Najlepszy kanał odkryty w 2020 na polskim YT. Oczywiście o tematyce jak to ja mówię "garażowej". Czekam na falowniki, bo cos tam na studiach było o nich, ale udało sie jakoś wybrnąć z tego bez znacznej wiedzy i zrozumienia.
@@format5943 Skonczylem w 2004 takze jak najbardziej. Prosze tylko nie zrzucac na jakosc ksztalcenia bo wielu rzeczy trzeba sie po prostu nauczyc samemu - na tym polega studiowanie. Same studia maja dac tylko pewna perspektywe i jesli nie masz ambicji jej sobie rozszerzyc to sam papierek nic ci nie da.
@@epolpier Nie zrzucam, ale chyba jednak powinni lepiej pilnować skoro taki leser jak ja to skończył, z drugiej strony bardzo szybko nadrabiam "braki" elektrotechniki w mojej głowie. Mój strona jako majsterkowicz mnie do tego zmusza dość często, a wtedy tylko mówię sam sobie "kur** przecież to było, dlaczego się nie uczyłem..". Mam teraz więcej książek w domu niż przez całe studia widziałem.
Gdyby ktos sie bawil w stosowanie kondensatora, to trzeba dobrac taka pojemnosc aby byla jak najmniejsza asymetria napiec na poszczegolnych zaciskach tabliczki zaciskowej silnika. Wtedy silnik bedzie pracowal optymalne (oczywiscie straci na mocy ok.1/3 jak wspomiano ) ale bedzie pracowal cicho i nie bedzie burczal. Zeby zwiekszyc moment obrotowy przy starcie nalezy przy przelaczniku Zalacz-Wylacz zamontowac przycisk astabilny i naciskajac palcem przy zalaczeniu ok. 2 - 3 sec wlaczyc ROWNOLEGLE drugi kondensator o pojemnosci polowe mniejszej lub takiej samej jak kondendator podstawowy i silnik na wskutek asymetrii napiec ruszy z kopyta - wtedy nalezy zdjac palec z przycisku astabilnego (ok.2-3 sec ) i dodatkowy kondensator zostanie odlaczony. Dzisiaj jednak najlepiej skorzystac z falownika 1x 230 V na 3 x 230 V lub 1 x 230 V na 3x 400 V do silnikow o mocy do 2,2 kW.
Witam serdecznie i pozdrawiam :). Dziękuję za film, świetnie wytłumaczone, biorę się za swoją szlifierkę. Podłączenia dokonam za pomocą kondensatora, bo falowniki są drogie. Dam znać jak wszystko podłączę :). Pozdrawiam i życzę miłego dnia :))).
Dobry pomysł. Teraz robię film o silnikach z dwoma kondensatorami ale po nim pewnie zrobię o przełaczniku a i pewnie o tym jak samemu zbudować układ do przełączania trójkąt/ gwiazda. Dzieki
@@technicznygaraz5445 Czekam, bo mam tokarkę oraz szlifierkę 1f, moce max 350W. Fajnie gdyby można je było regulować. Mam ofertę na falowniki 1f ale jest drogi i nie wiem czy wart ceny.
@Loszmi falownik jednofazowy podłączony jest pod jedną fazę ale na wyjściu ma 3 fazy. Sterowanie prędkością silników jednofazowych jest bardzo trudne, choć nie jest niemożliwe
Są falowniki dla silników 1fazowych, ale kosztują majątek, bo produkuje je kilku producentów. Można odpowiedni silnik 1fazowy sterować falownikiem 3fazowym 230v, ale wymaga to pewnej wiedzy.
No z tym zasilaniem 230/400 to zes sie troche zakopal (notabene odwrocone sa symbole w polu "zasilanie"). A mozna bylo prosto... przy polaczeniu w gwiazde napiecie zasilania uzwojen to 230V natomiast po przelaczeniu w trojkat to 400V stad roznica w pradzie (2.0/3,5)i wzrost mocy. Pozdrawiam
No właśnie i ja mam taką sytuację dotycząca kompresora, który jest 3 fazowy, a ja mam zasilanie w pomieszczeniu gospodarczym jednofazowe. Mam pytanie jej to rozwiązać najlepiej? Czy nowy silnik kupić na jedną fazę? A jeżeli tak to jaki? Czy może zasugerował by Pan coś innego, co by mogło uratować starego typu kompresor. Pozdrawiam.
Czy jest możliwe podlaczyc przez kondensator silnik indukcyjny 3.4 kW trojfazowy na 230v przełączyć z silnika wychodzą przewody do listwy połączeniowej tzw. Kostki ..jak to zrobić?
Witam. Taki silnik jest za duży aby podłączać go pod 230V. Jeżeli przy maszynie jest użyty silnik o takiej dużej mocy to znaczy, że taka moc jeat wymagana. Nawet gdyby udało się go podłączyć pod jedną fazę, to miałby on tak mały moment obrotowy, że pewnie nie dał by rady wystartować.
Witam. No tak, nie było to tam powiedziane. Właśnie dodałem film o falownikach i polecam do obejrzenia. Tam taka informacja już jest ;) ua-cam.com/video/fWG0wz8rfu4/v-deo.html Pozdrawiam.
pierwsze napięcie to jest napięcie cewek a drugie międzyfazowe . czasami silniki są podłączone fabrycznie w gwiazdę i napięcie na tabliczce znamionowej jest tylko 400V. a gdy jest napisane 400/660 to silnik można podłączyć przełącznikiem gwiazda trójkąt ponieważ cewki są na 400V.ten silnik pokazany na filmie nie może być użyty do gwiazda trójkąt bo się spali.
Może, jeżeli sieć będzie miała 3x230V. Tak jak silnik 400/690 można załączyć na 3x400V przełącznikiem D/Y albo bezpośrednio do sieci 3x690V. Wtedy łącząc w gwiazdę.
Witam. W zasadzie nie można tak mówić, że uzwojenia połączone są szeregowo ale jeżeli wyodrębnić tylko dwa uzwojenia to są one tak połączone, kiedy silnik jest połączony w gwiazdę. Rezystancja pomiędzy zaciskami będzie wtedy wynosić dwukrotność rezystancji pojedyńczego uzwojenia. O połączeniach silników trójfazowych bedzie już niedługo. Pozdrawiam.
Mam pytanie. Czy mogę podłączyć żarówkę pod napięcie międzyfazowe (R S T , 0) np pod R oraz S. Albo czy mogę podłączyć szlifierkę. Będzie działało, czy się spali?
@@Patryk51140 Ogólnie, to są źródła światła (np. lampy metalohalogenkowe), dużych mocy, które pracują na 400V. I wtedy taką oprawę się właśnie podłącza między dwie fazy. Natomiast jest ona fabrycznie wykonana do pracy z takim napięciem.
Spali się. Ale tu dodam, że "metoda na żarówkę" jest stosowana przez elektryków starej szkoły (właściwie to budowlańców bez miernika na budowie) w celu sprawdzenia przewodów w instalacji. Konkretnie szukania który przewód to Faza, który N. Często się stosowało gdy ktoś pomieszał kolory przewodów przy podłączeniu. Żarówka podpięta między 2 fazy zaświeci bardzo jasno (400V-trzeba szybko rozpiąć żeby jej nie spalić). Podpięta pod Fazę+N zaświeci jaśniej (230V). Tym sposobem znajdziemy N i Fazy.
mam taki problem a mianowicie mam silnik od podnośnika nożycowego zasilanie 3 fazowe 380v i chce go przerobić na 230v z silnika wychodzą 3 przewody które idą do cewki nie ma połączenia gwiazdy trójkąt. jak można zrobić z tego jedną fazę. Pozdrawiam.
Witam. Jeżeli uzwojenia połączone są już w środku silnika to samemu raczej nic się z tym nie zrobi. Być może w warsztacie gdzie przewija się silniki, mogliby wyprowadzić końce uzwojeń.
Podczas zastosowania kondensatora pracy spadnie prędkość obrotowa silnika na wale? Mam na myśli przypadek w którym silnik 3f podłączamy do sieci 1f. Pozdrawiam.
Mam silnik inwerter 480W z pralko-suszarki Hotpoint. Udało mi się go włączyć tak jak pokazałeś na filmie! Jednak WATOMIERZ podpięty do gniazdka pokazywał, że odbiornik czyli silnik pobiera 2000W mocy. Długo tak nie dawałem mu z sieci prądu. Było czuć że się przepala. Jest jakiś sposób aby kontrolować napięcie AC z sieci?? Mozna podać np. 100V albo i mniej?
@@technicznygaraz5445 Nie żebym się mądrował , tylko pytałem wielu elektryków , i żaden nie potrafił mi odpowiedzieć ,nawet inżynier . Myślałem ,że jest też jakiś ogólny wzór . Pozdrawiam
Tylko wtyczkę 230V dwubolcową! W takim przypadku, jeżeli chodzi o silnik jednofazowy, obroty się nie zmienią . Trzeba przełożyć końce uzwojeń. Innych wtyczek odwrotnie się podłączyć nie da.
Kto może niech pomoże.. Podłączyłem silnik trójfazowy 1.5kw na 230v kondensatora jakiego użyłem to 100uf i pytanie czy można coś zrobić by miał mocniejszy start bo nie zawsze chce ruszyć a jest przy podnośniku nożycowym tam taka jakaś pompa olejowa czy coś i nie zawsze chce ruszyć..jak ruszy to idzie już lux ale czasami tylko buczy
No i brakuje informacji że można mimo ze falownik jest na 230v to można tak podłączyć silnik że będzie on praciwał z maksymalną mocą. Gwiazda tego nie zapewni.
@@sumilidero No właśnie nie, i o tym napisałem bo to nie jest oczywiste. Ale w dzisiejszych czasach już nic nie jest oczywiste, media oczarowały świat. Taka śmieszna dygresja. Po prawdę trzeba się schylić a fałsz rozdają na każdym rogu :( smutne to
@@DjKrisCreator No takie czasy nastały, ze trzeba pisać na akumulatorze, ze kwas się nie nadaje do picia. Ludzie faktycznie głupieją od nadmiaru mediów i internetu.
Witam. Tak jak już wcześniej dyskutowaliśmy, jest to możliwe ale tylko do sprawdzenia spawarki, i to też zależy od modelu spawarki jak i falownika. Spawanie nie jest już możliwe.
@@technicznygaraz5445 Pod warunkiem, że jest transformatorowa. Inwerterowa zgłupieje, bo te falowniki silnikowe dają herezje na wyjściu a nie przebieg sinusoidalny. Przebieg jest tylko uśredniony do sinusoidy, a w napięciu występuje stos artefaktów częstotliwości nośnej, no i nie jest to w pełni napięcie trójfazowe ciągłe. Musiałbyś mieć ogromny falownik i kosmiczne filtry, żeby to miało jakiś sens - całkowicie nieopłacalne.
Witam. Podłączyłem silnik zgodnie z Pana opisem / wersja z kondensatorem /. Jednak silnik bez obciążenia grzeje się. Czy to oznaka uszkodzonego silnika czy może ktoś przede mną odwrotnie połączył przewody wychodzące z silnika do puszki gdzie znajdują się blaszki do podłączenia gwiazda trójkąt. A może jeszcze coś innego. Silnik 0,47 W, 1500 obrotów, kondensator 50 uF. Proszę o poradę.
Witam. Kondensator powinien być ok 30uF. To moze być przyczyna ale ciężko powiedzieć. Proszę zmierzyć jak połączone są uzwojenia. Nie wszystkie silniki mogą być podłączone w trójkąt. Jest tam jakaś tabliczka?
@@technicznygaraz5445 Próbowałem również z 30uF, ale bez rezultatu. Pomierzyłem oporności na cewkach. Wszystkie były identyczne. Na deklu jest info o możliwości połączenia w trójkąt. Sam nie wiem co go boli. Ale dziękuję za odpowiedź.
Może być zestrojony rezonansowo, indukcyjność z pojemnością. Taki rezonans 'zatyka' rdzeń nasycając go. Można sprawdzić pod obciążeniem, czasami to starczy, żeby 'ściągnąć' wystarczającą porcję energii z rdzenia i się 'odsyci' wtedy spadnie prąd magnesujący.
skoro się grzeje, to ewidentnie jest za duży kondensator. Autor powinien powiedzieć, że ten wzór dotyczy mocy silnika na wyjściu, a nie na poborze(czyli zazwyczaj tyle, ile jest na tabliczce znamionowej). Jeśli kondensator będzie za mały to silnik nie będzie miał siły ruszyć, a za dużo będzie grzał silni i go spali. Do tego jeśli jest sama gwiazda to pasowałoby założyć jeszcze kondensator pracy.
Jaki to ma cel. Co nam to daje ,że podepniemy taki silnik pod jedną fazę. Pytam z ciekawości bo mam taki wolny silnik i dałby go na stół jako szlifierkę itp.
Przy połączeniu w trójkąt czy gwiazdę natężenie prądu się zmienia oczywiste ,ale moc pozostaje podobna ,cena falownika znacznie przekracza cenę silnika chyba ze faktycznie dobra "okazja" , kondensator można używać jedynie do silników nie przekraczających 2kW ale przy stratach mocy z kondensatorem najczęściej silnik może być bezużyteczny , z kolei w 5:55 chyba lekko coś namieszałeś ...😜
Jeżeli pobierany jest większy prąd, to moc elektryczna jest większa, a jeżeli moc pobierana jest większa, to i moc mechaniczna jest większa, dlatego że sprawność silnika się nie zmienia.
Nie bylo mowy w pierwszym komentarzu o podlaczeniu gwiazda trojkąt przy róznych napieciach. W takim przypadku to jest oczywiste, chociaż podany wzór ma zastosowanie tylko dla prądu stałego, ale mniejsza z tym. Co tam mówię w tej konkretnej minucie to sprawdzę w wolnej chwili
@@technicznygaraz5445 to tego typu pomiarów wystarczające , bo jak wchodzisz w detale bardziej skomplikowane z indukcją zmian rezystancji i przesunięć fazowych z kondonem w silnikach to trzeba iść na studia inżyniera energetyka ... 🤣
Wydaje mi się że gdy mówisz o napięciach i uzwojeniach i połączeniach, powinieneś to też od razu pokazać np. strzałka na schemacie papierowym albo zrobić wstawke na ektranie. Tobie było by prościej a nam było by jescze bardziej obrazowo. wykorzystasz wtedy nie tylko ucho nasze ale i oko. dwie autostrady wiedzy dadzą lepszy efekt. i
wszystko prwda tylko silniki malej mocy rzadko maja wyprowadzone poczatki ikonce najczesciej sa polaczone w gwiazde wewnatrz inic nie mozna zrobic .druga sprawa prad na tablicze to prad znamionowy a prad zmierzony cegami to prad biegu jalowego a to roznica
Witam. Co do pierwszej części to używam silników o mocy 0,18kW i mają one wyprowadzone wszystkie początki i końce uzwojeń. Nie spotkałem się jeszcze z takimi żeby nie miały. Ale może się mylę. Co do drugiej części, to faktycznie popełniłem błąd! Taki prąd będzie płynąć przy zasilaniu trzema fazami przy naięciu miedzyfazowym 230V pod pełnym obciążeniem. Tutaj to był zbieg okoliczności. Dzieki za uwagę.
Witam serdecznie jaki falownik jednofazowy zastosować dla silnika 3kw jak na razie znalazłem tylko największe falowniki jednofazowe do 2.2kw co pan radzi dziękuję z góry za odpowiedź
A ja mam pytanie, jeśli ze starego silnika wystają końce uzwojeń bez opisania, który koniec jest który (U1, U2, V1, V2, W1, W2), czy istnieje sposób na ustalenie tego bez specjalistycznych narzędzi? Nie chodzi o znalezienie, która para przewodów jest od której cewki, bo to szybka robota omomierzem, tylko który kabel jest początkiem, a który końcem danej cewki.
Witam serdecznie ostatnio pisałem , że zajmę się swoją szlifierką stołową , która stoi bezużytecznie bo nie mam gniazda siłowego i muszę ją przerobić na zasilanie 230 V podłączając ją pod kondensator, ale spraw wynikła taka, że gdy rozebrałem szlifierkę okazało się , że wychodzą z niej tylko trzy przewody, które były podłączone bezpośrednio pod włącznik, a otulina na przewodach jest tak stara, że po dotknięciu kruszyła się na każdym przewodzie. Wylutowałem te przewody i zalutowałem nowe przy okazji wymieniłem łożyska. Wychodzi na to że będę musiał sobie zamontować gniazdo siłowe. Czy jest jeszcze coś co można zrobić w tej szlifierce aby można było ją zasilać z sieci 230 V tylko bez falownika lub z falownikiem i jaki to ma być falownik?
Witam. Jeżeli wychodzą trzy kable to silnik już musi być połączony w gwiazdę wewnątrz. Jeszcze jest jedna możliwość. Przewinąć silnik. Albo przynajmniej żeby wyprowadzili końce uzwojeń. Przewinięcie będzie lepsze, bo już przewiną pod 230V, czyli nie będzie aż takiego spadku mocy. Nie powiem ile teraz to kosztuje bo nie przewijałem już silnika kilka lat. Kiedyś było to 100zl za kW. Już za 250zl można kupić chiński falownik do 1,5kW. Zalecam falownik.
@@technicznygaraz5445 Dziękuję za odpowiedź. Mam pytanie czy mógłby mi pan doradzić jaki to ma być falownik podam wszystkie dane z tabliczki. Kl.izol B 380V 50Hz 1,9A 1,1kW S2-30 min cos 0,84 IP-40.
@@WW2206 Nie. To wszystko. Falownik moze być 1.1kW, taki jak silnik. Wszystkie pozostałe parametry (obroty, częstotliwość, itd.) ustawia się na falowniku.
@@technicznygaraz5445 A dlaczego nie można dać kondensatora rozruchowego 50mF??? Z opisu parametrów technicznych, wynika, że jest to polska szlifierka stołowa Elna 750/200 lub 750/250. Tam silnik ma moc na poborze 1.1kW, a na wyjściu 0.75kW. Sam Pan w filmie powiedział, że nawet jeśli silnik nie ma gwiazda/trójkąt to i tak można go zasilić z kondensatora, z tym, że straci więcej mocy. Z tego co wiem, to dość popularne było stosowanie do tych szlifierek kondensatorów w celu przerobienia na 230V, nie licząc modeli 550/200, które wyglądały tak samo, ale miały już 1-fazowy silnik.
przepraszam ale opowiadając nam te sprawy tutaj coś pan pokręcił i pomylił! U pana przy połączeniu silnika w gwiazdę to powiedział. pan ze napięcie jest 400 V a w trojkat 230V ! Jeśli na listwie łączeniowej jedna strona jest ze sobą połączona czyli w gwiazdę to każde uzwojenie silnika otrzymuje napięcie 230V a nie 400V i właśnie przy połączeniu w trojkat przyłożone napięcie na każde uzwojenie to 400 V ! Silniki trójfazowe jeśli maja początki i końce uzwojen wyprowadzone do listwy połączeniowej można przerobić na silnik jednofazowy łącząc dwa uzwojenia szeregowo ze sobą żeby odgrywały role uzwojenia rozruchowego tak jak to jest używane w małych silnikach np. do pomp lub napędu w pralkach gdzie również te silniki maja kondensatory ! Kondensatory używa się dla przesunięcia kata prądu i napięcia w tych uzwojeniach rozruchowych (pomocniczych) ponieważ inaczej nie utworzy się wirujące pole magnetyczne w silniku dzięki któremu i bez którego żaden silnik by się nie kręcił ! Prąd trójfazowy ma i jest między fazowo przesunięty o 120 stopni a jednofazowy nie i dlatego przy pomocy kondensatora musimy go z tej jednej i tej samej fazy stworzyć i te wartość ilu uF można obliczyć ażeby go wystarczyło ! ale można tez o wiele więcej tych Faradow dodać to będzie lepiej i silnik będzie mocniejszy przy rozruchu i w biegu ! proszę nich pan sam posłucha i obejrzy swój film i co pan tam pokręcił wyłapie ! Zrób to bardzo uważnie Dzięki ! pozdrawiam .
Witam. Radzę przeczytać co Pan sam napisał. Czytam to czwarty raz i nie wiem o co chodzi! Silnik do napięcia międzyfazowego 400V podłącza się (w tym przypadku) w gwiazdę a do napięcia 230V w trójkąt. Pozdawiam
Coś Ci świta, ale zupełnie nie kumasz tematu. NA filmiku jest dobrze. w trójkącie uzwojenie dostanie 400V jeśli podłączysz je do sieci 400V. Tu jest mowa o sieci TRÓJFAZOWEJ 230V (nie mylić z napięciem w gniazdku 230V). Przy podłączeniu do takiej sieci, każde uzwojenie dostanie 230V i tak podaje część falowników.
Kurcze wszystko co wiedziałem 😕 kurde pod kondensatorem stracę moc (przy szlifierce stołowej raczej nie porządne) a falownik 1.1KW trochę kosztuje 😅 miałem wcześniej falownik 0.75KW ale niestety szlifierka 0.9KW i falownik po pewnym czasie się usmażył, dlatego potrzebuje falownika 1.1KW a to nie jest tani interes 😅
Jeżeli jest dostęp do zasieków silnika, aby podpiąć go w trójkąt, to tak. Np pompy głębinowe, zazwyczaj mają już wyprowadzony kabel, i nie da się podłączyć silnika w trójkąt.
Mam silnik 3f 2.2kW o wewnętrznym połączeniu uzwojeń. Po podłączeniu jednego kondensatora 160 silnik "buczy" wiem że powinien być jeszcze kondensator pracy i wyłącznik odśrodkowy ale nie wiem jak to podłączyć.
@@technicznygaraz5445 to oznaczę że bez na stałe jest połączony w gwiazdę? To co napisałem jest zaczerpnięte z komentarza pod innym filmem o tej tematyce gdzie ktoś jasno zaznaczył że w przypadku połączenia wewnętrznego sprawa się komplikuje ale nie jest niemożliwa. Czy to prawda?
A to nie jest tak, że jak mamy na tabliczce znamionowej 230/400 to możemy podłączyć silnik tylko w gwiazdę a jak mamy 400/690 to możemy i w gwiazdę i w trójkąt?
Jest wiele rodzajów silników i każdy ma inne oznaczenia. Trzeba dobrze przeczytać tabliczkę aby wiedzieć jak taki silnik podłączyć. Zazwyczaj te 230/400 podłącza się w trójkąt na 230 i gwiazdę na 400V. Te 400/680 tak samo. Ale bywają też takie tylko na 400V i można je podłączyć w w gwiazdę do rozruchu i trójkąt na pracę, itd, itd
@@technicznygaraz5445 tabliczka informuje do jakich napięć można podłączyć silnik z tym, że ta mniejsza wartość informuje na jakie napięcie fazowe zostało przystosowane uzwojenie silnika. Dobrze mówię?
@@technicznygaraz5445 i jak mamy 230/400 to tylko w gwiazdę. Bo gwiazda ma napięcie fazowe 230 a przewodowe 400. Trójkąt ma przewodowe = fazowemu = 400V
Napięcie miedzyfazowe nie zmenia się od sposobu podłączenia silnika. To silnik jest przystosowany do danych napięć MIĘDZYFAZOWYCH w odpowiednim podłączeniu. I tak, jeżeli silnik ma być podłączony przy napięciu międzyfazowym 230V w trójkąt, to można go podłączyć w gwiazdę ale nie będzie miał mocy. Ale jeżeli ma być podłączony na 400V w gwiazdę, to podłączając go w trójkąt szybko się zagrzeje i spali. Polecam ua-cam.com/video/eh3OvrsIqyo/v-deo.html
@@technicznygaraz5445 wiem jak się podłącza w trójkąt i gwiazdę. Nie do końca rozumiałem kiedy które połączenie można zastosować. Z filmu wywnioskowałem, że na tabliczkach są pokazane napięcia międzyfazowe i np jak mam 230 trójkąt/ 400 gwiazda to dla takich właśnie napięć międzyfazowych z sieci tak mam połączyć uzwojenia silnika i analogicznie dla 400/690.
Takie podłączenie poprzez kondensator silnika 3 fazowego ma sens tylko, kiedy jego moc jest max. 1.5kW, powyżej nie ma to najmniejszego sensu. Inna sprawa, że do tych 1.5kW też są pewne ograniczenia, silnik nie może być praktycznie w ogóle obciążony przy rozruchu , a i obciążenie pracy nie powinno być wysokie. To ma sens, ale dla np. szlifierki, polerki, piły tarczowej, ale już nie dla np. sprężarki.
Troszkę namieszał Pan w sieci niema 400 V Jest tylko 230 V Przy tak zwanej bi sile jest przesunięcie kontowe między fazami wtedy silnik podczas rozruchu startuje z mniejszej mocy, może pracować na gwieździe lub na samym trójkącie tak jest w tokarkach. Na wsiach aby nie obciążać sieci stosowało się kiedyś 380 v obecnie 230 do cięcia drzew lub krajzagi. Ten kondesator bym podłączył inaczej ale to moja sugestia, bym go podłączył 230 i zero po czym od kondestora bym dodatkowy przewód doprowadził czyli plusy i zero, wtedy silnik by miał lepsze obroty.
@@technicznygaraz5445 Powinien wiedzieć Pan jak się zabiera za elektrykę widocznie źle napisałem to jeszcze raz napiszę przewód L i N od gniazdka podłączyć do kondesatora i aby były większe obroty przewód L rozdzielić dwa przewody L1, L2 i dodłączyć silnik L1, N L2. Kondesator ma zazadanie ograniczyć pobór prądu z sieci i tym samym przygasanie w domu światła.
@@technicznygaraz5445 Pan powie moim Nauczycielom i tym co zdaje SEP i wydają mi je co 5 lat E i D. 400/√3 230. 230x√3=400. PS Pan zobaczy jak jest podłączony silnik w pralkach typu frania od kondesatoru do silnika i wtedy to się nazywa podłączenie silnika z dodatkowym uzwojeniem utajonym. Głównym zadaniem kondensatora jest gromadzenie ładunków elektrycznych o tej samej wartości, ale przeciwnym potencjale (znaku).
Wszystko Pan pomieszał. Utajone mogą być bieguny. Kondensator oczywiście gromadzi ładunki ale również przesuwa prąd w fazie. Proszę obejrzeć film o silnimach jednofazowych ua-cam.com/video/JHmZv4cOtd4/v-deo.html
Calkiem sensownie i fachowo tylko jeden maly blad . "8.47 pobor pradu byl okolo 3,5 A , czyli zgadza sie co bylo na tabliczce znamionowej " hmmm tylko tam sa prady przy zasilaniu 3x 400 V~ tam nie ma nic napisane , przy zasilaniu 1f czyli 1x230v~ 2:21 potwierdza co napisalem ;) aha jeszcze to co widze silnik S3= 50% bardzo wazna informacja, a nie ma w filmie nic o tym , szkoda . Tez ni jak (tabkiczka znamionowa) do 230 V to mozemy podlaczyc na jedna faze z condansatorem ( misisz dodac aby kondensator byl na 400 V ~ wazne !)? hm nie ma nic wspolnego. Trzerba podlaczyc tam tak jak budowany silnik jednofazowy to znaczy robimy (polaczenia w trojkat) a to oznacza ze wykorzystujemy jedna grupe cewek jako uzwojenie ( U1-U2) podstawowe a pozostale (dwa V1-V2 / W1-W2) w szereg z kondensatorem ( mozna sobie rozrysowac- bedzie wszystko widac jak na dloni) , ale nic za darmo tracimy okolo 2/3 mocy i tak dalej - wniosek: jest to mozliwe , tylko po co ? Falownik inna bajka tylko jest wiekszy koszt ( tak jak powiedziales w filmie ) . Bardzo dobry filmik na pewno wielu bedzie zadowolonych , zycze wiecej sensownych filmikow i pozdrawiam
Hej. Zgadza się, tam popełniłem bład. Taki zbieg okoliczbości. Już gdzieś wcześniej w komentarzach to było zauważone. Sprobuje to wyciąć. Dzieki o pozdrawiam.
Mam ut 207. Dokładny jest tak do 3A w górę i dosyć szybko żre baterie. Wada mierników o zakresie 1000A są duże cęgi. Mam ochotę jeszcze na ut 210E, dużo mniejszy
Witam. Szczerze nie próbowałem takiego rozwiązania ale wydaje mi się, że przy zajażeniu łuku pobór prądu będzie tak duży że falownik się rozłączy. Trójfazowe spawarki są "trójfazowe" żeby miały dużą moc. Ale to coś do sprawdzenia!
Witam podłącze się do tematu spawarka na 400v zasilana z falownika na 230v NIEMOŻLIWE i co chcecie sprawdzać? Jaki by musiał być wielki falownik, albo czy da się go ustawić w parametrach jak kolega dodał falownik zasilany z 230v na wyjściu ma 3x230v czyli spawarka na 400v potrzebuje to napięcie, jeżeli spawarkę zasilisz 230v to będzie o połowę słabsza na elektrodzie nie będzie efektu .Po co te kombinacje można kupić spawarki na 230v inwenterowe napewno będzie tansza od falownika pozdrawiam Robert
@@robertmadura2766 Witam. Oczywiście można kupić spawarkę na 230V i sprawa rozwiązana ale tu chodzi (czysto teoretycznie) czy takie rozwiązanie jest możliwe. Podłączyłem kiedyś spawarkę trójfazową do invertera tylko żeby sprawdzić układ sterowania ale był to starszej generacji falownik bez tych wszystkich zabezpieczeń które są już w nowszych typach. No i oczywiście nie próbowałem śpiewać 😁 Jeżeli układ sterujący nie wykryje zbyt niskiego napięcia na wejściu, to teoretycznie można tak wysterować pracę tranzystoró że na wyjściu nic się nie zmieni. Oczywiście jest to możliwe tylko na inwertorowych spawarkach. Transformatorowe już działać nie będą.
Cześć dołączę się do tematu. Panie Stanisławie mam pytanie czy ta spawarka jest trzy fazowa czy dwufazowa? Jeżeli dwufazowa (zaś.400V) to chcąc ją spawać należałoby zaingerować w uzwojenie pierwotne i zrobić odczep mniejwięcej w połowie uzwojenia i wtedy zasilić 230v. Jest jeszcze inny sposób. Można zbudować auto transformator dużej mocy, zasilany 230v a na wyjściu 400v. Ale trzeba się liczyć z dużym obciążeniem sieci230v.
Jest podobna do znamionowej. Silnik jest nadal asynchroniczny względem częstotliwości sieciowej. Z tym, że jest dużo słabszy i przy zbyt mocnym obciążeniu po prostu 'utyka' tj. prędkość spada do 0. 'Liniowo' prędkość zmniejsza się tylko w małym zakresie.
Hej majstry, ktoś mi powie dlaczego mój kondensator wybuchł ? Silnik 3,6kw a kondensator 240-260uF. Zrobiłem tak jak na filmiku i działał , potem przełożyłem zerowy pod drugą fazę żeby kręcił się w przeciwną stronę i działał 10sekund a potem kondensator wybuchł. Ktoś podpowie?
Filmik poprostu bajka wszystko pokazane wrecz perfekcyjnie i ze zrozumieniem.Jednakze mam takie male pytanko.Widzialem sporo silnikow i mialy dwa kondensatory pracy i rozruchowy jestem ciekaw tylko po co sa te dwa kondenstory zamontowane jezeli wystarczy tylko jeden?.Pytam poniewaz mam maszyne do demontazu opon ktora byla na 380 i podlaczylem ja jak na panskim filmiku kondensatorem rozruchowym i maszyna ruszyla, dlatego z ciekawosci pytam czy potrzebny bedzie tez ten kondensator pracy i co ew on da?
Dzieki. To troche skomplikowane z tymi kondensatorami. Jeżeli silniki przystosowane są do takiego podłączenia i potrzebują dużego momentu obrotowego przy starcie to stosuje się dwa kondensatory. Można by zastosować takie rozwiązanie w silniku trójfazowym ale potrzebny byłby układ przełaczający odpowiednie przewody. Tutaj mam jednak inną uwagę. Jeżeli maszyna wczesniej działała na trzy fazy a teraz podłączyłeś ją pod jedną z kondensatorem, to oznacza dużą utratę mocy. Sprawdzaj czy silnik się nie grzeje bo łatwo go będzie spalić. Pozdrawiam.
@@technicznygaraz5445 Dzisiaj podlaczylem ta mszyne i niestety nie miala sily sciagnac opony.Kiedy nie bylo opony krecila talerzem ale kiedy opona byla to juz nie miala sily obkrecic talerzem.Co polecasz zrobic w tym przypadku? Kupic falownik? tylko pytanie jaki falownik mi jest potrzebny,szczerze powiem nie znam sie nic kompletnie i nie wiem jaki szukac.Wymiary silnika mam takie v220-380 0,55kw. hz50-60 3ph.Jest mozliwosc jakiejs podpowiedzi co dokladnie szukac na alledrogo? czy zamontowac ten drugi kondensator pracy?
Tylko falownik w takim przypadku. Jest jeszcze opcja wymiany silnika ale to chyba niepotrzebny koszt i dużo przeróbki. Nie chce tu zamieszczać żadnych linków żeby nie robić reklamy ale jakikolwiek, chiński falownik z 1 fazy na 3, o mocy min 0.75kW załatwi sprawe. Max 350zl
Jeśli wychodzi z niego 6 żył to jest możliwe zasilanie z jednej fazy. Robisz w ten sposób : najpierw omomierzem identyfikujesz wyjścia uzwojeń. Następnie łączysz szeregowo dwa z nich i one będą zasilane napięciem 230 V. Trzecie, wolne jeszcze uzwojenie łączysz szeregowo z kondensatorem i równolegle dołączasz do dwóch pierwszych (szeregowo łączonych) czyli zasilasz napięciem 230V. Mimo, że z tabliczki znamionowej wynika, że uzwojenia faz są wykonane na 110V, a połączenie ich w szereg daje 220V to spokojnie wytrzymają 230V, zwłaszcza, że to silnik radziecki 😉. Jest jeszcze jeden szczegół - nie jesteś w stanie rozpoznać początków i końców uzwojeń, a to bardzo ważne! Jeśli silnik będzie mocno hałasował, miał b. małą moc lub grzał się, musisz zmienić końce jednego z szeregowych uzwojeń. Jeśli nie masz doświadczenia albo mój opis jest dla Ciebie niejasny mogę narysować schemat i rozwiać wątpliwości na priv.
Witam. Tak jak powiedziałem w filmie, ten silnik może pracować w bardzo mokrym otoczeniu a puszka jest najbardziej narażonym miejscem na przeciek. Dlatego uszczelniono przestrzeń pomiędzy silnikiem a puszką.
A moze by tak film jak przerobic silnik trojfazowy z włączaniem na gwiazda trojkat zeby włączył sie tylko na raz (nie wiem jak to fachowo napisać) pozdro
5.5kW ruszy bezpośrednio z sieci, jak już koniecznie tak trzeba. Ale przełącznik D/Y znacznie odciąża sieć i zwiększa możliwą ilość rozruchów na godzinę.
Widać ,że miałeś dobrego nauczyciela ,,,,,prosto ,sensownie i bez zbędnego komentarza. Brawo
Mi też się to podoba jak oglądającym poniżej. Mówisz do rzeczy, krótko i na temat, bez zbędnej naukowej paplaniny :)
Dzięki. Właśnie takie jest założenie.
DZIĘKUJĘ, dziękuję Panu za to KOLEJNE nagranie!!! POZDRAWIAM.
Najlepszy filmik w temacie. Dobrze że są ludzie co się znają i potrafią prosto i zwięźle wytłumaczyć
Nareszcie ktoś mówi sensownie i na temat
Super gościu wiedza jest ,,👍 mój ojciec też miał taka wiedzę szacun więc jak kiedyś będę miał problem wiem gdzie się zgłosić 😀 sub łapka
Mądry film i aż miło się ogląda.
Pozdrawiam
Dzieki, pozdrawiam.
Super objaśnienie tematu.
Bardzo przystępnie i przejrzyście 👍
Witam w latach siedemdziesiątych już podłączałem tak silnik pozdrawiam
Witam. No żadnej nowości ja tutaj nie odkrywam! Pozdrawiam
Świetnie, klarownie. Dziękuję i pozdrawiam.
Dobry kanał. Dzięki za filmy
Super film dobrze otwiera oczy !
Dzięki za odcinek.
Najlepszy kanał odkryty w 2020 na polskim YT. Oczywiście o tematyce jak to ja mówię "garażowej".
Czekam na falowniki, bo cos tam na studiach było o nich, ale udało sie jakoś wybrnąć z tego bez znacznej wiedzy i zrozumienia.
Hehe, dzieki. Bedzie o falownikach już niedługo. Zapraszam
To jest dramat jesli tacy inzynierowie koncza dzisiaj studia...
@@epolpier był Pan może na studiach w 21 wieku w naszym pięknym kraju?
@@format5943 Skonczylem w 2004 takze jak najbardziej. Prosze tylko nie zrzucac na jakosc ksztalcenia bo wielu rzeczy trzeba sie po prostu nauczyc samemu - na tym polega studiowanie. Same studia maja dac tylko pewna perspektywe i jesli nie masz ambicji jej sobie rozszerzyc to sam papierek nic ci nie da.
@@epolpier Nie zrzucam, ale chyba jednak powinni lepiej pilnować skoro taki leser jak ja to skończył, z drugiej strony bardzo szybko nadrabiam "braki" elektrotechniki w mojej głowie.
Mój strona jako majsterkowicz mnie do tego zmusza dość często, a wtedy tylko mówię sam sobie "kur** przecież to było, dlaczego się nie uczyłem..". Mam teraz więcej książek w domu niż przez całe studia widziałem.
Ciekawe rzeczy, daje łapkę w górę 👍👍
Gdyby ktos sie bawil w stosowanie kondensatora, to trzeba dobrac taka pojemnosc aby byla jak najmniejsza asymetria napiec na poszczegolnych zaciskach tabliczki zaciskowej silnika.
Wtedy silnik bedzie pracowal optymalne (oczywiscie straci na mocy ok.1/3 jak wspomiano ) ale bedzie pracowal cicho i nie bedzie burczal.
Zeby zwiekszyc moment obrotowy przy starcie nalezy przy przelaczniku Zalacz-Wylacz zamontowac przycisk astabilny i naciskajac palcem przy zalaczeniu ok. 2 - 3 sec wlaczyc ROWNOLEGLE drugi kondensator o pojemnosci polowe mniejszej lub takiej samej jak kondendator podstawowy i silnik na wskutek asymetrii napiec ruszy z kopyta - wtedy nalezy zdjac palec z przycisku astabilnego
(ok.2-3 sec ) i dodatkowy kondensator zostanie odlaczony.
Dzisiaj jednak najlepiej skorzystac z falownika 1x 230 V na 3 x 230 V lub
1 x 230 V na 3x 400 V do silnikow o mocy do 2,2 kW.
Witam serdecznie i pozdrawiam :). Dziękuję za film, świetnie wytłumaczone, biorę się za swoją szlifierkę. Podłączenia dokonam za pomocą kondensatora, bo falowniki są drogie. Dam znać jak wszystko podłączę :). Pozdrawiam i życzę miłego dnia :))).
e tam drogie w chinach za 220 zeta kupisz i po mieś. masz w domu a kondensator to strata mocy i jeszcze musisz mieć dodatkowo wyłącznik rozruchu
Fajny filmik ale dla wzrokowcow byloby dobre pokazanie schemaciku. 😉 Rysunki na dluzej zostsja w glowie
Każdy elektryk,do których należe ,używa określenia wyłącznik trójkąt-gwiazda.Ale to gwiazda jest wcześniej,potem trójkąt.To takie moje spostrzeżenie;)
Hehe, zgadza się. Może jak by był "włącznik", to wtedy byłby "gwiazda/trójkąt", a że jest wyłącznik...😉
A może przełącznik gwiazda trójkąta
Dobry pomysł. Teraz robię film o silnikach z dwoma kondensatorami ale po nim pewnie zrobię o przełaczniku a i pewnie o tym jak samemu zbudować układ do przełączania trójkąt/ gwiazda. Dzieki
Super super super ❤❤❤
Czekam na film o falownikach, szczególnie interesuje mnie sterowanie silnikiem 1F, 230V.
Witam. Z tym sterowaniem silnikami jednofazowymi to nie takie proste. Ale o falownikach będzie już niedługo. Zapraszam.
@@technicznygaraz5445 Czekam, bo mam tokarkę oraz szlifierkę 1f, moce max 350W. Fajnie gdyby można je było regulować. Mam ofertę na falowniki 1f ale jest drogi i nie wiem czy wart ceny.
@Loszmi falownik jednofazowy podłączony jest pod jedną fazę ale na wyjściu ma 3 fazy. Sterowanie prędkością silników jednofazowych jest bardzo trudne, choć nie jest niemożliwe
@@technicznygaraz5445 Dzieki, tak własnie do tego doszedłem. A z tym jednofazowcem... Mam koła i paski, wiec jest OK.
Są falowniki dla silników 1fazowych, ale kosztują majątek, bo produkuje je kilku producentów. Można odpowiedni silnik 1fazowy sterować falownikiem 3fazowym 230v, ale wymaga to pewnej wiedzy.
Sam jakiś czas temu robiłem to samo na praktycznych
No z tym zasilaniem 230/400 to zes sie troche zakopal (notabene odwrocone sa symbole w polu "zasilanie"). A mozna bylo prosto... przy polaczeniu w gwiazde napiecie zasilania uzwojen to 230V natomiast po przelaczeniu w trojkat to 400V stad roznica w pradzie (2.0/3,5)i wzrost mocy. Pozdrawiam
Zajmujesz się może przeróbkom silników 400v na 230v?
No właśnie i ja mam taką sytuację dotycząca kompresora, który jest 3 fazowy, a ja mam zasilanie w pomieszczeniu gospodarczym jednofazowe. Mam pytanie jej to rozwiązać najlepiej? Czy nowy silnik kupić na jedną fazę? A jeżeli tak to jaki? Czy może zasugerował by Pan coś innego, co by mogło uratować starego typu kompresor. Pozdrawiam.
A jaki to duży kompresor? Jaki jest tam silnik teraz?
Czy jest możliwe podlaczyc przez kondensator silnik indukcyjny 3.4 kW trojfazowy na 230v przełączyć z silnika wychodzą przewody do listwy połączeniowej tzw. Kostki ..jak to zrobić?
Witam. Taki silnik jest za duży aby podłączać go pod 230V. Jeżeli przy maszynie jest użyty silnik o takiej dużej mocy to znaczy, że taka moc jeat wymagana. Nawet gdyby udało się go podłączyć pod jedną fazę, to miałby on tak mały moment obrotowy, że pewnie nie dał by rady wystartować.
@@technicznygaraz5445 dziękuję za wyjaśnienie pozdrawiam
Szkoda że Pan nie podał w opisie danych tego falownika, i do zakresu jakich mocy silników można dokładnie ten falownik zastosować. Ale film super.
Witam. No tak, nie było to tam powiedziane. Właśnie dodałem film o falownikach i polecam do obejrzenia. Tam taka informacja już jest ;) ua-cam.com/video/fWG0wz8rfu4/v-deo.html
Pozdrawiam.
Podrzuć jakieś strony gdzie można tanio kupić takie falowniki.
pierwsze napięcie to jest napięcie cewek a drugie międzyfazowe . czasami silniki są podłączone fabrycznie w gwiazdę i napięcie na tabliczce znamionowej jest tylko 400V. a gdy jest napisane 400/660 to silnik można podłączyć przełącznikiem gwiazda trójkąt ponieważ cewki są na 400V.ten silnik pokazany na filmie nie może być użyty do gwiazda trójkąt bo się spali.
Może, jeżeli sieć będzie miała 3x230V. Tak jak silnik 400/690 można załączyć na 3x400V przełącznikiem D/Y albo bezpośrednio do sieci 3x690V. Wtedy łącząc w gwiazdę.
Szeregowo to jest w trójkąt, czy w gwiazdę?
Witam.
W zasadzie nie można tak mówić, że uzwojenia połączone są szeregowo ale jeżeli wyodrębnić tylko dwa uzwojenia to są one tak połączone, kiedy silnik jest połączony w gwiazdę. Rezystancja pomiędzy zaciskami będzie wtedy wynosić dwukrotność rezystancji pojedyńczego uzwojenia. O połączeniach silników trójfazowych bedzie już niedługo. Pozdrawiam.
Mam pytanie. Czy mogę podłączyć żarówkę pod napięcie międzyfazowe (R S T , 0) np pod R oraz S. Albo czy mogę podłączyć szlifierkę. Będzie działało, czy się spali?
Jak podłączysz na międzyfazowe to dostanie 400V a nie 230, więc się spali, jeżeli to urządzenie przewidziane do pracy przy 230 ;)
@@sumilidero Dziękuję. Prąd to nie mój konik.
@@Patryk51140 Ogólnie, to są źródła światła (np. lampy metalohalogenkowe), dużych mocy, które pracują na 400V. I wtedy taką oprawę się właśnie podłącza między dwie fazy. Natomiast jest ona fabrycznie wykonana do pracy z takim napięciem.
Spali się. Ale tu dodam, że "metoda na żarówkę" jest stosowana przez elektryków starej szkoły (właściwie to budowlańców bez miernika na budowie) w celu sprawdzenia przewodów w instalacji. Konkretnie szukania który przewód to Faza, który N. Często się stosowało gdy ktoś pomieszał kolory przewodów przy podłączeniu. Żarówka podpięta między 2 fazy zaświeci bardzo jasno (400V-trzeba szybko rozpiąć żeby jej nie spalić). Podpięta pod Fazę+N zaświeci jaśniej (230V). Tym sposobem znajdziemy N i Fazy.
@@katmai7777 dzięki. Przez ten rok się podszkolilem 😎🍺
mam taki problem a mianowicie mam silnik od podnośnika nożycowego zasilanie 3 fazowe 380v i chce go przerobić na 230v z silnika wychodzą 3 przewody które idą do cewki nie ma połączenia gwiazdy trójkąt. jak można zrobić z tego jedną fazę. Pozdrawiam.
Witam. Jeżeli uzwojenia połączone są już w środku silnika to samemu raczej nic się z tym nie zrobi. Być może w warsztacie gdzie przewija się silniki, mogliby wyprowadzić końce uzwojeń.
podłącz przez falownik: będzie najszybciej i silnik zachowa znamionową moc.
Witam - z której części Polski Pan jest ? mogę prosić o kontakt lub wiadomość priv ?
Podczas zastosowania kondensatora pracy spadnie prędkość obrotowa silnika na wale? Mam na myśli przypadek w którym silnik 3f podłączamy do sieci 1f. Pozdrawiam.
Bez obciążenia nigdy nie spadnie, bo prędkość wyznaczania jest przez częstotliwość sieci 50Hz. Ale pod obciążeniem już tak bo silnik będzie słabszy.
Witam a czy tak przerobiony silnik na 1 fazę można zmieniać kierunek obrotow i jak to zrobić ?
klasa👌
Mam silnik inwerter 480W z pralko-suszarki Hotpoint. Udało mi się go włączyć tak jak pokazałeś na filmie! Jednak WATOMIERZ podpięty do gniazdka pokazywał, że odbiornik czyli silnik pobiera 2000W mocy. Długo tak nie dawałem mu z sieci prądu. Było czuć że się przepala. Jest jakiś sposób aby kontrolować napięcie AC z sieci?? Mozna podać np. 100V albo i mniej?
Można, autotransformator.
Silnik bierze też o połowę mniej prądu? Nie grzeje się?
Witam. Prądu pobiera dużo więcej! A że ma mniejszą moc to i będzie się nagrzewał pod obciążeniem.
Bardzo pomocny materiał :) A jak dobrać kondensator rozruchowy do silnika np. 1 kw ? Jest jakiś na to wzór ? Pozdrawiam.
Witam. Było to już w filmie. 1kW x 70 = 70uF
@@technicznygaraz5445 Chodzi o Kondensator rozruchowy (2 uzwojenia )
Kiedyś na elektrodzie wyczytałem ,żę przyjmuje się 22 uf na 1Kw mocy .
Skoro tak mówisz...
@@technicznygaraz5445 Nie żebym się mądrował , tylko pytałem wielu elektryków , i żaden nie potrafił mi odpowiedzieć ,nawet inżynier . Myślałem ,że jest też jakiś ogólny wzór . Pozdrawiam
A włożenie wtyczki odwrotnie w gniazdko nie zmieni kierunku obrotów??
Wtyczki nie da się włożyć odwrotnie
@@technicznygaraz5445 oczywiście że się da.
Tylko wtyczkę 230V dwubolcową! W takim przypadku, jeżeli chodzi o silnik jednofazowy, obroty się nie zmienią . Trzeba przełożyć końce uzwojeń.
Innych wtyczek odwrotnie się podłączyć nie da.
Mocno sprawność i OC spada ?
Wydaje mi się, że nie bardzo rozumiesz temat, ale i tak spoko film.
Gdzie dostanę taki falownik ? :)
chyba z tym nie ma problemu. wytarczy wpisać w wyszukiwarkę
Kto może niech pomoże..
Podłączyłem silnik trójfazowy 1.5kw na 230v kondensatora jakiego użyłem to 100uf i pytanie czy można coś zrobić by miał mocniejszy start bo nie zawsze chce ruszyć a jest przy podnośniku nożycowym tam taka jakaś pompa olejowa czy coś i nie zawsze chce ruszyć..jak ruszy to idzie już lux ale czasami tylko buczy
dzień dobry, podsunął mi Pan jeden pomysł! 👌😀 ale potrzebuję małej porady na priv, czy można? mogę podać email.
z góry dziękuję i pozdrawiam Piotr
Witam. Oczywiście postaram sie pomóc. Mój mail to techniczny.garaz@gmail.com. Pozdrawiam.
dzień dobry mam pytanie ile może kosztować falownik do silnika 1,5 kw
No i brakuje informacji że można mimo ze falownik jest na 230v to można tak podłączyć silnik że będzie on praciwał z maksymalną mocą. Gwiazda tego nie zapewni.
Stosunkowo oczywiste, że jeżeli falownik dobrany mocowo do silnika, to tę moc dostarczy w całości ;)
@@sumilidero No właśnie nie, i o tym napisałem bo to nie jest oczywiste. Ale w dzisiejszych czasach już nic nie jest oczywiste, media oczarowały świat. Taka śmieszna dygresja. Po prawdę trzeba się schylić a fałsz rozdają na każdym rogu :( smutne to
@@DjKrisCreator No takie czasy nastały, ze trzeba pisać na akumulatorze, ze kwas się nie nadaje do picia. Ludzie faktycznie głupieją od nadmiaru mediów i internetu.
😆😆😆
Ciekawe materiały. Dzięki.
Pytanie z innej beczki: Jak można zainstalować w opisie filmu przycisk z logo fb, który przekieruje na stronę fb?
W sumie w opisie nie próbowałem. Na ekranie końcowym można dodać link
ale pewnie w opisie można dodać link do Facebook-a
Witam czy jest możliwość podłączenia spawarki AC/DC 3 fazowej na jedna za pomocą falownika? Pozdrawiam
Witam. Tak jak już wcześniej dyskutowaliśmy, jest to możliwe ale tylko do sprawdzenia spawarki, i to też zależy od modelu spawarki jak i falownika. Spawanie nie jest już możliwe.
@@technicznygaraz5445 Pod warunkiem, że jest transformatorowa. Inwerterowa zgłupieje, bo te falowniki silnikowe dają herezje na wyjściu a nie przebieg sinusoidalny. Przebieg jest tylko uśredniony do sinusoidy, a w napięciu występuje stos artefaktów częstotliwości nośnej, no i nie jest to w pełni napięcie trójfazowe ciągłe. Musiałbyś mieć ogromny falownik i kosmiczne filtry, żeby to miało jakiś sens - całkowicie nieopłacalne.
Na jakim podłączeniu jeśli będzie to 380v ma być trójkąt czy gwiazda .
Witam. To zależy od silnika. Trzeba odczytać tabliczkę, tak jak pokazywałem w filmie.
Pozdrawiam
@@technicznygaraz5445 Jak silnik ma tabliczkę, bo może już jej nie mieć?
Witam. Podłączyłem silnik zgodnie z Pana opisem / wersja z kondensatorem /. Jednak silnik bez obciążenia grzeje się. Czy to oznaka uszkodzonego silnika czy może ktoś przede mną odwrotnie połączył przewody wychodzące z silnika do puszki gdzie znajdują się blaszki do podłączenia gwiazda trójkąt. A może jeszcze coś innego. Silnik 0,47 W, 1500 obrotów, kondensator 50 uF. Proszę o poradę.
Witam. Kondensator powinien być ok 30uF. To moze być przyczyna ale ciężko powiedzieć. Proszę zmierzyć jak połączone są uzwojenia. Nie wszystkie silniki mogą być podłączone w trójkąt. Jest tam jakaś tabliczka?
@@technicznygaraz5445
Próbowałem również z 30uF, ale bez rezultatu. Pomierzyłem oporności na cewkach. Wszystkie były identyczne. Na deklu jest info o możliwości połączenia w trójkąt. Sam nie wiem co go boli. Ale dziękuję za odpowiedź.
Może być zestrojony rezonansowo, indukcyjność z pojemnością. Taki rezonans 'zatyka' rdzeń nasycając go. Można sprawdzić pod obciążeniem, czasami to starczy, żeby 'ściągnąć' wystarczającą porcję energii z rdzenia i się 'odsyci' wtedy spadnie prąd magnesujący.
skoro się grzeje, to ewidentnie jest za duży kondensator. Autor powinien powiedzieć, że ten wzór dotyczy mocy silnika na wyjściu, a nie na poborze(czyli zazwyczaj tyle, ile jest na tabliczce znamionowej). Jeśli kondensator będzie za mały to silnik nie będzie miał siły ruszyć, a za dużo będzie grzał silni i go spali. Do tego jeśli jest sama gwiazda to pasowałoby założyć jeszcze kondensator pracy.
Jaki to ma cel. Co nam to daje ,że podepniemy taki silnik pod jedną fazę. Pytam z ciekawości bo mam taki wolny silnik i dałby go na stół jako szlifierkę itp.
Przy połączeniu w trójkąt czy gwiazdę natężenie prądu się zmienia oczywiste ,ale moc pozostaje podobna ,cena falownika znacznie przekracza cenę silnika chyba ze faktycznie dobra "okazja" , kondensator można używać jedynie do silników nie przekraczających 2kW ale przy stratach mocy z kondensatorem najczęściej silnik może być bezużyteczny , z kolei w 5:55 chyba lekko coś namieszałeś ...😜
Jeżeli pobierany jest większy prąd, to moc elektryczna jest większa, a jeżeli moc pobierana jest większa, to i moc mechaniczna jest większa, dlatego że sprawność silnika się nie zmienia.
@@technicznygaraz5445 moc niewiele się zmieni bo jest stała P = I x U (przy 230V 230V x 3.5A = 805 W , przy 400V 400V x 2A = 800 W)... 😉
Nie bylo mowy w pierwszym komentarzu o podlaczeniu gwiazda trojkąt przy róznych napieciach. W takim przypadku to jest oczywiste, chociaż podany wzór ma zastosowanie tylko dla prądu stałego, ale mniejsza z tym. Co tam mówię w tej konkretnej minucie to sprawdzę w wolnej chwili
@@technicznygaraz5445 to tego typu pomiarów wystarczające , bo jak wchodzisz w detale bardziej skomplikowane z indukcją zmian rezystancji i przesunięć fazowych z kondonem w silnikach to trzeba iść na studia inżyniera energetyka ... 🤣
Wydaje mi się że gdy mówisz o napięciach i uzwojeniach i połączeniach, powinieneś to też od razu pokazać np. strzałka na schemacie papierowym albo zrobić wstawke na ektranie. Tobie było by prościej a nam było by jescze bardziej obrazowo. wykorzystasz wtedy nie tylko ucho nasze ale i oko. dwie autostrady wiedzy dadzą lepszy efekt. i
Dzięki za uwagę. Spróbuję przy następnym filmie. Pozdrawiam.
wszystko prwda tylko silniki malej mocy rzadko maja wyprowadzone poczatki ikonce najczesciej sa polaczone w gwiazde wewnatrz inic nie mozna zrobic .druga sprawa prad na tablicze to prad znamionowy a prad zmierzony cegami to prad biegu jalowego a to roznica
Witam. Co do pierwszej części to używam silników o mocy 0,18kW i mają one wyprowadzone wszystkie początki i końce uzwojeń. Nie spotkałem się jeszcze z takimi żeby nie miały. Ale może się mylę.
Co do drugiej części, to faktycznie popełniłem błąd! Taki prąd będzie płynąć przy zasilaniu trzema fazami przy naięciu miedzyfazowym 230V pod pełnym obciążeniem. Tutaj to był zbieg okoliczności. Dzieki za uwagę.
Mam sprężarkę 220/380V o nie pamiętam jakiej mocy, ale ma tylko 3 wyprowadzenia. :( I Działa przy podłączeniu jak na powyższymi filmiku ;p
Zależy od silnika. Ja się spotkałem z 60 watowym co miał wszystkie końce (napęd zasuwy) ale też z 4kW połączonym wewnątrz.
Jakiej mocy największej, silnik trój fazowy można podłączy na 230V, za odpowiedź dziękuję?
Witam. Teoretycznie wszystkie które pracują na napięcia 230/400V. Czyli ok 3.6kW. Ale to zależy od obciążenia przy starcie i wielu innych czynników.
A umiałbyś zrobić rototrola z alternatora?
To chyba bardziej z prądnicy, co nie? Nigdy się w to nie zgłębiałem.
@@technicznygaraz5445 A tak, tak! To musiałaby być maszyna prądu stałego!
A co jeśli w gniazdku nie mam uziemienia? Czy mogę taki silnik podpiąć bez obaw?
Witam serdecznie jaki falownik jednofazowy zastosować dla silnika 3kw jak na razie znalazłem tylko największe falowniki jednofazowe do 2.2kw co pan radzi dziękuję z góry za odpowiedź
Będzie raczej ciężko taki znaleźć. Konkretnego modelu nie jestem w stanie podać.
Tak myślałem z tego co się dowiadywałem u producentów to nie ma takiej wielkości dziękuję za pomoc pozdrawiam
A ja mam pytanie, jeśli ze starego silnika wystają końce uzwojeń bez opisania, który koniec jest który (U1, U2, V1, V2, W1, W2), czy istnieje sposób na ustalenie tego bez specjalistycznych narzędzi? Nie chodzi o znalezienie, która para przewodów jest od której cewki, bo to szybka robota omomierzem, tylko który kabel jest początkiem, a który końcem danej cewki.
Jest metodą z baterią, ale długo by pisać. Na pewno jest film w necie
@@technicznygaraz5445 Dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie ostatnio pisałem , że zajmę się swoją szlifierką stołową , która stoi bezużytecznie bo nie mam gniazda siłowego i muszę ją przerobić na zasilanie 230 V podłączając ją pod kondensator, ale spraw wynikła taka, że gdy rozebrałem szlifierkę okazało się , że wychodzą z niej tylko trzy przewody, które były podłączone bezpośrednio pod włącznik, a otulina na przewodach jest tak stara, że po dotknięciu kruszyła się na każdym przewodzie. Wylutowałem te przewody i zalutowałem nowe przy okazji wymieniłem łożyska. Wychodzi na to że będę musiał sobie zamontować gniazdo siłowe. Czy jest jeszcze coś co można zrobić w tej szlifierce aby można było ją zasilać z sieci 230 V tylko bez falownika lub z falownikiem i jaki to ma być falownik?
Witam. Jeżeli wychodzą trzy kable to silnik już musi być połączony w gwiazdę wewnątrz. Jeszcze jest jedna możliwość. Przewinąć silnik. Albo przynajmniej żeby wyprowadzili końce uzwojeń. Przewinięcie będzie lepsze, bo już przewiną pod 230V, czyli nie będzie aż takiego spadku mocy. Nie powiem ile teraz to kosztuje bo nie przewijałem już silnika kilka lat. Kiedyś było to 100zl za kW. Już za 250zl można kupić chiński falownik do 1,5kW. Zalecam falownik.
@@technicznygaraz5445 Dziękuję za odpowiedź. Mam pytanie czy mógłby mi pan doradzić jaki to ma być falownik podam wszystkie dane z tabliczki. Kl.izol B 380V 50Hz 1,9A 1,1kW S2-30 min cos 0,84 IP-40.
@@technicznygaraz5445 Tak jak pan napisał falownik 1,5 kW czy jeszcze są potrzebne jakieś wartości?
@@WW2206 Nie. To wszystko. Falownik moze być 1.1kW, taki jak silnik. Wszystkie pozostałe parametry (obroty, częstotliwość, itd.) ustawia się na falowniku.
@@technicznygaraz5445 A dlaczego nie można dać kondensatora rozruchowego 50mF??? Z opisu parametrów technicznych, wynika, że jest to polska szlifierka stołowa Elna 750/200 lub 750/250. Tam silnik ma moc na poborze 1.1kW, a na wyjściu 0.75kW. Sam Pan w filmie powiedział, że nawet jeśli silnik nie ma gwiazda/trójkąt to i tak można go zasilić z kondensatora, z tym, że straci więcej mocy. Z tego co wiem, to dość popularne było stosowanie do tych szlifierek kondensatorów w celu przerobienia na 230V, nie licząc modeli 550/200, które wyglądały tak samo, ale miały już 1-fazowy silnik.
jaki falowanik zastosowac do silnika 3 kw zeby dzialalo na 230v?
ja tam podłączam jedną faze pod gwiazdę i też działa a nawet lepiej bo tak nie buczy jak pod trójkątem
Od kiedy 0,52uF jest równe 52uF?
Zwykłe przejęzyczenie. Ale chyba na ekranie było to poprawione, prawda?
przepraszam ale opowiadając nam te sprawy tutaj coś pan pokręcił i pomylił! U pana przy połączeniu silnika w gwiazdę to powiedział. pan
ze napięcie jest 400 V a w trojkat 230V ! Jeśli na listwie łączeniowej jedna strona jest ze sobą połączona czyli w gwiazdę to każde uzwojenie
silnika otrzymuje napięcie 230V a nie 400V i właśnie przy połączeniu w trojkat przyłożone napięcie na każde uzwojenie to 400 V ! Silniki trójfazowe jeśli maja początki i końce uzwojen wyprowadzone do listwy połączeniowej można przerobić na silnik jednofazowy łącząc dwa
uzwojenia szeregowo ze sobą żeby odgrywały role uzwojenia rozruchowego tak jak to jest używane w małych silnikach np. do pomp lub
napędu w pralkach gdzie również te silniki maja kondensatory ! Kondensatory używa się dla przesunięcia kata prądu i napięcia w tych uzwojeniach rozruchowych (pomocniczych) ponieważ inaczej nie utworzy się wirujące pole magnetyczne w silniku dzięki któremu i bez
którego żaden silnik by się nie kręcił ! Prąd trójfazowy ma i jest między fazowo przesunięty o 120 stopni a jednofazowy nie i dlatego przy
pomocy kondensatora musimy go z tej jednej i tej samej fazy stworzyć i te wartość ilu uF można obliczyć ażeby go wystarczyło ! ale można
tez o wiele więcej tych Faradow dodać to będzie lepiej i silnik będzie mocniejszy przy rozruchu i w biegu ! proszę nich pan sam posłucha
i obejrzy swój film i co pan tam pokręcił wyłapie ! Zrób to bardzo uważnie Dzięki ! pozdrawiam .
Witam.
Radzę przeczytać co Pan sam napisał. Czytam to czwarty raz i nie wiem o co chodzi! Silnik do napięcia międzyfazowego 400V podłącza się (w tym przypadku) w gwiazdę a do napięcia 230V w trójkąt. Pozdawiam
Coś Ci świta, ale zupełnie nie kumasz tematu. NA filmiku jest dobrze. w trójkącie uzwojenie dostanie 400V jeśli podłączysz je do sieci 400V. Tu jest mowa o sieci TRÓJFAZOWEJ 230V (nie mylić z napięciem w gniazdku 230V). Przy podłączeniu do takiej sieci, każde uzwojenie dostanie 230V i tak podaje część falowników.
I ponownie, dzięki. Miałem nadzieję, że małe naprowadzenie popchnie co niektórych do zagłębienia się w temat ale niestety. Pozdrawiam.
Jaki falownik polecisz do silnika 400W 380V 1A 2850 obr/min czyli przerobienie na 1 fazę
Jeżeli do użytku "domowego" to najtańszy, chiński da radę. Tylko trochę większy, np do 0.75kW.
Witaj. Mam pytanie,czy jeśli mój silnik 3 fazowy ma podłączenie tylko na gwiazde to nie mam możliwości podpięcia do 230w przez falownik?
Jest taka możliwość, ale musi to być falownik trójfazowy, z napięciem międzyfazowych 400V
Pytanie. Jeżeli mam silnik 3.6 kV to falownik też muszę kupić 3.6 kV czy z zapasem np 4kv
Dodam że chce przejść z podłączenia 3ch faz do silnika na jedną
Kurcze wszystko co wiedziałem 😕 kurde pod kondensatorem stracę moc (przy szlifierce stołowej raczej nie porządne) a falownik 1.1KW trochę kosztuje 😅 miałem wcześniej falownik 0.75KW ale niestety szlifierka 0.9KW i falownik po pewnym czasie się usmażył, dlatego potrzebuje falownika 1.1KW a to nie jest tani interes 😅
Fachura 😯
Interesuje mnie to... Kazimierz Madrzejewski KM...
Witam mam pompę do wody 400v 3 fazy około 1.5 kh , jest możliwość przełączenia jej na fazę , przez taki falownik
Jeżeli jest dostęp do zasieków silnika, aby podpiąć go w trójkąt, to tak. Np pompy głębinowe, zazwyczaj mają już wyprowadzony kabel, i nie da się podłączyć silnika w trójkąt.
Mam silnik 3f 2.2kW o wewnętrznym połączeniu uzwojeń. Po podłączeniu jednego kondensatora 160 silnik "buczy" wiem że powinien być jeszcze kondensator pracy i wyłącznik odśrodkowy ale nie wiem jak to podłączyć.
Jeżeli to silnik trójfazowy to trzeba go podłączyć w trójkąt, a przy wyprowadzonych trzech przewodach nie da się tego zrobić. Pozdrawiam
@@technicznygaraz5445 to oznaczę że bez na stałe jest połączony w gwiazdę? To co napisałem jest zaczerpnięte z komentarza pod innym filmem o tej tematyce gdzie ktoś jasno zaznaczył że w przypadku połączenia wewnętrznego sprawa się komplikuje ale nie jest niemożliwa. Czy to prawda?
Na to wygląda
Czyli jak się podłączy falownik to nie traci mocy?A z kondensatorem traci,bo muszę betoniare przerobić.
Z fownikiem nie traci się momentu obrotowego, do betoniarki będzie w sam raz
@@technicznygaraz5445 dlaczego u mnie kondensator wybuchł?
A to nie jest tak, że jak mamy na tabliczce znamionowej 230/400 to możemy podłączyć silnik tylko w gwiazdę a jak mamy 400/690 to możemy i w gwiazdę i w trójkąt?
Jest wiele rodzajów silników i każdy ma inne oznaczenia. Trzeba dobrze przeczytać tabliczkę aby wiedzieć jak taki silnik podłączyć. Zazwyczaj te 230/400 podłącza się w trójkąt na 230 i gwiazdę na 400V. Te 400/680 tak samo. Ale bywają też takie tylko na 400V i można je podłączyć w w gwiazdę do rozruchu i trójkąt na pracę, itd, itd
@@technicznygaraz5445 tabliczka informuje do jakich napięć można podłączyć silnik z tym, że ta mniejsza wartość informuje na jakie napięcie fazowe zostało przystosowane uzwojenie silnika. Dobrze mówię?
@@technicznygaraz5445 i jak mamy 230/400 to tylko w gwiazdę. Bo gwiazda ma napięcie fazowe 230 a przewodowe 400. Trójkąt ma przewodowe = fazowemu = 400V
Napięcie miedzyfazowe nie zmenia się od sposobu podłączenia silnika. To silnik jest przystosowany do danych napięć MIĘDZYFAZOWYCH w odpowiednim podłączeniu. I tak, jeżeli silnik ma być podłączony przy napięciu międzyfazowym 230V w trójkąt, to można go podłączyć w gwiazdę ale nie będzie miał mocy. Ale jeżeli ma być podłączony na 400V w gwiazdę, to podłączając go w trójkąt szybko się zagrzeje i spali. Polecam ua-cam.com/video/eh3OvrsIqyo/v-deo.html
@@technicznygaraz5445 wiem jak się podłącza w trójkąt i gwiazdę. Nie do końca rozumiałem kiedy które połączenie można zastosować. Z filmu wywnioskowałem, że na tabliczkach są pokazane napięcia międzyfazowe i np jak mam 230 trójkąt/ 400 gwiazda to dla takich właśnie napięć międzyfazowych z sieci tak mam połączyć uzwojenia silnika i analogicznie dla 400/690.
Witam czy silnik 400/690 D/Y możemy podłączyć do sieci 230V przy pomocy kondensatora ?
Witam. To musi być dość spory silnik, prawda?
Takie podłączenie nie ma sensu dlatego że silnik będzie miał bardzo mały moment obrotowy, o ile w ogole wystartuje!
Takie podłączenie poprzez kondensator silnika 3 fazowego ma sens tylko, kiedy jego moc jest max. 1.5kW, powyżej nie ma to najmniejszego sensu. Inna sprawa, że do tych 1.5kW też są pewne ograniczenia, silnik nie może być praktycznie w ogóle obciążony przy rozruchu , a i obciążenie pracy nie powinno być wysokie. To ma sens, ale dla np. szlifierki, polerki, piły tarczowej, ale już nie dla np. sprężarki.
Zgadza sie. I to mówię w filmie.
Czyli taki silnik 3 fazowy na falowniku 230v mozna zainstalować do piły stolowej i nie bedzie problemów?
Tak
A powiedz mi że jak tak podłącze to ok działa ale jak dostanie większego obciążenia silnik zmienia obroty sam ?dlaczego?
Zapewne zwalnia pod obciążeniem, co oznacza że obciążenie jest zbyt duże
Troszkę namieszał Pan w sieci niema 400 V Jest tylko 230 V Przy tak zwanej bi sile jest przesunięcie kontowe między fazami wtedy silnik podczas rozruchu startuje z mniejszej mocy, może pracować na gwieździe lub na samym trójkącie tak jest w tokarkach. Na wsiach aby nie obciążać sieci stosowało się kiedyś 380 v obecnie 230 do cięcia drzew lub krajzagi. Ten kondesator bym podłączył inaczej ale to moja sugestia, bym go podłączył 230 i zero po czym od kondestora bym dodatkowy przewód doprowadził czyli plusy i zero, wtedy silnik by miał lepsze obroty.
Kompletnie nie rozumiem o czym Pan do mnie rozmawia...
@@technicznygaraz5445 Powinien wiedzieć Pan jak się zabiera za elektrykę widocznie źle napisałem to jeszcze raz napiszę przewód L i N od gniazdka podłączyć do kondesatora i aby były większe obroty przewód L rozdzielić dwa przewody L1, L2 i dodłączyć silnik L1, N L2. Kondesator ma zazadanie ograniczyć pobór prądu z sieci i tym samym przygasanie w domu światła.
@@JanKowalski-xx2nu Kondensator ma za zadanie przesunąć prad w fazie. Elektryki niech lepiej Pan nie dotyka! Pozdrawiam.
@@technicznygaraz5445 Pan powie moim Nauczycielom i tym co zdaje SEP i wydają mi je co 5 lat E i D. 400/√3 230. 230x√3=400. PS Pan zobaczy jak jest podłączony silnik w pralkach typu frania od kondesatoru do silnika i wtedy to się nazywa podłączenie silnika z dodatkowym uzwojeniem utajonym. Głównym zadaniem kondensatora jest gromadzenie ładunków elektrycznych o tej samej wartości, ale przeciwnym potencjale (znaku).
Wszystko Pan pomieszał. Utajone mogą być bieguny. Kondensator oczywiście gromadzi ładunki ale również przesuwa prąd w fazie. Proszę obejrzeć film o silnimach jednofazowych ua-cam.com/video/JHmZv4cOtd4/v-deo.html
Calkiem sensownie i fachowo tylko jeden maly blad . "8.47 pobor pradu byl okolo 3,5 A , czyli zgadza sie co bylo na tabliczce znamionowej " hmmm tylko tam sa prady przy zasilaniu 3x 400 V~ tam nie ma nic napisane , przy zasilaniu 1f czyli 1x230v~ 2:21 potwierdza co napisalem ;) aha jeszcze to co widze silnik S3= 50% bardzo wazna informacja, a nie ma w filmie nic o tym , szkoda . Tez ni jak (tabkiczka znamionowa) do 230 V to mozemy podlaczyc na jedna faze z condansatorem ( misisz dodac aby kondensator byl na 400 V ~ wazne !)? hm nie ma nic wspolnego. Trzerba podlaczyc tam tak jak budowany silnik jednofazowy to znaczy robimy (polaczenia w trojkat) a to oznacza ze wykorzystujemy jedna grupe cewek jako uzwojenie ( U1-U2) podstawowe a pozostale (dwa V1-V2 / W1-W2) w szereg z kondensatorem ( mozna sobie rozrysowac- bedzie wszystko widac jak na dloni) , ale nic za darmo tracimy okolo 2/3 mocy i tak dalej - wniosek: jest to mozliwe , tylko po co ? Falownik inna bajka tylko jest wiekszy koszt ( tak jak powiedziales w filmie ) . Bardzo dobry filmik na pewno wielu bedzie zadowolonych , zycze wiecej sensownych filmikow i pozdrawiam
Hej. Zgadza się, tam popełniłem bład. Taki zbieg okoliczbości. Już gdzieś wcześniej w komentarzach to było zauważone. Sprobuje to wyciąć. Dzieki o pozdrawiam.
@@technicznygaraz5445 Nie ma sprawy , tylko ci co leza nie popelniaja bledow ;) powodzenia w dalszej pracy. Pozdrawiam
Czy silnik traci na mocy?
Tak, mówię o tym w filmie
Jak oceniasz te cęgi z unita?
Za tą cenę to całkiem niezły multimetr. U mnie w zasadzie tylko do pomiaru natężenia prądu stałego. Na codzień używam Fluke 89 IV.
Mam ut 207. Dokładny jest tak do 3A w górę i dosyć szybko żre baterie. Wada mierników o zakresie 1000A są duże cęgi.
Mam ochotę jeszcze na ut 210E, dużo mniejszy
Mam w domu jedna fazę czy taki falownik pomógłby mi w uruchomieniu spawarki trójfazowej oraz w dalszej jej pracy pod obciążeniem aaaa może mały test
Witam.
Szczerze nie próbowałem takiego rozwiązania ale wydaje mi się, że przy zajażeniu łuku pobór prądu będzie tak duży że falownik się rozłączy. Trójfazowe spawarki są "trójfazowe" żeby miały dużą moc. Ale to coś do sprawdzenia!
@@technicznygaraz5445 są też spawarki dwufazowe i zero. U mnie tata taką posiada bardzo stara i bardzo dobra
Witam podłącze się do tematu spawarka na 400v zasilana z falownika na 230v NIEMOŻLIWE i co chcecie sprawdzać? Jaki by musiał być wielki falownik, albo czy da się go ustawić w parametrach jak kolega dodał falownik zasilany z 230v na wyjściu ma 3x230v czyli spawarka na 400v potrzebuje to napięcie, jeżeli spawarkę zasilisz 230v to będzie o połowę słabsza na elektrodzie nie będzie efektu .Po co te kombinacje można kupić spawarki na 230v inwenterowe napewno będzie tansza od falownika pozdrawiam Robert
@@robertmadura2766 Witam. Oczywiście można kupić spawarkę na 230V i sprawa rozwiązana ale tu chodzi (czysto teoretycznie) czy takie rozwiązanie jest możliwe. Podłączyłem kiedyś spawarkę trójfazową do invertera tylko żeby sprawdzić układ sterowania ale był to starszej generacji falownik bez tych wszystkich zabezpieczeń które są już w nowszych typach. No i oczywiście nie próbowałem śpiewać 😁
Jeżeli układ sterujący nie wykryje zbyt niskiego napięcia na wejściu, to teoretycznie można tak wysterować pracę tranzystoró że na wyjściu nic się nie zmieni. Oczywiście jest to możliwe tylko na inwertorowych spawarkach. Transformatorowe już działać nie będą.
Cześć dołączę się do tematu. Panie Stanisławie mam pytanie czy ta spawarka jest trzy fazowa czy dwufazowa? Jeżeli dwufazowa (zaś.400V) to chcąc ją spawać należałoby zaingerować w uzwojenie pierwotne i zrobić odczep mniejwięcej w połowie uzwojenia i wtedy zasilić 230v. Jest jeszcze inny sposób. Można zbudować auto transformator dużej mocy, zasilany 230v a na wyjściu 400v. Ale trzeba się liczyć z dużym obciążeniem sieci230v.
ogien :)
Szkoda że w pierwszej części przy kondensatorze nie pokazałeś sztuczki z szlifowaniem klucza
czyli jak mam silnik 1.1 kw to jaki kondensator potrzebuje?
1,1x70mikrofaradów=77mikofaradów.Zakładam że silnik jest trójfazowy 230/400V trójkąt/gwiazda.
Dziękuję za filmik ,podłączyłem jak na filmie działa ! ale bardzo się grzeje , czy to normalne ?
Jak rozróżnić kondensator rozruchowy od kon. Pracy
Witam. Różnią się napięciami i pojemnościami (co pokazuje w filmie). Jednak samą budową nie różnią się wcale. Pozdrawiam
Wprowadzasz pewną nieścisłość otóż silnik sterowany falownikiem na niskich obrotach nie zachowuje mocy tylko moment
A no faktycznie trochę się tam zapędziłem z tą mocą. Już to wyciąłem. Dzieki za uwagę. Pozdrawiam.
Dobra robota😁
I nie uziemienie a OCHRONA😉
Pozdrawiam
Kondensator powoduje słabszy rozruch, ale czy liczba obrotów silnika zostaje zachowana? Pozdrawiam
Jest podobna do znamionowej. Silnik jest nadal asynchroniczny względem częstotliwości sieciowej. Z tym, że jest dużo słabszy i przy zbyt mocnym obciążeniu po prostu 'utyka' tj. prędkość spada do 0. 'Liniowo' prędkość zmniejsza się tylko w małym zakresie.
@@sumilidero dzięki za informacje
A jak bym przerobił taki silnik do betoniarki 200l to da redę
Hej majstry, ktoś mi powie dlaczego mój kondensator wybuchł ? Silnik 3,6kw a kondensator 240-260uF. Zrobiłem tak jak na filmiku i działał , potem przełożyłem zerowy pod drugą fazę żeby kręcił się w przeciwną stronę i działał 10sekund a potem kondensator wybuchł. Ktoś podpowie?
Filmik poprostu bajka wszystko pokazane wrecz perfekcyjnie i ze zrozumieniem.Jednakze mam takie male pytanko.Widzialem sporo silnikow i mialy dwa kondensatory pracy i rozruchowy jestem ciekaw tylko po co sa te dwa kondenstory zamontowane jezeli wystarczy tylko jeden?.Pytam poniewaz mam maszyne do demontazu opon ktora byla na 380 i podlaczylem ja jak na panskim filmiku kondensatorem rozruchowym i maszyna ruszyla, dlatego z ciekawosci pytam czy potrzebny bedzie tez ten kondensator pracy i co ew on da?
Dzieki.
To troche skomplikowane z tymi kondensatorami. Jeżeli silniki przystosowane są do takiego podłączenia i potrzebują dużego momentu obrotowego przy starcie to stosuje się dwa kondensatory. Można by zastosować takie rozwiązanie w silniku trójfazowym ale potrzebny byłby układ przełaczający odpowiednie przewody.
Tutaj mam jednak inną uwagę. Jeżeli maszyna wczesniej działała na trzy fazy a teraz podłączyłeś ją pod jedną z kondensatorem, to oznacza dużą utratę mocy. Sprawdzaj czy silnik się nie grzeje bo łatwo go będzie spalić.
Pozdrawiam.
@@technicznygaraz5445 Dzisiaj podlaczylem ta mszyne i niestety nie miala sily sciagnac opony.Kiedy nie bylo opony krecila talerzem ale kiedy opona byla to juz nie miala sily obkrecic talerzem.Co polecasz zrobic w tym przypadku? Kupic falownik? tylko pytanie jaki falownik mi jest potrzebny,szczerze powiem nie znam sie nic kompletnie i nie wiem jaki szukac.Wymiary silnika mam takie v220-380 0,55kw. hz50-60 3ph.Jest mozliwosc jakiejs podpowiedzi co dokladnie szukac na alledrogo? czy zamontowac ten drugi kondensator pracy?
Tylko falownik w takim przypadku. Jest jeszcze opcja wymiany silnika ale to chyba niepotrzebny koszt i dużo przeróbki.
Nie chce tu zamieszczać żadnych linków żeby nie robić reklamy ale jakikolwiek, chiński falownik z 1 fazy na 3, o mocy min 0.75kW załatwi sprawe. Max 350zl
@@technicznygaraz5445 Czy Falownik SANYU SX1000-0R7G-2 (1x230V, 0,75kW) byby odpowiedni do tej maszyny?
Jak najbardziej.
nie mówisz nic o temperaturze silnika a to bardzo ważne jak ma być odprowadzane by nie spalić silnika
Witam. Zabezpieczenie silnika przed przegrzaniem to dość rozległy temat. Tak jak i ochrona przed przeciążeniem.
Ja tam te silniki 3 fazowe podłączam w gwiazde na jednej fazie i lepiej działa nie buczy nie grzeje się.
jak podłączyć silnik radziecki 110 V\ 210 V
Witam. A jest tam jakaś kostka czy tylko luźne przewody?
@@technicznygaraz5445 kostka sześć kabli
Jeśli wychodzi z niego 6 żył to jest możliwe zasilanie z jednej fazy. Robisz w ten sposób : najpierw omomierzem identyfikujesz wyjścia uzwojeń. Następnie łączysz szeregowo dwa z nich i one będą zasilane napięciem 230 V. Trzecie, wolne jeszcze uzwojenie łączysz szeregowo z kondensatorem i równolegle dołączasz do dwóch pierwszych (szeregowo łączonych) czyli zasilasz napięciem 230V.
Mimo, że z tabliczki znamionowej wynika, że uzwojenia faz są wykonane na 110V, a połączenie ich w szereg daje 220V to spokojnie wytrzymają 230V, zwłaszcza, że to silnik radziecki 😉.
Jest jeszcze jeden szczegół - nie jesteś w stanie rozpoznać początków i końców uzwojeń, a to bardzo ważne! Jeśli silnik będzie mocno hałasował, miał b. małą moc lub grzał się, musisz zmienić końce jednego z szeregowych uzwojeń.
Jeśli nie masz doświadczenia albo mój opis jest dla Ciebie niejasny mogę narysować schemat i rozwiać wątpliwości na priv.
Dawniej do takich rzeczy używało się transformatora. Myślę że i dziś inaczej tego nie oszukasz.
Czemu ten silnik ma zalana puszkę żywica ?
Witam. Tak jak powiedziałem w filmie, ten silnik może pracować w bardzo mokrym otoczeniu a puszka jest najbardziej narażonym miejscem na przeciek. Dlatego uszczelniono przestrzeń pomiędzy silnikiem a puszką.
Podłączyć falownik
A moze by tak film jak przerobic silnik trojfazowy z włączaniem na gwiazda trojkat zeby włączył sie tylko na raz (nie wiem jak to fachowo napisać) pozdro
Witam. Do zrobienia! Trzeba by zastosować softstart ale da się to zrobić. A jaki duży ten silnik i jakie ma obciążenie na starcie?
@@technicznygaraz5445 silnik 5.5 kw ma chodzic przy traku tasmowym wiec rozruch jest raczej lekki.
5.5kW ruszy bezpośrednio z sieci, jak już koniecznie tak trzeba. Ale przełącznik D/Y znacznie odciąża sieć i zwiększa możliwą ilość rozruchów na godzinę.
Może podłączyć na stałe w gwiazdę jeżeli nie jest wymagana duża moc
@@matid8453 wtedy nie można przekroczyć 1/3 mocy