Byłbym wdzięczny za serie z wiedzą o prądnicach elektrycznych, pomiarach jakie należy robić itd. Na polskim youtubie chyba nie ma takiego kontentu elektrycznego a by się przydał 😁
Jacku, jesteś WIELKIM gościem z gigantyczną wiedzą. Twoje filmy choć dla innych mogłyby wydawać się nudne i śmieszne dla ludzi chcących prawidłowo wykonywać prace "elektryczne" są po prostu niezastąpione. Wielkie dzięki i chylę czoła...
Minuta filmu 31:50 - jest rysunek na którym jest pokazane, że przewód PE można wykorzystać jako przewód PEN.Wcześniej Pan mówi (28:37), że przewód PE nie można tak rozdzielić (konsekwencja). Nie do końca jestem przekonany też, że prądy błądzące płyną pomiędzy instalacją w budynku w kierunku złącza, raczej w kierunku punku neutralnego (uziemionego) transformatora. Generalnie, dziękuje za te filmy.
Jacku przykład, z którym spotka się się wielu elektryków. Wyobraź sobie, że wchodzisz do mieszania w bloku. Zastajesz tam instalację dwuprzewodową z bolcem uziemiającym lączonym w gniazdach. Modernizujesz tę instalację. Wymieniasz całą instalację na 3-przewodową. W rodzielnicy zakładasz różnicówki. I dochodzi do miejsca gdzie musisz dokonać podziału PE-N. Ale do mieszania dochodzi instalacja dwuprzewodowa zwykle 2 x 4 mm2 lub co też powszechne 2 x 2,5 mm2. A zasada jest taka, że przewód PEN dla miedzi msi mieć co najmniej 10 mm2. Więc co z tym fantem robisz ? Dzielisz taki PEN niespełniający norm czy nie połączasz przewodów ochronnych ?
Witam. Zgłębiam czasami tematy związane z szeroko pojetą elelktryką. Ten film mnie zaciekawił do tego stopnia, ze aż sprawdziłem swoją rozdzielnicę w domu. Nie wiem czy dobrze zrozumialem temat ale wg mojej oceny u mnie jedt zrobiona ta "wyspa" o ktorej mowa na poczatku filmu. Do rozdzielnicy od przyłącza wchodzi kabel 4 żyły. Fazy idą na wyłacznik główny a żyła neutralna(niebieska) jest wpięta do bloku rozdzielczego na listwe neutralną. Natomiast przewód PE : do rozdzielnicy wchodzi bednarka. Od niej jeden kabel wchodzi do ogranicznika przepięć a drugi bezpisrednio idzie na listwe zaciskową PE. Teraz mam zagwozdkę bo elektryk , ktory kiedys to robił , niestety zmarł. Wiem też na pewno , ze od prxyłacza do rozdxielnicy biegnie bednarka. Odległość od prxyłącza do rozdzielni w domu jest okolo 45mb. Co Pan o tym sądzi?
Przewód PE nie może przenosić prądów roboczych. Podłączamy do przewodu N. Stare instalacje podłączamy do N. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Fotka z 14:00
Niby rozdzielonego Pena nie można łączyć ale jak to zrobić w przypadku montażu falownika? Z on-grid sytuacja jest prosta, nie ma zasilania to nie "ma" falownika i prądu z PV. A co jest w przypadku off-grid a bardziej hybrydy (dla tych co nie rozróżniają: to taki falownik który może pobierać prąd z sieci przy niedoborach i oddawać do sieci przy nadmiarze, nie wyłącza się przy zaniku prądu z sieci)? Przy zasilaniu budynku z falownika mamy powtórnie połączonego PEN-a, czyż nie? Jak taką sytuację rozwiązać? Czy w ogóle się da rozwiązać na tych samych obwodach zasilających budynek?
Witam, świetny materiał. Mam pytanie odnośnie przejścia z TN-C na TNC-S gdzie mamy część instalacji odbiorczych 3/5 żyłowych, a część 2 żyłowych. Aktualnie robimy wymianę WLZ w kamienicy i wszystkich odbiorców, którzy mają zasilanie 2 żyłowe jedną żyłę podpinamy pod N. W myśl zasady, by przez PE w warunkach normalnej pracy nie płynął prąd obciążenia. Na filmiku w podobnej sytuacji zaznaczył pan, by tymczasowo tę żyłę podłączyć pod PE, dlaczego nie pod N?
Dlatego, że gdyby po drodze (już w układzie TN-S) był jakiś rozłącznik izolacyjny, to, z racji układu musiałby być 4-polowy i odłączał by tor neutralny, dlatego należy podłączyć pod PE, które nigdy nie powinny być rozłączane.
30:23 wykonanie takiej przeróbki instalacji (gdzie wg. przepisów powinno być zerowanie gniazda w pomieszczeniu) i zastosowanie ochrony dodatkowej w postaci RCD na 2 przewody zamiast uziemienia obudowy do PEN będzie skutkować więzieniem w przypadku gdy różnicówka nie zadziała i komuś stanie się krzywda. Nie wiem w czym różnicówka miała by być bezpieczniejsza. Samoczynne wyłączenie zasilania przy uzerowanym gnieździe zadziała w poniżej 0,4s przy pojawieniu się napięcia na obudowie, RCD (z doświadczenia jako pomiarowiec) często nie działają prawidłowo i miernik ich nie wyzwala pomimo działającego przycisku test, wiec ja bym nie ryzykował i starą część instalacji pozostawił zgodnie z przepisami dla niej obowiązującymi.
Różnicówka nie zadziała również w przypadku gdy np. rury wodne/gazowe będą podpięte do PEN za rozdzielnią co się zdarza. W takim wypadku np. dotknięcie kranu i oparcie się o metalową kuchenkę, na której nastąpiło przebicie na obudowę spowoduje nieprzerwany przepływ prądu przez nasze ciało, którego RCD nie wykryje.
@@mikrandr Tu chodzi Ci o sytuację, gdy rury są podpięte do PEN za RCD i w takim przypadku, po zamknięciu przez ciało człowieka obwodu pomiędzy przykładową kuchenką, a kranem, całość prądu wraca przez RCD?
W pierwszej zagadce o ile lewy schematy jest napewno dobrze i środkowy źle to do tego po prawej mam wątpliwość. Gdybym miał wymieniać cześć instalacji na TN-C-S to bym miał za rozdzieleniem co najmniej 8 przewodów, bo w takim układzie przed wyłączyłem różnicowoprądowym trzeba rozdzielić fazy. Co do drugiej zagadki to jestem zdania że w wielu przypadkach sieć powinna być tak zrobiona ze usunięcie mostka spowoduje że będziemy mieć wyspę TT szczególnie gdy nie możemy otrzymać jasnej informacji czy mamy instalację TN-C czy TT, czyli zgodnie z drugim schematem. ZE często wydaje się nie wiedzieć jaki ma układ. Osobiście jestem zdania że rozdzielenie powinno być albo przed licznikiem, albo za bezpiecznikiem głównym.
Spokojnie, możesz mieć jeszcze ciekawiej, jak to jest chociażby w moim przypadku. Ja mam WLZ-t w układzie pseudo TN-C, bo przekrój jej PEN-a to ledwoe 4 mm^2 (40% wymaganego przekroju) z kryminalnymi elementami układu pseudo TN-C/S, bo uziemienie żyły PE w WLZ daje spadek napięcia z 230V do 155V przy obciążaniu obwodu L - PE odbiornikiem o mikromocy rzędu 2W. A mimo to wszystko mi działa, zrobiłem sobie w mieszkaniu sieć pseudo TN-C/S bez uziemienia punktu rozdziału PEN, bo i skąd mam wziąć uziemienie? Ala działa wszystko pięknie, i tak jest lepiej, jak wcześniej, gdy było TN-C w aluminium bez zerowania w gniazdach.
Panie Jacku coraz częściej spotykam się z przypadkami, że jest wpisane w umowę układ sieci TN-C natomiast wypust do przyłącza jest przygotowany na 5 żył i wyraźnie widać przewód PE. O co tu chodzi, i jak się zachować w takiej sytuacji? Robić rozdział PEN? Uziemienie?
Co do przebarwienia przewodów. Skoro przebarwienie żyły zostało taśmą niebieska, to powinien być neutralny. Jeżeli żółto-zielono-niebieski, to przewod PEN. Dzięki za materiał. Co do złącz energetycznych. Zależy od rejonu. Jedne złącza są uziemione, inne nie. Wyprowadzenia kabla zasilającego do budynku mieszkalnego, wszystkie nowe złącza maja tylko zacisk PEN.
No tak. A wiesz, dla czego? Bo zazwyczaj, dostawca energii nie pozwoli ci wykorzystać uziemienia złącza kablowego. A wiesz, dla czego? Z bardzo prostej przyczyny. Oni nie chcą brać na swoje uziemienie tego, co odbiorca nawyprawia w swojej instalacji odbiorczej. A odnośnie oznaczeń, to PEN będzie miał w przewodzie zazwyczaj kolor niebieski, i by odróżnić go od "czystego" N, warto dać nań koszulkę żółto-zieloną na końcu, by każdy wiedział, że jest to i PE i N, czyli PEN. Jak PEN idzie odwrotnie, żyłą żółto-zieloną, to końcówka niebieska. Albo, jak na przykład żyła PE ma kolor biały (!), co jest w mieszkaniu mojej kobity na przykład, to warto jej końcówki poznaczać odpowiednio w każdej puszce. Mi akurat tego nie chce się robić, ale ktoś się może pomylić z tym i mogą być jajca.
Witam Panie Jacku. W kamienicy na klatce schodowej posiadam osobny licznik na siłę. Jest to stara instalacja 4 żylowa(nie używana od lat)o przekroju zyl 2,5mm2. Zyly miedziane. Przewod prowadzi do mojej piwnicy. Zabezpieczenia instalacji to C20 przed licznikiem i 16A topik. Chcialbym puścić przewod dalej do garazu. Łącznie od licznika bedzie to ok 25-30 metrow. W garażu chciałbym zamontować rozdzielnice z gniazdem na 400V i 2-3 gniazda na 230V. Sila ma być na wszelki wypadek(może się kiedyś przydac), korzystać będę głównie z gniazd 230V. Maksymalne obciazenie to będzie 7 kVA, kiedy będę korzystał ze spawarki inwertorowej Tig o takiej wlasnie mocy maksymalnej. I pytanie: Czy musze robić uziom? Czy muszę modernizować siec na TNCS? Czy kable o takim przekroju i zabezpieczenia wytrzymają obciążenie? Chcialbym zeby siec była bezpieczna dla mnie i urządzeń, ale zalezy mi na stosunkowo małych kosztach związanych z modernizacją.Pozdrawiam
Przewód PEN tak w zasadzie jest przewodem neutralnym N, ale, odkąd wymyślono wymóg stosowania w instalacjach trzeciego przewodu, ochronnego PE, dostawcy energii elektrycznej, by nie ponosić żadnych kosztów, a tą "ochronę" odbiorcom zapewnić, zaczęli go od niedawna nazywać PEN zamiast N. W ten sposób, jedynie zmieniając nazwę tego przewodu na papierze, zapewnili odbiorcom "ochronę" przeciwporażeniową nic poza tym kruczkiem papierowo-prawnym nie robiąc. I taka jest jego różnica, w nazwie. W praktyce zaś ma to jedynie znaczenie, czy ów przewód neutralny jest chociaż co pewien czas uziemiany, co zapewnia mu w jakimś tam stopniu, także funkcję ochronną, prócz roboczej. Zaś jeśli nie jest, co jest spotykane w starszych sieciach nn, jest on przewodem neutralnym tak jak nim był, ale nie może pełnić funkcji ochronnej z racji swego zbyt dużego oporu, tym większego, im jest dłuższy, licząc od jego uziemienia przy stacji transformatorowej do punktu odbiorcy. A kto wie, dla czego kiedyś przewodu N w sieci nie uziemiano, a do tego, w rozdzielnicach istniały dwa bezpieczniki, jeśli to była instalacja jednofazowa, albo trzy, jeśli trójfazowa? Kto wie? Odpowiedź jest prosta.
Posiadam w domu układ sieciowy tn-c, z bezpiecznika c16 wyprowadzony jest przewód siłowy(4 żyłowy) do innego pomieszczenia w którym potrzebuje wykonać małą rozdzielnie na kuchnie w której instalacja elektryczna będzie wykonana odpowiednio 3 i 5 żyłowa. Czy mogę rozdzielić przewód PEN w takowej rozdzielni ?
witam czy jesli mam przewód 5x6mm położony 2 razy a drugi nie jest obecnie używany czy można aby osiągnąć min 10mm2 pe można podłączyć kabel pe aby zwiększyć pe do 12mm2?
Pytanie za stówkę. Linia zasilająca biegnąca ziemią za słupa do przyłącza to kabel cztero żyłowy. W przyłączu, umieszczonym w ogrodzeniu mam podział PEN wykonany przez rejon energetyczny. Mam ziemną WLZ 5x10mm2, o długości 20mb. Instalacja w moim domu to TN-S, czy TN-C-S? Jestem raczej za tą pierwszą opcją. i czy muszę wykonać uziom swojej domowej instalacji?
Dzień dobry, panie Jacku! Teraz zastanawiam się nad tym gdzie dokładnie ma być zrobiony podział żyły "PEN" na dwie osobnych - "PE" i "N". Chodzi o rozdzielnice wewnątrz budynku, do której jest wprowadzony od ulicy 4-zyłowy WLZ (L1, L2, L3, PEN). Nie wiem jaka z wersji jest prawidłowa. 1. Przed licznikiem. 2. Po liczniku. Czyli przez licznik ma przechodzić żyła "PEN" czy same tylko "N" po podziału? Co pan na to? Pozdrawiam, Bohdan Kuzmin!
Co jest potrzebne do zadziałania różnicówki - chodzi mi o zakres minimalny, a nie pełne podłączenie w układzie (zastrzegam, że pytanie jest podchwytliwe) ?
Wszystko jasno i na temat. Mam pytanie .wymieniana instalacja w całym domu nowy wlz 5×10 podział PEN w złączu kablowym. Od domu z rozdzielni były i będą podłączone garaże .od domu do garaży 4×10 .TNC. I tak zostanie . Jak prawidłowo powinien być podłączony w rozdzielni kabel który idzie do garaży ??? Chodzi mi o PEN . Różne opinie słyszałem . Pod listę N lub PE .albo ze się nie da tak zrobić.
Tu już nie damy rady TN-C zrobić chyba że rozdział przewodu PEN zostałby przeniesiony do RG. W tej sytuacji przewód podłączamy pod N i garaż to wyspa TT. Albo zmieniamy lokalizację podziału PEN
Oglądam od kilku dni, super materiały, dużo się nauczyłem. Co mogły Pan zmienić? Zaopatrzyć się w mikrofon krawatowy, z pewnością poprawiło by to jakość dźwięku. Pozdrawiam
popieram mikrofon na koszuli załatwił by sprawę różnej głośności dźwięku ze względu na oddalanie się od mikrofonu bądź tez odwracanie głowy. czasem słychać pana ciszej w jednym filmiku. Nie mówię tu o przypadkach gdy jest kilka wycinków video
Po twojej prawej stronie kabel jest podłączony do gniazdka i leci pionowo w dół. To niebezpieczne, elektrony spadając nabierają rozpędu i jest ogromne nadpęcie na końcu takowego kabla.
A jak zrobić podział Pen w bloku mieszkalnym Na klatce jest instalacja dwużyłowa w mieszkaniu mam nową instalację trzyżyłową czy można zastosować różnicówke
Bardzo prosto. Łączysz swoje przewody PE i N w rozdzielnicy z PEN-em z WLZ-ta i masz załatwione. O Ile PEN jest PEN-em. Bo jak WLZ ma przekrój poprzeczny poniżej 10 mm^2 (miedź), to już masz "PEN" a nie PEN. Ale działać będzie, spokojnie.
Czytam, szukam, oglądam i nawet tutaj nie do końca się dowiedziałem. Mam w bloku z WLZ przewód 2.5Al ! Wątpliwe jest to rozdzielać na PE N i stosować RCD, ostatecznie instalacja w mieszkaniu jest 3 żyłowa i tylko nadmiarowo prądowe bez RCD. Ile pytań tyle zdań co Pan o tym myśli?
29.00 nie do końca zrozumiane który przewod należy odgałęzic,i parę sekund później nie rozumiem w jakiej sieci to ma być. Mogłabym prosić o wytłumaczenie:)
Witam, Zaintrygowała mnie jedna rzecz. Chodzi o RCD w układzie TN-C. W 30:20minucie mówi Pan że należy usunąć mostki w gniazdku między N i PE i lepiej zastosować RCD. Jak to się ma to tego filmiku: ua-cam.com/video/0W1TV_zxdL4/v-deo.html Rozumiem że jeśli chodzi o ochronę przeciwporażeniową to RCD to "lepsze zło" ale normy dośc jednoznacznie traktuję tą kwestię. Poza tym przewodu PEN nie wolno przerywać. Bardzo proszę o odpowiedź jak to wygląda w praktyce
Mowisz ze mostek ma byc srednicy PEN z sieci. Wiec jak to zrobic jesli z sieci przychodzi 120mm2 Al ? Dalej do szyny a do gniazdek czy to N czy PE po rozdzieleniu ida juz tylko max 10mm2 Cu.
Witaj Jacku ! świetnie zagadnienia elektryki tłumaczysz, dlatego mam do Ciebie pytanie bo na podstawie Twoich wyjaśnień uważam że u mnie w zasilaniu altany elektrycy z uprawnieniami dali plamę w podziale PEN na PE i N. Zasilanie mam w układzie TN-C. Od Rozdzielnicy Tauronu ZK instalację wykonywał uprawniony elektryk i dał na zasilanie altany kabel dwużyłowy w ziemi. 2x 4mm. Plany się zmieniły i altanę trzeba było przenieść o 10 m.b.dalej. Drugi elektryk (pierwszego się nie mogłem doprosić) dodał 12m.b. kabla 3x4mm skrzynkę kontaktową zk i tam w tej skrzynce połączył przewody niebieski N z żółtozielonym PE. Mam wątpliwość czy wykonał to zgodnie ze sztuką elektryka. A więc pytanie brzmi, gdzie powinien być podział PEN na PE i N w skrzynce ZK połączeń kabli czy w rozdzielnicy w altanie ? A może powinien dodać brakujący trzeci przewód między ZK Tauronu a skrzynką kontaktową na działce.Pozdrawiam i życzę owocnej pracy w oświeceniu i krzewieniu wiedzy energetycznej.
@@JacekH07elektryk Dziękuję Jacku ! Jestem nie nasycony odpowiedzą, czyli czeka mnie wymiana całego kabla zasilającego od ZK le-1P Tauron do altany ? (obciążena w Altanie max.10 A. A może zostawić jak jest tylko uziemić PE ale gdzie w skrzynce łączenia ZK z dwu na trzy żyły kabla czy z rozdzielnicy altany. Zapomniałem dodać że w rozdzielnicy w altanie mam zainstalowaną "różnicówkę" RCD. Pozdrawiam !
Widzisz, normy normami, a elektrycy robią po swojemu. Kiedyś po prostu robiło się na mniejszych przekrojach i działało. No i zrobili ci nie według normy, a tak żeby działało. Wyglada na to, że sam rozdział pen-a w skrzynce jest ok.
Dziękuje za ciekawy materiał, mam pytanie, jeśli chcielibyśmy zabezpieczyć teraz układ rodzielnony z TNC na TNCS to jakie dajemy ograniczniki przepięć 3 czy 4 polowe? Chodzi mi o to czy SPD dajemy za rozdziałem (4 polowe na każdą fazę i n) czy przed (tylko na fazę) ? Dziękuję i pozdrawiam 😀
@@mateuszpiatkowski4077 ponieważ ogranicznik przepięć jest montowany równolegle, a nie szeregowo to podłączenie tuż za jest można traktować jak by było przed.
@@jakubstepien7257 Tu nie chodzi o sposób podłączenia, a skuteczność działania ochronnika. Żeby mieć na prawdę porządną ochronę SPD, to trzeba by montować je co 10 metrów i to na każdym przewodzie. A spróbuj podłączyć ochronnik szeregowo i sprawdź, co się stanie. Wiesz, co? Dla napięcia 230V taki ogranicznik będzie stanowił przerwę w obwodzie. Jakbyś dał go szeregowo na żyłę PEN, to jest kryminał.
Grafika z 14:30 , czy jeżeli dojdzie do uszkodzenia punktu rozdziału przewodu PEN (powstanie przerwa) to nie będzie przypadkiem tak, że prąd zasilający odbiornik po stornie starych obwodów "popłynie" przez przewód PE nowych obwodów do ziemi, jednocześnie zamykając obwód ? Zakładając że przewód PE po stronie nowych obwodów będzie uziemiony, np: połączenie z instalacją hydrauliczną, gazową, wentylacją itd.
Czyli rozumiem że jeżeli podział pen na tncs na słupie energetycznym za zegarem jest możliwy wprowadzając przewód pen do złączki żółtej i wyprowadzając dwa przewody tj Pen i Pe dodatkowo uziemiając czyli np bednarka koło słupa czyli łącznie trzy przewody ,plus osobno sobie idą przewody fazowe. Hmn tak to rozumieć .?
A jaką ja mam instalację? Przyłącze do domu wykonane ponad 20lat temu.Od słupa z ulicy biegnie linia napowietrzna podłączona do mojego domu. Wewnątrz domu mam 4 przewody typu drut miedziane około 4mm2 podłączone przed licznikiem. Czy to jest sieć TN-C? Skoro w sieci takiej jest L1+L2+L3+PEN i PEN ma być minimum 10mm2. Przecież to nie jest zgodne z normą. Czy mogę żądać od zakładu energetycznego wymiany linii na zgodną z normą?
normalnie masz "tnc" a te dzisiejsze standardy to kosmos a zaklad niczego nie wymieni bo to twoja instalacja zreszta nie widze sensu nic wymieniac bo jezeli masz standardowe przedlicznikowe 25A to nie ma sensu nic zmieniac bo 4mm to swiat i z jakieko powodu mialo by sie przepalic ? rownie dobrze te 10mm moze poluzowac na styku
Jak dasz przewód o przekroju mniejszym, niż 10 mm^2 (miedź) to już tracisz przewód PEN a robisz sobie "PEN". Bo mądre ludzie wymyślili, że dla miedzi jego przekrój musi być co najmniej 10 mm^2 albo minimum 16 mm^2 dla aluminium. Ale jak dasz 6 mm^2 czy też 4 mm^2, to spokojnie, będzie toto działać tak samo, tylko nie będzie się 'mieścić' w teorii, którą sobie elektrykowie wydumali parę lat temu. U mnie, na przykład, piony WLZ w całym bloku zrobiono od nowa w 2016 roku, przewodem 4 mm^2. A w kwitach jak byk stoi, że WLZ-ty są w układzie TN-C, wszystkie pomiary wyszły dobrze, projekty, wykonanie, odbiory, itd.. pieczątki, podpisy, wszystko jest aż strach. A jest jak jest. I działa, bo musi i działać będzie, pomimo tego, że PEN ma ledwie 40% przekroju określanego jako minimalny w przepisach. Razem z WLZ-tem, dali też żyłę PE, która wykazuje bardzo oryginalny stan uziemienia, robiłem w zeszłym roku banalny pomiar skromniutkim obciążeniem 2W między L a PE a spadek napięcia wyszedł mi przy pomiarze z 230V do 155V. Co to oznacza, to pewnie parę osób będzie tu wiedziało. Jest, ogólnie rzecz biorąc, wesolutko. Ale działa wszystko jak trzeba i będzie działać.
Cześć. Mieszkam już w starszym domu, w którym w garażu nie ma w żadnym gniazdku bolca, czyli kabla PE jak dobrze rozumiem. Kupiłem 2 tygodnie temu Tesle i ładowarka do samochodu wyrzuciła mi błąd, złe uziemienie, domyśliłem się, że chodzi o brak bolca więc założyłem gniazdko z bolcem i zrobiłem po prostu w gniazdku mostek między bolcem a N. Niestety nic to nie dało. Wymyśliłem więc, że uziemie osobno kabel PE za pomocą rury z wodą która przechodzi obok. Przyczepiłem kabel PE na odcinku około 3-4cm do rury z wodą, z której wcześniej zdjalem izolację. Takie rozwiązanie pomogło i ładowarka zaczęła ładować. Aktualnie ładuje auto z gniazda siłowego, które jest uziemione tak samo jak opisałem powyżej. Przewody które zastosowałem to 1.5mm2. a prąd który płynie tymi przewodami aktualnie to maksymalnie 10A, przy czym możliwe, że będzie w przyszłości zwiększony do 12-13A, natomiast nie więcej jak 16A. Czy takie rozwiązanie jest ok, czy grozi to czymś w jakiś sposób? Mogę to zostawić tak jak jest, czy powinienem coś zmienić?
Mam pytanie czy dobrze podłączyłem rożnicówkę. Do mieszkania wchodzi faza i PEN, 4 mm2. Faza podłączona bezpośrednio do różnicówki Legrand ( po lewej stronie), PEN był za krótki do szyny więc przedłużyłem go linką 6mm2 i podłączyłem do szyny, z tej szyny idzie przewód 6mm2 do rożnicówki ( niebieski) z tej samej szyny idzie przewód( żółto zielony) 6mm do toalety i podłączony do rur stalowych ciepłej i zimnej. Reszta żółto zielonych podłączona do tej szyny. I teraz drugie pytanie czy po zwarciu przewodu niebieskiego z zielono- żółtym w gniazdku, rożnicówkę powinna zadziałać?? Czy nie będzie reagować dopóki nie dojdzie do połączenia z fazą. Proszę o odpowiedzi na te pytania.
Szanowny Panie, Mam licznik w skrzynce przed domem, zabezpieczenie przedlicznikowe 3x25A i kabel od licznika do rozdzielni w domu 4x6mm. Chcę wymienić kabel od licznika do domu wiec muszę zastosować kabel 5x10mm (zgodnie z normą) ale w którym miejscu połączyć ze sobą żyły PE i N? Od razu przy liczniku? Czy przy liczniku podłączyć tylko N (żyłe PE zostawić wolną), a w rozdzielni zrobić rozdział PEN (z żyły N)?
12:30 czy po stronie "starych obwodów" nie powinno być oznaczenia L1 i PE (jest PEN)? Albo, czy PEN "starych obwodów" nie powinien być podpięty do żyły oznaczonej na dole jako PEN?
Teoria teorią, praktyka praktyką. U mnie w bloku w 2016 roku poprzenoszono liczniki z mieszkań na parter. I zrobiono nowe WLZ-ty. Przewodem 5x4 mm^2. Tak więc, zgodnie z 'normami' WLZ-ty PEN-a nie mają, a jedynie N. Bo ma przekrój poprzeczny zaledwie 40% minimalnego PEN-a dla miedzi. W "papierach" stoi, jak byk, że WLZ-ty są w układzie TN-C. A nie są, bo PEN ma zaledwie 4 mm^2. Wszystkie pięć klatek, jakieś 50 lokali plus sklepy. I gra melodia. Do tego żyła PE, którą doprowadzono do wszystkich mieszkań, w moim przypadku wykazuje wspaniały poziom "uziemienia", dając spadek napięcia z 230V do 155V przy obciążaniu pętli L-PE mikroobciążeniem rzędu 2W (niecałe 9 mA). Co to oznacza, to pewnie wielu się domyśli. I siłą rzeczy, bo skąd mam wziąć uziom własny na III piętrze tego prawie 60-letniego bloku (choć pomysł mam), musiałem tego "PEN-a" o przekroju ledwie 4 mm^2 potraktować jak prawdziwego PEN-a, by mieć ochronę PE w swojej instalacji w mieszkaniu. I działa toto, i działać będzie, bo musi działać. A jest - jak jest. I nikt nie krzyczy tam "Ku przestrodze!!!".
Hej! Jeżeli przeszliśmy w TN-C-S ale część obwodów jest stara 2 żyłowa, niebieskie przewody podłączamy pod zacisk PE, dobrze zrozumiałem? Czym to grozi jeżeli wpiąłbym stare obwody pod szynę N? Rozumiem, że miejsce podziału PEN również w tym przypadku nie ma znaczenia czy w rozdzielnicy głównej?
Panie Jacku proszę o podpowiedz. Zmieniłem częśc przewodów w mieszkaniu z TN-C na TN-CS. Na częsci przewodów jest zerowanie a na reszcie przewód ochrony PE. Montując RCD różnicówke i rozdzielając przewód PEN na PE i N to spowodowało wybijanie różnicówki. Wydaje mi się zę przewód PE na reszcie instalacji powinien być ucziemiony poza rozdzielnią poznieważ inaczej wybija/ zadziała układ różnicowo ochronny. Proszę o poradę i dziękuje pozdrawiam.
Może to być związane z tym że pan podlaczyl RCD do obwodów gdzie są mostki lub gdzieś jest zamiana PE z N. Może być też niepoprawne podłączenie i stąd taka sytuacja.
@@JacekH07elektryk dziekuje za odpowiedz. Tak własnie mysle ze są dwa rodzaje ochrony czyli zerowanie oraz osobny przewód PE przez co działa RCD. Proszę mi powiedzieć czy jezeli nie mogę uziemić przewodu w mieszkaniu to czy moge podlączyc za zgodą wodociągów przewód ochronny do instalacji grzewczej i sanitarnej w celu wykonania uziemienia czy jest to zabronione ? Pozdrawiam.
Przekrój mostka ma być minimum takiego przekroju, jak WLZ. Ale jak masz możliwość dać na przykład 6 mm^2 czy 10 mm^2, to nie będzie to błędem. Grunt tylko, żeby nie dać tego mostka przewodem na przykład 0,5 mm^2.
dobry materiał, ale mam pytanie. Jeżeli w ZK jest zrobiony PEN(yky 5x10) potem idziemy przez złącze pomiarowe następnie do RG dochodzimy 5 żyłami a PE uziemiamy z GSU(linka min.16mm2) będzie to poprawne rozwiązanie? Czyli nie robimy rozdziału PEN w rozdzielnicy tylko idziemy pięcioma żyłami do RG.
ale trzeba wiedzieć czy ta piąta żyła jest już podłączona czy nie. Bo jak podział PEN został wykonany w ZK to już nie mamy możliwości po raz kolejny rozdzielać PEN
@@JacekH07elektryk PE+N w ZK jest razem czyli PEN i od tego momentu idziemy do RG przez złącze pomiarowe. I w samej rozdzielnicy mamy już 5 żył niezależnych a PE dodatkowo łącze z bednarką. I to jest poprawne? Czyli nie łącze PE z N w RG
Wszystko zależy od tego co będziesz miał, czy kuchenke indukcyjną czy bez, jak podgrzewana woda czy z centralnego czy np. grzałką czy często bedziesz używał narzędzi elektrycznych i czy pompa ciepła będzie lub klima. To wszystko zależy, może być moc 5 kW a może 15 kW i wtedy różnice w przewodzie to od 4mm2 do większych przekrojów. Doradzenie w przypadku jak podałeś czyli tylko powierzchnia domu to jak wróżenie z fusów. Jednak jak będzie to "bardzo typowy" domek o nie dużym użyciu prądów i odbiorników to miedź i 4mm2, ale to tylko poglądowo, w dużych mocach przyłączeniowych można aluminium stosować z powodów ekonomicznych.
Mam pytanie. Jeśli podzielę PEN na N i PE i zastosuje RCD w instalacji. Nie jestem zwolennikiem RCd dla oświetlenia np.lED i skąd wziąć N dla obwodów oświetleniowych bez RCD po podziale PEN czy z przed rozdziału?
15:53 - termin "doziemić", doziemienie - zarezerwowany jest dla przypadku, gdy w sieci zasilającej przewód fazowy ulega uszkodzeniu i uzyskuje kontakt z ziemią. pl.wikipedia.org/wiki/Doziemienie
Większość elektrykw uważa, tych których znam oraz z innym filmow uważa że przewód pen należy podzielić w RG a nie w zk a nawet twierdzi że to bardzo zły pomysł by dzielić Pen w zk.
Nie sądzisz, że lepiej aby instalacje wykonywali wyuczeni/wykształceni elektrycy, a nie "nauczeni" na Twoich filmach. Mając powyższe na uwadze, robisz złą robotę tymi filmami, bo amatorzy bez doświadczenia i tak to pokręcą. Ale z drugiej strony Twoimi filmami wspomagasz i uzupełniasz wiedzę zawodowych elektryków, którzy nie przykładali się do nauki. Dobra robota, tylko proszę podkreślaj na każdym kroku, że instalacje elektryczne powinni wykonywać uprawnieni elektrycy. Amatorom wydaje się, że to takie proste i kilku - godzinny kurs wystarczy ( o "polityce SEP szkoda gadać - to kryminał powinien być"). Pozdrawiam.
Witam. Ten film gdziec mi umknal. Czy mozesz powiedziec czy w sieci tn-c a po rozdziale PEN moge spokojnie zastosowax ten igranicznik?? "DEHNshield DSH TNS 255 l, 941 400,12.5kA" Jak tak to moze zrobil bys krotkie wideo opisujace jego zastosowanie w sieci TN-c. Dzieki
Mógłby pan zmienić jedną rzecz: kupić mikrofon zewnętrzny (wystarczy naubraniowa "pchełka") a dźwięk w filmach zrobi się o 100% lepszy: słowa bardziej czytelne i łatwiej zrozumiałe.
@@sawomirjuszczak7601 No musisz zrobić mostek miedzy PEN-em a bolcem PE. Często tak bywa, że nie da się przełożyć PEN-a na bolec, bo przewód jest za krótki. Wtedy, po prostu, robisz krótki mostek od przyłącza PEN w gniazdku do bolca PE. I bez obaw, nic się tam nie upali, byle zastosować przewód o przekroju przewodu zasilającego i dobrze wszystko skręcić. Nigdy nie spotkałem się z tym, czym tu często straszą, czyli "upaleniem" przewodu PEN w gnieździe. On się może co najwyżej podwędzić, gdy gniazdo było zakładane jeszcze za Gierka, czy innego Bieruta i już złącza nie trzymają i są luźne. Ale to będzie zazwyczaj, gdy instalacja jest wykonana z aluminium a nikt tego nigdy nie sprawdzał i nie dokręcał złącz. To samo w puszkach rozdzielczych. Ja u siebie, gdy na przełomie 2018/19 likwidowałem TN-C w aluminium i robiłem miedź, to w puszkach rozdzielczych wszystkie złącza, wykonane jeszcze na porcelitowych pierścieniach, były luźne, a końcówki przewodów tylko w jednym przypadku były podwędzone, ale nic tam się nie "upaliło". A upaliło się po ledwie 2 m-cach, gdy kolega "elektryk", oczywiście "uprawniony", wymienił mi taki jeden pierścień i zastosował znane złączki W, co zresztą było powodem zrobienia przeze mnie w domu całej instalacji od nowa, ale już, całe szczęście, samemu. I jest wreszcie dobrze. Choć pion WLZ ma przekrój ledwie 4 mm^2 a żyła PE jest "uziemiona" w bardzo ciekawy sposób, dający spadki napięć z 230 do 155V przy mikroobciążeniu rzędu 2W.
Na rozdział PEN-a w złączu kablowym nigdy w ZK zgody nie dostanie się. Z bardzo prostej przyczyny. ZK nie chce brać na siebie ewentualnych konsekwencji prawnych, a zwłaszcza kryminalnych, gdy coś nie tak jest z instalacją w obiekcie, który zasila. Ich to nie obchodzi. Doprowadzają do złącza kablowego układ TN-C, a co z nim dalej zrobi odbiorca, to ich guziczek obchodzi. W ten sposób zabezpieczają się przed ewentualną odpowiedzialnością. Dla tego PEN rozwidla się dopiero w złączu głównym budynku albo w rozdzielnicach, bo i administrator obiektu kieruje się tą samą postawą, doprowadza do odbiorców/mieszkań sieć TN-C, a kto co z tym u siebie porobi, to ich również guziczek obchodzi. Tyle.
Okazuje się, że PE więcej w instalacji niż żył fazowych. Co rok to nowe wymyślania i teorie. Kiedyś były dwie żyły, dołożono trzecią. I wtedy zaczęło się to wariactwo, którego końca do dziś nie widać.
Jacku. Jak możesz i masz możliwość i w ogóle spotkałeś się już z instalacją od samego transformatora w układzie TN-S to mógłbyś pokazać jakieś zdjęcie lub zrobić jakiś filmik. Ja Jeszcze nie spotkałem się z czystą instalacja TN-S od samego trafo a chętnie bym zobaczył. Pozdrawiam.
@Main Switch TN-S spotyka się bardzo rzadko, praktycznie tylko wtedy, gdy jakiś obiekt ma własne trafo na podwórku i instalacja nn od niego jest krótka i opłaca się puścić PE od niego samego. Jakaś mała fabryczka, itd..
@@jakubstepien7257 Nie ma znaczenia, czy PE stanowi oplot kabla, czy jedną z jego żył. TN-S jest tylko wtedy, gdy PE zaczyna się już przy transformatorze sn/nn. Jeśli z trafa wychodzą tylko przewody fazowe i PEN, to nie ma tam TN-Sa a TN-C. I tak będzie w sieci krajowej w 100% przypadków. Tylko indywidualni odbiorcy, posiadający własne trafo oraz nierozległą sieć nn, mogą sobie pozwolić na układ TN-S. Tak może być w przypadku jakiejś małej fabryczki, tudzież dużego budynku mieszkalnego, tam też może być nawet zespół prądotwórczy, włączany automatycznie po zaniku zasilania z sieci. Zaś w sieci krajowej masz zazwyczaj TN-C, czyli z PEN-em, który pełni dwie role, przewodu neutralnego i ochronnego, albo T-T, zazwyczaj w starych sieciach, gdzie przewodu N nie uziemiano przy każdym słupie. Gdyby ktoś to porobił, to sieć stanie się TN-C. Jeśli zaś jest T-T, to w obiekcie musisz mieć własne, porządne uziemienie, którego nie wolno mostkować z przewodem N idącym od zasilania.
Panie Jacku, jezeli nie moge uziemic punktu rozdzialu PEN, poniewaz nie mam tam dostepu, wiem ze jest rozdzielony, czu moge samą szyne PE uziemic w do.owej rozdzielni?
mam pytanie dotyczące sytuacji z 3:19. jeśli mamy instalacje w tn-c i ją zmieniamy na tn-s czy tez tn-c-s. jak zwal tak zwal. wiadomo o co chodzi. czy własnie tak jak na schemacie powinno się podłączać starą i nową cześć instalacji. autorowi schematu pewnie o to chodziło.
@@JacekH07elektryk dzięki wielkie w domu mam pen zlaczony z rurą od szpilki tak że myślę że to w razie czego wystarczy. Elektryk mi powiedzial ze lepiej jest wzmocnić zero stąd moje pytanie ale zostawię tak jak jest
No i nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Czemu w ukladzi sieci TN-C na rysunku w 30 min:29s po rozdziale ten układ nazywa się TN-S? Raczej powinno być TN-C-S. I właśnie dużo osób mówi na takie układy po rozdziale właśnie TN-S. A jak wiemy tns musi przyjść od transformatora żeby takim układem być
TN-S jest tylko wtedy, gdy PE wychodzi ze stacji trafo sn/nn. W kraju nie spotkasz takich sieci. Zazwyczaj jest to TN-C, albo jeśli jest stara, to T-T, gdzie przewód N nie jest na słupach uziemiany.
Warto poruszyć problematykę starych kamienic, wielkiej płyty itd. Gdzie podział wchodzi w grę w 99% na klatce schodowej na danym piętrze a jak tam to wygląda to już pan zapewne wie. Jakieś przykłady z praktyki ogarniania tego bałaganu. Bo pokazania tego to się każdy boi jak diabeł świeconej wody.
No tak. Ale i tam mogą być jaja, zwłaszcza, jak pion leci przewodem o przekroju poniżej 4 mm^2. Bo wtedy nawet jak zasilanie jest w układzie TN-C, to PEN-a już tam nie masz z racji zbyt małego przekroju poprzecznego żył. Ale i tak robi się z tego w mieszkaniach układ TN-C/S po rozwidleniu "PEN-a" w rozdzielnicy. Bo nie ma innego wyjścia by mieć w domu instalację trójżyłową, z PE, nawet, gdy PEN ma zbyt mały przekrój. I takie WLZ-ty będziesz miał nie tylko w starych kamienicach, ale nawet nowych domach, czy z wymienianym WLZ na nowe, co akurat ja mam u siebie, gdzie WLZ ma przekrój 4 mm^2, a w kwitach stoi, że mam "TN-C". A nie mam, bo PEN nie ma co najmniej 10 mm^2. I żaden Jacek ani inny Placek, "Ku przestrodze" nie wrzeszczy.
@@MrOprawca1978 to tylko glupkowate normy wg nich powinienes zrobic tt bo nie masz niby PEN-a a tak serio to masz normalnie ochrone nawet przy wlz-cie 2,5mm
Na rysunku z podziałem sieci nie masz Jacku uziemionego punktu rozdziału na N i PE. Wiem wiem nie ma wymogu uziemienia punktu rozdziału,ale dobrze jakby był.
Nie ma żadnego, ani prawnego, ani zawartego w "normach" obowiązku uziemiania punktu rozdziału PEN. Grunt tylko, żeby PEN PENem był. A z tym może być różnie, zwłaszcza jak zrobią ci WLZ-ta przewodem (miedzianym) o przekroju mniejszym, niż 10 mm^2 albo aluminiowym poniżej 16 mm^2. Co akurat ja mam w swoim przypadku, gdzie w 2016 roku WLZ-ty wykonano przewodem o przekroju 4 mm^2. Przy okazji, żyła PE z tego WLZ-ta wykazuje bardzo "ciekawy" stan "uziemienia", co już sprawdzałem, przy obciążaniu pętli L - PE mam już przy prądzie około 8 mA (2W), spadek napięcia na poziomie 155V. Zgroza. O dziwo, nikt nie krzyczy "Ku przestrodze!".
Szanowny Pani Jacku. Z zaciekawieniem oglądam Pańskie filmy, instruktarze, itd. Ale to co przekazał Pan w 30:18 min filmu niestety jest niedopuszczalne. Nie jestem jakimś autorytetem w dziedzinie elektryki i dlatego podeprę się tekstem Pana Edwarda Musiała, który publikuje bardzo mądre, rzeczowe i logiczne opracowania. Polecam w tym temacie: www.edwardmusial.info/pliki/babel.pdf Dzięki za fajne filmy.
sorry za krytykę ale słucha się tego jak ministranta na ambonie który ma kijek w tyłku po gardło. Wg mnie 100x lepiej by się tego oglądało gdybyś nagrał "lekcję" "na żywo" i mówił do żywej osoby w która jest w kadrze lub nie (bez znaczenia) i ta osoba oczywiście może zadawać pytania itd.
Poziom wiedzy fachowy, ale do zrozumienia dla ludzi spoza branży, jedyne co to pochyliłbym się nad montażem, lepiej się ogląda rozmowy/wyglądu bez cieć co kilka sekund bo są one mocno widoczne i wręcz denerwują.
Jak sobie PEN-a rozwidlisz na dwa przewody, PE i N, to różnicówkę dać już możesz. A jak masz samo TN-C, to nie, bo nie ma trzeciego przewodu, PE, który odprowadza ewentualne przebicia do PEN-a przed różnicówką. Ale jak się uprzesz, to zawsze możesz sobie zrobić wyspę T-T w instalacji TN-C, byle tylko mieć porządny uziom w gnieździe, które ma być chronione różnicówką. Ale wtedy trzeba pamiętać, że wymusi to zastosowanie bezpieczników o mniejszych wartościach, bo pętla zwarcia będzie miała wyższą impedancję z racji braku metalicznej pętli uziomu.
@@iPTRiMaper Dla czego 10 mm^2? U mnie w bloku zrobiono nowe WLZ-ty w 2016 roku przewodem 4 mm^2 a w papierach jak byk stoi, że są w TN-C, choć przekrój PEN-a to ledwie 40% minimalnego, nawet połowy nie ma. A TN-C jest - bo tak w papierkach napisali. I ja sobie z tego PEN-a zrobiłem w mieszkaniu układ TN-C/S, oczywiście pseudo TN-C/S, bo PEN ma ledwie 4 mm^2. Ale dla mojego przydziału mocy, a raczej niemocy, bo bezpiecznik przedlicznikowy mam D-16, to WLZ-ty nawet jakby przewodem 2,5 mm^2 zrobili, to i tak byłoby wszystko w porządku, choć PEN miałby wtedy 25% przekroju "przepisowego". I tak jest lepiej, bo wcześniej piony były w aluminium jak i też mieszkania i były z tym już pod koniec jaja, spadki napięć, rozety na klatkach się już zaczynały wędzić (bo nikomu nie przyszło do głowy, by to po pół wieku, budynek jest z 1963, przejść się ze śrubokrętem i toto podokręcać) i tak dalej. A teraz jest miedziucha, choć 4 mm^2, ale i tak jest lepiej, jak było. Za to są lepsze jaja z żyłą PE, którą podoprpwadzali do mieszkań, ale to już temat na inną opowieść, taką z prawdziwym dreszczykiem, zresztą.
@@MrOprawca1978 Chodzi mi o ten moment , kiedy autor mowi że lepiej zlikwidować mostek i zostawić w starym obwodzie dwa przewody bez pe pod roznicowkę? To ze jak rozdziele pen na dwa osobne i dam roznicowkę to wszystko jasne. Ale jak stara część budynku nie ma rozdziału z tej samej rozdzielnicy to z tego co autor mowi rozumiem, że zlikwidować mostki i pod roznicowkę zostawić gniazda z dwoma przewodami, l i n
Można dać różnicówkę w instalacji 2 żyłowej czyli bez PE, ale nie wybije ona w momencie pojawienia się napięcia na obudowie, bo nie ma upływu do PE, tylko w momencie dotknięcia przez nas obudowy. Różnicówkę powinna zadziałać poniżej 20ms jeżeli popłynie prąd większy niż wyzwalany różnicówkę czyli standardowo >30mA (można też zakupić 10mA). Innymi słowy zostaniemy porażeni prądem przez czas mniejszy niż 20ms. To lepiej niż się przykleić do np. pralki, bo nadpradowy nie zareaguje.
Komu dedykujesz ten film ? ..zawodowcy To wiedzą a dla amatorom operowanie skrótami tnc tc pe... itp - bez wyjaśnienia ich znaczenia - kompletnie NIC nie mówi
Jacek ogladam Cie od niedawna i powiem ze jestes kozakiem bo w koncu ktos konretnie i szczegolowo na przykladach pokazuje co i jak jest prawodlowe.
Byłbym wdzięczny za serie z wiedzą o prądnicach elektrycznych, pomiarach jakie należy robić itd. Na polskim youtubie chyba nie ma takiego kontentu elektrycznego a by się przydał 😁
Pomyślę o tym
Jacku, jesteś WIELKIM gościem z gigantyczną wiedzą. Twoje filmy choć dla innych mogłyby wydawać się nudne i śmieszne dla ludzi chcących prawidłowo wykonywać prace "elektryczne" są po prostu niezastąpione. Wielkie dzięki i chylę czoła...
Minuta filmu 31:50 - jest rysunek na którym jest pokazane, że przewód PE można wykorzystać jako przewód PEN.Wcześniej Pan mówi (28:37), że przewód PE nie można tak rozdzielić (konsekwencja). Nie do końca jestem przekonany też, że prądy błądzące płyną pomiędzy instalacją w budynku w kierunku złącza, raczej w kierunku punku neutralnego (uziemionego) transformatora. Generalnie, dziękuje za te filmy.
Jacku przykład, z którym spotka się się wielu elektryków. Wyobraź sobie, że wchodzisz do mieszania w bloku. Zastajesz tam instalację dwuprzewodową z bolcem uziemiającym lączonym w gniazdach. Modernizujesz tę instalację. Wymieniasz całą instalację na 3-przewodową. W rodzielnicy zakładasz różnicówki. I dochodzi do miejsca gdzie musisz dokonać podziału PE-N. Ale do mieszania dochodzi instalacja dwuprzewodowa zwykle 2 x 4 mm2 lub co też powszechne 2 x 2,5 mm2. A zasada jest taka, że przewód PEN dla miedzi msi mieć co najmniej 10 mm2. Więc co z tym fantem robisz ? Dzielisz taki PEN niespełniający norm czy nie połączasz przewodów ochronnych ?
Na mój osąd robi się normalny podział PEN na PE-N.
Witam. Zgłębiam czasami tematy związane z szeroko pojetą elelktryką.
Ten film mnie zaciekawił do tego stopnia, ze aż sprawdziłem swoją rozdzielnicę w domu. Nie wiem czy dobrze zrozumialem temat ale wg mojej oceny u mnie jedt zrobiona ta "wyspa" o ktorej mowa na poczatku filmu. Do rozdzielnicy od przyłącza wchodzi kabel 4 żyły. Fazy idą na wyłacznik główny a żyła neutralna(niebieska) jest wpięta do bloku rozdzielczego na listwe neutralną. Natomiast przewód PE : do rozdzielnicy wchodzi bednarka. Od niej jeden kabel wchodzi do ogranicznika przepięć a drugi bezpisrednio idzie na listwe zaciskową PE.
Teraz mam zagwozdkę bo elektryk , ktory kiedys to robił , niestety zmarł. Wiem też na pewno , ze od prxyłacza do rozdxielnicy biegnie bednarka. Odległość od prxyłącza do rozdzielni w domu jest okolo 45mb.
Co Pan o tym sądzi?
Bardzo cenne informacje. Dziękuję za film
Przewód PE nie może przenosić prądów roboczych. Podłączamy do przewodu N. Stare instalacje podłączamy do N. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Fotka z 14:00
Masz Panie konkretna wiedzę. Trzeba lat, żeby się tego nauczyć
W koncu ktos odpowiedzial na wszystkie moje watpliwosci :P Dzieki!
Niby rozdzielonego Pena nie można łączyć ale jak to zrobić w przypadku montażu falownika? Z on-grid sytuacja jest prosta, nie ma zasilania to nie "ma" falownika i prądu z PV. A co jest w przypadku off-grid a bardziej hybrydy (dla tych co nie rozróżniają: to taki falownik który może pobierać prąd z sieci przy niedoborach i oddawać do sieci przy nadmiarze, nie wyłącza się przy zaniku prądu z sieci)? Przy zasilaniu budynku z falownika mamy powtórnie połączonego PEN-a, czyż nie? Jak taką sytuację rozwiązać? Czy w ogóle się da rozwiązać na tych samych obwodach zasilających budynek?
świetny materiał, dzięki!
Super. Pozdrawiam serdecznie.
Witam, świetny materiał. Mam pytanie odnośnie przejścia z TN-C na TNC-S gdzie mamy część instalacji odbiorczych 3/5 żyłowych, a część 2 żyłowych. Aktualnie robimy wymianę WLZ w kamienicy i wszystkich odbiorców, którzy mają zasilanie 2 żyłowe jedną żyłę podpinamy pod N. W myśl zasady, by przez PE w warunkach normalnej pracy nie płynął prąd obciążenia. Na filmiku w podobnej sytuacji zaznaczył pan, by tymczasowo tę żyłę podłączyć pod PE, dlaczego nie pod N?
Dlatego, że gdyby po drodze (już w układzie TN-S) był jakiś rozłącznik izolacyjny, to, z racji układu musiałby być 4-polowy i odłączał by tor neutralny, dlatego należy podłączyć pod PE, które nigdy nie powinny być rozłączane.
30:23 wykonanie takiej przeróbki instalacji (gdzie wg. przepisów powinno być zerowanie gniazda w pomieszczeniu) i zastosowanie ochrony dodatkowej w postaci RCD na 2 przewody zamiast uziemienia obudowy do PEN będzie skutkować więzieniem w przypadku gdy różnicówka nie zadziała i komuś stanie się krzywda.
Nie wiem w czym różnicówka miała by być bezpieczniejsza. Samoczynne wyłączenie zasilania przy uzerowanym gnieździe zadziała w poniżej 0,4s przy pojawieniu się napięcia na obudowie, RCD (z doświadczenia jako pomiarowiec) często nie działają prawidłowo i miernik ich nie wyzwala pomimo działającego przycisku test, wiec ja bym nie ryzykował i starą część instalacji pozostawił zgodnie z przepisami dla niej obowiązującymi.
Różnicówka nie zadziała również w przypadku gdy np. rury wodne/gazowe będą podpięte do PEN za rozdzielnią co się zdarza. W takim wypadku np. dotknięcie kranu i oparcie się o metalową kuchenkę, na której nastąpiło przebicie na obudowę spowoduje nieprzerwany przepływ prądu przez nasze ciało, którego RCD nie wykryje.
@@mikrandr Tu chodzi Ci o sytuację, gdy rury są podpięte do PEN za RCD i w takim przypadku, po zamknięciu przez ciało człowieka obwodu pomiędzy przykładową kuchenką, a kranem, całość prądu wraca przez RCD?
W pierwszej zagadce o ile lewy schematy jest napewno dobrze i środkowy źle to do tego po prawej mam wątpliwość. Gdybym miał wymieniać cześć instalacji na TN-C-S to bym miał za rozdzieleniem co najmniej 8 przewodów, bo w takim układzie przed wyłączyłem różnicowoprądowym trzeba rozdzielić fazy.
Co do drugiej zagadki to jestem zdania że w wielu przypadkach sieć powinna być tak zrobiona ze usunięcie mostka spowoduje że będziemy mieć wyspę TT szczególnie gdy nie możemy otrzymać jasnej informacji czy mamy instalację TN-C czy TT, czyli zgodnie z drugim schematem. ZE często wydaje się nie wiedzieć jaki ma układ.
Osobiście jestem zdania że rozdzielenie powinno być albo przed licznikiem, albo za bezpiecznikiem głównym.
Spokojnie, możesz mieć jeszcze ciekawiej, jak to jest chociażby w moim przypadku. Ja mam WLZ-t w układzie pseudo TN-C, bo przekrój jej PEN-a to ledwoe 4 mm^2 (40% wymaganego przekroju) z kryminalnymi elementami układu pseudo TN-C/S, bo uziemienie żyły PE w WLZ daje spadek napięcia z 230V do 155V przy obciążaniu obwodu L - PE odbiornikiem o mikromocy rzędu 2W. A mimo to wszystko mi działa, zrobiłem sobie w mieszkaniu sieć pseudo TN-C/S bez uziemienia punktu rozdziału PEN, bo i skąd mam wziąć uziemienie? Ala działa wszystko pięknie, i tak jest lepiej, jak wcześniej, gdy było TN-C w aluminium bez zerowania w gniazdach.
👍
Może coś o przedłużaniu linii zasilającej (mufa na kablu) ???
Może przydał by się taki film.
Panie Jacku coraz częściej spotykam się z przypadkami, że jest wpisane w umowę układ sieci TN-C natomiast wypust do przyłącza jest przygotowany na 5 żył i wyraźnie widać przewód PE. O co tu chodzi, i jak się zachować w takiej sytuacji? Robić rozdział PEN? Uziemienie?
Tej wiedzy potrzebowałem👌
Co do przebarwienia przewodów. Skoro przebarwienie żyły zostało taśmą niebieska, to powinien być neutralny. Jeżeli żółto-zielono-niebieski, to przewod PEN. Dzięki za materiał. Co do złącz energetycznych. Zależy od rejonu. Jedne złącza są uziemione, inne nie. Wyprowadzenia kabla zasilającego do budynku mieszkalnego, wszystkie nowe złącza maja tylko zacisk PEN.
No tak. A wiesz, dla czego? Bo zazwyczaj, dostawca energii nie pozwoli ci wykorzystać uziemienia złącza kablowego. A wiesz, dla czego? Z bardzo prostej przyczyny. Oni nie chcą brać na swoje uziemienie tego, co odbiorca nawyprawia w swojej instalacji odbiorczej. A odnośnie oznaczeń, to PEN będzie miał w przewodzie zazwyczaj kolor niebieski, i by odróżnić go od "czystego" N, warto dać nań koszulkę żółto-zieloną na końcu, by każdy wiedział, że jest to i PE i N, czyli PEN. Jak PEN idzie odwrotnie, żyłą żółto-zieloną, to końcówka niebieska. Albo, jak na przykład żyła PE ma kolor biały (!), co jest w mieszkaniu mojej kobity na przykład, to warto jej końcówki poznaczać odpowiednio w każdej puszce. Mi akurat tego nie chce się robić, ale ktoś się może pomylić z tym i mogą być jajca.
Witam Panie Jacku. W kamienicy na klatce schodowej posiadam osobny licznik na siłę. Jest to stara instalacja 4 żylowa(nie używana od lat)o przekroju zyl 2,5mm2. Zyly miedziane. Przewod prowadzi do mojej piwnicy. Zabezpieczenia instalacji to C20 przed licznikiem i 16A topik. Chcialbym puścić przewod dalej do garazu. Łącznie od licznika bedzie to ok 25-30 metrow. W garażu chciałbym zamontować rozdzielnice z gniazdem na 400V i 2-3 gniazda na 230V. Sila ma być na wszelki wypadek(może się kiedyś przydac), korzystać będę głównie z gniazd 230V. Maksymalne obciazenie to będzie 7 kVA, kiedy będę korzystał ze spawarki inwertorowej Tig o takiej wlasnie mocy maksymalnej. I pytanie: Czy musze robić uziom? Czy muszę modernizować siec na TNCS? Czy kable o takim przekroju i zabezpieczenia wytrzymają obciążenie? Chcialbym zeby siec była bezpieczna dla mnie i urządzeń, ale zalezy mi na stosunkowo małych kosztach związanych z modernizacją.Pozdrawiam
Przewód PEN tak w zasadzie jest przewodem neutralnym N, ale, odkąd wymyślono wymóg stosowania w instalacjach trzeciego przewodu, ochronnego PE, dostawcy energii elektrycznej, by nie ponosić żadnych kosztów, a tą "ochronę" odbiorcom zapewnić, zaczęli go od niedawna nazywać PEN zamiast N. W ten sposób, jedynie zmieniając nazwę tego przewodu na papierze, zapewnili odbiorcom "ochronę" przeciwporażeniową nic poza tym kruczkiem papierowo-prawnym nie robiąc. I taka jest jego różnica, w nazwie. W praktyce zaś ma to jedynie znaczenie, czy ów przewód neutralny jest chociaż co pewien czas uziemiany, co zapewnia mu w jakimś tam stopniu, także funkcję ochronną, prócz roboczej. Zaś jeśli nie jest, co jest spotykane w starszych sieciach nn, jest on przewodem neutralnym tak jak nim był, ale nie może pełnić funkcji ochronnej z racji swego zbyt dużego oporu, tym większego, im jest dłuższy, licząc od jego uziemienia przy stacji transformatorowej do punktu odbiorcy. A kto wie, dla czego kiedyś przewodu N w sieci nie uziemiano, a do tego, w rozdzielnicach istniały dwa bezpieczniki, jeśli to była instalacja jednofazowa, albo trzy, jeśli trójfazowa? Kto wie? Odpowiedź jest prosta.
Jaka?
Bo złomiarze kradli stal z uziemień?
Posiadam w domu układ sieciowy tn-c, z bezpiecznika c16 wyprowadzony jest przewód siłowy(4 żyłowy) do innego pomieszczenia w którym potrzebuje wykonać małą rozdzielnie na kuchnie w której instalacja elektryczna będzie wykonana odpowiednio 3 i 5 żyłowa. Czy mogę rozdzielić przewód PEN w takowej rozdzielni ?
Dziekuję za klarowne wyjaśnienie kwestii podziału PEN na PE i N.
dobra robota
Szacunek za wiedzę. Co zmienić? Tylko tło, przed którym Pan występuje ;)
Na zagadke rysunkowa odpowiedzialem, wiec moze nie jest ze mna tak zle :) Pozdrawiam jak zawsze
Nam też się udało.
witam czy jesli mam przewód 5x6mm położony 2 razy a drugi nie jest obecnie używany czy można aby osiągnąć min 10mm2 pe można podłączyć kabel pe aby zwiększyć pe do 12mm2?
Pytanie za stówkę. Linia zasilająca biegnąca ziemią za słupa do przyłącza to kabel cztero żyłowy. W przyłączu, umieszczonym w ogrodzeniu mam podział PEN wykonany przez rejon energetyczny. Mam ziemną WLZ 5x10mm2, o długości 20mb. Instalacja w moim domu to TN-S, czy TN-C-S? Jestem raczej za tą pierwszą opcją. i czy muszę wykonać uziom swojej domowej instalacji?
Często słyszę o 10mm² PEN, a zasilający mieszkanie mam 3x6mm².
Dobry kanal
Dzień dobry, panie Jacku!
Teraz zastanawiam się nad tym gdzie dokładnie ma być zrobiony podział żyły "PEN" na dwie osobnych - "PE" i "N". Chodzi o rozdzielnice wewnątrz budynku, do której jest wprowadzony od ulicy 4-zyłowy WLZ (L1, L2, L3, PEN).
Nie wiem jaka z wersji jest prawidłowa.
1. Przed licznikiem.
2. Po liczniku.
Czyli przez licznik ma przechodzić żyła "PEN" czy same tylko "N" po podziału?
Co pan na to?
Pozdrawiam, Bohdan Kuzmin!
Za licznikiem
Co jest potrzebne do zadziałania różnicówki - chodzi mi o zakres minimalny, a nie pełne podłączenie w układzie (zastrzegam, że pytanie jest podchwytliwe) ?
Witam.
Mam pytanie, jaki ogranicznik przepięć zastosować w sieci TN-C-S.
Pozdrawiam
mój setny lajk, panie Jacku :D
Wszystko jasno i na temat. Mam pytanie .wymieniana instalacja w całym domu nowy wlz 5×10 podział PEN w złączu kablowym. Od domu z rozdzielni były i będą podłączone garaże .od domu do garaży 4×10 .TNC. I tak zostanie . Jak prawidłowo powinien być podłączony w rozdzielni kabel który idzie do garaży ??? Chodzi mi o PEN . Różne opinie słyszałem . Pod listę N lub PE .albo ze się nie da tak zrobić.
Tu już nie damy rady TN-C zrobić chyba że rozdział przewodu PEN zostałby przeniesiony do RG. W tej sytuacji przewód podłączamy pod N i garaż to wyspa TT. Albo zmieniamy lokalizację podziału PEN
Oglądam od kilku dni, super materiały, dużo się nauczyłem.
Co mogły Pan zmienić? Zaopatrzyć się w mikrofon krawatowy, z pewnością poprawiło by to jakość dźwięku.
Pozdrawiam
popieram mikrofon na koszuli załatwił by sprawę różnej głośności dźwięku ze względu na oddalanie się od mikrofonu bądź tez odwracanie głowy. czasem słychać pana ciszej w jednym filmiku. Nie mówię tu o przypadkach gdy jest kilka wycinków video
Po twojej prawej stronie kabel jest podłączony do gniazdka i leci pionowo w dół. To niebezpieczne, elektrony spadając nabierają rozpędu i jest ogromne nadpęcie na końcu takowego kabla.
Oczywiście żart
A jak zrobić podział Pen w bloku mieszkalnym
Na klatce jest instalacja dwużyłowa w mieszkaniu mam nową instalację trzyżyłową czy można zastosować różnicówke
Bardzo prosto. Łączysz swoje przewody PE i N w rozdzielnicy z PEN-em z WLZ-ta i masz załatwione. O Ile PEN jest PEN-em. Bo jak WLZ ma przekrój poprzeczny poniżej 10 mm^2 (miedź), to już masz "PEN" a nie PEN. Ale działać będzie, spokojnie.
Czytam, szukam, oglądam i nawet tutaj nie do końca się dowiedziałem. Mam w bloku z WLZ przewód 2.5Al ! Wątpliwe jest to rozdzielać na PE N i stosować RCD, ostatecznie instalacja w mieszkaniu jest 3 żyłowa i tylko nadmiarowo prądowe bez RCD. Ile pytań tyle zdań co Pan o tym myśli?
A WLZ dwu czy trzyprzewodowy?
@@JacekH07elektryk Dwa przewody
29.00 nie do końca zrozumiane który przewod należy odgałęzic,i parę sekund później nie rozumiem w jakiej sieci to ma być. Mogłabym prosić o wytłumaczenie:)
Witam i o coś zapytam. Czy uszkodzenie odbiorników spowodowane asymetrią napięć dotyczy tylko układów trójfazowych czy układów z jedną fazą też?
Sorry, małe proste pytanko. Jak zapewnić ochronę przeciwporażeniową dla sieci TN-C
Witam,
Zaintrygowała mnie jedna rzecz. Chodzi o RCD w układzie TN-C. W 30:20minucie mówi Pan że należy usunąć mostki w gniazdku między N i PE i lepiej zastosować RCD. Jak to się ma to tego filmiku: ua-cam.com/video/0W1TV_zxdL4/v-deo.html
Rozumiem że jeśli chodzi o ochronę przeciwporażeniową to RCD to "lepsze zło" ale normy dośc jednoznacznie traktuję tą kwestię. Poza tym przewodu PEN nie wolno przerywać. Bardzo proszę o odpowiedź jak to wygląda w praktyce
Mieszkając w Busie (mając instalację sieciową) trzeba tam coś uziemiać/penować?
Czyli masz instalacje 230V jednofazową z falownika zasilanego akumulatorem czy podłączasz się gdzieś do gniazda sieciowego?
Mowisz ze mostek ma byc srednicy PEN z sieci. Wiec jak to zrobic jesli z sieci przychodzi 120mm2 Al ? Dalej do szyny a do gniazdek czy to N czy PE po rozdzieleniu ida juz tylko max 10mm2 Cu.
podział PEN na szynie jest. Wszystko zależy od sytuacji
Witaj Jacku ! świetnie zagadnienia elektryki tłumaczysz, dlatego mam do Ciebie pytanie bo na podstawie Twoich wyjaśnień uważam że u mnie w zasilaniu altany elektrycy z uprawnieniami dali plamę w podziale PEN na PE i N. Zasilanie mam w układzie TN-C. Od Rozdzielnicy Tauronu ZK instalację wykonywał uprawniony elektryk i dał na zasilanie altany kabel dwużyłowy w ziemi. 2x 4mm. Plany się zmieniły i altanę trzeba było przenieść o 10 m.b.dalej. Drugi elektryk (pierwszego się nie mogłem doprosić) dodał 12m.b. kabla 3x4mm skrzynkę kontaktową zk i tam w tej skrzynce połączył przewody niebieski N z żółtozielonym PE. Mam wątpliwość czy wykonał to zgodnie ze sztuką elektryka. A więc pytanie brzmi, gdzie powinien być podział PEN na PE i N w skrzynce ZK połączeń kabli czy w rozdzielnicy w altanie ? A może powinien dodać brakujący trzeci przewód między ZK Tauronu a skrzynką kontaktową na działce.Pozdrawiam i życzę owocnej pracy w oświeceniu i krzewieniu wiedzy energetycznej.
dziękuję. Nie jest to zgodne ze sztuką bo PEN musi mieć przekrój minumum 10mm2 Cu lub 16mm2 Al. Gdyby od razu był PE i N to co innego
@@JacekH07elektryk Dziękuję Jacku ! Jestem nie nasycony odpowiedzą, czyli czeka mnie wymiana całego kabla zasilającego od ZK le-1P Tauron do altany ? (obciążena w Altanie max.10 A. A może zostawić jak jest tylko uziemić PE ale gdzie w skrzynce łączenia ZK z dwu na trzy żyły kabla czy z rozdzielnicy altany. Zapomniałem dodać że w rozdzielnicy w altanie mam zainstalowaną "różnicówkę" RCD. Pozdrawiam !
Widzisz, normy normami, a elektrycy robią po swojemu. Kiedyś po prostu robiło się na mniejszych przekrojach i działało. No i zrobili ci nie według normy, a tak żeby działało.
Wyglada na to, że sam rozdział pen-a w skrzynce jest ok.
Dziękuje za ciekawy materiał, mam pytanie, jeśli chcielibyśmy zabezpieczyć teraz układ rodzielnony z TNC na TNCS to jakie dajemy ograniczniki przepięć 3 czy 4 polowe? Chodzi mi o to czy SPD dajemy za rozdziałem (4 polowe na każdą fazę i n) czy przed (tylko na fazę) ?
Dziękuję i pozdrawiam 😀
4+0 za podziałem
Albo 3polowy przed podzialem
@@JacekH07elektryk spotkałem się z 3 polowym SPD zaraz za rozdziałem
@@mateuszpiatkowski4077 ponieważ ogranicznik przepięć jest montowany równolegle, a nie szeregowo to podłączenie tuż za jest można traktować jak by było przed.
@@jakubstepien7257 Tu nie chodzi o sposób podłączenia, a skuteczność działania ochronnika. Żeby mieć na prawdę porządną ochronę SPD, to trzeba by montować je co 10 metrów i to na każdym przewodzie. A spróbuj podłączyć ochronnik szeregowo i sprawdź, co się stanie. Wiesz, co? Dla napięcia 230V taki ogranicznik będzie stanowił przerwę w obwodzie. Jakbyś dał go szeregowo na żyłę PEN, to jest kryminał.
Grafika z 14:30 , czy jeżeli dojdzie do uszkodzenia punktu rozdziału przewodu PEN (powstanie przerwa) to nie będzie przypadkiem tak, że prąd zasilający odbiornik po stornie starych obwodów "popłynie" przez przewód PE nowych obwodów do ziemi, jednocześnie zamykając obwód ?
Zakładając że przewód PE po stronie nowych obwodów będzie uziemiony, np: połączenie z instalacją hydrauliczną, gazową, wentylacją itd.
Czyli rozumiem że jeżeli podział pen na tncs na słupie energetycznym za zegarem jest możliwy wprowadzając przewód pen do złączki żółtej i wyprowadzając dwa przewody tj Pen i Pe dodatkowo uziemiając czyli np bednarka koło słupa czyli łącznie trzy przewody ,plus osobno sobie idą przewody fazowe. Hmn tak to rozumieć .?
A jaką ja mam instalację? Przyłącze do domu wykonane ponad 20lat temu.Od słupa z ulicy biegnie linia napowietrzna podłączona do mojego domu. Wewnątrz domu mam 4 przewody typu drut miedziane około 4mm2 podłączone przed licznikiem. Czy to jest sieć TN-C? Skoro w sieci takiej jest L1+L2+L3+PEN i PEN ma być minimum 10mm2. Przecież to nie jest zgodne z normą. Czy mogę żądać od zakładu energetycznego wymiany linii na zgodną z normą?
normalnie masz "tnc" a te dzisiejsze standardy to kosmos a zaklad niczego nie wymieni bo to twoja instalacja zreszta nie widze sensu nic wymieniac bo jezeli masz standardowe przedlicznikowe 25A to nie ma sensu nic zmieniac bo 4mm to swiat i z jakieko powodu mialo by sie przepalic ? rownie dobrze te 10mm moze poluzowac na styku
Witam czy w pierwszej opcji z zugiem przewód N może iść bezpośrednio do RCD o przekroju 6mm2 czy musi być 10mm2 ?
Jak dasz przewód o przekroju mniejszym, niż 10 mm^2 (miedź) to już tracisz przewód PEN a robisz sobie "PEN". Bo mądre ludzie wymyślili, że dla miedzi jego przekrój musi być co najmniej 10 mm^2 albo minimum 16 mm^2 dla aluminium. Ale jak dasz 6 mm^2 czy też 4 mm^2, to spokojnie, będzie toto działać tak samo, tylko nie będzie się 'mieścić' w teorii, którą sobie elektrykowie wydumali parę lat temu. U mnie, na przykład, piony WLZ w całym bloku zrobiono od nowa w 2016 roku, przewodem 4 mm^2. A w kwitach jak byk stoi, że WLZ-ty są w układzie TN-C, wszystkie pomiary wyszły dobrze, projekty, wykonanie, odbiory, itd.. pieczątki, podpisy, wszystko jest aż strach. A jest jak jest. I działa, bo musi i działać będzie, pomimo tego, że PEN ma ledwie 40% przekroju określanego jako minimalny w przepisach. Razem z WLZ-tem, dali też żyłę PE, która wykazuje bardzo oryginalny stan uziemienia, robiłem w zeszłym roku banalny pomiar skromniutkim obciążeniem 2W między L a PE a spadek napięcia wyszedł mi przy pomiarze z 230V do 155V. Co to oznacza, to pewnie parę osób będzie tu wiedziało. Jest, ogólnie rzecz biorąc, wesolutko. Ale działa wszystko jak trzeba i będzie działać.
Cześć. Mieszkam już w starszym domu, w którym w garażu nie ma w żadnym gniazdku bolca, czyli kabla PE jak dobrze rozumiem. Kupiłem 2 tygodnie temu Tesle i ładowarka do samochodu wyrzuciła mi błąd, złe uziemienie, domyśliłem się, że chodzi o brak bolca więc założyłem gniazdko z bolcem i zrobiłem po prostu w gniazdku mostek między bolcem a N. Niestety nic to nie dało.
Wymyśliłem więc, że uziemie osobno kabel PE za pomocą rury z wodą która przechodzi obok. Przyczepiłem kabel PE na odcinku około 3-4cm do rury z wodą, z której wcześniej zdjalem izolację. Takie rozwiązanie pomogło i ładowarka zaczęła ładować. Aktualnie ładuje auto z gniazda siłowego, które jest uziemione tak samo jak opisałem powyżej. Przewody które zastosowałem to 1.5mm2. a prąd który płynie tymi przewodami aktualnie to maksymalnie 10A, przy czym możliwe, że będzie w przyszłości zwiększony do 12-13A, natomiast nie więcej jak 16A.
Czy takie rozwiązanie jest ok, czy grozi to czymś w jakiś sposób? Mogę to zostawić tak jak jest, czy powinienem coś zmienić?
zabijesz hydraulika, albo siebie
Mam pytanie czy dobrze podłączyłem rożnicówkę. Do mieszkania wchodzi faza i PEN, 4 mm2. Faza podłączona bezpośrednio do różnicówki Legrand ( po lewej stronie), PEN był za krótki do szyny więc przedłużyłem go linką 6mm2 i podłączyłem do szyny, z tej szyny idzie przewód 6mm2 do rożnicówki ( niebieski) z tej samej szyny idzie przewód( żółto zielony) 6mm do toalety i podłączony do rur stalowych ciepłej i zimnej. Reszta żółto zielonych podłączona do tej szyny.
I teraz drugie pytanie czy po zwarciu przewodu niebieskiego z zielono- żółtym w gniazdku, rożnicówkę powinna zadziałać?? Czy nie będzie reagować dopóki nie dojdzie do połączenia z fazą. Proszę o odpowiedzi na te pytania.
nie podłączaj do rur stalowych ciepłej i zimnej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Szanowny Panie,
Mam licznik w skrzynce przed domem, zabezpieczenie przedlicznikowe 3x25A i kabel od licznika do rozdzielni w domu 4x6mm.
Chcę wymienić kabel od licznika do domu wiec muszę zastosować kabel 5x10mm (zgodnie z normą) ale w którym miejscu połączyć ze sobą żyły PE i N? Od razu przy liczniku?
Czy przy liczniku podłączyć tylko N (żyłe PE zostawić wolną), a w rozdzielni zrobić rozdział PEN (z żyły N)?
bezsensowna wymiana przy takim przedlicznikowym
12:30 czy po stronie "starych obwodów" nie powinno być oznaczenia L1 i PE (jest PEN)?
Albo, czy PEN "starych obwodów" nie powinien być podpięty do żyły oznaczonej na dole jako PEN?
Będę musiał zobaczyć
Teoria teorią, praktyka praktyką. U mnie w bloku w 2016 roku poprzenoszono liczniki z mieszkań na parter. I zrobiono nowe WLZ-ty. Przewodem 5x4 mm^2. Tak więc, zgodnie z 'normami' WLZ-ty PEN-a nie mają, a jedynie N. Bo ma przekrój poprzeczny zaledwie 40% minimalnego PEN-a dla miedzi. W "papierach" stoi, jak byk, że WLZ-ty są w układzie TN-C. A nie są, bo PEN ma zaledwie 4 mm^2. Wszystkie pięć klatek, jakieś 50 lokali plus sklepy. I gra melodia. Do tego żyła PE, którą doprowadzono do wszystkich mieszkań, w moim przypadku wykazuje wspaniały poziom "uziemienia", dając spadek napięcia z 230V do 155V przy obciążaniu pętli L-PE mikroobciążeniem rzędu 2W (niecałe 9 mA). Co to oznacza, to pewnie wielu się domyśli. I siłą rzeczy, bo skąd mam wziąć uziom własny na III piętrze tego prawie 60-letniego bloku (choć pomysł mam), musiałem tego "PEN-a" o przekroju ledwie 4 mm^2 potraktować jak prawdziwego PEN-a, by mieć ochronę PE w swojej instalacji w mieszkaniu. I działa toto, i działać będzie, bo musi działać. A jest - jak jest. I nikt nie krzyczy tam "Ku przestrodze!!!".
bo wiedzieli co robia a normy z tymi PEN-ami wiadomo jakie sa kosmiczne
Hej! Jeżeli przeszliśmy w TN-C-S ale część obwodów jest stara 2 żyłowa, niebieskie przewody podłączamy pod zacisk PE, dobrze zrozumiałem? Czym to grozi jeżeli wpiąłbym stare obwody pod szynę N? Rozumiem, że miejsce podziału PEN również w tym przypadku nie ma znaczenia czy w rozdzielnicy głównej?
Panie Jacku proszę o podpowiedz.
Zmieniłem częśc przewodów w mieszkaniu z TN-C na TN-CS. Na częsci przewodów jest zerowanie a na reszcie przewód ochrony PE. Montując RCD różnicówke i rozdzielając przewód PEN na PE i N to spowodowało wybijanie różnicówki. Wydaje mi się zę przewód PE na reszcie instalacji powinien być ucziemiony poza rozdzielnią poznieważ inaczej wybija/ zadziała układ różnicowo ochronny.
Proszę o poradę i dziękuje pozdrawiam.
Może to być związane z tym że pan podlaczyl RCD do obwodów gdzie są mostki lub gdzieś jest zamiana PE z N. Może być też niepoprawne podłączenie i stąd taka sytuacja.
@@JacekH07elektryk dziekuje za odpowiedz.
Tak własnie mysle ze są dwa rodzaje ochrony czyli zerowanie oraz osobny przewód PE przez co działa RCD.
Proszę mi powiedzieć czy jezeli nie mogę uziemić przewodu w mieszkaniu to czy moge podlączyc za zgodą wodociągów przewód ochronny do instalacji grzewczej i sanitarnej w celu wykonania uziemienia czy jest to zabronione ?
Pozdrawiam.
Mam pytanie. WLZ do mieszkania idzie 4mm2. Mostek dalej robimy 10mm2, czy wystarczy mniejszy? Zasilanie 1f-20A.
Przekrój mostka ma być minimum takiego przekroju, jak WLZ. Ale jak masz możliwość dać na przykład 6 mm^2 czy 10 mm^2, to nie będzie to błędem. Grunt tylko, żeby nie dać tego mostka przewodem na przykład 0,5 mm^2.
4mm
dobry materiał, ale mam pytanie. Jeżeli w ZK jest zrobiony PEN(yky 5x10) potem idziemy przez złącze pomiarowe następnie do RG dochodzimy 5 żyłami a PE uziemiamy z GSU(linka min.16mm2) będzie to poprawne rozwiązanie? Czyli nie robimy rozdziału PEN w rozdzielnicy tylko idziemy pięcioma żyłami do RG.
ale trzeba wiedzieć czy ta piąta żyła jest już podłączona czy nie. Bo jak podział PEN został wykonany w ZK to już nie mamy możliwości po raz kolejny rozdzielać PEN
@@JacekH07elektryk PE+N w ZK jest razem czyli PEN i od tego momentu idziemy do RG przez złącze pomiarowe. I w samej rozdzielnicy mamy już 5 żył niezależnych a PE dodatkowo łącze z bednarką. I to jest poprawne? Czyli nie łącze PE z N w RG
Kabel zasilający dom jednorodzinny(parterówka 100m2), jaki najczęściej stosowany jest przekrój(miedź) i moc przyłączeniowa?
Zależy co w domu ma być.
Wszystko zależy od tego co będziesz miał, czy kuchenke indukcyjną czy bez, jak podgrzewana woda czy z centralnego czy np. grzałką czy często bedziesz używał narzędzi elektrycznych i czy pompa ciepła będzie lub klima. To wszystko zależy, może być moc 5 kW a może 15 kW i wtedy różnice w przewodzie to od 4mm2 do większych przekrojów. Doradzenie w przypadku jak podałeś czyli tylko powierzchnia domu to jak wróżenie z fusów. Jednak jak będzie to "bardzo typowy" domek o nie dużym użyciu prądów i odbiorników to miedź i 4mm2, ale to tylko poglądowo, w dużych mocach przyłączeniowych można aluminium stosować z powodów ekonomicznych.
minimum to 10 mm2, ale ważna jest długość przewodu i moc przyłączeniowa
Przekrój poprzeczny przewodu zależy od przydziału mocy, jaką masz.
Mam pytanie. Jeśli podzielę PEN na N i PE i zastosuje RCD w instalacji. Nie jestem zwolennikiem RCd dla oświetlenia np.lED i skąd wziąć N dla obwodów oświetleniowych bez RCD po podziale PEN czy z przed rozdziału?
Po podziale.
@@JacekH07elektryk dziękuję Bardzo i według Pana schematu po podziale dla starej instalacji bez RCD przewód PE jest przewodem PEN.
Sieć TT występuje coraz rzadziej ponieważ Z.E. przy modernizacji zamieniają ją na TN-C .
15:53 - termin "doziemić", doziemienie - zarezerwowany jest dla przypadku, gdy w sieci zasilającej przewód fazowy ulega uszkodzeniu i uzyskuje kontakt z ziemią. pl.wikipedia.org/wiki/Doziemienie
Większość elektrykw uważa, tych których znam oraz z innym filmow uważa że przewód pen należy podzielić w RG a nie w zk a nawet twierdzi że to bardzo zły pomysł by dzielić Pen w zk.
I dobrze, że tak uważają.
Nie sądzisz, że lepiej aby instalacje wykonywali wyuczeni/wykształceni elektrycy, a nie "nauczeni" na Twoich filmach. Mając powyższe na uwadze, robisz złą robotę tymi filmami, bo amatorzy bez doświadczenia i tak to pokręcą. Ale z drugiej strony Twoimi filmami wspomagasz i uzupełniasz wiedzę zawodowych elektryków, którzy nie przykładali się do nauki. Dobra robota, tylko proszę podkreślaj na każdym kroku, że instalacje elektryczne powinni wykonywać uprawnieni elektrycy. Amatorom wydaje się, że to takie proste i kilku - godzinny kurs wystarczy ( o "polityce SEP szkoda gadać - to kryminał powinien być"). Pozdrawiam.
Witam Panie Jacku a jaki przekrój mostka jeśli zasilanie dochodzi starym kablem yaky 4x10
Przynajmniej taki jak przewodu PEN
Mogę jakoś podesłać zdjęcie schematu jak u siebie chcę podzielić przewód PEN? Chcę się upewnić że jest ok..
Czy dawać RCD na oświetlenie?
Witam. Ten film gdziec mi umknal.
Czy mozesz powiedziec czy w sieci tn-c a po rozdziale PEN moge spokojnie zastosowax ten igranicznik?? "DEHNshield DSH TNS 255 l, 941 400,12.5kA"
Jak tak to moze zrobil bys krotkie wideo opisujace jego zastosowanie w sieci TN-c.
Dzieki
Po rozdziale PEN dajemy do tn-s
Czy obwody światła w domu podłączać pod różnicowe
Owszem. Chyba że jest to oświetlenie bezpieczeństwa
😀😀😀✔POzdrawiam serdecznie😀😀✔
Mógłby pan zmienić jedną rzecz: kupić mikrofon zewnętrzny (wystarczy naubraniowa "pchełka") a dźwięk w filmach zrobi się o 100% lepszy: słowa bardziej czytelne i łatwiej zrozumiałe.
Panie Jacku, jak mam siec TN-C do licznika ,ale w domu tylko 2 przewody, to moge zrobic mostek w gniazdku z PEN do ochrony czyli bolca?
Jeśli masz instalację dwużyłową i masz pewność, że jest to TN-C to musisz porobić w gniazdach mostki między PEN-em a bolcem PE.
Mr oprawca oczywiście niedokładność odpowiedzi.
Jeśli jest to TN-C to PEN na bolec (uziemienie) a dopiero później mostek na N czyli prawą dziurkę
Dzieki panowie
@@sawomirjuszczak7601 No musisz zrobić mostek miedzy PEN-em a bolcem PE. Często tak bywa, że nie da się przełożyć PEN-a na bolec, bo przewód jest za krótki. Wtedy, po prostu, robisz krótki mostek od przyłącza PEN w gniazdku do bolca PE. I bez obaw, nic się tam nie upali, byle zastosować przewód o przekroju przewodu zasilającego i dobrze wszystko skręcić. Nigdy nie spotkałem się z tym, czym tu często straszą, czyli "upaleniem" przewodu PEN w gnieździe. On się może co najwyżej podwędzić, gdy gniazdo było zakładane jeszcze za Gierka, czy innego Bieruta i już złącza nie trzymają i są luźne. Ale to będzie zazwyczaj, gdy instalacja jest wykonana z aluminium a nikt tego nigdy nie sprawdzał i nie dokręcał złącz. To samo w puszkach rozdzielczych. Ja u siebie, gdy na przełomie 2018/19 likwidowałem TN-C w aluminium i robiłem miedź, to w puszkach rozdzielczych wszystkie złącza, wykonane jeszcze na porcelitowych pierścieniach, były luźne, a końcówki przewodów tylko w jednym przypadku były podwędzone, ale nic tam się nie "upaliło". A upaliło się po ledwie 2 m-cach, gdy kolega "elektryk", oczywiście "uprawniony", wymienił mi taki jeden pierścień i zastosował znane złączki W, co zresztą było powodem zrobienia przeze mnie w domu całej instalacji od nowa, ale już, całe szczęście, samemu. I jest wreszcie dobrze. Choć pion WLZ ma przekrój ledwie 4 mm^2 a żyła PE jest "uziemiona" w bardzo ciekawy sposób, dający spadki napięć z 230 do 155V przy mikroobciążeniu rzędu 2W.
Na rozdział PEN-a w złączu kablowym nigdy w ZK zgody nie dostanie się. Z bardzo prostej przyczyny. ZK nie chce brać na siebie ewentualnych konsekwencji prawnych, a zwłaszcza kryminalnych, gdy coś nie tak jest z instalacją w obiekcie, który zasila. Ich to nie obchodzi. Doprowadzają do złącza kablowego układ TN-C, a co z nim dalej zrobi odbiorca, to ich guziczek obchodzi. W ten sposób zabezpieczają się przed ewentualną odpowiedzialnością. Dla tego PEN rozwidla się dopiero w złączu głównym budynku albo w rozdzielnicach, bo i administrator obiektu kieruje się tą samą postawą, doprowadza do odbiorców/mieszkań sieć TN-C, a kto co z tym u siebie porobi, to ich również guziczek obchodzi. Tyle.
Okazuje się, że PE więcej w instalacji niż żył fazowych. Co rok to nowe wymyślania i teorie. Kiedyś były dwie żyły, dołożono trzecią. I wtedy zaczęło się to wariactwo, którego końca do dziś nie widać.
@@lukiszyszka wymyslaja i wymyslaja normalnie smiech na sali
Jacku. Jak możesz i masz możliwość i w ogóle spotkałeś się już z instalacją od samego transformatora w układzie TN-S to mógłbyś pokazać jakieś zdjęcie lub zrobić jakiś filmik. Ja Jeszcze nie spotkałem się z czystą instalacja TN-S od samego trafo a chętnie bym zobaczył. Pozdrawiam.
U mnie TT w większości a teraz nigdzie nie chodzę z wiadomego powodu.
@@JacekH07elektryk ok rozumie Jacku,ale jak byś kiedyś miał taką możliwość to było by fajnie jak byś pokazał.
@Main Switch TN-S spotyka się bardzo rzadko, praktycznie tylko wtedy, gdy jakiś obiekt ma własne trafo na podwórku i instalacja nn od niego jest krótka i opłaca się puścić PE od niego samego. Jakaś mała fabryczka, itd..
Ja z TN-S spotkałem się tylko gdy używany jest zbrojony kabel ziemny. Jak kolega wyżej napisał. Oplot to przewód PN.
@@jakubstepien7257 Nie ma znaczenia, czy PE stanowi oplot kabla, czy jedną z jego żył. TN-S jest tylko wtedy, gdy PE zaczyna się już przy transformatorze sn/nn. Jeśli z trafa wychodzą tylko przewody fazowe i PEN, to nie ma tam TN-Sa a TN-C. I tak będzie w sieci krajowej w 100% przypadków. Tylko indywidualni odbiorcy, posiadający własne trafo oraz nierozległą sieć nn, mogą sobie pozwolić na układ TN-S. Tak może być w przypadku jakiejś małej fabryczki, tudzież dużego budynku mieszkalnego, tam też może być nawet zespół prądotwórczy, włączany automatycznie po zaniku zasilania z sieci. Zaś w sieci krajowej masz zazwyczaj TN-C, czyli z PEN-em, który pełni dwie role, przewodu neutralnego i ochronnego, albo T-T, zazwyczaj w starych sieciach, gdzie przewodu N nie uziemiano przy każdym słupie. Gdyby ktoś to porobił, to sieć stanie się TN-C. Jeśli zaś jest T-T, to w obiekcie musisz mieć własne, porządne uziemienie, którego nie wolno mostkować z przewodem N idącym od zasilania.
21:50 Jaka może być maksymalne długość przewodu łączącego GSW z RG i jaki przekrój ?
Im większa odległość miedzy nimi, tym większy opór właściwy przewodnika, który je łączy.
Od SPD do SW max 50cm minimalny przekrój 16mm2. Jeśli ma tym przewodem plynac cześć prądu piorunowego to nie mniej jak 16mm2
Panie Jacku, jezeli nie moge uziemic punktu rozdzialu PEN, poniewaz nie mam tam dostepu, wiem ze jest rozdzielony, czu moge samą szyne PE uziemic w do.owej rozdzielni?
Nigdy dodatkowe uziemienie PE nie zaszkodzi, jeśli tylko masz dostęp do porządnego uziomu. Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale jest to nawet zalecane.
Panie Jacku przez przewód PE nie powinny płynąć prądy robocze. 13|37minuta
mam pytanie dotyczące sytuacji z 3:19. jeśli mamy instalacje w tn-c i ją zmieniamy na tn-s czy tez tn-c-s. jak zwal tak zwal. wiadomo o co chodzi. czy własnie tak jak na schemacie powinno się podłączać starą i nową cześć instalacji. autorowi schematu pewnie o to chodziło.
Jak na schemacie. Jak by była dwuprzewodowa bez mostków w gniazdkach to do L i N
Czy jak dochodzi do mnie do domu 5 żył to czy w mojej rozdzielnicy w domu muszę łączyć ochronny z neutralnym czy już nie
Raz rozdzielonego PEN nie wolno ponownie łączyć. Ale tu uwaga! może być tak że jedna żyła nie jest podłączona i trzeba to sprawdzić.
@@JacekH07elektryk dzięki wielkie w domu mam pen zlaczony z rurą od szpilki tak że myślę że to w razie czego wystarczy. Elektryk mi powiedzial ze lepiej jest wzmocnić zero stąd moje pytanie ale zostawię tak jak jest
Na rysunku "etapy przejścia... " jest błąd po prawej stronie pen powinien być podłączony do pen a nie do PE.. pozdr
No i nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Czemu w ukladzi sieci TN-C na rysunku w 30 min:29s po rozdziale ten układ nazywa się TN-S? Raczej powinno być TN-C-S. I właśnie dużo osób mówi na takie układy po rozdziale właśnie TN-S. A jak wiemy tns musi przyjść od transformatora żeby takim układem być
TN-S jest tylko wtedy, gdy PE wychodzi ze stacji trafo sn/nn. W kraju nie spotkasz takich sieci. Zazwyczaj jest to TN-C, albo jeśli jest stara, to T-T, gdzie przewód N nie jest na słupach uziemiany.
@@MrOprawca1978 nie, tnc-s to granica pomiedzy tnc a tns,
Warto poruszyć problematykę starych kamienic, wielkiej płyty itd. Gdzie podział wchodzi w grę w 99% na klatce schodowej na danym piętrze a jak tam to wygląda to już pan zapewne wie. Jakieś przykłady z praktyki ogarniania tego bałaganu. Bo pokazania tego to się każdy boi jak diabeł świeconej wody.
No tak. Ale i tam mogą być jaja, zwłaszcza, jak pion leci przewodem o przekroju poniżej 4 mm^2. Bo wtedy nawet jak zasilanie jest w układzie TN-C, to PEN-a już tam nie masz z racji zbyt małego przekroju poprzecznego żył. Ale i tak robi się z tego w mieszkaniach układ TN-C/S po rozwidleniu "PEN-a" w rozdzielnicy. Bo nie ma innego wyjścia by mieć w domu instalację trójżyłową, z PE, nawet, gdy PEN ma zbyt mały przekrój. I takie WLZ-ty będziesz miał nie tylko w starych kamienicach, ale nawet nowych domach, czy z wymienianym WLZ na nowe, co akurat ja mam u siebie, gdzie WLZ ma przekrój 4 mm^2, a w kwitach stoi, że mam "TN-C". A nie mam, bo PEN nie ma co najmniej 10 mm^2. I żaden Jacek ani inny Placek, "Ku przestrodze" nie wrzeszczy.
@@MrOprawca1978 to tylko glupkowate normy wg nich powinienes zrobic tt bo nie masz niby PEN-a a tak serio to masz normalnie ochrone nawet przy wlz-cie 2,5mm
Jest PEN tylko ma za mały przekrój. Ale to PEN.
Na rysunku z podziałem sieci nie masz Jacku uziemionego punktu rozdziału na N i PE. Wiem wiem nie ma wymogu uziemienia punktu rozdziału,ale dobrze jakby był.
Temu tak narysowalem specjalnie by nie powielać że tak musi być tylko że to opcja
Nie ma żadnego, ani prawnego, ani zawartego w "normach" obowiązku uziemiania punktu rozdziału PEN. Grunt tylko, żeby PEN PENem był. A z tym może być różnie, zwłaszcza jak zrobią ci WLZ-ta przewodem (miedzianym) o przekroju mniejszym, niż 10 mm^2 albo aluminiowym poniżej 16 mm^2. Co akurat ja mam w swoim przypadku, gdzie w 2016 roku WLZ-ty wykonano przewodem o przekroju 4 mm^2. Przy okazji, żyła PE z tego WLZ-ta wykazuje bardzo "ciekawy" stan "uziemienia", co już sprawdzałem, przy obciążaniu pętli L - PE mam już przy prądzie około 8 mA (2W), spadek napięcia na poziomie 155V. Zgroza. O dziwo, nikt nie krzyczy "Ku przestrodze!".
Szanowny Pani Jacku. Z zaciekawieniem oglądam Pańskie filmy, instruktarze, itd. Ale to co przekazał Pan w 30:18 min filmu niestety jest niedopuszczalne. Nie jestem jakimś autorytetem w dziedzinie elektryki i dlatego podeprę się tekstem Pana Edwarda Musiała, który publikuje bardzo mądre, rzeczowe i logiczne opracowania.
Polecam w tym temacie: www.edwardmusial.info/pliki/babel.pdf
Dzięki za fajne filmy.
Ja z tych opracowań korzystam w filmach też. Ale zobaczę o co chodzi bo może faktycznie jest coś nie tak.
@@JacekH07elektryk O tyle dziwne, że ma Pan nawet oddzielny film o RCD W TN-C: DLACZEGO NIE NALEŻY STOSOWAĆ?
ua-cam.com/video/0W1TV_zxdL4/v-deo.html
sorry za krytykę ale słucha się tego jak ministranta na ambonie który ma kijek w tyłku po gardło. Wg mnie 100x lepiej by się tego oglądało gdybyś nagrał "lekcję" "na żywo" i mówił do żywej osoby w która jest w kadrze lub nie (bez znaczenia) i ta osoba oczywiście może zadawać pytania itd.
Ogólnie wolę ministranta w jego rodzaju bo to jakaś kopalnia wiedzy za darmo niż Ty youtubowych gwiazdorów z wielkimi wyswietleniami
Żadnych uzgodnień z ZE, żadnych podziałów w złączu kablowym. Koniec!
tu jest kilka dobrych schematów apropo rozdziału PEN
ua-cam.com/video/ld6LVg3YpUg/v-deo.html
Poziom wiedzy fachowy, ale do zrozumienia dla ludzi spoza branży, jedyne co to pochyliłbym się nad montażem, lepiej się ogląda rozmowy/wyglądu bez cieć co kilka sekund bo są one mocno widoczne i wręcz denerwują.
W 30:19 możemy dać wyłącznik różnicowo-prądowy skoro dochodzi dwa przewody, a ta część to tnc?
Jak sobie PEN-a rozwidlisz na dwa przewody, PE i N, to różnicówkę dać już możesz. A jak masz samo TN-C, to nie, bo nie ma trzeciego przewodu, PE, który odprowadza ewentualne przebicia do PEN-a przed różnicówką. Ale jak się uprzesz, to zawsze możesz sobie zrobić wyspę T-T w instalacji TN-C, byle tylko mieć porządny uziom w gnieździe, które ma być chronione różnicówką. Ale wtedy trzeba pamiętać, że wymusi to zastosowanie bezpieczników o mniejszych wartościach, bo pętla zwarcia będzie miała wyższą impedancję z racji braku metalicznej pętli uziomu.
To nie jest część TN-C, bo TNC wymaga PENa 10mm2. Powodzenia w połączeniu 10mm2 do bolca uziemiającego w gnieździe 230V.
@@iPTRiMaper Dla czego 10 mm^2? U mnie w bloku zrobiono nowe WLZ-ty w 2016 roku przewodem 4 mm^2 a w papierach jak byk stoi, że są w TN-C, choć przekrój PEN-a to ledwie 40% minimalnego, nawet połowy nie ma. A TN-C jest - bo tak w papierkach napisali. I ja sobie z tego PEN-a zrobiłem w mieszkaniu układ TN-C/S, oczywiście pseudo TN-C/S, bo PEN ma ledwie 4 mm^2. Ale dla mojego przydziału mocy, a raczej niemocy, bo bezpiecznik przedlicznikowy mam D-16, to WLZ-ty nawet jakby przewodem 2,5 mm^2 zrobili, to i tak byłoby wszystko w porządku, choć PEN miałby wtedy 25% przekroju "przepisowego". I tak jest lepiej, bo wcześniej piony były w aluminium jak i też mieszkania i były z tym już pod koniec jaja, spadki napięć, rozety na klatkach się już zaczynały wędzić (bo nikomu nie przyszło do głowy, by to po pół wieku, budynek jest z 1963, przejść się ze śrubokrętem i toto podokręcać) i tak dalej. A teraz jest miedziucha, choć 4 mm^2, ale i tak jest lepiej, jak było. Za to są lepsze jaja z żyłą PE, którą podoprpwadzali do mieszkań, ale to już temat na inną opowieść, taką z prawdziwym dreszczykiem, zresztą.
@@MrOprawca1978 Chodzi mi o ten moment , kiedy autor mowi że lepiej zlikwidować mostek i zostawić w starym obwodzie dwa przewody bez pe pod roznicowkę? To ze jak rozdziele pen na dwa osobne i dam roznicowkę to wszystko jasne. Ale jak stara część budynku nie ma rozdziału z tej samej rozdzielnicy to z tego co autor mowi rozumiem, że zlikwidować mostki i pod roznicowkę zostawić gniazda z dwoma przewodami, l i n
Można dać różnicówkę w instalacji 2 żyłowej czyli bez PE, ale nie wybije ona w momencie pojawienia się napięcia na obudowie, bo nie ma upływu do PE, tylko w momencie dotknięcia przez nas obudowy. Różnicówkę powinna zadziałać poniżej 20ms jeżeli popłynie prąd większy niż wyzwalany różnicówkę czyli standardowo >30mA (można też zakupić 10mA). Innymi słowy zostaniemy porażeni prądem przez czas mniejszy niż 20ms. To lepiej niż się przykleić do np. pralki, bo nadpradowy nie zareaguje.
to wlasnie tam gdzie N to powinien byc PEN a nie tam gdzie PE
Trochę długie te odcinki. Może warto dzielić i wprowadzać cześć pierwszą i cześć drugą dla takiego obszernego materiału? Pewnie temat do przemyślenia.
Chodziło mi o to żeby widz miał wszystko w jednym miejscu pod ręką od razu.
Moim zdaniem dobrze by było dostać spis treści.
Reklam dojebałeś
Komu dedykujesz ten film ? ..zawodowcy To wiedzą a dla amatorom operowanie skrótami tnc tc pe... itp - bez wyjaśnienia ich znaczenia - kompletnie NIC nie mówi