Jak usunąć z lufy broni strzeleckiej nalot miedzi i mosiądzu ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 56

  • @adrianadim9836
    @adrianadim9836 3 роки тому +2

    Fantastyczny efekt końcowy. Pozdro i łapka w górę.

  • @Oculi_tui_vitare
    @Oculi_tui_vitare 3 роки тому +2

    Zauważyłem trend tych pianek forrest wśród znajomych. Ostatecznie jednak uważam że są średnio skuteczne w porównaniu do płynnych środków. Przy okazji próby uporania się z osadami plastiku ze strzelby ktoś z myśliwych polecił mi tetra gun copper solvent. Dobrze czyści plastik i mosiądz z lufy i czoła zamka. W konsystencji jest jak miód więc końcówkę mopa maczam w preparacie raz przyjeżdżam przez lufę i po elementach do wyczyszczenia 15 min. I do sucha szmatkami. W pistoletach to nie jest częsta czynność ale karabin i strzelba to już co innego. Tylko trzeba uważać przy kontakcie z miedzią tak śmierdzi amoniakiem że aż dusi . P.s. jak się zapatrujesz na strzelanie w tym miesiącu? Jak strzelnice nam pozamykają na mazowszu to zostanie jazda na podlasie.

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  3 роки тому

      Ten CS oprocz miedzi to detergent-szatan, zmyje nawet asfalt z drogi. Przyszly tydzien u mnie raczej odpada, bo prokuratury oszalały i zlecily mi tyle roboty, że nakryję się nogami ale 22-28.3 powinno dac luzu na jakies strzeleckie przygody. Jak trzeba, to na Podlasiu:)

  • @marcinm1857
    @marcinm1857 11 місяців тому

    Hehe pooglądałem i są 👍

  • @MarcinHand
    @MarcinHand 3 роки тому +7

    Dlaczego przecierasz tylko w jednym kierunku? Jaką szkodę może stalowej lufie zrobić szmatka, plastikowa, czy nawet mosiężna szczotka?

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  3 роки тому +11

      Jak kamera nie patrzy, to przecieram w-te-i-we-wte ;)

    • @Radek994
      @Radek994 3 роки тому +7

      W lufie jak w każdym metalu poddanym obróbce, pozostają tzw. "Graty" to są mikroskopijne wiórki metalu. Gołym okiem oczywiście tego nie zobaczysz trzeba by to było zobaczyć pod mikroskopem. Ale podczas strzelania te "graty" układają się w kierunku wylotu lufy, a czyszcząc w te i z powrotem odginasz te graty. Przy częstym odginaniu je w te i z powrotem w końcu się ukruszą i odpadną powodując Mikro wgłębienia w lufie, Co zmniejsza jej żywotność i celność. Dlatego w broni wyborowej, precyzyjnej robi się docieranie lufy ( czyli pierwsze kilkadziesiąt strzałów oddajesz w ten sposób ze czyścisz lufę po każdym strzale potem co 5 i co 10 strzałów aby wydobyć z pomiędzy gratów a lufy pozostałości nagaru aby graty jak najbardziej przyległy do lufy.

    • @awasiele1984
      @awasiele1984 3 роки тому +5

      @@Radek994 jeżu ja nie wiem co ludzie maja w głowie …. Mam ar 15 przecieram go tylko sznurem strzelam najbardziej chamska amunicja barbaul .223. traktuje ten karabin jak gowno no i nic mu nie jest po 11000 strzałów …. To teki fenomen jak ludzie wierzą ze ceramizer zregeneruje silnik w passaciku 1.9 tdi 😂😂😂😂😂😂😂😀

    • @Radek994
      @Radek994 3 роки тому +7

      @@awasiele1984 kolego ale ja napisałem jaki jest powód czyszczenia w 1 kierunku, I zauważ ze wspomniałem o broni wyborowej, bo to że ty ze swojego ar 15 i najtańszej amunicji strzelając na 50/100 metrow nie zobaczysz roznicy to jest oczywiste, ale przy strzelaniu na np. 1.5 kilometra i z amunicji duzo bardziej napędzonej niż 223 rem to już można różnicę zauważyć

  • @danieldz7906
    @danieldz7906 3 роки тому

    świetny efekt.

  • @kolodworca
    @kolodworca 3 місяці тому

    A może do myjki ultradźwiękowej wrzucić i spokój?

  • @BruceLee_PL
    @BruceLee_PL Рік тому

    Gdzie ten środek można dostać

  • @maciejsmolarczyk6257
    @maciejsmolarczyk6257 3 роки тому +1

    Czyszczenie regularne broni wzieło się od czyszczenia broni czarnoprochowej bo tam jak brudne od nagaru to niewypały, zacięcia i korozja, ta obecna to raczej czyszczenie namiętne dla przyjemności i zabicia czasu, no wiadomo broń wypolerowana cieszy oko.

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  3 роки тому

      Proszę nie nabywać na podstawie tego filmu wrażenia, że maniakalnie szoruję broń po każdym wystrzelonym magazynku. Wprost przeciwnie, myślę że średnio co 3-4 strzelanie (czyli przy moim zużyciu to będzie powiedzmy 250-300 nabojów) broń jest czyszczona. Najczęściej przypominam sobie o tym, jak mam nakręcić z danym żelazem jakiś kawałek i po skręceniu fragmentu filmu stwierdzam, że ręce i paznokcie mam całe czarne - bo kamera potwornie to uwypukla. Wtedy czyszczę :)

  • @matys82
    @matys82 3 роки тому +1

    Cześć. Jaki jest powód usuwania miedzi z przewodu lufy? Mam identyczny pistolet od 5 lat poszło około 6k strzałów, czyszcze ją tylko z nalotów węgla używając nafty. Nie zauważyłem aby nalot przyrastał albo pogarszało się skupienie.

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  3 роки тому +2

      Z moich obserwacji wynika, że nalot miedzi (mosiądzu) narasta do pewnej granicy a potem pozostaje w równowadze, zgaduję że z powodu ścierania go przez przelatujące pociski. Podejrzewam, że istnieją tysiące czy miliony egzemplarzy broni, w której nigdy nie przeprowadzono takiej operacji i mają się dobrze, jednak jest przyczyna dla której warto to od czasu do czasu (no nie wiem, raz na rok powiedzmy?) zrobić. Chodzi o korozję galwaniczną, wynikającą z tworzenia się ogniwa na styku różnych metali. Dopóki środowisko jest suche, to zjawisko w zasadzie nie występuje ale pojawienie się nawet niewielkich ilości wilgoci może spowodować uszkodzenie i powstanie wżerów na materiale podstawowym. Ponadto, miedź czy cynk są dużo wrażliwsze na tworzenie soli (kompleksów) w kwaśnym środowisku a te z kolei również będą przyspieszały korozję przewodu lufy. Należy uczciwie oddać, iż nie są to bardzo intensywnie zachodzące zjawiska, ale producenci komercyjnych pędników (np Vihtavuori) dodają do nich chemię, która redukuje osad z miękkich metali. W amunicji artyleryjskiej stosuje się odmiedziacze, czyli zwój taśmy lub drutu ołowianego wraz z ładunkiem prochowym, który ma związać miedź do postaci łatwo usuwalnej lub wyrzucanej z lufy. Także zagrożenie nie jest duże, ale też i nie hipotetyczne.

    • @maciejposz8519
      @maciejposz8519 3 роки тому

      przy tak małej ilości strzałów to nie ma czego czyścić...

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  3 роки тому +1

      @@maciejposz8519 znam osoby (liczba mnoga) które przy paru tysiach pierwszy raz w ogóle zainteresowały się tym, że cokolwiek trzeba wyczyścić a co dopiero mówić o miedzi ;)

    • @sp5mxx
      @sp5mxx 2 роки тому

      0@@CynaOlow Ponieważ lufę warto naoliwić np. balistolem lub czymś podobnym i to wystarczy, po co czyścić lufę pistoletu ? Korozja elektrochemiczna nigdy nie powstanie jak lufa po strzelaniu zostanie psiknięta czymś tłustym. Osady w lufie pistoletowej nie mają żadnego wpływu na skupienie czy też jakikolwiek istotny parametr. Warto mieć naoliwioną lufę oraz wyczyszczony pistolet żeby nie brudził sadzą rąk i to tyle. Warto też czyścić lufę jeżeli chce się nagrać filmik na YT ;)

  • @kozlarz123
    @kozlarz123 6 місяців тому

    A wystarczy po każdym strzelaniu po prostu czyścić broń i nie trzeba jakiś turbo zabiegów SPA; ale już nasłuchałem się znawców z dvpy, co mówią, że raz na 10 tysięcy strzałów czyszczą broń, albo jak zacznie zacinać no to potem muszą się bawić w takie zabiegi

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  6 місяців тому

      Czyszczenie po każdym strzelaniu NIE usunie nalotu z miedzi czy mosiądzu. Są one nierozpuszczalne dla standardowych środków stosowanych do czyszczenia broni. Chyba że drzesz lufę za każdym razem stalową szczotką. Lufy pokazane na filmie pochodza z broni która była standardowo czyszczona (może nie po każdym strzelaniu ale powiedzmy co 5-10 paczek amunicji) benzyną, szczotką nylonową ew. sznurem. Te zabiegi usuwają większośc pozostałości spalania (nagar, sadza, pozostałości niespalonego prochu, polimery).
      Natomiast przyznać należy, że rzeczony nalot w niczym nie przeszkadza chyba że narośnie do monstrualnych ilości.

  • @grzegorzkubicki7216
    @grzegorzkubicki7216 3 роки тому

    A jak kupowałeś galil czy sara,to zafundowałeś ich lufom takie zabiegi?albo jakieś inne "spa"?

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  3 роки тому

      SAR byl w momencie zakupu nową magazynowaną bronią więc nie było potrzeby, galila trochę czysciłem ale ogolnie u mnie przynajmniej zaznacza sie taki schemat ze problem dotyczy bardziej pistoletow

  • @johnpaulo6028
    @johnpaulo6028 3 роки тому +1

    Witam, mam pytanie, czy czyszczenie lufy w jednym kierunku (w broni krótkiej) to nie jest już pedantyzm? pytam bo sam czyszczę w swoim glocku w obie i zastanawiam się czy nie popełniam błędu.

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  3 роки тому

      To takie filmowe popisy. Dostałem kiedyś zjebkę, za to że pokazuję, jak czyszczę w obie, to potem zacząłem czyścić w jedną, jak widać, nie da rady usatysfakcjonować kazdego ;)
      A tak zupełnie na poważnie: przy zwykłej szczotce z tworzywa, nie sądzę zeby miało to jakiekolwiek znaczenie. Moze przy twardszych (mosiężnych), ale też bez fanatyzmu. Myślę, że nie robisz błędu.

  • @przemekolecki5908
    @przemekolecki5908 3 роки тому

    Czy mógłbyś podpowiedzieć, gdzie kupiłeś takie cudo?

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  3 роки тому

      W Best hunters:)

    • @nieznanygracz1478
      @nieznanygracz1478 2 роки тому

      @@CynaOlow mam pytanie posiadam colt1911a1 z taiwan. Gun po 129zl i po 2tyg po kilku stralach lufa wypada albo idzie do gury.

  • @Wojtek-c9d
    @Wojtek-c9d 7 днів тому

    Czemu nie sznurek ?

  • @antonkwarz2478
    @antonkwarz2478 Рік тому

    A.co.robisz z zużytymi płynami?

    • @thetruthwillsetyoufree4781
      @thetruthwillsetyoufree4781 Рік тому

      Z ziemi wyszło, do ziemi wróci. Jak mówi stare porzekadło zmieniających olej silnikowy

  • @roniolo
    @roniolo 3 роки тому +6

    wincyj strzelać a mniej czyścić 😀

  • @jestemcostamktostam9223
    @jestemcostamktostam9223 3 роки тому

    Wprawdzie bez związku z filmem - coraz częściej widzę "jutuberów" używających amunicji 9mm z łuskami stalowymi. Jak takie łuski mogą wpływać na komorę nabojową? Czy takie łuski można elaborować?

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  3 роки тому

      Ja osobiście nie mam nic przeciwko amunicji w stalowej łusce - ona praktycznie nie pracuje tarciowo z komorą, może nieco gorzej się w komorze uszczelnia przy strzale (większy przedmuch) ale nie upatrywałbym w tym jakiegoś problemu. Natomiast mam problem ze stalowym płaszczem pocisków, a takowe zazwyczaj są kompletowane do takiej amunicji. Pomimo rozmaitych legend i opinii stalowy płaszcz bardziej zużywa przewód lufy niż miedz czy mosiądz. Co do łusek, to sam nawet robiłem jakieś nieśmiałe podchody do reelaboracji stali, da się to zrobić tzn. wiem na pewno, że jetem w stanie taką łuskę uformować na nominalne rozmiary w matrycy (chociaż siły są większe niż dla mosiądzu) jestem w stanie osadzić pocisk itd. Problem jest ze spłonką - mam na kanale film, na którym usuwam Berdany hydraulicznie, są też do tego narzędzia, więc da się to zrobić z tym że problem jest z dostaniem spłonek Berdana. I znowu, pomysłowi ludzie wynaleźli takie tulejkowe adapterki, które po lekkim opracowaniu gniazda umożliwiają wciśnięcie spłonki Boxer ale mnie to się już widzi za duża rzeźba jak na amunicję 9mm czy tam Makarova, więc sobie na razie odpuściłem. Jeśli gdzieś kupię spłonki Berdan, to z pewnością zrobię taką próbną serię na stalówkach.

  • @janko4079
    @janko4079 2 роки тому +1

    Czyścić lufę albo z biegiem czasu zmniejszyć kaliber amunicji.

    • @zuziazajma6925
      @zuziazajma6925 Рік тому +1

      Dokładnie,po pewnym czasie z broni 9x19 strzelać nabojami 7.65 browning i będzie ok.

  • @Damianeekk
    @Damianeekk 3 роки тому +1

    Akurat czytałem sobie kłótnie o czyszczeniu na beżowym. Jak Ty to robisz? 😂

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  3 роки тому +2

      przede wszystkim, przestałem czytać beżowe bo od tego robią mi się zwarcia w mózgu ;)

    • @Oculi_tui_vitare
      @Oculi_tui_vitare 3 роки тому

      nie ma się co spinać - jeśli nie strzelasz na amunicji z demobilu wojskowego i masz sucho w szafie to nawet jak się szmatką byle jak z wierzchu przetrze nic się stać nie powinno. Szmatka i brunox to już zupełnie załatwia sprawę. No chyba że przewalasz duże ilości amunicji to czasem trzeba co nieco więcej zrobić jak na załączonym filmie.

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  3 роки тому

      Tez mi sie tak wydaje, po przepaleniu 100 szt czy cos, po powrocie szmatka na kiju i trochę oliwy i gotowe. Systematycznosc załatwia sprawę minimalnym wysiłkiem

    • @Damianeekk
      @Damianeekk 3 роки тому +1

      @@CynaOlow Jako kucharz potwierdzam, że wszelkie świeże spalenizny lepiej na świeżaka ogarnąć. Po pół roku może stać się integralną częścią patelni czy okapu 😂 Natomiast ciekawi mnie jedna kwestia. Słyszeliście o sezonowaniu patelni żeliwnych? Podobny patent miałby jakiś sens zastosowania w lufie? 😉

    • @Oculi_tui_vitare
      @Oculi_tui_vitare 3 роки тому

      @@Damianeekk ponoć w bocznym zapłonie idealnie wyczyszczona i odołowiona lufa strzela gorzej przez pierwszą paczkę. Tylko zasłyszane - jak przyjdzie boczny zapłon to będę mógł sprawdzić w praktyce czy to prawda

  • @kirs762
    @kirs762 Рік тому

    Samą szczotkę też warto wyczyścić, brudną szczotką raczej słabo się czyści

  • @marcinm1857
    @marcinm1857 11 місяців тому

    Panie rękawiczki do chemii, bo szkoda rąk 👍

  • @flof04
    @flof04 Рік тому

    Ale po co usuwać miedź która jest dobrym materiałem łożyskującym między lufą a pociskiem- lufa właściwa się nie zużywa podczas tarcia

    • @CynaOlow
      @CynaOlow  Рік тому

      Mechanicznie, uniarkowane ilości naniesionej miedzi czy mosiądzu istotnie niczemu nie szkodzą. Natomiast biorąc pod uwagę ich własności elektrochemiczne sytuacja jest zupełnie inna. Miedź w bezpośrednim kontakcie ze stalą tworzy ogniwo galwaniczne, które w obecności nawet niewielkich ilości wilgoci powoduje wzmożoną korozję. Z tego względu warto raz na jakiś czas doszorować lufę, chociazby po to, zeby ocenić jej stan. U mnie typowo egzemplarze strzelające powyzej 1000-1500 szt rocznie przechodzą taki "przegląd" z czyszczeniem raz do roku.

  • @kg254138
    @kg254138 10 місяців тому +1

    Po co toroboć tylko w jednym.kierunku przy wyciorze plastikowym.i szczotce nylonowej, brązowej itd . Ludzie nie wariujmy😂😂

    • @KonKrom
      @KonKrom 3 місяці тому

      szczotka i lufa w pistolecie maja gdzies w jakim kierunku skrobiesz byle byś skrobał z czuciem ,jak z kobieta.