Dlaczego Japończycy zaatakowali Pearl Harbor?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 січ 2024
  • #historia #podcasthistoryczny
    W odcinku omawiam przyczyny ataku japońskiego na amerykańską bazę na Hawajach (Pearl Harbor). Próbujemy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego doszło do tego ataku? Przedstawimy jak wyglądały te wydarzenia z perspektywy japońskiej.
    💲 WSPIERAJ KANAŁ: / @beczka.prochu
    🔥PATRONITE: patronite.pl/beczkaprochu
    ☕POSTAW NAM KAWĘ: buycoffee.to/beczkaprochu
    👍 FACEBOOK profile.php?...
    🔔 SUBSKRYBUJ: www.youtube.com/@beczka.proch...
    ❤ INSTAGRAM: / beczka.prochu
    ✉︎ KONTAKT: kontakt.beczkaprochu@gmail.com
    Bibliografia:
    H. Agawa, The Reluctant Admiral: Yamamoto and the Imperial Japanese Navy, Tokio 1979.
    J. Grew, Ten years in Japan, a contemporary record drawn from the diaries and private and official papers of Joseph C. Grew, New York 1944.
    C. Hull, The Memoirs of Cordell Hull, New York 1948.
    E. Hotta, Japan 1941: Countdown to Infamy, New York 2013
    N. Ike, Japan’s Decision for War Records of the 1941 Policy Conferences, Stanford 1967.
    Iriye, The Origins of the Second World War in Asia and Pacific, London 1991.
    Nish, Japanese Foreign Policy in the Interwar Period, London 2002.
    Y. Oka, Konoe Fumimaro: A Political Biography, Seattle 1992.
    J. Polit, Gorzki triumf. Wojna chińsko-japońska 1937-1945, Kraków 2013
    J. Polit, Hirohito. Tajemnica cesarza Showa 1901-1989, Kraków 2019.
    J. Polit, Japońska polityka zagraniczna 1895-1945, Kraków 2015.
    L. Sobolewski, Indochiny Francuskie w polityce Japonii w latach 1940-1945, Warszawa 2011.
    Teters, Matsuoka Yosuke: Diplomacy of Bluff and Gesture, Oxford 1974.
    J. Tsunoda, The Decision for War, New York 1994.
    J. Tsunoda, Leaning towards War, New York 1994.
    Muzyka:
    Utwór Ishikari Lore (autor: Kevin MacLeod) jest dostępny na licencji Licencja Creative Commons - uznanie autorstwa 4.0. creativecommons.org/licenses/...
    Źródło: incompetech.com/music/royalty-...
    Wykonawca: incompetech.com/
    Tagi:
    ii wojna światowa,druga wojna światowa,druga wojna swiatowa,wojna w polsce,wojna w europie,historia,listy ze staligradu,historia polski,,wojna,,iii rzesza,historia trzeciej rzeszy,,filmy dokumentalne,powstanie warszawskie 1944,atak na polske 1939,bitwa,operacja uran,sowieci,,luftwaffe,kanał historyczny,richthofen,stalingrad,sowieci,stalin,pear harbor,atak na pearl harbor, 7 grudnia 1941, początek wojny, przyczyny ataku japonii na usa, japonia atakuje,usa dołącza do wojny

КОМЕНТАРІ • 97

  • @19Marshin86PL

    Super podcast, bardzo miło się tego słucha. Ciężko uwierzyć że politycy Japonii byli tak bardzo pochłonięci wizją wojny że odrzucali wszystkie logiczne fakty. Smutne bo wiemy jak to się skończyło, jak wielu ludzi zapłaciło życiem. Koniec końców Japonia miała wiele szczęścia, dzisiaj są jedną z gospodarczych potęg co tym bardziej jest absurdalne patrząc na to jak bardzo wojna wyniszczyła ich kraj.

  • @mateuszpaszenda3202

    Chłopaki z Beczki Prochu ostro dorzucili do pieca, a jestem dopiero w 1/3 odcinka. Tytaniczna praca i arcyciekawy materiał!

  • @rudi1026

    Dziękuję autorowi za ciekawy program. Słyszałem, że ambasador USA w Tokio dostał polecenie, żeby przygotować listę rzeczy, które trzeba zrobić aby zmusić Japonię do wojny. Ambasador przygotował listę składającą się z 16 punktów a USA wszystkie te punkty przed atakiem na Pearl Harbor wypełnilo. O ataku USA wiedziało, wyprowadzili tylko lotniskowce z Pearl Harbor. Atak ameryce był potrzebny, żeby zyskać poparcie społeczeństwa w przystąpieniu do wojny. Przed atakiem 20 % obywateli było za przystąpieniem USA do wojny a po ataku 80 %. Pozdrawiam!

  • @jamistyk2538

    Bardzo ciekawe . Dziękuję.

  • @nazwauzytkownika5430

    Nigdy się nad tym nie zastanawiałem

  • @PominReklamy

    myślę, że czasami sprawy przybierają taki obrót, kierunek i impet że nawet gdyby chcieć je nagle zatrzymać to te toczą się nadal siłą bezwładności, tak jak nie da się od tak wygasić reaktora jądrowego, co wymaga lat, tak też Japonia była wtedy od lat na wojennej ścieżce jak machina wprawiona w ruch do tego niestabilnie i nierówno pracująca, a tak zupełnie dosłownie to uważam że sam dystans, albo jak to mówią mieszkańcy regionu Pacyfiku tyrania dystansu, który dzielił Japonię i USA też wyraźnie ośmieliła Japończyków

  • @radekgmyrek9937

    Super materiał

  • @cukiercukier8283

    2 rzeczy bym poprawił.

  • @Themonk159

    Dobry odcinek

  • @prasentis

    Pełen sympatii komentarz dla zasięgów

  • @adamkaczmarek4751

    No można powiedzieć że Japonia jest sama sobie winna, neutralizacja indochin to był prezent od Stanów z którego głupio było nie skorzystać

  • @notkapka

    Fajne chłopaczki pozdrawiam serdecznie❤

  • @marcinmaro3559

    Fenomenalne

  • @haxer885
    @haxer885  +12

    Tak szczerze to uważam że polityka Japonii w latach 30 i 40 była zbyt agresywna i zbyt mało przemyślana w stosunku do swojego potencjału. Uważam za błąd i wojnę z USA i Imperium Brytyjskim ale również inwazję na Chiny w 1937 roku. Natomiast faktycznie jeżeli Japonia nie prowadząc wojny w Chinach i pozostając tylko przy Mandżurii zaatakowałoby ZSRR razem z Niemcami w 1941 roku ( Inwazja w 1939 roku na Mongolię również była absurdem) to byłoby ciekawie. Dla przypomnienia na Sachalinie na początku lat 40 wydobywano rocznie ponad 600 tysięcy ton ropy naftowej. Kierunek północny i syberyjski wcale nie był nieatrakcyjny.

  • @Embrod

    Mam jakiś problem z tymi materiałami. Z jednej strony, czuć napracowanie i płynącą treść. Z drugiej, nie potrafię się w to "włączyć" mentalnie.

  • @rafagorka1113

    Brakuje mi opisu znaczenia i konsekwencji bitwy nad rzeką Chałchyn-Goł w lipcu i sierpniu 1939 roku. ZSRR dzięki zwycięstwu mogła skierować się za zachód i ze spokojem zajęła tereny II Rzeczypospolitej. Japończycy z kolei zostali zmuszeni do skierowania swych działań na inne kierunki.

  • @TymexComputing

    Obejrzałem już połowę ale nie słyszałem nt admirała Killby ani transportów paliwa i statków USA płynących na syberię długo przed planem Marshalla

  • @tomekmackiewicz710

    Mnie to dziwi czemu Armie i floty niemiecka i japońska nie współpracowały. Wiem że to bylo bardzo trudne w realizacji ale jednak. A odcineczek - miodzio.