Oko - Mózg - Sztuka - prof. Piotr Francuz

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 вер 2024
  • "Oko - Mózg - Sztuka" Wykład prof. dr. hab. KUL Piotra Francuza wygłoszony w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki w Warszawie, 15 grudnia 2014 r.
    wszechnica.org...
    Wykład poświęcony jest dwóm dziedzinom wiedzy - wiedzy na temat budowy mózgu, a w szczególności budowy układu wzrokowego człowieka, oraz sztuki.
    Dzisiaj o sztuce możemy myśleć nie jako o zjawisku, które rozwijało się samo w sobie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, ale o zjawisku, które jest jednym z przejawów aktywności wzrokowej człowieka, ukształtowanej przez ewolucję znacznie wcześniej.
    Dzisiaj coraz więcej można powiedzieć na temat tego, w jaki sposób tłumaczyć zjawiska, które dzieją się w sztuce na podstawie wiedzy dotyczącej budowy układu wzrokowego człowieka.
    Podczas wykładu prof. dr hab. KUL Piotr Francuz tłumaczy, jaki sposób system wzrokowy człowieka analizuje, interpretuje i wartościuje oglądane obrazy. System wzrokowy to zarówno wszystko to co najczęściej określa się jako wzrokowy szlak/szlaki lub ścieżki i struktury neuronalne oraz tzw. wyższe procesy umysłowe (poznawcze, emocjonalne i inne), które stanowią istotę subiektywnego doświadczenia widzenia.
    Badacz poddaje analizie jedne z najbardziej znanych obrazów w historii, czyli między innymi Monę Lisę Leonarda da Vinci, Impresję, wschód słońca Clauda Moneta czy Kobietę w kapeluszu Henriego Matisse’a.
    Więcej na ten temat można przeczytać w książce Piotra Francuza pt. "Imagia. W kierunku neurokognitywnej teorii obrazu." Wydawnictwo KUL, Lublin 2013.
    prof. dr hab. KUL Piotr Francuz - dyrektor Instytuty Psychologii KUL, kierownik Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL
    Znajdź nas:
    / wszechnicafww
    / wszechnicafww1
    anchor.fm/wsze...
    anchor.fm/wsze...
    wszechnica.org...
    #oko #mózg #sztuka #kawiarnianaukowa #psychologia #nauka

КОМЕНТАРІ • 11

  • @kubaissen
    @kubaissen 7 років тому +1

    Jest super. Skąd to zdziwienie na widok szkieletu i zarysu mięśni i czemu nazywać te widma upiorami.

  • @MarcinGucia
    @MarcinGucia 9 років тому +6

    Oglądając takie filmy utwierdzam się w przekonaniu, że ewolucja istnieć nie mogła. Przecież to oko jest genialnie zbudowane i jeszcze lepiej oprogramowane. Takie coś nie mogłoby powstać przypadkiem nawet przez miliardy lat.

    • @DaroG35
      @DaroG35 9 років тому +6

      Marcin Gucia
      Ewolucja nie jest tylko wyłącznie przypadkowym procesem, w wyniku którego przez miliard lat powstaje np. oko. Jest raczej skomplikowanym (nie do końca poznanym jeszcze) procesem kontrolowanym głównie poprzez tzw. dobór naturalny (w skrócie i uproszczeniu tylko niektóre zmiany - częściowo przypadkowe są faworyzowane poprzez adaptacje i dotrwały do naszych czasów). Ewolucja wciąż trwa i jest obserwowana - nawet w warunkach kontrolowanych.

    • @DaroG35
      @DaroG35 9 років тому +1

      *****
      Problemy jakie stawiasz wynikają z błędnych założeń, że ewolucja jest prostym procesem liniowym, w którym istnieje absolutny sens i cel, gdzie pozorne paradoksy nie mają prawa występować, bo tylko architekt byłby wstanie im sprostać. Nic bardziej mylnego. Ewolucja jest procesem wysoce skomplikowanym i silnie nieliniowym. Z systemów nieliniowych mogą powstawać systemy emergentne, których działania i istoty nie sposób przewidzieć na podstawie danych wejściowych wielkości w dłuższej perspektywie. Również logiczna sprzeczność jeśli tylko występuję w warstwie emergentnej jest w niej tolerowana i odpowiednio interpretowana (np. logika parakonsystentna) tak by system nie odbierał tego jako jawnej sprzeczności. Sens i cel są relatywne względem organizmów i ich potencjalnych umysłów. Próby opisu sensu i celowości quasi obiektywnej są interpretacją, która jest również względna. Skąd założenie że proces podziału płci się zatrzymał na dwóch...? Chyba stąd, że obecnie widzisz w okolicy tylko dwie... i czas życia pokoleń jest krótki.

    • @MilyGosc
      @MilyGosc 8 років тому +2

      +Dariusz Gasiorowski
      Nie karm trolli bo szkoda czasu na tłumaczenia .... i tak nie ogarną bo to dla nich niepojęte.

    • @anydegrab9315
      @anydegrab9315 7 років тому +1

      +Marcin Gucia: tak, tak... a ziemia jest płaska... kreacjoniści doprowadzają mnie do gęsiej skórki (powiem w skrócie: jakby nie było doboru naturalnego i ewolucji, to byłboby się identycznym jak rodzic, dziad i pradziad itd) - ale, jak widać, ewolucja bywa też regresywna, bo próbuje często w ciemno i dlatego w XXI w. można spotkać człowieka, który zaprzecza oczywistości.

    • @theSvarg
      @theSvarg 6 років тому +1

      Chcącym zgłębić tajniki powstawania koloru polecam film Kolor na kanale Historia Sztuki.

  • @adamadams5474
    @adamadams5474 8 років тому +2

    Niestety książka Pana Piotra "Imagia", pomimo wysokiej ceny, jest nie do kupienia od ponad pół roku. W dobie rewolucji cyfrowej to jakaś porażka. Pełno za to w księgarniach kryminałów i innego badziewia. Smuteczek.

    • @gabs5845
      @gabs5845 5 років тому +4

      Imagia jest dostępna w wersji wirtualnej za darmo :)