@@jacquescathelineau8457 Może nie mam racji, ale Bałtyk to MORZE. Jak Żemajtisów i Auksztotów nazywają zachodnio- i środkowo- azjatyckie plemiona zamieszkałe Kacapstan mnie nie interesuje.
Warto dodać do ww. historii współczesnej Warszawy: zamek Ujazdowski, zburzony przez III Rzeszę, odbudowaliśmy od fundamentów w latach 70tych XX w. ze społecznych składek -także moich. W nim miało być muzeum Stolicy (lub inne), ale nie taki dziwoląg jak obecnie.
Dziękuję za Pana programy. Przed wojną moja Rodzina mieszkała w Warszawie i pamiętam jak z Babcią chodziliśmy szukać śladów domów na ulicy Brzozowej i Karowej. Dzisiaj jak przyjeżdżam z Krakowa do Warszawy to aż boli brak szacunku i zrozumienia dla historii czy nawet brak elementarnego poczucia honoru. Mam nadzieję że Pana programy to zmienią.
@@opowiadamhistorie i tak jest lepiej, niż było, powiedzmy, 20-30 lat temu.. może bardziej dzięki postawie niektórych mieszkańców, niż włodarzy miasta, niemniej uważam, że było gorzej.
Szanowny Panie Redaktorze, Podziwiam Pańską, doprawdy niesamowitą, jak też rozległą wiedzę na niemalże wszystkie tematy. Bardzo dziękuję za to, co Pan czyni. Pozdrawiam serdecznie
Bardzo dziękuję za kolejny odcinek. Serce się raduje. To dla mnie wielkie pocieszenie słysząc Pana komentarze, gdy tak często spotykamy się w Warszawie z tzw "lewizną". Jeszcze nie cała Warszawa stracona, choć jest duża pokusa, aby uciec stąd.
Długo nie miałem możliwości oglądać kanału. Mam nadzieję to nadrobić. Nie chciałbym jednak być powodem zażenowania 😀 autora, więc skomentuję krótko - świetna praca. Gratulacje.
Uwielbiam Pana opowieści, ta wibracja głosu, kultura i powaga, tylko jeszcze przed wojną więcej ludzi miało podobny wysoki poziom kultury jak moi dziadkowie, Aż ciarki i duma przechodzą, pozdrawiam Pana i czekamy na nowe filmy
Marzy mi się, gdy słucham Pana opowiadań , by znaleźć się fizycznego w mojej kochanej Warszawie, w Śródmieściu płd. za tamtych czasówi i przemierzać swoje ścieżki. Na pewno bym się nie zgubiła :-) Pozdrawiam :-)
Warto dodać do ww. historii współczesnej Warszawy: zamek Ujazdowski, zburzony przez III Rzeszę, odbudowaliśmy od fundamentów w latach 70tych XX w. ze społecznych składek -także moich. W nim miało być muzeum Stolicy (lub inne), ale nie taki dziwoląg jak obecnie.
Niedawno odkryliśmy z mężem Pana kanał. Jest on bardzo interesujący, przybliża nam, mieszkańcom Warszawy historię naszego miasta, ale podaną w bardzo interesujący sposób a przy tym opiera się Pan na wielu źródłach, do których można dotrzeć dzięki podanej jinformacji. Dziękujemy
Dziękuję Panu za poświęconą pracę! Od ponad dziesięciu lat mieszkam w Warszawie, lecz od relatywnie niedawna jestem obywatelem RP; odnajduję Pańskie filmiki jako wspaniałe źródło na temat historii miasta i Polski. Miło zobaczyć też kadry z cerkwi, w której bywam regularnie. Dziękuję również za obiektywizm, jest to bardzo ważne w przypadku historii.
Wspaniały materiał historyczny i filmowy. Takich dokonań potrzebujemy dla informowania w sposób atrakcyjny dla odbiorców o historycznych źródłach naszej tożsamości. A co do zastosowanej w komentarzu składni, to niezbicie dostrzegam etymologię anglojęzyczną. Podobno, Aleksandr Puszkin nigdy nie odwiedził Anglii. Co do znajomości języka angielskiego u Puszkina, nie ma jednoznacznych dowodów na to, że władał nim w znacznym stopniu. Wiadomo z pewnością natomiast, że Puszkin odwiedził Warszawę w 1820 roku, jak podają Biografia, listy oraz Zeszyty literackie. Elo
Już się zaczęłam martwić... czyżby Pan porzucił nas, wiernych słuchaczy?! Długo Pan kazał na siebie czekać, ale oto jest, kolejny arcyciekawy odcinek. Dziękuję i poproszę o kolejne. Szczęśliwego 2024!
W latach 90 tych nie pamiętam dokładnie w którym roku kopałam w Nadarzynie (pod pierwszą z hal targowychm, których podejrzewam jest tam teraz mnóstwo). Wykopaliska były komercyjne ale naturalnie pod nardzorem woj. urzędu nadzoru arch. Kopaliśmy tam małe zagłębie dymarek. Mieliśmy świetne stanowisko ze studnią, miodzio ! Wszystki chcącym rozszerzyć wiedzę na temat Nadarzyńskiego okręgu hutniczego polecam kontakt z urzędem. Warszawa została prawdopodobnie wybrana na miejsce osiedlania z powodu swoich rud. Ciekawe konsekwencje tego bogactwa trwa do dzić chodzi o magnetyzm ale to już inna opowieść. Uprzejmie pozdrawiam, Dorota
@@opowiadamhistorie Jest tu sporo do powiedzenia, bo badania tak naprawdę dopiero się rozkręcają jak archeomagnetyzm. Pole magnetyczne ziemi to wzmacnia się to słabnie i to zjawisko zostawia swoją sygnature w ziarnach minerałów (w żelazie )w wypalonej glinie, pozwala stworzyć sposób datowania absolutny (w odróżnieniu od c14 który obarczny jest marginesem błędu jednak wciąż+/50 lat). Ceramiki zwykle wychodzi w badaniach najwięcej więc jest z czego datować. To jedna sprawa ale są też ciekawe badania drzewa kauri ( artykuł w Science VOL. 371, NO. 6531). Chodzi o te okresy w któryc pole magnetyczne ziemi słabnie pokrywają się one z okresami np wyginięcia dużych ssaków, neanredtalczyków i pojawieniem się sztuki jaskiniowej tj. ok 42000 temu. Te wachania notują cząsteczki żelaza znajdujące się we wszystkich osadach na całym świecie. I znów jesteśmy na Mazowszu i naszych terenach bogatych w rudy. Te tereny były atrakcyjne osadniczo z wielu powodów do tej pory myślano tylko o handlu, wypapianym żelazem ale były one też bezpieczne / stabilne energetycznie bo tam gdzie silniejsze pole tam mniejsze promieniowanie ultrafiletowe wg. Science. Megalityczni mieszkańcy ziemi mieli niezłe rozeznanie w elektromagnetyźmie naszej planety. Ale i tak mieszkając na takim terenie ludzie nadal mają się lepiej, zdrowiej. Czego panu życzę, Dorota
@@opowiadamhistorie I to jak! Wspaniały mamy "pojedynek" na youtube, bo Kamil Janicki opowiada o Wawelu. Warszawa, choc geograficznie dalsza, emocjonalnie jest mi jednak bliższa. I takie skojarzenie z remontem kaplicy Braeuningów - może jakiś materiał o zasłuzonych warszawiakach pochowanych na cmentarzach ewangelickich?
@@fox570808 Hmm nawet nie wiedziałem, że Pan Janicki ma kanał na YT. Książki oczywiście znam, ale o kanale nie słyszałem. Cmentarz ewangelicki jest na mojej liście. Niestety lista jest długa i wybieram z niej rzeczy jak mi się wybierze więc trudno mi cokolwiek obiecać 🙂
@@opowiadamhistorie "Wielka historia" to tytuł kanału. A propos cmentarzy. Czy te krótkie historie powązkowskie mogłyby równiez przybrać bardziej jakąś okazałą postać?
był i jest taki plan, ale ja lubię też pokazywać miejsca, co w podcaście byłoby trudne. Niemniej może jak znajdę jakieś tematy do opowieści takich bez pokazywania, to czemu nie :)
Nazwa Wisła może pochodzić od rzymskich podróżników i jest scaleniem słowa Vis Thule (łac. droga na północ). Thule wg. Prokopiusza z Bizancjum to półwysep skandynawski.
U Pana cała historia pasuje, jak Krzyżówka mojej mamy. Tylko jak się przyjrzeć to hasło zgadnięte, a litery dobrane na aby, aby ( żeby nie było pustych kratek)
Przedmioty znalezione na wykopaliskach to znaleziska, a nie "artefakty". A te wystawione w muzeach - to eksponaty. Poza tym - ten odcinek to kawał dobrej roboty!
Super odcinek apropos tablicy w zamku Ujazdowskim do bodajże 2015 była tam sala mówiąca o historii zamku i szpitala ujazdowskiego i tam była eksponowana
Świetny odcinek pozdrawiam, jestem cały podjarany że na niego wpadłem bo niedosc ze odnośnie piecow hutniczych i osad których masa znajdowała sie w moim miescie lub okolicach to jestem w stanie znaleźć konkretną działkę lub ulice gdzie takowe były☺😶😅
Oczywiście subik strzelony od razu bo juz dawno żaden materiał mnie tak nie pobudził i prawdopodobnie bedzie Pan pierwszą osoba której postawie kawke haha
@@opowiadamhistorie Okolice Grodziska Mazowieckiego, w sumie przypomniał mi Pan tą mapą że tereny na którym był kiedyś średniowieczny gród (od którego wzieła sie nazwa miasta) są dzisiaj zapomniane i uczęszczane tylko przez lokalną młodzież wiadomo w jakich celach... Pan burmistrz wolał zbudować obwodnice(przez którą w sumie trudniej sie też tam dostać) i mieć szczerze ten teren w tzw czterech literach... :((( W linku odsyłam pana do mapy google w której pozostałosci grodu są bardziej pokazane www.google.com/maps/place/Grodzisko+Szwedzkie+G%C3%B3ry+-+Chlebnia/@52.1207672,20.6051171,16z/data=!4m6!3m5!1s0x47194f0a964fee8f:0x1912c8f608548754!8m2!3d52.1212278!4d20.6051129!16s%2Fg%2F11ghznw11q?entry=ttu
Potop jest też mitach Greckich i Azteckich. Ogólnie uważa się, że mity o Potopie mają związek z wylewaniem rzek, bo jak wiadomo pierwotnie miasta zakładano nad rzekami
„Czym była OWA kultura przeworska”-) oczywiście ze potop to historia prawdziwa. Lody topniały z powodu globalnego ocieplenia spowodowanego używaniem przez ludzi drewna i węgla do opału zamiast pelletu i spowodowało to przerwanie cieśniny Bosfor i połączenie się morza śródziemnego z jeziorem czarnym zwanym obecnie morzem czarnym. Było to ok 6 tys lat pne.
Po prawdzie , w naszym kraju, też znaleziono kamienny gród równy wiekowo kulturze mykeńskiej. Chodzi o Górę Zyndrama w Małopolsce. Prawdopodobnie była to jakaś faktoria. Być może właśnie chodziło o bursztyn.
Myślę, że nie będę oryginalny, jeżeli napiszę, że pana filmu i sposób przekazywania wiedzy jest niezwykle barwny i na wagę złota. Ale dziękuję raz jeszcze za możliwość poszerzania swojej wiedzy dzięki Pańskiej działalności w Internecie! Chciałbym zapytać, chociaż to pytanie mogłoby znaleźć się pod każdym filmem… wspomina Pan o historycznych wydarzeniach, które były przyczynkiem to powstania opowieści czy legend, jak je teraz postrzegamy. Czy mógłby Pan wskazać jaka literatura lub kanał na YT czy gdzie indziej w internecie rozbiera na czynniki proste te zagadnienia w taki sposób jak Pan to zrobił np. z Wieżą Babel. Z góry bardzo dziękuje :)
Jak zwykle świetny odcinek. Ale ciekawi mnie co sądzisz o poczęcie królów Polskich który przeczy ogólnej narracji plus napis na kolumnie Zygmunt 44 w szeregu władców .
Uwielbiam Pana poczucie humoru. " W naszej historii, tylko z Bałtykiem nie mieliśmy wojny" 😂😂😂
No nie wiem, Litwini są Bałtami
Bałtyk to Gdańsk. Batory by się nie zgodził :D
@@jacquescathelineau8457 Może nie mam racji, ale Bałtyk to MORZE. Jak Żemajtisów i Auksztotów nazywają zachodnio- i środkowo- azjatyckie plemiona zamieszkałe Kacapstan mnie nie interesuje.
Dzięki za bardzo ciekawy materiał!
Słucha się tego z zapartym tchem. Szkoda ,że nie miałam takiego nauczyciela historii. Dziękuję za kolejną opowieść, czekam na następną. Pozdrawiam
Świetnie prowadzona wielowątkowa opowieść! Gratulacje.
Jak zwykle odcinek prima sort proszę Pana, ale dziś kondensacja ciekawych wątków pobocznych to już istna rozpusta wiedzy. Tak trzymać!
długo mnie nie było, to się zgromadziło
Warto dodać do ww. historii współczesnej Warszawy: zamek Ujazdowski, zburzony przez III Rzeszę, odbudowaliśmy od fundamentów w latach 70tych XX w. ze społecznych składek -także moich. W nim miało być muzeum Stolicy (lub inne), ale nie taki dziwoląg jak obecnie.
Rewelacja jak zwykle, jakby tak sie dało częściej byłoby fantastycznie.👏👏
ja bym nawet chciał częściej, ale niestety czasu ciągle mało :(
Dziękuję za Pana programy. Przed wojną moja Rodzina mieszkała w Warszawie i pamiętam jak z Babcią chodziliśmy szukać śladów domów na ulicy Brzozowej i Karowej. Dzisiaj jak przyjeżdżam z Krakowa do Warszawy to aż boli brak szacunku i zrozumienia dla historii czy nawet brak elementarnego poczucia honoru. Mam nadzieję że Pana programy to zmienią.
niestety szacunek do przeszłości (i resztek tego co zostało po Szwedach, Niemcach i Rosjanach) to nie jest mocna strona włodarzy tego miasta :(
@@opowiadamhistorie i tak jest lepiej, niż było, powiedzmy, 20-30 lat temu.. może bardziej dzięki postawie niektórych mieszkańców, niż włodarzy miasta, niemniej uważam, że było gorzej.
Krakow to wyzsza kultura, a Warszawa, no coz - no comment 😀
@@mecx7322 tak, tak wyższa kultura, metafizyka xD
Jak miło zobaczyć kolejny odcinek po dłuższej i nieoczekiwanej przerwie! Od razu łapka w górę w nadziei że wrócimy do regularnych odcinków!
wracamy na prostą, więc jest szansa :)
Dyskretne, acz odpowiednio kąśliwe uwagi to jeden z moich ulubionych smaczków w Pańskich filmach :)) Dziękuję po stokroć!
Szanowny Panie Redaktorze,
Podziwiam Pańską, doprawdy niesamowitą, jak też rozległą wiedzę na niemalże wszystkie tematy.
Bardzo dziękuję za to, co Pan czyni.
Pozdrawiam serdecznie
Serdeczności!
@@opowiadamhistorie Miło mi
@@opowiadamhistorie I wzajemnie
Miło znów Pana widzieć!
miło mi wrócić - do zobaczenia za kolejną dekadę :D
Historia w najlepszym wydaniu. Z ogromną przyjemnością oglądamy. Prosimy uprzejmie o więcej!
Ale Pan robi świetną robotę!👌 Dziękuję✨️
Długo czekaliśmy, ale Bardzo Dziękujemy!
Cudowna hostoria, pieknie zbadana i opowiedziana. Dziekuje za Pana szczegolowe i drobiazgowe lumaczenia dziejow naszego kraju. Pozddrawiam!
Bardzo dziękuję za kolejny odcinek. Serce się raduje.
To dla mnie wielkie pocieszenie słysząc Pana komentarze, gdy tak często spotykamy się w Warszawie z tzw "lewizną". Jeszcze nie cała Warszawa stracona, choć jest duża pokusa, aby uciec stąd.
Najwspanialszą z licznych z zalet Pana filmów jest zwięzłość. Ogrom konkretów bez wodosłowia.
Świetne historie. Podziwiam i z wielkim zainteresowaniem oglądam! 👏👏👏
Fajnie, że nowy film wjechał ;) Noworoczny komentarz zasięgowy.
nowy rok, stary ja itd :D
Długo nie miałem możliwości oglądać kanału. Mam nadzieję to nadrobić. Nie chciałbym jednak być powodem zażenowania 😀 autora, więc skomentuję krótko - świetna praca. Gratulacje.
Brawo, bardzo wartosciowy kanał. Jako mieszkaniec Śląska bardzo chetnie pochlaniam wiedzę o stolicy.
Uwielbiam Pana opowieści, ta wibracja głosu, kultura i powaga, tylko jeszcze przed wojną więcej ludzi miało podobny wysoki poziom kultury jak moi dziadkowie, Aż ciarki i duma przechodzą, pozdrawiam Pana i czekamy na nowe filmy
Bardzo dziękuje za ten odcinek, czekamy na więcej !
Super słyszeć Pana ponownie ❤
Marzy mi się, gdy słucham Pana opowiadań , by znaleźć się fizycznego w mojej kochanej Warszawie, w Śródmieściu płd. za tamtych czasówi i przemierzać swoje ścieżki.
Na pewno bym się nie zgubiła :-)
Pozdrawiam :-)
Zapraszamy o ile to możliwe 🙂
@@opowiadamhistorie Na pewno, gdy zamknę oczy :-)
Odkrylem Pana dzis i jestem w ogromnym szoku, jak fenomenalna robotę Pan robi!
dziękuje :)
Tak, takie audycje powinny być w TVP
Jest Pan wyjątkowy, pozdrawiam
Dziękuję, kiedy tylko mogę to wędruję po Warszawie, Pańskie opowiadanie to nieoceniony przewodnik
Dla mnie bomba 😊
Materialu na niejedna prace magisterska.
Długo oczekiwany ale bardzo ciekawy odcinek.
Dziękuję za ten kawałek historii❤❤❤
Wciągająca, znakomicie przedstawiona opowieść 👏
JAK ZWYKLE BARDZO CIEKAWY MATERIAŁ. GRATULACJE.
Trafiłam tu przez przypadek i przeżyłam szok❤ cudowna, ogromna wiedza i piękny sposób jej przekazania. Dziękuję, stawiam kawę i proszę o więcej.
Dziękuję za miłe słowa i kawę. Robię co mogę 🙂
Znakomity odcinek. Bardzo dziękuję!
Super ciekawy film, Pozdrawiam Pana :)
Jak miło...witam w Nowym Roku 🌹🌿 mogłabym słuchać i słuchać a tu koniec .... do szybkiego usłyszenia 🌿🌹
Fantastycznie oglądać kolejny odcinek. Sprawdzałam co niedzielę, czy Pan wrócił.
wystarczy zasubskrybować kanał, powiadomienie samo przyjdzie :)
@@opowiadamhistorie ależ subskrybuję! Była obawa, że coś nie tak z YT, a chęć oglądania kolejnego odcinka na wysokim poziomie.
Świetnie się Pana słucha. Niedawno trafiłam na ten kanał, więc mam trochę zaległości. Dziękuję za ten materiał 🙂
Witam zatem serdecznie i nie przeszkadzam w nadrabianiu 🙂
Jak zawsze widać ogrom pracy!
Fantastyczne wideo, więcej informacji i bardziej przystępnie niż 5 lat nauki historii 👍
Rewelacja! Uwielbiam te odcinki! Pozdrawiam i Najlepszego w Nowym Roku!
najlepszego!
Już wiem, co będę zwiedzać, gdy następnym razem pojadę do Warszawy:). Dziękuję!.
kulturę mykeńską? :D
@@opowiadamhistorie muzeum narodowe w Warszawie ;) haha
@@pantodeusz1236 ta zawsze!
Genialne!!!! Dzięki dzięki dzięki!!!😁
No i piękne
Dzię ku je my!!!!!
a proszę bardzo :)
Świetne , dziękuję 🙂!!!
Jak pan opowiada, to zawsze słucham z przyjemnością. Czekałem na nowy odcinek.
Fenomenalne. Dziękuję.
Uwielbiam pana kanał i tematy z nim związane bo o większości faktów nie miałem pojęcia 👍
zatem ciesze się, że mogę się przydać :)
Warto dodać do ww. historii współczesnej Warszawy: zamek Ujazdowski, zburzony przez III Rzeszę, odbudowaliśmy od fundamentów w latach 70tych XX w. ze społecznych składek -także moich. W nim miało być muzeum Stolicy (lub inne), ale nie taki dziwoląg jak obecnie.
Uwielbiam Pana filmy, są wciągające jak dobra opowieść 😊 Oby Nowy Rok obfitował w takie cuda
Najlepszy kanał o Warszawie :o
wrodzona pokora nie pozwala mi zaprzeczyć :)
Niedawno odkryliśmy z mężem Pana kanał. Jest on bardzo interesujący, przybliża nam, mieszkańcom Warszawy historię naszego miasta, ale podaną w bardzo interesujący sposób a przy tym opiera się Pan na wielu źródłach, do których można dotrzeć dzięki podanej jinformacji. Dziękujemy
Na zdrowie!
Super materiał! Pozdrawiam z Katowic
odpozdrawiam Katowice :D
Dziękuję Panu za poświęconą pracę! Od ponad dziesięciu lat mieszkam w Warszawie, lecz od relatywnie niedawna jestem obywatelem RP; odnajduję Pańskie filmiki jako wspaniałe źródło na temat historii miasta i Polski. Miło zobaczyć też kadry z cerkwi, w której bywam regularnie. Dziękuję również za obiektywizm, jest to bardzo ważne w przypadku historii.
dziękuję! Bardzo mi się podoba użyta fraza "odnajduję Pańskie filmiki jako..." To taka składnia jaką spotkałem wiele lat temu u Puszkina :)
Wspaniały materiał historyczny i filmowy. Takich dokonań potrzebujemy dla informowania w sposób atrakcyjny dla odbiorców o historycznych źródłach naszej tożsamości. A co do zastosowanej w komentarzu składni, to niezbicie dostrzegam etymologię anglojęzyczną. Podobno, Aleksandr Puszkin nigdy nie odwiedził Anglii. Co do znajomości języka angielskiego u Puszkina, nie ma jednoznacznych dowodów na to, że władał nim w znacznym stopniu. Wiadomo z pewnością natomiast, że Puszkin odwiedził Warszawę w 1820 roku, jak podają Biografia, listy oraz Zeszyty literackie. Elo
Dziękuję! Uwielbiam słuchać o Warszawie ❤
Wrócił, super🙂
Dzięki za kolejny arcyciekawy spacer po Warszawie i historii, czekam na kolejne :). Pozdrawiam, Hubert
Już się zaczęłam martwić... czyżby Pan porzucił nas, wiernych słuchaczy?! Długo Pan kazał na siebie czekać, ale oto jest, kolejny arcyciekawy odcinek. Dziękuję i poproszę o kolejne. Szczęśliwego 2024!
trochę problemów remontowo - budowlano - przeprowadzkowych, ale już ogarnięte więc wracam do gry.
@@opowiadamhistorieUfff...Bo już się bałem że to koniec tej znakomitej serii opowieści...
Super, że wreszcie nowy odcinek. Proszę nie zwalniać tempa ;)
W latach 90 tych nie pamiętam dokładnie w którym roku kopałam w Nadarzynie (pod pierwszą z hal targowychm, których podejrzewam jest tam teraz mnóstwo). Wykopaliska były komercyjne ale naturalnie pod nardzorem woj. urzędu nadzoru arch. Kopaliśmy tam małe zagłębie dymarek. Mieliśmy świetne stanowisko ze studnią, miodzio ! Wszystki chcącym rozszerzyć wiedzę na temat Nadarzyńskiego okręgu hutniczego polecam kontakt z urzędem. Warszawa została prawdopodobnie wybrana na miejsce osiedlania z powodu swoich rud. Ciekawe konsekwencje tego bogactwa trwa do dzić chodzi o magnetyzm ale to już inna opowieść. Uprzejmie pozdrawiam, Dorota
Nie no, teraz to proszę kontynuować. Zaciekawiło mnie!
@@opowiadamhistorie Jest tu sporo do powiedzenia, bo badania tak naprawdę dopiero się rozkręcają jak archeomagnetyzm. Pole magnetyczne ziemi to wzmacnia się to słabnie i to zjawisko zostawia swoją sygnature w ziarnach minerałów (w żelazie )w wypalonej glinie, pozwala stworzyć sposób datowania absolutny (w odróżnieniu od c14 który obarczny jest marginesem błędu jednak wciąż+/50 lat). Ceramiki zwykle wychodzi w badaniach najwięcej więc jest z czego datować. To jedna sprawa ale są też ciekawe badania drzewa kauri ( artykuł w Science VOL. 371, NO. 6531). Chodzi o te okresy w któryc pole magnetyczne ziemi słabnie pokrywają się one z okresami np wyginięcia dużych ssaków, neanredtalczyków i pojawieniem się sztuki jaskiniowej tj. ok 42000 temu. Te wachania notują cząsteczki żelaza znajdujące się we wszystkich osadach na całym świecie. I znów jesteśmy na Mazowszu i naszych terenach bogatych w rudy. Te tereny były atrakcyjne osadniczo z wielu powodów do tej pory myślano tylko o handlu, wypapianym żelazem ale były one też bezpieczne / stabilne energetycznie bo tam gdzie silniejsze pole tam mniejsze promieniowanie ultrafiletowe wg. Science. Megalityczni mieszkańcy ziemi mieli niezłe rozeznanie w elektromagnetyźmie naszej planety. Ale i tak mieszkając na takim terenie ludzie nadal mają się lepiej, zdrowiej. Czego panu życzę, Dorota
Wspaniale
Chyba najlepszy odcinek, gratuluję i dziękuję.
Ja się wciąż rozwijam 😁
@@opowiadamhistorie I to jak! Wspaniały mamy "pojedynek" na youtube, bo Kamil Janicki opowiada o Wawelu. Warszawa, choc geograficznie dalsza, emocjonalnie jest mi jednak bliższa. I takie skojarzenie z remontem kaplicy Braeuningów - może jakiś materiał o zasłuzonych warszawiakach pochowanych na cmentarzach ewangelickich?
@@fox570808 Hmm nawet nie wiedziałem, że Pan Janicki ma kanał na YT. Książki oczywiście znam, ale o kanale nie słyszałem.
Cmentarz ewangelicki jest na mojej liście. Niestety lista jest długa i wybieram z niej rzeczy jak mi się wybierze więc trudno mi cokolwiek obiecać 🙂
@@opowiadamhistorie "Wielka historia" to tytuł kanału. A propos cmentarzy. Czy te krótkie historie powązkowskie mogłyby równiez przybrać bardziej jakąś okazałą postać?
pewnie mogłyby :)
Stęskniłem się :)
dla zasięgów
Wspaniały kanał. Ale się cieszę z odkrycia!
ja też się cieszę, że mogę Panią/Pana tu gościć :)
Wspaniały odcinek. Gratulacje 🎉
Fajnie merytorycznie opowiedziane.Fajnie było by usłyszeć też podcasty
był i jest taki plan, ale ja lubię też pokazywać miejsca, co w podcaście byłoby trudne. Niemniej może jak znajdę jakieś tematy do opowieści takich bez pokazywania, to czemu nie :)
Ogrom pracy. Wystarczy przeanalizować montaż. Już nie mówię o wysokiej wartości merytorycznej. Nic, tylko trzeba wspierać.❤
Dziękuję. Staram się dostarczać tzw. content na możliwie wysokim poziomie.
Rewelacja!!
Super
Super! Dziękujemy za odcinek!
Świetna historia!
Mega❤
Wyciskarka do cytryn na stoliku z ikei😅😅
Nazwa Wisła może pochodzić od rzymskich podróżników i jest scaleniem słowa Vis Thule (łac. droga na północ).
Thule wg. Prokopiusza z Bizancjum to półwysep skandynawski.
U Pana cała historia pasuje, jak Krzyżówka mojej mamy.
Tylko jak się przyjrzeć to hasło zgadnięte, a litery dobrane na aby, aby ( żeby nie było pustych kratek)
Szanuję metaforę 🙂
kapitalne dzięki
świetne
Super kontent
Przedmioty znalezione na wykopaliskach to znaleziska, a nie "artefakty". A te wystawione w muzeach - to eksponaty. Poza tym - ten odcinek to kawał dobrej roboty!
Super odcinek apropos tablicy w zamku Ujazdowskim do bodajże 2015 była tam sala mówiąca o historii zamku i szpitala ujazdowskiego i tam była eksponowana
Tak, tak. Była taka wystawa bodaj w wieży. Niemniej, było to dla mnie zadziwiające że nie jest to wystawa stała. I że dziś nic takiego tam nie ma.
super
Materiał świetny. Głos narratora wyśmienity
Świetny odcinek pozdrawiam, jestem cały podjarany że na niego wpadłem bo niedosc ze odnośnie piecow hutniczych i osad których masa znajdowała sie w moim miescie lub okolicach to jestem w stanie znaleźć konkretną działkę lub ulice gdzie takowe były☺😶😅
Oczywiście subik strzelony od razu bo juz dawno żaden materiał mnie tak nie pobudził i prawdopodobnie bedzie Pan pierwszą osoba której postawie kawke haha
Dziękuję. Proszę zdradzić jakie to miasto i okolica 🙂
@@opowiadamhistorie Okolice Grodziska Mazowieckiego, w sumie przypomniał mi Pan tą mapą że tereny na którym był kiedyś średniowieczny gród (od którego wzieła sie nazwa miasta) są dzisiaj zapomniane i uczęszczane tylko przez lokalną młodzież wiadomo w jakich celach...
Pan burmistrz wolał zbudować obwodnice(przez którą w sumie trudniej sie też tam dostać) i mieć szczerze ten teren w tzw czterech literach... :(((
W linku odsyłam pana do mapy google w której pozostałosci grodu są bardziej pokazane www.google.com/maps/place/Grodzisko+Szwedzkie+G%C3%B3ry+-+Chlebnia/@52.1207672,20.6051171,16z/data=!4m6!3m5!1s0x47194f0a964fee8f:0x1912c8f608548754!8m2!3d52.1212278!4d20.6051129!16s%2Fg%2F11ghznw11q?entry=ttu
ktoś to opisał jakoś poważniej?
tęcza idealna:)
Potop jest też mitach Greckich i Azteckich. Ogólnie uważa się, że mity o Potopie mają związek z wylewaniem rzek, bo jak wiadomo pierwotnie miasta zakładano nad rzekami
Wielkie dzięki za ciekawy materiał. Czuć RiGCz w tej narracji.
👏
Ubogacanie kulturowe plemion teutońskich pod dziś dzień nam doskwiera 😅
„Czym była OWA kultura przeworska”-) oczywiście ze potop to historia prawdziwa. Lody topniały z powodu globalnego ocieplenia spowodowanego używaniem przez ludzi drewna i węgla do opału zamiast pelletu i spowodowało to przerwanie cieśniny Bosfor i połączenie się morza śródziemnego z jeziorem czarnym zwanym obecnie morzem czarnym. Było to ok 6 tys lat pne.
Super wiadomość dziękuję
Po prawdzie , w naszym kraju, też znaleziono kamienny gród równy wiekowo kulturze mykeńskiej.
Chodzi o Górę Zyndrama w Małopolsce. Prawdopodobnie była to jakaś faktoria. Być może właśnie chodziło o bursztyn.
Myślę, że nie będę oryginalny, jeżeli napiszę, że pana filmu i sposób przekazywania wiedzy jest niezwykle barwny i na wagę złota. Ale dziękuję raz jeszcze za możliwość poszerzania swojej wiedzy dzięki Pańskiej działalności w Internecie!
Chciałbym zapytać, chociaż to pytanie mogłoby znaleźć się pod każdym filmem… wspomina Pan o historycznych wydarzeniach, które były przyczynkiem to powstania opowieści czy legend, jak je teraz postrzegamy. Czy mógłby Pan wskazać jaka literatura lub kanał na YT czy gdzie indziej w internecie rozbiera na czynniki proste te zagadnienia w taki sposób jak Pan to zrobił np. z Wieżą Babel. Z góry bardzo dziękuje :)
dziękuję, jest w bibliografii podany kanał YT - Marcin Majewski - warto sprawdzić :)
❤
Znowu chcą nas ubogacać😢
Bardzo ciekawy odcinek. Najbardziej zaintrygowała mnie ta wzmianka o homoseksualizmie w legendzie o Warsie i Sawie
wątki poboczne zawsze najlepsze
10/10
Trojden 1 podobno wywodził się od Rurykowiczów czyli Wikingów ❗🤔
Jak zwykle świetny odcinek. Ale ciekawi mnie co sądzisz o poczęcie królów Polskich który przeczy ogólnej narracji plus napis na kolumnie Zygmunt 44 w szeregu władców
.
sądzę, że jest cienka granica między naukową teorią z fundamentum in re a założeniem, pod które wybieramy fakty