Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego WKP ACL - wywiad | OMP

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 21

  • @brysek12
    @brysek12 4 роки тому +5

    Świetny materiał! Dziękuję i proszę o więcej nagrań we współpracy z fizjoterapeutami :)

  • @slawko7777
    @slawko7777 2 роки тому

    Materiał bardzo przydatny. Jak zwykle jest to kompendium wiedzy!

  • @ewaewa5188
    @ewaewa5188 2 роки тому

    Wywiad rewelacja. Masa ważnych informacji.

  • @monikafilip3711
    @monikafilip3711 4 роки тому +1

    Znakomity materiał. Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten kanał.
    Aktualnie jestem po artroskopi kolana po wcześniejszej ,,blokadzie" i braku możliwości wyprostowania nogi w kolanie .Dodam, że wszystko przechodziłam bez znaczącego bólu,życie utrudniała natomiast ta sztywność nogi związana z blokadą. Z wypisu szpitalnego wiem że przeprowadzono wyrównaniu brzegu kłykcia przyśrodkowego uda.Rozpoznano częściowym uszkodzenie ACI przy przyczepie udowym.Zaznaczono także oddzielającą martwicę chrzęstno kostną kłykcia przyśrodkowego uda. Przez dwa tygodnie zalecenie odciążanie kończyny, nie stawać nie chodzić. Za dwa dni mija drugi tydzień, stopa lekko opuchnięta, czasami dziwne rwanie i ograniczona ruchomości. Wizyta kontrolna za 5 dni i już zastanawiam się co dalej?Czy aby ta pauza nie za długo, bo widzę jak cała noga słabnie. Wiem, że każdy przypadek jest indywidualny .Pochodzę z małej miejscowości gdzie dostęp do dobrych usług rehabilitacyjnych i prawdziwych specjalistów w tej dziedzinie jest mocno wątpliwy a poddać temu się trzeba .Chciałabym wiedzieć jak zacząć ten trudny czas stawania na nogach i czy zakres uszkodzenia jest ciężki do rekonwalescencji i na ile gwarantuje powrót do normalności .

    • @michal_drwiega
      @michal_drwiega  4 роки тому

      Pewnie jest już po wspomnianej kontroli. Mam nadzieję, że lekarz wytłumaczył co i jak. Jeśli miałaby Pani problem z dostępem do fizjoterapeuty, to Marcin Plenzler z którym przeprowadzałem wywiad prowadzi również sesje terapeutyczne online. Jego profil można znaleźć na ZnanyLekarz.

  • @Dill.Doe.
    @Dill.Doe. 2 роки тому +1

    Super materiał, ja miałem rekonstrukcję prawie 20 lat temu. Fizjoterapia po zabiegu nie istniała wtedy. Wypuszczali i radź sobie sam. Kolano jakoś doszło do siebie ale nigdy już nie było i nie jest na 100%. Teraz wiem ze to głównie przez brak odpowiedniej rehabilitacji. A techniki manualne to kosmos na tamten czas, o tym już nawet nikt nie wspomniał.

  • @piotrkondraciuk6872
    @piotrkondraciuk6872 4 роки тому +1

    Bardzo fajny materiał. Jak zwykle, przystępny i profesjonalnie wyjaśnione wszystkie aspekty działania pooperacyjnego. Z tym, że wszystko jest OK jeśli nie ma powikłań pooperacyjnych. Zabrakło mi tylko drobnej wzmianki o postępowaniach z takimi powikłaniami pooperacyjnymi po rekonstrukcji ACL. Na pewno jest to postępowanie "szyte na miarę" pacjenta. No ale ciekawi mnie jakie są najczęstsze powikłania i jak sobie radzą z nimi rehabilitanci/ortopedzi. Pozdrawiam.

    • @michal_drwiega
      @michal_drwiega  4 роки тому

      Bardzo dobry pomysł na któryś następny odcinek! Dziękuję!

    • @piotrkondraciuk6872
      @piotrkondraciuk6872 4 роки тому

      Panie doktorze dziękuję z góry. Jestem takim nieodosobnionym przypadkiem, dla którego "szycie na miarę" rehabilitacji nie poszło krawcowi za dobrze. Zakrzepica po zabiegu rekonstrukcji ACL spowodowała, że każdy podchodził do mojej rehabilitacji jak do jeża. To spowodowało powstanie zrostów i długotrwałą rehabilitację oraz konieczność ponownego czyszczenia kolana (o czym już panu pisałem w korespondencji mailowej). Z czynnego wyczynowego sportowca stałem się rencistą i do dziś, po półtora roku od rekonstrukcji mam problem z przebiegnięciem 5 km (a dwa lata wcześniej zdobyłem Koronę Maratonów Polskich ;-)). A wystarczyło w pierwszym okresie pooperacyjnym włączyć choćby obowiązek zastosowania szyny CPM. No, ale kto by na to wpadł. Stąd też prośba o odcinek ortopedyczno-fizjoterapeutyczny, aby dać wiedzę wielu takim jak ja. Uchronić ich przed dodatkowymi stresami, dodatkową uciążliwą rehabilitacją, dodatkowymi zabiegami artrolizy etc. Myślę, że taka wiedza przyda się także wielu ortopedom i rehabilitantom.
      Śledzę Pana podkast od samego początku, tj od #1. I tak się teraz zastanawiam...czy Pan przewidział koronawirusa? Dużo wcześniej dał Pan przykład prowadzenia transmisji na tle bogatej, medycznej biblioteki??? ;-). Pewnie politycy też zaglądali na Pana podkast i wzięli dobry przykład ;-). Brawo Panie Doktorze!!!
      Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki.
      Piotrek.

    • @michal_drwiega
      @michal_drwiega  4 роки тому

      Dziękuję Panie Piotrze. Wirusa nie przewidziałem, ale dzięki niemu, mam teraz więcej czasu na podcast i techniki Masterszew. Byle nie trwał za długo, bo mi się materiały skończą ;)

  • @tomekgroszek314
    @tomekgroszek314 Рік тому

    Super materiał, ale im więcej takich informacji przyswajam... tym bardziej się waham czy w ogóle poddać się operacji, bo nie wiem czy sobie poradzę z tym wszystkim, co po niej. Mieszkam na "zadupiu", jakąś rehabilitację już mam wstępnie ogarniętą (30 km od domu), ale czy znają się tam na rzeczy nie wiem. Operacja w połowie stycznia, ale coraz bardziej się obawiam.

  • @krzysztofschmeichel6059
    @krzysztofschmeichel6059 2 роки тому

    Witam, mam bardzo ważne pytanko: Miesiąc po rekonstrukcji ACl, częściowo wycięta łąkotka przyśrodkowa(rączka od wiadra) - po miesiącu przy wyproście kolana pod rzepką na poziomie więzadła pobocznego piszczelowego mam dwa "twarde guzy" po przeciwnych stronach, wychylają się one na wyproście i chowają gdy zginam nogę. Czy są to zrosty/artofibroza? czy może jeszcze utrzymujący się stan zapalny i obrzęknięte tkanki?. Drugie pytanie: po zdjęciu szwów nie dostałem skierowania na rehabilitacje, cały dodatkowy miesiąc mam robić statyczne napinanie czworogłowego, unoszenie nogi, RICE, prostowanie i zginianie - czy nie jest to kardynalny błąd żeby tak opóźniać rehabilitację? Nigdy w życiu nie widziałem źródła które, by usprawiedliwiało takie postępowanie. Dodam, że przy zdjęciu szwów nie zauważono żadnych patologii i znacznego obrzęku.

  • @ihuuaraquax2997
    @ihuuaraquax2997 3 роки тому

    Witam jestem 3 tygodnie po rekonstrukcji acl z użyciem scięgien st i g, fizjoterapeuta każe wykonywać ćwiczenia w otwartym łańcuchu kinematycznym czyli między innymi prostowanie nogi siedząc martwię się o rozciągnięcie przeszczepu, czy powinienem zaprzestać wykonywania takich ćwiczeń ?

  • @gosian8640
    @gosian8640 4 роки тому +1

    Witaj, fajny materiał, super będzie też nagranie z fizjoterapeutą po artroskopowym usunięcie zwapnień ze stożka rotatorów , czy jest taka szansa? Pozdrawiam :-)

  • @grzegorzbiernacki3806
    @grzegorzbiernacki3806 4 роки тому

    Dzień Dobry !
    Fantastyczne materiały na Pana kanale :)
    Jako fizjoterapeuta chętnie chciałbym się dowiedzieć czy macie Państwo jakieś sprawdzone protokoły postępowania przy różnych typach urazów łąkotki ?
    Te protokoły które ja posiadam nie pokrywają się z tym co zostało powiedziane chociażby w tym materiale i nie wyczerpują tematu niestety :(
    Będę wdzięczny za odpowiedź .
    Pozdrawiam

    • @michal_drwiega
      @michal_drwiega  4 роки тому

      Jakieś tam mamy, choć nie wiem, czy nazywać je protokołami. Postępowanie po różnych typach naprawy różni się jedynie w początkowym okresie (zakresy ruchu, obciążanie itp) .