Wielkie, wielkie, wielkie dzięki:) wszystkiego jestem w stanie się nauczyć i większość tematów ogarnąć, ale temat prądu jest dla wielkim znakiem zapytania. Takiego podejścia potrzebowałem jak Twoje:) pozdrawiam
Obejrzałem sporo filmików o silnikach i tylko ty wyjaśniłeś w fajny sposób o co w silnikach chodzi, choć powiedziałeś że nie lubisz tego robić problem w tym że NIKT tego nie robi i nie tylko chodzi o silniki, skutek jest taki że np. dla kogoś początkującego oglądanie większości takich filmików nie ma sensu bo nie rozumiejąc tych podstawowych podstaw po prostu utknie w temacie. Dla tego weź to pod uwagę i tak za bardzo nie wzdragaj się przed wyjaśnieniami choćby najprostszych teorii bo tutaj zrobiłeś to w prosty, zrozumiały i przystępny sposób za co wielkie dzięki.
Witam. To się zgadza. Bez teori nie da się pojąć praktyki lecz czasem ciężko rozgraniczyć odkąd zacząć. Np. przy tłumaczeniu zasady działania silnika można by się cofnąć aż do tematu "co to jest prąd". Dzięki za uwagę. Postaram się jakoś to wyważyć. Pozdrawiam.
@@technicznygaraz5445 Według mnie całkiem spoko było, no ja akurat wiem jak wyglądaja przebiegi itp. Ale pokazalem ten filmik siostrzeńcowi który ma 15 lat i ogarnął to po chwili. Wcale nie trzeba wiedzieć czemu 120stopni itp. Do takich rzeczy mozna dojść później.
@@technicznygaraz5445Witam mam problem z silnikiem 1.1 na 220 v od krajzegi grzeją się przewody przy włączniku silnika od silnika idące może źle podłączony jak zmierzyć rezystancje miernikiem?
@@technicznygaraz5445 Ja rozebrałem włącznik szlifierki stołowej z lat 90ch typując włącznik jako winowajcę (okazał się sprawny) że nie zawsze się włącza i kompletnie zgłupiałem bo nie spodziewałem się że wewnątrz jest kostka mniejsza od paczki zapałek a wewnątrz niej bodaj dwa styki bimetaliczne. Kondensatora silnik nie posiada. Przewody z silnika podłączone są pod bimetale. Kompletnie nie wiem jak to ugryźć. Co to może być za patent?
No i spoko filmik, tan mały pierwszy silniczek mam zamontowany w wentylatorze z Predom Polar (firma - stara komuna) 43 lata już działa bez usterki ... :-)
Może coś o silnikach prądu stałego? Silnikach krokowych? Ogólnie to bardzo podobają mi się Pana filmy w jasny i przejzysty sposób jest tłumaczone. Pod każdym obejrzanym filmem dałem łapę w górę 😊
Witam bardzo ciekawy materiał👍. A jak przerobić trójfazowy silnik na jedną fazę? Mam taką szlifierkę trójfazową ale nie mam siły co zrobić bo szlifierka stoi bezużyteczna 🤔. Jak byś mógł zrobić taki film byłoby super😃
Nie w każdym przypadku jest to uzwojenie rozruchowe (pomocnicze) rozłączane wyłącznikiem odśrodkowym w silniku jednofazowym To zależy od konstrukcji silnika Np kosiarka do trawy ma tez silnik jednofazowy i kondensator nie jest rozłączany. Posiadam też ruski silnik 2,2kW na jedną fazę i kondensator też jest podpięty na stałe bez rozłączania, jest to silnik asynchroniczny.
Zgadza się. Nie każdy silnik ma taki wyłącznik. Asynchroniczny - to akurat inna sprawa a silnik od kosiarki raczej jest szczotkowy, ale to prawda, niewielkie silniki z kondensatorem nie mają wyłącznika odśrodkowego. Pozdrawiam
@@technicznygaraz5445 Zgadza się, znaczna część kosiarek już teraz jest robiona na silnikach szczotkowych, komutatorowych i co ciekawe zwojonych aluminium. Mają duże obroty i poprzez przekładnie redukowane na odpowiednie do koszenia. taki układ jest bardzo nietrwały bo zastosowano tam dużo plastikowych elementów. Ale jest bardzo dużo kosiarek które mają silniki indukcyjne z kondensatorem przyłączonym na stałe. Teraz coraz częściej spotyka się już silniki indukcyjne, transformatory co nawijane są drutem aluminiowym.
A co z silnikami z kondensatorem rozruchowym i brakiem wyłącznika odśrodkowego , takimi jak pompy wody , w pralkach starego typu frania, polar z silnikiem indukcyjnym ( kilka modeli frani miały montowany włącznik odśrodkowy ) ale późniejsze modele już nie ? Łopatologicznie :) Silnik buczy bez kondensatora ,ale jak się go popchnie to rusza , po w pięciu kondensatora rusza bez problemu ,ale nie posiada wyłącznika odśrodkowego .
Silnik od kosiarki. Po podłączeniu do dwóch przewodów startuje ale ma małą moc i się grzeje, obroty w przeciwnym kierunku niż bym chciał. Przy podłączeniu do innych dwóch przewodów buczy i po nadaniu ręcznie momentu obrotowego startuje ale też ma małą moc i się grzeje. Oczywiście kondensator zdemontowany. Problem ze zmierzeniem uzwojenia może jakieś przebicie?
Dzień dobry Bardzo konkretny merytoryczny filmik. Mam silnik jeszcze z NRD z przekładnią 220v/1410/275 u/min 1.06A uzwojenie główne wygląda na sprawne silnik startuje po mechanicznym wspomożeniu nie mam do niego żadnej dokumentacji nie mam też do niego kondensatora. O jakiej pojemności kondensator do niego trzeba podłączyć , czy możesz mi podpowiedzieć, czy jest sposób na obliczenie pojemności takiego kondensatora ? Dziękuję z góry pozdrawiam.
Witam Zakładając cos fi = 08 to moc będzie ok 190W. Tym samym 0.19 x 70 = 0k 13,3uF, czyli jakis typowy 12-15uF. Wzór był gdzieś w filmie, moc (w kW) x 70 = pojemność, tak w skrócie Pozdrawiam
Witam mam takie pytanie mam frezarkę DREMEL 3000 silnik szczotkowy po roku. Sprzęt nagle robi się gorący cały okopcony na czarno w pierwszej kolejności patrzę stan szczotek a tam już 0,01% może ich zostało. No to zamówiłem nowe. Wkładam i efekt jest taki ze silnik się obraca ale wcale nie szybko tak jak powinien i bardzo sie grzeje ze aż plastiki sie topią już druga frezarka i to samo po roku co mam zrobić
kupiłem silnik Bosch do pilarki PTS10 z którego wychodzą 4 kable: 2 brązowe, 1 niebieski i 1 szary - i co z tym zrobić? Stary silnik miał 2 kable i z podłączeniem nie było problemu.
Silnik jedno fazowy z kondensatorem ma problemy z ruszeniem ale jak już ruszy to chodzi raczej normalnie. Silnik 1.1 a kondensator jest 100mikro .. Czy może być za duży ?? Q jednym filmie podawales ze w skrócie moc silnika razy 70 i wychodzi pojemność kondensatora. Drugie pytanie mam silnik 3faxowy ale ma tylko 3 bolce w skrzynce czy taki też można podłączyć do jednej fazy z kondensatorem ??
Raczej ta pojemność nie będzie problemem. Stawiałbym na wadliwy kondensator lub wyłącznik odśrodkowy który już w silniku 1.1kW pewnie jest zainstalowany. Taki silnik z trzema wyprowadzeniami ma już wewnętrznie połączone uzwojenia. Jeżeli ma w trójkąt to ok ale jeżeli w gwiazdę (a raczej tak) to już lipa.
Witaj , silnik firmy AEG 50 Hz ; 220 V ; 650 W . Jest to szlifierka stołowa w obudowie żeliwnej z XX w. I tutaj moje pytanie . Jakie są koszty przewinięcia takiego silnika ? Szlifierka podoba mi się ze względu na mocną obudowę i łatwość naprawy . Zakładam wersję pesymistyczną że to nie uzwojenie rozruchowe lub kondensator się sfajczyły.
Przewinięcie nie jest aż takie drogie. Ceny są różne ale myślę że nie będzie to więcej niż 100zl, ale tutaj zupelnie strzelam. A jakie są objawy? Wybija bezpieczniki? Spróbuj energicznie zakręcić kamieniem i wtedy włączyć
dodac mozna do tematu silnik jednofazowy bez kondensatora szczotkowy lub indukcyjny , nastepnie jednofazowy ze stale podlaczonym kondensatorem i trojfazowy podlaczony w trojkat
Witam. Czy pomiary rezystancji uzwojeń bedą takie same, gdy założony zostanie kondensator? Głownie chodzi mi o to, czy kondensator wpłynie na pomiary, czy za kazdym razem, gdy chcemy zidentyfikować uzwojenia musimy ten kondensator wypinać czy nie. pozdro
Cześć, mam problem z pompą głębinową jednofazową. Po sprawdzeniu innych rzeczy obstawiam uszkodzenie właśnie pompy. Pierwsze pytanie, czy kondensator może być wbudowany w taka pompe? Co pokaże pomiar z wbudowanym kondensatorem. Czy pomiar można dokonać bez wyciągania pompy ze studnii? Do skrzynki wchodzi 3 żyłowy przewód (brązowy, niebieski, żółto-zielony / podpięty pod L idący na lacznik ciśnieniowy, N i PE spięte na szynach). Pomiar multimetrem jest możliwy? Dzięki za odpowiedź
Witam. Po pierwsze, wątpię aby tam był silnik z kondensatorem. Po drugie, zależy co wybija. Jeżeli różnicówka, to należało by zmierzyć miernikiem rezystancji izolacji przebicie na obudowę. Wtedy styka się L i N od pompy razem, i mierzy do PE. Jeżeli nadprądowy, to można zmierzyć rezystancję uzwojenia (pomiędzy L i N). Ale można tylko powiedzieć, że wynik powinien być większy niż (w przybliżeniu) 1Ohm, bo to rezystancja przewodów. Nie da się jednoznacznie po tym pomiarze stwierdzić czy silnik jest spalony czy nie. Raczej trzeba wyciągać pompę.
@@technicznygaraz5445 Bardzo dziękuję za odpowiedź! Najlepsze jest to, że nic nie wybija, czyli prawdopodobnie brakuje tego kondensatora. A poprzedni właściciel jest klamczuszkiem. Pozdrawiam!
Super, bardzo dobry materiał. Mam pytanie odnośnie mojego silnika. Czy możliwe jest żeby na uzwojeniu pomocniczym było 7 ohmów, a na właściwym tylko 4ohmy?
Czy uzwojenie pomocnicze jest zawsze odłączane? Czy może pracować cały czas? Podłączyłem falownik 3f do takiego silnika 60W działa. Czy mogę spalić uzwojenie pomocnicze przy niższych prędkościach?
Witam, Mam identyczny problem z silnikiem od tokarki. Buczy i trzeba mu nadać moment obrotowy żeby ruszył ale nie kręci się już z taką mocą jak poprzednio. Co mogę dalej zrobić, jak sprawdzić co z nim jeszcze jest nie tak?
Możesz mi wytłumaczyć dlaczego skoro palcami nadałeś moment obrotowy to dlaczego jedna faza podtrzymuje obroty wirnika skoro pole magnetyczne nie obraca się jak przy przesunięciu fazowym tylko pulsuje według jednej fazy pole magnetyczne ?
Jeżeli nadałem na początku moment obrotowy wirnikowi to wystarczyło żeby już tylko pulsujące pole go obracało. To tak w skrócie bo to bardziej skomplikowana sprawa. Sam wirnik (a raczej jego budowa) w silnikach klatkowych stanowi swojego rodzaju uzwojenie.
Mam taki sam problem dostałem pompę wody i też nie daję rady sama się uruchomić tylko trzeba zakręcić sprawdzałem podłączając i by kondensator o podobnych albo o tych samych parametrach od innego silnika i też to samo było nie chciał ruszyć to zwoje mogą być wadliwe?
@@technicznygaraz5445 No właśnie, tylko najgorzej że ten silnik nie posiada tego wyłącznika odśrodkowego, no nic najwyżej złoże i będę ręcznie uruchamiał pompę 😅.
@@technicznygaraz5445 ja z Rzeszowa jak cos 😃 działam w elektryce, powiedz mi czy PLC mógł by zrealizować automatykę domową na równi powiedzmy z systemem Grenton lub Loxon? I czy mogło by to być opłacalne? Pozdrawiam
Oczywiście tak. Tutaj ogranicza Cie twoja wyobraźnia. Co do komunikacji to przez odpowiednie moduły można się komunikować różnymi drogami, nawet bezprzewodowo lub GPRS ale nie sądzę żeby do automatyki domowej potrzebna była transmisja danych. Wystarczyło by pewnie kilka wyjść i wejść cyfrowych, tak aby PLC wiedział kiedy został załączony alarm czy kiedy rolety są zasunięte. Pozdrawiam
Czy można taki silnik podłączyć pod np sterownik rolet żeby mieć możliwość przełączania prawe-lewe obroty za pomocą przełączników Góra -dół w aplikacji sterującej tym switchem? Z góry dzięki za odp.
Witam. To zależy jaki jest tam sterownik. Osobiście nie naprawiałem, ani nie zajmowałem się nigdy takimi roletami (jak rozumiem dużych drzwi przemysłowych). Nie pomogę w tym temacie. Pozdrawiam.
Witam mam pytanie ponieważ kompletnie nie znam się na elektryce.Kupiłem agregat prądotwórczy jednofazowy i teraz jedna szlifierka kątowa działa a druga nie..co może być przyczyną? Działająca ma oznaczenia 230v 50hz a ta którą nie działa 230v-240v 50hz-60hz nie mam bladego pojęcia o co chodzi, pomożesz?
@@technicznygaraz5445 nie wiem czy to wogóle ma znaczenie czy tylko zbieg okoliczności ale jak pisałem w pierwszej wiadomości urządzenia które działają mają na tabliczce 230v-50hz a ta Makita ma 230v-240v , 50hz-60hz nic innego nie przychodzi mi do głowy,jutro poszukam jeszcze innych urządzeń z widełkami voltów i herców i zobaczę czy też nie będą działać czy to tylko zbieg okoliczności
To nie zadziała. Można by zastosować taki układ przy silnikach szczotkowych ale przy 2.2kW klatkowym to już się nie sprawdzi. Falownik też nie. Są falowniki do silników jednofazowych ale są bardzo drogie.
Najprościej zastosować falownik zasilany jedną fazą (jeżeli nie jest dostępna instalacja trójfazowa) i silnik trójfazowy. Będzie on miał o wiele większy moment obrotowy przy niskich obrotach.
@@technicznygaraz5445 nie nie zle napisalem.. stara pralka nie dziala a jak szukam przyczyny .. kondensator ma tyle co na obudowie a na przewodach zasilania pokazuje 27 omow.. nie za duzo ?
Jaki kondensator powinien byc do silnika jednofazowego 1.5kw jest to pompa glebinowa omnigena. Tak sie stopil kondensator ze nie da sie rozczytac ile powinno byc mikrofaratow
Filmik świetny ale proszę zwrócić uwagę na język ,który Pan używa. Napiszę tak jak Pan mówi:” Druge take filmiki nie są tak interesujące kedy robi je ktoś inny...” Bez złośliwości bardzo proszę zwrócić na to uwagę ,,,,,
Dziękuję za komentarz, ale uważam, że jeżeli ktoś sam popełnia błędy to nie powinien zwracać uwagi innym! A mianowicie: przed "ale" stawia się przecinek, spacji nie wstawiamy przed przecinkiem, wykrzyknikiem, a także po cudzysłowie otwierającym. Nie wydaje mi się, aby moja wada wymowy miała większe znaczenie dla majsterkowiczów, którzy czegoś się chcą nauczyć. Bez urazy, oczywiście. Pozdrawiam serdecznie
Część, mam silnik jednofazowy a w środku ma dwa kondensatory. Silnik się kręci po ręcznym rozruchu. Moje pytanie jak sprawdzić czy kondensatory są sprawne? Pozdrawiam
Witam. Do pomiaru kondensatorów służy specjalny miernik ESR. Jeżeli masz miernik z funkcją pojemności, to możesz zmierzyć tylko pojemność ale to niewiele Ci powie. Możesz w ciemno wymienić kondensator rozruchowy a najlepiej wymień obydwa. Jeżeli rozruchowy padł, to pracy też nie ma długiego życia przed sobą. Pozdrawiam
Dziękuję za szybką odpowiedź. Właśnie wymieniłem- stare są duże i mają 3,7 mikrofarada a nowe które kupiłem są o połowę mniejsze i mają 3,75 mikrofarada. Czy jest różnica która końcówkę gdzie podłącze? Czy jest coś takiego w kondensatorach jak plus i minus ?
Nie do końca. Bez niezbędnego omówienia sprawdzania rezystancji uzwojeń i prostych obliczeń w porównaniu do danych na tabliczce znamionowej, by sprawdzić same uzwojenia.
Ale komplikujesz. Zamiast tłumaczyć wszystko na raz wcinając między wątki to objaśniaj wszystko osobno. Fajnie jakbyś wytłumaczył najpierw silnik asynchroniczny z kondensatorem, potem ten większy, a na końcu ten z wentylatorem. Uwierz mi, że to ułatwi ci tłumaczenie, a widzom zrozumienie. Dodatkowo łatwiej będzie ci to wszystko zmontować, a sam film może trwać krócej bo nie musisz zo chwile wracać do czegoś tam bla bla... Obejrzę też nowszy film bo może mój komentarz nie ma absolutnie żadnego sensu xD
@@technicznygaraz5445 Ja sam nie potrafię nic tłumaczyć, co jest niestety faktem. Wymaga to jednak doświadczenia. Oceniłem na podstawie wielu materiałów. W każdym razie film dobry. Nie jestem hejterem, a zdaje się, że za takiego mnie uznałeś. Pozdrawiam i miłego dnia.
Za hejtera nie, ale za surowego krytyka tak😉. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak ciężko jest wytłumaczyć coś nowego tak, aby było to możliwie przejrzyste. Do tego nagrać video a potem to poskładać w miarę dynamiczny i zwięzły materiał. Cały czas się jeszczę uczę. Pozdrawiam.
Dziękuje. Dużo pomagasz ludziom czego bardzo potrzeba w dzisiejszych czasach. Dzięki
Na wysokim poziomie i bardzo przejrzystym przekazana wiedza, tak dla mnie zrozumiała, gdyż jestem chemikiem . Od lat wgłębiam się w te tematy.
Bardzo fajnie wytłumaczone. Wszystkie najważniejsze informacje w kilkanaście minut. Pozdrawiam.
Wielkie, wielkie, wielkie dzięki:) wszystkiego jestem w stanie się nauczyć i większość tematów ogarnąć, ale temat prądu jest dla wielkim znakiem zapytania. Takiego podejścia potrzebowałem jak Twoje:) pozdrawiam
Dzięki za wiedzę. Czekam na inne , lubię się uczyć z merytorycznych filmów. Pozdrawiam.
Obejrzałem sporo filmików o silnikach i tylko ty wyjaśniłeś w fajny sposób o co w silnikach chodzi, choć powiedziałeś że nie lubisz tego robić problem w tym że NIKT tego nie robi i nie tylko chodzi o silniki, skutek jest taki że np. dla kogoś początkującego oglądanie większości takich filmików nie ma sensu bo nie rozumiejąc tych podstawowych podstaw po prostu utknie w temacie. Dla tego weź to pod uwagę i tak za bardzo nie wzdragaj się przed wyjaśnieniami choćby najprostszych teorii bo tutaj zrobiłeś to w prosty, zrozumiały i przystępny sposób za co wielkie dzięki.
Witam. To się zgadza. Bez teori nie da się pojąć praktyki lecz czasem ciężko rozgraniczyć odkąd zacząć. Np. przy tłumaczeniu zasady działania silnika można by się cofnąć aż do tematu "co to jest prąd". Dzięki za uwagę. Postaram się jakoś to wyważyć. Pozdrawiam.
@@technicznygaraz5445 Według mnie całkiem spoko było, no ja akurat wiem jak wyglądaja przebiegi itp. Ale pokazalem ten filmik siostrzeńcowi który ma 15 lat i ogarnął to po chwili.
Wcale nie trzeba wiedzieć czemu 120stopni itp. Do takich rzeczy mozna dojść później.
Zgadzam się. Chcę siąść dłuższy komentarz ale ogólnie dobrze powiedziałeś - teoria przeraża, a w efekcie doprowadza do olewania zrozumienia.
Jak najbardziej podstawy podstaw są potrzebne na UA-cam dla dobra kolejnych pokoleń i świata
@@technicznygaraz5445Witam mam problem z silnikiem 1.1 na 220 v od krajzegi grzeją się przewody przy włączniku silnika od silnika idące może źle podłączony jak zmierzyć rezystancje miernikiem?
Konkretne informacje w pigułce! Bardzo fajnie. Pozdrawiam 🙂
Wyjaśnione jak trzeba! Tego czesto brakuje na polskim YT. Pozdro.
Dziękuję za wykład. Chyba przestanę korzystać z drogich naprawiaczy.
Dziękuję za odcinek( prosiłem o taki temat). Z niecierpliwości czekam na ciąg dalszy bo czuję niedosyt
Zgadza się. Dzięki za podpowiedz tematu a o silnikach napewno jeszcze będzie. Pozdrawiam
@@technicznygaraz5445 Ja rozebrałem włącznik szlifierki stołowej z lat 90ch typując włącznik jako winowajcę (okazał się sprawny) że nie zawsze się włącza i kompletnie zgłupiałem bo nie spodziewałem się że wewnątrz jest kostka mniejsza od paczki zapałek a wewnątrz niej bodaj dwa styki bimetaliczne. Kondensatora silnik nie posiada. Przewody z silnika podłączone są pod bimetale. Kompletnie nie wiem jak to ugryźć. Co to może być za patent?
Bimetal może być zabezpieczeniem przed przegrzaniem. A to silnik szczotkowy?
Bardzo fajne tłumaczenie, prosto i przejrzyście. Pozdrawiam
Prosto,po ludzku wytłumaczone podobnie w odpowiedziach,podziękowanie,pozdrawiam
Dzieki. Taki był zamysł tego kanału. Pozdrawiam.
Kawał dobrej roboty dla laika i nie tylko. Dziękuję.
Pięknie wytłumaczone naprawdę szacun :)
Fajnie, lekko i przyjemnie zaprezentowane. Dzięki
Mega wytłumaczone nie jestem nowicjuszem ale jest tak wytłumaczone że wszystko bym zrozumiał gdybym nic nie wiedział
Bardzo dobrze i mądrze pokazane ! Pozdrowienia !
Nono, złoty człowiek, aż miło posłuchać
hehe, dzieki. Pozdrawiam
Zajebiscie to tłumaczysz. Szacun i 🍺🍻
Flacha ci się należy!
Bardzo dobry materiał
Świetnie wytłumaczone! Dzięki!
super nauczanie.. chwała
I wszystko jasne. Dzięki. Właśnie mi się zepsuła kosiarka elektryczna.
No i spoko filmik, tan mały pierwszy silniczek mam zamontowany w wentylatorze z Predom Polar (firma - stara komuna) 43 lata już działa bez usterki ... :-)
Przydał by się film z diagnozy silnika komutatorowego -wirnik/stojan . Pozdrawiam . Robisz kawał dobrej roboty .
Postaram się coś nakręcić. Dzięki
Dzięki za filmik.
Super filmik pozdrawiam
Dużo wiedzy dzieki
Super film dzieki. Pozdrawiam
Super materiał👍🏽 Pozdrawiam
W końcu kape-wu dzięki🏆
Super odcinek!
Ładnie. No to działaj.
Super film
Jesteś kozak👍💪
Nagraj film co grozi jak dobierzemy zły kondensator rozruchowy np ja ma być 16 uf a damy 20 uf lub jak bedzie wymagany 20 uf a damy 10 uf
Gosciu nie wiem ile masz lat, ale wyjasniles to najprosciej jak sie dalo DZIEKI
Mogłeś na koniec podpiąć kondensator, i odpalić 😉 i powiedzieć o doborze kondensatora.
Może coś o silnikach prądu stałego? Silnikach krokowych? Ogólnie to bardzo podobają mi się Pana filmy w jasny i przejzysty sposób jest tłumaczone. Pod każdym obejrzanym filmem dałem łapę w górę 😊
Witam. Będzie też o silnikach DC, krokowych, serwach itd. Zapraszam.
Witam bardzo ciekawy materiał👍. A jak przerobić trójfazowy silnik na jedną fazę? Mam taką szlifierkę trójfazową ale nie mam siły co zrobić bo szlifierka stoi bezużyteczna 🤔. Jak byś mógł zrobić taki film byłoby super😃
Witam. A to ciekawy temat. napewno nakręcę o tym odcinek. Dzięki
Nie w każdym przypadku jest to uzwojenie rozruchowe (pomocnicze) rozłączane wyłącznikiem odśrodkowym w silniku jednofazowym To zależy od konstrukcji silnika Np kosiarka do trawy ma tez silnik jednofazowy i kondensator nie jest rozłączany. Posiadam też ruski silnik 2,2kW na jedną fazę i kondensator też jest podpięty na stałe bez rozłączania, jest to silnik asynchroniczny.
Zgadza się. Nie każdy silnik ma taki wyłącznik. Asynchroniczny - to akurat inna sprawa a silnik od kosiarki raczej jest szczotkowy, ale to prawda, niewielkie silniki z kondensatorem nie mają wyłącznika odśrodkowego. Pozdrawiam
@@technicznygaraz5445 Zgadza się, znaczna część kosiarek już teraz jest robiona na silnikach szczotkowych, komutatorowych i co ciekawe zwojonych aluminium. Mają duże obroty i poprzez przekładnie redukowane na odpowiednie do koszenia. taki układ jest bardzo nietrwały bo zastosowano tam dużo plastikowych elementów. Ale jest bardzo dużo kosiarek które mają silniki indukcyjne z kondensatorem przyłączonym na stałe. Teraz coraz częściej spotyka się już silniki indukcyjne, transformatory co nawijane są drutem aluminiowym.
13:30 mam pytanie czy mógłbyś pokazać jak zmienić obroty w takim silni czku trzema przewodami i czy w ogóle można zmienić kierunek obrotu?
Można ten mechanizm odśrodkowy ominąć/odłączyć ? Ten czarny talerzyk?
Jeśli rysowałeś wykres napięcia to napięcie na kondesatorze nie powinno być o 90 stopni za napięciem bez kondensatora?
A co z silnikami z kondensatorem rozruchowym i brakiem wyłącznika odśrodkowego , takimi jak pompy wody , w pralkach starego typu frania, polar z silnikiem indukcyjnym ( kilka modeli frani miały montowany włącznik odśrodkowy ) ale późniejsze modele już nie ? Łopatologicznie :) Silnik buczy bez kondensatora ,ale jak się go popchnie to rusza , po w pięciu kondensatora rusza bez problemu ,ale nie posiada wyłącznika odśrodkowego .
W niektórych małych silnikach nie ma rozłącznika i kondensator działa cały czas. Wtedy jeszcze częściej dochodzi do awarii kondensatora.
@@technicznygaraz5445 Dzięki kolego za odpowiedź . To by tłumaczyło dlaczego te kondensatory tak często padają .Bardzo pomocne filmy .Pozdrawiam
Silnik od kosiarki. Po podłączeniu do dwóch przewodów startuje ale ma małą moc i się grzeje, obroty w przeciwnym kierunku niż bym chciał. Przy podłączeniu do innych dwóch przewodów buczy i po nadaniu ręcznie momentu obrotowego startuje ale też ma małą moc i się grzeje. Oczywiście kondensator zdemontowany. Problem ze zmierzeniem uzwojenia może jakieś przebicie?
Dzień dobry Bardzo konkretny merytoryczny filmik. Mam silnik jeszcze z NRD z przekładnią 220v/1410/275 u/min 1.06A uzwojenie główne wygląda na sprawne silnik startuje po mechanicznym wspomożeniu nie mam do niego żadnej dokumentacji nie mam też do niego kondensatora. O jakiej pojemności kondensator do niego trzeba podłączyć , czy możesz mi podpowiedzieć, czy jest sposób na obliczenie pojemności takiego kondensatora ? Dziękuję z góry pozdrawiam.
Witam
Zakładając cos fi = 08 to moc będzie ok 190W. Tym samym 0.19 x 70 = 0k 13,3uF, czyli jakis typowy 12-15uF. Wzór był gdzieś w filmie, moc (w kW) x 70 = pojemność, tak w skrócie
Pozdrawiam
Witam mam takie pytanie mam frezarkę DREMEL 3000 silnik szczotkowy po roku. Sprzęt nagle robi się gorący cały okopcony na czarno w pierwszej kolejności patrzę stan szczotek a tam już 0,01% może ich zostało. No to zamówiłem nowe. Wkładam i efekt jest taki ze silnik się obraca ale wcale nie szybko tak jak powinien i bardzo sie grzeje ze aż plastiki sie topią już druga frezarka i to samo po roku co mam zrobić
W małym silniku indukcyjnym w wentylatorze kanałowym 20W nie ma rozrusznika. Więc jak on działa?
kupiłem silnik Bosch do pilarki PTS10 z którego wychodzą 4 kable: 2 brązowe, 1 niebieski i 1 szary - i co z tym zrobić? Stary silnik miał 2 kable i z podłączeniem nie było problemu.
Silnik jedno fazowy z kondensatorem ma problemy z ruszeniem ale jak już ruszy to chodzi raczej normalnie. Silnik 1.1 a kondensator jest 100mikro ..
Czy może być za duży ?? Q jednym filmie podawales ze w skrócie moc silnika razy 70 i wychodzi pojemność kondensatora.
Drugie pytanie mam silnik 3faxowy ale ma tylko 3 bolce w skrzynce czy taki też można podłączyć do jednej fazy z kondensatorem ??
Raczej ta pojemność nie będzie problemem. Stawiałbym na wadliwy kondensator lub wyłącznik odśrodkowy który już w silniku 1.1kW pewnie jest zainstalowany.
Taki silnik z trzema wyprowadzeniami ma już wewnętrznie połączone uzwojenia. Jeżeli ma w trójkąt to ok ale jeżeli w gwiazdę (a raczej tak) to już lipa.
Teraz już wiem ze jak wybucha przy silniku kondensator jeden po drugim to zepsuł się wyłącznik odśrodkowy 🤣
Witam mam pytanie co się stanie jeśli wyłocznik odsrotkowy nie rozłącz obwodu
Witaj , silnik firmy AEG 50 Hz ; 220 V ; 650 W . Jest to szlifierka stołowa w obudowie żeliwnej z XX w. I tutaj moje pytanie . Jakie są koszty przewinięcia takiego silnika ? Szlifierka podoba mi się ze względu na mocną obudowę i łatwość naprawy . Zakładam wersję pesymistyczną że to nie uzwojenie rozruchowe lub kondensator się sfajczyły.
Przewinięcie nie jest aż takie drogie. Ceny są różne ale myślę że nie będzie to więcej niż 100zl, ale tutaj zupelnie strzelam. A jakie są objawy? Wybija bezpieczniki? Spróbuj energicznie zakręcić kamieniem i wtedy włączyć
dodac mozna do tematu silnik jednofazowy bez kondensatora szczotkowy lub indukcyjny , nastepnie jednofazowy ze stale podlaczonym kondensatorem i trojfazowy podlaczony w trojkat
Witam. Czy pomiary rezystancji uzwojeń bedą takie same, gdy założony zostanie kondensator? Głownie chodzi mi o to, czy kondensator wpłynie na pomiary, czy za kazdym razem, gdy chcemy zidentyfikować uzwojenia musimy ten kondensator wypinać czy nie. pozdro
Samego kondensatora nie trzeba wypinać, dopóki nie mierzy się rezystancji przez kondensator. Czyli mierzymy uzwojenie na "wyjściu" kondensatora.
Fajne mam przypadek silnik działa normalnie ale jak sie zagrzeję to traci moc i sie rozgrzewa mocno jak ochłonie to działa normalnie i potem znòw
Proszę sprawdzić rezystancję izolacji. Prawdopodobnie już się sypie ;) no i jeszcze pytanie jaki silnik
Cześć, mam problem z pompą głębinową jednofazową. Po sprawdzeniu innych rzeczy obstawiam uszkodzenie właśnie pompy. Pierwsze pytanie, czy kondensator może być wbudowany w taka pompe? Co pokaże pomiar z wbudowanym kondensatorem. Czy pomiar można dokonać bez wyciągania pompy ze studnii? Do skrzynki wchodzi 3 żyłowy przewód (brązowy, niebieski, żółto-zielony / podpięty pod L idący na lacznik ciśnieniowy, N i PE spięte na szynach). Pomiar multimetrem jest możliwy? Dzięki za odpowiedź
Witam. Po pierwsze, wątpię aby tam był silnik z kondensatorem. Po drugie, zależy co wybija. Jeżeli różnicówka, to należało by zmierzyć miernikiem rezystancji izolacji przebicie na obudowę. Wtedy styka się L i N od pompy razem, i mierzy do PE. Jeżeli nadprądowy, to można zmierzyć rezystancję uzwojenia (pomiędzy L i N). Ale można tylko powiedzieć, że wynik powinien być większy niż (w przybliżeniu) 1Ohm, bo to rezystancja przewodów. Nie da się jednoznacznie po tym pomiarze stwierdzić czy silnik jest spalony czy nie. Raczej trzeba wyciągać pompę.
@@technicznygaraz5445 Bardzo dziękuję za odpowiedź! Najlepsze jest to, że nic nie wybija, czyli prawdopodobnie brakuje tego kondensatora. A poprzedni właściciel jest klamczuszkiem. Pozdrawiam!
To może zerwany kabel?
Super, bardzo dobry materiał.
Mam pytanie odnośnie mojego silnika. Czy możliwe jest żeby na uzwojeniu pomocniczym było 7 ohmów, a na właściwym tylko 4ohmy?
Witam. Jeżeli chodzi o różnicę w rezystancji to normalne , a jeżeli chodzi o samą rezystancję to może ona być różna w zależności od silnika.
Jak dobiera się kondensator do silnika jednofazowego?
Witam czy jest możliwe że silnik jednofazowy może pracować wolniej?
dobrze by było gdyby na zajęciach tak tłumaczyli :(
Czy uzwojenie pomocnicze jest zawsze odłączane? Czy może pracować cały czas?
Podłączyłem falownik 3f do takiego silnika 60W działa. Czy mogę spalić uzwojenie pomocnicze przy niższych prędkościach?
To zależy od silnika. W małych silnikach uzwojenie rozruchowe działa cały czas.
Jak falownik 3f do silnika jednofazowego?
Probowaoem napeawic pompe i lipa . Wymienilem kondensator i dalej buczy. Po obrocie wirnukiem startuje 😢
Witam,
Mam identyczny problem z silnikiem od tokarki. Buczy i trzeba mu nadać moment obrotowy żeby ruszył ale nie kręci się już z taką mocą jak poprzednio. Co mogę dalej zrobić, jak sprawdzić co z nim jeszcze jest nie tak?
Jezeli jest tam kondensator który nie jest rozłączany po starcie to silnik będzie miał mniejszy moment. Wymiana kondensatora po pierwsze! Pozdrawiam
Jeszce warto poruszyć tematy silnika trzy fazowego synchroniczny to jest BLDC a w tym temacie jest o asynchronicznych no i są jeszcze krokowe silniki
Będzie również o silnikach prądu stałego. Zapraszam do obserwowania kanału.
Możesz mi wytłumaczyć dlaczego skoro palcami nadałeś moment obrotowy to dlaczego jedna faza podtrzymuje obroty wirnika skoro pole magnetyczne nie obraca się jak przy przesunięciu fazowym tylko pulsuje według jednej fazy pole magnetyczne ?
Jeżeli nadałem na początku moment obrotowy wirnikowi to wystarczyło żeby już tylko pulsujące pole go obracało. To tak w skrócie bo to bardziej skomplikowana sprawa. Sam wirnik (a raczej jego budowa) w silnikach klatkowych stanowi swojego rodzaju uzwojenie.
Bezwładność wału za to odpowiada. Silnik siłą rozpędu przekracza punkt martwy, w którym nie jest generowany moment obrotowy.
A jesli silnik wcale nie buczy? Przycisk ok. Kosiarka nie włącza się. Kondensator ok.
Tylko która oporność odpowiada któremu uzwojeniu ? 🙂
Witam. czy w takim silniku mozna zalożyć regulator obrotow
Można prosić o link do materiału o silnikach szczotkowych ? Pozdrawiam
Witam. Nie robilem jeszcze filmu o silnikach szczotkowych, ale napewno taki się niedługo pojawi. Pozdrawiam
Mam taki sam problem dostałem pompę wody i też nie daję rady sama się uruchomić tylko trzeba zakręcić sprawdzałem podłączając i by kondensator o podobnych albo o tych samych parametrach od innego silnika i też to samo było nie chciał ruszyć to zwoje mogą być wadliwe?
Samo uzwojenie raczej żadko się przepala ale jest to możliwe. Jeżeli jest tam wbudowany wyłącznik odśrodkowy, to raczej stawiałbym na niego.
@@technicznygaraz5445
No właśnie, tylko najgorzej że ten silnik nie posiada tego wyłącznika odśrodkowego, no nic najwyżej złoże i będę ręcznie uruchamiał pompę 😅.
no fajnie , Ja nie elektryk a zrozumiałem
Weź mnie ze sobą do pracy... za darmo :) Ale masz ŁEB🤯
😅😅 dobre! Trzymam za słowo jak coś!
@@technicznygaraz5445 ja z Rzeszowa jak cos 😃 działam w elektryce, powiedz mi czy PLC mógł by zrealizować automatykę domową na równi powiedzmy z systemem Grenton lub Loxon? I czy mogło by to być opłacalne? Pozdrawiam
Oczywiście tak. Tutaj ogranicza Cie twoja wyobraźnia. Co do komunikacji to przez odpowiednie moduły można się komunikować różnymi drogami, nawet bezprzewodowo lub GPRS ale nie sądzę żeby do automatyki domowej potrzebna była transmisja danych. Wystarczyło by pewnie kilka wyjść i wejść cyfrowych, tak aby PLC wiedział kiedy został załączony alarm czy kiedy rolety są zasunięte. Pozdrawiam
@@technicznygaraz5445 ok dzięki, będę dalej śledził 👍 mega robota, nawet taki głąb jak ja praktycznie wszystko zrozumie 😃
😅😅 skoro ktoś się w ogóle zabiera za takie rzeczy, to musi być choć trochę ambitny. A to połowa sukcesu! Pozdrawiam
Czy można taki silnik podłączyć pod np sterownik rolet żeby mieć możliwość przełączania prawe-lewe obroty za pomocą przełączników Góra -dół w aplikacji sterującej tym switchem? Z góry dzięki za odp.
Witam. To zależy jaki jest tam sterownik. Osobiście nie naprawiałem, ani nie zajmowałem się nigdy takimi roletami (jak rozumiem dużych drzwi przemysłowych). Nie pomogę w tym temacie. Pozdrawiam.
Witam mam pytanie ponieważ kompletnie nie znam się na elektryce.Kupiłem agregat prądotwórczy jednofazowy i teraz jedna szlifierka kątowa działa a druga nie..co może być przyczyną? Działająca ma oznaczenia 230v 50hz a ta którą nie działa 230v-240v 50hz-60hz nie mam bladego pojęcia o co chodzi, pomożesz?
A jaka jest moc jednej i drugiej? Ile Wattów?
@@technicznygaraz5445 ta którą działa ma 500w jakiś chińczyk a nie działa Makita ma ok 700w agregat ma 3500w rozruchu i 3000w stałej
@@technicznygaraz5445 próbowałem wiertarkę 900w i też działa..
@@technicznygaraz5445 nie wiem czy to wogóle ma znaczenie czy tylko zbieg okoliczności ale jak pisałem w pierwszej wiadomości urządzenia które działają mają na tabliczce 230v-50hz a ta Makita ma 230v-240v , 50hz-60hz nic innego nie przychodzi mi do głowy,jutro poszukam jeszcze innych urządzeń z widełkami voltów i herców i zobaczę czy też nie będą działać czy to tylko zbieg okoliczności
Ale agregat gaśnie, czy nic się nie dzieje z agregatem a n po prostu szlifierka nie załacza się?
Witam.Mam silnik 2.2kw 1f jak najlepiej sterować obrotami co zastosować?Czy budżetowy regulator da radę i nie uszkodzi silnika?
Sterowanie obrotami silnika jednofazowego nie jest takie proste. Co masz na myśli "budżetowy regulator"?
@technicznygaraz5445 Np taki regulator potencjometr z radiatorem za 20zł.Czy konieczny jest falownik?
To nie zadziała. Można by zastosować taki układ przy silnikach szczotkowych ale przy 2.2kW klatkowym to już się nie sprawdzi. Falownik też nie. Są falowniki do silników jednofazowych ale są bardzo drogie.
@@technicznygaraz5445 Jest jakieś sensowne rozwiązanie?
Najprościej zastosować falownik zasilany jedną fazą (jeżeli nie jest dostępna instalacja trójfazowa) i silnik trójfazowy. Będzie on miał o wiele większy moment obrotowy przy niskich obrotach.
Czy każdy silnik jednofazowy z kondensatorem ma wyłącznik odśrodkowy
Witam. Nie każdy. W małych silnikach jednofazowych kondensator pracuje cały czas. Pozdrawiam.
Laudetur Iesus Christus 👍👍👍 Deo gratias 👍👍 👍
Teraz mało który silnik jednofazowy ma wyłacznik odśrodkowy, i wykorzystuje kondensator do wiekszego momentu obrotowegoj.
10:00 to jest wyłącznik odśrodkowy a nie " włącznik"
a jak silnik od starej pralki na kabelach zasilania piszczy to znaczy ze spalony - zwarcie> ?
A witam. To pewnie znaczy, że trzeba łożyska wymienić😉
@@technicznygaraz5445 nie nie zle napisalem.. stara pralka nie dziala a jak szukam przyczyny .. kondensator ma tyle co na obudowie a na przewodach zasilania pokazuje 27 omow.. nie za duzo ?
@@technicznygaraz5445 silnik buczy i pobiera 300w ale sie nie kreci ... raczej szrot juz ? z kondensatorem jak i bez to samo jest
Cięzko mi ogarnąć te dane. Może uzwojenie rozruchowe?
Kiedyś z wiertarki usunąłem kondensator i urządzenie pracowało :)
Tyle tylko, że usunąłeś prawdopodobnie kondensator przeciwzakłóceniowy z silnika komutatorowego prądu zmiennego...
a jak wlaczam silnik 1f z kondensatorem, i on byczy to znaczy ze z kondensatorem sie cos stało?
Raczej tak. Rzadziej to uzwojenie startowe.
Jaki kondensator powinien byc do silnika jednofazowego 1.5kw jest to pompa glebinowa omnigena. Tak sie stopil kondensator ze nie da sie rozczytac ile powinno byc mikrofaratow
Witam. 1,5kW x 70 = 100uF.
Filmik świetny ale proszę zwrócić uwagę na język ,który Pan używa.
Napiszę tak jak Pan mówi:”
Druge take filmiki nie są tak interesujące kedy robi je ktoś inny...”
Bez złośliwości bardzo proszę zwrócić na to uwagę ,,,,,
Dziękuję za komentarz, ale uważam, że jeżeli ktoś sam popełnia błędy to nie powinien zwracać uwagi innym! A mianowicie: przed "ale" stawia się przecinek, spacji nie wstawiamy przed przecinkiem, wykrzyknikiem, a także po cudzysłowie otwierającym.
Nie wydaje mi się, aby moja wada wymowy miała większe znaczenie dla majsterkowiczów, którzy czegoś się chcą nauczyć. Bez urazy, oczywiście.
Pozdrawiam serdecznie
Jak uzyskać prąd jednego fazowego, jeśli jest uzwojenie na wirniku
Nie rozumiem pytania
Jak go przerobic na radnice
Witam. Nie wiem co to "radnica"
Nie ma odcinków za długich.
Część, mam silnik jednofazowy a w środku ma dwa kondensatory. Silnik się kręci po ręcznym rozruchu. Moje pytanie jak sprawdzić czy kondensatory są sprawne? Pozdrawiam
Witam. Do pomiaru kondensatorów służy specjalny miernik ESR. Jeżeli masz miernik z funkcją pojemności, to możesz zmierzyć tylko pojemność ale to niewiele Ci powie. Możesz w ciemno wymienić kondensator rozruchowy a najlepiej wymień obydwa. Jeżeli rozruchowy padł, to pracy też nie ma długiego życia przed sobą. Pozdrawiam
Dziękuję za szybką odpowiedź. Właśnie wymieniłem- stare są duże i mają 3,7 mikrofarada a nowe które kupiłem są o połowę mniejsze i mają 3,75 mikrofarada. Czy jest różnica która końcówkę gdzie podłącze? Czy jest coś takiego w kondensatorach jak plus i minus ?
W podłączeniu różnicy nie ma. Wielkość może sugerować inne napięcie! Czy na pewno te nowe są na 400V?
3,7uF? To ile watów ma ten silnik?
Tak, 3,7uF. Silnik ma 100/150w. To jest silnik ze szlifierki polerki.
Nie do końca. Bez niezbędnego omówienia sprawdzania rezystancji uzwojeń i prostych obliczeń w porównaniu do danych na tabliczce znamionowej, by sprawdzić same uzwojenia.
Czyli?
Bu
SĄ TYLKO SILNIKI KOMUTATOROWE I SILNIKI Z ZWOJEM ZWATYM LUB KODESATOREM CZYLI DRUGĄ FAZĄ
Ale komplikujesz. Zamiast tłumaczyć wszystko na raz wcinając między wątki to objaśniaj wszystko osobno. Fajnie jakbyś wytłumaczył najpierw silnik asynchroniczny z kondensatorem, potem ten większy, a na końcu ten z wentylatorem. Uwierz mi, że to ułatwi ci tłumaczenie, a widzom zrozumienie. Dodatkowo łatwiej będzie ci to wszystko zmontować, a sam film może trwać krócej bo nie musisz zo chwile wracać do czegoś tam bla bla... Obejrzę też nowszy film bo może mój komentarz nie ma absolutnie żadnego sensu xD
Dzieki za rady. Szkoda, że sam nie robisz żadnych filmików. Mógłbym zobaczyć jak to w praktyce wygląda. I może czegoś bym się nauczył.
Pozdrawiam
@@technicznygaraz5445 Ja sam nie potrafię nic tłumaczyć, co jest niestety faktem. Wymaga to jednak doświadczenia. Oceniłem na podstawie wielu materiałów. W każdym razie film dobry. Nie jestem hejterem, a zdaje się, że za takiego mnie uznałeś. Pozdrawiam i miłego dnia.
Za hejtera nie, ale za surowego krytyka tak😉. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak ciężko jest wytłumaczyć coś nowego tak, aby było to możliwie przejrzyste. Do tego nagrać video a potem to poskładać w miarę dynamiczny i zwięzły materiał. Cały czas się jeszczę uczę. Pozdrawiam.
Błagam ! Nie mówi się kedy tylko kiedy !
Poprostu powiedz to żeby zrozumiał prosty człowiek a nie profesor😅
Uwierz mi, że to najprościej jak się da😉