POZNAJ 5 PROSTYCH RZECZY które zmienią Twój trening kolarski i poprawią formę | PROradnik

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 31 гру 2021
  • Jest kilka aspektów w treningu, które mogą być bardzo przydatne przy "wchodzeniu na wyższy level" i gwarantujących poprawę wydajności w kolarstwie.
    Pięciu moich ulubieńców przedstawiam w dzisiejszym video i gwarantuje Ci, jeśli wdrożysz tą listę od dzisiaj to najbliższy rok będzie dla Ciebie zupełnie inny niż poprzednie lata treningów!
    Sen w sporcie - kompendium wiedzy: movementcare.pl/sen-w-sporcie/
    -----
    Indywidualne i gotowe plany treningowe:
    movementcare.pl/sklep/
    -----
    Więcej RUSZ SIĘ ZDEROWO! tutaj:
    movementcare.pl
    / itrnr
    / tomasz.hruswicki
    ------
    Umów wizytę u fizjo w Poznaniu:
    www.fizjoterapiabiegacza.book...
    #kolarstwo #treningkolarski #szosa #kolarstwogorskie #mtb
  • Спорт

КОМЕНТАРІ • 13

  • @wojtekja
    @wojtekja Рік тому +1

    Z tych pięciu, to oczywiście to ostatnie jest wymierne, reszta to trochę lanie wody. HRV, potrzeba wiedzy aby pomóc. Sen to słowo wytrych, widomo potrzebny i niezbędny. Oprogramowania, patrz pk HRV, można mieć, ale trzeba umieć z tego korzystać. Dla 99% amatorów wystarcza dobry licznik z podstawowymi wskaźnikami mocy, objętości, ekonomiki jazdy (patrz liczniki pokazujące rozłożenie sił, balans i równomierność), niektóre potrafią na podstawie twoich aktywności zaplanować trening. Do analizy danych z TP, to trzeba mieć Twoją wiedzę. Badanie o których piszesz to dla amatorów zaawansowanych. Osobiście nie znam nikogo kto przeprowadza je cyklicznie. Poza tym same badania nie poprawiają wyników. Wyciąganie wniosków z badań to jak robienie analizy z TP, wyższa szkoła jazdy. Więc reasumując, Twoja nadzieja że materiał będzie przydatny jest bezowocne. Ale ciekawe.

    • @MovementCare
      @MovementCare  Рік тому +2

      Nie do końca ze wszystkim się zgodzę.
      Polecam prześledzić temat - żeby wyciągać proste wnioski z monitoringu HRV nie potrzebujesz specjalnej wiedzy, HRV4Training, Whoop czy Oura będzie Ci sam pokazywał co się dzieje i co dobrze a co źle wpływa na Twoją regenerację.
      Opieranie się na licznikach - szczerze mówiąc, w mojej pracy największa upierdliwość to tłumaczenie jak bardzo bezsensowne są wskazania dotyczące stanu wytrenowania, balansu sił czy proponowane treningi przez chociażby garmina.
      Badania wydolnościowe - wiążą się z wizytą w miejscu, gdzie przeprowadza je wykwalifikowana kadra, której zadaniem jest wytłumaczyć Ci na miejscu lub po fakcie co się dzieje z Twoim organizmem, jakie mogły zostać popełnione błędy treningowe i co warto zrobić z tym treningiem w najbliższym czasie. Dobrze by było, gdyby to była pierwsza rzecz od której ludzie zaczynają uprawiać sport, bo niesie zdecydowanie więcej korzyści niż zajebisty licznik.
      Analiza TP czy WKO - po ogarnięciu kilku podstawowych webinarów jesteś w stanie trochę z tego powyciągać ale to fakt - nie każdy będzie miał z tym łatwość.
      Pozdro

  • @jarosawkonkol4089
    @jarosawkonkol4089 2 роки тому +1

    Wszystkie punkty w punkt 😉 ciekawy jestem protokołu testu tlenowego. Jak to zrobić bez badań mleczanu ? Reszta punktów w użyciu.

    • @MovementCare
      @MovementCare  2 роки тому +3

      To jest najbardziej problematyczne. Obiektywnie się nie da. Ale jest jeden / dwa sposoby, które mogą pomóc w identyfikacji górnej granicy S2 :) Postaram sie nagrać trochę o tym w najbliższym czasie!
      Pozdro!

    • @tomaszs1715
      @tomaszs1715 Рік тому

      @@MovementCare Czy parametr LTP w Xert to nie jest właśnie ten parametr?

  • @januszmaolepszy1615
    @januszmaolepszy1615 2 роки тому +1

    Na ile dni przed startem w zawodach można wykonać trening siłowy (aby zachować świeżość i szybkość)?

    • @MovementCare
      @MovementCare  2 роки тому +1

      Są nawet metody, w których trening siłowy wykonuje się w ramach tzw. „Potentation” na kilka godzin przed zawodami (koszykówka, rugby itp.) w celu poprawy wydolności i siły i są na to fajne dobrej jakości doniesienia naukowe. W kolarstwie niestety już mniej jest takich materiałów z których można wyciągnąć ciekawe wnioski. Z doświadczenia powiem Ci ze jeżeli trening siłowy jest wykonywany regularnie to zazwyczaj potrzeba 24-48h do pełnego wypoczęcia, ale może to być dość indywidualne :)

  • @TheDesmoo
    @TheDesmoo 2 роки тому +1

    Jakiej apki używasz do analizy hrv? Ja teraz próbuje kubiosa. Edit. Juz wiem 😂

    • @MovementCare
      @MovementCare  2 роки тому

      Kubiosa używałem długo, bardzo dobry ale do zastosowań prywatnych i na szybko irytowała mnie potrzeba paska i brak możliwości wrzucenia w jednym miejscu danych o samopoczuciu.
      Kubiosa w wersji na komputer używam teraz w gabinecie z pacjentami, ale dla siebie na co dzień i dla zawodników polecam HRV4Training. Od razu można wrzucić ocenę samopoczucia i dodawać swoje parametry które chce się monitorować wiec pod tym względem bardzo spoko :)

    • @TheDesmoo
      @TheDesmoo 2 роки тому +1

      @@MovementCare ja już sobie wypracowałem nawyk porannego pomiaru. Siku, Polar H10 i do łóżka na pomiar.

    • @MovementCare
      @MovementCare  2 роки тому +1

      @@TheDesmoo i to jest spoko opcja, wypracowany rytuał robi robotę bo bez większego myślenia zbiera się te dane. Tak z doświadczenia własnego - potrzeba z 2 miesiące pomiarów żeby móc zacząć wyciągać dobre i pewne wnioski ;)

  • @andrzejwojcik7405
    @andrzejwojcik7405 2 роки тому +1

    Witam wszystkich trening siłowy zwrócić uwagę na rozciąganie się drążek

    • @MovementCare
      @MovementCare  2 роки тому +2

      Hej! Wytłumacz proszę, co dokładnie masz na myśli pod pojęciem " rozciąganie się drążek"? Domyślam się trochę ale zanim się do tego odniosę wolałbym uściślić ;)
      Pozdro!