Prosocial ACT - kształtowanie postaw prospołecznych - Hubert Czupała

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 чер 2023
  • Tradycyjnie na zachowania niepożądane, takie jak bullying w szkole, patrzymy jak na rodzaj patologii, który odbiega od przyjętych społecznie, medycznie czy kulturowo norm. Szukamy sprawców, przyczyn i sposobów zwalczania ich występowania lub przynajmniej niwelowania negatywnych konsekwencji. Podobnie jakbyśmy radzili sobie z jakimś rodzajem choroby czy epidemii. Taka strategia w znacznym stopniu pomija fakt, że to kontekst kreowania w szkole kultury rywalizacji i konkurencji przyczynia się do pojawiania się zachowań przemocowych - jednych bardziej innych mniej społecznie aprobowanych. Jeśli dodamy do tego brak metodologii i miejsca w programie edukacyjnym na nauczanie umiejętności społecznych i emocjonalnych, oczywistym jest, że młodzi ludzie mogą mieć kłopoty z budowaniem wartościowych relacji. Jak współczesne teorie naukowe badające ewolucję, ekonomię czy ludzki behawioryzm, mogą pomóc nam lepiej zrozumieć mechanizmy niepokojących nas procesów społecznych? jak dzięki nim możemy uczyć się prospołeczności, czyli umiejętności działania na rzecz wspólnego dobra, współpracy, troski o siebie i innych? Na te i wiele innych pytań odpowiada Hubert Czupała, psycholog, wykładowca Uniwersytetu SWPS.
    Hubert Czupała - psycholog, absolwent czteroletniego kursu psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Centrum CBT w Warszawie, wykładowca akademicki na Uniwersytecie SWPS oraz Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Association for Contextual Behavioral Science (ACBS). W pracy klinicznej specjalizuje się w terapiach poznawczo-behawioralnych trzeciej fali - nowych formach terapii, do których należą m.in. terapia akceptacji i zaangażowania (ACT), terapia oparta na współczuciu (CFT), terapia oparta na analizie funkcjonalnej (FAP), terapia schematów (ST) oraz kliniczne zastosowanie uważności (mindfulness). Pomaga osobom w kryzysie. Prowadzi warszaty wspierania umiejętności wychowawczych dla rodziców i nauczycieli, a także rehabilitację psychologiczną oraz grupy wsparcia dla osób przewlekle chorych. Realizuje projekty edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego.
    Spotkanie odbyło się podczas „II Dni OLWEUSA”, studenckiego wydarzenia naukowego o charakterze konferencji, dotyczącego bullyingu i przemocy rówieśniczej w szkołach, organizowane przez Koło Naukowe Badań Relacji Rówieśniczych i Bullyingu OLWEUS.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
    #bullying #postawaprospołeczna #normyspołeczne

КОМЕНТАРІ • 4

  • @czipendejs
    @czipendejs Рік тому

    typ mówi o kwestiach prospołecznych i nie mówi o teoriach społecznych? socjologicznych? zamiast tego o psychologii.....

    • @czipendejs
      @czipendejs 11 місяців тому

      @@hcyxtvtxyck1419 nie tylko wiem co to ACT, CBT, DBT, TUS, TSR, NVC, CFT i cała masa tych skrótowców to wiem też co to Gestalt, psychoanaliza itd. Problem, którego nie zauważasz, polega na tym, że przynajmniej 3 fala zajmuje się nie głębokimi zaburzeniami psychicznymi ale bardzo powierzchownymi i raczej społecznymi problemami. Przede wszystkim chodzi w nich o przywrócenie, nauczenie lub usprawnienie behawioru po to aby jednostka mogła lepiej funkcjonować w grupie - czyli społeczeństwie. Dlatego bardzo mnie dziwi - warto pod tym kątem przeczytać DSM czy NICE- że tak dużo informacji odnośnie terapii (zwłaszcza krótkoterminowych) dotyczy komponentów społecznych a ludzie uparcie brną w psychologię i psychoterapię Np. osób w spektrum nie leczysz tyko uczysz właściwego funkcjonowania w grupie i tu decydowanie się na psychoterapię jest absurdem. Podobnie osoby z fobiami też potrzebują raczej TUS niż rozwiązania głębokich traum tak jak w psychozach czy schizofrenii. Więc tak, socjologia i socjoterapia są dużo bardziej na miejscu bo uczą współżycia w grupie i relacji z drugim człowiekiem podczas gdy modalności psychoterapeutyczne koncertują się na jednostce i dopiero później rozwijają jej aktywność na grupę. Zresztą terapia schematów czy logoterapia jest bardziej społeczna i filozoficzna niż psychologiczna. Tak naprawdę aspekt "psycho-" jest tyko w momencie rozpatrywania konkretnych zaburzeń w perspektywie danej modalności - jak leczyć dane zaburzenie. Pytanie tylko czy wszyscy wymagają leczenia i czy konieczny jest tu psychoterapeuta czy powinien jego rolę zając psychiatra bo ma większe kompetencje. Że już nie wspomnę o fakcie że 3 falowe terapie to nie psycho-terapie ale raczej terapie (jak ACT właśnie) i są często wykorzystywane np. w coachingu bo pracują właśnie na dowartościowaniu jednostki, zasobach, relacji w grupie. To wiedza społeczna. A Freud i schizofrenia paranoidalna to już kwestia psychiatrów i klinicystów. Więc moim zdaniem to co napisałem ma bardzo duży sens.

    • @MartynaRowniak
      @MartynaRowniak 11 місяців тому

      Ktoś tu na psychologii społecznej spał 😂

    • @czipendejs
      @czipendejs 11 місяців тому

      @@MartynaRowniak że niby ja? A mógłabyś jakoś rozwinąć wypowiedź? bo z tytułu filmu nie wynika raczej że będzie on o psychologii społecznej bo ona się w ogóle czym innym zajmuje. Ale słucham...