Nieważne czy film ma 5 min. czy 15 to zawsze jest za krótki. Te materiały ogląda się z takim zaciekawieniem, że nawet nie wiem kiedy ten czas mija... żeby lekcje tak trwały...
W Wilnie byłam ponad 10 lat temu I jest to jedno z piękniejszych miejsc które odwiedziłam . Z pewnością tam wrócę. Dziękuję za przywołanie pięknych wspomnień.
Pan Gajda nawet dla ojczystego Wilnianina zdołał powiedzieć parę nieznanych faktów, pozdrowienia. Także bardzo przyjemnie widzieć tyle pozytywnych opinii, zawsze było ciekawie jak goście widzą moje miasto :-)
Ale to nie wystarczy ! Zachlysnelam sie, po pana filmikach, przepraszam pani tez ! Ta wiedza, tym zamilowaniem ! Przypomina mi pan, znanego historyka francuskiego, arystokrate, ktory tak pieknie opowiada o architekurze europejskiej ! Pan tez ma ten akcent historyka ! Podziw ! Pozdrawiam ! Pan Mickiewicz by sie zdziwil !
Szanowny Panie! Serdecznie dziękuję za materiał o Wilnie. Jest to jedno z tych miast, do którego tak chętnie się wraca... Mam nadzieję, że również Państwo powrócicie tam z kamerą. Chciałbym jedynie zauważyć, iż pierwotnie w miejscu Pogoni na Ostrej Bramie widniał Orzeł Biały. Podobnie zresztą jak łacińskie napisy zastąpiły po 1945 roku te polskie. Zgadzam się z Panem, że ulica Ostrobramska - zwieńczona kaplicą - stanowi swoistą przestrzeń sacrum, jakby nawę kościoła pod gołym niebem. Być może właśnie dlatego stara wileńska tradycja nakazywała mężczyznom pokonywanie tej trasy bez nakrycia głowy - tak jak w świątyni. Serdecznie pozdrawiam i gratuluję fantastycznego kanału na YT. Oglądam zawsze z ogromną przyjemnością.
Właśnie sprawdziłem rodzinną fotografie i ... przyznaję się do błędu. Orzeł był umieszczony powyżej bramy, tu gdzie dziś jest nisza z malowidłem (freskiem). Mea culpa!
Przepraszam, w moim orginalnym wpisie popelnilem blad. Powinno byc: Wiktor Zin, profesor architektury, artysta grafik,promotor kultury i historii. Wszystkim nam zapadl w pamieci prowadzac w polskiej tv program PIORKIEM I WEGLEM.Dla zainteresowanych- niektore z jego programow sa na You Tube. Serdecznie polecam!
Radosław Gajda wystarczy wpisać w Wikipedię swoboda panoramy i wyskakuje, że na Ukrainie jej nie ma, ale jest to tzw. martwe prawo. Wiele osób tam nagrywa i nic się nie dzieje. Na Ukrainie często z egzekwowaniem prawa jest słabo.
Bardzo , Bardzo Dziekuje Panu za Serce i Panska Pasje co widac w kazdym filmie . Jest Pan po prostu Genialny . Dziekuje za te klejnociki polskiej architektury poparte tak pieknymi wykladami . 22 kwietnia 2020 , NYC
Świetne! Właśnie widziałem Ostrą Bramę, która w języku litewskim nazywa się zupełnie inaczej - Litwini tłumaczyli mi, że po ichniemu to znaczy coś w stylu brama wschodzącego słońca (albo zachodzącego - już nie pamiętam). W ich języku brzmi to mniej więcej "osztrot", co po naszemu przetłumaczono fonetycznie - "ostra". A w sumie wprowadza w błąd. Zobaczenie tego miejsca po obejrzeniu Twojego video nabiera zupełnie innego wymiaru. Dzięki!
Jak zwykle doskonale. Jako uzupełnienie dodam, że Litwini pięknie dbają o te wszystkie zabytki i że Ostra Brama nie ma na szczęście koloru budyniowego - jak to w Polsce bywa, ale biało-błękitny, bo to są barwy Maryjne. Uczmy się!
7 років тому
Pięknie dbają bo usuwają wszelkie polskie napisy z zabytków i np Orła z Ostrej Bramy.
Oj, dziekuje za ten film , tam urodzila sie moja mama. o tej bramie slyszalam i widzialam na starych zdjeciach,a teraz dowiedzialam sie wiele ciekawych zeczy. Kresy byly i zawsze beda Polskie.
Bardzo dziękuję za informacje zawarte w filmie. Uzupełniłam tym swój materiał i plan zwiedzania. Za dwa tygodnie tam będę , więc juz nie mogę się doczekać , by zobaczyć to wszystko na własne oczy. A co do komentarzy na temat Lwowa to sprawa jest tak samo prosta jak wyjazd do Wilna. Trzeba się logistycznie i "zwiedzająco " przygotować i po prostu pojechać.Lwów jest moją ulubioną stolicą wschodu. Po niej tylko Skopje.
.. Deja,bet labai trūksta prie Šv. Katedros - labai puikaus, mūsų Didžiojo Kunigaikščio Gedimino - istorinės vertės paminklo... Kodėl, būdams tik - apie 50 m. nuo šio, Kunigaikščio Gedimino paminklo - pastatyto, jau mūsų laikais : šios laidos Autoriaus, net neužsiminė - apie tai ?... Lyg toks paminklas nestovėtu, tyliai pabrėždamas - Lietuvos, sostinės
...Istoriškai nepaneigiamą, ir teisingają - Vertę, ir dabartiniems - turizmo lankytojams : mūsų, laikais iš Lenkijos - draugiškai atvykusiems į Lietuvos sostinę ? O gal, tai paneigtų ir Lenkijos - diktatoriaus Pilsudskio : jau pasenusią XX amžiuje, rytų Lietuvos - su Sostine Vilniumi, atliktą 1920 metais : vien tik - politiškai melagingają okupaciją ? Gal aplenkė, labai - gerai matomą, Katedros aikštėje Vilniuje - Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino - didžiulį paminklą, kad tuo įrašu - nesupykdinti, būtent vyresnės kartos - Pilsudskio gerbėjų, išlikusių Lenkijoje ? Juo labiau, kad ir pačioje Lenkijoje - mūsų laikų Patriotai : jau viešai ir teisingai - pradėjo vertinti, pvz. ir tautiniame - savaitraštyje, "TYLKO POLSKA" /"VIEN LENKIJA"/, leidžiamame Varšuvoje : kenksmingąją - nuo pradžių, Lenkijai XX amžiuje, būtent to nevykusio - diktatoriaus Pilsudskio - užkariavimų politiką, pavadintą "Lenkija nuo jūros iki jūros" /"Polska od morza do morza"/, ir praktiškai - su prievarta taikomą, visoje Vidurio - Rytų Europoje. Pagarbiai Jums, savo politinę - nuomonę : draugiškai - pateikė lietuvis, GEDIMINAS ŽILINSKAS, NEW YORK
@@gediminaszilinskas1807 Gediminai Zilinskaite, nesuprantu, kodėl parašėte savo komentarą (nemoku lietuvių kalbos)? Ar šiame filme kažkas negerai? Manau, jūs manėte, kad lenkai į Vilnių atvyksta nedraugiškai? Ar teisingai suprantu, kad norite mūsų praeitį pakeisti lenkų ir lietuvių nenoru? Vienintelis dalykas, kuris trukdo lenkams lietuvius vadinti artimiausiais draugais, yra lietuvių priešiškumas. Niekas Lenkijoje neturi priešinimosi lietuviams. Nenurodysiu jūsų pateiktų istorinių argumentų, nes patys nenorime jais naudotis. Priešiškumas praeityje mus skaldė, bet gyvename šiandien. Mokykimės iš praeities ir pradėkime iš naujo. Norime atrasti ne tik Vilnių, ne tik Lietuvą, bet ir lietuvius, ir kokie yra lietuviai. Istoriniai argumentai būtų buvę aktualūs, jei ši istorija būtų tęsiama. Vilnius yra lietuvis, nėra nei Piłsudskio, nei Dzierżńskio, Lenkija, atkūrusi nepriklausomybę, nekovoja dėl savo šalies formos. Nežinau, ką lietuviai mano apie mūsų bendrą istoriją (ne šią priešišką istoriją), tačiau daugelį lenkų liūdina tai, kad tauta, su kuria turime ilgą ir išskirtinę istoriją, kad mūsų kaimynas mums lieka toks tolimas ir svetimas. Gediminai, ar galime būti draugais?
Wilno jest magicznym miastem. Szczególnie dla mnie, bo rodzina pochodzi z tamtych stron. Najbardziej dziwną rzeczą było to, że przyjechawszy pierwszy raz, poruszałem się jak po mieście, które znałem wcześniej, co w tych wszystkich wąskich uliczkach i krętych zaułkach rzeczą prostą nie jest. Zupełnie jakbym się tam urodził i mieszkał pół życia. Powala różnorodność architektury. To taki patchwork złożony z wszystkiego od gotyku po współczesność. Jeśli chodzi od "ducha historii" to Wilno może się spokojnie równać z Krakowem - tam w każdej niemal kamieniczce mieszkał ktoś zasłużony dla polskiej i litewskiej historii.
Jak zwykle dziękuję za interesujący odcinek. Miasto bardzo urokliwe, byłam w Wilnie przez tydzień, więc co nieco zwiedziłam. A może by tak Panie Radosławie filmik o architekturze drewnianej. Przecież mamy ogromne tradycje w budownictwie drewnianym, dwory, kościoły, chałupy, a bliżej chociażby podwarszawskie świdermajery. Wydaje mi się, że warto byłoby poruszyć ten trochę zapomniany temat, podobnie ma się rzecz z architekturą cmentarną. Serdecznie pozdrawiam.
Mojej babce musiałem przysiąc, że kiedyś pojadę do Wilna. I stało się w 1998 roku. Moje pierwsze wrażenie było z tych mistycznych - to było moje miasto! Mimo, że starówka jest ogromna, a uliczki kręte, nie miałem problemu z orientacją, jakbym się tu urodził i mieszkał w poprzednim życiu. A przecież byłem w tym mieście po raz pierwszy. Być może opowieści rodzinne i opisy z literatury wdrukowały mi w głowę plan Wilna? Drugie wrażenie - w porównaniu z Krakowem, Wilno ma mniej gotyku, za to więcej wszelkich innych stylów, i to nie tylko europejskich. Poza tym czułem się jakbym w ogóle nie wyjechał z kraju, tylko cofnął się w czasie o kilka wieków, do I Rzeczypospolitej. Najbardziej cieszyła mnie różnorodność języków i to niekoniecznie w miejscach typowo turystycznych. No i ten wileński akcent tamtejszych Polaków, którym jeszcze mój wuj nieświadomie się posługuje. Jeszcze wtedy było widać zaniedbania czasów sowieckich, ale dwa lata później było już znacznie lepiej. Przede wszystkim było czysto, bardziej czysto niż w tym samym czasie w Warszawie. Kiedyś obowiązkową wycieczką szkolną była wyprawa do Krakowa by pooddychać historią. Myślę, że bez wycieczki do Wilna nie da się w pełni zrozumieć całej złożoności polskiej przeszłości.
11:49 wkradł się mały błąd - dwukrotnie jest zdjęcie rynku poznańskiego zamiast wrocławskiego. Ale to taka uwaga czysto techniczna, film oczywiście doskonały - jak zawsze :)
przypadkowo idę jutro na Wawel☺ może to będzie przystawka przed jakąś wizytą w Wilnie ... niewiadomo... i oczywiście klasyczne doskonały odcinek i ja też na ten barok oczekuję
Renesans i barok- Dwa style najpiękniejsze! Jak za sprawą czarów, Kolejne, to zacniejsze. Niech klasycyzm się ukryje, Przyćmiony ich blaskiem Jest on jak straszne bestyje, Wśród tych styli trzaskiem! Nieważne, co to za miasto, Są te style-mnie olśniewa. Podziwiam je wnet, coraz to, Aż ledwo żyję ja-tak mniemam!
Starożytne te porządki: W Korynt, joński, czy dorycki, Po Rzymianach te pamiątki, Ja uwielbiam ze sił wszystkich, Jednak styl ten, neo-nowy, Z Rzymianami-nic wspólnego. Nada się on między krowy, Nic on niema wspaniałego! W większość jego rym się kładą Przydrogowe kamienice, Szczególnego nic nie mają Świadkowie "lampy za świécę"! A manieryzm, czy też barok Niczym złoto w rzeki mule, Pięknieją wnet z roku, na rok, Przykuwają wzroki czule; Niemal z razu, kto przejedzie Obok baroku cud-dzieła, Wzrok mu się zaraz rozgrzeje, Jego piękno, gdy opiewa! Ja przynajmniej, tak to miewam: Na widoki klasycyzmu-nic innego, tylko ziewam. Lecz gdy spojrzę na budynek,choć najmniejszy, lecz w baroku, Nie mogę powstrzymać zachwytu z jego uroku!
Gdy opowiadasz o architekturze tak żarliwie, to naprawdę dostaje się ciarek z tej ekscytacji, którą przekazujesz. A czy zrobicie jakieś odcinki z dużych europejskich metropolii? Rzym, Paryż itp. ? Np. właśnie wróciłam z Rzymu, przed wyjazdem obejrzałam chyba wszystkie filmy na YT by znaleźć jakieś niestandardowe ciekawostki historyczno-architektoniczne. Jechałam tam już trzeci raz i chciałam zobaczyć jakieś niesztampowe atrakcje. Trochę rzeczy znalazłam np. jak arco degli acetari, ale tak naprawdę mało jest filmów o architekturze Rzymu i Włoch w ogóle po polsku, takich bardziej szczegółowych. Wasz Film o Wenecji obejrzałam kilka razy z wywieszonym językiem :P
Byłam tam. Wiosna, 10 rano, słońce świeciło. Wrażenie było niesamowite.Jakby wszystko dookoła było w złocie skąpane, błyszczało.. Ludzie płakali na ten widok..
Gdy mówiliście o tej katedrze, która zmieniała style, to przyszła mi do głowy jedno pytanie - jaki TERAZ mamy styl architektoniczny na świecie? Z lekcji polskiego pamietam 2 "rodzaje" styli, ktore dominują naprzemiennie. Teraz mamy tę "klasyczną", czy "romantyczna" epokę (zarówno w architekturze jak i w innych dziedzinach)? Film jak zawsze najwyzszej klasy :)
Z Katedrą związane jest wiele innych historycznych ciekawostek np. Nigdy nie odprawiono tam Mszy Św w języku polskim. Niedługo jadę piąty raz. Pozdrawiam. :)
Jak tam byłam jakieś 18 lat temu, to normą było, że ludzie przechodząc przez bramę, odwracali się w kierunku obrazu Matki Bożej i robili znak krzyża. Niektórzy przechodnie nawet przyklękali.
Widzę, że tematy Wileńskie was interesują . Miałem możliwość wykonać kilkanaście filmów o Wilnie i Wileńszczyźnie . Wszystkie są na moim Koncie " Henryk Pisuk" na UA-cam . Proszę tam wejść i wybrać dla siebie najciekawsze . Miło mi będzie otrzymać potem maile z uwagami . Pozdrawiam serdecznie, Henryk Pisuk z Bielska-Białej .
Bardzo zaciekawil mnie ten watek o ksztalcie rynku. Sa jeszcze inne miasta w Europie, ktore maja rozne ksztalty sredniowecznego rynku. Z czego to wynika? Wiele miast dostalo prawa miejskie w 12,13tym wieku a maja ksztalt rynku przyblizony do kwadratu.....
Żeby zobaczyć o co chodzi z Ostrą Bramą nie trzeba jechać do Wilna bo w Skarżysku-Kamiennej mamy dokładne odwzorowanie Ostrej Bramy. Wiadomo klimat nie ten sam.
Jak można wypuścić coś takiego bez wspomnienia o Witoldzie i potem naszym polskim Wilnie z Wilnianinami Piłsudskim i Łupaszce Szędzielorzu Powinno się wspomnieć o polskim Wilnie
Z tego co pamietam to wielkie księstwo litewskie zniknęło po Uni lubelskiej przyjętej za czasów Zygmunta Augusta , wiec za Wazów termin ten już był nieaktualny .
Właśnie wczoraj wróciłem z Wilna ,niestety jest to jedna wielka ruina połączona z komunizmem , jest to tylko moje zdanie , jest dużo ślicznych świątyń ,ale 3/4 z nich popada w ruinę . Pozdrawiam Pana i czekam na Lwów :)
Nie bardzo dobre rozumiec polski, ale go do Odessy. Nashe miasto maje bigatu historiju i architecturni budowy. Jak do prykladu Odesskij operny teatr jaky jest 2-m najliepshej budowoj we swiatu. Hoca najkrashij variant byc we Odesse tolko lietom (+40-45°c). To we Odessi dobry klimat z cernym morzem. Sorry jaksco sho, ja nasprawdie nie rozumiec po polsku. Zapamiatal nie bagato slow i vse.
Niedziela 19. Stały punkt na UA-cam. A jakie jest pana zdanie do ostatniej afery z PKIN. Wg mnie nie potrzeba go burzyć. Po przebudowie mogło by być z niego niezłe art deco.
Nieważne czy film ma 5 min. czy 15 to zawsze jest za krótki. Te materiały ogląda się z takim zaciekawieniem, że nawet nie wiem kiedy ten czas mija... żeby lekcje tak trwały...
W Wilnie byłam ponad 10 lat temu I jest to jedno z piękniejszych miejsc które odwiedziłam . Z pewnością tam wrócę. Dziękuję za przywołanie pięknych wspomnień.
Pan Gajda nawet dla ojczystego Wilnianina zdołał powiedzieć parę nieznanych faktów, pozdrowienia. Także bardzo przyjemnie widzieć tyle pozytywnych opinii, zawsze było ciekawie jak goście widzą moje miasto :-)
Jak zawsze genialny odcinek. Z taką pasją opowiadasz o architekturze że aż chcę się jechać i zobaczyć te cuda na własne oczy.
"I to się nawet nazywa(...)" - wspaniałe! To jest istotnie wspaniałe, że takie drobiazgi zyskują swoje nazwy!
Architektura na niedobór nazw w ogóle nie może narzekać
Byłem w Wilnie już 2 razy, ale nabrałem chęci na wizytę numer 3. :D Dzięki Panie Radosławie :)
Panie Radosławie, snuje pan w tym filmie niesamowitą opowieść! Ma Pan niewątpliwie talent do opowiadania historii :)
Ale to nie wystarczy ! Zachlysnelam sie, po pana filmikach, przepraszam pani tez ! Ta wiedza, tym zamilowaniem ! Przypomina mi pan, znanego historyka francuskiego, arystokrate, ktory tak pieknie opowiada o architekurze europejskiej ! Pan tez ma ten akcent historyka ! Podziw ! Pozdrawiam ! Pan Mickiewicz by sie zdziwil !
Uwielbiam oglądać i słuchać w jak ciekawy i interesujący sposób Pan opowiada.
Ma Pan talent pokazywania i opowiadania.
Pasja, wiedza i jakość, jak zawsze - wielkie dzięki za kolejny super filmik!
Szanowny Panie!
Serdecznie dziękuję za materiał o Wilnie. Jest to jedno z tych miast, do którego tak chętnie się wraca... Mam nadzieję, że również Państwo powrócicie tam z kamerą.
Chciałbym jedynie zauważyć, iż pierwotnie w miejscu Pogoni na Ostrej Bramie widniał Orzeł Biały. Podobnie zresztą jak łacińskie napisy zastąpiły po 1945 roku te polskie. Zgadzam się z Panem, że ulica Ostrobramska - zwieńczona kaplicą - stanowi swoistą przestrzeń sacrum, jakby nawę kościoła pod gołym niebem. Być może właśnie dlatego stara wileńska tradycja nakazywała mężczyznom pokonywanie tej trasy bez nakrycia głowy - tak jak w świątyni.
Serdecznie pozdrawiam i gratuluję fantastycznego kanału na YT. Oglądam zawsze z ogromną przyjemnością.
Właśnie sprawdziłem rodzinną fotografie i ... przyznaję się do błędu. Orzeł był umieszczony powyżej bramy, tu gdzie dziś jest nisza z malowidłem (freskiem). Mea culpa!
Cenne uwagi i bardzo Dziękuję.
Najwartościowszy kanał na całym (nie tylko polskim) youtubie. Świetny odcinek jak zawsze.
Życzę wam jeszcze nie jednaj wyprawy, bo niedosyt pozostał. Dla mnie najpiękniejszą skarbnicą baroku jest właśnie Wilno. Będę czekać na ten odcinek :)
Panie Radoslawie ! Doskonaly program. Jest pan znakomitym i godnym kontynuatorem pana profesora
Zyna.
Przepraszam, w moim orginalnym wpisie popelnilem blad. Powinno byc: Wiktor Zin, profesor architektury, artysta grafik,promotor kultury i historii. Wszystkim nam zapadl w pamieci prowadzac w polskiej tv program
PIORKIEM I WEGLEM.Dla zainteresowanych- niektore z jego programow sa na You Tube.
Serdecznie polecam!
Wszyscy poloniści powinni pokazać swoim uczniom ten film!
wreszcie Mickiewicz nabrał znaczenia:D
dziękuję:)
Ja bym mógł słuchać pana godzinami 😀
Byłam, widziałam .. Piękne Wilno i swietnie pan o nim opowiada !
Idealne zwieńczenie minionego tygodnia.
Jednocześnie porcja wyczekiwania na następną niedzielę!
Świetny film! Wilna nigdy dość! ;☺ Byłam i polecam ☺ zachwyt architektoniczny na każdym (prawie) kroku ☺
W Wilnie byłam w 1980 roku, 40 lat minęło, dziękuję za wspomnienia.
Skoro był odcinek o Wilnie, to teraz czekam na odcinek o LWOWIE!
AIAGI do it, please :D.
Radosław Gajda wystarczy wpisać w Wikipedię swoboda panoramy i wyskakuje, że na Ukrainie jej nie ma, ale jest to tzw. martwe prawo. Wiele osób tam nagrywa i nic się nie dzieje. Na Ukrainie często z egzekwowaniem prawa jest słabo.
Tzn. wystarczy niewielka łapówka i problemu już nikt nie widzi.
zazwyczaj chcą opłat za robienie zdjęć
Kiedy myślę o Lwowie, to robi mi śię trochę smutno... :/
ua-cam.com/video/uiekjno91WA/v-deo.html
Ale oni zasłużyli sobie na to, a my?
Znakomity przekaz. Kilka dni temu wróciłam z Wilna .Pozdrawiam
Bardzo , Bardzo Dziekuje Panu za Serce i Panska Pasje co widac w kazdym filmie . Jest Pan po prostu Genialny . Dziekuje za te klejnociki polskiej architektury poparte tak pieknymi wykladami . 22 kwietnia 2020 , NYC
Bardzo dziękuję za ten i każdy inny odcinek. Wciągnęło mnie i... stracona. :) A poznałam Was raptem miesiąc temu.
Jak ja lubię te filmy i te historie...
Świetne! Właśnie widziałem Ostrą Bramę, która w języku litewskim nazywa się zupełnie inaczej - Litwini tłumaczyli mi, że po ichniemu to znaczy coś w stylu brama wschodzącego słońca (albo zachodzącego - już nie pamiętam). W ich języku brzmi to mniej więcej "osztrot", co po naszemu przetłumaczono fonetycznie - "ostra". A w sumie wprowadza w błąd.
Zobaczenie tego miejsca po obejrzeniu Twojego video nabiera zupełnie innego wymiaru. Dzięki!
Auszros wartai
Jak zwykle doskonale.
Jako uzupełnienie dodam, że Litwini pięknie dbają o te wszystkie zabytki i że Ostra Brama nie ma na szczęście koloru budyniowego - jak to w Polsce bywa, ale biało-błękitny, bo to są barwy Maryjne. Uczmy się!
Pięknie dbają bo usuwają wszelkie polskie napisy z zabytków i np Orła z Ostrej Bramy.
@ Lol, od czasow zbudowania byla tam Pogon litewska (t.zn. godlo narodowe bialoruskie). Orzel bialy zostal zainstalowany dopiero w 1923 roku.
Super. Na mnie w Wilnie olbrzymie wrażenie zrobił kościół św. Piotra i Pawła - barokowy, ale bez tej całe pozłoty :)
Twoje filmy są rewelacyjne, oby więcej
Bardzo dziękuję. Dzięki Wam odwiedziłam Wilno, które zawsze chciałam zobaczyć.
W 2004 r. przez 4 dni zwiedzałem ; Wilno , Kowno I Troki . Niezapomniane wrażenia !!!
.
No i wpisaliście Wilno na moją listę miejsc do odwiedzenia :-) Dzięki!
Wilno i Lwów powinien odwiedzić każdy Polak. Wielu się zakocha i będzie wracać...
Dziekuje za piekna wyvieczke do Wilna.nie mozna miec lepszego przewodnika niz pan.
Oj, dziekuje za ten film , tam urodzila sie moja mama. o tej bramie slyszalam i widzialam na starych zdjeciach,a teraz dowiedzialam sie wiele ciekawych zeczy. Kresy byly i zawsze beda Polskie.
Bardzo ciekawy film, przydatny w podróży do Wilna.
Bardzo dziękuję za informacje zawarte w filmie. Uzupełniłam tym swój materiał i plan zwiedzania. Za dwa tygodnie tam będę , więc juz nie mogę się doczekać , by zobaczyć to wszystko na własne oczy. A co do komentarzy na temat Lwowa to sprawa jest tak samo prosta jak wyjazd do Wilna. Trzeba się logistycznie i "zwiedzająco " przygotować i po prostu pojechać.Lwów jest moją ulubioną stolicą wschodu. Po niej tylko Skopje.
Byłam, zwiedzilam, jestem zachwycona😊
Bardzo dobry materiał, jak zwykle się nie zawiodłem. Pozdrawiam
Najważniejszy moment w filmie 12:18-12:20. Coż to za piękność wileńska po ulicy spaceruje :-)
Operatorka kamery po drugiej stronie obiektywu
Super materiał :D Czekamy na odcinek o architekturze Łodzi...
Dziękuję. Do zobaczenia. ❤
.. Deja,bet labai trūksta prie Šv. Katedros - labai puikaus, mūsų Didžiojo Kunigaikščio Gedimino - istorinės vertės paminklo...
Kodėl, būdams tik - apie 50 m. nuo šio, Kunigaikščio Gedimino paminklo - pastatyto, jau mūsų laikais : šios laidos Autoriaus, net neužsiminė - apie tai ?... Lyg toks paminklas nestovėtu, tyliai pabrėždamas - Lietuvos, sostinės
...Istoriškai nepaneigiamą, ir teisingają - Vertę, ir dabartiniems
- turizmo lankytojams : mūsų, laikais iš Lenkijos - draugiškai atvykusiems į Lietuvos sostinę ?
O gal, tai paneigtų ir Lenkijos - diktatoriaus Pilsudskio : jau pasenusią XX amžiuje, rytų Lietuvos - su Sostine Vilniumi,
atliktą 1920 metais : vien tik - politiškai melagingają okupaciją ?
Gal aplenkė, labai - gerai matomą, Katedros aikštėje Vilniuje - Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino - didžiulį paminklą, kad tuo įrašu - nesupykdinti, būtent vyresnės kartos - Pilsudskio gerbėjų, išlikusių Lenkijoje ?
Juo labiau, kad ir pačioje Lenkijoje
- mūsų laikų Patriotai : jau viešai
ir teisingai - pradėjo vertinti, pvz. ir tautiniame - savaitraštyje, "TYLKO POLSKA" /"VIEN LENKIJA"/, leidžiamame Varšuvoje : kenksmingąją - nuo pradžių, Lenkijai XX amžiuje, būtent to nevykusio - diktatoriaus
Pilsudskio - užkariavimų politiką, pavadintą
"Lenkija nuo jūros iki jūros"
/"Polska od morza do morza"/, ir praktiškai - su prievarta taikomą, visoje Vidurio - Rytų Europoje.
Pagarbiai Jums, savo politinę
- nuomonę : draugiškai - pateikė lietuvis, GEDIMINAS ŽILINSKAS, NEW YORK
... Kaip rašė, ir patriotinė spauda Lenkijoje : paaiškėjo, kad kruvinasis - bolševikinis, smogikas
... Feliks'as Dzieržynski, pagal savo kilmę - buvo diktatorius Pilsudskio pusbrolis.
@@gediminaszilinskas1807 Gediminai Zilinskaite, nesuprantu, kodėl parašėte savo komentarą (nemoku lietuvių kalbos)? Ar šiame filme kažkas negerai? Manau, jūs manėte, kad lenkai į Vilnių atvyksta nedraugiškai?
Ar teisingai suprantu, kad norite mūsų praeitį pakeisti lenkų ir lietuvių nenoru?
Vienintelis dalykas, kuris trukdo lenkams lietuvius vadinti artimiausiais draugais, yra lietuvių priešiškumas. Niekas Lenkijoje neturi priešinimosi lietuviams.
Nenurodysiu jūsų pateiktų istorinių argumentų, nes patys nenorime jais naudotis. Priešiškumas praeityje mus skaldė, bet gyvename šiandien. Mokykimės iš praeities ir pradėkime iš naujo. Norime atrasti ne tik Vilnių, ne tik Lietuvą, bet ir lietuvius, ir kokie yra lietuviai.
Istoriniai argumentai būtų buvę aktualūs, jei ši istorija būtų tęsiama. Vilnius yra lietuvis, nėra nei Piłsudskio, nei Dzierżńskio, Lenkija, atkūrusi nepriklausomybę, nekovoja dėl savo šalies formos.
Nežinau, ką lietuviai mano apie mūsų bendrą istoriją (ne šią priešišką istoriją), tačiau daugelį lenkų liūdina tai, kad tauta, su kuria turime ilgą ir išskirtinę istoriją, kad mūsų kaimynas mums lieka toks tolimas ir svetimas.
Gediminai, ar galime būti draugais?
Wilno jest magicznym miastem. Szczególnie dla mnie, bo rodzina pochodzi z tamtych stron. Najbardziej dziwną rzeczą było to, że przyjechawszy pierwszy raz, poruszałem się jak po mieście, które znałem wcześniej, co w tych wszystkich wąskich uliczkach i krętych zaułkach rzeczą prostą nie jest. Zupełnie jakbym się tam urodził i mieszkał pół życia.
Powala różnorodność architektury. To taki patchwork złożony z wszystkiego od gotyku po współczesność. Jeśli chodzi od "ducha historii" to Wilno może się spokojnie równać z Krakowem - tam w każdej niemal kamieniczce mieszkał ktoś zasłużony dla polskiej i litewskiej historii.
Łapka w górę w ciemno i oglądamy :)
Jak zwykle dziękuję za interesujący odcinek. Miasto bardzo urokliwe, byłam w Wilnie przez tydzień, więc co nieco zwiedziłam.
A może by tak Panie Radosławie filmik o architekturze drewnianej. Przecież mamy ogromne tradycje w budownictwie drewnianym, dwory, kościoły, chałupy, a bliżej chociażby podwarszawskie świdermajery. Wydaje mi się, że warto byłoby poruszyć ten trochę zapomniany temat, podobnie ma się rzecz z architekturą cmentarną. Serdecznie pozdrawiam.
Fantastyczny kontent i świetnie podane, panie Radku.
Pozdrawiam
Fantastic video - if only all Polish-Lithuanian communication and cultural exchange were at such a high level.
Dziękuję, szkoda, że tak mało:)
Mojej babce musiałem przysiąc, że kiedyś pojadę do Wilna. I stało się w 1998 roku. Moje pierwsze wrażenie było z tych mistycznych - to było moje miasto! Mimo, że starówka jest ogromna, a uliczki kręte, nie miałem problemu z orientacją, jakbym się tu urodził i mieszkał w poprzednim życiu. A przecież byłem w tym mieście po raz pierwszy. Być może opowieści rodzinne i opisy z literatury wdrukowały mi w głowę plan Wilna?
Drugie wrażenie - w porównaniu z Krakowem, Wilno ma mniej gotyku, za to więcej wszelkich innych stylów, i to nie tylko europejskich. Poza tym czułem się jakbym w ogóle nie wyjechał z kraju, tylko cofnął się w czasie o kilka wieków, do I Rzeczypospolitej. Najbardziej cieszyła mnie różnorodność języków i to niekoniecznie w miejscach typowo turystycznych. No i ten wileński akcent tamtejszych Polaków, którym jeszcze mój wuj nieświadomie się posługuje.
Jeszcze wtedy było widać zaniedbania czasów sowieckich, ale dwa lata później było już znacznie lepiej. Przede wszystkim było czysto, bardziej czysto niż w tym samym czasie w Warszawie.
Kiedyś obowiązkową wycieczką szkolną była wyprawa do Krakowa by pooddychać historią. Myślę, że bez wycieczki do Wilna nie da się w pełni zrozumieć całej złożoności polskiej przeszłości.
Thanks for your job bro!✌Greetings from Lithuania! Polska❤Litwa forever! 💪
Radku, następny wspaniały film!
Przewodniki, gdzie Radosław z Natalią opowiadają o architekturze a Makłowicz o kuchni to byłby hit.
A ja właśnie wróciłem z wileńskiej wyprawy, którą zainspirował ten film ;).
Super! Mamy nadzieję, że się podobało! :)
Bardzo! O Republice Zarzecza można zrobić spokojnie odcinek off-topic ;).
Świetne, jak zawsze :)
Super odcinek!
11:49 wkradł się mały błąd - dwukrotnie jest zdjęcie rynku poznańskiego zamiast wrocławskiego. Ale to taka uwaga czysto techniczna, film oczywiście doskonały - jak zawsze :)
A faktycznie, przepraszam bardzo
przypadkowo idę jutro na Wawel☺ może to będzie przystawka przed jakąś wizytą w Wilnie ... niewiadomo... i oczywiście klasyczne doskonały odcinek i ja też na ten barok oczekuję
+Radosław Gajda a w najbliższych 2 latach nie planujecie odcinka o Wawelu, bo przewijał się w waszych odc wiele razy ale tak jakoś...☺
@@patrykpajor8522 rozumie ! Wawel, tonasza odznaka ! Tu chodzi o mniejsze miejscowosci !
Super film, jak zwykle.
Nurtuje mnie jedno pytanie- gdzie kupiłeś koszulę, koszule w ogóle ? Zawsze świetne ;) !
Renesans i barok-
Dwa style najpiękniejsze!
Jak za sprawą czarów,
Kolejne, to zacniejsze.
Niech klasycyzm się ukryje,
Przyćmiony ich blaskiem
Jest on jak straszne bestyje,
Wśród tych styli trzaskiem!
Nieważne, co to za miasto,
Są te style-mnie olśniewa.
Podziwiam je wnet, coraz to,
Aż ledwo żyję ja-tak mniemam!
Gotyk jak narkotyk
podbiją mą duszę
tak, że patrzeć muszę
na strzeliste sterczyny
przez całe godziny!
Proszę nie hejtować klasycystów!
Starożytne te porządki:
W Korynt, joński, czy dorycki,
Po Rzymianach te pamiątki,
Ja uwielbiam ze sił wszystkich,
Jednak styl ten, neo-nowy,
Z Rzymianami-nic wspólnego.
Nada się on między krowy,
Nic on niema wspaniałego!
W większość jego rym się kładą
Przydrogowe kamienice,
Szczególnego nic nie mają
Świadkowie "lampy za świécę"!
A manieryzm, czy też barok
Niczym złoto w rzeki mule,
Pięknieją wnet z roku, na rok,
Przykuwają wzroki czule;
Niemal z razu, kto przejedzie
Obok baroku cud-dzieła,
Wzrok mu się zaraz rozgrzeje,
Jego piękno, gdy opiewa!
Ja przynajmniej, tak to miewam:
Na widoki klasycyzmu-nic innego, tylko ziewam.
Lecz gdy spojrzę na budynek,choć najmniejszy, lecz w baroku,
Nie mogę powstrzymać zachwytu z jego uroku!
Świetnie odcinki czekam na Lwów Sandomierz lub Kazimierz z okolicami pozdrawiam
Dzięki !
Gdy opowiadasz o architekturze tak żarliwie, to naprawdę dostaje się ciarek z tej ekscytacji, którą przekazujesz.
A czy zrobicie jakieś odcinki z dużych europejskich metropolii? Rzym, Paryż itp. ? Np. właśnie wróciłam z Rzymu, przed wyjazdem obejrzałam chyba wszystkie filmy na YT by znaleźć jakieś niestandardowe ciekawostki historyczno-architektoniczne. Jechałam tam już trzeci raz i chciałam zobaczyć jakieś niesztampowe atrakcje. Trochę rzeczy znalazłam np. jak arco degli acetari, ale tak naprawdę mało jest filmów o architekturze Rzymu i Włoch w ogóle po polsku, takich bardziej szczegółowych. Wasz Film o Wenecji obejrzałam kilka razy z wywieszonym językiem :P
Oprócz filmów są jeszcze książki, np: lubimyczytac.pl/ksiazka/80593/spacery-po-rzymie
Kupiłam, dzięki za polecenie.
niestety nie ma gdzie kupić, ale będę polować.
Byłam tam. Wiosna, 10 rano, słońce świeciło. Wrażenie było niesamowite.Jakby wszystko dookoła było w złocie skąpane, błyszczało.. Ludzie płakali na ten widok..
Gdy mówiliście o tej katedrze, która zmieniała style, to przyszła mi do głowy jedno pytanie - jaki TERAZ mamy styl architektoniczny na świecie? Z lekcji polskiego pamietam 2 "rodzaje" styli, ktore dominują naprzemiennie. Teraz mamy tę "klasyczną", czy "romantyczna" epokę (zarówno w architekturze jak i w innych dziedzinach)?
Film jak zawsze najwyzszej klasy :)
Trzeba przyznać, że Wilno to bardzo ładne miasto.
Ale speed :) rewelacja, jak zawsze
A ja myślałam ze słynna dzięki Mickiewiczowi ....panno święta co w ostrej świecisz bramie......😉świetny film
A co powiesz o rynku w Brodnicy? Jest jakieś wyjaśnienie dlaczego zrobili taki a nie tak jak np. W Warszawie
Z Katedrą związane jest wiele innych historycznych ciekawostek np. Nigdy nie odprawiono tam Mszy Św w języku polskim. Niedługo jadę piąty raz. Pozdrawiam. :)
Jak tam byłam jakieś 18 lat temu, to normą było, że ludzie przechodząc przez bramę, odwracali się w kierunku obrazu Matki Bożej i robili znak krzyża. Niektórzy przechodnie nawet przyklękali.
Panie Radku, co sądzisz o biurowcu Bałtyk w Poznaniu?
Kapitalne
Pani Radku, pomyłka w momencie wyświetlania rynków polskich miast, jest dwa razy Poznań a nie ma zdjęcia rynku Wrocławskiego :)
Film sprawił, że zaczęłam rozważać zwiedzenie Wilna bardziej poważnie 🙂 Nie widać też tłumów, można zapytać w jakim miesiącu odwiedzili Państwo Wilno?
Panie Radku, czekam na filmy że Lwowa! Tam też jest barok i nie tylko...
Tylko we Lwowie ...
Widzę, że tematy Wileńskie was interesują . Miałem możliwość wykonać kilkanaście filmów o Wilnie i Wileńszczyźnie . Wszystkie są na moim Koncie " Henryk Pisuk" na UA-cam . Proszę tam wejść i wybrać dla siebie najciekawsze . Miło mi będzie otrzymać potem maile z uwagami . Pozdrawiam serdecznie, Henryk Pisuk z Bielska-Białej .
Lejkowaty rynek jest dokładnie taki jak w Białymstoku :)
Bardzo zaciekawil mnie ten watek o ksztalcie rynku. Sa jeszcze inne miasta w Europie, ktore maja rozne ksztalty sredniowecznego rynku. Z czego to wynika? Wiele miast dostalo prawa miejskie w 12,13tym wieku a maja ksztalt rynku przyblizony do kwadratu.....
Nawet nie wiecie jak mocno kliknąłem w powiadomienie
Moj kosciol. 👍
Może ciekawym tematem byłby film o Espaces Abraxas. pozdrawiam
Co to jest wogole !
Wy nie wrzuciliście, więc wrzucę ja: patronite.pl/aiagi
I dzięki za świetny odcinek ;)
Link do patronite powinien być w opisie każdego odcinka.
Może nagraj coś w Rumuni lub na Węgrzech
👍👍👍
Podoba mi się ostra brama i kaplica św.Kazimierza
super,dekuje za odcinek ,ACIU LABAI
pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Matki_Bo%C5%BCej_Ostrobramskiej_w_Skar%C5%BCysku-Kamiennej jakaś recenzyjka tego "cudu"?
ciekawie tez wyglada nowe centrum Wilna.
❤️
Żeby zobaczyć o co chodzi z Ostrą Bramą nie trzeba jechać do Wilna bo w Skarżysku-Kamiennej mamy dokładne odwzorowanie Ostrej Bramy. Wiadomo klimat nie ten sam.
2x rynek w Poznaniu jest pokazany:]
Nasz czyli czyj blog?
Radosław Gajda Myślałem że pan sam wszystko nagrywa
Radosław Gajda w sęsie że ma pan kamerzystę a jako architekt robi wszystko pan sam
Jak można wypuścić coś takiego bez wspomnienia o Witoldzie i potem naszym polskim Wilnie z Wilnianinami Piłsudskim i Łupaszce Szędzielorzu
Powinno się wspomnieć o polskim Wilnie
Panie Radosławie co Pan sądzi o wyburzeniu Pałacu Kultury o którym ostatnio głośno w mediach?
Więc wyburzyć czy zostawić? :)
Tak wiem,widziałem ten odcinek jednak tam nie było jednoznacznej odpowiedzi.Dziękuje za podzielenie się opinią
Z tego co pamietam to wielkie księstwo litewskie zniknęło po Uni lubelskiej przyjętej za czasów Zygmunta Augusta , wiec za Wazów termin ten już był nieaktualny .
Ciepło w tym Wilnie ;]
za szybko Pan mowi, dla uczacych sie jezyka polskiego niemozliwe do zrozumienia... przukre, bo film bardzo przeciekawy
Można spowolnić odtwarzanie w YT.
Motyw Ostrej Bramy można by wykorzystać w Łuku Tryumfalnym Bitwy Warszawskiej.
Właśnie wczoraj wróciłem z Wilna ,niestety jest to jedna wielka ruina połączona z komunizmem , jest to tylko moje zdanie , jest dużo ślicznych świątyń ,ale 3/4 z nich popada w ruinę . Pozdrawiam Pana i czekam na Lwów :)
Nie bardzo dobre rozumiec polski, ale go do Odessy. Nashe miasto maje bigatu historiju i architecturni budowy. Jak do prykladu Odesskij operny teatr jaky jest 2-m najliepshej budowoj we swiatu. Hoca najkrashij variant byc we Odesse tolko lietom (+40-45°c). To we Odessi dobry klimat z cernym morzem.
Sorry jaksco sho, ja nasprawdie nie rozumiec po polsku. Zapamiatal nie bagato slow i vse.
Piekny
Niedziela 19. Stały punkt na UA-cam. A jakie jest pana zdanie do ostatniej afery z PKIN. Wg mnie nie potrzeba go burzyć. Po przebudowie mogło by być z niego niezłe art deco.