Panie Pawle, nie piszę tych słów w kategorii "fajny" odnośnie filmu. To co Pan nagrywa jest po prostu ciekawe dla każdego, który interesuje się koleją. Praca maszynisty dla wielu może buć zawodem kultowym i z różnych względów nieosiągalnym. Robi Pan świetną robotę tymi filmami. Ufam, że wielu to docenia ale nie każdy potrafi to wyrazić zwłaszcza na poziomie samych komentarzy na YT. Każdy Pana film wnosi coś nowego, w zakresie tajników pracy maszynisty. Niech ten wpis będzie dla Pana motywacją do poszukiwań nowych i nietuzinkowych pomysłów odnośnie dokumentowania Pana pracy. Za 50 lat mogą to być perełki historii, do których nikt nawet się nie zbliżył. W Pana filmach czyje się prpfesjonalizm, doświadczenie i ten niebanalny "luz" w każdej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie i proszę o więcej takich nagrań. Ufam w Pana inwencję twórczą. Mam nadzieję, że wyrażam oczekiwania wielu, którzy oglądają Pana filmy. A na koniec; świetna jakość, przystępny komentarz dla każdego i tak jak kiedyś Pan powiedział, że może ktoś z tych filmów coś dla soebie wyniesie. Trzymam za Pana kciuki i wytrwałość w przekazywaniu tajników wiedzy kolejarskiej. Szacun Panie Pawle 🙋♂️👍👍👍
Komentarz bardzo podnoszący na duchu. Motywujący. Dzięki piękne. Nagrywam co robię i jak to robię. I postaram się to robić cały czas :) Dzięki piękne ;)
@@850kN Niech Pan się nie zraża płytkimi komentarzami odnośnie tego co Pan robi. Może kiedyś ktoś to doceni bardziej niż inni dzisiaj, to zostanie. Każdy Pana film na YT jest frajdą dla tych, którzy naprawdę kochają pociągi i kolej. Pana "luzik" i jednocześnie profesjonalizm kiedy prowadzi Pan lokomotywę, która ma na granicy swoich możliwości pociągnąć skład to jest perełka, móc to oglądać i słuchać Pana. Ktoś mi kiedyś odpisał na YT, że są mechanicy, których prowadzi lokomotywa i, że są maszyniści, którzy prowadzą lokomotywę. Na 100% Pan zawsze prowadzi lokomotywę. Niewielu to potrafi. Są mikole, którzy potrafią to docenić. Niech te słowa będą dla Pana Panie Pawle motywacją w tym co robi Pan dla innych. Dobro wraca 🙋♂️👍👍👍👍👍
@@MARIUSZ-K powiem tak. Do komentarzy podchodzę tak samo jak do pracy. Na luzie ale z dystansem :) Do nagrywamia zrażają mnie bardziej problemy osobiste.
@@850kN Na Pana słowa nie mam odpowiedzi. Ale wierzę w Pana determinację. Dobrzy ludzie powinni wygrywać i trwać w swoich przekonaniach, że robią coś dobrego. Tylko tyle i aż tyle. Powodzenia Panie Pawle 🙋♂️
Panie Pawle, pokazuje Pan swoimi filmami świat, który dla wielu nie jest znany. To jest bezcenne. Niewielu to doceni ale może warto coś zrobić dla tych, którzy to docenią i Pana zapamiętają z tej najlepszej strony. Zielonego szlaku i przelotów życzę Panu w pracy i w życiu osobistym.
A jeszcze lepiej jak by było po 1gr :) natomiast wiem że część dystrybutorów na stacjach benzynowych jest w stanie obsłużyć cenę z dokładnością do 0,1gr
Cześć, Super, że pokazujesz tajniki pracy manewrowej. Dla mnie osobiście to znacznie ciekawsze niż te ze szlaków :) Wiadomo, że nie każdy chce być nagrywany ale liczę na więcej takich materiałów jak ten albo ten z ważenia na Okęciu jeżeli tylko będzie szansa :)
Na manewrach czasem nie ma czasu postawić kamery czy jej obsłużyć. W przypadku pociągu liniowego sprawa jest prosta. Stawiam kamerę, włączam, jadę. Kamera jest bezobsługowa. W przypadku manewrów głupia zmiana kierunku to już potrzeba przestawienia kamery. Próbowałem nagrywać dwoma kamerami dla dwóch kierunków jazdy ale to kolejny problem. Przy zmianie kierunku jedną kamerę muszę wyłączyć, drugą włączyć. A na to nie ma zwyczajnie czasu. Muszę obsługiwać pojazd a nie kamery...
Jasna sprawa! I tak super że to w ogóle robisz! Daję tylko znać, że te odcinki są moim zdaniem najciekawsze :) a co do 2 kamer to nie dałoby się po prostu zamontować ich w 2 strony i zostawić włączonych? Wiadomo, potem trochę więcej pracy z montażem. Tak czy inaczej super że coś takiego można zobaczyć, bo o ile filmy z szlaków z całego świata są dostępne to zobaczyć kulisy pracy już nie jest tak łatwo :)
@@850kN jasne. Nie wiem jakiego programu używasz, ale swojego czasu troszeczkę montowałem amatorsko materiału z kilku kamer i moja metoda była właśnie taka że w ogóle nie wyłączałem kamer. Wklejałem do programu jako 3 ścieżki „w całości” dzięki czemu musiałem zrobić synchronizację tylko raz wszystkie a reszta to już tylko przełączanie z jednego obrazu na drugi :) Tak czy inaczej rozumiem trudności szczególnie że to w końcu tylko dodatek do prowadzenia maszyny :) pozdrawiam i samych sygnałów S2 życzę ;)
@@janossowski1490 program jest bez zarzutu tyle że sprzęt mi na to na razie nie pozwala. Korzystam obecnie z laptopa a ten ma zwyzajnie zbyt maly monitor do takich zabaw. Aktualnie jestem na etapie zakupu nowego sprzętu ale skutecznie wszystko wstrzymały sprawy rodzinne :/
Na Odolanach był nalewak o wydajności 400 l/min. Do zbiornika lokomotywy mocowało się wąż na szybkozłącze strażackie i lało. Przy SP 47-002 wracającej z trasy Warszawa-Hel-Warszawa tankowanie trochę się dłużyło. Do zbiornika trzeba było wlać ok. 4.500 litrów paliwa, a po wyłączeniu pompy należało jeszcze odczekać do wyrównania ciśnień i dopiero wtedy odłączać wąż. W przeciwnym razie po odkręceniu szybkozłącza z wlewu tryskał strumień oleju napędowego i oblewał delikwenta...
Dziękuję za świetny film 👍 Nie myślałem o tym, jak skomplikowane jest zarządzanie ruchem i procedury. Szacun. Mam marzenie, obsłużyć i pojechać lokomotywą parową 🙂👍
@@wojciechmusialik8295 podejrzewam że są to osoby które jako ostatnie dostały takie uprawnienia (na przełomie lat 80/90 XX w.) a więc pewnie muszą być w okolicach 50. Czyli już nie najmłodsi. A co do innych to niestety brak mi dokładnej wiedzy na ten temat.
Witaj. Świetny film, fajnie jak wszystko mówisz tarcze ,rozjazdy prędkości, ogólne wszystkie informacje zawsze chcialem posłuchać maszynisty co by opowiadał co się dzieje przed nim i znalazłem Ciebie. Dziękuję subskrybuje kanał i zabieram się za oglądanie pozostałych filmów.pozdrowienia z Wałbrzycha
Ciekawy materiał. Dzięki za kawał dobrej roboty. Także z montażem. Takich filmów nie obrabia się w minutę tylko po to żeby zalać kanał byle jaką treścią. Super.
Fajnie się po robocie i oglądaniu tego wszystkiego na schematach łazi potem drogą wzdłuż stacji i na gruncie ogląda choć trochę. Jeszcze lepiej zobaczyć "z kabiny"
Wielkie dzięki Pawle za ten film! Jazdy manewrowe są często ciekawsze niż szlakowe. No i to chyba pierwsze publiczne pokazanie tankowania lokomotywy. Ciekawa (!) cena za litr paliwa. ;) Ale w końcu to przewoźnik koncernu paliwowego to ta złotówka pewnie jest tylko symboliczna. Jednak dalej nie wiadomo jak przewoźnicy rozliczają się z PKP za energię zużywaną przez lokomotywy i zespoły elektryczne. Ten temat pojawił się u Patryka z podaniem kilowatogodzin, ale bez odpowiedzi.
Cena za litr paliwa to podejrzewam, że są to indywidualne umowy pomiędzy dostawcą a przewoźnikami. Stąd 1zł bo coś wyświetlać się musi. Co do rozliczania się za paliwo czy energię elektryczną... Zadałeś to pytanie Patrykowi ale Patryk nie odpowiedział. Żaden maszynista ci nie odpowie bo zwyczjanie nie mamy dostępu do takich informacji. Nie mamy pojęcia na jakiej zasadzie to działa. O ile spalinowocy za diesla rozliczają się pewnie w zależności od ilości zatankowanego paliwa o tyle elektrowozy to skomplikowana sprawa. Podejrzewam, że nie ma możliwości pomiaru poboru prądu przez dany elektrowóz na szlaku. Stąd musi być jakiś inny system rozliczania.
@@850kN Podejrzewam, że zużycie energii elektrycznej rozliczane jest według jakiegoś ryczałtu zależnego od masy brutto. Może też od rodzaju loka i profilu trasy.
Rzuć okiem, co masz za plexą na RWN w nowych Dragonach ("a") :) Nie musisz zaglądać do środka :) Możesz sprawdzić, ile zużyłeś, ile oddałeś. Istnieje możliwość rozliczania przez liczniki. Tam, gdzie licznika brak - ryczałt. Każdy nowy pojazd już licznik ze zdalną komunikacją posiada.
Dobre ujęcie kamery, ładnie widać jak turbo stonka pracuje na torze. Do tego omówienie co dzieje się po drodze i tytułowe tankowanie, zawsze mnie to ciekawiło.
Fajnie byłoby posłuchać u Sz.Pana filmu typu pros and cons czy jak wolisz, ciekawostek na temat 6Dg oraz porównania do bazy na której powstaje 6Dg czyli stara dobra klasyczna SM42 6D :)
O jeszcze dystrybutor "na przycisk". Energetyka wymienia te dystrybutory na takie bez przycisku ale z mniejsza wydajnością. Z jednej strony fajnie bo nie trzeba trzymać przycisku i można się schować w trakcie ale tankowanie trwa dwa razy dłużej.
Są jeszcze na wyposażeniu lokomotyw petardy sygnalizacyjne ? Na Golędzinowie, gdzie mieszkali dziadkowie było trochę szemranego towarzystwa. Z wypraw na tereny kolejowe w okolicach dworca Wawa Praga przynosili czasem ww petardy. Można było sobie postrzelać !
@@850kN Moze i spłonki. Były na wyposażeniu lokomotyw, czasem konduktorzy nosili w skórzanym walcowaty etui. Miały postać pudełka jak do pasty od butów z dwoma blaszanymi wąsami do umocowania na główce szyny. W środku była torebeczka z kalichlorkiem (chloran potasu) i kawałek szkła mającego zainicjować wybuch. Te petardy pełniły rolę jak we współczesnych samochodach trójkąty bezpieczeństwa, tylko nie wizualną a słuchową.
Dzięki za ciekawy film i włożoną pracę. Jak często trafia się takie tankowanie? Czy wszyscy maszyniści to robią? I czy ktoś jeszcze ma do tego uprawnienie? 3m się.
kuźwa chłopie - no tak zajebiście sie te Twoje filmy z tym Twoim komentarzem oglada (albo nawet tyylko słucha) ze masakra :D aż człowiek żałuje ze nie może takiej pracy wykonywac :)
Super się oglądało ;) A tak na marginesie to się zastanawiam ile ludziom dopłacili do mieszkań wzdłuż linii kolejowej. I kiedy zaczną się protesty, żeby linię ową zlikwidować, bo się mieszkać nie da... ;)
Te segmenty na Oliwskiej przy peronach Warszawy Pragi kosztowały po 1,25mln zł za sztukę (125 mkw). Z braku zainteresowania spadły do 900 tyś za lokal. W blokach które widać na filmie kawalerki najtaniej po 300 tysięcy.
Podobno przy obwodowej już składali petycję do PLK aby zamknąć linię, bo za głośno. Ale widziały gały co brały? Linia istnieje od końca XIX wieku, ale nie jak kupowali to wzieli i ją zwinęli. A potem chamsko rozłożyli. Ludzie to parapety są jednak
18:28 co to za sygnalizator po lewej? Na początku pomyślałem, że ostatni semafor dwustawnej SBL, ale to się kupy nie trzyma, więc co to za magiczny wynalazek?
Jest kilka takich w Polsce. Jest to semafor SBL. Na tym torze funkcjonuje samoczynna blokada liniowa. Jest to linia kolejowa nr 834 z WPT przez WPA i WPB do Płud. Pomija ona całą grupę przybycia (tory od 301 do 320) na WPB. Szlak pomiędzy WPA i WPB jest podzielony na dwa odstępy i zdarzyło mi się kiedyś stać na czerwonym przed tym semaforem. Potrafią się tu tworzyć kolejki do wyjazdu z Pragi. Jest to główny tor wyjazdowy z WPA w kierunku Legionowa.
Podobno jest jedno miejsce gdzie na terenie stacji znajduje się tor przy którym znajduje się semafor który jednocześnie pełni funkcję semafora zaporowego i manewrowego więc ma jednocześnie komorę światła niebieskiego jak i czerwonego.
Cena na dystrybutorze motywuje do zakupu lokomotywy. Energetyka powinna postawić jeszcze obok ekspres do kawy. I przy takich ilościach tankowania powinna obok jakas Pani darmowe hot dogi robić.
@@850kN i to mnie właśnie denerwowało wśród niektórych komentujących np na moim kanale "...nie wiem czy to ważne, ale..." lub "uprzejmie donoszę" i błahy problem może stać się "wielkim" problemem. Pozdrawiam💪
Czy taki dziób długi mocno utrudnia pracę? Czy w transporcie kolejowym to w zasadzie mogło by nie być okna z przodu bo i tak niewiele można zrobić na nagłe sytuacje :)? Zawsze mnie zastanawia jak widzę takie SM42, że to się prowadzi jak amerykańską ciężarówkę, tylko 20x większą :D, a okna są tak małe że chyba tylko po to, żeby było jasno w kabinie.
Szczerze... To się prowadzi jak samochód i tak samo jal za kierownicą przeszkadza brak widoczności tak samo i tu. Szczególnie na manewrach gdy nie widzimy bliskiej okolicy lokomotywy. A podczas jazdy w lewych łukavh nie widzimy zupełnie szlaku.
Wyswietlacz z tego co widze jakas odmiana linuxa. Poznaje napisy i sposob startu trybu graficznego. I dobrze bo np w tramwajach w Gdansku rzadzi winzgroza i co chwila sie zawiesza.
Wszędzie Linuksy teraz, przynajmniej niekrytyczne panele, chociaż jest i Linux RT. Ale paczkomaty mają jak najbardziej Windę, niektóre kasy w sklepach i bankomaty też...
Panie Mechanik. Czy w 6dg jak przytrzymasz do koca zadajnik przez kilka sekund ( ile) jazdy-hamowania to agregat osiągnie od razu moc na max. Nie chodzi mi o skokowa. Pzdr
Silnik spalinowy będzie zwiększał obroty płynnie do zadanych mu obrotów. Jeśli przytrzymamy nastawnik do 100% wtedy wjedzie na maksymalne obroty płynnie. Jednak może to zależeć od wersji nie tyle modernizacji co nawet samego oprogramowania.
@@jarekdoo znaczy to tyle, że lokomotywa ma siłę pociągową 22 tony :) Fizyka. Jeśli jest w stanie ciągnąć na manewrach pociąg ważący 4000 ton to i leoparda pociągnie :)
@@850kN I tego Tobie życzę, sobie zresztą też bo każde filmy z grup towarowych, bocznic czy chociażby z torów głównych dodatkowych są na wagę złota dla niektórych osób. Razem z innymi maszynistami od towarów robicie świetną robotę z pokazywaniem innym niedostępnych dla przeciętnych osób zakamarków sieci kolejowych. Brakuje mi tylko śmiałka z InterCity, który będzie kręcił materiały z Grochowa :P
@@pat49722 wina poprzedniej zmiany że nie zatankowała lokomotywy. Lokomotywa zdawana ma być gotowa do jazdy. Niewymagająca tankowania, chyba że zostanie to ustalone inaczej.
Podczas manewrów nikt nie chce być filmowany bo sporo jest "super bohaterów" którzy się "super bardziej" znają na przepisach siedząc w domu i klepiąc w klawiaturę niż drużyna manewrowa...
To też. Ale manewrowy czy ustawiacz wykonuje pracę która jest dużo bardziej niebezpieczna od maszynistowskiej. Do tego potrzebne mu są dwie ręce a kamera co jedynie może być na kasku, na którym jest już latarka. Więc jest to technicznie niemożliwe. Poza tym uwierzcie mi że ustawiacz ma dużo więcej pracy na mamewrach niż maszynista.
Akurat dzisiaj jak wracałem z sekcji po towarowej gadałem z twoim fumflem chciał mi dać numer telefonu do ciebie powiedziałem nie tak daleko się nie posunę nie ta pora i nie ten czas może kiedyś Michał z Lublina 😁😁😁😁
Nie jestem ci w stanie powiedzieć. Zależy od rodzaju pracy (manewry / pociąg), ciężaru pociągu, profilu szlaku, prędkości rozkładowej. Z bruttem 900 ton lokomotywa zrobi jakieś 700 km. W pracy manewrowej jednak może jeździć i tydzień bez tankowania.
18:28 Zaciekawił mnie ten semafor dwustawnej SBL, co on tam robi? Czemu nie po prostu zwykła tarcza ostrzegawcza? Śledząc ten tor to wychodzi on z grupy, więc składa się tylko z dwóch odstępów? Tak jak teraz na niego patrzę to w ogóle nie wiem co widzę... Semafor czy tarczę? Wskaźnik W18 wskazuje na semafor odstępowy SBL ale instrukcje chyba nie przewidują pomarańczowego światła dla dwustawnej wersji - tylko S1 i S2. Więc co to jest tak właściwie?
Jest kilka takich w Polsce. Jest to semafor SBL. Na tym torze funkcjonuje samoczynna blokada szlakowa. Jest to linia kolejowa nr 834 z WPT przez WPA i WPB do Płud. Pomija ona całą grupę przybycia (tory od 301 do 320) na WPB. Szlak pomiędzy WPA i WPB jest podzielony na dwa odstępy i zdarzyło mi się kiedyś stać na czerwonym przed tym semaforem. Potrafią się tu tworzyć kolejki do wyjazdu z Pragi. Jest to główny tor wyjazdowy z WPA w kierunku Legionowa.
@@850kN Ciekawe rozwiązanie, nie znałem takich przypadków. Zmyliła mnie ta komora z pomarańczowym światłem, ale rzeczywiście dwustawny semafor SBL może podać taki sygnał ze wskaźnikiem W18. Dzięki za wytłumaczenie :)
@@spythere Może on być trzystawny: czerwony, pomarańczowy, pomarańczowy migający. Semafor półsamoczynny, do którego się odnosi, zawsze podaje się "na dwa". W takiej sytuacji nie musi mieć komory światła zielonego.
Panie Pawle, nie piszę tych słów w kategorii "fajny" odnośnie filmu. To co Pan nagrywa jest po prostu ciekawe dla każdego, który interesuje się koleją. Praca maszynisty dla wielu może buć zawodem kultowym i z różnych względów nieosiągalnym.
Robi Pan świetną robotę tymi filmami. Ufam, że wielu to docenia ale nie każdy potrafi to wyrazić zwłaszcza na poziomie samych komentarzy na YT.
Każdy Pana film wnosi coś nowego, w zakresie tajników pracy maszynisty.
Niech ten wpis będzie dla Pana motywacją do poszukiwań nowych i nietuzinkowych pomysłów odnośnie dokumentowania Pana pracy.
Za 50 lat mogą to być perełki historii, do których nikt nawet się nie zbliżył.
W Pana filmach czyje się prpfesjonalizm, doświadczenie i ten niebanalny "luz" w każdej sytuacji.
Pozdrawiam serdecznie i proszę o więcej takich nagrań. Ufam w Pana inwencję twórczą. Mam nadzieję, że wyrażam oczekiwania wielu, którzy oglądają Pana filmy.
A na koniec; świetna jakość, przystępny komentarz dla każdego i tak jak kiedyś Pan powiedział, że może ktoś z tych filmów coś dla soebie wyniesie.
Trzymam za Pana kciuki i wytrwałość w przekazywaniu tajników wiedzy kolejarskiej.
Szacun Panie Pawle 🙋♂️👍👍👍
Komentarz bardzo podnoszący na duchu. Motywujący. Dzięki piękne. Nagrywam co robię i jak to robię. I postaram się to robić cały czas :) Dzięki piękne ;)
@@850kN Niech Pan się nie zraża płytkimi komentarzami odnośnie tego co Pan robi.
Może kiedyś ktoś to doceni bardziej niż inni dzisiaj, to zostanie.
Każdy Pana film na YT jest frajdą dla tych, którzy naprawdę kochają pociągi i kolej.
Pana "luzik" i jednocześnie profesjonalizm kiedy prowadzi Pan lokomotywę, która ma na granicy swoich możliwości pociągnąć skład to jest perełka, móc to oglądać i słuchać Pana. Ktoś mi kiedyś odpisał na YT, że są mechanicy, których prowadzi lokomotywa i, że są maszyniści, którzy prowadzą lokomotywę. Na 100% Pan zawsze prowadzi lokomotywę.
Niewielu to potrafi.
Są mikole, którzy potrafią to docenić. Niech te słowa będą dla Pana Panie Pawle motywacją w tym co robi Pan dla innych.
Dobro wraca 🙋♂️👍👍👍👍👍
@@MARIUSZ-K powiem tak. Do komentarzy podchodzę tak samo jak do pracy. Na luzie ale z dystansem :) Do nagrywamia zrażają mnie bardziej problemy osobiste.
@@850kN Na Pana słowa nie mam odpowiedzi.
Ale wierzę w Pana determinację.
Dobrzy ludzie powinni wygrywać i trwać w swoich przekonaniach, że robią coś dobrego.
Tylko tyle i aż tyle.
Powodzenia Panie Pawle 🙋♂️
Panie Pawle, pokazuje Pan swoimi filmami świat, który dla wielu nie jest znany.
To jest bezcenne.
Niewielu to doceni ale może warto coś zrobić dla tych, którzy to docenią i Pana zapamiętają z tej najlepszej strony.
Zielonego szlaku i przelotów życzę Panu w pracy i w życiu osobistym.
Szacunek za podejście do pracy, widać pasja
Odcinek pierwsza klasa👍 a cena paliwa 1 zł za litr też pierwsza klasa 💪
A jeszcze lepiej jak by było po 1gr :) natomiast wiem że część dystrybutorów na stacjach benzynowych jest w stanie obsłużyć cenę z dokładnością do 0,1gr
Cześć,
Super, że pokazujesz tajniki pracy manewrowej. Dla mnie osobiście to znacznie ciekawsze niż te ze szlaków :)
Wiadomo, że nie każdy chce być nagrywany ale liczę na więcej takich materiałów jak ten albo ten z ważenia na Okęciu jeżeli tylko będzie szansa :)
Na manewrach czasem nie ma czasu postawić kamery czy jej obsłużyć. W przypadku pociągu liniowego sprawa jest prosta. Stawiam kamerę, włączam, jadę. Kamera jest bezobsługowa. W przypadku manewrów głupia zmiana kierunku to już potrzeba przestawienia kamery. Próbowałem nagrywać dwoma kamerami dla dwóch kierunków jazdy ale to kolejny problem. Przy zmianie kierunku jedną kamerę muszę wyłączyć, drugą włączyć. A na to nie ma zwyczajnie czasu. Muszę obsługiwać pojazd a nie kamery...
Jasna sprawa! I tak super że to w ogóle robisz! Daję tylko znać, że te odcinki są moim zdaniem najciekawsze :) a co do 2 kamer to nie dałoby się po prostu zamontować ich w 2 strony i zostawić włączonych? Wiadomo, potem trochę więcej pracy z montażem.
Tak czy inaczej super że coś takiego można zobaczyć, bo o ile filmy z szlaków z całego świata są dostępne to zobaczyć kulisy pracy już nie jest tak łatwo :)
@@janossowski1490 ciężko. Dużo problematycznej pracy z synchronizowaniem pociętego materiału...
@@850kN jasne. Nie wiem jakiego programu używasz, ale swojego czasu troszeczkę montowałem amatorsko materiału z kilku kamer i moja metoda była właśnie taka że w ogóle nie wyłączałem kamer. Wklejałem do programu jako 3 ścieżki „w całości” dzięki czemu musiałem zrobić synchronizację tylko raz wszystkie a reszta to już tylko przełączanie z jednego obrazu na drugi :)
Tak czy inaczej rozumiem trudności szczególnie że to w końcu tylko dodatek do prowadzenia maszyny :) pozdrawiam i samych sygnałów S2 życzę ;)
@@janossowski1490 program jest bez zarzutu tyle że sprzęt mi na to na razie nie pozwala. Korzystam obecnie z laptopa a ten ma zwyzajnie zbyt maly monitor do takich zabaw. Aktualnie jestem na etapie zakupu nowego sprzętu ale skutecznie wszystko wstrzymały sprawy rodzinne :/
Elegancko! Zawsze czekam na nowy odcinek:)
Bardzo przyjemnie się oglądało. Jazda manewrowa zawsze mile widziana. Dziekuję
Na Odolanach był nalewak o wydajności 400 l/min. Do zbiornika lokomotywy mocowało się wąż na szybkozłącze strażackie i lało.
Przy SP 47-002 wracającej z trasy Warszawa-Hel-Warszawa tankowanie trochę się dłużyło. Do zbiornika trzeba było wlać ok. 4.500 litrów paliwa, a po wyłączeniu pompy należało jeszcze odczekać do wyrównania ciśnień i dopiero wtedy odłączać wąż. W przeciwnym razie po odkręceniu szybkozłącza z wlewu tryskał strumień oleju napędowego i oblewał delikwenta...
Ciekawe rozwiązanie. W sumie zatankować tak dużą ilość paliwa to jest problem...
Witam naprawdę super kanał na temat kolei i maszynisty wciągający kontent. Pozdrawiam
podoba mi sie sposób wykonania filmu wszystko pięknie pokazane naprawde wielki szacun
Dziękuję za świetny film 👍 Nie myślałem o tym, jak skomplikowane jest zarządzanie ruchem i procedury. Szacun. Mam marzenie, obsłużyć i pojechać lokomotywą parową 🙂👍
Parowóz to i moje marzenie :)
@@850kN szczególnie że w kraju tylko kilkunastu maszynistów ma na nie uprawnienia.
@@wlocek369 Czy to są już starsi maszyniści, czy młodych też się szkoli?
@@wojciechmusialik8295 podejrzewam że są to osoby które jako ostatnie dostały takie uprawnienia (na przełomie lat 80/90 XX w.) a więc pewnie muszą być w okolicach 50. Czyli już nie najmłodsi. A co do innych to niestety brak mi dokładnej wiedzy na ten temat.
I gra gitara.Super odcinek pokazane tak ''od kuchni''.Leci kciuk do góry.
Witaj. Świetny film, fajnie jak wszystko mówisz tarcze ,rozjazdy prędkości, ogólne wszystkie informacje zawsze chcialem posłuchać maszynisty co by opowiadał co się dzieje przed nim i znalazłem Ciebie. Dziękuję subskrybuje kanał i zabieram się za oglądanie pozostałych filmów.pozdrowienia z Wałbrzycha
Ciekawy materiał. Dzięki za kawał dobrej roboty. Także z montażem. Takich filmów nie obrabia się w minutę tylko po to żeby zalać kanał byle jaką treścią. Super.
Fajnie widać, coś nowego :) Pozdrawiam
Content do którego wracam i oglądam z przyjemnością. Imponująca wiedza i doświadczenie. Pozdrawiam
Fajnie się po robocie i oglądaniu tego wszystkiego na schematach łazi potem drogą wzdłuż stacji i na gruncie ogląda choć trochę. Jeszcze lepiej zobaczyć "z kabiny"
Bardzo fajny odcinek. Zdrówka :)
Bardzo fajny odcinek super :)
Wielkie dzięki Pawle za ten film! Jazdy manewrowe są często ciekawsze niż szlakowe. No i to chyba pierwsze publiczne pokazanie tankowania lokomotywy.
Ciekawa (!) cena za litr paliwa. ;) Ale w końcu to przewoźnik koncernu paliwowego to ta złotówka pewnie jest tylko symboliczna.
Jednak dalej nie wiadomo jak przewoźnicy rozliczają się z PKP za energię zużywaną przez lokomotywy i zespoły elektryczne. Ten temat pojawił się u Patryka z podaniem kilowatogodzin, ale bez odpowiedzi.
Cena za litr paliwa to podejrzewam, że są to indywidualne umowy pomiędzy dostawcą a przewoźnikami. Stąd 1zł bo coś wyświetlać się musi. Co do rozliczania się za paliwo czy energię elektryczną... Zadałeś to pytanie Patrykowi ale Patryk nie odpowiedział. Żaden maszynista ci nie odpowie bo zwyczjanie nie mamy dostępu do takich informacji. Nie mamy pojęcia na jakiej zasadzie to działa. O ile spalinowocy za diesla rozliczają się pewnie w zależności od ilości zatankowanego paliwa o tyle elektrowozy to skomplikowana sprawa. Podejrzewam, że nie ma możliwości pomiaru poboru prądu przez dany elektrowóz na szlaku. Stąd musi być jakiś inny system rozliczania.
@@850kN Podejrzewam, że zużycie energii elektrycznej rozliczane jest według jakiegoś ryczałtu zależnego od masy brutto. Może też od rodzaju loka i profilu trasy.
Rzuć okiem, co masz za plexą na RWN w nowych Dragonach ("a") :) Nie musisz zaglądać do środka :) Możesz sprawdzić, ile zużyłeś, ile oddałeś. Istnieje możliwość rozliczania przez liczniki. Tam, gdzie licznika brak - ryczałt. Każdy nowy pojazd już licznik ze zdalną komunikacją posiada.
Super material . oby więcej takich . spoko ze slychac rozmowę z dyżurnym .
Paweł rozumiem że to za swoje prywatne Lublin pozdrawia 😁😁😁
na Lotosie cena hurtowa za 1l disla 6,2zł czyli Pawełek zatankował za 13330zł
@@xengar1234 no ale na liczydle było pokazane 1zł za litr ;)
Heh, akurat dzisiaj też musiałem tankować lokomotywę, i to nawet bardzo podobną :P pozdrawiam
Uwielbiam te rejony. Zawsze jak po towar do betoniarni na Golędzinowską przyjeżdżałem, to przyglądałem się pracy lokomotyw manewrowych. Pozdro!
Świetny odcinek !!!
Świetne ujęcie
Zawsze mnie to interesowalo, dzieki!
Okazja! Jakie tanie paliwo ! :D
Bardzo ciekawy materiał 😊
Super
bardzo fajny filmik, pozdrawiam
Dobre ujęcie kamery, ładnie widać jak turbo stonka pracuje na torze. Do tego omówienie co dzieje się po drodze i tytułowe tankowanie, zawsze mnie to ciekawiło.
Fajnie byłoby posłuchać u Sz.Pana filmu typu pros and cons czy jak wolisz, ciekawostek na temat 6Dg oraz porównania do bazy na której powstaje 6Dg czyli stara dobra klasyczna SM42 6D :)
Dodane do listy :)
Bardzo ładna prezentacja 👍😀
Cena marzenie
😃😃😃😃😃😃😃
A kiedyś takie były...
Bardzo fajne ujęcia z kamery na lokomotywie.
już tytuł mi się spodobał, jedziemy
O jeszcze dystrybutor "na przycisk". Energetyka wymienia te dystrybutory na takie bez przycisku ale z mniejsza wydajnością. Z jednej strony fajnie bo nie trzeba trzymać przycisku i można się schować w trakcie ale tankowanie trwa dwa razy dłużej.
Wolę go nie trzymać i tankować dłużej niż stać na mrozie i wietrze z wciśniętym przyciskiem. Czasem ręce odpadają...
@@850kN wychodzę z takiego samego założenia
Są jeszcze na wyposażeniu lokomotyw petardy sygnalizacyjne ? Na Golędzinowie, gdzie mieszkali dziadkowie było trochę szemranego towarzystwa. Z wypraw na tereny kolejowe w okolicach dworca Wawa Praga przynosili czasem ww petardy. Można było sobie postrzelać !
Chodzi o spłonki? Dzisiaj już nie są użytkowane...
@@850kN Moze i spłonki. Były na wyposażeniu lokomotyw, czasem konduktorzy nosili w skórzanym walcowaty etui. Miały postać pudełka jak do pasty od butów z dwoma blaszanymi wąsami do umocowania na główce szyny. W środku była torebeczka z kalichlorkiem (chloran potasu) i kawałek szkła mającego zainicjować wybuch. Te petardy pełniły rolę jak we współczesnych samochodach trójkąty bezpieczeństwa, tylko nie wizualną a słuchową.
Dobra cena paliwa. Odkupię za drugie tyle kazdą ilosć :)
Chyba instrybutor 😁😁😁
Wreszcie
Extra pomysł z przyspieszeniem filmu na początku. Fajnie się ogląda 👍👍💯💯
A przy okazji to po dobrym kursie tankujesz ropę. Cena Extra. 😂😂👍👍
Udało mi się wbić tysięczną "łapkę"😀
Dzięki za ciekawy film i włożoną pracę.
Jak często trafia się takie tankowanie? Czy wszyscy maszyniści to robią? I czy ktoś jeszcze ma do tego uprawnienie?
3m się.
Każdy maszynista ma przeszkolenie i może tankować lokomotywy. W moim przypadku zdarza się to średnio raz na kilka miesięcy.
13:46 Linux. ten krzyż jest bardzo charakterystyczny dla startu X-server'a.
kuźwa chłopie - no tak zajebiście sie te Twoje filmy z tym Twoim komentarzem oglada (albo nawet tyylko słucha) ze masakra :D
aż człowiek żałuje ze nie może takiej pracy wykonywac :)
Tak myślałem, że spalinowe wozy są na Żeraniu tankowane 😁😁
Także zwiedziliśmy sobie z tego co widzę to terminal Żerań 😁😁😁
6:44 - te megafony widoczne po lewej stornie to one są sprawne i do czego w sumie one służą w obecnych czasach?
Dziś może i są sprawne ale nieużywane. Jeśli dobrze kojarzę służyły do podawania dźwiękowych sygnałów manewrowych.
Złotówka za litr, zatankuj mi 500 litry....
Super się oglądało ;)
A tak na marginesie to się zastanawiam ile ludziom dopłacili do mieszkań wzdłuż linii kolejowej. I kiedy zaczną się protesty, żeby linię ową zlikwidować, bo się mieszkać nie da... ;)
Te segmenty na Oliwskiej przy peronach Warszawy Pragi kosztowały po 1,25mln zł za sztukę (125 mkw). Z braku zainteresowania spadły do 900 tyś za lokal. W blokach które widać na filmie kawalerki najtaniej po 300 tysięcy.
Podobno przy obwodowej już składali petycję do PLK aby zamknąć linię, bo za głośno. Ale widziały gały co brały? Linia istnieje od końca XIX wieku, ale nie jak kupowali to wzieli i ją zwinęli. A potem chamsko rozłożyli. Ludzie to parapety są jednak
18:28 co to za sygnalizator po lewej? Na początku pomyślałem, że ostatni semafor dwustawnej SBL, ale to się kupy nie trzyma, więc co to za magiczny wynalazek?
Jest kilka takich w Polsce. Jest to semafor SBL. Na tym torze funkcjonuje samoczynna blokada liniowa. Jest to linia kolejowa nr 834 z WPT przez WPA i WPB do Płud. Pomija ona całą grupę przybycia (tory od 301 do 320) na WPB.
Szlak pomiędzy WPA i WPB jest podzielony na dwa odstępy i zdarzyło mi się kiedyś stać na czerwonym przed tym semaforem. Potrafią się tu tworzyć kolejki do wyjazdu z Pragi. Jest to główny tor wyjazdowy z WPA w kierunku Legionowa.
@@850kN a na nagraniu on wskazuje S1, czy S5? Bo wygląda mi to na S5, co też zbytnio nie ma sensu.
@@stefaneczeq S5. Tam są dwie komory. Czerwona i pomarańczowa.
Podobno jest jedno miejsce gdzie na terenie stacji znajduje się tor przy którym znajduje się semafor który jednocześnie pełni funkcję semafora zaporowego i manewrowego więc ma jednocześnie komorę światła niebieskiego jak i czerwonego.
@@wlocek369 a to ciekawe, wiesz może jaki jest sens takiego semafora, jeżeli obydwa światła zabraniają dalszej jazdy?
Cena na dystrybutorze motywuje do zakupu lokomotywy.
Energetyka powinna postawić jeszcze obok ekspres do kawy. I przy takich ilościach tankowania powinna obok jakas Pani darmowe hot dogi robić.
To jest myśl :)
5:55, był samochodzik, a nie było Rp1 :D
Za dużo skarg na hałasy :)
@@850kN a widzisz, nie pomyślałem
@@850kN i to mnie właśnie denerwowało wśród niektórych komentujących np na moim kanale "...nie wiem czy to ważne, ale..." lub "uprzejmie donoszę" i błahy problem może stać się "wielkim" problemem. Pozdrawiam💪
Czy taki dziób długi mocno utrudnia pracę? Czy w transporcie kolejowym to w zasadzie mogło by nie być okna z przodu bo i tak niewiele można zrobić na nagłe sytuacje :)? Zawsze mnie zastanawia jak widzę takie SM42, że to się prowadzi jak amerykańską ciężarówkę, tylko 20x większą :D, a okna są tak małe że chyba tylko po to, żeby było jasno w kabinie.
Szczerze... To się prowadzi jak samochód i tak samo jal za kierownicą przeszkadza brak widoczności tak samo i tu. Szczególnie na manewrach gdy nie widzimy bliskiej okolicy lokomotywy. A podczas jazdy w lewych łukavh nie widzimy zupełnie szlaku.
Co do manewrów chętnie bym zobaczył "na żywo" zmianę ustawienia zwrotnic na latarni cauera. O ile będzie taka możliwość.
Będzie okazja - postaram się pamiętać :)
Wyswietlacz z tego co widze jakas odmiana linuxa. Poznaje napisy i sposob startu trybu graficznego. I dobrze bo np w tramwajach w Gdansku rzadzi winzgroza i co chwila sie zawiesza.
Toż pisze przez chwilę "Uncompressing Linux", a potem normalnie X startuje. Ale i tak oczekiwałem czegoś bardziej ambitnego, w stylu QNX czy Solaris.
jest ambitniej - w końcu nie ma MS... ;)
Przynajmniej za licencje nie musieli placic ;)
Wszędzie Linuksy teraz, przynajmniej niekrytyczne panele, chociaż jest i Linux RT. Ale paczkomaty mają jak najbardziej Windę, niektóre kasy w sklepach i bankomaty też...
Dzwiek 12 cylindrów piekny
Jak to mawiał klasyk: jedna robótka, miesiąc wódka.
Może przez brak tej wódki moje problemy ze zdrowiem...🤔
@@850kN Możliwe, chociaż z drugiej strony "Alkohol to największa trucizna!" a przecież "ważne jest przestrzeganie przepisów BHP - zwłaszcza na kolei"
Z ciekawości - czemu zawsze stanowiska tankowania mają wybetonowane miejsca przy dystrybutorze/zbiorniku? Pozdrawiam 🚂👍
Ochrona gruntu przed zanieczyszczeniami.
Panie Mechanik.
Czy w 6dg jak przytrzymasz do koca zadajnik przez kilka sekund ( ile) jazdy-hamowania to agregat osiągnie od razu moc na max. Nie chodzi mi o skokowa.
Pzdr
Silnik spalinowy będzie zwiększał obroty płynnie do zadanych mu obrotów. Jeśli przytrzymamy nastawnik do 100% wtedy wjedzie na maksymalne obroty płynnie. Jednak może to zależeć od wersji nie tyle modernizacji co nawet samego oprogramowania.
👍👍👍👍👍
Dałeś z siebie całe 25 % :)
Dobra cena. Za złotego za litr, sam bym tankował do pełna.
20:15 co za "tornado" tutaj przeszło?
Nowowybudowany plac rozładunkowy :D
Ciekawe jaka siła uciągu takiej lokomotywy. Np czy da rade uciągnąć czolg leopard stojacy na torach albo na podkladach?????
Maksymalna siła pociągowa tej lokomotywy to 219kN czyli prawie 22 tony. Mało. Porównując do E6ACT którego maksymalna siła pociągowa to 450kN (45 ton).
@@850kN ale co znaczy ze 22 tony? Np ze pociagnie po betonie 22 tony blokow kamiennych??? Troche moze glupio pisze ale orobuje zrozumiec 😳😳😳
@@jarekdoo znaczy to tyle, że lokomotywa ma siłę pociągową 22 tony :) Fizyka.
Jeśli jest w stanie ciągnąć na manewrach pociąg ważący 4000 ton to i leoparda pociągnie :)
Komputer pracuje pod kontrolą Linuxa.
Paliwo po 1 zł, to musi być Obajtek.
A ile poszło na lewo jest na śniadanko
Ciekawe ile litrów ropki można koledze gdzieś w lesie po trasie spuścić do baniaków :D Nie mówcie tylko, że się nie da :)
Da się. Pytanie czy ma to jakiś sens :)
Końcówka filmu była dobra, żeby była taki początek filmu, pozdrawiam.
Oszczędności kupię xd😁
Jeszcze kilka takich "drobnych robótek" i będzie cabview z całej "Pragi Towarowej" :P
I tak pewnie będzie :)
@@850kN I tego Tobie życzę, sobie zresztą też bo każde filmy z grup towarowych, bocznic czy chociażby z torów głównych dodatkowych są na wagę złota dla niektórych osób.
Razem z innymi maszynistami od towarów robicie świetną robotę z pokazywaniem innym niedostępnych dla przeciętnych osób zakamarków sieci kolejowych. Brakuje mi tylko śmiałka z InterCity, który będzie kręcił materiały z Grochowa :P
A mnie intrygują dodatkowe tory, pośrodku głównych, zwykle na mostach. Co one i po co?
Są to tzw. odbojnice. W przypadku wykolejenia mają utrzymać pociąg w torze...
👍
Wawa Praga miała kiedyś potężną lokomotywownie. Nawet zgliszcza z niej nie zostały.
Bloki stawiają...
Kto decyduje kiedy i gdzie tankować lokomotywę? Jak gęsta jest liczba stacji tankowania na polskiej sieci linii kolejowych?
Decyzja o tankowaniu należy do maszynisty a stacje do tankowania są na ważniejszych stacjach kolejowych w Polsce.
@@850kN A nie dyspozytora? Co jeśli pociąg ma wyruszyć z towarem na czas, a maszynista stwierdza, że trzeba tankować?
@@pat49722 wina poprzedniej zmiany że nie zatankowała lokomotywy. Lokomotywa zdawana ma być gotowa do jazdy. Niewymagająca tankowania, chyba że zostanie to ustalone inaczej.
Tania ta waha
Co to za cena oleju napedowego
Nie na dosie tylko na Linuksie.
Każda robótka jest pożyteczna
Podczas manewrów nikt nie chce być filmowany bo sporo jest "super bohaterów" którzy się "super bardziej" znają na przepisach siedząc w domu i klepiąc w klawiaturę niż drużyna manewrowa...
To też. Ale manewrowy czy ustawiacz wykonuje pracę która jest dużo bardziej niebezpieczna od maszynistowskiej. Do tego potrzebne mu są dwie ręce a kamera co jedynie może być na kasku, na którym jest już latarka. Więc jest to technicznie niemożliwe. Poza tym uwierzcie mi że ustawiacz ma dużo więcej pracy na mamewrach niż maszynista.
Witam, ciekawe ile spali sama lokomotywa na 100 km jadac srednio np. 80 km/h ????
Nie podejmę się takich wyliczeń :)
@@850kN mnie więcej?
4,6 litra na godzinę na biegu jałowym,a ile podczas obciążenia itp?
Musiał bym sprawdzić bo już nie pamiętam. Ale bardzo dużo...
paliwo po złotóweczce.... można? można :)
2.4 m^3 diesla to stosunkowo nie dużo jak na takiego potwora. Na ile taki zapas paliwa wystarcza przy normalnym obciążeniu.?
Przy normalnej pracy mieszanej (liniowej + manewrowej) jakieś 4 - 5 dni.
@@850kN Toż to bardzo ekonomiczna maszyna, zważywszy jaką pracę wykonuje.
@@tomaszwisniewski4797 no 6Dg to jedne z oszczędniejszych lokomotyw
Nie interesuje mnie kolej, ale takich filmów nie sposób nie obejrzeć. :))
I to jest ciekawostka... :)
Ładny dźwięk Caterpillar a
MTU brzmią zdecydowanie lepiej :)
Do tankowania kanistry huj z pinem jest i naato sposób numer karty kredytowej oj będzie bolało
👏👏👏👍✌️
Akurat dzisiaj jak wracałem z sekcji po towarowej gadałem z twoim fumflem chciał mi dać numer telefonu do ciebie powiedziałem nie tak daleko się nie posunę nie ta pora i nie ten czas może kiedyś Michał z Lublina 😁😁😁😁
Powiem tak. Są pewne granice :)
@@850kN dzięki Paweł 🤪🤪🤪🤪
Jak tyle za litr płacą to się nie dziwię, że elektryki zagrożone na niektórych trasach.
Ile kilometrów średnio zrobisz na jednym zbiorniku ?
Nie jestem ci w stanie powiedzieć. Zależy od rodzaju pracy (manewry / pociąg), ciężaru pociągu, profilu szlaku, prędkości rozkładowej. Z bruttem 900 ton lokomotywa zrobi jakieś 700 km. W pracy manewrowej jednak może jeździć i tydzień bez tankowania.
18:28 Zaciekawił mnie ten semafor dwustawnej SBL, co on tam robi? Czemu nie po prostu zwykła tarcza ostrzegawcza? Śledząc ten tor to wychodzi on z grupy, więc składa się tylko z dwóch odstępów?
Tak jak teraz na niego patrzę to w ogóle nie wiem co widzę... Semafor czy tarczę? Wskaźnik W18 wskazuje na semafor odstępowy SBL ale instrukcje chyba nie przewidują pomarańczowego światła dla dwustawnej wersji - tylko S1 i S2. Więc co to jest tak właściwie?
Jest kilka takich w Polsce. Jest to semafor SBL. Na tym torze funkcjonuje samoczynna blokada szlakowa. Jest to linia kolejowa nr 834 z WPT przez WPA i WPB do Płud. Pomija ona całą grupę przybycia (tory od 301 do 320) na WPB.
Szlak pomiędzy WPA i WPB jest podzielony na dwa odstępy i zdarzyło mi się kiedyś stać na czerwonym przed tym semaforem. Potrafią się tu tworzyć kolejki do wyjazdu z Pragi. Jest to główny tor wyjazdowy z WPA w kierunku Legionowa.
@@850kN Ciekawe rozwiązanie, nie znałem takich przypadków. Zmyliła mnie ta komora z pomarańczowym światłem, ale rzeczywiście dwustawny semafor SBL może podać taki sygnał ze wskaźnikiem W18. Dzięki za wytłumaczenie :)
@@spythere zrobię wam odcinek o tym semaforze :)
@@850kN To by było ciekawe :D
@@spythere Może on być trzystawny: czerwony, pomarańczowy, pomarańczowy migający. Semafor półsamoczynny, do którego się odnosi, zawsze podaje się "na dwa". W takiej sytuacji nie musi mieć komory światła zielonego.
Cześć Paweł, jak masz na imię?
Zwykły diesel, czy zimowy tirowski?
A tego nie wiem :)
Instrybutor ;)
Cześć, z racji iż pracowałeś w Cargo. Ile wówczas trwała lojalka?
Okres szkolenia + 3 lata po zdaniu egzaminu.
@@850kN Dzięki.
Skąd wiesz ile było w zbiorniku?
Elektroniczny pomiar paliwa na terminalu w lokomotywie.
@@850kN Dzięki za informację,pozdrawiam.