Jakie szkodniki najczęściej atakują nasze rośliny w warzywniku? Jak sobie z nimi poradzić?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лип 2024
  • Jakie szkodniki najczęściej atakują nasze rośliny w warzywniku? Jak je rozpoznać i jak zwalczać? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam!
    Uprawiając przydomowy warzywnik prędzej czy później przyjdzie nam zmierzyć się ze szkodliwymi owadami, które atakują nasze rośliny, wyrządzając mniejsze lub większe szkody. Najczęściej na grządkach możemy spotkać ślimaki i mszyce, a także mączliki, gąsienice i larwy motyli i muchówek oraz wiele innych szkodników żerujących na liściach, łodygach i owocach roślin, a także w glebie.
    Ślimaki potrafią zaatakować praktycznie wszystkie rośliny w warzywniku. Żerują na ich liściach lub owocach. Potrafią zniszczyć całkowicie świeżo wysiane, dopiero kiełkujące rośliny. Czasami myślimy, że nie wzeszły, że może mieliśmy złe nasiona, a tymczasem może się okazać, że wykiełkowały, ale zjadły je ślimaki, zwłaszcza nagie, które są bardzo żarłoczne. Ślimaki ze skorupkami wyrządzają mniej szkód, ale one także mogą wygryzać dziury w liściach, np. warzyw kapustnych, liściowych, w tym sałaty czy w rzodkiewkach.
    Trudno przeciwdziałać ich pojawieniu się, zwłaszcza jeżeli mamy dość mocno zarośniętą działkę również przez rośliny ozdobne i okrywowe. Warto jednak pamiętać, że znajdują one sobie kryjówki w miejscach, gdzie jest wilgotno. Pod kamieniami, tarasami czy doniczkami. Warto więc regularnie sprawdzać i przeglądać te miejsca, sprawdzając czy przypadkiem nie zadomowiły się tam ślimaki i stamtąd nie wyruszają do naszego warzywnika w nocy na żer.
    Jeżeli zauważymy ślady ich obecności, możemy wcześnie rano lub wieczorem, czy też w ciągu dnia w czasie deszczu, gdy ślimaki wychodzą ze swoich kryjówek wybrać się na spacer po ogrodzie i wyłapać ręcznie te szkodniki. Wrogiem naturalnym ślimaków nagich mogą być kaczki, ale rzadko kto może sobie pozwolić na ich hodowlę. Możemy zastawiać pułapki. Przykładem może być tu pułapka piwna wykonana samodzielnie lub kupiona, do które wlewamy piwo, w wersji gotowego produktu ze sklepu dołączony jest dodatkowo ekstrakt, którego kilka kropel wlewamy do takiej piwnej pułapki i który dodatkowo wabi ślimaki. Możemy także wykorzystać specjalne preparaty granulowane, które rozsypujemy np. wokół grządki lub atakowanej przez ślimaki rośliny. Może być to np. ekologiczny granulat na ślimaki, który zawiera substancję czynną występującą naturalnie w środowisku i która ulega biologicznemu rozkładowi. A na ślimaki działają tak, że po ich spożyciu oddalają się one do swoich kryjówek i tam zamierają.
    Mszyce to szkodniki, które również pojawiają się na różnych warzywach i ziołach. Wiosną można je zaobserwować m.in. na szpinaku i bobie, potem na koprze i młodych sadzonkach czy pędach papryki, a nawet pomidorów czy różnych warzyw kapustnych. Mszyce wysysają sok komórkowy z liści, a także przenoszą choroby. Należy więc zwalczyć je jak najszybciej. Przy niewielkiej ilości mszyc można usuwać je ręcznie lub wodą. W przypadku silniejszego ataku, można sięgnąć po odpowiednie preparaty, np. gotowy do użycia spray z serii natual, o podwójnej sile działania, na bazie oleju rydzowego, który działa kontaktowo pokrywając szkodniki powłoką utrudniającą poruszanie się i żerowanie oraz na bazie naturalnych pyretryn, substancji pochodzenia roślinnego, działających na szkodniki paraliżująco.
    Tego typu preparat może być stosowany nie tylko w warzywniku, ale także w przypadku roślin owocowych i ozdobnych i działa nie tylko na mszyce, ale także na miseczniki, wełnowce, wciornastki, stadia larwalne szkodników gryzących i mączliki szklarniowe.
    Mączliki szklarniowe nazywane są też białymi muszkami. Najczęściej atakują warzywa kapustne, aczkolwiek zeszłego roku można je było zauważyć również na innych roślinach, m.in. na marchwi. Ich rozwojowi sprzyja gorąca i sucha pogoda, dlatego ich obecność jest charakterystyczna dla letnich miesięcy. Dorosłe osobniki są niewielkie, wielkości ok. 1,5 mm. Składają jaja na spodzie liści i często właśnie tam też przesiadują. Larwy są delikatnie spłaszczona, owalne, jeżeli dobrze się przyjrzymy można je dostrzec gołym okiem. Podczas żerowania wysysają z roślin soki, na liściach pojawiają się plamy. W konsekwencji się one deformują i zasychają, co w ostateczności może doprowadzić do zahamowania wzrostu naszych warzyw.
    Rośliny kapustne są szczególnie często atakowane przez różne szkodniki. Oprócz ślimaków, mszyc i mączlików, są to bardzo często również gąsienice motyli, m.in. bielinka kapustnika. Same motyle w dorosłej formie są przeurocze, ich gąsienice, zwłaszcza w warzywniku już zdecydowanie urocze nie są...
    I tych obfitych zbiorów i radości z własnoręcznych upraw wszystkim życzę. I zapraszam na kolejny film z cyklu „Ogród Warzywny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien.pl/
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 11

  • @EmerFPV
    @EmerFPV 25 днів тому +2

    Dziękuję i pozdrawiam

  • @ilonaS1979
    @ilonaS1979 26 днів тому +2

    Miłego dnia❤

  • @ogrodkowybzik
    @ogrodkowybzik 25 днів тому +3

    Ślimaki to plaga w tym roku! Bez granulek nie ma szans na plony. Ja kupiję te granulki, które są teoretycznie bezpieczne dla innych zwierzaków. Działają tylko trzeba ponawiać. Ale warto, polecam tym bez kaczek i czasu na zbieranie.😊

  • @gosiamazur8790
    @gosiamazur8790 26 днів тому +2

    ❤️❤️❤️

  • @annaginalska9383
    @annaginalska9383 26 днів тому +1

    U mnie już drugi atak wciornastka na ogórkach.

  • @marcinstasiak3003
    @marcinstasiak3003 26 днів тому +3

    1

    •  26 днів тому

      @@marcinstasiak3003 🏆🙂

  • @bogumianowak6025
    @bogumianowak6025 25 днів тому +1

    Okropne są te ślimaki dramat pozdrawiam serdecznie 😘

  • @alicjaczajka2687
    @alicjaczajka2687 26 днів тому

    O matko! A nie lepiej ślimaki zebrać i wynieść gdzieś dalej?Zamim zginą to cierpią, ja bym nie mogła tak zrobić dlatego zbieram i wynoszę gdzieś dalej.