Czy te wszystkie MiGi w muzeum w Krakowie dalej gniją na trawie pod gołym niebem ? Dawno nie byłem. czy ktoś w końcu pomyślał że niektóre z nich mają juz grubo ponad 50 lat i wypadałoby o nie zadbać ?
Kanał ten jest fantastyczny nie tylko w swej fachowości i osiąganej zawsze doskonałej "równowadze" pomiędzy pasją a techniką (tak żeby nie "przedobrzyć" i nie "zalać" odbiorcy nadmiarem parametrów), ale również poprzez eminentnie sympatyczną naturę prowadzącego. Po prostu CHCE SIĘ słuchać aż się uszy trzęsą! Dzięki!!
Byłem na szkółce w Oleśnicy w 1985 r. i stał tam Mig 19 obok głównego hangaru na stojance. Ja byłem mechanikiem eksploatacji po Mig-21 ale szkolili nas na limach i właśnie na tym Migu 19, a obsługi na migach 21 dopiero nauczyłem się w pułku w Poznaniu na Krzesinach gdzie służyłem do 1987r.
Łoooopanie złoty. Autorze kanału szanowny, obrońco polskiej mowy. Polał mi Pan miód na serce. Jak słyszę te wszystkie anglicyzmy w stylu dedykowane, destynacje, itp. to mnie nie powiem co zalewa bo mnie algorytm yt spuści do kanału na wieki. Film świetny jak zwykle. A model Miga-19 sklejałem, plastikowy za dzieciaka. Pozdrawiam :)
@@jezuschrystus.onlycash Zgadza się, ta firma wydała modele MiG-ów 15, 17, 19 i 21. MiG-a -23 nie znalazłem i pamiętam byłem wtedy zmuszony kupić znacznie droższy model z firmy Academy Minicraft.
Kolejny piękny odcinek. Gratuluję Autorowi- jak zwykle z resztą. Znałem pilota latającego na MiG-19, pana Witolda Łukomskiego, który rozstał się z wojskiem i przyszedł w 1963 r do WSK Okęcie na miejsce tragicznie zmarłego Mieczysława Miłosza. Pytałem, czy wymagane było w tym MiG-u przynurkowanie, aby przekroczyć prędkość dźwięku. Powiedział, że nie- na dwóch dopalaczach tenże MiG bez problemu przekraczał prędkość w locie poziomym. Pytałem też o jeden silnik po awarii. Potwierdza przedstawioną tu wersję- dało się bez problemu wykonać lot na jednym silniku, z tym, ze podchodziło się na sporym gazie i wyraźnie ujmowano gaz tuż przed lądowaniem. W miarę wybierania steru na ciągu bliskim wartości znamionowej malejąca skuteczność steru kierunku w asymetrii ciagu powodowała problemy pilotażowe.
Tak, byla nawet nagroda pienieżna dosyć wysoka za dostarczenie całego egzemplarza Zachodowi, takie sytuacje zdażyły się 2 razy w tym jedna z naszym pilotem który wylądował na Bornholmie ale jemu kasy nie dali
@@JanJan-fs8mw Dali mu kasę, dali. Polaczek wykonał usługę, spylił MiG-iem na Bornholm a Amerykańce umowy dotrzymali. Odpalili zdaje się 50 tysięcy baksów co wówczas było sumą znaczącą. No i obwozili polaczka po świecie aby dawał spektakle w glorii bohatera .
Zgadzam, się. To wspaniała maszyna i niezwykle żywotna. Samolot legenda ! Z powodzeniem używana przez wiele krajów jeszcze do dziś (Turcja, Grecja. Egipt).
Sami Amerykanie nazywają go latającą cegłą. Ich zdaniem samolot był dobry dlatego że miał dobre silniki. Po prostu ich moc wystarczała by to coś latało i to latało dobrze. Osobiście nie cierpię tego samolotu chociaż niezaprzeczalnych kilogramów wręcz zalet nie można mu odmówić
Taka ciekawostka: nie planowałem tam wsiadać, ale podczas nagrywania odpięła się lampa od kamery i tam wpadła. Jak już po nią wszedłem to skorzystałęm z okazji, ale bez spadochronu tak się tam wpada, że ledwo się wygramoliłem. Cały zagłówek miałem nad głową.
Super material jak zawsze , miałem okazję kilka razy podziwiać prace przy remoncie tej maszyny, panowie włożyli w to całe serce i ogrom wiedzy i umiejętności.
Jak zwykle świetny odcinek, opowiedziany ładną polszczyzną, z dobrą dykcją oraz nieprzeciętnym poczuciem humoru...ale przede wszystkim w sposób przystępny (tudzież przyswajalny) nawet dla laika. Chętnie obejrzałbym odcinek, nawet taki nieco dłuższy, o Pana motoryzacyjnych pasjach, bo nie pierwszy raz w odcinku przewija się coś ciekawego w tym temacie.
Trochę tego było, może kiedyś coś z tych wspomnień nagram. Opowieści o rajdach, w których brał udział ten samochód są na kanale Team Siuta. Film "Co to jest rajd na regularność" przybliża trochę moich motoryzacyjnych pasji :)
Super opowiedziany odcinek o Migu. Dobrze ze poruszyl Pan detale budowy. I tylko pozazdrościć,ze mizna tak wajchami pokręcić w kabinie. Ake to trzeba być pracownikiem muzeum. 🙂😁 Dziękuję
1:00 Ten motorjet znany był też jako MiG-13. 2:40 Nabliżej od nass Nanchung'a Q-5 można sobie obejrzeć w Koszycach, na Słowacji. Byłem macałaem. ;) Skos 55 st gwarantował naddźwiekową krawędź natarcia do Ma=1,22.
Drobne dopowiedzenie do fragmentu z 9 min 36 sek. „Żołnierzyki” na skrzydle, czyli „wskaźniki wypuszczenia podwozia” były nazywane „konusami”. Pilot przy podejściu do lądowania meldował wypuszczenie i zablokowanie podwozia komendą „конус вышел” - „konus wyszedł”. Cały materiał - świetnie opracowany. Dzięki! :))
Wspaniale świetny odcinek. Z tym CAGI to myślałem, że Ciebie złapię : ) Uważam, że obok MiG-21F13 MiG-19 ma najpiękniejszą linię. Szczególnie te radarowe. Wcześniej to chyba MiG-9 miał dwa silniki RD-20 czyli kradziejstwo BMW 003.
Wyśmienita opowieść o pięknym samolocie. Dziękuję Ci, Marku, za to, co robisz. Przed 19-tym był jeszcze dwusilnikowy MiG-9... a z 19-tego wyewoluował Nanchang Q-5 Fantan, który służy do dziś (a walczyliśmy z nim w symulatorze F-22 Raptor niemal trzy dekady temu).
Nie interesuje mnie tematyka lotnictwa wojskowego jak i jego maszyn, ale muszę przyznać zaciekawiło mnie jak i wysłuchałem cały materiał 😅 Proszę o więcej materiałów, przy sprzątaniu wjeżdża aż miło.
Ciekawy odcinek... A ja mam kilka poprawek: Poza MiG-iem tłokowo-odrzutowym (I-250/MiG-13) był jeszcze MiG-9 - z dwoma silnikami odrzutowymi. Dopalacze silników odrzutowych korzystają z pozostałości tlenu zawartego w spalinach silnika. Te liczne chwyty powietrza na kadłubie "dziewiętnastki" nie miały dostarczać powietrza do pracy silnika czy dopalacza, a polepszać chłodzenie urządzeń w tyle kadłuba. Jest ich tak dużo, bo jak głosiła legenda - dorabiano je "na bieżąco" podczas lotów testowych - w każdym miejscu, gdzie się maszyna grzała. Wypadek podczas startu, to "pompaż" silnika - gdy zaburzenie stabilności przepływu powietrza przez sprężarkę powoduje nagłą utratę ciągu. Silniki ze sprężarką odśrodkową (MiG-15/MiG-17) są na to odporne.
Ahhh Jak bylem dzieciakiem to na wakacjach w Sianożętach (chyba) nad plaża i domkami letniskowymi latały MIG 21 Piloci się popisywali lotem na niskim pułapie. Taka polska szkoła Top Gun😅
Jakie to byly lata? Bo w latach 80tych była tam radziecka armia z Migami 23 i widziane tez były Migi 25. Od 90 roku były tylko helikoptery Mi24 Mi8 i Mi17. Raz kąpielismy w czasie sztormu przy czarnej fladze bo woda byla bardzo ciepła. Pamiętam jak ratowniczy Mi 17 zawisł nad wydmami i nas (wariatów 🤪) obserwował z czerwoną gwiazda na dziobie i po bokach. 😅😂😂
Mieszkając w Mińsku Mazowieckim praktycznie codziennie można było podziwiać MiG-i 21 w locie. "Ołówki" były piękne, późniejsze 29 jeszcze piękniejsze... A teraz czekamy na Koreańczyków... Może będą.
@@rafagorniok1526w 1984 byłem z rodzicami w Sianożętach w ostatnim ośrodku od lotniska. Szyby w oknach musiały być przymocowane tylko na gwoździki bo te zakitowane tłukły sie w drobny mak od huku dopalaczy przy starcie samolotów. A dla nich nie było świąt i złej pogody. Często ćwiczyli wyjście z pod uderzenia i startowały po 3 jednocześnie i to praktycznie para za parą że te rozpoczynające start już były na dopalaczach a 4 pary wcześniej które już się wzniósły jeszcze były na dopalaczach. Widoki nie z tej ziemi. Wtedy były tam migi 23 i czasami migi 25 w czasie przebazowania do DDR. Jeden z migow 23 z Sianożęt doleciał bez pilota aż Belgii. Też ciekawa historia.
Wrrreszszszcie! Ten model (farmer) to rarytas - u nas rzadko spotykany w PL. Na Sadybie go zdjęli z ekspozycji (gdzie jest eksponat?). Byłem w MPTW a tam nadal go brak.
ŁAŁ.. byles w muzeum w Kraku.. Trzymaj zwieracze na uwiezi. Kisiel w majtach masz, "bo byles" w muzeum lotnictwa? Nie przyjechales ze szczecina przypadkiem, zeby zobaczyc, jak sie bawia kozacy w stolicy? Masz kumpla Silnorekiego?
Świetny odcinek i najwyższa jakość (zarówno obrazu jak i merytorycznie). Pozostaje tylko marzyć, że kiedyś jeszcze zobaczy się ten samolot w locie, tak jak Lim-2 :)
A może by tak coś współczesnego? Tematy lotnicze związane z Ukrainą. Jest kilka smaczków z lotnictwa cywilnego, np. ewakuowanie samolotów Wizzair. Co się działo na niebie w ostatnich chwilach przed inwazją raszystów itp.
po prostu swietne ! Do dzisiaj w roznych publikacjach na zachodzie, jest podawana bajeczka ze Mig-19 byl produkowany w polsce jako Lim-7 ! Musi byc jakies zrodlo tej Informacji. Ciekawe jest tez to ze Lawoczkin OKB projektowal samoloty z lepszymi osiagami od migow ale zawsze przegrywal konkurs.
Osiągi to nie wszystko - liczy się ogólny stosunek jakości do ceny i łatwości produkcji seryjnej. No i ostatecznie biuro Ławoczkina znalazło swoją niszę, jego dziełem były m.in rakiety do pzr S-75 oraz różnorakie statki kosmiczne, m. in sondy Łunochod, i jako projektant urządzeń kosmicznych biuro funkcjonuje po dziś dzień
To się "golfiarze" zdziwili, że ich GTI nie ma dedykowanych felg 😜... A tak serio, dzięki za prezentację Mig-a, którego wcześniej na oczy nie widziałem 🙂 Ciekawe, że 15-tki latają do dzisiaj!? Pozdrawiam
Zawsze jak patrzę na jakość wykonania samolotów z sojuza to się zastanawiam jako to możliwe, że coś tak krzywego, bylejak zmontowanego, mogło mieć takie osiągi? Ruska magia.
Mnie także wkurza wspomniane słówko na "d...", tak jakby ktoś zabronił używać słowa "przeznaczony", równie wkurzające są wyrażenia "sfokusowany" albo że się jedzie nie w podróż, tylko "trip"! 😖Tak się kończy bezmyślne zaśmiecanie naszej mowy angielszczyzną. Poza tym jak zwykle wielka porcja wiedzy dla fanów historii i lotnictwa, mam na półce model 19-ki z ukochanej i niezapomnianej firmy "PLASTYK", trzymam kciuki za renowację F-4.
Super. Drobna nieścislość, Wersję dwumiejscową wyprodukowano dopiero w Ch.R.L. Radzieckie wytwórnie nie produkowały wersji Uti. Oficjalnie też nigdy nie przyjęto MiGa 19 na uzbrojenie ZSRR. ze względu na ciągłe problemy techniczne.Między innymi z automatem regulującym czuość wychyleń na usterzeniu. (wypadki) Pozdrawiam. PS ten fakt o wojnach - Dobrze że tio zostało wypowiedziane...
@@Zabytki_Nieba Jeden ładny - w miarę zadbany - jaki znam, to stoi w Babimoście (614) na skwerze Wojska Polskiego (niestety na postumencie), jeszcze jeden jest na terenie Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost (627), ale chyba w nie najlepszym stanie. Są jeszcze: w Drzonowie (635),w Krakowie (105) w Warszawie (101), te znam i chyba też nie są w najlepszym stanie.
Fajny materiał, troche uproszczeń i ogólników ale miło się ogląda, p.s. pierwszym stricte 2-silnikowym MiGiem był MiG-9 p.s.2 ciężko powiedzieć że konstruktorzy po MiGu-17 usiedli do projektu MiGa-19, de facto od 15stego to był ciągły rozwój - ewolucja, która owocowała co jakiś czas konstrukcją przekazywaną do produkcji, i tak aż do 23-ciego. p.s.3 dobrze że wspomniałeś lata produkcji radzieckiej jak i czeskiej i chińskiej, warto tu zauważyć że MiG-19 był jednym z najdłużej produkowanych i eksploatowanych samolotów w swojej klasie p.s.4 - przebitka egzemplarza MLP sprzed remontu i teraż świeżo po - rewelacja, szacun! pozdrawiam!
dzięki. po to powstał jutub, chwała twórcom takim jak Ty.
Zgadza sie - szacunek ludziom dobrej roboty.
Muzeum w Krakowie jest fascynujące. Zwłaszcza cześć z silnikami.
To prawda. Silnikownia nabiera już po remoncie właściwego zapachu...
Polecam muzeum lotnictwa w Wernigerode.
Czy te wszystkie MiGi w muzeum w Krakowie dalej gniją na trawie pod gołym niebem ? Dawno nie byłem. czy ktoś w końcu pomyślał że niektóre z nich mają juz grubo ponad 50 lat i wypadałoby o nie zadbać ?
@@Zabytki_Nieba Co się tam zmieniło? Byłem jakieś 3 lata temu, wybieram się niedługo. Jakie niespodzianki mogą mnie spotkać?
@@Zabytki_Nieba ( Marek Siuta )
Bardzo Ci Dziękuję Za Twoją Pracę...
Ps.: Pozdrawiam i Zdrówka Życzę.....
doskonały materiał, rzeczowy i zwięzły, oparty na skrupulatnej wiedzy
marzy mi się podobny film z MIG-23 i MIG-25 .....
Materiał o MiG-21 zrobiony na takim poziomie też byłby ciekawy. To jest wyjątkowe, co możemy tutaj usłyszeć.
Pierwszym dwusilnikowym MIG-iem był chyba MIG-9 z dwoma klonami BMW003 z 1946. Dosyć nieudany ale wyprodukowano ponad 600 egzemplarzy
Kanał ten jest fantastyczny nie tylko w swej fachowości i osiąganej zawsze doskonałej "równowadze" pomiędzy pasją a techniką (tak żeby nie "przedobrzyć" i nie "zalać" odbiorcy nadmiarem parametrów), ale również poprzez eminentnie sympatyczną naturę prowadzącego.
Po prostu CHCE SIĘ słuchać aż się uszy trzęsą!
Dzięki!!
Bo p. Marek jest dedykowany do tego.
@@teesz4351 😂
W sumie tak, nie łomocze wokół buszu tylko jest chłodny jak ogórek! :)
Bardzo, bardzo dziękuję. To jest niepojęte ile miłego można usłyszeć od ludzi, których się nawet w rzeczywistości nie spotkało :)
Ten kanal to abominacja :D
Nie doznaj tylko spontanicznej ejakulacji po wstrzasie uszu 😁
Byłem na szkółce w Oleśnicy w 1985 r. i stał tam Mig 19 obok głównego hangaru na stojance. Ja byłem mechanikiem eksploatacji po Mig-21 ale szkolili nas na limach i właśnie na tym Migu 19, a obsługi na migach 21 dopiero nauczyłem się w pułku w Poznaniu na Krzesinach gdzie służyłem do 1987r.
P
Łoooopanie złoty. Autorze kanału szanowny, obrońco polskiej mowy. Polał mi Pan miód na serce. Jak słyszę te wszystkie anglicyzmy w stylu dedykowane, destynacje, itp. to mnie nie powiem co zalewa bo mnie algorytm yt spuści do kanału na wieki. Film świetny jak zwykle. A model Miga-19 sklejałem, plastikowy za dzieciaka. Pozdrawiam :)
Mam do dziś w skali 1/72, z czeskiej firmy KP - Kovozavody Prostejov. Kupiony w 1992
Ten model wtedy chyba każdy sklejał. Czesi końcem 80 i początkiem 90 tych wypuścili sporą partię mig19. Wnuki bawią się do dzisiaj.
@@jezuschrystus.onlycash Zgadza się, ta firma wydała modele MiG-ów 15, 17, 19 i 21. MiG-a -23 nie znalazłem i pamiętam byłem wtedy zmuszony kupić znacznie droższy model z firmy Academy Minicraft.
Miałem kiedyś model tego MiGa w barwach Lotnictwa NRD,w skali 1:72,🛩️ pozdrawiam serdecznie
Great video on the MiG-19, Marek. Not a jet aircraft fan, but this one I always liked. Cheers.
Kolejny piękny odcinek. Gratuluję Autorowi- jak zwykle z resztą. Znałem pilota latającego na MiG-19, pana Witolda Łukomskiego, który rozstał się z wojskiem i przyszedł w 1963 r do WSK Okęcie na miejsce tragicznie zmarłego Mieczysława Miłosza. Pytałem, czy wymagane było w tym MiG-u przynurkowanie, aby przekroczyć prędkość dźwięku. Powiedział, że nie- na dwóch dopalaczach tenże MiG bez problemu przekraczał prędkość w locie poziomym. Pytałem też o jeden silnik po awarii. Potwierdza przedstawioną tu wersję- dało się bez problemu wykonać lot na jednym silniku, z tym, ze podchodziło się na sporym gazie i wyraźnie ujmowano gaz tuż przed lądowaniem. W miarę wybierania steru na ciągu bliskim wartości znamionowej malejąca skuteczność steru kierunku w asymetrii ciagu powodowała problemy pilotażowe.
Będzie fajny temat.W tamtych czasach to jeden z najlepszych myśliwców na świecie.Czekam z niecierpliwością 💪
Tak, byla nawet nagroda pienieżna dosyć wysoka za dostarczenie całego egzemplarza Zachodowi, takie sytuacje zdażyły się 2 razy w tym jedna z naszym pilotem który wylądował na Bornholmie ale jemu kasy nie dali
@@JanJan-fs8mwco ty pierdolisz. Na bornholmie lądował mig 15.
@@JanJan-fs8mw Dali mu kasę, dali.
Polaczek wykonał usługę, spylił MiG-iem na Bornholm a Amerykańce umowy dotrzymali.
Odpalili zdaje się 50 tysięcy baksów co wówczas było sumą znaczącą.
No i obwozili polaczka po świecie aby dawał spektakle w glorii bohatera .
Normalne, silniki odrzutowe spalają paliwa bardzo dużo w wszystkich samolotach które są napędzane tymi silnikami a rakietowe jeszcze więcej.
Phantom - najpiękniejszy samolot jak dla mnie. Jako nastolatek byłem zauroczony jego sylwetką. Trzyma mnie do tej pory. Pozdrawiam.
Uwielbiam go zwłaszcza w przepięknym malowaniu japońskich sił powietrznych :)
@@vaderrr5627 jednym słowem uwielbiasz Samuraja jak w Japonii nazywają Phantoma II :).
Zgadzam, się. To wspaniała maszyna i niezwykle żywotna. Samolot legenda ! Z powodzeniem używana przez wiele krajów jeszcze do dziś (Turcja, Grecja. Egipt).
Sami Amerykanie nazywają go latającą cegłą. Ich zdaniem samolot był dobry dlatego że miał dobre silniki. Po prostu ich moc wystarczała by to coś latało i to latało dobrze. Osobiście nie cierpię tego samolotu chociaż niezaprzeczalnych kilogramów wręcz zalet nie można mu odmówić
Bardzo fajny odcinek, bardzo mi się podobał. Pozazdrościć, że mógł Pan wsiąść do kabiny tak leciwego MiG-a i przez chwilę "poczuć władzę"... ;)
Taka ciekawostka: nie planowałem tam wsiadać, ale podczas nagrywania odpięła się lampa od kamery i tam wpadła. Jak już po nią wszedłem to skorzystałęm z okazji, ale bez spadochronu tak się tam wpada, że ledwo się wygramoliłem. Cały zagłówek miałem nad głową.
Super material jak zawsze , miałem okazję kilka razy podziwiać prace przy remoncie tej maszyny, panowie włożyli w to całe serce i ogrom wiedzy i umiejętności.
Jak zwykle świetny odcinek, opowiedziany ładną polszczyzną, z dobrą dykcją oraz nieprzeciętnym poczuciem humoru...ale przede wszystkim w sposób przystępny (tudzież przyswajalny) nawet dla laika. Chętnie obejrzałbym odcinek, nawet taki nieco dłuższy, o Pana motoryzacyjnych pasjach, bo nie pierwszy raz w odcinku przewija się coś ciekawego w tym temacie.
Trochę tego było, może kiedyś coś z tych wspomnień nagram. Opowieści o rajdach, w których brał udział ten samochód są na kanale Team Siuta. Film "Co to jest rajd na regularność" przybliża trochę moich motoryzacyjnych pasji :)
Jak zwykle ciekawie. Super się ogląda.
Super opowiedziany odcinek o Migu. Dobrze ze poruszyl Pan detale budowy. I tylko pozazdrościć,ze mizna tak wajchami pokręcić w kabinie. Ake to trzeba być pracownikiem muzeum. 🙂😁 Dziękuję
Dziękuję. Gdyby nie kręcenie tego filmu to nawet jako pracownik bym tam nie wsiadł ☺️
Bardzo dziękuję, miło się to ogląda👍. Dla mnie, jako laika awiacji to spory zastrzyk wiedzy
Ładny, merytoryczny odcinek, jak zawsze. Dzięki i do roboty bo na następny czekamy.
SUPER materiał pozdrawiam
1:00 Ten motorjet znany był też jako MiG-13. 2:40 Nabliżej od nass Nanchung'a Q-5 można sobie obejrzeć w Koszycach, na Słowacji. Byłem macałaem. ;) Skos 55 st gwarantował naddźwiekową krawędź natarcia do Ma=1,22.
Może kiedyś zobaczę tego Nanchanga. Bardzo mi się podoba, z tym przodem projekt MiGa wszedł sylwetką w nową erę.
Drobne dopowiedzenie do fragmentu z 9 min 36 sek. „Żołnierzyki” na skrzydle, czyli „wskaźniki wypuszczenia podwozia” były nazywane „konusami”. Pilot przy podejściu do lądowania meldował wypuszczenie i zablokowanie podwozia komendą „конус вышел” - „konus wyszedł”. Cały materiał - świetnie opracowany. Dzięki! :))
Ale to miało dużo nazw!
Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam.
Wspaniale świetny odcinek. Z tym CAGI to myślałem, że Ciebie złapię : )
Uważam, że obok MiG-21F13 MiG-19 ma najpiękniejszą linię. Szczególnie te radarowe.
Wcześniej to chyba MiG-9 miał dwa silniki RD-20 czyli kradziejstwo BMW 003.
Swietny material, naprawde Pana filmy sa wyczerpujace temat i bardzo ciekawe.
Serdecznie pozdrawiam i dziekuje za prace.
no piękny materiał.. brawo... 👏🏿👏🏼👏🏾👏🏽👏👏🏻
mig 19 jest taki trochę pominięty względem 15 i 17.
Więcej migów ! :)
Szybko nastała moda na ścigacze
(21, 104) i dlatego to rarytas.
Ahoj! Jestem tutaj puznie, ale dzieki barzdo. To bylo interesioncze! I ten Mig - to wspaniała maszyna ! Dzieki Marek.
Świetny materiał 👍F4 w naszym muzeum uuuu, 💪
Dobry odcinek. Miga to się absolutnie nie spodziewałem :)
12:05 Piękne zdjęcie wykonane na lotnisku w Białej Podlaskiej 😆👍
Zgadza się! Jedyne miejsce, które miałem okazję wykorzystać i jako tor wyścigowy i jako lotnisko.
@@Zabytki_Nieba Rozpoznaję miejsce, celicę i małżonkę 😄
Do zobaczenia na torze mam nadzieję 😉 Może Kielce w ostatnią sobotę maja?
Jako tor to już raczej historia.
Obiekt w większości powrocił do funkcji militarnej.
@@grzegorzplewka5445 Na razie to na tor nie mam czym pojechać, ale może w gości...
Wspaniały materiał. Pozdrawiam
Uwielbiam tą tematykę ❤
Będzie odcinek o Su-22? Mój tata latał na Su-22M4 i bardzo bym chciał zobaczyć taki odcinek.
Niesamowite detale. Kiedyś bardziej w tym siedziałem, ale takie smaczki raczej nie były ogólnie dostępne. Genialny materiał!
No niestety żeby tak to pokazać trzeba mieć dostęp do samolotu. Co ja zrobię z tym kanałem jak się samoloty skończą?
Wyśmienita opowieść o pięknym samolocie. Dziękuję Ci, Marku, za to, co robisz.
Przed 19-tym był jeszcze dwusilnikowy MiG-9... a z 19-tego wyewoluował Nanchang Q-5 Fantan, który służy do dziś (a walczyliśmy z nim w symulatorze F-22 Raptor niemal trzy dekady temu).
Jeszcze mam płytę z tym F-22. Ciekawe czy zadziała na współczesnym komputerze?
@@Zabytki_Nieba - w razie czego - mam też na CD-Rze... specjalnie na takie okazje zewnętrzny napęd sobie kupiłem. O.
Film mega. Jak każdy zresztą. Robisz wspaniałą robotę. Pozdrawiam
Dzięki, super film!
Bardzo ciekawy material.
Dużo ciekawych szczegółów, galanty filmik👍👍👍
Uwielbiam odcinki o samolotach MiG.Czekam teraz na odcinek o migu 23.
Ten Pan się ZNA!
Szacun!
Dzięki za kolejny świetny materiał.
Ciekawy film. Dziekujẹ. Pozdrowienia z Chicago 😀
Nie interesuje mnie tematyka lotnictwa wojskowego jak i jego maszyn, ale muszę przyznać zaciekawiło mnie jak i wysłuchałem cały materiał 😅
Proszę o więcej materiałów, przy sprzątaniu wjeżdża aż miło.
Bardzo ciekawy film. Pozdrawiam
7:35 - czyli można było zrobić "split throotle" jak Maverick w F-14 :)
Ciekawy odcinek...
A ja mam kilka poprawek:
Poza MiG-iem tłokowo-odrzutowym (I-250/MiG-13) był jeszcze MiG-9 - z dwoma silnikami odrzutowymi.
Dopalacze silników odrzutowych korzystają z pozostałości tlenu zawartego w spalinach silnika. Te liczne chwyty powietrza na kadłubie "dziewiętnastki" nie miały dostarczać powietrza do pracy silnika czy dopalacza, a polepszać chłodzenie urządzeń w tyle kadłuba. Jest ich tak dużo, bo jak głosiła legenda - dorabiano je "na bieżąco" podczas lotów testowych - w każdym miejscu, gdzie się maszyna grzała.
Wypadek podczas startu, to "pompaż" silnika - gdy zaburzenie stabilności przepływu powietrza przez sprężarkę powoduje nagłą utratę ciągu. Silniki ze sprężarką odśrodkową (MiG-15/MiG-17) są na to odporne.
Bardzo dziękuję.
Świetne przygotowanie ! . Brawo !
ja to zawsze czekam z niecierpliwościa na następny odcinek, aż się chce oglądać!
wspolczujemy :D
Ahhh
Jak bylem dzieciakiem to na wakacjach w Sianożętach (chyba) nad plaża i domkami letniskowymi latały MIG 21
Piloci się popisywali lotem na niskim pułapie.
Taka polska szkoła Top Gun😅
gdybys mieszkal w mielcu...
Jakie to byly lata? Bo w latach 80tych była tam radziecka armia z Migami 23 i widziane tez były Migi 25. Od 90 roku były tylko helikoptery Mi24 Mi8 i Mi17. Raz kąpielismy w czasie sztormu przy czarnej fladze bo woda byla bardzo ciepła. Pamiętam jak ratowniczy Mi 17 zawisł nad wydmami i nas (wariatów 🤪) obserwował z czerwoną gwiazda na dziobie i po bokach. 😅😂😂
Mieszkając w Mińsku Mazowieckim praktycznie codziennie można było podziwiać MiG-i 21 w locie.
"Ołówki" były piękne, późniejsze 29 jeszcze piękniejsze...
A teraz czekamy na Koreańczyków...
Może będą.
dokładnie byłem w 1985 na kolonii w Sianożętach, Migi radzieckie latały nad głowami, lotnisko było praktycznie przez płot.
@@rafagorniok1526w 1984 byłem z rodzicami w Sianożętach w ostatnim ośrodku od lotniska. Szyby w oknach musiały być przymocowane tylko na gwoździki bo te zakitowane tłukły sie w drobny mak od huku dopalaczy przy starcie samolotów. A dla nich nie było świąt i złej pogody. Często ćwiczyli wyjście z pod uderzenia i startowały po 3 jednocześnie i to praktycznie para za parą że te rozpoczynające start już były na dopalaczach a 4 pary wcześniej które już się wzniósły jeszcze były na dopalaczach. Widoki nie z tej ziemi. Wtedy były tam migi 23 i czasami migi 25 w czasie przebazowania do DDR. Jeden z migow 23 z Sianożęt doleciał bez pilota aż Belgii. Też ciekawa historia.
Wrrreszszszcie!
Ten model (farmer) to rarytas - u nas rzadko spotykany w PL.
Na Sadybie go zdjęli z ekspozycji (gdzie jest eksponat?). Byłem w MPTW a tam nadal go brak.
Akurat na Sadybie nigdy MiG-19 nie był-z ekspozycji zdjęto z niej natomiast między innymi Jaka-23 (jest teraz w Instytucie Lotnictwa)
Film jak zawsze pierwsza klasa 💪🏻❤️
Dedykować oznacza również: przeznaczać do użycia w sprecyzowany, konkretny sposób.
W sjp: dedykowany: mający specjalne przeznaczenie.
Byłem na terenie muzeum w Krakowie akurat na airshow. Leciała catalinka i kilka pięknych klasyków :) Super materiał. Będę polecał każdemu. ;)
ŁAŁ.. byles w muzeum w Kraku.. Trzymaj zwieracze na uwiezi. Kisiel w majtach masz, "bo byles" w muzeum lotnictwa? Nie przyjechales ze szczecina przypadkiem, zeby zobaczyc, jak sie bawia kozacy w stolicy? Masz kumpla Silnorekiego?
@@Ansset0 masz jakiś konkretny cel w tym komentarzu, bo nie prowadziłem rozmowy z Tobą? :)
Lajcik - przyszedł, naobrażał i poszedł. 4 komentarze gratis.
@@Zabytki_Nieba Wiem, znam, stary numer. U mnie i u znajomego na kanale ten sam temat, to te ruskie trole. :)
Szkoda tylko ludzi, którzy to biorą do siebie.
Świetny odcinek i najwyższa jakość (zarówno obrazu jak i merytorycznie). Pozostaje tylko marzyć, że kiedyś jeszcze zobaczy się ten samolot w locie, tak jak Lim-2 :)
Wspaniale sie oglada, te detale ruskiej mysli technologicznej. Niektore elementy jak by byly rzezbione i klepane wprost na kowadle. Dziekuje
Najciekawsze jest to że to latało i to latało nieźle.
Załamany polaczek ?
Jak zwykle na temat wiedza i prezentacja na najwyższym osiągalnym poziomie czekam na phantom. Pozdrawiam
Dzięki za materiał, zabrakło mi oceny osiągów maszyny (silne/słabe strony) na tle konkurentów z epoki.
Tego nie podaję bo po dziś dzień zależy kogo zapytać ;)
No chłopie dzięki za te techniczne ciekawostki, znalazłem Cię przypadkiem. Subskrybcja na Tak :)
Bardzo ciekawy materiał . Słuchałem z wielkim zainteresowaniem :) Pozdrawiam
Jak zwykle Superancko , Pozdrówka .
Niezwykle starannie przygotowany i pięknie przedstawiony materiał .
to nie jest material, to hanba, a nie rzetelnie przygotowanie
Super film. Czekamy na f4😅
Dziękuję
A może by tak coś współczesnego? Tematy lotnicze związane z Ukrainą. Jest kilka smaczków z lotnictwa cywilnego, np. ewakuowanie samolotów Wizzair. Co się działo na niebie w ostatnich chwilach przed inwazją raszystów itp.
Piękny jest :) Ta cała maszyneria ... super.
w kwestii silników, prawdziwe cacko to P+W J-58. Genialny!!
W przyszłym roku będę w muzeum w Krakowie 😊
Ja może też 😀 Zapraszamy!
I naprawde sie świetnie tego ogląda i słucha 😊
Świetny materiał, pozdrawiam
po prostu swietne !
Do dzisiaj w roznych publikacjach na zachodzie, jest podawana bajeczka ze Mig-19 byl produkowany w polsce jako Lim-7 ! Musi byc jakies zrodlo tej Informacji.
Ciekawe jest tez to ze Lawoczkin OKB projektowal samoloty z lepszymi osiagami od migow ale zawsze przegrywal konkurs.
Osiągi to nie wszystko - liczy się ogólny stosunek jakości do ceny i łatwości produkcji seryjnej. No i ostatecznie biuro Ławoczkina znalazło swoją niszę, jego dziełem były m.in rakiety do pzr S-75 oraz różnorakie statki kosmiczne, m. in sondy Łunochod, i jako projektant urządzeń kosmicznych biuro funkcjonuje po dziś dzień
Piękne są te rury ze skrzydłami.
To się "golfiarze" zdziwili, że ich GTI nie ma dedykowanych felg 😜... A tak serio, dzięki za prezentację Mig-a, którego wcześniej na oczy nie widziałem 🙂 Ciekawe, że 15-tki latają do dzisiaj!? Pozdrawiam
Fajna opowieść :-)))
Zawsze jak patrzę na jakość wykonania samolotów z sojuza to się zastanawiam jako to możliwe, że coś tak krzywego, bylejak zmontowanego, mogło mieć takie osiągi? Ruska magia.
Pokazywany samolot mimo wszystko ma kilkadziesiąt lat, z czego znaczny okres przestał jako eksponat pod chmurką...
Kolejny wartościowy odcinek 👍💪
Bardzo fajny film, chętnie bym zobaczył taki sam o f-104 :)
Dobre ciekawe pozdrawiam
Mnie także wkurza wspomniane słówko na "d...", tak jakby ktoś zabronił używać słowa "przeznaczony", równie wkurzające są wyrażenia "sfokusowany" albo że się jedzie nie w podróż, tylko "trip"! 😖Tak się kończy bezmyślne zaśmiecanie naszej mowy angielszczyzną. Poza tym jak zwykle wielka porcja wiedzy dla fanów historii i lotnictwa, mam na półce model 19-ki z ukochanej i niezapomnianej firmy "PLASTYK", trzymam kciuki za renowację F-4.
Dobre ciekawe pozdrawiam serdecznie
Świetny materiał. Jak zwykle merytorycznie, ciekawie i z polotem....
To nie jest material, to hanba, a nie rzetelnie opracowane zagadnienie, o przedstawieniu tejze nie mowiac nawet :D
Super. Drobna nieścislość, Wersję dwumiejscową wyprodukowano dopiero w Ch.R.L. Radzieckie wytwórnie nie produkowały wersji Uti. Oficjalnie też nigdy nie przyjęto MiGa 19 na uzbrojenie ZSRR. ze względu na ciągłe problemy techniczne.Między innymi z automatem regulującym czuość wychyleń na usterzeniu. (wypadki) Pozdrawiam. PS ten fakt o wojnach - Dobrze że tio zostało wypowiedziane...
Jak zwykle klasa film.
Dobre objasnienie
9:38 a ja jeszcze "sierżantem", także pełen przegląd mamy :P
Fajne ciekawe pozdrawiam
Szacun za zwrócenie uwagi na błędne używanie słowa "dedykowany"!
Chciałem zadedykować autorowi podziękowanie za kolejny fajny film ;)
Szacuneczek za wtręty językowe!
Baran, iscie Baran :D
mogę słuchać beż końca :)
Super filmik teraz już wiem co to były za paski na owiewce
Owiewce dobrze napisane ?
Dobrze.
No cóż, jak zwykle fachowo i profesjonalnie . Marku, brawo !
chwyc za slownik synonimow, misiaczku
tutaj nie ma profesjonalizmu :D
@@Ansset0 Pierdol się, misiaczku. 🤧
Bardzo zgrabnie wyglądające lietadlo. Bardzo zdolne.
Pozdrawiam
To teraz kolej na 21 Fishbed 😊
Uu bravo! Pełny profesjonalizm.
Jak zwykle ŚWIETNY film. BRAWO! Krótkie pytanko :Jest o Mig-19, było o Mig-15, a czy będzie o Mig-17 (Lim-6bis)?
Oczywiście że tak, szukam jakiegoś ładnego.
@@Zabytki_Nieba Jeden ładny - w miarę zadbany - jaki znam, to stoi w Babimoście (614) na skwerze Wojska Polskiego (niestety na postumencie), jeszcze jeden jest na terenie Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost (627), ale chyba w nie najlepszym stanie. Są jeszcze: w Drzonowie (635),w Krakowie (105) w Warszawie (101), te znam i chyba też nie są w najlepszym stanie.
@@yetipiotr Są jeszcze w Skarżysku Kamiennej (stan ,,średni") oraz w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (te dla odmiany są w całkiem dobrym stanie)
Fajny materiał, troche uproszczeń i ogólników ale miło się ogląda,
p.s. pierwszym stricte 2-silnikowym MiGiem był MiG-9
p.s.2 ciężko powiedzieć że konstruktorzy po MiGu-17 usiedli do projektu MiGa-19, de facto od 15stego to był ciągły rozwój - ewolucja, która owocowała co jakiś czas konstrukcją przekazywaną do produkcji, i tak aż do 23-ciego.
p.s.3 dobrze że wspomniałeś lata produkcji radzieckiej jak i czeskiej i chińskiej, warto tu zauważyć że MiG-19 był jednym z najdłużej produkowanych i eksploatowanych samolotów w swojej klasie
p.s.4 - przebitka egzemplarza MLP sprzed remontu i teraż świeżo po - rewelacja, szacun!
pozdrawiam!