Dzięki ci Panie za cenne INFORMACJE. I masz Pan rację, jak koś ubliża sam jest tego wart ! Albo powiem inaczej,-"każdy chory, pokazuje gdzie go boli". Bo nikt nie jest "Alfą i Omegą by wszystkie rozumy posiadł"! A takie cenne informacje mało który z nich przekazuje bo dla nich to tylko kasa się liczy, zaś do swych błędów wcale się nie przyznają. A że dopiero zaczynam ta zabawę z fotowoltaiką to jak dla mnie są cenne informacje. Ponieważ szukam i czytam od miesiąca co by tutaj wybrać za falownik w rozsądnej cenie, bo z emerytury, bez dotacji to nie da się poszaleć z zakupem. Więc mam dwa liczniki, 1 -fazowy i 3 fazowy i z jednofazowego chcę zrezygnować. I szukam falownika na 3 -fazy lub 1-fazowego z podłączeniem pod 3 fazy z przełącznikiem priorytetowym. Paneli mam łącznie na 4500 używane i łącznie (Voc) 1187 V i jak widać na 3 za mało, a na dwa za dużo chyba że jest jakiś model falownika co na 2 stringi pójdzie. Ca cenne radę z góry dzięki i oczywiście tą darowiznę przekażę.
Panie Waldku od lat oglądam Pana kanał i jestem pod dużym wrażeniem Pana pasji jaką jest OZE - sam zaraziłem się w pozytywnym słowa znaczeniu zieloną energią miedzy innymi poprzez Pana ciekawe merytoryczne i pełne wiedzy fachowej filmy. Mam dwie merytoryczne uwagi jako inżynier elektryk wykrywanie łuku elektrycznego system AFCI jest montowany w wielu falownikach które Pan wymienił, ale nie znam osobiście falownika DEYE który posiadałby AFCI. Proszę o model falownika może przeoczyłem. Przy okazji nie ma czegoś takiego jak ciągłość izolacji jest natomiast rezystancja izolacji podstawowy pomiar ochrony od porażeń. Poza tym dziękuję za kolejny ciekawy materiał i pozdrawiam Andrzej Górczak
Super, mam na razie od 9 lat normalną instalację 6,5 kw. na starych zasadach, falownik 10 kw. dołożę jeszcze paneli aby wykorzystać moc falownika ale powyżej 10 kw. i znając nasze ,,elyty" polityczne pewnie skończą się stare zasady to już hybryda i magazyn no ale to za rok albo dwa zwłaszcza, że to tanieje, no chyba, że dofinansowanie. Pozdrawiam i podziwiam zasób wiedzy.
Film dla mnie zastanawiałem się gdzie dać Easun power 8KW ? 40m do rozdzielni głównej czy ciągnąć przewody DC 450V czy 1f -230V -aby były mniejsze straty ,Dziekuje za podpowiedź 👍
Waldek, falownik Growatt 3 fazowy generuje napięcia międzyfazowe 3x400 V. To znaczy, że przewodem neutralnym płynie prąd równy 0 amperów. Sprawdziłem to. Pozdrawiam.
@@grzegorzchrust1718 Falownik zawsze jest obciążony symetryczne chociażby poprzez transformator na stacji transformatorowej 15kV/400V. Piszę oczywiście o falowniku typu GRID.
5:35 czyli nie dopowiedziałeś , że ten mniejszy jest na napięcie PV do 145V (jeżeli tak rzeczywiście jest bo nigdzie tej wiadomości nie usłyszałem) bo tylko te poprzez tzw. back dc-dc konwerter działają w ten sposób. Wszystkie inne na 450-500V PV łaczą sie z szyna DC bezpośrenio poprzez tzw. boost DC-DC converter. I ta róznica nie czyni z nich pół czy pełna hybrydę w żadnym wypadku. Ta roznica odpowiada za to ,że 145V ma galwanicznie oddzielone wejście i wyjście AC stosując podwójna konwersję AC DC i nie można mieszać prądu z paneli i sieci naraz , a 450V tego nie ma co rodzi pewne implikacje natury bezpieczeństwa natomiast mozna mieszac prąd ze słońca i sieci. Dlatego nie dotykałbym przewodów terminala DC nawet w nocy gdy falownik ten wysokonapięciowy 450-500V DC działa w bypasie pomimo,że z paneli ,żadnego napięcia nie ma w tym czasie :)
Panie Waldku, wiem że ma Pan zainstalowany Deye INWERTER HYBRYDOWY LV SUN-12K-SG04LP3-EU i mam pytanie bo chciałbym go wykorzystać w budowanej prze zemnie instalacji PV ale wiem ze przy zgloszeniu do PGe trzeba im dac potrzebne certyfikaty i na stronie pge wyczytałem ze potrzebny jest certyfikat („Certyfikat sprzętu spełniający wymagania NC RFG” wydawany przez upoważniony podmiot certyfikujący lub sprawozdanie z testu zgodności realizowanego w trybie uproszczonym.) a na stronie deye nie widze zadnej informacji na temat tego certyfikatu. Czy orientuje sie Pan cos w ty temacie, czy faktycznie nie bede mial problemu z podpisanie z PGe umowy jak zainstaluje ten falownik. Pozdrawiam
Generalnie, ktore przewody maja byc dluzsze zależy od sytuacji i tyle. Robilem u siebie instalacje falownik jest pod panelami które robią za dach na wiacie, potrzebowalem tam solidnego przyłacza sieciowego więc 5x10mm² od złącza, a przewody DC to tylko tyle aby uniknąć petli ind. Druga instalacja u kuzyna panele na dachu podasze cale drewniane wiec naturalnie falownik poszedl do piwnicy, z dachu przewody DC w peszlach na zewnątrz a przyłacze sieciowe idzie linią napowietrzna wiec na poddaszu bylo by najblizej a tak jest najdalej. W dzisiejszych czasach trzeba rozsadku a nie slepo słuchać innych.
No tak. Jesteś jednym z tych co pomija i nie przyjmuje do wiadomości, że mówimy o falownikach do których podłączamy akumulatory, które muszą pracować w temperaturze pokojowej.
Projektuję właśnie swoją rozdzielnicę do domu i doszedłem do momentu, żeby przygotować ją pod podłączenie falownika / falowników. Znalazłem ten film mając nadzieję, że odpowie na nurtujące mnie pytanie - jak podłączyć falownik. Film jest fajny i porusza ciekawe zagadnienia ale nie wyjaśnia jednej kwestii właśnie zwiazanej z podłączeniem falownika hybrydowego. Zadam więc pytanie w komentarzu bo może ktoś inny również będzie szukał podobnych informacji, więc Panie Waldemarze - bardzo proszę o odpowiedź ;) Czy jeżeli chcę korzystać z falownika hybrydowego, ale nie chce przekazywać żadnej energii do sieci (zakładając czysto hipotetycznie, że nie chcę, żeby zakład energetyczny nawet wiedział, że mam instalację PV) to w jaki sposób go podłączyć? (Mówię o falowniku trójfazowym.) - Czy zasilanie z sieci podłączyć na Input AC, a potem całą instalację w domu podłączyć do output (to by wymagało, żeby falownik miał przynajmniej 10kW na fazę), żeby cała energia przechodziła przez niego (czyli, z sieci dobieramy tylko tyle energii ile brakuje, a jeżeli aku + pv wystarczą, to nie pobieramy nic, natomiast w nocy przy pustych aku - falownik pobiera wszystko z sieci i przekazuje na zasilanie domu) - czyli tak jak działają UPSy. - Czy nie trzeba puszczać wszystkiego przez falownik, tylko dopiąć się do zasilania z sieci równolegle - i wtedy falownik będzie jak to określiłeś "dopompowywał" tyle energii z aku + PV, aż przestanie być pobierana energia z sieci i całość zapotrzebowania będzie pokryta z falownika, ale też falownik będzie w stanie zmniejszyć moc, żeby nie wpuszczać energii do sieci operatora? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Dzień dobry. Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie sytułacji w której chciałbym podłączyć inwerter działający jak ten z prawej (typu offgrid) całkowicie wyspowo na wydzielonym w domu obwodzie bez korzystania z dobrodziejstw sieci. Jezeli nie dosyarczę do obudowy uziemienia z sieci, bo nie podłączę wtyczki to czy najrozsądniej będzie wydzielony obwód równiez wypiąć z ziemi w rozdzielnicy, czy pozostawić wspólny punkt uziemienia a podać inwertowane z magazynu energii napiecie tylko na L oraz N obwodu? A może powinienem wykonać uziemienie pomocnicze z nowo nabitej szpili tylko na obudowe inwertera offgrid? Pozdrawiam!
Teoretycznie są z oringami, ale jeżeli ktoś spinał w deszczu to korozja może się pojawić. Kontakt spray ma właściwości konserwujące i z pewnością nie zaszkodzi. Bardziej bym się martwił kontrolą jakości. Mam małego offgrida 24V (PWM niestety 😢) i kupiłem taki rozdzielacz na trzy panele żeby napięcia nie podwyższać. Musi to wytrzymać do 30A więc rozebrałem, żeby dodatkowo polutować i niestety jeden konektor był bardzo źle zaciśnięty (pod skosem i trzymał połowę przewodów).
W branży morskiej/offshore generalnie wszędzie gdzie w złączu był oring albo jakaś inna uszczelka, smarowaliśmy smarem silikonowym przed złożeniem. Ale w branży PV jest taka maniera że nie smarujemy, w sumie nie wiem dlaczego. Ten smar jest izolatorem, wypiera wodę i ułatwia ułożenie się oringu więc według mnie ma same zalety.
ua-cam.com/video/YzWzp_uXbYw/v-deo.htmlsi=SJOvkGQzSNNysbRt&t=193 Nie. Jeśli MPPT jest realizowany jako przetwornica step-up, to ujemny zacisk paneli będzie na potencjale ujemnej strony szyny DC HV falownika, czyli mamy tam napięcie sieci tyle że za prostownikiem. Szczerze odradzam dotykanie nawet jednego zacisku przewodów od paneli. Zresztą gdyby było tak jak mówisz, to połączenie dwóch wejść równolegle nie spowodowałoby uszkodzenia falownika.
Waldku mam pytania dotyczące białego falownika jaki to model? czy ten falownik wysyła prąd od siecie? Chodzi o to czy muszę go zgłaszać jako instalację PV, czy tylko dobierze sobie "dopompuje" brakującą moc z sieci? po czym poznać falowniki, które mają opcje "dopompowania" mocy z sieci? jak tego szukać w falownikach na rynku, czy ta funkcja ma swoja nazwę?
@@Piotr0987 pytam o funkcjonalność opisywana przez Waldka w filmie, tanszy falownik całość puszcza przez akumulator, a bialy jesli dobrze zrozumialem może akumulator pominąć gdy moc z PV jest nizsza niz zapotrzebowanie.
Czyli jak to jest z tymi 3-fazowymi falownikami (3x230VAC) - można, czy nie można podłączyć odbiornik 3-fazowy typu silnik indukcyjny 400VAC (L1, L2, L3, bez N)?
Wiadomo co z tym sławnym Deye 12kW? Nikt nie chce odpowiedzieć na pytanie dot. jak się będzie zachowywał, gdy bateria ma dodatkowe źródła ładowania - np. dodatkowe ładowarki MPPT ściągające energię z modułów PV.
Jestem rozczarowany tym filmem. Chodzi mi o sposób przekazywania wiedzy kompletnie nie pasujący do oczekiwań oglądających. Czyli nie ta kolejność , pomieszane kwestie drugorzędne jak uziemianie z odpowiedziami na podstawowe pytania. Jestem skonfundowany bo myślałem, że Waldek jako stary fachman potrafi mówić w pierwszej kolejności o rzeczach najważniejszych a tak przez 22 minuty pada tyle słów że ludzie się gubią, co widać po komentarzach. Czyli gdy się rozmawia o separacji to najpierw należałoby powiedzieć jakie są zalecane schematy uziemiania, bo jeśli się tego nie zaleca to nie ma sensu cały wywód co jest separowane a co nie. Ale najważniejsze należy powiedzieć na poczatku czym sie różni hybryda od nie-hybrydy i jak to np sprawdzić (co kupiliśmy). Dużo łatwiej wchodzi wiedza gdy się narysuje schematy blokowe. Tymczasem Waldek wprowadza wiele określeń technicznych które on rozumie ale nie oglądający jak np "dopompowuje", "by-pass" itd. Wiedza wielu oglądających jest na wielu poziomach i u większości z nich jest odległa od wiedzy Waldemara, więc albo trzeba się zastanowić do jakiej grupy trzeba poziom dopasować albo za pomoce rysunków cze definicji trzeba na początku filmu wprowadzić ludzi na poziom filmu.Brak jest streszczenie (spis) np w opisie jakie tematy będą poruszane co ułatwia podanie podstawowej wiedzy na poczatku.
Gdy wspomina o tanich falownikach z aliexpress, które ludzie kupowali w cenie 800-1200 zł, to w filmie zabrało porównania do falwoników po 5500 zł . Może to dlatego, że ZEPTOBOX takie falowniki właśnie sprzedaje? Może różnica w cenie jest wytłumaczalna różnicą w funkcjonalności, ale daję głowę, że większość oglądających się tego z filmu nie dowiedziała a druga pewność to ta że wiele osób sobie to pytanie zadawało i czekało na taki film. Można jeszcze wymienić tę grupę osób, która nie mając odpowiedzi na to pytanie (słyszałem, że Sławek bardzo się zdziwił jak mu Waldek tłumaczył różnice), to oni kupili i po fakcie zrozumieli czy zrobili błąd, albo mając falownik będący off-gridem z ładowarką zostali zmuszeni do off-grida choć liczyli na działanie hybrydowe. I gdy się naoglądałem setek czy tysiąca filmików na YT to zapominając te które ewidentnie są dla reklamy i zarobku panuje totalny chaos informacyjny bo ci co kupili za własne pieniądze chwalą to co mają, a kompletnie nie tłumaczą dlaczego akurat dokonali takiego wyboru.
Czyli z grubsza Waldek tu mówił że poł-hybryda z ładowarką ma tak, że panele są odseparowane od modułu wytwarzającego 230V , co nic nie mówi. Te panele niby podłączone są do ładowarki a falownik może generować moc nie z paneli a tylko z akumulatorów. Zabrakło tłumaczenia jakie są minusy takiego rozwiązania. Ale to temat drugorzędny czyli temat strat że panele tam są niskonapięciowe ( 90-120V) i dlatego falowniki miały trudniej aby to bezpośrednio na 230V przetworzyć niż z 450V. Ale to ludzi też nie interesuje bo jeśli można ładować i jednocześnie generować 230V to wady, choć nie wymienione, takiego rozwiązania nie dyskwalifikują falwonika.
Natomiast dalej otwarta jest kwestia co się da na tym zrobić a czego się nie da Czyli czym poł-hybryda jest gorsza od hybrydy. Czyli piesze pytanie, który z tych 2 falwoników może oddawać energię do sieci, bo kazdy rozumie, że nie ma sensu wydawać 5500 zł na falownik oraz na akumulator 1kWh jeśli ma się paneli 3-6 kWp, co może sugerować moc falwonika że on tyle paneli obsłuży, bez magazynowania w sieci. Kolejne pytanie czy niezaleznie czy to falownik on-grid czy off-grid , który z nich odda na dom 2-3 kW i w tym czasie nadmiarem mocy paneli doładuje akumulatory. No jeśli na podstawowe pytania na kanale ZEPTOBOX nie dostajemy odpowiedzi, to nie znajdziemy jej (abo bardzo trudno) na kanałach gdzie ludzie coś tam zlecili do zamontowania przez firmy. Czyli gdy jak jak inni czekałem na taki film z podstawami, do którego można by linkować zaczynającym przygodę z PV, to jestem zaskoczony że porusza się mało życiowe kwestie jak łącznie 9-12 falwoników (lub separacje) a ludzie dalej nie wiedzą co mają kupić aby nie żałować zaraz po podłączeniu. Zatem po oglądnięciu filmu chciałem sprawdzić czy ludzie zrozumieli film, to czytając je potwierdziłem że wielu nie zrozumiało o czym jest film.
W praktyce ludzie chcą kupić falownik dający 2,5-3 kWp na dom, a jeśli on może dociągnąć z sieci to wystarczy im 1,5-2 kWp w panelach. Do tego chcą dać tani akumulator 1 kWh (lub wcale) i ok 3 kWp paneli i zastanawiają się czy jak będą chmurki to moc paneli zsumuje się z mocą z akumulatora. A jeśli nie, to czy brakująca moc da się w takim off-gridzie dociągać z sieci. Czyli ludzie nie wiedzą czy można jednocześnie ciągnąć energie z 3 źródeł (PV, akumulatory i sieć) Ludzie nie wiedzą czy wystarczy im tani falownik 3 kW czy też mają kupić taki 5,5-6,5 kW i ile do niego dokupić paneli, czyli jak stosunek paneli do akumulatora.
Kolejne pytanie to to, że skoro większość decyduje się na akumulator 1-2 kWh ze względu na cenę, to czy ma sens budowanie kilku kWp paneli a sens pytania zasadza się na tym czy nadwyżkę produkcji z PV da się wysłać do sieci. Czyli idę o zakład, że ci co oglądnęli 50-100 filmów dalej nie wiedzą ile kosztuje off-grid będący UPS-em a Ile mocny off-grid prawdziwy. Ile pół-hybryda której nie rozumieją a ile najtańsza hybryda. Tak samo nie rozumieją czy poł-hybryda i pseudo-offgrid to są określenia równoważne Chyba nikt tu nie potrafi wskazać kanału gdzie to w prosty sposób wytłumaczono a ja zawsze myślałem, że tego zadania podejmie sie ZEPTOBOX I gdy mamy już 1,5 mln prosumentów a na YT tak się lansuje off-grida, który za rok nabierze sensu, panuje kompletny chaos informacyjny co do czego służy.
Mam pytanie, czy zamiast PV mozna podlaczyc 230v z agregatu puszczone przez mostek prostowniczy -230VDC? Co sie stanie z falownikiem a takze jak bedzie pracowal agregat?
przeciąganie nie jest łatwe w najlepiej jakiegoś "pilota" puścić np żyłkę wędkarską coś dowiązać i powietrzem pod ciśnieniem powinno przelecieć na drugą stronę albo odkurzacz od końca;) ja robiłem wciskając od jednej strony ręcznie nie było latwo w miejscu gdzie utknęło przeciąłem rurę i dalem złączkę w sumie to chyba nawet dwie na tym odcinku. pozdro
Witam Pana Waldka i szanowne grono odbiorców kanału ! Czy Igrid może oddawać energię elektryczną do sieci z baterii? Dlaczego Pan nie poszedł w baterię i falownik hybrydowy wysokonapięciowy ? Sofar ma coś takiego, że może oddawać energię elektryczną do sieci przez rozładowanie baterii. Pozdrawiam serdecznie! P.S. Powyżej długości 10 metrów przewodów DC powinno stosować się dwie przepięciówki jedną przy panelach, a drugą przy falowniku.
Wysoko napięciowych falownikach problem jest taki że trzeba mieć wysoko napięciowy stringi A u mnie występują stringi na poziomie 250 volt więc tylko Deye niskonapięciowy daje sobie radę
Panie Waltku prosze mi powiedzieć ,napisać czy jest możliwość zeby na wyjściu Ac Oaut falownika 1fazowego off grid 5kw żeby faza była fazą a zero Zerem bo normalnie to faza swieci i zero też świeci sprawdzając probówką z gory dziękuje
17:18 Faunę informacje i proszę się nie przejmować, z ludźmi którzy nie potrafią dyskutować albo uważają że są najmondrzejsi nie ma co rozmawiać a tacy nie stety się znajdują.
Hmm... Trochę to nieintuicyjne że lepiej mieć dłuższą linię DCV. Jakoś Edison z DC przegrał elektrfikację. A prawdopodobieństwo przebicia przy wysokich napięciach? Licznik w budynku czy przy ogrodzeniu? To też robi różnicę.
Waldku powiedz mi jedną rzecz. Od kilku lat pisze ze panele są w drugiej klasie ochronności i to co dzisaj powiedziałeś, żeby doszło do porażenia trzeba trzymać plus o minus. Więc dlaczego strażacy tak sie boją PV ? Kolejna sprawa to po co robić połączenie wyrównawcze z paneli ? Co ono ma dać a jeszcze gorzej że większość znachorów od PV robi oddzielne uziomy do tego.
@@jacekdlugi397 problemu nie ma jak do GSW ale jak do oddzielnego uziomu i to pionowego to już inna bajka. Ale jak tak się kolega wypowiedział to co to połączenie ma dać?
Tak z czystej ciekawości pytam. Jak podczas burzy powstaje łuk elektryczny w postaci pioruna, to kto w tym momencie zamknął obwód, że do tego doszło???
pytanko o połączenie 3 offgridowych w domu bez funkcji paralell, (czyli kazdy sobe robi swoją własną fazę), wspólny bank ok, obwody w domu jednofazowe będą śmigac bez problemu grzałki, swiatło i inne odbiorniiki a co z płytą indukcyjną? Będzie działała, czy potrzebuje tez przesunięcia fazowego? Pytam bo nie mam inych odbiorników 3F w domu (poza zwykłą grzałką ale tu chyba niepotrzebne przesunięcie)
Dzień dobry. Do Powyższego tekstu jeżeli są 3 falowniki 1 fazowe sterowane każdy z innej fazy to uzyskane z nich pojedyncze fazy są względem siebie przesunięte o 120 stopni ???.
@@pawek5910 może z sieci jako bypass da fazę z przesunięciem ale jak daje z paneli to skąd ma wiedzieć który jaką fazę daje? Tylko synchronizacja ale czy konieczna do płyty indukcyjnej (bo nic innego na 3f nie mam)
Witam wszystkich. Mam pytanie - czy skoro falownik trójfazowy jest zbudowany jak trzy falowniki jednofazowe to, czy można taki trójfazowy Deye wykorzystać potrójnie do sieci jednofazowej?
Oki ale pytanie było o falownik3fazowy a tam muszą być przesunięte. A z pytania zrozumiałem czy można połączyć fazy wyjściowe ze sobą . (Bo nie mozna). Wiem że 3 falowniki 1 fazowe nie mają przesunięcia (to realizuje się programowo między falownikami(
Nawet jeżeli obwód DC nie jest uziemiony, to nie można zakładać, że zarówno plus jak i minus ma potencjał ziemi, wręcz pewne jest, że przynajmniej jedno ma inny potencjał. Dlatego nie można twierdzić, że nie doznamy porażenia dotykając tylko jednego konektora. Takie twierdzenia mogą kogoś kosztować życie.
Falownik sprawdza czy jest przebicie czy nie. Jeśli jest TO NIE WŁĄCZY SIĘ! Pokaże błąd izolacji DC. Oczywiście wszystkie pseudohybrydy będą działać. I tak jak mówię na filmie. NIE MOŻE BYĆ PRZEBICIA do ZIEMI na żadnym z kabli DC. Profesjonalny falownik wtedy NIE BĘDZIE DZIAŁAŁ.
@@ZeptoBoxpl Chodzi mi o moment, w którym mówisz, że jak się dotknie złącza DC, to Cię nie porazi, chyba że dotkniesz i plusa i minusa jednocześnie. To nieprawda. Jeżeli jesteś uziemiony, to wystarczy dotknąć jednego bieguna, który będzie miał różnicę potencjału z tobą i zostaniesz porażony.
@@pawelsokolowski Nie ma takiej możliwości. Aby zamknąć obwód musisz mieć połączenie jednego bieguna z ziemią tak jak np w prądzie przemiennym N. W panelach nie ma połączenia z ziemią, więc nie masz jak zamknąć obwodu.
@@ZeptoBoxpl Boże, mam nadzieję, że Twoi klienci jeszcze żyją. Jak dotkniesz fazy w gniazdku, to ty stanowisz drugi biegun, chyba, że jesteś całkowicie odizolowany od potencjału ziemi, np. stoisz w suchych gumowcach i nie dotykasz niczego innego. W prądzie stałym jest dokładnie tak samo, z tym, że jest on bardziej niebezpieczny od przemiennego w przypadku porażenia. Do przepływu prądu i porażenia nie musisz zamykać obwodu, tylko musi być różnica potencjału, podstawy fizyki się kłaniają. Jak staniesz w rozkroku na ziemi i uderzy piorun, to jeżeli jedna noga jest dalej od uderzenia pioruna, to też na każdej nodze masz inny potencjał i ta różnica powoduje porażenie.
@@pawelsokolowski wróć proszę z powrotem do podstawówki. Bo jeszcze tłumaczę tobie że w zakładzie energetycznym A dokładniej na trafostacji tak zwane N to jest uziemienie. I gdyby n nie było połączone z uziemieniem Jak masz na przykład w agregacie którego nie uziemisz to nie masz wtedy fazy ani zera. Czyli nie dojdzie do porażenia jak dotkniesz ani jednego ani drugiego bo nie będzie różnicy potencjału bo nie będzie zamkniętego obwodu. Ja w serwerowniach od lat wykorzystuje tak zwane separowane zasilanie to znaczy że nie mam w gniazdku ani zera ani fazy i mogę dotknąć każdego z nich i nie zostanę porażony. Taki sam system działa na przykład w Deye. Możesz nie mieć stałej fazy i wtedy nie dochodzi do porażenia przy dotknięciu z jednym z kabli. Musisz się jeszcze wiele nauczyć ale dobrze że dyskutujesz.
Nie używam takich malutkich falowników ale DC też kopie i nie trzeba dotykać jednocześnie plusa i minusa. Zazwyczaj te przewody są podłączone do falownika! Tylko naprawdę małe falowniki mają do 500VDC, trójfazowe to już 1100VDC, ten materiał szerzy pogląd jako by można było dotykać przewodów solarnych. Sugerował bym brać odpowiedzialność za swoje słowa i go usunąć.
Ten falownik może i tak działa, ale są na rynku falowniki które nie mają przewodu neutralnego. Duże falowniki działają między fazowo. Nie wyobrażam sobie też ciągnięcia po działce kilkanaście przewodów DC, tylko dlatego że ktoś powiedział na UA-cam można ich dotykać a lepsze falowniki mają więcej zabezpieczeń.
Tak zwrócę uwagę bo może cos źle usłyszałem , (na pewno ktoś w komentarzach może też to zauważył) ale niebezpieczne dla człowieka natężenie "prądu" przemiennego to 30mA (powyżej) , a dla prądu stałego 70mA.(powyżej), a usłyszałem 100mA (i chyba chodziło o AC) . "a dla dziecka zwłaszcza" jak dla mnie 230V AC to nie jest napięcie przyjazne dla człowieka a zwłaszcza jakie prądy mogą przy tym napięciu popłynąć.
Ja mam założony regulator grzałkowy PWM , który ustawia się na określone napięcie, więc gdy napięcie na magazynie zbliża się do ful( zanim falownik zacznie obcinać moc) to energia z paneli zaczyna być kierowana na grzałki. Dzięki takiemu rozwiązaniu w ciągu ładnego słonecznego dnia magazyn mam cały czas pełen a nadwyżka z paneli się nie marnuje.
Merytorycznie widac ze ma pan wiedze. Trzeba uporzadkowac tematyke bo jest wszystko i nic. Dla mnie uczacego sie dopiero podstaw PV musze wylapywac wiedze
Ma ktoś pomysł jak to rozwiązać ... Mam panele co obwód otwarty mają 550V a posiadam właśnie taki falownik EASUN co przyjmuje max 500V. Panele są na dachu wiec ciężki jest do nich dostęp, i jakby można było obniżyć o 50V te napięcie DC ?
50 v to dyzo fo zbicia mozna co prawda dac okolo 90 diod np 20A i musza byc na radiatorze!!! mzna np uzyc kostkowyvh przykrecanych do radiatora tanich mostkow gretza . kazdy zastapi 2 diody. soadek na jedej diodzie to ok 0,7 v . sam yak zbilem 5 v .. prosze oamietac tez ze w kwietniu i maju srtringi potrafia wytworzyc nieco więcej niz np te 550 v ..notowalem skoki napiecua po wyzej tego co teorwtyczbie panel moze dac o ok 1 v ... ja tez musislem pilnowac by nie przekroczylo 500 v . zrobilem to wspomnianymi 4 mostkami gretza tylko grzeja sie !!! bez radiatora z chlodzeniem nie da sie
Informacyjnie Deye tylko na Australie i Usa ma w standardzie Afci, na reszte swiata i u nas nie maja tej funkcji!!! Tez jestem w szoku, dystrybutor tlumaczyl mi, ze nie jest wymagany u nas prawnie, a nawet w De nie jest prawnie wymagany dlatego tego nie sprowadzaja bo niby 100$ wiecej falowniki by kosztowaly...
Wiele "nieprawd" jest podanych w tym filmie. Wiedza merytoryczna słaba, terminologia/nazewnictwo słabe, film o niczym, pominięte kwestie strat na przesyłach AC i DC, zamierzenie (tak sądzę) dotarcia do osób nie będących profesjonalistami (sugeruje to tytuł i miniaturka filmu) i jednocześnie poruszanie tematu spinania szeregowo 9 falowników.... Tak na marginesie do autora: Przeczytaj proszę z uwagą, jak w języku angielskim napisane jest "równoległe", jaką nazwę nosi złącze "monitorowe", co to jest na prawdę falownik hybrydowy, etc. To nie jest wideo o zalewaniu gorącą wodą kisielu instant. Tu ludzie idą w koszta i mogą ucierpieć w wyniku porażenia bądź pożaru. Nie wyobrażam sobie, żeby można było w taki sam sposób nagrać i opublikować film traktujący o użytkowaniu/serwisowaniu np. karabinka AR. No ale karabinek, to na szczęście nie falownik. Żeby go mieć/zaprezentować, trzeba posiąść i udokumentować posiadaną wiedzę. Komentarz dla zasięgów za włożoną pracę i chęci. Zdanie moje, opinia moja. Schowałem głęboko, żeby nie świeciło i nie raziło po oczach, więc polubień będzie mało i b. dobrze. Nie odpisujcie, nigdy nie czytam odpowiedzi do moich komentarzy 😎 Pozdrawiam !
Przecież o długości przewodów decyduje to gdzie jesteśmy w stanie dać falownik. A co do strat to przy długościach rzędu 10-20m (domowa instalacja) i mocy kilku kW to i tak nie ma żadnego istotnego znaczenia. Typowy clickbajt w tytule filmu.
Mówisz że mnie nie kopnie jak dotknę wyjścia AC z takiego falownika? Ale nie pokazałeś, stojąc boso, na trawie - jakoś Ci nie wierzę. Zanim nagrasz o tym film to weź "probówkę" i zobacz czy zaświeci zarówno z N jak i L, jeśli tak to dlaczego? Co się stanie jak tam się włoży palec zamiast probówki? Falownik pracuje w punkcie OC na 450V czy mniejszym? Napięcie w gniazdku to 230V czy oscylogram pokazuje coś innego? W sklepie łatwiej kupić przewód 10mm2 instalacyjny czy solarny? Tyle pytań, nie zasnę teraz. Ale spoko, mam taki falownik więc zaspokoję ciekawość, no faktycznie próbnik napięcia świeci w obu choć stoję na dywanie i niczego innego nie dotykam, to teraz pale
Próbnik zaświeci nawet gdy staniesz w pobliżu przewodu naziemnego gdy jest wilgotne powietrze. Czy doznajesz porażenia idąc pod linią wysokiego czy średniego napięcia? Nawet jarzeniówka zaświeci się pełną mocą...
Obejżałem kilka twoich filmów. No widać że się starasz. Niestety starasz się wyjaśniać sprawy troche "po łepkach", co z racji publiki do jakiej te informacje trafiają jest to działalność lekko niebezpieczna. Wiadomo jak w polszy jest, każdy jest znawcą od wszystkiego. Najlepszym dowodem jest to co opowiadasz. Historie kiedy "geniusze" podpinają sprzet odwrotnie, lub kiedy mylą pojęcia co to "uziom" a co to "zerowanie". Twoje pobieżne informacje w połączeniu z bylejakością wykanania "domowej" instalacji PV bazujące ja chinczykowych inwerterach robionych "po taniości" stanowią potencialną mieszanke wybuchową. Jeżeli ty musisz wyjaśniac że "duża śróbka, znaczy duży prąd, a mała śróbka to mały prąd" to się zastanów czy powinieneś "domowym elektrykom" dodawać otuchy że dadzą rade. I jeszcze jedno, jeżeli już chcesz dalej starać się wlewac wiedze w puste makówki w tej formie to zalecam dodac na początku każdego filmu "To nie materiał szkoleniowy. Wszystko co robicie robicie na własną odpowiedzialność. Odpowiedzialność za śmierc kogoś z was, lub osoby postronnej wynikająca ze niefachowego podłączenia sprzetu spada na was samych". Pomyśl o sobie, bo "domorosłych elektryków" mi nigdy nie szkoda.
Świetne porady. Nie znalazłem nigdzie filmu o wiatraku i panelach , jak to połączyć , czym ma to sens. Może to jest dobry temat na 2024.
Swietna porada. Do kompletu brakuje tylko schematu podłączenia całości.
Panie Waldemarze, dziękuję za konkretny, fachowy film. Tego właśnie szukałem.
Mądrego zawsze miło posłuchać.
Jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę, dlatego miło posłuchać tak merytorycznego wykładu. Pozdrawiam.
Dzięki ci Panie za cenne INFORMACJE. I masz Pan rację, jak koś ubliża sam jest tego wart ! Albo powiem inaczej,-"każdy chory, pokazuje gdzie go boli". Bo nikt nie jest "Alfą i Omegą by wszystkie rozumy posiadł"! A takie cenne informacje mało który z nich przekazuje bo dla nich to tylko kasa się liczy, zaś do swych błędów wcale się nie przyznają. A że dopiero zaczynam ta zabawę z fotowoltaiką to jak dla mnie są cenne informacje. Ponieważ szukam i czytam od miesiąca co by tutaj wybrać za falownik w rozsądnej cenie, bo z emerytury, bez dotacji to nie da się poszaleć z zakupem. Więc mam dwa liczniki, 1 -fazowy i 3 fazowy i z jednofazowego chcę zrezygnować. I szukam falownika na 3 -fazy lub 1-fazowego z podłączeniem pod 3 fazy z przełącznikiem priorytetowym. Paneli mam łącznie na 4500 używane i łącznie (Voc) 1187 V i jak widać na 3 za mało, a na dwa za dużo chyba że jest jakiś model falownika co na 2 stringi pójdzie. Ca cenne radę z góry dzięki i oczywiście tą darowiznę przekażę.
Zdravim z Czech.. super material, dekuji
Panie Waldku od lat oglądam Pana kanał i jestem pod dużym wrażeniem Pana pasji jaką jest OZE - sam zaraziłem się w pozytywnym słowa znaczeniu zieloną energią miedzy innymi poprzez Pana ciekawe merytoryczne i pełne wiedzy fachowej filmy. Mam dwie merytoryczne uwagi jako inżynier elektryk wykrywanie łuku elektrycznego system AFCI jest montowany w wielu falownikach które Pan wymienił, ale nie znam osobiście falownika DEYE który posiadałby AFCI. Proszę o model falownika może przeoczyłem. Przy okazji nie ma czegoś takiego jak ciągłość izolacji jest natomiast rezystancja izolacji podstawowy pomiar ochrony od porażeń. Poza tym dziękuję za kolejny ciekawy materiał i pozdrawiam Andrzej Górczak
Dzięki za kolejny świetny Materiał. 👍
Bardzo dobry film dla laików! Gratulacje, tak trzymać! 👍
Super, mam na razie od 9 lat normalną instalację 6,5 kw. na starych zasadach, falownik 10 kw. dołożę jeszcze paneli aby wykorzystać moc falownika ale powyżej 10 kw. i znając nasze ,,elyty" polityczne pewnie skończą się stare zasady to już hybryda i magazyn no ale to za rok albo dwa zwłaszcza, że to tanieje, no chyba, że dofinansowanie. Pozdrawiam i podziwiam zasób wiedzy.
Film dla mnie zastanawiałem się gdzie dać Easun power 8KW ? 40m do rozdzielni głównej czy ciągnąć przewody DC 450V czy 1f -230V -aby były mniejsze straty ,Dziekuje za podpowiedź 👍
Waldek, falownik Growatt 3 fazowy generuje napięcia międzyfazowe 3x400 V. To znaczy, że przewodem neutralnym płynie prąd równy 0 amperów. Sprawdziłem to. Pozdrawiam.
Nawet jak jednofazowe urządzenie jest podłączone, czy tylko przy symetrycznych obciążeniach?
@@grzegorzchrust1718 Falownik zawsze jest obciążony symetryczne chociażby poprzez transformator na stacji transformatorowej 15kV/400V. Piszę oczywiście o falowniku typu GRID.
5:35 czyli nie dopowiedziałeś , że ten mniejszy jest na napięcie PV do 145V (jeżeli tak rzeczywiście jest bo nigdzie tej wiadomości nie usłyszałem) bo tylko te poprzez tzw. back dc-dc konwerter działają w ten sposób.
Wszystkie inne na 450-500V PV łaczą sie z szyna DC bezpośrenio poprzez tzw. boost DC-DC converter.
I ta róznica nie czyni z nich pół czy pełna hybrydę w żadnym wypadku.
Ta roznica odpowiada za to ,że 145V ma galwanicznie oddzielone wejście i wyjście AC stosując podwójna konwersję AC DC i nie można mieszać prądu z paneli i sieci naraz , a 450V tego nie ma co rodzi pewne implikacje natury bezpieczeństwa natomiast mozna mieszac prąd ze słońca i sieci.
Dlatego nie dotykałbym przewodów terminala DC nawet w nocy gdy falownik ten wysokonapięciowy 450-500V DC działa w bypasie pomimo,że z paneli ,żadnego napięcia nie ma w tym czasie :)
Panie Waldku, wiem że ma Pan zainstalowany Deye INWERTER HYBRYDOWY LV
SUN-12K-SG04LP3-EU i mam pytanie bo chciałbym go wykorzystać w budowanej prze zemnie instalacji PV ale wiem ze przy zgloszeniu do PGe trzeba im dac potrzebne certyfikaty i na stronie pge wyczytałem ze potrzebny jest certyfikat („Certyfikat sprzętu spełniający wymagania NC RFG” wydawany przez upoważniony podmiot certyfikujący lub sprawozdanie z testu zgodności realizowanego w trybie uproszczonym.) a na stronie deye nie widze zadnej informacji na temat tego certyfikatu. Czy orientuje sie Pan cos w ty temacie, czy faktycznie nie bede mial problemu z podpisanie z PGe umowy jak zainstaluje ten falownik. Pozdrawiam
Super dźwięk czołówki słyszalny na samsung galaxy note 9 :)
Dzięki bardzo ciekawy filmi kanał pozdrawiam
Generalnie, ktore przewody maja byc dluzsze zależy od sytuacji i tyle. Robilem u siebie instalacje falownik jest pod panelami które robią za dach na wiacie, potrzebowalem tam solidnego przyłacza sieciowego więc 5x10mm² od złącza, a przewody DC to tylko tyle aby uniknąć petli ind. Druga instalacja u kuzyna panele na dachu podasze cale drewniane wiec naturalnie falownik poszedl do piwnicy, z dachu przewody DC w peszlach na zewnątrz a przyłacze sieciowe idzie linią napowietrzna wiec na poddaszu bylo by najblizej a tak jest najdalej. W dzisiejszych czasach trzeba rozsadku a nie slepo słuchać innych.
No tak. Jesteś jednym z tych co pomija i nie przyjmuje do wiadomości, że mówimy o falownikach do których podłączamy akumulatory, które muszą pracować w temperaturze pokojowej.
Elegancko wytłumaczone
Projektuję właśnie swoją rozdzielnicę do domu i doszedłem do momentu, żeby przygotować ją pod podłączenie falownika / falowników. Znalazłem ten film mając nadzieję, że odpowie na nurtujące mnie pytanie - jak podłączyć falownik. Film jest fajny i porusza ciekawe zagadnienia ale nie wyjaśnia jednej kwestii właśnie zwiazanej z podłączeniem falownika hybrydowego.
Zadam więc pytanie w komentarzu bo może ktoś inny również będzie szukał podobnych informacji, więc Panie Waldemarze - bardzo proszę o odpowiedź ;)
Czy jeżeli chcę korzystać z falownika hybrydowego, ale nie chce przekazywać żadnej energii do sieci (zakładając czysto hipotetycznie, że nie chcę, żeby zakład energetyczny nawet wiedział, że mam instalację PV) to w jaki sposób go podłączyć? (Mówię o falowniku trójfazowym.)
- Czy zasilanie z sieci podłączyć na Input AC, a potem całą instalację w domu podłączyć do output (to by wymagało, żeby falownik miał przynajmniej 10kW na fazę), żeby cała energia przechodziła przez niego (czyli, z sieci dobieramy tylko tyle energii ile brakuje, a jeżeli aku + pv wystarczą, to nie pobieramy nic, natomiast w nocy przy pustych aku - falownik pobiera wszystko z sieci i przekazuje na zasilanie domu) - czyli tak jak działają UPSy.
- Czy nie trzeba puszczać wszystkiego przez falownik, tylko dopiąć się do zasilania z sieci równolegle - i wtedy falownik będzie jak to określiłeś "dopompowywał" tyle energii z aku + PV, aż przestanie być pobierana energia z sieci i całość zapotrzebowania będzie pokryta z falownika, ale też falownik będzie w stanie zmniejszyć moc, żeby nie wpuszczać energii do sieci operatora?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Dzień dobry. Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie sytułacji w której chciałbym podłączyć inwerter działający jak ten z prawej (typu offgrid) całkowicie wyspowo na wydzielonym w domu obwodzie bez korzystania z dobrodziejstw sieci.
Jezeli nie dosyarczę do obudowy uziemienia z sieci, bo nie podłączę wtyczki to czy najrozsądniej będzie wydzielony obwód równiez wypiąć z ziemi w rozdzielnicy, czy pozostawić wspólny punkt uziemienia a podać inwertowane z magazynu energii napiecie tylko na L oraz N obwodu? A może powinienem wykonać uziemienie pomocnicze z nowo nabitej szpili tylko na obudowe inwertera offgrid? Pozdrawiam!
Witam, czy w złączki mc4 warto prysnąć jakiegoś konektora w sprayu lub wazeliny tech. ?
Teoretycznie są z oringami, ale jeżeli ktoś spinał w deszczu to korozja może się pojawić. Kontakt spray ma właściwości konserwujące i z pewnością nie zaszkodzi.
Bardziej bym się martwił kontrolą jakości. Mam małego offgrida 24V (PWM niestety 😢) i kupiłem taki rozdzielacz na trzy panele żeby napięcia nie podwyższać. Musi to wytrzymać do 30A więc rozebrałem, żeby dodatkowo polutować i niestety jeden konektor był bardzo źle zaciśnięty (pod skosem i trzymał połowę przewodów).
nie wiem czy warto ale nawet duże farmy tego nie robią
W branży morskiej/offshore generalnie wszędzie gdzie w złączu był oring albo jakaś inna uszczelka, smarowaliśmy smarem silikonowym przed złożeniem. Ale w branży PV jest taka maniera że nie smarujemy, w sumie nie wiem dlaczego. Ten smar jest izolatorem, wypiera wodę i ułatwia ułożenie się oringu więc według mnie ma same zalety.
ua-cam.com/video/YzWzp_uXbYw/v-deo.htmlsi=SJOvkGQzSNNysbRt&t=193 Nie. Jeśli MPPT jest realizowany jako przetwornica step-up, to ujemny zacisk paneli będzie na potencjale ujemnej strony szyny DC HV falownika, czyli mamy tam napięcie sieci tyle że za prostownikiem. Szczerze odradzam dotykanie nawet jednego zacisku przewodów od paneli. Zresztą gdyby było tak jak mówisz, to połączenie dwóch wejść równolegle nie spowodowałoby uszkodzenia falownika.
Waldku gdzie w menu Deye mamu ustawienie neutrala o którym mówisz we vlogu?
Opowiadam o tym kiedy mówię o menu falownika Deye. W Advanced Function trzeba zaznaczyć Island Mode to wtedy Deye mostkuje neutral z uziomem.
@@ZeptoBoxpl A rzeczywiście była o tym mowa tylko skleroza postepująca .Niemniej jednak dzieki za szybki odzew🙃
Waldku mam pytania dotyczące białego falownika
jaki to model?
czy ten falownik wysyła prąd od siecie? Chodzi o to czy muszę go zgłaszać jako instalację PV, czy tylko dobierze sobie "dopompuje" brakującą moc z sieci?
po czym poznać falowniki, które mają opcje "dopompowania" mocy z sieci? jak tego szukać w falownikach na rynku, czy ta funkcja ma swoja nazwę?
Ty chcesz dodać z sieci a nie wpompować sieci. Każdy falownik dobiera brakującą moc z sieci, nie każdy oddaje do sieci
@@Piotr0987 pytam o funkcjonalność opisywana przez Waldka w filmie, tanszy falownik całość puszcza przez akumulator, a bialy jesli dobrze zrozumialem może akumulator pominąć gdy moc z PV jest nizsza niz zapotrzebowanie.
Czy kabel ziemny YKY 4x6mm2 mogę wykorzystac do podłączenia paneli do falownika po stronie DC ?
Witam
czy testowałeś podłączenie do deye hybrydy paneli z prądem powyżej 13A czyli max wg karty katalogowej?
Najlepiej przewodami od car audio, aluminiowymi 😛
Nic nie mów. Ostatnio w dobrym sklepie elektronicznym kupiłem do głośników i takie mi się trafiły. Porażka.
0,50mm² 🤣
Czyli jak to jest z tymi 3-fazowymi falownikami (3x230VAC) - można, czy nie można podłączyć odbiornik 3-fazowy typu silnik indukcyjny 400VAC (L1, L2, L3, bez N)?
Wiadomo co z tym sławnym Deye 12kW? Nikt nie chce odpowiedzieć na pytanie dot. jak się będzie zachowywał, gdy bateria ma dodatkowe źródła ładowania - np. dodatkowe ładowarki MPPT ściągające energię z modułów PV.
Jestem rozczarowany tym filmem. Chodzi mi o sposób przekazywania wiedzy kompletnie nie pasujący do oczekiwań oglądających. Czyli nie ta kolejność , pomieszane kwestie drugorzędne jak uziemianie z odpowiedziami na podstawowe pytania. Jestem skonfundowany bo myślałem, że Waldek jako stary fachman potrafi mówić w pierwszej kolejności o rzeczach najważniejszych a tak przez 22 minuty pada tyle słów że ludzie się gubią, co widać po komentarzach.
Czyli gdy się rozmawia o separacji to najpierw należałoby powiedzieć jakie są zalecane schematy uziemiania, bo jeśli się tego nie zaleca to nie ma sensu cały wywód co jest separowane a co nie.
Ale najważniejsze należy powiedzieć na poczatku czym sie różni hybryda od nie-hybrydy i jak to np sprawdzić (co kupiliśmy).
Dużo łatwiej wchodzi wiedza gdy się narysuje schematy blokowe.
Tymczasem Waldek wprowadza wiele określeń technicznych które on rozumie ale nie oglądający jak np "dopompowuje", "by-pass" itd.
Wiedza wielu oglądających jest na wielu poziomach i u większości z nich jest odległa od wiedzy Waldemara, więc albo trzeba się zastanowić do jakiej grupy trzeba poziom dopasować albo za pomoce rysunków cze definicji trzeba na początku filmu wprowadzić ludzi na poziom filmu.Brak jest streszczenie (spis) np w opisie jakie tematy będą poruszane co ułatwia podanie podstawowej wiedzy na poczatku.
Gdy wspomina o tanich falownikach z aliexpress, które ludzie kupowali w cenie 800-1200 zł, to w filmie zabrało porównania do falwoników po 5500 zł .
Może to dlatego, że ZEPTOBOX takie falowniki właśnie sprzedaje?
Może różnica w cenie jest wytłumaczalna różnicą w funkcjonalności, ale daję głowę, że większość oglądających się tego z filmu nie dowiedziała a druga pewność to ta że wiele osób sobie to pytanie zadawało i czekało na taki film. Można jeszcze wymienić tę grupę osób, która nie mając odpowiedzi na to pytanie (słyszałem, że Sławek bardzo się zdziwił jak mu Waldek tłumaczył różnice), to oni kupili i po fakcie zrozumieli czy zrobili błąd, albo mając falownik będący off-gridem z ładowarką zostali zmuszeni do off-grida choć liczyli na działanie hybrydowe.
I gdy się naoglądałem setek czy tysiąca filmików na YT to zapominając te które ewidentnie są dla reklamy i zarobku panuje totalny chaos informacyjny bo ci co kupili za własne pieniądze chwalą to co mają, a kompletnie nie tłumaczą dlaczego akurat dokonali takiego wyboru.
Czyli z grubsza Waldek tu mówił że poł-hybryda z ładowarką ma tak, że panele są odseparowane od modułu wytwarzającego 230V , co nic nie mówi.
Te panele niby podłączone są do ładowarki a falownik może generować moc nie z paneli a tylko z akumulatorów.
Zabrakło tłumaczenia jakie są minusy takiego rozwiązania.
Ale to temat drugorzędny czyli temat strat że panele tam są niskonapięciowe ( 90-120V) i dlatego falowniki miały trudniej aby to bezpośrednio na 230V przetworzyć niż z 450V.
Ale to ludzi też nie interesuje bo jeśli można ładować i jednocześnie generować 230V to wady, choć nie wymienione, takiego rozwiązania nie dyskwalifikują falwonika.
Natomiast dalej otwarta jest kwestia co się da na tym zrobić a czego się nie da
Czyli czym poł-hybryda jest gorsza od hybrydy.
Czyli piesze pytanie, który z tych 2 falwoników może oddawać energię do sieci, bo kazdy rozumie, że nie ma sensu wydawać 5500 zł na falownik oraz na akumulator 1kWh jeśli ma się paneli 3-6 kWp, co może sugerować moc falwonika że on tyle paneli obsłuży, bez magazynowania w sieci.
Kolejne pytanie czy niezaleznie czy to falownik on-grid czy off-grid , który z nich odda na dom 2-3 kW i w tym czasie nadmiarem mocy paneli doładuje akumulatory.
No jeśli na podstawowe pytania na kanale ZEPTOBOX nie dostajemy odpowiedzi, to nie znajdziemy jej (abo bardzo trudno) na kanałach gdzie ludzie coś tam zlecili do zamontowania przez firmy.
Czyli gdy jak jak inni czekałem na taki film z podstawami, do którego można by linkować zaczynającym przygodę z PV, to jestem zaskoczony że porusza się mało życiowe kwestie jak łącznie 9-12 falwoników (lub separacje) a ludzie dalej nie wiedzą co mają kupić aby nie żałować zaraz po podłączeniu.
Zatem po oglądnięciu filmu chciałem sprawdzić czy ludzie zrozumieli film, to czytając je potwierdziłem że wielu nie zrozumiało o czym jest film.
W praktyce ludzie chcą kupić falownik dający 2,5-3 kWp na dom, a jeśli on może dociągnąć z sieci to wystarczy im 1,5-2 kWp w panelach. Do tego chcą dać tani akumulator 1 kWh (lub wcale) i ok 3 kWp paneli i zastanawiają się czy jak będą chmurki to moc paneli zsumuje się z mocą z akumulatora.
A jeśli nie, to czy brakująca moc da się w takim off-gridzie dociągać z sieci.
Czyli ludzie nie wiedzą czy można jednocześnie ciągnąć energie z 3 źródeł (PV, akumulatory i sieć)
Ludzie nie wiedzą czy wystarczy im tani falownik 3 kW czy też mają kupić taki 5,5-6,5 kW i ile do niego dokupić paneli, czyli jak stosunek paneli do akumulatora.
Kolejne pytanie to to, że skoro większość decyduje się na akumulator 1-2 kWh ze względu na cenę, to czy ma sens budowanie kilku kWp paneli a sens pytania zasadza się na tym czy nadwyżkę produkcji z PV da się wysłać do sieci.
Czyli idę o zakład, że ci co oglądnęli 50-100 filmów dalej nie wiedzą ile kosztuje off-grid będący UPS-em a Ile mocny off-grid prawdziwy.
Ile pół-hybryda której nie rozumieją a ile najtańsza hybryda.
Tak samo nie rozumieją czy poł-hybryda i pseudo-offgrid to są określenia równoważne
Chyba nikt tu nie potrafi wskazać kanału gdzie to w prosty sposób wytłumaczono a ja zawsze myślałem, że tego zadania podejmie sie ZEPTOBOX
I gdy mamy już 1,5 mln prosumentów a na YT tak się lansuje off-grida, który za rok nabierze sensu, panuje kompletny chaos informacyjny co do czego służy.
Mam pytanie, czy zamiast PV mozna podlaczyc 230v z agregatu puszczone przez mostek prostowniczy -230VDC? Co sie stanie z falownikiem a takze jak bedzie pracowal agregat?
Jakie jest najniższe napięcie wejściowe z paneli fv takich falowników? Jaki jest w ogóle próg zadziałania mppt? Z panelem fv 300W 21V zadziała to to?
mam aktualnie jakieś 60m od paneli do falownika nic złego się nie dzieje, kable 6mm2 wsadziłem do rury pcv na wodę pitna 25mm by były bezpieczne
Dzięki za podpowiedź z /pcv na wodę/
przeciąganie nie jest łatwe w najlepiej jakiegoś "pilota" puścić np żyłkę wędkarską coś dowiązać i powietrzem pod ciśnieniem powinno przelecieć na drugą stronę albo odkurzacz od końca;) ja robiłem wciskając od jednej strony ręcznie nie było latwo w miejscu gdzie utknęło przeciąłem rurę i dalem złączkę w sumie to chyba nawet dwie na tym odcinku. pozdro
czy 1 falownik 3 fazowy vs 3 x 1fazowe zapiete w parallelu czymś się róznią jeśli chodzi o mozliwości napięcia 3fazowego/siła itp ?
Witam Pana Waldka i szanowne grono odbiorców kanału !
Czy Igrid może oddawać energię elektryczną do sieci z baterii? Dlaczego Pan nie poszedł w baterię i falownik hybrydowy wysokonapięciowy ? Sofar ma coś takiego, że może oddawać energię elektryczną do sieci przez rozładowanie baterii.
Pozdrawiam serdecznie!
P.S.
Powyżej długości 10 metrów przewodów DC powinno stosować się dwie przepięciówki jedną przy panelach, a drugą przy falowniku.
Wysoko napięciowych falownikach problem jest taki że trzeba mieć wysoko napięciowy stringi A u mnie występują stringi na poziomie 250 volt więc tylko Deye niskonapięciowy daje sobie radę
@@ZeptoBoxpl Dzięki za podzielenie się trafnymi spostrzeżeniami! Pozdrawiam.
Ta zasada z przepięciówkami dotyczy także przewodów AC.
Dobry kanał, merytoryka.Panie szefie skąd taka różnica w cenach falowników easun 2,5-3,5 dla5kw a np deye za ktory trzeba dac juz 6kpln?
Bo deye spelnia normy zeby sie dostac na liste a cala reszta niekoniecznie...
Mam pytanie. Panele fotowoltaiczne mam 50 metrów od domu. Jak poprowadzić przewody w ziemi? W rurce jakiejś czy luzem bez osłony?
Panie Waltku prosze mi powiedzieć ,napisać czy jest możliwość zeby na wyjściu Ac Oaut falownika 1fazowego off grid 5kw żeby faza była fazą a zero Zerem bo normalnie to faza swieci i zero też świeci sprawdzając probówką z gory dziękuje
17:18 Faunę informacje i proszę się nie przejmować, z ludźmi którzy nie potrafią dyskutować albo uważają że są najmondrzejsi nie ma co rozmawiać a tacy nie stety się znajdują.
Oczywiście fajne informacje
Jak to wygląda w przypadku wyciągnięcia w domu PE z N przychodzącego z miasta?
Hmm... Trochę to nieintuicyjne że lepiej mieć dłuższą linię DCV. Jakoś Edison z DC przegrał elektrfikację. A prawdopodobieństwo przebicia przy wysokich napięciach? Licznik w budynku czy przy ogrodzeniu? To też robi różnicę.
Napiecie DC zawsze jest wyzsze niz ac i z tego powodu plyna mniejsze prady.
neni pravda, volt polska sinus pro ultra ma DC max 145V i AC 240V
@@romanl2608 bzdury
Waldku powiedz mi jedną rzecz. Od kilku lat pisze ze panele są w drugiej klasie ochronności i to co dzisaj powiedziałeś, żeby doszło do porażenia trzeba trzymać plus o minus. Więc dlaczego strażacy tak sie boją PV ? Kolejna sprawa to po co robić połączenie wyrównawcze z paneli ? Co ono ma dać a jeszcze gorzej że większość znachorów od PV robi oddzielne uziomy do tego.
No robia, ale tez wyrownuja na szynie potencjaly i z tym chyba nie ma pan problemu
@@jacekdlugi397 problemu nie ma jak do GSW ale jak do oddzielnego uziomu i to pionowego to już inna bajka. Ale jak tak się kolega wypowiedział to co to połączenie ma dać?
@@piotrpiersa5459Myślę, że tu duże znaczenie może mieć rodzaj pokrycia dachowego. Jeżeli jest blacha to przewody mogą zamknąć na niej obwód.
@@piotrpiersa5459 bardziej pytam niz chcialbym wyjasnic, bo nie mam az takiej wiedzy w tej dziedzinie
Tak z czystej ciekawości pytam. Jak podczas burzy powstaje łuk elektryczny w postaci pioruna, to kto w tym momencie zamknął obwód, że do tego doszło???
pytanko o połączenie 3 offgridowych w domu bez funkcji paralell, (czyli kazdy sobe robi swoją własną fazę), wspólny bank ok, obwody w domu jednofazowe będą śmigac bez problemu grzałki, swiatło i inne odbiorniiki a co z płytą indukcyjną? Będzie działała, czy potrzebuje tez przesunięcia fazowego? Pytam bo nie mam inych odbiorników 3F w domu (poza zwykłą grzałką ale tu chyba niepotrzebne przesunięcie)
Dzień dobry. Do Powyższego tekstu jeżeli są 3 falowniki 1 fazowe sterowane każdy z innej fazy to uzyskane z nich pojedyncze fazy są względem siebie przesunięte o 120 stopni ???.
@@pawek5910 może z sieci jako bypass da fazę z przesunięciem ale jak daje z paneli to skąd ma wiedzieć który jaką fazę daje? Tylko synchronizacja ale czy konieczna do płyty indukcyjnej (bo nic innego na 3f nie mam)
dla akumulatora AGM 200Ah podają, ze może dać prąd rozruchowy 1600A - czyli jeszcze nie na zwarciu
Witam wszystkich.
Mam pytanie - czy skoro falownik trójfazowy jest zbudowany jak trzy falowniki jednofazowe to, czy można taki trójfazowy Deye wykorzystać potrójnie do sieci jednofazowej?
Nie można. Przesunięcie 120stopni między fazami
@@szymonmatysniak6067 To nie synchronizacja z sieci odpowiada za przesunięcie fazowe tak jak w trzech odzielnych falownikach jednofazowych?
Oki ale pytanie było o falownik3fazowy a tam muszą być przesunięte. A z pytania zrozumiałem czy można połączyć fazy wyjściowe ze sobą . (Bo nie mozna). Wiem że 3 falowniki 1 fazowe nie mają przesunięcia (to realizuje się programowo między falownikami(
@@piotrszyszka9220 Zastanów się co się dzieje w takim 3-fazowym inwerterze hybrydowym gdy zabraknie sieci do synchronizacji faz.
Nawet jeżeli obwód DC nie jest uziemiony, to nie można zakładać, że zarówno plus jak i minus ma potencjał ziemi, wręcz pewne jest, że przynajmniej jedno ma inny potencjał. Dlatego nie można twierdzić, że nie doznamy porażenia dotykając tylko jednego konektora. Takie twierdzenia mogą kogoś kosztować życie.
Falownik sprawdza czy jest przebicie czy nie. Jeśli jest TO NIE WŁĄCZY SIĘ! Pokaże błąd izolacji DC. Oczywiście wszystkie pseudohybrydy będą działać.
I tak jak mówię na filmie. NIE MOŻE BYĆ PRZEBICIA do ZIEMI na żadnym z kabli DC. Profesjonalny falownik wtedy NIE BĘDZIE DZIAŁAŁ.
@@ZeptoBoxpl Chodzi mi o moment, w którym mówisz, że jak się dotknie złącza DC, to Cię nie porazi, chyba że dotkniesz i plusa i minusa jednocześnie. To nieprawda. Jeżeli jesteś uziemiony, to wystarczy dotknąć jednego bieguna, który będzie miał różnicę potencjału z tobą i zostaniesz porażony.
@@pawelsokolowski Nie ma takiej możliwości. Aby zamknąć obwód musisz mieć połączenie jednego bieguna z ziemią tak jak np w prądzie przemiennym N. W panelach nie ma połączenia z ziemią, więc nie masz jak zamknąć obwodu.
@@ZeptoBoxpl Boże, mam nadzieję, że Twoi klienci jeszcze żyją. Jak dotkniesz fazy w gniazdku, to ty stanowisz drugi biegun, chyba, że jesteś całkowicie odizolowany od potencjału ziemi, np. stoisz w suchych gumowcach i nie dotykasz niczego innego. W prądzie stałym jest dokładnie tak samo, z tym, że jest on bardziej niebezpieczny od przemiennego w przypadku porażenia. Do przepływu prądu i porażenia nie musisz zamykać obwodu, tylko musi być różnica potencjału, podstawy fizyki się kłaniają. Jak staniesz w rozkroku na ziemi i uderzy piorun, to jeżeli jedna noga jest dalej od uderzenia pioruna, to też na każdej nodze masz inny potencjał i ta różnica powoduje porażenie.
@@pawelsokolowski wróć proszę z powrotem do podstawówki.
Bo jeszcze tłumaczę tobie że w zakładzie energetycznym A dokładniej na trafostacji tak zwane N to jest uziemienie. I gdyby n nie było połączone z uziemieniem Jak masz na przykład w agregacie którego nie uziemisz to nie masz wtedy fazy ani zera.
Czyli nie dojdzie do porażenia jak dotkniesz ani jednego ani drugiego bo nie będzie różnicy potencjału bo nie będzie zamkniętego obwodu.
Ja w serwerowniach od lat wykorzystuje tak zwane separowane zasilanie to znaczy że nie mam w gniazdku ani zera ani fazy i mogę dotknąć każdego z nich i nie zostanę porażony. Taki sam system działa na przykład w Deye. Możesz nie mieć stałej fazy i wtedy nie dochodzi do porażenia przy dotknięciu z jednym z kabli.
Musisz się jeszcze wiele nauczyć ale dobrze że dyskutujesz.
Nie używam takich malutkich falowników ale DC też kopie i nie trzeba dotykać jednocześnie plusa i minusa. Zazwyczaj te przewody są podłączone do falownika! Tylko naprawdę małe falowniki mają do 500VDC, trójfazowe to już 1100VDC, ten materiał szerzy pogląd jako by można było dotykać przewodów solarnych. Sugerował bym brać odpowiedzialność za swoje słowa i go usunąć.
Ten falownik może i tak działa, ale są na rynku falowniki które nie mają przewodu neutralnego. Duże falowniki działają między fazowo. Nie wyobrażam sobie też ciągnięcia po działce kilkanaście przewodów DC, tylko dlatego że ktoś powiedział na UA-cam można ich dotykać a lepsze falowniki mają więcej zabezpieczeń.
Tak zwrócę uwagę bo może cos źle usłyszałem , (na pewno ktoś w komentarzach może też to zauważył) ale niebezpieczne dla człowieka natężenie "prądu" przemiennego to 30mA (powyżej) , a dla prądu stałego 70mA.(powyżej), a usłyszałem 100mA (i chyba chodziło o AC) . "a dla dziecka zwłaszcza" jak dla mnie 230V AC to nie jest napięcie przyjazne dla człowieka a zwłaszcza jakie prądy mogą przy tym napięciu popłynąć.
Ja to myślę jak zrobić przelaczenie paneli na dc grzalka ogrzewanie lub coś innego jak już będą baterie pelne
Ja mam założony regulator grzałkowy PWM , który ustawia się na określone napięcie, więc gdy napięcie na magazynie zbliża się do ful( zanim falownik zacznie obcinać moc) to energia z paneli zaczyna być kierowana na grzałki. Dzięki takiemu rozwiązaniu w ciągu ładnego słonecznego dnia magazyn mam cały czas pełen a nadwyżka z paneli się nie marnuje.
Więc jeśli podłączę 200VDC prosto do grzałki w bojlerze i ona mi sie kiedyś np spali - to nie mam czego się bać że kogoś porazi :D ?
Merytorycznie widac ze ma pan wiedze.
Trzeba uporzadkowac tematyke bo jest wszystko i nic.
Dla mnie uczacego sie dopiero podstaw PV musze wylapywac wiedze
Wszystko fajnie, ale jak w prosty sposób odróżnić falownik hybrydowy od pseudohybrydowego?
Ma ktoś pomysł jak to rozwiązać ... Mam panele co obwód otwarty mają 550V a posiadam właśnie taki falownik EASUN co przyjmuje max 500V. Panele są na dachu wiec ciężki jest do nich dostęp, i jakby można było obniżyć o 50V te napięcie DC ?
50 v to dyzo fo zbicia mozna co prawda dac okolo 90 diod np 20A i musza byc na radiatorze!!! mzna np uzyc kostkowyvh przykrecanych do radiatora tanich mostkow gretza . kazdy zastapi 2 diody. soadek na jedej diodzie to ok 0,7 v . sam yak zbilem 5 v .. prosze oamietac tez ze w kwietniu i maju srtringi potrafia wytworzyc nieco więcej niz np te 550 v ..notowalem skoki napiecua po wyzej tego co teorwtyczbie panel moze dac o ok 1 v ... ja tez musislem pilnowac by nie przekroczylo 500 v . zrobilem to wspomnianymi 4 mostkami gretza tylko grzeja sie !!! bez radiatora z chlodzeniem nie da sie
Odejmuj panel
Na wejściu PV Easuna są kondensatory 500V . I to jest ten limit . Jak je przebijesz to popala Ci sie IGBT i falownik kaput.
Informacyjnie Deye tylko na Australie i Usa ma w standardzie Afci, na reszte swiata i u nas nie maja tej funkcji!!! Tez jestem w szoku, dystrybutor tlumaczyl mi, ze nie jest wymagany u nas prawnie, a nawet w De nie jest prawnie wymagany dlatego tego nie sprowadzaja bo niby 100$ wiecej falowniki by kosztowaly...
@@PermanentnyZespolTourettea ale z afci nic sie wlasnie nie bedzie palic bo wygasi kazdy łuk po stronie dc...
Wiedzę masz i głupi nie jesteś więc wiesz co mówisz. To moje zdanie. Pozdrawiam
Wnet by ściany brakło na ten telewizor
Miał być 85" ale kasy zbrakło. 🤣
Waldek nie przejmuj się głupimi komentarzami.
🙂
Prosto i na temat od praktyka który rozumie co robi.
Czy lizanie styków akumulatorów 12V jest bezpieczne ?
okej
Nooo, wiedzą jest ale... film zawiera informacje trochę tylko związane z tytułem filmu :/
trzy-faz, okorowane przewody ... :(
Nie jest prawdą, że transformatory mogą pracować tylko na napięcie przemienne.
Wiele "nieprawd" jest podanych w tym filmie. Wiedza merytoryczna słaba, terminologia/nazewnictwo słabe, film o niczym, pominięte kwestie strat na przesyłach AC i DC, zamierzenie (tak sądzę) dotarcia do osób nie będących profesjonalistami (sugeruje to tytuł i miniaturka filmu) i jednocześnie poruszanie tematu spinania szeregowo 9 falowników....
Tak na marginesie do autora:
Przeczytaj proszę z uwagą, jak w języku angielskim napisane jest "równoległe", jaką nazwę nosi złącze "monitorowe", co to jest na prawdę falownik hybrydowy, etc.
To nie jest wideo o zalewaniu gorącą wodą kisielu instant.
Tu ludzie idą w koszta i mogą ucierpieć w wyniku porażenia bądź pożaru.
Nie wyobrażam sobie, żeby można było w taki sam sposób nagrać i opublikować film traktujący o użytkowaniu/serwisowaniu np. karabinka AR. No ale karabinek, to na szczęście nie falownik. Żeby go mieć/zaprezentować, trzeba posiąść i udokumentować posiadaną wiedzę.
Komentarz dla zasięgów za włożoną pracę i chęci.
Zdanie moje, opinia moja.
Schowałem głęboko, żeby nie świeciło i nie raziło po oczach, więc polubień będzie mało i b. dobrze.
Nie odpisujcie, nigdy nie czytam odpowiedzi do moich komentarzy 😎
Pozdrawiam !
@@MK-ft3sd Kto by chciał z Tobą dyskutować po takim bezsensownym słowotoku, pozbawionym wartości merytorycznej. :)
Możesz podać przykład transformatora pracującego na napięcie stałe?
@@marek8928 Siemens coś takiego zrobił, poszukaj, tutaj nie mogę dołączać linków.
@@marek8928 Impulsowe pracują na zmiennym. Czyli od 0V do U.
odsubowalo mnie bezczelnie algorytm, i znow zasubowalem 💎, unie jest 258v 🤮
.
Przecież o długości przewodów decyduje to gdzie jesteśmy w stanie dać falownik.
A co do strat to przy długościach rzędu 10-20m (domowa instalacja) i mocy kilku kW to i tak nie ma żadnego istotnego znaczenia. Typowy clickbajt w tytule filmu.
Mówisz że mnie nie kopnie jak dotknę wyjścia AC z takiego falownika? Ale nie pokazałeś, stojąc boso, na trawie - jakoś Ci nie wierzę. Zanim nagrasz o tym film to weź "probówkę" i zobacz czy zaświeci zarówno z N jak i L, jeśli tak to dlaczego? Co się stanie jak tam się włoży palec zamiast probówki? Falownik pracuje w punkcie OC na 450V czy mniejszym? Napięcie w gniazdku to 230V czy oscylogram pokazuje coś innego? W sklepie łatwiej kupić przewód 10mm2 instalacyjny czy solarny? Tyle pytań, nie zasnę teraz. Ale spoko, mam taki falownik więc zaspokoję ciekawość, no faktycznie próbnik napięcia świeci w obu choć stoję na dywanie i niczego innego nie dotykam, to teraz pale
Próbnik zaświeci nawet gdy staniesz w pobliżu przewodu naziemnego gdy jest wilgotne powietrze. Czy doznajesz porażenia idąc pod linią wysokiego czy średniego napięcia?
Nawet jarzeniówka zaświeci się pełną mocą...
Obejżałem kilka twoich filmów. No widać że się starasz. Niestety starasz się wyjaśniać sprawy troche "po łepkach", co z racji publiki do jakiej te informacje trafiają jest to działalność lekko niebezpieczna. Wiadomo jak w polszy jest, każdy jest znawcą od wszystkiego. Najlepszym dowodem jest to co opowiadasz. Historie kiedy "geniusze" podpinają sprzet odwrotnie, lub kiedy mylą pojęcia co to "uziom" a co to "zerowanie". Twoje pobieżne informacje w połączeniu z bylejakością wykanania "domowej" instalacji PV bazujące ja chinczykowych inwerterach robionych "po taniości" stanowią potencialną mieszanke wybuchową. Jeżeli ty musisz wyjaśniac że "duża śróbka, znaczy duży prąd, a mała śróbka to mały prąd" to się zastanów czy powinieneś "domowym elektrykom" dodawać otuchy że dadzą rade. I jeszcze jedno, jeżeli już chcesz dalej starać się wlewac wiedze w puste makówki w tej formie to zalecam dodac na początku każdego filmu "To nie materiał szkoleniowy. Wszystko co robicie robicie na własną odpowiedzialność. Odpowiedzialność za śmierc kogoś z was, lub osoby postronnej wynikająca ze niefachowego podłączenia sprzetu spada na was samych". Pomyśl o sobie, bo "domorosłych elektryków" mi nigdy nie szkoda.