Pomidory. Jak dbać o pomidory w czerwcu? 🍅 Jakich zabiegów pielęgnacyjnych o tej porze potrzebują?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 чер 2024
  • Jak dbać o pomidory w czerwcu? 🍅 Jakich zabiegów pielęgnacyjnych o tej porze potrzebują? 🍅 To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam! 🍅
    W czerwcu najczęściej pomidory rosną już na naszych grządkach od jakiegoś czasu. Aczkolwiek od razu warto wspomnieć, że w tym miesiącu nadal możemy jeszcze dosadzać ich sadzonki, jeżeli jeszcze je mamy lub sadzić je w donicach, jeżeli nie mamy miejsca w ogrodzie czy też chcemy je uprawiać na balkonie lub tarasie. A te pomidorowe krzaczki, które trafiły na grządki lub do swoich donic w połowie maja, często są już w fasie dość intensywnego wzrostu i zaczynają o tej porze kwitnąć oraz zawiązywać pierwsze owoce. Na co w tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę, jeżeli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne? Pokrótce, na palikowanie, podwiązywanie, wyłamywanie „wilków” i pierwszych liści, podlewanie, odchwaszczanie i nawożenie. A bardziej szczegółowo?
    Czerwiec to przede wszystkim czas kwitnienia pomidorów. Małe, żółte kwiaty tych roślin, przypominające żółte niewielkie gwiazdy, zebrane są na luźnej szypułce w luźny kwiatostan składający się zazwyczaj z trzech do ośmiu kwiatów. Pojawiają się one na łodygach regularnie zazwyczaj, gdy roślina wytworzy trzy kolejne liście. Zatem w korzystnych warunkach uprawy i w przypadku odmian stale rosnących pomidory rosną bez przerwy, wytwarzając kolejne liście i kolejne kwiaty, a tym samym kolejne owoce od czerwca aż do jesieni.
    Pierwszy kwiat pomidora pojawia się 50-60 dni po wysianiu, a od pojawienia się kwiatu do chwili, gdy owoc pomidora będzie dojrzały, mija kolejne 55-70 dni. Kwiaty pomidorów są obupłciowe, samopylne, więc nie ma większego problemu z zawiązywaniem się owoców. Należy więc dbać by rośliny się rozwijały, rodziły jak najwięcej kwiatów, utrzymujących się na zdrowo rosnących krzaczkach.
    Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, przeprowadzamy palikowanie pomidorów, zwłaszcza wysokich odmian. Podpora powinna być na tyle wytrzymała, by utrzymać ciężar rośliny. Może być to zaimpregnowany palik drewniany, palik metalowy lub mocny palik plastikowy, do którego przywiązujemy łodygę pomidora, na tzw. ósemkę, co 20-30 cm w miarę wzrostu rośliny. Ta „ósemka” powinna być stosunkowo luźna, nie należy wiązać zbyt mocno, żeby nie uszkodzić łodygi i żeby roślina mogła dalej swobodnie się rozrastać. Wysokość palika powinna być dostosowana do przewidywalnej wysokości krzewu pomidora. Niektóre odmiany mogą dorastać nawet do 2 metrów wysokości.
    Jeżeli z pomidorami nie uprawiamy żadnych innych roślin współrzędnie, możemy grządkę z nimi wyściółkować, np. kilkucentymetrową warstwą słomy, skoszoną trawą lub włókniną ściółkującą, co zapobiega wzrostowi chwastów i ogranicza parowania wody z gleby, tym samym zmniejsza częstotliwość podlewania.
    Na bieżąco usuwamy tzw. „wilki”, żeby rośliny nie rozbudowywały zanadto masy liściowej i ilości pędów, a skupiły się na produkcji owoców na pędzie głównym. Dzięki temu możemy liczyć na wcześniejsze plony. Ponadto, dzięki temu zabiegowi owoce, które pojawią się już niebawem na roślinach, będą miały lepszy dostęp do światła i powietrza, co będzie wpływać na ich lepsze zdrowie i smak. To też moment, kiesy należy zdecydować czy nasze pomidory będziemy prowadzić jednopędowo, dwupędowo, czy pozwolimy im rosnąć zupełnie swobodnie bez wyrywania pędów, co można zrobić np. w przypadku odmian koktajlowych, w tym balkonowych, doniczkowych.
    Już na tym wczesnym etapie uprawy pomidorów, możemy przystąpić do obrywania bądź obcinania pojedynczych dolnych liści, również z tego powodu, że ma to wpływ na lepszą cyrkulację powietrza na grządce, między roślinami, a także po to, by zapobiegać chorobom grzybowym. Zaczynamy od tego, że usuwamy liście najniższe, które dotykają ziemi. Nie należy jednak usuwać liści za dużo i za szybko, ponieważ wytwarzają one cukry niezbędne do prawidłowego rozwoju owoców.
    Dbamy o podlewanie, jeżeli suma opadów w naszym rejonie jest niewystarczająca. W przypadku pomidorów, wymagania co do wilgotności gleby są niewielkie aż do fazy wiązania owoców, która zaczyna się zazwyczaj w czerwcu. O tego momentu, zapotrzebowanie tych roślin na wodę wzrasta. Przyjmuje się, że w czasie pełnego owocowania wilgotność gleby powinna wynosić około 75%. Niedobór wody w tym czasie może powodować zrzucanie kwiatów oraz zawiązków owoców, a także ich drobnienie, co obniża jakość i ilość plonu.
    Krzewy podlewamy od dołu u podstawy, tak, aby nie moczyć liści i żeby w ten sposób przeciwdziałać powstawaniu chorób grzybowych, które rozwijają się w wilgotnych warunkach...
    Zatem do tego tematu będę jeszcze wracać. Życzę udanych pomidorowych upraw! I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien.pl/
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    #pomidory #pomidor #pomidorki #uprawa #warzywa #warzywnik #porady #poradnik #ogrod_na_co_dzien
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 24

  • @iwonakuryo5767
    @iwonakuryo5767 Місяць тому +5

    Piękne ma pani uprawy 🤩

  • @zofiaowczarewicz638
    @zofiaowczarewicz638 Місяць тому +4

    Dziękuję pięknie i pozdrawiam serdecznie ❤👍

  • @iwonakunysz516
    @iwonakunysz516 Місяць тому +2

    Witam pani Izo 😊 ❤. Dziękuję bardzo za chwilę relaksu i pozdrawiam serdecznie 😊 ❤ ❤ ❤

  • @elzbietaberndt6474
    @elzbietaberndt6474 Місяць тому +4

    Ogromnie dziekuje pozdrawiam swietny material ❤❤❤❤❤

  • @andrzejmrosewski9031
    @andrzejmrosewski9031 Місяць тому +3

    Dzień dobry miło się oglądało.Pozdrawiam.🥰🌹👍🙋

  • @marlenagozdzialska1922
    @marlenagozdzialska1922 24 дні тому +1

  • @user-sn2xr7vi7n
    @user-sn2xr7vi7n Місяць тому +1

    👍

  • @joannabar9475
    @joannabar9475 Місяць тому +1

    😊

  • @patrykpelczar-vx8lr
    @patrykpelczar-vx8lr Місяць тому +6

    OGRÓD NA CO DZIEŃ POLUB ORAZ SUBSKRYBUJ

  • @MrMadsweet
    @MrMadsweet 29 днів тому +1

    Dziękuję za kolejny filmik 🩷🩷🩷😍🥒🥒🥒🍅🍅🍅 Chciałabym zapytać Panią jaka jest nazwa pomidorków w donicach na końcu filmiku ,? wyglądają obłędnie widać mnóstwo owoców ?

    •  28 днів тому

      To odmiany Balkokni Red i Aztek :) Pozdrawiam!

  • @klaudiapxyz2284
    @klaudiapxyz2284 Місяць тому

    Na innym kanale Pani mówiła żeby obrywać pierwsze Kwiaty aby pomidor skupił się na wzroście, tak też zrobiłam (pomidor zolty wzrost do ok1.8m na te chwile ma tylko ¼ wzrostu) czy to błąd?

  • @agnieszka4960
    @agnieszka4960 Місяць тому

    Witam, może inny temat, ale już nie radzę sobie z mrówkami. Proszek już nie działa. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

  • @katarzynapaweoszek9169
    @katarzynapaweoszek9169 Місяць тому

    A mogłaby być ściółka ze suszonych roslin skrzypu i pokrzyw ?

  • @GosiaMegi
    @GosiaMegi 16 днів тому

    Witam, hoduję pomidory na balkonie, kupiłam je na targu i niestety okazało się, że zamiast dostać pomidorki koktajlowe, Pani dała mi zwykłe. Mam do nich delikatne podpórki, które pod naciskiem zawiązanych już pomidorów, zaczynają się wyginać. Obawiam się włożyć teraz większych podpórek, żeby nie uszkodzić korzeni. Czy mogę już obciąć wierzchołki pomidorów, żeby chociaż nie rosły większe? Pozdrawiam, będę wdzięczna za podpowiedź

  • @shopzlasu
    @shopzlasu Місяць тому +1

    Witam, wystawiłem sadzonki na zewnątrz i zaraz papryka była zjedzona, boję się sadzic do ziemii a parapetów mam za mało, co robić 😢

    •  Місяць тому +2

      😢 są preparaty, które pozwalają na walkę ze szkodnikami. Trzymam kciuki!

    • @patrykpelczar-vx8lr
      @patrykpelczar-vx8lr Місяць тому +1

      PYTANIA

    • @patrykpelczar-vx8lr
      @patrykpelczar-vx8lr Місяць тому +1

      PYTANIA ODPOWIEDZI

    • @zapadka284
      @zapadka284 Місяць тому +1

      Ja tak samo...mam masę turkucia

  • @patrykpelczar-vx8lr
    @patrykpelczar-vx8lr Місяць тому +1

    MOMMY LONG LEGS ZABAKA MAMA DOBRA

  • @Irczyn
    @Irczyn Місяць тому

    4:55 Babcia: ile podlać sadzonki?
    Ja: Tak żeby gleba miała 75% wilgotności
    Babcia: Idź ty durniu! xD
    "wilgotność gleby powinna wynosić 75%", super, na oko to zmierzę czy palcem?
    Nie wiem co to za porada/informacja która niemal nikomu się nie przyda.

  • @ryszard7860
    @ryszard7860 Місяць тому +1