Oglądam was od paru lat, razem z wami przygotowywałam się do matury z historii z sztuki, a od października będę historię sztuki studiować. Dziękuję za waszą wiedzę i pasje jaką wkładacie w wasze odcinki, robicie świetną robotę ❤️❤️❤️
Wystawa znakomita. Bardzo bogata, różnorodna, tak rzadko u nas można spotkać tak wartościowe ekspozycje. Uczta dla oczu. A Rzym i Florencja skradły moje serce już lata temu..
Po Radka narracji pod koniec, to aż chce się kupić bilet na jakis weekend i zobaczyć to żywym okiem. Piękne budowle, piękna profesjonalna robota z Waszej strony. Jestem 3x na tak ! 🥂
Bardzo dziękujemy! Mamy już wiele odcinków o Wenecji oraz cały kurs "Architektura Wenecji": kursy.goodidea.archi/product/architektura-wenecji/ Zapraszamy!
Nie wiem który to już raz oglądam, niestety nie da się dać więcej niż jednego lajka. Ale zawsze mogę dodać komentarz dla zasięgu. Materiał po prostu fantastyczny!!! dziękujemy!!!!
...obudzonych, oświeconych, encyklopedystów i im podobnych rewolucjonistów, trzymam się z daleka. Serdecznie pozdrawiam za przybliżanie nam tajników architektury w piękny polski, wręcz poetycki sposób. 👍❤️🇵🇱🙏
"Pora siesty" w Radiu Nowy Swiat oraz kanal "GOOD IDEA", to najzywsze przyjemnosci ducha, jakich doswiadczam dzieki internetowi, ilekroc slysze sygnal ulubionej audycji lub dostrzegam powiadomienie o nowym materiale pana Radka i pani Natalii, nieodmiennie rosnie we mnie wzruszenie. Pamietajmy, ze od przyjemnosci bardzo blisko do POTRZEBY...
Tradycyjnie dobrze i z polotem. Można upełnić zdjecia grafiką tzn., gdy mówimy o czymś, warto uzupełnić obraz schematycznym rysunkiem, gdzie jest ta kolumna lub łuk ;-) Dziękuję za materiał. Rozsyłma z poleceniem. :-)
Wspaniały materiał do oglądania. Aż żal że życie się kończy i już nigdy tylu pięknych cudów architektury nie zobaczę. Jedynie nadzieja w Was. Są momenty kiedy jestem wzruszona jak pięknie opowiadacie o historii sztuki o pięknych kamienicach i miastach. Najlepszy przewodnik nie ma takiej wiedzy. Dziękuję❤.
Czekałem na nowe odcinki. Jak zwykle udało wam się coś nowego przekazać i przebudzić. Ja dodam że na Wawelu właśnie niedługo będzie wystawa Obraz Złotego Wieku czyli akurat epoka Renesansu i zostanie otwarte lapidarium wawelskie gdzie będą elementy kamienne ze wszystkich epok.
Coś cudownego! Zbieracie okruchy antyku i renesansu i pokazujecie niezwykłość epok. Dla mnie każdy Wasz nowy odcinek to wzruszenie i inspiracja do następnych podróży. Następna stacja: Mantua❤
Wspaniały odcinek! Jestem Wam tak wdzięczny za Waszą pracę! Już się nie mogę doczekać nowego wydania książki... i oczywiście obiecanego spotkania w Łodzi :)
Dziś spóźniona jestem w oglądaniu i komentowaniu, a to przez powstającą za oknami mojego domu budowlę urbanistyczną - jeden z wiaduktów Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Wielkie ciężarówki w ciągu jednego tygodnia dwa razy zahaczyły o słupek telekomunikacyjny (nie wiem czy poprawnie tak się nazywa) i w efekcie prawie przez tydzień nie miałam połączenia z Internetem. Dziś naprawiono i od razu do Was wpadam. Oglądam te piękne budowle, przypominam sobie jak widziałam je wszystkie na żywo ale dziś, kiedy trwająca obok budowa tak mi doskwiera (hałas - nawet w niedzielę, nieziemski kurz, wstrzymywany ruch na drodze przejazdowej, dziś chyba wrota do piekła otworzyli - tak śmierdzi smołą), myślę ze współczuciem o wszystkich ludziach co mieszkali blisko tamtych z filmu i innych budowli. Jasne, że nie było tak głośnych maszyn jak dziś, ale za to budowanie trwało znacznie dłużej. Nie wiem czy to dobry pomysł, ale może dałoby się zrobić film o trudach budowania w zamieszkałym terenie. z uwzględnieniem poświęcenia "ludności cywilnej". Jak zwykle pozdrawiam serdecznie.
Mogę Was słuchać godzinami. Nigdy nie przypuszczałam, że historia i architektura będzie dla mnie tak interesująca. To oczywiście Wasza zasługa bo opowiadacie w taki sposób, że mam ochotę spakować walizkę i jechać w miejsce o którym opowiadacie (parę razy już tak zrobiłam) Chciałabym kiedyś trafić na wykład p. Radosława.❤
Jest też wiele współczesnych wersji "Hypnorotorachii", jako że temat powraca co noc, a dla niektórych co nigdy się nie budzą ... jest codziennością. Jedną z jego lepszych, współczesnych wydań jest "The Star Rover" by Jack London. P.S. Jak ZWYKLE bardzo ciekawy epizod "Conciousrotorachii"....chyba że śnię!
Ja bardzo szukam odpowiedzi na pytanie - jaki styl mamy obecnie? W szkole mówiono o nowożytnym, ale wydaje mi się że dotyczy on wyłącznie architektury. Dawne epoki ładnie poukładaliśmy, jednakże wydaje mi się że w dzisiejszych czasach jest miszmasz 😅
Nowożytność to nazwa epoki, która skończyła się w XVIII wieku i w architekturze i sztuce obejmowała renesans, manieryzm, barok, rokoko i pierwszy klasycyzm. :) Ale ci, co żyli w baroku nie wiedzieli, że żyją w baroku, tak samo my nie wiemy, jak przyszłe pokolenia nazwą naszą epokę i styl. Za to my nazywamy już różne nurty, które jakoś tam są wyodrębnialne z ogólnej produkcji architektonicznej i artystycznej. Niektórzy uważają, że każda formacja stylistyczna ma swoje trzy fazy: wczesną - synkretyczną, dojrzałą i późną - manierystyczną. Jeśli uznamy, że postmodernizm w architekturze to faza manierystyczna modernizmu (z elementem reakcyjnym), to można założyć, że obecnie trwa faza synkretyczna kolejnej formacji, a więc z mnogości różnych nurtów może wyłonić się jakiś główny nurt przewodni, który będzie dopiero właściwym stylem.
Autorzy tego kanału to na pewno wiedzą, ale warto powiedzieć, że Rzym "rozkwitł" dużo później niż Florencja czy Siena(trochę zepchnięta na margines), i z rozmaitych audycji, kt. wysłuchałem na tle zwłaszcza tego pierwszego miasta wydawał się może nie pipidowką, ale raczej miastem drugorzednym pod względem rozwoju sztuki i architektury, z populacją pewnie 10 razy mniejszą niż w szczytowym okresie rozwoju Imperium Rzymskiego. Kto grał w Assassin's Creed II ten może sobie porównać jak miały się do siebie te dwa miasta jeszcze pod koniec XV wieku. Warto równiez wspomnieć, że rozkwit architektury Renesansu odbywał sie też po części kosztem antycznego dziedzictwa Wiecznego Miasta przede wszystkim poprzez rozbiórkę i wykorzystywanie go jako materiał budowlany. Nie wiem czy informacja wiarygodna, ale współczesne Koloseum to ponoć mniej więcej tylko 1/3 oryginału.
Zachęcam do ogladniecia serialu Medici, wątek poboczny to rozkwit renesansu ale za to jak pięknie pokazany. Od budowy kopuły, poprzez pracę Botticellego aż do Leonarda.
Dziękuję za sugestię. Obejrzałem kiedyś serial Medyceusze, tyle że dokumentalny(4-odcinkowy). Serial fabularny natomiast miałem w orbicie zainteresowań przy jego starcie, ale recenzje miał raczej nieprzychylne(na Filmwebie notę chyba coś koło 6.0- teraz jednak widzę 7.5), że opera mydlana, że D.Hoffman tylko przez chwilę,że niezgodność historyczna (ile tego było w "Borgias"), więc sobie odpuściłem. Jak widać jednak, niektórzy się do niego przekonali. Na pewno wezmę pod uwagę, jak nie teraz to w przyszłości, bo z czasem ostatnio kiepsko.
@@marekr.9339 Ja się skusiłam oglądać ponieważ niedawno temu byłam we Florencji i to było dla mnie takim przedłużeniem wizyty.. Czasu trochę potrzeba by go oglądnąć bo ma dość tych odcinków. A ja za to poszukam Medyceuszy. Dziękuję za sugestie :)
Moglibyście zrobić odcinek o Étienne-Louis Boullée i jego "Niemożliwej Architekturze"? Myślę, że byłby to bardzo ciekawy materiał i pierwszy na polskim YT.
Przepraszam ale nie do końca precyzyjna. Jest to raczej skrót myślowy. Prawidłowo to by było krój pisma. Czcionka to konkretny przedmiot składający z kilku (chyba trzech) elementów.
@Rob-vb6qc Masz rację. To ja się zamotałem. Czcionka to ołowiany odlew z pojedynczą literką. Zecer układał czcionki tworząc słowa i zdania. Pan Radosław powinien powiedzieć "krój pisma". Słowo "czcionka" jako synonim kroju pisma przyjęło się ponieważ w polskiej wersji pakietu Office krój pisma (font) opisany jest jako czcionka :-)
Film nie zawiera odpowiedzi na tytularny pytanie, więc odpowiem ja, ale piszę z pamięci, więc będzie to tylko zarys i coś mogłem pomieszać. W XV wieku we Włoszech żył koleś który zainteresował się religią i kulturą rzymską. Inspiracją dla niego miała być ludność wiejska która nadal praktykowała część dawnych kultów. Studiował więc księgi i zaczął promować dawną architekturę co wywołało gniew kościoła. Chyba założył nawet jakieś kółko neopogańskie. Koniec końców jednak wypromował i rozpowszechnił dawną kulturę i wiarę co sprawiło, że te stały się modne i zaczęły inspirować różne dziedziny sztuki. Tak narodził się renesans.
Renesans jako taki nie zaczął się we Włoszech tylko w Hiszpanii. Oczywiście nie chodzi tylko architekturę. Wspomniany koleś natrafił na teksty arabskich autorów, którzy kopiowali z tekstów greckich. W Europie ksiąg częściowo zakazanych lub palonych. Pożar biblioteki aleksandryjskiej też nie pomógł. I dopiero odkrycie tych arabskich tekstów przywróciło myśl antyczną. A do Grenady zaczęli zjeżdżać różni wolnomyśliciele i rozwlekli po reszcie Europy na nowo od nauk ścisłych po humanistyczne idee antyczne.
Mam pytanie odnośnie Złotego Domu: czy przez te czternaście wieków nie zachowało się żadne źródło o nim, które pchnęłoby artystów do poszukiwań jego pozostałości już wcześniej, że dopiero przypadek sprawił, że został odkryty?
Niestety nie planujemy do niego wracać, ponieważ mieliśmy z nim sporo problemów. Autor zgłosił go do automatycznego systemu wykrywania treści chronionych prawem autorskim i mimo tego, że zawsze mieliśmy wykupioną aktualną licencję, YT co chwilę nam wyświetlał informację, że złamaliśmy prawa autorskie, a odkręcanie tego czasem trwało wiele tygodni.
Renesans jest stylem wymyślonym, pompowany przez rewolucję francuską. Tradycje budowli antycznych cały czas w Italii istniały, wiele budowli z XI, XII wieku wygląda jak podręcznikowe renesansowe obiekty. A właśnie...z tymi podręcznikowymi renesansowego stylu mamy poważny problem, bo prawie takich nie ma. Najbardziej śmieszy mnie kiedy na szeregu okładek albumów renesansowych widnieje katedra florencka :) Moim zdaniem renesansu, jako oddzielnego stylu w architekturze (podkreślam, to dotyczy tylko architektury) nie było - był wczesny barok, który można sobie nazwać renesansem, ale tak naprawdę to jedna i ta sama gałąź. Rzekomej rewolucji nigdy nie było, bo kopiowanie nie jest innowacją...jaką powinno być wprowadzenie oddzielnej nazwy. Po prostu dzięki znaleziskom i badaniom coraz więcej było wiadomo o antyku. Ale to nie znaczy że zainteresowano się nim dopiero w XV wieku...NIE! CAŁE ŚREDNIOWIECZE studiowano antycznych autorów..więc o jakim przebudzeniu mowa??? A to że północna Europa stworzyła swój własny język architektury...no cóż - mieli prawo, zwłaszcza że Rzymu tam mało., a przynajmniej dużo mniej. Co do Santa Maria Novella o tej zupełnie nowej plastycznej jakości to sa bzdury na siłę. Tak jak później sami autorzy podkreślili - takich fasad było pełno, i nie ma tam jakiegoś nowego podejścia. Kolejny kościół to barok jak wół :) Bo to wszystko były przygotowania do baroku! Rzekłem! ;)
A niech to gęś kopnie. W niedzielę wróciłam z Warszawy, siedziałam na placu zamkowym i patrzyłam na plakat reklamujący tą wystawę i nie przeczytałam czego dotyczy. Zdecydowałam się iść do muzeum arhidiecezjalnego, ktore jest dosyć ubogie i słabo opisane (za to zobaczylam tam prace Beksińskiego 😁) i do krypt bazyliki. A mogłam jednak wybrać zamek
A ja zadam przewrotne pytanie: Czy Renesans był progresem, czy raczej regresem? Gotyk został obrzucony błotem przez Włochów, którzy wmówili wszystkim, że jest "be". A najwięcej tu narozrabiał niejaki Giorgio Vasari. Ale nie wszędzie. W Anglii jakoś nie udało się go wyplenić. Trwał uparcie obok "modnych nurtów" aż do XIX w. A nawet dłużej! A czy sztuka klasycznej "the English countryside" jest jakimś światowym "zadupiem"? Gotycka katedra to jedne z najdoskonalszych dzieł architektury monumentalnej. Z całym szacunkiem. Renesans nie może się niczym takim pochwalić. W ogóle! Progress? Myślę, że wątpię. A co do malarstwa to... sorry, ale poza może Michałem Aniołem twórcy Renesansu się nie umywali do Van Eyków, Cranahów, Albrechta Durera, czy Boscha i wielu innych. A na dodatek, umarła sztuka miniatury: To co "wyrabiał" Jean Pucelle na stronach psałterzy to prawdziwy kosmos. Całe ciężkie, nieporadne i nieodparcie kabotyńskie malarstwo słonecznej Italii się do miniaturzystów Słodkiej Francji po prostu nie umywa. Oczywiście, wyłączywszy Michała Anioła. No, ale jego zapierające dech w piersiach swoją doskonałością "Pieta" to motyw wzięty żywcem ze Średniowiecza. Dopiero Barok wpuścił nieco powietrza do tego zatęchłego bagienka jakim stała się sztuka Renesansu. Niestety, po nim (a dokładniej po jego ostatniej fazie - Rokoko) znów wrócił ciężki i kabotyński monumentalizm Klasycyzmu.
Pod kątem architektury ani tym ani tym. Pod kątem konstrukcji - regresem, to bez wątpienia. W renesansie nie powstały w zasadzie żadne przełomowe konstrukcyjnie obiekty. Nawet podręcznikowa kopuła Florencka to w istocie budowla gotycka, zresztą nigdzie potem nie powtórzona zatem nie może być uznana za osiągnięcie "stylu". Natomiast należy zauważyć że styl gotycki, to styl północnej Europy - jej naturalny wyraz samej siebie. Dominowała (północna Europ) ona bowiem całe średniowiecze, była bogata i narzucała swoje widzenie świata. Włochy tak naprawdę nigdy gotyku jako takiego nie przejęły i antyk trwał tam w różnych mniej lub bardziej wykształconych formach cały czas. Tam żadnego przebudzenia nie było, po prostu nazbierało się w końcu dużo elementów które pozwoliły ewoluować stylowi antycznemu ku barokowi. Był nim między innymi znaczny wzrost zamożności Włoch i papiestwa, przez co te w kluczowym XVI w. zdołały narzucić światu swoje wzorce. Wzorce antyczne są dla większości Europy obce. Nawet tam, gdzie Rzym sięgał w starożytności był to przecież siłowy import. Północna Europa to gotyk i tyle. To nasz antyk. I jego tradycja jest tak naprawdę naszym podstawowym dziedzictwem. Antyk rzymsko-grecki na naszych terenach jest wtórny. Nie mówię że to źle, ja tam go lubię, ale warto porzucić schematyczność następstw epok a zróżnicować je bardziej na geografię oraz siłę ekonomiczną w danym czasie i wiele się wyjaśnia.
"Hypnerotomachia" - "Reguła czterech" - też kiedyś czytałem tego gniota i z niego dowiedziałem się o "Hypnerotomachii" xD Czy mi się wydaje, czy pani Natalia stoi sobie jak najbardziej w Warszawie, klasycystycznej zresztą... gdzieś już te kolumny widziałem... mam, Łazienki Teodozji Majewskiej... A renesans wziął się oczywiście z wielu źródeł, od ekonomicznych po artystyczne, ale obok wcześniejszych inspiracji "lokalnych" - z zachodniej części cesarstwa - jeden z najważniejszych impulsów dał upadek Konstantynopola, napływ ludzi, idei i starych ksiąg z Bizancjum do Italii. Anna Notaras i inni.
Oglądam was od paru lat, razem z wami przygotowywałam się do matury z historii z sztuki, a od października będę historię sztuki studiować. Dziękuję za waszą wiedzę i pasje jaką wkładacie w wasze odcinki, robicie świetną robotę ❤️❤️❤️
Wyskoczył mi nowy odcinek AIGI, ale jakiś długi, prawie pół godziny. Obejrzałem go i teraz wydaje mi się za krótki. Coś wspaniałego!
Ooo, bardzo dziękujemy za miły komentarz! Bardzo się cieszymy, że film się podobał! :)
Wystawa znakomita. Bardzo bogata, różnorodna, tak rzadko u nas można spotkać tak wartościowe ekspozycje.
Uczta dla oczu.
A Rzym i Florencja skradły moje serce już lata temu..
Ależ to genialny pomysł: reklamować wystawę muzealną za pośrednictwem aiagi. Daje gwarancję dotarcia do właściwej grupy docelowej😁
Po Radka narracji pod koniec, to aż chce się kupić bilet na jakis weekend i zobaczyć to żywym okiem.
Piękne budowle, piękna profesjonalna robota z Waszej strony.
Jestem 3x na tak ! 🥂
1000 lajków od razu...Jak ja lubię taką tematykę. Czyham na nią. PS. A kiedy Wenecja?
Bardzo dziękujemy! Mamy już wiele odcinków o Wenecji oraz cały kurs "Architektura Wenecji": kursy.goodidea.archi/product/architektura-wenecji/ Zapraszamy!
Duzo zdrowia panstwu zycze I z gory dziekuje za wiele nowych tak wartosciowych I tak nam potrzebnych panstwa filmow.
Nie wiem który to już raz oglądam, niestety nie da się dać więcej niż jednego lajka. Ale zawsze mogę dodać komentarz dla zasięgu. Materiał po prostu fantastyczny!!! dziękujemy!!!!
O "Przebudzeni", już dwa razy udało mi się być. Wspaniała wystawa, polecam wszystkim 😉
...obudzonych, oświeconych, encyklopedystów i im podobnych rewolucjonistów, trzymam się z daleka. Serdecznie pozdrawiam za przybliżanie nam tajników architektury w piękny polski, wręcz poetycki sposób. 👍❤️🇵🇱🙏
Nieustająco marzę, że Architecture is a Good Idea zawita też do Biblioteki Kórnickiej! A wystawa fantastyczna!
Piekny wartowciowy film. Tylko podziwiac❤❤❤
Bardzo dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie!
CUDOWNA wyprawa w przeszłośc!
Dziękuję, jak zawsze, ciekawy temat przedstawiony z wielką pasją.
Bardzo dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie!
Przy kościele Sant'Andrea może nie miałem ciarek, ale uroniłem łezkę wzruszenia z piękna. Eh, żeby życia starczyło, by zobaczyć to wszystko.
Fantastyczny odcinek. Aż chce się wyruszyć w podróż, tym razem bardziej świadomą na co i jak patrzeć. Dziękuję za lekcję i czekam na więcej 🙂
Piękny materiał! Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie..
Bardzo dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
W przystępny sposób wyjaśniacie to, co już od dawna powinnam wiedzieć.
Cudne . Najlepsze filmy największa dawka wiedzy o kulturze o tym co piękne 💐
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie!
Prosze Was, zróbcie odcinek o różnicach między Renesansem a Barokiem i jak je odróżnić 🙏
"Pora siesty" w Radiu Nowy Swiat oraz kanal "GOOD IDEA", to najzywsze przyjemnosci ducha, jakich doswiadczam dzieki internetowi, ilekroc slysze sygnal ulubionej audycji lub dostrzegam powiadomienie o nowym materiale pana Radka i pani Natalii, nieodmiennie rosnie we mnie wzruszenie. Pamietajmy, ze od przyjemnosci bardzo blisko do POTRZEBY...
Dziękujemy za miłe słowa! Zestawienie z audycją Marcina Kydryńskiego jest dla nas bardzo nobilitujące :) Pozdrawiamy serdecznie!
Tradycyjnie dobrze i z polotem. Można upełnić zdjecia grafiką tzn., gdy mówimy o czymś, warto uzupełnić obraz schematycznym rysunkiem, gdzie jest ta kolumna lub łuk ;-) Dziękuję za materiał. Rozsyłma z poleceniem. :-)
Obejrzane. I to kilka godzin przed wizytą w Domus Aurea. Dobra robota i daje do myślenia
Ooo! Zazdro! Domus Aurea jest jak kapsuła czasu!
Wspaniały materiał do oglądania. Aż żal że życie się kończy i już nigdy tylu pięknych cudów architektury nie zobaczę. Jedynie nadzieja w Was. Są momenty kiedy jestem wzruszona jak pięknie opowiadacie o historii sztuki o pięknych kamienicach i miastach. Najlepszy przewodnik nie ma takiej wiedzy. Dziękuję❤.
Czekałem na nowe odcinki. Jak zwykle udało wam się coś nowego przekazać i przebudzić. Ja dodam że na Wawelu właśnie niedługo będzie wystawa Obraz Złotego Wieku czyli akurat epoka Renesansu i zostanie otwarte lapidarium wawelskie gdzie będą elementy kamienne ze wszystkich epok.
Będziemy na Wawelu z wykładem o architekturze renesansu już 17 września :)
Jak zawsze cudowna narracja i ciekawe omówienie tematu, zostawiam komentarz taktyczny!
Znakomity odcinek! Znakomicie pokazany i opowiedziany! Dziękuję!
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie!
Kocham Was !
❤️❤️❤️
Świetny film, wspaniale się Was słucha. Dziękuję za tak interesujący kontent.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Są one dla nas bardzo ważne! Pozdrawiamy serdecznie!
No dobra, przekonaliście, następny wyjazd do Florencji ❤👏👍
Coś cudownego! Zbieracie okruchy antyku i renesansu i pokazujecie niezwykłość epok. Dla mnie każdy Wasz nowy odcinek to wzruszenie i inspiracja do następnych podróży. Następna stacja: Mantua❤
Wspaniały odcinek! Jestem Wam tak wdzięczny za Waszą pracę! Już się nie mogę doczekać nowego wydania książki... i oczywiście obiecanego spotkania w Łodzi :)
Renesans. To, co lubię 😊
Jak zwykle, wspaniały film!
Tak mi się spodobała wystawa, że byłam 2 razy :)
Dziś spóźniona jestem w oglądaniu i komentowaniu, a to przez powstającą za oknami mojego domu budowlę urbanistyczną - jeden z wiaduktów Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Wielkie ciężarówki w ciągu jednego tygodnia dwa razy zahaczyły o słupek telekomunikacyjny (nie wiem czy poprawnie tak się nazywa) i w efekcie prawie przez tydzień nie miałam połączenia z Internetem. Dziś naprawiono i od razu do Was wpadam. Oglądam te piękne budowle, przypominam sobie jak widziałam je wszystkie na żywo ale dziś, kiedy trwająca obok budowa tak mi doskwiera (hałas - nawet w niedzielę, nieziemski kurz, wstrzymywany ruch na drodze przejazdowej, dziś chyba wrota do piekła otworzyli - tak śmierdzi smołą), myślę ze współczuciem o wszystkich ludziach co mieszkali blisko tamtych z filmu i innych budowli. Jasne, że nie było tak głośnych maszyn jak dziś, ale za to budowanie trwało znacznie dłużej. Nie wiem czy to dobry pomysł, ale może dałoby się zrobić film o trudach budowania w zamieszkałym terenie. z uwzględnieniem poświęcenia "ludności cywilnej". Jak zwykle pozdrawiam serdecznie.
Super odcinek
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie!
jezu, ale piękne te włoskie budynki :O
więcej takich filmów
Mogę Was słuchać godzinami. Nigdy nie przypuszczałam, że historia i architektura będzie dla mnie tak interesująca. To oczywiście Wasza zasługa bo opowiadacie w taki sposób, że mam ochotę spakować walizkę i jechać w miejsce o którym opowiadacie (parę razy już tak zrobiłam)
Chciałabym kiedyś trafić na wykład p. Radosława.❤
Dzieki za ciekawy temat
Jak zawsze - zachwycona jestem 👍👍👍👍
To było pięknie, dziękuję i proszę o więcej 😊
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu! 😀 Ach, a po drodze do Wiecznego Miasta (z Polski) są jeszcze winne wzgórza Toskanii i moja ukochana Florencja!
🏛🏛🏛🫒🍇
Wspaniale jak zawsze. Przy okazji zapraszam do pobliskiego Otwocka, może odcinek o świdermajerach, albo miejscowym moderniźmie?
Jest też wiele współczesnych wersji "Hypnorotorachii", jako że temat powraca co noc, a dla niektórych co nigdy się nie budzą ... jest codziennością.
Jedną z jego lepszych, współczesnych wydań jest "The Star Rover" by Jack London.
P.S.
Jak ZWYKLE bardzo ciekawy epizod "Conciousrotorachii"....chyba że śnię!
Fajny ten Wasz kanał 😊
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie!
Ja bardzo szukam odpowiedzi na pytanie - jaki styl mamy obecnie? W szkole mówiono o nowożytnym, ale wydaje mi się że dotyczy on wyłącznie architektury. Dawne epoki ładnie poukładaliśmy, jednakże wydaje mi się że w dzisiejszych czasach jest miszmasz 😅
Nowożytność to nazwa epoki, która skończyła się w XVIII wieku i w architekturze i sztuce obejmowała renesans, manieryzm, barok, rokoko i pierwszy klasycyzm. :) Ale ci, co żyli w baroku nie wiedzieli, że żyją w baroku, tak samo my nie wiemy, jak przyszłe pokolenia nazwą naszą epokę i styl. Za to my nazywamy już różne nurty, które jakoś tam są wyodrębnialne z ogólnej produkcji architektonicznej i artystycznej. Niektórzy uważają, że każda formacja stylistyczna ma swoje trzy fazy: wczesną - synkretyczną, dojrzałą i późną - manierystyczną. Jeśli uznamy, że postmodernizm w architekturze to faza manierystyczna modernizmu (z elementem reakcyjnym), to można założyć, że obecnie trwa faza synkretyczna kolejnej formacji, a więc z mnogości różnych nurtów może wyłonić się jakiś główny nurt przewodni, który będzie dopiero właściwym stylem.
za każdym obejrzanym odcinkiem czuję, że to dla mnie za mało i muszę obejrzeć jeszcze jakiś... tylko jaki? skoro wszystkie filmy już obejrzałem? 😁
Bellissimo video :-)
wlasnie zacząłem grac w assasin creed 2 gdzie akcja dzieje sie we Florencji 15 wiek :D
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu! 🐺
🏛🏛🏛
Może nagracie kiedyś odcinek o wrocławskich kamienicach?
Materiał jak zawsze klasa. Pozdrawiam serdecznie.
Mamy już odcinek o kamienicach przy wrocławskim rynku :) Dziękujemy i pozdrawiamy!
@@goodidea_archiWiem, prócz rynku jest tam wiele perełek na Przedmieściu Oławskim czy Ołbinie. Pozdrawiam!
Bardzo chętnie przygotujemy kolejny odcinek, oby udało się jak najszybciej :)
Bardzo Państwu Dziękuję
To my dziękujemy za miłe słowa i komentarz! Pozdrawiamy serdecznie!
Mantua ❤ wspaniałe miasto
Autorzy tego kanału to na pewno wiedzą, ale warto powiedzieć, że Rzym "rozkwitł" dużo później niż Florencja czy Siena(trochę zepchnięta na margines), i z rozmaitych audycji, kt. wysłuchałem na tle zwłaszcza tego pierwszego miasta wydawał się może nie pipidowką, ale raczej miastem drugorzednym pod względem rozwoju sztuki i architektury, z populacją pewnie 10 razy mniejszą niż w szczytowym okresie rozwoju Imperium Rzymskiego. Kto grał w Assassin's Creed II ten może sobie porównać jak miały się do siebie te dwa miasta jeszcze pod koniec XV wieku. Warto równiez wspomnieć, że rozkwit architektury Renesansu odbywał sie też po części kosztem antycznego dziedzictwa Wiecznego Miasta przede wszystkim poprzez rozbiórkę i wykorzystywanie go jako materiał budowlany. Nie wiem czy informacja wiarygodna, ale współczesne Koloseum to ponoć mniej więcej tylko 1/3 oryginału.
Zachęcam do ogladniecia serialu Medici, wątek poboczny to rozkwit renesansu ale za to jak pięknie pokazany. Od budowy kopuły, poprzez pracę Botticellego aż do Leonarda.
Dziękuję za sugestię. Obejrzałem kiedyś serial Medyceusze, tyle że dokumentalny(4-odcinkowy). Serial fabularny natomiast miałem w orbicie zainteresowań przy jego starcie, ale recenzje miał raczej nieprzychylne(na Filmwebie notę chyba coś koło 6.0- teraz jednak widzę 7.5), że opera mydlana, że D.Hoffman tylko przez chwilę,że niezgodność historyczna (ile tego było w "Borgias"), więc sobie odpuściłem. Jak widać jednak, niektórzy się do niego przekonali. Na pewno wezmę pod uwagę, jak nie teraz to w przyszłości, bo z czasem ostatnio kiepsko.
@@marekr.9339 Ja się skusiłam oglądać ponieważ niedawno temu byłam we Florencji i to było dla mnie takim przedłużeniem wizyty.. Czasu trochę potrzeba by go oglądnąć bo ma dość tych odcinków. A ja za to poszukam Medyceuszy. Dziękuję za sugestie :)
mój ulubiony odcinek, świetna robota! będzie może coś więcej o Rzymie? akurat niedługo się wybieram:)
Moglibyście zrobić odcinek o Étienne-Louis Boullée i jego "Niemożliwej Architekturze"? Myślę, że byłby to bardzo ciekawy materiał i pierwszy na polskim YT.
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu 😊
🏛🏛🏛
"...piękny krój czcionki...". Szanuję precyzję wypowiedzi!
Przepraszam ale nie do końca precyzyjna. Jest to raczej skrót myślowy. Prawidłowo to by było krój pisma. Czcionka to konkretny przedmiot składający z kilku (chyba trzech) elementów.
@Rob-vb6qc Masz rację. To ja się zamotałem. Czcionka to ołowiany odlew z pojedynczą literką. Zecer układał czcionki tworząc słowa i zdania. Pan Radosław powinien powiedzieć "krój pisma". Słowo "czcionka" jako synonim kroju pisma przyjęło się ponieważ w polskiej wersji pakietu Office krój pisma (font) opisany jest jako czcionka :-)
Film nie zawiera odpowiedzi na tytularny pytanie, więc odpowiem ja, ale piszę z pamięci, więc będzie to tylko zarys i coś mogłem pomieszać. W XV wieku we Włoszech żył koleś który zainteresował się religią i kulturą rzymską. Inspiracją dla niego miała być ludność wiejska która nadal praktykowała część dawnych kultów. Studiował więc księgi i zaczął promować dawną architekturę co wywołało gniew kościoła. Chyba założył nawet jakieś kółko neopogańskie. Koniec końców jednak wypromował i rozpowszechnił dawną kulturę i wiarę co sprawiło, że te stały się modne i zaczęły inspirować różne dziedziny sztuki. Tak narodził się renesans.
Nawet nie pytam, jak skończył ów koleś 😉
Renesans jako taki nie zaczął się we Włoszech tylko w Hiszpanii. Oczywiście nie chodzi tylko architekturę. Wspomniany koleś natrafił na teksty arabskich autorów, którzy kopiowali z tekstów greckich. W Europie ksiąg częściowo zakazanych lub palonych. Pożar biblioteki aleksandryjskiej też nie pomógł. I dopiero odkrycie tych arabskich tekstów przywróciło myśl antyczną. A do Grenady zaczęli zjeżdżać różni wolnomyśliciele i rozwlekli po reszcie Europy na nowo od nauk ścisłych po humanistyczne idee antyczne.
A może odcinek o architekturze Moskwy i Petersburga ? :)
Mamy już dwa o tzw. Pałacu Saskim - Petersburg jak malowany.
Swietny film! mam pytanie z innej beczki, jak sie mowi po polsku na 'pulpitum' w kosciele sredniowiecznym? dzieki z gory 🙂
Jak to To już minęło pół godziny? Czy można prosić o odcinki o długości co najmniej 1 godziny?😀
Oczywiście! Zapraszamy tutaj: kursy.goodidea.archi/ - czekają całe godziny wykładów! :)
Choćby nie wiem co wymyślili dzisiejsi architekci (nie rozumiem np. wyścigu wysokości) stare zawsze podoba mi się bardziej. Dziękuję.
Może pomysł na kolejny odcinek?Biłgoraj ,południowa lubelszczyzna i Miasteczko na Szlaku Kultur ? 😀
Mam pytanie odnośnie Złotego Domu: czy przez te czternaście wieków nie zachowało się żadne źródło o nim, które pchnęłoby artystów do poszukiwań jego pozostałości już wcześniej, że dopiero przypadek sprawił, że został odkryty?
"Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu"
🏛🏛🏛
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu :D
🏛🏛
Jestem wielkim fanem, ale plis wróćcie do poprzedniego motywu muzycznego! :)
Niestety nie planujemy do niego wracać, ponieważ mieliśmy z nim sporo problemów. Autor zgłosił go do automatycznego systemu wykrywania treści chronionych prawem autorskim i mimo tego, że zawsze mieliśmy wykupioną aktualną licencję, YT co chwilę nam wyświetlał informację, że złamaliśmy prawa autorskie, a odkręcanie tego czasem trwało wiele tygodni.
Renesans jest stylem wymyślonym, pompowany przez rewolucję francuską. Tradycje budowli antycznych cały czas w Italii istniały, wiele budowli z XI, XII wieku wygląda jak podręcznikowe renesansowe obiekty. A właśnie...z tymi podręcznikowymi renesansowego stylu mamy poważny problem, bo prawie takich nie ma. Najbardziej śmieszy mnie kiedy na szeregu okładek albumów renesansowych widnieje katedra florencka :) Moim zdaniem renesansu, jako oddzielnego stylu w architekturze (podkreślam, to dotyczy tylko architektury) nie było - był wczesny barok, który można sobie nazwać renesansem, ale tak naprawdę to jedna i ta sama gałąź. Rzekomej rewolucji nigdy nie było, bo kopiowanie nie jest innowacją...jaką powinno być wprowadzenie oddzielnej nazwy. Po prostu dzięki znaleziskom i badaniom coraz więcej było wiadomo o antyku. Ale to nie znaczy że zainteresowano się nim dopiero w XV wieku...NIE! CAŁE ŚREDNIOWIECZE studiowano antycznych autorów..więc o jakim przebudzeniu mowa??? A to że północna Europa stworzyła swój własny język architektury...no cóż - mieli prawo, zwłaszcza że Rzymu tam mało., a przynajmniej dużo mniej. Co do Santa Maria Novella o tej zupełnie nowej plastycznej jakości to sa bzdury na siłę. Tak jak później sami autorzy podkreślili - takich fasad było pełno, i nie ma tam jakiegoś nowego podejścia. Kolejny kościół to barok jak wół :) Bo to wszystko były przygotowania do baroku! Rzekłem! ;)
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
🏛🏛🏛
czy te kwiaty w kasetonach sie powtarzają, czy każdy jest inny?
A niech to gęś kopnie. W niedzielę wróciłam z Warszawy, siedziałam na placu zamkowym i patrzyłam na plakat reklamujący tą wystawę i nie przeczytałam czego dotyczy. Zdecydowałam się iść do muzeum arhidiecezjalnego, ktore jest dosyć ubogie i słabo opisane (za to zobaczylam tam prace Beksińskiego 😁) i do krypt bazyliki. A mogłam jednak wybrać zamek
Kultury antycznej nigdy dość, ale pamiętajmy, że Rzym czerpał garściami od Greków właśnie i tam należy szukać początków fascynacji Starożytnością.
Czekam na więcej odcinków na temat Polskiej architektury ponieważ jest ona strasznie nie doceniana
Sposób odkrycia Domus Aruea przypomina odkrycie jaskini Lascaux przypadkiem przez grupę dzieci w 1940 r.
Byłam, widziałam, ale bez monologu Radka to nie było to co powinno być😅.
Dlaczego Renesans nastąpił tak późno, dlaczego Sredniowiecze trwało aż 10 wieków
A ja zadam przewrotne pytanie: Czy Renesans był progresem, czy raczej regresem? Gotyk został obrzucony błotem przez Włochów, którzy wmówili wszystkim, że jest "be". A najwięcej tu narozrabiał niejaki Giorgio Vasari. Ale nie wszędzie. W Anglii jakoś nie udało się go wyplenić. Trwał uparcie obok "modnych nurtów" aż do XIX w. A nawet dłużej! A czy sztuka klasycznej "the English countryside" jest jakimś światowym "zadupiem"? Gotycka katedra to jedne z najdoskonalszych dzieł architektury monumentalnej. Z całym szacunkiem. Renesans nie może się niczym takim pochwalić. W ogóle! Progress? Myślę, że wątpię. A co do malarstwa to... sorry, ale poza może Michałem Aniołem twórcy Renesansu się nie umywali do Van Eyków, Cranahów, Albrechta Durera, czy Boscha i wielu innych. A na dodatek, umarła sztuka miniatury: To co "wyrabiał" Jean Pucelle na stronach psałterzy to prawdziwy kosmos. Całe ciężkie, nieporadne i nieodparcie kabotyńskie malarstwo słonecznej Italii się do miniaturzystów Słodkiej Francji po prostu nie umywa. Oczywiście, wyłączywszy Michała Anioła. No, ale jego zapierające dech w piersiach swoją doskonałością "Pieta" to motyw wzięty żywcem ze Średniowiecza. Dopiero Barok wpuścił nieco powietrza do tego zatęchłego bagienka jakim stała się sztuka Renesansu. Niestety, po nim (a dokładniej po jego ostatniej fazie - Rokoko) znów wrócił ciężki i kabotyński monumentalizm Klasycyzmu.
Pod kątem architektury ani tym ani tym. Pod kątem konstrukcji - regresem, to bez wątpienia. W renesansie nie powstały w zasadzie żadne przełomowe konstrukcyjnie obiekty. Nawet podręcznikowa kopuła Florencka to w istocie budowla gotycka, zresztą nigdzie potem nie powtórzona zatem nie może być uznana za osiągnięcie "stylu". Natomiast należy zauważyć że styl gotycki, to styl północnej Europy - jej naturalny wyraz samej siebie. Dominowała (północna Europ) ona bowiem całe średniowiecze, była bogata i narzucała swoje widzenie świata. Włochy tak naprawdę nigdy gotyku jako takiego nie przejęły i antyk trwał tam w różnych mniej lub bardziej wykształconych formach cały czas. Tam żadnego przebudzenia nie było, po prostu nazbierało się w końcu dużo elementów które pozwoliły ewoluować stylowi antycznemu ku barokowi. Był nim między innymi znaczny wzrost zamożności Włoch i papiestwa, przez co te w kluczowym XVI w. zdołały narzucić światu swoje wzorce. Wzorce antyczne są dla większości Europy obce. Nawet tam, gdzie Rzym sięgał w starożytności był to przecież siłowy import. Północna Europa to gotyk i tyle. To nasz antyk. I jego tradycja jest tak naprawdę naszym podstawowym dziedzictwem. Antyk rzymsko-grecki na naszych terenach jest wtórny. Nie mówię że to źle, ja tam go lubię, ale warto porzucić schematyczność następstw epok a zróżnicować je bardziej na geografię oraz siłę ekonomiczną w danym czasie i wiele się wyjaśnia.
O nie, znowu ta muzyka :((((
Viva renesans.
Pseudohistoryzm, nieudolna próba kopii antyku oparta na niepełnej wiedzy i błędnych przeświadczeniach. Tak jestem hejterem renesansu. Gotyk FTW!
"Hypnerotomachia" - "Reguła czterech" - też kiedyś czytałem tego gniota i z niego dowiedziałem się o "Hypnerotomachii" xD
Czy mi się wydaje, czy pani Natalia stoi sobie jak najbardziej w Warszawie, klasycystycznej zresztą... gdzieś już te kolumny widziałem... mam, Łazienki Teodozji Majewskiej...
A renesans wziął się oczywiście z wielu źródeł, od ekonomicznych po artystyczne, ale obok wcześniejszych inspiracji "lokalnych" - z zachodniej części cesarstwa - jeden z najważniejszych impulsów dał upadek Konstantynopola, napływ ludzi, idei i starych ksiąg z Bizancjum do Italii. Anna Notaras i inni.
BEYONCE??
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu