Jak projektować osiedla? | Architecture is a good idea

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2015
  • Zewnętrzne wnętrza - czyli co pomiędzy blokami?
    Sprawdź też mój blog: goodidea.archi/
    Subskrybuj kanał: ua-cam.com/users/rgajda?su...
    Odwiedź nas na / architectureisagoodidea
    Architecture is a good idea - nasze tematy to architektura i dziedziny pokrewne: sztuka i technika.

КОМЕНТАРІ • 57

  • @TecSolemio
    @TecSolemio 9 років тому +14

    Może dla architektów te nowe osiedla są fajne, ale dla mnie to istny koszmar! Kiedyś bloki były odsunięte od siebie, uchodził hałas i był lepszy przepływ powietrza i słońca. Dziś stawia się jeden bloczek i za pół metra drugi, ludzie sobie zaglądają w talerze, blok w blok, okno w okno, zero przestrzeni. Tutaj z pewnością na główny plan nie wychodzi ta "rozrzutność", przecież Polska to duży teren, można spokojnie budować, a nie się ściskać. To raczej chęć zaoszczędzenia sobie przez deweloperów. Poza tym dźwięk nie ma gdzie uciec, odbija się od ścian i przez to jest dość głośno, a przez te małe szparki między budynkami wieje taki wiatr, że ciężko jest przejść. Jednym słowem, oszczędzamy teren, gdy nie musimy, i pieniądze dewelopera, kosztem ludzkiej wygody.

  • @delightfulimagine
    @delightfulimagine 9 років тому +44

    Zahamowanie rozlewania się miast oraz ich zagęszczanie jest zdecydowanie niezbędne. Martwi mnie tylko to, że w wielu inwestycjach popada się w skrajność - bez zbędnego wysiłku można zaglądać sobie w okna. Przeżyłam ten koszmar wynajmując pokój na właśnie tego typu nowoczesnym osiedlu. Nawet za dnia miałam zaciągnięte rolety, bo ludzie z budynku naprzeciwko moich okien, wychodząc na swój balkon na papierosa urozmaicali sobie czas palenia gapiąc się w okna właśnie... Z dwojga złego lepsze są chyba te "nieekonomiczne" blokowiska ;)

    • @tomariandragnus
      @tomariandragnus 4 роки тому +1

      Mosz recht dziołcha, czyli masz rację dziewczyno ;)

    • @tomariandragnus
      @tomariandragnus 4 роки тому +4

      To co widać w ostatnich sekundach klipu, to jakiś hong kong... żal tych rodzin

  • @Lukewci
    @Lukewci 9 років тому +17

    Najlepsze są osiedla budowane w Krakowie po uchyleniu planu zagospodarowania przestrzennego... prawdziwa awangarda, łączą blok mieszkalny z planowaniem rodem ze slumsów lub innych faweli. Tam to dopiero nie ma marnowania przestrzeni, nawet na chodniki... ;) Jedyny autobus MPK Kraków jaki czasem się mieści, to Jelcz Vero, mający 7,5 metra... standardowy autobus, np. Solaris Urbino 12 albo Mercedes Citaro ma ok 12 metrów... i zero szans na wjechanie. Ciekawy mógłby być odcinek krytykujący niektóre pomysły deweloperów.

  • @cyrkielnetwork
    @cyrkielnetwork 9 років тому +5

    Fajnie, że powstają też filmiki o urbanistyce. Jednak nie do końca zgadzam się z tezą z początku filmiku. Problem PRLowskich blokowisk nie zawsze wynika z ich skali i złej urbanistyki tylko z kiepskiego stanu utrzymania, niedokończenia koncepcji i z prowizorek, które narastały przez lata - np. zamienianie terenów zielonych, służących za korytarze komunikacyjne w parkingi ogrodzone siatką.
    Problemem modernistycznych przestrzeni nie jest fakt, że są one duże, tylko że nie są we właściwy sposób określone. Przestrzeń do właściwego działania potrzebuje ścisłego zdefiniowania, nie może być tylko przestrzenią pomiędzy budynkami. Musi być miejscem.
    Warto zauważyć, że obecnie takie blokowiska zaczynają oferować coraz lepszą jakość życia, są naprawiane. Natomiast nowe osiedla pod hasłami budowania w ludzkiej skali po prostu pompują jak najwięcej powierzchni użytkowej na jak najmniejszych działkach. Jeśli tworzymy kameralne place to nie możemy ich obudować kilkunastopiętrowymi blokami.
    Być może w dzisiejszych, kapitalistycznych czasach duże tereny zielone to rozrzutność jednak z perspektywy pieszego bloki zatopione właściwie w parkach potrafią być bardzo przyjemne jeśli są odpowiednio zadbane. Wiem, bo mieszkałem na osiedlu Ruda na Bielanach :)

    • @maciejgawinecki1270
      @maciejgawinecki1270 3 роки тому

      Dobrze zdefiniowane miejsca między blokami to celna uwaga. Jak jednak organizować takie miejsca, gdzie bloki budowane są przez różnych deweloperów? Kto powinien odpowiadać za organizację parków,dróg, lokali między działkami na których budują różni deweloperzy? Państwo czy deweloperzy? Jeśli deweloperzy, to jak powinni dzielić koszty takiej inwestycji między sobą i kto powinien koordynować budowę infrastrukturę wspólnej dla bloków budowanych przez różnych deweloperów?

  • @nataliagauszka7425
    @nataliagauszka7425 9 років тому +2

    W jeden dzień obejrzałam wszystkie filmiki. Gratuluję, dawno nie słyszałam, żeby ktoś tak mówił o architekturze. Kiedyś powiedziano mi na egzaminie: "o architekturze warto rozmawiać "od serca", a nie tylko licząc kolumny" -dziś Pan mi o tym przypomniał. Pozdrawiam serdecznie z Krakowa, zapraszamy i zachęcamy do nakręcenia czegoś o naszym mieście - bo Kraków lubi być rozpieszczany i komplementowany :) A w tym roku mamy się czym pochwalić, mowa tu oczywiście o ICE.

  • @JareiroDeLaMakrela
    @JareiroDeLaMakrela 9 років тому +6

    To osiedle jest bardzo ładne. Szkoda tylko, że to cudowne nowoczesne planowanie nijak się ma do tego dawnego, gdzie co prawda sklep był "tyłem do ulicy" i w osobnym budynku, ale za to była też planowana odpowiednia liczba połączeń komunikacyjnych, przedszkoli, szkół czy parków. Pokazany przykład Gocławia i wspomnianego osiedla nie jest pod tym względem najszczęśliwszy bo brakuje tam miejsc w przedszkolach publicznych (w wyniku takiego radosnego planowania urbanistycznego na Gocław trafiają np. dzieci z Wawra, a budując nowe apartamentowce na Gocławiu nikt nie martwi się o takie pierdoły jak przedszkola, ważniejsza jest Żabka pod domem..:), szkoły są przeciążone, dojazd do centrum w godzinach szczytu bywa makabryczny, a jedyny pobliski park jest zdominowany przez jeziorko, które jest fajne ale generalnie zabiera przestrzeń dla ludzi, którym pozostaje wąski chodnik wokół niego Na tak dużym osiedlu jest także tylko jeden basen, gdzie w godzinach wieczornych próbuje zmieścić się po kilka osób na każdym 25-metrowym torze.
    Jako ciekawostkę a'propos budowania "apartamentowców" podam, że mieszkałem przez jakiś czas w apartamencie w Vancouver. Żaden tam super hiper budynek, zwyczajny nowoczesny blok, ale jednak wyposażony we własną siłownię, saunę, mały basen i pralnię, gdzie można było socjalizować się z innymi mieszkańcami :)
    Mieszkałem także w apartamentowcu w Berlinie, gdzie co prawda nie było basenu, ale była siłownia, była wózkownia, pomieszczenie na rowery i pojemne komórki (moja miała jakieś 8-9 metrów kwadratowych), w których bezpiecznie można było trzymać wszystkie niepotrzebna akurat rzeczy.
    Czy u nas już te "apartamentowce" mają tyle udogodnień czy największym luksusem pozostaje dodatkowo płatne miejsce parkingowe?
    Zresztą ja będę bardzo szczęśliwy jak któregoś dnia politycy i urzędnicy odpowiedzialni za gospodarkę przestrzenną zrozumieją, że życie człowieka nie sprowadza się do betonu i śmiesznych drzewek w doniczkach (a niestety takie drzewa w donicach sadzi się także na pokazanym osiedlu). Czekam na parki, zielone skwery i dobre ciągi komunikacyjne, a zwłaszcza na miejskie pociągi i metro bo to trochę śmieszne, że o ile o godzinie 12 można z Pragi Południe do Centrum dojechać w 15 minut to w godzinach szczytu czas ten wydłuża się nawet czterokrotnie.

  • @adampietrusiak5882
    @adampietrusiak5882 9 років тому +26

    Świetny odcinek ale za krótki!!! Jak każdy zresztą :)

    • @adampietrusiak5882
      @adampietrusiak5882 9 років тому

      ***** Czekam cierpliwie wychodząc z założenia: Lepiej późno niż wcale ;)

  • @oco3402
    @oco3402 9 років тому +4

    LOKOWANIE PRODUKTU PIERWSZA KLASA!
    Polecam poczytać więcej na temat tego, jak Dom Development poprzez Osiedle Saska kształtuje przestrzeń w Warszawie.
    m.warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,106541,16720160,Springer_o_tym__jak_Jeziorko_Goclawskie_zniknelo_za.html
    miastojestnasze.org/jeziorko-goclawskie-wielka-warszawska-polityka/

  • @kszwaracka
    @kszwaracka 7 років тому +1

    Świetny odcinek, wysłuchałam z ciekawością, zresztą urbanistyka jest - przynajmniej dla mnie - totalnie intrygująca. Chciałabym mieć na studiach takiego wykładowcę jak Pan!

  • @5zlote
    @5zlote 9 років тому

    Bardzo fajnie zrobione i dobrze przygotowane te filmy. :) Chętnie włącza się następny odcinek. :)

  • @NerwusHD
    @NerwusHD 9 років тому

    Kolejny super odcinek, czekam na 30 minutowy!

  • @09Fantomik
    @09Fantomik 4 роки тому +2

    Tak sobie słucham i słucham tych odcinków o urbanistyce i powtarzającej się tezie o potrzebie budowania zwartej zabudowy i nie wiem czy się mogę zgodzić. Wychowałem się w bloku i jestem przyzwyczajony do otwartej przestrzeni i rozległych trawników, na których mogą się wybiegać psy i dzieci. Problemem mogą być trochę niejasne granice między przestrzenią publiczną a prywatną, ale teza o tym, że lepszym kierunkiem jest budowanie ciasnych kwartałów niskich bloków z "osiedlowym monitoringiem" na babcinych balkonach sprawia, że czuję się nieswojo.

  • @jamesmay2137
    @jamesmay2137 9 років тому +5

    Uwielbiam odcinki o osiedlach mieszkaniowych. Mam propozycje, może zrobi pan odcinek w którym opowie pan o najlepiej zaprojektowanych i najciekawszych osiedlach z wielkiej płyty z okresu PRL?

    • @mpmptv3885
      @mpmptv3885 9 років тому

      ***** Jednym z Ciekawszych jest Radomskie Ustronie.
      Tu ma Pan więcej zdjęć;
      facebook.com/radomskieustronie

    • @mrodrzut2736
      @mrodrzut2736 9 років тому

      Popieram, słyszałem dużo dobrego o Oskarze Hansenie i jego osiedlach (np Słowackiego w Lublinie), ale dalej nie wiem, co mam tam podziwiać :)

    • @1986alien
      @1986alien 7 років тому

      A ja mam propozycję trochę z mojego "podwórka" :) I wcale nie chodzi o wielkie osiedle, w wielkim mieście, ale o osiedle (a właściwie miasteczko) Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie :) Moim zdaniem termat interesujący. O osiedlu kilkanaście lat temu powstała publikacja pt. "Miasteczko Zielone Wzgórza według idei Jerzego Buszkiewicza", natomiast ogólne informacje przeczytać można na stronie pl.wikipedia.org/wiki/Murowana_Go%C5%9Blina

  • @Wszobrody
    @Wszobrody 9 років тому +7

    Świetny odcinek (nie pierwszy zresztą), ale zdecydowanie wolałbym gdyby miał ok. 12-15 min. a nie 3,5 :(

  • @bartomiejkublik5690
    @bartomiejkublik5690 9 років тому +1

    Miło się ogląda człowieka z pasją :)

  • @qubafootbag
    @qubafootbag 9 років тому +1

    jak kazdy odcinek, urywa się zbyt wczesnie! za krótki!!! :) Ale fajnie ze udało sie nawiazac wspolprace z deweloperem, gratulacje!

  • @9999andzia
    @9999andzia 9 років тому

    Bardzo interesujący temat i ciekawa realizacja, ale zgodzę się z poprzednikami- aż żal że filmik jest tak krótki:)
    Szkoda też, że wstawiony został po sesji, ale w następnym semestrze moje osiedla dzięki Tobie będą lepsze:)

  • @bebzon8941
    @bebzon8941 9 років тому +1

    Bardzo fajne.

  • @krotarth
    @krotarth 9 років тому +1

    like jak zawsze :)

  • @__PM__
    @__PM__ 9 років тому +2

    Nie dałoby się troszkę dłuższych tych odcinków ? Super odcinek xD

    • @__PM__
      @__PM__ 9 років тому +2

      PÓŁGODZINNY ! Bardzo fajnie się zapowiada :)

  • @grzesiek2321
    @grzesiek2321 9 років тому +1

    Jak zwykle świetny i w pełni profesjonalny odcinek! :)
    Wpadłem na pomysł na dwa odcinki, choć tematyka obu zbliżona:
    1. Mógłbyś opowiedzieć o najciekawszych twoim zdaniem projektach osiedli/dzielnic na świecie (niekoniecznie udanych). Np. moim ulubionym jest niesamowity Nowy Belgrad. Ciekawym tematem było by też osiedle, które dzięki swojej architekturze zmieniło się w ogromne centrum handlu narkotykami - Scampia w Neapolu. Warte wzmianki jest też katowickie Tysiąclecie.
    2. Podobnie można by opowiedzieć o całych miastach zaprojektowanych w przemyślany i piękny sposób np. Brasilia.
    Planujesz może kręcić coś w GOPie? :)
    Pozdrawiam

  • @grzesiektg
    @grzesiektg 9 років тому

    Czy to dlatego zagęszcza się teraz osiedla budowane w czasach PRLu innymi blokami pomiędzy nimi? żeby dawały bardziej ludzkie i domowe wrażenie?

  • @nikakowal4086
    @nikakowal4086 9 років тому +1

    Czym jest ta zielona "pianka"?

  • @adamkzuwitz171
    @adamkzuwitz171 3 роки тому +1

    A zaletą takiej współczesnej zabudowy jest to że na tych dziedzińcach jest ciszej. Jak te stare bloki stoją szczytem do ulicy to to w ogóle nie izoluje huku od ulicy i on pewnie sie rozchodzi

  • @TheKiwent
    @TheKiwent 9 років тому +1

    Odcinek z polotem, ładnie, ale kiedy coś Wrocławia?

  • @Kiksurulez
    @Kiksurulez 9 років тому +5

    Tylko w starszych osiedlach architekci przewidywali parkingi obok bloku. Teraz jak ktoś nie ma podziemnego garażu albo przyjedzie do niego gość to praktycznie nie ma możliwości zaparkowania. Deweloperowi nie opłaca się budować wspólnego parkingu przed blokiem bo nie sprzeda go tak jak mieszkania albo miejsca garażowego.

    • @shakhal2833
      @shakhal2833 9 років тому

      ***** Jakoś nie widzę na os. Saska za dużo miejsc parkingowych... Chyba, że to tylko złudzenie bo na żywo to go nie widziałem.

  • @mrPanasonic01
    @mrPanasonic01 8 років тому +2

    Mam parę pytań, oglądam pana ,,zaledwie" od około 5 godzin i staram się zobaczyć każdy filmik bo architektura i design obok nauk geograficznych i astronomii mnie fascynuje od dziecka, pierwsze pytanie dotyczy pańskich modeli bo tak oglądam i się zastanawiam skąd dostać taki materiał do sklejania oraz gdzie można lub czym można to wyciąć? drugie pytanie, jako że jestem w II klasie LO i rozważam jeszcze kierunek studiów dotyczy tego jak wyglądają studia, rekrutacja oraz co trzeba skończyć żeby być architektem/urbanistą bo nie specjalnie mogę znaleźć informacji na ten temat. :( Bardzo Dobrą robi pan robotę dawno temu szukałem takiego kanału i nie znalazłem a pański znalazłem wczoraj wieczorem i oczywiście poleciłem kilku znajomym. myślę że kanał będzie z tych moich ulubionych. :D pozdrawiam

    • @mrPanasonic01
      @mrPanasonic01 8 років тому

      *****
      Dziękuje za odpowiedź, to nie poświecenie to czyta przyjemność :)

  • @Mack0793
    @Mack0793 6 років тому +3

    W urbanistyce cywilnej, a nie reprezentacyjnej prym wiodą Niemcy - tam widać dbałość o każdy detal. U nas niestety jest jeden wielki chaos i wygląda jakby nikt nie miał nad tym kontroli, a władze zgadzały się na każdy pomysł.
    Poza tym obecnie budynkami zajmują się tzw. "deweloperzy" i widać, że chcą zarobić jak najmniejszym wkładem własnym...

    • @TheMaychalPl
      @TheMaychalPl 4 роки тому +2

      Ostatnio (czyli jakoś rok temu) w Zielonej Górze przy planach budowy nowego osiedla na obrzeżach to miasto powiedziało, że zaplanuje jego architekturę, by nie było problemów z np. późniejszym postawieniem na osiedlu szkoły. Coś zaczyna się powoli zmieniać widocznie

  • @JabmarMusic
    @JabmarMusic 3 роки тому +1

    Filmik ciekawy ale zdecydowanie za krótki. Moim zdaniem temat zdecydowanie wymaga pogłębienia a ten materiał można traktować jako jedynie zajawkę.

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  3 роки тому

      Bardzo dużo o projektowaniu osiedli piszemy w naszej książce: bonito.pl/k-1334132-archistorie-jak-odkrywac-przestrzen-miast Zapraszamy do lektury!

  • @szydlooo
    @szydlooo 9 років тому +2

    Wynająć samolot, żeby nakręcić jedną ośkę? That Is Not a Good Idea! Polecam korzystanie z drona. Taniej i wygodniej ;]

  • @deXXXXter2
    @deXXXXter2 9 років тому +5

    Niestety, poza faktycznym odwrotem od typowo blokowego charakteru i tworzenia zabudowy o charakterze nieco bardziej kwartałowym, w PL nadal osiedla nie mają praktycznie żadnego znaczniejszego powiązania z ulicą. Mają zazwyczaj odsuniętą linię zabudowy, są pooddzielane sralnikami, a usługi są sporadyczne. Ze znanych mi przykładów najbliżej tradycyjnej urbanistyki jest chyba osiedle XIX, natomiast takie Wilanów czy to pokazane z lotu ptaka nie różni się praktycznie niczym od chociażby blokowiska Radogoszcz w Łodzi z lat 80': www.google.pl/maps/place/plac+S%C5%82oneczny,+91-498+%C5%81%C3%B3d%C5%BA/@51.8197257,19.44246,643m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x471bca7aed5ccdd5:0xea17ee8945fef64d
    Jeśli chcemy zobaczyć jak to się powinno robić, najlepiej pojechać np do Holandii.

    • @deXXXXter2
      @deXXXXter2 9 років тому

      *****
      No proszę ;)
      Wspominałeś też o materiale z Łodzi, można na takowy liczyć, czy jest to raczej muzyka niezdefiniowanej przyszłości? ;)

    • @deXXXXter2
      @deXXXXter2 9 років тому

      ***** Rozumiem i czekam z niecierpliwością ;)

    • @JamesBond-gt1jh
      @JamesBond-gt1jh 9 років тому

      Różni się tym, że to co pokazujesz, ma przestrzeń i wszyscy sąsiedzi nie patrzą co robisz :)
      Kolejny odcinek reklama firmy developerskiej :(

    • @MrKeymil
      @MrKeymil 9 років тому

      ***** Wydaję mi się, że podobny układ mają też blokowiska w Nowej Hucie ;) www.google.pl/maps/@50.0732559,20.0388001,548m/data=!3m1!1e3
      Jak zwykle świetny odcinek i nie mogę się doczekać kolejnych ;) I krótkich i długich. Pozdrawiam

    • @deXXXXter2
      @deXXXXter2 9 років тому +3

      MrKeymil Nowa Huta to socreal, który w założeniu właśnie odchodził od modernizmu czerpiąc bardzo dużo z tradycyjnej architektury i urbanistyki. Był to jednak styl wybitnie polityczny, kompletnie sztuczny i istniejący praktycznie tylko w jednym 'obozie'.

  • @JamesBond-gt1jh
    @JamesBond-gt1jh 9 років тому +26

    Kolejny odcinek reklama i aż smutno słuchać trochę :( Dzisiejsze plany zagospodarowania przestrzeni są tak beznadziejne, że to dramat. A developerzy budują bloki tak ciasno jak tylko mogą, a cała reszta to wielka bujda. Jak by Developer tylko mógł i go prawo nie blokowało, budował by większe bloki niż komuna.
    A największą bujdą jest oczernianie wielkich bloków gdzie ludzie nie mają ludzkich proporcji. Raz na wielu osiedlach są niskie bloki 4 piętrowe. Nawet te wysokie, wcale nie są takie wielkie, to nie Nowy York, że 12 piętrowy blok kogoś przeraża. I akurat wszystko wyszło w ich planowaniu, bo jest osiedle duże, z boiskami, placami zabaw, przestrzenią zieloną, gdzie dziecko może iść się pobawić, jest szkoła, przedszkole i cała reszta. Nie mam pojęcia co to za pomysł z tym zbyt wielkim blokiem. A i najważniejsze, prywatność w swoim mieszkaniu, gdzie nikt Cię nie podgląda.
    Ja jak widzę, co budują w Krakowie, to dramat, każdy kupuje sobie działkę i strzela blok jak chce. Byle ciaśniej, a zostawienie w środku 10 m x 20 m przestrzeni, to kpina.

    • @maciejgawinecki1270
      @maciejgawinecki1270 3 роки тому +1

      A jak to jest zoorganizowane w innych krajach, w których budują osiedle w sposób przemyślany? Czego nam brakuje?

  • @RicoElectrico
    @RicoElectrico 9 років тому +3

    Dla mnie zaletą wieżowców jest to, że ludzie nie zaglądają sobie w okna. Oczywiście są lepsze i gorsze realizacje.
    Może zabrzmię dziwnie, ale dla mnie opisana "przestrzeń społeczna" (określenie z wcześniejszego odcinka) formowana przez dziedzińce nie stanowi szczególnej wartości. Bardziej kojarzy się ze niesławnymi babciami robiącymi za "monitoring".
    W kwestii odnajdywania się w przestrzeni - w zabudowie ze smukłymi wieżowcami (nie wiem jak nazywa się model postawiony na Chyloni i Witominie - 10 pięter, 1 klatka schodowa) fasady nie zasłaniają całego horyzontu osobom mieszkającym w środku osiedla - wzrok osoby przechadzającej się pomiędzy nimi też sięga dalej. A i znajdzie się miejsce na ławki, plac zabaw, boisko.
    Pozwolę sobie na ironiczność i wytknę fakt oznajmiony pod koniec filmu - o współpracy z firmą deweloperską. Jest teraz taka reklama banku o pomarańczowym logo i myślę że twórcy nie mylili się.

  • @kams2935
    @kams2935 9 років тому

    Nie realizowanie tematu tego odcinka w Nowej Hucie (tej koło Krakowa) jest szalonym marnotrawstwem treści dostępnej na wyciągnięcie rę....PKP.

  • @tomariandragnus
    @tomariandragnus 4 роки тому +4

    Ludziska, gadajta co chceta ...- mieszkam na 30 estce oddanej w 1976 . Koło bloku mamy ponad 50 drzew ....z 2 strony bloku piaskownice a koło niej miasteczko rowerowe dla dzieci czyli plac 150 x 50 metrów. Ale dla ''postepowco-demokratów'' Gierek to fuj .

  • @PawelzLublina
    @PawelzLublina 3 роки тому +2

    3:08 klasyczna patodeweloperka - okno w okno , zero zieleni , parkingi i ciemne mieszkania w załamaniach budynku wszystko pewnie okraszone płotem i kamerami :( tak wyglądają polskie osiedla ma być tanio i jak najwięcej mieszkań . Zielony pasaż , o którym Pan wspomina jest pełen samochodów jedyną zielenią są pewnie porozjeżdżane trawniki , takie założenie miałoby sens gdyby w osiedlu nie było pojazdów tylko zieleń biologicznie czynna

    • @goodidea_archi
      @goodidea_archi  3 роки тому +1

      Jeśli to jest "patodeweloperka", to jak nazwać osiedla, w których żaden lokal nie spełnia norm czasu nasłonecznienia, sypialnie nie mają okien, w żadnej kuchni nie da się ułożyć trójkąta roboczego, a blok nie jest formalnie budynkiem mieszkalnym tylko budynkiem zamieszkania zbiorowego?

  • @vlogfiat125sspecial
    @vlogfiat125sspecial 3 роки тому +3

    Ale pierdolety. Jakie niepowodzenie bloków niby? Teraz wszystko się betonuje, daje balkon sąsiada 2m przed swoim własnym balkonem, zero słońca tylko cień i ciasnota. Nie ma w ogóle porównania między blokami z PRL a tym co się buduje teraz.