To czym zasypać wykop fundamentu? Glina czy piasek?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 28

  • @bogdanpar8160
    @bogdanpar8160 Місяць тому

    2:30 Metry na sekundę to jest prędkość. 10^-3 to milimetr. Pierszy wiersz oznacza że przez zwir woda przepływa 1mm na sekunde, 1m w 1000sec. to przy ławie fundamentowej tj. 1m w głąb, będzie w ok 17minut (1minuta=60sec 1000/60=16,6minut). Ślimaka tempo.

  • @domindomin5602
    @domindomin5602 7 місяців тому +1

    Dzień dobry mam pytanie odnośnie kremów infekcyjnych, czy dobrym pomysłem byłoby wcześniejsze nawilżenie odwiertow przed iniekcja kremem, właśnie zabieram się do wykonania iniekcji w starym budynku i w niektórych miejscach urobek wychodzacy podczas wiercenia jest suchy i zastanawiam się czy krem spełni swoją funkcję.

    • @Inblock_izolacje
      @Inblock_izolacje  7 місяців тому +1

      Tak, zdecydowanie przemycie otworów wodą (zamiast powietrzem) będzie doskonałym sposobem na zwilżenie i sprawienie, że krem będzie bardziej efektywnie rozprowadzał się w murze. Jest to zdecydowanie zalecane dla zbyt sutych murów. Woda jest czynnikiem "uruchamiającym" budowę kryształów z kremu. Przy okazji nadmienię, że mam kurs wideo odnośnie wykonywania izolacji poziomej kremem iniekcyjnym. Serdecznie polecam. inblock.com.pl/courses/izolacja-pozioma-kremem-iniekcyjnym/

    • @domindomin5602
      @domindomin5602 7 місяців тому +1

      @@Inblock_izolacje dziękuję bardzo za odpowiedź, super robotę robicie, można się wiele od was nauczyć

    • @Inblock_izolacje
      @Inblock_izolacje  7 місяців тому +1

      @@domindomin5602 Dziękuję bardzo. To jaki następny temat należałoby poruszyć?

    • @domindomin5602
      @domindomin5602 7 місяців тому +1

      @@Inblock_izolacje Na ten moment nic nie przychodzi mi do głowy, chociaż mam pytanie odnośnie trwałości takiej iniekcji czy poprawnie wykonana "przepona" z kremu infekcyjnego nie starzeje się? Czy należy ja odnawiać co jakiś czas?

    • @Inblock_izolacje
      @Inblock_izolacje  6 місяців тому

      @@domindomin5602 Poprawnie wykonana się nie zestarzeje. krem tworzy kryształy ze związków soli, kryształy nierozpuszczalne w wodzie. Więc jeśli wszystko inne się nie zmieni i NAPRAWDĘ nie ma innych czynników niszczących, będzie działać.
      Kłopot w tym, że bardzo często (ale naprawdę SUPER często) jest tak, że to nie tylko kwestia podciągania kapilarnego jest problemem. Często, a wręcz częściej to braki w izolacji pionowej są przyczyną zawilgocenia wyższych partii ściany niż wykonano izolację poziomą.
      Lub też, niewłaściwy poziom wykonania tej nowej izolacji poziomej. W kursie poświęciłem cała lekcję na omówienie tego, jak podejmować decyzję na jakiej rzędnej *wysokości) wykonawca tę izolację. A tego jak zauważyłem, nikt nie omawia. Wszyscy mówią, wierć 12 mm, co 12 cm i wyciskaj krem. Świetnie. A na jakiej rzędnej? hm.... :)

  • @danieleczycki853
    @danieleczycki853 7 місяців тому

    Trafnie wytłumaczone. Pozdrawiam.

    • @Inblock_izolacje
      @Inblock_izolacje  7 місяців тому +1

      dziękuję bardzo, spokojnej nocy. Pozdrawiam.

  • @marcinwiecek9968
    @marcinwiecek9968 7 місяців тому +3

    Jeżeli w terenie "gliniastym" zasypiemy fund (zaizolowany) piaskiem to gdzie ma podziać się woda uwięziona
    pomiędzy fund+ścianą fund a rodzimą gliną poza wykopem ? Stale będzie tam basen (nie ma ujścia) i sami zmuszamy się do zastosowania "cięższej" , droższej izolacji lub stosowania drenażu (który nie wszędzie się sprawdza) . Jeśli ktoś zasypuje zaizolowane ściany gruntem z kamieniami i gruzem - to nie powinien się zajmować budownictwem.

    • @dawidstepien72
      @dawidstepien72 7 місяців тому +2

      Myślę że generalnie to przerost formy nad treścią, dorabianie sobie ideologi to stosowania jakiejś technologii. Fundamenty są odizolowane od muru, trochę wody ich nie zniszczy, wiadomo też że nie należy tam robić basenu, jak ktoś ma problem z stojącą wodą to trzeba zrobić spadki tak by woda spływała gdzie indziej. Nie wiem gdzie ten pan tez mieszka ale u mnie nie ma mokrego gruntu jak sobie machnę łopatką 3 razy. Mam wszędzie glinę i chciałem studnie wykopać - 12 metrów w dół i nie ma wody. Dodatkowo fundamenty są izolowane styrodurem, więc nie wiem jak ta glina czy inny towar do zasypu ma uszkodzić hydroizolacje. Jak jest woda na poziomie gruntu to trzeba się tam nie budować.

    • @Inblock_izolacje
      @Inblock_izolacje  7 місяців тому

      Prawda jest taka, że cokolwiek tam wsypiemy, woda szybciej lub póżniej i tak się tam znajdzie. Ile jej będzie, jak długo będzie się utrzymywać? U każdego będzie inaczej i to pewnie z kilkudziecięciu różnych powodów.
      Owszem, w filmie przedstawiam bardzo przerysowany obraz sytuacji, jednak jeśli wszystko co wsypiemy nie będzie izolatorem, (a grunt nie jest szczelny) to w końcu to izolacja fundamentów ma je zabezpieczyć.
      Jeśli woda z rynien i z źle ukształtowanego terenu nie będzie się władała w grunt przy samych ścianach, a ściany będą zaizolowane, to cała reszta i tak w końcu wsiąknie w grunt poniżej posadowienia. A jeśli ktoś sobie zafunduje drenaż, to możliwe że stanie się to szybciej i sprawniej. Dziękuję za komentarz.

    • @Inblock_izolacje
      @Inblock_izolacje  7 місяців тому

      Dziękuję za wiadomość.

    • @dawidstepien72
      @dawidstepien72 7 місяців тому +1

      @@Inblock_izolacje Tak, drenaż to najlepsza opcja, tylko z drenażem jest spory problem w gliniastym terenie, już pomijam że z czasem się zapcha przez glinę która się rozpuszcza w wodzie, wodę z drenażu trzeba gdzieś odprowadzić, studnia chłonna nie działa bo glina nie wchłania szybko wody, trzeba przepompownie robić, generalnie nietrywialne rozwiązanie.

    • @Inblock_izolacje
      @Inblock_izolacje  7 місяців тому

      Nie jestem specem od drenaży i zawsze powtarzam, że są wisienką na torcie. Im lepszy fundament (nie z bloczków tylko lany żelbet) i im lepsza izolacja (nie dysperbit) tym mniej obaw o działanie wilgoci czy wody.
      niestety działania są takie, że jest bloczek, brakuje izolacji, a drenaż za chwile jest zamulony i nie działa. I kłopot z wodą pod posadzką jak na zamówienie.

  • @bogdanpar8160
    @bogdanpar8160 Місяць тому

    ostani wiersz to pokonanie 1m (tj do ław) w glinie ilastej potrzebuje woda ok 3lat 10^-8/3600/24/365 =3,17 ~ 3lata

    • @Inblock_izolacje
      @Inblock_izolacje  Місяць тому

      @@bogdanpar8160 może i tak. Ale tylko w tej nigdy nie poruszonej. Czyli ta oryginalna na dnie i wokół wykopu pozostanie szczelna (3 lata?, przez co woda opadowa zbiera się w tym wykopie jak zbiorniku i wsiąka w fundamenty i w dom.
      W projektach jest często informacja, żeby wykopu nie prowadzić w porze deszczowej aby gruntu (gliny) nieuplastycznić. I mówimy tu o dnie i ścianach wykopu oczywiście. Więc jakieś ryzyko zmian parametrów gruntu gliniastego są.
      A jeśli ta sama glina pozostanie wykopana i ponownie wrzucona do wykopu to już tak szczelna nie jest. I niebiescy szczelna tylko przy ścianach fundamentów a więc przy domu. I tu woda jednak wzdłuż ścian wsiąka, nie odpływa dalej, nie wsiąka głębiej. A co robi? Wsiąka w fundamenty i wyłazi spod chudziaka.

  • @GrzegorzBe
    @GrzegorzBe 4 місяці тому

    Witam! Obejrzałem dwa filmy - jeden w którym pokazuje Pan budynek z ławami lanymi w grunt rodzimy, a następnie na schemacie wrzuca go Pan do wanny z piaskiem, w którą jeszcze odprowadzona zostaje woda z dachu, a potem ten film. Jestem na etapie doboru odpowiedniej izolacji pionowej, właśnie w gruncie gliniastym, ale bez wód gruntowych i szukam odpowiedzi na pytanie czy warto inwestować w drogie i nowoczesne metody hydroizolacji, czy może jesteśmy ofiarami bezlitosnego marketingu i łykamy tą czarną papkę w cenie złota smarując nią beton.
    Na podstawie tych dwóch filmów stwierdzam miażdżącą przewagę marketingu nad skutecznością. Nie chcę podważać Pana autorytetu, bo nie jestem specjalistą w dziedzinie, ale powołuje się Pan na źródła nawet ich nie rozumiejąc "w jakiejś tam tajemniczej jednostce m/s" - taką jednostkę powinien znać każdy kto skończył gimnazjum/podstawówkę, będąc specjalistą i powołując się na źródło byłoby mi trochę wstyd mówić w ten sposób, bo to trochę jakbym nie miał pojęcia o czym mówię.
    Na logikę - zasypanie budynku od zewnątrz piaskiem jest najgorszym możliwym rozwiązaniem a przy jego zastosowaniu drenaż opaskowy powinien być obowiązkowy, niestety kiedy ten ostatni przestanie spełniać swoją funkcję nadal mamy dom postawiony w wannie i zapraszamy wodę do fundamentów.
    Z wilgocią nie można dyskutować, ta pojawi się na pewno, ale czy stosowanie w takim przypadku ciężkiej izolacji nie jest strzelaniem z armaty do komara?

    • @Inblock_izolacje
      @Inblock_izolacje  4 місяці тому

      Dziękuję za komentarz i za podzielenie się swoją opinią.
      Pan, jak i każdy inwestor, podejmuje decyzje na podstawie dostępnych mu informacji, wiedzy i własnych przekonań.
      Rzeczywiście, istnieje wiele różnych opinii na temat hydroizolacji, choć ja uważam, że jest ona po prostu konieczna.
      Ważne jest, aby każda decyzja była świadoma, bo to inwestor ostatecznie ponosi odpowiedzialność za efekty zastosowanych przez siebie samego rozwiązań. Moim celem jest przedstawienie możliwych opcji oraz wynikających z nich konsekwencji - wybór zawsze należy do każdego z inwestorów z osobna.
      Warto jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać problemom, niż je później naprawiać, co często bywa bardziej kosztowne i skomplikowane.
      Jeśli ktoś uważa, że hydroizolacja to tylko kwestia marketingu, to może z niej zrezygnować i liczyć na to, że wilgoć nie zaszkodzi fundamentom.
      Jednak doświadczenie, szczególnie klientów moich Konsultacji Online, pokazuje, że dobrze przemyślane zabezpieczenia są kluczowe dla trwałości i stabilności budynku. A ich brak lub nienależyte wykonanie kosztuje stres, zniszczenia mienia, wodę pod posadzką i konieczność przeprowadzenia ponownego remontu.
      Jestem przekonany, że inwestycja w solidną izolację jest inwestycją w długotrwałą ochronę i bezpieczeństwo, co w dłuższej perspektywie może oszczędzić wiele problemów i kosztów.
      Pragnę jednak podkreślić, że każdy ma wybór i może Pan nie wykonać żadnej izolacji na swoich ścianach. Nie mogę Panu nic nakazywać. W swoich filmach przedstawiam przykre konsekwencje tych, którzy izolacji nie wykonali, pokazuję tez jak wykonujemy je w Inblock.
      Nadmienię również 2 aspekty, które zauważyłem w Pańskiej wypowiedzi:
      - to nie woda gruntowa zalewa domy, szczególnie te niepodpiwniczone, to woda opadowa.
      - jeśli zasypie Pan ściany gruntem nieprzepuszczalnym, to woda opadowa będzie miała duży kłopot z wsiąkaniem i osiągnie prędkość mniejszą w metrach na sekundę zanim wreszcie znajdzie się w okolicach rury drenarskiej na rzędnej ławy fundamentowej, za to po drodze cały czas będzie mijać ściany fundamentowe i będzie jej tam po prostu bliżej i łatwiej wniknąć (szczególnie te niezaizolowane czarnym marketingowym złotem). Taką sytuację miał jeden z niedawnych klientów moich konsultacji. - woda w piwnicy i jednocześnie jej brak w zbiorniku podłączonym do drenażu. Wykop zasypany był nieprzepuszczalnym gruntem rodzimym…
      Każdy kto jest jeszcze na wcześniejszym etapie ma kłopot z wczuciem się w sytuację osób w problemach etapów kolejnych.
      Osoby z kłopotami za to, daliby wszystko, aby wysłać sobie informację w stylu „nie rób tego błędu!”, ale jak wiemy tak się nie da.
      Czy zatem nie warto skorzystać z czyjegoś doświadczenia prezentowanego dzięki uprzejmości systemu UA-cam i kanału Inblock? To jakby odebrać czyjąś informację w stylu „nie rób tego błędu”.
      Odpowiedź na to pytanie, decyzja, działanie i w końcu rezultat leży w rękach każdego z nas.

  • @rezystor1990
    @rezystor1990 6 місяців тому +1

    Popadacie w jakieś paranoje. Jako konstruktor zadaje proste pytanie który zapis normy (obowiązuje EC) nakłada obowiązek izolacji jakichkolwiek fundamentów żelbetowych czy betonowych słucham? Z godnie z normami wystarczy dobrać odpowiednią klasę ekspozycji a co za tym idzie dobrać odpowiednią klasę betonu/ otulinę/ czasami skład mieszanki betonowej i tyle! Nie ma obowiązku stosowania żadnych izolacji. Każda izolacja się z czasem się degraduje, konstrukcja pracuje co za tym idzie pojawiają się zarysowania a ta izolacja jest tak delikatna że gliną nie można zasypywać wykopu....
    Glina to jeden z pierwszych sposób na izolację przeciwwilgociową jaką wymyślił człowiek. Mało tego uwaga stosuje się to do dzisiaj! Oczywiście nie każda glina się do tego nadaje i stosuje się to jako odtworzenie izolacji w obiektach zabytkowych.
    Jakie zabezpieczenie przeciw wilgociowe proponujecie w takim razie dla domów na płycie fundamentowej. Od dołu tego nie pomalujesz, położysz folie ale folia jak mówicie to nie izolacja więc co? Chudziak smarować jakimś cudem ? aaa sory nie ma chudziaka jest tylko podbudowa wiec nie ma co smarować ...

    • @Inblock_izolacje
      @Inblock_izolacje  6 місяців тому +1

      Sam zalecam i polecam wykonywanie fundamentów z żelbetu. I tak jak w konstrukcjach białej wanny (i na płycie fundamentowej) sam nie namawiałbym nikogo na żadne dodatkowe izolacje. Naprawdę wierzę w białą wannę, uważam że to genialne rozwiązanie. Pod warunkiem że dobrze wykonane. Nawet jeśli coś zacznie przeciekać, to stosunkowo łatwo da się naprawić. Naprawiamy takie konstrukcje non stop. Jednak film ten jest dla samodzielnych budowniczych domów, którzy nie używają betonu tylko bloczków betonowych. I ciągle, ale to ciągle ktoś się do mnie zgłasza z zalanymi piwnicami lub wilgotnymi tynkami.
      Więc gdyby wszędzie w tych domkach używany był beton, pełna zgoda. Ale jest dokładnie odwrotnie. Ludzie oszczędzają na betonie i kładą bloczki, a potem oszczędzają na izolacji (bo oszczędzają na wszystkim) i maja wilgotne tynki.

    • @rezystor1990
      @rezystor1990 6 місяців тому +3

      @@Inblock_izolacje Gdzie odpowiedź na moje pytanie który zapis normy nakazuje zabezpieczać beton zbrojony bądź nie zbrojony (bloczek betonowy to też beton) ?
      Co z tego że ciągle ktoś dzwoni czemu to dowodzi? No nic to nie dowodzi dowód anegdotyczny. Namawianie w filmie do zasypywania od zewnątrz fundamenty gruntem niespoistym w momencie gdy grunt rodzimy jest spoisty jest proszenie się o problemy.... W polsce 99,5% budów ma całkowicie błędnie lub nieskutecznie wykonaną izolację poziomą chudziaka a jakaś 99,5% ludzi nie ma problemu z wilgocią w domach no po prostu magia.
      "Więc gdyby wszędzie w tych domkach używany był beton, pełna zgoda. Ale jest dokładnie odwrotnie. " - chwila chwila to niby z czego budują jak nie z betonu, bloczek betonowy jest z betonu, zaprawa cementowa w uproszczeniu mówiąc to też "beton" różniący się proporcjami mieszanki gdzie tam coś innego niż kruszwo+woda+cement?
      "Ludzie oszczędzają na betonie i kładą bloczki, a potem oszczędzają na izolacji (bo oszczędzają na wszystkim) i maja wilgotne tynki." dlatego że ktoś nie wykonał ściany z fundamentowej z betonu tylko z bloczków to ma wilgoć w tynkach co za bzdura..
      Trzeba ludzi edukować jak wybrać projekt, jak go adoptować do warunków wodno-gruntowych, jak zarządzać wodą na działce, jak poprawnie wykonać balkony i tarasy a nie szukać cudownych mas uszczelniających. Problemów z wilgocią nie będzie jak zadbamy o to żeby wody nie było tam gdzie jej być nie powinno. Jaki sens mają te masy nakładane na ściany fundamentowe gdy nie mają szans pozostać szczelne a ich trwałość jest dalece mniejsza niż żądana trwałość obiektu. Ławy fundamentowe zawsze nierównomiernie osiadają co za tym idzie ściany fundamentowe zawsze pękają i szlak trafia tą magiczną izolacje, to samo dzieje się z izolacją chudziaka. Chudziak również pracuje inaczej ma zupełnie inny stosunek powierzchni do obciążenia względem ław więc zawsze powstanie różnica osiadań i smarowanie czymkolwiek nie ma sensu bo również to się rozszczelni. Celem jest niedopuszczenie wody w miejsca gdzie jej nie pwoinno być a nie jej aktywne blokowanie. Oczywiście są sytuacje że nie ma innego wyjścia ale normalne budowy bez podpiwniczenia nie wymagają cudów na kiju aby nie było tam problemów z wilgocią.

    • @Inblock_izolacje
      @Inblock_izolacje  6 місяців тому +1

      @@rezystor1990 No coż, pozostaję przy swojej opinii tak jak Pan przy swojej. nie zgadzamy się i to tez jest OK.
      Jeśli celem jest niedopuszczenie wody tam gdzie jej być nie powinno, a jednocześnie nie zaleca Pan aplikowania materiałów izolacyjnych, to nie wiem jak tego dokonać.
      Dziś natomiast Klient konsultuje u mnie temat - chce kupić połówkę bliźniaka od dewelopera. Posadzka na gruncie, chudziak pewnie wypadł idealnie równo z terenem. Ściany fundamentowe z bloczków, nawet nie ma podane czym posmarowane, tylko że w technologii malowania. Izolacja podposadzkowa? Folia 2x. Ściany otynkowane, wilgotne do wysokości 35 cm. Wszystkie ściany.
      Nie wykonano izolacji, nie wykonano też czynności "niedopuszczenia wody tam gdzie jej być nie powinno". Dziękuję za tę wymianę komentarzy.

    • @rezystor1990
      @rezystor1990 6 місяців тому +1

      @@Inblock_izolacje Trzeba zapobiegać a nie leczyć to jest podstawa! Podstawa to dobry projekt uwzględniający warunki wodno-gruntowe, podstawa to kierownik z wiedzą i na budowie a nie podpisywacz. Trzeba wszystko robić z głową ale jak zobaczyłem pod innymi komentarzami Pana wypowiedzi Panu nie zależy aby ludzie nie mieli problemów bo z tych problemów Pan żyje. Więc trudno szukać tu wiedzy jak budować by nie mieć kłopotów.
      "Jeśli celem jest niedopuszczenie wody tam gdzie jej być nie powinno, a jednocześnie nie zaleca Pan aplikowania materiałów izolacyjnych, to nie wiem jak tego dokonać." W którym miejscu napisałem że nie trzeba nic zabezpieczać napisałem że co do zasdy beton nie potrzebuje żadnej izolacji, jeżeli nie wie Pan jak "dokonać" aby w budynku pomimo brak izolacji nie było wilgoci to radzę się edukować bo izolacje jakie znamy są z nami w stosunku od niedawna. Jeżeli Pan potrafi sprzedać swoje usługi polegające tylko na nakładaniu kolejnych warstw izolacji za grube tysiące to gratuluje klientom wyboru, na problem zawsze trzeba spojrzeć szerzej a nie od razu jest wilgoć znaczy trzeba wysmarować wszystkie fundamenty cudownym środkiem, robić iniekcję itd.
      "Dziś natomiast Klient konsultuje u mnie temat - chce kupić połówkę bliźniaka od dewelopera. Posadzka na gruncie, chudziak pewnie wypadł idealnie równo z terenem. Ściany fundamentowe z bloczków, nawet nie ma podane czym posmarowane, tylko że w technologii malowania. Izolacja podposadzkowa? Folia 2x. Ściany otynkowane, wilgotne do wysokości 35 cm. Wszystkie ściany. " Kolejny wyjęty z kapelusza problem czemu on dowodzi? Może budowa jest np. koło Wolbromia gdzie ostatnio była nawałnica i zalało wnętrza, może jakiś pracownik zalał posadzki bo nie zakręcił wody. Można szukać miliony powodów dlaczego tynki są mokre. Wiec co ten przykład dowodzi? No nic... bez rozpoznania przyczyn nie ma jak wyrokować a co za tym "leczyć". Przykład jedyne co pokazuje to patologię developerki.

    • @Inblock_izolacje
      @Inblock_izolacje  6 місяців тому +1

      @@rezystor1990 Trzeba zapobiegać, a nie leczyć. Pełna zgoda. Moje materiały pokazują co się może zadziać, kiedy nie wszystko zostanie wykonane prawidłowo. W projektach jest pełno błędów, a patologia deweloperska w Polsce jest niemal codziennie opisywana.
      Tak więc mam nadzieję, że kolejni widzowie - inwestorzy widząc zdjęcia i filmy zastanowią się kilka razy zanim podejmą decyzję. Oby podjęli dobrą decyzję. Nie przyczyniam się do podejmowania złych decyzji, tak się dzieje, że zgłaszają się do mnie wszyscy ci, którzy już wdepnęli...
      Jeśli jest Pan konstruktorem natomiast, to pilnując siebie i swojego podwórka proszę robić takie projekty, aby firmy remontowe w Polsce nie miały co robić. Tak będzie najlepiej - tak będzie w myśl zasady - mam wpływ tylko na siebie i swoje działania i wpływam na świat poprzez efekty swoich działań.
      Ja opowiadając co innym poszło nie tak i naprawiając niektóre z tych uszkodzeń, a Pan robiąc poprawne i dostosowane do warunków projekty, możemy w ramach swoich działań poprawiać otaczający nas świat. Róbmy to!