Pierwszy film na kanale z nową jakością dźwięku. Zapraszam do komentowania. Edit: W treść filmu wkradł się błąd, mianowicie w 0:43 jest mowa, że woda składa się z cząsteczek wodoru i tlenu, oczywiście powinno być "z atomów".
Fajnie tłumaczysz rys historyczny w taki metodyczny sposób. Ciekawe szczegóły i te pytania retoryczne na końcu filmu. Nie rezygnuj z tej formuły tego mi brakowało. Właśnie ten rys historyczny to jest ważne przy omawianiu odkryć pokazuję taką ludzką naturę nauki nie tworzy mitu nieomylności. Metoda naukowa jest bardzo dobra ale nie możemy teoriami blokować postępu, tu był przykład teorii flogistenu bardzo trafny.
Bardzo lubię kanały na UA-cam które zagłębiają się w temat, ale mi też brakowało bardziej szerokiego spojrzenia na różne tematy. Jakoś tak wyszedł mi taki przekrojowy styl. Co do flogistonu to film o nim na pewno będzie na kanale, scenariusz jest już dość zaawansowany.
Sądzę, że warto wyraźnie zaznaczyć, że ciężka woda sama z siebie nie jest promieniotwórcza, jej wytwarzanie nie ma nic wspólnego z materiałami promieniotwórczymi. Oznaczanie pojemników z ciężką wodą znakiem promieniowania jest nieco na wyrost - uznaje się ją jako "surowiec" dla przemysłu jądrowego, stąd restrykcje, ale jako taka jest niegroźna.
Arci, masz rację, że od reguły są wyjątki. Jednak sam to przejrzyj. Sam proton jest zjonizowanym wodorem. Protonów jest najwięcej. Druga ilość w kosmosie to neutrony. One nie są pierwiastkiem zjonizowanym jak proton czyli wodór.
Ciężka woda powinna nazywać się prawdziwą wodą, a deuter wodorem. Najczęściej pierwiastek chemiczny to jądro atomowe z protonami i neutronami otoczone przez elektrony. Sam proton otoczony elektronem nie jest pierwiastkiem właściwym. Tak wynika z systemu budowy pierwiastków.
Skoro w ciężkiej wodzie życie zamiera to raczej powinniśmy uważać z takimi stwierdzeniami. Jak na mój gust to jednak "zwyczajny" proton z elektronem (+ z -) jest najbardziej zrównoważoną opcją. Im większa masa tym większa podatność na czynniki zewnętrzne jednak..
Dlaczego uważasz że powinniśmy uważać deuter jako ten główny skoro występuje w prawie że śladowych ilościach? Nielogiczne nawet jeśli większość pierwiastków składa się z protonów i neutronów w jądrze. Reguła oktetu też jest spełniana dla większości pierwiastków, ale z tego powodu nie odrzucamy reguły dubletu :)
Zgadza się. Tylko chodzi o chemię i fizykę. Protonów jest najwięcej w kosmosie. One są zjonizowanym wodorem. Druga mniejsza ilość to neutrony. One nie są pierwiastkiem zjonizowanym.
Arci, masz rację tradycyjną. Zobacz mój nowy post. Protonów czyli zjonizowanego wodoru w kosmosie jest najwięcej. Druga mniejsza ilość to neutrony. One nie są pierwiastkiem zjonizowanym.
@@oshq Faktycznie, odczytałem wodę zamiast wodoru. Z ciekawości zadałem google pytanie, czy można zatankować trytem samochód na wodór (po angielsku oczywiście). Zero konkretów, coś o nowym typie power-packa na deuter, że niby chcą tym zrobić fuzję w hel. Tylko jak się trochę znam na astronomii, to się mi tu coś nie dodaje. Jest coś takiego, co się nazywa brązowy karzeł. Taka gwiazda niewypał. Ma zbyt niską masę, żeby rozpoczęły się w niej procesy fuzji wodoru w hel. Jaka jest ta minimalna masa? Ano coś około 80x tyle co waży Jowisz. Możesz sobie wyobrazić, jakie ciśnienie i temperatura jest potrzebne, żeby taki proces zaszedł. Z drugiej mańki jest coś takiego, co się nazywa zimna fuzja. Coś w niej kombinowali z deuterem i trytem, ale fakt, że dalej ta idea jest hipotezą, a nie teorią mówi sama za siebie.
Jakby mi postawili szklankę H2O i D2O obok siebie to na pierwszy rzut oka nie widać różnicy, ale wystarczy wstrząsnąć butelką. H2O jest o wiele rzadsze niż D2O. Każdy by wiedział że coś jest nie tak z tą wodą. [Dodam tylko że zagraniczny youtuber NileRed spróbował tej wody i powiedział że smakuje słodko]
Widziałem ten film i zastanawiałem się nad kwestią słodkości. Jak dla mnie smak jest jednak wartością zbyt subiektywną, a nie udało mi się znaleźć informacji o badaniach, poza tym, że jakieś był prowadzone. Dostajesz ciężką wodę z zamiarem sprawdzenia jej słodkości, to podświadomie możesz poczuć słodki smak. Trochę mi się to też skojarzyło z tymi reklamami czy lepsza jest cola czy pepsi.
Paaanie! Ja mam tyle żelaza w wodzie w kranie, że kilogram takiej wody waży dwa kilo. To jest dopiero ciężka woda! Całą rodziną żyjemy ze sprzedawania tej wody na złom. Przy obecnych cenach metali niedługo postawimy sobie rurociąg od chałupy do skupu i nawet chodzić z butelkami nie będzie trzeba te dwa kilometry. Tyko będziem leżeć i wpadające do portfela bitcoiny liczyć! Ciężka woda to dobry interes.
Po wygotowaniu 20l dostałbyś kilka ml wody - a praktycznie spaliłbyś czajnik. Przy takim stężeniu początkowym nierealne jest jakiekolwiek przypadkowe znaczące "wzbogacenie" wody. A problemem nie jest wypicie kilku łyków cięzkiej wody.
Wydaje się mało prawdopodobne - to byłaby ogromna ilość jak na tamte czasy. W filmie padła 2300kg jako docelowa ilość cieżkiej wody. Masz jakieś materiały źródłowe/linki? Poza tym jakby typowe ruskie sołdaty rozróżnili ciężką wodę od zwykłej bez uprzedzenia, czego mogą się spodziewać?
@@krzysztofrudnik4745 Wtrącę, że co prawda scenariusz pisałem już dość dawno temu i nie pamiętam z jakiej książki wziąłem te liczby (kanał założyłem hobbistycznie, nie piszę prac z przypisami itp. choć pewnie pojawią się takie żądania i zarzuty). Sprawdziłem przed chwilą na angielskiej Wikipedii, że IG Farben zamówiło 100kg miesięcznie, przy maksymalnej produkcji 10 kg miesięcznie w styczniu 1940 r. oraz, że do Niemiec miało trafić tylko 500 kg z nawet 5500 potrzebnych do reaktora. Tam pewnie znajdziesz przypisy do źródeł.
@@eureka_kanal Nie chodziło mi o 2300 - raczej o zdarzenie z tymi dwiema cysternami. Trochę to mało pasuje do innych faktów. Sam fakt znalezionie jest dziwny. Skoro ciężka woda mało różni się od normalnej, to ktoś musiał wiedzieć co to może być inaczej nikt by nie zainteresował się cysternami z wodą.
@@krzysztofrudnik4745 Chodziło mi o to, że przy zapotrzebowaniu rzędu tych kilku ton, któremu Norsk Hydro nie było w stanie sprostać, trochę nieprawdopodobne wydaje się odnalezienie dwóch cystern kolejowych, które miały pewnie pojemność jakieś 20000 albo więcej litrów, czyli rząd wielkości wyżej.
Cząsteczka wody to dwa atomu wodoru i jeden tlenu. Wodór to proton okrążany przez elektron, a deuter, czyli izotop wodoru to proton i neutron okrążany przez elektron. 10 sekundowy film pewnie wyjaśniłby to dużo prościej, ale wątpię czy byłby warty oglądania.
@@eureka_kanalTo była akurat część czysto fantastyczna, ale kojarzy mi się... Pierwotna nukleosynteza? Podczas Wielkiego Wybuchu powstał między innymi deuteron.
Jest jeden błąd merytoryczny, otóż woda składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu, a nie jak było powiedziane z dwóch cząsteczek wodoru i cząsteczki tlenu. Cząsteczka to kilka atomów powiązanych ze sobą za pomocą wiązań chemicznych, gazy najczęściej występują w postaci cząsteczek dwuatomowych, (wyjątek stanowią helowce, które występują w fazie gazowej jako pojedyncze atomy).
Nie jestem hejterem ani chemikiem, ale posiadając podstawową wiedzę z podstawówki i liceum, dostałem z liścia już od pierwszego zdania materiału: "woda składa się z jednej cząsteczki tlenu i dwóch cząsteczek wodoru" grrrr. Za takie stwierdzenie każdy chemik spalił by Cię na stosie - z jednego ATOMU tlenu i dwóch ATOMÓW wodoru! Razem tworzą CZĄSTECZKĘ wody! Drugie co razi to miejscami bardzo szybka mowa oraz wymowa końcówek z błędami ortograficznymi "om" zamiast "ą" - innom, wydajnom, stosowanom... itd. Niestety nie dotrwałem do końca. Napracowałeś się zapewne nad materiałem, ale trochę jest jeszcze do podciągnięcia. Jak już mam wytykać, co niechętnie robię, to zmieniłbym jeszcze ikonkę kanału bo ta zbyt przypomina jasną stronę, która nie błyszczy merytorycznie wśród osób, chociaż trochę obeznanych z tematyką wrzucanych przez nich materiałów. Zwracaj uwagę na szczegóły, a będzie dobrze. Pozdro.
Co do pierwszego to oczywiście racja i tłumaczę (choć to żadne usprawiedliwienie), że błąd powstał zapewne w momencie jak korygowałem tekst i gdzieś bezwiednie cząsteczka wody stała się substancją składającą się z cząsteczek. Co do drugiego to nad wymową staram się pracować, ale mówienie do mikrofonu nie jest takie łatwe jak się wydaje (błędy ortograficzne nie powstają w wymowie, a w piśmie, za takie stwierdzenie każdy polonista spali cię na stosie :). Co do trzeciego - zwykła żarówka z darmowej canvy. Rozumiem o co chodzi z JS, ale z drugiej strony logo powinno być proste. Może jakieś zmiany w przyszłości, obecnie są inne sprawy do naprawianie. Pozdrawiam
@@eureka_kanal Z błędami ortograficznymi w wymowie umknął mi " " i wyszło jak wyszło, wiesz o co chodzi ;) Rób swoją markę i kanał się rozwinie, to tylko kwestia czasu. Pozdrawiam i powodzenia. 👍 A do komentarza "krytyki" powyżej masz całkowitą rację - ludzie szanujcie się nawet jak coś wam nie podchodzi, wyzywanie kogoś bez większego powodu świadczy tylko o waszym nie za wysokim poziomie - panie JanNowak.
Zastanówmy sie kto mieszkal albo miał być w Hiroszimie i Nagasaki bo w tamtym okresie pare bomb z napalmem w Tokio by zrobilo wiecej szkód niz te bomby atomowe ... bo Tokio miało drewniana zabudowe a ogien sie szybko umie przemiescic wystarczy wiatr
Nie zgadzam się. Odczucie smaku czy zapachu jest subiektywne. Postaw szklanki z wodą z kranu, ze studni, z destylowaną, mineralną, ciężką itd., a następnie zgadnij która jest która. Zamień wodę na różne napoje typu cola i przeprowadź taki eksperyment w domu. Podobno napoje typu zero są słodsze, nie powinno być problemu z rozróżnieniem.
Jak woda sklada sie z czasteczek wodoru i tlenu. CZASTECZKA WODY sklada sie Z ATOMOW odpowiednio wodoru i tlenu. Ludzie, sluchajcie ze zrozumieniem 😂😂😂
Kazdy związek chemiczny posiada w sobie izotopy, opisane w książce w odpowiednich proporcjach, także jak pijesz wodę z butelki, z kranu czy skądkolwiek pijesz H2O i D2O jak i ich inne izotopy. Abstrahując oczywiście że pijesz też inne związki jak sole mineralne itp
Dlaczego naziści potrzebowali aż tyle ciężkiej wody do budowy bomby atomowej? Chyba kwestia moderacji reakcji rozszczepiania jest w przypadku takiej bomby najmniej istotna..
Ilość jest tylko teoretyczna. Obliczono ile wody potrzeba do reaktora który miał produkować materiały rozszczepialne potrzebne do zbudowania bomby. Ani reaktor, ani bomba nie powstały. W filmie liczba ma na celu ukazać kontrast potrzeb i możliwości produkcyjnych. Bohr miał wodę w butelce, pewnie nie większej niż 1 litr, a i tak zabrał ją ze sobą co pokazuje jak była wartościowa.
Woda jest substancją chemiczną składającą się z "" DWÓCH CZĄSTECZEK WODORU I JEDNEJ TLENU""..... jest to podstawowa wiedza szkolna!!!! LITOŚCI .....CO ZA IGNORANT BEZ PODSTAWÓWKI
Błąd został już dawno i kilkakrotnie sprostowany w napisach i w kilku komentarzach. Zadałeś sobie trud żeby napisać komentarz bez sprawdzenia powyższych faktów, dzięki czemu jedynce co osiągnąłeś to dalsze rozpowszechnianie filmu. Za co dziękuję.
Ty baranie w 1940 r Norwegia była pod Niemiecką okupacją i produkowano tam ciężką wodę na polecenie Niemców Skończyło się tak, że doszło do sabotażu Norweskiego ruchu oporu i na niewiele się ta produkcja zdała. Skąd wytrzasnąłeś , że odmówili ? Jak jesteś pod okupacja to nie odmawiasz
Bardzo dziękuję za rzetelną wypowiedź. Otóż jak powiedziałem w filmie, Niemcy złożyli zamówienie na początku roku 1940. Francuzi wywieźli całe zapasy w marcu tego samego roku do Paryża, a później do Londynu. Jako wytrawny historyk zapewne wiesz, że niemiecka inwazja rozpoczęła się w kwietniu, a ostatecznie Norwegia poddała się dopiero 10 czerwca 1940 czyli troszeczkę później. Dopiero wtedy rozpoczęła się nowa produkcja na zlecenie Niemców i związane z nią słynne akcje sabotażowe. Moja dobra rada - jak chcesz publicznie pokazać jaki jesteś mądry i wykształcony, to najpierw sprawdź czy taki w rzeczywistości jesteś, ja w to wątpię. Dopuszczam każdą krytykę nawet jak się z nią nie zgadzam, ale litości, nie tak.
@@eureka_kanal Mądrość to stosowanie wiedzy w praktyce. Kultury się uczy dzieci w wieku przedszkolnym i są wstanie to zastosować w codziennym życiu no tutaj Panu zabrało tej najbardziej podstawowej wiedzy w tym wypadku. Pozdrawiam
@@maciejbeskidnick3626 Brak kultury, no mnie mama uczyła że rozmowy nie zaczynamy od "Ty baranie". Reszta w tym wypadku nie ma znaczenia, najpierw kultura dyskusji potem merytoryka.
To, że jesteś niewystarczająco bystry, żeby zrozumieć oczywisty żart jestem w stanie zrozumieć. Ale, żeby się tym publicznie chwalić jest już ponad moje wyobrażenie. Każdy gbur tak ma?
Pierwszy film na kanale z nową jakością dźwięku. Zapraszam do komentowania.
Edit: W treść filmu wkradł się błąd, mianowicie w 0:43 jest mowa, że woda składa się z cząsteczek wodoru i tlenu, oczywiście powinno być "z atomów".
Bardzo dobry materiał 👍
Fajnie się tego słucha 🙂
Fajnie tłumaczysz rys historyczny w taki metodyczny sposób. Ciekawe szczegóły i te pytania retoryczne na końcu filmu. Nie rezygnuj z tej formuły tego mi brakowało. Właśnie ten rys historyczny to jest ważne przy omawianiu odkryć pokazuję taką ludzką naturę nauki nie tworzy mitu nieomylności. Metoda naukowa jest bardzo dobra ale nie możemy teoriami blokować postępu, tu był przykład teorii flogistenu bardzo trafny.
Bardzo lubię kanały na UA-cam które zagłębiają się w temat, ale mi też brakowało bardziej szerokiego spojrzenia na różne tematy. Jakoś tak wyszedł mi taki przekrojowy styl. Co do flogistonu to film o nim na pewno będzie na kanale, scenariusz jest już dość zaawansowany.
Czekamy zatem na flogisten 🙂👍
Ciekawy kanał się zapowiada. Daję suba 👍
Też tak sądzę
Dzięki za krótki ale bogaty w treść filmik.
Dobra praca. Dziękuję.Mlody człowiek piękna polszczyzna.
Naprawdę ciekawe niespodziewałem sie
Sądzę, że warto wyraźnie zaznaczyć, że ciężka woda sama z siebie nie jest promieniotwórcza, jej wytwarzanie nie ma nic wspólnego z materiałami promieniotwórczymi. Oznaczanie pojemników z ciężką wodą znakiem promieniowania jest nieco na wyrost - uznaje się ją jako "surowiec" dla przemysłu jądrowego, stąd restrykcje, ale jako taka jest niegroźna.
Widziałem oferty zakupu ciężkiej wody z dostawą do domu, więc restrykcje to chyba za mocne słowo.
Bardzo ciekawy kanał
Tego Mi trzeba bylo
Dzieki
Niesamowite.
ciężka woda to taka , którą Pudzian nie podniesie ... proste , po co to komplikować ;)
Polecam film bitwa o ciężką wodę pozdro
materiał dobry, trzeba minimalnie popracować nad dykcją, poza tym bardzo ok.
Ciężka woda - to taka zwykła woda zasponsorowana dodatkową cząsteczką tlenu. Wypita powoduje śmiertelnego kaca
zapowiada się ciekawy kanał, ode mnie sub i łapka w górę
Arci, masz rację, że od reguły są wyjątki. Jednak sam to przejrzyj. Sam proton jest zjonizowanym wodorem. Protonów jest najwięcej. Druga ilość w kosmosie to neutrony. One nie są pierwiastkiem zjonizowanym jak proton czyli wodór.
Ciężka woda powinna nazywać się prawdziwą wodą, a deuter wodorem. Najczęściej pierwiastek chemiczny to jądro atomowe z protonami i neutronami otoczone przez elektrony. Sam proton otoczony elektronem nie jest pierwiastkiem właściwym. Tak wynika z systemu budowy pierwiastków.
Skoro w ciężkiej wodzie życie zamiera to raczej powinniśmy uważać z takimi stwierdzeniami. Jak na mój gust to jednak "zwyczajny" proton z elektronem (+ z -) jest najbardziej zrównoważoną opcją. Im większa masa tym większa podatność na czynniki zewnętrzne jednak..
Dlaczego uważasz że powinniśmy uważać deuter jako ten główny skoro występuje w prawie że śladowych ilościach? Nielogiczne nawet jeśli większość pierwiastków składa się z protonów i neutronów w jądrze. Reguła oktetu też jest spełniana dla większości pierwiastków, ale z tego powodu nie odrzucamy reguły dubletu :)
Xd
Zgadza się. Tylko chodzi o chemię i fizykę. Protonów jest najwięcej w kosmosie. One są zjonizowanym wodorem. Druga mniejsza ilość to neutrony. One nie są pierwiastkiem zjonizowanym.
Arci, masz rację tradycyjną. Zobacz mój nowy post. Protonów czyli zjonizowanego wodoru w kosmosie jest najwięcej. Druga mniejsza ilość to neutrony. One nie są pierwiastkiem zjonizowanym.
Świetne.dziekue😁
Ciekawie jak to by było z zastosowaniem różnego rodzaju wodoru w pojazdach napędzanych tą substancją :)
Ciężka woda pali się tak samo jak zwykła woda. Czyli wcale.
A czy ja coś pisałem o spalaniu wody? ;)
@@oshq Faktycznie, odczytałem wodę zamiast wodoru. Z ciekawości zadałem google pytanie, czy można zatankować trytem samochód na wodór (po angielsku oczywiście). Zero konkretów, coś o nowym typie power-packa na deuter, że niby chcą tym zrobić fuzję w hel. Tylko jak się trochę znam na astronomii, to się mi tu coś nie dodaje.
Jest coś takiego, co się nazywa brązowy karzeł. Taka gwiazda niewypał. Ma zbyt niską masę, żeby rozpoczęły się w niej procesy fuzji wodoru w hel. Jaka jest ta minimalna masa? Ano coś około 80x tyle co waży Jowisz. Możesz sobie wyobrazić, jakie ciśnienie i temperatura jest potrzebne, żeby taki proces zaszedł.
Z drugiej mańki jest coś takiego, co się nazywa zimna fuzja. Coś w niej kombinowali z deuterem i trytem, ale fakt, że dalej ta idea jest hipotezą, a nie teorią mówi sama za siebie.
to zależy, jeśli masz na myśli spalanie wodoru, to nie ma znaczenia, jeśli zaś ogniwa paliwowe, to znaczenie ma - i różnice tę wytłumaczono w filmie.
ciekawe -- - - - -
Jakby mi postawili szklankę H2O i D2O obok siebie to na pierwszy rzut oka nie widać różnicy, ale wystarczy wstrząsnąć butelką. H2O jest o wiele rzadsze niż D2O. Każdy by wiedział że coś jest nie tak z tą wodą. [Dodam tylko że zagraniczny youtuber NileRed spróbował tej wody i powiedział że smakuje słodko]
Widziałem ten film i zastanawiałem się nad kwestią słodkości. Jak dla mnie smak jest jednak wartością zbyt subiektywną, a nie udało mi się znaleźć informacji o badaniach, poza tym, że jakieś był prowadzone. Dostajesz ciężką wodę z zamiarem sprawdzenia jej słodkości, to podświadomie możesz poczuć słodki smak. Trochę mi się to też skojarzyło z tymi reklamami czy lepsza jest cola czy pepsi.
@@eureka_kanal No po części subiektywną ale nie dowiemy się jeżeli nie spróbujemy... Masz może 400 zł żeby wysłać? :D
Ale humor
Co sądzisz o nagraniu pt. "Uważaj na wodę"?
*nie znalazłem go na jutubie lale jest na cda.
Nic nie sądzę. Nie znam filmu, nie widziałem.
Super❤dzięki 😊
Świetny kanał. Sub subskrybcja i komentarz dka zasięgu już poszedl
Czterdziesci lat temu,moze troszke wiecej,czytałem * tygrysa* ( taka książeczka) jak Niemcy chcieli wykraść w Norwegii cięzką wode.
Paaanie! Ja mam tyle żelaza w wodzie w kranie, że kilogram takiej wody waży dwa kilo. To jest dopiero ciężka woda! Całą rodziną żyjemy ze sprzedawania tej wody na złom. Przy obecnych cenach metali niedługo postawimy sobie rurociąg od chałupy do skupu i nawet chodzić z butelkami nie będzie trzeba te dwa kilometry. Tyko będziem leżeć i wpadające do portfela bitcoiny liczyć! Ciężka woda to dobry interes.
Morda pajacu
jak moze być coś mocniejszego od benzyny lotniczej a na stacjach jest
Czyli wielokrotne gotowanie tej samej wody moze nas wykastrowac?
Wątpię czy da się to zrobić w czajniku czy garnku. W warunkach domowych możesz ją uzyskać w drodze elektrolizy, ale to bardzo żmudne zadanie.
Po wygotowaniu 20l dostałbyś kilka ml wody - a praktycznie spaliłbyś czajnik. Przy takim stężeniu początkowym nierealne jest jakiekolwiek przypadkowe znaczące "wzbogacenie" wody. A problemem nie jest wypicie kilku łyków cięzkiej wody.
dobre, trochę za szybko strzelane faktami, ale fajne :)
Taka ciekawostka. W 1945 r na bocznicy kolejowej dzisiejszego Mieroszowa, wyzwoliciele odkryli dwie niemieckie kolejowe cysterny pełne ciężkiej wody.
Wydaje się mało prawdopodobne - to byłaby ogromna ilość jak na tamte czasy. W filmie padła 2300kg jako docelowa ilość cieżkiej wody. Masz jakieś materiały źródłowe/linki? Poza tym jakby typowe ruskie sołdaty rozróżnili ciężką wodę od zwykłej bez uprzedzenia, czego mogą się spodziewać?
@@krzysztofrudnik4745 Wtrącę, że co prawda scenariusz pisałem już dość dawno temu i nie pamiętam z jakiej książki wziąłem te liczby (kanał założyłem hobbistycznie, nie piszę prac z przypisami itp. choć pewnie pojawią się takie żądania i zarzuty). Sprawdziłem przed chwilą na angielskiej Wikipedii, że IG Farben zamówiło 100kg miesięcznie, przy maksymalnej produkcji 10 kg miesięcznie w styczniu 1940 r. oraz, że do Niemiec miało trafić tylko 500 kg z nawet 5500 potrzebnych do reaktora. Tam pewnie znajdziesz przypisy do źródeł.
@@eureka_kanal Nie chodziło mi o 2300 - raczej o zdarzenie z tymi dwiema cysternami. Trochę to mało pasuje do innych faktów. Sam fakt znalezionie jest dziwny. Skoro ciężka woda mało różni się od normalnej, to ktoś musiał wiedzieć co to może być inaczej nikt by nie zainteresował się cysternami z wodą.
@@krzysztofrudnik4745 Chodziło mi o to, że przy zapotrzebowaniu rzędu tych kilku ton, któremu Norsk Hydro nie było w stanie sprostać, trochę nieprawdopodobne wydaje się odnalezienie dwóch cystern kolejowych, które miały pewnie pojemność jakieś 20000 albo więcej litrów, czyli rząd wielkości wyżej.
nie mozna nic zrobic
Wielokrotnie słyszałem, że ciezka woda jest słodka
Spotkałem się z taką informacją, ale nie byłem w stanie jej potwierdzić. Wydaje się też, że postrzeganie słodkiego smaku może być subiektywne.
Czym się słodzi napoje?? Dzietności spada.
@@888waldi płodami?
@@mabciapayne16
Mam nadzieję że nie.
Deuter kastruje facetów i w większych ilościach kobiety.
Grafit musi być oczyszczony Niemcy tego nie wiedzieli i dlatego wybrali cięszką wode, dzięki temu nie udało im się zrobić bomby.
Nie jest to takie pewne
jak dla mnie to ten film bardzo skomplikowanie to wyjaśnia...
Cząsteczka wody to dwa atomu wodoru i jeden tlenu. Wodór to proton okrążany przez elektron, a deuter, czyli izotop wodoru to proton i neutron okrążany przez elektron. 10 sekundowy film pewnie wyjaśniłby to dużo prościej, ale wątpię czy byłby warty oglądania.
Miałeś kiedyś chłopie do czynienia z chemią w szkole? Skoro powiedziałeś że woda skalda się z dwóch cząsteczek wodoru to wnioskuje że nie ...
Mój błąd. Nie jesteś pierwszy kto wypomina, nie pierwszy raz się tłumaczę. Pozdrawiam
kiedyś widziałem film z pewnym urządzeniem uziemionym w ciężkiej wodzie, nie kumam tego
Może służyło do uzyskiwania deuteru w drodze elektrolizy.
NIE JESTES SAM JA TEZ NIE KUMAM TEGO
@@piotrpop2471 No nie wiem, czy jest to powód do przechwalania się xD
Ręki na pień nie położę, ale chyba chodziło o detektor, który fizycznie potwierdził istnienie neutrin.
ja tam miałem toulen ale taki bez zapachowy teraz toulen jest lepszy niż kiedyś
Moja babcia robiła ciężką wode dodając garść neutronów na wiadro wody. :D
Jeżeli dodawała neutronów to robiła tryt, a nie deuter :)
@@eureka_kanal Tryt to dwie garści, bo ma dwa neutrony, nie? Wydawało mi się, że prot nie ma neutronów.
@@hiddenname7460 Oczywiście, że nie ma. Nie znalazłem żadnego przykładu reakcji w której składnikiem byłby wolny neutron, a produktem deuter.
@@eureka_kanalTo była akurat część czysto fantastyczna, ale kojarzy mi się... Pierwotna nukleosynteza? Podczas Wielkiego Wybuchu powstał między innymi deuteron.
2:28 Po lewej dałeś zdjęcie Tuska i myślałeś, że nikt się nie pokapuje.
Dobrze, że nie kaczfiego 🤮
Jest jeden błąd merytoryczny, otóż woda składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu, a nie jak było powiedziane z dwóch cząsteczek wodoru i cząsteczki tlenu. Cząsteczka to kilka atomów powiązanych ze sobą za pomocą wiązań chemicznych, gazy najczęściej występują w postaci cząsteczek dwuatomowych, (wyjątek stanowią helowce, które występują w fazie gazowej jako pojedyncze atomy).
Oczywiście. Źródło tego błędu wyjaśniłem już w innym komentarzu, wspomnę, że wkradł się na etapie redakcji tekstu.
Momentami troszeczkę za szybko i za mało wyraźnie.
0:12 ciężka woda podobno jest lekko słodka w smaku
Nie jestem hejterem ani chemikiem, ale posiadając podstawową wiedzę z podstawówki i liceum, dostałem z liścia już od pierwszego zdania materiału: "woda składa się z jednej cząsteczki tlenu i dwóch cząsteczek wodoru" grrrr. Za takie stwierdzenie każdy chemik spalił by Cię na stosie - z jednego ATOMU tlenu i dwóch ATOMÓW wodoru! Razem tworzą CZĄSTECZKĘ wody!
Drugie co razi to miejscami bardzo szybka mowa oraz wymowa końcówek z błędami ortograficznymi "om" zamiast "ą" - innom, wydajnom, stosowanom... itd.
Niestety nie dotrwałem do końca. Napracowałeś się zapewne nad materiałem, ale trochę jest jeszcze do podciągnięcia.
Jak już mam wytykać, co niechętnie robię, to zmieniłbym jeszcze ikonkę kanału bo ta zbyt przypomina jasną stronę, która nie błyszczy merytorycznie wśród osób, chociaż trochę obeznanych z tematyką wrzucanych przez nich materiałów.
Zwracaj uwagę na szczegóły, a będzie dobrze. Pozdro.
Co do pierwszego to oczywiście racja i tłumaczę (choć to żadne usprawiedliwienie), że błąd powstał zapewne w momencie jak korygowałem tekst i gdzieś bezwiednie cząsteczka wody stała się substancją składającą się z cząsteczek. Co do drugiego to nad wymową staram się pracować, ale mówienie do mikrofonu nie jest takie łatwe jak się wydaje (błędy ortograficzne nie powstają w wymowie, a w piśmie, za takie stwierdzenie każdy polonista spali cię na stosie :). Co do trzeciego - zwykła żarówka z darmowej canvy. Rozumiem o co chodzi z JS, ale z drugiej strony logo powinno być proste. Może jakieś zmiany w przyszłości, obecnie są inne sprawy do naprawianie. Pozdrawiam
@@eureka_kanal Z błędami ortograficznymi w wymowie umknął mi " " i wyszło jak wyszło, wiesz o co chodzi ;)
Rób swoją markę i kanał się rozwinie, to tylko kwestia czasu. Pozdrawiam i powodzenia. 👍
A do komentarza "krytyki" powyżej masz całkowitą rację - ludzie szanujcie się nawet jak coś wam nie podchodzi, wyzywanie kogoś bez większego powodu świadczy tylko o waszym nie za wysokim poziomie - panie JanNowak.
Zastanówmy sie kto mieszkal albo miał być w Hiroszimie i Nagasaki bo w tamtym okresie pare bomb z napalmem w Tokio by zrobilo wiecej szkód niz te bomby atomowe ... bo Tokio miało drewniana zabudowe a ogien sie szybko umie przemiescic wystarczy wiatr
już z początku jest bubel, bo ciężką woda jest słodkawa w smaku i zapachu
Nie zgadzam się. Odczucie smaku czy zapachu jest subiektywne. Postaw szklanki z wodą z kranu, ze studni, z destylowaną, mineralną, ciężką itd., a następnie zgadnij która jest która. Zamień wodę na różne napoje typu cola i przeprowadź taki eksperyment w domu. Podobno napoje typu zero są słodsze, nie powinno być problemu z rozróżnieniem.
ktos jeszcze przeczytal miniaturke "ciezka wóda"?
Jak woda sklada sie z czasteczek wodoru i tlenu. CZASTECZKA WODY sklada sie Z ATOMOW odpowiednio wodoru i tlenu. Ludzie, sluchajcie ze zrozumieniem 😂😂😂
no jest to zapewne deuter
O czym Ty do mnie rozmawiasz??
Skąd mam wiedzieć co mi z kranu kapie? Może to deuter, może H2O, a może... cząstki morza???
Kazdy związek chemiczny posiada w sobie izotopy, opisane w książce w odpowiednich proporcjach, także jak pijesz wodę z butelki, z kranu czy skądkolwiek pijesz H2O i D2O jak i ich inne izotopy. Abstrahując oczywiście że pijesz też inne związki jak sole mineralne itp
@@arci146 Ok thx, oby ruskie nie podrzucili nam ciężkiego izotopu. Pozdro
Naswietlanie ? No no
Czas na tryt , dajesz .
Może kiedyś, mam za dużo rozgrzebanych pomysłów.
Jest tłusta, to ciężka.
Przeczytałem ciężka wóda XD
Etanol składa się m. in. z wodoru więc coś takiego jest do zrobienia.
Japonia Cesarz
Wódka pita na kaca .
sucha woda
Dlaczego naziści potrzebowali aż tyle ciężkiej wody do budowy bomby atomowej? Chyba kwestia moderacji reakcji rozszczepiania jest w przypadku takiej bomby najmniej istotna..
Ilość jest tylko teoretyczna. Obliczono ile wody potrzeba do reaktora który miał produkować materiały rozszczepialne potrzebne do zbudowania bomby. Ani reaktor, ani bomba nie powstały. W filmie liczba ma na celu ukazać kontrast potrzeb i możliwości produkcyjnych. Bohr miał wodę w butelce, pewnie nie większej niż 1 litr, a i tak zabrał ją ze sobą co pokazuje jak była wartościowa.
ua-cam.com/video/4wIzwkGe9Tw/v-deo.html
@@eureka_kanal To znaczy, że misja "Jaskółka" w Rjukan była zbyteczna, jak również ofiary w ludziach? Po prostu nie wierzę.
Smartgasm wyjaśnił to w ostatnim filmie.
Gdzie jest to państwo (Nazia?) --skoro naziści
Woda jest substancją chemiczną składającą się z "" DWÓCH CZĄSTECZEK WODORU I JEDNEJ TLENU""..... jest to podstawowa wiedza szkolna!!!! LITOŚCI .....CO ZA IGNORANT BEZ PODSTAWÓWKI
Błąd został już kilkakrotnie sprostowany, ale skoro lubisz publicznie się wypowiadać w sposób obraźliwy to nie będę przeszkadzał.
podstawowa wiedza szkolna!!! woda sklada sie z trzech czasteczek???? serio???
Błąd został już dawno i kilkakrotnie sprostowany w napisach i w kilku komentarzach. Zadałeś sobie trud żeby napisać komentarz bez sprawdzenia powyższych faktów, dzięki czemu jedynce co osiągnąłeś to dalsze rozpowszechnianie filmu. Za co dziękuję.
wystarczy pablo kohelo i wymioty
Zjawisko które wzbudza w Tobie takie obrzydzenie, mnie bawi, dlatego obróciłem je w żart, szkoda, że niezrozumiany :(
Ty baranie w 1940 r Norwegia była pod Niemiecką okupacją i produkowano tam ciężką wodę na polecenie Niemców Skończyło się tak, że doszło do sabotażu Norweskiego ruchu oporu i na niewiele się ta produkcja zdała. Skąd wytrzasnąłeś , że odmówili ? Jak jesteś pod okupacja to nie odmawiasz
Bardzo dziękuję za rzetelną wypowiedź. Otóż jak powiedziałem w filmie, Niemcy złożyli zamówienie na początku roku 1940. Francuzi wywieźli całe zapasy w marcu tego samego roku do Paryża, a później do Londynu. Jako wytrawny historyk zapewne wiesz, że niemiecka inwazja rozpoczęła się w kwietniu, a ostatecznie Norwegia poddała się dopiero 10 czerwca 1940 czyli troszeczkę później. Dopiero wtedy rozpoczęła się nowa produkcja na zlecenie Niemców i związane z nią słynne akcje sabotażowe. Moja dobra rada - jak chcesz publicznie pokazać jaki jesteś mądry i wykształcony, to najpierw sprawdź czy taki w rzeczywistości jesteś, ja w to wątpię. Dopuszczam każdą krytykę nawet jak się z nią nie zgadzam, ale litości, nie tak.
@@eureka_kanal Mądrość to stosowanie wiedzy w praktyce. Kultury się uczy dzieci w wieku przedszkolnym i są wstanie to zastosować w codziennym życiu no tutaj Panu zabrało tej najbardziej podstawowej wiedzy w tym wypadku. Pozdrawiam
@@tymekploszaj8134 A tak konkretnie to co masz do zarzucenia?
@@maciejbeskidnick3626 Brak kultury, no mnie mama uczyła że rozmowy nie zaczynamy od "Ty baranie". Reszta w tym wypadku nie ma znaczenia, najpierw kultura dyskusji potem merytoryka.
@@tymekploszaj8134 A sorry - zrozumiałem iż piszesz do autora materiału a nie w odniesieniu do "Jana Nowaka".
Lawoseir? Serio? Mówi się "Lawłazje" a nie "Lawoseir"
Antoine Lavoisier jest częstym bohaterem moich filmów, odradzam ich oglądanie.
Paulo Koeljo i te jego cytaty to sobie mozna wsadzic.
To, że jesteś niewystarczająco bystry, żeby zrozumieć oczywisty żart jestem w stanie zrozumieć. Ale, żeby się tym publicznie chwalić jest już ponad moje wyobrażenie. Każdy gbur tak ma?
Dno
ciężka woda to szklanka wody i szklanka spirytusu do wychylenia😊
A Niemcy w czasie wojny produkowali ,,ciężką wode ,, w Pustkowie w zakłladach chemicznych???
Woda woda woda gasi pragnienie.
Trudne to
w sumie nie wiem czym jest ta ciężka woda :-) dużo gadania i nic do zapamiętania 🙂