Copernicus Festival: Astronomia (bliskiej) przyszłości - prof. Agnieszka Pollo

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 тра 2024
  • Wszystko to, co widzialne - wliczając w to wszystkie galaktyki, gwiazdy i planety - może stanowić nie więcej niż 5% masy wszechświata. Cała reszta to ciemna materia, o której niewiele wiadomo, i ciemna energia, o której wiadomo jeszcze mniej.
    Taki model kosmologiczny potwierdzają liczne obserwacje, ale przynosi on też trudności - bo chociaż ilość galaktyk odkrytych w ciągu kilku lat ulega zwielokrotnieniu i można się spodziewać, że dzięki nowoczesnym technologiom ich liczba wzrośnie nawet tysiąckrotnie, to bez zbadania tego, co niewidoczne, poznanie wszechświata nie będzie kompletne. W jaki sposób naukowcy zgłębiają tę tajemnicę? Jak zbierają dane o odległych obszarach kosmosu? Między innymi na te pytania już 22 maja w trakcie tegorocznej edycji Copernicus Festival odpowie profesor Agnieszka Pollo. Prelekcja "Astronomia (bliskiej) przyszłości: dane, maszyny i ludzie" odbędzie się o godzinie 19.00 w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Wawrzyńca 15 w Krakowie.
    O 20.15 dr Tomasz Miller porozmawia z prof. Agnieszką Pollo o tym, czego jeszcze nie wiemy o wszechświecie i gdzie leżą klucze do jego zrozumienia. Ciemna materia i energia, niewidoczne galaktyki, supermasywne czarne dziury... co jeszcze spędza sen z oczu badaczom kosmosu?

КОМЕНТАРІ •