Kogeneracja jako jedyna droga do oszczędności i niezależności.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 жов 2023
  • W tym odcinku opowiadam o zaletach ogrzewania kogeneratorem i o realnych oszczędnościach na ogrzewaniu.
    Jeśli jesteś fachowcem lub szukasz fachowców zarejestruj się na
    fachowcy.tv/
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 111

  • @marcinwozny2264
    @marcinwozny2264 8 місяців тому +3

    Wątpię że jakikolwiek rząd zgodzi się żeby ktoś oprócz przedsiębiorstw energetycznych bądź korporacji mógł zarabiać na produkcji energii, nawet z PV robią coraz więcej problemów. Bo tu nie chodzi o dobro ludzi i bezpieczeństwo energetyczne czy tania energię, tylko pieniądze dla tych nielicznych.

  • @brunobomberiii8621
    @brunobomberiii8621 8 місяців тому +2

    To, co Pan mówi jest bardzo logiczne. Nigdy jednak nie będzie dotowane i żaden lewak nie uzna tego za OZE, bo żadna wielka światowa globalna firma na tym nie zarobi. I tu ten pomysł pogrzebią i przyklepią, żeby nikt nigdy tego nie wykopał. To dokładnie spotkało moim zdaniem cudowny wynalazek Ludwika Mękarskiego, czyli silnik tłokowy na sprężone powietrze. Najczystsza ekologia, bez ogniw, bez wielogodzinnego ładowania, bez groźby pożaru. Błyskawiczne tankowanie. Tylko rozwijać technologię. Ale nie zarobią na tym Chiny i związani z ich rynkiem finansiści. Pozdrawiam!

  • @arturarturowski7098
    @arturarturowski7098 8 місяців тому +3

    Przykro mi, nie zgadzam się, gdyby komukolwiek w naszy kraju zależałoby na tym co dla mieszkańców DOBRE to dawno byłoby inaczej, ale tu tym na górceee nie zależy. Podpowiadanie im nowych rozwiązań to zbrodnia. ONI to wykorzystają przeciw nam, opodatkują itd bo im chodzi o władze i kasiore a nie o czyjkolwiek dobrostan. Pomysły trzymajcie dla ziomali, róbcie wynala,ki w garażach, piwnicach...a ci ONI wszystko wykorzystają przeciw nam. Pomysł ok, są też inne ale ciiii! bo ustawè na to zrobią. Pozdro.

  • @LachowskiMariusz
    @LachowskiMariusz 8 місяців тому +5

    Kogenerator + bufor - to idealne połączenie. :]
    W tym kierunku właśnie idę..

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 8 місяців тому

      Możesz coś powiedzieć o swojej instalacji, ile litrów bufor masz/planujesz? Jaki silnik? Pytam z ciekawości.

    • @LachowskiMariusz
      @LachowskiMariusz 8 місяців тому +1

      @@mateuszek2662 bufor 1000l, 144m2 domu, silniki na tapecie aktualnie dwa: słynny matiz, który będzie zagazowany oraz skodowsk 3garowyi diesel 1.5..

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 8 місяців тому

      @@LachowskiMariusz Ten diesel to bez turbo? Nie kojarzę tego silnika.
      Jeden benzyna drugi diesle żeby mieć w razie co silniki na dwa niezależnie paliwa (benzyna+gazy lub wszelkie oleje)

    • @LachowskiMariusz
      @LachowskiMariusz 8 місяців тому

      @@mateuszek2662 1.5 ze Skody Praktik 2007, słynny 3 garowiec.
      Jedyny problem na ten moment to wyszukać jakiś generator prądu około 10kv, którym chciałbym początkowo grzać grzałkę w buforze a finalnie doładowywać bank prądu w domu.

    • @patrykkruszewski4909
      @patrykkruszewski4909 8 місяців тому

      @@LachowskiMariusz wypowiadając się w zakresie motoryzacji to jednak każdy silnik czterocylindrowy będzie trwalszy i łatwiej sterowalny więc polecam jakieś 1.0 z francuzów.

  • @tomaszmarcjan4686
    @tomaszmarcjan4686 5 місяців тому +1

    Ogólnie co do kogeneratora to zgadzam się z Tobą w 100%, ale na koniec z tym dolnym źródłem to trochę popłynąłeś. Też kiedyś myślałem o tym, ale eksperyment myślowy wyprowadził mnie z błędu. Jeżeli na wlocie powietrza do pompy ciepła postawisz farelke 2kw to pompa ciepła zrobi Ci z tego 8kW? Nie, ilość dostarczonego ciepła się nie zmienia, pompa powoduje tylko zwiększenie temperatury ciepła dostarczonego z dolnego źródła i przekazanie tego ciepła do odbiornika tylko o wyższych parametrach. Pompa tego ciepła nie produkuje tylko transformuje. I energię elektryczną pompa zużywa na ten właśnie proces transformacji. Z punktu widzenia elektryka pompa ciepła to nie generator a transformator właśnie.

  • @ryszardprzybyo7182
    @ryszardprzybyo7182 8 місяців тому +4

    Witam. Pozdrawiam wszystkich posiadaczy i budujących kogenerator, jedni z nielicznych myślących o poprawie niezależności energetycznej Zbudowałem i ogrzewam dom , produkując energię elektryczną . Obecnie silnik 2,3 5cyl zasilany lpg podciśnienie pracuje na 850 obr napędzając 4 generatory . 3 generatory przy tych obrotach produkują 4,5 kW do bufora wspomagając ciepło spalania ,zawsze mogą być przekierowane w miejsce zapotrzebowania .4 gen. zasila magazyn energii 240Ah .W tym rozwiązaniu skoki obrotów nie występują. Przy 1700 obr produkuje 16 kW 230Vpod obciążeniem , nie jest sprawdzony prąd ładowania magazynu przy tych obrotach. Sprawność nieporównywalna z dostępnymi urządzeniami która znam.

    • @Sven745
      @Sven745 8 місяців тому

      Kolego... Czy to aby nie jest silnik z Volvo 850? Bo w sumie mam taki na palecie i natchnęła mnie Twoja opowieść do poszukania dla niego nowego zastosowania. Mam 2,4 170 KM.
      Ile Ci to pali i ile z tego energii wyciągasz? Jeśli to jest ten silnik o którym myślę, to byłbym zobowiązany za więcej informacji, gdyż, jak mówiłem WSZYSTKO do budowy takiego generatora (z prądnicą włącznie) mam w garażu. Jedynie brakuje know how sposobu na wysterowanie tego.

    • @ryszardprzybyo7182
      @ryszardprzybyo7182 8 місяців тому +1

      Witam. Znam ten silnik i mam sam. z tym silnikiem. Posiadam taki silnik przygotowany do kogeneratora czeka na swoją kolejkę. Jest prosty w wykonaniu kolektora wydechu z płaszczem wodny ssący kolektor jest po przeciwnej stronie. Co do mojego urządzenia który jest zamontowany ,jest to silnik audi c4. Sprawa spalania w dwa tygodnie cztery butle 11kg ,niebyło tragedii z temperaturą, pracował na 800 obr. produkcja pr. 4,5 kW przy 1700 obr 16kW na 3 generatorach 4ty jest do ładowania magazynu 48v. Mam zbudowany zestaw grzałek 20szt po 1800 W 230V.Dane elektryczne są zdecydowanie zaniżone, mam dziewięć faz na 230V mogę podłączyć dwie grzałki pod fazę zwiększając moc. W moim przypadku nie muszę tego robić , ogrzewam dom rozbudowany i ocieplony z 1964 r.250m2. Grzałem ekogroszkiem przez 17 lat ,drugi rok ogrzewam gazem z prądem.

    • @Sven745
      @Sven745 8 місяців тому

      @@ryszardprzybyo7182 4 butle na 2 tygodnie dość dużo, chociaż mówimy o prądzie i ogrzewaniu jednoczenie w sumie... Dom ocieplony? Jakie zużycie energii i węgla było przed kogeneratorem dla porównania?

    • @ryszardprzybyo7182
      @ryszardprzybyo7182 8 місяців тому

      Przejdę do spalania. Eko wychodziło 6t dobrej jakości na sezon, piec 5klasa.Stąporków.Spr.urządzeń na paliwa stałe to jest 40/75% zrozumiałem to przy przeliczaniu i budowie kogeneratora i dla przykładu jedna butla lpg 11kg= 136kwh /4szt =544kwh koszt 232zł ekogroszku zbiornik mało czyli 7wor25kg około2wor. cena {nie wiem} sprawność urządzenia przy tej chłodnicy spalin tj 95/98% od chłodnicy na zewnątrz odprowadzone spaliny rura kanalizacyjna fi 50 pcv temp. powrotu z bufora.

    • @ryszardprzybyo7182
      @ryszardprzybyo7182 8 місяців тому

      Sorki. podałem błędnie ilość groszku, tj dwa tygodnie to przy obecnej temperaturze min.10woreczkow 25kg@@Sven745

  • @mecenasonoffgrid
    @mecenasonoffgrid 8 місяців тому +5

    Podpisuję się Waldku obiema rękami pod tym co mówisz taki zestaw bufor plus magazyn energii do tego kogenerator i fotowoltaika na pełną niezależność przez 12 miesięcy A jakby jeszcze ktoś do tego zestawu miał pompę ciepła to już w ogóle

    • @piotr.z
      @piotr.z 8 місяців тому +1

      Taki zestaw o jakim pan wspomniał, wymaga jeszcze większej "niezależności finansowej". Jakbym taką miał, wolałbym kupić dom w bardziej "przyjaznym" klimacie. Pozdrawiam

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 8 місяців тому

      @@piotr.z ja tam lubię ten nasz nieprzyjazny bajzel ;)

    • @darkneess
      @darkneess 8 місяців тому +2

      fajnie fajnie, ale taki zestaw ekonomicznie bez sensu, jedynie dla fascynatów.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 8 місяців тому

      @@darkneess poczekajmy co stanie się z cenami nośników energii typu gaz prąd w przyszłym roku bo póki co są jakieś dziwne fluktuacje jakieś blokady cen nie rynkowe podejścia do branży fakt na dzisiejszy dzień zwrot inwestycji 10-15 lat przy budynku który ma duże zużycie

  • @OK-bp9tr
    @OK-bp9tr 8 місяців тому +1

    OZE to może by mogło być na gaz drzewny, ale u nas chyba jeszcze nie. Kogeneracja jest git. Dżapanasy to stosują a i niemiaszki z Viessmanna też. Są pewno i inne systemy.
    Dorabianie kogeneratorów do istniejących instalacji kotłów (na cokolwiek), pomp ciepła etc. i tworzenie do tego magazynów energii jest ekonomicznie nieuzasadnioną sztuką dla sztuki.
    Co inszego jak kto se sam to zmajstruje!
    Jest zabawa, jest satysfakcja, może nawet to się zwróci po jakichś 50 latach 😀A może po pięciu? Zależy kto ma do czego smykałkę, jaki ma park maszynowy i do jakich "darmowych" materiałów ma dostęp.

  • @krzysztofligeza3378
    @krzysztofligeza3378 8 місяців тому +3

    W całej tej branży każdy promuje swoją "jedyną drogę" Już słyszałem że magazyn energii to jedyna droga, tu o kogeneracji, gdzieś o domu pasywnym. Oczywiście każde rozwiązanie jest dobre, ale nie dla każdego. Są prosumenci na starych zasadach. Silnik spalinowy wytwarza hałas i wibracje, co może przeszkadzać nam i sąsiadom. Akurat mam agregat czterosuwowy i wiem o czym piszę. Sytuacja na świecie jest skomplikowana i dynamiczna. Nie wiadomo co będzie z cenami paliw, nie wiadomo czy UE się utrzyma, może będzie paliwo od naszego wschodniego sąsiada z którym się pogodzimy. Może się okaże, że najtańsze będzie drewno i odporne na wszelkie zakłócenia. Ogólnie inwestowanie ma sens jeżeli następne 10-15 lat jest przewidywalne. A teraz to najlepiej zainwestować w dobrą zabawę dopóki możemy się bawić.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  8 місяців тому +2

      Właśnie ten film jest o tym, że nie masz INWESTOWAĆ. Ten film jest o tym, że skoro i tak grzejesz się gazem lub olejem to kup kogenerator, a nie kocioł gazowy, czy olejowy.

    • @marcinwozny2264
      @marcinwozny2264 8 місяців тому +2

      ​@@ZeptoBoxplale w jakiś sposób jest to inwestycja bo kogeneracja jednak drożej wyjdzie, więc kwestia czasu zwrotu kosztow odgrywa tu znacząca rolę.

  • @piotrjaniak4155
    @piotrjaniak4155 8 місяців тому +1

    O to mi właśnie chodziło. 🎉

  • @VEKYR900
    @VEKYR900 8 місяців тому +2

    nie ma i nie będzie czegoś takiego jak niezależność. Za chwilę będą podatki od pv i od magazynów energii, przeglądy i legalizacje, to jest fikcja. Na razie jest jak jest ale jak się tego zrobi dużo to się odpowiednie urzędy za to wezmą....

  • @radekwoffgrid6872
    @radekwoffgrid6872 7 місяців тому +1

    Mam fajny agregat na ON
    Agregat proton 12 kw jest chłodzony cieczą na targach w Kielcach rozmawiałem z tobą czy to by się nadawało już wtedy mówiłeś ze tak cały czas kombinuje jak go wykorzystać problem w tym ze Diesel jest głośny i nie mam pomysły gdzie go zamontować 😂
    Ale zobaczymy może coś się wymyśli

  • @edwardszafkowski4353
    @edwardszafkowski4353 4 місяці тому

    Super , proszę powiedz mi jaki jest koszt miesięczny za gaz ziemny.

  • @SlimYourself.
    @SlimYourself. 6 місяців тому

    Czy instalacja kogeneratora dla 100 m2 domu jednorodzinnego ma rację bytu czy jest jakkolwiek opłacalne ? Czy istnieją tego typu małe urządzenia na rynku ?

  • @cyklista7774
    @cyklista7774 8 місяців тому

    Właśnie problem w samodzielnym robieniu u 99% ludzi. Jak pojawią się gotowe rozwiązania, które wystarczy podpiąć do gazu, centralnego i prądu i będą w mocach 10kw ciepła za pieniądze 10-50 tysi to może to dopiero ruszyć na bardziej masowa skalę. Przy okazji jak ktoś ma teraz kocioł gazowy to ma tez komin na spaliny z niego i tez taki ko-generator powinien właśnie w ten komin spaliny wypuszczać a nie obok siebie nad ziemią.

  • @-fazik-3713
    @-fazik-3713 8 місяців тому +2

    Gdyby urządzenia do rozwiązań domowych były dostępne to na 100% były by rozchwytywane. Sam bym z chęcią kupił.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  8 місяців тому +1

      Właśnie staram się znaleźć producenta...

    • @-fazik-3713
      @-fazik-3713 8 місяців тому

      @@ZeptoBoxpl Super!

    • @sylwesters.4048
      @sylwesters.4048 7 місяців тому

      Szwaby maja system oparty na wodorze. Kombajn który produkuje i magazynuje wodór z paneli a następnie przetwarza go w druga strone na prad i ogrzewanie i jest to zestaw pod domek jednorodzinny. Tutaj jest pole do działania-wodor jako bufor energii

    • @dariuszantoniak9355
      @dariuszantoniak9355 4 місяці тому

      Czesi kiedys mieli takie oparte na silnikach skody. Moze ten kierunek? ​@@ZeptoBoxpl

  • @Sanhosez
    @Sanhosez 8 місяців тому +6

    Szkoda że nie można kupić w sklepie kogeneratora o małej mocy cieplnej 5-10kW. Jak szukałem to były duzej mocy. Chyba że są tylko kulawo szukalem :p
    Budowa własnego urządzenia jest trudna i trzeba mieć czas a jego wiecznie mało.

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 8 місяців тому

      Są takie małe kogeneratory ale bardzo trudno dostępne, wręcz niespotykane.

    • @piotr.z
      @piotr.z 8 місяців тому +4

      Czyli jak Yeti 😂 są, ale nikt nie widział

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 8 місяців тому +1

      @@piotr.z Widziałem dwa, przez całe moje życie 😎

    • @LachowskiMariusz
      @LachowskiMariusz 8 місяців тому +1

      @@mateuszek2662 pamiętasz modele/producenta ?

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 8 місяців тому

      @@LachowskiMariusz Nie pamiętam właśnie.

  • @Pwalkiew
    @Pwalkiew 8 місяців тому

    A po jakim czasie się zwraca taki kogenerator z samochodu

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  8 місяців тому +1

      To tak jakbyś pytał "Po jakim czasie zwraca się kocioł gazowy?" Właśnie zrozum, że to jest coś co kupujesz i użytkujesz jak np sam dom. Nikt przecież się nie pyta: "A kiedy spłaci się dom?"

  • @Fikusneciasteczko
    @Fikusneciasteczko 8 місяців тому

    Jestem za, ale widzę jeden problem, brak jest agregatów do kwoty 10k pln. Koszt inwestycyjny kotła gazowego to w tej chwili 5-10k pln bez montażu. Kto by zamontował urządzenie za 100k do domu? 🤯

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  8 місяців тому

      Kogenerator to koszt około 20-40 tys zł. Cały czas próbuję znaleźć firmę, która by się zajęła produkcją i serwisem. Obecne kogeneratory zaczynają się od 120 tys zł dlatego, że w większości krajów są dofinansowane.

  • @MrCzucz
    @MrCzucz 8 місяців тому +5

    kocioł do domu za 100000??? chyba o jedno zero za dużo.

    • @sebek6543210
      @sebek6543210 8 місяців тому

      To raczej rozwiązanie dla firmy. Do domu jednak trzeba coś tańszego.

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 8 місяців тому +2

      Do domu dobry kocioł to 8-10 tys. Przemysłowe nie wiem, ale wierzę że te 100 tys trzeba dać.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  8 місяців тому +1

      To wszystko co jest na rynku kosztujące kilka tysięcy złotych to nic niewarte konstrukcje idealne do szeregowców bądź bloków mieszkalnych.
      Widzę, że ludzie jak chcą coś kupić to wpisują na google kocioł i nie sprawdzając co i jak biorą pierwszą lepszą cenę z brzegu. Później lament, że komin, że zakamienione, że trzeba stację uzdatniania wody, że sto innych rzeczy potrzebnych...

    • @mikoaj4404
      @mikoaj4404 8 місяців тому

      @@ZeptoBoxpl kotły kondensacyjne o mocy nawet i 35kw to nic nie warte konstrukcje? Co Pan za brednie opowiada.. Przeciętnej osobie wystarczy nawet połowa takiej mocy w gospodarstwach domowych.
      Kamień gromadzi się głównie z cwu, którą trzeba grzać, a nie w wodzie którą raz zalewamy instalacje i krąży dziesiątki lat, tutaj kogeneracja przez wymiennik płytowy będzie miała taki sam problem..

    • @MrCzucz
      @MrCzucz 8 місяців тому

      @@mikoaj4404 Niestety ale jakość wody kotłowej ma znaczenie. Też się syf odkłada. Zależy jeszcze z czego jest instalacja. Jak w plastiku i mosiądzu, to osadzi się raz. A jak masz inne, różne metale to korozja postępuje cały czas. Wiem to z własnego doświadczenia, bo po 2 latach pracy zawiesił mi się zawór 3 drogowy w kotle. Właśnie przez ten syf, który się wytrącił. Zalałem Fernoxa i na razie spokój.

  • @sylwesters.4048
    @sylwesters.4048 7 місяців тому

    Hałas jest wielkim minusem tego rozwiazania.. kiedys pradu nie bylo a ludzie sie ogrzewali wiec ten argument tez nie ma sensu a co do pradu to panele zalatwiaja lwia czesc roku a reszte nalezy dobierac z sieci jako najbardziej optymalne rozwiazanie. Poprostu koszt instalacji a oszczednisci sa nieoplacalne . Orzynajmniej na ten moment ni i nie kazdy chce miec agregat na podwórku.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  7 місяців тому +1

      Jaki hałas? Kogeneratora? Jest cichszy niż pompy ciepła lub porównywalny. I dlaczego przeliczasz koszt instalacji na oszczędności? Czy jak kupujesz UPS do komputera to liczysz oszczędności (gdzie prądu będzie żarło więcej) czy jednak chcesz mieć bezpieczeństwo w razie braku prądu? Zacznij myśleć, a nie udowadniać sobie, że coś się nie opłaca.

    • @sylwesters.4048
      @sylwesters.4048 7 місяців тому

      @@ZeptoBoxpl kiedy stoisz przy swoim to jakoś jednak go słychać to po pierwsze. Po drugie to biorąc pod uwagę 2 instalacje to mając różnice ich kosztow to to są oszczędności dla inwestora przy budowie domu. Jeśli różnica kogeneratora do kotla kondensacyjnego to dziesiątki tysięcy to wolę jednak zainwestować te środki w cos innego np panele i zestaw akumulatorów. Jeszcze jakby ten kogenerator pracowal na gaz drzewny to tutaj można podziałać

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  7 місяців тому +1

      @@sylwesters.4048 Czyli jak stoisz przy inwerterze to nie słychać jego pracy? Pozatym przecież on działa na dowolny, palny gaz.

  • @dinon111
    @dinon111 8 місяців тому +1

    A gdzie kupić silnik z całym osprzętem potrzebnym do odpalenia? Jak kupię całe auto to robi się problem bo trzeba zarejestrować i płacić OC

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 8 місяців тому +4

      To trzeba kupić auto, wyjąć silnik z wiązka, z wszystkim, i potem budę zezłomować, wiem że to nie łatwe ale możliwe. Ewentualnie na lokalnym złomie zamówić taki silnik z wiązka, żeby wyjęli.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  8 місяців тому +3

      Można kupić całe auto i resztę zezłomować.

  • @marcusmarus744
    @marcusmarus744 8 місяців тому

    Ja moge zbudowac kogenerator ale nie mam gazu ziemnego co mam wykozystac gaz LPG

    • @LachowskiMariusz
      @LachowskiMariusz 8 місяців тому +1

      Butle turystyki, stacja i jechana na maxa.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  8 місяців тому +1

      Zależy od zapotrzebowania i zużycia ciepła. Na gazie ziemnym w zeszłym roku wyszło mi 18 gr za kWh, a na dieslu liczyłem że powinno być jakieś 30gr za kWh. na LPG będzie pewnie coś pomiędzy, więc wszystko zależy co wygodniejsze.

  • @MILCZAR55
    @MILCZAR55 8 місяців тому

    OZE byłby kogenerator, którego paliwem byłby H2 produkowany w elekrolizerze, zasilanym przez przez Instalację PV.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  8 місяців тому +2

      OZE to odnawialne źródła energii - takie które szybko można uzupełnić, a nie tylko takie które uzyskujemy ze słońca czy wiatru. Nie znamy jeszcze wszystkich możliwości wytwarzania energii.

  • @FPV.ExploreScotland
    @FPV.ExploreScotland 8 місяців тому +1

    Nie wiem dlaczego mi to wyskpczylo na yputube . Po obejzeniu odcinla z twoim udzialem na temat aut elektrycznych wyrazilem opinie na temat twojej glupoty wiec zero zaufania w zadnej dziedzinie .rzad wspiera wszystko co napedza kase kprporacjom axnoe wasze glupoty . Pozdrawiam

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  8 місяців тому

      "Wasze głupoty" mogą być "naszymi głupotami". A ja, że jestem głupi to wiem, bo od 2003 roku jeżdżę pojazdami elektrycznymi i dlatego rząd nie ma z czego dróg budować :)

    • @FPV.ExploreScotland
      @FPV.ExploreScotland 8 місяців тому

      @@ZeptoBoxpl akurat to tylko dlatego ze w inny sposob nikt by nie kupil elektryka macie wszelkie benefity bo za wszystko placa uzytkownicy normalnych aut i tak dalej elektromobilnosc kuleje . Jesli dojdzie koedykolwiek do tego ze aut elektrycznych bedzie wiecej to bedziesz placil za wszystko tak samo

    • @FPV.ExploreScotland
      @FPV.ExploreScotland 8 місяців тому

      @@ZeptoBoxpl wlasnie dlatego wtedy na kanale opowiadaliscie takie bzdury bo aby zachecic do elektrykow trzeba klamac . Kiedys ogladalem twoj kanal ale teraz nie da,sie sluchac tych glopot na ktorych zarabiasz . Blagam o bana abym nie musial wiecej patrzec na cieboe i twoich zidiocialych kolegow

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  8 місяців тому

      @@FPV.ExploreScotland Chyba mylisz mnie z "blondynem" który twierdzi, że skutery elektryczne za 600 zł można kupić, a wiatrak za 2 tys zł naprodukuje rocznie prądu za 5 tys zł.
      Jeśli byś nie zauważył to wypowiadam się tylko w tematach których mam doświadczenie lub testuję coś na sobie.
      Jeśli twierdzisz, że oszukuję ludzi to moje dane w przeciwieństwie do "blondyna" są publicznie dostępne wraz z pełnym adresem. Więc nie pisz kłamstw, że kłamię bo to pomówienie za które możesz odpowiedzieć karnie. Nie żebym Cię straszył, tylko nie myl ludzi.

    • @FPV.ExploreScotland
      @FPV.ExploreScotland 8 місяців тому

      @@ZeptoBoxpl blondyn glownie napedza klientow chinczykom jego bzdury sa noesamowite . Nie myle cie jakis czas temu twoi koledzy zrobili lajwa na temat obsmiewania tsk zwanych teori spiskowych o autach ev wygadywali takoe bzdory ze np flowne pozary elektrykow to podpalenia potem gadali ze sorowce z bateri mozna odzyskac a ze zbiornika paliwa nie ze ludzie jezdza na bombie chodzi o paliwo . Zlamali tam wszystkoe zasady fizyki i ty tam wystapiles goscinnie i pomagales im to wysmiewac . Wdalem sie tam w dyskusje dyskutowalismy z 3 dni o oni nie maja zadnej wiedzy to sa zera zagiolem ich na wszystkim . A Ciebie lubialem nawet noe raz probowalem cos ci podppwiadac w twoich projektach ale to co zobaczylem wtedy przekreslilo wszystko . Jeszcze moge zrozumiec ze upadajacy rynek ev was prosil o pomoc a autom ev da sie tylko klamswem pomoc

  • @piotrkrzysztof797
    @piotrkrzysztof797 8 місяців тому +7

    Myślę że ten tytuł to z d... Wzięty . Panie Wawer jedyna droga do niezależności i oszczędności to zwykły piec tzw kuchnia węglowa , koza i tp.

    • @hublanek
      @hublanek 8 місяців тому +2

      a prąd z dynama w rowerze jak rozumiem ?

    • @piotrkrzysztof797
      @piotrkrzysztof797 8 місяців тому +1

      @@hublanek młody człowieku jeszcze 40 lat temu w Polsce , szczególnie na wsi ludzie sobie radzili bez prądu , 25 lat temu bez telefonu komórkowej , 20 lat temu bez internetu , 15 lat temu bez faceboka. A Co Ty zrobisz jak na trzy dni wyłączą Ci prąd? , gdzie kupisz paliwo do tego ustrojstwa? , czym zapłacisz jak w kieszeni masz tylko plastik?, co zrobisz gdy odkręcisz kran i nie poleci woda? . Takie cuda można mieć ale ale tytułować ,, jedyna droga.....

    • @hublanek
      @hublanek 8 місяців тому +3

      @@piotrkrzysztof797 skąd przyszło Ci do głowy że jestem młodym człowiekiem ? tak wiem że 70 lat temu moja Mama chodziła do pracy 10km na piechotę i to 3/4 roku na bosaka bo zwyczajnie nie było jej stać na buty, jest tylko jedno pytanie po co zapierdzielamy przez dziesiąt lat ? czy po to żeby mieć gorzej ? czy po to żeby mieć lepiej ?
      mój dom (który wybudowałem od zera własnymi rękoma) jest kompletnie niezależny od zewnętrznych przyłączy i mogę ten stan utrzymać przez cały rok
      przy czym jest w pełni komfortowy a do tego to ja decyduję o tym z jakiego nośnika będę czerpał dla niego energię (cieplną i elektryczną) bowiem mam zabudowane wszystkie możliwe rozwiązania
      będę żył w mim komfortowo nawet wtedy kiedy nie będzie możliwości kupienia paliwa, gazu, wody, prądu czy odprowadzania ścieków
      tak wymagało to sporo pracy (i trochę choć nie tak dużo pieniędzy) ale efekt jest dokładnie taki jaki chciałem

    • @bartoszgiza3871
      @bartoszgiza3871 8 місяців тому

      ​@@hublanekhej a napisalbys cos wiecej jak to zorganizowales?

    • @hublanek
      @hublanek 8 місяців тому

      @@bartoszgiza3871 ale co konkretnie ?

  • @kajne219
    @kajne219 8 місяців тому +2

    Pierdole ten temat, place 2500 zl za ogrzewanie gazem lpg do tego ok 2.000 pln za energie elektryczna rocznie. Jakiego ja wynalazku mam szukac. Dzieki za poradnik

    • @LachowskiMariusz
      @LachowskiMariusz 8 місяців тому +1

      Jaki metraż chaty - i co spala ten gaz ?

    • @sebastiand2952
      @sebastiand2952 8 місяців тому

      Ja to samo. Płacę rocznie 3tys za gaz za dom 127m2. Kocioł z przyłączem kosztowal 12tys. Do tego mam klimę 5kw. I do tego komin w kotłowni w razie ostateczności.

    • @LachowskiMariusz
      @LachowskiMariusz 8 місяців тому

      @@sebastiand2952 Gaz z sieci czy butla ?

    • @sebastiand2952
      @sebastiand2952 8 місяців тому

      @@LachowskiMariusz sieć

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  8 місяців тому

      Czyli jak nie masz prądu to ogrzewasz się nadal? Jak to Ci się udaje bez prądu? Bo nie rozumiem?

  • @jpopowski
    @jpopowski 8 місяців тому +1

    kocioł kondensacyjny za ponad 100 000 . mam stary kocioł i sprzedam panu za 200 000 zł. no bzdury. czemu taka ekstrapolacja. czy pan sprzedaje generatory za ciezka kasę? taka mam intuicję, ale moze sie mylę.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  8 місяців тому +3

      Co to za debilny komentarz? Za 100 tys zł mam nowy kocioł, a mam kupić za 200 tys używany? Społeczeństwo już jest naprawdę jebnięte.

    • @arturpodkowinski8622
      @arturpodkowinski8622 8 місяців тому

      KOCIOŁ AZA 100.000zł???? Chyba by blok grzać ;-) a ten kocioł gazowy za 100.000 to do jakiego domu. No bo przecież kogenerator z silnika Matiza 800 lub Fiata 1100 to do domu jednorodzinnego. @@ZeptoBoxpl

  • @eaglee4010
    @eaglee4010 2 місяці тому

    Może ma to i sens ale tylko z własnego paliwa (samemu tłoczyć olej z rzepaku). Jakikolwiek związek z państwem (paliwo) toś przegranym.