Armata ta była bardzo skuteczna w walce z czołgami z paru powodów. Miała płaski tor lotu pocisków. Czyli dużą odległość strzału bezpośredniego. To taka odległość na której pocisk w najwyższej części trajektorii pocisku nie przekracza wysokości celu. Dla przykładu T 54 dla pocisków przeciwpancernych, kumulacjnych i odlamkowych to około 1000 m dla celu o wysokości 2 m. Dla przykładu działonowy Michaela Wittmana miał ustawiony celownik na 800 m. Gdy czołg wroga był bliżej celował trochę niżej a gdy trochę dalej trochę wyżej. Dlatego nie musiał często zmieniać odległości do celu. A załoga przeciwlotniczej 88 miała jeszcze lepiej bo miała precyzyjny dalmierz z układu kierownia ogniem przeciwlotniczym. A na dużej odległości czołgi wroga miały trudność w trafieniu jej z powodu trudności w określeniu odległości i małej odległości strzału bezpośredniego swych dział. Oraz dobrej przenikalności pocisków na dużym dystansie. Choć armaty przeciwników miały podobne osiągi propaganda zrobiła swoje i o armatach 88 słyszał każdy.
Zgadza się. Jest kilka dział o podobnych parametrach p.panc , jak i kilka p.lot ( lecz tych aż tak nie znam). A z moich wiadomości są to: radziecka 85mm ( D-10? ), niemiecka 75mm ( KwK43?) , brytyjska 40 funtowa 77mm, radziecka 100mm pochodząca z morza , amerykańska 90mm ( ale bardzo późno przystosowano ją jako p.panc). Jak są inne ( a zapewne są) to napisz. A jak coś pokićkałem , to sprostuj.
@@iowa406 Dobry komentarz. Tak pisząc z głowy Brytyjska 3.7 calowa armata przeciwlotnicza. Miała kaliber 94 mm i była tak dobra że Niemcy uruchomili produkcję amunicji do niej:) Znaczne ilości tych armat w 1940 zdobyli we Francji. Co ciekawe im większa przebijalność na dużej odległości walki tym bardziej płaski tor lotu pocisków. Pojawienie się armat o takich parametrach spowodowało że konstruktorzy czołgów wyciągnęli wniosek że wysoki czołg i słabo opancerzony to bardzo złe połączenie. Przykład M4 Sherman zwany jako " Kociołek do gotowania Anglików" Dlatego po 2 wojne czołgi ZSRR budowano tak aby były niskie by trudniej w nie było trafić z dużego dystansu. Nic im to nie dało w czołgach NATO zaczęto stosować dalmierze i prowadzić celny ogień na dużym dystansie;)
@@piotrbabkiewicz3812 A o tej armacie całkowicie zapomniałem. Może dlatego, że nie jest tak popularna. A czołgi powojenne ( a ich pierwsze typy to jeszcze wojenne) to też ciekawy temat. Porównanie koncepcji sowieckiej i zachodniej. Te jeszcze wojenne to T-44, M26, Centurion. Zobacz, że zachód nie poszedł tak bardzo w niską sylwetkę. A to zaowocowało w drugiej generacji lepszą ochroną i ergonomią przestrzeni dla załogi. Pierwszą generację raczej "wygrali" sowieci.
@@iowa406 A Niemcy w czasie drugiej wojny światowej nie wyciągnęli wniosków że armaty o takich parametrach jak 88 spowodują wzrost odległości skutecznego ostrzału i niedługo potem przeciwnik się dostosuje. A mimo to nowe czołgi Tygrys, Pantera i Tygrys Królewski budowano w przestarzałym układzie konstrukcyjnym. Silnik z tyłu napęd na przednie koła. To powodowało że wał napędowy wymuszał podniesienie wieży do góry i czołg stawał się ciężki. A dużo pancerza po prostu się marnowało bo chroniło tylko pustą przestrzeń pod wieżą gdzie był tylko wał napędowy. Efekt Pantera miała znaczną nadwagę i skrzynie biegów tego nie wytrzymywały. Wystarczy porównać ją z T44 i widać jak szybko Rosjanie się uczyli i żeczywiście pierwsza generacja powojennych czołgów należała do nich.
@@piotrbabkiewicz3812 Tak. Niemcy nie wyciągnęli pełnych wniosków ze starcia z w trakcie Barbarossy i Fall Rot ( to w trakcie tej kampani podeszli pod Moskwę). Choć kilka wyciągnęli, a efektem tego były modernizacje Pz4 i powstanie Pantery ( Tygrysa konstruowali już od 1940-go). A Rosjanie bardzo szybko się uczyli. I jak prześledzisz rozwój Ich czołgów, to będzie to ciągła ewolucja, aż do dziś ( po za T-14 Armata). Najpierw udoskonalanie brytyjskiego Vikersa w postaci T-26 i T-46, oraz seria BT. Następnie połączenie obu koncepcji w postaci T-34 i jego rozwój z T-43 jako finał ( nie wprowadzonym do uzbrojenia), potem głęboka ewolucja i zaimplementowanie do czołgu średniego elementów czołgu ciężkiego w postaci T-44 i jego rozwój z T-55 jako finał ( a może nawet T-62 ), następnie T-72 i jego rozwój aż do dziś w postaci T-90A1 ( tak podrodzina T-90 to też część rodziny T-72, jak dwie inne podrodziny T-72A/T-72M i T-72B). Z resztą na zachodzie też takie ewolucje były. Amerykanie i ich rodzina od M26 do M60. Brytole i rodzina Centurionów z Olifantem, Cheftainem i tym indyjskim ( zapomniałem nazwy) jako finał rodzimy.
6:30 Tym czasem w Gotham.Gdy okazało się że Batman zaczyna coraz bardziej niedowidzieć, rozpoczęto zbiórkę na nowy większy reflektor, głównym sponsorem był Bruce Wayne.
Nareszcie jest film . Co do Tank Huntera to raczej jakimś ktosiom przeszkadza taka działalność , może było zapotrzebowanie na któreś fanty gdzieś z zachodu. Jak to się mówiło w byłych nie służnych czasach : Dajcie mi człowieka , a paragraf się znajdzie. Pozdrawiam.
Takim kimś to mogła być nawet moja babcia, która dumnie macha flagą przy każdej możliwej okazji, a tak po za tym, to w dupie ma historię, ledwo umie czytać, wszystko jej przeszkadza, a jak już nie ma siły węszyć to odpala TVPis i modli się do telewizora.
Jest taki jeden szczunio w Przeźmierowie który w środowisku eksploratorów jest znany głównie z pisania lipnych donosów na Muzeum Broni Pancernej oraz p. Jacka Kopczyńskiego (tego od Valentine'a z Warty), z zawiści że oni mieli środki i możliwości by wyciągnąć i odrestaurować np. StuGa IV, SdKfz 9 czy też wspomnianego Valentine'a, a on nie; przy czym jego pożal się Boże prywatne "muzeum" wygląda bardziej jak składnica złomu z demobilu i każdy szanujący się pasjonat historii powinien się cieszyć że te eksponaty tam nie trafiły, bo wyglądałyby gorzej niż w dniu wyciągnięcia z błota. Nie mam żadnych dowodów na to że ten donos wyszedł od niego, ale gdyby tak było, miałbym najmniejsze zdziwienie świata.
@@gwiazdapioun2127 z Przeźmierowa więcej takich zawistnych gagatków jest ;) ale spokojnie prawo jest po naszej stronie, pytanie czy jest posmarowane dla prokuratora czy nie jest.
O stary ratujesz mi życie, od paru tygodni muszę synowi tłumaczyć detale wspaniałości Acht koma Acht, to teraz moge mu odpalić tablet i wypad szczawiu ;) DZIĘKI !!!
Warto wspomnieć że Hiszpania jest bardzo górzystym i wyżynnym krajem (przebija pod tym względem nawet Norwegię, Czechy czy Słowację!), więc wydaje się bardzo prawdopodobne że tam odkryto cechy tego działa.
Erwin Rommel lubi to! Jak mogles nie wspomniec o afryce!? Przeciez Rommel byl zakochany w tych dzialach i to tam pokazly one pazur masakrujac brytyjskie czołgi. Pustynia to był dla nich idelany teren do dzialania. Jak mowisz acht! koma acht! Ja mowie Africa Korps!
Rommel odkrył 88 -ki w 1940 roku w trakcie bitwy pod Arras gdy brytyjskie Matyldy II wjechały mu w skrzydło jego Dywizji a 37ki nie dawały rady. Desperacko skomasowal całą artylerię dywizyjną i ogniem na wprost, osobiście kierując ogniem, próbował powstrzymać natarcie aliantów. Chyba się udało bo Dywizja nie została rozbita.
Dziękuję że wspomniałeś o Mateuszu jego działalności i problemach które go spotkały. Potrzebuje teraz takiego wsparcia i w pełni na nie zasługuje więc jeszcze raz dziękuję.
Dzięki za materiał i powodzenia w projektach. Co do Pana Mateusza i ekipy Tank Huntera to szczerze podziwiam za pasje, oby więcej takich ludzi i mniej takich, którym to przeszkadza.
Co na nasze i nie tylko szczescie zgubiło Frycow to to ze dobre konstrukcje chcieli 'ulepszać' a to najczęściej kończyło się fakapami. Widocznie nie znali przysłowia ze perfekcja jest wrogiem dobrego. Warto tez wspomniec ze te 88 byly bardzo trudne do zamaskowania i ukrycia przez swoje gabaryty a gdy juz zostaly wykryte to praktycznie niemozliwe bylo je na czas usunac i zmienic pozycje.
Ja byłem i polecam 88 u Tank Huntera, tak jak pozostałą kolekcję co robi MEGA wrażenie. Najważniejsze, że można dotknąć, zasiąść i pobawić się jak małe dziecko :)
Płk. Maczek na ćwiczeniach polowych w 1937 (1938?) użył 40 mm armat plot jako dział ppanc. Po tym słyszał zarzut, że naraziłby na utratę cenny sprzęt. Gdy wykazał że dla tej armaty czołg to tylko tarcza strzelnicza, otrzymał wyróżnienie za nowatorskie zastosowanie. Pocisk p-panc. 40-tki przebijał płytę 7 cm na 1 km, a 3 cm na 2 km. Dla przykładu czołg 7TP miał czołowy pancerz 1,7 cm.
Mam pytanie o ten epizod bo obiło mi się o uszy inna wersja że dowódca baterii opl na ćwiczeniach chciał strzelać do czołgu tarczy a Maczek zarzucił że działo opl to do samolotów a nie czołgów . Potem pół bateria opl osłoniła sztab Mączka przed rajdem niemieckiego zgonu pancernego.
Idealny film od idealnego historyka i to w moje urodziny no lepszego prezentu urodzinowego nie mogłem sobie wyobrazić. Co prawda miałem wczoraj urodziny (4.2) to pisze to teraz bo nie mogłem szybciej.
Osobiście nie podzielam zachwytów kanałem: Powojnie. A piszę to po zapoznaniu się z tematem: "Jak USA i ZSRR wyobrażały sobie wojnę atomową w kolejnych dekadach Zimnej Wojny? Analiza tematu"...
Tarcze ochronne pojawiły sie po kampanii wrześniowej.Czołgi do 1940 r trafione każdym pociskiem,także przeciwlotniczym, się rozpadały ,Podstawowa wada 88 to wysoka sylwetka.Po kilku strzałach lokalizowano stanowisko i byle moździerz wykańczał obsługę. Rosjanie otrzymujący przydział do artylerii przeciwpancernej nazywali go "praszczaj rodina".(żegnaj ojczyzno),więc w Wehrmachcie nie było wiele lepiej.Działo holowane podejmujące walkę z czołgiem/czołgami albo wygrywa niszcząc/zmuszając do odwrotu ,albo ginie.
Dziękuję za wsparcie dobrym słowem Tank Huntera :) poznałem osobiście chłopaków i robią mega dobrą robotę. To co odwala prokuratura niestety jest kolejnym przykładem jak ten kraj schodzi na psy zwłaszcza za rządów PiS
Pozdrowienia z Stalowej Woli . Może kiedyś opowiesz o haubicy wz 14/19 których produkcja między innymi odbywała się hucie stalowa wola lub sam temat huty ,a właściwie całego centralnego okręgu przemysłowego jest fajnym tematem na ciekawy odcinek
Tak samo jak Twój film - Irytujący Historyku - moja odsłona jego trochę przeciągnęła się w czasie ale obejrzane i czekam na kolejne ciekawe materiały :)
Byłem w forcie Gerharda, widziałem dotknąłem pokręciłem pokrętłem od elewacji po czym dostałem op.... l od obsługi że nie wolno dotykać. A to cała radość gdy taki kawał inżynierskiej roboty jest naoliwiony i pracuje jak szwajcarski zegarek. nie to co eksponaty w Muzeum Orła Białego w Skarżysku, gdzie stojąc pod chmurką wszystko zatarte na dębowo.
Przyjemnie się ciebie bardzo słucha. Dziękuję za tak treściwe filmy. A blokowanie tak oddanej osoby przez prokuraturę to zubożenie umysłowe. Pozdrawiam cie bardzo
po pierwsze: U mnie w okolicy krąży legenda że takiego Flaka koleś trzyma w stodole, gdzie armatę zdobył jego ojciec co był w pratyzantce po drugie: Jeśli chodzi o proroka u Tank Huntera to albo zwykła polska mentalność, albo jakiś dr.hab lub prof z archeologii złożył donos bo szczególnie ci starej daty i ich "wierchuszka" myśli ze jak ktoś tak wydobywa armaty i inne artefakty to od razu robi to nielegalnie, niszcz stanowiska i byle sie wzbogacić, poza tym uważają ze tylko archeolog po studiach a prawo takie coś próbować znaleźć i wydobyć po trzecie: Propos użycia, nie wiem czy przypadkiem nie są obecnie używane w Syrii, bodajże 2 lub 3 lata temu widziałem filmik jak z tej armaty strzelali do T-72
Ekstra materiał, ale zapomniałeś dodać, że Niemcy pod koniec drugiej światowej skierowali do produkcji (nawet kilka użyli w walkach) samobieżną wersję działa 8.8 cm KwK 43 pod oznaczeniem Ardelt I.
Dobry timing, Właśnie to działko kupiłem. Pewnie już do mnie płynie z Wielkiej Brytanii. Co prawda to skala 1 /150 ale i tak będzie w sam raz do rozstrzeliwania w Hiszpanii moich T 26 ;)
Bardzo fajny film, szczególnie jeśli chodzi o użycie powojenne. Pozwolę sobie jednak na kilka obiekcyj. ;) 2:13 - Szwajcaria czy Szwecja? 3:00 - strefa śmierci średnicy minimum 30 m? I w ogóle to działo zabójczo skuteczne? Mocno naciągane. Może też warto byłoby nadmienić, że pod koniec wojny do statystycznego zestrzelenia bombowca potrzebne było 16 000 strzałów z 8,8 cm Flaka - także dlatego, że nie wyrabiał on już donośnością. 4:28 - 8,8 cm Flak 36 niespecjalnie miał zmodernizowany osprzęt do celowania i obsługi, różnił się głównie konstrukcją łoża dolnego, a cała reszta pozostała zasadniczo bez zmian. 4:42 - 8,8 cm Flak 37 bynajmniej nie wyróżniał się „rozbudowanym systemem łączności, który był podłączony do centrali baterii”, bo to już miały i 8,8 cm Flak 18 i 36 - on się różnił tylko typem tego systemu, który poza tym działał identycznie (plus szybszymi przełożeniami w mechanizmach naprowadzania). 4:56 - 8,8 cm Flaki 18/36/37 nigdy nie miały luf jednoczęściowych, zawsze miały osobną rurę rdzeniową w płaszczu, tyle że faktycznie z czasem zaczęto ją wykonywać jako dzieloną, trzyczęściową, ale z kolei pod koniec wojny powrócono z powrotem do jednoczęściowych rur rdzeniowych - przy czym ta późna wersja wyglądała inaczej od wczesnej. 5:01 - nie pracowano ciągle nad lepszą „lawetą” - zmiany dokonano tylko raz, wprowadzając w 8,8 cm Flaku 36 nowe łoże dolne z podwoziem Sd.Ah. 202 (zamiast wcześniejszego Sd.Ah. 201), 8,8 cm Flak 37 miał już to samo. Doraźnie używano tez pod koniec wojny podwozia Sd.Ah. 204 zamiast 202, ale był to raczej efekt desperacji, a nie planowania. ;) 7:23 - amunicja 8,8 cm Flaka 18/36/37 i 41 nie była do siebie podobna jak dwie krople wody. Diametralnie różniły się choćby długością łuski - w przeciwieństwie do amunicji do 8,8 cm Flaka 18/36/37 i 8,8 cm KwK 36 - które faktycznie były identyczne, ale niewymienne, co skądinąd nie przeszkodziło Heer korzystać jednocześnie z obu rodzajów broni. ;)
Super filmik, temat jest bardzo ciekawy jak każdy na tym kanale. Co do armaty w Kłaninie to widziałem ją robi wrażenie podobnie jak historia z prokuratorem i kłopotami wspomnianego kolekcjonera. Polecam filmiki na jego kanale. Tak naprawdę jest to temat bardzo przykry że człowiek z pasją robiący coś bardzo transparentnie musi borykać się z kimś takim(prorokiem)...
Żyjemy w kraju gdzie kazdy kto chce zrobić coś dobrego tak jak " Tank Hunter" ma na głowie prokuratora i słuzby ktore powinny bronic obywatela . Była okupacja ,pózniej komunizm , teraz wolna Polska, demokracja a wciąż jak dawniej kto ma władze to bezczelnie robi co chce .
Jeszcze ciekawostka, bardzo podobne lawety do 88 miały nasze polskie traki polowe gkt-60, posiadane przez armię i kolej na wypadek budowy tymczasowych przepraw mostowych. fakt faktem że korbą przez przekładnię na łancuchu dało się jedną stronę (około 4 ton wagi) samemu podnieść do góry, potem z drugiej strony to samo i jazda. podwozie było symetryczne - z obu stron były dyszle połączone drążkami ze skrętnymi kołami. można było ciągnąć do przodu lub do tyłu bez różnicy.
Armata ta była bardzo skuteczna w walce z czołgami z paru powodów. Miała płaski tor lotu pocisków. Czyli dużą odległość strzału bezpośredniego. To taka odległość na której pocisk w najwyższej części trajektorii pocisku nie przekracza wysokości celu. Dla przykładu T 54 dla pocisków przeciwpancernych, kumulacjnych i odlamkowych to około 1000 m dla celu o wysokości 2 m. Dla przykładu działonowy Michaela Wittmana miał ustawiony celownik na 800 m.
Gdy czołg wroga był bliżej celował trochę niżej a gdy trochę dalej trochę wyżej.
Dlatego nie musiał często zmieniać odległości do celu.
A załoga przeciwlotniczej 88 miała jeszcze lepiej bo miała precyzyjny dalmierz z układu kierownia ogniem przeciwlotniczym. A na dużej odległości czołgi wroga miały trudność w trafieniu jej z powodu trudności w określeniu odległości i małej odległości strzału bezpośredniego swych dział.
Oraz dobrej przenikalności pocisków na dużym dystansie. Choć armaty przeciwników miały podobne osiągi propaganda zrobiła swoje i o armatach 88 słyszał każdy.
Zgadza się. Jest kilka dział o podobnych parametrach p.panc , jak i kilka p.lot ( lecz tych aż tak nie znam). A z moich wiadomości są to: radziecka 85mm ( D-10? ), niemiecka 75mm ( KwK43?) , brytyjska 40 funtowa 77mm, radziecka 100mm pochodząca z morza , amerykańska 90mm ( ale bardzo późno przystosowano ją jako p.panc).
Jak są inne ( a zapewne są) to napisz. A jak coś pokićkałem , to sprostuj.
@@iowa406 Dobry komentarz. Tak pisząc z głowy Brytyjska 3.7 calowa armata przeciwlotnicza.
Miała kaliber 94 mm i była tak dobra że Niemcy uruchomili produkcję amunicji do niej:) Znaczne ilości tych armat w 1940 zdobyli we Francji.
Co ciekawe im większa przebijalność na dużej odległości walki tym bardziej płaski tor lotu pocisków.
Pojawienie się armat o takich parametrach spowodowało że konstruktorzy czołgów wyciągnęli wniosek że wysoki czołg i słabo opancerzony to bardzo złe połączenie. Przykład M4 Sherman zwany jako " Kociołek do gotowania Anglików" Dlatego po 2 wojne czołgi ZSRR budowano tak aby były niskie by trudniej w nie było trafić z dużego dystansu. Nic im to nie dało w czołgach NATO zaczęto stosować dalmierze i prowadzić celny ogień na dużym dystansie;)
@@piotrbabkiewicz3812 A o tej armacie całkowicie zapomniałem. Może dlatego, że nie jest tak popularna.
A czołgi powojenne ( a ich pierwsze typy to jeszcze wojenne) to też ciekawy temat. Porównanie koncepcji sowieckiej i zachodniej. Te jeszcze wojenne to T-44, M26, Centurion. Zobacz, że zachód nie poszedł tak bardzo w niską sylwetkę. A to zaowocowało w drugiej generacji lepszą ochroną i ergonomią przestrzeni dla załogi. Pierwszą generację raczej "wygrali" sowieci.
@@iowa406 A Niemcy w czasie drugiej wojny światowej nie wyciągnęli wniosków że armaty o takich parametrach jak 88 spowodują wzrost odległości skutecznego ostrzału i niedługo potem przeciwnik się dostosuje. A mimo to nowe czołgi Tygrys, Pantera i Tygrys Królewski budowano w przestarzałym układzie konstrukcyjnym. Silnik z tyłu napęd na przednie koła. To powodowało że wał napędowy wymuszał podniesienie wieży do góry i czołg stawał się ciężki. A dużo pancerza po prostu się marnowało bo chroniło tylko pustą przestrzeń pod wieżą gdzie był tylko wał napędowy.
Efekt Pantera miała znaczną nadwagę i skrzynie biegów tego nie wytrzymywały. Wystarczy porównać ją z T44 i widać jak szybko Rosjanie się uczyli i żeczywiście pierwsza generacja powojennych czołgów należała do nich.
@@piotrbabkiewicz3812 Tak. Niemcy nie wyciągnęli pełnych wniosków ze starcia z w trakcie Barbarossy i Fall Rot ( to w trakcie tej kampani podeszli pod Moskwę). Choć kilka wyciągnęli, a efektem tego były modernizacje Pz4 i powstanie Pantery ( Tygrysa konstruowali już od 1940-go).
A Rosjanie bardzo szybko się uczyli. I jak prześledzisz rozwój Ich czołgów, to będzie to ciągła ewolucja, aż do dziś ( po za T-14 Armata). Najpierw udoskonalanie brytyjskiego Vikersa w postaci T-26 i T-46, oraz seria BT. Następnie połączenie obu koncepcji w postaci T-34 i jego rozwój z T-43 jako finał ( nie wprowadzonym do uzbrojenia), potem głęboka ewolucja i zaimplementowanie do czołgu średniego elementów czołgu ciężkiego w postaci T-44 i jego rozwój z T-55 jako finał ( a może nawet T-62 ), następnie T-72 i jego rozwój aż do dziś w postaci T-90A1 ( tak podrodzina T-90 to też część rodziny T-72, jak dwie inne podrodziny T-72A/T-72M i T-72B).
Z resztą na zachodzie też takie ewolucje były.
Amerykanie i ich rodzina od M26 do M60.
Brytole i rodzina Centurionów z Olifantem, Cheftainem i tym indyjskim ( zapomniałem nazwy) jako finał rodzimy.
ciekawe musiały być reakcje okolicznej ludności na testy reflektora i syreny :)
Jak to było w forcie gerharda to w okolicy jest ino las i bardzo zdziwiona obsługa gazoportu xD
Dokładnie
Snop światła było widać nad całym miastem, a nawet nad całymi wyspami Uznam, Wolin.
Skutecznie przykuł moją uwagę.
@@gladiator8006 akurat syrena i gazoport to przepis na sraczke ;)
A Batman nie przyleciał, bo nietoperza nikt nie nakleił...
Brytyjskie czołgi go nienawidzą! Jednym prostym trikiem zamienił bezużyteczne baterię plot w.... NIE UWIERZYSZ W CO (ZOBACZ ZDJĘCIA)
ale ona była bardzo użyteczna
Link nie działa
Haha dobre nawiązanie do tych pseudo artykułów na fejsbuku :-D
To uczucie kiedy matilda II ma lrzedni pancerz 7 a 88 ma przebicie 13 (pozdro graczy Flames of War)
Radzieckie też
6:30 Tym czasem w Gotham.Gdy okazało się że Batman zaczyna coraz bardziej niedowidzieć, rozpoczęto zbiórkę na nowy większy reflektor, głównym sponsorem był Bruce Wayne.
Miło, że doceniasz Tank Huntera, dużo robi dla całego środowiska.
Doceniamy
Wielka szkoda, że tacy pasjonaci traktowani są przez prawo podobnie do przestępców.
@@royal5302..bo u władzy zadekowali się przestepcy, a my za slabo sprawdzamy na kogo głosujemy.
Nareszcie jest film . Co do Tank Huntera to raczej jakimś ktosiom przeszkadza taka działalność , może było zapotrzebowanie na któreś fanty gdzieś z zachodu. Jak to się mówiło w byłych nie służnych czasach : Dajcie mi człowieka , a paragraf się znajdzie. Pozdrawiam.
W tym środowisku często są ludzie dla których takie poszukiwania to całe życie. I wychodzi tutaj Polska zazdrość i zawiść.
Takim kimś to mogła być nawet moja babcia, która dumnie macha flagą przy każdej możliwej okazji, a tak po za tym, to w dupie ma historię, ledwo umie czytać, wszystko jej przeszkadza, a jak już nie ma siły węszyć to odpala TVPis i modli się do telewizora.
Jest taki jeden szczunio w Przeźmierowie który w środowisku eksploratorów jest znany głównie z pisania lipnych donosów na Muzeum Broni Pancernej oraz p. Jacka Kopczyńskiego (tego od Valentine'a z Warty), z zawiści że oni mieli środki i możliwości by wyciągnąć i odrestaurować np. StuGa IV, SdKfz 9 czy też wspomnianego Valentine'a, a on nie; przy czym jego pożal się Boże prywatne "muzeum" wygląda bardziej jak składnica złomu z demobilu i każdy szanujący się pasjonat historii powinien się cieszyć że te eksponaty tam nie trafiły, bo wyglądałyby gorzej niż w dniu wyciągnięcia z błota.
Nie mam żadnych dowodów na to że ten donos wyszedł od niego, ale gdyby tak było, miałbym najmniejsze zdziwienie świata.
@@gwiazdapioun2127 z Przeźmierowa więcej takich zawistnych gagatków jest ;) ale spokojnie prawo jest po naszej stronie, pytanie czy jest posmarowane dla prokuratora czy nie jest.
no cóż, te powiedzenie funkcjonuje od setek lat.
O stary ratujesz mi życie, od paru tygodni muszę synowi tłumaczyć detale wspaniałości Acht koma Acht, to teraz moge mu odpalić tablet i wypad szczawiu ;)
DZIĘKI !!!
Warto wspomnieć że Hiszpania jest bardzo górzystym i wyżynnym krajem (przebija pod tym względem nawet Norwegię, Czechy czy Słowację!), więc wydaje się bardzo prawdopodobne że tam odkryto cechy tego działa.
Erwin Rommel lubi to!
Jak mogles nie wspomniec o afryce!? Przeciez Rommel byl zakochany w tych dzialach i to tam pokazly one pazur masakrujac brytyjskie czołgi. Pustynia to był dla nich idelany teren do dzialania. Jak mowisz acht! koma acht! Ja mowie Africa Korps!
Rommel odkrył 88 -ki w 1940 roku w trakcie bitwy pod Arras gdy brytyjskie Matyldy II wjechały mu w skrzydło jego Dywizji a 37ki nie dawały rady. Desperacko skomasowal całą artylerię dywizyjną i ogniem na wprost, osobiście kierując ogniem, próbował powstrzymać natarcie aliantów. Chyba się udało bo Dywizja nie została rozbita.
Zapomniałem źródło: Bryan Perret "Za wszelką cenę". Kiedyś dostępna na rynku, oczywiście anglosaska propaganda ale co tam.
Dziękuję że wspomniałeś o Mateuszu jego działalności i problemach które go spotkały. Potrzebuje teraz takiego wsparcia i w pełni na nie zasługuje więc jeszcze raz dziękuję.
Dziękuję.
Fajnie, że wspomniałeś Tank Huntera - idę go zasubować.
Oglądam Mateusza od początku, super gość i super kanał
Zgadzam się ekipa tunk huntera robi świetną robotę
Prawdopodobnie najlepszy i ciekawszy kanał historyczny. Dzięki, szacunek, gratulacje. Zdrów !!!
właśnie miałem pisać że w mojej rodzinnej Stalowe Woli były produkowane - a tu Historyk bezbłędnie wygrzebał tą informację! Dzięki Jakub za ten film!
Dzięki, łapka w górę, Tank Hunter niepoddawaj się.
Jesteś Panie Historyku najlepszy mówisz to co potrzebne i ciekawe bez zbędnego upiększania i przeciągania. POWODZENIA !
4:03
🙈 Chyba z 10 razy ten moment odtwarzałem. Zajebiste. Należy się oskar
Mega Uwielbiam te wstawki Memowe U Historyka są idealnie w punkt zrobione, Ciekaw jestem tylko tego czy on to sam montuje czy ma od tego kogoś?
Normalnie mam ochote zobaczyc przeróbki z leopoldem xD
Podobają mi się te wstawki do filmu, niby nic nie wnoszą ale ja jestem fanem kultury memów i przypadają mi one do gustu jak najbardziej ;-)
Wielki Wielki szacun za obrone TANK HUNTERA takiego czlowieka z taka pasja bardzo trudno znalesc pozdrawiam
No brodę to żeś trzasnął - tajemniczy Don Pedro ! Caramba !
w Wiedniu, w muzeum HGM, stoi 8,8 w idealnym stanie , z kompletnymi przyrzadami celowniczymi.
NocnyHistoryk wypuścił dobranockę :D
Dzięki za materiał i powodzenia w projektach. Co do Pana Mateusza i ekipy Tank Huntera to szczerze podziwiam za pasje, oby więcej takich ludzi i mniej takich, którym to przeszkadza.
0:32 uwaga językowa, "Koma" to stan śpiączki farmakologicznej a przecinek to "Komma" :-)
Przypomniałeś mi pewien żart
- Mam przyrodzenie jak armata!
- 8.8 cm Flak?
Ja zawsze poezja Dziękuję za to co robisz udostępniam dla pokoleń pozdrawiam
Dziękuję Ci bardzo za ten materiał. Tym bardziej, że mogłem być w Forcie Gerharda w Świnoujściu... Też dzięki Tobie 💪 pozdrowienia z Bytomia
no nareszcie o 8.8 👍 już nie zasnę dzisiaj. Dzięki za materiał...pozdrowienia dla Pana Piotra i ekipy z fortów ...robią robotę elegancko
Jak ten film umilił mi wieczór, to ty nawet nie wiesz.
Co na nasze i nie tylko szczescie zgubiło Frycow to to ze dobre konstrukcje chcieli 'ulepszać' a to najczęściej kończyło się fakapami.
Widocznie nie znali przysłowia ze perfekcja jest wrogiem dobrego.
Warto tez wspomniec ze te 88 byly bardzo trudne do zamaskowania i ukrycia przez swoje gabaryty a gdy juz zostaly wykryte to praktycznie niemozliwe bylo je na czas usunac i zmienic pozycje.
WYTKNĘ, 88ki ładowało się amunicją scaloną czyli NABOJEM nie pociskiem. Pocisk to wylatywał z armaty z jdnej strony a z drugiej wylatywała łuska.
4:02 wszyscy na to czekaliśmy
super dzięki .
Ja byłem i polecam 88 u Tank Huntera, tak jak pozostałą kolekcję co robi MEGA wrażenie. Najważniejsze, że można dotknąć, zasiąść i pobawić się jak małe dziecko :)
Wspaniale są te wstawki z memami o Niemcach
Płk. Maczek na ćwiczeniach polowych w 1937 (1938?) użył 40 mm armat plot jako dział ppanc. Po tym słyszał zarzut, że naraziłby na utratę cenny sprzęt. Gdy wykazał że dla tej armaty czołg to tylko tarcza strzelnicza, otrzymał wyróżnienie za nowatorskie zastosowanie. Pocisk p-panc. 40-tki przebijał płytę 7 cm na 1 km, a 3 cm na 2 km. Dla przykładu czołg 7TP miał czołowy pancerz 1,7 cm.
Mam pytanie o ten epizod bo obiło mi się o uszy inna wersja że dowódca baterii opl na ćwiczeniach chciał strzelać do czołgu tarczy a Maczek zarzucił że działo opl to do samolotów a nie czołgów . Potem pół bateria opl osłoniła sztab Mączka przed rajdem niemieckiego zgonu pancernego.
Przekaz ustny, od rekonstruktorów.
Ta wstawka z Leopoldem jest piękna.
Piękny odcinek!. Pozdrawiam
Co do Tank Huntera, nie spotkałem jeszcze w Polsce urzędnika nastawionego na plus do obywatela.
Bardzo dobry odcinek. Duża liczba zdjęć historycznych. Przyjemnie się ogląda
Idealny film od idealnego historyka i to w moje urodziny no lepszego prezentu urodzinowego nie mogłem sobie wyobrazić. Co prawda miałem wczoraj urodziny (4.2) to pisze to teraz bo nie mogłem szybciej.
Twoje materiały i kanał to jest fajna odskocznia od tych dziwnych czasów
W końcu się doczekałem kolejnego materiału
Świetny materiał Panie Jakubie, dziękuję :)
Dziękuję za materiał 🙂
Jak zawsze z dużą ciekawością obejrzałem materiał.
W końcu się doczekałem!!!🥰
Może jakiś film o firmie Bofors? nazwa się przewija przez cały XX wiek a artykuł o jej historii na wiki dosyć ubogi. Pozdrawiam!
SZACUN za to że wspomniałeś o TANK HUNTERze !
Bardzo fajny materiał ... ;)
Pozdrawiam i czekam na następny film
Uwielbiam oglądać Pana materiały nie tylko za wartość merytoryczną ale za te wszystkie dobrze wkomponowane memy
Jakub super opowiada.
Jak zwykle ciekawie . Pozdrawiam serdecznie.
Wielkie brawa za materiał (jak zawsze) dzięki i pozdro.
Cudownych materiał....flak 88🥰
Irytujący i Powojnie tego samego dnia wrzucają film? Dzień nie może być piękniejszy.
Osobiście nie podzielam zachwytów kanałem: Powojnie. A piszę to po zapoznaniu się z tematem: "Jak USA i ZSRR wyobrażały sobie wojnę atomową w kolejnych dekadach Zimnej Wojny? Analiza tematu"...
Tarcze ochronne pojawiły sie po kampanii wrześniowej.Czołgi do 1940 r trafione każdym pociskiem,także przeciwlotniczym, się rozpadały ,Podstawowa wada 88 to wysoka sylwetka.Po kilku strzałach lokalizowano stanowisko i byle moździerz wykańczał obsługę. Rosjanie otrzymujący przydział do artylerii przeciwpancernej nazywali go "praszczaj rodina".(żegnaj ojczyzno),więc w Wehrmachcie nie było wiele lepiej.Działo holowane podejmujące walkę z czołgiem/czołgami albo wygrywa niszcząc/zmuszając do odwrotu ,albo ginie.
Wieczorny historyk powrócił
no, doczekałem się
Jak zawsze bardzo dobry materiał.
Dzięki za film. Bardzo dobry.
świetny materiał, działaj dalej
Dziękuję za wsparcie dobrym słowem Tank Huntera :) poznałem osobiście chłopaków i robią mega dobrą robotę. To co odwala prokuratura niestety jest kolejnym przykładem jak ten kraj schodzi na psy zwłaszcza za rządów PiS
@slida emif Niestety w tym kraju zajmuja sie tylko nabijaniem sobie kasy w kieszeń... szkoda strzepic ryja na nich
W końcu się doczekałem :)
to jest co lubię najbardziej
Nareszcie czekałem na ten film
Pozdrowienia z Stalowej Woli . Może kiedyś opowiesz o haubicy wz 14/19 których produkcja między innymi odbywała się hucie stalowa wola lub sam temat huty ,a właściwie całego centralnego okręgu przemysłowego jest fajnym tematem na ciekawy odcinek
Tak samo jak Twój film - Irytujący Historyku - moja odsłona jego trochę przeciągnęła się w czasie ale obejrzane i czekam na kolejne ciekawe materiały :)
I tu by rządcy mogli zmienić prawo aby ci co znajdują i zajmują się odkrywaniem skarbów nie byli traktowani jak przestępcy.
@@hublanek Smutna prawda
Najpierw sprawdź czy by chcieli.Jak nie to nie ma sensu zadawać pytania zadanego.
Byłem w forcie Gerharda, widziałem dotknąłem pokręciłem pokrętłem od elewacji po czym dostałem op.... l od obsługi że nie wolno dotykać. A to cała radość gdy taki kawał inżynierskiej roboty jest naoliwiony i pracuje jak szwajcarski zegarek. nie to co eksponaty w Muzeum Orła Białego w Skarżysku, gdzie stojąc pod chmurką wszystko zatarte na dębowo.
Panie kochanienki - wincej filmów!
Przyjemnie się ciebie bardzo słucha. Dziękuję za tak treściwe filmy. A blokowanie tak oddanej osoby przez prokuraturę to zubożenie umysłowe. Pozdrawiam cie bardzo
po pierwsze:
U mnie w okolicy krąży legenda że takiego Flaka koleś trzyma w stodole, gdzie armatę zdobył jego ojciec co był w pratyzantce
po drugie:
Jeśli chodzi o proroka u Tank Huntera to albo zwykła polska mentalność, albo jakiś dr.hab lub prof z archeologii złożył donos bo szczególnie ci starej daty i ich "wierchuszka" myśli ze jak ktoś tak wydobywa armaty i inne artefakty to od razu robi to nielegalnie, niszcz stanowiska i byle sie wzbogacić, poza tym uważają ze tylko archeolog po studiach a prawo takie coś próbować znaleźć i wydobyć
po trzecie:
Propos użycia, nie wiem czy przypadkiem nie są obecnie używane w Syrii, bodajże 2 lub 3 lata temu widziałem filmik jak z tej armaty strzelali do T-72
"Silni wobec słabych, słabi wobec silnych". Mogli pokazać jaja gdy wywożono Panterę z Nidy.
Super bajka partyzanci ciągnący Flaka 8. 8 po lasach i dziadek którry zabrał tego kolosa do stodoły kolejny mitoman wstyd
cześć i czołem. !! nareszcie nowy odcinek.
Znam Tank Huntera od ponad roku ogladam jego filmy.
Pozdrawiam
Niepokojąco wcześnie😝
Ekstra materiał, ale zapomniałeś dodać, że Niemcy pod koniec drugiej światowej skierowali do produkcji (nawet kilka użyli w walkach) samobieżną wersję działa 8.8 cm KwK 43 pod oznaczeniem Ardelt I.
Dobry timing, Właśnie to działko kupiłem. Pewnie już do mnie płynie z Wielkiej Brytanii.
Co prawda to skala 1 /150 ale i tak będzie w sam raz do rozstrzeliwania w Hiszpanii moich T 26 ;)
fajny odcinek :) dziekuje za twoja prace.
8:38 - ten spaw to chyba dzieło przymusowego robotnika
Umiesz lepiej 😉
@@MRJAREDBERG śmiem twierdzić że tak, chociaż migomat miałem w ręku raptem kilka razy w życiu
Cóż ja mogę powiedzieć. Dziękuję.
Dziękujemy za starania, film i tak jest super bez tego ujęcia!
Jak zwykle bardzo ciekawy i zajebisty film, Panie Irytujący, szacuneczek 👍👋👋👋👋
3:31 Irytujący to zrobił, zrobił to xD
Brawo! Super materiał a ze jestem takze fanem wspomnianego Tank Hunter’a należy wspomnieć iż ów armata grała w filmie Zapomniana Bitwa
i to jest odpowiedz dlaczego, ludzie sie bija o fanty, bo na tym mozna dobrze zarabiac.
@@Tomek_Tomek ale chyba o to chodzi jak się w coś zainwrstowalo
Smuto że tak tankhuntera ktoś urządził :( ostatnio jakoś przestałem go ogladać ale pamiętam że robił niesamowite filmiki
Dla mnie to zawsze jest Flak 88 od średnicy lufy. Dzięki za kolejny świetny film.
Tylko był jeden problem. Wolfram się Niemcom skończył. :)
Nie ma to jak o poranku obejrzeć twój film
Jak zawsze super odcinek
Myślę że polonez z dźwigiem od pewnego brodatego pana pomoże przywieść wspomnianą armatę z Hiszpanii
Jak miód do OHV załatwisz, to będzie git.
Polonez Graczyka nie da rady ;)
Bardzo fajny film, szczególnie jeśli chodzi o użycie powojenne. Pozwolę sobie jednak na kilka obiekcyj. ;)
2:13 - Szwajcaria czy Szwecja?
3:00 - strefa śmierci średnicy minimum 30 m? I w ogóle to działo zabójczo skuteczne? Mocno naciągane. Może też warto byłoby nadmienić, że pod koniec wojny do statystycznego zestrzelenia bombowca potrzebne było 16 000 strzałów z 8,8 cm Flaka - także dlatego, że nie wyrabiał on już donośnością.
4:28 - 8,8 cm Flak 36 niespecjalnie miał zmodernizowany osprzęt do celowania i obsługi, różnił się głównie konstrukcją łoża dolnego, a cała reszta pozostała zasadniczo bez zmian.
4:42 - 8,8 cm Flak 37 bynajmniej nie wyróżniał się „rozbudowanym systemem łączności, który był podłączony do centrali baterii”, bo to już miały i 8,8 cm Flak 18 i 36 - on się różnił tylko typem tego systemu, który poza tym działał identycznie (plus szybszymi przełożeniami w mechanizmach naprowadzania).
4:56 - 8,8 cm Flaki 18/36/37 nigdy nie miały luf jednoczęściowych, zawsze miały osobną rurę rdzeniową w płaszczu, tyle że faktycznie z czasem zaczęto ją wykonywać jako dzieloną, trzyczęściową, ale z kolei pod koniec wojny powrócono z powrotem do jednoczęściowych rur rdzeniowych - przy czym ta późna wersja wyglądała inaczej od wczesnej.
5:01 - nie pracowano ciągle nad lepszą „lawetą” - zmiany dokonano tylko raz, wprowadzając w 8,8 cm Flaku 36 nowe łoże dolne z podwoziem Sd.Ah. 202 (zamiast wcześniejszego Sd.Ah. 201), 8,8 cm Flak 37 miał już to samo. Doraźnie używano tez pod koniec wojny podwozia Sd.Ah. 204 zamiast 202, ale był to raczej efekt desperacji, a nie planowania. ;)
7:23 - amunicja 8,8 cm Flaka 18/36/37 i 41 nie była do siebie podobna jak dwie krople wody. Diametralnie różniły się choćby długością łuski - w przeciwieństwie do amunicji do 8,8 cm Flaka 18/36/37 i 8,8 cm KwK 36 - które faktycznie były identyczne, ale niewymienne, co skądinąd nie przeszkodziło Heer korzystać jednocześnie z obu rodzajów broni. ;)
Uwielbiam tego typa
Super filmik, temat jest bardzo ciekawy jak każdy na tym kanale. Co do armaty w Kłaninie to widziałem ją robi wrażenie podobnie jak historia z prokuratorem i kłopotami wspomnianego kolekcjonera. Polecam filmiki na jego kanale. Tak naprawdę jest to temat bardzo przykry że człowiek z pasją robiący coś bardzo transparentnie musi borykać się z kimś takim(prorokiem)...
Super odcinek jak zwykle!
gratulacje
porzadny odcinek
Żyjemy w kraju gdzie kazdy kto chce zrobić coś dobrego tak jak " Tank Hunter" ma na głowie prokuratora i słuzby ktore powinny bronic obywatela . Była okupacja ,pózniej komunizm , teraz wolna Polska, demokracja a wciąż jak dawniej kto ma władze to bezczelnie robi co chce .
Jeszcze ciekawostka, bardzo podobne lawety do 88 miały nasze polskie traki polowe gkt-60, posiadane przez armię i kolej na wypadek budowy tymczasowych przepraw mostowych. fakt faktem że korbą przez przekładnię na łancuchu dało się jedną stronę (około 4 ton wagi) samemu podnieść do góry, potem z drugiej strony to samo i jazda. podwozie było symetryczne - z obu stron były dyszle połączone drążkami ze skrętnymi kołami. można było ciągnąć do przodu lub do tyłu bez różnicy.
Wspaniały pomysł.
super odcinek ,dzięki i oczywiście pozdrowienia z Twierdzy Modlin