TS-16 Grot (Spearhead) - Polish supersonic prototype [Vintage Sky]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 лип 2018
  • What is the area rule and how to fit two landing gear assemblies into a single bay? Meet the Polish supersonic prototype of the late 1950's.
    Twitter: / zabytki_nieba
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 450

  • @szopenada
    @szopenada 5 років тому +172

    Hejka
    tak sie sklada ze pracowalem w WSK-Okecie w tamtych latach. Poczatek to tz. podloga.
    budowalem makiete Grota -glownie ze sklejki -poszycie- budowa szla na hali oznaczonej OKL-2
    bo na OKL-1 szla normalna juz produkcja (poczatkowa) Iskier, pozniej Kosow pozniej Wilg, pozniej Gawronow (licencja/przerobka Jaka 11 bodajze)
    Biuro konstrukcyjne bylo na 1 pietrze w tym samym OKL-2 i innych budynkach WSK.
    bylo to w 1962 chyba wrzesien ale na pewno jesien kiedy skonczylismy haha... makiete ktora budowalismy w pozycji pionowej bo bylo latwiej i zajmowalo to mniej miejsca na hali.
    zartowalismy ze budujemy pierwszy samolot pionowego startu w Polsce.
    Podwozie bylo naturalne chyba od Iskry tak aby tylko mozna bylo makiete 1:1 postawic na kolach i wypchnac przed hale. Stad to zdjecie w tle z hala OKL-2. Po tym wszystkim ja poszedlem do innych projektow a makieta postala pare tygodni i ja pocieto na kawalki.
    byly dwie wersje szeptane z ust do ust co sie stalo.
    #1 ruscy zabrali cala dokumentacje do siebie bo nie moze byc tak ze Polacy buduja lepszy samolot bojowy niz oni maja.
    #2 nie damy temu projektowi rady i nie ma poparcja od gory ani zapotrzebowania od gory. Stad nie bylo moze i wiecej etatow dla Soltyka.
    Ktora wersja jest prawdziwa ruskie archiwa tajne moga to powiedziec ale cos jest na rzeczy ze rozwiazania Grota znalazly sie raptem w nowych modelach rosyjskich. W kazdym razie temat pt. Grot zostal blyskawicznie wsrod osob nad nim pracujacych wygaszony. Nikt wtedy nie mial watpliwosci w WSK ze ruscy w tym maczali palce, bo nadzor wojskowy nad calym WSK byl do konca PRL-u. Wielokrotnie z panami oficerami po robocie szlo sie na wodke.
    Teraz pare slow o kanadyjskim Avro---Arow
    Glownym oblatywaczem #1Avro i wszystkich nastepnych, chyba 6 razem, byl Polak Zura na niego wolano, bo Zurakowski bylo juz za trudne dla kanadyjczykow. Inz. Potocki byl jednym z glownych konstruktorow. Zura brawurowo oblatywal Avro i wzbudzal podziw przelozonych.
    Modele Avro do badan byly wystrzeliwane nad jeziorem Ontario aby sprawdzic aerodynamike w locie naturalnym. Chyba 2 lata temu grupa entuzjastow badala dno jeziora aby wydobyc chocby jeden model. Niestety proces produkcji raptem i nieoczekiwanie zostal wstrzymany "overnite" na zyczenie kolegow z USA. To jest pewnik. wszystko pocieto i zniszczono wiekszosc skladu inzynierskiego w tym Potocki zostalo skrzetnie zatrudniona w stanach i powstal tam szybko SR-71. W Toronto zwolniono z pracy cala zaloge jakies 5 tys ludzi zostalo z hipoteka, rodzina i bez pracy. Byl wielki placz bo ludzie pobankrutowali domy mieszkalne banki zabraly (niesplacona hipoteka) i wiekszosc robotnikow zostala na "lodzie". Premier powiedzial ze to bylo "najlepsze" rozwiazanie dla Kanady...hahaha... byc moze ze tu mowil prawde, ale byl znienawidzony do konca swoich dni. Zura przeniosl sie na Kanadyjskie Kaszuby i tam dozyl swoich dlugich emeryckich lat.
    Mialem okazje budowac znow drewniana makiet w skali 1:1 Avro w zakladach MDD w tej samej hali w ktorej orginalnie budowano Avro. Makiete wybudowano w 1998 roku na rocznice powstania Avro i nawet gdzies mam zdjecie jak siedze na makiecie juz po zakonczeniu robot.
    Makieta z wielkimi honorami... haha powedrowala do Muzeum. I tak, o ironio losu, jestem jedynym czlowiekiem na swiecie ktory "maczal palce" i siedzial na dwoch tych makietach Grota i Avro, na dwoch roznych koncach swiata.
    If you want to know what happened to the missing Arrow look no further than the US's SR-71 it's of almost identical design with just a few changes for speed and aerodynamics
    A full-scale replica of the legendary Avro Arrow towers over Ontario Lieutenant Governor David C. Onley at the Canadian Air & Space Museum in Toronto in this Feb. 20, 2009 photo.

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 років тому +37

      Takie wspomnienia to najcenniejsza rzecz na tym kanale. 💙👍

    • @szopenada
      @szopenada 5 років тому +24

      Gawron to przerobka Jaka-12M sorki za pomylke ale to bylo tyle lat temu i pamiec sie lekko juz "buja i wpada w turbulencje/flatter". Kosa oblatal pierwszy raz Milosz ktory zginal tragicznie jako pilot MD-12 pomiedzy Radomiem a grojcem. Ostatni raport pilota Misztala byl "wszystko w porzadku zaczynamy proby obciazenia zgodnie z planem" i to byl koniec spadli na pole kolami do gory. z kabiny pilotow zostala tylko podloga a na niej plamy krwi. Zaloga 5 osob zginela. OKL na Okeciu byl bardzo plodny bo byl jeszcze konstruktor Frydrychiewcz. Lata 1956-1965 to zlote lata, OKL (osrodek konstrukcji lotniczych) i byl on "the best" w RWPG patrzac na ilosc konstrukcji-- Bies+MD-12+Grot+Kos+Gawron+Wilga+pozniej Kruk oraz prototypy Iskry zanim produkcje seryjna przeniesiono. Mozna powiedziec zlote lata polskiej awiacji. Moim osobistym "rekordem swiata" tego okresu, nigdy juz nie powtorzonym przez nikogo, ani przeze mnie, byl lot samolotem MD-12, tym ktory pozniej latal w barwach Lotu do Rzeszowa, dookola iglicy palacu kultury. To byl chyba rok 1962 kiedy mala grupka entuzjastow lotnictwa zostala zaproszena do "oblatania" MD-12 nad Warszawa. Dostalismy zezwolenie na start i ku naszemu zdumieniu i zaskoczeniu polecielismy z Okecia prosto nad palac kultury. Tu pilot Misztal dokonal akrobacji i 4 silnikowym samolotem polskiej produkcji-jedynym w historii naszej awiacji- oblecial na bardzo niskim pulapie najciasniejszym kregiem jaki mogl zrobic 3 razy iglice palacu zgodnie ze wskazowkami zegara i na pozegnanie odwrocil lot na przeciwna strone i zrobil krag pozegnalny przed powrotem na Okecie i do Bazy WSK. Wyobrazam sobie zdumienie przechodniow w Warszawie tego dnia, bo tak nisko latajacego samolotu pasazerskiego wookol iglicy nikt nigdy nie widzial i nigdy juz w historii nie dokonal. Powiem tylko ze huk silnikow w kabinie byl taki jak przy starcie Miga-21 z dopalaczem. Kabine dla Lotu wylozono pozniej wygluszaczem. Jeden silnik biesa to halas ale cztery pod nosem to bylo apogeum.

    • @kawa1561nakajima
      @kawa1561nakajima 5 років тому +4

      Janusz Zurakowski i Wladyslaw Sprud Potocki, John Diefenbaker był agentem CIA.

    • @szopenada
      @szopenada 5 років тому +16

      "Byłem w komisji badającej wypadek SP- PAL, odpowiadałem za część lotną. Najprawdopodobniej, kiedy im odeszło usterzenie, wówczas samolot albo zadarł dziób, albo go opuścił - w obu przypadkach musiało się skończyć korkociągiem plecowym".
      "Samolot w locie próbnym rozleciał się w powietrzu, stracił usterzenie, niewątpliwie w wyniku flatteru, przeszedł na plecy i płasko uderzył w ziemię. Nie zapalił się, co nam ułatwiło analizę katastrofy,"
      K. Dąbrowski---J. Zięborak
      stad jak napisalem wrak samolotu przywieziony do WSK to byla praktycznie tylko podloga. gorna czesc samolotu zostala zerwana na poziomie podlogi
      a samolot jako dolnoplat mial mocna konstrukcyjnie te czesc kadlubu.
      plamy krwi w kabinie pilotow tam gdzie byly fotele to bylo to co zostalo z pilotow.
      W katastrofie zginęła pięcioosobowa załoga:
      Mieczysław Miłosz Aleksander Wąsowicz Jerzy Żupański
      Jerzy Hołowienko Jadwiga Sajewska
      d-ca załogi
      II-gi pilot
      inż. prowadzący próby obserwator doświadczalny obserwator doświadczalny

    • @szopenada
      @szopenada 5 років тому +7

      znalezione filmy odnosnie Pilota Zurakowskiego i Avro Arrow.
      poprawka do ilosci pracownikow zwolnionych z pracy po zamknieciu programu budowy Avro Arrow.
      To bylo prawie 15 tys robotnikow i inzynierow a nie 5 tys. 750 inzynierow i technikow dostalo natychmiast prace w USA, 410 wrocilo do Anglii. Zura otrzymal bardzo lukratywna propozycje pracy w USA ale odmowil.
      Zniszczono 6 gotowych Avro Arrow, oraz 31 sztuk w roznych stadiach budowy.
      Janusz Zurakowski maiden flight of Arrow Avro on March25, 1958.
      (Sept. Zura hits Mach 1.89 on Avro #202)
      Wladyslaw “Spud" Potocki asystuje mu na CF-105 w pierwszym locie Avro.
      ua-cam.com/video/fFu5iwe7uPQ/v-deo.html
      ua-cam.com/video/mi3kBWQnsJg/v-deo.html
      ua-cam.com/video/MqvZWp4N5gc/v-deo.html
      model Avro Arrow has been found
      ua-cam.com/video/8ziIoTPZzdI/v-deo.html
      here one can see the full replica (skala 1:1) of Avro Arrow which was built in the same hangar in 1998 (W 50 rocznice pierwszego lotu Avro)
      That replica was built by MDD workers and then there was open house for the public and everybody could see it and touch it.
      ua-cam.com/video/tNwtsMOzVDU/v-deo.html

  • @mike-ivy
    @mike-ivy 3 роки тому +23

    Zdjęcie makiety - przed hangarem (tzw start) WSK- Okęcie , pracowałem tam w latach 80 - 89 i żywa była opowieść o tym jak spakowano dokumentację i wywieziono na wschód ( nie zniszczono a przejęto/przekazano by sprawdzić i zastosować pewne nowatorskie rozwiązania jako myśl radziecką...) projekt był pełny - zawierał też technologię wykonania !

    • @kwestionariusz1
      @kwestionariusz1 9 місяців тому +2

      Wtedy wywożono wszystko w kierunku Moskwy dziś wszystko wywoża do Waszyngtonu wzglednie TelAvivu

    • @mike-ivy
      @mike-ivy 9 місяців тому

      @@kwestionariusz1 ale co konkretnie ? Wszystko znaczy nic ...

    • @imho4990
      @imho4990 9 місяців тому +1

      @@kwestionariusz1 biedni Polacy. zawsze wiatr w oczy.

    • @henryksztacheta8543
      @henryksztacheta8543 9 місяців тому

      @@mike-ivy konkretnie to np. jednoskładnikowe paliwo rakietowe, opracowane przez zespół pod kierownictwem Dr. Grzegorza Roraty.

  • @mazakaudio
    @mazakaudio 3 роки тому +9

    Bardzo ciekawe, ja na TS-11 mam wylatane 83 godziny w tym 25 samodzielnie ale to był rok 1991. Fajny kanał.

  • @KarolStoinski
    @KarolStoinski 5 років тому +104

    Łapka w górę w ciemno :) Ten kanał jest tak dobry, że zawsze oglądam z zapartym tchem :) wielki szacunek!

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 років тому +2

      Oby łapka po obejrzeniu każdego odcinka nadal wydawała się zasłużona. Dziękuję!

    • @maciejgoabek3199
      @maciejgoabek3199 5 років тому +1

      Łapkę w górę pokazują przedszkolaki przechodząc przez ulicę. Proponuję dać kciuk w górę, co zresztą widać powyżej.

  • @krizar07
    @krizar07 5 років тому +6

    właśnie odkryłem Twój kanał. Jestem bardzo zadowolony, tak dalej trzymać super materiały!

  • @paulomaro2535
    @paulomaro2535 5 років тому +1

    Świetny film,dziękuję i pozdrawiam.

  • @Artur_O.
    @Artur_O. 5 років тому +3

    Wydawało mi się, że dużo wiem ale myliłem się. Dzięki

  • @kacpermyslinski5564
    @kacpermyslinski5564 5 років тому +21

    Czekam na każdy odcinek, każdy materiał niezwykle ciekawy i dopracowany! Gratulacje!:)

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 років тому +1

      Dziękuję za docenienie starań.

  • @Condoor71
    @Condoor71 5 років тому +3

    Fajny materiał chętnie zobaczę kolejne Powodzenia :)

  • @MrManiek220
    @MrManiek220 5 років тому +4

    Robisz świetne materiały. szacunek! I łapka w górę.

  • @TrockeyTrockey
    @TrockeyTrockey 5 років тому

    Bardzo ciekawy materiał, dzięki!

  • @grzegorzwilk6453
    @grzegorzwilk6453 5 років тому +2

    Dobra robota! Szacun!

  • @giwera4927
    @giwera4927 5 років тому +3

    Potrzebujemy takich filmów. Łapki w górę

  • @cermit69
    @cermit69 5 років тому

    Czekałem na ten odcinek . Musiał się pojawić;)

  • @reflex04
    @reflex04 5 років тому

    Coraz bardziej lubię te filmy. Bardzo fajne.;))

  • @XD-ql2kr
    @XD-ql2kr 5 років тому

    Bardzo ciekawy film!

  • @patrykwisniewski6359
    @patrykwisniewski6359 5 років тому +9

    super kanał

  • @marcin-mr4cl
    @marcin-mr4cl 5 років тому +4

    super film

  • @almanzor2008
    @almanzor2008 5 років тому +13

    Pozdrawiam serdecznie. W tych tematach siedziałem dosyć głęboko. Studiowałem na Wydziale Lotniczym PW od 1958 do 1965. Od 1964 do 1971 pracowałem w Instytucie Lotnictwa w projekcie Meteor, który został przerwany niemal identycznie jak omówiony tu projekt Grot.
    Inż Sołtyk kilka szczerych zdań tłumaczących jego przejście z lotnictwa do przemysłu stoczniowego powiedział. Ja swoich kilku zdań o odejściu z lotnictwa co przemysłu komputerowego w zjedniczeniu Mera jeszcze nie.
    Pozdrawiam i wyrażam szacunek za fachowość wypowiedzi
    Wiktor

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 років тому +1

      Bardzo dziękuję i również pozdrawiam.

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw 5 років тому

      Apropo komputerów, to pewien inżynier p. Jacek Karpiński powiedział w tamtych latach że woli mieć do czynienia z prawdziwymi świniami...

  • @oskardumanski8538
    @oskardumanski8538 5 років тому +3

    O Grocie nie wiem nic, ale odcinek mi się bardzo spodobał :)

  • @grzegorzsiwiec6138
    @grzegorzsiwiec6138 5 років тому +3

    Fajny kanał ,łapka w górę. Szczególnie za optymizm że coś u nas się wyprodukuje w kwestii samolotów czy śmigłowców .Przypomnę Skorpion Iryda Bielik . Mistrzostwo świata w niespełnionych programach modelach i nadziejach . Nie chodzi już o samoloty czołgi o marynarce wojennej nie wspomnę. Podobno robimy wspaniałe radary pewnie i to uwalą.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 5 років тому

      nadzieja w Flarisie robionym bez "pomocy" aparatczyków /biurw państwowych. Margański z Orką tez się wyniósł na Słowację

    • @jaceksosna4040
      @jaceksosna4040 Рік тому

      Od kiedy te wspaniałe radary robimy?

  • @robertjanczak6301
    @robertjanczak6301 3 роки тому

    Bezpośrednią przyczyną uwalenia projektu stoją rajcy, ale ma to swoje przyczyny dalekie do zaawansowania. W państwach RWPG istniały podobne projekty. Czarny koń w tym wyścigu urodził się u sąsiadów na południu. Bardziej dyplomatycznie w swych zapędach czesi szukali tylko samolotu do szkolenia. Z tego determinanty iskra też mogła powstać. Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam.

  • @g.o.ugildiaotwartychumysow502
    @g.o.ugildiaotwartychumysow502 5 років тому +1

    świetny kanał, gratuluje pomysłu i egzekucji. Każdy odcinek pokazuje jaką kadrą dysponowaliśmy. teraz ludzie nie potrafią zbudować latawca.

    • @jangasienica3003
      @jangasienica3003 5 років тому

      G.O.U Gildia Otwartych Umysłów Młodzież mamy zdolna Polak nie koniecznie jest głupkiem...

  • @krzysko1317
    @krzysko1317 5 років тому +6

    Witam serdecznie. Bardzo ładnie opowiadasz o samolotach. Mam na myśli też inne Twoje filmy. Zawsze jesteś w stanie "dokopać" się do ciekawych informacji. Pozdrawiam Krzysztof.

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 років тому +1

      Dziękuję. Żałuję tylko że nie dane mi było zająć się tym zawodowo - dokopałbym się pewnie do jeszcze ciekawszych rzeczy...

  • @hwz1419
    @hwz1419 5 років тому +3

    Oczywiście że zaważyły względy finansowe. O wiele tańszy był LiM-6bis i jego wersje przebudowanych LiM-5F i LiM-5FP. A tych płatowców mieliśmy aż nadto. ZSRR był zainteresowany rozwojem techniki militarnej u sojuszników pod warunkiem że sam nie będzie zbytnio zaanagażowany w projekt. Oni też mieli krótką kołderkę. Głównym problemem był silnik SO-2. Silniki RD-9 nie nadawały się dla maszyn szkolno-bojowych właśnie przez resurs. To wydłużenie prac nad SO-2 i koszty zaaważyły że projekt przerwano. Nie byliśmy jedynii. W Kanadzie postąpiono podobnie z AVRO a u Brytyjczyków FPR-2.

    • @modelarski
      @modelarski 5 років тому

      AVRO Arrow to cała legenda o spisku... Swoją drogą, wyprzedzał swoją epokę, nawet dziś robi wrażenie.

  • @LWfilip
    @LWfilip 5 років тому +4

    Bezdyskusyjnie, ciekawy materiał. Szkoda, że nie doszło do produkcji. TS 11 Iskra pokazała, że możemy produkować samoloty na nasze i nie tylko nasze potrzeby. Pozdrawiamy z CSW.

  • @KmlSzm
    @KmlSzm 5 років тому +1

    Autorze robisz bardzo ciekawe filmy ! Równie dobre co np irytujący historyk.
    Powodzenia !

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 років тому

      Mam nadzieję że mniej irytujące ☺

  • @oshdust
    @oshdust 5 років тому

    świetny odcinek.

  • @claytonpozzer
    @claytonpozzer 3 роки тому +2

    Beautiful aircraft!

  • @michaorowski5275
    @michaorowski5275 5 років тому

    Bardzo ciekawy kanał,

  • @bishbish9111
    @bishbish9111 4 роки тому

    O, jak ja lubię trafiać przypadkiem na takie kanały... sub.

  • @Kawka1122
    @Kawka1122 4 роки тому

    Bardzo ciekawe opowiadasz :)

  • @tigerland831
    @tigerland831 5 років тому +29

    Grot 2. ITWL proponuje ten projekt jako maszynę szkolną oraz bojową. Jakbyśmy już nie mieli włoskich M-346 i nie planowali zakupu prawdziwych samolotów bojowych.Nasz przemysł obronny jest mistrzem jeżeli chodzi o modele i makiety.

    • @Azawakh1974
      @Azawakh1974 5 років тому +2

      Niestety ale taka prawda :(

    • @Azawakh1974
      @Azawakh1974 5 років тому

      Zastanawiam się nad sensownością opracowywanie Grota II skoro jest Orlik i Master.

    • @Wojsko.w.pigulce
      @Wojsko.w.pigulce 5 років тому +1

      Marcin Wojciechowski Sens jest. Ja bym widział Grota 2 w roli lekkiego samolotu szturmowego jako następca Su-22. I jeśli Grot 2 powstanie właśnie w takiej postaci mamy też szansę na eksport a mianowicie do USA. USA szuka właśnie lekkiego, taniego samolotu szturmowego jako następcę A10 w programie Stryker.

    • @schmeichelq
      @schmeichelq 5 років тому +5

      Nie no bez jaj, najpotężniejszy przemysł zbrojeniowy kupi w zapyziałej Polsce, gdzie piękne tradycje lotnicze to już tylko odległe wspomnienie, samolot ktorego nie potrafimy zaprojektować, zbudować i niestety nie miałby żadnej wartości bojowej. Niestety nie mamy pieniędzy i mozliwosci. Chałupnicze wyroby typu bielik marganskiego itp to tylko jednorazówki bez potencjału już na starcie. Cieszmy się że udało się opchnac trochę AT3 do USA. To już sukces.

    • @Wojsko.w.pigulce
      @Wojsko.w.pigulce 5 років тому +1

      schmeichelq Grot 2 został już zaprojektowany. Jeszcze nie został zbudowany i nie znamy jego specyfikacji technicznych a ty już wiesz, że to złom i do niczego się nie nadaję... Z kart też wróżysz?

  • @Rafonu
    @Rafonu 3 роки тому

    Jesteś po MELu, tak czuję Szacun za pasję!

  • @MrTomecki9
    @MrTomecki9 5 років тому +1

    Bardzo fajny kanał.POLECAM!!! A może coś więcej o szybowcach typu JUNIOR,JANTAR,PERKOZ,PROMYK itp przy których miałam przyjemność pracować w PZL-Bielsko we Wrocławiu. Pozdrawiam

  • @adreq3.05
    @adreq3.05 4 роки тому

    Ładny projekt.

  • @bogdanpopielarz1048
    @bogdanpopielarz1048 5 років тому

    Super !

  • @awotsimson8266
    @awotsimson8266 5 років тому +39

    Dokumentacja Grota (a przynajmniej spora jej część) nie została zniszczona. Jestem w posiadaniu jej kopii.

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 років тому +8

      To jeden z bardziej zaskakujących komentarzy jakie spotkałem. Ta kopia ukazuje kluczowe komponenty? Pewnie zniszczono to co najważniejsze, niekoniecznie znaczną ilościowo część? A może zniszczenie było tylko oficjalną wersją losu tej dokumentacji? Możemy liczyć na coś więcej na ten temat?

    • @awotsimson8266
      @awotsimson8266 5 років тому +12

      Dokumentacja pokazuje między innymi dwa rodzaje skrzydeł o różnej rozpiętości i mechanizacji krawędzi spływu, dwa warianty usterzenia poziomego, dwa warianty podwozia głównego, projekt wersji bombowej (z komorą bombową w kadłubie) i sporo innych ciekawych rzeczy. Zapraszam do prywatnej korespondencji.

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 років тому +6

      Intrygujące. Odezwę się.

    • @cermit69
      @cermit69 5 років тому +4

      AWOT SIMSON co musi się stać żeby ta dokumentacja ujrzała światło dzienne ?

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 років тому +1

      Proszę o kontakt na zabytkinieba@gmail.com - nie mogę u Pana na kanale znaleźć maila.

  • @kemodalerd4243
    @kemodalerd4243 5 років тому +3

    ...pozdrawiam!

  • @szablotukpolski5201
    @szablotukpolski5201 5 років тому

    Fajny film :) w temacie broni bardziej historycznej i tzw. wielkiej historii SZABLi polskiej więcej jest tuuuu szablotłuk polski

  • @bebzon8941
    @bebzon8941 5 років тому

    Super

  • @goosf5746
    @goosf5746 5 років тому +9

    Dziękuję za szybką odpowiedź na temat tej ciekawej konstrukcji, która w wielu aspektach wyprzedzała radziecką myśl techniczną, co było jednym z podstawowych "gwoździ do trumny" tego projektu. Z Moskwy przyszło "NIET", gdyż Rosja radziecka nie mogła sobie pozwolić na to, aby państwo satelickie produkowało samolot bojowy przewyższający osiągami podobne rosyjskie konstrukcje. Podobne sytuacje miały miejsce w przypadku wielu polskich projektantów, a choćby motocyklu Junak z mocniejszym silnikiem, czy prototypami polskich samochodów. Pozdrawiam serdecznie i zaproponowałbym tematy związane z polskimi Limkami, a szczególnie polskie pomysły dozbrojenia tej konstrukcji.

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 років тому

      Z tematem dozbrojenia musiałbym się gruntownie zapoznać.

    • @goosf5746
      @goosf5746 5 років тому +1

      Zabytki Nieba chodzi mi o okoliczności doposażenia "polskiej" 17 w pylony, chyba pod skrzydłami. No i chyba Polacy coś jeszcze kombinowali przy linkach, ale ciężko jest mi się dokopać do jakiegoś info. Na marginesie dodam, że takie informacje pomagają w budowie modeli często zapomnianych odmian samolotów.

    • @domel1410
      @domel1410 5 років тому

      Tam było cos takiego chyba ze był konkurs jakis na samolot dla wszystkich wojsk ukladu warszawskiego ( ale moge sie mylić ) i wygrała czechosłowacka konstrukcja Delfin , mimo ze grot mial lepsze osiągi.

    • @goosf5746
      @goosf5746 5 років тому +1

      domel1410 tak, tyle że chodziło o samolot szkolno-bojowy, a Grot miał być rasowym myśliwcem i zdolnościach uderzeniowych, taki pierwszy samolot wielozadaniowy.

    • @domel1410
      @domel1410 5 років тому +2

      racja racja przepraszam nie doczytałem chodziło o samolot szkolno-bojowy i to o Iskre chodziło która "fuksem" w Polsce zostala dopuszczona przez Rosjan do produkcji bo wszędzie indziej był ten czechosłowacki L-29 Delfin.
      www.polot.net/ts_16_grot/historia A głowny kostruktor Tadeusz Sołtyk został w "nagrode " przeniesiony do projektowania automatyki okrętowej. No ta nie ma to jak komunizm ...:)

  • @twojstary8584
    @twojstary8584 5 років тому +2

    Robisz zajebistą robotę! Prośba ode mnie. Rozważył byś felieton na temat L-29 Delfin i całego konkursu ukł. Warszawskiego oraz dalszej służby tego samolotu na świecie.

  • @bleedinggumsroberts3579
    @bleedinggumsroberts3579 5 років тому

    I love your videos!

  • @2kMario
    @2kMario 5 років тому +9

    Taki super skomplikowany samolot to chyba przerosło nasze możliwości . Niech ktoś wznowi produkcję Wilgi na którą jest ogromne zapotrzebowanie.

    • @kawa1561nakajima
      @kawa1561nakajima 5 років тому +4

      A kto wtedy Cesny kupi?

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 5 років тому

      Tak samo samoloty rolnicze dziwnym trafem nikt nie kupuje w "PZL" Mielec

    • @laserniebieski768
      @laserniebieski768 3 роки тому +1

      Gdzie masz to zapotrzebowanie na wilgi? Nawet polskie aerokluby pozbyły się wilg jako nieekonomicznych i niepotrzebnych w obecnym profilu szkolenia.

  • @pawewieczorek9743
    @pawewieczorek9743 2 роки тому

    Mam prośbę, będę wdzięczny za jakieś informacje o Grocie 2. Ostatnie, jakie udało mi się znaleźć, pochodzą z 2018r. Z tego co wiem miały być wersje: szkolno-bojowa, bojowa oraz bezzałogowa. Czy "umarł" jak wszystko co daje nam nadzieje na pójście do przodu?

  • @Luftek46
    @Luftek46 5 років тому

    Grota poznałem po raz pierwszy kiedy wypożyczyłem z biblioteki pozycję "Polska Myśl Techniczna" z biblioteczki skrzydlatej polski. Nie wiedziałem wtedy co to jest ale bardzo mnie zaciekawiła sama konstrukcja. W miarę upływu czasu dowiedziałem się o zaniechaniu rozwoju tej konstrukcji jak i zniszczeniu makiety. Osobiście podchodzę jednak do tego projektu z dużym dystansem gdyż nie wiadome było jak ten samolot zachowywał by się w czasie normalnej eksploatacji jak i istotne wady prototypów. Mógł się okazać kompletnym niepowodzeniem, albo okazać się maszyną doskonałą, nawet doskonalszą od ówczesnych mu konstrukcji z państw zachodnich, a mógł być też maszyną którą jako tako trzymała się głównie na rynku rodzimym. Każda z opcji była możliwa.
    Tutaj w komentarzach wspomniano też o braku zgody wielkiego brata. Fakt, wielki brat nie chciał by polska produkowała samoloty szkolne. Co poskutkowało przyjęciem przez ogół państw satelickich Delfina i Albatrosa na swoje uzbrojenie. Należy jednak wspomnieć o tym że amerykanie poczęści też są odpowiedzialni za zamknięcie innego programu mianowicie Avro Arrow. Samolot był na tamte czasy świetny, przewyższający maszyny amerykańskie. Stany, widząc że mogą utracić monopol na dostarczanie broni do państw które są przeciwne czerwonym, zdecydował się tymi lub innymi krokami nakłonić rząd kanadyjski do zamknięcia projektu. Co pokazuje że nie tylko związek radziecki mówił tak lub nie w kwestii projektów, ale i częściowo amerykanie mniej bezpośrednimi drogami.
    Wracając jednak do grota, ja osobiście zamierzam nabyć sobie jego model kartonowy i skleić go bez względu na uprzedzenia że to był "utracony" projekt.

    • @JacekJankowskiExOriente
      @JacekJankowskiExOriente 5 років тому +2

      Przyczyną porzucenia projektu były niepolityczne. Chęć skonstruowania od podstaw kompletnego płatowca, silnika i awioniki oznaczała koszty dwukrotnie wyższe, niż leżały w możliwościach PRL. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów projekt skasował.

  • @Barten0071
    @Barten0071 5 років тому

    Masz jakąś tabelkę z planami jakie latadło następne?

  • @kazimierzkalinowski1320
    @kazimierzkalinowski1320 10 місяців тому

    CWP czołem pozdrawiam wszystkich Rodacy Kamraci i sz P Redaktora 🇵🇱✌️

  • @ZabytkiNieba
    @ZabytkiNieba  5 років тому

    I jak problem z rozdzielczością? U mnie jest wybór od 480 - dałem zdjęcie na Tweeterze.

  • @swinikmorski6165
    @swinikmorski6165 5 років тому

    Ciekawy kanal

  • @marekm94
    @marekm94 5 років тому

    Nowy szkoleniowy przy obecnych aeromachi? Może być ciężko :(

  • @deltadrom9013
    @deltadrom9013 5 років тому +1

    Czy Kobra 2000 nie była przypadkiem bardziej zaawansowanym samolotem?

  • @pajakzly7190
    @pajakzly7190 3 роки тому

    Grot 2 Skończy jak grot , bielik. ... pozdrowienia z Rybnika

  • @darekromek3691
    @darekromek3691 5 років тому +5

    A co z naszą pczciwą Pzl 104 Wilga na której uczyłem się latać. To już też zabytek. A w wielu krajach przerabiana i szanowana za właściwości lotne. Pozdrawiam wszystkich fanów szkrzydeł.

  • @robertszota1210
    @robertszota1210 2 роки тому +3

    Historia Grota przypomina historię kanadyjskiego Arrow w programie którego brali udział polscy inżynierowie a oblatywał go Polak Janusz Żurakowski.

  • @arkadiusztomczak5551
    @arkadiusztomczak5551 5 років тому +40

    Ciekawostka, w powyższym filmiku pojawiło się zdjęcie systemu ratunkowego zastosowanego w naddźwiękowym bombowcu B-58 Hustler. Ów system został skonstruowany przez samego Pana Dąbrowskiego, głównego konstruktora słynnego PZL 37 Łoś :) Wydaje mi się, że Jerzy B. Cynk podawał tą informację w swej monografii poświęconej tej przedwojennej konstrukcji.

    • @Azawakh1974
      @Azawakh1974 5 років тому +4

      Arkadiusz Tomczak ja znalazłem jeszcze dwie ciekawostki a mianowicie takie, że na rysunkach przedstawiających wybór konfiguracji można zobaczyć skrzydło zastosowane w brytyjskim BAĆ Lightning oraz układ mojego ukochanego amerykańskiego F-104 Starfighter. To takie dwa smaczki w tym video :)

    • @arkadiusztomczak5551
      @arkadiusztomczak5551 5 років тому +8

      Nie dziwie się, że raczej skłaniasz się ku uwielbieniu słynnego przedstawiciela rodziny samolotów serii "100". F-104 ma prawo się podobać. Jest zgrabny niczym młoda siedemnastolatka... w przeciwieństwie do angielskiej błyskawicy :D BTW, moim zdaniem z pewnymi wyjątkami Anglicy mają wyjątkowy talent do konstruowania brzydkich maszyn (Victor, Buccaner, Javelin itd).

    • @Azawakh1974
      @Azawakh1974 5 років тому +3

      Arkadiusz Tomczak moim zdnaiem Buccaneer to jeden z najbardziej eleganckich i oryginalnych bombowców taktycznych, Victror ma w sobie coś a Vulcan mi zawsze przypominał statek kosmiczny. Starfighter był nie tylko piękny ale i awangardowym samolotem ze ściśle tajnymi stożkami wlotów powietrza na pierwszych zdjęciach zakrywany specjalnymi nakładkami. Maszyna niezwykle kontrowersyjna ale w rzeczywistości bardzo ceniona i lubiana przez pilotów. Jak sobie poczytałem posty na włoskiej grupie facebookowe poświęconej 104 to odniosłem wrażenie, że Włosi tak samo ciepło i dobrze się op nim wypowiadali jak nasi piloci i mechanicy o MiGu-21, który tak samo był samolotem bardzo trudnym i wymagającym w pilotażu i również nie wybaczał błędów. Dla mnie Starfighter zwany przez Amerykanów Zipper (zamek błyskawiczny)to symbol awangardy światowej myśli technicznej, doskonałości aerodynamicznej a także hejtu komunistycznych mediów co niestety ale do dzisiaj jeszcze się daje odczuć. W MLP w Krakowie stoją da Starfightery i warto się z nimi na żywo zapoznać i poczuć maszynę stojącą po stronie NATO w latach 60 - 80.

    • @arkadiusztomczak5551
      @arkadiusztomczak5551 5 років тому +6

      F-104 był bardzo ciekawą konstrukcją. Niemniej pojawienie się Starfightera przypadało na niezwykle burzliwy koniec lat pięćdziesiątych. Szalone czasy dla awiacji. To co jeszcze w Korei stanowiło szczyt techniki, było wręcz deklasowane pod koniec dekady właśnie przez F-104, Miga 21, Mirage III czy Szwedzkiego Drakena (zupełnie jak w latach trzydziestych). F-104 miał to nieszczęście pojawić się zbyt szybko. Wojsko chciało mieć go na już, Zimna Wojna w każdej chwili mogła stać się gorącym konfliktem. Samolot trapiły liczne problemy wieku dziecięcego eliminowane w toku eksploatacji i umierania personelu latającego. Co więcej, sam przyznasz, istnieją nie małe różnice między np. wersją niemiecką, czyli G a pierwotną A. Ten pierwszy to tak jakby F-104 na sterydach. Dzisiaj z perspektywy czasu, ówczesny NRF nie radził sobie z ogarnięciem tak wielkiej liczby F-104. Niemcy wracali do latania po dekadzie niebytu. Chyba Steinhoff (ten faszysta w ciemnych okularach), preferował zakup najpierw mniej zaawansowanego F-100 aby młodzi piloci mogli przyswoić się z jako taką konstrukcją naddźwiękową zanim wejdą na nowoczesne F-104. Stało się inaczej. W wielu innych krajach istniały spore problemy np. w przesiadce z samolotów klasy Mig 15/17 na generację MiG-21/Su-7. Niemiaszki rzuciły się na głęboką wodę i zapłaciły za to krwią pilotów. Moim skromnym zdaniem, użytkownicy F-104 sami nie wiedzieli czego od niego chcą. Kelly Johnson chciał lekkiego przechwytującego myśliwca, a USA proponowały kolegom z NATO wielozadaniowego koksa. Z perspektywy czasu to chyba Mirage III stał się najbardziej podatną na modernizację i wielozadaniową konstrukcją. A, że Włosi się o nim ciepło wypowiadają? Cóż, parę dekad na nim polatali. Ja osobiście tęsknie za Su-22 z Powidza. Wiem, że ta konstrukcja swoje najlepsze lata ma za sobą, ale widok Su-22 nad naszymi konińskimi jeziorami zawsze będzie mi kojarzyć się z dzieciństwem. ua-cam.com/video/K3a9HnUvVwc/v-deo.html (oglądać od link 2:52:19) BTW, F-86 przy F104 wygląda jak kaszalot przy najpiękniejszej dziewczynie w liceum :D

    • @Azawakh1974
      @Azawakh1974 5 років тому +1

      Arkadiusz Tomczak zgadza się to co napisałeś ale dodam od siebie jeszcze to, że po pierwsze dobrze rozumiesz fakt iż Starfighter sam w sobie nie był złą konstrukcją a przyczyny jego wypadków często leżały po stronie ludzi czyli niedoszkolonych pilotów, niedoszkolonej obsługi naziemnej oraz często błędnych rozkazów dowództwa. Tym samym postrzeganie Zippera jako samolotu nieudanego a wręcz złego tylko protez pryzmat sytuacji w Niemczech zwyczajnie zniekształca obraz tej maszyny jako nowoczesnego i niezwykłego myśliwca o czym świadczą chociażby zerowe straty w Hiszpani czy tylko 15% strata maszyn w Japonii gdzie był nazywany Eiko co znaczy Chwała. No i czytając Twój post mżyć dojść do wniosku, że taki samolot jak Grot albo jego klasy bardzo mógłby pomóc przy szkoleniu nowego pokolenia pilotów przesiadających się z takich Migów-17 czy 17. TS-16 miałby okazję się stać tym czym dla Amerykanów stał się bardzo udany Northop T-38 Talon/F-5E Tiger II.

  • @tigerland831
    @tigerland831 5 років тому +3

    Samolot transportowy lekki, doświadczalny. LWD "Miś", 1949

  • @januszbober4038
    @januszbober4038 4 роки тому +2

    Miałem możliwość widzieć w latach drugiej połowy lat 60 makietę tego samolotu chyba to była skala 1:24 lub 1:48 stała w Kancelarii Tajnej IL-u natomiast jako mechanik zatrudniony tamtego czsu w DB w L IL nie spotkałem się z jakimiś rozmowami czy wypowiedziami w kwestii TS-16 nawet była by okazja bo w tym czasie dokonywano różnych prób z seryjnymi TS-11 ja nie pytałem choć wiedziałem ze źródeł raczej wiarygodnych jak się skończyła przygoda z TS-16 powiedziano mi że cytuję radzieccy się nie zgodzili i zakazali wszelkich prac.

  • @stanisawszczypua9076
    @stanisawszczypua9076 5 років тому +76

    Obstawiam że tradycyjnie wytwór inżynierów PRL nie mógł przewyższać osiągnięć techniki radzieckiej. Tak samo załatwili inż Karpińskiego którego K-202 w 1970r wyprzedzał o dekadę komputery zachodnie o radzieckim złomie nie wspominając.

    • @zenek78
      @zenek78 5 років тому +14

      Niestety nie bił. Analizowałem instrukcje zarówno K-202 jak i "odpowiednika", Odry 1305. W tym porównaniu K-202 wypadł, niestety, słabo. Nie miał stosu, nie miał możliwości wywoływania podprogramów, przełączanie bloków pamięci programu było nieefektywne. Gęstość upakowania instrukcji nie pozwalał na pisanie długich programów obliczeniowych. Ponadto konstrukcja wymagała zastosowania elementów z importu. Wszystkie sprzedane Brytyjczykom K-202 wróciły do Polski na serwis. Przestańmy mitologizować K-202, bo nie był tego wart. Było to dość dobrze rozwiązane zadanie inżynierskie i, żeby osiągnąć sukces, wymagało jest dużo pracy w rozwiązaniu kilku dość poważnych problemów praktycznych.

    • @stanisawszczypua9076
      @stanisawszczypua9076 5 років тому +5

      Odpowiednikiem K202 była Mera400 jak już. Odra 1305 to wielkie pudła zajmujące pół pokoju. Po drugie tak konkretnie to jakie komputery na zachodzie powstałe w okolicy 1970 roku były lepsze? Bo zdaje się dopiero w 1972 Intel wypuścił chip 8008 który był 8 bitowy podczas gdy K202 był 16 bitowy w momencie prezentacji K-202 na rynku był starszy 4004.

    • @zenek78
      @zenek78 5 років тому +14

      IBM 360 model 85 miał słowo maszynowe szerokości 128 bitów, pierwszy wypust rok 1969. Wspomniane chipy Intela to pierwsze mikroprocesory scalone, trudno jest je porównywać z maszynami budowanymi z elementów dyskretnych. Wspomniana MERA 400 to urządzenie wzorowane na K-202 i z założenia do niego podobne. Pan Karpiński pchał K-202 jako alternatywę dla dużych Odr przypisując mu cechy, których ten komputer realnie nie mógł posiadać (w wywiadzie udzielonym w 2007 roku dla CRN Polska powiedział: "W Londynie, na wystawie w Olimpii, stały obok siebie: brytyjski Modular One, amerykańskie maszyny i K-202 - wszystkie 16-bitowe. I wszystkie miały 64 kilo pamięci, a K-202 - 8 mega! Wszyscy pytali, jak to zrobiłem. Odpowiadałem, że zrobiłem i, jak widać, działa." - nie było to prawdą, bo nie istniał K-202 z taką pamięcią RAM, a możliwość logicznego adresowania tak dużej pamieci nie oznaczała wcale możliwości elektronicznego jej podłączenia). Programuję niskopoziomowo maszyny cyfrowe od 15 lat i analizując architekturę oraz listę rozkazów K-202 mogę powiedzieć, że praktyczne możliwości tej maszyny były dużo mniejsze, niż się to teraz przedstawia bazując na historii pana Karpińskiego i jego K-202 opisach.

    • @JacekJankowskiExOriente
      @JacekJankowskiExOriente 5 років тому +6

      "Obstawiam że tradycyjnie wytwór inżynierów PRL nie mógł przewyższać osiągnięć techniki radzieckiej. Tak samo załatwili inż Karpińskiego którego K-202 w 1970r wyprzedzał o dekadę komputery zachodnie"
      ZE TRZY KŁAMSTWA.

    • @rushseven9664
      @rushseven9664 5 років тому +2

      Ale to przeciez przez nadgroliwosc polskich politykow (zostalo do dzisiaj)przeciez jakis jelop pojechal specjalnie sie o to pytac do Moskwy tak jak teraz bez pozwolenia Brukseli albo Waszyngtonu nawet nie pierdną.

  • @factornegative275
    @factornegative275 3 роки тому

    Zasada pól, ściśliwość powietrza... to już wiem dlaczego moje samoloty w KSP nie latały. Ale przynajmniej były piękne ;)

  • @jarekgajewski7054
    @jarekgajewski7054 5 років тому

    Super tematy są tu

  • @hwz1419
    @hwz1419 4 роки тому

    ZSRR w ramach podziału pracy w RWPG był zainteresowany zaawansowaną techniką wojskową swoich wasali. Kupował czeskie Dany czy Tamary nasze ODSy czy enerdowskie urządzenia precyzjne. Kupował pod warunkiem gdy dane państwo z własnych funduszy doprowadzał produkt do stanu używalności. Nas nie stać było na opracowanie takiego samolotu. Oprócza płatowca nie produkowaliśmy zaawansowanej awioniki i uzbrojenia lotniczego. Głównym jednak problemem tak jak przed wojną gdzie też projektowaliśmy piękne płatowce był napęd. Opieranie się na silnikach SO-2 nie wróżyło za dobrze. Problem z silnikami dotyczył również samolotu komunikacyjnego MB-200. Dlatego Gomułka kazał ściąć projekt. Tym bardziej że zabrakło jego głównego zwolennika Freya-Bieleckiego odstawionego po reformie Lotnictwa na boczny tor jako Inspektor Lotnictwa (dowodzili faktycznie dow LO i dow WOPK).

  • @robertwisniewski9059
    @robertwisniewski9059 5 років тому +2

    byłem ostatnio w zamościu...
    mieszkałem w jakimś koszarowcu który jest obecnie hotelem... nieopodal stoi pomnik na cześć inżynierów lotnictwa a właściwie myśli technicznej którego symbolem jest TS iskra na piedestale...
    uśmiałem się...
    niestety...
    nie mogliśmy i chyba nadal nie możemy działać w technice wojskowej na dużą skalę...

  • @zawiszaczarny7876
    @zawiszaczarny7876 4 роки тому +2

    Historia Polskiej zbrojeniówki
    - MIAŁO BYĆ

  • @bolesawkukuniek1605
    @bolesawkukuniek1605 Рік тому

    👌

  • @jacekcb
    @jacekcb 5 років тому +9

    to oczywiste ze ZSRR dyktowala nam co i jak i ile mamy produkowac.W zakladach produkcyjnych byli ludzie ktorzy regularnie skladali raporty do samej Moskwy.To są fakty.Tak samo bylo i jest z Canadą.Tam czuwa USA by czasem ktos nie wyprodukowal czegos lepszego od USA.Avro Arrow to bardzo dobry przyklad.U nas Grot,Iryda i pare innych projektow.Po za samolotami caly przemysl motoryzacyjny.Auta sportowe i limuzyny ktore nigdy nie weszly do masowej produkcji bo Moskwa nie wyrazila zgody.Motocykle.Przed wojna produkowalismy swietne motocykle Sokół w klasie 1000 i 600,500 ktore byly na swiatowym poziomie pod kątem jakosci,materialów i opracowania calosci.Po wojnie ZSRR dyktowalo kto i jakie maszyny ma produkowac.Junaka 350 produkowano krotko bo potem weszla dyrektywa z samej Moskwy ze mozemy produkowac wylacznie motocykle 125 i 175 oraz motorowery.I tak we wszytskim dyktowali co maja produkowac.Brzmi znajomo?Obecnie UE dyktuje limity produkcji kazdemu krajowi.Obecne nasze wynalazki nigdy nie sa produkowane w kraju.Te najbardziej zaawansowane technicznie ląduja...w Izraelu!SZOK!Prosze sobie poszukac najnowszych naszych rozwiazan i co sie z nimi dzieje.a co sie stalo z naszym grafenem?A co sie stalo z najnowszym polskim wynalazkiem ktory opracowala kobieta naukowiec?Chodzi o przezroczyste plytki zbierajace energie sloneczna podobnie jak selen.Z ta roznica ze te plytki mozna dowolnie naklejac na dowolna powierzczhnie a skutecznosc poboru energii jest 20-krotna!Ba mozna nimi oklejac szyby w oknach,samochodach,tramwajach bo są przezroczyste.A jednoczesnie zbieraja energie fotonów.Bylo o tym glosno kilka lat temu,a teraz co?Cisza!Nigdy tych wynalazkow nie zobaczymy w swoich domach.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 5 років тому +1

      Dodaj jeszcze kradzież przez "nasze" służby wynalazku/odkrycia Łągiewki. Też eksport do Usraela

    • @imho4990
      @imho4990 5 років тому

      "Brzmi znajomo?Obecnie UE dyktuje limity produkcji kazdemu krajowi." - Brzmi znajomo - klasyczny debil.

    • @takisobiegostek4377
      @takisobiegostek4377 5 років тому +2

      IRYDA ....patrząc na całą historię "płodzenia" Irydy to najwięcej szkodził MON a na koniec swoje ręcę włożyli nasi pseudo politycy z prawej strony. Modniejsze i bardziej oplacalne (oczywiście dla nich samych) była sposobność zakupów na zachodzie (zakupy oczywiście za kasę podatników plus gify).

    • @jaceksosna4040
      @jaceksosna4040 Рік тому

      Kocham te wszystkie teorie spiskowe. chyba na emeryturze zacznę gromadzić informacje o nich. A co z otwieraczem do piwa z uchwytu do lampy górniczej? całe pokolenia hajerów je używały a w sklepie ni huhu nie było!

  • @haimcukerman9672
    @haimcukerman9672 5 років тому +1

    Co mogli kupić potencjalni zagraniczni odbiorcy? Makietę z dykty zlepioną na klej stolarski.

  • @maciejgoabek3199
    @maciejgoabek3199 5 років тому

    Filmik fajny, ale skąd stwierdzenie 4:37 "przysłowiowy grot"? Ktoś zna jakieś przysłowie o grocie?!!!

  • @vsword1933
    @vsword1933 5 років тому +2

    A ja widzę dodatkowo pewne podobieństwo z "Grota", do rozwiązań użytych przy Mig 23, jak i Mig 27.
    Chociaż może to być równie dobrze zwykły przypadek?

    • @maryan58
      @maryan58 5 років тому +1

      A tu ua-cam.com/video/_afzm1z7nu0/v-deo.html przez przypadek skrzydełka jakieś podobne ( krawędź natarcia ).... no i 8:25 te kolory końcówek . Opatentować !!

    • @JacekJankowskiExOriente
      @JacekJankowskiExOriente 5 років тому

      Ha! Żurakowski!

  • @jarekkrolik9036
    @jarekkrolik9036 9 місяців тому

    A jakie samoloty wtedy miała mieć Korea?

  • @pgruszewski
    @pgruszewski 5 років тому +9

    Znakomity i bardzo niedoceniony kanał. Spory podziw dla algorytmów YT, że w końcu skojarzyły go z przekrojem moich zainteresowań.

  • @zbigniewstefanski335
    @zbigniewstefanski335 Рік тому

    👍

  • @tomekkusek7347
    @tomekkusek7347 5 років тому

    Czyje to logo na zdjęciu na prof takie mewy czy coś ????

  • @janrolewicz6750
    @janrolewicz6750 5 років тому +1

    Ruscy byli zainteresowani nawet kupnem gotowych grotów w wersji szkolnej ( więc nie chcieli go zniszczyć) program nie był kontynuowany ponieważ jakiś urząd nie zgodził się na zwiększenie ilości etatów w biurze konstrukcyjnym: przed budową prototypu trzeba było jeszcze wiele zrobić i mały zespół konstruktorów nie dał rady

    • @maryan58
      @maryan58 5 років тому +1

      A w tym " jakimś " urzędzie to pracowały krasnoludki ? , .....takie małe w czerwonych czapeczkach ! URZĄD wtedy pisało się z dużej litery. Tak jak dziś CBA.

    • @jaceksosna4040
      @jaceksosna4040 Рік тому

      @@maryan58 Może to był ZUS albo Urząd Pracy zwany w tamtych czasach pośredniakiem. te 2 firmy (choć UP nie był samodzielną instytucja tylko wydziałem w UM) miały bezpośredni wpływ na to gdzie i kogo można było zatrudnić!

  • @imho4990
    @imho4990 5 років тому +3

    Polska - kraj prototypów. ;)

    • @manuelpiwowarczyk5375
      @manuelpiwowarczyk5375 9 місяців тому

      Najwieksi producenci maja prototypow duzo wiecej.

    • @imho4990
      @imho4990 9 місяців тому

      @@manuelpiwowarczyk5375 nie załapałeś. U nas kończy się na prototypach.

  • @ack4635
    @ack4635 7 місяців тому

    W tamtych czasach ,,wielki brat" ze wschodu niechetnym okiem patrzył na samodzielne konstrukcje wojskowe w państwach satelickich. U na miały być prdukowane samoloty rolnicze, awionetki, szybowce, etc... tak aby w poważnej produkcji być zależnym od rusków.

  • @gregszy8575
    @gregszy8575 3 роки тому

    A to dopiero zbieg okoliczności. JUz pisałem raz w komentarzu na tym kanale o samolocie Arrow (czyli Strzała) firmy AVRO który skonstruowanow Kanadzi w czasach zimnej wojny. Samolot był za dobry (lepszy od amerykańskich mysliwców nawet sporo późniejszych) i został udupiony prawdopodobnie w podobny sposób jak Grot w Polsce. Tyle że w Kanadzie to były naciski Amerykańskie. Inna różnica to polegała na tym że Arrow zbudowano w ilości kilku egzemplaży prototypowych i latał. Szefem oblatywaczy był pan Żurakowski, były pilot polskiego dywizjonu myyśliwskiego 316 (RAF). W ekipie było sporo Polakow, pilotów, inżynieów i techników.
    Prototypy i dokumentację zniszczono. Nie wiem co to za Avro Arrow, który jest w Aviation Muzeum w Ottawie. Czy ocalono jakis prototyp czy odtworzono jakoś ten samolot. Jest to bardzo miła dla serca POlaków ekspozycja bo jest tam dużo o Polakach. Nie wiem czy w dalszym cia gu to tam jest ak jak było bo byłem tam bardzo dawno jak mój syn był nastolatkiem, więc więcej niż 20 lat temu.

  • @blackbbbbiochip
    @blackbbbbiochip 3 роки тому

    1:00 Funkcjonalność tego sloganu na pewno działa do dziś xd;

  • @Barten0071
    @Barten0071 5 років тому +2

    Kolejna historia z cyklu "przez Somsiada/gospodarkę/coś jeszcze nie możemy mieć fajnych zabawek". Oby dzisiejsze projekty poszły lepiej

  • @TheWielebny44
    @TheWielebny44 5 років тому +1

    Grot, Skorpion-projekty samolotów które skończyły jako prototyp lub makieta. Komu zależało na tym by nie weszły do produkcji, przez co Polska musiała kupić w twardej walucie sprzęt od ruskich czy amerykanow?
    Poza tym świetny materiał oraz kanał.

    • @laserniebieski768
      @laserniebieski768 5 років тому

      Konkretnie, to jakie odpowiedniki Grota albo Skorpiona Polska zakupiła w "twardej walucie" od ruskich lub Amerykanów

  • @michaelksiezopolski
    @michaelksiezopolski 5 років тому +1

    Więcej informacji można znaleźć w atlasie Andrzeja Glassa "Polskie Konstrukcje Lotnicze 1918 - 1995"

  • @piternz6234
    @piternz6234 5 років тому +2

    W sumie dobrze się stało, że pozostaliśmy przy TS-11. Samolot był tańszy w eksploatacji a opracowanie prototypu (pracował przy nim mój dziadek w doświadczalnych warsztatach lotniczych) to początek drogi, wdrożenie do produkcji mogło być ponad siły PRL-owskiej gospodarki i pewnie zaciągnięto by kolejne kredyty na ten cel. Nadźwiękowych samolotów szkolno-bojowych zresztą poza USA (T-38 Talon) nikt nie używał - pomijam SBLim-2. Szkoda tylko, że nie rozwijaliśmy intensywniej TS-11.

  • @GutkowskiMarek
    @GutkowskiMarek 5 років тому +4

    Interesujacy filmik.
    Ale jak słysze że coś niewyszło bo "nam Ruscy niepozwolili" to smutno mi że niema już Ruskich u nas. Teraz jak coś niewyjdzie to nie mamy na kogo zwalić naszej nie udolności.
    Żarty żartami ale szkoda że Grot skończył na papierze. Jego koncepcja wydaje mi się za bardzo długowieczną. Ten samolot gdyby istniał to do dziś był by w jednostkach linniowych i to nie tylko w polsce. Tani i prosty w obsłudze samolot był by modernizowany. Mógłbym się założyć że stałby się konkurentem na runku eksportowym dla F-5 Freedom Fighter/Tiger II.
    A zewzględu na to że był by jedynym samolotem bojowym w polskiej służbie to powstała by wesja rozwojowa anologiczna do F-20. Czyli jedno silnikowy samolot wielozadaniowy.

  • @henrykosmy1415
    @henrykosmy1415 5 років тому +2

    Z tym nawiązaniem do pseudonimu Stefana Roweckiego to czysta fantazja autora ...

    • @ZabytkiNieba
      @ZabytkiNieba  5 років тому

      Może i fantazja, ale jeśli nawet to nie moja.

  • @snipe1973xxl
    @snipe1973xxl 4 роки тому

    Według pewnej anegdoty z nazwy "strzała" zrezygnowano z obawy, że będzie ona przekręcana na... "szczała" :)

  • @carbonc821
    @carbonc821 5 років тому

    Dzięki za filmy i historie ...
    Gdyby nie Polskojęzyczni POLITYCY i RZĄD to kto wie ........?

  • @piropl88
    @piropl88 5 років тому +10

    Może o Pzl230 skorpion ?

    • @gregorekdy7933
      @gregorekdy7933 5 років тому +1

      Ten samolot wyprodukowano w Ameryce i lata czyli PZL 230F ,(napiszcie :www.defence24.pl/lekki-i-tani-samolot-uderzeniowy-scorpion-juz-lata-video

    • @mariolondyn50
      @mariolondyn50 4 роки тому

      @@gregorekdy7933 - O czym ty mędzisz facet ? Ta hamerykańska popierdułka ma sie do naszego Scorpiona jak nos do pięści .

    • @Inviaz
      @Inviaz 4 роки тому

      @@gregorekdy7933 nie o tego skorpiona chodzi. Nasz skorpion nigdy nie poleciał A jego makieta stoi w hangarze WAT

  • @barteknew
    @barteknew 4 роки тому

    Witam mozna prosić do Pana meila miał bym pytanie

  • @323bod
    @323bod 4 роки тому

    atmosfera standardowa....

  • @krzysztof223
    @krzysztof223 5 років тому +8

    historia podobna jak z avro arrow

    • @Roberthcopter
      @Roberthcopter 5 років тому +1

      krzysztof223 Tylko, że Arrow latał

    • @wlodzimierzglatte4375
      @wlodzimierzglatte4375 4 роки тому

      @@Roberthcopter Ale w obu wypadkach z "wielkim bratem" w tle.

  • @ZTom47
    @ZTom47 5 років тому +14

    analogia do kanadyjskiego ''Arrow''. tam tez zniszczono wszystkie planay. Tam naciskali jankesi a u nas ruski

    • @robertsobczak1131
      @robertsobczak1131 5 років тому

      TOM 47 ale teraz ostro do kanady ostro wchodzi airbus defense

    • @annakowalska9346
      @annakowalska9346 5 років тому +2

      TOM 47 nie jankesi tolko sowieci lapami agentury komunistycznej w zwiazkach zawodowych a potem wykradli Plany z magazynow

    • @krzysztofbosak7027
      @krzysztofbosak7027 5 років тому +2

      Jaka analogia do Arrow, Arrow latał i to dobrze. A tu mamy drewnianą makietę prymitywnych ludków kwilących że im samolot nie pozwolili zrobić.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 5 років тому +2

      @@annakowalska9346 TA, zajmij się lepiej tajnikami makijażu!! To Sowieci, wg ciebie, kongres i pentagon mieli pod kontrolą? Gdyby to była prawda to USA byłyby teraz SUSA . Tak te S to od Socjalist

  • @kundeleczek1
    @kundeleczek1 Рік тому +1

    Czyli reguła pól to nie prawda?

  • @waliza001
    @waliza001 5 років тому

    Strasznie duzo w tej naszej historii porazek i bubli. Moze cos wiecej o sukcesach? Wilga? Dromader moze?

  • @jannowak4541
    @jannowak4541 4 роки тому

    Jak zwykle w Polsce wszystko zaczyna sie i kończy na desce kreslarskiej, ile to już cudownych było polskich samochodów, samolotów, czołgów...jedyny problem to to, że to były projekty.

  • @saimonfree417
    @saimonfree417 5 років тому

    Непонимаю, но прикольно😊

  • @peterpeter7762
    @peterpeter7762 5 років тому

    Trochę aerodynamicznie przypomina MIG-23.

  • @Azawakh1974
    @Azawakh1974 5 років тому

    Jestem sympatykiem Twoich programów i chętnie zobaczę kolejne ale wcześniej podrzucę pomysł może zrób cykl poświęcony zabytkom w polskich muzeach zajmujących się lotnictwem. Chętnie posłuchałbym i pooglądał odcinek o moim ukochanym F-104 Starfighter, samolocie, który wyprzedził swoją epokę i będącym podstawowym myśliwcem NATO w latach 70-80 czyli do czasu wejścia do służby F-16. Chętnie także poznałbym Twoje zdanie na jego temat oraz mile widziane byłoby porównanie z głównym konkurentem z za żelaznej kurtyny jakim niewątpliwie był radziecki MiG-21 i częściowo Su-7.

    • @w.k.5974
      @w.k.5974 5 років тому

      f-104 to ten co sie zawsze rozbijał?

    • @Azawakh1974
      @Azawakh1974 5 років тому

      W. K. Nie zawsze się rozbijał. Przykładowo w Hiszpanii przez cały okres służby nie rozbił się ani jeden.

    • @w.k.5974
      @w.k.5974 5 років тому

      wyglad miał ciekawy,troche jak V-1

    • @Azawakh1974
      @Azawakh1974 5 років тому

      W. K. Owszem ale jest to wynikiem opracowania 104 w koncepcji pocisk z człowiekiem w środku.

  • @oberon5932
    @oberon5932 5 років тому

    Zrób film na temat inż. Beresia i o Dianie. Wszystko na to wskazuje, ze to już jest tylko historia.

  • @lewkamienny2444
    @lewkamienny2444 5 років тому +1

    Ten Bielik to pomniejszony F/A - 18.