No powiem Ci Marcinie, ze coraz ciekawsze są te Twoje filmy, wyszukujesz ciekawych ludzi, robisz dobrą robotę i wyrastasz na Wajdę UA-camRA. Pozdrawiam Pana i mądrych inzynierów Edwarda i Artura.
No troszkę się nie zgodzę od strony technicznej.... jak twierdzi starszy Pan...po 1) nie wiem o jakiej pompie Ciepła mówi że przy-12 włączają się grzałki 12kW... ja mam pompę daikin 8kw 160m2 normalny dom ..nie termos i przy - 20 mu się na chwilę nie włączają grzałki... po 2) według wyliczenia tego Pana. 8 kWh to 1 kg węgla 🧐🤔 ja przy tej pompie jestem super zadowolony itd.. średnio teraz przy temp 0 stC pompa na dobę zużywa ok 10-15 kW... a gościa teoria to ok 2kg węgla. Wcześniej przy tych temp zużywałem worek 25 kg węgla... Coś nie tak z tymi wyliczeniami... albo proszę o info jaki piec mi na dobę spali 2kg gruszku.. adekwatnie do aktualnych poborów mojej pompy ok 10-15kw na dobę.. czekam na info
@@superhome2810 dokładnie to samo zauważyłem. Nie wiem o jakiej pompie mówił, chyba jakiejś chińskiej sprzed 30lat, bo obecnie produkowane nie mają już nawet grzałek. Moja przy -25 normalnie ogrzewała cały dom do 22stC
Off grid uzależnia, zacząłem od paru paneli, teraz turbina wiatrowa i zastanawiam sie co będzie dalej;) Bardzo przyjemnie sie ogląda ten kanał, codziennie leci do poduszki nocą;) pozdrawiam!
Cześć Na wstępie pozdrawiam Ciebie Bardzo Serdecznie I życzę fajnego dzionka. Facet myślący puki życie jego trwa zawsze coś kombinuje Dla swojego doświadczenia .
Dzień dobry. Szacun za pomysłowość i pracowitość. Teź mam panele fotowoltaiczne naścienne super sprawa jako uzupełnienie dachowego zestawu wcześniej rano zaczynają pracę i z wyższą mocą i tak samo kończą lepiej dzień. Wadą jest , że słabo działają w dni mocno pochmurne. Z tą pompą też chciałam tak zrobić ale zauważyłem , że odpowiednio sterowana na mocy klimatyzacja jest również ekonomiczna. Co do ogrzewania pomieszczeń gospodarczych mam łatwiejszy patent Bierzemy klimatyzator 3,5KW montujemy jednostkę wewnętrzną przy podłodze. Ustawiamy na 18C i przełączamy kontrolę temperatury na czujnik w pilocie. Umieszczamy pilota w takiej odległości od jednostki wewnętrznej aby miał 18C . W takim przypadku klimatyzator będzie myślał że jest już nagrzane i skręci się na minimum mocy 350W ale nie będzie miał siły zmienić temperatury tak by się wyłączył. W pomieszczeniu będzie około 14C przy zerze na zewnątrz a COP będzie około 5. Zakładamy rurę kanalizacyjną z wentylatorem na dole i z pod sufitu ciepłe powietrze ściągamy z powrotem i kierujemy na coś co chcemy by było cieplejsze.
W punkt. Czysto, tanio i można stosować wszędzie - nie tylko gospodarstwie rolnym. Można jedynie zamiast typowej jednostki wewnętrznej klimatyzatora zaproponować wymiennik sufitowy - nagrzewnicę z mocnym wentylatorem... lepiej rozprowadzi ciepło po całości.
Do Pana Edwarda - chciałbym Pana wyprowadzić z błędu. Pompa ciepła o moc grzewczej w temperaturze poniżej zera stopni absolutnie nie załącza grzałek na moc 12kW. Taka pompa ciepła nawet nie ma grzałek o takiej mocy. Grzałki w pompie mogą pobrać 20 - 30% całkowitej mocy pompy i nie więcej. Sprawdzałem to u wielu inwestorów oraz na własnym przykładzie. Pompa ciepła 14kW bez włączonych grzałek przy temperaturze -25 stopni i temperaturze zadanej 42 stopnie miała współczynnik COP na poziomie 2.1. Pobierała wówczas 6,5 - 7,2 kW i bez problemu grzała wodę do 40 stopni. Zadaniem grzałki jest wspomóc sprężarkę, ale absolutnie nie jest tak, że pompa przy ujemnych temperaturach przechodzi na grzałkę i tym samym ma współczynnik COP 1 : 0,9.
Ja podpowiadałem jednemu rolnikowi aby na owczarni zrobił.1m obornika od jesieni do wiosny. Temperatura około 50-60 st pod obornikim. Świetnie aby ogrzewać dom. Wyśmiali mnie , nażekajac że on teraz wungel musi kupować za 3k od pisu. To nie chodzi oto aby było za friko bo jak by się somsiadom chwalić i nie było by na co narzekać.
@@Artur-Free-Energy-User I twój komentarz pokazuje dlaczego społeczeństwo chce być "dojone" kiedy może wykorzystać dobrodziejstwo natury i proste zasady fizyki. Na wódę, fajki znajdzie czas i kasę zawsze - na to by zaoszczędzić rocznie 2 do 5tyś brakuje wyobraźni.
@@czesaw8751 Nicola Tesla powiedział. "Energia was otacza jest wszędzie " Nawet jak zrobisz pokażesz że jest działa.. to odpowiedź ludzi. To niestety nie możliwe, jak tanie to znaczy że to ściema że naciągacze i koło się zamyka.
@@Artur-Free-Energy-User energia faktycznie jest w powietrzu , minus dotknąć ziemi a plus nie uziemionego ! np dachu i zobaczyć na woltomierz , czym większa wysokość tym więcej energii😉
Dzięki za materiał z Pana Arturem. Obejrzałem wszystkie odcinki. 500W poboru przy ogrzewaniu 140m2 domu robi wrażenie. Myślę że dla wielu ludzi szukających oszczędności mógłby to być game changer. Jeśli to nie tajemnica, czy mógłbyś nakręcić film o tym jak dokładnie działa ten gruntowy wymiennik i w jaki sposób przekazuje ciepło na jednostkę zewnętrzną klimatyzatora.
Świetny film, prosił bym o więcej szczegółów jak zrobić ten wymiennik rurowy pod ziemią , jakiej grubości rura oraz jaka długość , jak ją rozłożyć pod ziemią . Serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne filmy
sporo emocji , sporo chaosu. nawet nie zrozumiałem czy gosc pobiera 500W i podaje na pompe ciepła, wtedy mamy przy cop 4 2 kw ciepła x 24 godz grzania non stop. 48 kwh ciepła x 6 miesiecy grzania to daje 8600 kwh . przy srednio ocieplonym domu moze być. przy okazji ocieplania . ocieplenie ociepleniem ale z własnego doswiadczenia powiem ze firmy maja raczej małe pojecie o dobrym ocieplaniu. chodzi o mostki termiczne. niestety koledzy budowlancy niewiele o tym wiedzą. moi fachowcy ,dla przykładu prostowali ściany zeby ładnie wygladało pocieniajac styropian fasadowy. jesli nasz pan w tym filmie zrobił to dobrze to wszystko sie bilansuje.
Wróciłem do filmu z Panem Arturem, ponieważ mam kolejny pomysł. Połączyć PC z kolektorem powietrznym, gdzie wylot powietrza z kolektora byłby skierowany na wymiennik w pompie i wentylator zasysałby gorące powietrze wspomagając prace pompy. Na filmach o kolektorach widziałem temperaturę powietrza ok 80C, jakby takie ciepło skierować na wymiennik to COP pompy by wzrosło do super wyników. W okresie wiosny i jesieni kiedy jest jeszcze słonecznie, ale temperatura jest niska taki kolektor podnosi temperaturę powietrza i oddaje to ciepło do pompy. Proszę o odpowiedź czy mój pomysł ma jakieś sens.
Świetna robota!!! W moim przypadku to już drugi rok bez włączonej grzałki, a mrozy u nas tęgie. Pompa ciepła Panasonic T-Cap 9kW split, gaz R410a na przewymiarowanych grzejnikach aluminiowych . Zasilanie 37"C przy minus 20 na zewnątrz, wewnątrz 21,5"C , cop 2,33. Góry- dom 150 m2, ściana 30 +10 cm styropianu . okna 2-ie szyby.
@@DobryProjekt Jak nie jak tak!😁 Zyskałem jedno pomieszczenie w którym była kotłownia, nie przerzucam już kilku ton węgla i drewna, przede wszystkim czysto w domu.Teraz myślimy w jakie źródło energii elektrycznej zainwestować żeby utrzeć nosa zakładom energetycznym.
Autorom szacunek i serdeczności ślemy za świetne materiały edukacyjne oraz pracę bezwarunkowo rozdawaną świadomej uwadze polecam pojąć treści i rozpropagować strumyk wiedzy.
Jakie to jest "tanio i oszczędnie" jak widze 20 paneli lekko 900zl sztuka na ścianie plus drugie tyle na dachu. Doliczając konstrukcje, falowniki, pompa, kopanie i instalacja można celować w 50 tys. wzwyż. Off grid jest dobrym pomysłem ale na pewno nie jest dziś tanio! Kręcicie filmiki zachwyconych użytkowników, ale oni będą następne 10 lat z nadzieją patrzyc w niebo czy chmury słonka nie zakryją. A najbardziej zadowoleni są dziś handlowcy co upychają instalacje kolejnym chętnym.
A teraz z innej beczki Czy ktoś z mających falownik panele itd zastanawiał się jakie częstotliwości emitują Czy nie zaburzają snu albo gorzej zmieniają DNA
Pokazujemy drogę a nie statystyki. Każdy dom inny więc nikt nie pójdzie w szczegółach. Musisz uwierzyć że działa. Projekt będzie rozwijany więc obserwuj kanał.
Ostrożnie z izolacją wewnętrzną. Przy niskich temperaturach na zewnątrz ryzykujemy wilgoć w ścianach pomieszczeń, w których z natury jest duża wilgotność powietrza. Źródłem wilgoci np. jesteśmy my i zwierzęta poprzez oddychanie. Punkt rosy w takim układzie jest tuż pod izolacją. Jeśli izolacja pozwala choćby na minimalną cyrkulację wilgotnego powietrza przy ścianie, następuje tam wykraplanie wody i mamy grzyby w zimie w domu, nie musimy ich zbierać w lesie na jesieni. ;)
Jeśli się ma trochę miejsca to można by też pompę ciepła lub np. rekuperator wspomóc przepuszczając powietrze wstępnie przez kolektor powietrzny, oczywiście będzie to działać przy słońcu tylko...
Gdyby wokół garażu (coś jak fundament) wkopać na głębokość 1 metra gruby styropian, nie ma potrzeby kożystac z prądu, żeby ogrzać to pomieszczenie powyżej zera st.C. Fizyka załatwi swoje. Należy jeszcze uszczelnić wszystkie mostki termiczne w tym wrota wjazdowe. Nie trzeba wtedy wkopywać wymienników, żeby wyciągać ciepła z ziemi. Ciepło samo wędruje ku górze i jeżeli nie mamy ocieplonych fundamentów, budynek nam się wychładza. Nie ma nic prostszego, bo przecież tez ziemianki nie zamarzają, a no właśnie dlatego, że mają energię z ziemi. Samo doskonałe ocieplenie nie wystarczy, jeżeli budynek będzie dziurawy jak sito. Można mieć nawet 50 cm styropianu na ścianach i 100 cm na suficie, jeżeli będzie uchylone lekko okno. Izolacja bez szczelności budynku jest niestety mało efektywna. Śmiem nawet stwierdzić, że ważniejsza jest szczelność budynku od dobrej izolacji.
Wychodzi z lasu i opowiada co on zrobił ? A nic nie zrobił ? To operatora kamery musiało zaboleć !? Ale nie martw się super że robisz takie filmy . Pozdrawiam
Dziękuję za komentarz i uwagę hehe Dokładnie wiem o kim mówił Edward, chodzi o pewien materiał, który był poświęcony nam, byliśmy obiektami komentarzy a to też sukces 😀 Koncentrowanie uwagi na nas pomaga docierać do większego grona odbiorców. Uwaga=wzrost energii. Bardzo, bardzo dziękuję za ten komentarz, ma on szczególny wymiar, niesie w sobie empatię. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na inne filmy na UA-cam Dobry Projekt z Edwardem, Arturem ... playlista Wiatrak Off Grid
Brawo! Jest sprzęt, jest gospodarstwo z terenem. Jest siła i są środki... ale nie w domku w mieście na działce 900m, gdzie ledwo można zaparkować samochód. Czyli taka sobie ciekawostka przyrodnicza.
@@DobryProjekt Pozdrawiam również i dodam, że to nie błąd tylko brak możliwości - suchy i wcześniej uzbrojony teren. Korzystam z ziemnego GWC, które się sprawdza. Optymalnym rozwiazaniem była powietrzna pompa ciepła i prosumencka fotowoltaika. Obecnie przerabiam dodatkowy offgrid z małym bankiem energii - na gorsze czasy.
W domkach zawsze jest jakaś możliwość. Instaluje się w gruncie wymienniki pionowe, montuje się wymienniki pod budynkiem np. pod plytą fundamentową. Takie wymienniki mogą być również sezonowymi gruntowymi akumulatorami energii cieplnej
Super dyskusja i film. Gratulacje. Czy jest szansa na uszczegółowienie informacji n/t gruntownego wymiennika ciepła i podłączenia do tej magicznej skrzyni, w której jest wymiennik ciepła? Pozdrawiam,
Ciekawe rozwiązanie a co z promieniowaniem radu. I musowym serwisom ulatniania gazu.. Mam bosch bezserwisowy. Przy - 10 podnosi temperaturę grzania do 32 stopni. Co z rekuperacją się zawiodłem bo mieszkam na skarpie i woda w mig znika. Średnio to 500 złotych na miesiąc utrzymanie całego domu plus podatek złodziejom
Z pionowej będzie około 60-70% tego co mogło by być przy prawidłowym kącie instalacji (oczywiście jakoś plus minus), są do tego wyliczenia w internecie.
@@ARtzieMe5 w internecie są tabelki z wyliczeniami ile energii się uzyska w zależności od kąta pv do słońca jak również przy skierowaniu pv na wschód lub zachód. My też nie chcieliśmy na dachu, chcieliśmy pionowo - zabudować balkon - żadna firma się nie garnęła do roboty, nawet wyceny nie otrzymaliśmy, telefonów mnóstwo. Ostatecznie sami musieliśmy zrobić aby załapać się na stare przepisy.
@@teresabukowska8326 Widziałem te tabele, chciałem po prostu informacji od osoby która posiada tak zamontowaną instalacje. Powiedzieć na filmie, że to działa to jedno, a pokazać rzeczywiste uzyski energii to już będzie dowód, że faktycznie warto taką instalację zamontować. Mam już jedna instalację na dachu, ale po założeniu pompy ciepła mam niedobory energii. Dysponuje ścianą szczytową ustawioną na południe i myślałem o wykorzystaniu jej pod fotowoltaikę.
bardzo fajny i pouczający odcinek. Co do zużycia energii przez dom to czy pompa ma jeszcze zapas mocy? co będzie przy -20 przez tydzień? jest jakiś kocioł alternatywny czy klimatyzator da rade? ( teoretycznie bo dawno nie było takich mrozów tak długo)
Chodzi o drut oporowy. Gdy jest czarny tzn. Nie rozgrzany tzn twoj licznik wyskakuje z orbity a ciepła niema. Dopiero gdy się zrobi czerwony a najlepiej biały wówczas licznik zwalnia a ciepła więcej. Prawo mówi że to bez znaczenia.
ŚWIETNA DYSKUSJA . P. ARTURZE I P. EDWARDZIE ŚWIETNE ROZWIĄZANIA ALE DOSYĆ DROGE I O SKOMPLIKOWANEJ TECHNOLOGI ALE SZACUN ! OGLONDAM JUZ CZWARTY RAZ . JESTEM W TRAKCIE BUDOWY TURBINY TRÓJFAZOWEJ Z KOŁEM ZAMACHOWYM MAM KOŁO ZAMACHOWE 100 Kg !
Od dawna twierdziłem jak to w filmie podkreślono, że pompa ciepła to po prostu kilkukrotnie droższy klimatyzator. jestem ciekaw co by było gdyby taką centrale zewnętrzną zastosować do przydomowej ogrzewanej kotłowni. wiem, że zajmowałaby sporo miejsca, ale czy w takim przypadku byłaby dużo większa sprawność i mniejszy pobór energii?
@@motozaniek3956 Bilansu nie oszukasz. To spróbuj użyć klimatyzatora przenośnego. Wstaw do pokoju, włączając urządzenie beż wystawienia tej rury na zewnątrz będziesz mieszał powietrzem zimnym i ciepłym = 0 czyli ani nie nagrzejesz ani schłodzisz. Dopiero kiedy dostarczysz energię z zewnątrz będzie efekt wyrzucania zimna a dostarczania ciepła.
Zamiast umieszczać gwc w warstwie wodonośnej, można zrobić drugą "wężownice" podłączona do solarów, zasypać to wszystko piaskiem, zaizolować, a piasek który nagrzewa sie do kilkuset stopni i jest w stanie przechowywać tą energię przez dluzszy okres, moglby oddawac ją do gwc, tym samym podnoszac znacznie cop ;)
Oczywiście jest w tym logika, aczkolwiek kolektory będą chłodziły jeśli chcemy nagrzewać magazyn energii z piasku do kilkuset stopni. Kolektory dają max 120 później zaczyna się to gotować "instalacja zamknięta" bufor z piaskiem to kilkaset stopni
Jesteście mega !! Brawo za pasje i pomysły !!! Panowie pytanie zasłonięcie jednostki zewnętrznej nie szkodzi jej ? Grzeje dom klima i monter zabraniał broń borze zasłaniać jednostkę zewnętrzna a ty na filmie widzę że jest zabudowana. Bardzo proszę o odpowiedź , pozdrawiam serdecznie
Trzeba się dostosować do producenta i wymagań bo inaczej po gwarancji ... Artur wszystko przerobił, inżynier po "Akademii Gurniczo Hutniczej" Wiedział co robi ...
Dziękuję za odpowiedź. Już nie mam gwarancji ale zastanawiam się czy nie zrobić zabudowy jednostki zewnętrznej żeby odzyskać ciepłe powietrze z wentylatora w mrozy napewno z użycie prądu spadnie bo klima będzie miała cieplejsze otoczenie a tak musi ogrzać powietrze z minusowa temperatura a tak będzie w zabudowie temperatura dodatnia , a na wiosnę /lato odsłaniać jednostkę zewnętrzna żeby sprężarka nie dostała po tyłku . Co pan sądzi o tym pomyśle ?
@@janoko3947naszym zdaniem NIE chyba że do zamkniętej klimatyzacji doprowadzi się odpowiednią ilość powietrza z innego źródła jakąś sporej wielkości rurą, klimatyzatory potrzebują powietrza, dużo powietrza, i jeszcze więcej powietrza. Z tego powietrza odbierają energię ochładzając powietrze a więc musi być też sporej wielkości odpływ dla tego ochłodzonego powietrza.
Cześć. Opisz coś wiecej o pompie ciepła 5kw? Czynnik r410? Dobra przy bardzo niskich temperaturach ciepło dostarczane kolo 30' wyższe temperstury mają niższy COP. Jak by kolega zastosował podobną pompe na czynnik R290 uzyskał byś wyższą temperaturę rzędu 40' tańszym kosztem z wyższym COP. Otoczenie pompy masz stałe pow 0'. pompy na R410 lepiej pracuja w dużo niższych temperaturach -20' -30' niż R290 za to R290 efektywniej grzeje do wyższych temperatur.
Tutaj powinien zabrać głos Artur, aczkolwiek z tego co czytam to przecież kolega powinien nas tu edukować a nie szukać informacji;). Skąd to zainteresowanie tematem ?
@@DobryProjekt Pan z AGH powinien wiedzieć ze z takiej temperatury jaka ma w pomieszczeniu nie jest wstanie uzyskać nic z tego silnika. Aczkolwiek jest to model silnika nisko temperaturowego, i nie nadaje sie nad świecę tylko na gorący kubek.😃
czy możecie udostępnić jakieś schematy tego wymiennika głębinowego jak i z czego został zrobiony i jak wykorzystany do klimatyzatora zaczynam budowę domu a wodę gruntową mam na metrze i myślałem o gwc rurowym do wzmocnienia rekuperacji
Artur zrobił, wyliczył, zmodyfikował i jest zadowolony a tu pokazał, że można. Oczywiście to co nam pokazał, to inspiracja dla widzów a nie schemat ;) Był szczery i powiedział nie... Aczkolwiek będziemy jeszcze robili materiały i na każdym pewnie coś nam podpowie
A ja mam pytanie, może głupie, ale zapytam, a jakby wymiennik ciepła gruntowy włożyć poprostu do studni? Tam też zawsze, nawet w największe mrozy jest dodatnia temperatura
Bardzo dobre pomysły, jednak trzeba przyznać warunki naturalne temu sprzyjają, nie każdy ma tak wysoki poziom wód gruntowych. Pan starszy bardzo zawile coś próbuje od siebie dodać, ale niech za dużo nie rzuca wzorami i mówi pełnymi zdaniami, bo staje się nudny. Na koniec liczy ile energii zawiera w sobie tona węgla, tylko zależy jak tą tonę spali, we wiadrze czy bardziej efektywnym kotle, jak już się zowiemy inżynierami. Ps. A tak w kilku słowach, Pan ma klimę przerobioną na pompę powietrze - woda i jako dolne źródło używa powietrza wstępnie podgrzanego wymiennikiem gruntowym. Potrzebna energię pozostałą bierze z pv i wiatraka. Zgadza się?
Tak. System zaprojektowany aby wypelnic w pełni zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu. A nadwyżki energi są konsumowane przez urządzenia gospodarstwa domowego. Wejdz na kanał Dobry projekt i obejrzyj filmy jak Edward korzysta z wolnej energi.
Mam drewniany dom szkieletowy, 100m2. Ściany 18 cm wypełnione natryśniętą pianą plus 10 cm dodatkowego docieplenia z zewnątrz styropianem. Przez ostatnie 10 lat aby zimą utrzymać w nim +5÷7 st.C wystarczało 2x 1kW termowentylatora elektrycznego z termostatem. Wentylację zapewnia powietrzny gruntowy wymiennik ciepła (wentylator 100W). Zakopany dość płytko 1,2m, efekt dogrzewający skuteczny do mniej więcej -10C, odczuwalny efekt chłodzący latem do temperatury otoczenia około +27C.
@@DobryProjekt Tak, czynnik glikol? Rura typu alupex, bo plastik utrudnia wymianę? Tylko offgrid ma sens bo łącząc kropki czekają nas ,,ciekawe,, czasy
Podjaraliście dziadka (czyli mnie) ale jako malkonten jest pytanie : co z wilgotnością w tym garażu przy izolacji wewnętrznej jak rozwiązana jest wentylacja . Vivat AGH.
Fajnie to się ogląda, nie czytałem komentarzy, ale najbardziej interesuje mnie czy ten wiatrak jest zrobiony samodzielnie czy jest kupiony,. I tu pytanie co to za wiatrak gdzie taki kupić?
Czy ktoś pomyślał o osłonie przeciw pożarowej ? Pianka PU płonie w sekundach coraz szybciej. Całe pomieszczenie spłonie w kilka minut, razem ze sprzętem wewnątrz. Przeniesienie się ognia na sąsiednie budynki jest bardzo prawdopodobne. Osłona tych ścian i sklepienia to minimum blacha i silikon termo odporny na połączeniach tych blach. Nie jestem "hejterem" , po prostu zauważayłem problem i tylko doradzam. Dobry Projekt to dobry program.
Po pierwsze primo jest samo gasnaca, po drugie jest bariera ogniowa izoluje termicznie, posiada atesty ogniowe i budowlane. Był jeden taki co z zazdrości chciał podpalić sąsiadowi, i się nie udało.
Pytanko do p. Artura o klimatyzator co to za model, chodzi mi o zakresy temperatur dla pracy urządzenia w trybie grzania i max powierzchnia do ogrzania...
Przykro mi ale nie podajemy szczegółów , ponieważ nie lokujemy produktów. Pokazujemy drogę. Każdy budynek jest inny inna strefa klimatyczna więc aby dobrać moc jednostki trzeba fizycznie zmierzyć moc grzewczą dla danego budynku. Zmierzyć nie wyliczyć, nie bo somsiad ma, nie bo ja panie 1000 zamontwałem jo wim zymby żem zjod.
Czy specjalna metoda ? Oczywiście, że tak przecież właśnie na tym polega modyfikacja tego co można kupić w necie:) Zachęcam do playlista Wiatrak Off Grid
@@DobryProjekt Gdzie się można wymienić wiedzą ? Może jakiś kontakt ? Ostatnio słyszałem że UE chce ograniczyć emisję gazów stosowanych w pompach ciepła. Czyli pozostanie tylko ogrzewanie elektryczne,
prawidłowo zaprojektowany budynek korzystający z zysków pasywnych nigdy (praktycznie) nie wychłodzi się poniżej zera; pasywnie bez wymiennika, pompek, nagrzewnic; zawsze wypadało by podać kubaturę ogrzewaną, koszt instalacji do ogrzewania, koszty eksploatacji, utrzymywaną temperaturę - wtedy można coś porównywać i ocenić jakość systemu
@@DobryProjekt podoba mi się postawa Pana który wyszedł poza poziom hobbistyczny i wdraża racjonalne offgridowe rozwiązania; nie podobają mi się brednie o izolacji wewnętrznej, które starszy pan próbuje przemycić do dyskusji a pan, który wydajnie grzeje swój magazyn próbuje przemilczeć choć widać, że go skręca :P
Obejrzyjcie filmy o domu pasywnym energetycznie Szoplińskiego. 3W na metr kwadratowy! Pompa ciepła do grzania wody i nagrzewania powietrza w rekuperacji z wymiennikiem gruntowym.
Ciekawy odcinek jak by się zgłębić to w każdym ogrzewaniu np tradycyjnym mając na myśli kobciucha przepuszczając dym przez szamot robimy Bank energii a oddając w atmosferę komin niską temperaturę jest zysk i tylko od nas zależy jak tą energię odzyskamy z szamotu sposobów dużo taka myśl przeszła mi przez głowę trochę nie na temat tego odcinka ale pozdrawiam czapka z glowy
Zastanawiam się czy prostrzym nie byłoby ogrzewanie bardzo dużego zbiornika buforowego przez wiatr i słońce, a ten ogrzeje nam dom i wodę pitną? Czy to jest zbyt kosztowne albo prowadzi do większych strat energii? Przyznaję że nie siedzę w tej tematyce 😀
To pozostawiam tu wiadomosc .ze poszukuje złotą rączkę kogoś kto mi ogarnie takie ogrzewanie w moim domu . Ma być tanio i ciepło a najlepiej żeby system to już figę z makiem dostał.
W szambie będzie ciepło bo rozkład mateji następujące, ale nie wchodź tam bo możesz zginąć. Podczas rozkładu powstaje toksyczny gaz H2S siarkowodor kultury jest śmiertelny powyzej 15 tysięcznych % stężenia.
Ciekawa tematyka i ciekawy filmik ! ... ale bardzo chaotyczny. Brak szkiców poglądowych. Brak konkretnych wielkości, parametrów i rozmiarów np. wymiennika ciepła w ziemi, długości rur (wężownic), kubatury domu itd.
22-23 minuta filmu pokazany problem nie został omówiony. A sprawa jest prosta. Nie chodzi o straty ciepła, tylko efektywne wykorzystanie pompy ciepła z kaloryferami - niskotemperaturowo. Grzejąc cyklicznie, z przerwami, w czasie których kaloryfery stygną, musimy okresowo podać na kaloryfery wyzszą temperaturę zasilania. Grzejąc stałe bez przerw, możemy podawać na zasilaniu medium o znacznie niższej temperaturze. Efektem jest COP zbliżone do podlogówki. Proste.
Ciekawie czy nas odwiedzicie, jak skończymy naszą instalację... Powinniśmy się wyrobić spokojnie w 100 zł miesięcznie za pełne ogrzewanie i cwu... ;) Ale jest plan, że może i bez opłat.....
Brawo... Wystarczy stanąć obok i zastanowić się nad tematem. Pan Edward ma rację, ale nie uwzględnia dodatkowych grzejników jakim jest człowiek. Przecież temperatura ciała ludzkiego to 36 stopni...
Kwestia dodatkowej chłodnicy a raczej grzałki przy powietrznej pompie ciepła nie została chyba poruszona ? Rozumiem że wymiennik gruntowy ma za zadanie podgrzać powietrze przy pompie ciepła, taka funkcja antyzamarzaniowa? Czy ma to rozwiązanie jeszcze jakaś funkcję?
@@DobryProjekt ja również zauważyłem że kluczowe w poszczęści energii jest stały dopływ energii do ogrzewania. Włączanie grzania np. Kotłem gazowym na kilka godzin powoduje u mnie wzrost kosztów ogrzewania ok. 30 procent. Ja także grzeję klimatyzatorem a do centralnego ogrzewania podłączyłem pompę ciepła do grzania ciepłej wody użytkowej. Na grzejnikach 28 C i starcza.
Projekt ciekawy bo największym problemem do tej pory w pompach ciepła to właśnie spadająca efektywność wraz ze spadającą temperaturą otoczenia a zastanawia mnie moc tego urządzenia względem kubatury budynku izolacji ale to już zostało powiedziane,model oraz moc urządzenia niestety nie.
Witam z jakich rurek jest zrobiony wymiennik ciepła (zwykle plastikowe niebieskie) i jak jest długość i szerokość wykopu ? Spróbuję u siebie na podkarpaciu czy da radę .
Slinik na sprężone powietrze też fajna sprawa. Po co baterie gdy działa fotowotaika sprężamy powietrze a gdy potrzebujemy energii w nocy załączamy silnik razem z prądnicą. Proste co nie. Dodam tylko że zbiornik można zakopać w ogrodzie aby nie zajmował nam miejsca. I mamy czystą energię.A akumulatory nie są nam potrzebne.
Ja od dawna powtarzam że pompa ciepła gruntowa to najlepsze rozwiązanie. Pompa powietrzna jest dobra do temperatury zewnętrznej 0° C, a poniżej tego to już zaczyna się jazda.
jeśli jest dobrana na styk to owszem bo wtedy się włączają grzałki i wszelki sens PC idzie w kibel jednak dając mocno przewymiarowaną (np max zapotrzebowanie x2) PC (oczywiście nie start stop) dostajemy bardzo wydajne i ekonomiczne rozwiązanie tak wiem że za PC 20kW monoblok oficjalnie trzeba zapłacić 100k ale one faktycznie tyle nie kosztują i można je kupić nowe z dostawą za 8k i nie wymagają żadnej większej wiedzy ani tym bardziej uprawnień fgaz do podłączenia
@@hublanek skąd Ty się urwałeś z tymi cenami :) Dobry monoblok z super sprawnością 16kw z Haiera sprzedam Ci poniżej 20 tyś za sztuke testy masz tutaj ua-cam.com/video/V6sKP0ptW-o/v-deo.html masz wtedy coś z gwarancją jak nie chcesz gwarancji OK nie płacisz za uruchomienie i serwis ale masz dostępne części od ręki widzę że za dużo bzdur naoglądałeś się u jednego Blondyna który pierdzieli takie głupoty że głowa boli.
logicznie - bo do lodowki np. satystyczny amerykanin idzie 33 RAZY DZIENNIE europejczyk statystyczny 22 Razy Dziennie otwiera lodowke a do pompy ciepla idziesz raz na miesiac lub raza na rok i to jak masz dobrze zatkane uszy
No powiem Ci Marcinie, ze coraz ciekawsze są te Twoje filmy, wyszukujesz ciekawych ludzi, robisz dobrą robotę i wyrastasz na Wajdę UA-camRA. Pozdrawiam Pana i mądrych inzynierów Edwarda i Artura.
Wow super komentarz. Dziękuję to jeden z milszych komentarzy jak dostałem 😌
@@DobryProjekt jaka jest wysokosc sufitu???
No troszkę się nie zgodzę od strony technicznej.... jak twierdzi starszy Pan...po
1) nie wiem o jakiej pompie Ciepła mówi że przy-12 włączają się grzałki 12kW... ja mam pompę daikin 8kw 160m2 normalny dom ..nie termos i przy - 20 mu się na chwilę nie włączają grzałki... po
2) według wyliczenia tego Pana. 8 kWh to 1 kg węgla 🧐🤔 ja przy tej pompie jestem super zadowolony itd.. średnio teraz przy temp 0 stC pompa na dobę zużywa ok 10-15 kW... a gościa teoria to ok 2kg węgla. Wcześniej przy tych temp zużywałem worek 25 kg węgla... Coś nie tak z tymi wyliczeniami... albo proszę o info jaki piec mi na dobę spali 2kg gruszku.. adekwatnie do aktualnych poborów mojej pompy ok 10-15kw na dobę.. czekam na info
@@superhome2810 dokładnie to samo zauważyłem. Nie wiem o jakiej pompie mówił, chyba jakiejś chińskiej sprzed 30lat, bo obecnie produkowane nie mają już nawet grzałek. Moja przy -25 normalnie ogrzewała cały dom do 22stC
trochę kolego mylisz technologię, ale co do włączania grzałek w PC masz rację, na pewno nie włączają się od 0 'C@@superhome2810
Off grid uzależnia, zacząłem od paru paneli, teraz turbina wiatrowa i zastanawiam sie co będzie dalej;) Bardzo przyjemnie sie ogląda ten kanał, codziennie leci do poduszki nocą;) pozdrawiam!
Cześć
Na wstępie pozdrawiam Ciebie Bardzo Serdecznie I życzę fajnego dzionka.
Facet myślący puki życie jego trwa zawsze coś kombinuje
Dla swojego doświadczenia .
Dzień dobry.
Szacun za pomysłowość i pracowitość.
Teź mam panele fotowoltaiczne naścienne super sprawa jako uzupełnienie dachowego zestawu wcześniej rano zaczynają pracę i z wyższą mocą i tak samo kończą lepiej dzień. Wadą jest , że słabo działają w dni mocno pochmurne.
Z tą pompą też chciałam tak zrobić ale zauważyłem , że odpowiednio sterowana na mocy klimatyzacja jest również ekonomiczna.
Co do ogrzewania pomieszczeń gospodarczych mam łatwiejszy patent
Bierzemy klimatyzator 3,5KW montujemy jednostkę wewnętrzną przy podłodze.
Ustawiamy na 18C i przełączamy kontrolę temperatury na czujnik w pilocie. Umieszczamy pilota w takiej odległości od jednostki wewnętrznej aby miał 18C . W takim przypadku klimatyzator będzie myślał że jest już nagrzane i skręci się na minimum mocy 350W ale nie będzie miał siły zmienić temperatury tak by się wyłączył.
W pomieszczeniu będzie około 14C przy zerze na zewnątrz a COP będzie około 5.
Zakładamy rurę kanalizacyjną z wentylatorem na dole i z pod sufitu ciepłe powietrze ściągamy z powrotem i kierujemy na coś co chcemy by było cieplejsze.
Super patent 😊
W punkt. Czysto, tanio i można stosować wszędzie - nie tylko gospodarstwie rolnym. Można jedynie zamiast typowej jednostki wewnętrznej klimatyzatora zaproponować wymiennik sufitowy - nagrzewnicę z mocnym wentylatorem...
lepiej rozprowadzi ciepło po całości.
Super pomysł z tą klimatyzacją
Do Pana Edwarda - chciałbym Pana wyprowadzić z błędu. Pompa ciepła o moc grzewczej w temperaturze poniżej zera stopni absolutnie nie załącza grzałek na moc 12kW. Taka pompa ciepła nawet nie ma grzałek o takiej mocy. Grzałki w pompie mogą pobrać 20 - 30% całkowitej mocy pompy i nie więcej. Sprawdzałem to u wielu inwestorów oraz na własnym przykładzie. Pompa ciepła 14kW bez włączonych grzałek przy temperaturze -25 stopni i temperaturze zadanej 42 stopnie miała współczynnik COP na poziomie 2.1. Pobierała wówczas 6,5 - 7,2 kW i bez problemu grzała wodę do 40 stopni. Zadaniem grzałki jest wspomóc sprężarkę, ale absolutnie nie jest tak, że pompa przy ujemnych temperaturach przechodzi na grzałkę i tym samym ma współczynnik COP 1 : 0,9.
bardzo ciekawy sposób na wykorzystanie wymiennika gruntowego do podwójnego zastosowania
Odcinek się spodobał to miło:)
Owszem, pomysł dobry ale wykonanie nieprofesjonalne. Jednakże jeśli cel został osiągnięty to takie coś może być :)
@@magnetek5171 Robił amator tak żeby mu działało - nie widzę tam powodów do czepiania się
Super film..
Natchnął mnie do działania..:)
Pracuje nad odbiorem ciepla z konskiego obornika ;)
Pozdrowienia dla szaleńców 😁💪🧘♂️
Super pomysł, chętnie zrobię wizję lokalną po zrobieniu ;)
Ja podpowiadałem jednemu rolnikowi aby na owczarni zrobił.1m obornika od jesieni do wiosny. Temperatura około 50-60 st pod obornikim. Świetnie aby ogrzewać dom. Wyśmiali mnie , nażekajac że on teraz wungel musi kupować za 3k od pisu. To nie chodzi oto aby było za friko bo jak by się somsiadom chwalić i nie było by na co narzekać.
@@Artur-Free-Energy-User I twój komentarz pokazuje dlaczego społeczeństwo chce być "dojone" kiedy może wykorzystać dobrodziejstwo natury i proste zasady fizyki. Na wódę, fajki znajdzie czas i kasę zawsze - na to by zaoszczędzić rocznie 2 do 5tyś brakuje wyobraźni.
@@czesaw8751 Nicola Tesla powiedział. "Energia was otacza jest wszędzie "
Nawet jak zrobisz pokażesz że jest działa.. to odpowiedź ludzi. To niestety nie możliwe, jak tanie to znaczy że to ściema że naciągacze i koło się zamyka.
@@Artur-Free-Energy-User energia faktycznie jest w powietrzu , minus dotknąć ziemi a plus nie uziemionego ! np dachu i zobaczyć na woltomierz , czym większa wysokość tym więcej energii😉
Super się ogląda, Pozdrawiam z Bydgoszczy Michał.
Dziękuję za komentarz i uwagę;) Też Pozdrawiamy
Świetni ludzie👍👌👍 Pozdrawiamy z Yorksire
O proszę wyspy
Dzięki za materiał z Pana Arturem. Obejrzałem wszystkie odcinki. 500W poboru przy ogrzewaniu 140m2 domu robi wrażenie. Myślę że dla wielu ludzi szukających oszczędności mógłby to być game changer. Jeśli to nie tajemnica, czy mógłbyś nakręcić film o tym jak dokładnie działa ten gruntowy wymiennik i w jaki sposób przekazuje ciepło na jednostkę zewnętrzną klimatyzatora.
Witam Panowie ! Świetny odcinek ! :)
Pozdrawiam serdecznie z białego Podhala ! ;)
Hej !
Również pozdrawiamy i wypatrujemy naszego spotkania 💥😎🚀
Super odcinek ,Duzo wiedzy,Pozdrawiam
Pozdrawiam serdecznie
Super oby więcej takich filmów! 👍👌
Pozdrawiamy Serdecznie 😇
Panowie jesteście moimi idolami 😉
Jaki super komentarz:) zapraszam na playlistę Wiatrak off grid tam wiecej info
Czyli moja wizja została zrealizowana.super. podoba mi się to. Artur zapraszam do siebie.Panie Marcinie również zapraszam. Genialne rozwiązanie.
Bardzo ciekawe !.
Świetny film, prosił bym o więcej szczegółów jak zrobić ten wymiennik rurowy pod ziemią , jakiej grubości rura oraz jaka długość , jak ją rozłożyć pod ziemią . Serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne filmy
Jakiego typu ogrzewanie ma kolega obecnie?
@@DobryProjekt nowy dom opalany drewnem plus buforem ciepła z podłogówka wszędzie
Chlop nie wyglada na łebskiego a baniak ma niechudy .Szacun
sporo emocji , sporo chaosu. nawet nie zrozumiałem czy gosc pobiera 500W i podaje na pompe ciepła, wtedy mamy przy cop 4 2 kw ciepła x 24 godz grzania non stop. 48 kwh ciepła x 6 miesiecy grzania to daje 8600 kwh . przy srednio ocieplonym domu moze być. przy okazji ocieplania . ocieplenie ociepleniem ale z własnego doswiadczenia powiem ze firmy maja raczej małe pojecie o dobrym ocieplaniu. chodzi o mostki termiczne. niestety koledzy budowlancy niewiele o tym wiedzą. moi fachowcy ,dla przykładu prostowali ściany zeby ładnie wygladało pocieniajac styropian fasadowy. jesli nasz pan w tym filmie zrobił to dobrze to wszystko sie bilansuje.
Wróciłem do filmu z Panem Arturem, ponieważ mam kolejny pomysł. Połączyć PC z kolektorem powietrznym, gdzie wylot powietrza z kolektora byłby skierowany na wymiennik w pompie i wentylator zasysałby gorące powietrze wspomagając prace pompy. Na filmach o kolektorach widziałem temperaturę powietrza ok 80C, jakby takie ciepło skierować na wymiennik to COP pompy by wzrosło do super wyników. W okresie wiosny i jesieni kiedy jest jeszcze słonecznie, ale temperatura jest niska taki kolektor podnosi temperaturę powietrza i oddaje to ciepło do pompy. Proszę o odpowiedź czy mój pomysł ma jakieś sens.
Każdy pomysł sprawdzony i przetestowany jest ok to jest różnica między teorią a praktyką:) Kierunek Dobry Projekt;)
z tym silnikiem Stirlinga to dobry temat do rozwinięcia
Ten odcinek to prawdziwa perełka :) Będzie więcej, pozdrawiam serdecznie kolegę:)
Świetna robota!!! W moim przypadku to już drugi rok bez włączonej grzałki, a mrozy u nas tęgie. Pompa ciepła Panasonic T-Cap 9kW split, gaz R410a na przewymiarowanych grzejnikach aluminiowych . Zasilanie 37"C przy minus 20 na zewnątrz, wewnątrz 21,5"C , cop 2,33. Góry- dom 150 m2, ściana 30 +10 cm styropianu . okna 2-ie szyby.
Wnoszę, że kolega zadowolony ???
@@DobryProjekt Jak nie jak tak!😁 Zyskałem jedno pomieszczenie w którym była kotłownia, nie przerzucam już kilku ton węgla i drewna, przede wszystkim czysto w domu.Teraz myślimy w jakie źródło energii elektrycznej zainwestować żeby utrzeć nosa zakładom energetycznym.
To inspiracja jest 😁
@@AdamNowak-up3so widzisz a tutaj w 15:10 człowiek mówi że poniżej zera w pompie załączają się grzałki itd .
@@Szybki2 mówi o czymś czego nie ma , jak większość ludzi w tym kraju
Autorom szacunek i serdeczności ślemy za świetne materiały edukacyjne oraz pracę bezwarunkowo rozdawaną świadomej uwadze polecam pojąć treści i rozpropagować strumyk wiedzy.
Super sprawa !!! Pozdrowionka dla Was Wszystkich !!!
Dziękuję
Kurcze pomysłów mnóstwo tylko jeden problem - kassa !
Będzie będzie
Końcówka najlepsza 💪
Dobra dobra
Cześć.
chciałem pozdrowić uczestników.
Bardzo fajny odcinek :)
Dzięki za Wiedzę
Zapraszam po wiecej na playlistę Wiatrak off grid
Jakie to jest "tanio i oszczędnie" jak widze 20 paneli lekko 900zl sztuka na ścianie plus drugie tyle na dachu. Doliczając konstrukcje, falowniki, pompa, kopanie i instalacja można celować w 50 tys. wzwyż. Off grid jest dobrym pomysłem ale na pewno nie jest dziś tanio! Kręcicie filmiki zachwyconych użytkowników, ale oni będą następne 10 lat z nadzieją patrzyc w niebo czy chmury słonka nie zakryją. A najbardziej zadowoleni są dziś handlowcy co upychają instalacje kolejnym chętnym.
Przy obecnych cenach i fakcie, że rosną polecam Playlistę Wiatrak off grid
Panele są po 500 zł .wiatrak jest mega drogi ale reszta inwestycji powinna mi się zwrócić po ok 5 latach
A teraz z innej beczki Czy ktoś z mających falownik panele itd zastanawiał się jakie częstotliwości emitują Czy nie zaburzają snu albo gorzej zmieniają DNA
@@annamisczak5226 tak na serio?
@@marcinkazimierz1 czyli nie wiesz jakie emitują częstotliwości??
NA TEN FILMIK CZEKAŁEM . ŚCIANY ZEWNĘTRZNE PRZEBADAĆ NA PODCZERWIEŃ ! SZACUN PANOWIE . !
Jak kolega będzie po lekturze, poproszę o zdanie z komentarzem;)
@@DobryProjekt no dobra czyli lepiej w klimatyzatory pójść
Ciekawe jak wygląda wymiana powietrza w tym klimatyzatorze zabudowanym ?
Zapraszam na playlistę Wiatrak off grid
@@DobryProjekt to co najważniejsze w tym filmie nie zostało pokazane(konstrukcja i działanie klimatyzatora) tylko wiedza powszechnie znana.
Cyrkulacja powietrza przemyslana , nawet sciany izolowane termicznie aby nie chłodziły powietrza, kolory również nie przypadkowe.
Fajny felieton, brawo!
Jaka jest maksymalna moc grzewcza tej jednostki? Jaki COP? Czekam na kolejny materiał z tego miejsca.
Kolega od dawna na naszym kanale UA-cam
Pokazujemy drogę a nie statystyki. Każdy dom inny więc nikt nie pójdzie w szczegółach. Musisz uwierzyć że działa. Projekt będzie rozwijany więc obserwuj kanał.
@@Artur-Free-Energy-User /Musisz uwierzyć że działa/🤣Dzięki szamanie, wiem już wszystko. Lapa w dół i nie pokazuj mi się więcej!
gratulacje
Dziękuję
Dobra Robota Gratulację
Ostrożnie z izolacją wewnętrzną. Przy niskich temperaturach na zewnątrz ryzykujemy wilgoć w ścianach pomieszczeń, w których z natury jest duża wilgotność powietrza. Źródłem wilgoci np. jesteśmy my i zwierzęta poprzez oddychanie. Punkt rosy w takim układzie jest tuż pod izolacją. Jeśli izolacja pozwala choćby na minimalną cyrkulację wilgotnego powietrza przy ścianie, następuje tam wykraplanie wody i mamy grzyby w zimie w domu, nie musimy ich zbierać w lesie na jesieni. ;)
Ten pan to geniusz fajne ma pomysły
Żeby pan jeszcze dopowiedział ile dokładnie wyniosło instalacja na każdym projekcie to było super
Zapraszam na playlistę Wiatrak off grid tam wiecej info:) ;)
Ale wiedzy !😙
Pozdrawiam serdecznie zapraszamy na Playlistę Wiatrak Off Grid
Jeśli się ma trochę miejsca to można by też pompę ciepła lub np. rekuperator wspomóc przepuszczając powietrze wstępnie przez kolektor powietrzny, oczywiście będzie to działać przy słońcu tylko...
To kolejny pomysł jak udoskonalić
Gdyby wokół garażu (coś jak fundament) wkopać na głębokość 1 metra gruby styropian, nie ma potrzeby kożystac z prądu, żeby ogrzać to pomieszczenie powyżej zera st.C. Fizyka załatwi swoje. Należy jeszcze uszczelnić wszystkie mostki termiczne w tym wrota wjazdowe. Nie trzeba wtedy wkopywać wymienników, żeby wyciągać ciepła z ziemi. Ciepło samo wędruje ku górze i jeżeli nie mamy ocieplonych fundamentów, budynek nam się wychładza. Nie ma nic prostszego, bo przecież tez ziemianki nie zamarzają, a no właśnie dlatego, że mają energię z ziemi.
Samo doskonałe ocieplenie nie wystarczy, jeżeli budynek będzie dziurawy jak sito. Można mieć nawet 50 cm styropianu na ścianach i 100 cm na suficie, jeżeli będzie uchylone lekko okno. Izolacja bez szczelności budynku jest niestety mało efektywna. Śmiem nawet stwierdzić, że ważniejsza jest szczelność budynku od dobrej izolacji.
Brawo za wnioski, dokładnie tak zapraszam na inne filmy na UA-cam Dobry Projekt Playlista Wiatrak Off Grid
Podoba mi się to co słyszę xd Pozdrawiam
Zapraszam na inne filmy z playlisty Wiatrak off grid
Widziałem xd Idealne rozwiązanie by dogrzewać ogród zimowy
Wychodzi z lasu i opowiada co on zrobił ? A nic nie zrobił ? To operatora kamery musiało zaboleć !? Ale nie martw się super że robisz takie filmy . Pozdrawiam
Dziękuję za komentarz i uwagę hehe Dokładnie wiem o kim mówił Edward, chodzi o pewien materiał, który był poświęcony nam, byliśmy obiektami komentarzy a to też sukces 😀 Koncentrowanie uwagi na nas pomaga docierać do większego grona odbiorców. Uwaga=wzrost energii. Bardzo, bardzo dziękuję za ten komentarz, ma on szczególny wymiar, niesie w sobie empatię. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na inne filmy na UA-cam Dobry Projekt z Edwardem, Arturem ... playlista Wiatrak Off Grid
@@DobryProjekt Życzę pozytywnej energii w żagle i pozdrawiam.
Dziękuję i wzajemnie:)
Nie potrzebnie ten dziadek sie wtraca. Dobre rozwiazanie
Gratulacje dla p. Artura ale proszę podać długość rur wymiennika gruntowego ... głębokość 2,2 m a długość?
Artur obliczał to pod swoje potrzeby, aczkolwiek nie pamietam
@@DobryProjekt jak się coś takiego tworzy to każda informacja jest potrzebna - pozdrawiam
Brawo! Jest sprzęt, jest gospodarstwo z terenem. Jest siła i są środki... ale nie w domku w mieście na działce 900m, gdzie ledwo można zaparkować samochód. Czyli taka sobie ciekawostka przyrodnicza.
A co jak kolega jest w będzie? Na mniejszej działce w domu Artur też to zamontował ... można. Widziałem osobiście:) Pozdrawiam serdecznie
@@DobryProjekt Pozdrawiam również i dodam, że to nie błąd tylko brak możliwości - suchy i wcześniej uzbrojony teren. Korzystam z ziemnego GWC, które się sprawdza. Optymalnym rozwiazaniem była powietrzna pompa ciepła i prosumencka fotowoltaika. Obecnie przerabiam dodatkowy offgrid z małym bankiem energii - na gorsze czasy.
Możesz kolektor pionowy zrobić
W domkach zawsze jest jakaś możliwość. Instaluje się w gruncie wymienniki pionowe, montuje się wymienniki pod budynkiem np. pod plytą fundamentową. Takie wymienniki mogą być również sezonowymi gruntowymi akumulatorami energii cieplnej
Super dyskusja i film. Gratulacje. Czy jest szansa na uszczegółowienie informacji n/t gruntownego wymiennika ciepła i podłączenia do tej magicznej skrzyni, w której jest wymiennik ciepła? Pozdrawiam,
Pewnie z czasem pokażemy więcej... zapraszam na playlistę Wiatrak off grid
Ciekawe ile mb wymiennika
Łapka w góę.
Bardzo dziękuję za tą łapę;)
BRAWO !!!
Dzisiaj wszedł fajny odcinek...ua-cam.com/video/ATcA4OAfEvI/v-deo.html
Ciekawe rozwiązanie a co z promieniowaniem radu. I musowym serwisom ulatniania gazu.. Mam bosch bezserwisowy. Przy - 10 podnosi temperaturę grzania do 32 stopni. Co z rekuperacją się zawiodłem bo mieszkam na skarpie i woda w mig znika. Średnio to 500 złotych na miesiąc utrzymanie całego domu plus podatek złodziejom
500zl koszt utrzymania rekuperacji ? Dobrze rozumiem
Czy Pan Artur może pokazać jakie są uzyski energii z tej instalacji fotowoltaicznej zamontowanej pionowo?
Przy okazji zapytam :)
Z pionowej będzie około 60-70% tego co mogło by być przy prawidłowym kącie instalacji (oczywiście jakoś plus minus), są do tego wyliczenia w internecie.
@@teresabukowska8326 Dziękuję.
@@ARtzieMe5 w internecie są tabelki z wyliczeniami ile energii się uzyska w zależności od kąta pv do słońca jak również przy skierowaniu pv na wschód lub zachód. My też nie chcieliśmy na dachu, chcieliśmy pionowo - zabudować balkon - żadna firma się nie garnęła do roboty, nawet wyceny nie otrzymaliśmy, telefonów mnóstwo. Ostatecznie sami musieliśmy zrobić aby załapać się na stare przepisy.
@@teresabukowska8326 Widziałem te tabele, chciałem po prostu informacji od osoby która posiada tak zamontowaną instalacje. Powiedzieć na filmie, że to działa to jedno, a pokazać rzeczywiste uzyski energii to już będzie dowód, że faktycznie warto taką instalację zamontować. Mam już jedna instalację na dachu, ale po założeniu pompy ciepła mam niedobory energii. Dysponuje ścianą szczytową ustawioną na południe i myślałem o wykorzystaniu jej pod fotowoltaikę.
bardzo fajny i pouczający odcinek. Co do zużycia energii przez dom to czy pompa ma jeszcze zapas mocy? co będzie przy -20 przez tydzień? jest jakiś kocioł alternatywny czy klimatyzator da rade? ( teoretycznie bo dawno nie było takich mrozów tak długo)
Konstrukcja Artura da radę:) Od dawna kolega używa pompę ciepła i czy jest kolega zadowolony
Super pomysł, a z czego wymiennik i jaka długość?
[21:35] Ktoś zrozumiał o co chodzi z tym czarnym drutem?
drut oporowy używany do hamowania elektrowni wiatrowej przy zbyt dużym wietrze - chodzi o zmianę parametrów oporowych drutu zimnego i rozgrzanego
Chodzi o drut oporowy. Gdy jest czarny tzn. Nie rozgrzany tzn twoj licznik wyskakuje z orbity a ciepła niema. Dopiero gdy się zrobi czerwony a najlepiej biały wówczas licznik zwalnia a ciepła więcej. Prawo mówi że to bez znaczenia.
Jestem pod wrażeniem jak czytam odpowiedzi i komentarze :) Dziękuję
A nie taniej byłoby mały diesel+ agregat prądotwórczy? Oczywiście na olej (niekoniecznie opałowy 😜)
Czy można taniej niż darmo, wiatr, słońce?
@@DobryProjekt Oczywiście panele,wiatrak i instalacja za friko? Bezdomny pan Stanisław z Warszawy ofiarował? 😁😁😁
Ciekawe te 29stopni, ja mam takie same grzejniki i minimum to 33 stopnie żeby była dostateczna konwencja.
Też byłem w szoku
Każdy budynek jest inny. U mnie 29-30 wystarczy a np. U sąsiada 40 będzie mało. Współczynnik przenikalności cieplnej
ŚWIETNA DYSKUSJA . P. ARTURZE I P. EDWARDZIE ŚWIETNE ROZWIĄZANIA ALE DOSYĆ DROGE I O SKOMPLIKOWANEJ TECHNOLOGI ALE SZACUN ! OGLONDAM JUZ CZWARTY RAZ . JESTEM W TRAKCIE BUDOWY TURBINY TRÓJFAZOWEJ Z KOŁEM ZAMACHOWYM MAM KOŁO ZAMACHOWE 100 Kg !
To ja czuję, że u kolegi kolejny materiał zrobimy 😅😅😅
@@DobryProjekt JAK BĘDĘ GOTOWY !
Rewelacja
Dokładnie tak, zapraszam na playlistę Wiatrak off grid tam wiecej info I filmów z Edwardem i Arturem
Od dawna twierdziłem jak to w filmie podkreślono, że pompa ciepła to po prostu kilkukrotnie droższy klimatyzator. jestem ciekaw co by było gdyby taką centrale zewnętrzną zastosować do przydomowej ogrzewanej kotłowni. wiem, że zajmowałaby sporo miejsca, ale czy w takim przypadku byłaby dużo większa sprawność i mniejszy pobór energii?
Super pomysł na sprawdzenie, czekamy z niecierpliwością na kolegi próbę i testy :) Genialnie to jest myśl, prosimy o publikację działań 😀
Odebrał byś całe ciepło lub prawie i doprowadzil do temp. Ujemnej w kotłowni.
@@Artur-Free-Energy-User jeżeli kotłownia byłaby też ogrzewana?
@@motozaniek3956 Bilansu nie oszukasz. To spróbuj użyć klimatyzatora przenośnego. Wstaw do pokoju, włączając urządzenie beż wystawienia tej rury na zewnątrz będziesz mieszał powietrzem zimnym i ciepłym = 0 czyli ani nie nagrzejesz ani schłodzisz. Dopiero kiedy dostarczysz energię z zewnątrz będzie efekt wyrzucania zimna a dostarczania ciepła.
@@motozaniek3956 Albo otworzyc lodówkę? Schłodzi się?
Zamiast umieszczać gwc w warstwie wodonośnej, można zrobić drugą "wężownice" podłączona do solarów, zasypać to wszystko piaskiem, zaizolować, a piasek który nagrzewa sie do kilkuset stopni i jest w stanie przechowywać tą energię przez dluzszy okres, moglby oddawac ją do gwc, tym samym podnoszac znacznie cop ;)
Oczywiście jest w tym logika, aczkolwiek kolektory będą chłodziły jeśli chcemy nagrzewać magazyn energii z piasku do kilkuset stopni. Kolektory dają max 120 później zaczyna się to gotować "instalacja zamknięta" bufor z piaskiem to kilkaset stopni
Jesteście mega !! Brawo za pasje i pomysły !!! Panowie pytanie zasłonięcie jednostki zewnętrznej nie szkodzi jej ? Grzeje dom klima i monter zabraniał broń borze zasłaniać jednostkę zewnętrzna a ty na filmie widzę że jest zabudowana. Bardzo proszę o odpowiedź , pozdrawiam serdecznie
Trzeba się dostosować do producenta i wymagań bo inaczej po gwarancji ... Artur wszystko przerobił, inżynier po "Akademii Gurniczo Hutniczej" Wiedział co robi ...
Dziękuję za odpowiedź. Już nie mam gwarancji ale zastanawiam się czy nie zrobić zabudowy jednostki zewnętrznej żeby odzyskać ciepłe powietrze z wentylatora w mrozy napewno z użycie prądu spadnie bo klima będzie miała cieplejsze otoczenie a tak musi ogrzać powietrze z minusowa temperatura a tak będzie w zabudowie temperatura dodatnia , a na wiosnę /lato odsłaniać jednostkę zewnętrzna żeby sprężarka nie dostała po tyłku . Co pan sądzi o tym pomyśle ?
To jest jednostka do grzania. Cyrkulacja powietrzna przemyśla dodatkowo wykorzystuje układ przedwstępnego ogrzewania wlatujacego powietrza promieniami
@@Artur-Free-Energy-User czyli można klimę zabudować ?
@@janoko3947naszym zdaniem NIE chyba że do zamkniętej klimatyzacji doprowadzi się odpowiednią ilość powietrza z innego źródła jakąś sporej wielkości rurą, klimatyzatory potrzebują powietrza, dużo powietrza, i jeszcze więcej powietrza. Z tego powietrza odbierają energię ochładzając powietrze a więc musi być też sporej wielkości odpływ dla tego ochłodzonego powietrza.
Czy zanurzony wymiennik to.... taki sam radiator czy może rurka miedziana nawinięta np 5 metrów w spiralę?
Pytanie ? Czy gmina czy tam jakiś Zielony ład nie przyjdzie kontrolę domu czym ogrzewacie
Cześć.
Opisz coś wiecej o pompie ciepła 5kw? Czynnik r410? Dobra przy bardzo niskich temperaturach ciepło dostarczane kolo 30' wyższe temperstury mają niższy COP.
Jak by kolega zastosował podobną pompe na czynnik R290 uzyskał byś wyższą temperaturę rzędu 40' tańszym kosztem z wyższym COP. Otoczenie pompy masz stałe pow 0'. pompy na R410 lepiej pracuja w dużo niższych temperaturach -20' -30' niż R290 za to R290 efektywniej grzeje do wyższych temperatur.
Tutaj powinien zabrać głos Artur, aczkolwiek z tego co czytam to przecież kolega powinien nas tu edukować a nie szukać informacji;). Skąd to zainteresowanie tematem ?
Czasami, może myślami trzeba iść wyżej. Ja rozważam zastosowanie czynnika CO2 Dwutlenek węgla, tani dostępny itd.
Tymi rurkami niebieskinu w garażu plynie woda czy powietrze?
GLIKOL :) Zapraszam na,playlistę Wiatrak off grid tam wiecej info
Z tym silnikiem Styrlinga to już żeście odjechali od żeczywistości😂😂😂
A czy kolega widzi w tym pozytywne aspekty ? Uzysk energii elektrycznej z ciepła jest super pomysłem. Aczkolwiek kolega może mieć inne zdanie :)
@@DobryProjekt Pan z AGH powinien wiedzieć ze z takiej temperatury jaka ma w pomieszczeniu nie jest wstanie uzyskać nic z tego silnika. Aczkolwiek jest to model silnika nisko temperaturowego, i nie nadaje sie nad świecę tylko na gorący kubek.😃
@@tedijazowsko Sprawdzałes? Gaz w silniku wymieniony na bardziej rozprężny...
@@Artur-Free-Energy-User o jakim gazie mówisz ,bo nie rozumie, rozwiń
czy możecie udostępnić jakieś schematy tego wymiennika głębinowego jak i z czego został zrobiony i jak wykorzystany do klimatyzatora zaczynam budowę domu a wodę gruntową mam na metrze i myślałem o gwc rurowym do wzmocnienia rekuperacji
Artur zrobił, wyliczył, zmodyfikował i jest zadowolony a tu pokazał, że można. Oczywiście to co nam pokazał, to inspiracja dla widzów a nie schemat ;) Był szczery i powiedział nie... Aczkolwiek będziemy jeszcze robili materiały i na każdym pewnie coś nam podpowie
@@DobryProjekt dziękuję ślicznie będę śledził bacznie
Takie pytanie a można zamontować wymiennik ciepła w studni głębinowej lub takiej na głębokości 6m gdzie nigdy woda nie zamarza
Film nagrany coś zaczęte nic nie specyzowane. Jaki wymiennik długość czy materiał. Jak został klimatyzator podłączony do sieci itp
Autor pokazał wynik, efekt i podzielił się podstawową wiedzą, dziękuję za zaproszenie i pokazanie. Resztę instalacji, jeśli będzie chciał pokaże.
Jest podłogówka czy tylko kaloryfery?
Tylko, chyba tylko kaloryfer-grzejniki
A ja mam pytanie, może głupie, ale zapytam, a jakby wymiennik ciepła gruntowy włożyć poprostu do studni? Tam też zawsze, nawet w największe mrozy jest dodatnia temperatura
To będzie działał, kwestia sprawności;)
Bardzo dobre pomysły, jednak trzeba przyznać warunki naturalne temu sprzyjają, nie każdy ma tak wysoki poziom wód gruntowych. Pan starszy bardzo zawile coś próbuje od siebie dodać, ale niech za dużo nie rzuca wzorami i mówi pełnymi zdaniami, bo staje się nudny. Na koniec liczy ile energii zawiera w sobie tona węgla, tylko zależy jak tą tonę spali, we wiadrze czy bardziej efektywnym kotle, jak już się zowiemy inżynierami. Ps. A tak w kilku słowach, Pan ma klimę przerobioną na pompę powietrze - woda i jako dolne źródło używa powietrza wstępnie podgrzanego wymiennikiem gruntowym. Potrzebna energię pozostałą bierze z pv i wiatraka. Zgadza się?
Tak. System zaprojektowany aby wypelnic w pełni zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu. A nadwyżki energi są konsumowane przez urządzenia gospodarstwa domowego.
Wejdz na kanał Dobry projekt i obejrzyj filmy jak Edward korzysta z wolnej energi.
Tak można by to w jednym zdaniu ująć. Zapraszam na playlistę Wiatrak off grid tam wiecej info
Zaniżane są polubienia pod tym filmem przez yt aby ograniczać zasięg.
Serio ? Aż trudno w to uwierzyć
Witam czy wykonujesz instalacje off grid lub ewentualnie kogoś możesz polecić ?
Proszę o kontakt na email jest w opisie kanału:)
Bravo
Mam drewniany dom szkieletowy, 100m2. Ściany 18 cm wypełnione natryśniętą pianą plus 10 cm dodatkowego docieplenia z zewnątrz styropianem. Przez ostatnie 10 lat aby zimą utrzymać w nim +5÷7 st.C wystarczało 2x 1kW termowentylatora elektrycznego z termostatem. Wentylację zapewnia powietrzny gruntowy wymiennik ciepła (wentylator 100W). Zakopany dość płytko 1,2m, efekt dogrzewający skuteczny do mniej więcej -10C, odczuwalny efekt chłodzący latem do temperatury otoczenia około +27C.
to z kawą było świetne
Był kolega na playliście Wiatrak Off Grid?
był@@DobryProjekt
Co jest wymiennikiem? Zwykła rura?
Tak w ziemi zwykła rura .... Czyżby kolega się zaraził?
@@DobryProjekt Tak, czynnik glikol? Rura typu alupex, bo plastik utrudnia wymianę? Tylko offgrid ma sens bo łącząc kropki czekają nas ,,ciekawe,, czasy
Nooo Panowie: 👏👏👏
Bardzo dziękujemy
Podjaraliście dziadka (czyli mnie) ale jako malkonten jest pytanie : co z wilgotnością w tym garażu przy izolacji wewnętrznej jak rozwiązana jest wentylacja . Vivat AGH.
Mardzo mądre ....pytanie .
Tu sami mądrzy widzowie, więc pytania też mądre ... Czekamy na komentarz Artura :)
Fajnie to się ogląda, nie czytałem komentarzy, ale najbardziej interesuje mnie czy ten wiatrak jest zrobiony samodzielnie czy jest kupiony,. I tu pytanie co to za wiatrak gdzie taki kupić?
Zrobiony, złożony własne patenty ... Wnoszę kolega chce też taki ?
@@DobryProjekt Tak proszę o info interesuje mnie cena tak do 5,5 kW jak można się skontaktować w sprawie ceny takiego urządzenia?
Oni wygladaja jak ojciec i syn 😊
A ja wnuk hehe ;)
Czy ktoś pomyślał o osłonie przeciw pożarowej ? Pianka PU płonie w sekundach coraz szybciej. Całe pomieszczenie spłonie w kilka minut, razem ze sprzętem wewnątrz. Przeniesienie się ognia na sąsiednie budynki jest bardzo prawdopodobne. Osłona tych ścian i sklepienia to minimum blacha i silikon termo odporny na połączeniach tych blach. Nie jestem "hejterem" , po prostu zauważayłem problem i tylko doradzam. Dobry Projekt to dobry program.
Artur wie co robi, oczywiście dziękuję za troskę i docenienie pracy włożonej w tworzenie kanału:)
Po pierwsze primo jest samo gasnaca, po drugie jest bariera ogniowa izoluje termicznie, posiada atesty ogniowe i budowlane.
Był jeden taki co z zazdrości chciał podpalić sąsiadowi, i się nie udało.
Pytanko do p. Artura o klimatyzator co to za model, chodzi mi o zakresy temperatur dla pracy urządzenia w trybie grzania i max powierzchnia do ogrzania...
Przykro mi ale nie podajemy szczegółów , ponieważ nie lokujemy produktów. Pokazujemy drogę. Każdy budynek jest inny inna strefa klimatyczna więc aby dobrać moc jednostki trzeba fizycznie zmierzyć moc grzewczą dla danego budynku. Zmierzyć nie wyliczyć, nie bo somsiad ma, nie bo ja panie 1000 zamontwałem jo wim zymby żem zjod.
Szczegóły zna Artur i to on doszedł sam do tego ile czego jak ...
Istotne są straty budynku, zapotrzebowanie energetyczne
500 W - czyli ok 12 zł dziennie do temp 21 st.. Super. Jaka to pompa ciepła ? czy to może jednak klimatyzator ? Jakaś specjalna metoda podłączenia ?
500W ale z energii która nas otacza= amortyzacja systemu a nie 12zł dziennie.
Czy specjalna metoda ? Oczywiście, że tak przecież właśnie na tym polega modyfikacja tego co można kupić w necie:) Zachęcam do playlista Wiatrak Off Grid
@@DobryProjekt Gdzie się można wymienić wiedzą ? Może jakiś kontakt ? Ostatnio słyszałem że UE chce ograniczyć emisję gazów stosowanych w pompach ciepła. Czyli pozostanie tylko ogrzewanie elektryczne,
prawidłowo zaprojektowany budynek korzystający z zysków pasywnych nigdy (praktycznie) nie wychłodzi się poniżej zera; pasywnie bez wymiennika, pompek, nagrzewnic; zawsze wypadało by podać kubaturę ogrzewaną, koszt instalacji do ogrzewania, koszty eksploatacji, utrzymywaną temperaturę - wtedy można coś porównywać i ocenić jakość systemu
A czy coś się koledze spodobało?
@@DobryProjekt podoba mi się postawa Pana który wyszedł poza poziom hobbistyczny i wdraża racjonalne offgridowe rozwiązania; nie podobają mi się brednie o izolacji wewnętrznej, które starszy pan próbuje przemycić do dyskusji a pan, który wydajnie grzeje swój magazyn próbuje przemilczeć choć widać, że go skręca :P
Ocena należy do widza, ma prawo ocenić. ;) Dziękuję za docenienie pracy Artura
Obejrzyjcie filmy o domu pasywnym energetycznie Szoplińskiego. 3W na metr kwadratowy! Pompa ciepła do grzania wody i nagrzewania powietrza w rekuperacji z wymiennikiem gruntowym.
Istotne jest zapotrzebowanie budynku na energię, oprócz temperatury utrzymywanej wewnątrz, i temperatura zewnętrzna.
Ciekawy odcinek jak by się zgłębić to w każdym ogrzewaniu np tradycyjnym mając na myśli kobciucha przepuszczając dym przez szamot robimy Bank energii a oddając w atmosferę komin niską temperaturę jest zysk i tylko od nas zależy jak tą energię odzyskamy z szamotu sposobów dużo taka myśl przeszła mi przez głowę trochę nie na temat tego odcinka ale pozdrawiam czapka z glowy
Każda uwaga ma nens... kilega jakie ma u siebie ogrzewanie ?
Zastanawiam się czy prostrzym nie byłoby ogrzewanie bardzo dużego zbiornika buforowego przez wiatr i słońce, a ten ogrzeje nam dom i wodę pitną? Czy to jest zbyt kosztowne albo prowadzi do większych strat energii? Przyznaję że nie siedzę w tej tematyce 😀
Duże straty, zapraszam na Playlistę Wiatrak Off Grid
Z ziemi to jest jedyna tania energia, ale pod tą energię trzeba specjalnej budowy domu.
Spokojnie spokojnie Zapraszam na playlistę Wiatrak off grid tam wiecej
Jaki jest kosztorys założenia takiego ogrzewania? Ktos to montuje?
Nikt tego nie montuje, bo to nie kosztuje 50 tyś 1000 tyś tylko 5 tyś ... 😁
To pozostawiam tu wiadomosc .ze poszukuje złotą rączkę kogoś kto mi ogarnie takie ogrzewanie w moim domu . Ma być tanio i ciepło a najlepiej żeby system to już figę z makiem dostał.
Czyli wymiennik ciepła można montować w szambie lub zbiorniku betonowym wypełnionym wodą osadzonym w gruncie na głębokości 3 m?
Z tym szambem to kolega obrazowo poleciał 😅 No jakoś tak hehe ... Zapraszam na playlistę Wiatrak off grid tam wiecej info
W szambie będzie ciepło bo rozkład mateji następujące, ale nie wchodź tam bo możesz zginąć. Podczas rozkładu powstaje toksyczny gaz H2S siarkowodor kultury jest śmiertelny powyzej 15 tysięcznych % stężenia.
Ciekawa tematyka i ciekawy filmik ! ... ale bardzo chaotyczny. Brak szkiców poglądowych. Brak konkretnych wielkości, parametrów i rozmiarów np. wymiennika ciepła w ziemi, długości rur (wężownic), kubatury domu itd.
Dziękuję, faktycznie powinienem jeszcze popracować nad jakością
22-23 minuta filmu pokazany problem nie został omówiony. A sprawa jest prosta. Nie chodzi o straty ciepła, tylko efektywne wykorzystanie pompy ciepła z kaloryferami - niskotemperaturowo. Grzejąc cyklicznie, z przerwami, w czasie których kaloryfery stygną, musimy okresowo podać na kaloryfery wyzszą temperaturę zasilania. Grzejąc stałe bez przerw, możemy podawać na zasilaniu medium o znacznie niższej temperaturze. Efektem jest COP zbliżone do podlogówki. Proste.
Ciekawie czy nas odwiedzicie, jak skończymy naszą instalację... Powinniśmy się wyrobić spokojnie w 100 zł miesięcznie za pełne ogrzewanie i cwu... ;) Ale jest plan, że może i bez opłat.....
Jaki rejon Polski?
@@DobryProjekt Kujawsko-pomorskie ;) Blisko mazowieckiego ;)
To czekamy na więcej info
Brawo... Wystarczy stanąć obok i zastanowić się nad tematem. Pan Edward ma rację, ale nie uwzględnia dodatkowych grzejników jakim jest człowiek. Przecież temperatura ciała ludzkiego to 36 stopni...
Dziękuję za komentarz i uwagę
Kwestia dodatkowej chłodnicy a raczej grzałki przy powietrznej pompie ciepła nie została chyba poruszona ? Rozumiem że wymiennik gruntowy ma za zadanie podgrzać powietrze przy pompie ciepła, taka funkcja antyzamarzaniowa? Czy ma to rozwiązanie jeszcze jakaś funkcję?
Zapraszam na playlistę Wiatrak off grid tam wiecej info... Aczkolwiek co do pytania to Artura autorski projekt
Dali byście się wypowiedzieć panu Arturowi na spokojnie 😉
Widać że facet ma sporo do powiedzenia
Wyliczenia i przemyślenia w podsumowaniu
Dziękuję za komentarz I uwagi. Zapraszam na playlistę Wiatrak off grid
@@DobryProjekt ja również zauważyłem że kluczowe w poszczęści energii jest stały dopływ energii do ogrzewania.
Włączanie grzania np. Kotłem gazowym na kilka godzin powoduje u mnie wzrost kosztów ogrzewania ok. 30 procent. Ja także grzeję klimatyzatorem a do centralnego ogrzewania podłączyłem pompę ciepła do grzania ciepłej wody użytkowej.
Na grzejnikach 28 C i starcza.
Jaki model tego klimatyzatora toshiby i jej moc?
To pytanie do Artura, kolega wnoszę zainteresowany tematyką?
Projekt ciekawy bo największym problemem do tej pory w pompach ciepła to właśnie spadająca efektywność wraz ze spadającą temperaturą otoczenia a zastanawia mnie moc tego urządzenia względem kubatury budynku izolacji ale to już zostało powiedziane,model oraz moc urządzenia niestety nie.
Temat fajny, ale żeby wniósł coś do świata żywych to moim zdaniem powinny być opisy, linki do użytych podzespołów...
Fajny więc warto się inspirować :) Zapraszam może inne odcinki z kolegami coś więcej wniosą:)
Witam z jakich rurek jest zrobiony wymiennik ciepła (zwykle plastikowe niebieskie) i jak jest długość i szerokość wykopu ? Spróbuję u siebie na podkarpaciu czy da radę .
Jeśli nam tu Artur odpowie będzie miło;)
Slinik na sprężone powietrze też fajna sprawa. Po co baterie gdy działa fotowotaika sprężamy powietrze a gdy potrzebujemy energii w nocy załączamy silnik razem z prądnicą. Proste co nie. Dodam tylko że zbiornik można zakopać w ogrodzie aby nie zajmował nam miejsca. I mamy czystą energię.A akumulatory nie są nam potrzebne.
Lubię proste i sprawdzne rozwiązania 😇 a tego nie sprawdzałem, nie widziałem;) Szukam takiej instalacji, zna może kolega właściciela takiej ?
Ja od dawna powtarzam że pompa ciepła gruntowa to najlepsze rozwiązanie.
Pompa powietrzna jest dobra do temperatury zewnętrznej 0° C, a poniżej tego to już zaczyna się jazda.
Pamiętam Twoją wypowiedź, jeśli dobrze kojarzę, będziesz o tym mówił w jednym z najbliższych odcinków. Pozdrawiam serdecznie:)
jeśli jest dobrana na styk to owszem bo wtedy się włączają grzałki i wszelki sens PC idzie w kibel jednak dając mocno przewymiarowaną (np max zapotrzebowanie x2) PC (oczywiście nie start stop) dostajemy bardzo wydajne i ekonomiczne rozwiązanie
tak wiem że za PC 20kW monoblok oficjalnie trzeba zapłacić 100k ale one faktycznie tyle nie kosztują i można je kupić nowe z dostawą za 8k i nie wymagają żadnej większej wiedzy ani tym bardziej uprawnień fgaz do podłączenia
@@hublanek skąd Ty się urwałeś z tymi cenami :) Dobry monoblok z super sprawnością 16kw z Haiera sprzedam Ci poniżej 20 tyś za sztuke testy masz tutaj ua-cam.com/video/V6sKP0ptW-o/v-deo.html masz wtedy coś z gwarancją jak nie chcesz gwarancji OK nie płacisz za uruchomienie i serwis ale masz dostępne części od ręki widzę że za dużo bzdur naoglądałeś się u jednego Blondyna który pierdzieli takie głupoty że głowa boli.
@@Szybki2 za 20 tys to ja Ci sprzedam i to wraz z instalacja ale 2 szt i jeszcze będę miał 100% marży na każdym
@@hublanekmogę prosić o jakiś konkret?
Dlaczego lodówkę trzymamy w domu a pompę ciepła musimy trzymać na zewnatrz?
logicznie - bo do lodowki np. satystyczny amerykanin idzie 33 RAZY DZIENNIE europejczyk statystyczny 22 Razy Dziennie otwiera lodowke a do pompy ciepla idziesz raz na miesiac lub raza na rok i to jak masz dobrze zatkane uszy
szacun💪