Świetny odcinek! Wszystkich zainteresowanych odkrywaniem i ochroną architektury drewnianej zapraszamy na nasze strony internetowe. W ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa działa specjalne Centrum Architektury Drewnianej, które zajmuje się tą dziedziną naszego polskiego, architektonicznego dziedzictwa. Więcej informacji znajdziecie tu➡ nid.pl/centrum-architektury-drewnianej/
Piękne. Kocham. W Warszawie mam jazdę na Jazdów. Sama jestem właścicielką 100metrowego domu z bali w Chrzanowie, który chcę wyremontować (na razie odmówiłam jednej ekipie, która chciała elewacje odnawiać gk. Dziękuję za film.
Temat niewątpliwie ciekawy. W ogóle warta omówienia jest filozofia budownictwa mieszkaniowego: czy buduję szałas na sezon czy chatę na pokolenie tak by po moim odejściu przyszedł spychacz i wyrównał czyli w spadku zostawiam działkę ale bez kilkudziesięcioletniego domu w technologii lat minionych, czy też coś na 300 lat? Jakie są poglądy społeczeństw na to? I jeszcze jeden temat na Ew. Program: moda na dworki czyli lata 90-te chyba już odeszła ale budowle będą cząstką historii architektury polskiej. Może jakieś podsumowanie?
Chyba najoptymalniejszym byłoby wybudowanie hybrydy: czyli fundamenty, piwnica i zewnętrzna skorupa w technologii murowanej, a ściany wewnętrzne - drewno.
Jak się jedzie przez Podhale to widać powrót do drewna. I całe szczęście, bo socjalistyczne domy pudełka z pustaków i z dachami z blachy falistej mocno popsuły krajobraz.
Jak zwykle odcinek bardzo ciekawy. Cały czas można czegoś nowego się dowiedzieć. Na wystawie Modernizm w Krakowie były właśnie poruszane wątki zabudowy drewnianej.
"Finki" jeszcze na Górnym Śląsku występują dość licznie, w Katowicach, Lędzinach. Wiele już tak przerobionych, że trudno rozpoznać. Mnie się tam podobają, można by iść w tę stronę. Finlandię znam tylko z google maps street view, ale chyba i na tej podstawie można stwierdzić, że tam wiele takich domów stoi. Skoro dla Finlandii są dobre, to dla naszego klimatu też, a o trwałość też nie ma się co martwić, bo te stawiane zaraz po wojnie służą ludziom do dziś.
Uwielbiam wasze filmiki o architekturze drewnianej i mam nadzieję, że będzie jeszcze więcej. Nawet o tych nieszczęsnych stodołach czy domach na wsi, bo przynajmniej dla mnie takie naukowe i interesujące podejścia pomaga usunąć tę łatkę zacofanej rudery, bo okazuje się, że można do tego podejść ciekawie i merytorycznie, a porządna architektura to nie tylko cegła, szkło, metal i beton. Uważam, że powoli architektura drewniana wraca do łask z kilku różnych kierunków, daje się zauważyć folk i slavic revival, ale też połączenie drewna z innymi materiałami, dający bardziej nowoczesny efekt
Dziękuję za ten interesujący i ważny film. Drewno jest ważnym surowcem budowlanym. Główną zaletą jest dostępność w naszym polskim klimacie. Problem jest z tzw. kornikiem oraz innymi zwierzątkami, których drewno jest miejscem egzystencji. Nie jest mi znany ekologiczny sposób na skuteczną, wieloletnią, oraz zdrową dla człowieka, ochronę drewna budowlanego. Serdecznie pozdrawiam.
A propos tej "przyjaźni", to carscy spece od wizerunku mogliby Stalinowi i jego ferajnie buty czyścić! W w okresie między 1894 a 1912 rokiem na rozkaz cara pobudowano w Warszawie klasyczną rosyjską budowlę w postaci soboru św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim w roli symbolu rosyjskiej dominacji w "Priwislanju". A w po tym, kiedy znów Polska popadła w zależność od Rosji (ale sowieckiej) dnia 5 kwietnia 1952 Stalin ofiarował Polakom "dar narodów radzieckich dla narodu polskiego" w postaci wielkiej klasycznej, sowieckiej budowli usytuowanej w ścisłym centrum miasta. Dwa molochy w ścisłym centrum stolicy, dwa symbole ruskiej pychy... Ale jeden to "dar"!
jak budownictwo drewniane, to byłby ciekawy odcinek o dawnych kioskach ruchu oraz skąd sie ten pomysł wziął ogolnie. Kiedys kioski ruchu miały rozne formy, nie wiem ile ocalało, jeden jest odnowiony w okolicach Łodzi.
Kolejny swietny odcinek! Sluchanie o osiedlach urzedniczych/robotnicznych podsunelo mi pomysl na odcinek: slaskie "zidlongi" okresu miedzywojennego, na przyklad wroclawskie Sepolno (d. Siedlung Zimpel) czy opolskie Nowe Opole (d. Siedlung Neu-Oppeln). Mimo iz oba osiedla ulegly w ostatnich kilkunastu latach postepujacej styropianizacji zachowalo sie tam dosc sporo ciekawych obiektow, np. kosciol sw. Piotra i Pawla lub gmach wydzialu Budownictwa i Architektury w Opolu czy gmach szkoly muzycznej lub pobliski Stadion Olimpijski we Wroclawiu.
Warto też przyjrzeć się drewnianym poniatówkom rozsianym po całej Wielkopolsce! Zachowało się ich niemało, niektóre wraz z zabudowaniami gospodarczymi a o ile się nie mylę był to największy projekt budownictwa drewnianego w II RP. Niestety wiele z nich niszczeje a cechuje je piękna Zakopiańska bryła która w kontraście do poniemieckiego budownictwa bardzo rzuca się w oczy.
Ciekawa rzecz ...... Macie w Warszawie takie fajne miejsca.??? Super. A my w Białymstoku prawie juz ich nie mamy, choć mogliśmy je mieć, zachować. Dla przypomnienia, Białystok to było w przeważjącej części miasto drewniane, taka duża wioska. Dziś jak przyjedziecie, to prawie śladu po niej nie ma a tzn. że pozbylismy sie części własnej tożsamości, części historii za sprawą jej imć włodarzy miejsko-wiejskich. Pan Prezio Miejski Tadelusz Truskolaski & Friends zafundowali Białostoczanom beton, kostke brukową i szkło czyli nowoczesność w prowincjonalnym stylu a pozbyli się starej zabudowy drewnianej a przy okazji skwerów zielonych. Oczywiście nie wszystko mozna było uratować, bo część to zwyczajne ruiny ale ....... można było zachować jedną całą dzielnicę i potraktować ja w sposób osobliwy, szczególny. Mowa o Bojarach. Ostatnia drewniana dzielnica , która dożyła XXIw. O zachowaniu drewnianych Bojar mówiło się od lat. Niestety , ignorancja i bezmyślność urzędnicza, połączona z presja deweloperską zrobiła swoje. Cos tam zachowali ... kilka oryginałów....... reszta to kopie. Ze 2-3 uliczki maja drewniany chrakter, bowiem dla zamydlenia oczu każą ludziom budowac domy z drewnianą elewacją wg jakiegoś wzoru. Ale nie dotyczy to wszystkich. Obok drewnianych domków np. nowy wielki dom murowany ...... Ażeby było śmieszniej to białostocki magistrat podawał Bojary w przewodnikach jako miejsce zabytkowe. Śmiechu WARTE !!!!! I my Białostoczanie sie smiejemy ........ przez łzy.
Wpadajcie do Poznania w szczególności na dzielnice Jeżyce tu jest cały mix budynków o rozmaitych stylach w architekturze, nie zabraknie też drewnianych 😉. Nie można zdjęć wklejać w komentarzach, a zrobiłem materiał 😊
Podobają mi się te domy. Szkoda, że budownictwo drewniane nie jest już tak bardzo doceniane. Oprócz niesamowitej wartości estetycznej, chyba najlepiej oddaje charakter polskości. Takie domy mają zarazem mocny romantyczny charakter oraz z własnego doświadczenia o wiele więcej możliwości zdobienia. W mojej okolicy zachowało się stosunkowo dużo detali, szczególnie przy mocno wysuniętych okapach dachu kamienic lecz domów czysto drewnianych, zachowanych w miarę dobrym stale jest naprawdę niewiele
@@lookash3048 ich drzewo to często pokrzywione badyle , mimo że wytrzymalsze to niestety ze względu na warunki klimatyczne osiąga małe przekroje . Dlatego lepiej im ściągać z Europy kłody a u siebie obrabiać. W Polsce drewno nie jest drogie ale brak technologi obróbki i koniec końców jak chcesz kupić drewno konstrukcyjne to kupujesz polskie drewno obrobione w szwedzkiej fabryce a to właśnie powoduje wzrostu kosztów
To jest bolesne, ale mieszkam w Skierniewicach, które miały (w pewnej, niemałej części) harakter typowego, niezbyt bogatego żydowskiego "sztetle" pełnego niskich, drewnianych domów. Ja je jeszcze pamiętam. Dziś ocalało KILKA i myślę, że za kolejne 5 lat nie ocaleje ani jeden...
Przyglądałem się swego czasu miastom małopolski i widać wyraźnie, że od czasów II WŚ zdecydowana większość drewnianej zabudowy odeszła w niepamięć. W przypadku kilku miejscowości mowa tu o w całości drewnianej zabudowie rynków!
Polacy jakoś tak „kulturowo” nie poważają budownictwa drewnianego, które w kraju nad Wisłą kojarzy się z szopami i stodołami, czy czymś nietrwałym. Ale z drugiej strony w Ameryce Północnej może być takich domów kilkadziesiąt milionów.
Wspaniały odcinek, nawet nie wiedziałem o takich osiedlach w stolicy. Super ciekawostki historyczne. Czasy i trendy dla drewna bywają różne, jednak ciężko mi sobie wyobrazić, żeby kiedykolwiek wyszło ono z budownictwa. I nie demonizując innych technologii, sam bym tego nie chciał. Dziękuję za materiał i pozdrawiam!
Bardzo ciekawy odcinek. Mam pytanie. Czy mogliby Państwo przygotować odcinek o domkach kolejowych? Czy warto nabywać od PKP owe domy i je remontować? Jeżdżę po Polsce koleją i mijam często piękne opuszczone i w kiepskim stanie domy,które wyglądają,jak perełki architektoniczne.stare dworce kolejowe i domy dróżnika. Czy kolej chętnie sprzedałaby owe domy i czy one są wpisane na listę zabytków,które należałoby chronić i remontować. Stoją puste i ulegają dewastacji 😥😢😟 pozdrawiam serdecznie 🥰😄🤗
Znajomy chciał kupić taki domek jak jeszcze był w dobrym stanie, kilka lat temu. PKP odmawia i nie sprzedaje takich domków. Teraz tamten budynek jest już w ruinie…
@@kath1123 no właśnie. Kolej niechętnie wysprzedaje domy i popadają w ruinę a mogłoby być inaczej. Taka polityka PKP. Może mają jakieś uzasadnienie tych odmów?
Ostatnio tez o tym slyszalam. Bylam we Wloclawku i tam znajduje sie perelka modernistyczna - stary budynek dworca. Niszczeje. Miejscowi mowili, że PKP zupelnie sie tym budynkiem nie interesuje...
@@michalzelek151 mysle ze PKP jako firma panstwowa ma obowiazek takie budynki spełniajace wymagania mieszkalne, oddawac jako domy socjalne. Wwielu dawnych dworcach mieszkaja ludzie, czesto były to rodziny byłych kolejarzy, a w wielu przypadkach czesto patola zasiedla je, w ramach zapewnienia lokalu zastepczego.
Zróbcie proszę odcinek o jednym z ciekawszych budynków drewnianych w okolicy Warszawy. O otwockim Gurewiczu. Budynek ma bardzo ciekawą historię i pięknie go odrestaurowano. W ogóle świdermajer to też dobry temat na odcinek. Pozdrawiam
Niestety pensjonat Gurewicza nie jest już budynkiem drewnianym, tylko żelbetowym, obłożonym drewnem... To odrestaurowanie polegało na całkowitej rozbiórce i zbudowaniu zupełnie nowego budynku, w innej technologii, co zamaskowano drewnianą okładziną żelbetowych ścian. Drewniane pozostały werandy.
W moim rodzinnym regionie było parę drewnianych domów nazywanych besarabkami (o tej nazwie dowiedziałam się niedawno, w moich okolicach niektórzy mówili na te domki niechlubnie "hitlerówa"). Domy wyglądają charakterystycznie- czarne deski elewacji, czerwony dach i zielone ramy okien i zielone okiennice. Teraz szukam takiego domu do przeniesienia.
W mojej miejscowości ciekawy obiekt drewniany - fragment historii miasta - najpierw niszczał, potem płonął, żeby całkowicie popaść w ruinę. Kiedy już nie można było już NIC zrobić - został wyburzony a w niego miejsce powstaje "uroczy" blok. Czy potrzebny jest jakiś komentarz?
W Gdańsku też jest takie osiedle "fińskich domków" czyli reparacji fińskich dla Sowietów, które przekierowano do Polski [taka w każdym razie taka jest legenda miejska].
Super kanal, domki czarujace, piekne. Dzis sie takich niestety nie buduje, nie wiem kto projektuje i zatwierdza to co sie widzi jadac przez Polske, czasami plakac sie chce....
Szkoda ze drewniane domy nie sa juz tak bardzo popularne jesli chodzi o budownictwo. Z wielu rozmow z ludzmi wiekszosci sie wydaje ze drewno jest materialem nie trwalym, slabym. Ja twierdze zupelnie odwritnie. Osobiscie teraz mieszkam w domu ktory pobudowalam z mezem i jest 100 % drewniany. Z moich doswiadczen i obserwacji taki dom ma lepsze parametry jesli chodzi o termoizolacyjnosc i wydaje mi sie bardziej przyjazny dla uzytkonika. W mojej miejscowosci stoi drewniany kosciolek ktory ma ponad 600 lat jest zabytkiem 1 kategorii i jest kosciolem czynnym nie tylko obiektem muzealnym 😊. I to mnoe jeszcze bardziej przekoanlo w decyzji budowy domu w konstrukcji drewnianej. Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieje ze nie bedzie to ostatni odcinek o drewnianej architekturze. Dzieki👍😘
Kompletne bzdury. Drewno ma tylko kilka zalet w porównaniu do technologii murowanej, czyli: cena i czas budowy. W innych kategoriach pozostaje daleko w tyle. 1. Bezwładność cieplna - brak (konieczność stosowania klimatyzacji w lecie i precyzyjnej automatyki grzewczej w zimie), 2. Trwałość - konieczność regularnego konserwowania gdy jest narażone na czynniki zewnętrzne (słońce, woda), 3. Zdecydowanie niższa izolacja akustyczna - cegła, beton ma zdecydowanie wyższą zdolność pochłaniania dzwięków, w przypadku dzwięków o niskiej częstotliwości - drewno nie ma szans. 4. Wytrzymałość - stosowanie drewnianych stropów wymaga zdecydowanie wyższego przekroju belek niż w przypadku żelbetu, a co za tym idzie marnowania wielu m3 kubatury na elementy konstrukcyjne. 5. Bezpieczeństwo - w przypadku pożaru mur z cegły daje szanse, drewno to paliwo. 6. Odporność na szkodniki - brak.
@@goodidea_archi to ja dorzucę ze Śląska - Katowice Piotrowice, pom ulicami Armii Krajowej, Szarych Szeregów, Hierowskiego i Pijarską. Jak mała dziewczynka zachwycałam się (wtedy jeszcze) jednorodnym zespołem domków: )
Ja z Targówka. Car uznał to za przedpole obronne i było wyłącznie z drewna. Jest jeszcze kilka reliktów z biruty na czele ale ta rozpada się nawet na zdjęciu.
Bardzo ciekawie Pan opowiada jak zwykle, dziekuje ! Ewentualnie uwazam ze Pan mowi niepotrzebnie zbyt szybko co moze torche stresowac. Pani Natalia mowi rowniez ciekawie i moim zdaniem rowniez troszeczke zbyt szybko. Ale filmiki i wasze prezentacje sa znakomite !
W Warszawie bywam co kilka lat na 3-4 dni, na Bielanach byłam, Boernerowo zaliczone, osiedle Przyjaźń zdobyte, to teraz pozostaje Jazdów uwzględnić w kolejnej wizycie. W Gdyni też były drewniane osiedla, czy pojedyncze domy ale wg typowych projektów, niestety z roli na rok jest ich coraz mniej...
Ciekawy odcinek. :) Zastanawiam się nad gotowością Polek i Polaków do zainteresowania się architekturą drewnianą. Czy jest w tym więcej sentymentu i małego marzycielstwa o powrocie do bardziej naturalnego życia czy może pielęgnowana odwaga, by ruszyć w tak nieoczywistym dziś kierunku? Jeśli dobrze pamiętam, robili Państwo już kiedyś materiał o nowoczesnym budynku drewnianym, bodaj w Wieliczce. Do spółki z tym najświeższym mogą być zalążkiem ciekawej serii o powrocie drewna do architektury. :) PS. Czy polecają Państwo jakieś książki o powojennej odbudowie Warszawy? Szczególnie o działalności wspomnianego BOS-u? Pozdrawiam
Wspominacie o trzech osiedlach domków fińskich. Gdzie były te dwa poza Jazdowem? BTW: do wieku 5 lat mieszkałem na osiedlu Przyjaźń, rodzice je mile wspominają :-)
A mnie zastanawiało zawsze jak ci robotnicy z Jelonek dostawali się w latach 50 na budowę PKiN... Czym ich wożono... Bezpośredniej linii autobusowej nie było (najbliższa to 106)
Myślę, że w odpowiedzi na dzisiejszy kryzys mieszkaniowy, także mógłby powstać projekt domków typowych. Jest to godne i urocze w przeciwieństwie do mikrokawalerek 🙂
Wizja niestety obecnie niewykonalna - do czasów budowy tych osiedli zupełnie zmieniły się relacje cen ziemi do przeciętnych zarobków. Takie parcele, które tutaj pokazano na początku filmu to obecnie 1,5-3mln zł, więc z założenia mówimy o pomyśle raczej dla zamożnych niż na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego.
tu gdzie mieszkam wszystko zbudowane jest z drewna,papieru i gipsu,dlatego pytanie czy ta technologia ma pszyszlosc jest niezasadne,nikt poza obiektami administracji i centra miast nie mysli ze mozna inaczej,
Nie jest to zdrowe. Aby było odporne jak beton to trzeba na sączyć chemikaliami. Jak zarabiali Polacy w Norwegii? Chemizowali drewno bo rodowici nie chcieli. Potem i tak w tym mieszkali.
Wiecie co ma przyszłość? Styropian WARSTWOWY... blacha styropian blacha. Potem elewacja z desek. Ładne, trwale ciepłe, suche tanie. Nic lepszego nie istnieje
Te drewniane wieżowce to coś niesamowitego. Czekamy na pierwsze duże drewniane budynki w Polsce, projekty już powstają, niektóre ze sporymi szansami na realizację. Zobaczymy :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
@@goodidea_archi Pamiętam ten materiał, odnawialność przy konstrukcji drewnianej. Q przypadku HOHO o którym wspominałem wyżej, to jedynie 77 minuty w skali globalnej!!
@@kerinalangen218 Czy ja wiem, czy w tym jest coś wyjątkowego. Piękna dużo w tych barakach nie widzę. W Rosji jest ich pełno. Jak komuś się podoba to może sobie kupić i ściągnąć taką chałupę do Polski.
Tam powstały dwa zespoły domków drewnianych. Najpierw była wystawa "Tani dom własny", na którą zbudowano różne domy pokazowe, a później na podstawie nieco zmienionego projektu z tej wystawy (Romualda Millera) tuż obok powstało osiedle "Związkowiec" dla kolejarzy (wszystko dzieje się w latach trzydziestych XX wieku). Z wystawy przetrwał chyba tylko jeden dom drewniany, ale z osiedla "Związkowiec" dużo więcej, choć w pierwszej chwili tego nie widać, bo większość została otynkowana.
Świetny odcinek! Wszystkich zainteresowanych odkrywaniem i ochroną architektury drewnianej zapraszamy na nasze strony internetowe. W ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa działa specjalne Centrum Architektury Drewnianej, które zajmuje się tą dziedziną naszego polskiego, architektonicznego dziedzictwa. Więcej informacji znajdziecie tu➡ nid.pl/centrum-architektury-drewnianej/
jak już osiedle przyjaźń to proszę zróbcie materiał o założeniach Jelonek Północnych - tam jest tyle super rozwiązań, że hej
Podziwiam takie osoby jak pani Zalasińska, które tak pięknie i bez zająknięcia potrafią się wypowiedzieć do kamery.
Piękne. Kocham. W Warszawie mam jazdę na Jazdów. Sama jestem właścicielką 100metrowego domu z bali w Chrzanowie, który chcę wyremontować (na razie odmówiłam jednej ekipie, która chciała elewacje odnawiać gk. Dziękuję za film.
Temat niewątpliwie ciekawy. W ogóle warta omówienia jest filozofia budownictwa mieszkaniowego: czy buduję szałas na sezon czy chatę na pokolenie tak by po moim odejściu przyszedł spychacz i wyrównał czyli w spadku zostawiam działkę ale bez kilkudziesięcioletniego domu w technologii lat minionych, czy też coś na 300 lat? Jakie są poglądy społeczeństw na to? I jeszcze jeden temat na Ew. Program: moda na dworki czyli lata 90-te chyba już odeszła ale budowle będą cząstką historii architektury polskiej. Może jakieś podsumowanie?
Chyba najoptymalniejszym byłoby wybudowanie hybrydy: czyli fundamenty, piwnica i zewnętrzna skorupa w technologii murowanej, a ściany wewnętrzne - drewno.
Jak się jedzie przez Podhale to widać powrót do drewna. I całe szczęście, bo socjalistyczne domy pudełka z pustaków i z dachami z blachy falistej mocno popsuły krajobraz.
Jelonki - mieszkałem tam w latach 1992-97 na studiach. Piękne wspomnienia. Łza się oku kręci
Jak zwykle odcinek bardzo ciekawy. Cały czas można czegoś nowego się dowiedzieć. Na wystawie Modernizm w Krakowie były właśnie poruszane wątki zabudowy drewnianej.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie! :)
"Finki" jeszcze na Górnym Śląsku występują dość licznie, w Katowicach, Lędzinach. Wiele już tak przerobionych, że trudno rozpoznać. Mnie się tam podobają, można by iść w tę stronę. Finlandię znam tylko z google maps street view, ale chyba i na tej podstawie można stwierdzić, że tam wiele takich domów stoi. Skoro dla Finlandii są dobre, to dla naszego klimatu też, a o trwałość też nie ma się co martwić, bo te stawiane zaraz po wojnie służą ludziom do dziś.
Uwielbiam wasze filmiki o architekturze drewnianej i mam nadzieję, że będzie jeszcze więcej. Nawet o tych nieszczęsnych stodołach czy domach na wsi, bo przynajmniej dla mnie takie naukowe i interesujące podejścia pomaga usunąć tę łatkę zacofanej rudery, bo okazuje się, że można do tego podejść ciekawie i merytorycznie, a porządna architektura to nie tylko cegła, szkło, metal i beton. Uważam, że powoli architektura drewniana wraca do łask z kilku różnych kierunków, daje się zauważyć folk i slavic revival, ale też połączenie drewna z innymi materiałami, dający bardziej nowoczesny efekt
Drewniana konstrukcja np.ogrodu zimowego doskonale komponuje się nawet z granitową ścianą. 😊
świetny odcinek. W moim regionie (Zgorzelec, Dolny Śląsk) takimi perełkami są domy przysłupowe. Też przeżywają renesans
Dziękuję za ten interesujący i ważny film. Drewno jest ważnym surowcem budowlanym. Główną zaletą jest dostępność w naszym polskim klimacie. Problem jest z tzw. kornikiem oraz innymi zwierzątkami, których drewno jest miejscem egzystencji. Nie jest mi znany ekologiczny sposób na skuteczną, wieloletnią, oraz zdrową dla człowieka, ochronę drewna budowlanego. Serdecznie pozdrawiam.
Ostatnio szukałem jakiś materiałów na temat osiedla Przyjaźń, a tu proszę, odcinek o budownictwie drewnianym ❤
Cieszymy się, że wpasowaliśmy się z tematem :) Pozdrawiamy serdecznie! :)
A propos tej "przyjaźni", to carscy spece od wizerunku mogliby Stalinowi i jego ferajnie buty czyścić! W w okresie między 1894 a 1912 rokiem na rozkaz cara pobudowano w Warszawie klasyczną rosyjską budowlę w postaci soboru św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim w roli symbolu rosyjskiej dominacji w "Priwislanju". A w po tym, kiedy znów Polska popadła w zależność od Rosji (ale sowieckiej) dnia 5 kwietnia 1952 Stalin ofiarował Polakom "dar narodów radzieckich dla narodu polskiego" w postaci wielkiej klasycznej, sowieckiej budowli usytuowanej w ścisłym centrum miasta. Dwa molochy w ścisłym centrum stolicy, dwa symbole ruskiej pychy... Ale jeden to "dar"!
znam osoby, które mieszkały i na Jelonkach, i w domkach fińskich, byłam i tu i tam. Wspomnienia... :) .
jak budownictwo drewniane, to byłby ciekawy odcinek o dawnych kioskach ruchu oraz skąd sie ten pomysł wziął ogolnie. Kiedys kioski ruchu miały rozne formy, nie wiem ile ocalało, jeden jest odnowiony w okolicach Łodzi.
Kolejny swietny odcinek! Sluchanie o osiedlach urzedniczych/robotnicznych podsunelo mi pomysl na odcinek: slaskie "zidlongi" okresu miedzywojennego, na przyklad wroclawskie Sepolno (d. Siedlung Zimpel) czy opolskie Nowe Opole (d. Siedlung Neu-Oppeln). Mimo iz oba osiedla ulegly w ostatnich kilkunastu latach postepujacej styropianizacji zachowalo sie tam dosc sporo ciekawych obiektow, np. kosciol sw. Piotra i Pawla lub gmach wydzialu Budownictwa i Architektury w Opolu czy gmach szkoly muzycznej lub pobliski Stadion Olimpijski we Wroclawiu.
Warto też przyjrzeć się drewnianym poniatówkom rozsianym po całej Wielkopolsce! Zachowało się ich niemało, niektóre wraz z zabudowaniami gospodarczymi a o ile się nie mylę był to największy projekt budownictwa drewnianego w II RP. Niestety wiele z nich niszczeje a cechuje je piękna Zakopiańska bryła która w kontraście do poniemieckiego budownictwa bardzo rzuca się w oczy.
Ciekawa rzecz ...... Macie w Warszawie takie fajne miejsca.??? Super. A my w Białymstoku prawie juz ich nie mamy, choć mogliśmy je mieć, zachować. Dla przypomnienia, Białystok to było w przeważjącej części miasto drewniane, taka duża wioska. Dziś jak przyjedziecie, to prawie śladu po niej nie ma a tzn. że pozbylismy sie części własnej tożsamości, części historii za sprawą jej imć włodarzy miejsko-wiejskich. Pan Prezio Miejski Tadelusz Truskolaski & Friends zafundowali Białostoczanom beton, kostke brukową i szkło czyli nowoczesność w prowincjonalnym stylu a pozbyli się starej zabudowy drewnianej a przy okazji skwerów zielonych. Oczywiście nie wszystko mozna było uratować, bo część to zwyczajne ruiny ale ....... można było zachować jedną całą dzielnicę i potraktować ja w sposób osobliwy, szczególny. Mowa o Bojarach. Ostatnia drewniana dzielnica , która dożyła XXIw. O zachowaniu drewnianych Bojar mówiło się od lat. Niestety , ignorancja i bezmyślność urzędnicza, połączona z presja deweloperską zrobiła swoje. Cos tam zachowali ... kilka oryginałów....... reszta to kopie. Ze 2-3 uliczki maja drewniany chrakter, bowiem dla zamydlenia oczu każą ludziom budowac domy z drewnianą elewacją wg jakiegoś wzoru. Ale nie dotyczy to wszystkich. Obok drewnianych domków np. nowy wielki dom murowany ...... Ażeby było śmieszniej to białostocki magistrat podawał Bojary w przewodnikach jako miejsce zabytkowe. Śmiechu WARTE !!!!! I my Białostoczanie sie smiejemy ........ przez łzy.
Wpadajcie do Poznania w szczególności na dzielnice Jeżyce tu jest cały mix budynków o rozmaitych stylach w architekturze, nie zabraknie też drewnianych 😉. Nie można zdjęć wklejać w komentarzach, a zrobiłem materiał 😊
Podobają mi się te domy. Szkoda, że budownictwo drewniane nie jest już tak bardzo doceniane. Oprócz niesamowitej wartości estetycznej, chyba najlepiej oddaje charakter polskości. Takie domy mają zarazem mocny romantyczny charakter oraz z własnego doświadczenia o wiele więcej możliwości zdobienia. W mojej okolicy zachowało się stosunkowo dużo detali, szczególnie przy mocno wysuniętych okapach dachu kamienic lecz domów czysto drewnianych, zachowanych w miarę dobrym stale jest naprawdę niewiele
wrócą
Bo drewno w Polsce jest drogie, nasz kraj to nie Finlandia albo Rosja z nieskończonymi lasami. U nas lasów jest mało, więc surowca niewiele.
@@lookash3048 a wiesz że w Skandynawii swoich lasów mało co wycinają a ściągają między innymi z Polski? 😛
@@PJ8616 Nie dziwi mnie to. To nazywa się profesjonalnie kolonializmem.
@@lookash3048 ich drzewo to często pokrzywione badyle , mimo że wytrzymalsze to niestety ze względu na warunki klimatyczne osiąga małe przekroje . Dlatego lepiej im ściągać z Europy kłody a u siebie obrabiać. W Polsce drewno nie jest drogie ale brak technologi obróbki i koniec końców jak chcesz kupić drewno konstrukcyjne to kupujesz polskie drewno obrobione w szwedzkiej fabryce a to właśnie powoduje wzrostu kosztów
To jest bolesne, ale mieszkam w Skierniewicach, które miały (w pewnej, niemałej części) harakter typowego, niezbyt bogatego żydowskiego "sztetle" pełnego niskich, drewnianych domów. Ja je jeszcze pamiętam. Dziś ocalało KILKA i myślę, że za kolejne 5 lat nie ocaleje ani jeden...
Przyglądałem się swego czasu miastom małopolski i widać wyraźnie, że od czasów II WŚ zdecydowana większość drewnianej zabudowy odeszła w niepamięć. W przypadku kilku miejscowości mowa tu o w całości drewnianej zabudowie rynków!
16:29 - w tle jeden goni drugiego z kijem chyba, ale na szczęście udaje mu się schronić w domku :D
😄
Polacy jakoś tak „kulturowo” nie poważają budownictwa drewnianego, które w kraju nad Wisłą kojarzy się z szopami i stodołami, czy czymś nietrwałym. Ale z drugiej strony w Ameryce Północnej może być takich domów kilkadziesiąt milionów.
Nie polecam. Z Kanady. Po 20 latach tylko problemy i remonty.
Wspaniały odcinek, nawet nie wiedziałem o takich osiedlach w stolicy. Super ciekawostki historyczne. Czasy i trendy dla drewna bywają różne, jednak ciężko mi sobie wyobrazić, żeby kiedykolwiek wyszło ono z budownictwa. I nie demonizując innych technologii, sam bym tego nie chciał. Dziękuję za materiał i pozdrawiam!
Bardzo ciekawy odcinek. Mam pytanie. Czy mogliby Państwo przygotować odcinek o domkach kolejowych? Czy warto nabywać od PKP owe domy i je remontować? Jeżdżę po Polsce koleją i mijam często piękne opuszczone i w kiepskim stanie domy,które wyglądają,jak perełki architektoniczne.stare dworce kolejowe i domy dróżnika. Czy kolej chętnie sprzedałaby owe domy i czy one są wpisane na listę zabytków,które należałoby chronić i remontować. Stoją puste i ulegają dewastacji 😥😢😟 pozdrawiam serdecznie 🥰😄🤗
Najlepiej chyba będzie odnaleźć właściciela i spytać?😊
Znajomy chciał kupić taki domek jak jeszcze był w dobrym stanie, kilka lat temu. PKP odmawia i nie sprzedaje takich domków. Teraz tamten budynek jest już w ruinie…
@@kath1123 no właśnie. Kolej niechętnie wysprzedaje domy i popadają w ruinę a mogłoby być inaczej. Taka polityka PKP. Może mają jakieś uzasadnienie tych odmów?
Ostatnio tez o tym slyszalam. Bylam we Wloclawku i tam znajduje sie perelka modernistyczna - stary budynek dworca. Niszczeje. Miejscowi mowili, że PKP zupelnie sie tym budynkiem nie interesuje...
@@michalzelek151 mysle ze PKP jako firma panstwowa ma obowiazek takie budynki spełniajace wymagania mieszkalne, oddawac jako domy socjalne. Wwielu dawnych dworcach mieszkaja ludzie, czesto były to rodziny byłych kolejarzy, a w wielu przypadkach czesto patola zasiedla je, w ramach zapewnienia lokalu zastepczego.
Mam dom drew ni any. Cudna atmosfera w nim. A tynk jest z glint to też zasługa tego.
Może coś o współczesnych domach drewnianych?
Ale piękne plenery…. architektoniczne! ❤
Na Jadowie jest klika domów mieszkalnych. Polecam śledzić profil otwarty Jazdów bo miasto ma zakusy na ten teren.
Zróbcie proszę odcinek o jednym z ciekawszych budynków drewnianych w okolicy Warszawy. O otwockim Gurewiczu. Budynek ma bardzo ciekawą historię i pięknie go odrestaurowano. W ogóle świdermajer to też dobry temat na odcinek. Pozdrawiam
Niestety pensjonat Gurewicza nie jest już budynkiem drewnianym, tylko żelbetowym, obłożonym drewnem... To odrestaurowanie polegało na całkowitej rozbiórce i zbudowaniu zupełnie nowego budynku, w innej technologii, co zamaskowano drewnianą okładziną żelbetowych ścian. Drewniane pozostały werandy.
Na myśl przychodzą mi jeszcze otwockie Swidermajery :-) super film, uwielbiam odwiedzać te osiedla.
A kiedy Swidermajery będą? Też drewniane i tez w większości międzywojenne.
A może by tak zrobić druga część i wspomnieć też o także warszawskich Świdermajerach? :)
W moim rodzinnym regionie było parę drewnianych domów nazywanych besarabkami (o tej nazwie dowiedziałam się niedawno, w moich okolicach niektórzy mówili na te domki niechlubnie "hitlerówa"). Domy wyglądają charakterystycznie- czarne deski elewacji, czerwony dach i zielone ramy okien i zielone okiennice.
Teraz szukam takiego domu do przeniesienia.
W mojej miejscowości ciekawy obiekt drewniany - fragment historii miasta - najpierw niszczał, potem płonął, żeby całkowicie popaść w ruinę.
Kiedy już nie można było już NIC zrobić - został wyburzony a w niego miejsce powstaje "uroczy" blok. Czy potrzebny jest jakiś komentarz?
Uwielbiam Wasze odcinki, oglądam zawsze po kilka razy. Piękne ujęcia, świetne treści oraz kompetentni Prowadzący. Bardzo dziękuję za Waszą pracę! :)
Bardzo dziękujemy za miły komentarz! Te słowa są dla nas bardzo ważne! Pozdrawiamy serdecznie :)
Polecam sprawdzić budowle drewniane w systemie Thoma Holz 100. Domy zdrowe, na lata (a może i na wieki) , wytrzymujące pożary i trzęsienia ziemi.
W Gdańsku też jest takie osiedle "fińskich domków" czyli reparacji fińskich dla Sowietów, które przekierowano do Polski [taka w każdym razie taka jest legenda miejska].
Super kanal, domki czarujace, piekne. Dzis sie takich niestety nie buduje, nie wiem kto projektuje i zatwierdza to co sie widzi jadac przez Polske, czasami plakac sie chce....
Szkoda ze drewniane domy nie sa juz tak bardzo popularne jesli chodzi o budownictwo. Z wielu rozmow z ludzmi wiekszosci sie wydaje ze drewno jest materialem nie trwalym, slabym. Ja twierdze zupelnie odwritnie. Osobiscie teraz mieszkam w domu ktory pobudowalam z mezem i jest 100 % drewniany. Z moich doswiadczen i obserwacji taki dom ma lepsze parametry jesli chodzi o termoizolacyjnosc i wydaje mi sie bardziej przyjazny dla uzytkonika. W mojej miejscowosci stoi drewniany kosciolek ktory ma ponad 600 lat jest zabytkiem 1 kategorii i jest kosciolem czynnym nie tylko obiektem muzealnym 😊. I to mnoe jeszcze bardziej przekoanlo w decyzji budowy domu w konstrukcji drewnianej. Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieje ze nie bedzie to ostatni odcinek o drewnianej architekturze. Dzieki👍😘
Kompletne bzdury. Drewno ma tylko kilka zalet w porównaniu do technologii murowanej, czyli: cena i czas budowy.
W innych kategoriach pozostaje daleko w tyle.
1. Bezwładność cieplna - brak (konieczność stosowania klimatyzacji w lecie i precyzyjnej automatyki grzewczej w zimie),
2. Trwałość - konieczność regularnego konserwowania gdy jest narażone na czynniki zewnętrzne (słońce, woda),
3. Zdecydowanie niższa izolacja akustyczna - cegła, beton ma zdecydowanie wyższą zdolność pochłaniania dzwięków, w przypadku dzwięków o niskiej częstotliwości - drewno nie ma szans.
4. Wytrzymałość - stosowanie drewnianych stropów wymaga zdecydowanie wyższego przekroju belek niż w przypadku żelbetu, a co za tym idzie marnowania wielu m3 kubatury na elementy konstrukcyjne.
5. Bezpieczeństwo - w przypadku pożaru mur z cegły daje szanse, drewno to paliwo.
6. Odporność na szkodniki - brak.
W Bytomiu (Górny Śląsk) też była taka dzielnica domków fińskich, może jeszcze jest...
Dziękujemy za podzielenie się tą ciekawostką! Pozdrawiamy serdecznie! :)
@@goodidea_archi to ja dorzucę ze Śląska - Katowice Piotrowice, pom ulicami Armii Krajowej, Szarych Szeregów, Hierowskiego i Pijarską. Jak mała dziewczynka zachwycałam się (wtedy jeszcze) jednorodnym zespołem domków: )
3.17 - Tani dom własny na Bielanach.... Przy Cegłowskiej 35 stoi jedyny zachowany dom z tej wystawy z 1932 roku.
Brawo Pani Natalia!🌷🥀🌻
Ja z Targówka. Car uznał to za przedpole obronne i było wyłącznie z drewna. Jest jeszcze kilka reliktów z biruty na czele ale ta rozpada się nawet na zdjęciu.
Bardzo ciekawie Pan opowiada jak zwykle, dziekuje ! Ewentualnie uwazam ze Pan mowi niepotrzebnie zbyt szybko co moze torche stresowac. Pani Natalia mowi rowniez ciekawie i moim zdaniem rowniez troszeczke zbyt szybko. Ale filmiki i wasze prezentacje sa znakomite !
Na Jelonkach są piękne zajęcia z medytacji. 🧘♂️ ❤
W Warszawie bywam co kilka lat na 3-4 dni, na Bielanach byłam, Boernerowo zaliczone, osiedle Przyjaźń zdobyte, to teraz pozostaje Jazdów uwzględnić w kolejnej wizycie. W Gdyni też były drewniane osiedla, czy pojedyncze domy ale wg typowych projektów, niestety z roli na rok jest ich coraz mniej...
Jak miło Was śłyszeć.odcinek świetny jak zawsze.
Bardzo nam miło! Dziękujemy! :)
Drewniane domy Są takie miluśkie!😊
:D
Ciekawy odcinek. :) Zastanawiam się nad gotowością Polek i Polaków do zainteresowania się architekturą drewnianą. Czy jest w tym więcej sentymentu i małego marzycielstwa o powrocie do bardziej naturalnego życia czy może pielęgnowana odwaga, by ruszyć w tak nieoczywistym dziś kierunku? Jeśli dobrze pamiętam, robili Państwo już kiedyś materiał o nowoczesnym budynku drewnianym, bodaj w Wieliczce. Do spółki z tym najświeższym mogą być zalążkiem ciekawej serii o powrocie drewna do architektury. :)
PS. Czy polecają Państwo jakieś książki o powojennej odbudowie Warszawy? Szczególnie o działalności wspomnianego BOS-u?
Pozdrawiam
Wspominacie o trzech osiedlach domków fińskich. Gdzie były te dwa poza Jazdowem?
BTW: do wieku 5 lat mieszkałem na osiedlu Przyjaźń, rodzice je mile wspominają :-)
1. Pole Mokotowskie - tam są do dzisiaj resztki dwóch domków, w jednym z nich mieszkał Ryszard Kapuściński
2. Przy Szwoleżerów
"Drewniak" 😉
Świetny filmik, dziękuję bardzo ☺️
piekne domki, a ja mieszkam blisko Jazdowa i czesto tam chodze na spacer, b ladnie tam
Czekam kiedy będzie coś o domach Polskich architektów albo Kolonia Profesorska w Warszawie.
Dzięki filmikowi zorientowałem się, że blisko mnie jest Osiedle Przyjaźń. Wybiorę się chętnie na spacer z psem :)
Życzymy miłych wrażeń na spacerze! :)
Dziękuję za ciekawy materiał💚
Bardzo dziękujemy za miły komentarz! Pozdrawiamy serdecznie! :)
Byłam w te wakacje na oprowadzaniu po Jazdowie. Niektóre z domków fińskich są normalnie zamieszkałe i co ciekawe są to domki komunalne.
Panie Radku bardzo Panel lubię, lubięPana słuchać
Zróbcie odcinek o łódzkim księżym mlynie
bardzo ciekawy filmik, dziękuję
Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie! :)
Oprowadzał nas po osiedlu przyjaźń w swoim Tour pan Złomnik :D
Czy powstają nowe budynki drewniane? Na razie rabunkowo wycinane są lasy. Wszędzie.
Boernerowo - cudne.
Polecam od 6:54, zaczynaja się piękne widoki 😍
A mnie zastanawiało zawsze jak ci robotnicy z Jelonek dostawali się w latach 50 na budowę PKiN... Czym ich wożono... Bezpośredniej linii autobusowej nie było (najbliższa to 106)
Dom "Drewniak" to klimat:)
Drewniak
Dziękuję za bardzo ciekawy odcinek 🙂
🏡🏡🏡💚 Dziękujemy i pozdrawiamy!
Super materiał, dzięki
Dziękujemy! :)
Drewniak 😍
Piękna marynarka.
Myślę, że w odpowiedzi na dzisiejszy kryzys mieszkaniowy, także mógłby powstać projekt domków typowych.
Jest to godne i urocze w przeciwieństwie do mikrokawalerek 🙂
Wizja niestety obecnie niewykonalna - do czasów budowy tych osiedli zupełnie zmieniły się relacje cen ziemi do przeciętnych zarobków. Takie parcele, które tutaj pokazano na początku filmu to obecnie 1,5-3mln zł, więc z założenia mówimy o pomyśle raczej dla zamożnych niż na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego.
Ok, bardzo ciekawe. Ale dużo Pan macha rękami i za szybko mówi co dekoncentruje. Oczywiście wiedza tip top. Gratulacje
tu gdzie mieszkam wszystko zbudowane jest z drewna,papieru i gipsu,dlatego pytanie czy ta technologia ma pszyszlosc jest niezasadne,nikt poza obiektami administracji i centra miast nie mysli ze mozna inaczej,
👍👍👍
Dziękuję bardzo
Ha, a teraz są murowane domy z prefabrykatów, jak najbardziej stawiane w zimie. 😉
Brak fotek z wnętrz szkoda ale sam materiał dosłownie w deche!👍
"materiał w dechę" - boskie! Dziękujemy! :)
Nie jest to zdrowe. Aby było odporne jak beton to trzeba na sączyć chemikaliami. Jak zarabiali Polacy w Norwegii? Chemizowali drewno bo rodowici nie chcieli. Potem i tak w tym mieszkali.
Ciekawy odcinek, ja chętnie usłyszał bym coś o nowoczesnym budownictwie drewnianym.
Wiecie co ma przyszłość? Styropian WARSTWOWY... blacha styropian blacha. Potem elewacja z desek. Ładne, trwale ciepłe, suche tanie. Nic lepszego nie istnieje
Smutne że osiedle Przyjaźń jest obecnie w totalnej agonii :(
U mnie w miesicie postawili z drewna 84m wieżowiec.
Te drewniane wieżowce to coś niesamowitego. Czekamy na pierwsze duże drewniane budynki w Polsce, projekty już powstają, niektóre ze sporymi szansami na realizację. Zobaczymy :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
@@goodidea_archi można coś więcej o tych projektach w Polsce? Nie słyszałem o tym nic
Kiedyś wspominaliśmy o jednym w tym odcinku: ua-cam.com/video/CZvVLr9QtwE/v-deo.html
@@goodidea_archi Pamiętam ten materiał, odnawialność przy konstrukcji drewnianej. Q przypadku HOHO o którym wspominałem wyżej, to jedynie 77 minuty w skali globalnej!!
Dla statystyk
Dziękujemy! :)
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❣️👍
Oglądam
Drewniak! :D
🏡🏡🏡💚
Prinz Eugen Park w Monachium, całe nowe osiedle
Tak! Bardzo ciekawe osiedle! Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy! :)
Czy osiedle Przyjaźń nie jest raczej przykładem architektury rosyjskiej, a nie polskiej?
Nawet jezeli, to co?, chodzi o piękno
@@kerinalangen218 Czy ja wiem, czy w tym jest coś wyjątkowego. Piękna dużo w tych barakach nie widzę. W Rosji jest ich pełno.
Jak komuś się podoba to może sobie kupić i ściągnąć taką chałupę do Polski.
@@lookash3048 no dobra ,nie sprzeczam się , drewno ma jakąs wymowe, ja lubie drewno.
Budynki radzieckie, ale urbanistyka już polska ;)
Na Bielanach też kilka się zachowało. Nie znam ich historii.
Tam powstały dwa zespoły domków drewnianych. Najpierw była wystawa "Tani dom własny", na którą zbudowano różne domy pokazowe, a później na podstawie nieco zmienionego projektu z tej wystawy (Romualda Millera) tuż obok powstało osiedle "Związkowiec" dla kolejarzy (wszystko dzieje się w latach trzydziestych XX wieku). Z wystawy przetrwał chyba tylko jeden dom drewniany, ale z osiedla "Związkowiec" dużo więcej, choć w pierwszej chwili tego nie widać, bo większość została otynkowana.
Drewniak 🏡
🏡🏡🏡💚
Drewniak :-)
Dzięki! :)
🏡🏡🏡💚
Drewniak!
🏡🏡🏡💚
Dzisiaj trzynasty ;p
Myślę że dużym
Boże chroń domki przed deweloperami!!!!
Paskudnik Warszawski #zawszegratem
A Świdermajer?
DREWNIAK
🏡🏡🏡💚
drewniak
🏡🏡🏡💚
Drewniak.
🏡🏡🏡💚