, aby zbierał wodę wsiąkającą ( szczególności wzdłuż ścian budynku) z okolic dna wykopu. Jeśli drenaż będzie wyżej, to większość wody wsiąkając go mienie, bo nie trafi w rurę. Z tego samego powodu uważam, że zasyp ponad drenażem - a więc przy ścianach fundamentowych gruntem rodzimym czyli śrekdnioprzepuszczalnym sprawia, że woda dłużej przesiąka i ma przez to więcej czasu na wsiadanie w ...ściany. Zanim wreszcie dotrze do rury to częściowo już będzie w murze fundamentu, jeśli izolacja nawala.
A przecież chodzi o to, żeby woda śmignęła w dół, nie zaatakowała ścian i ich izolacji, aby zbierała się poniżej poziomu posadowienia i tam była odebrana jeśli niższe partie gruntu nadal są nieprzepuszczalne.
Zdecydowanie izolujemy OBIE strony ścian fundamentowych, bo jeśli nie ma płyty fundamentowej to woda może się znaleźć również w przestrzeni pod budynkiem. Żaden cud-drenaż tego nie zatrzyma. Grunt to naczynie połączone. Woda w końcu dopłynie jak nie przez dziury w ścianie (przejścia rur) to pod ławą przez grunt. Im wyższa różnica poziomów wody, tym wyższe ciśnienie i tym szybsze przepływanie. Izolacja potrzebna po obu stronach ściany.
@@Inblock_izolacje Dziekuje za odpowiedz! Deweloper wybudowal i posmarowal dysperbitem. Rodzimy grunt to glina itp. Wiemy jak to do siebie pasuje, Osobna kwestia jest proces sadowy z deweloperem, a osobną jak to naprawic jak najszybciej. Sa jakies sposoby na poprawe izolacji wewnatrz budynku? (nie robiac dziury w podlodze?)
@@lotofhop5972 Na etapie zabudowanym nie ma taniej (realnie branej pod uwagę) możliwości wykonania izolacji od strony wewnętrznej. Jest opcja usunięcia posadzki, lub opcja wykonania iniekcji kurtynowej. Obie bardzo drogie. W tej sytuacji realnie patrząc na sytuację, trzeba zrobić izolację pionową od zewnątrz i odebrać wodę zgodnie z tym co napisałem powyżej. No i izolacja pozioma ścian MUSI działać. I musi być zrobiona na odpowiedniej wysokości względem posadzki, gruntu, i izolacji pionowej zewnętrznej.
Mówić krótko, im dalej postępuje proces budowlany, tym mniej można łatwo poprawić. A jak się już mieszka, a okazuje się że nie ma izolacji z wczesnego etapu budowy, to napawa jest rujnująca wszystko co zbudowane i droga jednocześnie.
Hmm cieszę się, że trafiłem na ten film ponieważ dom dziadków jest właśnie tak wybudowany. Dlatego po intensywnych deszczach itp. zawsze zalewa piwnicę i to nawet do ponad metra głębokości wody. Dom ma kompletnie nie zabezpieczony fundament. Po prostu zwykły beton zasypany piaskiem jak na filmie i nic z tym już nie da się zrobić. Piwnica jest oczywiście nie użytkowa. Drzwi zamurowane, zostało tylko okienko żeby w razie wu tą wodę wypompować😢
Jasne ze da się z tym „coś zrobić”. Można to naprawić, tylko najpierw te drzwi trzeba znowu otworzyć aby uzyskać dostęp dl frontu. Odkopać też trzeba koniecznie. Fundamenty stoją non stop w wodzie i niszczeją. Ciężko powiedzieć że akurat ta nieruchomość zyskuje na wartości…. Trzeba działać.
@@Inblock_izolacje Nie ma opcji tego zrobić ponieważ piwnica jest tylko pod częścią domu i żeby ją zaizolować wkoło to trzeba by się zabawić w górnika i robić podkopy... Część domu nad piwnicą jest porządnie odizolowana, a co do drzwi to były one w podłodze więc podczas remontu zostało to zabetonowane i zabezpieczone przed przenikaniem wody do pokoju. Jedynie pozostaje zamurować też to okno zamykając piwnicę i sprzedać ten dom.
@@jigsawx89 @Inblock_izolacje A jakby zaizolować fundamenty tam gdzie da się to zrobić wtedy woda będzie miała utrudnioną i wolniejszą drogę żeby się dostać do piwnicy, plus drenaż najlepiej ze spadkiem w kierunku gdzie nie da się tego zrobić. W miejscu gdzie nie da się już zaizolować zrobić studzienki z dwóch stron (muszą być najniższym punktem w koło fundamentów i szeroko obsypać je piaskiem żeby woda łatwo się do nich dostawała. Wtedy te studzienki będą najniższym pustym punktem koło piwnicy gdzie woda swobodnie będzie spływać, a rura drenarska będzie ją odprowadzać z tego terenu i piwnica powinna być już sucha?
A gdyby jeszcze dodatkowo od strony gdzie nie da się zrobić izolacji od zewnątrz to zrobić drenaż od wewnątrz pod posadzką przynajmniej wzdłuż tej ściany żeby odprowadzać stamtąd wodę w kierunku tych studzienek. Oczywiście wszędzie drenaż poniżej poziomu posadzki i pilnować spadków. Myślę, że piwnica nie powinna być już wtedy zalewana.
@@goracyarbuz946 Nie jest to głupi pomysł lecz bardzo kosztowny. Nie opłaca się aż tyle dokładać do tego domu. Zwłaszcza że niedawno był lany beton dookoła więc teraz trzeba by to jeszcze wszystko kuć i robić od nowa plus wycinanie drzwi w grubym fundamencie aby mieć tam jakiś dostęp. Strach też ruszać ten fundament bo już w kilku miejscach pękł po całej wysokości.
jest to do ogarniecia czy lepiej nie kupywac domu do ktorego po kilku dniach deszczu stoi woda w piwnicy?
Dzień dobry. Na poziomie ogólnym to jest doskonałe pytanie i brzmi jak temat do omówienia w jednym z kolejnych filmów.
Jednak Panu potrzebna jest odpowiedź odnośnie tej konkretnej inwestycji, a nie ogólne rozważania. Aby ktokolwiek pomógł Panu odpowiedzieć na pytanie TAK czy NIE potrzeba większej ilości danych, dokumentów, operatu wodno-gruntowego, projektu, info o poprzednich remontach, itp.
Tak jak z kupowaniem mieszkania - potrzebna jest czasem wycena przez eksperta, a i tak decyzja należy do kupującego a nie do eksperta.
Odpowiedź że "wszystko da się zrobić" może Pana wpakować na niezłą minę, bo np zakup tego budynku w obecnym stanie będzie kosztowało np 420 tyś, ale remont samej piwnicy 220 tyś. i co? da się? Da! Ale czy opłacało się finansowo i czasowo? Na to pytanie odpowiada Pan sam. I jeszcze, co ciekawe, dla jednej osoby odpowiedź będzie na tak, da innej na nie.
Pan potrzebuje natomiast zebrać dane od kogoś kto umie je dla Pana zebrać i na tej podstawie podjąć dobrze poinformowaną decyzję - swoją decyzję, odpowiedzialną decyzję.
Fachowcy będą chcieli mieć zlecenie, więc powiedzą żeby robić remont. Sprzedający będzie chciał pozbyć się budynku z wodą w piwnicy, więc będzie mówił ze "tu tylko trzeba przesmarować smołą trochę", itp. Ktokolwiek będzie miał jakiś interes, tak będzie podpowiadał.
Co z tego że da się zrobić remont, a może i nową betonową piwnicę pod tym budynkiem, skoro może koszty i czas są po prostu za wysokie i określi Pan, że to nie warto. (a ktoś inny powiedziałby że warto)
Proszę zebrać dane i podjąć swoją decyzję. Nic lepszego wprost nie mogę i nie umiem Panu podpowiedzieć. Trzymam kciuki :)
Jak nie ma możliwości zrobienia odwodnienia to całkowicie nie ma sensu. Jeśli jest gdzie odprowadzić wodę to zrobić odwodnienie i bedzie git. Po 2 latach budynek powinien się osuszyć. Temat przerabiałem. Wcześniej woda stała teraz tam płyty regipsowe są w piwnicy tak sucho jest.
@@markclinton6165 Dziękuję bardzo za tę wiadomość. A czy oprócz samego odwodnienia zostały wykonane jakieś izolacje i naprawy fundamentów?
@@markclinton6165 nie ma chyba mosliwosci dobrego odwodnienia bo to szeregowy dom i musieliby wszyscy to robic. chyba jednak kupie wygodne mieszkanie
@@robsonITALY85 Od szeregowego uciekaj jak tam jest wilgoć. Sam tego nie zrobisz musieliby sąsiedzi też budynek zabezpieczyć. Jeśli jest tam wigoć to już jest kiepsko a jak woda stoi to już bardzo źle, Oczywiście wszystko się da zrobić ale jest to bardzo kosztowne.
Mam pytanie, kto zezwala, adaptuje, takie coś? Chudziak pod ziemią i to w dodatku gliniastą?
Dziękuję za wiadomość. To pytanie to temat rzeka :).
Jest projekt, który ZAKŁADA proste warunki wodno-gruntowe i jednocześnie zaleca wykonanie badań i dostosowanie do wyników tychże badań. Takie projekty "gotowce" są tanie.
Później już często nikt się wczytuje, wpisane proste warunki, a więc można budować...
Jeśli przy zagłębieniu rzędu 40 cm na dno chudziaka działa wybór wody rzędu 400 kg/m2 to waga posadzki prawie go równoważy. A więc podłoga nie zostanie podniesiona. Ale jeśli faktycznie będzie parcie wody, to mimo że nie podniesie, może się wlać. Wlewanie obniża ciśnienie parcia wody, ale kosztem zalewania.
Domy 1 rodzinne to w zasadzie tylko kierownik budowy, znaleziony jak najtaniej, czasem tylko po to żeby wypełnił papiery. Na budowie był 2 razy. Przed wykopem i na ostatni podpis. Więc o jakim zezwalaniu mowa, skoro nie ma nawet wiedzy co tam się działo?
A co w przypadku gdy wokół domu grunt zasypany będzie rodzimą ziemia tzn glina ?
Dziękuję za wiadomość. To ja za specjalistami powtórzę, że taki grunt NIE DA się prawidłowo zagęścić. I jako że będzie poruszony, to nie będzie też tak spójny jak wcześniej przed wykopem. Pomiędzy części tego gruntu będzie wnikać woda tak samo jak ma to miejsce w przypadku gruntu wymienionego. Woda nadal będzie się wlewała w przestrzeń tego wykopu, tak samo będzie w nim uwięziona i tak samo będzie parła na mur fundamentowy np z bloczka. Gliny tej rodzimej nikt przecież nie wetrze w mur tak jak izolacji, aby stała się izolacją ścian. A nawet gdyby, to się nią nie stanie. Tak więc wyobrażam sobie, że wcale nie będzie lepiej, a raczej gorzej. Zadam to pytanie specjalistom od izolacji przy najbliższej okazji, może uda się też zrobić o tym osobny odcinek.
Też mam glinę i mi architekt poleciła obsypanie z zewnątrz spowrotem gliną. Czy nie jest to chociaż trochę lepsze od obsypania piaskiem?
@@Pawel93Rlepsze , aby nie piaskiem
@@Pawel93R To pytanie pojawiło się pod moim filmu już 2 razy, i moja odpowiedź się nie zmieniła. Zasyp gruntem rodzimym nie jest najlepszym rozwiązaniem i to z kilku powodów. Wklejam tu jedną z poprzednich odpowiedzi:
"Dzień dobry, dziękuję za wiadomość. Pozwolę sobie się nie zgodzić. Glina nie daje się prawidłowo zagęścić, a poruszona w wyniku wykopu i zakopywania traci swoją zdolność bycia tak nieprzepuszczalną jak ta nieporuszona. Wiec woda i tak będzie wsiąkać pomiędzy takie zbrylenia tego gruntu rodzimego i cała sytuacja z zalewaniem przestrzeni wokół fundamentów się powtórzy.
Dodatkowo, w związku z tym że to wsiąkanie będzie trwało pewnie nieco dłużej, to woda stojąc przy fundamentach (a nie szybko docierając do drenażu) na wysokości cokołowej będzie zalewała od razy wyższe partie ścian - te na wysokości posadzki wewnątrz budynku.
Więc w moim przekonaniu jednak nie glina, tylko piasek, ale z KONIECZNOŚCIĄ wykonania ciężkiej izolacji przeciwwodnej pionowej na OBU stronach ścian fundamentowych oraz ewentualnie drenaż jako odprowadzenie gromadzącej się w tym wykopie (zbiorniku) wody.
inblock.com.pl/grunty-nieprzepuszczalne-glina-i-ich-wplyw-na-zalewanie-budynkow/ "
@@Anonymous-PL Nie, zasypanie gliną (gruntem rodzimym) nie jest lepsze pod żadnym względem. Moja odpowiedź na to pytanie pada w komentarzach pod tym filmem już 3 razy.
Witam,
Mam identyczną sytuację u Siebie kupiłem gotowy dom latem nie było tego problemu aktualnie wokół murów mam pełno wody co można teraz zrobić aby odprowadzić tą wodę niestety przy posesji nie ma ani studzienek kanalizacyjnych ani rowów burzowych i nie mam gdzie poprowadzić wody z np drenażu którego aktualnie nie ma
Dzień dobry, dziękuję za wiadomość. To co poniżej to kilka luźnych pomysłów. Aby powiedzieć coś bardziej zobowiązującego potrzebuję dostać zdjęcia i dane projektowe oraz wyniki badania gruntu - operat geotechniczny (konsultacje online) A więc co można zrobić:
Po 1 to kontakt do dewelopera lub / i projektanta, który wg mnie jest winny temu że woda zlewa się w kierunku ścian, a nie dokładnie w przeciwną stronę.
Po 2 zbudować to wszystko czego nie ma. Zbiornik na deszczówkę, powiedzmy 5-10 m3 zakopywany, nowy drenaż, odprowadzenie wody z rynien od razu rurami do tego zbiornika.
3. Zmiana ukształtowania terenu, aby budynek był wyżej niż okoliczny teren. nie widzę tego więc nie wiem czy jest to możliwe i jak duże jest podwórko, ale to może okazać się potrzebne.
4 Stojąca przy ścianach woda to duże ryzyko wnikania w mury fundametowe w strefie cokołowej. A więc ryzyko wilgoci po wewnętrznej stronie ścian i na tynkach. Koniecznie trzeba ustalić (weryfikacja projektu, info od wykonawcy, odkrywka) jak i z czego została wykonana izolacja pionowa.
Najlepiej dla Pana, aby po pkt 1 udało się te prace wykonać na koszt (lub chociaż częściowy koszt) wykonawcy. Ale pkt 2 czyli zbiornik na deszczówkę do podlewania i aby rozłożyć w czasie zlewanie się wody w okoliczny grunt - obowiązkowo. A jeśli poniżej jest grunt przepuszczalny, to studnia chłonna pozwalająca części tej wody spokojnie wsiąkać - to operatu info.
W razie potrzeby polecam się w konsultacjach online - szczególnie jeśli chodzi o dobór izolacji i bardziej szczegółowego przegadania kolejnych kroków Pańskich działań. Link do zakupu tychże: inblock.com.pl/produkt/konsultacje-online-30-min/
Brzmi jakby zostawało zrobić studnie chłonne i wodę odprowadzać w porze suchej "na górę" (pompować) - niech sobie odparuje... a jak jest możliwość grawitacyjnie np. do stawiku to tym lepiej.
@@Szopler dzięki za wiadomość. W zasadzie co budynek to nieco inna sytuacja, co z kolei wymusza kreatywność a może nawet innowacyjność rozwiązań. Czytam właśnie artykuł (tak wiem że jest piatek wieczor) który bardzo dobitnie uświadamia mnie jak wiele błędów jest poprzecinanych przy projektowaniu i wykonywaniu izolacji. Ehhh.
Tylko, że skoro papa jest na fundamencie a później idą bloczki to skąd ma się pojawić ta woda?
Cały Ok 10 min film jest właśnie o tym. Także najzwyczajniej w świecie zapraszam do obejrzenia.
@@Inblock_izolacje No właśnie nawiązuję do tego filmu, skoro jest papa na fundamencie a na chudziaku dale się folię lub inne izolacje to jak ma przejść poda?
@@wielkopolska2276 Omówiłem drogę przebywania wody. We wszystkich materiałach mówię, że nie jestem fanem papy. Jeśli u Państwa problemu nie ma, to znaczy, że nie ma problemu.
I film ten nie jest dla Państwa. I tyle w temacie. Dziękuję za wiadomość.
Są ludzie, którzy maja papę i maja też wilgoć, a nawet wodę pod posadzką. A woda ta płynie, o ironio, wzdłuż papy będącej poziomą izolacją ścian. I skąd ta woda płynie…
@@Inblock_izolacje Problem z papą pojawia się wtedy kiedy jest źle położona a na dodatek uszkodzona wtedy faktycznie zdarza się, że woda pociąga w ściany. Jeśli ktoś posadowi nisko budynek to nie ma co się dziwić, że wodę ma pod posadzką
dzień dobry, cały wątek przedstawiony w filmie jest jak najbardziej zrozumiały i przedstawia bardzo ważne zjawisko. Zastanawiam się tylko nad jednym, załóżmy że robimy wszystko od początku jak najlepiej: ciężka izolacja z obu stron, uszczelnione przepusty, rynny odprowadzają wodę do zbiornika na deszczówkę, ew. reszta do studni chłonnej. Ale - część wody opadowej i tak wsiąknie w grunt wymieniony, powiedzmy że nie przebije się przez idealnie zrobioną izolację, nie zagrozi fundamentom, ale co dalej z tą wodą uwięzioną w tej strefie? Ona tam zostanie uwięziona na stałe? przy stałych okresowych opadach nie ma opcji żeby odparowała czy "wyschła" w szczególności że część z niej zejdzie nisko, będzie dolewana przez kolejne deszcze i tym samym ta strefa będzie non stop mokra? Skoro nie zaleza się zasypu (od zewn) wybraną gliną, piasek zły bo przyjmie wodę to czy można zrobić coś jeszcze? Klasyczny drenaż, które mam wrażenie zbyt wiele osób nie robi przy budowie nowych domów? Pozdrawiam
Dzień dobry, dziękuję za wiadomość.
Pana spostrzeżenie odnośnie do uwięzienia wody / wilgoci w gruncie na długo jest całkowite słuszne.
Zapraszam do wysłuchania mojego wywiadu z p. dr inż. Bartłomiejem Monczyńskim. W okolicy 10:15 min mówi o tym, że w piasku (gruncie) wilgoć jest zawsze za sprawą podciągania kapilarnego. Pod koniec mojej odpowiedzi załączam link do tej rozmowy.
W tej perspektywie zalecenia niektórych architektów spotykane w projektach domów mówiące o tym, aby wykonać zaledwie izolację przeciwwilgociową lekką wyjadają mi się śmieszne, a na pewno nie na miejscu.
Jeśli zdamy sobie sprawę, że wykonując wykop tworzymy zbiornik na wodę, która nie za szybko wsiąknie i nie ma gdzie odpłynąć, to skazujemy mur fundamentów na kontakt z tą wilgocią i wodą. I jeśli izolacja będzie nieodpowiednia, to zawiedzie.
Co tydzień mam 2-3 konsultacje online z właścicielami takich właśnie zalewanych domów. Woda przedostaje się pod budynek, potem pod posadzki, a następnie wsiąka w ściany i tynki. Jaka to woda? Ano właśnie ta opadowa uwięziona w przestrzeni wykopu.
Rozwiązaniem jest izolacja pionowa typu ciężkiego wykonana z dobrego i odpowiednio grubo zaaplikowanego materiału 2K oraz jako uzupełnienie drenaż. Ale nie można liczyć na to, że sam drenaż rozwiąże sprawę - bo większość klientów moich konsultacji online drenaż miała. I co z tego, że miała, skoro i tak ich zalewa!
Link to tego wywiadu (jest po prostu świetny!!)
ua-cam.com/video/3Vf6lOBUcds/v-deo.htmlsi=IsXSR-tphnBdIWiC
I jeszcze link do info (i sklepu) z konsultacjami online: inblock.com.pl/produkt/konsultacje-online-30-min/
@@Inblock_izolacjeJasne, tylko tak jak mówię, zakładamy że mamy zrobione wszystkie izolacje prawidłowo. Mury zabezpieczone. Ale deszcze pada :) i w strefie zasypanego wykopu grunt namaka (deszczówka z rynien odprowadzona w 100%). Czytam w kilku komentarzach że drenaż nie rozwiązuje sprawy i nie mogę się doszukać co zatem rozwiązuje, bo już chyba nic innego niż drenaż ku temu nie służy. Jakaś woda zawsze tam będzie uwięziona tylko prawidłowo zabezpieczonym fundamentom ona po prostu nie zagrozi ?
@@sebastianwisniewski7475 tak. Zabezpieczone fundamenty przetrwają dłużej. Jest jeszcze coś. Jeśli grunty są nieprzepuszczalne, to w zasadzie na pewno woda będzie zbierała się w tej przestrzeni przy ścianach. Czy zatem nie lepiej jest wykonać fundamentowania na płycie fundamentowej i z żelbetowymi ścianami do Ok 50-60 cm ponad poziom terenu? Beton wodoszczelny znacznie lepiej poradzi sobie ze stałym kontaktem z wodą. Po co robić bloczki na ławach i następnie liczyć niemal na cud wykonania idealnej izolacji? Z betonem można to osiągnąć przy znacznie mniejszym liczeniu na bezbłędne wykonanie. Ja nigdy w życiu nie zrobiłbym fundamentów z bloczków, ani też nigdy bym nie posadowił domu na ławach.
@@Inblock_izolacje Szanuje, i nie chce się wymądrzać ale chyba nie do końca się zgodzę. Praktycznie całkowicie skrytykował Pan tym samym domy na ławach których mam wrażenie stoi większość. Żelbetowe ściany parteru? chyba tylko u developerów. Widziałem na termowizjach mostki od samych nadciągów (choć docieplonych) w ścianach zewnętrznych, a co dopiero żeby część ścian sobie tak wylać .. no do mnie to nie przemawia :)
@@sebastianwisniewski7475 Ok. Możemy się przecież zgodzić w tym, że pozostajemy przy swoich zdaniach. Ja naprawiam te konstrukcje. I te betonowe naprawić można i taniej, i szybciej, i łatwiej i na dłużej. I tak. Skrytykowałem fundamentowanie na ławach i bloczkach bo to ja widzę płacz właścicieli takich budynków.
Mam grunt gliniasty. Lawa fundamentowa: izolacja pozioma szlam mineralny 1k.
Sciany fundamentowe keramzytobton, izolowane obustronnie pionowo i poziomo od gory szlamem mineralnym 2k. Porobione fasety na naroznikach wewnetrznych, wyoblenia na naroznikach zewnetrznych. Od zewnatrz sciana fundamentowa XPS + folia kubelkowa, od wewnatrz sama folia.
Na chudziak polozony szlam mineralny 1k. Styki chudziaka ze scianami wypelnione Erlitanem.
Przejscia przez sciane fundamentowa na kanalize itp manszety plus Erlitan plus szlam mineralny 2k obustronnie.
Zasyp fundamentow z pospolki.
Woda z dachu zebrana z rynien do opaski z pelnej pcv na 8m od budynku, dalej 100m rury drenazowej.
Bedzie dzialac czy kasa w bloto i tak czy owak gdzies woda wejdzie?
Dobry wieczór, muszę powiedzieć że zastosowany cały arsenał. :).
Nie wiem „czy zadziała”. W tym temacie nie sam produkt z półki sklepowej ma działać, ale produkt i jego prawidłowe wbudowanie.
Nawet najlepszy produkt ale źle dobrany i jeszcze gorzej zaaplikowany nie zrobi roboty.
Tak więc nie podejmę się za żadne skarby świata odpowiedzieć na to pytanie. Jednak co ważne, z opisu wnioskuję że pewna wiedza i wyobraźnia co trzeba zrobić zawczasu była. Zakładam też najlepsza możliwą wolę działania.
Zawsze lepiej jest zrobić niż nie zrobić, a w tym przypadku zrobione jest.
Do poprawnej analizy potrzeba obecności na obiekcie i to podczas remontu, a co najmniej gdy izolacje nie są jeszcze zakryte.
Cieszę się że prace te zostały wykonane, bo tylko zrobienie izolacji daje szanse na jej działanie. Oszczędności lub ignorancja szans nie dają żadnych. Dobrej nocy.
jest kilka aspektów nie poruszonych/przemilczanych. 1 brak zrobionych badać geologicznych!! 2 nie widziałem takiej ziemi że wszędzie glina, u mnie jest to od .09-2,5m a ław mam na 3m. 3. możliwość zrobienia studzienek rozsącznych na 4-10m 4. głupotą jest zasypywanie wokół budynku piaskiem, uważam to za poważny błąd, ja zasypałem ziemią z wykopu (glina + szary piach) 5. przy takiej sytuacji powinno być odprowadzenie wody opadowej jak najdalej od domu, np rurami i do studni chłonnej. 6 wokół domu zrobić opaskę z kostki szerokości by zasłonić nasz wykop, oddalamy wodę daleko. 7 ja jeszcze podniosłem poziom gruntu wokół by dom stał wyżej.
To jest film wyjaśniający pewne zachodzące procesy w gruncie czyli ukryte przed oczami mieszkańców. Nie da się w 1 filmie napchać wiedzy tyle co w encyklopedii. Poza tym kto przeszedłby przez takie wideo?
Wszystkie info nieporuszone tu mogą stać się z powodzeniem tematem kolejnych materiałów.
Tu bardzo chciałem pokazać, że woda zbierać się może w takim wykopie jak w zbiorniku. Możemy przecież wejść w wiedzę fizyczno - matematyczną podając sobie prędkość przesączania (współczynnik filtracji) się wody w różnych gruntach z określoną prędkością m/s. Np 10^-5 - 10^-6 - m/s - jaki grunt charakteryzuje się takim współczynnikiem wodoprzepuszczalności? Tylko że idąc w tę stronę przestaję dostarczać „zjadliwą i do przełknięcia wiedzę” wszystkim tym, którzy fachowcami nie są i nigdy nimi nie będą.
Serdeczne dzięki za wiadomość. Proszę mi jednak wierzyć, że na budowach prowadzonych systemem gospodarczym przeróżne rzeczy się zdarzają, a wybrnąć z sytuacji jakoś trzeba.
@@Inblock_izolacjeJa rozumiem jednak krótkie wprowadzenie do rozwiązań problemu można wprowadzić na końcu filmu, 30s nikogo nie zbawi. Co więcej ułatwiłoby to zlecającym (odpowiedzialny za wszystko) nadzór nad poprawnością działania ekip budowlanych. System gospodarczy jest niczym w porównaniu z systemem gospodarczym zleconym czy pseudo developerką. Na co dzień widzę różne babole:)
Czy nie ma Pan zastrzeżenia do rodzaju zasypki ścian zewn ?
Dziękuję za wiadomość. Kiedyś było tak, że ściany fundamentowe zasypywano właśnie gliną, aby woda do nich nie dopływała. Ale glina nie specjalnie daje się zagęścić. No i mamy do dyspozycji nowocześniejsze izolacje powłokowe. Więc teraz jest kruszywo przepuszczalne i królujące rury drenarskie. Ale najważniejsze wg mnie jest wykonanie izolacji tak, aby nie wpuścić wody pod posadzki (pod obrys budynku). Ja nie jestem też fanem bloczków, bo nie mają one parametrów lanego betonu. Fakt również taki, że nawet poruszony wykopem grunt jest bardziej przepuszczalny, więc to że woda będzie przy budynku wynikać szybciej i łatwiej - pozostaje niezmienny. Odprowadzałbym wodę z rynien dalej od budynku, kształtowałbym teren tak, że budynek stoi w najwyższym punkcie. Robiłbym super szczelne ciężkie izolacje przeciwwodne.
@@Inblock_izolacje Wiem jak zasypywało się ściany kiedyś i dziś. Byłem ciekaw Pana zdania na temat zaprezentowanej zasypki ścian zewn - takich warunkach gruntowych jak na filmie.
@@marcinwiecek9968 w kontekście zasypania dziś duży problem to brak dostatecznego zagęszczenia zasypanego gruntu. Co z kolei prowadzi do osiadania gruntu a następnie posadzki. Rozmawiałem o tym w zeszłotygodniowym wywiadzie z p. Aleksandrem z firmy Geolift. Zasypanie gruntu rodzimego kończy sie brakiem odpowiedniego zagęszczenia. To nawet gorsze niż to ze w tym gruncie będzie wilgoć. Skoro wiec nie na wszystko mamy wpływ, trzeba dopilnować to wszystko, na co wpływ jednak mamy. A jest to zagęszczenie gruntu wymienionego oraz wykonywanie izolacji przeciwwodnych a nie przeciwwilgociowych. Bo jak pokazałem na filmie, przy fundamencie na pewno będzie woda.
@@Inblock_izolacje Czy musimy się śpieszyć z uzyskaniem rodzimego poziomu zagęszczenia ? Przecież nikt nie wprowadza się po 1mc od zasypaniu ścian fund. A zagęszczenie nawet słabe to z czasem samo postępuje
@@marcinwiecek9968 pan Aleksander opowiadał ze osiadanie gruntu zasypanego może trwać nawet i 5 lat. A chudziak już będzie wylany na gruncie wcześniej. Wiec jak grunt opadnie to i chudziak z cała posadzka może.
i w takiej sytuacji, całkiem niezgodnie z zasadami zasypałem pod korek gliną. Budynek stoi od 2005 roku, nie widać żadnych problemów i tyle.
Dziękuję za wiadomość. Cieszę się że wszystko dobrze działa.
A co gdyby wyciąć chudziak w piwnicy, zamontowac drenaż i odprowadzić wode do jakiejś studni. Taki drenaż dla wody która napiera od spodu. I dlaczego odpowiedź brzmi nie 😅
Bardzo mi się podoba to wielce tendencyjne pytanie :)
Jakiś rok temu uszczelnialiśmy szyb windy. Okazało się ze winda nie miała dna ani ścian. Zrobiliśmy nowe. Odprowadzaliśmy wodę z gruntu w czasie wykopywania i wylewania nowej płyty dennej szybu. Dyrektor techniczny tego obiektu myślał że te rurę która została zabetonowana w dnie i która służyła do odpompowywania wody spod płyty zostawimy mu specjalnie aby i oni później mogli odsączyć sobie wodę spod budynku. Hehe. Mieliśmy dużo śmiechu jak zadał to pytanie. Relacja z tej realizacji jest w tym filmie:
ua-cam.com/video/EnpRtUK4gLg/v-deo.htmlsi=J-8DgkgN-6jAixez
witam,
jaką izolację ciężko państwo rekomendujecie ?
Dzień dobry, dziękuję za wiadomość. Od wewnątrz stosujemy szlamy mineralne, jeśli mają być szczelne również na negatywne parcie wody, a więc piwnica na gruncie i poniżej jakieś nawet drobne zagłębienia, to szlam sztywny. Najczęściej używamy produktów Koester - KÖSTER NB 1.
Od zewnątrz to może być również szlam, albo masy 2K KMB - szedłbym w produkty bez wypełniacza z polistyrenu (granulki styropianu).
Produtem takim tip-top byłby Remmers MB2K bo ten z kolei to materiał 2K bitumiczno-polimerowy który uszczelni i powierzchnie i skleja się z tworzywem a więc uszczelni przejścia rur.
Proszę rzucić okiem na ten film:
ua-cam.com/video/LqQ0B_pMKLk/v-deo.html
Podstawa to dobrze przygotowana powierzchnia - wyrównane fugi z licem muru. Obsesyjnie dokładnie!
Jak rozwiązać problem?
Dobrać system izolacyjny do rodzaju posadowienia oraz warunków wodno-gruntowych panujących na obiekcie. Nawet nieco przewymiarować. lepiej dołożyć nieco w grubości warstwy izolacji niż póżniej musieć to wszystko odkopywać i zrywać aby wykonać od nowa. Przeanalizować schematy i detale aplikacji materiałów izolacyjnych - detale odpowiadające własnej sytuacji. A potem już "tylko" pilnować dokładności wykonania.
zaje*** film ,tylko co na to poradzić ? mam familok 4 mieszkaniowy z 1906 rok i woda mi podciąga przez klepisko w piwnicy ,cały budynek okopałem i dodatkowo zrobiłem 2 metry obok drenaż jakieś 50 cm niżej niż piwnica a i tak w piwnicy i przez to w sianach jest woda , i pytanie co zrobić ? kopać dziurę obok z pompą ? tylko co robić z woda bo nie można jej wylewać poza działkę więc co ? kopać i robić chłonną dziurę 10 na 10 m ?
Budynek nie ma szczelnego dna. A wiec trzeba je zrobić. Należy je uszczelnić względem wszystkich ścian przy pomocy fasety a potem izolacji po chudziaku, fasecie na ściany. Zrobić izolacje poziomą. Zrobić izolacje pionowa ścian zewnętrzych. Możliwe ze drenaż. Ale bez izolacji i nowego szczelnego dna budynku nie ma co marzyć o szczelności. Dużo pracy.
Na kursie wideo o wilgotnych ścianach i tynkach w zasadzie wszystko to omówiłem z podaniem nawet materiałów naprawczych.
Znakomicie wytłumaczony problem glinianki, czyli zbiornika na wodę deszczową, w którym posadawiany jest budynek. Części ludzi brakuje wyobraźni i nie zawsze poprawnie odczytują opisy warunków geologicznych. Jestem geologiem, więc często mam do czynienia z podobnymi sytuacjami, jak przedstawiona na filmie. Jednak muszę polemizować (niezłośliwie), bo jestem przeciwny tworzeniu, jak Pan to nazwał "zbiornika na wodę" wokół domu. Są sytuacje, w których naturalny poziom wód podziemnych, w swoich maksimach sięga powyżej poziomu posadowienia budynków i odwodnienie okolic fundamentów jest nierealne, a właściwie zbyt kosztowne. Są też przypadki, w których nie ma możliwości odprowadzenia i zagospodarowania wód opadowych. Wtedy izolacja w postaci szczelnej wanny jest nieunikniona. Jestem zwolennikiem ochrony okolic fundamentów przed wpływem wody, poprzez niedopuszczenie do zbierania się jej w pobliżu fundamentów. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny, zwłaszcza w już istniejących budynkach z zagospodarowanym otoczeniem istnieje wiele ograniczeń. Ale w znacznej części przypadków istnieją możliwości techniczne pozbycia się wody z pobliża ścian fundamentowych, a nawet podłoża ław. Dobrze wykonane zdrenowanie (do poniżej poziomu posadowienia) zabezpiecza w pełni budynek przed działaniem wody podziemnej. Nie znam kosztów polecanej przez Pana technologii. Ale uważam, że projektant/właściciel powinien mieć możliwość decyzji i wyboru miedzy dwoma, trzema technologiami, pod warunkiem ich skuteczności. Mam też ważną uwagę. Przedstawiciel handlowy, lub wykonawca związany z jedną firmą, niezależnie od stopnia profesjonalizmu, będzie preferował rozwiązania oparte na konkretnej marce. I chwała mu za to, jeśli robi to dobrze. Ale trzeba mieć świadomość, że na rynku jest wiele firm udostępniających różnorodne rozwiązania o równie dobrej skuteczności. W tym oparte na żywicach (ogólnie chemii budowlanej), foliach, bentomatach itd. A ponieważ każdy przypadek jest indywidualny, jak w chorobie, nie warto stosować jednego słusznego lekarstwa. Natomiast iniekcje w ściany, lub fundamenty, środków opartych na żywicy jest znakomitym rozwiązaniem i nie ukrywam, że zdarzało mi się polecać ich wykonanie w domach użytkowanych (bez polecania konkretnych marek/produktów). Pozdrawiam
Dziękuję za wiadomość, szczególnie że jest tak obszerna. W tym filmie moim celem było unaocznienie tej ukrytej poniżej poziomu terenu sytuacji wszystkim tym, którzy zaczynają lub marzą o swoim własnym domu. Możliwe że tych kilka minut sprawi, iż ktoś podejmie kilka lepszych decyzji. Bardzo na to liczę. Miłego dnia i do usłyszenia.
A jeśli mam taką sytuację z gliną jak pan opisuje to czy wykopanie koryta ze spadkiem od poziomu ławy fundamentowej w odległości ok 10m od ławy a potem wykopanie studni do piachu, u mnie ok 5m od poziomu gruntu i zasypanie wszystkiego piachem zda egzamin?
Dziękuje za wiadomość. Generalnie tak. Zbuduje Pan w ten sposób taki drenaż. Zasypałbym też nieco grubszego żwiru w okolicach dna wykopu z instalacją rury drenarskiej od opatulenia budynku dookoła w kierunku tej planowanej studni.
Ale to wszystko i tak (w moim przekonaniu) nie zwalnia Pana z obowiązku wykonania super dobrej izolacji pionowej ciężkiej wszystkich ścian fundamentowych.
Studnia musi umożliwiać wsiąkanie wody w niżej położony grunt chłonny - jeśli taki występuje, lub pompowanie z niej wody. Bo inaczej to drenaż taki zamiast odbierać wodę będzie ją sprowadzał w kierunku budynku.
Dziękuje za odpowiedź. Ogólnie nie mam jeszcze zasypanych fundamentów wewnątrz piachem ale z zewnątrz juz zasypane i zauważyłem że przy ostatnich roztopach i deszczach stała woda wewnątrz ok 7cm teraz jak kilka dni jest ładnie to wody już prawie nie ma więc wychodzi na to jakby woda schodziła do tej studni albo odparowała ale z działki nie wchodzi bo góra ławy(gruntu wewnątrz fundamentów) jest ok 90cm poniżej gruntu na działce więc jakby miała napływać to byłoby jej więcej, dobrze myślę?
@@KrzysztofWiewiora-lf2qh Nie będąc tam, ani nawet nie widząc np. zdjęć wykonanych przed zasypaniem gruntu po zewnętrznej nie mogę wypowiadać się jak wyrocznia.
Mogę jedynie powiedzieć, jak to działa zgodnie z prawami fizyki i na podstawie doświadczeń.
Jeśli grunt rodzimy jest raczej nie przepuszczalny 9mało przepuszczalny), to z samego gruntu pod podwórkiem, jeśli spłynie to tylko po powierzchni, ale mniej z głębszych warstw.
Więc, jeśli woda była w wykopie wewnątrz obrysu budynku, to była właśnie ta, która na zewnątrz wsiąkała w wymieniony grunt pomiędzy ścianą fundamentu, a ścianą wykopu. Przez piach dość szybko przepłynęła w dół i wybiła wewnątrz.
Trzeba się zastanowić czy izolacja pionowa na zewnątrz jest szczelna, czy przejścia technologiczne np. rur są szczelne.
Na moim rysunku schematycznym ława jest w piasku, ale przecież tak naprawdę ona jest w gruncie rodzimym, a potem na niej powinna być szczelna ściana fundamentu, więc w idealnym świecie ta woda z zewnątrz ma utrudnioną, bo uszczelnioną drogę, aby pojawić się wewnątrz obrysu budynku.
Skoro jednak się pojawiła, a potem wsiąkła, to znaczy, że albo nie ma tej izolacji (opisane powyżej) albo grunt rodzimy nie jest aż tak nieprzepuszczalny i to przez niego przesącza się woda z zewnątrz do wewnątrz.
Ze względu na te zmiany w wysokości poziomu wody pod budynkiem koniecznie trzeba super dokładnie zagęścić zasypywany piach i mieć papier odbioru tego zagęszczenia. Bo jeśli nie to piach opadnie, a potem chudziak i posadzka. To się naprawdę dzieje.
inblock.com.pl/geolift-polska-gwarancja-jakosci-uslug-geotechnicznych/
Na chudziaka MUSI Pan zaaplikować szlam mineralny a nie np. papę. MUSI Pan wykonać fasetę podkuwając nieco chudziak i ścianę, aby tę fasetę zakotwiczyć w tym podkuciu.
O wszystkim tym jest w kursie wideo.
W przeciwnym razie ta woda szczególnie po intensywnych opadach będzie się pojawiała pod budynkiem i będzie parła od spodu na chudziaka.
Poproszę o przesłanie kilku zdjęć tej wody stojącej pomiędzy ścianami - jeśli Pan oczywiście zechce się tym podzielić.
Milej niedzieli
:)
@@KrzysztofWiewiora-lf2qhwymień piach na zewnątrz na rodzimy grunt. Wstawiając piach aż się prosisz by woda tam wędrowała i parła na ściany!!
Witam
A co jeśli fundament od zewnątrz obsypie rodzimą ziemią z wykopu ław to jest gliną? Czy glina nie zatrzyma wody na powierzchni? Bede odprowadzał wodę z rynien od samego początku, dodatkowo szeroki okap dachu. Izolację ścian planuje izohanem 2k i 10 cm xps plus wiadomo folie. zastanawiałem sie nad zrobieniem drenażu opaskowego ale nie wiem czy właśnie przez takie działanie nie spowoduje że woda się będzie zbierać. No bo żwir trzeba dosypać itp itd. spadek terenu jest na działce kilkadziesiąt cm początek do konca domu. Ale była robiona skrywka 40 cm pod niwelator i wyrównała teren gdzie były lane ławy.
Dziękuję za wiadomość. Dokładnie ten sam pomysł padał już w wielu wcześniejszych komentarzach. Są co najmniej 2 kwestie: ten poruszony grunt rodzimy zasypany z powrotem nie będzie miał takich samych właściwości jak wcześniej. Jego szczelność zmaleje. Poza tym ten grunt nie jest i nigdy nie był idealnie szczelny. Więc ona i tak się przesączy. A skoro tak to fundamenty i tak muszą mieć izolację.
@@Inblock_izolacje jasne. A czy ma Pan gdzieś materiał lub tekst jak najlepiej taki drenaż wykonać ?? Jaka podsypka, jak zasypać itp ? Opini jest bardzo wiele. Druga sprawa to jaką izolacje w takim razie Pan proponuje.? Jedno czy dwuskładnikowa ? 2KP/1KP? U mnie będzie bardzo bardzo dużo powierzchni do izolacji i chciałbym znaleźć złoty środek. A może jedna warstwa dysperbitu a potem na wierzch tylko jedna warstwa masy bitumicznej tej którą Pan poleci ?
@@Mi-zl3gvbuduje Pan dom. Inwestycja na długie lata. Dużo kasy w to idzie. Prawda? Więc oszczędzać na tak wczesnym etapie na izolacji bez której wleje się Panu woda pod posadzki i spowoduje nawilżanie ścian? Rozmawiał Pan kiedykolwiek z kimś kto to przeżył? Widział Pan załamanie w oczach takiej osoby? Ja niestety tak. Więc… rodzaj izolacji musi odpowiadać warunkom wodno - gruntowym w miejscu budowy. Następnie do nich dobiera się rodzaj izolacji - jej grubość i ilość warstw. Wykonuje się ją na wszystkich ścianach na wszystkich stronach tych ścian. Zabezpiecza się izolację a następnie zasypuje wykop. Po odpowiedniej ilości dni od aplikacji. Drenaż to wisienka na torcie. Nie opowiadam o drenażach, nie jestem ich fanem. Drenaż w końcu się zamuli. A izolacja ma być i działać. Bazy materiałowe na izolację powierzchniowe to kmb2k, szlamy elastyczne, masy hybrydowe. Wszystko 2K. Wszystkie z gruntem, a jak więcej wody to i ze szpachlowaniem drapanym. I z izolowaniem przejść rur.
Jeśli mam dom na działce gdzie jest głównie piach gliniasty to czym obsypać dom? Piaskiem czy tą klinką z wykopu?
Kłopot w tym ze ten oryginalny grunt pewnie nie są się zagęścić. To ma ogromne znaczenie przy zasypywaniu wewnątrz budynku. Złe zagęszczenie to ryzyko opadających posadzek.
Jeśli kierownik budowy uzna że można to zasypać od zewnątrz to Ok. Zwracam uwagę na to, ze woda może wolniej wsiąkać i nie dotrze do rury drenażu (jeśli będzie) bo wsiąknie w ściany przy niewystarczającej izolacji.
Koniecznie trzeba to przedyskutować z kierownikiem znając rodzaj gruntu (operat) żeby podjąć decyzje w która stronę iść.
@@Inblock_izolacje Prawda jest taka, że w tym roku wszędzie jest bardzo mokro i wysoki poziom wody, więc na dobrą sprawę trzeba by było robić dwuskładnikową izolacje na każdym budynku. U mnie w tej chwili woda jest na 30cm pod poziomem ziemi, w suche lato jest na 1 metrze. Ja nawet nie mam gdzie odprowadzić wody z pod fundamentów więc żadnego drenażu nie robiłem, w mojej okolicy jest nawet problem z szambami ekologicznymi przez poziom wody
@@aberaber8546 wniosek ze każdy budynek powinien mieć ciężka izolacje przeciwwodna jest dokładnie tym co starałem się tu przedstawić.
Bo grunt nawet jeśli w miarę przepuszcza, to może nie zdarzyć przepuścić w głąb bardzo dużej ilości wody z nawałnicy.
Wszystko projektuje się na te chwile kiedy jest maksymalne obciążenie. A takie właśnie jest podczas burzy.
I dlatego właśnie z kolei ja ciagle powtarzam, że to nie drenaż, a izolacja jest ważniejsza. Drenaż jest uzupełnieniem.
@@Inblock_izolacje Ja mam izolacje nie najtanszy dysperbit tylko lepszą izolacje rozcienczalna z woda malowaną na 3-4 warstwy. U mnie nawet po burzy nie tworzą się kałuże, jest bardzo sucho piachy, ale teraz zrobił bym mase typu KMB.
@@aberaber8546 to ze jest sucho może być wynikiem korzystnych warunków wodno- gruntowych, a te mogą się zmienić.
A izolacja powinna zabezpieczać budynek niezależnie od sytuacji na zewnątrz.
Tak czy inaczej, dobrze że działa i jest sucho.
Hmmm, również mam taki grunt, robiłem hydroizolację z zewnątrz ale "fachowcy" musieli odkopywać ławy i poprawiać izolację bo zrobili nie dokładnie. Teraz już nie do końca jej ufam więc czy izolacja od wewnątrz ma sens? Czy zamykam wilgoć w bloczku która będzie ciągła do góry domu?
Ściana fundamentowa z definicji musi być zaizolowana z obu stron. Wiec ma to sens.
Nawet jeśli bloczki przyjęły już trochę wilgoci, to zaizolowane ich sprawić ma, aby nie przyjęły kolejnej wilgoci.
Jeśli nawet ta wilgoć już wchłonięta wejdzie wyżej, No to cóż. Tak będzie. Ważne jest aby ten proces się nie powtarzał w obiegu ciągłym. Aby zatrzymać dostęp kolejnym porcjom wody wnikanie w bloczki fundamentu.
Zrobiłem izolacje wprzeciwwodną i drenaż , kilka tysięcy na to poszło i kupa roboty ,, ale dzisiaj widac efekty w piwniczce such, a wcześniej woda stała na wiosne
To jest Pan w niezwykle komfortowej sytuacji. Włożone środki pracują na Pański spokój. Gratuluję i bardzo się cieszę.
To oznacza, że jednak zrobienie poprawnej izolacji typu ciężkiego i drenażu zdaje egzamin, a nie wiara w stwierdzenie typu „tu nie będzie wody”. Nawet jeśli tak właśnie mówi kierownik budowy..
Bardzo dziękuję za ten głos.
Miałem to samo, źródło wody na środku domu. Piwnica: Beton w8 płyta gr.20cm, na ścianie piwnicy 3,5metra papy w pionie + drenaż i jest ok . Ale robione samemu, bo ciężko znaleźć fachowców. Pozdrawiam
@@wiktorr.9865 dziękuję za wiadomość. A proszę powiedzieć jakie ściany? Bloczek czy żelbet - i jaka grubość? Jak uszczelniony styk ścian i płyty?
Zdjęcia mogę podesłać na maila.
@@wiktorr.9865 Super. Dziękuję bardzo. Na tej stronie kontaktu mojej firmy znajdzie Pan moje namiary: inblock.com.pl/kontakt/
Są takie miejsca, gdzie normalnie nikt działki nie kupowałby, ale obecnie popyt jest ogromny. Stąd takie problemy. Ziemia schodzi na pniu w promieniu 25 km od centrum dużego miasta.
Dziękuję za wiadomość. Geotechicy mówią, że proste i łatwe grunty są już zabudowane. Łatwo już było. Teraz trzeba być może częściej wykorzystywać bardziej zaawansowane fundamentowanie czyli płytę fundamentową i ściany żelbetowe.
Nie możemy udawać że jest tak samo skoro nie jest tak samo.
Norma na izolację KMB opisuje różne warianty gruntu i sytuacji wodno-gruntowej. Włączając w to napór wody pod ciśnieniem.
A w takich trudnych sytuacjach potrzebna jest ciężka izolacja przeciwwodna a nie zaginanie czasoprzestrzeni. Bo czasem owa czasoprzestrzeń wraca z hukiem (i przeciekami) na swoje miejsce.
Klika bardzo ważnych uwag:
1. W rzeczywistości ławy fundamentowe leżą na gruncie rodzimym, a nie piasku tak jak na rysunku, przez co tak łatwo nie dostanie się pod chudziak.
2. Należy dodać, że analiza dotyczy budynku z piwnicami, w normalnym budynku bez piwnic, chudziak jest powyżej gruntu, więc nie ma możliwości, aby poziom wody był powyżej wysokości chudziaka.
Dziękuję za wiadomość.
1. Otóż odnośnie ław w piasku to już kilka razy było podnoszone w komentarzach i odpowiadałem, że specjalnie tak to narysowałem żeby uwypuklić kwestie przenikania wody z grunt na zewnątrz do gruntu pod obrysem budynku. ten przepływ realizowany jest w gruncie - również rodzimym oraz przez wszelkiego rodzaju nieszczelności w ścianach fundamentowych.
2. Proszę zauważyć, że w domach bez piwnic garaże często są nieco niżej niż część mieszkalna i bardzo często chudziak jest nieco poniżej terenu. To nieco wynosi od kilku do kilkunastu cm i to wystarczy, aby woda opadowa zlewającą się w okolice niezabezpieczonych dostatecznie ścian wlała się na powierzchnie chudziaka. Wcale nie potrzeba piwnicy, aby tak się działo. Ba, zdecydowana większość moich wizji lokalnych i konsultacji dotyczy budynków NIE-podpiwniczonych, ale jednak zalewanych. Zalewanych dokładnie tak jak omówiłem w tym filmie.
Nieprzestrzeganie i usypianie czujności - grzechy główne fachowców i wykonawców na budowach.
Rysunek z przekrojem jest błędny, bo pod ławami fundamentowymi nie powinno być piasku tylko grunt rodzimy w tym przypadku glina.
Tak, już odpowiadałem na tę kwestię kilkukrotnie w komentarzach z ostatnich 2 tygodni. Nie ten fakt jest głównym tematem filmu, a ów błąd jest popełniony specjalnie aby uwypuklić info które omawiam.
Ponieważ niezależnie od rodzaju gruntu pod ławami i tak woda się przezeń przedostaje doprowadzając do wyrównywania swojego poziomu po obu stronach ściany fundamentowej.
Jeżeli warunki gruntowe są słabe, konstruktor może zadecydować o wymianie gruntu, więc piasek w takiej wannie może zdarzyć się i pod ława.
Zawsze mozna wykopac studnie obok budynku glebsza niz lawy wkolo law dac rure drenazowa ze spadkiem do tej studni a w studni pompe z plywakiem i walic 50 m dalej w nizszy punkt dzialki
Tak. Zdecydowanie. O drenażu mówię pod koniec tego filmu i jest także w tym temacie kilka komentarzy. Generalnie bez studni albo zbiornika sama rura drenarska nie ma sensu. Wiec zdecydowanie ma Pan rację. Trzeba się tylko upewnić ze ta studnia sięga niżej położonych gruntów przepuszczalnych żeby spływająca tam woda faktycznie była odbierana lub ta pompa o której pan pisze działała. Bo w kilku przypadkach konsultacji słyszałem opowieści o tym, że ta „cholerna” pompa akurat nie zadziałała.
Serdecznie dziękuję za wiadomość.
Dokładnie tak zrobiłem.. zbiornik dodatkowy i pompa, jedyne rozwiązanie, kosztowne, bo prąd i wymiany pomp jak padną. Ale jest spokoj, fundamenty obsypane żwirem, i w około domu sucho. Na takich terenach, gdzie lustro wody jest praktycznie na równo z gruntem, ja nie widzę innego rozwiązania, teść ma studnie głębinowa to kopał 30m i ... pozamiatane. A wpuszczenie wody z rynien do drenazu to też "niezła sztuka"
@@batek1000 jestem przekonany, że ten spokój jest bezcenny. Za dużo znam inwestycji,‚które właśnie ukończone są też od razu zalane.
Dziękuję za wiadomość. Miłej niedzieli.
@@Inblock_izolacje 3 lata działa i nie podciąga wody na ściany, i oby tak pozostało jak najdłużej. Woda u podstawy fundamentów spływa Niby minimalnie, ale wyłączyć pompę i poziom wody min 50cm do góry i budynek "pływa w wodzie". Dodatkowo jest 10m3 wody na podlewanie ogrodu w zbiorniku. W okolicy jedyny mam taką pompę ze zbiornikiem. Reszta nie ma i nie skarżą się żeby im podciągało wodę.. w życiu to trzeba mieć chyba też szczęście. Podczas budowy, jak tylko po pierwszym deszczu zobaczyłem wykop pod fundamenty zalany po samą górę, albo raczej basen... to stwierdziłem, że dla wlasnego spokoju to tak byc nie moze, i ani ekipa budujaca,ani kierownik nie powiedzieli co zrobic, aby bylo dobrze, i to jest przykre, ze inwestor musi stac sie inzynierem budowy wlasnego domu, aby jakos to wyszło i to na kazdym etapie budowy. Kto dopilnuje ten ma, a ten co zaufa fachowcom, to różnie może na tym wyjść. Wzajemnie udanej niedzieli.
@@batek1000 tak. To smutna prawda. Decyzje podjął pan świetną! I ekologiczną zarazem, bo woda nie odpływa wtedy kiedy pada, a może być wykorzystana kiedy jej brakuje.
A fachowcy? Oni są szkoleni w innych realiach. W wykopach zawsze jest woda, wiec jej nie zauważają jako coś naturalnego. Nie zalecają robić izolacji w błędnym przekonaniu, że to będzie źle widziane przez inwestora - jako naciąganie na koszty. Możliwe ze z niewiedzy również.
Tak, zdecydowanie jest nadal tak, że jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.
Czy może mi pan wysłać kilka zdjęć albo i film przedstawiający ten zbiornik?
Dziękuję
Czyli nie zasypywać piaskiem tylko gruntem nie przepuszczalnym. Woda nie wsiąknie 🤗
Jak już odpisywałem w kilku innych podobnej treści komentarzach, ma to swoje plusy dodatnie i ujemne :).
Mam nadzieję niedługo zrobić o tym osobny film.
Po pierwsze lawy fundamentowe stawiasz na gruncie rodzimym! (a nie jak na rysunku jakiś zagęszczony paseczek). Po drugie zapypujesz wykop po bokach tym samym mało przepuszczalnum gruntem co był, tak nie da się dobrze zagęścić gliny dla tego niech sobie dosiądzie na około domu z czasem i się dowiezie. Rynny itp odprowadzić po za cześć która była kopana. Można też zrobić opaskę na o koło domu z kostki z oczywistym spadkiem od domu (by woda od pływała od budynku). Wszystkie izolacje są PRZECIWILGOCIOWE, a nie PRZECIW WODNE, pod ciągłym naporem wody każda izolacja przepusci (w ciezkich przypadkach gruntowych robi się tzw. "Biała wanne").
Dzięki za wiadomość. O ławach w gruncie rodzimym było już kilka wypowiedzi, do których się odnosiłem i wyjaśniałem dlaczego tak a nie inaczej to narysowałem (specjalnie tak a nie inaczej). Nawet norma na masy KMB dzieli izolujące w zależności na warunki na te przeciwwilgociowe i przeciwwodne, więc nie mam powodu myśleć i mówić inaczej.
O opaskach też w innych komentarzach było i na nie odpowiadałem.
I absolutnie zgadzam się, że jeśli warunki „są jakie są, a wiec trudne i mokro, to biała wanna jest i powinna być rozwiązaniem. I to
moje ( i Pańskie jak się okazuje) zdanie też zostało skrytykowane :) w niektórych komentarzach.
Miłej niedzieli.
No każdy bydowlaniec wie o tym, a jak temu zaradzić?
Dzień dobry, uprzejmie proszę o doprecyzowanie pytania.
@@Inblock_izolacje dzień dobry, jak wybudować dom z piwnica na glinie, bez białej wanny. Ja mam z drenażem opaskowy i dwa zbiorniki na wode z których wylewam do rowu.
@@spectaor Sądzę, że na niektóre problemy trzeba dobierać odpowiadające im rozwiązania, a nie na siłę iść w kierunku "nie białej wanny". Każda sytuacja wymaga podjęcia decyzji. Jak to zrobić? Potrzeba się na chwile zatrzymać i zrobić listę możliwych decyzji:
- nie robię piwnicy wcale
- robię ściany fundametowe z żelbetu
- robię białą wannę z płytą fundamentową i ścianami z żelbetu
- robię chudziak, ale izolację robię "kuloodporną"
- .... coś jeszcze innego...
Podejmuję taką decyzję, która jest dla mnie najlepsza, a nie taką którą MUSZĘ podjąć, bo sytuacja życiowa mnie zmusza.
Jeśli sytuacja tego wymaga, to robię białą wannę, bo jak jej nie zrobię, to parcie wody od spodu na chudziak będzie na tyle duże, że zacznie podnosić posadzkę i wleje się w strefę styropianu.
Dlatego właśnie płyty denne mają duże grubości, aby mogły wytrzymać to ciśnienie hydrostatyczne parcia wody od spodu na dno budynku.
Żaden chudziak NIGDY nie będzie miał takiej wytrzymałości jak płyta fundamentowa.
A więc wszystko zależy od sytuacji na obiekcie i od podjęcia dobrze poinformowanej decyzji.
Nie można mając warunki wymagające wykonania białej wanny jej nie wykonać i oczekiwać, że będzie tak samo szczelnie.
@@Inblock_izolacje dzięki
@@spectaor Ok, możliwe że moje odpowiedzi nie są tymi najłatwiejszymi do przełknięcia, ale na pewno są odpowiedzialnymi przekazami informacji. Pozdrawiam i trzymam kciuki za poprawność i szczelność.
Oczywistym jest ze piwnicy sie w takim gruncie nie wykonuje a jak ktos sie uprze to musi sie przygotowac na koszt piwnicy wiekszy niz pozostala czesc budynku. Oczywiscie sa wyjatki ze da sie to zdrenowac al to sa wyjatki.
Dziękuje za wiadomość. Moim zdaniem, jeśli tylko ktoś zapragnie mieć piwnice, to może ją zbudować na takim gruncie. To tylko kwestia doboru technologii. Proszę zwrócić uwagę, że garaże podziemne są dużo głębsze niż piwnica i potrafią być doskonale szczelne. Potrzebne jest wykonanie obiektu w technologii betonu wodoszczelnego z płytą denną, a nie ławami i ścianami z chudziakiem. Inne posadowienie. Inny system izolacji. Nie ma przeciwwskazań. Nawet dla domku 1 rodzinnego TBW spokojnie zadziała.
Żadna izolacja nie pomoże, @statki też toną bo,.. 1. Woda ma zaleźć ujście drenażem po niżej poziomu który jest dla nas bezpieczny.. 2. Dom ma być zbudowany powyżej gruntu na palach. Tak to dawniej mądrale robiły, a piwnica była mokra i wilgotna dla przechowywania i była osobnym elementem..
Dzień dobry. Dziękuję za wiadomość.
Ja sobie myślę tak, że sama izolacja to nie wszystko.
Izolację dobiera się do warunków i do rodzaju fundamentów. A fundamenty do warunków. Więc jeśli dwa wcześniejsze kroki zawiodą już na etapie projektu ( bo np kupiony gotowiec bez ustaleń późniejszych) to może inizolacja nie zadziała.
Ale gdyby tak wszytko to zebrać jednak w logiczną całość?
A izolację jedynak w systemie wykonać poprawnie?
Gorzej jeśli jest tak, że najpierw wszystko jak najtaniej i najszybciej a później „no i weź coś zrób z tymi przeciekami”. Będzie drożej niż na wstępie mogłoby być.
@@Inblock_izolacje Dobre mocne będzie dobrze.. 300% normy - trzeba rozebrać,.. ,..
@@leszekostachowski549. Heh, rozumiem :). Spokojnej nocy. Dziękuję
najprościej, nie budować wykopu bez planowanego daszka z gliny na poziomie gruntu i profilowania gruntu wokół tj i poziomu gliny- odpływ od domu jak i warstwy humusu
Zawsze tak było i pewnie już zawsze będzie, że profilaktyka jest lepsza niż leczenie.
Jednak ten film jest w głównej mierze dla tych, którzy już w tej problematycznej sytuacji się znaleźli i potrzebują zrozumieć co i jak.
A jeśli przy tym uda się kila osób uratować to będę więcej niż szczęśliwy. 🙂
Bardzo dziękuję za wiadomość. Miłego wieczoru.
No niestety prawie nikt tak szczelnie fundamentów nie robi... więc szansa, że woda wyjdzie wynosi 50% - albo wyjdzie, albo nie wyjdzie 😅
Hah. To była moja ulubiona odpowiedź na pytanie jaką wylosuję kulę: białą czy czarną z dzbanka w którym jest 9 czarnych i 1 biała, a mam wylosować tyko 1 kule. No bo tam są 2 kolory, a mam wylosować tylko 1 sztukę. Czyli albo biała albo czarna. Fioletowej nie ma… Taaaak, to były czasy 🤣
Oj woda to siła.
Oj tak. Ale też oj - wiedząc jaka ta siła może być (znając zawczasu warunki gruntowe) oraz przygotowując się na to (kupując projekt odpowiedniego fundamentowania) można dobrać odpowiednią izolację aby siłę tę kontrolować. Bez tego będzie jak za czasów starożytnych - niewiele wiemy, wszystko nas zaskakuje i przeraża. Słowem „nie da się Panie… nic się nie da”. A przecież właśnie się da.
@@Inblock_izolacje Najciekawsze są przebicia hydrauliczne od dołu wykopu. Zwierciadło wody pod naporem robi sobie dziurkę przez glinę i mamy piękny basen. Trzeba zawsze zrobić wiercenia geologiczne albo geotechniczne i wówczas jest spokój. Pozdrawiam.
@@trytonob4283 o tak. Przebicie to całkowita zmiana uprzednio stwierdzonych warunków wodnych. I nagle woda jest dużo wyżej. Częste przy prowadzeniu wykopów pod fundamentowanie na płycie. W zeszłym roku konsultowałem taki przypadek. Deweloper uparcie próbował zataić fakt przebicia. Woda znalazła się niemal 1 metr pod powierzchnią płyty, a rampa nie była na to przygotowana.
zamiast piasku glina i problemu ni ma
Dzień dobry, dziękuję za wiadomość. Pozwolę sobie się nie zgodzić. Glina nie daje się prawidłowo zagęścić, a poruszona w wyniku wykopu i zakopywania traci swoją zdolność bycia tak nieprzepuszczalną jak ta nieporuszona. Wiec woda i tak będzie wsiąkać pomiędzy takie zbrylenia tego gruntu rodzimego i cała sytuacja z zalewaniem przestrzeni wokół fundamentów się powtórzy.
Dodatkowo, w związku z tym że to wsiąkanie będzie trwało pewnie nieco dłużej, to woda stojąc przy fundamentach (a nie szybko docierając do drenażu) na wysokości cokołowej będzie zalewała od razy wyższe partie ścian - te na wysokości posadzki wewnątrz budynku.
Więc w moim przekonaniu jednak nie glina, tylko piasek, ale z KONIECZNOŚCIĄ wykonania ciężkiej izolacji przeciwwodnej pionowej na OBU stronach ścian fundamentowych oraz ewentualnie drenaż jako odprowadzenie gromadzącej się w tym wykopie (zbiorniku) wody.
inblock.com.pl/grunty-nieprzepuszczalne-glina-i-ich-wplyw-na-zalewanie-budynkow/
żeby uratować planetę musimy podnieśc poziom wód gruntowych , w wielu przypadkach izolacja żadna nie da rady trzba bedzie opuszczać domy postawione kiedys w dolnach rzek i na ternach ponownie zabagnianych .
Przyznam, że nie rozumiem pierwszej części Pańskiej wypowiedzi. Uprzejmie proszę o doprecyzowanie.
@@Inblock_izolacje przez osostnie 100 czy 200 lar ( moze nawet 300) osuszaliśmy planete( tzxw 1 szy świat) a teraz góra sie obudziła i zarzadziła proces odwrotny, zileony ład kótrego czescią bedą zabagnienia jest tylko wstępem . oczywiści nikt wprost nie bedzie tego przyznawał, ( no bo przecież ktoś wydawał pozowlenia na budowę )ale skutek bedzie włąsnie taki realizowane to bedzie rozlicznymi zachetami utrudnieniami itd itp
@@Inblock_izolacje Ad 9:29 tośmiechłem , nie po to logika była uzuwana z programów szkoł i studiów wyższych , żeby myslenie logiczne promować 6:09nie ma problemu , deszczówke bedzimy zbirać co obniży nam choć troszke horendalny podatek od powierzchni utwardzonych , czyli zminiejszymy tymsamym szkode ekologiczną której sie dopuszczamy ;) 8:27 a wie pan ilu prezesów czy tam zarzadów musi wysłuchiwać po opadach , jak to oni nic nie robią , a w rzeczywistości to własne wody intersasntów ich zalewają, zreszta prezesi spolek wodnych tez o tym nie wiedza w końcu nie poo to sie zostaje prezesem zeby zaprzatać sobie głowę jakimiś logicznymi rzeczami ;) heheh ,takze jest ciekawie bedzxie jeszcze bardziej ;) pozdrawiam przedstawieciela wymierajcego gatunku posługującego sie logiką
@@dziadWSZEWIED Wiele miejsc, w których postawiono domy i inne obiekty było wybrane niefortunnie, błędnie, a czasem budowano też i bez pozwoleń. Aby zbudować.
Sądzę, że zawsze było tak że część ludzi widziała konsekwencje lepiej, inni nieco gorzej lub nie chcieli widzieć ze względu na chwilowe korzyści.
W moim filmie nie wchodziłem w te tematy, chciałem tylko (i mam nadzieję, że wielu osobom wytłumaczyłem) jak to się dzieje że zalewane są ich fundamenty, a woda przedostaje się pod posadzki.
Przeszłości już nie zmienimy, możemy jednak pozytywnie wpływać dziś na naszą przyszłość. Dziękuję za wodności.
Do izolacji i umiejscowieniu wypustow zdala od fundamentu chyba dodalbym jezcze szczelna opaske p.wysadzinowa wokol budynku najlepiej na szerokosc wykopu w ktorym zostalo wymienione podloze..
Dziękuję za wiadomość. Jak rozumiem, owa opaska miałaby stać się rodzajem zadaszenia dla tej przestrzeni zakopanego już wykopu pomiędzy ścianą budynku, a ścianą wykopu?
Ok. Ale żeby to mogło zadziałać potrzeba by taką opaskę dokładnie i niezawodnie uszczelnić względem ściany budynku oraz (co chyba jeszcze trudniejsze) względem krawędzi gruntu rodzimego poza wykopem. Tylko w ten sposób woda nie mogłaby się przedostać pod opaskę, a tym samym nie mogłaby dopływać w okolice ścian fundamentowych.
Uważam, że to jest niemożliwe do wykonania. Jeśli bardzo trudne jest dziś wykonać szczelną izolację murów fundamentowych przy dość dobrze opisanej technologii i mnogości materiałów izolacyjnych, to takiej nowinki jak szczelna opaska dosłownie NIKT nie wykona szczelnie. Takie jest moje zdanie.
I jeszcze jedna myśl. Ja nie jestem fanem opasek w ogóle. Dlaczego? Woda, która jednak pod nie wsiąknie, nie ma szans spokojnie odparować, jak ma to miejsce w przypadku zwykłego gruntu. Woda pod np. betonową czy z kostki opaską „kisi się tam pod spodem”. I dłużej może napierać na mury fundamentów. I dłużej może testować szczelność wykonanej izolacji.
Opaski nie są wg mnie dobrym pomysłem.
@@Inblock_izolacje Opaske traktowałbym jako dodatkowe zabezpieczenie np. do drenazu. Nieszczelna tez by sie chyba sprawdziła. Jeżeli woda wnikałaby w okolice fundamentu jedynie nieszczelnościami wynikajacymi z technologii wykonania opaski to wtedy podłoże gliniaste byłoby w stanie poradzić sobie z odebraniem tej minimalnej ilosci wody do głębszych warstw. Na oko wydaje mi sie ze byłby to ułamek tego co wlewałoby sie tam bez opaski. Co do odparowywania to z 20 -40 cm ok, pod taka kostką możę być wilgotno, ale mowimy o głębokości 1m -1,5 m. Mam wątpliwości czy woda z takiej głębokosci odparowuje w naszych warunkach klimatycznych. Ona chyba raczej jedynie przesącza sie w głąb.
@@lukecool6173 Ok. Rozumiem to Pańskie stanowisko, ale przyznaje że nie wyobrażam sobie wykonania tego choćby w okolicach tego co nazywamy szczelnością. Napisałem już poprzednio, że mamy dobrze opisane technologie istniejące od lat, które ciagle są źle wykonywane lub całkiem pomijane. A potem co kolejna konsultacja online to okazuje się, że nie „fachowcy wykonawcy” ale nawet sam kierownik budowy odradza lepszą izolację (lub w ogóle jej wykonanie!!) z przyczyn całkowicie dla mnie niezrozumiałych.
Jeśli ten pomysł ma dobrze wypalić, to proszę go opracować, wykonać i przetestować. Bo możliwe że po kilku takich realizacjach spotkamy się na rozmowie w której podzieli się Pan świetnym i działającym pomysłem. Tego właśnie Panu życzę. 😊
Kto przy zdrowych zmysłach robi ciężką izolację przeciw wodną... Taką izolację robi sie tylko w szczególnych przypadkach i to raczej bardzo rzadkich przy dużych inwestycjach na działkach z wysokimi wodami gruntownymi albo działkach zalewowych. Budynków podpiwniczonych np. z garażami podziemnymi. Tylko gamoń może budować dom z piwnicą na terenie gdzie takiej piwnicy być nie powinno. No ale jak się ktoś uprze to czemu nie.
Dziękuję za pańską opinię.
Nikt nie może nikomu zabronić wykonania izolacji własnych fundamentów. Szczególnie jeśli działanie to ma zapobiec zalewaniu przestrzeni podposadzkowej oraz nawilżaniu tynków.
Tylko gamoń znając ryzyko nie podejmie kroków zaradczych.
O budowie piwnic już i komentarze i moje odpowiedzi były.
Jak widać, opinie są różne i każdy może mieć swoją.
Najlepszego poniedziałku życzę.
Liczysz Pan poprostu na pozyskanie naiwnych klientów , że straszysz ludzi że mają coś źle zrobione a Pana firma robi najlepiej. Najlepiej to czarujecie ludzi i wyciągacie nie potrzebną dodatkową kasę
@@fun-vk8gi zaskoczę Pana. Otóż myli się Pan i to bardzo.
U mnie pod glina jest OK 8m piasku. Przewiervilem sie w kazdym rogu przez gline do warstwy przepuszczalnej i mam problem z glowy😂
Dziękuję za wiadomość. Tak, to rozwiązanie już omawiałem w kilku odpowiedziach na pytania. chodziło o studnie pozwalające wodzie z drenażu spływać do niższych warstw gruntu rodzimego, który jest przepuszczalny, a wręcz chłonny.
izolacja i tak jest potrzebna, ale sytuacja wodno-gruntowa, w której jak Pan pisze, się Pan znajduje jest fortunna. Miłej niedzieli. :)
budowanie piwnicy w takim przypadku to pomyłka
Dzień dobry. Decyzja odnośnie budowania piwnicy powinna być podjęta w odniesieniu do kilku czynników w tym własnych potrzeb. Jeśli jest paląca potrzeba posiadania piwnicy, to można dobrać taką technologię budowy, aby mimo wszystko efekt osiągnąć. I to suchy.
Każdy tę decyzję podejmuje na własną rękę w odniesieniu do własnych potrzeb, a następnie przy pomocy specjalistów może ją zrealizować.
Buduje się głębokie garaże podziemne które pozostają szczelne i suche. Wiec technologie są - pozostaje tylko pytanie o potrzebę posiadania tej czy innej konstrukcji.
Dobra ale to tak robi?
Ty tu ukazujesz jakąś skrajną głupote...
Nie ma tygodnia bez kogoś kontaktującego się ze mną, kto tak zbudował lub kupił tak zbudowany dom. Z mojego punktu widzenia to norma.
Woda wlewa się w niezaizolowane ściany i nawilża tynki.
Jeśli uważasz, że tak się nie dzieje i masz inne doświadczenia to ja bardzo się cieszę. Widocznie widzę tylko tę nieudaną część budownictwa mieszkaniowego.
O którą dokładnie głupotę pytasz?