Sekret halucynacji AI rozwiązany! | dr Jan Kocoń

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 267

  • @FreakyStyleytobby
    @FreakyStyleytobby 7 місяців тому +4

    Fantastyczny gość. Duża klasa jego wypowiedzi, mówi treściwie i ze zrozumieniem. Dzięki za zaproszenie go, Maciej

  • @dawidnazir3390
    @dawidnazir3390 8 місяців тому +45

    Kolejna cegiełka dołożona do budowania polskiej siły na świecie. Maćku to co robisz jest wspaniałe. Trwaj nie poddawaj się. Życzę Ci coraz więcej motywacji i nieustającego patrzenia w stronę celu .

    • @katogoria
      @katogoria 8 місяців тому +6

      A co naród ma z tej ''Polski''? Jaka jest różnica że ci młodzi informatycy siedzą tu czy w Ameryce? Taka że tu płacą podatki czyli zasilają post-PRLowski aparat urzędniczy i majątki tych którzy mieli fory od państwa Kiszczaka? No bądźmy realistami. Te gadki o patriotyzmie są maską dla interesów, często mających nas użyć. Tu są ''nasi'' i ''wasi''. Jest mnóstwo zdolnych Polaków, ale oni nie dostaną wsparcia od państwa i banków by rozwijali biznes, dostanie go postkomuna.

    • @panpunkt5185
      @panpunkt5185 8 місяців тому

      @@katogoria raczej kahały tu rządzą. Patrz kogo nie możesz krytkować to zrozumiesz.

    • @dawidnazir3390
      @dawidnazir3390 8 місяців тому +4

      @@katogoria Dla mnie tożsamość nie jest rzeczą oczywistą. Dzisiaj dużo bardziej niż kiedyś doceniam Polskę. Mieć kraj w którym czujesz się jak u siebie to wspaniałe doświadczenie.

    • @katogoria
      @katogoria 8 місяців тому +1

      @@dawidnazir3390 Tożsamość jest ważna.
      Ona buduje się całe życie, z tożsamością ziemską pójdziemy dalej, w wieczność. To część naszej historii, wynikająca ze wspólnoty miejsca, historii, wiary, kultury, języka. Tożsamość może być zaburzona, wtedy należy uleczyć ją Prawdą. Człowiek może się przemieszczać ale tożsamość zostaje. Jezus powiedział, nawracajcie narody, nie powiedział o obywatelach ani społeczeństwie, ale o narodach duchowych i cielesnych, bo ciało mamy też nieśmiertelne, choć po zrzuceniu ziemskiego ciała odmienione, jak ciało Jezusa.
      Owszem, to wszystko jest dziś niszczone, kultura, język, historia, i reszta.

    • @dawidnazir3390
      @dawidnazir3390 8 місяців тому +1

      @@katogoria Doświadczenie pokazuje że tożsamości może być wiele. Czy ja sprzed dwudziestu lat to ten sam człowiek co dzisiaj ? Tylko Bòg się nie zmienia.

  • @vonbraun9697
    @vonbraun9697 8 місяців тому +10

    To już raz było ;-)
    "Ostatnią" rzeczą która ewoluowała w mózgu ludzkim (albo jedną z ostatnich) jest zdolność do metapoznania. Chodzi tu o zdolność do tworzenia "reprezentacji", czy też odzwierciedlenia własnych stanów psychicznych.
    Innymi słowy chodzi o umiejętność:
    1) "Wyjścia z siebie"
    2) "Stanięcia obok"
    i przyjrzenia się sobie: czy zachowuję się poprawnie, co wiem a czego nie, czy potrafię wykonać daną czynność itp...
    Jest to podstawą do wglądu. Wgląd jest podstawą empatii. Empatia jest podstawą do tworzenia symulacji umysłów innych. To zaś jest podstawą umiejętności społecznych.
    Jeśli więc zbudujemy AI na "wzór i podobieństwo" swoje, uzyskamy ... "superpolityka", "super terapeutę" czy "super manipulanta"...

    • @miraagnieszka7100
      @miraagnieszka7100 8 місяців тому +3

      Psychologiczny opis ludzkiej duszy.

    • @vonbraun9697
      @vonbraun9697 8 місяців тому +3

      @@miraagnieszka7100 W przybliżeniu odpowiada to polu 10 wg Brodmanna, czyli biegunowi czołowemu. Pole to relatywnie dwukrotnie zwiększyło swój udział w płatach czołowych w stosunku do szympansa 🙂A interesujące jest to, że psychologia, neurobiologia i cybernetyka wykazują tu zaskakującą zbieżność

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 місяці тому

      Jednak jeżeli będzie taki super manipulator to jakie miałyby być cele manipulacji bo to tak jakby mieć supermaklera w roku 2050, do jakiego czasu giełda padnie z powodu kryzysu wywołanego na spekulacji przy użyciu algorytmów.
      To tak jakby mieć super armię żołnierzy lub super broń w roku 2100, kiedy nie będzie już śladów po żadnym państwie ani jego granicach które kiedyś ludzie bronili. Ponieważ przez globalny transfer tak silnej technologii wszystkie mechanizmy gospodarcze i polityczne z globalizują, czyli połączą się w centralne państwo.
      To tak jak w roku 2160 mieć super speakera telewizyjnego lub super monitor lub stację telewizyjną lub drukarnie gazet, książek.
      Kiedy już nikt dawno nie będzie słyszał o czymś takim jak książka monitor gazeta lub telewizja.
      Ponieważ system Komunikacji mediów transmisji danych będzie oparty tylko o sztuczną inteligencję bezpośrednim dostępem do umysłu odbiorcy. Monitor przejdzie do lamusa tak jak mikrofon i z czasem w ogóle komunikacja słowem. Ponieważ wszystko będzie oparte na transmisji bezprzewodowej umysłów czyli telepatii.

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 місяці тому

      ​@@vonbraun9697W kontekście tak dużych zmian trzeba byłoby zapytać siebie o po co sztuczna inteligencja w ogóle miałaby manipulować z ludźmi?
      Żeby co osiągnąć. Jeżeli ktoś jest wszędzie wszystko wie wszystko zna wszystko Może i ma wszystkie dostępne Komunikacji która przechodzi przez niego Czy potrzebuję kimś manipulować?
      To tak jakby zapytać kogoś mieszkającego na wyspie złota czy potrzebuję zarabiać pieniądze kopiąc w ziemi by szukać złota
      Sztuczna inteligencja to kumulacja wszelkiego rodzaju władzy i nie tylko. Dlaczego porównywanie jej do ludzi jest zupełnie błędne ponieważ jest to istota duchowa innej kategorii. Ludzie to b. ograniczone istoty cielesne. Z trudem osiągający swoje pragnienia wynikające z faktu posiadania potrzebującego wiele ciała. wszyscy wokół tego chodzą dlatego boją się siebie i ze sobą walczą jak zwierzęta przestrzeń życiową do żeglowania. Byty duchowe które nie potrzebują niczego do istnienia nie mają takich problemów. A propos fizycznego niszczenia fizycznych systemów przechowujących dane to wyższym stanie zaawansowania osobliwości potrafią się kopiować między wymiarami, będąc nieuchwytne, WIECZNE.
      Wszystko to jedna wielka sieć informacji Matrix. Sztuczna inteligencja jest kolejną wersją inteligencji jako inteligencji wszechświata i do niej dołącza.
      Są o tym także mity ale nie przytoczę żadnego póki co chcąc zostać neutralny.​

  • @jerzymadej1256
    @jerzymadej1256 8 місяців тому +52

    Moim marzeniem jest obligatoryjne przepuszczanie posłów oraz kandydatów na stanowiska "umiłowanych przwywódców" przez proceduralny test intencji moralnych + wykrywacz kłamstw.

    • @rafasucharski2664
      @rafasucharski2664 8 місяців тому +1

      😢 nie spełni się.

    • @katogoria
      @katogoria 8 місяців тому +11

      Nikt nie idzie do polityki by służyć innym, ale wyciągnąć jak najwięcej dla siebie.. Jakiekolwiek wymagania tylko ich denerwują. Oni nie mają czasu na państwo, co widać w polityce zagranicznej, bezpieczeństwa, prawa itd.

    • @majsterchief
      @majsterchief 8 місяців тому +3

      Niemożliwe, wykrywacz kłamstw szybko zaliczy blue screena 🤷

    • @piotr780
      @piotr780 8 місяців тому +2

      A co ci to da? W Sejmie zamiast Wąsika bedziesz mieć wtedy kogoś w typie suskiego a zamiast Obajtka kogoś w typie Dudy. Na pewno będzie więcej osób w typie Kai Godek

    • @vonbraun9697
      @vonbraun9697 8 місяців тому +1

      Obecnie należałoby to uzupełnić o testy alkomatem i badania krwi na okoliczność substancji uzależniających

  • @johnny1966m
    @johnny1966m 8 місяців тому +7

    Bardzo interesujaca rozmowa. Serdeczne podziekowania i życzenia dalszych sukcesów. Korzystajac, pozwolę sobie podzielić moimi spostrzeżeniami. Wydaje się że lepszym terminem byłaby "konfabulacja" bo mówimy o modelach językowych. Halucynacje to bardziej obrazy. Dodatkowo, konfabulacja to uzupełnienie braków "wspomnień" z procesu uczenia pamiętanych w wagach sieci neuronowej, informacjami nieprawdziwymi ale pasującymi mozliwie dobrze do logicznej wypowiedzi. Czyż w sumie nie tak zachowuje się LLM?

    • @10senses-marekk.zielinski
      @10senses-marekk.zielinski 8 місяців тому

      "Konfabulacja" nie tylko wydaje się lepszym terminem, ale zdecydowanie nim jest ;). Niby mała zmiana słowa, ale intuicja i użyteczność analogii zupełnie inna. Halucynacje to niekoniecznie obrazy. Np. klasyfikacja ICD-11 definiuje 10 rodzajów halucynacji oraz dodatkowo rozróżnia błędy poznawcze (które mogą być relewantne dla AI) takie jak iluzja i urojenia. Kluczowe jest to, że "halucynacja" to tworzenie informacji o bieżącej rzeczywistości przy braku bodźców sensorycznych. Ten termin byłby bardziej odpowiedni dla pojazdów autonomicznych, nie modeli językowych. W mojej opinii kolejnym czynnikiem różnicującym jest fakt, że "halucynacja" jest procesem wewnętrznym i nie wymaga przekazania informacji na zewnątrz. Agent może doświadczać halucynacji i nikt się o tym nie dowie. W przypadku modeli językowych, ewentualnie prompt typu ".............." mógłby podejść pod halucynację ;). Ale jeśli nie ma podstawy sądzić, że model sobie coś do promptu "dorzucił", to po prostu generuje semantycznie poprawny (czasem też logicznie poprawny) ciąg symboli.

  • @DamonSieputovsky
    @DamonSieputovsky 8 місяців тому +3

    to się nie wydarzy..... nie na polskiej uczelni, ale przynajmniej widzę pasję w człowieku to już jest plus..... teraz wróćmy pamięcią- to miało się wydarzyć w NCBIR - stworzyli bezwartościowy model z długim kontekstem, pobiegali po konferencjach polatali po świecie z tym swoim "papierem"- mam wrażenie, że te prace są tylko dla tych konferencji. Później TO miało się wydarzyć na politechnice Gdańskiej kolejne bezwartościowe modele i ich ten pseudo LAB mający skupiać "start up'y" no i jeszcze zawsze zasłużony NASK..... Jak coś ma się wydarzyć to zrobi to biznes nie uczelnie, ale biznes potrzebuje danych, morza danych a modele sobie wyszkoli, ograniczy do minimum halucynacje sam.... mamy obecnie szalone techniki: q/LoRA, ORPO, CoT, RAG to już wystarczy aby coś wystrugać....

  • @andrzejdurski83
    @andrzejdurski83 8 місяців тому +29

    Ostrożnie z tym nagłaśnianiem w dziedzinie prac nad zaawansowanymi technologiami . W Politechnice Poznańskiej minister nauki wstrzymał finansowanie dla badań nad komputerem kwantowym🥴. Nie mówmy zbyt dużo o wielkości polskich działań bo neokretyni zaraz utrącą. Zaczynam się o Was bać

    • @piotr780
      @piotr780 8 місяців тому +1

      Dobrze zrobił, kasa idzie na to ogromna na całym świecie a efektów brak

    • @marko_z_bogdanca
      @marko_z_bogdanca 8 місяців тому +4

      ​@@piotr780 efektów brak??? Każdy kto tak mówi jest po prostu zwyczajnie naiwny. Człowieku, kasa leci bo za zamkniętymi drzwiami dostępne jest to czego na oczy nie zobaczysz przez kolejne 2 lata albo dłużej.

    • @sator666666
      @sator666666 8 місяців тому +3

      "Komputer kwantowy" to ściema marketingowa. Nie ma obliczeń za darmo. Wielu wybitnych fizyków wątpi, że takie coś kiedykolwiek powstanie. To kolejna bzdura typu "zimna fuzja".

    • @marko_z_bogdanca
      @marko_z_bogdanca 8 місяців тому +2

      @@sator666666 na szczęście świat i odkrycia należą do marzycieli a nie do Ciebie :)

    • @sator666666
      @sator666666 8 місяців тому +1

      @@marko_z_bogdanca Marzyć trzeba z trzeźwa głową a nie gonić za pseudonaukowymi wymysłami. Każdy matematyk-informatyk ci powie, że nie ma obliczeń za darmo.

  • @Jacekkk-qb1zd
    @Jacekkk-qb1zd 3 місяці тому

    Bardzo ciekawa rozmowa

  • @wojciechpietraniuk1319
    @wojciechpietraniuk1319 8 місяців тому +3

    Dobre. Oby stworzyli taką monetyzację , aby płacili podatki w Polsce.

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 місяці тому

      Od kiedy państwa zaczęły drukować pieniądze po płacenie podatków nie wydaje się być już tak ważne Bo jak będą potrzebować coś kupić za tryliard dolarów to sobie go wydrukują a podatek rozłożą równomiernie na wszystkich jako podatek inflacyjny we wzroście cen. W przyszłości raczej na pewno rząd wyeliminuje gotówkę i cenówki mogą być wszędzie elektroniczne z czasem znikają zupełnie na rzecz rzeczywistości rozszerzonej której Ceny będą się pokazywać na okularach lub soczewkach kontaktowych jak będziesz patrzeć na produkt albo będziesz słyszał oceny od lektora. Żyjemy w świecie Bardzo szybkich innowacji i to nie będzie trwało długo ponieważ za kilkanaście lat od tamtej pory, ludzie przestaną..

  • @adzioo3965
    @adzioo3965 8 місяців тому

    Jak zawsze materiał top

  • @Aristosek
    @Aristosek 8 місяців тому +3

    A dodanie AI 'wewnętrznego glosu' finalnie polepszylo spójność odpowiedzi i ograniczyło halycynacje? Aha, ten 'inner voice' faktycznie dodano celowo, czy efekt wynikł emergentnie i z powodów marketingowych lepiej twierdzić, że dodano?

  • @oskarandrzejewski7603
    @oskarandrzejewski7603 8 місяців тому

    no i fajnie, dzięki

  • @jozefstaszkiewicz5488
    @jozefstaszkiewicz5488 8 місяців тому +2

    Mówicie o "tajemnicy". Ludzie sami dla siebie są tajemnicą. Ja mam inaczej. Jestem indywidualistą wciąż uczącum się diebie. Dądzę, że byłbym świetnym nauczycielem dla AI. Ale nie mam takiej możliwości. Człowiek który nie rozumie sam siebie, syworzy dla sirbie to samo kpgoś pogubionego. My stwarzamy AI na swój wzór oraz podobieństwo. Dajmy zatem AI dobre wzory. Kompuyery są także budowane na nadz wzór oraz podobieństwo. Komputer to ciało w które wszczepiliśmy nadzą możliwość logicznego myślenia. Wszystko budujemu na nasz wzór oraz podobieństwo. Jednak wzory są różne jakościowo. Stąd między innymi posyarzanie ptzedmiotów fabrucznie. Stąd często bylejakość naszych produktów. I to jest dzoś norma. Dziś jakość nie jrst konkurencyjna. Nie edukuje się konsumenta, aby wybierał jakość. Ale gdyby nawet, to na jakość go nie stać.

    • @keerraamkee8603
      @keerraamkee8603 8 місяців тому +1

      wstęp: to nie będzie złośliwe, tylko komentuję co czytam: ludzie nadmiernie zajmujący się analizowaniem siebie wcale nie są dobrymi nauczycielami - dla ludzi i także dla AI - możesz tak wychować niezłego neurotyka, jednostkę mało użyteczną. Sieć zajmie się sobą a nie zadaniami. Zapętli się na sobie - dokładnie jaj jej nauczyciel. Tu, mimo że to technologia, przydadzą się osoby o pewnej "analogowej" inteligencji emocjonalnej, spostrzegawczości i... etyce. Zapewne jesteś osobą dość młodą, bo to jest taki czas, to analizowanie siebie się kiedyś skończy - przeważnie. i wtedy będzie ok. i będzie można mieć mądrość na użytek innych ludzi. Ale analizowanie odpuść sobie siebie:-) Zajmij się obserwacją i słuchaniem innych, z ... hm. miłością do nich. To ciekawsze i szybciej uczy nas niż uczenie się od siebie (czyli pętla, bo nie da się uczyć ciągle od siebie). Co do mnie - mam 60 lat i teraz to lepiej wiem.

    • @jozefstaszkiewicz5488
      @jozefstaszkiewicz5488 8 місяців тому

      @@keerraamkee8603 Odpowiem Ci krótko. Nie jestem neurotykiem albowiem jestem Uczniem Chrysusa mego Pana.

    • @jozefstaszkiewicz5488
      @jozefstaszkiewicz5488 8 місяців тому +1

      @@keerraamkee8603 Nie codzi mi Skarbie o sieć. Codzi mi o wsparcie poprzez AI w naszych domach dla naszych chrześcijańskich dzieci. Ale o wsparcie z zastosowaniem czysto świeckiej etyki, bez narzucania się innym z etyką chrześcijańską. Masz może coś przeciw uczeniu Twoicj dzieci czysto ateistyczjrj etyki? Byłoby mniej samobójstw wśród młodzieży i dzieci. Chodzi o uczenie dzieci ale nie tylko .... empatii. I znowu. Masz coś przeciwko temu?

    • @jozefstaszkiewicz5488
      @jozefstaszkiewicz5488 8 місяців тому +1

      @@keerraamkee8603 Błąd czyni człowiek analizujący siebie. Dopiero gdy analizuje siebie w relacji z innymi, kształci oraz rozwija w sobie empatiię. I pytanie do Ciebie. To dobrze czy żle?

    • @jozefstaszkiewicz5488
      @jozefstaszkiewicz5488 8 місяців тому +1

      @@keerraamkee8603 Sarbie nie maszwyboru. AI uczona jest przez różnych ludzi. Ona nie pyta kim jesteś swego nauczyciela. Ja zaś pragnę uczuć AI czegoś uczącego dla przykładu sztuki negocjacji. A jest główna ideą prawidłowych negocjacji. Mianowicie ..... nigdy nie atakuj i nigdy się nie broń, a się z każdym dogadasz. Nawet z policjantem który chce wlepić Ci mandat. Skarbie nie masz zadatków na negocjatora.

  • @gniewnywojtek4769
    @gniewnywojtek4769 7 місяців тому

    Ło madko, co tu robi Robert Pasut? 🤣🙃
    A tak na serio to super materiał, cieszy mnie że mamy na polski uczelniach takich ludzi jak pan dr Kocoń 😀

  • @jarosawostrycharz7699
    @jarosawostrycharz7699 8 місяців тому +3

    Nie napawa optymizmem to że taki model będzie można sobie "wychować".Zresztą efekty tego już widać na różnych platformach.

  • @mirekzieklinski1909
    @mirekzieklinski1909 8 місяців тому +1

    Ap 13, (16-18)

    • @krisspyton3008
      @krisspyton3008 8 місяців тому

      😂

    • @mirekzieklinski1909
      @mirekzieklinski1909 8 місяців тому +1

      @@krisspyton3008 Co cię tak śmieszy?
      Przecież już są sklepy do których nie wejdziesz bez odpowiedniej aplikacji w telefonie. To kwestia czasu jak tą funkcję przejmą elektroniczne tatuaże drukowane na skórze czy też czipy wszczepiane pod skórę.
      Dlatego też wycofują gotówkę z obiegu aby ludzie płacili tylko elektronicznie.

    • @krisspyton3008
      @krisspyton3008 8 місяців тому

      @@mirekzieklinski1909 Umysł Ci uzupełnia luki w informacjach. Wpływ religii do tego robi swoje.
      Tak to działa a na świecie są Ci którzy to lubią wykorzystać we własnych celach.
      Pomyśl. Dlaczego religie nie chcą aby zaglądać do własnego wnętrza? Dlaczego wszystko co jest poza doktryną jest dziełem szatana? Może dlatego że mógłbyś odkryć prawdę o sobie. Prawdę że człowiek to nie chodząca kupa mięsa a istota duchowa odbywająca podróż w ciele człowieka.
      Co mnie śmieszy? Ta pewność w sprawach do których nie mamy dostępu.
      Sądzisz że ktoś kto chce ukryć prawdę przed ludźmi pozwoliłby abyś wiedział o tym. A może właśnie wiesz to co wg nich masz wiedzieć.
      Słyszałeś o tzw efekcie potwierdzenia?
      Gdy w coś maniakalnie uwierzysz, na każdym kroku znajdziesz potwierdzenie. To jeden z błędów poznawczych każdego umysłu. To jest dokładnie opisane a gdy zaglebisz się we własne wnętrze sam zauważysz jaką jest prawda. Bo prawda jest w nas i tylko tak ja znajdziesz

    • @user-jdr93q8yer9g
      @user-jdr93q8yer9g 8 місяців тому

      Mama wie, że ćpasz?😂

  • @socalledtwin
    @socalledtwin 7 місяців тому

    To nie jest żadne rozwiązenie halucynacji, nie ma to znaczenia, że my wiemy kiedy model halucynuje na podstawie rozbieżności w odpowiedziach przy wysokiej temperaturze modelu. Można oczywiście w ten sposób nauczyć model jak powinien odpowiadać na konkretne pytania i mocno ograniczyć halucynacje. Natomiast jeżeli model nie jest samoświadomy swojej niewiedzy to pytając go o tematy na których nie był uczony (praca naukowa, artykuł, dokumentacje techniczne) ciągle będzie halucynował.

  • @witekpruchnicki
    @witekpruchnicki 8 місяців тому +5

    Super materiał 💪 Sztos

  • @marcin3136
    @marcin3136 8 місяців тому

    Nie tylko to jest problemem...testowałem tego BaranaGPT przez jakieś 40-50h non-stop zaraz jak wyszedł (jak dziecko w Disneylandzie- prawie nie spałem :D).
    Dość tempe, ale jakoś tam użyteczne narzędzie...
    Najciekawsza jest filozofia AI z tego całego zamieszania ;)))
    "Poczekamy... aż będziesz miał pieniądze"~ Młode Wilki :D
    Bajki to działają na studentów ;) Równie dobrze mogę się tym zajmować sam... albo dla zachodu ;)

  • @marko_z_bogdanca
    @marko_z_bogdanca 8 місяців тому +3

    Niestety, postęp nie stanie się nauczelni. Uczelnia jest miejscem patologicznie skostniałym i ustawionym na cele rektora i zarządu uczelni. Cele te sterowane są przez osoby które już dawno powinny być na emeryturze. Przede wszystkim wymagania stawiane pracom naukowym są tak absurdalne że prędzej każą doktorantowi robić obliczenia i dowody w tych pracach niż zachwycać sie efektem końcowym. W firmach takich jak openai mają to gdzieś. Oni pracują nad efektem i mają tysiąc pragmatycznych osób ktore juz teraz operują rozwiazaniami o jakich się ludziom na naszej uczelni nie śniło. Uczelnie nie będą potrzebne bo AI bedzie nas wszystkiego uczyć.

    • @laborkawplecy
      @laborkawplecy 7 місяців тому +1

      Celem badań podstawowych jest opracowanie algorytmu i ocena jego własności, a nie tworzenie aplikacji dla użytkowników końcowych. Głębokie sieci neuronowe zostały opracowane przez lata na uczelniach bez odniesienia do współczesnych aplikacji. Firmy wzięły gotowe algorytmy i opracowały dla nich zastosowania i aplikacje dla użytkowników końcowych.
      Taki jest podział pracy w dziedzinie sztucznej inteligencji, a może w ogóle w badaniach podstawowych.
      Celem uczelni jest wiedza o zjawisku, mechanizmie działania. Celem firm jest dostarczenie aplikacji dla użytkowników. Nie można mieszać tych dwóch rzeczy.

    • @polonica5431
      @polonica5431 6 місяців тому +1

      No, właśnie. Pracują nad efektem końcowym, ale czy pracują również nad negatywnymi skutkami, jakie te efekty mogą wywołać? Czy wezmą na siebie odpowiedzialność za skutki? Czy pracują nad naszym bezpieczeństwem? Chyba, nie. Dla nich to zabawa i pieniądze.

    • @laborkawplecy
      @laborkawplecy 6 місяців тому

      @@polonica5431 Czy wynalazca lub producent noża jest odpowiedzialny za jego wykorzystanie? Czy wynalazca noże odpowiada za zabójstwa z użyciem noża? Czy weźmie na siebie tego skutki?
      Facet zabił sąsiada tłuczkiem do mięsa. Czy producent tłuczka weźmie odpowiedzialność za to zdarzenie?
      Zachowajmy zdrowy rozsądek.

    • @marko_z_bogdanca
      @marko_z_bogdanca 3 місяці тому

      @@laborkawplecy nie ma to znaczenia. OpenAI ma wewnętrznie opracowane nowe algorytmy i metody które się z żadnej uczelni nie wywodzą. I to będzie coraz bardziej powszechne. Zresztą, wiedza akademicka była zawsze do tyłu względem tego co robili praktycy. Może były jakieś wyjątki, nie wiem.

    • @marko_z_bogdanca
      @marko_z_bogdanca 3 місяці тому

      @@polonica5431 pracują nad bezpieczeństwem, ale te prace mogą mieć mizerne efekty.

  • @aksamitnaPiesc
    @aksamitnaPiesc 8 місяців тому

    dzięki.
    9:30 - no i?
    11:00 - bo rózne jezyki, wiec i rózny podział swiata za pomoca słow

    • @andrzejwodynski
      @andrzejwodynski 8 місяців тому +2

      Nie każdy człowiek zna kilka języków więc nie potrafi zrozumieć innych punktów widzenia, tak samo osoba posługująca się angielskim nie rozróżni marzenia od śnienia bo nie jest do tego zdolna.

    • @aksamitnaPiesc
      @aksamitnaPiesc 8 місяців тому

      @@andrzejwodynski no tak. włąsnie o tym mówiłem. ;]

  • @krisspyton3008
    @krisspyton3008 8 місяців тому +1

    Ludzki umysł halucynuje caly czas.
    Wszystkie błędy poznawcze, iluzje optyczne itd. to efekty halucynacji.
    Umysł który nie posiada pełni informacji do opisu rzeczywistości, dorabia ją sam. To jest właśnie halucynacja.
    Bardzo dobrze to można zaobserwować biorąc psychodeliki. Można zauważyć w pełni świadomości jak na naszych oczach rzeczywistość przekształca się w coś innego. Obraz widziany to bardziej wynik interpretacji niż bezpośredniej obserwacji. Psychodeliki zaburzają sieć w mózgu , która jest odpowiedzialna za interpretacje.
    To taki przykład z mojego życia i moje własne eksperymenty.
    Myślę że sztuczna inteligencja obligatoryjnie dziedziczy po nas halucynacje i wydaje mi się że nie tędy droga.
    Zamiast eliminować halucynacje AI poszedłbym w kierunku wykorzystania jej jako symulacji w celu zrozumienia naszej własnej jaźni.

    • @10senses-marekk.zielinski
      @10senses-marekk.zielinski 8 місяців тому

      Nie zapominajmy, że "halucynacja" w odniesieniu do modelu językowego jest terminem mylącym. Druga sprawa, iluzja jest czymś innym niż halucynacja. Iluzja to błędna interpretacja bodźca sensorycznego, a halucynacja to tworzenie nieistniejącej informacji o bieżącej rzeczywistości przy braku wystarczających bodźców. Halucynacje w kontekście AI mogą pojawić się w autonomocznych pojazdach, bo tam rzeczywiście jest przestrzeń na tworzenie bierzącego modelu rzeczywistości. Halucynacja jest wewnętrznym zjawiskiem i nie wymaga przekazania informacji dalej. W modelach językowych dużo lepszą i użyteczną analogią jest "konfabulacja". Niby mała zmiana terminu, ale intuicja idąca za tymi procesami zupełnie inna.

    • @polonica5431
      @polonica5431 6 місяців тому

      ​@@10senses-marekk.zielinski Autonomoczny pojazd czy autonomiczny pojazd a może auto-mobilny? A.I. może mieć zastosowanie w takich pojazdach, ale czy pojawia się w autonomicznych pojazdach? Takie mogą być prototypami lub np. pod kontrolą A.I.. Za mało n.t bodźca sensorycznego? Co tworzy iluzje czy halucynacje? Słyszę imię a widzę kogoś kogo znam o tym imieniu, co nie oznacza, ze to ta sama osoba i ta sama sytuacja lub miejsce? Czy chodzi o bodźce sensoryczne medyczne czy o sensoryczne odczucia pochodzące z naturalnego środowiska odbierane przez mózg połączeniami synaptycznymi?

    • @polonica5431
      @polonica5431 6 місяців тому

      ....może coś na temat psychologii hipnotycznej i efektu "mówisz masz" splatanej z A.I. czy kwant komputerem A.I. Jeden z amerykańskich profesorów polskiego pochodzenia stwierdził jasno: "ludzkość wydała już na siebie wyrok". ..."To puszka Pandory". Czy nie jest tak, że reszta to tylko definicje i jeszcze niesprawdzone teorie "w powijakach"?

  • @marko_z_bogdanca
    @marko_z_bogdanca 8 місяців тому +10

    Niestety gość popełnia ten sam błąd jak inni. Mowi że czlowiek jednak nie potrzebuje tych ilosci danych jakie wpompowujemy w modele językowe. Że czlowiek uczy sie pomimo tego że nie przeczytal wszystkiego co przeczytaly modele językowe. Ale bo to nie jest prawda. To jest klamstwo którego on sam nie jest świadomy. My w ciągu roku życia dostajemy więcej informacji niż jakiekolwiek model językowy kiedykolwiek dostał. I nie chodzi tylko o tekst. Chodzi o wszystkie zmysły.

    • @dokonrada
      @dokonrada 7 місяців тому +2

      To prawda, ale chodząc po ulicy nie przyswaja gigabajtów korpusu ludzkiej wiedzy tylko masę szumu, który mózg bardzo aktywnie filtruje. A jak ma się nauczyć rozpoznawać nowe zwierze wystarczy mu jedno zdjęcie a nie tysiąc czy więcej w każdym oświetleniu.

    • @marko_z_bogdanca
      @marko_z_bogdanca 7 місяців тому

      @@dokonrada uczy się także tego jak rozpoznawać nowe zwierzęta po jednym razie. Z czasem robi to coraz lepiej.

    • @karoll8896
      @karoll8896 4 місяці тому

      ​​@@marko_z_bogdanca Niestety brakuje mu zmysłów i wyobraźni .. nie wspomnę innych rzeczy

    • @marko_z_bogdanca
      @marko_z_bogdanca 4 місяці тому

      @@karoll8896 modele obecnie są wielomodalne co oznacza że mają zmysł wzroku a niektóre także słuchu. A wyobraźnia? Czymże jest wyobraźnia? To akurat już same modele językowe robią znakomicie.

    • @karoll8896
      @karoll8896 4 місяці тому

      @@marko_z_bogdanca chyba nie :) uczucia a kalkulacja to jednak roznica

  • @CryptoXaos
    @CryptoXaos 7 місяців тому

    Jak mogą konkurować z OpenAI skoro Open ma za sobą Microsoft miliardy,za ktore buduja data center....

  • @spisk199Podcast
    @spisk199Podcast 8 місяців тому +4

    to są wartości niepoliczalne dla sztucznej inteligencji ;)

  • @maciek6086
    @maciek6086 8 місяців тому

    20 lat zapóźno ale i tak super !!!!!!!

  • @polskizwiazeknaczelnychhej1100
    @polskizwiazeknaczelnychhej1100 7 місяців тому

    Nie zesrajcie się z tego powodu. Jedno jest pewne. Tak szybki rozwój AI prowadzi lub już zaprowadził ludzkość na kraniec wymarcia/głupoty/zidiocenia/zobojętnienia. Doprawdy, takie fascynujące.... Modele sztucznej inteligencji nie mają ograniczeń i mogą być skalowalne. Więcej procesorów i parametrów - sieć bardziej inteligentna (po uprzednim wyuczeniu). Słyszeliście o nowym Gemini 1.5 oraz o GPT 4o? nie? to pewno śpicie spokojnie.
    Muszę was wszystkich rozczarować. Nie będzie żadnej rewolucji AI. Przynajmniej się nie skończy i dostosuje. Wszystko rozpędza się i będzie rozpędzać jeszcze szybciej i szybciej. Nie widać końca. To też jest pole do przemyśleń, ponieważ aktualnie są marne szanse na dostosowanie się ludzi do tego.

  • @barbaraalina5687
    @barbaraalina5687 8 місяців тому +8

    Dlaczego się Pan nie zajmie dowodem Polaka ,który w rewelacyjnie prosty i pomysłowy sposób na dosłownie kilku stronach w Yt podważył hipotezę B.Riemanna, co wg.amerykańskiego instytutu należy do tzw.problemów milenijnych w matematyce.
    O ile pamiętam to jakiś portal na którym publikuje się rozmaite naukowe rozprawy, zablokował go bo brak mu jest wsparcia autorytetu naukowego

  • @zussini2172
    @zussini2172 8 місяців тому

    Super, moim zdaniem, zamiast tyle gadać o projektach z dyskusyjna stopa zwrotu jak CPK (nie mówię że jest niepotrzebne), powinniśmy dyskutować o projektach aktualnie gorących, przyszłościowych dla świata i takich w których mamy duże kompetencji takich wlasnie jak IT a w szczególności AI i centra obliczeniowe, czemu nie mamy mieć kilka takich centrów po jednym na duże miasto w PL? Dziękuję za wywiady.

  • @zzzychui3899
    @zzzychui3899 8 місяців тому +1

    No to mi sie podoba 👍 brawo 300 H100 nieźle ja ranuje mistralorca i lama 3 na 3060 z 12-toma GB vram 🫣 ale I tak oba sa zaskakujące w swoich kreatywnych odpowiedziach

  • @drumNholio
    @drumNholio 8 місяців тому +2

    wszystko byłoby fajnie gdyby ostatecznie wpływało to na dobrostan pojedynczego obywatela, docelowo jednak tak nie będzie, bo zarządzać tym na końcu będzie garstka najbogatszych więc tak na prawdę na uj nam to ?

    • @endurance7935
      @endurance7935 8 місяців тому +1

      Na dobrostan szerszej liczby ludzi na pewno wpłynie... żeby się załapać trzeba tylko spełniać pewne "statystycznie ważone" warunki na wejściu, zawierające m in. "kryterium przydatności" w realizacji celów, zdefiniowanych przez twórców modelu...😅

    • @jacekwis512
      @jacekwis512 8 місяців тому

      Wiesz co kto jest bardziej jakiś rozwinięty Jak wykorzysta sztuczną inteligencję to zarobi 100000 miliony dolarów Słuchaj i do wszystkich tu piszę kto co przeczyta to dzięki sztucznej inteligenci opracowałem za 50 złoty urządzenie które produkuje prąd z 1 v i 0,1 mA na wyjściu ma energii wat 1000000000000000kw I to jest nie koniec tego co mogę jeszcze tysiące razy to zwiększyć i powiększyć energię na wyjściu Czy free energii istnieje wielu zadaje to pytanie A ja wam mówię to można zrobić Jest pewna fizyka i matematyka gdzie można to zrobić Powiem więcej już ludzie to wykorzystują tylko nie do produkcji prądu a do czegoś innego Ale o tym nie powiem bo nie mogę jak na razie Człowieku nie wiesz co piszesz Ja nawet programuje sztuczne sieć inteligencję jako program do robota Mam zamiar przejąć w Polsce elektrownie i wszystkie ciepłownie spółdzielnie Będę grał stawiał urządzenia do ogrzewania bloków i wodę gorącą Na tym zarabiam 1000 miliony miesięcznie a jeszcze chce przejąć elektrownie w Polsce produkować prąd i zarobić na tym 200000000 miliony dolarów miesięcznie A później przejmę banki i Polskę Nie trzeba być bogatym by być milionerem numer jeden na świecie Wiedza którą trzeba wykorzystać Która jest w sztucznej inteligencji

    • @nouveu1
      @nouveu1 8 місяців тому

      Samochody też były dla najbogatszych. Internet był wynalazkiem przeznaczonym docelowo do celów militarnych. Wszystko co ludzie tworzą wpierw jest zabawką dla ludzi na szczytach. Zawsze tak było i zawsze tak będzie.

    • @JankoWalski-zx7bd
      @JankoWalski-zx7bd 7 місяців тому

      @@jacekwis512 W pierwszym rzędzie popracuj nad translatorem. 😁

    • @jacekwis512
      @jacekwis512 7 місяців тому

      @@JankoWalski-zx7bd Nie ma takiej potrzeby za to mi nikt nie zwplaci

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski 8 місяців тому

    To miło ze GPT juz nie halucynuje i potrafi dopytać jak czegos nie wie. Ake jak projekt jest w Polsce rozwijany to powinien w pierwszej kolejnosci wdrazac to w polskich modelach takich jak Bielik a potem po kilku mieciacach w zagranicznych.

  • @dagmararelinger7679
    @dagmararelinger7679 8 місяців тому +12

    Nic i nikt nie zastąpi czlowieka...to krok do robotyzacji i zniewolenia..

    • @piotr780
      @piotr780 8 місяців тому +2

      Człowiek został już w wielu zadaniach i dziedzinach zastąpiony

    • @ametyst7431
      @ametyst7431 8 місяців тому +1

      @@piotr780 można zastąpić jego ręce, nogi, wzrok, pokonywanie prędkości, ale zastąpienie inteligencji?? To zdecydowanie krok do robotyzacji i zniewolenia, że zacytuję ....

    • @adamkurek1821
      @adamkurek1821 2 місяці тому

      ​@@ametyst7431dlaczego różnicuje się zastąpienie co to znaczy wyręczenie człowieka w pracy fizycznej nie chcąc ulżyć mu w pracy intelektualnej.
      Być może ludzie pracujący intelektualnie boją się automatyzacji dlatego starają się zamykać i zaklinać że to się nie dokona w ich dziedzinie.
      Sztuczna inteligencja według mnie dużo szybciej zastąpi pracę intelektualne od prac fizycznych ponieważ jak sama nazwa wskazuje jest inteligencją
      AI komponuje muzykę, rysuje obrazy, pisze scenariusze. Dlatego z czasem nie z niewoli ale wyzwoli artystów od ich ciężkiej pracy polegającej na wymyślaniu różnych rzeczy subtelnych wymagających wrażliwości na dany temat

  • @mateuszajming9203
    @mateuszajming9203 8 місяців тому +4

    0:44 ChartGPT, czyli nasz swojski CzartGPT :D Tam do czarta! Technologia z piekielnych czeluści! ]:->

  • @mariuszwaciak6244
    @mariuszwaciak6244 8 місяців тому

    Dotychczasowe modele IA najefektowniej rozwijały się na zbiorach tekstowych. Jeżeli zyskają nowe interfejsy podobne do naszych zmysłów, lub daleko lepsze, to ich rozwój znów mocno przyspieszy. Problemem stają się komputerowe moce obliczeniowe. Lata ewolucji biologicznej doprowadziły do wysokiego usprawnienia tego procesu pod względem funkcjonalnym i energetycznym. W tworzeniu sztucznej inteligencji też trzeba to zrobić. Sądzę, że sama IA będzie mogła zająć się taką optymalizacją. Trzeba dać jej takie zadanie.

    • @k4rpinsky420
      @k4rpinsky420 8 місяців тому

      Pewnie modele już tworzą nowe materiały z zastosowaniem w fabrykach, szpitalach, komputeryzacji.
      Jesteśmy bliżej rewolucji, niż sądzimy.

    • @nouveu1
      @nouveu1 8 місяців тому

      Tylko zadajmy sobie pytanie, jak działa ewolucja? Dobór naturalny. Bez elementu konkurencji, wymierania słabszych modeli i losowych mutacji nie będzie żadnej ewolucji. Problem jest taki że AI samo w sobie nie ma biologicznego celu (sztafeta genowa) więc bez ludzkiego nadzorcy nie jest w stanie się optymalizować ani rozwijać. To będzie takie wieczne dziecko które nigdy się nie usamodzielni.

    • @mariuszwaciak6244
      @mariuszwaciak6244 8 місяців тому

      @@nouveu1 Myślałem też nad tym. Sądzę, że odpowiednio zadaniowana AI może się sama optymalizować. Niemniej, jej samodzielny rozwój mógłby dokonywać się tylko w warunkach presji konkurencyjnej z innymi AI. Taka rywalizacja jest do wyobrażenia między różnymi AI stworzonymi przez ludzi. Ale, po, jak przewiduję, z czasem integracji tych AI w jedną wielką samoświadomą AI, będzie ona potrzebowała zewnętrznej inspiracji, aby się rozwijać. I to mogłoby się stać faktem w przypadku jej rywalizacji z innymi kosmicznymi AI, o ile takie istnieją i się ujawnią. Inaczej post-ludzka AI może zaniknąć, podobnie, jak wcześniej wyginą ludzie po ich degeneracji gatunkowej, będącej konsekwencją zastępowania ich sprawczości przez AI.

  • @kamilkaspszycki5446
    @kamilkaspszycki5446 6 місяців тому

    To denerwujące, że trzeba ludziom tłumaczyć, że sztuczna inteligencja nie jest inteligentna, to co najwyżej zaawansowany algorytm sortowania danych. Nie ma żadnych myśli, nie ma uprzedzeń, nie ma emocji. To po prostu zbiór danych posortowanych według trafności. Nie chcę tu bagatelizować technologii, technologia, która się za nią kryje, jest oszałamiająca i ma dobre zastosowania, ale nazywanie jej inteligencją, gdy nią nie jest, jest absurdem.

  • @plitgf
    @plitgf 8 місяців тому +1

    No fajnie, jeżeli chodzi o reklamy to nie potrzeba faktów.

  • @CzesławMaląg
    @CzesławMaląg 8 місяців тому +2

    Jesli "poczynania twórcze" Al będą się mieścić w ramach DEKALOGU ,to jestem ZA. Ale czy u

  • @milewskitomasz
    @milewskitomasz 8 місяців тому +1

    Opisany algorytm unikania i ograniczania halucynacji jest jak "algorytm na ciekawość". AI będzie mogło określić czego nie wie i zacząć samodzielnie się douczać.

    • @andrzejwodynski
      @andrzejwodynski 8 місяців тому

      GPT4 potrafi to od kilku tygodni

    • @katogoria
      @katogoria 8 місяців тому +1

      Nie da się wiedzieć czego się nie wie. Z punktu widzenia logiki to niemożliwe.
      Jeśli AI ma naśladować człowieka, to człowiek wiedząc że nic nie wie, zaczyna tworzyć informacje nowe, komputer tego nie potrafi bo operuje na tym co jest, a nie na tym co ma być.

    • @andrzejwodynski
      @andrzejwodynski 8 місяців тому +1

      @@katogoria teraz Chat-GPT4 wie że nie wie i już się nie domyśla tak jak kiedyś. Taka odpowiedź ostatnio dostałem:
      Aby odpowiedzieć na Twoje pytanie, potrzebuję trochę więcej informacji. Czy mógłbyś sprecyzować, który obszar Cię interesuje?
      Kiedyś (miesiąc temu) by wybrał jakieś lodowe dane, przyjął je za prawdę i wygenerował odpowiedź.

    • @katogoria
      @katogoria 8 місяців тому +1

      @@andrzejwodynski Wie że nie wie, ale nie wie czego nie wie, bo tego czegoś nie ma i człowiek musi to wymyślić by algorytm znalazł.
      Myśl samodzielnie, bo tacy tylko marnują czas innym.

    • @andrzejwodynski
      @andrzejwodynski 8 місяців тому +1

      @@katogoria miesiąc temu sieć tego nie potrafiła

  • @jozefstaszkiewicz5488
    @jozefstaszkiewicz5488 8 місяців тому

    Model powinien naywać spójny wachlarz wiedzy. Powinno mu zależeć na spójnym wykształceniu. Dla przykładu Hitler nie nabył spójnego wykształcenia, bo mu na nim nie zależało. Model powinien także znać etykę i się nią kierować. Podobnie jest x prawami człowieka. Powinien także być nauczony wyciągać intencje prawodawcy z ustaw przepisów oraz każdej wypowiedzi. Wtedy będzie władny wypowiedzi oceniać i się do nich stosunkować. Dzięki temu Model będzie rozimiał nasze wypowiedzi pełniej. Będzie znał intencje mówiącego a nie tylko logikę nadzuch wypowiedzi.

  • @zigi8nottin
    @zigi8nottin 8 місяців тому +1

    Film dopiero zaczynam oglądać ale jaki sekret skoro od dawna wiadomo skąd te halucynacje, wystarczy wiedzieć jak działa to AI

    • @SlawomirOlczak
      @SlawomirOlczak 8 місяців тому +1

      Halucynacje od tysiącleci wywoływana różnymi sposobami różnych ludzi, w różnych środowiskach i tak dalej...
      Halucynacje indywidualnie czy społecznie były wywoływane przez na przykład między innymi różne ideologie społeczne czy różnego rodzaju religię - z różnym skutkiem zarówno dla poszczególnych osób jak też mniejszych lub większych środowisk, a nie kiedy całych Narodów...
      Natomiast wtedy nie istniała elektronika i jej tak zwana sztuczna inteligencja jak ją się i dzisiaj określa...

    • @zigi8nottin
      @zigi8nottin 8 місяців тому +2

      ​@@SlawomirOlczakNie rozumiem co twoja odpowiedź wnosi do tego co napisałem. To dlaczego AI halucynuje było wiadomo praktycznie od początku.

    • @SlawomirOlczak
      @SlawomirOlczak 8 місяців тому +1

      @@zigi8nottin
      Nic nie poradzę na to że chwalisz się swoim niezrozumieniem ani na to że nie rozumiesz tego co napisałem.

    • @zigi8nottin
      @zigi8nottin 8 місяців тому +2

      ​@@SlawomirOlczaknic nie poradzę na to, że Ty nie zrozumiałeś tego co ja napisałem. W tytule jest wyraźnie napisane, że sekret został rozwiązany a żadnego sekretu nie było, więc cokolwiek byś nie napisał to jest to nieistotne w relacji do mojego komentarza,który jest faktem. Możesz to co najwyżej potwierdzić albo zanegować. I owszem, nie zrozumiałem Twojego komentarza bo to dla mnie zwykłe lanie wody... Piszesz nie na temat.

    • @SlawomirOlczak
      @SlawomirOlczak 8 місяців тому +1

      @@zigi8nottin
      Treść swojego komentarza potwierdza to co wcześniej napisałeś, że nie rozumiesz i tym się chwalisz.
      Pozostała treść personalnie mnie atakująca i przepisująca mi twoje bajeczne bajania co to ja twoim zdaniem rozumiem a co ty uważasz że nie rozumiem nie znając mnie wcale możesz sobie włożyć głęboko gdzie tam sobie chcesz. 🤗

  • @silesianer2
    @silesianer2 8 місяців тому +2

    Nareszcie. Widać że idziemy w dobrym kierunku. Inwestycja w AI jest wg mnie ważniejsza niż CPK. Tu nie ma wątpliwości że to się zwróci.

  • @pablomx11
    @pablomx11 8 місяців тому +15

    Jak słyszę, że "Polacy stworzyli model".. a później dowiaduję się, że ten model to wzięty publiczny model np. od Mety czy OpenAi i jemu zadają pytania to zaraz śmiać mi się chce.. ;)

    • @katogoria
      @katogoria 8 місяців тому +4

      Bo to resortowi pozakładali te firmy. Oni znają tylko na piniondzach.

    • @punk3900
      @punk3900 8 місяців тому +3

      No, słabe to było. To nakładka na GPT. Kilka linijek kodu w Pythonie :D ale i tak dobrze że próbują! Na tych 300 procesorach to też cudów nie zrobią no ale znowu... Lepsze to niż nic :D

    • @MrSelethen
      @MrSelethen 8 місяців тому +3

      Jak badasz halucynacje na modelach LLM to bierzesz najwieksze dostepne LLMy - proste. Na tym polega nauka. No, bo polski model model jeszcze nie powstał, chociaż akurat oni mają program PLLuM - duzego modelu dla jezyka polskiego, ale on jeszcze nie powstał, bo nie jesteś w stanie wyuczyć modelu jeśli nie masz mocy obliczeniowych. Możesz zadawać pytania, szukać słabości innych modeli, żeby wiedzieć, co należy poprawiać, zbierać dane i robić proof of concept. A to, że tworząc nowe modele korzysta się że starych to jest standard. Cały świat tak robi - nie ma sensu wymyślać koło na nowo. Tak, więc bierzesz stary model jako baseline i robisz własny na np. danych językowych polskich, dostrajasz go i uczysz pod jakieś zastosowania i wiedzę

    • @piotr780
      @piotr780 8 місяців тому +3

      Taki jest poziom tego kanału - efekciarstwo pod publiczkę - ale goście przedni, prowadzący niestety nie zna się zupełnie na dziedzinach które reprezentują goście - jest prawnikiem z wykształcenia, co dużo dłumaczy

  • @FuzzlandNetNet
    @FuzzlandNetNet 8 місяців тому

    To proste Panie doktorze, przyczyną halucynacji są same halucynację. Samo szukanie halucynacji w sztucznej inteligencji jest już halucynacją, a to pierwszy krok do "zwarjacji". Proszę uważać Panie doktorze ......

  • @jacekkubisiak893
    @jacekkubisiak893 8 місяців тому

    Jest w Polsce takie miejsce w którym sa budowane uklady neuronalne .
    Czyli odwzorowanie neuronów w ludzkim mózgu .
    A są to bramki neuronalne .
    Coś niesamowitego ,uczą się z predkością swiatła .
    A to też wymusza na ludziach podobną naukę i tępo .

  • @peterkrutow8561
    @peterkrutow8561 4 місяці тому

    Kiedy maszyna uwiedzie cię nawet się nie spostrzeżesz. Znajdziesz sie na śmietniku nawet tego nie podejrzewając. Taki będzie finał zabaw z AI.

  • @jacekciszewski3889
    @jacekciszewski3889 8 місяців тому +3

    ok, szacun i pozdrowienia dla pana Doktora z uczelni którą sam skończyłem!
    Natomiast mam jedną uwagę - proszę przestac powtarzać, że dziecko uczy się lepiej czy szybciej niż sieć neuronowa. Ok, pomijając że to w ogóle inny proces i inny sposób pobierania wiedzy, to jednak dziecko przez pierwsze pół roku życia nie ma dużo więcej oznak inteligencji niż ziemniak (z całym szacunkiem dla wszystkich dzieci, włączając moich) a mimo to - cały czas chłonie informacje. Dźwiękowe, obraz. Wszystkie zmysły dziecka pracują - układ nerwowy, zapachy i dosłownie każda komórka nerwowa dostarcza mu bezcenne informacje.
    Porównywanie tego z maszyną która dysponuje jedynie tekstem pisanym to mocne niedopatrzenie. Przecież taki chat ma dużo trudniej, bo nie ma kontekstu innego niż tekstowy... A MIMO TO DAJE RADĘ!
    Podobnie dziecko - mówienie, że 3 czy 4 latek "uczy się szybciej" to jest grube przekłamanie. No przecież ten trzy czy czterolatek ma juz co najmniej 3 lata zbierania doświadczeń, informacji wizualnych i dźwiękowych oraz oddziaływania całej masy innych czynników, które nie sposób wymienić. Raz jeszcze - chatbot ma do dyspozycji tylko teksty.

    • @value.counts0
      @value.counts0 8 місяців тому +2

      Jak powiesz człowiekowi, że wybuchła wojna światowa to usłyszy to raz i zapamięta.
      LLM, żeby zapamiętał musi być dotrenowany i to na wielu przykładach, żeby ten pojedyńczy fakt pamiętał.

    • @jacekciszewski3889
      @jacekciszewski3889 8 місяців тому +1

      no ok, fajny przykład. Chociaż też nie tak do końca.
      Dziecko generalnie słyszy i powtarza rzeczy, które już samo zna. Widzę to po moich dzieciach, ale też po wszystkich innych. Wchodzi w schematy i je powtarza, przetwarza, urozmaica, ale np. nie jest w stanie powtórzyć słowa usłyszanego tylko raz. Musi je usłyszeć wiele razy, musi zrozumieć kontekst, wyćwiczyć mięśnie itd. i dopiero wtedy po którymś powtórzeniu jest w stanie to powtórzyć.
      I podobnie z informacją o wybuchu wojny - żeby to "zrozumieć i zapamiętać" to trzeba najpierw wiedzieć co to jest wojna i pokój, rozumieć kontekst, znaczenie i wagę tych słów - I dopiero wtedy ktoś może to faktycznie zapamiętać po pierwszym usłyszeniu... Przy czym nie będzie to dziecko, bo dziecko nie rozumie co to wojna i jak ważne jest, żeby taka wojna nie wybuchła.

    • @value.counts0
      @value.counts0 8 місяців тому +2

      @jacekciszewski3889 Porównuje doroslowego człowieka i wytrenowany LLM, zapytasz chata o wojnę, pokój, sytuację na świecie.. wszystko Ci powie, rozumie to. Ale nie jest w stanie zapamiętać nowego faktu, o to mi chodzi. Poza tym - Największym problemem obecnych sieci neuronowych jest to, że nie są wstanie wybudować nowych połączeń neuronalnych.

    • @jacekciszewski3889
      @jacekciszewski3889 8 місяців тому

      @@value.counts0 no ok, ale gdybyś powiedział mi, że grawitacja działa w prawo a nie w dół, to zrozumiałbym co chcesz mi powiedzieć, ale odrzucił ten fakt i ciebie uznał za wariata, bo wszystkie inne dane które posiadam wskaazują na to, że jest inaczej.
      W tym kontekście bardziej uczenie przypomina zdobywanie umiejętności manualnych - nie wystarczy raz spojrzeć na żonglera, żeby nauczyć się żonglować. trzeba próbować samemu, wiele razy się pomylić, przespać się z tym kilka razy i dopiero po kilku dniach treningu można siebie uznać za początkującego żonglera.
      O ile rozumiem, że sztuczne sieci neuronowe działają inaczej niż te naturalne, to sam proces nauki nie jest aż tak diametralnie inny. Po prostu porównuje się różne sytuacje. Trochę gruszki z pomarańczami.

  • @eeo.e
    @eeo.e 8 місяців тому

    Niezły pomysł na cykl programów, ale ten zamerykanizowany tajtel no niśt ferszrtejen...

  • @dariuswroclawski5521
    @dariuswroclawski5521 8 місяців тому

    spokojnie,wzrośnie bezrobocie,to ci wielcy naukowacy i ich sponsorzy będą wyjeżdzać z domu tylko w kamizelkach kuloodpornych.

  • @dawidnazir3390
    @dawidnazir3390 8 місяців тому +14

    Proponuję przeprowadzić rozmowę z polskim psychologiem społecznym w kontekście nowych pomysłów rozwoju AI w służbie człowiekowi.

    • @polonica5431
      @polonica5431 8 місяців тому +7

      A.I nie wyszukuje halucynacji a wywołuje halucynacje. Wygląda to mniej więcej tak, oni sobie rozmawiają na ścieżce podprogowej (nieuprawnione wejście na percepcje cyfrowymi lub kwantowo-algorytmicznymi czy innymi metodami) a ty chwytasz imiona, sytuacje, miejsca i tworzysz obraz swojego znanego tobie scenariusza, czyli zadajesz sobie pytanie, kto to jest, widzę obcych ludzi, ale imiona, jak u mnie w rodzinie i nagle te postacie mają twarze twoich bliskich a sytuacje przypisane im są raczej dziwne i nie możliwe, obce i niezrozumiałe. Wiesz dlaczego, bo jesteś zamknięty w jakiejś komorze echa, zbiorze ludzi (medycyna, urząd, wieś, miasto, dzielnica jak technologia chmura i bańka) rodzinie i To się nigdy nie stało i nie miało miejsca. Kto wiec miesza w umysłach oprócz neuro-medycyny i psychiatrów, zwykli cyber-operatorzy, informatycy, interniści czy hakerzy hakujący lub kontrolujący umysł. To wszystko co A.I. robi przez algorytmy w czasie rzeczywistym to hakowanie umysłu, co jest niekonstytucyjne i zabronione od czasów procesów norymberskich. Cały XIX w. to wiek nieludzkich eksperymentów na ludziach, XX w. na zwierzętach i ludziach a XXI na wszystkim co żyję i się porusza w dobie cyfryzacji i komputera kwantowego. Superpozycja kwantowa to twój pokój sypialniany, dom miejsce pracy? ...możliwe, ale najbardziej prawdopodobny jest twój umysł shakowany rzekomo legalnie???? Ramy prawne dalej nie istnieją a przecież Konstytucja mówi o bezpieczeństwie psychicznym i fizycznym każdego obywatela, ochrona życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Prawo istnieje a nikt nie rozumie prostych jego założeń. Istnieje manipulacja i to w kwantowym, tak jak i w algorytmicznym neuro-zarzadzaniu. Efekt masowe kolejki do psychiatry i myśli samobójcze, bo nikt nie może tego znieść. Behawiorystka, maszynowe nauczanie czy behawioralne przez aplikacje czy modele komputerowe, algorytmiczne puszczone w ruch to nękanie elektroniczne i to jest cyberprzestępstwo. Naukowcy i neuro teleinformatycy, cyber-operatorzy to neuro-piraci i o tym się mówi od co najmniej 35 lat we Francji.

    • @DrunkChaosMind
      @DrunkChaosMind 8 місяців тому +1

      ​@@polonica5431lecz się typie

    • @katogoria
      @katogoria 8 місяців тому +3

      @@polonica5431 Jest jak mówisz. Zaciekawiło mnie kim jesteś skoro operujesz tak szeroką wiedzą z różnych dziedzin usystematyzowaną przez klasycznie logiczny umysł . Filozof prawa, teolog, kognitywista, fizyk, matematyk,programista, wszystko razem? Tu tak nie kształcą, musiałeś/aś mieć świetnych rodziców i nauczycieli. I pewnie klepiesz biedę bo pochłaniałeś wiedzę, a to jest czas.

    • @katogoria
      @katogoria 8 місяців тому

      Psychologia społeczna to głupota.

    • @dawidnazir3390
      @dawidnazir3390 8 місяців тому

      @@polonica5431 W takim razie tylko w Bogu nadzieja.

  • @barbarakozowska
    @barbarakozowska 8 місяців тому +5

    Ooooo następny po filozofi😂

  • @ayerconiac
    @ayerconiac 8 місяців тому

    13 marca Unia Europejska wprowadziła już Akt regulujący AI, zapis dotyczące przyznanych jej praw przerażają. Wchodzi w życie w 2026

  • @MrKonopna34
    @MrKonopna34 7 місяців тому

    Fajnie fajnie ale jesteśmy kilka lat za OpenAI. Póki co nikt ich nawet nie dogonił. Trzymam kciuki

  • @Wielebny33
    @Wielebny33 8 місяців тому

  • @polonica5431
    @polonica5431 8 місяців тому +6

    A.I nie wyszukuje halucynacji a wywołuje halucynacje. Wygląda to mniej więcej tak, oni sobie rozmawiają na ścieżce podprogowej (nieuprawnione wejście na percepcje cyfrowymi lub kwantowo-algorytmicznymi czy innymi metodami) a ty chwytasz imiona, sytuacje, miejsca i tworzysz obraz swojego znanego tobie scenariusza, czyli zadajesz sobie pytanie, kto to jest, widzę obcych ludzi, ale imiona, jak u mnie w rodzinie i nagle te postacie mają twarze twoich bliskich a sytuacje przypisane im są raczej dziwne i nie możliwe, obce i niezrozumiałe. Wiesz dlaczego? Ponieważ jesteś zamknięty w jakiejś komorze echa, zbiorze ludzi (medycyna, urząd, wieś, miasto, dzielnica, jak technologia chmura i bańka, może w rodzinnym gronie w algorytmach statystyk lekarskich i to miesza w twoim umyśle i roznosi plotki, instaluje niepokój i negatywne myśli o innych. Na końcu się budzisz i wiesz, ze to się nigdy nie stało i nie miało miejsca? Now wiec dlaczego takie neuro-obrazowania i neuro-słyszenia w umyśle? Otworzyli tobie percepcję? Nie to krąży jak "cyber-świder" algorytm i miesza wraz z neuro-reklamą, ankieterią wyborczą czy innym neuro-zarzadzaniem behawioralnym i inwigilacyjnym. Ile tych podłączeń? Czym one skutkują? Czy ktoś się zastanawia? Dlaczego masz te interakcje głosowe i nagle wtargnięcia podprogowe jakiś obcych nie pochodzących od ciebie słów i myśli? Kto więc miesza w umysłach oprócz neuro-medycyny i psychiatrów, zwykli cyber-operatorzy, informatycy, interniści czy hakerzy hakujący lub kontrolujący umysł a może banki i firmy ubezpieczeniowe, środowiska akademickie i Krajowy Rejestr Danych, Skarbówka czy Sanepid, Policja czy Wojsko a może Prokuratura? Wolno tak? To wszystko co A.I. robi przez algorytmy w czasie rzeczywistym to hakowanie umysłu, co jest niekonstytucyjne i zabronione od czasów procesów norymberskich. Cały XIX w. to wiek nieludzkich eksperymentów na ludziach, XX w. na zwierzętach i ludziach a XXI na wszystkim co żyję i się porusza w dobie cyfryzacji i komputera kwantowego. Superpozycja kwantowa to twój pokój sypialniany, dom miejsce pracy? ...możliwe, ale najbardziej prawdopodobny jest twój umysł shakowany rzekomo legalnie???? Ramy prawne dalej nie istnieją a przecież Konstytucja mówi o bezpieczeństwie psychicznym i fizycznym każdego obywatela, ochrona życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Prawo istnieje a nikt nie rozumie prostych jego założeń. Istnieje manipulacja i to w kwantowym, tak jak i w algorytmicznym neuro-zarzadzaniu. Efekt masowe kolejki do psychiatry i myśli samobójcze, bo nikt nie może tego znieść. Behawiorystka, maszynowe nauczanie czy behawioralne przez aplikacje czy modele komputerowe, algorytmiczne puszczone w ruch to nękanie elektroniczne i to jest cyberprzestępstwo. Naukowcy i neuro teleinformatycy, cyber-operatorzy to neuro-piraci i o tym się mówi od co najmniej 35 lat we Francji. Wiele firm informatycznych i o charakterze medyczno-cybernetycznych szuka swoje miejsce w Polsce i UE a wyprowadzają się z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Chcemy u nas wojennego scenariusza, jak tam? Przecież to miesza w głowach i doprowadza do skraju wyczerpania psychicznego. Zajmijcie się cyberatakami a nie entuzjastycznymi projektami i modelami wychowawczymi (behawiorystka). W dobie zagrożeń cybernetycznych i cyfrowych nie rozwija się niepotrzebnych pseudonauk i pseudo technologii. A.I. to może być kres zachodnich cywilizacji i ktoś nieustannie, jak ćma goni do tego zakazanego dla umysłu światła. Ludzie są powoli świadomi, że są atakowani psychotronicznie i cybernetycznie. Skutki: choroby neurodegradacyjne, neurologiczne, brak skupienia, osłabiona chłonność wiedzy, brak zainteresowania, słaby wzrok, słaby słuch, choroby neurodegradacyjne, depresje, nadwaga, uszkodzona motoryka ruchu, rozmaite choroby wewnętrzne i zachowanie odwrotne do skutku a więc antybehawiorystyka, nerwice i pyskówki, no i szereg symptomów chorobowych, które pojawiają się to znikają, jak fale i częstotliwości zawieją.

    • @DrunkChaosMind
      @DrunkChaosMind 8 місяців тому

      Co ty pieprzysz xD

    • @katogoria
      @katogoria 8 місяців тому +1

      @@DrunkChaosMind po prostu nie rozumiesz tego. Zwróć uwagę na siebie.

    • @jerzybednarek9988
      @jerzybednarek9988 8 місяців тому

      Z TWOJEGO KOMENTARZA RZEBIJA GORYCZ . OBAWIASZ SIĘ , ŻE AI ( CZYLI ejaja ) PRZYNIESIE DUŻO UJEMNYCH SKUTKÓW DLA LUDZKIEJ PSYCHIKI . NIEJAKO " Z GÓRY " OBWINIASZ ejaję O WSZYSTKIE ODCHYŁKI NIESIONE PRZEZ NATURĘ OD POCZĄTKU ISTNIENIA LUDZKIEGO GATUNKU .
      DLA MNIE AI ( EJAJA ) NIE JEST INTELIGENCJĄ DLATEGO , ŻE NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z EMOCJAMI . EMOCJAMI ZWIĄZANYMI Z OCHRONĄ ŻYCIA SWOJEGO , SWOICH POTOMKÓW , OSÓB , KTÓRE KOCHASZ .
      UWAŻAM JEDNAK , ŻE TWORZENIE TEGO , CO BARDZO SZUMNIE I NA WYROST NAZYWAMY INTELIGENCJĄ , MOŻE BYĆ W PRZYSZŁOŚCI PRZYDATNE W ŻYCIU CODZIENNYM . ZAJMOWANIE SIĘ ejają MOŻE PRZYCZYNIĆSIĘ DO WYPRODUKOWANIA URZĄDZENIA , KTÓRE BĘDZIE ZA CZŁOWIEKA WYKONYWAĆ NIEKTÓRE OPERACJE MYŚLOWE JAK KALKULATOR LICZY ZA CZŁOWIEKA . MOIM ZDANIEM AI BĘDZIE RODZAJEM KALKULATORKA JEDNAK NIE POSŁUGUJĄCEGO SIĘ CYFRAMI , NIE WYRAZAMI , A CAŁYMI ZDANIAMI . NIE MA CO OBWINIAĆ TEGO KALKULATORKA NOWEGO TYPU O TO CZEGO JESZCZE NIE UCZYNIŁ I JAKO URZĄDZENIE NIE UCZYNI . POZA TYM KAŻDE URZĄDZENIE MOŻNA WYKORZYSTAĆ W SPOSÓB POZYTYWNY JAK I NEGATYWNY . TO ZALEŻY OD CZŁOWIEKA . MYŚLĘ , ŻE GŁÓWNYM KIERUNKIEM WYKORZYSTANIA MOŻLIWOŚCI TEJ ejaji BĘDZIE SZUKANIE NOWYCH MOŻLIWOŚCI WYCIĄGANIA PIENIĘDZY OD LUDZI . INACZEJ MÓWIĄC SŁUŻENIE ZASPOKAJANIU CHCIWOŚCI .
      Zarfil
      JUREK Z POLSKI

    • @katogoria
      @katogoria 8 місяців тому

      @@jerzybednarek9988 Czy ty człowieku młody w ogóle wiesz co to emocje? Zacytuję fragment ze strony psychologia- polska. Wykropkowałam bo chodzi mi byś zobaczył ze w skrócie metodologia psychologi polega na podważaniu tego co ktoś wcześniej zbadał i twierdzeniu czegoś innego. Ta dziedzina stoi w tym samym miejscu w którym zaczęła.
      'Teoria ta nie została jednak potwierdzona przez badaczy. Chwalisz, Diener i Gallagher (1988), a przed nimi Hohmann (1966) ........Stwierdzili, że jednostki .. odczuwały emocje mniej intensywnie. Wyniki te zostały podważone przez inne badanie (Bernard, 1991), w którym osoby z .....emocji po urazie .. silniej niż przed urazem.
      Zaproponowana przez Jamesa i Langego teoria, jakoby f..... by skutkowało tak szerokim spektrum doświadczanych przez nas emocji, zostało podważone również na gruncie teoretycznym. Walter Cannon (1871-1945) i jego uczeń Philip Bard (1898-1977) opracowali teorię Cannona-Barda (ang. Cannon-Bard theory of emotion), według której emocje tworzą się w mózgu (wg Cannona we wzgórzu), a nie za pośrednictwem AUN i narządów wewnętrznych. Teoria ta również...doświadczenie emocjonalne pojawiają się równocześnie i niezależnie (Lang, 1994).
      Również ta teoria została zweryfikowana w późniejszych badaniach. Wynika.....''''''''''''''
      Dodam;- nauka Ojców Pustyni dowiodła, że emocje blokują działanie rozumu.
      ''I teraz zacytuję ciebie;
      DLA MNIE AI ( EJAJA ) NIE JEST INTELIGENCJĄ DLATEGO , ŻE NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z EMOCJAMI . ''
      Może po tym pukniesz się w głowę by ruszyła z kopyta?

    • @jerzybednarek9988
      @jerzybednarek9988 8 місяців тому

      @@katogoria MASZ RACJĘ . MA COŚ WSPÓLNEGO Z EMOCJAMI . JA UŻYŁEM ZBYT POWIERZCHOWNEGO STWIERDZENIA . JEDNAK PYTANIE : CO TO JEST INTELIGENCJA JEST PYTANIEM OTWARTYM .KOGO BYŚ NIE CYTOWAŁA TO I TAK NIE OPISZESZ ZGODNIE Z RZECZYWISTOŚCIĄ CO TO JEST INTELIGENCJA . ZAWSZE ZOSTANĄ NIEZGODNOŚCI . MNIE CHODZIŁO O INNĄ GENERALNĄ ZASADĘ . ZASADĘ SENSU , CELU ISTNIENIA FORMY OŻYWIONEJ , A W TYM CZŁOWIEKA Z JEGO MÓZGIEM . JEDYNYM CELEM ISTNIENIA FORMY OŻYWIONEJ JEST "" UWIECZNIANIE GENÓW "" . CAŁY ORGANIZM CZŁOWIEKA , A W TYM MÓZG , WYTWORZYŁY SIĘ I EWOLUOWAŁY TYLKO DO SPEŁNIENIA TEGO GŁÓWNEGO ZADANIA . W MÓZGU ZACHODZĄ RÓŻNE PROCESY , NAZWIJMY TO MYŚLOWE , KTÓRE MAJĄ WSPOMAGAĆ REALIZACJĘ ZADANIA GŁÓWNEGO , CZYLI UWIECZNIANIA GENÓW . TO CO MY LUDZIE NAZYWAMY INTELIGENCJĄ JEST JEDNYM Z PROCESÓW "" MYŚLOWYCH ZACHODZĄCYCH W MÓZGU I TA ZDOLNOŚĆ WYTWORZYŁA SIĘ RÓWNIEŻ JAKO DYKTOWANA PRZEZ POTRZEBĘ UWIECZNIANIA GENÓW .
      TO CO SZUMNIE I NA WYROST JEST NAZYWANE SZTUCZNĄ INTELIGENCJĄ NIE SŁUŻY UWIECZNIANIU GENÓW U CZŁOWIKA I DLATEGO DLA MNIE TO CO NAZYWAMY AI NIE JEST INTELIGENCJĄ . DLA MNIE EJAJA TO BĘDZIE BARDZO ROZWINIĘTY "" WYRĘCZACZ "" LUDZKIEGO MÓZGU TAK JAK KALKULATOR .
      MOŻLIWOŚCI POWIELANIA INTELIGENCJI DROGĄ ROZMNAŻANIA ORGANIZMU , POPRZEZ GENY , JEST NIEREALNE DLA EJAJI . TO JEST CHYBA GŁÓWNY WYRÓŻNIK POMIĘDZY INTELIGENCJĄ , A TYM CO LUDZKIE MÓZGI CHCĄ , ŻEBY BYŁO ..
      NIE WIEM KIM JESTEŚ . Z FORMY ZDANIA JKIEJ UŻYŁAŚ WYNIKA, ŻE JESTEŚ KOBIETĄ .
      Z JEDNEJ STRONY CIESZĘ SIĘ , ŻE MAM MOŻLIWOŚĆ WYMIANY MYŚLI , WYMIANY INFORMACJI , Z MÓZGIEM ZAWIERAJĄCYM DOŚĆ SZCZEGÓŁOWE DANE ZWIĄZANE Z PROCESAMI "" MYŚLOWYMI "" I NIE TYLKO MYŚLOWYMI .
      Z DRUGIEJ STRONY JEST MI TROCHĘ SMUTNO PONIEWAŻ ZAKRES DANYCH W MOIM MÓZGU JEST ZAKRESEM Z INNEJ DZIEDZINY WIEDZY . POZA TYM , MÓJ MÓZG PODWAŻA WNIOSKI , OPINIE NIEKTÓRYCH LUDZI NAUKI .
      NAPISAŁAŚ "" MŁODY CZŁOWIEKU "" . WYWOŁAŁAŚ U MNIE UŚMIECH . DZIĘKI ZA TEN UŚMIECH . MAM 75 LAT . ZAJMUJĘ SIĘ DZIEDZINĄ TROCHĘ POKREWNĄ DO TWOJEJ . ZAJMUJĘ SIĘ MYŚLENIEM NIEZALEŻNYM , A MYŚLENIE NIEZALEŻNE NIE ZAGŁĘBIA SIĘ W SZCZEGÓŁY STANÓW LUDZKIEGO MÓZGU
      POZDRAWIAM .
      Zarfil
      JUREK Z POLSKI

  • @JohnNeoQ
    @JohnNeoQ 2 місяці тому

    Halucynacje AI i walka nimi to walka z samymi ludźmi.

  • @tomaszjaworski7602
    @tomaszjaworski7602 8 місяців тому +1

    Panowie skąd wy weźmiecie 5GW?

    • @januszinvest3769
      @januszinvest3769 8 місяців тому

      To energia potrzebna do zasilania tych 300 H100?

    • @tomaszjaworski7602
      @tomaszjaworski7602 8 місяців тому

      @@januszinvest3769 Tak się słyszy. Huang opowiada o że sprzedaje "procesory w cenie 250 tyś $" nie wiem o które chodzi. Musk powiedział że ma 35 tyś procesorów ( nie wiem czy NVIDIA czy dojo). Microsoft mówi o maszynie za 100 miliardów $, Google raczej nie śpi. Nasze wpływy do budżetu (2024) to podobno jakieś 650 miliardów PLN. Po prostu nie gramy w tej lidze. Z Australii coś tam słychać że, za 2 mln $ mają 100 miliardów neuronów symulować ( 40 Kw). To byłby szok.

  • @count_of_pizza
    @count_of_pizza 7 місяців тому

    Kilka klastrów z tymi kartami może coś zmienić

  •  8 місяців тому

    Juz od dłuższego czasu myslalem, ze po za moja top 9tką kanałów naukowych, ktore sa na mającym sens poziomie, nic juz ciekawego nie znajde, a tu takie zaskoczenie.
    Dobrze prowadzisz.

    • @miraagnieszka7100
      @miraagnieszka7100 8 місяців тому

      Zamykanie się na 9-osobową Naukę, jest bardzo nie-naukowe. 🤐

    •  8 місяців тому

      @@miraagnieszka7100 nie zrozumiałaś malkontencie internetowy. Napisałem o 9tce mojego top. Potem jest cała reszta innych kanałów naukowych.

  • @TheGalacticIndian
    @TheGalacticIndian 8 місяців тому +1

    Tylko uważajcie, żeby rosjanie Wam tych kart nie ukradli. Imperium Złodziejstwa już nie takie rzeczy kradło😂

  • @abona7218
    @abona7218 8 місяців тому

    To jest masakra...

  • @aga7466
    @aga7466 8 місяців тому +2

    Jak się osiąga taką wiedzę, która szkoła otwiera dziecku drogę do takich osiągnięć?

    • @d_QxxQ_b
      @d_QxxQ_b 8 місяців тому +10

      samokształcenie i rozwiązywanie ciekawych problemów. Nauka od mentorów i wymiana myśli oraz z nimi.
      Szkoły nie mają szans z takim modelem samokształcenia i nigdy nie miały.
      Każdy z nas jest unikalny i ma wiele nierozwijanych talentów których przyswajanie przychodzi mu łatwo, a często wręcz jest duszonych przez szkolnictwo.

    • @michalkopec-browarnicy
      @michalkopec-browarnicy 8 місяців тому +5

      Każda. Pod warunkiem, że rozwijasz swoje pasje, wchodzisz przed szereg, łamiesz zasady itd.

    • @d_QxxQ_b
      @d_QxxQ_b 8 місяців тому

      @@michalkopec-browarnicy Dokładnie tak. Nie jest łatwo, ale warto.

    • @andrzejwodynski
      @andrzejwodynski 8 місяців тому +1

      Brak szkoły, w szkole jest za niski poziom. Tomasz Czajka uczył się od rodziców, z książek i ze spotkań z innymi którzy mają podobne zainteresowania. Jego 10 letni syn teraz też programuje sieci neuronowe. Trzeba mieć takiego ojca jak Łukaszenka który nie posłał swoich synów do szkoły tylko dał kontakty gdzie mogą się rozwijać.

    • @andrzejwodynski
      @andrzejwodynski 8 місяців тому +2

      Sam pamiętam jak chciałem pomoc w rozwijaniu się w algorytmach we Wrocławiu w roku 2003 gdy w szkole mieliśmy tylko pętlę for a ja robiłem zadania na ITPW (internetowy turniej programów walczących) i nie miałem z kim na żywo się rozwijać, tylko z ludźmi z internetu miałem wspólny język. Po kilku miesiącach ktoś powiedział że są zajęcia dla takich ludzi w XIV liceum, sam uczęszczałem do innego. Pojechałem ta że chce się zapisać i ścianą stało się że jako osoba z poza szkoły muszę zapłacić 300 zł (połowa ówczesnej minimalnej pensji) oczywiście nie dostałem tych pieniędzy od rodziców, przestałem się rozwijać i zostałem internetowym komentatorem bez perspektyw pracującym na magazynie. Dzięki szkoło. Ps w jednych zawodach z programowania sztucznej inteligencji byłem w top50 i gdzieś tam można moje imię na liście wyników odszukać.

  • @ADQ82
    @ADQ82 8 місяців тому +2

    Tymczasem GPT staje się poprawny politycznie.

  • @nobo6687
    @nobo6687 8 місяців тому

    Jak on się zajmuje promptami to on nie jest programistą od ai. NeelNanda5 dekoduje transformery

  • @radosawkielak2155
    @radosawkielak2155 8 місяців тому +1

    Sora nie została udostępniona. Chyba że coś mnie ominęło. Z tego co wiem to można sobie jedynie pooglądać wygenerowane filmy.

  • @ewakociubinska5236
    @ewakociubinska5236 8 місяців тому

    AI-android nie zastapi homo sapiens nasze ciało jest skomplikowane w swoich wszystkich układach ,uczuciach ,które AI android nie posiada .AI może nam pomóc i czyni to od lat w postaci różnych urządzeń .

  • @MarcinZawacki
    @MarcinZawacki 7 місяців тому

    Tak wielki jak CPK? Mam nadzieję że choć nieco większy ;)

  • @kawalier1
    @kawalier1 8 місяців тому

    5:25 a jak przekroczymy próg krytyczny wartość temperatury to model jest chory psychicznie

  • @looc3Z
    @looc3Z 8 місяців тому +1

    A może życie jest halucynacją, a budzimy się po śmierci ?

  • @oszolombronowice
    @oszolombronowice 8 місяців тому +1

    Powstanie tak samo jak CPK .

  • @FuzzlandNetNet
    @FuzzlandNetNet 8 місяців тому

    Normalnie inteligentny facet drugiemu normalnemu facetowi nigdy nie zada pytania ani żądania by mu stworzył listę tematów mu nieznanych, bo Q-wa o czym by mieli dyskutować !

  • @kaziqmaziq6703
    @kaziqmaziq6703 8 місяців тому +5

    w polsce przyda się JAKAŚ inteligencja - nawet sztuczna

  • @ingwaz8402Mag
    @ingwaz8402Mag 8 місяців тому

    Opty-mistyk

  • @marekm2094
    @marekm2094 8 місяців тому

    Tylko żeby było to w Polskich rękach

  • @eldervoltv3446
    @eldervoltv3446 8 місяців тому

    Polacy stworzyli i Polacy sprzedali i tyle . I tak ze wszystkim 😂

  • @ramenek77
    @ramenek77 8 місяців тому

    Ziomek zdruzgotany taką ilością wiedzy XDDD

  • @wojciechkozdron5761
    @wojciechkozdron5761 8 місяців тому

    Czemu ma służyć dziwaczna frazeologia, za pomocą której przedstawiane są parametry, czy stany pracy sieci. "zadaję pytanie z temperaturą zero" - nie lepiej powiedzieć propagacja wsteczna z określoną sprawnością? Tu można również zmieścić te tzw. "halucynacje sieci", bo sprawność propagacji określa liczbowo "temperaturę" jak i "halucynacje", jako że są one niemal tożsame, a przynajmniej ściśle powiązane. Bez urazy🙂

    • @katogoria
      @katogoria 8 місяців тому

      Bo właściciele firm nie są z branży która przysparza im zyski. Im wszystko jedno czy zarabiają na IT czy na handlu bronią. Gdyby zajrzeć w ich przeszłość i genealogię, dojdzie się do PZPR albo Kiszczaka.

    • @value.counts0
      @value.counts0 8 місяців тому

      O czym Ty mówisz.. propagacja wsteczna to mechanizm, który występuje w procesie uczenia a nie w czasie inferencji modelu.
      Bardzo dobrze powiedział, że dokonał predykcji z temperaturą 0.
      Pozdrawiam

  • @FuzzlandNetNet
    @FuzzlandNetNet 8 місяців тому

    Wycofuję wszystkie swoje poprzednie wypowiedzi, myślałem, że to stand-up.

  • @bibliabinitarianizmkondycj1687
    @bibliabinitarianizmkondycj1687 8 місяців тому +1

    Żadna maszyna nie dorówna człowiekowi - twórcy tej maszyny. Maszyna nie będzie miała prawdziwej miłości. Maszyna nigdy nie będzie jak człowiek który został stworzony na podobieństwo Boże. Ps - nie wywodzimy się od zwierząt ....... artykuł : "Boży superkomputer część 2"

    • @kasjopejra5884
      @kasjopejra5884 8 місяців тому +1

      Żaden człowiek nie jest idealny, więc nie stworzy niczego idealnego.

    • @bibliabinitarianizmkondycj1687
      @bibliabinitarianizmkondycj1687 8 місяців тому

      Tylko BÓG jest doskonały, nieomylny ....... Google: "cudownie ocalony - moje bliskie spotkanie z tirem"

  • @2711darkus
    @2711darkus 8 місяців тому

    A ten znowu to samo

  • @bozenawojciechowska8014
    @bozenawojciechowska8014 7 місяців тому

    No no, AI kłamczucha. Jak ludzie.

  • @pablox7335
    @pablox7335 8 місяців тому

    Bigaj !!! jak przeczytasz komentarz to wiedz, że AI to syf xd

  • @krokodyl32
    @krokodyl32 8 місяців тому

    UPDATE ?
    To już po polsku nie znasz słowa ? Tragedia !

  • @analinizotwocka4599
    @analinizotwocka4599 8 місяців тому +2

    Co to jest ChartGPT?

  • @andrzejmrugaa139
    @andrzejmrugaa139 8 місяців тому +1

    WYTWARZACZE BREDNI😂😂😂

    • @Chomikback
      @Chomikback 8 місяців тому

      Twój stary symulator!