A gépi szellőztetésről - gyakorlati példákkal

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 лют 2020
  • www.epitemahazam.hu/
    Tipikus problémák a gépi szellőztető rendszerek beépítése során. Tényleg mindenhová hővisszanyerős szellőztetőt kell beépíteni? Tényleg kötelező lesz 2021-től? Hová tudjuk elrejteni a csöveket és a szellőztető gépet?
    Miben kavarhat be egy hagyományos kandalló és egy konyhai szagelszívó?
    Kell-e nyitható ablak egy gépi szellőztetés mellé?
    Czeilinger Ferenc előadása a 2020 januári Tervcafén.

КОМЕНТАРІ • 27

  • @krisztiankovacs3577
    @krisztiankovacs3577 8 місяців тому

    Köszönjük az előadást, esetleg légcsatornázható hőszivattyúról lesz előadás? Az meg tudja oldani a szellőzést is magában, hasonló hatékonysággal...? 🙄Köszönöm, Üdv!!

    • @taltos0711
      @taltos0711 7 місяців тому

      Önmagában nem, hiszen egy sima slpit klíma sem képes erre.

  • @traube79
    @traube79 3 роки тому +2

    Nálunk a régi kémény amibe be volt kötve a konvektor (ko-csővel bélésezve) kéményhatásnak köszönhetően folyamatos huzattal szellőzik. Nem kell ventillátor se. Széliránytól függetlenül szellőzik.

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  3 роки тому +3

      Ezt nevezik gravitációs szellőzésnek. De 1. ettől még pótolni kellene valahogy a levegőt 2. ez csak nem légtömör házakon működik, 3. a huzattal együtt a meleg is távozik (ha nagy a huzat, akkor igen nagy tempóban...), 4. a szél szabja meg a szellőztetés mértékét, nem az igényünk.

    • @4vadimgorbachov
      @4vadimgorbachov 3 роки тому +2

      @@epitokozosseg
      Ebből a 4-pontbol csak a 3.)ik pont a valós különbség a két rendszer között,
      méghozzá :
      1.) és 2.) lényegében egy s ugyanaz.
      4.) pontrol - mondhatóan "merőlegesen érkező" szél a függöleges szellőztetésnél NEM befolyásolhatja a kimenő meleg levegőt (nagy-, érezhető- mértékben nem befolyásolja).
      Különben szénmonoxidban (CO) fulladnánk meg. Ugye gaz radiator+kéményhatásról beszélünk.
      3-ik pontról még:
      #tény hogy a hagyományos függőleges szell-sel NEM lehet a teljes, szükséges köbmétert (m3) az elhasznalt levegőnek kivezetni (a keménybe csatolt gáz radiátor segítségével), itt egyet értek az építőközösséggel.
      S hogy az ily hagyományos módon a kivezetett meleg levegővel lényegében az utcánkat fűtünk (levegő hőcserélő hiányában).
      #masik tény, hogy csak szóbeli vagy apróbetüs formában van kimondva, hogy az önök hőcserélő rendszere kb. 95%-ban megtartja meg a helységeinkben kitermelt 100%-os hőenergiánkat, ami nem oszlathatja el a laikus beruházó l kételyeit eme új, s még ismeretlen rendszerről (Ha mindenki tudna, mit adnak neki el, meg is venne) !
      #Sajnos eddig semmi de semmi magyarázót nem tapasztalni arról, hogy is ez a HŐCSERE megy végbe. Illetve hogyan gyűjthető be a kicsapódott kondenzvíz nem csak a hőcserélő dobozában de a meleg ill. hideg levegős csöveknél?
      #Vagy hogy mekkora hővesztességgel (százalékosan) kell valójában számolnunk, ha nem szegeteljunk le a 16cm átmérőjű légvezető csöveinket?

    • @arimeo1572
      @arimeo1572 2 роки тому

      @@epitokozosseg Ennek a problémának a kiküszöbölésére kiváló megoldás a rejtett ablakszellőző, ami huzatmentesen és önszabályzó módon szellőztet.

  • @zb1065
    @zb1065 4 роки тому +2

    Készült-e felmérés, hogy mennyivel növekszik meg a szükséges fűtési energia egy egyszerű szellőztető berendezés esetén, szemben a hőcserélőshöz képest? Azaz, mennyi a hővesztesség, ha nem nyerjük azt vissza a hőcserélőben?

    • @laszlototh559
      @laszlototh559 4 роки тому +1

      sokkal szerintem

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  4 роки тому +6

      Részünkről nem készült olyan publikus felmérés, ami mérvadó lenne minden esetben és minden esetre igaz is lenne. Minden épület és ezáltal a szellőzési igény is más és más. A központi elszívós, higroszabályozású rendszer külső levegővel "dolgozik" direkt bevezetéssel, a hővisszanyerőknek ezzel szemben illik tudni a ~90% hővisszanyerést. Nem ismerjük előre, hogy a lakóépületbe mennyi pára termelődik és ezáltal az elszívó rendszer és a légbevezetők hogyan szabályozzák a helyiségenkénti légcserét (ettől függ majd a veszteség és az elektromos fogyasztás is). Milyen hőmérsékletre lesz fűtve a lakás? Milyen külső hőmérsékletet vegyünk figyelembe? Persze lehet átlag hőmérsékletekkel számolni, de azt tudjuk, hogy nem lesz valós a kapott eredmény. A másik kérdés, hogy amit nyerünk fűtési költségben a hővisszanyerővel, azt üzemeltetési költségben (pl. villanyszámla, szűrőcsere...) hol fogjuk elveszíteni. Talán energetikus szakemberrel, konkrét épület esetében, átlag értékeket figyelembe véve ki lehet számoltatni, de ne számítsunk 100%-ban pontos végeredményre.
      Ha a kérdés a megtérülésre vonatkozik: azt felejtsük el. Egyik szellőztető rendszer sem fog megtérülni (esetleg papíron, jól levezetve), nem a megtérülés miatt szükséges gépi szellőztetést beépíteni. Az épület műszaki tartalma (pl gázfűtés vagy hőszivattyús fűtés-hűtés, épületszerekezet, szigetelés stb...) inkább meghatározza, hogy milyen szellőztető rendszert alkalmazzunk. De sok esetben a felhasználói igény dönt alacsonyabb vagy magasabb műszaki tartalom mellett. Személy szerint az a véleményem (tapasztalatom), hogy mind a két megoldás jól alkalmazható, használható. Üdvözlettel Czeilinger Ferenc

    • @TeslaElonSpaceXFan
      @TeslaElonSpaceXFan 4 роки тому +4

      @@epitokozosseg Köszönjük a tartalmas és őszinte választ. A csatornának meg további sok sikert, szükséges az ilyen szakmai tartalom is a youtubeon.

    • @zb1065
      @zb1065 4 роки тому +2

      @@epitokozosseg
      Köszönöm a kimerítő választ, remélem másoknak is hasznára lesz.
      Azért érdekelt, hogy készült-e ilyen felmérés, mivel már találkoztam ablakon történő szellőztetés vs. hővisszanyerős gépi szellőztetés összevetéssel. A megtakarítás jelentős ugyan százalékban, de nem olyan mértékű, hogy reális időn belül megtérítse a befektetett összeget.
      A megtérülés valójában egészségesebb lakókörnyezetben, komfortérzetetben mérendő.

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  4 роки тому

      @@TeslaElonSpaceXFan Köszönjük Dóra! :-)

  • @stevelubi
    @stevelubi 4 роки тому

    Nagyon jó volt.csak a csövek mérete maradt el.

  • @karolyandras
    @karolyandras Рік тому

    Akinek annyi pénze van, meg kevés esze, hogy egy százezres elszívót rak be a konyhába és milliós nyílászárókat építtet be az nem fog egy szae kandallóval meg egy cserép kályhávak bajlódni, mint te sen!

    • @jozsefkovacs5009
      @jozsefkovacs5009 4 місяці тому

      Az elmúlt 2 évben 3 olyan frissen épített családi házban voltam, Amibe cserépkályhát rakattak és 4 olyanba amibe kandallót (bár a kandallók külön kintről kaptak levegőt egy 110-es pvc csövön) egyik se szegén ember.

  • @expamandro
    @expamandro 3 роки тому +5

    HELYSÉG = Település
    HELYISÉG = Szoba

  • @quecksilberhochdruckdampfl7429
    @quecksilberhochdruckdampfl7429 4 роки тому +5

    Helységet emleget az előadó. Ez mást jelent, a lakásban h e l y i s é g e k vannak.

  • @MrBazsi888
    @MrBazsi888 4 роки тому

    ablakba építhető verziónak van értelme, többi baromság. falat ezért nem lyukasztanék ki... túl van ez lihegve, de nyílván aereco és helios jól jár... majomkodás

    • @TheKisem
      @TheKisem 3 роки тому +1

      Le is vezetnéd azt, ahogy eljutottál erre a következtetésre? (Nyilván számszerűen érdekelne.)

    • @MrBazsi888
      @MrBazsi888 3 роки тому +2

      @@TheKisem lényeg a friss levegőn van, hogy átvészeld az éjszakát egy bezárt szobában, arra meg jó a résszellőző az ablakokba. konyhába ipari elszívó kell a felesleges koromfüst kiszippantására. minden más felhasználási terület már belemagyarázás szerintem. egy ilyen gép fél szobát elfoglal és kb egy átlag családi házban 2-3 millió forint. egy nagyobb házikóban 3-5 millió forint. +szűrő cserék +elektronika problémák. légkondi amúgy is kell - ott van az LG levegőszűrős modellje, na annak van értelme. ezek a mai házak 10 évre vannak tervezve - utána újraveheted a gépészetét. kösz, kihagyom. arról ne is beszéljünk, hogy a kesze-kusza csővezetékek adekvát tisztítását még ki sem találták... nettó baromság.

    • @expamandro
      @expamandro 3 роки тому

      @@MrBazsi888 Nem is beszélve arról, hogy 1,5millió Ft-ot hány év alatt szellőztetek el ha kinyitom az ablakot.

    • @MrBazsi888
      @MrBazsi888 3 роки тому

      @@expamandro + a hideg erősíti az immunrendszert xD

    • @kovacspeter7558
      @kovacspeter7558 3 роки тому

      @@MrBazsi888 "konyhába ipari elszívó kell a felesleges koromfüst kiszippantására" Az érdekelne,hogy miként kerül a konyhába koromfűst?