Panierowane kanie vel sowy. I jak je rozpoznać :: Skutecznie.Tv [HD]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 вер 2024
  • W filmie: 1.Jak rozpoznać kanie + 2.Przepis na kanie z patelni.
    --- [WAŻNE!!!] To film z 2013 roku, w jakimś momencie YT z automatu usunął z filmu ADNOTACJĘ nt. próbowania grzybów, wstawiam ją więc w tym miejscu ponownie:
    Dotyczy momentu w filmie: 03:23 Działa to w przypadku wielu grzybów, kosztujemy mały kawałek "czubkiem języka", ale NIE MOŻE być jedynym czynnikiem decydującym! Cytat: “Nie należy NIGDY próbować grzybów na smak! Niestety, ale najbardziej trujące grzyby (w tym muchomor sromotnikowy) mają ładny zapach i przyjemny słodkawy smak!! To częsty błąd popełniany przez grzybiarzy."
    --------------------------------------
    Był czas, gdy kanie/sowy jadłam tylko, gdy przyniósł je rasowy grzybiarz, do którego wiedzy na temat grzybów miałam zaufanie. Koniec kropka. Dlaczego? Bałam się je zrywać sama, bo u mnie w domu tych grzybów się nie jadało, więc wiedzy na ich temat nie wyniosłam. Pierwszy raz zjadłam kanię w panierce grubo po studiach i zakochałam się w niej momentalnie. Ta tekstura, ta soczystość, ten smak... eh, mówię Wam, coś pysznego:)
    WAŻNE: Jeśli nie mam 100%-wej pewności, że grzyb jest jadalny, to NIGDY, PRZENIGDY go nie zrywam, a tym bardziej nie jem. Po prostu wolę nie zjeść smacznej kani niż trafić na niejadalnego muchomora. Kilka wskazówek po czym rozpoznać kanie czy sowy podaję na blogu przy przepisie tj. pod podanym niżej linkiem.
    Wpis na blogu: gotuj.skuteczni...

КОМЕНТАРІ • 395

  • @SkutecznieTv
    @SkutecznieTv  5 років тому +31

    [WAŻNE!!!] To film z 2013 roku, w jakimś momencie YT z automatu usunął z filmu ADNOTACJĘ nt. próbowania grzybów, wstawiam ją więc w tym miejscu ponownie:
    03:23 Działa to w przypadku wielu grzybów, kosztujemy mały kawałek "czubkiem języka", ale NIE MOŻE być jedynym czynnikiem decydującym! Cytat: “Nie należy NIGDY próbować grzybów na smak! Niestety, ale najbardziej trujące grzyby (w tym muchomor sromotnikowy) mają ładny zapach i przyjemny słodkawy smak!! To częsty błąd popełniany przez grzybiarzy."

    • @SK-cd6yd
      @SK-cd6yd 5 років тому +10

      Trochę na to chyba za późno bo i tak ten który Ci zaufał leży już od dawna 2 metry pod ziemią.
      Nie należy nigdy próbować grzybów bo większość, jak nie wszystkie gatunki śmiertelnie trujące mają przyjemny smak.

    • @DRPajak
      @DRPajak 4 роки тому +3

      SK' 64 potwierdzam w 100% ze grzyby trujące są smaczne i mówię to z własnego doświadczenia jako osoba która przeszła zatrucie grzybami ,na szczęście nie śmiertelnie trującymi.

    • @natanekmane4571
      @natanekmane4571 4 роки тому +4

      @@SK-cd6yd Nie ekscytuj sie tak. Nikt normalny nie sprawdza grzyba tylko "na smak". A jeśli to robi, to no cóż, selekcja naturalna. I nie ma co zwalać winy na dziewczynę z youtuba.

    • @natanekmane4571
      @natanekmane4571 4 роки тому +2

      @@SK-cd6yd mam nadzieję, że wyleczyłeś sobie właśnie kompleksy i juz jest lepiej :)

    • @SK-cd6yd
      @SK-cd6yd 4 роки тому +3

      @@natanekmane4571 Daj głos.

  • @annapol1971
    @annapol1971 5 років тому +2

    robiłam kanię wg tego przepisu z przyprawą do kurczaka po węgiersku, super smakuje. Ja też nie byłam pewna czy to kania czy nie, ale zapytałam się grzybiarza ,a co do próbowania grzybów to ja nie próbuję bo nie każdy grzyb trujący jest gorzki czy piecze w język. zbieram grzyby których jestem pewna a jak nie wiem to lecę do punktu skupu grzybów tam napewno to wiedzą

  • @dangerriff
    @dangerriff 5 років тому +9

    Zawsze poluje na kanie w sezonie, uwielbiam je w takiej wlasnie postaci! A Panią Magdę pozdrawiam serdecznie i dziekuje za super przepisy!

  • @peczetka1
    @peczetka1 11 років тому +14

    Ja je uwielbiam po prostu usmazone na masle z odrobina soli, pychota!

  • @mystory4816
    @mystory4816 7 років тому +24

    Fajny film, przyjemny głos, ale jedno groźne przekłamanie!! NIE próbujemy nieznanych grzybów, MUCHOMOR SROMOTNIKOWY I JADOWITY SĄ SMACZNE! A nawet mały kawałek może nieodwracalnie zniszczyć wątrobę!!

  • @SkutecznieTv
    @SkutecznieTv  11 років тому +8

    Odpiszę dyplomatycznie:) Teraz też tego nie rozumiem i kani/sowy nie pomylę z innym grzybem,i rozumiem Twoja wypowiedź w 100%. Jednak był czas,że naprawdę bałam się je zbierać i rozumiem także osoby,które tę obawę w sobie mają.I lepiej ją mieć niż zbytnią pewność siebie wpakować się w kłopoty.Bo do grzybów jednak trzeba mieć szacunek,prawda?Toteż opatrzyłam film takim wstępem,bo uznałam to za stosowne i ważne.Cieszę się, że film się podoba! Rozumiem, że także lubisz kanie? Ja jestem ich fanką;)

    • @slav8820
      @slav8820 3 роки тому

      Grzyby które prezentujesz w filmie to nie są czubajki kanie.
      Nie są to także żadne inne czubajki.
      Są to owocniki chloropyllum olivieri.
      Wskazuje na to trzon pozbawiony zygzakowatego wzoru, jego miąsz brązowiejący po dotknięciu/uszkodzeniu oraz układ łusek na kapeluszu.
      Nie nagrywaj więc więcej filmów o grzybach, bo jesteś totalną dyletanką w tym temacie i nie masz pojęcia bladego o grzybach, nie wiedząc co zbierasz.
      Zbłaźniłaś się publicznie.
      Niebawem zostaną odnotowane na terenie kraju pierwsze stanowiska śmiertelnie trującego chloropyllum molibdites, ktory jest już za zachodnią granicą i ciagle rozszerza zasieg swojego występowania a wtedy będę miał ubaw z podobnych tobie ,,grzybiar i grzybiarzy".
      Film skopiowałem i będę udostępniał na forach grzybowych oraz grupach tematycznych na FB jako przykład wprowadzania w błąd, przez ludzi bez podstawowej wiedzy o grzybach.

  • @areks7771
    @areks7771 9 років тому +2

    Moj ulubiony grzyb po prawdziwku,i jak do tej pory zyje:D.Bardzo dobrze jest przedstawiony sposob na sprawdzania grzyba.Chodz kto sie nie zna to gorzej ma.Pychota nie moge sie na nie juz doczekac:)Pozdrawiam

    • @dobresowo7446
      @dobresowo7446 5 років тому

      Cóż za ironia, bo kanie to zbyt łatwo znaleźć jak wszędzie rosną xd

  • @piotrexpiotrex6698
    @piotrexpiotrex6698 4 роки тому +10

    Jeszcze jedna, bardzo wazna roz ica pomiedzy kania a sromotnikiem. Sromotnik u podstawy ma charakterystyczna pochwe.

  • @slav8820
    @slav8820 3 роки тому

    Grzyby przedstawione na filmie to nie czubajki kanie.
    Nie są to też żadne inne czubajki.
    To owocniki chloropyllum olivieri.
    Wskazuje na to gładki trzon, brązowe przebarwienia po dotknięciu/uszkodzeniu i rozkłafd łusek na kapeluszu.
    Tyle w temacie wiedzy tej pani.

  • @bastek.
    @bastek. 5 років тому

    Witam. Kanie są wszpaniałe na śniadanie...kojarzą mi się z końcem września i 🍁🍂🍁🍂🍁Pozdrawiam 👋☺

  • @agencjaad6980
    @agencjaad6980 5 років тому +4

    Syf nad syfy !! Jaka przyprawa Gyros !!!! Najlepsze są posmarowane roztrzepanym jajkiem i delikatnie z sitka poprószenie mąką !! Smażenie - tylko nie na oleju ! Proponuję smażenie na maśle roślinnym ! Delikatnie posmarować patelkę, smażyć do kruchości skórki ! Dobrze podrumienione !! Są lepsze od rydza !! Szanowna Pani i szanowne Pani przepisy.

    • @dorisylka
      @dorisylka 5 років тому +1

      Niczego nie wolno smażyć na utwardzonym tłuszczu roślinnym! A już nazywanie go masłem to ZBRODNIA!!!!!!!

    • @agencjaad6980
      @agencjaad6980 5 років тому +1

      Szanowna Pani ! PRL-owskie masło roślinne należy do tłuszczy utwardzonych ale miękkich. Dlatego nie zawiera izomerów trans w ilości dla zdrowia szkodliwej. Proszę natomiast poczytać o wyjątkowej szkodliwości oleju przegrzanego, jego rakotwórczego wpływu na organizm. MR jest rzeczywiście mało toksycznym artykułem niż olej. Ale kwestia gustu i wychowania. Pozdrawiam.

    • @wioletaplebanczyk5019
      @wioletaplebanczyk5019 4 роки тому

      @@agencjaad6980 Szkodliwość oleju rzepakowego to opryski ,czy dobrze rozmumiem.Bardzo proszę podzielić się wiedzą.

    • @agencjaad6980
      @agencjaad6980 4 роки тому +2

      @@wioletaplebanczyk5019 ugotuj.to/kulinarnie/7,155041,20835162,jak-smazyc-by-bylo-i-smacznie-i-zdrowo-poradnik.html; www.domzdrowia.pl/artykul/smazyc-czy-nie-smazyc-1442; www.fakt.pl/kobieta/zdrowie-i-fitness/oleje-roslinne-sa-szkodliwe-toksyczne-oleje-roslinne/y92z230. Proszę poczytać. Niestety, nie wszystko jest piękne.

  • @bastionoliwa5652
    @bastionoliwa5652 3 роки тому

    W zeszłym roku zebrałem całą skrzynkę kapeluszy kani. Nie dało się wszystkiego zjeść na świeżo - więc teraz je odmrażam i wymyślam różne dania. Mój faworyt to jajka sadzone na smażonych sarnach/kaniach. Polecam- szczególnie jak komuś się przeje grzyb w panierce.

  • @vvaldi7906
    @vvaldi7906 4 роки тому +3

    kanie można też moczyć kilkanaście minut przed panierowaniem w mleku. dodaje im to delikatności, podobnie jak smażona jajecznica z odrobiną mleka.

  • @cecyliamynek8825
    @cecyliamynek8825 5 років тому +4

    Aniela Piechocka
    Przenigdy droga Pani Anielo , grzyby delikatnie wykręcamy z korzeniem,
    a miejsce po grzybach zasypujemy.
    Życze błogosławinego grzybobrania. Amen.💓

  • @Jano_st
    @Jano_st 11 років тому +31

    Czwartą wersją może być półgodzinne namoczenie grzybów w mleku. Nasiąkają i nabierają soczystego smaku.
    Kania to najwspanialsze grzyby dla podniebienia, oczywiście po rydzach ;).
    Pozdrawiam.

  • @Arthur71imago
    @Arthur71imago 8 років тому +12

    Skończcie z tym zabobonem ,o gorzkim smaku.Ciebie Madzia tez się to tyczy ;)Muchomor sromotnikowy,jest w smaku słodki i pachnie miodem.Nie zbierać,jeśli nie jesteście na sto procent pewni grzyba.

    • @SkutecznieTv
      @SkutecznieTv  8 років тому +3

      no, już wiem. zrobiłam dopisek. grzyby to poważna sprawa, trzeba mieć rozsądne podejście:(

  • @SkutecznieTv
    @SkutecznieTv  11 років тому +1

    O, tak nigdy jeszcze nie próbowałam. Super! Ale tu taki mały przykład jak działa mój mózg:( Już w myślach poprawiam je sobie na gęste piwne:) Mam nadzieję, że będzie smakować. Dzięki za inspirację!

  • @marcinkunicki999
    @marcinkunicki999 10 років тому +5

    Borowiki i pieczarki też można smażyć :) Ja ostatnio smażyłem pieczarki w panierce :) Pychotka :) Ale i tak najbardziej uwielbiam kanie :)

  • @SkutecznieTv
    @SkutecznieTv  11 років тому

    Rzeczywiście uwaga w filmiku może być myląca, bo nie dotyczy wszystkich grzybów:( I dlatego od razu wstawiłam prostującą adnotację w filmiku, cytując Twój komentarz. Przyznam, że był to filmik, który trochę bałam się wstawić, ale z drugiej strony chciałam go pokazać:) Dziękuję za komentarz!

  • @tonio2919
    @tonio2919 8 років тому +3

    Uwielbiam te grzyby :) Dzięki za wskazówki . Pozdrawiam i czekam na kolejne przepisy z grzybami leśnymi :)

  • @skogtroll4379
    @skogtroll4379 4 роки тому +3

    WAŻNE!!! PROSZĘ UWAŻAĆ NA INFORMACJĘ ZAWARTE W TYM FILMIE!!! Wbrew temu co twierdzi autorka kryterium smakowe nie jest istotne przy określaniu czy grzyb jest trujący. Uważam, że napisane przez Panią sprostowanie jest niewystarczające. Być może pomogłoby przetłumaczenie go z języka klingonów na polski. Według mnie cały film powinien być nagrany od nowa. Co zaś się tyczy kwestii kulinarnych to... Delikatny i ciekawy smak czubajki kanii najlepiej podkreśli usmażenie samych kapeluszy na maśle klarowanym. Grzyby zdejmujemy z patelni po osiągnięciu przez nie złoto-brązowego koloru z obu stron. Następnie lekko oprószamy je solą. Najlepsze będą ze świeżym chlebem z masłem. Kanii nie myjemy!!! Oczyszczamy je na sucho przy pomocy nożyka/pędzla/szmatki.
    Przy przyrządzaniu grzybów warto pamiętać o kilku zasadach:
    - woda jest wrogiem grzybów - można je co najwyżej przecierać wilgotną ściereczką
    - pewne przyprawy pomagają grzybom wyciągając ich smak (nać pietruszki i lubczyku, gałka muszkatołowa, chilli, pieprz czarny, czosnek, sól)
    - nie przesadzajmy z doprawianiem grzybów (grzyby mają własny, ciekawy smak nie warto go zabijać)
    - pewne tłuszcze podkreślają smak grzybów, inne nie (oliwa, masło i smalec pomagają)
    - kiedy przygotowujemy grzyby dobrze znane co do których jesteśmy pewni, że nie są (w ogóle) szkodliwe, nie gotujmy ich godzinami. Świeże prawdziwki wystarczy wrzucić na minutę lub dwie na mocno nagrzany tłuszcz by wydobyć ich smak, grzyby pozostaną jędrne i smaczne (obsmażone możemy wrzucić do zupy lub sosu).
    - obgotowywanie to strata smaku (być może niektóre gatunki grzybów wymagają obgotowania dla pozbycia się toksyn - zastanówmy się czy nie lepiej zastąpić je innymi)

  • @adamtrojanowski3972
    @adamtrojanowski3972 4 роки тому

    Kiedyś w latach 70-tych byłem z dziadkiem na grzybach w okolicach Łukty, niedaleko Ostródy. I tam w lesie była taka łączka i setki tych kań.wyzbieraliśmy te najokazalsze i aż szkoda było zostwiać calą resztę.

  • @rajunberg
    @rajunberg 4 роки тому +1

    Dziś były w naszym "menu". Pycha !! Tyle, że smażone na masełku. Pozdrawiam wszystkich.

  • @4Faairy
    @4Faairy 7 років тому +3

    świetny film ☺ 👏 dziękuję i pozdrawiam

  • @mikesisoo391
    @mikesisoo391 10 років тому +6

    polecam kanie suszone, blaszki kruszą się na proszek idealny jako dodatek do sosów :)

    • @frezyjka100
      @frezyjka100 7 років тому +1

      Suszone w większych kawałka na zimę.jak znalazł.Póżniej można zrobić" pierogi "-farsz :Kanie lekko namoczyć przekręcić przez maszynkę , cebulkę przesmażyć,sól,pieprz ,resztę przypraw według uznania,pychotka

  • @KrzychuBB
    @KrzychuBB 10 місяців тому +1

    Film już może i stary ale ciągle aktualny.
    Kanie są piękne...
    ...ale w przypadku młodych grzybów trzon ma wewnątrz bardzo cieniutki otwór i trudno go wyczuć przez samo macanie, dopiero po przecięciu widać cienką dziurkę. Kanie mogą też różnić się dość znacznie odcieniem kapelusza. Ja znajduję w odcieniach od prawie całkiem białego do koloru kartonu, prawie brązowe.
    Co do smaku kania jest lekko orzechowa.
    ...to że jakiś grzyb jest piekący, gorzki itp. może świadczyć co najwyżej o tym, że jest niejadalny co nie znaczy, że od razu trujący (np goryczak). Z kolei taki muchomor zielonawy (sromotnikowy) po przyrządzeniu smakuje wybornie, a zabija. Ma słodki zapach przypominający zapach sztucznego miodu, smak ma łagodny, słodkawy, lekko orzechowy, ale nie należy próbować grzyba, ponieważ jego śmiertelna dawka to około 30g. Trujący składnik, amanityna powoduje uszkodzenia komórek wątroby. Tak więc nie należy nieznanych dla nas grzybów próbować "doustnie", tylko najlepiej nauczyć się je rozpoznawać samemu ale przy pomocy kogoś kto się na nich bardzo dobrze zna.👍

  • @DA-zk6vt
    @DA-zk6vt 5 років тому +28

    Sromotnik i inne muchomory są migdałowo słodkie. Zanim zaczniesz uczyć, naucz się sama, bo możesz kogoś zabić tą mądrością.

    • @ewatomaszewska3724
      @ewatomaszewska3724 4 роки тому +2

      troche niemily ten tekst

    • @DA-zk6vt
      @DA-zk6vt 4 роки тому +5

      @@ewatomaszewska3724 Śmierć dziecka czy bliskich po uczcie przy sromotnikach, też do miłych nienależy. Nie mam nic do gotowania. Kocham gotować i uważam, że to kwestia gustu co komu smakuje. Ale w kwestiach, które mogą komuś zaszkodzić albo go zabić nie mam marginesu na gust. Wiem że Pani skutecznie umieściła sprostowanie pod filmem. Ale kto to czyta??? NA UA-cam ogląda się filmy, a czyta się w bibliotece albo na Wikipedii. Jak jakaś zainspirowana gospodyni przyrządzi - zainspirowana powyższym filmem - źle ocenione grzyby, to czy to będzie miłe. Film trzeba poprawić. Alb0 wyciąć wymądrzanie się o tym jak rozpoznać kanię. Albo się dokształcić i uczyć dobrze.

    • @DA-zk6vt
      @DA-zk6vt 4 роки тому +1

      @@ewatomaszewska3724 ua-cam.com/video/Z_66piNEu4M/v-deo.html polecam

    • @MichalOchendowski
      @MichalOchendowski Рік тому

      Pisowski malkontencie moze sam cos nagrasz? Czy za bardzo sie jakasz?

  • @KingofMoss
    @KingofMoss 5 років тому +1

    Madziu dziex wielki za porady mega super !!!!

  • @misti102
    @misti102 3 роки тому +1

    zabrakło mi najważniejszej cechy sowy - nie robi się czerwonawa pod spodem :P tak wlasnie najadłam się czubajki czerwieniejącej - bole brzucha i biegunka u całej rodziny... normalnie są prawie nie odróżnienia od kani; czubajka czerwieniejąca nie jest jakas szczegolnie trująca, ale po co ryzykowac zdrowiem

  • @MesiaszCiszy
    @MesiaszCiszy 11 років тому

    Kanie to moje ukochane grzyby :) dziś byłam w lesie na prawdziwkach i podgrzybkach (bardzo udane łowy )... widziałam w paru miejscach tez grzyby przypominające kanie ale nie odważyłam sie ich zerwać :) teraz będę wiedzieć jak je sprawdzać! :D

  • @MPZ20
    @MPZ20 10 років тому +2

    Uwielbiam kanie mam cala lake obok domu gdzie rosna ,wyskakuje na pol godzinki pozbierac i obiad gotowy...Dokladnie tak samo je identyfikuje i coz zyjemy

  • @lysiczkalancetowata8265
    @lysiczkalancetowata8265 3 роки тому +1

    Wlasnie zjadlem 4szt i do tego litr wina swojskiego. Czekam na rezultat🙄🍒

  • @2kMario
    @2kMario 5 років тому +2

    Dziś skonsumowałem wraz z żoną 4 duże owocniki Kani , oczywiscie w panierce . Jak za dwa dni nie napiszę pod tym postem to znakiem tego był to Sromotnik Jadowity.

  • @stokrotkapolna1485
    @stokrotkapolna1485 7 років тому +4

    Wyglądają smakowicie!

  • @Fikszyn
    @Fikszyn 7 років тому +4

    Tak to Kanie ,ale jest jeszcze jeden znacznik ,Trzonek jest słabo przyrośnięty do kapelusza i blaszki nie zrastają się z trzonkiem ,po oderwaniu ,najlepiej ukręceniu nogę (trzonka) jest wyraźny pierścień wokół trzonka i wyraźnie widać ze blaszki nie przyrastały.Co do pierwszej wzmianki o trzonku że pusty, młode owocniki tego nie mają ale po zduszeniu pękają w wzdłuż trzonka jak i dojrzały owocnik.Nie polecam porównania organoleptycznego ,ponieważ muchomor sromotnikowy w smaku jest przyjemny i ze smakiem raz w ŻYCIU go zjesz.

  • @best2007ligaa
    @best2007ligaa 10 років тому +18

    UWAGA !!!
    Są dwa rodzaje podobnych czubajek do siebie.
    1 - czubajka kania
    2 - czubajka czerwieniejąca
    Jak rozpoznać?
    Czubajka kania ma trzon pokryty takimi zygzakowatymi wzorkami, natomiast czubajka czerwieniajaca nie ma tych wzorków na trzonie. Czubajka czerwieniejąca rośnie o wiele mniejsza - w szczególności jeśli chodzi o wysokość trzonu. Mozna ją spotkać w ogrodach,parkach ale tez na skrajach lasów, nawet tam gdzie się jakieś śmieci wysypuje.
    Gdy uszkodzisz blaszki dla czubajki czerwieniajacej za kilkanaście sekund zacznie ona wytwarzać czerwono-pomarańczowy barwnik w miejscu uszkodzenia. Czubajka kania tego barwnika nie wytwarza. Czubajka kania jest bardziej aromatyczna i smaczna. Czasami czubajka czerwieniająca nie ma pierścienia na trzonie. Kapelusze w obu czubajkach są identyczne.
    Czubajka czerwieniejąca jest przez większość uznawana za grzyb jadalny lecz u kilku % smakoszy jest w stanie wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe dlatego niektóre osoby mówią, że jest to grzeb na pograniczu jadalny-niejadalny.
    ?Ja ostatnio zjadłem parę czubajek czerwieniejących :) Nic mnie nie bolało a sama czubajka była smaczna :)

    • @januszfirasiewicz7790
      @januszfirasiewicz7790 7 років тому

      Tytan Ttl.

    • @grzesiomixable
      @grzesiomixable 7 років тому +3

      Jakie dwa rodzaje ?! A gwiaździsta, białotrzonowa, sutkowata ?

    • @amsedmarici3160
      @amsedmarici3160 7 років тому

      Witam dziś nazbieralem parę kani czerwieniejacych jak się okazało w sanepidze. Gość mówi że były przypadki śmiertelne. Tak jak w twoim opisie jej blaszki po dotyku robią się bronzowo-czerwone.O pomyłkę łatwo niestety.

    • @tomaszp5798
      @tomaszp5798 7 років тому +1

      czerwieniejaca nie jest chyba trujaca ale za to jest podobna do ogrodowej ktora juz tak a czym sie roznia nie wiem nie zbieram jednych i drugich

    • @DoreeLoth
      @DoreeLoth 7 років тому +1

      @Amsed Marici haha nie odnotowano dotychczas w Polsce przypadku śmiertelnego od czubajki czerwieniejącej, więc nie wiem w jakim sanepidzie ty byłeś. Ja co roku zbieram czerwieniejące i nic mi nie jest.

  • @wioletaplebanczyk5019
    @wioletaplebanczyk5019 4 роки тому +4

    Nie wszystkie pierścienie kani łatwo się przesuwają.Mogą również przesuwać się z trudem,ale jeśli nie jest przyrośnięte to jest ok.

    • @karol1030
      @karol1030 3 роки тому

      Jeśli masz przyjemność siłować się z tego typu pierścieniem, trafiłaś na czubajke czerwieniejąca.

  • @RankinMike
    @RankinMike 7 років тому +4

    Don't speak polish, but I get the idea. Will be trying this recipe 😋🍄🍴

  • @bialcio
    @bialcio 4 роки тому +4

    Kania ma bardzo charakterystyczny zapach, jak toś ma normalny węch, to powinien rozpoznać nawet po zapachu.

    • @lidiamarszaek7416
      @lidiamarszaek7416 4 роки тому

      Kanie rosna w moim lasku , stary dzrzewostan debu i jesiona, w tym roku bylo ich szczegolnie duzo, nawet dzisiaj zebralam oprucz podgrzybkow 5 duzych 3 mniejsze, wspaniale piekne i dostojne, panierowane poprzednio moczone w mleku, podaje do tego sos tatarski, pycha😋😋

    • @marekf6233
      @marekf6233 3 роки тому

      no to opisz ten zapach

  • @robertpacholski2100
    @robertpacholski2100 3 роки тому

    Dobrze, że mówisz ,,szczerze" A nie kłamiesz.Chwala Ci za to

  • @karro1982
    @karro1982 11 років тому +1

    Witam, smak kani pozostanie ze mną na zawsze z lat dzieciństwa, kiedy to regularnie od małego chodziłam z Tatą na grzyby. Kanie zbieraliśmy, ale niestety były to rzadkie chwile, ponieważ było ich bardzo mało,a szkoda, bo są PRZEPYSZNE! Tu, gdzie obecnie mieszkam (Irlandia), bardzo rzadko można znaleźć chociaż podgrzybka, nie mówiąc już o kani:( Najpierw jednak trzeba się mocno naszukać jakiegokolwiek lasu na mapie:)

  • @duch2525
    @duch2525 5 років тому +3

    Pani Aniu te nie rozlozone kanie, wystarczy wstawic do wody zwyklej na jeden dzien lub przed smarzeniem i on sie Pani rozwinie tak jak te na filmie. Proponuje uzyc samej soli i pieprzu, bez tego gyrosa bedzie czuc lepiej las... Te przyprawy zabijaja smak.

  • @zofiakopec483
    @zofiakopec483 11 років тому +2

    Z całym szacunkiem,kiedy człowiek myśli że już tak doskonale zna grzyby że nie jest w stanie się pomylić - powinien przestać je zbierać. Nadmierna pewność zabija!

  • @hogan4823
    @hogan4823 5 років тому +2

    Dokładnie jak niżej, śmiertelnie trujący grzyb nie piecze, jest smaczny itp. więc proszę nie wprowadzać w błąd, bo można mieć kogoś na sumienie !!!

  • @aleksandergorski4837
    @aleksandergorski4837 3 роки тому +3

    To nie jest Kania. Kania ma zygzak na trzonie do samej góry a nie do połowy jak te grzyby. To raczej Czubajka Gwiaździsta.

  • @Irekrzymski
    @Irekrzymski 3 роки тому +1

    Witam, droga pani, "sowa" :" Kania"itd. nie ma przerośniętych blaszek do ogonka . Natomiast u muchomora blaszki są przyrośnięte do ogonka ,natomiast jeżeli rozchodzi się o "pierścień"to u muchomora wygląda on jak falbanka a nie jak pierścień. Poza tym mając w ręku jeden jak i drugi grzyb w ręku to nie sposób się pomylić. Pozdrawiam. Koło Białegostoku Kanie można ciąć kosą,tyle ich w tym roku obrodziło.

  • @SkutecznieTv
    @SkutecznieTv  11 років тому +1

    można np. usmażyć, a potem do słoików w occie, jak rybę czy kotleciki drobiowe:)

  • @dansdanuta5618
    @dansdanuta5618 4 роки тому +1

    Kanie które mają nie rozwinięte jeszcze kapelusze, zbieram następnie wkładam na noc do słoika z wodą a rano są ja parasole na plaży

  • @paulinaz87
    @paulinaz87 7 років тому +8

    Pycha uwielbiam

  • @adamsmolec3058
    @adamsmolec3058 11 років тому +2

    Nie rozumiem jak można pomylić kanię z muchomorem !? to są dwa różne grzyby
    Ludzie którzy się mylą nie znają się na tych grzybach
    A jak nie jesteśmy pewni to nie zbieramy !
    Bardzo dobry film :)

  • @user-ok4xi4ui7o
    @user-ok4xi4ui7o 5 років тому

    🤗😃😉😆😀🙂🙂😄🤗 U NAS GI NARICHAME VRETENKI,NAI VKUS NI SA NA ZHAR SAS MALKO SOLC HITSHA!I VINAGI TRYABVA DA VN IMAVAME ZA DVOINITSHI!BLAGO DARYA!🤗🤗🤗

  • @basalowicz
    @basalowicz 6 років тому +1

    zajebioza. grzyby to dobro !!! o ile sie ma głowę i sie nie zbiera czego się nie zna :)

  • @wedkarstwopomorskie6224
    @wedkarstwopomorskie6224 3 роки тому

    ogólnie są 2 rodzaje muchomorów podobnych do Kani. Kania m.in ma kapelusz jaki trzona w kolorze jak Ja to nazywam cappucino . Sam kolor trzonu mówi nam już dużo ,nie wspomnę o ruchomej obrączce na nim. Jeżeli nie ma innych dodatkowych plamek np czerwonej zazwyczaj na srodku kapelusza można wnioskować ze to Kania . Czaami jednak ubarwienie jest podobne do typowej Kani ,ale znowu trzon jest biały i już zdradza to że to nie Kania

  • @patrykgolec9338
    @patrykgolec9338 5 років тому +1

    Jak byłem mały zawsze zbierałem kanie. Wyjechałem do Kanady Jak miałem 11 lat teraz mam 36. Tylko ras to znalazłem Kanie.

  • @martawisniewska7660
    @martawisniewska7660 8 років тому +36

    jeszcze odróżnia się po blaszkach.blaszki u kani nie są zrosniete z trzonem przy kapeluszu. jest taka obwódka a u muchomora są blaszki zrosniete

    • @kennyeverett5725
      @kennyeverett5725 6 років тому +2

      Ładny kotek 🐱

    • @marcinkunicki999
      @marcinkunicki999 5 років тому +3

      Dokładnie tak :) Pozdrawiam Pani Marto :)

    • @zofiaosiecka3128
      @zofiaosiecka3128 5 років тому

      @@kennyeverett5725 aAa

    • @franzleichtearbeit464
      @franzleichtearbeit464 4 роки тому

      Osobiście zerwałem takiego grzyba bez przyrośniętych blaszek z ruchomym pierścionkiem i okazał się muchomorem. Pani w sanepidzie sama była zszokowana . Nie jedźcie tego g...naprawdę nie warto

    • @arianesti5512
      @arianesti5512 4 роки тому +1

      @@franzleichtearbeit464 ja jem to g*wno od dziecka i żyje.
      👻

  • @pszeluga
    @pszeluga 6 років тому +2

    Hmm, a mi to wygląda na Sinoblaszaka Trującego (Chlorophyllum molybdites), aniżeli Kanie Czubajkę??

  • @BrcPL
    @BrcPL 4 роки тому

    Według mnie kania to jeden z najprostszych do rozpoznania grzybów jeśli zbieramy duże owocniki a nie młode. Mamy 4-5 różnic z jednym z niewielu podobnych występujących w Polsce grzybów trujących czyli muchomorem sromotnikowym/zielonawym a jedyne co można świadomie pomylić to Czubajkę Kanie z Czubajką Czerwieniejącą lub Czubajką Gwiaździsta które również są jadalne i tak samo smaczne.

  • @AlbinGruda
    @AlbinGruda 11 років тому +2

    trés appétissant , faut que je trouve des coulemelles ici dans le nord de la france. je suis la cuisine polonaise trés souvent! j'aime.

    • @andrewpoterek4447
      @andrewpoterek4447 5 років тому

      Nie wiesz gdzie przycisnac shift do duzych liter? Do szkoly Albinku....

  • @pleban71
    @pleban71 5 років тому +2

    bulwa korzenia jest jednorodna z nóżka podczas gdy u muchomora nóżka wyrasta z bulwy jak z tulipana

  • @irasbe
    @irasbe 11 років тому +3

    a właśnie, że się wyrywa (wykręca z częścią grzybni) tak jak na załączonym filmie :-) ścinanie przy ziemi nożem może doprowadzić do uszkodzenia grzybni (część zaczyna ew. gnić i po ptokach:-) po wykręceniu grzyba należałoby miejsce po grzybie zasypać, przykryć np. mchem żeby nie doprowadzić do wyschnięcia tego miejsca. Grzybnia to gigantyczne "imperium" pod lasem a ślady po owocnikach (grzybach:-) pojawiają się prawdopodobnie przypadkowo ale dmuchanie na zimno nie zaszkodzi ... pozdrawiam :-)

  • @aleksanderurbanski5549
    @aleksanderurbanski5549 7 років тому +25

    dla mnie pomylic kanie ze sromotnikiem to jest tak jak pomylic konia z krowa lub psa z kotem

    • @AnAn-vd8le
      @AnAn-vd8le 6 років тому +4

      Nie bądź taki kozak.

    • @germandeathcamps8716
      @germandeathcamps8716 6 років тому +12

      ale prawdę mówi, trzeba być debilem, żeby oba grzyby pomylić

    • @henryjon9825
      @henryjon9825 5 років тому +1

      👍🍄

    • @CarmenJa
      @CarmenJa 5 років тому +2

      Właśnie najwięcej zatruć jest u takich kozaków, znawców i wieloletnich grzybiarzy!

  • @marekmisio7591
    @marekmisio7591 3 роки тому +1

    Wystarczy spróbować

  • @mcsobieski
    @mcsobieski 11 років тому +5

    Uważam że Kanie smażone na maśle są bardziej aromatyczne i smaczniejsze.Nigdy się jeszcze nie spotkałem by ktoś je smażył na oleju.

    • @agencjaad6980
      @agencjaad6980 5 років тому

      Szczera prawda ! Olej dla biedaków !

    • @kwiatuszek1277
      @kwiatuszek1277 4 роки тому +1

      Ja smażę na oleju rzepakowym obtaczam w jajku z solą i pieprzem w panierce z bułki tartej są super. Smakują jak schabowe

  • @musstaffaRB
    @musstaffaRB 4 роки тому +1

    Nie wolno próbować grzybów nawet w małej ilości a nawet dotykać językiem. Powód jest prozaiczny. To wcale nie musi nam nic powiedzieć a da nam sztuczne wrażenie że grzyb jest jadalny. Bo akurat muchomor sromotnikowy wcale nie jest niedobry w smaku.

  • @miroslawdziewulski6126
    @miroslawdziewulski6126 5 років тому

    hejtery wy się odczepcie od Pani /czepcie się waszych kobiet , pewnie dlatego ten atak hhahah . Robi filmiki dla wszystkich stara się oglądałem już wiele .Dzisiaj byłem na grzybach znalazłem kanie wiem jak się je robi wiem .że są dobre ,i z przyjemnoscią oglądam jak kobieta która wam chce przekazać wiedze . na różne kulinarne tematy to robi . Mam też na stole pięćdziesiat prawdziwków . o wiele lepiej teraz mi się obiera Pozdrawiam serdecznie panią . hejty na muchomory i zjadać garściami

  • @adamhenryk30
    @adamhenryk30 3 роки тому +1

    Powinnaś przemontować ten materiał i wyciąć fragment gdzie błędnie mówisz o kosztowaniu grzybów, w celu sprawdzenia czy są trujące. Jakoś strasznie dużo pracy z tym by nie było. Adnotacja o pomyłce pod filmem jest niewystarczająca, ponieważ nie każdy tam zagląda...

  • @marcinkunicki999
    @marcinkunicki999 5 років тому

    Korzeń kani ja przy kapeluszu urywam i to od razu w lesie :) A potem tylko do domu i na patelnię :) Pozdrawiam :)

  • @dariuszrembak6678
    @dariuszrembak6678 4 роки тому +2

    Ważne. GRZYBY TRUJĄCE SA SMACZNE.

  • @bertold12345
    @bertold12345 3 роки тому

    Kania jest wypas ;) jadłem pierwszy raz w zyciu w tym roku z pewną dozą niepewności,ale teraz już się znam hah

  • @rafasikorski475
    @rafasikorski475 7 років тому +4

    kania ma też specyficzny niepowtarzalny zapach

  • @kamilwalczuk8043
    @kamilwalczuk8043 7 років тому +12

    jak można pomylić z muchomorem... ? przecież kania ma jedyny w swoim rodzaju specyficzny zapach...

  • @franzleichtearbeit464
    @franzleichtearbeit464 4 роки тому

    Ludzie nie ma w tych grzybach NICZEGO dlaczego warto było by ryzykować życiem! Dobrze zrobione kurki są o niebo lepsze.

  • @zbigniewwederlich1849
    @zbigniewwederlich1849 4 роки тому +1

    Nie polecam próby smakowej wszystkich grzybów blaszkowych.To nie prawda ,że wszystkie grzyby trujące są gorzkie . Przykładem jest muchomor zielonawy (sromotnikowy).W smaku nie jest gorzki,a jest śmiertelnie trujący.Średniej wielkości muchomor zielonawy posiada toksynę a-amanityna (alfa-amanityna),dawkę śmiertelną dla 2-3 osób.

  • @andi26021977
    @andi26021977 7 років тому +2

    Kanie... moje ,,ulubiene".

  • @annakosik7901
    @annakosik7901 11 років тому +2

    Super aż mi smaku pani narobiła.A co zrobić jak sie nazbiera więcej kań czy można suszyć lub marynować?jeśli tak to proszę o dobry sprawdzony przepis:)

  • @977ronik
    @977ronik 3 роки тому +1

    nie wspomniała pani w filmiku o bulwie kani.przeoczenie ?

  • @Dawer16pl
    @Dawer16pl 7 років тому +5

    ja tam wole nierozłożone , po usmażeniu na maśle są tak aromatyczne i smaczniejsze aż soczyste .
    Wczorajsze zbieranie 3kg .
    Pozdrawiam

    • @JOJo-fy5nf
      @JOJo-fy5nf 4 роки тому +1

      A pozniej sie dziwic ze sie idioci truja.

  • @jerzyrosinski6142
    @jerzyrosinski6142 7 років тому +2

    Witam... Szkoda że nie pokazała Pani muchomora aby porównanie dla widza było widoczne pod względem różnic miedzy kanią a trującym muchomorem.

  • @jagodastachura9831
    @jagodastachura9831 11 років тому +2

    Jak dla mnie najlepsze są kanie w ciście naleśnikowym

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 4 роки тому +1

    Można zanurzyc grzyby do osolonej wody - robale uciekają czym prędzej ;-)

  • @ciulcyno2
    @ciulcyno2 11 років тому +2

    Nie należy NIGDY próbować grzybów na smak! Niestety ale najbardziej trujące grzyby (w tym muchomor sromotnikowy) mają ładny zapach i przyjemny słodkawy smak!! To częsty błąd popełniany przez grzybiarzy. A tak poza tym również nie wiem, jak można pomylić kanie z muchomorem.... :D

  • @komekdomil7231
    @komekdomil7231 4 роки тому

    mam idealnie IDEALNIE taki sam nóż

  • @TheNatalia1602
    @TheNatalia1602 11 років тому +5

    A kto powiedział, że jestem "taką dietetyczką"?! Nigdy nie musiałam i nie muszę się odchudzać, a od zjedzenia raz w roku smażonej kani na maśle cholesterol nam nie zaszkodzi.

  • @pit8258
    @pit8258 5 років тому +9

    Ja bym się nie sugerował filmami w Internecie bo reklamacji nie uwzględniają 😁

  • @QndziuFromPL
    @QndziuFromPL 10 років тому +16

    Jestem biologiem i tutaj nie mogę się z Magdą zgodzić, bo muchomor sromotnikowy wcale nie jest gorzki w smaku, więc na smak lepiej nie zbierać, bo smak jest przyjemy. Zresztą borowik szatański również nie jest gorzki, tak nawiasem.

    • @SkutecznieTv
      @SkutecznieTv  10 років тому +3

      dzięki za fachowe info -szczerze:) a jakby co, ja już zrobiłam sprostowanie zaraz po emisji filmiku:)

    • @Norbisiek
      @Norbisiek 7 років тому +5

      QndziuFromPL Przepraszam Bardzo ale "Szatan" Jest gorzki ;)

    • @agnieszkanowakowska6068
      @agnieszkanowakowska6068 7 років тому +1

      Norbisiek gorzki to jest goryczak potocznie nazywany szatanem 😉

    • @deanscott1234
      @deanscott1234 7 років тому

      Rafal Xtrail Leże i nie wstaje

    • @AIKMAN428
      @AIKMAN428 7 років тому

      Effie Trinket czemu serio ale ich nie zbieram pierdole ale to kanie bo sąsiad się zna dziś je pojechałem kosiarkom

  • @adipaszk8886
    @adipaszk8886 7 років тому

    smazenie na oleju roslinnym = miarzdzyca . najzdrowszy jest smalec z ptakuw zwlaszcza z kurczakuw. POZDRAWIAM .

  • @oddzial100
    @oddzial100 5 років тому +12

    Nasluchala sie od kogos glupot i powtarza.. Z gyzieniem i sprawdzaniem czy grzyb piecze czy nie to mit.

    • @misti102
      @misti102 3 роки тому

      to nie mit! tak mozna np. odroznica szatana od prawdziwka

  • @patrycjapilichiewicz5031
    @patrycjapilichiewicz5031 5 років тому +8

    Nie mogę patrzeć ,gdy ktoś myje grzyby a tym bardziej kanie, a tymi przyprawami zabijasz cały wyśmienity smak tego grzyba.

  • @dupower1
    @dupower1 11 років тому +2

    warto dodać, że kanie nie rozbite wkładamy do pojemnika z wodą i po okolo 2 dniach one sie rozbiją :)

  • @MrKrzys1961
    @MrKrzys1961 4 роки тому

    Witam. Nie chcę nic ująć pani filmowi. Jest świetny i edukacyjny, tylko mam jedno niepokojące spostrzeżenie. Ręczniki papierowe są wybielane dużą ilością szkodliwego chloru, a pani jak zauważyłem bardzo często używa tychże ręczników. W takim razie czy nie można by było przejść np. do lnu, tetry lub bawełny? Pozdrawiam, Krzysztof :}

  • @dawidekpoland493
    @dawidekpoland493 4 роки тому +6

    ciekawe ile to trwalo(w histori ludzkosci) ,to dochodzenie ktory grzyb jest jadalny ,a ktory nie:)pzdr

    • @nomis4461
      @nomis4461 4 роки тому

      KAŻDY grzyb jest jadalny ; niestety niektóry tylko raz ! ;)

  • @babciahania8889
    @babciahania8889 4 роки тому +16

    kanie wyłącznie na maśle, żadnego oleju.

  • @lukaspatrico2894
    @lukaspatrico2894 3 роки тому

    bardzo ładnie pachnie?? surowe jajko z przyprawami??

  • @slodkaberta9675
    @slodkaberta9675 4 роки тому +1

    Magda to jest mit że grzyby trujące są gorzkie, ponieważ muchomory a szczególnie muchomor sromotnikowy nie jest gorzki !!!!

  • @PieecykNSR
    @PieecykNSR 10 років тому

    Pisze to tylko dlatego ze sam sie otrulem kania czerwieniejaca. Silny bol brzucha i wymioty. Przez tydzien bralem wegiel aktywny i mocne antybiotyki chyba penicyline. Lekarze byli zdziwieni ze zatrulem sie czubajka. Ale gdy wyslali korzen do laboratorium we wroclawiu okazalo sie ze jest trujaca. Ja juz nie zbieram i nie jem kan chodz sa takie pyszne;(

  • @tome898
    @tome898 3 роки тому

    jak mozna pomylic kanie z muchomorem !!!! muchomora conajwyzej z golabkiem ale porownanie tak jak by porownywac rybe z ptakiem

  • @jasmingotuje
    @jasmingotuje 4 роки тому

    Super

  • @robertkraszewski1994
    @robertkraszewski1994 5 років тому +6

    jak można je pomylić wyglądają przecież całkowicie inaczej

  • @natjessel1627
    @natjessel1627 5 років тому

    W każdym porządnym katalogu grzybów jest wskazówka - RUCHOMY PIERŚCIEŃ. Jeśli pierścień jest ruchomy i nie przyrośnięty do pnia (trzonka), to jest to kania. Żaden grzyb trujące nie ma ruchomego pierścienia.

  • @RafalScrapper
    @RafalScrapper 4 роки тому

    kanie super smak 👍👍👍😀👍👍👍