Dla mnie najlepszy pelnoklatkowy bezlusterkowiec. Koniec. Co do strzelania sportu to niestety nie nadaje się do końca(marketing raczej). Tylko, że ja tez rozpatrywalem pod motorsport a to jest tortura dla aparatu. 20fps to jest ale przy baterii powyzej 60%. Mimo to elektroniczna migawka jest naprawdę okej. Rolling shutter naprawdę super, ale cierpi trochę jakość obrazu.i tak okej. Ja porównuję zawsze elekteoniczną z mechaniczną, bo strzelam/strzelałem bardzo duzo. Zakres dynamiczny w tym wypadku cierpi. Co do tych klatek na sekundę to oprócz ograniczenia baterii to warto zauważyć, ze na ogół to te 12 i 20 fps to bez zalozonoge obiektywu jest do osiagniecia. Bardziej realne to 8-10 fps.Jesli chodzi o bufor to wcale nie tak różowo!!Przekroczenie iso 1600 i iso 6400 redukuje mozliwości conajmniej dwukrotnie! Jednak dla większości zastosowan wystarczy. Czyści sie bardzo szybko. Poza tym to rozmiar plików średnio do sportu. Mnie zmartwiła kwota jaką bym musial wydać na karty i ceny obiektywów. Kompresowany raw jest świetny(nie to co w sony) i trzeba nie wiem jak się przyglądać ciemnym partią żeby dostrzec banding. Ergonomia bez zarzutu, miodzio, a dla mnie to aparat moze mieć 30 fps, pierdylion pixeli, ale jak nie gwarantuje ergonomii i wytrzymałości na cięzkie warunki to jest skreślony. Wystarczy, że taki xt4 ma spust migawki powodujący drętwienie mi palca i dalej nie mam co testować. Szkoda,że r6 nie jest upakowane w to body. Ja nie rozumiem co znaczy uszczelniony lepiej albo gorzej. Dla mnie to jaja. Wiem, że 5d potrafił polec w deszczu, wiec jak to jest tu? I czemu migawka w r5 ma określoną max wytrzymałość na 500tys a r6 na 300 tys. Jeszcze taka uwaga odnośnie innej dziedziny. Strzelam astrofotografię i deep sky ze skytrackerem i nie kumam czemu r5 i r6 aplikuje odszumianie w rawy w iso między 400 a 800. Takich wartosci używa się na trakerze. Ps. Jak będziesz testować ibis w trybie video to poświęć minute więcej. Przejdź z aparatem do przodu filmując przed siebie a nie na siebie, potem kawalek do tyłu, spróbuj wykonać jakiś paning na dłuższej ogniskowej. Wtedy coś można powiedzieć. Niektóre aparaty np nie potrafią ogarnąć kiedy się cofasz z aparatem. Jeden jest okej przy mniejszych wstrząsach a drugi przy większych wstrząsach(np gh5 vs m1mii) Mnie to rybka, ale canon powinien zwolnić rf i pozwolić innym (sigma) na produkcję obiektywów. Sprzedaliby napewno więcej tych body. Pozdrawiam Ps. Co do przegrzewanai to wiatraki nie są potrzebne. Znalazlem na yt goscia, który rozebral r5 i wstawił skrojoną płytkę miedzianą odprowadzająca cieplo spod płyty glownej. Czas nagrywania wydłużył sie chyba trzykrotnie lub lepiej. Poprostu zrobili perfidnego babola i pewnie po to, żeby nie skanibalizować serii Cinema. Tylko po co ta promocja jako super filmowy aparat. On jest świetny do fotografii i powinno wystarczyć. Wideo to do przebitek z imienin cioci .
A możesz coś więcej jak R5 się sprawdza w nocnych zdjęciach czy to gwiazd czy to nocnego miasta? Bo w sumie jeszcze zastanwiałem się nad Fuji GFX 100s, który wiem, że bez dużej widoczności szumu można bardzo ładnie podbijać ISO.
Ludzie narzekali na szumy z Canonów, bo algorytm demozaikowania RAWów np. w Lightroomie/ACR jest kaleki. To samo zdjęcie wywołane w canonowskim DPP ma mniejsze szumy i lepsze detale oraz rozpiętość tonalną w cieniach. Dlatego teraz pojawił się program PureRAW od DxO, który doskonale demozaikuje i odszumia rawy, i canonowskie zdjęcia wyglądają doskonale potem podczas dalszej obróbki
Wspomniałeś o FullHD w 120 klatkach po aktualizacji ale nie dodałeś iż również w tej samej aktualizacji dodali C-Loga 3 który zwiększa zakres dynamiczny w filmach a do tego dodali Canon cinema gamut by móc bezproblemowo łączyć kolorystycznie materiały z kamer filmowych Canona :). Dodatkowo sam korzystam z R5 i przy zastosowaniu takim jak UA-cam jeszcze ani razu mi się nie przegrzał i nagrywając krótkie klipy po 5-15min można wycisnąć spokojnie 1h+. Czasy regeneracji również są mocno zaktualizowane i bardzo szybko się regenerują :). Dobry materiał :).
Ciężko o wszystkim powiedzieć, a materiał i tak wyszedł bardzo długi :) Jeśli nagrywamy w zwykłym 4K i robimy w miarę krótkie ujęcia to faktycznie nie odczujemy mocno przegrzewania, gorzej jest przy 4K HQ i 8K przy dłuższej pracy, wtedy może pomóc zewnętrzny rekorder.
On ma 8k i matrycę 45 mega pikseli wszyscy chcą od tego aparatu jakiś rekordów. Gdzie sony a7iii z 24 megapikselowa matrycą przegrzewał się i się przegrzewa to już nikt od tęgo aparatu nie wymaga.. Canona r5 nie postawimy chyba z sony a7sIII gdzie tam jak się nie mylę jest 12 mega... Fakt canon r5 start miał słaby ale po tej aktualizacji 1.30 moim zdaniem jest naprawdę super. To samo z canonem eos r po aktualizacji 1.4 autofocus poprawiony rewelacyjnie i w lowlight lepiej się znajduje niż sony a7III jedyna wada R to wolny odczyt z matrycy dzięki czemu canon musiał zrobić takiego dużego cropa w 4k no i trochę śnieży na wyższych ISO ale on ma 31 mega pikseli... Ciekawe jestem jak wypada nowy sony a7rIV bo o nim mało słyszalem jak tam filmowanie wypada... Cenowo canon r5 wypada super do tego co posiada... Nie nastawiajmy się ze kupimy aparat do foto który będzie równocześnie niezawodną kamerą... Zawsze jest coś za coś...
Film jak zawsze super ale nie wiem dlaczego nie sprawdziłeś jak filmowanie działa po aktualizacji. Aparat już nie się nie przegrzewa to znaczy nigdy się nie przegrzewał tylko był blokowany przez zaprogramowanymi licznikami od Canona. Zresztą na starym sofcie dało się to obejść wystarczyło wyjąć baterie przed blokada i tak w kółko...
Testowałem aparat po aktualizacji, nie skupiłem się na tym w materiale bo filmów o przegrzewaniu się R5 jest w internecie masa i wolałem się skupić na możliwościach fotograficznych. Aparat nadal przegrzewa się w trybie 8K i 4K HQ i nie jest to tylko ograniczenie softu, ale realny problem z odprowadzaniem ciepła.
Hej, rozważam przesiadkę z Ca5dmkIV i 6DmkII na coś nowszego, jaki system powinienem brać pod uwagę wybierając zestaw do krajobrazu i fotografii turystycznej. Zależy mi w szczególności na najlepszym zakresie tonalnym, pewnej odporności na warunki atmosferyczne, dobrej jakości zdjęć do iso 6400, AF przynajmniej tak dobrym jak w 5DmkIV . Teoretycznie, pierwszy logiczny wybór to przesiadka na R6mkII + poczekanie do maja na r5mkII ale tyle teoria ponieważ wszystkie obiektywy i tak do wymiany. Drugim wyborem jest przesiadka na FF GFX 50 i 100 tylko w tym drugim przypadku droższa impreza. Jak wypada porównanie obu systemów w kwestii wspomnianych parametrów ? pzdr Andrzej
Rozsądek podpowiada aby zostać w systemie canona, czyli R5 lub R6 II . Zachęcam do bezpłatnego skorzystania z naszej wypożyczalni aby porównać oba aparaty. Jeśli szukasz rozpiętości tonalnej to bardzo dobrą opcją jest Leica SL2s lub SL2, a jednocześnie ma bardzo dobre uszczelnienia.
@@Notopstryk-Foto Dziękuję za odpowiedź. Wrocław trochę daleko od Warmii ale rozważę wycieczkę :) Pozdrawiam A.J
3 роки тому+3
Ja wykorzystuje pelnoklatkowego canona by robić obrazki wielkoformatowe, to jest obraz który mnie kręci. Film na moim kanale. Bezlusterkowce są fajne ale ich cena w stosunku do polskich zarobków mnie przeraża.
@@bogdankrupa9011 nie nie robią producenci na kase, tylko rząd rąbie nas na kasę. Gdyby minimalnie ludzie zarabiali 10k, a ceny aparatów byłyby takie same, to nagle, mówilibyśmy, łooo ale tani aparat. 3 miesiące i można kupować.
Ja póki co czekam na R3, jak będzie niewypał to idę w R5. Jedynym minusem jest oczywiście kwestia przegrzewania się ale jakoś damy radę 😅 Co do budowy nie podoba mi się joystick oraz kółko, zdecydowanie wolę patent z GH5.
Hej ale po ostatniej aktualizacji nic ci się nie przegrzewa. Zobaczcie jakie teraz są czasy nagrywania. Wcześniej canon blokował aparat żeby nie można długo nagrywać zobaczcie sobie ostatnia aktualizacja robi wrażenie...
Mi akurat ergonomia R5 bardzo odpowiada, ale wiadomo że to indywidualna kwestia. Też czekam na R3, ciekawy jestem co jeszcze zostanie dodane, bo już specyfikacja R5 robi wrażenie.
Producenci co rusz prześcigają się w technologii, ale czy ona aż tak istotnie wpływa na jakość zdjęć? Na pewno wpływa na cenę - w tym przypadku 18K zł robi wrażenie...
Ostatnio największy rozwój widoczny jest w rybie Video bezlusterkowców oraz w szybkości zdjęć seryjnych. Mnie cieszy to, że obecne aparaty są coraz bardziej uniwersalne i modele z najwyższej półki sprawdzają się niemal we wszystkim.
@@Notopstryk-Foto no w szczególności Z9 z jego 120 zdjęć na sekundę w trybie seryjnym, jak dobrze pamiętam. Oglądałem jakiś wywiad z gościem, który miał Z9, chyba na fotoformie. To powiedział, że dla testu przytrzymał spust przez 7 sek i wyszło mu prawie 1k zdjęć w trybie seryjnym 🤣. Przyznał, że nie wie po co komu tyle zdjęć seryjnych, no ale, że ma nadzieję, że ktoś kiedyś znajdzie zastosowanie dla tak szybkich zdjęć seryjnych.
@@Notopstryk-Foto budżet nieograniczony można powiedzieć :) myślałem nad canon rf 85mm f/1.2l usm albo ds albo coś bardziej uniwersalnego np rf 28-70, bawię się w fotografie od pół roku i jestem totalnym amatorem no i mój pierwszy poważny aparat to r5c do filmowania i nie wykluczam również obiektywu 35mm bo chciałbym coś kiedyś ponagrywać i nie wiem który będzie lepszy, do zdjęć głównie w plenerze
Słyszałem bardzo dobre opinie o RF 28-70 f/2. Jest na pewno najbardziej uniwersalny i zastąpi Ci kilka stałek. Jak waga i wielkość tego szkła Ci nie przeszkadzają to brałbym je śmiało.
Mniejszy rozmiar, to jedna z możliwych zalet bezlusterkowców, ale wcale nie największa. Moim zdanim lepszy autofucus, czy wizjer elektroniczny są równie ważną przewagą tych aparatów nad lustrzankami. Nie ma co ukrywać, że profesjonalny aparat, często musi być trochę większych rozmiarów, żeby wygonie się z nim pracowało i tak jak porównasz R5 do 5D to bezlusterkowiec jest zauważalnie mniejszy.
Ekran nie ma 2 milionów pikseli, tylko 2 miliony kropek (dots), czyli "subpikseli" (czerwonych, zielonych i niebieskich), co daje z grubsza 600 tys. faktycznych pikseli. To sporo mniej niż rozdzielczość FullHD.
żartem jest płacenie 20 mln za samochód, albo kilkuset milionów do miliardów za jacht, by ktoś się mógł od święta sobie popływać. 🤣 To jest żart. Cena wysoka? Nikt nie każe kupować w sumie. Popatrz na ceny jakiś Phase One, gdzie jak dobrze kojarzę, to kosztują kilkaset tysięcy🤔 A nikt mi nie wmówi, że za tym idzie proporcjonalnie jakość. 😉
@@Notopstryk-Foto Wyprodukowanie skomplikowanego pryzmatu, lustra i całego mechanizmu jest dużo droższe od taniej elektroniki a kosztuje więcej , a raczej ogromne zyski i tyle w temacie. Nie napisałem że jest gorszy ale paranoją jest płacić 50k za elektronikę wartą 2K. To już chora pazerność!
@@tomaszname4609 Naprawde nie rozumiem gadania ze drogo.Ludzie nie kupujcie i tyle.Mamy 21 wiek ,wszystko idzie w gore.Pare miesiecy po premierze 5d3 w stanach zaplacilem $3500 .Taka byla cena startowa 10 lat temu.5d2 chyba tez podobnie kosztowal.Wiec tak naprawde nie ma wielkiego skoku cenowego.Zgadzam sie kieszen boli ,ale po co ten sam wkolko lament ze drogo.Reportaz weselny tez jest drozszy jak pare lat temu,za mercedesa tez placisz wiecej jak kosztuje produkcja.Wiec przestancie narzekac.Jak nie stac to sie nie kupuje.
@@tomaszname4609 żeby tylko to dotyczyło aparatów. Weź dowolną elektronikę to wyprodukowanie tego, to jest mniejsza część ceny. 🤣 Zresztą jak raz wymyślili lustrzankę, to nie musza jej odkrywać na nowo. Więc jak firma ogarnęła produkcje lustrzanki, to potem cóż część rzeczy mają z głowy, bo proces się potwarza przy kolejnym modelu. Nie mniej technologia idzie do góry, czy to dobrze czy to źle nie wiem. Równie dobrze wszystko mogło się zatrzymać na analogu zarówno w fotografii jak i muzyce, no... :D Powiedz mi jaki jest sens płacić kilkaset czy kilka milionów za samochody z kawałkiem elektroniki? Przecież samochód to też prosta konstrukcja. A jednak są pakowane niewiadomo jakie technologie, ludzie za to płacą. Tak, że musisz się albo dostosować, albo zatrzymać w rozwoju technologicznym. Wiesz elektronika może i jest warta 2k, jednak poza tym masz ogrom innych kosztów, które wpływają na cenę. Przy lustrzance jak już jest ogarnięty proces, to myślę, że to też nie jest niewiadomo co dla firmy, która produkuje którąś z kolei lustrzankę i koszty aparatu i tak w znaczącej większości stanowią koszty nie wyprodukowania lustrzanki, albo jej stworzenia, koszt pomysłu, ludzi, którzy pracowali nad projektem, kosztów energii, utrzymania budynków itp. itd. Więc nie wmówisz mi, że lustrzanka za 20k, to większość to jest koszt wyprodukowania tej lustrzanki. Dla Ciebie pryzmat, lustro może jest skomplikowane, ale wezmą fachowca i on im to ogarnie bardzo szybko. Dlatego, że to jest coś co jak dobrze pamiętam chyba nawet na fizyce się omawia. Tak, że nie jest to jakaś tajemna wiedza, tak skomplikowana, że potrzeba 10 Einsteinów by to ogarnęli. Bierzesz ludzi, którzy pryzmat i światło od strony naukowej mają w małym palcu i to jest kwestia tylko stworzenia odpowiedniego projektu. A przy bezlusterkowcach za to potrzebujesz dobrego programistę, który ogarnie soft, by wszystko się trzymało kupy. To też nie jest lada wyzwanie stworzyć dobry soft, by wizjer wyświetlał wszystkie rzeczy, by ekran działał sprawnie i szybko, by to wszystko ze sobą tak scalić, aby miało ręce i nogi. O tym pomyśl. A programista to drogi pracownik, dobry programista z dużym doświadczenie, to bardzo drogi pracownik. A jak sam piszesz bezlusterkowiec to elektronika w głównej mierze, a żeby elektronika działała, to trzeba ją zaprogramować, napisać dobry program, dobrze zoptymalizowany, by nie przedobrzyć, ale żeby wszystko ładnie i płynnie działało, a to też nie jest takie hop siup. Dlatego, nie porównywałbym lusterkowców z bezlusterkami i mówił, że w tym drugim, to sama elektronika, to co tam może być tyle warte. A no jest, jak pisałem, elektronika sama się nie zaprogramuje. Musi zrobić to osoba, która to na tyle ogarnia, by zrobić to dobrze, a taka osoba, nie weźmie małej pensji na miesiąc. Jak sam wiesz są tam procesory, a więc po prostu trzeba całego softu, który ogarnie wszystkie funkcje, wyświetlanie itp itd. Nie mniej zbuduj proszę bezlusterkowiec za 2K warty 20k. :) Pamiętaj tylko wynająć gościa, który napisze Ci soft. Ciekawe czy zgodzi się to zrobić za mniej niż 2K.🤔
Super nagranie, bardzo dziękuję!
Dla mnie najlepszy pelnoklatkowy bezlusterkowiec. Koniec. Co do strzelania sportu to niestety nie nadaje się do końca(marketing raczej). Tylko, że ja tez rozpatrywalem pod motorsport a to jest tortura dla aparatu. 20fps to jest ale przy baterii powyzej 60%. Mimo to elektroniczna migawka jest naprawdę okej. Rolling shutter naprawdę super, ale cierpi trochę jakość obrazu.i tak okej. Ja porównuję zawsze elekteoniczną z mechaniczną, bo strzelam/strzelałem bardzo duzo. Zakres dynamiczny w tym wypadku cierpi. Co do tych klatek na sekundę to oprócz ograniczenia baterii to warto zauważyć, ze na ogół to te 12 i 20 fps to bez zalozonoge obiektywu jest do osiagniecia. Bardziej realne to 8-10 fps.Jesli chodzi o bufor to wcale nie tak różowo!!Przekroczenie iso 1600 i iso 6400 redukuje mozliwości conajmniej dwukrotnie! Jednak dla większości zastosowan wystarczy. Czyści sie bardzo szybko. Poza tym to rozmiar plików średnio do sportu. Mnie zmartwiła kwota jaką bym musial wydać na karty i ceny obiektywów. Kompresowany raw jest świetny(nie to co w sony) i trzeba nie wiem jak się przyglądać ciemnym partią żeby dostrzec banding. Ergonomia bez zarzutu, miodzio, a dla mnie to aparat moze mieć 30 fps, pierdylion pixeli, ale jak nie gwarantuje ergonomii i wytrzymałości na cięzkie warunki to jest skreślony. Wystarczy, że taki xt4 ma spust migawki powodujący drętwienie mi palca i dalej nie mam co testować. Szkoda,że r6 nie jest upakowane w to body. Ja nie rozumiem co znaczy uszczelniony lepiej albo gorzej. Dla mnie to jaja. Wiem, że 5d potrafił polec w deszczu, wiec jak to jest tu? I czemu migawka w r5 ma określoną max wytrzymałość na 500tys a r6 na 300 tys.
Jeszcze taka uwaga odnośnie innej dziedziny. Strzelam astrofotografię i deep sky ze skytrackerem i nie kumam czemu r5 i r6 aplikuje odszumianie w rawy w iso między 400 a 800. Takich wartosci używa się na trakerze.
Ps. Jak będziesz testować ibis w trybie video to poświęć minute więcej. Przejdź z aparatem do przodu filmując przed siebie a nie na siebie, potem kawalek do tyłu, spróbuj wykonać jakiś paning na dłuższej ogniskowej. Wtedy coś można powiedzieć. Niektóre aparaty np nie potrafią ogarnąć kiedy się cofasz z aparatem. Jeden jest okej przy mniejszych wstrząsach a drugi przy większych wstrząsach(np gh5 vs m1mii) Mnie to rybka, ale canon powinien zwolnić rf i pozwolić innym (sigma) na produkcję obiektywów. Sprzedaliby napewno więcej tych body. Pozdrawiam
Ps. Co do przegrzewanai to wiatraki nie są potrzebne. Znalazlem na yt goscia, który rozebral r5 i wstawił skrojoną płytkę miedzianą odprowadzająca cieplo spod płyty glownej. Czas nagrywania wydłużył sie chyba trzykrotnie lub lepiej. Poprostu zrobili perfidnego babola i pewnie po to, żeby nie skanibalizować serii Cinema. Tylko po co ta promocja jako super filmowy aparat. On jest świetny do fotografii i powinno wystarczyć. Wideo to do przebitek z imienin cioci .
A możesz coś więcej jak R5 się sprawdza w nocnych zdjęciach czy to gwiazd czy to nocnego miasta? Bo w sumie jeszcze zastanwiałem się nad Fuji GFX 100s, który wiem, że bez dużej widoczności szumu można bardzo ładnie podbijać ISO.
Ludzie narzekali na szumy z Canonów, bo algorytm demozaikowania RAWów np. w Lightroomie/ACR jest kaleki. To samo zdjęcie wywołane w canonowskim DPP ma mniejsze szumy i lepsze detale oraz rozpiętość tonalną w cieniach.
Dlatego teraz pojawił się program PureRAW od DxO, który doskonale demozaikuje i odszumia rawy, i canonowskie zdjęcia wyglądają doskonale potem podczas dalszej obróbki
PureRAW jest płatny czy darmowy?
@@xkfotomedia 30 dni testowe za darmo. Wystarczy do przerobienia najbardziej zaszumionych fotek z przeszłości ;)
Wspomniałeś o FullHD w 120 klatkach po aktualizacji ale nie dodałeś iż również w tej samej aktualizacji dodali C-Loga 3 który zwiększa zakres dynamiczny w filmach a do tego dodali Canon cinema gamut by móc bezproblemowo łączyć kolorystycznie materiały z kamer filmowych Canona :). Dodatkowo sam korzystam z R5 i przy zastosowaniu takim jak UA-cam jeszcze ani razu mi się nie przegrzał i nagrywając krótkie klipy po 5-15min można wycisnąć spokojnie 1h+. Czasy regeneracji również są mocno zaktualizowane i bardzo szybko się regenerują :). Dobry materiał :).
Ciężko o wszystkim powiedzieć, a materiał i tak wyszedł bardzo długi :) Jeśli nagrywamy w zwykłym 4K i robimy w miarę krótkie ujęcia to faktycznie nie odczujemy mocno przegrzewania, gorzej jest przy 4K HQ i 8K przy dłuższej pracy, wtedy może pomóc zewnętrzny rekorder.
On ma 8k i matrycę 45 mega pikseli wszyscy chcą od tego aparatu jakiś rekordów. Gdzie sony a7iii z 24 megapikselowa matrycą przegrzewał się i się przegrzewa to już nikt od tęgo aparatu nie wymaga.. Canona r5 nie postawimy chyba z sony a7sIII gdzie tam jak się nie mylę jest 12 mega... Fakt canon r5 start miał słaby ale po tej aktualizacji 1.30 moim zdaniem jest naprawdę super. To samo z canonem eos r po aktualizacji 1.4 autofocus poprawiony rewelacyjnie i w lowlight lepiej się znajduje niż sony a7III jedyna wada R to wolny odczyt z matrycy dzięki czemu canon musiał zrobić takiego dużego cropa w 4k no i trochę śnieży na wyższych ISO ale on ma 31 mega pikseli... Ciekawe jestem jak wypada nowy sony a7rIV bo o nim mało słyszalem jak tam filmowanie wypada... Cenowo canon r5 wypada super do tego co posiada... Nie nastawiajmy się ze kupimy aparat do foto który będzie równocześnie niezawodną kamerą... Zawsze jest coś za coś...
Film jak zawsze super ale nie wiem dlaczego nie sprawdziłeś jak filmowanie działa po aktualizacji. Aparat już nie się nie przegrzewa to znaczy nigdy się nie przegrzewał tylko był blokowany przez zaprogramowanymi licznikami od Canona. Zresztą na starym sofcie dało się to obejść wystarczyło wyjąć baterie przed blokada i tak w kółko...
Testowałem aparat po aktualizacji, nie skupiłem się na tym w materiale bo filmów o przegrzewaniu się R5 jest w internecie masa i wolałem się skupić na możliwościach fotograficznych. Aparat nadal przegrzewa się w trybie 8K i 4K HQ i nie jest to tylko ograniczenie softu, ale realny problem z odprowadzaniem ciepła.
hej a z ciekawości jakim aparatem nagrywasz materiał ? pozdr
Ten film nagrywany był Olympusem E-M1 II.
A gdzie ten film z sesji zdjeciowych w planerze o którym mowa w materiale?
Tutaj: ua-cam.com/video/sv3cKUMsoME/v-deo.html
Fajny test! Dzięki!
Hej, rozważam przesiadkę z Ca5dmkIV i 6DmkII na coś nowszego, jaki system powinienem brać pod uwagę wybierając zestaw do krajobrazu i fotografii turystycznej. Zależy mi w szczególności na najlepszym zakresie tonalnym, pewnej odporności na warunki atmosferyczne, dobrej jakości zdjęć do iso 6400, AF przynajmniej tak dobrym jak w 5DmkIV .
Teoretycznie, pierwszy logiczny wybór to przesiadka na R6mkII + poczekanie do maja na r5mkII ale tyle teoria ponieważ wszystkie obiektywy i tak do wymiany. Drugim wyborem jest przesiadka na FF GFX 50 i 100 tylko w tym drugim przypadku droższa impreza. Jak wypada porównanie obu systemów w kwestii wspomnianych parametrów ? pzdr Andrzej
Rozsądek podpowiada aby zostać w systemie canona, czyli R5 lub R6 II . Zachęcam do bezpłatnego skorzystania z naszej wypożyczalni aby porównać oba aparaty. Jeśli szukasz rozpiętości tonalnej to bardzo dobrą opcją jest Leica SL2s lub SL2, a jednocześnie ma bardzo dobre uszczelnienia.
@@Notopstryk-Foto Dziękuję za odpowiedź. Wrocław trochę daleko od Warmii ale rozważę wycieczkę :) Pozdrawiam A.J
Ja wykorzystuje pelnoklatkowego canona by robić obrazki wielkoformatowe, to jest obraz który mnie kręci. Film na moim kanale. Bezlusterkowce są fajne ale ich cena w stosunku do polskich zarobków mnie przeraża.
praktycznie w każdej dziedzinie rąbią Polaków na kasę
@@bogdankrupa9011 nie nie robią producenci na kase, tylko rząd rąbie nas na kasę.
Gdyby minimalnie ludzie zarabiali 10k, a ceny aparatów byłyby takie same, to nagle, mówilibyśmy, łooo ale tani aparat. 3 miesiące i można kupować.
Czy w recenzjach jesteście ograniczeni czasowo? Np przez firmę lub Y?
W teorii nie, ale w praktyce może być różnie.
jakim aparatem nagrywasz materiał ?
W tej chwili OM-System OM-1, ale ten materiał był jeszcze nagrany Olympusem E-M1 II.
@@Notopstryk-Foto Dzięki. Canon R5 też nagra film w takiej jakości ?
@@zenonmalecha3581 R5 nagra w lepszej jakości
Czy krasnale są w tym lesie ?
Tak. Jak sie dobrze przyjrzysz to swoich starych tam zobaczysz
Witaj, jaki obiektyw dołączony jest do tego aparatu na filmie?
Canon RF 85 mm i RF 28-70 mm.
cześć a testowałeś może Canon EOS R5C ?
Jeszcze nie, ale chętnie bym go sprawdził.
A jak myślisz czy lepiej kupić nowy RC czy używany ?
Ja póki co czekam na R3, jak będzie niewypał to idę w R5. Jedynym minusem jest oczywiście kwestia przegrzewania się ale jakoś damy radę 😅 Co do budowy nie podoba mi się joystick oraz kółko, zdecydowanie wolę patent z GH5.
Hej ale po ostatniej aktualizacji nic ci się nie przegrzewa. Zobaczcie jakie teraz są czasy nagrywania. Wcześniej canon blokował aparat żeby nie można długo nagrywać zobaczcie sobie ostatnia aktualizacja robi wrażenie...
@@fanatyk211 Aparat nadal przegrzewa się w 8K i 4K HQ, aktualizacja mocno poprawiła sytuacje, ale całkowicie nie usunęła problemu.
Mi akurat ergonomia R5 bardzo odpowiada, ale wiadomo że to indywidualna kwestia. Też czekam na R3, ciekawy jestem co jeszcze zostanie dodane, bo już specyfikacja R5 robi wrażenie.
@@Notopstryk-Foto dokładnie tak! Ja osobiście liczę 240 fpsów w 4K 😅
@@fanatyk211 Ciagle sie przegrzewa. Ponadto to temperatury sensora osiągają niebagatelne wartości(nic dobrego) i upośledza się autofokus.
Czy w R6 są te same funkcje w menu dotyczace timera, np. Timer bulb?
Tak, jest to samo.
@@Notopstryk-Foto dzięki
Można w przyszłości przyłączyć się o takiego wypadu testowego? ;)
Raczej pracuje sam, ale pewnie za jakiś czas będę robił warsztaty fotografii krajobrazowej w plenerze i wtedy jest szansa na wspólne fotografowanie.
Fajnie byłoby zobaczyć w akcji Nikona Z7 (lub z7 II) i np. porównanie go właśnie do Canona R5...
Niestety nie mam dostępu do sprzętu Nikona.
@@Notopstryk-Foto Rozumiem, dzięki za odpowiedź.
Producenci co rusz prześcigają się w technologii, ale czy ona aż tak istotnie wpływa na jakość zdjęć? Na pewno wpływa na cenę - w tym przypadku 18K zł robi wrażenie...
Ostatnio największy rozwój widoczny jest w rybie Video bezlusterkowców oraz w szybkości zdjęć seryjnych. Mnie cieszy to, że obecne aparaty są coraz bardziej uniwersalne i modele z najwyższej półki sprawdzają się niemal we wszystkim.
@@Notopstryk-Foto no w szczególności Z9 z jego 120 zdjęć na sekundę w trybie seryjnym, jak dobrze pamiętam. Oglądałem jakiś wywiad z gościem, który miał Z9, chyba na fotoformie. To powiedział, że dla testu przytrzymał spust przez 7 sek i wyszło mu prawie 1k zdjęć w trybie seryjnym 🤣. Przyznał, że nie wie po co komu tyle zdjęć seryjnych, no ale, że ma nadzieję, że ktoś kiedyś znajdzie zastosowanie dla tak szybkich zdjęć seryjnych.
A będzie Sony a1 i porównanie z R5?
Czekam na takie porównanie ... czy będzie też tak słodko ?
Chętnie bym zrobił takie porównanie, ale na tą chwilę nie mam dostępu do A1 i nie wiem kiedy będzie taka możliwość.
@@intermarioklik6417 To na pewno mocny konkurent i chętnie bym go sprawdził.
Będę czekał na recenzję A1 i mam nadzieje ,że nie tylko ja jestem takim testem zainteresowany :D
Jaki obiektyw polecasz do zdjęć portretowych do r5?
To trochę zbyt ogólne pytanie, napisz jaki masz budżet i jaka ogniskowa Ci najbardziej opowiada.
@@Notopstryk-Foto budżet nieograniczony można powiedzieć :) myślałem nad canon rf 85mm f/1.2l usm albo ds albo coś bardziej uniwersalnego np rf 28-70, bawię się w fotografie od pół roku i jestem totalnym amatorem no i mój pierwszy poważny aparat to r5c do filmowania i nie wykluczam również obiektywu 35mm bo chciałbym coś kiedyś ponagrywać i nie wiem który będzie lepszy, do zdjęć głównie w plenerze
Słyszałem bardzo dobre opinie o RF 28-70 f/2. Jest na pewno najbardziej uniwersalny i zastąpi Ci kilka stałek. Jak waga i wielkość tego szkła Ci nie przeszkadzają to brałbym je śmiało.
Jaki jest sens bezlusterkowca który jest wielkości lustrzanki? Zdaje się po to wymyślili bezlusterkowce, żeby zmniejszyć rozmiar body.
Mniejszy rozmiar, to jedna z możliwych zalet bezlusterkowców, ale wcale nie największa. Moim zdanim lepszy autofucus, czy wizjer elektroniczny są równie ważną przewagą tych aparatów nad lustrzankami. Nie ma co ukrywać, że profesjonalny aparat, często musi być trochę większych rozmiarów, żeby wygonie się z nim pracowało i tak jak porównasz R5 do 5D to bezlusterkowiec jest zauważalnie mniejszy.
To był marketingowy mit, że wszystko stanie się bardzo małe i lekkie po premierze bezlusterkowców. Dobre obiektywy w pełnej klatce też nie będą małe.
Ekran nie ma 2 milionów pikseli, tylko 2 miliony kropek (dots), czyli "subpikseli" (czerwonych, zielonych i niebieskich), co daje z grubsza 600 tys. faktycznych pikseli. To sporo mniej niż rozdzielczość FullHD.
Dokładnie tak i znajdź sobie na tym Cudzie w bezksiężycową noc gwiazdkę i złap ostrość... powodzenia!
Ten ekran ma dokładnie 5,76 mln punktów, a nie 2 mln
@@przemekzuk2574 zgadza się, czyli 1600x1200
ten ekran nie ma 2 milionów kropek
No aparat dobry ale cena to jakis zart
Cena jest jaka jest, ale patrząc na ceny reporterskich lustrzanek wcale wysoka nie jest.
żartem jest płacenie 20 mln za samochód, albo kilkuset milionów do miliardów za jacht, by ktoś się mógł od święta sobie popływać. 🤣 To jest żart.
Cena wysoka? Nikt nie każe kupować w sumie. Popatrz na ceny jakiś Phase One, gdzie jak dobrze kojarzę, to kosztują kilkaset tysięcy🤔 A nikt mi nie wmówi, że za tym idzie proporcjonalnie jakość. 😉
to jest aparat do pracy. Chcesz pstrykać na spacerze albo amatorskie portrety to nie potrzebujesz takiego aparatu
Za bezlusterkowca to czyste szaleństwo tyle dać
A za lustrzankę, która będzie niemal w każdym aspekcie gorsza nie?
@@Notopstryk-Foto Wyprodukowanie skomplikowanego pryzmatu, lustra i całego mechanizmu jest dużo droższe od taniej elektroniki a kosztuje więcej , a raczej ogromne zyski i tyle w temacie. Nie napisałem że jest gorszy ale paranoją jest płacić 50k za elektronikę wartą 2K. To już chora pazerność!
Ceny jak dla mnie kosmos, jeżeli ktoś jest na tyle zamożny że może sobie pozwolić to spoko, mnie niestety nie jest stać na tak drogi aparat.
@@tomaszname4609 Naprawde nie rozumiem gadania ze drogo.Ludzie nie kupujcie i tyle.Mamy 21 wiek ,wszystko idzie w gore.Pare miesiecy po premierze 5d3 w stanach zaplacilem $3500 .Taka byla cena startowa 10 lat temu.5d2 chyba tez podobnie kosztowal.Wiec tak naprawde nie ma wielkiego skoku cenowego.Zgadzam sie kieszen boli ,ale po co ten sam wkolko lament ze drogo.Reportaz weselny tez jest drozszy jak pare lat temu,za mercedesa tez placisz wiecej jak kosztuje produkcja.Wiec przestancie narzekac.Jak nie stac to sie nie kupuje.
@@tomaszname4609 żeby tylko to dotyczyło aparatów. Weź dowolną elektronikę to wyprodukowanie tego, to jest mniejsza część ceny. 🤣 Zresztą jak raz wymyślili lustrzankę, to nie musza jej odkrywać na nowo. Więc jak firma ogarnęła produkcje lustrzanki, to potem cóż część rzeczy mają z głowy, bo proces się potwarza przy kolejnym modelu. Nie mniej technologia idzie do góry, czy to dobrze czy to źle nie wiem. Równie dobrze wszystko mogło się zatrzymać na analogu zarówno w fotografii jak i muzyce, no... :D
Powiedz mi jaki jest sens płacić kilkaset czy kilka milionów za samochody z kawałkiem elektroniki? Przecież samochód to też prosta konstrukcja. A jednak są pakowane niewiadomo jakie technologie, ludzie za to płacą.
Tak, że musisz się albo dostosować, albo zatrzymać w rozwoju technologicznym.
Wiesz elektronika może i jest warta 2k, jednak poza tym masz ogrom innych kosztów, które wpływają na cenę. Przy lustrzance jak już jest ogarnięty proces, to myślę, że to też nie jest niewiadomo co dla firmy, która produkuje którąś z kolei lustrzankę i koszty aparatu i tak w znaczącej większości stanowią koszty nie wyprodukowania lustrzanki, albo jej stworzenia, koszt pomysłu, ludzi, którzy pracowali nad projektem, kosztów energii, utrzymania budynków itp. itd. Więc nie wmówisz mi, że lustrzanka za 20k, to większość to jest koszt wyprodukowania tej lustrzanki.
Dla Ciebie pryzmat, lustro może jest skomplikowane, ale wezmą fachowca i on im to ogarnie bardzo szybko. Dlatego, że to jest coś co jak dobrze pamiętam chyba nawet na fizyce się omawia. Tak, że nie jest to jakaś tajemna wiedza, tak skomplikowana, że potrzeba 10 Einsteinów by to ogarnęli. Bierzesz ludzi, którzy pryzmat i światło od strony naukowej mają w małym palcu i to jest kwestia tylko stworzenia odpowiedniego projektu.
A przy bezlusterkowcach za to potrzebujesz dobrego programistę, który ogarnie soft, by wszystko się trzymało kupy. To też nie jest lada wyzwanie stworzyć dobry soft, by wizjer wyświetlał wszystkie rzeczy, by ekran działał sprawnie i szybko, by to wszystko ze sobą tak scalić, aby miało ręce i nogi. O tym pomyśl. A programista to drogi pracownik, dobry programista z dużym doświadczenie, to bardzo drogi pracownik.
A jak sam piszesz bezlusterkowiec to elektronika w głównej mierze, a żeby elektronika działała, to trzeba ją zaprogramować, napisać dobry program, dobrze zoptymalizowany, by nie przedobrzyć, ale żeby wszystko ładnie i płynnie działało, a to też nie jest takie hop siup.
Dlatego, nie porównywałbym lusterkowców z bezlusterkami i mówił, że w tym drugim, to sama elektronika, to co tam może być tyle warte. A no jest, jak pisałem, elektronika sama się nie zaprogramuje. Musi zrobić to osoba, która to na tyle ogarnia, by zrobić to dobrze, a taka osoba, nie weźmie małej pensji na miesiąc.
Jak sam wiesz są tam procesory, a więc po prostu trzeba całego softu, który ogarnie wszystkie funkcje, wyświetlanie itp itd. Nie mniej zbuduj proszę bezlusterkowiec za 2K warty 20k. :) Pamiętaj tylko wynająć gościa, który napisze Ci soft. Ciekawe czy zgodzi się to zrobić za mniej niż 2K.🤔
że co..?? 28:05
Domyślam się, że chodzi o cenę. Polecam sprawdzić ile kosztują flagowe lustrzanki np. Canon 1DX mark III.
haha 1
R6 nie jest odpowiednikiem R5
Do fotografii używamy aparatu -a do filmów kamera i koniec.
To gratuluje, jesteś chyba 1% ludzi, którzy tak robią w dzisiejszych czasach. Ale są różne dziwactwa, to żaden wstyd.