STATISTICA. Odc. 4: Test chi-kwadrat

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 жов 2024
  • W filmie przedstawiono jak korzystając z pakietu STATISTICA przeprowadzić analizę z wykorzystaniem testu chi-kwadrat. Omówiono założenia testu oraz sposoby postępowania, gdy założenia te nie są spełnione (grupowanie kategorii zmiennej, zastosowanie testu Fishera). Przy okazji omawiania wskazanych wyżej zagadnień zaprezentowano jak z wykorzystaniem pakietu STATISTICA wykonać przekodowanie danych oraz analizę na podgrupie zbioru (funkcja SELECT CASES).
    Materiał filmowy jest czwartym odcinkiem z cyklu prelekcji pt. "Wykonywanie analizy statystycznej z wykorzystaniem pakietu STATISTICA". Prelekcję prowadzi dr Witold Śmigielski z Instytutu Statystyki i Demografii, UŁ. Masz pytanie do Autora? Napisz: witold.smigielski@uni.lodz.pl.

КОМЕНТАРІ • 7

  • @tomaszpryzwan4661
    @tomaszpryzwan4661 Рік тому

    Serdecznie dziękuję za pomoc, ratuje mi pan skórę :)

  • @witoldsmigielski4041
    @witoldsmigielski4041  2 роки тому +1

    W ramach jubileuszowego, 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiłem na licytację przygotowanie analizy statystycznej na potrzeby pracy licencjackiej, magisterskiej lub artykułu naukowego. Myśląc o tej akcji kierowałem się zasadą, iż najcenniejsze co możesz dzisiaj dać drugiemu człowiekowi, to poświęcić mu swój CZAS.
    Dla osób zainteresowanych, pozwolę sobie nieskromnie dodać, że pracuję na stanowisku Adiunkta w Instytucie Statystyki i Demografii UŁ, jako statystyk współpracuję także z Instytutem Kardiologii w Warszawie i Krajową Izbą Fizjoterapeutów, zaś w przygotowywaniu analiz statystycznych dla prac naukowych mam kilkunastoletnie doświadczenie.
    Cały dochód z licytacji przeznaczony jest oczywiście na rzecz WOŚP. Z uwagi na charytatywny cel mojego wpisu, ośmielam się Was nieśmiało prosić o jego udostępnianie. Gramy razem do końca Świata i oczywiście o jeden dzień dłużej... Siema! Link do licytacji: allegro.pl/oferta/statystyka-do-pracy-dyplomowej-lub-naukowej-11749546622?SomeAgainV3&

  • @monikakorbecka7033
    @monikakorbecka7033 3 роки тому +1

    dziękuję za wartościowy materiał:) mam takie pytanie - czy w innych testach (innych niż chi kwadrat) również muszą być spełnione założenia o minimalnej liczebności próby (tj. czy na przykład w teście t-Studenta czy U Manna-Whitneya lub Anova można wykonać test jeśli w którejś z grup liczebność wynosi mniej niż 5, np. 2)?

    • @witoldsmigielski4041
      @witoldsmigielski4041  3 роки тому +2

      Pani Moniko, oczywiście im wyższa liczebność tym lepiej. Jeśli jest to możliwe to w stosując testy t-Studenta lub U-Mann'a-Whitney'a czy ANOVA minimalna liczebność każdej z analizowanych grup wynosiła co najmniej 30 rekordów.

  • @nataliap.2042
    @nataliap.2042 2 роки тому

    W jaki sposób obliczyć chi kwadrat dla jednej zmiennej? Np. gdy mamy już tabele liczności obrazujace wykształcenie albo płeć i chcemy zobaczyć, czy te różnice w liczebności badanych w kontekście danej zmiennej, mogą odzwierciedlać rzeczywiście występujące proporcje?

  • @martaditmer7653
    @martaditmer7653 2 роки тому

    Dzień dobry :) Czy wie Pan jak zrobić test post hoc Bonferroniego po Chi square? Mam tabelę 3x2

  • @katarzynafidor7436
    @katarzynafidor7436 3 роки тому +1

    Pomocne, ale niesamowicie chaotycznie tłumaczone.