Testy śmigieł do napędów ppg

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 жов 2024
  • Próbom ciągu statycznego poddaliśmy 3 śmigła. Uprzedzając wszystkie komentarze zarzucające nam uzyskane niskie wartości ciągu, pragniemy zwrócić uwagę na warunki w których były robione próby. Biorąc pod uwagę temperaturę, wilgotność i ciśnienie atmosferyczne gęstość powietrza w momencie wykonywania prób wynosiła 1,10 kg/m3 a więc powietrze stosunkowo rzadkie.

КОМЕНТАРІ • 18

  • @sowa501
    @sowa501 6 років тому

    Bardzo ciekawy test . Brakuje takich na internecie

    • @hikeflytatry
      @hikeflytatry  6 років тому +1

      Tutaj nowy krótki teścik ale dający odpowiedzi na wiele pytań, szczególnie początkujących ppg-antów: ua-cam.com/video/2zYVFLC4Xy0/v-deo.html

  • @zbigniewgotkiewicz
    @zbigniewgotkiewicz 6 років тому +1

    Tak na marginesie to ten testvjest najlepszym dowodem na to że długie grzanie silnika dwusuwowego przed startem jest błędem, bo zimny silnik ma więcej mocy. Dobrze by było jeszcze sprawdzić przy jakich obrotach na danym na każdym ze śmigieł da się lecieć w poziomie na tym zestawie.

    • @Mazby2
      @Mazby2 6 років тому

      tego nie dadzą testy na ziemi.
      To grzanie to ustabilizowanie ciśnienia na membranie gaźnika, bywa, że "zimny" zalewa się lub dusi. Dla tych kilku koni warto się zabezpieczyć i poczekać na stabilną pracę.

    • @bartek_zgorburger
      @bartek_zgorburger 6 років тому +1

      Na pewno rozgrzane silnika dwusuwowego nie jest błędem! Ba, należy to robić powoli, a nie od razu "w palnik", bo nie ma smarowania! Olej w mieszance również potrzebuje odpowiedniej temperatury do wytwarzania filmu smarnego :-)

    • @hikeflytatry
      @hikeflytatry  6 років тому

      Zbyszku grzanie silnika nie jest błędem, to maszyna cieplna i aby uzyskać optymalne warunki pracy musi być zagrzana. Każdy producent silnika (myślę, że nie tylko do ppg) określa w instrukcji do jakiej temp. należy zagrzać silnik aby ten poprawnie pracował, uzaskał odpowiednią moc i aby jak najdłużej służył.

    • @zbigniewgotkiewicz
      @zbigniewgotkiewicz 6 років тому +1

      @@hikeflytatry zawsze grzałem dwusuwa do momentu aż przestanie się dławić przy dodaniu gazu. Dalsze grzanie jest zbędne, ale za to irytujące dla otoczenia. A określenie maszyna cieplna w przypadku dwusuwa oznacza że im większa różnica temperatur tym większa sprawność. Rozgrzanie zmniejsza tą różnicę wewnątrz silnika

  • @grzegorzczaban927
    @grzegorzczaban927 6 років тому

    Ciekawe czy przy np 5000 obr/min też by były takie same pozycje na podium ?. Taka u mnie przy Simonini FB różnica w max obrotach jest ponad 1000 obr /min , nie mierzyłem ciągu ,ale w powietrzy na tym co mniej kręci wyraźnie czuć każdą reakcję po lekkim wciśnięciu manetki .

    • @hikeflytatry
      @hikeflytatry  6 років тому +1

      Celem prób i pomiarów nie było wartościowanie śmigieł lecz wyłącznie ocena ciągu statycznego. Ja jestem zwolennikiem śmigieł dwułopatowych chociaż jeżeli chodzi o ciąg nie wypadają najlepiej, mają jednak inną przewagę: łatwo dają się transportować i nie trzeba ich odkręcać. No chyba, że ktoś wozi całą trajke w przyczepie ale na taki luksus też trzeba mieć kasę i miejsce na przyczepę. Jazda samochodem z przyczepa też nie należy do komfortowych. Lotnictwo to sztuka kompromisów.

    • @Mazby2
      @Mazby2 6 років тому +1

      śledząc film można zatrzymać na 5000 obrotów i porównać siły.
      Jak wspominał Krzysiek to są pomiary tylko porównawcze na ziemi. jest to pewna subiektywna informacja o ciągu podczas startu.
      W czasie lotu śmigła zachowywały sie diametralnie różnie, z dużą korzyścią na Vetec'a. Wejście na obroty, płynność ciągu i siła były nieporównywalne.
      To były próby na przekładni 2.88:1 gdzie Werenc "przekręcał" niedopuszczalnie obroty. Strach pomyśleć ile by wykręcił na przekładni firmowej 3:1

    • @grzegorzczaban927
      @grzegorzczaban927 6 років тому

      Werenc mimo że jest trzyłopatowy składa się tak jak dwuokularowe .Vetec jest śmigłem nastawnym i to z nim jest problem w transporcie .Najbardziej zaciąża silnik H-130 ,ciekawe jaki byłby ciąg, jakby Veteca tak nastawić aby nie przekraczał 8000 obrotów .Widziałem że Pan Zbyszek M. zamieścił komentarz ale do końca nie zdążyłem przeczytać , tak szybko zniknął :) .Żeby prawidłowo odczytać ciąg przy 5000 obrotów ,należało by przez dłuższą chwile na tych obrotach utrzymać silnik

    • @hikeflytatry
      @hikeflytatry  6 років тому +2

      Testowany Helix 130 jest śmigłem dedykowanym dla silnika Black Bull ponieważ odpowiednio obciąża silnik do jego optymalnych obrotów 8k. Werenc przekręca silnik BB i to nie jest dobre dla silnika. Podobnie Vetec chociaż mniej. Co do Veteca to może się okazać, że przy ustawieniu większego kąta natarcia łopat obroty silnika mogą spaść ale ciąg również może okazać się być mniejszy. Łopaty śmigła Vet. mają małe cięciwy w porównaniu do Helixa i tu moze być problem ze zwiększaniem kąta. Może ZM zgodzi się poeksperymentować z tym śmigłem ? Chociaż pewnie producent ma już to posprawdzane i dobrze wie gdzie są granice w zwiększaniu kata natarcia łopat.

    • @grzegorzczaban927
      @grzegorzczaban927 6 років тому

      Z.M . zakupił to śmigło bezpośrednio u producenta z dedykacją dla tego silnika ? . Ja wiem jedno na zaciążonym śmigle na krótkim odcinku obrotów czuje różnice Chociaz lot poziomy odbywa się w podobnym zakresie 5tys to Helix kreci nie więcej niż 6400 ,gdzie inne ponad 7400 ile to nie wiem bo do tego momenty jest skalowany obrotomierz .Subiektywne odczucie jest takie Helix reaguje na manetkę gazu ,pozostałe też ale przy całkowitym wciśnięciu

  • @00002mario
    @00002mario 4 роки тому

    Ale sie chlop zmienil na poczdku i na koncu filmu