@@daro7993 to w takim razie mój kolega kiedyś kupił Volvo s60 serwisowanego przez sowieckich czołgistów bo jak się później okazało w skrzyni było od chu..ja trocin. 😎
A mój teściu: "Eee oleju w skrzyni sie nie wymienia :D i ta od 2000 roku na jednym oleju Astra G 1,7DTI dojechała już na księżyc. LM od jakiegoś czasu działa z Profesorem i stąd nowe odcinki ;) Dobry temat, ponieważ rośnie świadomość użytkowników. Osobiście jestem wielki fanem dodatków, płucze silniki od 1996 roku, kiedyś lałem 10W40 z Mos2 dosyć długo bo prawie 900 tyś km za każdym razem płukałem silnik, oleje w dyfrze i skrzyni regularnie do 40 tyś km, 2666 do wtrysków, Speed Diesel Zusatz do zbiornika, ale to było stare W124 OM603. Sprzedałem jak miało 1,3 mln 12 lat temu i nadal jeździ. Od kilku lat nadal dodaje Ceratec-a do kolejnego juzż1,8T od VAG-a zawsze zaczipsowany + cyklon B, także dodaje Mos2 do skrzyni także od LM. Obecnie robie już mniejsze przebiegi jednym wozem bo max 200 tyś, kupując używane 60-90 tyś nalotu. Olej wymieniam regularnie co 12500 tyś km + płukanka . Żadnych awarii mechanicznych po drodze, sprzedaje auta znajomym jeżdzą dalej i nadal mechanicznie nic. Więc coś w tym jest. A "Tatuś" dalej swoje.
Na przykładzie swojego Golfa MK4 potwierdzam, że wymiana oleju w skrzyni robi różnicę. U mnie objawy były takie, że przy określonych prędkościach tzn. ok 60-70 km/h i w okolicach 95 km/h było słychać bardzo wyraźne "wycie", a na dodatek "kończył" się synchronizator 2 biegu. Mechanik mi powiedział, że "tego się nie naprawia, szukaj drugiej skrzyni", ale pomyślałem że najpierw spróbuję wymienić olej i tak też zrobiłem i dolałem podobnie jak Ty ceramizera. Wycie ustało natychmiastowo, a "dwójka" po kilkuset kilometrach zaczęła wchodzić niemal jak w nowym aucie. W ten sposób uratowałem się przed większymi kosztami, a i tak nigdy nie miałbym gwarancji że druga skrzynia byłaby lepsza. Od tej wymiany przejechałem już ponad 50 tys. km i żadne objawy nie powróciły :)
18:35 - To charakterystyczne jęczenie to jest coś co po prostu KOCHAM w wszystkich pojazdach, szczególnie tych starych, bo tam to jęczenie jest wyraźne + maszynach sportowych/rajdowych też często to mega fajnie słychać i no, uwielbiam ten dźwięk! On daje taką satysfakcję że jak się dodaje gazu, to po prostu słychać, że pojazd no przyśpiesza... Że on jęczy "daj więcej!". ;) I wgl. no kocham to kurde! ^^
Zmieniłem kiedyś olej w skrzyni w poldku 1.4, kupiłem coś lepszego, chyba Valvoline, nie pamiętam już. I chociaż nie trzeba było go zmieniać wg tabeli interwałów obsługi. No, zupełnie inna skrzynia biegów się zrobiła. Byłem kontent.
Powiem ci ze u siebie w audicy 2.0 tdi tez zmienilem i tez skrzynia niebo a ziemia, wczesniej na zimnej nie szlo redukowac biebu bez podwojnego gazu, a po zmianie wchodzily jak w maslo.
Ja po wymienię oleju w skrzyni byłem w szoku. Spodziewałem się cichszej pracy a tu zmniejszyły się opory toczenia. Silnik zaczął iść bardziej gładko. Cuda się zdążają. Olej wymieniony po 17 latach eksploatacji
Zmiana 200+kkm Mazda 6, jedyna różnica przed a po zmianie to to że lepiej biegi wchodzą przed rozgrzaniem, wcześniej było już nie najlepiej, 2 takie przypadki i 2 razy podobne efekty.
Miałem tak w VW Bora. Skrzynia 6hp, drugi bieg od temperatury poniżej zera zawsze ze zgrzytem, a trójka z lekkim oporem. Zmieniłem na nowy olej i wszystko minęło. Jedynie dwójka na zimnym z lekkim oporem wchodzi.
@@smerfowwioska dwójka u mnie wręcz zgrzytanie czasem, ale to typowe u Mazdy akurat, przynajmniej oporu nie ma przy wrzucaniu, a na starym oleju wchodziły wręcz ciężko.
@@mateuszjankowski8918 w moim przypadku, był to zakupiony samochód do jazdy do pracy i już tak było. Myślałem, że zimna jest skrzynia, bo nie ma ona dobrej opinii. Ale zmieniłem olej i jest ok.
Nowe skrzynia są gabarytowo mniejsze i ilość oleju często nie jest zbyt duża. Dodatkowo wiele firm używa bardzo lekkich olejów, a takie szybciej się zużywają. Np Honda, Mazda podawała interwał jako 50tys km zmiany oleju w skrzyni. W latach 90tych używano zwykły 10(5)W-30(40) do skrzyń w Hondzie czy Maździe. Dziś firmy sprzedają własne oleje dostosowane do swoich skrzyni, lub szuka się czy np specjalistyczny Valvoline Sychromesh, Idemitsu, czy Pentosin będzie lepszy.
Ja w swoich samochodach zawsze po zakupie i co 100tys. km zmieniam oleje w skrzyni. Zawsze jest na + pomimo, że olej optycznie wygląda ok. Biegi jakoś tak fajniej wchodzą.
W kolejnym odcinku z serii płukanka do tłumika (bo olej też trzeba wymieniać) a w przyszłości płukanka do płynu spryskiwacza bo dysze się zapychają. Ja za radą wlałem do tłumika i ucichło zupełnie. Polecam ;)
Chris. Zaryzykowałem i dodałem Cerateka do skrzyni w mojej Octavi 2 1.9 bxe. Nalotu prawie 400k i czasem synchronizatory o sobie przypominały, najczęściej na 3 biegu. Lekko też na 4 biegu przy np.60km/h wyła czy tam jęczała. Dziś zalałem 110ml i zrobiłem do domu 50km. Jestem zazwyczaj scepytczny ale w tym przypadku jestem w szoku. Tylko 50km i biegi wchodzą jak w masełko bez haczenia. Efekt dla skrzyni minus 200k km. Jestem w szoku jak to zadziałało. Jak się nic nie wykasztani to będzie mega pozytyw dla tego szuwaksu. Reszta oczywiście poszła do silnika 😁. P.S. dla ciekawskich olej wymieniałem rok temu na nowy ori i bez poprawy. Stan oczywiscie prawidłowy.
@@profesorchris aktualizacja...około 1300km po dodaniu Cerateca i..."jęczenie" skrzyni na 4 biegu przy 60km/przycichło nieznacznie ale największe zadowolenie z braku haczenia synchronizatora 3 biegu. Byłem przekonany, że skrzynia będzie do ogarnięcia bo co może naprawić temat, a tu mega pozytyw. Śmigam i się cieszę. Dzieki Chris za mega protip. 👍💪🙋♂️
Skrzyna nadal super ale ja nie w tej sprawie. W podziekowaniu za protip z ceratec ja podpowiadam o AR6400 i AR 6900 od Archoil. Oba polecam bo przetestowałem. Najlepszą robotę zrobił ostatnio 6400. Od jakiegoś czasu był problem z odcinaniem turbo na zimnym silniku. Mam ori turbo w Octavi 1.9 (370k) i już geometria zaczyna się zacinać ze wzgledu na obecność mgły olejowej w dolocie. Miałem czyścić mechanicznie ale szpilki od turbo zintegrowały się z nakrętkami. Testowałem różne tematy i po AR6400 super efekt. 400ml na zbiornik 55l. Po 300km pierwsze efekty - bral odcinek. Po 500km lekkość pracy silnika tj.lekko pedzia gazu i autko śmiga. Po całym zbiorniku zero problemu z odcinkami i efekt lekkiej jazdy. Co to zrobiło dokładnie to bez rozebrania się nie dowiem ale wiem jedno...działa. polecam do testów bo warto. Ot taki protim z mojej strony do dieselków z przelotem. :-)
Mam opla Vectra c 1.8 122 km 350 tyś przebiegu w zeszłe lato biegi zaczęły zgrzytać i ciężko wchodziły zwłaszcza 1,2 i R, zmieniłem olej ale poprawa była znikoma kupiłem dodatek do skrzyć Liqui Moly 20 g za 35 zł już po zrobieniu kilku kilometrów biegi wchodziły płynnie ,aktualnie biegi wchodzą płynnie ,nie zgrzytają a przede wszystkim wszystkie wchodzą 🤗, zrobiłem już 5 tyś i dalej wszystko jest ok a już szukałem nowej skrzyni biegów 😀, nie robię reklamy firmy piszę to aby pokazać za to naprawdę działa i że warto 😁, pozdrawiam
@@wojciechkowalski9150 pewnie masz rację ale samochodem ciągle jeżdżę i stukam kilometry ,na skrzynię stać mnie i naprawę tylko najgorsze te czekanie bo w ciągu kilku godzin nikt tego nie zrobi a mi cały czas samochód potrzebny.
Chris: warto było zrobić zapis dźwięku na tym samym biegu / na tych samych obrotach. Każde nagranie po 3 sekundy i przekładać: stary / nowy / stary / nowy. Wtedy łatwo wyłapać różnice. Dzięki za test i dobrą robotę 😛👍
Dziś po profesorsku ważny wykład, pozdrawiamy z Krzysiem włącznie: Wiele osób jest zdezorientowanych klasyfikacjami olejów przekładniowych API. Powszechnie uważa się, że oleje API GL-5 mogą być stosowane tam, gdzie określone są wymagania API GL-4. Chociaż dotyczy to „oleju przekładniowego”, nie sprawia to, że oleje przekładniowe API GL-5 są zadowalające dla wszystkich skrzyń biegów, zwłaszcza tych, które wykorzystują synchronizację. Mogą one spełniać specyfikacje „oleju skrzyni biegów”, a nie specyfikacje oleju przekładniowego. Kategorie API GL-4 i GL-5 nie wskazują nam ani nie mają nic wspólnego z synchronizatorami transmisji. Pierwotnie dodatki ołowiu były stosowane w olejach przekładniowych i bardzo dobrze zmniejszały zużycie obciążonych zestawów przekładniowych. Ołów jednak nie jest zbyt przyjazny dla środowiska i został wycofany na rzecz kombinacji fosforu i siarki. Te oleje przekładniowe wykorzystywały fosfor i siarkę do mocowania do przekładni i tworzenia silnej warstwy ochronnej, którą można zetrzeć przez cały okres eksploatacji płynu, chroniąc w ten sposób przekładnię przed zużyciem ściernym, dużym obciążeniem i obciążeniami udarowymi. Początkowo problem z tego typu preparatami polegał na tym, że stosowana siarka była aktywna i powodowała korozję żółtych i innych miękkich metali stosowanych w przekładniach i mechanizmach różnicowych. Stało się tak, ponieważ aktywna siarka reagowała z niektórymi metalami i stopami metali, zwłaszcza z tymi, w których zastosowano miedź jako pierwiastek stopowy do tworzenia siarczków metali, co z kolei powodowało korozję metalu. Pokolenie temu opracowano siarkę dezaktywowaną lub buforowaną, która może reagować z fosforem i tworzyć warstwę ochronną i protektorową w warunkach panujących wewnątrz skrzyń biegów. Ten preparat nie powodował korozji mosiądzu, miedzi ani innych stopów metali stosowanych w przekładniach. Obecnie jest to szeroko stosowane w samochodowych olejach przekładniowych i olejach do skrzyń biegów. Chociaż dezaktywowana siarka może być stosowana w oleju przekładniowym i może być bezpieczna dla żółtych metali, takich jak mosiądz i miedź, nie odpowiada ona na pytanie, czy produkt GL-5 może być stosowany we wszystkich przekładniach, a zwłaszcza tych z synchronizacją. Olej klasy GL-5 ma bardzo wysoką klasę ochrony EP (Extreme Pressure). Oleje przekładniowe EP zawierają dodatki, które zapobiegają spawaniu powierzchni metalowych na zimno w warunkach ekstremalnych ciśnień występujących w sytuacjach, w których przeważa smarowanie graniczne. W wysokich lokalnych temperaturach związanych z kontaktem metal-metal, dodatek EP łączy się chemicznie z metalem, tworząc warstwę powierzchniową, która jest wystarczająco plastyczna, aby zapobiec spawaniu przeciwległych powierzchni i zapobiegać zacieraniu lub zadrapaniom, które niszczą powierzchnie ślizgowe pod duże obciążenia. Podczas normalnej pracy dodatek siarki/fosforu tworzy czarną powłokę protektorową na kołach zębatych i wszystkim, z czym styka się przy niewielkim ciśnieniu i temperaturze. Gdy koła zębate się obracają, zamiast zużywać się, protektorowa powłoka dodatków jest odrywana lub ścierana. Jest to normalne i dopuszczalne we wszystkich stalowych przekładniach. Ale gdy jedna lub więcej powierzchni jest z mosiądzu lub innego miękkiego metalu, powłoka protektorowa jest mocniejsza niż metal podstawowy i zamiast po prostu się złuszczyć, zabiera ze sobą kilka mikronów bardziej miękkiego metalu. Olej przekładniowy API GL-4 o dowolnej lepkości zawiera około ½ poziomu dodatku siarki/fosforu, który byłby w produkcie API GL-5, więc wiązanie z metalową powierzchnią wewnątrz przekładni nie jest tak silne, a zatem można oderwać bez odrywania warstwy miękkiego metalu. Oznacza to, że produkt GL-4 zapewnia nieco mniejszą ochronę przed ekstremalnymi ciśnieniami niż olej GL-5, ale zmniejsza zużycie synchronizowanych elementów przekładni. Kiedy olej GL-5 jest używany w przekładni z synchronizacją, może wytworzyć do 4 razy więcej miedzi w analizie zużytego oleju niż produkt GL-4. Synchronizatory w końcu zużyją się do punktu, w którym staną się nieskuteczne. W przypadku zastosowania w mechanizmie różnicowym obciążenie momentu obrotowego wzrasta o 30% w porównaniu z przekładnią, więc w tym przypadku wymagana jest dodatkowa ochrona EP, czyli tam, gdzie najlepiej nadaje się olej API GL-5. Chociaż oleje API GL-3 są uważane za przestarzałe, ponieważ zapewniają mniejszą ochronę niż oleje API GL-4, niektórzy producenci przekładni mogą nadal określać olej przekładniowy API GL-3. Na rynku dostępnych jest wiele formuł olejów GL-3, niektóre z dodatkiem siarki/fosforu, a niektóre z dodatkiem cynku/fosforu. Wiele olejów do silników Diesla klasyfikuje się jako GL-3 lub GL-4 pod względem ochrony przekładni. Przez wzgląd na eksploatacyjne w czasie i wielkości przebiegu zużycie się w oleju, skończeniu, zmieleniu, starcie siarki i fosforu jako środka, który tworzy silną warstwę ochronną i zapobiega tarciu olej w skrzyni należy wymieniać aby nie spowodować nadmiernego zużycia chroniąc w ten sposób przekładnię przed zużyciem ściernym, dużym obciążeniem i obciążeniami udarowymi. Olej ma swój okres eksploatacji, po tym okresie jest bezużyteczny, mało tego dodam po przekroczeniu okresu eksploatacji olej może spowodować dużo szybsze zatarcie jednostki przekładniowej lub transmisyjnej przy pracy z zużytym olejem i być powodem postępującej korozji.
Dziękuje wszystkim tu zgromadzonym, którzy dotrwali do końca za uwagę, mam taką nadzieję a nawet pewność, że wspólnie z Krzysiem otworzyliśmy tym samym umysły i w prosty sposób przedstawiliśmy to ważne zagadnienie z zakresu tematyki olejowej. Autografy przez telefon, nie smartphon, jedynie przez telefon, my z Krzysiem do technologii smarphona jeszcze nie dorośliśmy, z siekierką po warsztacie ganiamy kto pierwszy wydziabie kata.
W pełni zgadzam się z pańska wypowiedzią. Doświadczyłem tego w moim mondeo. Zalałem olej mniejsza o firmę który spełniał niby specyfikacje forda. Niestety po krótkim czasie skrzynia zaczęła coraz gorzej pracować, wiec spuściłem olej który okazał się ciemna breja. Synchronizatory zabarwiony olej na dziwny kolor. Po przepłukanie i wlaniu starego typu oleju oryginalnego forda wróciło wszystko do normy. Nie zawsze co nowsze to lepsze dla naszych samochodów. Pozdrawiam
@@user-fb4zl2wr5d Dlatego też błędem było dodanie Ceratec do skrzyni biegów bo w połączeniu z olejem zmienia swoja klasyfikację na GL-5 co za tym idzie szybsze zużycie synchronizatorów. Dla lepszego zrozumienia tematu identyczna analogia do zużywania się tarcz przy twardych klockach hamulcowych, lub klocków przy twardych tarczach. Film ten powinien być przestrogą jak nie powinno się wymieniać oleju w skrzyni VW, wszystko zostało zrobione źle i mało tego wlano o 0,5l oleju zbyt mało. Szanuję wiedzę i zaangażowanie Krzysztofa, ale w tym filmie zachował się jak amator. Sorry, ale to jest fakt, przy czym każdemu zdarzają się pomyłki.
To nie tylko to. Wiele firm używa bardzo lekkie oleje w skrzyniach które odpowiadają w skali olejów silnikowych lepkości w granicach 0w-40, z specjalnie dobranymi dodatkami które nie powodują zużycia sychronizatorów. Zastosowanie zwykłego Hypoid 80w-90 to zabójstwo dla takiej skrzyni. Przy tak gęstym oleju, który odpowiada (15)20w-50, w niskich temperaturach mija dużo czasu zanim dotrze on do wielu zakamarków i może nie smarować łożysk igiełkowych ze względu na ciasne spasowania i małe gabaryty przekładni. Niestety nowe skrzynie to nie przysłowiowa tokarka sprzed 50lat. Dodatkowo jak ktoś napisał powyżej, do starego Golfa należy dolać 'z góry' jakieś 250ml. Znam takiego który zostawił skrzynie i Golfa w Colorado po tym jak wymienił sobie sprzęgło ;)
Profesorze, polecam użyć do takiego testu specjalistycznego stetoskopu. Najtańsze modele można kupić za parę stówek, ale bardziej fachowe (np. SKF) to niestety wydatek około 5k :( Taki stetoskop robi naprawdę robotę i wówczas można sobie takie widmo fajnie pokroić w dowolnym programie do obróbki dźwięku :) A co najważniejsze, w większości dźwięk silniczka zostałby odizolowany :) Pozdro.
@@janeksosnicki9105 I bardzo dobrze niech żyją. Mam samochod terenowy czesto moczony i olej zmieniam czesto. Po za tym stac mnie na 3 l oleju. No plus mosty to 10 l
Też zauważyłem głośniejsze zmiany biegów. Synchronizatory nie nadążają wyrównać obrotów przy małym tarciu. Nie jestem zwolennikiem dodatków. Mechanizmy są projektowane do zastosowania konkretnych środków smarnych i wg mnie tego trzeba się trzymać. Przykład zastosowanie oleju samochodowego w motocyklu i mokre sprzęgło nie działa jak należy. Za to częstsza wymiana oleju w silniku i skrzyni zdecydowanie tak.
Od długiego czasu używaliśmy starego oleju z opiłkami - w różnej formie - i posrebrzanych kół zębatych; to dość często spotykane połączenie, a takie skrzynie po wygrzaniu brzmią zwykle neutralnie i mają mniejszy wpływ na balans tonalny przesyłanego sygnału niż skrzynie biegów wykorzystujące oleje bez cearteka. W cady poszliśmy o krok dalej. Koła zębate są polerowane przed procesem posrebrzania, a smarowidlo wykonywana jest z dodatkiem super ultra cerateka. Zastosowaliśmy także osłonki amelininowe dla korków spustowych i przelewowych posiadające lepsze właściwości akustyczne niż stosowane wcześniej akrylowe. Wybór dekielka ogrywa kluczową rolę w uzyskaniu wysokiej klasy brzmienia każdego koła zebatego, a wykorzystanie napędów izolowanych ceratekiem, w połączeniu z funkiel nufka olejem daje efekt w postaci najbardziej naturalnego i spójnego brzmienia.
Chrisie na pierwszy rzut oka myślałem że w 2:32 obcierasz wydechem o jezdnię że aż iskry się sypią a to odbicie światła samochodu jadącego z tyłu 😁 ogólnie materiał bardzo konkret, również czeka mnie wymiana oleju z płukanką. Pozdro 👍
A ja usłyszałem więcej klekotania po zalaniu nowego oleju po płukance. Dla mnie efekt odwrotny 😊. Po przejechaniu 200 km chyba faktycznie ciszej. Ale to musiałbym na żywo posłuchać 😉
Mówisz o klekotaniu skrzyni czy diesla? Niestety mikrofon nie działa jak ludzkie ucho i nagrania są w czasie rzeczywistym normalizowanie pod względem natężenia dźwięku, aby z jednej strony zapobiec przesterowaniu, a z drugiej podbić wzmocnienie przy cichym dźwięku. Dlatego w mojej opinii - im bardziej słyszysz klekot diesla, tym bardziej wyciszyła się skrzynia biegów. 😉
@@misiektoolucky159 Heh, miło mi to słyszeć. 😉 Tak po chwili do mnie dotarło, że w sumie ludzki słuch jednak podobnie "zmniejsza wzmocnienie słuchu" przy dużym hałasie, ale jednak czas reakcji jest sporo dłuższy. Np po koncercie przez jakiś czas nasz słuch jest bardziej otępiony i dopiero po jakimś czasie wraca do normy, a np rano jest bardziej czuły i takie sprzęty jak radio czy TV ustawiamy na niższe wartości głośności 😉. Oczywiście dochodzi jeszcze np ból głowy i/lub kac, co można przyrównać do ustawienia "wzmocnij wszystkie dźwięki o 20 decybeli" i wtedy upadającą łyżeczkę można przyrównać do wybuchu petardy z odległości jednego metra 🤣. Pozdrawiam 😉.
U mnie w 1.9 tdi fakt wlany do silnika ceratec od początku powodował jedwabisty dzwięk do tego stopnia , że az chciało się jechać coraz dalej. Przy dojsciu do 1000 km przebiegu na ceratecu dzwiek jedwabistości jakby zanikł i odnosi się wrażenie jakby ceratec „ się skończył”.
Świetny odcinek, tego mi od dawna brakowało. Mało kto zmienia w skrzyni, chyba że już biegi "haczą", a tam często bywa półsyntetyczny (przynajmniej u mnie był total gear- jak każdy PSA,) Powinien być wymieniany co 250k/10lat - ciężko znaleźć sprawdzone informacje, bo zwykle piszą że dożywocie (w Lanosie nie było nawet korka spustowego, trzeba było dekiel odkręcać, w citroenie nie ma korka do nalania/sprawdzenia stanu, trzeba przez odpowietrznik wlewać dokładną ilość). Zmieniłem na Valvoline w tej samej klasie choć już podobno syntetyczny i już była różnica. Do cerateca nie byłem przekonany, ale użyłem na próbę w silniku, i coś jednak daje- poza subiektywnymi odczuciami widać różnicę w spalaniu, więc pewnie dodam też i do skrzyni.
Wydaje mi się że skrzynia po ceratec'u pracuje ( brzmi) bardziej miękko. Słychać odrobinę cichszą pracę synchronizatora między pierwszym a drugim biegiem. Według mnie, oczywiście.
To niedobrze... Masz zatem zapędy do audio vodoo typu lepsza jakość kabli dzięki podgrzewaczom, czy poprawienie jakości audio za pomocą specjalnej pasty do scalaków, której sam producent nie potrafi wyjaśnić działania...
W ogóle wymiana oleju w skrzni dla mnie to jest głupota... Osobiście nie znam nikogo kto by dbał o to i jakoś auto jeździ... Jednie widziałem automat co się zesrał przez stary olej.
XDD serio? Te widmo to byłby istny krzak i tylko nieliczni potrafili by odseparować poszczególne pasma badawcze, a tego nie da się idealnie zrobić, bo dźwięk jest jednowarstwowy z 1 punktu pomiarowego częstotliwości dźwiękowe poszczególnych elementów mechanizmów wspólnie na siebie nachodzą i znoszą; kiepski pomysł bez doświadczenia w separacji dźwięku. 99% ludzi i tak uwierzyłoby w to co zostałoby im pokazane na "obrazku" nawet jeszcze szybciej niż na własne ucho (mimo, że to i tak nagranie w takich warunkach, dodatkowo nie najwyższych jakości [chociaż wprawne ucho i tak słyszy to co potrzebne]), więc dla 1% ludzi (nawet zakładając, że ktoś to by idealnie obrobił tj. odsiał syf/ szum i odseparował zbędne rzeczy z tła na poczet tego co konkretnie trzeba) nie opłacałoby się tego robić. Na takie badania trzeba by było skrzynie testować w laboratorium na stole, a nie w ruchu ulicznym na aucie z cała masą innych pierdół dookoła, która "gra" od siebie ;) Różnicę słychać nawet na tym nagraniu i to jest najważniejsze, natomiast ta skrzynia tak czy siak nadal nie brzmi tak jak powinna, więc na razie jest OK, ale za jakiś czas, może XY, a może XYZ.000km (nie wiem..) trzeba będzie do niej wrócić i się nad nią pochylić ;P
Cerayec działa najlepiej dopiero po jakimś czasie. Przynajmniej ja mam takie wrażenie po kilkukrotnym zastosowaniu w tym samym silniku. Potwierdzam te opinię :)
i jest Sub. Czegoś takiego szukałem. z tym mikrofonem to dobry patent, musze wypróbowac, bo od roku borykam sie z problemem "wycia" w trakcie jazdy w zakresach obrotów 1700-2000 i 2500-2700 na każdym biegu. Na luzie czy na postoju zadajac te obroty, brak objawów wycia. Rezonans przenosi po całej kabinie
Wymieniłem kiedyś olej w skrzyni w scenicu i dodałem ceramizera. Przed operacją skrzynia lewarek chodził ciężko, skrzynia głośno. Po tym zabiegu skrzynia się wyciszyła a biegi chodziły jak w masełku. Zrobiłem autem 60 tys km i efekt był trwały. Sprzedałem auto z przebiegiem 260 tys.
Zawsze jak kupuje Auto zmieniam olej w skrzyni jak wszystkie płyny to wszystkie oleje hamulcowy chlodzenia i mam spokój że to zrobione dam za 2 stówki więcej nie umrę
@@Morcin00 U mnie w E60 automat zapłaciłem 1 tyś zł za wymianę w skrzyni w silniku chyba wchodzi coś ponad 6 czy 7 litrów? 5/30 Castrol a to też więcej niż te bolące 200 zl ludzie ja tylko podałem przykład że przy jakieś cenie auta np 5 tys lub 50 tyś to te 200 zł to nic aby mieć święty spokój Proszę czytajcie że zrozumieniem
Ooo tak...klucze WERA! Sam grzebie hobbystycznie przy samochodach ale wykosztowałem się na klucze WERA i niebo a ziemia. Nie to że nie polecam innych (tengtools, facom i wiele innych) ale No no wera pod względem, rozwiązań i i przyjazności użycia wygrywa
Hej Profesorku. Od kilku lat stosuje płukankę do silnika co wymianę oleju na początku liquid moli później ceramizery ceratec . Teraz zamiast płukanki stosuje czystą naftę a zamiast ceramizery molibden Mos2 i mam wrażenie że jest lepiej niż na ceramizerze i jest dużo tańszy. A co do płukanek to nie mal to czysta nafta ale dodatkami.
Kiedyś było u profesora: #nafta jest najlepszą płukanką nie mówiąc o ropie, dziś #liquimoly :). W sumie spoko ale warto było by poinformować widzów że film sponsorowany.
Hej majster, powiedz kiedyś wszystkimi fanom motoryzacji że drewniane zamienniki nie spełniają oczekiwanych rezultatów. Trociny w skrzyni, drewniane klocki i tłoki nadają się do kominka a nie do auta , no chyba że do budowy zabawek. Trociny mogą co najwyżej doprowadzić do zatarcia wszystkich łożysk w skrzyni. Profesor kręci film o czyszczeniu skrzyni i wylaniu świeżego oleju z dodatkiem żeby skrzynia miała czyste warunki pracy a tu inny wymyśla żeby zasypać trociny. Proponuję takim osobom przeprowadzić test z trocinami w skrzyni biegów na własnym aucie.
W Lanosie mojego taty, zmienialiśmy olej w skrzyni po 21 latch od wyjazdu z salonu (przebieg tylko 150 000km). Zmieniliśmy olej 80W90 na 75W90, dwa razy (pierwsza wymiana robił za płukankę). Do drugiej właściwej wymiany oleju dodaliśmy Liquy Moly MoS2 - dodatek do manualnych skrzyń biegów. Zmiany po wymianie oczywiście na duży plus, dwa lata minęły i skrzynia nadal chodzi cacuszko.
@@leddjon1166 dla psychiki właściciela na pewno. Silnik czy skrzynia są szczęśliwe :D a swoją drogą jakieś osady się pojawiły, co to jest i dlaczego się pojawiło wykazałoby pewnie laboratorium. Ja nigdy nie stosowałem płukanek, a kręciłem po kilkaset tysięcy w starych furach. Oleje tylko najtańsze orlenowskie o odpowiedniej specyfikacji, ale za to nigdy nie przeciagalem terminów wymian. Teraz może trzeba bardziej dbać ze względu na większą dokładność, wysilenie jednostek. Ważne też żeby drogi Chris ulokował raz na jakiś czas jakiś produkt, co by miał coś z tego jutubowania :) mi po wymianie oleju w skrzyni zawsze wydawało się, ze skrzynia lepiej wbija biegi. Ile w tym autosugestii, nie wiem :D
Profesorku spróbuj zastosować dodatek do oleju : Lucas Heavy Duty Oil Stabilizer. Stosowany w USA. można również bez problemu zakupić w POLSCE. Zainteresuj się tym specyfikiem, bo moim zdaniem warto.
Chris!. Efekt jak,, Nowe Szaty Króla,,. Modrzy zauważą zmianę😉🤣. Następnym razem spróbuj zasłonić mikrofon gąbką(albo jakiś stetoskop) , to nie zbierze odgłosów silnika. Moje ucho nie separuje tak jak,, mądre,,. Pozdrawiam.
Volvo S60. Po wymianie sprzęgła w warsztacie polecanym, który się tylko Volvo zajmuje biegi zaczęły ciężej wchodzić. Wymieniłem olej, dodałem ceramizer i kompletnie brak różnicy pod każdym względem. Dźwięk taki sam, kolor zużytego oleju taki jak nowego. Partacze przy wymianie sprzęgła powinni wyczyścić i nasmarować wałek sprzęgłowy. Nawet Volvo w instrukcji wymiany sprzęgła o tym piszę ale oni twierdzą, że skrzynią do wymiany chociaż przed wymianą sprzęgła była idealna. No i teraz muszę sam się za to zabrać
koleżeńska dobra rada, bo fajnie prowadzisz projekty - tracisz oglądających na samym początku hasłem "SIE MA" ..... to symbol skrajnej lewicy, a wiemy, co za tym się kryje. Pozdrawiam normalnym DZIEŃ DOBRY, WITAM SERDECZNIE,
chce dolać ten preparat do skrzyni 30 letniej skrzyni mercedesa tam producent zaleca olej atf od automatów i teraz pytanie czy 50ml na 1.6L mu nie zaszkodzi bo wyje lozysko na luzie skrzynia rozebrana w mak żadnych luzów na łożyskach a hałasuje....
Do Audi a6 c5 były dwa oleje kupiłem błędnie zły i skrzynia bardzo blokowała, nie wpuszczała biegów nawet na siłę Zmieniłem na ten następny, ten sam producent chyba castrol... I bajka, lżej wchodzą biegi, nie czuć dziwnego stukania pod ręką, ciszej chodzi. A zły olej który nie wpuszczał biegów sprawdził się w starym Ducato na zgrzytanie przy zmianie Dobór oleju jest bardzo ważny, nie koniecznie na taki jak sugeruje katalog (może to wynikać z błędow)
Profesor jestem w szoku bo w swoje octavii 2 rok 2008 i miała przejechane jakieś 220tys km i postanowiłem wymienić olej w skrzyni manualnej ale olej nie był wiele ciemniejszy niż Ty zlaleś swój świeży. Nawet przy zlewaniu sam byłem trochę w szoku że olej jest dość jasny. Dodam tylko że auto zakupione przy 160tys km a wątpię żeby wcześniej 1 wlasciciel wymienił bo on serwisował w ASO a tam wiadomo jak jest "ECO" tam się nie wymienia 😜🤣
Miałem "przyjemność" jeździc polonezem z 83 roku... Wzrost czestotliwości wycia ze wzorstem prędkosci w tym przypadku oznaczal wymiane mechanizmu różnicoego... Najgłośniej wyło przy stałej prędkości..
Jak lozysko bedzie lecieć to nie bedzie slychać i cyk w trasie niespodzianka i do mechanika profesora pieniazki zostawic:D Krzysiu, a czy znasz jakiegos cerateka zeby wyciszyc wir w baku?
Somsiad zastosował metodę taką, ze auto na kołkach postawił i teraz mówi, że wiru w baku nie słyszy, ale za to nogi go zaczęły boleć i zelówki w butach jakoś szybciej zdziera.
Kris ale na 3 chyba dzwiek sie niezmienil trochę słychać na każdym nagraniu . Oczywiście różnice tak jak mówisz Ty najbardziej mogłeś poczuć jako kierowca . Pozdro fajny film .
Ceramizery działają, ja w dwa swoje silniki wlałem i po przejechaniu wymaganej ilości km dźwięki wyciszyły się o 2 decybele - zarówno w dieslu jak i w benzynie. Do skrzyni też wlałem jeden ale nie uciszyło jej mimo częstych wymian oleju, musiałem ją wyjąć, rozebrać, zmienić dwa łożyska w tylnej obudowie i łożysko wałka sprzęgłowego i dopiero się uciszyło. A dźwięk był taki, jakby miała się rozpaść. Robiona była przeze mnie 4 lata temu wcześniej jako swap z diesla do benzyny, zajechana niesamowicie.
@@TermiFNFAL Tego nie trzeba nigdzie czytać to są podstawowe prawa fizyki, Jeśli utwardzisz zęby danego biegu a nie utwardzisz synchronizatorów bo są z innego materiału, którego ceramizer nie jest w stanie utwardzić będziesz miał zbyt dużą rozbieżność w twardości, twarde zęby biegu zniszczą miekki synchronizator, Fakt nie stanie to się po 5 czy 10k ale zniszczą go bardziej aniżeli gdy twardość współpracujących ze sobą elementów nie jest aż tak skrajna. Prosty przykład szlifierka czy wiertarka z plastikowymi trybami w połączeniu z aluminiowymi czy metalowymi ile to wytrzyma sądzisz? Rozumiesz te prawa fizyki?
@@tomaszstrzelecki5921 się dobrze czujesz? Jakie prawa fizyki? Zdajesz sobie sprawę jak działa synchronizator? Jest on zbudowany głównie z miedzi a zęby przesuwek są stalowe. Widziałeś kiedyś synchronizator 1 biegu w skrzyni z nalotem 300k? Oprócz tego, czy wiesz jak działa ceramizator? Od czego wytwarza się powłoka ochronna? Od tarcia i od temperatury. Gdzie masz tarcie i temperaturę na przesuwkach biegów i synchronizatorach? To nie są elementy obciążone. Elementy obciążone są to koła zębate o zębach skośnych poszczególnych biegów. Tam wytwarza się tarcie oraz temperatura i to właśnie te powierzchnie ceramizator zabezpiecza. A wiesz gdzie jest największe tarcie na synchronizatorze? Od jego wewnętrznej strony, gdzie styka się z kołem danego biegu, a nie na zębach. Podstawowe prawa fizyki i chemii. Doucz się trochę zanim zaczniesz farmazony rozpowiadać na prawo i lewo. Kiedy ostatnio rozbierałeś jakąś skrzynię biegów? Bo ja wczoraj.
Właśnie odpowiedziałeś sobie na pytanie. Sam się wkopałeś. Na wykładach z maszynoznastwa chyba po auli z dziewczynami w bierki grałeś. Po dodaniu do Oleju GL-4 ceramizera zamieniasz go w GL-5 Czy dalej mam tłumaczyć? Czy rozumiesz co napisałem? Dodajesz dodatki, które tam znaleźć się nie powinny i nie znasz sie na podstawowych zasadach Fizyki, dlatego rozbierasz skrzynie i w twoim interesie jest aby po jakimś czasie klient wrócił
Mam skrzynię manualną 5-biegową JCX ( golf V 1.9 BXF 300.000 km przebiegu udokumentowane ,niestety jeżdżone "w koło komina " a nie na trasie ) Skrzynia zalana 2 litrami oleju + 300ml ceratec ,skrzynia trochę ciszej pracuje niż przed wymianą oleju to jedyne co obiektywnie mogę potwierdzić , więcej nic się nie zmieniło ,wszystko działa poprawnie . Nie wiem czy cichsza praca skrzyni to zasługa ceratec-a czy może nowego oleju . olej przed wlaniem do skrzyni został starannie wymieszany z ceratec-iem tak że powstało coś na kolor emulsji .Od wymiany przejechałem około 1600km .Przed wymianą Skrzynia trochę "wyła" przy prędkości 75km-85km i to bez znaczenia na jakim biegu ,po prostu w tym zakresie prędkości było słychać delikatne "wycie" teraz jest znacznie lepiej .Pan który naprawia skrzynie biegów powiedział mi że bardzo często w volkswagenach skrzynie wyją gdyż są obecnie robione cytuje z "gównolitu" oczekiwanie na naprawę skrzyni to około 3-4 tygodnie no i oczywiście trzeba zostawić samochód lub dostarczyć samą skrzynie biegów.koszt naprawy 2-2,5tys. zł. Wspomniany wyżej Mechanik powiedział mi że mogę spróbować wymienić olej na nowy i wlać go trochę więcej niż fabrycznie to powinno trochę wyciszyć skrzynię . Nie mogłem pozwolić sobie żeby zostać bez samochodu na tak długi czas ,postanowiłem więc skorzystać z rady i wymienić olej w skrzyni na nowy oryginalny volkswagena oraz dodać ceratec-a na bogato , olej wlewałem po przez otwór czujnika wstecznego biegu ,wystarczył kawałek wężyka i lejka, zero rozlewania oraz można troszkę więcej wlać czego nie da się wykonać przez otwór wlewowy gdyż olej po prostu się wyleje na głowę wlewającego.Jak widać na moim przykładzie ceratec nie uśmiercił skrzyni po mimo że wlałem go 3 razy więcej niż proponuje producent .Pozdrawiam!
Profesorze Krisie, może następnym razem jak będziesz próbował skrzynie biegów to rozpędź auto i wrzuć na luz, wtedy będzie lepiej słychać samą skrzynię (tak, wiem, że nie będzie tak samo obciążona bo nie ma wtedy napędu od strony silnika) a nie dźwięk pracującego TDI. Na słuchawkach różnica jest słyszalna.
Chyba lepszy efekt byłby gdybyś testował głośność skrzyni na podnośniku gdy auto by sobie wisiało zamiast jechać, lecz może się myle bo mniejsze opory.
Mam "japońskie" przyzwyczajenia , czyli jak nakazują ich tabelki czynności obsługowych,po 60.000 km wymieniam zawsze olej w skrzyni manualnej. Bez płukanek i innych dodatkowych dochtorów, czy cudownych dodatków.Zero problemów ze skrzyniami,no może poza cieknącym uszczelniaczem półosi,ale to raczej wina zimmeringu.A swoje lata mam i dobrze ponad dwa miliony przejechałem.
Kiedyś w sc1.1 w skrzyni wymieniłem olej i to był błąd zaczęła wyć jak wściekła może miała Moto doktora nie wiem ale miałem zapasową do wymiany skrzynie i ucichlo
Raz dalem wymienic olej w skrzyni automatycznej... po jakims czasie przestsla dobrze dzialac. Sprzedalem jako uszkodzony... Nigdy wuecej wymiany oleju w skrzyni biegow!
Ja w manualu wymieniam olej co 50 tys km, bez żadnego cudowania i jedyne co zauważyłem, to że biegi łatwiej wchodzą na całkiem zimnym przy dużym mrozie
Trzeba było zrobić dodatkowy test głośności skrzyni z trocinami w środku. Podobno świetnie wyciszają skrzynie biegów.
😂
Zgadza się.
To stary sprawdzony sposób.
Stosowany w sowieckich czołgach.
Raczej nie stosowany w samochodach osobowych.
@@daro7993 to w takim razie mój kolega kiedyś kupił Volvo s60 serwisowanego przez sowieckich czołgistów bo jak się później okazało w skrzyni było od chu..ja trocin. 😎
Ziarna kawy też wyciszają.
@@piotrz1074 skrzynia z kawą to i szybsza będzie 😃
A mój teściu: "Eee oleju w skrzyni sie nie wymienia :D i ta od 2000 roku na jednym oleju Astra G 1,7DTI dojechała już na księżyc. LM od jakiegoś czasu działa z Profesorem i stąd nowe odcinki ;) Dobry temat, ponieważ rośnie świadomość użytkowników. Osobiście jestem wielki fanem dodatków, płucze silniki od 1996 roku, kiedyś lałem 10W40 z Mos2 dosyć długo bo prawie 900 tyś km za każdym razem płukałem silnik, oleje w dyfrze i skrzyni regularnie do 40 tyś km, 2666 do wtrysków, Speed Diesel Zusatz do zbiornika, ale to było stare W124 OM603. Sprzedałem jak miało 1,3 mln 12 lat temu i nadal jeździ. Od kilku lat nadal dodaje Ceratec-a do kolejnego juzż1,8T od VAG-a zawsze zaczipsowany + cyklon B, także dodaje Mos2 do skrzyni także od LM. Obecnie robie już mniejsze przebiegi jednym wozem bo max 200 tyś, kupując używane 60-90 tyś nalotu. Olej wymieniam regularnie co 12500 tyś km + płukanka . Żadnych awarii mechanicznych po drodze, sprzedaje auta znajomym jeżdzą dalej i nadal mechanicznie nic. Więc coś w tym jest. A "Tatuś" dalej swoje.
Ja tam głuchy jak pień panie, nie słyszę różnicy. Ale pomysł ciekawy, Dzięki za włożony wysiłek i czas.
Na przykładzie swojego Golfa MK4 potwierdzam, że wymiana oleju w skrzyni robi różnicę. U mnie objawy były takie, że przy określonych prędkościach tzn. ok 60-70 km/h i w okolicach 95 km/h było słychać bardzo wyraźne "wycie", a na dodatek "kończył" się synchronizator 2 biegu. Mechanik mi powiedział, że "tego się nie naprawia, szukaj drugiej skrzyni", ale pomyślałem że najpierw spróbuję wymienić olej i tak też zrobiłem i dolałem podobnie jak Ty ceramizera. Wycie ustało natychmiastowo, a "dwójka" po kilkuset kilometrach zaczęła wchodzić niemal jak w nowym aucie. W ten sposób uratowałem się przed większymi kosztami, a i tak nigdy nie miałbym gwarancji że druga skrzynia byłaby lepsza. Od tej wymiany przejechałem już ponad 50 tys. km i żadne objawy nie powróciły :)
18:35 - To charakterystyczne jęczenie to jest coś co po prostu KOCHAM w wszystkich pojazdach, szczególnie tych starych, bo tam to jęczenie jest wyraźne + maszynach sportowych/rajdowych też często to mega fajnie słychać i no, uwielbiam ten dźwięk!
On daje taką satysfakcję że jak się dodaje gazu, to po prostu słychać, że pojazd no przyśpiesza... Że on jęczy "daj więcej!". ;) I wgl. no kocham to kurde! ^^
Mam tak w 2.8 cvt
E39
Samochodowy sadysta. Fee.
Zmieniłem kiedyś olej w skrzyni w poldku 1.4, kupiłem coś lepszego, chyba Valvoline, nie pamiętam już. I chociaż nie trzeba było go zmieniać wg tabeli interwałów obsługi. No, zupełnie inna skrzynia biegów się zrobiła. Byłem kontent.
Powiem ci ze u siebie w audicy 2.0 tdi tez zmienilem i tez skrzynia niebo a ziemia, wczesniej na zimnej nie szlo redukowac biebu bez podwojnego gazu, a po zmianie wchodzily jak w maslo.
Co to podwojony gaz?
@@sebastiankusiak9895 dziecko nowych technologii 😁😁, poczytaj o skrzyni niesynchronizowanej
@@giergus w tej audicy taka masz?
@@sebastiankusiak9895 nie wiesz co to podwójny gaz? Często w radio mówią, że złapali iluśtam kierowców na podwójnym gazie...
Pięknie węże od dolotu się pompują :)
Daje dużą łapkę w górę za używanie porządnych narzędzi ( WERA ) ;-)
No Krisie widzę że posłuchałeś rady i zmieniłeś fryzjera wkońcu wyglądasz jak człowiek
Ja po wymienię oleju w skrzyni byłem w szoku. Spodziewałem się cichszej pracy a tu zmniejszyły się opory toczenia. Silnik zaczął iść bardziej gładko. Cuda się zdążają. Olej wymieniony po 17 latach eksploatacji
👍... i piękny czerwony traktorek w tle 👌
S
Właśnie się zastanawiałem czy olej wymienić w takiej samej skrzyni i już wiem, że warto. Wielkie dzięki za twój wkład w edukację mechaniczną!!!
Bardzo przydatny materiał, szacunek za profesjonalne, pełne pasji podejście do motoryzacji.
Czekamy na więcej takich potrzebnych materiałów.
Zmiana 200+kkm Mazda 6, jedyna różnica przed a po zmianie to to że lepiej biegi wchodzą przed rozgrzaniem, wcześniej było już nie najlepiej, 2 takie przypadki i 2 razy podobne efekty.
Miałem tak w VW Bora. Skrzynia 6hp, drugi bieg od temperatury poniżej zera zawsze ze zgrzytem, a trójka z lekkim oporem. Zmieniłem na nowy olej i wszystko minęło. Jedynie dwójka na zimnym z lekkim oporem wchodzi.
@@smerfowwioska dwójka u mnie wręcz zgrzytanie czasem, ale to typowe u Mazdy akurat, przynajmniej oporu nie ma przy wrzucaniu, a na starym oleju wchodziły wręcz ciężko.
Dlatego sie zmienia zanim zacznie zgrzytac. Po to sie woasnie serwisuje auto. A nie zeby byla wielka zmiana na lepsze
@@mateuszjankowski8918 w moim przypadku, był to zakupiony samochód do jazdy do pracy i już tak było.
Myślałem, że zimna jest skrzynia, bo nie ma ona dobrej opinii. Ale zmieniłem olej i jest ok.
Nowe skrzynia są gabarytowo mniejsze i ilość oleju często nie jest zbyt duża. Dodatkowo wiele firm używa bardzo lekkich olejów, a takie szybciej się zużywają. Np Honda, Mazda podawała interwał jako 50tys km zmiany oleju w skrzyni. W latach 90tych używano zwykły 10(5)W-30(40) do skrzyń w Hondzie czy Maździe. Dziś firmy sprzedają własne oleje dostosowane do swoich skrzyni, lub szuka się czy np specjalistyczny Valvoline Sychromesh, Idemitsu, czy Pentosin będzie lepszy.
Ja w swoich samochodach zawsze po zakupie i co 100tys. km zmieniam oleje w skrzyni. Zawsze jest na + pomimo, że olej optycznie wygląda ok. Biegi jakoś tak fajniej wchodzą.
Muza u Profesora lepsza niż aktualne listy przebojów.
W kolejnym odcinku z serii płukanka do tłumika (bo olej też trzeba wymieniać) a w przyszłości płukanka do płynu spryskiwacza bo dysze się zapychają. Ja za radą wlałem do tłumika i ucichło zupełnie. Polecam ;)
O to to to. Pasta głusząca na gorąco do środka. żart.
Chris. Zaryzykowałem i dodałem Cerateka do skrzyni w mojej Octavi 2 1.9 bxe. Nalotu prawie 400k i czasem synchronizatory o sobie przypominały, najczęściej na 3 biegu. Lekko też na 4 biegu przy np.60km/h wyła czy tam jęczała. Dziś zalałem 110ml i zrobiłem do domu 50km. Jestem zazwyczaj scepytczny ale w tym przypadku jestem w szoku. Tylko 50km i biegi wchodzą jak w masełko bez haczenia. Efekt dla skrzyni minus 200k km. Jestem w szoku jak to zadziałało. Jak się nic nie wykasztani to będzie mega pozytyw dla tego szuwaksu. Reszta oczywiście poszła do silnika 😁.
P.S. dla ciekawskich olej wymieniałem rok temu na nowy ori i bez poprawy. Stan oczywiscie prawidłowy.
U mnie chodzi jak złoto już kilka tysięcy km zrobione
@@profesorchris aktualizacja...około 1300km po dodaniu Cerateca i..."jęczenie" skrzyni na 4 biegu przy 60km/przycichło nieznacznie ale największe zadowolenie z braku haczenia synchronizatora 3 biegu. Byłem przekonany, że skrzynia będzie do ogarnięcia bo co może naprawić temat, a tu mega pozytyw. Śmigam i się cieszę. Dzieki Chris za mega protip. 👍💪🙋♂️
Skrzyna nadal super ale ja nie w tej sprawie. W podziekowaniu za protip z ceratec ja podpowiadam o AR6400 i AR 6900 od Archoil. Oba polecam bo przetestowałem. Najlepszą robotę zrobił ostatnio 6400. Od jakiegoś czasu był problem z odcinaniem turbo na zimnym silniku. Mam ori turbo w Octavi 1.9 (370k) i już geometria zaczyna się zacinać ze wzgledu na obecność mgły olejowej w dolocie. Miałem czyścić mechanicznie ale szpilki od turbo zintegrowały się z nakrętkami. Testowałem różne tematy i po AR6400 super efekt. 400ml na zbiornik 55l. Po 300km pierwsze efekty - bral odcinek. Po 500km lekkość pracy silnika tj.lekko pedzia gazu i autko śmiga. Po całym zbiorniku zero problemu z odcinkami i efekt lekkiej jazdy. Co to zrobiło dokładnie to bez rozebrania się nie dowiem ale wiem jedno...działa. polecam do testów bo warto. Ot taki protim z mojej strony do dieselków z przelotem. :-)
Coobcio awansował cię na stopień Doktora, bardzo dobrra robota
Mam opla Vectra c 1.8 122 km 350 tyś przebiegu w zeszłe lato biegi zaczęły zgrzytać i ciężko wchodziły zwłaszcza 1,2 i R, zmieniłem olej ale poprawa była znikoma kupiłem dodatek do skrzyć Liqui Moly 20 g za 35 zł już po zrobieniu kilku kilometrów biegi wchodziły płynnie ,aktualnie biegi wchodzą płynnie ,nie zgrzytają a przede wszystkim wszystkie wchodzą 🤗, zrobiłem już 5 tyś i dalej wszystko jest ok a już szukałem nowej skrzyni biegów 😀, nie robię reklamy firmy piszę to aby pokazać za to naprawdę działa i że warto 😁, pozdrawiam
Przytarly się synchronizatory, nowy olej pyplukal nagar i je rozruszał, tak czy siak kiedyś to wroci
@@wojciechkowalski9150 pewnie masz rację ale samochodem ciągle jeżdżę i stukam kilometry ,na skrzynię stać mnie i naprawę tylko najgorsze te czekanie bo w ciągu kilku godzin nikt tego nie zrobi a mi cały czas samochód potrzebny.
Chris: warto było zrobić zapis dźwięku na tym samym biegu / na tych samych obrotach.
Każde nagranie po 3 sekundy i przekładać: stary / nowy / stary / nowy. Wtedy łatwo wyłapać różnice.
Dzięki za test i dobrą robotę 😛👍
Dziś po profesorsku ważny wykład, pozdrawiamy z Krzysiem włącznie: Wiele osób jest zdezorientowanych klasyfikacjami olejów przekładniowych API. Powszechnie uważa się, że oleje API GL-5 mogą być stosowane tam, gdzie określone są wymagania API GL-4. Chociaż dotyczy to „oleju przekładniowego”, nie sprawia to, że oleje przekładniowe API GL-5 są zadowalające dla wszystkich skrzyń biegów, zwłaszcza tych, które wykorzystują synchronizację. Mogą one spełniać specyfikacje „oleju skrzyni biegów”, a nie specyfikacje oleju przekładniowego. Kategorie API GL-4 i GL-5 nie wskazują nam ani nie mają nic wspólnego z synchronizatorami transmisji.
Pierwotnie dodatki ołowiu były stosowane w olejach przekładniowych i bardzo dobrze zmniejszały zużycie obciążonych zestawów przekładniowych. Ołów jednak nie jest zbyt przyjazny dla środowiska i został wycofany na rzecz kombinacji fosforu i siarki. Te oleje przekładniowe wykorzystywały fosfor i siarkę do mocowania do przekładni i tworzenia silnej warstwy ochronnej, którą można zetrzeć przez cały okres eksploatacji płynu, chroniąc w ten sposób przekładnię przed zużyciem ściernym, dużym obciążeniem i obciążeniami udarowymi. Początkowo problem z tego typu preparatami polegał na tym, że stosowana siarka była aktywna i powodowała korozję żółtych i innych miękkich metali stosowanych w przekładniach i mechanizmach różnicowych. Stało się tak, ponieważ aktywna siarka reagowała z niektórymi metalami i stopami metali, zwłaszcza z tymi, w których zastosowano miedź jako pierwiastek stopowy do tworzenia siarczków metali, co z kolei powodowało korozję metalu.
Pokolenie temu opracowano siarkę dezaktywowaną lub buforowaną, która może reagować z fosforem i tworzyć warstwę ochronną i protektorową w warunkach panujących wewnątrz skrzyń biegów. Ten preparat nie powodował korozji mosiądzu, miedzi ani innych stopów metali stosowanych w przekładniach. Obecnie jest to szeroko stosowane w samochodowych olejach przekładniowych i olejach do skrzyń biegów.
Chociaż dezaktywowana siarka może być stosowana w oleju przekładniowym i może być bezpieczna dla żółtych metali, takich jak mosiądz i miedź, nie odpowiada ona na pytanie, czy produkt GL-5 może być stosowany we wszystkich przekładniach, a zwłaszcza tych z synchronizacją. Olej klasy GL-5 ma bardzo wysoką klasę ochrony EP (Extreme Pressure). Oleje przekładniowe EP zawierają dodatki, które zapobiegają spawaniu powierzchni metalowych na zimno w warunkach ekstremalnych ciśnień występujących w sytuacjach, w których przeważa smarowanie graniczne. W wysokich lokalnych temperaturach związanych z kontaktem metal-metal, dodatek EP łączy się chemicznie z metalem, tworząc warstwę powierzchniową, która jest wystarczająco plastyczna, aby zapobiec spawaniu przeciwległych powierzchni i zapobiegać zacieraniu lub zadrapaniom, które niszczą powierzchnie ślizgowe pod duże obciążenia.
Podczas normalnej pracy dodatek siarki/fosforu tworzy czarną powłokę protektorową na kołach zębatych i wszystkim, z czym styka się przy niewielkim ciśnieniu i temperaturze. Gdy koła zębate się obracają, zamiast zużywać się, protektorowa powłoka dodatków jest odrywana lub ścierana. Jest to normalne i dopuszczalne we wszystkich stalowych przekładniach. Ale gdy jedna lub więcej powierzchni jest z mosiądzu lub innego miękkiego metalu, powłoka protektorowa jest mocniejsza niż metal podstawowy i zamiast po prostu się złuszczyć, zabiera ze sobą kilka mikronów bardziej miękkiego metalu.
Olej przekładniowy API GL-4 o dowolnej lepkości zawiera około ½ poziomu dodatku siarki/fosforu, który byłby w produkcie API GL-5, więc wiązanie z metalową powierzchnią wewnątrz przekładni nie jest tak silne, a zatem można oderwać bez odrywania warstwy miękkiego metalu. Oznacza to, że produkt GL-4 zapewnia nieco mniejszą ochronę przed ekstremalnymi ciśnieniami niż olej GL-5, ale zmniejsza zużycie synchronizowanych elementów przekładni. Kiedy olej GL-5 jest używany w przekładni z synchronizacją, może wytworzyć do 4 razy więcej miedzi w analizie zużytego oleju niż produkt GL-4. Synchronizatory w końcu zużyją się do punktu, w którym staną się nieskuteczne.
W przypadku zastosowania w mechanizmie różnicowym obciążenie momentu obrotowego wzrasta o 30% w porównaniu z przekładnią, więc w tym przypadku wymagana jest dodatkowa ochrona EP, czyli tam, gdzie najlepiej nadaje się olej API GL-5.
Chociaż oleje API GL-3 są uważane za przestarzałe, ponieważ zapewniają mniejszą ochronę niż oleje API GL-4, niektórzy producenci przekładni mogą nadal określać olej przekładniowy API GL-3. Na rynku dostępnych jest wiele formuł olejów GL-3, niektóre z dodatkiem siarki/fosforu, a niektóre z dodatkiem cynku/fosforu. Wiele olejów do silników Diesla klasyfikuje się jako GL-3 lub GL-4 pod względem ochrony przekładni.
Przez wzgląd na eksploatacyjne w czasie i wielkości przebiegu zużycie się w oleju, skończeniu, zmieleniu, starcie siarki i fosforu jako środka, który tworzy silną warstwę ochronną i zapobiega tarciu olej w skrzyni należy wymieniać aby nie spowodować nadmiernego zużycia chroniąc w ten sposób przekładnię przed zużyciem ściernym, dużym obciążeniem i obciążeniami udarowymi. Olej ma swój okres eksploatacji, po tym okresie jest bezużyteczny, mało tego dodam po przekroczeniu okresu eksploatacji olej może spowodować dużo szybsze zatarcie jednostki przekładniowej lub transmisyjnej przy pracy z zużytym olejem i być powodem postępującej korozji.
Dziękuje wszystkim tu zgromadzonym, którzy dotrwali do końca za uwagę, mam taką nadzieję a nawet pewność, że wspólnie z Krzysiem otworzyliśmy tym samym umysły i w prosty sposób przedstawiliśmy to ważne zagadnienie z zakresu tematyki olejowej. Autografy przez telefon, nie smartphon, jedynie przez telefon, my z Krzysiem do technologii smarphona jeszcze nie dorośliśmy, z siekierką po warsztacie ganiamy kto pierwszy wydziabie kata.
W pełni zgadzam się z pańska wypowiedzią. Doświadczyłem tego w moim mondeo. Zalałem olej mniejsza o firmę który spełniał niby specyfikacje forda. Niestety po krótkim czasie skrzynia zaczęła coraz gorzej pracować, wiec spuściłem olej który okazał się ciemna breja. Synchronizatory zabarwiony olej na dziwny kolor. Po przepłukanie i wlaniu starego typu oleju oryginalnego forda wróciło wszystko do normy. Nie zawsze co nowsze to lepsze dla naszych samochodów.
Pozdrawiam
@@user-fb4zl2wr5d Dlatego też błędem było dodanie Ceratec do skrzyni biegów bo w połączeniu z olejem zmienia swoja klasyfikację na GL-5 co za tym idzie szybsze zużycie synchronizatorów. Dla lepszego zrozumienia tematu identyczna analogia do zużywania się tarcz przy twardych klockach hamulcowych, lub klocków przy twardych tarczach. Film ten powinien być przestrogą jak nie powinno się wymieniać oleju w skrzyni VW, wszystko zostało zrobione źle i mało tego wlano o 0,5l oleju zbyt mało. Szanuję wiedzę i zaangażowanie Krzysztofa, ale w tym filmie zachował się jak amator. Sorry, ale to jest fakt, przy czym każdemu zdarzają się pomyłki.
Mojej Kia Xceed jest API GL-4 i nie wolno stosować GL-5 bo synchronizatory padną, słuszna uwaga kolegi.
To nie tylko to. Wiele firm używa bardzo lekkie oleje w skrzyniach które odpowiadają w skali olejów silnikowych lepkości w granicach 0w-40, z specjalnie dobranymi dodatkami które nie powodują zużycia sychronizatorów. Zastosowanie zwykłego Hypoid 80w-90 to zabójstwo dla takiej skrzyni. Przy tak gęstym oleju, który odpowiada (15)20w-50, w niskich temperaturach mija dużo czasu zanim dotrze on do wielu zakamarków i może nie smarować łożysk igiełkowych ze względu na ciasne spasowania i małe gabaryty przekładni. Niestety nowe skrzynie to nie przysłowiowa tokarka sprzed 50lat.
Dodatkowo jak ktoś napisał powyżej, do starego Golfa należy dolać 'z góry' jakieś 250ml. Znam takiego który zostawił skrzynie i Golfa w Colorado po tym jak wymienił sobie sprzęgło ;)
@@wiesawc1570 wlałbyś Cerateca i po synchronizatorach
Profesorze, polecam użyć do takiego testu specjalistycznego stetoskopu. Najtańsze modele można kupić za parę stówek, ale bardziej fachowe (np. SKF) to niestety wydatek około 5k :( Taki stetoskop robi naprawdę robotę i wówczas można sobie takie widmo fajnie pokroić w dowolnym programie do obróbki dźwięku :) A co najważniejsze, w większości dźwięk silniczka zostałby odizolowany :) Pozdro.
Fajny experyment po wymianie oleju jakby trochę ciszej ale po zastosowaniu cudownych odmladzaczy nie słychać różnicy lepszy byłby hipol i trociny 😄
Brawo Chrisie👍 ja zmieniam olej w skrzyni w każdym moim aucie. Kto nie smaruje, nie jedzie...
Ja zmieniam co kilka tysiecy
@@janeksosnicki9105 I bardzo dobrze niech żyją. Mam samochod terenowy czesto moczony i olej zmieniam czesto. Po za tym stac mnie na 3 l oleju. No plus mosty to 10 l
@@janeksosnicki9105 Przecież ty nie zmienisz. No i niestety rozczaruje cie. Ty nie zarobisz na tym który ja wlewam
@@janeksosnicki9105 Wątpię. Ale niech ci sie wiedzie
@@janeksosnicki9105 Ty masz wiecej niz 15 lat? Bo komentarze sa na takim poziomie
Jak zwykle super odcinek. Pozdrawiam.👍
Wydaje mi sie ze po zmianie oleju glosniej slychac zmiany biegow co zmienia sie po dodaniu cerateka 👍👍💪
Też zauważyłem głośniejsze zmiany biegów. Synchronizatory nie nadążają wyrównać obrotów przy małym tarciu. Nie jestem zwolennikiem dodatków. Mechanizmy są projektowane do zastosowania konkretnych środków smarnych i wg mnie tego trzeba się trzymać. Przykład zastosowanie oleju samochodowego w motocyklu i mokre sprzęgło nie działa jak należy. Za to częstsza wymiana oleju w silniku i skrzyni zdecydowanie tak.
O, jaki ładny kawaler, ładnie podcięty :)
Dziękuję chrisie, świetny materiał. Bardzo czasochłonny i oczywiście daje to do myślenia że nawet pedant nie powinien zapominać o skrzyni biegów 😃
Od długiego czasu używaliśmy starego oleju z opiłkami - w różnej formie - i posrebrzanych kół zębatych; to dość często spotykane połączenie, a takie skrzynie po wygrzaniu brzmią zwykle neutralnie i mają mniejszy wpływ na balans tonalny przesyłanego sygnału niż skrzynie biegów wykorzystujące oleje bez cearteka. W cady poszliśmy o krok dalej. Koła zębate są polerowane przed procesem posrebrzania, a smarowidlo wykonywana jest z dodatkiem super ultra cerateka. Zastosowaliśmy także osłonki amelininowe dla korków spustowych i przelewowych posiadające lepsze właściwości akustyczne niż stosowane wcześniej akrylowe.
Wybór dekielka ogrywa kluczową rolę w uzyskaniu wysokiej klasy brzmienia każdego koła zebatego, a wykorzystanie napędów izolowanych ceratekiem, w połączeniu z funkiel nufka olejem daje efekt w postaci najbardziej naturalnego i spójnego brzmienia.
Chrisie na pierwszy rzut oka myślałem że w 2:32 obcierasz wydechem o jezdnię że aż iskry się sypią a to odbicie światła samochodu jadącego z tyłu 😁 ogólnie materiał bardzo konkret, również czeka mnie wymiana oleju z płukanką.
Pozdro 👍
A ja usłyszałem więcej klekotania po zalaniu nowego oleju po płukance. Dla mnie efekt odwrotny 😊. Po przejechaniu 200 km chyba faktycznie ciszej. Ale to musiałbym na żywo posłuchać 😉
Mówisz o klekotaniu skrzyni czy diesla? Niestety mikrofon nie działa jak ludzkie ucho i nagrania są w czasie rzeczywistym normalizowanie pod względem natężenia dźwięku, aby z jednej strony zapobiec przesterowaniu, a z drugiej podbić wzmocnienie przy cichym dźwięku. Dlatego w mojej opinii - im bardziej słyszysz klekot diesla, tym bardziej wyciszyła się skrzynia biegów. 😉
@@LeitoAE no i tu mnie zaskoczyłeś. Dawno nie czytałem tak rzeczowego komentarza. Masz rację 😊. Przekonałeś mnie. 😊.
@@misiektoolucky159 Heh, miło mi to słyszeć. 😉 Tak po chwili do mnie dotarło, że w sumie ludzki słuch jednak podobnie "zmniejsza wzmocnienie słuchu" przy dużym hałasie, ale jednak czas reakcji jest sporo dłuższy. Np po koncercie przez jakiś czas nasz słuch jest bardziej otępiony i dopiero po jakimś czasie wraca do normy, a np rano jest bardziej czuły i takie sprzęty jak radio czy TV ustawiamy na niższe wartości głośności 😉. Oczywiście dochodzi jeszcze np ból głowy i/lub kac, co można przyrównać do ustawienia "wzmocnij wszystkie dźwięki o 20 decybeli" i wtedy upadającą łyżeczkę można przyrównać do wybuchu petardy z odległości jednego metra 🤣. Pozdrawiam 😉.
Obejrzane...łapka po 3 kroć w górę 👍👍👍
Cofanie licznika na Podlasiu
Na podnosnik i wsteczny.
Tak się da jak licznik jest na linkę. Nowe auta mają elektroniczne impulsatory
22 minuty reklamy, za takie filmy podziękujemy
U mnie w 1.9 tdi fakt wlany do silnika ceratec od początku powodował jedwabisty dzwięk do tego stopnia , że az chciało się jechać coraz dalej. Przy dojsciu do 1000 km przebiegu na ceratecu dzwiek jedwabistości jakby zanikł i odnosi się wrażenie jakby ceratec „ się skończył”.
Na filmie z porównaniami fajnie widać jak turbina dmucha, wąż od intercoolera rośnie w oczach
Dziękuję za film oraz wiedzę ;)
Świetny odcinek, tego mi od dawna brakowało. Mało kto zmienia w skrzyni, chyba że już biegi "haczą", a tam często bywa półsyntetyczny (przynajmniej u mnie był total gear- jak każdy PSA,) Powinien być wymieniany co 250k/10lat - ciężko znaleźć sprawdzone informacje, bo zwykle piszą że dożywocie (w Lanosie nie było nawet korka spustowego, trzeba było dekiel odkręcać, w citroenie nie ma korka do nalania/sprawdzenia stanu, trzeba przez odpowietrznik wlewać dokładną ilość). Zmieniłem na Valvoline w tej samej klasie choć już podobno syntetyczny i już była różnica. Do cerateca nie byłem przekonany, ale użyłem na próbę w silniku, i coś jednak daje- poza subiektywnymi odczuciami widać różnicę w spalaniu, więc pewnie dodam też i do skrzyni.
Wydaje mi się że skrzynia po ceratec'u pracuje ( brzmi) bardziej miękko. Słychać odrobinę cichszą pracę
synchronizatora między pierwszym a drugim biegiem. Według mnie, oczywiście.
To niedobrze... Masz zatem zapędy do audio vodoo typu lepsza jakość kabli dzięki podgrzewaczom, czy poprawienie jakości audio za pomocą specjalnej pasty do scalaków, której sam producent nie potrafi wyjaśnić działania...
W ogóle wymiana oleju w skrzni dla mnie to jest głupota... Osobiście nie znam nikogo kto by dbał o to i jakoś auto jeździ... Jednie widziałem automat co się zesrał przez stary olej.
Szkoda że zabrakło porównania graficznego zapisy widma dźwięku 🤔 ale ogólnie test ciekawy i pomysłowy 👍
XDD serio? Te widmo to byłby istny krzak i tylko nieliczni potrafili by odseparować poszczególne pasma badawcze, a tego nie da się idealnie zrobić, bo dźwięk jest jednowarstwowy z 1 punktu pomiarowego częstotliwości dźwiękowe poszczególnych elementów mechanizmów wspólnie na siebie nachodzą i znoszą; kiepski pomysł bez doświadczenia w separacji dźwięku. 99% ludzi i tak uwierzyłoby w to co zostałoby im pokazane na "obrazku" nawet jeszcze szybciej niż na własne ucho (mimo, że to i tak nagranie w takich warunkach, dodatkowo nie najwyższych jakości [chociaż wprawne ucho i tak słyszy to co potrzebne]), więc dla 1% ludzi (nawet zakładając, że ktoś to by idealnie obrobił tj. odsiał syf/ szum i odseparował zbędne rzeczy z tła na poczet tego co konkretnie trzeba) nie opłacałoby się tego robić. Na takie badania trzeba by było skrzynie testować w laboratorium na stole, a nie w ruchu ulicznym na aucie z cała masą innych pierdół dookoła, która "gra" od siebie ;) Różnicę słychać nawet na tym nagraniu i to jest najważniejsze, natomiast ta skrzynia tak czy siak nadal nie brzmi tak jak powinna, więc na razie jest OK, ale za jakiś czas, może XY, a może XYZ.000km (nie wiem..) trzeba będzie do niej wrócić i się nad nią pochylić ;P
bez komory akustycznej może być kiepsko.
wystarczyłby dobry rejestrator stereo, ale nadal -- pogłos wszystko zatłucze.
Uspokój się, bo zlecą sie audiofile i na swoim sprzęcie wykryja ze wtrysk na 3 garze leje po sciankach. :)
@@wilkwilku5578 leje po ściance i piana na dwa palce ;)
@@wilkwilku5578 nie na 3 a na 2-gim i nie po sciance a po denku tłoka a to takie dzwonienie to nozyczki w apteczce w bagażniku...
U mnie w golfie 4 była duża różnica po wymianie oleju ale dopiero po kilkunastu kilometrach. Biegi chodzą dużo lepiej. Płukanki nie robiłem
Cerayec działa najlepiej dopiero po jakimś czasie. Przynajmniej ja mam takie wrażenie po kilkukrotnym zastosowaniu w tym samym silniku. Potwierdzam te opinię :)
W końcu stać jakaś firmę na reklamę u krisa :)
👍😜😉
Procesor Riss Wera Tools :D
Extra filmy .
i jest Sub. Czegoś takiego szukałem. z tym mikrofonem to dobry patent, musze wypróbowac, bo od roku borykam sie z problemem "wycia" w trakcie jazdy w zakresach obrotów 1700-2000 i 2500-2700 na każdym biegu. Na luzie czy na postoju zadajac te obroty, brak objawów wycia. Rezonans przenosi po całej kabinie
Wymieniłem kiedyś olej w skrzyni w scenicu i dodałem ceramizera. Przed operacją skrzynia lewarek chodził ciężko, skrzynia głośno. Po tym zabiegu skrzynia się wyciszyła a biegi chodziły jak w masełku. Zrobiłem autem 60 tys km i efekt był trwały. Sprzedałem auto z przebiegiem 260 tys.
Siemka Profesorze ✋ Ciekawe ,ciekawe. Dzięki za te informacje. Pozdro
@Tomasz dobry scherlock :D
Zawsze jak kupuje Auto zmieniam olej w skrzyni jak wszystkie płyny to wszystkie oleje hamulcowy chlodzenia i mam spokój że to zrobione dam za 2 stówki więcej nie umrę
ollej do skrzyni za 200 zl ? ciekawe
@@biniusia Miałem na myśli cenę oleju do skrzyni ,płynu chłodniczego i hamulcowego cenę podałem tylko orientacyjnie + coś dla mechanika
@@kolo4079 w moim zmiana oleju w automacie 1400 zl
@@Morcin00 U mnie w E60 automat zapłaciłem 1 tyś zł za wymianę w skrzyni w silniku chyba wchodzi coś ponad 6 czy 7 litrów? 5/30 Castrol a to też więcej niż te bolące 200 zl ludzie ja tylko podałem przykład że przy jakieś cenie auta np 5 tys lub 50 tyś to te 200 zł to nic aby mieć święty spokój Proszę czytajcie że zrozumieniem
@@kolo4079 to w sumie nie jest istotne za ile bo bedzie za tyle ile ma byc :p trzeba wymieniac w manualach i automatycznych
Ty to masz łeb Profesorku 😄😄
A może by tak odcineczek o szerokopasmowej sondzie lambda?
Profesorze, co sądzisz o dodatku z dwusiarczku molibdenu do skrzyni?
Ooo tak...klucze WERA! Sam grzebie hobbystycznie przy samochodach ale wykosztowałem się na klucze WERA i niebo a ziemia. Nie to że nie polecam innych (tengtools, facom i wiele innych) ale No no wera pod względem, rozwiązań i i przyjazności użycia wygrywa
aaaśśś miee Profesurze zaskoczył,nie wiedziałem że z ciebie taki meloman,mam już
Caddy na testach? 😏
Chrisu żadnej maszynki nie oszczędza! 🤓🤠😃👌
Hej Profesorku. Od kilku lat stosuje płukankę do silnika co wymianę oleju na początku liquid moli później ceramizery ceratec . Teraz zamiast płukanki stosuje czystą naftę a zamiast ceramizery molibden Mos2 i mam wrażenie że jest lepiej niż na ceramizerze i jest dużo tańszy. A co do płukanek to nie mal to czysta nafta ale dodatkami.
Kiedyś było u profesora: #nafta jest najlepszą płukanką nie mówiąc o ropie, dziś #liquimoly :). W sumie spoko ale warto było by poinformować widzów że film sponsorowany.
Doskonały film.
Olej z wątroby rekina 👌
Tak
Hej majster, powiedz kiedyś wszystkimi fanom motoryzacji że drewniane zamienniki nie spełniają oczekiwanych rezultatów. Trociny w skrzyni, drewniane klocki i tłoki nadają się do kominka a nie do auta , no chyba że do budowy zabawek. Trociny mogą co najwyżej doprowadzić do zatarcia wszystkich łożysk w skrzyni. Profesor kręci film o czyszczeniu skrzyni i wylaniu świeżego oleju z dodatkiem żeby skrzynia miała czyste warunki pracy a tu inny wymyśla żeby zasypać trociny. Proponuję takim osobom przeprowadzić test z trocinami w skrzyni biegów na własnym aucie.
bardzo dobry materiał👍👍👍👍
Fakt, po użyciu tego cera...czegoś tam przestałem słyszeć ciche dźwięki.
W Lanosie mojego taty, zmienialiśmy olej w skrzyni po 21 latch od wyjazdu z salonu (przebieg tylko 150 000km). Zmieniliśmy olej 80W90 na 75W90, dwa razy (pierwsza wymiana robił za płukankę). Do drugiej właściwej wymiany oleju dodaliśmy Liquy Moly MoS2 - dodatek do manualnych skrzyń biegów. Zmiany po wymianie oczywiście na duży plus, dwa lata minęły i skrzynia nadal chodzi cacuszko.
podwoiłeś wartość lanosa
@@EkoKolo_Katowice Kupię go teraz za pisiont złotych😆
Bo teraz te Luqiuy Moly to przeciez must be co nie ? Do obiadu też dodajecie ?
O matko i córko!! jakim prawem ta skrzynia wytrzymała 21 lat bez Liquy Moly MoS2 ? powinna się rozsypać po wyjeździe z salonu bez tego środka!
@@leddjon1166 dla psychiki właściciela na pewno. Silnik czy skrzynia są szczęśliwe :D a swoją drogą jakieś osady się pojawiły, co to jest i dlaczego się pojawiło wykazałoby pewnie laboratorium. Ja nigdy nie stosowałem płukanek, a kręciłem po kilkaset tysięcy w starych furach. Oleje tylko najtańsze orlenowskie o odpowiedniej specyfikacji, ale za to nigdy nie przeciagalem terminów wymian. Teraz może trzeba bardziej dbać ze względu na większą dokładność, wysilenie jednostek. Ważne też żeby drogi Chris ulokował raz na jakiś czas jakiś produkt, co by miał coś z tego jutubowania :) mi po wymianie oleju w skrzyni zawsze wydawało się, ze skrzynia lepiej wbija biegi. Ile w tym autosugestii, nie wiem :D
Profesorku spróbuj zastosować dodatek do oleju : Lucas Heavy Duty Oil Stabilizer. Stosowany w USA. można również bez problemu zakupić w POLSCE. Zainteresuj się tym specyfikiem, bo moim zdaniem warto.
Klepie ten diesel elegancko 💆♂️
Chris!. Efekt jak,, Nowe Szaty Króla,,. Modrzy zauważą zmianę😉🤣. Następnym razem spróbuj zasłonić mikrofon gąbką(albo jakiś stetoskop) , to nie zbierze odgłosów silnika. Moje ucho nie separuje tak jak,, mądre,,. Pozdrawiam.
Na dobrych kolumnach estradowych słychać różnice 👍 fajny pomysł z kamerą i mikrofonem 👍
Gdyby silnik nie zakłócał było by słychać różnicę.
Volvo S60. Po wymianie sprzęgła w warsztacie polecanym, który się tylko Volvo zajmuje biegi zaczęły ciężej wchodzić. Wymieniłem olej, dodałem ceramizer i kompletnie brak różnicy pod każdym względem. Dźwięk taki sam, kolor zużytego oleju taki jak nowego. Partacze przy wymianie sprzęgła powinni wyczyścić i nasmarować wałek sprzęgłowy. Nawet Volvo w instrukcji wymiany sprzęgła o tym piszę ale oni twierdzą, że skrzynią do wymiany chociaż przed wymianą sprzęgła była idealna. No i teraz muszę sam się za to zabrać
A na już myślałem, że będzie test na skrzyni w ursusie 😅
A może chcesz zrobić testa taki sam ale auto ma 150k i ma 33lata nigdy olej nie był wymieniony 😁
koleżeńska dobra rada, bo fajnie prowadzisz projekty - tracisz oglądających na samym początku hasłem "SIE MA" ..... to symbol skrajnej lewicy, a wiemy, co za tym się kryje. Pozdrawiam normalnym DZIEŃ DOBRY, WITAM SERDECZNIE,
A co ma polityka do tego filmy masz coś zglowa nie tak
Ja w zeszłym roku dodałem ceramizer do skrzyni po wymianie oleju i szczerze mówiąc różnicy nie zauważyłem.
Krisie najlepiej by było z dużej górki na zgaszonym silniku powajchować wtedy lepiej słychać trzewia;)
Dzień dobry.Krzysiu wracając do Twojego materiału o automacie ,mógłbyś podrzucić jaka rolę odgrywają w niej sprzęgła jednokierunkowe?
Ceratec do skrzyn to 20ml/1L oleju wg zaleceń luqui moly. Większa ilość to problemy z wrzucaniem biegów. Sprawdzone na skrzyni golfa 3.
chce dolać ten preparat do skrzyni 30 letniej skrzyni mercedesa tam producent zaleca olej atf od automatów i teraz pytanie czy 50ml na 1.6L mu nie zaszkodzi bo wyje lozysko na luzie skrzynia rozebrana w mak żadnych luzów na łożyskach a hałasuje....
Do Audi a6 c5 były dwa oleje kupiłem błędnie zły i skrzynia bardzo blokowała, nie wpuszczała biegów nawet na siłę
Zmieniłem na ten następny, ten sam producent chyba castrol...
I bajka, lżej wchodzą biegi, nie czuć dziwnego stukania pod ręką, ciszej chodzi.
A zły olej który nie wpuszczał biegów sprawdził się w starym Ducato na zgrzytanie przy zmianie
Dobór oleju jest bardzo ważny, nie koniecznie na taki jak sugeruje katalog (może to wynikać z błędow)
Profesor jestem w szoku bo w swoje octavii 2 rok 2008 i miała przejechane jakieś 220tys km i postanowiłem wymienić olej w skrzyni manualnej ale olej nie był wiele ciemniejszy niż Ty zlaleś swój świeży. Nawet przy zlewaniu sam byłem trochę w szoku że olej jest dość jasny. Dodam tylko że auto zakupione przy 160tys km a wątpię żeby wcześniej 1 wlasciciel wymienił bo on serwisował w ASO a tam wiadomo jak jest "ECO" tam się nie wymienia 😜🤣
Hmm , jak u siebie wymieniałem olej , przy 200tys. to był czysty jak nowy , co mnie bardzo zaskoczyło.
Miałem "przyjemność" jeździc polonezem z 83 roku... Wzrost czestotliwości wycia ze wzorstem prędkosci w tym przypadku oznaczal wymiane mechanizmu różnicoego... Najgłośniej wyło przy stałej prędkości..
Siemano majster
Jest lepiej finalnie 👍
Jak lozysko bedzie lecieć to nie bedzie slychać i cyk w trasie niespodzianka i do mechanika profesora pieniazki zostawic:D Krzysiu, a czy znasz jakiegos cerateka zeby wyciszyc wir w baku?
Somsiad zastosował metodę taką, ze auto na kołkach postawił i teraz mówi, że wiru w baku nie słyszy, ale za to nogi go zaczęły boleć i zelówki w butach jakoś szybciej zdziera.
Daj pan zwężki na wezykach od paliwa 🤣
Chrisie, plukanka do silnika? Co ile wymian oleju w silniku uzywasz plukanki?
Kris ale na 3 chyba dzwiek sie niezmienil trochę słychać na każdym nagraniu . Oczywiście różnice tak jak mówisz Ty najbardziej mogłeś poczuć jako kierowca . Pozdro fajny film .
Ceramizery działają, ja w dwa swoje silniki wlałem i po przejechaniu wymaganej ilości km dźwięki wyciszyły się o 2 decybele - zarówno w dieslu jak i w benzynie.
Do skrzyni też wlałem jeden ale nie uciszyło jej mimo częstych wymian oleju, musiałem ją wyjąć, rozebrać, zmienić dwa łożyska w tylnej obudowie i łożysko wałka sprzęgłowego i dopiero się uciszyło. A dźwięk był taki, jakby miała się rozpaść. Robiona była przeze mnie 4 lata temu wcześniej jako swap z diesla do benzyny, zajechana niesamowicie.
Po wlaniu cerateca do skrzyni zaraz synchronizatory padną
@@tomaszstrzelecki5921 a gdzie wyczytałeś takie bzdury? Jakoś moje synchronizatory mają się dobrze a rozbierałem skrzynię w drobny mak.
@@TermiFNFAL Tego nie trzeba nigdzie czytać to są podstawowe prawa fizyki, Jeśli utwardzisz zęby danego biegu a nie utwardzisz synchronizatorów bo są z innego materiału, którego ceramizer nie jest w stanie utwardzić będziesz miał zbyt dużą rozbieżność w twardości, twarde zęby biegu zniszczą miekki synchronizator, Fakt nie stanie to się po 5 czy 10k ale zniszczą go bardziej aniżeli gdy twardość współpracujących ze sobą elementów nie jest aż tak skrajna. Prosty przykład szlifierka czy wiertarka z plastikowymi trybami w połączeniu z aluminiowymi czy metalowymi ile to wytrzyma sądzisz? Rozumiesz te prawa fizyki?
@@tomaszstrzelecki5921 się dobrze czujesz? Jakie prawa fizyki? Zdajesz sobie sprawę jak działa synchronizator? Jest on zbudowany głównie z miedzi a zęby przesuwek są stalowe. Widziałeś kiedyś synchronizator 1 biegu w skrzyni z nalotem 300k?
Oprócz tego, czy wiesz jak działa ceramizator? Od czego wytwarza się powłoka ochronna? Od tarcia i od temperatury. Gdzie masz tarcie i temperaturę na przesuwkach biegów i synchronizatorach? To nie są elementy obciążone. Elementy obciążone są to koła zębate o zębach skośnych poszczególnych biegów. Tam wytwarza się tarcie oraz temperatura i to właśnie te powierzchnie ceramizator zabezpiecza. A wiesz gdzie jest największe tarcie na synchronizatorze? Od jego wewnętrznej strony, gdzie styka się z kołem danego biegu, a nie na zębach. Podstawowe prawa fizyki i chemii. Doucz się trochę zanim zaczniesz farmazony rozpowiadać na prawo i lewo.
Kiedy ostatnio rozbierałeś jakąś skrzynię biegów? Bo ja wczoraj.
Właśnie odpowiedziałeś sobie na pytanie. Sam się wkopałeś. Na wykładach z maszynoznastwa chyba po auli z dziewczynami w bierki grałeś. Po dodaniu do Oleju GL-4 ceramizera zamieniasz go w GL-5 Czy dalej mam tłumaczyć? Czy rozumiesz co napisałem? Dodajesz dodatki, które tam znaleźć się nie powinny i nie znasz sie na podstawowych zasadach Fizyki, dlatego rozbierasz skrzynie i w twoim interesie jest aby po jakimś czasie klient wrócił
Pozdro 👊👊 Łapka wjechała 👍👍
Mam skrzynię manualną 5-biegową JCX ( golf V 1.9 BXF 300.000 km przebiegu udokumentowane ,niestety jeżdżone "w koło komina " a nie na trasie ) Skrzynia zalana 2 litrami oleju + 300ml ceratec ,skrzynia trochę ciszej pracuje niż przed wymianą oleju to jedyne co obiektywnie mogę potwierdzić , więcej nic się nie zmieniło ,wszystko działa poprawnie . Nie wiem czy cichsza praca skrzyni to zasługa ceratec-a czy może nowego oleju . olej przed wlaniem do skrzyni został starannie wymieszany z ceratec-iem tak że powstało coś na kolor emulsji .Od wymiany przejechałem około 1600km .Przed wymianą Skrzynia trochę "wyła" przy prędkości 75km-85km i to bez znaczenia na jakim biegu ,po prostu w tym zakresie prędkości było słychać delikatne "wycie" teraz jest znacznie lepiej .Pan który naprawia skrzynie biegów powiedział mi że bardzo często w volkswagenach skrzynie wyją gdyż są obecnie robione cytuje z "gównolitu" oczekiwanie na naprawę skrzyni to około 3-4 tygodnie no i oczywiście trzeba zostawić samochód lub dostarczyć samą skrzynie biegów.koszt naprawy 2-2,5tys. zł. Wspomniany wyżej Mechanik powiedział mi że mogę spróbować wymienić olej na nowy i wlać go trochę więcej niż fabrycznie to powinno trochę wyciszyć skrzynię . Nie mogłem pozwolić sobie żeby zostać bez samochodu na tak długi czas ,postanowiłem więc skorzystać z rady i wymienić olej w skrzyni na nowy oryginalny volkswagena oraz dodać ceratec-a na bogato , olej wlewałem po przez otwór czujnika wstecznego biegu ,wystarczył kawałek wężyka i lejka, zero rozlewania oraz można troszkę więcej wlać czego nie da się wykonać przez otwór wlewowy gdyż olej po prostu się wyleje na głowę wlewającego.Jak widać na moim przykładzie ceratec nie uśmiercił skrzyni po mimo że wlałem go 3 razy więcej niż proponuje producent .Pozdrawiam!
Profesorze Krisie, może następnym razem jak będziesz próbował skrzynie biegów to rozpędź auto i wrzuć na luz, wtedy będzie lepiej słychać samą skrzynię (tak, wiem, że nie będzie tak samo obciążona bo nie ma wtedy napędu od strony silnika) a nie dźwięk pracującego TDI. Na słuchawkach różnica jest słyszalna.
Krisie a ten 2 pomiar to przed czy po wycięciu Kata. 🤔🤔🤔🤔🤔
Łoo panie, na tych ujeciach 2:33 - 2:45 wygląda jakby iskry szły. To juz za późno na wymianę oleju ;)
Jednak koncerny olejowe stać na Krisa...
Chyba lepszy efekt byłby gdybyś testował głośność skrzyni na podnośniku gdy auto by sobie wisiało zamiast jechać, lecz może się myle bo mniejsze opory.
Dokładnie, opory znikome
Mam "japońskie" przyzwyczajenia , czyli jak nakazują ich tabelki czynności obsługowych,po 60.000 km wymieniam zawsze olej w skrzyni manualnej. Bez płukanek i innych dodatkowych dochtorów, czy cudownych dodatków.Zero problemów ze skrzyniami,no może poza cieknącym uszczelniaczem półosi,ale to raczej wina zimmeringu.A swoje lata mam i dobrze ponad dwa miliony przejechałem.
Kiedyś w sc1.1 w skrzyni wymieniłem olej i to był błąd zaczęła wyć jak wściekła może miała Moto doktora nie wiem ale miałem zapasową do wymiany skrzynie i ucichlo
U mnie to samo w dwoch autach, po wymianie oleju skrzynia zaczela w obu wyc, nic mnie nie przekona zeby wymieniac olej w skrzyni w manualu
@@pppppp6490 pewnie nieodpowiedni Olej albo ilość zła
@@damianursusc362 pewnie to ty durny jestes
@@pppppp6490 po co takie docinki ?
Miałeś skrzynie trupa , piszesz że wymiana szkodzi ...
Było wlać z powrotem stary olej 😁
Ja nic nie słyszałem ale spoko pozdro 👍👍👍🖐️🖐️🖐️
A dwusiarczek molibdenu? Warto dodać do nowego oleju? Za miast cerateków czy innych ceramizerów.
Pomiar głośności rób laryngofonem z hełmu czołgistów. Bo mocno słychać silnik.
Czy w tym egzemplarzu ten olej również łączy się z mechanizmem różnicowym ?
Raz dalem wymienic olej w skrzyni automatycznej... po jakims czasie przestsla dobrze dzialac. Sprzedalem jako uszkodzony... Nigdy wuecej wymiany oleju w skrzyni biegow!
Ja w manualu wymieniam olej co 50 tys km, bez żadnego cudowania i jedyne co zauważyłem, to że biegi łatwiej wchodzą na całkiem zimnym przy dużym mrozie
w pierwszej zlewce jest sam olej. W drugiej z płukanką, (czyli rozcieńczony) stąd mała różnica wizualna.