Ogórki. Jak dbać o ogórki w czerwcu? Jakich zabiegów pielęgnacyjnych o tej porze potrzebują?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 жов 2024
  • Jak dbać o ogórki w czerwcu? 🥒 Jakich zabiegów pielęgnacyjnych o tej porze potrzebują? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam! 🥒🥒🥒
    Czerwiec to miesiąc szczególny w uprawie ogórków. Jeżeli aura jest wyjątkowo pogodna, maj bardzo ciepły, a my zdecydowaliśmy się na przygotowanie rozsady ogórków w kwietniu, to w czerwcu możemy już zbierać pierwsze owoce. Z drugiej strony, jest to jeszcze miesiąc, w którym możemy rozpocząć uprawę ogórków i wysiać je bezpośrednio do gruntu lub na rozsady z przeznaczeniem na późno letni i jesienny zbiór.
    Ja w tym sezonie wysiałam ogórki 7 kwietnia m.in. do niewielkich doniczek produkcyjnych, z których przesadziłam je na podwyższaną grządkę 14 maja. Była o tym mowa w poprzednich filmach z cyklu „Ogród Warzywny” na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. I w tym roku, który miał wyjątkowo ciepłą wiosnę, pierwsze owoce ogórków, które widać na ujęciach, zebrałam 10 czerwca. Zazwyczaj pierwsze zbiory ogórków przeprowadzała w lipcu. Tym razem sezon ogórkowy rozpoczął się u mnie dużo wcześniej.
    Ale przede wszystkim czerwiec to czas ukorzeniania się sadzonek ogórków na grządkach i silnego wzrostu oraz kwitnienia i zawiązywania owoców. Najlepiej rośliny te rozwijają się w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza. Pogoda w ich uprawie ma niebagatelne znaczenie. Chłodna i wilgotna pogoda wpływa hamująco na ich wzrost, który zwalnia już w temperaturze +10 stopni Celsjusza, a w naszym klimacie nawet w środku lata niekiedy temperatura spada do takiego poziomu.
    Przypomnieć też warto, że ogórki najlepiej rosną w glebie ciepłej, przepuszczalnej, średnio ciężkiej, niekwaśnej, bogatej w próchnicę, w miejscu słonecznym i osłoniętym od zimnych wiatrów. Rośliny te źle rosną na stanowiskach zacienionych. Glebę, jak w przypadku wszystkich upraw warzywnych warto regularnie odchwaszczać. Jeżeli chcemy też spulchnić wierzchnią warstwę gleby, pamiętajmy, że ogórki mają płytki system korzeniowy, żeby go nie uszkodzić spulchnianie też należy wykonać delikatnie na niewielkiej głębokości. Bezpieczniej jest wyrywać chwasty ręcznie.
    Rośliny te mają duże wymagania pokarmowe. Może się okazać, że już w czerwcu będą wymagały dodatkowego nawożenia. Świadczyć o tym o tej porze mogą blade i niewielkie liście oraz ogólny słaby wzrost rośliny. Żeby odżywić ogórki możemy użyć kompostu, wybranego nawozu organicznego lub mineralnego do warzyw, w postaci granulowanej lub płynnej.
    Na tym etapie uprawy niezwykle ważne jest podlewanie ogórków. Prawidłowy wzrost i rozwój tych roślin jest możliwy przy dostatecznej wilgotności gleby. Potrzebują one szczególnie dużo wody w fazie kwitnienia i zawiązywania owoców, czyli w czerwcu oraz w lipcu i sierpniu. Panująca w tym okresie susza i przesuszenie ogórków powoduje opadanie zawiązków, a także tworzenie niekształtnych owoców.
    W miarę możliwości należy unikać używania zimnej czy też lodowatej wody wodociągowej. Lepiej żeby była ona odstana, w temperaturze otoczenia. Idealna byłaby deszczówka.
    Należy też mieć świadomość, że nadmiar wilgoci przyczynia się z kolei do zwiększenia wrażliwości roślin na wiele chorób, zwłaszcza grzybowych. Może być to mączniak rzekomy, który poznamy po charakterystycznych, nieregularnych plamach, które początkowo są jasne, chlorotyczne, a potem przebarwiają się na kolor brunatny. Może być to też mączniak prawdziwy, który objawia się białym, mączystym nalotem na liściach. Żeby temu przeciwdziałać, starajmy się podlewać rośliny od dołu, nie polewając liści. Pomocne jest tu także prowadzenie roślin po podporach, sznurkach czy płotach, żeby miały jak najmniejszy kontakt z wilgotną ziemią. Na początku wzrostu ogórków trzeba im często pomóc w pionowym wzroście poprzez podwiązywanie. Na dalszym etapie często radzą już sobie same za pomocą swoich liści czepnych.
    Jeżeli zauważymy niepokojące plamy na roślinach mogące świadczyć o chorobach bakteryjnych lub grzybowych należy wykonać opryski wybranym odpowiednim preparatem. Przykładowo w przypadku mączniaka rzekomego, który jest bardzo niebezpieczny w uprawie ogórków i w szybkim czasie może zniszczyć całe uprawy, możemy użyć takiego samego środka, jaki działa na zarazę ziemniaka pomidorów, równie niebezpieczną chorobę, jeżeli chodzi o uprawy pomidorów.
    Preparat ten dostępny jest w tradycyjnej formie zawiesiny do rozpuszczenia w wodzie i dozowania za pomocą opryskiwacza lub w opakowaniu, które pozwala od razu na jego bezpośrednie użycie. Jest to selektywny fungicyd o działaniu wgłębnym i kontaktowym, który może być używany interwencyjnie, jak tylko zauważymy pierwsze objawy mączniaka rzekomego na ogórkach lub zarazę...
    Życzę udanych ogórkowych upraw! I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien...
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    #ogórki #ogórek #uprawa #warzywa #warzywnik #porady #poradnik #ogrod_na_co_dzien

КОМЕНТАРІ • 27

  • @kingamalinowska9152
    @kingamalinowska9152 3 місяці тому +5

    Dzień dobry, bardzo przydał mi się dzisiejszy filmik , dziękuję za duża dawkę informacji.Pozdrawiam.

  • @olam9347
    @olam9347 3 місяці тому +4

    Bardzo dziękuję za cenne porady❤. Pozdrawiam. 😊🌷

  • @iwonakunysz516
    @iwonakunysz516 3 місяці тому +2

    Witam pani Izo 😊 ❤. Dziękuję bardzo za chwilę relaksu i pozdrawiam serdecznie 😊 ❤ ❤ ❤

  • @zofiaowczarewicz638
    @zofiaowczarewicz638 3 місяці тому +3

    Dziękuję pięknie za cenne wskazówki 😊
    Pozdrawiam serdecznie 😘👋

  • @danutaprzodaa6468
    @danutaprzodaa6468 3 місяці тому +1

    Dziękuję za cenne porady 🥰pozdrawiam serdecznie

  • @irenaszymura9727
    @irenaszymura9727 3 місяці тому +2

    ❤dziękuję

  • @alicjakasparewicz9444
    @alicjakasparewicz9444 3 місяці тому +1

    W Milanówku prawie nie pada deszcz, zdarza się że dosłownie pokropi, i jest bardzo ciepło.😊😊😊 Ogórki dopiero kwitną 🙂

  • @ryszard7860
    @ryszard7860 3 місяці тому +2

  • @magdapruchnicka7522
    @magdapruchnicka7522 3 місяці тому +5

    Podejrzewam że tegoroczny sezon ogórkowy będzie krótki. Jest zimno mokro, zaraz zaczną się choroby.

    • @janusztaler6528
      @janusztaler6528 3 місяці тому +3

      zależy gdzie kto mieszka u mnie deszcz pada raz na miesięc

    •  3 місяці тому +3

      podobno idzie już ocieplenie 😊

    • @janusztaler6528
      @janusztaler6528 3 місяці тому +1

      tylko 3 dniowe a póżniej mają być anomalie pogodowe .

    • @magdapruchnicka7522
      @magdapruchnicka7522 3 місяці тому

      U mnie warzywa stoją w wodzie, dzis jeszcze dopadala. Od jutra ma być już ciepło

  • @makss9897
    @makss9897 3 місяці тому +1

    😊👍

  • @zofiatracz9971
    @zofiatracz9971 3 місяці тому +1

    👍👍👍

  • @WaldekZ-j3r
    @WaldekZ-j3r 3 місяці тому +1

    👍

  • @wamdaklimkiewicz4777
    @wamdaklimkiewicz4777 3 місяці тому +2

    Spryskuję i pomidory i ogórki wodą przegotowaną z dodatkiem płynu ekologicznego do mycia naczyń kilka kropli na litr wody plus dwie trzy lyżki octu spirytusowego na litr wody☘️🥕🕊️🥰🌞❤🌹💞❤

  • @krystynastawiarska86
    @krystynastawiarska86 3 місяці тому +3

    Czy drożdże mogą być? Tz pryskać rośliny?

    •  3 місяці тому

      Nigdy jeszcze nie robiłam oprysków drożdżami. Musiałabym przetestować to na swoich uprawach. 😊

  • @danutaj5787
    @danutaj5787 3 місяці тому +1

    🎉❤

  • @ilonap6137
    @ilonap6137 3 місяці тому

    A jakie to rodzaje ogórków, co widać na filmie 🤔🙂🤗

  • @patrykpelczar-vx8lr
    @patrykpelczar-vx8lr 3 місяці тому +1

    OGRÓD NA CO DZIEŃ POLUB ORAZ SUBSKRYBUJ

  • @STAS777ish
    @STAS777ish 3 місяці тому +1

    dziękuję🥒🥬🥒

  • @marlenagozdzialska1922
    @marlenagozdzialska1922 3 місяці тому +1