Oś Mózgowo-Jelitowa: Mikrobiota Jelitowa a Leczenie Stresu | Prof. Wojciech Marlicz

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 37

  • @ProfesorStachowska
    @ProfesorStachowska  22 години тому +14

    Komentarze i wpisy pomagają rozwijać to konto. Dlatego proszę o subskrybowanie, udostępnianie oraz komentowanie treści.

  • @mariankolasa9367
    @mariankolasa9367 21 годину тому +28

    Szacunek dla prof. Stachowskiej i jej rozmówcy.

  • @wiesawabronska3946
    @wiesawabronska3946 20 годин тому +19

    Cieszę się że poruszyli państwo te problemy i zaczęto dostrzegać i mówić o wpływie mikrobioty jelitowej na choroby psychiczne

  • @monday0550
    @monday0550 19 годин тому +13

    Dziękuję za przystępną formę profesorskiej rozmowy. Warto posłuchać i uczyć się dla siebie❤.

  • @hilling4580
    @hilling4580 18 годин тому +13

    Bardzo wartościowa rozmowa; dziękuję ☺️

  • @agape_kai_fos
    @agape_kai_fos Годину тому +3

    Pani Profesor to swietny usmiehcniety glos na audiobooki antydepresyjne :) ma Pani slile glosu wspierajaca nasza mikrobiote gdyz zaden youtuber, wykladowca jakihc znam, nie ma tak duzo usmiechu slyszalnego w glosie.
    Ten Pani glos nadaje sie do dubbingu, audiobookow i filmikow medytacyjnych, relaksacyjnych, oddechowych. Swoja energie przeciez przekazujemy innym, a w glosie slychac nasze cale zycie i sposob doswiadczania go.

  • @CelinaKotulska-Tatko
    @CelinaKotulska-Tatko 4 години тому +2

    Pani profesor bardzo , bardzo dziękuje za rozmowę Pani i Panu profesorowi , oby takich lekarzy było więcej ❤

  • @Krystyna-be6du
    @Krystyna-be6du 5 годин тому +4

    Świetny materiał jak zawsze , ja proszę Prof Stachowska o odcinek jak zbudować zróżnicowaną pełną różnorodnych szczepów mikrobiote

  • @think20
    @think20 20 годин тому +4

    Kolejna ciekawa rozmowa!

  • @doris8666
    @doris8666 8 годин тому +13

    Straciłam zaufanie do mojego (byłego ) gastroenterologa gdy powiedział mi że on nie wierzy w probiotyki ponieważ nie ma żadnych badań naukowych że działają i kazał mi do końca życia przyjmować ipp .

  • @katerinvn780
    @katerinvn780 4 години тому

    Bardzo wartościowa wiedza, dziękuję ❤

  • @JoannaZielińska-l9s
    @JoannaZielińska-l9s 37 хвилин тому

    Bardzo wiele potrzebnych informacji. Dziękuję Państwu za tę wiedzę :-)

  • @Danuta-yo9yb
    @Danuta-yo9yb 7 годин тому +11

    Super wykład tylko mam pytanie gdzie znalesc tak dobrego gastroenterologa ktory by wysłuchał nie tak jak mój, który stwierdził że to starość i wszystkiego się nie trawi.

  • @andrzejfigiela1545
    @andrzejfigiela1545 Годину тому +1

    Niezwykłe, wręcz szokujace spojrzenie na temat mikrobiomu można znaleźć w ksiązce Herrery "Mikroby i inne szamańskie byty". Jest to praca naukowa, jakby co...

  • @magdalena9092
    @magdalena9092 10 годин тому +19

    Pani Profesor bardzo proszę o rozszerzenie tematu w kontekście nietolerancji histaminy i jej wpływu na jelita a zatem na os jelita mozg. Na papmed jest takie obszerne przekrojowe badanie hiszpańskich naukowców którzy podkreślają jak wielochorobowosc rowniez psychiczna ma wspólny mianownik z histamina a precyzyjniej jej nietolerancja. Jest to wiele badan wskazujących, ze wiele chorób mózgu ma związek z receptorem h3 w mózgu.
    Ten receptor został odkryty w 83 roku wiec niedawno. Ma on ogromny wpływ
    na neuroprzekaźniki dopaminę , serotoninę.
    Jestem ta pania „ kazia” która w ten sposób walczy z przewlekłymi stanami zapalnymi , histamina podnosi poziom kortyzolu i nie tylko, nie doradzam innym ale pragne by swiat nauki dostrzegł ten „mikro szczegół” ktory jest byc moze ważnym niedocenianym puzzlem - wspolnym
    Mianownikiem w kontekście zdrowia fizycznego jak i psychicznego.
    Mam ADHD i w końcu mam zdrowe jelita ale mam tez dietę ubogo histaminowa bo wiem ze gdy zjem produkt wysokohistaminowy to czuje się nakręcona ect, teraz jest juz lepiej niz kiedyś, unikając produktów dla mnie szkodliwych, stresu ( stres podnosi histamina i organizm nie rozróżnia ekscytacji od stresu niego rodzaju)
    dobrze śpię - wysypiam sie. Czuje sie i jestem zdrowa, w moim domu nie jemy produktów wysoko przetworzonych, żywienie antyzapalne, bez tłuszczów trans i Olejów roślinnych tylko oliwa z oliwek( sporadycznie bo tez podnosi poziom histaminy) jemy tylko owoce o niskiej zawartości fruktozy i dużo mięsa, z wyboru mniej wazyw ale to decyzja indywidualna.
    Efekt?! mam zapal energię i duza motywacje. Dopamina powstaje w przewodzie pokarmowym wiec to wszystko sie laczy , mniej staniw zapalnych itd
    Jest zaskakujące i mało zauważalne ze obiawy nietolerancji histaminy sa niemal ze zbieżne z pytaniami dotyczącymi diagnozy adhd.
    Brak skupienia, problem z koncentracja, problemy z przewodem pokarmowym, astma , Problemy ze stawami, alergie, stany zapalne stawów , azs , choroby immunologiczne, choroby neurodegeneracyjne ( parkinson , ajchajmer ( nie wiem jak sie to pisze)
    Jeden z pierwszych obiawow to parkinsona to zaparcia, problem z mikrobiota , sa badania ze isoby z adhd moga miec w przyszlosci oarkindona a tu chodzi o dopamine , dopamina to neuroprzekaznik a neuroprzekazniki i histamina itd itd itd. Eh pisale bym i pisala….
    Szukam naukowca ktory polaczy wszystkie kropki i do tej mikribioty doda kontekst nietolerancji histaminy ale nie tylko ten wynikajacy z chorych jelit ale tak ze tej wynikającej z wrodzonej - chodzi o niski poziom enzymu dao diaminookzydazy rozkładającej nadmiar histaminy i innych amin biogennych.
    Ps. Nie jestem specjalistką ale mam hiperfokus na odnalezienie przyczyny mojego ADHd, z wywiadu rodzinnego widze ze cala moja rodzina od strony mamy to adhadowcy z chorobami ukladu pokarmowego, chora tarczyca , chorobami powiazanymi z hormonami. Tylko ja mam regres bo zmieniłam dietę, zbadalam sie dokladnie pod kontem tego wszystkiego co wymieniłam. W mojej rodzinie tez nieceliakalna nadwrazliwosc na gluten a ona tez powiązana jest z nietolerancja histaminy. Mam 45 lat i w końcu jestem zdrowa a przec cale moje życie byłam chora, slaba ze slaba koncentracja , lekami. Barrzo prosze o idpowiedz na moj list do Pani.
    Ps. Mam dyskeksje , pisze szybko, pozdrawiam serdecznie
    Magdalena G
    Link do tego badania
    www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332222003365

    • @DA-ln5kz
      @DA-ln5kz Годину тому +2

      Bardzo dziękuję za ten komentarz. Dużo mi ta informacja pomogła.

    • @magorzatawitulska8057
      @magorzatawitulska8057 40 хвилин тому +1

      Widać, że zależy Pani na Pani zdrowiu. Szuka Pani przyczyny złego samopoczucia i przy okazji pomaga Pani innym osobom w ich problemie.
      Proszę nie przestawać i dzielić się spostrzeżeniami.
      Ja dziękuję z ❤

  • @miya_kim_h.
    @miya_kim_h. 5 годин тому +5

    Choruje na CU od 17 lat. Wrażliwość emocjonalna, szczepionki i antybiotyki w dzieciństwie spowodowały mi chorobę. "Lekarze" próbowali leczyć poprzez sterydy i inne paskudy, osłabiając mi odporność zamiast ją wzmacniać z marnymi rezultatami. A potem mi proponowali okaleczenie i usunięcie jelita i życie z workiem jako remedium na schorzenie. Od kiedy trzymam się od nich z daleka i suplementuje naturalnie, dużo ruszam, do tego dietka, unikam błonnika, cukru, nabiału i chleba, eksponuje na słońce, to jelita czują się dużo lepiej. Najgorzej jest z moją wysoce wrażliwością, bo każdy mocniejszy stres i napięcie powoduje u mnie biegunki i krwawienia. Dlatego ważne jest, aby wyuczyć sobie technikę z radzeniem ze stresem i natychmiastową jego redukcją. Co do kolonoskopii u osób z CU nie powinno się jej wogóle wykonywać!!! Ja miałam robioną i mi lekarz spowodował perforacje i mnie operowali w trybie natychmiastowym, byłam krok od sepsy i śmierci.

    • @magorzatawitulska8057
      @magorzatawitulska8057 Годину тому

      Z tego co Pani pisze radzi Pani sobie sama.
      Szkoda, że lekarze, którzy nam powinni pomagać powodują więcej dolegliwości.
      Pozdrawiam.

  • @ija04
    @ija04 6 годин тому +2

    💜 Dziekuje

  • @agatasobotka3748
    @agatasobotka3748 20 годин тому +3

    Interesujące zagadnienie

  • @agnieszkazbrodziewska7405
    @agnieszkazbrodziewska7405 15 годин тому +2

  • @ewakorzecka557
    @ewakorzecka557 7 годин тому +6

    Najpierw naturalny poród i potem karmienie piersią.

    • @monroz77
      @monroz77 Годину тому

      Wg mojego doświadczenia to nie wystarczy. Brakuje nam żywności ŚWIEŻEJ, NIEPASTERYZOWANEJ, BEZ KONSERWANTÓW I TZW POLEPSZACZY JAKOŚCI, KISZONEK NA CODZIEŃ ORAZ POCHODZĄCEJ OD ZWIERZĄT GRYZĄCYCH TRAWĘ, ODŻYWIONYCH SIANEM, NATURALNĄ SIECZKĄ NIEMODYFIKOWANYM ZIARNEM.
      Tak żywiły się nasze poprzednie pokolenia!!!

  • @jozzzzzz6754
    @jozzzzzz6754 17 годин тому +5

    Witam.
    58.11 proszę o edycję, gdyż zawiera błąd.
    1)Kwas masłowy nie jest w sprzedaży jako suplement diety, raczej jako odczynnik chemiczny - oby ktoś faktycznie takowego nie kupował do jedzenia, może zatruć się nie zatruje,ale....
    2) oczywiście ten błąd popełniają niemalże wszyscy łącznie z oznaczeniem na butelkach w aptece gdzie jest podana nazwa kwas masłowy,a w składzie zawsze raczej maślan sodu.
    3) Z tego co próbowałem się dowiedzieć to badania nadal trwają nad tymi suplementami i wpływ na zdrowie nie jest taki oczywisty, zwłaszcza jeśli chodzi o sód i pracę nerek z nim związaną.Lepszą opcją zdaję się być maślan wapnia,ale skądinąd nadmiar wapnia też może stanowić problem.
    4) ja po namyśle wybrałem zwykłe nasze masło jedzone z chlebem razowym nie koniecznie całkiem świeżym.
    Pozdrawiam serdecznie,i musiałem sprostować bo każdy ten Kwas masłowy i kwas,a tutaj chodzi zawsze o maślan.

    • @ProfesorStachowska
      @ProfesorStachowska  16 годин тому +2

      Chodzi o maślan sodu- jest do kupienia w każdej aptece

  • @michalxn
    @michalxn 9 годин тому +2

    Czy Lactobacillus Rhamnosus jest dobre na Ibs i Sibo?

  • @KobietyKreatywneCieszyn
    @KobietyKreatywneCieszyn 9 годин тому +1

    Zauważyłam błąd w nazwisku profesora, inne jest w tytule, a inne w opisie.

  • @kiki_5616
    @kiki_5616 5 годин тому +1

    Ja myśle tak jeśli jelita są na wysokim poziomie to żaden stres nie spowoduje większych zmian

  • @ewabatyra5652
    @ewabatyra5652 8 годин тому +1

    Chyba jest błądw nazwisku pana Profesora?

  • @angelinawa9610
    @angelinawa9610 8 хвилин тому

    🌹

  • @agape_kai_fos
    @agape_kai_fos 2 години тому

    Pani profesor, gdy zjem obiad ze swiezym czosnkiem i do tego posilku kapsulke Symbiosis Alflorex czy jeden z probiorykow Sanprobi, czy zawartosc czosnku nie zabije tych probiotykow w zoladku czy jelicie z kapsulki? Jakia czesc mikrolfory dobrej w jelitach czosnek moze zabic? Czy przerost candidy tez moze wybic?

  • @monikamoni2443
    @monikamoni2443 5 годин тому +1

    Joga lekarstwo na każde psyche, 😢, ludzie nie widzicie że wszędzie ją wciskają?

  • @martadadadesign3093
    @martadadadesign3093 42 хвилини тому

    Szkoda ze tak pozno powstal ten temat..ja cierpie na to wszystko od grudnia…do tego stopnia ze myslalam ze zaprosilam sobie niechcianego goscia (cancer)🤦🏻‍♀️ pielgrzymki po lekarzach,skanach itp bez diagnozy to był koszmar..
    Dostałam covida w sierpniu i cała moja depresja ,bòle somatyczne i stany lękowe wyszły ze mnie ze zdwojoną siła,błagałam
    Z tej bezsilności o pomoc moich bliskich bliska załamania nerwowego.. tak oto jestem na terapii,biorę probiotyki i grzyby adaptogenne ,plus blonnik ,wyrzuciłam cukier,ograniczyłam gluten(wszystko dzięki takim
    Mădrym podcastom jak ten,bo żaden lekarz nie potrafił mnie zdiagnozować)i widze swiatelko w tunelu
    Gdybym trafila na ta rozmowę w styczniu to uniknęłabym tylu zmagań,cierpien i boli
    Swietna robota! Pan doktor mòwi doslownie o mnie ,szczegòl po szczególe