Motorozási technikák, 9. rész: Fékkezelés közúton - Onroad.hu
Вставка
- Опубліковано 28 гру 2024
- Sem vészhelyzet, sem extra dinamikus haladás nincs, csak normálisan túrázol vagy közlekedsz. De itt is fontos, hogy kezeled a két féket - és miért.
onroad.hu/tamog... - Amennyiben tetszett a videó, kérjük támogass minket!
Cikk az Onroad.hu-n: onroad.hu/2019...
The vildeo in English: • Rider techniques, part...
Amennyiben támogatod az Onroad.hu csapatát, videóinkat a nyilvánossá válás előtt - az elkészülésük után azonnal - megkapod és megnézheted! További információ: onroad.hu/tamog...
nagyon tetszett és tovabra is érdekel imádom a motorokat
Löszönöm ismét! :-) Mint mindig hasznos! Duál fékem van de én rásegitek érzésessel az elesőfékkel.
A cikkben írtam egy gondolatot róluk - itt külön nem kaptak hangsúlyt a videóban.
Városban lámpától lámpáig meg "városi kanyarokban" egyfolytában használom a hátsóféket!! Megszokás kérdése.
Hasznos sorozat! Lehetne kanyar közbeni fékezés/motorfék használat? Mik a hatásai, kisodródás, bedőlés stb.?
Igen lesz. Kicsit később, de lesz.
Lehet en vagyok hulye / abs nelkuli motorokat vezetek/ de ki a tok nem hasznal hatso feket? Eletem elso pofara eseset elso fek miatt produkaltam, azota mindkettot hasznalom......
Meg lennél lepve, milyen sokan! 😥
@@onroadvideo Ez rettento ijesztoen hangzik 😱
@@Fikusz1 Ez van sajnos.
@@onroadvideo Mondjuk azt nem értem a motorosoknál,hogy azt nem gondolják nem dísznek van a hátsó fék egy motoron. Ha nem lenne rá szükség a gyártó nem rakná rá.
Biztonságtechnikai tréningen, azt tanultam hogy vészfékezéskor mind a 3 féket használni kell. Tehát hátsóval inditok aztán első és közben nem húzom be a kuplungot csak amikor már fulladna le. Erről mi a véleményed? Gyakorlatban ösztönösem behúzom a kuplungot mert már túl sok mindenre kell figyeljek amikor nem teszem és ha nem kapom el időbe akkor a fulladás miatt furcsán viselkedik, megdob a motor.
Ez sajnos teljes tévedés. 😞
Nekem tréningen azt mondták - hogy bár igaz az, amit neked tanítottak, hogy motorfék is segít a vészfékezésnél - húzza be az ember a kuplungot, mert ha lefullad a motor és blokkol a hátsó kerék e miatt, akkor az nagyon para, mivel nem tudod irányítani lényegében a motort.
@@jofry4723 Lesz erről egy részletes videónk. A lényeg röviden: 1. A motorfék hatása elhanyagolható az üzemi fékekhez képest. A lefulladás sokkal nagyobb baj. Ezért húzzuk be a kuplungot a vészfékezés elején. Azzal együtt, ahogy bezárod a gázt. 2. A hátsó kerék blokkolásától semmi baj nincs a motor irányíthatóságával! Csak abban az esetben, ha lenézel a motor elé röviden.
Kuplungot be kell húzni mert ha lefullad, blokkol a kerék...elesel... De tovább megyek... Mi szűnik meg egy modern motornal ha lefullad,??? Dobpergés az abs ami vészfék közben ha volt de hirtelen nincs elég para
80%-ban a hátsót és a motorféket használom, igaz duál fékrendszerű motorom van, ami a hétköznapi forgalmi helyzetekben nagyjából feleslegessé teszi az első fék sűrűbb piszkálását. Az elsőt leggyakrabban (a fent prezentált) vészfékezésnél és versenypályán használom.
A duál fékek ezt erősen felülírják - ezt a cikkben írtam le részletesebben.
Gondolom, azért egy V2-es motornak erősebb a motorféke, mint egy sor4esnek, bár ezt úgy írom, hogy a két fék használata (, amennyiben szükséges), elengedhetetlen.
Közúton igenis sokkal jobban meg lehet állni(!) a két fék együttes, helyes használatával. Aki mást állít arra senki se hallgasson mert az nem tud motorozni!
Egyszerűen nem értem, mi vezet valakit arra, hogy mondjuk télen ne nyúljon az első fékhez. A videón fagyott és brutálisan csúszott. A motoron meg full bütykös van. Mégis tisztán látszik, mennyivel hatásosabb az első fék. Meglep, hogy milyen sok hozzászóló kardoskodik ilyesfajta téveszmék mellett. Makacs, konok módon. 😥
Egyszerű. Nem tudnak megfelelően ülni a motoron, és rátámasztanak a kormányra. Az meg ugye egy megcsúszó első keréknél nem feltétlen hasznos. Tóth Zoli beszélt erről egyik videóban pár éve. Nem lehet két kézzel egyforma erővel támaszkodni. Ha csúszik a kerék, akkor azonnal oldalra. Ettől f.snak legtöbben. Ehhez még hozzá jön a "nem tudom elengedni a féket" berögződés, és már ki is alakult az elsőfékfóbia. (szerintem)
Háh, első
Én fogok elsőnek jól fékezni közúton :O
Es a tanulság 2 ütemű motornál ne motorfékkez! Mert nincs olajozás olyankor!
Pontosan!
En is csak az elso feket hasznaltam ameddig pofara nem estem :D
Soha nem késő fejlődni! 😉
Milyen szépen látszik az elsővel való fékezésnél a 2 fokozat. Meg az is, hogy van bal tükör azon a motoron. Ez pl. több tréningen is kimaradt a vészfékezés/első fék használata oktatásából. (legalábbis ahol eddig voltam...) Vészfékezésnél ezt a finom első mozdulatot talán a legnehezebb megcsinálni, hogy nem rántom be mindjárt hülyegyerek módjára, hanem adok időt, a teleszkópnak, és a guminak is.
Nagyon fontos!!! NINCS 2 FOKOZAT! Ez egyetlen folyamatos préselő mozulat.
Akárhogy is nézem, 2:24 környékén ott az a 2 fokozat. Először behúzod fogáspontig a féket, utána növeled az erőt.
@@gessztenye1 Nem, az egy mozdulat. Mindig úgy fékezek.
Egy másik iskolában pontosan ugyanezt a mozdulatot határozottan 2 fokozatnak, 2 ütemnek tanítják. Kár, hogy ennyire eltérőek a definíciók iskola és iskola közt. Egyszeri júzert eléggé megkeverhetik. No, majd meglátjuk a tréningen, gyakorlatban.
@@gessztenye1 Lesz egy külön részünk a vészfékről. A progresszív mozdulat helyes kivitelezése nagyon fontos. Azért nincs 2 fázis, mert a járműfizika egy folyamat. Nem lehet egy teleszkóp összenyomódását, egy gumi szétterülését vagy melegedését A és B részre osztani. Éppen ezért a fékkar préselése is egy folyamatos mozdulat. Ezt diktálja a fizika és a logika is.
Hiányolom az esőben való fékezéssel kapcsolatos videót. Kezdő vagyok, és a napokban kellett volna vizes úton megállnom, nem mentem gyorsan, és próbáltam megállni, de egyből ment ki a motor segge, és inkább elengedtem. Sajnos így át is csúsztam a piroson, vagy ez vagy a borulás.
Nincs két egyformán fékező motor .Erre minden motorosnak rá kell érezni! Gondolok itt amotor súlyára, az időjárási körülményekre,az út állapotára, és nem utolsó sorban a gumika. Ez az amivel nem szabad spórolni! Egy kopott rendkívül vaszélyes lehet ,még egy abs - es gépen is! A hátsó fék jó,ha lassítani akarunk de ha meg szeretnénk állni az elsőt is használni kell!
Az egész videó mondanivalója csak annyi lett volna, hogy nagyjából minden motoron mindenki használja mindkét féket. 😊
Senki nem mondta a videóban ,hogy az első féket nem kell használni és nem az a leghatékonyabb.
Jó ez a sorozat csak az a baj hogy ezeket nem tanulja meg az ember amikor csinálja ajogsit. Elég gyász hogy külön kell ezeket megtanulni lehet hogy az illető soha nem tudja ezt meg és évekig balfaszkodik az utakon... Miközben okoskodik hogy 20éve baleset mentesen motorozik 😀
Mi ennyit tudunk tenni.
És ez örvendetes hogy foglalkoztok ilyennel!!
Elmész egy tréningre és megtapasztalod. Ráérzel úgyis a motorodra.
*bütykös (terep) gumi van a járgányon, és bitumenen történik a bemutató a fékezésről.*
Mi a probléma? Nem vészfékezésről van szó, hanem normál közúti lassításról. Ezzel a gumival közlekedek, szoktam fékezni közúton is. Tényleg: mi a gond ezzel?
Persze, hogy csak a hátsó az olcsó mert egy pár van benne ,elől viszont Két pár ami dupla annyiba kerűl naná,hogy csak vészfékezéskor használom.Amúgy is itt van ABS es a mocimon Úgy,hogy tök mindegy.
Ha ezt komolyan gondolod, akkor nagy a baj. 😥
@@onroadvideo 28 év esésmentesen, télen is motorozok napi szintem, mondjuk télen csak munkába ,télen meg pláne nem használom az elsőt.
@@realman444 A mondás szerinr tanulni soha nem késő. Ezt nagyon komolyan gondolom. (Édesapám nagyon sok évet közlekedett balesetmentesen, mégis szörnyen rosszul vezetett.) Szerintem elzárkózni a fejlődéstől nem bölcs dolog...
@@onroadvideo nem tudom hova tanulhatnek meg,volt 6 ev futarkodas is napi 12-13 ora,a leg gyorsabb voltam mindig,es alig koltottem fekbetetre.....
@@realman444 ja, akkor sehova. 😁