Tensometr do kół rowerowych, obsługa i kalibracja
Вставка
- Опубліковано 7 лют 2025
- Link do tensometru:
s.click.aliexp...
Jeśli decydujecie się na zakup, z tymi kodami się opłaca:
$5 ZNIŻKI na zamówienia powyżej $39: 【IFP9NHB】
$12 ZNIŻKI na zamówienia powyżej $89: 【IFPFI6F】
$25 ZNIŻKI na zamówienia powyżej $169: 【IFP1UZ8】
$40 ZNIŻKI na zamówienia powyżej $269: 【IFPPPRG】
$60 ZNIŻKI na zamówienia powyżej $359: 【IFPNGYP】
$80 ZNIŻKI na zamówienia powyżej $499: 【IFPA73U】
W tym materiale omawiam użycie tensometru do kontroli naciągu szprych w kołach rowerowych. Ponad to prezentuję prosty sposób na kalibrację takiego urządzenia.
PATRONITE:
patronite.pl/u...
FACEBOOK:
/ unbrokenreed
INSTAGRAM:
/ unbroken_reed
Kontakt do mnie:
askunbrokenreed@gmail.com
No powiem sztos! Bardzo wartościowy materiał dużo można z niego wywnioskować ;) 21 minut i wiem więcej niż po obejrzeniu 3 filmów o zaplataniu kół ;)
Cieszę się, że pomogłem :)
Super Filmik, wielkie dzieki!
Na początku roku zrobiłem podobny kalibrator, podobna waga cyfrowa ,wyspawałem z profili ramę i naciągam szprychę za pomocą klucza płaskiego. Uzywam chińskiego tensometru toopre ale w wersji cyfrowej. Gdy kalibruję i naciągne do ustalonej wagi pstrykam w szprychę palcem, rozpręża się i zawsze wartość delikatnie spada, co ciekawe szprychy 2.0 sapim a 2.0 dt mają różne wartości na tensometrze przy tej samej "wadze" na kalibratorze. Dlatego warto kalibrawać przed zaplataniem pod konkretne szprychy.
@@spokozbyn To racja, przed zrobieniem tego kalibratora też miałem intuicyjne przeświadczenie, że 2,0 od różnych producentów to dwie różne szprychy i te tabele są tylko uśrednieniem.
Pole powierzchni rośnie z kwadratem promienia. Być może mała zmiana średnicy w mikrometrach może już istotnie wpłynąć na wskazani miernika. Podobno DT Swiss inaczej traktuje szprychy czarne a inaczej srebrne. Rodzaj wykończeni też wpływa na szprychy i ich właściwości .
@@rafa7068 Myślę, że ponad wszystko materiał wykonania tutaj robi różnicę, a na pewno mają innych dostawców :)
Akurat 2 dni temu zaplatalem kolo i mam taki przyzad z ali., ale ciezko bylo znalesc informacje o roznicy w sile naciagu po obu stronach obreczy i tak jak mowisz od strony napedowej zrobilem okolicew 30 tki a po drugiej stronie 28 kolo jest w centrum ramy a jak bylo rowno po 30sci to bylo nie symetrycznie w ramie. Super film dzieki.
Bardzo wartościowy film👍
Wiadome sprawy ziomeczku😊
Super! Konkretne, naukowo techniczne podejście
Rozłożone na czynniki pierwsze,konkretny materiał .Sam przymierzam się do budowy koła na pewno się przyda .Pozdrawiam😊
Spoko film. Lubię Twoje praktyczne podejście do wszystkich tematów.
@@radosawem3215 Miło mi to czytać. Staram się pokazywać moje spojrzenie na te tematy. Praktyczny aspekt sam z siebie wynika, bo mam tylko praktykę za sobą (no i kilka książek, to racja w sumie, ale praktyka to 95%).
Może nie zaplatam ale temat bardzo interesujacy.
To zaplataj, nie święci garnki lepią.
Super, czekam na podobnie jakosciowy material o zaplataniu i centrowaniu.
Dzisiejsze rowery takie do 3000zl i piasta tylna marki uniwersalnej to już legenda. Oś pęka po miesiącu jazdy z domu do biedronki. Luz w ramie jest taki że składając taki rower lepiej się przejechać nim mocniej (niech się ułoży) i wtedy regulować hamulce i skos koła. Proste koło trzeba przeciągnąć w ramie by to jakoś jechało. Takie czasy
Kiedyś w moim rowerze "klikało" coś w tylnym kole. Badając ręką szprychy, stwierdziłem, ze trzy z nich są dość luźno. Zaniosłem więc do serwisu, żeby sprawdzili naciąg szprych i ewentualnie je dociągnęli. Nie sprawdzałem już i zacząłem jeździć. Problem pojawił się znów i winowajcą były luźne szprychy. Nie wiem zatem co w tym serwisie zrobili XD. Nabyłem więc na Ali taki tensometr. Sprawdziłem sobie szprychy i sam te luźne dociągnąłem do wartości pozostałych. Od tego momentu mam spokój, nic nie "klika". Tak że w tej cenie warto. Nie tylko jak ktoś buduje koła.
@@smaragdusaurochs1942 Dziękuję za komentarz :)
Jak zawsze konkretny materiał! 🫡
Dzięki za materiał. Zastanawiałam się nad tym tensometrem a różne opinie były na ali. Pozdrawiam.
Wincyj! Zawsze swoje prywatne koła klapałem na oko, w tym roku buduje nowy zestaw więc chętnie się podszkolę :)
Tensometr przydatna rzecz przy budowie kół. Jak będziesz robił kolejny materiał o kołach to porusz kwestię kleju do nypli. Kiedyś robiłem lekkie koła na szprychach 1.5 pillara i kleju to po jakimś czasie zamiast nyplem skręcała się szprycha. I nie wiem czy to wina pillara czy kleju😂
Świetny materiał i dydaktyka.
Pozdrawiam z Kujaw 🙋♂️
git malina, niech zasięg tego filmu będzie większy 👍
Konkretny, jak zawsze👉👍👌Pozdrawiam 😊
Taki tensometr mógłby mi się przydać.
Poprzedniej zimy zrobiłem sobie centrownicę. Obejrzałem wiele tutoriali na YT. Wyluzowałem kompletnie wszystkie szprychy w jednym z kół i zacząłem je do nowa naciągać.
Udało mi się idealnie wycentrować koło we wszystkich kierunkach. Oczywiście co chwila rozprężałem szprychy. Koło przeszło również deptanie. Przy próbie "złamania" na brzuchu (ostatnia próba) -zlamało się tzn nie dosłownie ale już się do niczego nie nadaje.
Chyba je "przeciągnąłem" -szprychy mogły być za bardzo napięte.
Ale 4 zestawy kół, które wtedy wycentowałem przetrwały sezon bez żadnych regulacji.
Bardzo dobry materiał 👍
Zaplatałem chłopakowi koło przednie. Zrobiłem to perfekcyjnie i zaplatanie na raz. Dzwoniłem czy przyjedzie ? Nie trzeba było 🙂 chłopak skacze na rowerze. Tak kierowniku, zawsze w ostatniej fazie zaplatania dociągam szprych z jednej strony. Nigdy nie miałem problemów z kołami w rowerze. Zawsze uwielbiałem za wygląd koła na cztery krzyże, karbonowe koła to stan umysłu w centrowaniu. Ale zależy też jakie koła.
Spoko materiał, Czekamy na inne materiały
Po moich eksperymentach budowy kół, zbudowałem śrubokręt elektryczny z podziałką obrotów.Dokręcam nyple w trzech etapach z taką samą ilością obrotów do 1 mm.Co się okazało - napięcie szprych jest taka sama, centrowanie to tylko kosmetyka.Wypróbowana głównie na obręczach i szprychach DT.
@@zawiszaczarny4290 Tak, na DT można się tak bawić, ale nie wszystkie marki mają taką powtarzalność w długości...
O, nowy materiał, miodzio!
Ciekawy temat.
3 miesiące temu przeplatałem stare koło na nową piastę. Szprychy kupiłem nowe bo czytając na forum doszedłem do tego że do dirtówki lepiej by było zalpeść na nowych zgodnie z tym co eksperci mówią i nie będe 50zł przepłacał zdrowiem. Zaplatanie zajeło mi z 3h(robiłem to pierwszy raz) i nie miałem wtedy tensometru, wszystko robiłem na czuja, wycentrowałem bicie w okolicach 0.5mm góra dół i na boki i byłem zadowolony. Ale zastanawiam sie nad kupnem tensometru po twoim filmie bo jakoś swojej intuicji nie ufam i nie chce kiedyś mieć problemów z tym kołem zwłaszcza że już lekko się centruje.
Super material! Co oryginalnego polecilbys wzamian tego tensometru z ali? Wspomniany unior jest okej? ^^ Tensometr z ali jest w porzadku, jednakze potrafi sie miejscami pochrzanic...
Pierwszy 😂 💪 jak zwykle ciekawy materiał 👍
Przydatny materiał. Podpowiesz jak centrować bicie góra-dół?
Oczywiście, że nagram o tym materiał. Planuję opublikować go tej zimy. Obecnie jestem na etapie poszukiwań sponsora centrownicy. Chciałbym, żeby to było SuperB bo jestem bardzo ciekaw ich sprzętu i widziałem wiele dobrych opinii (które chciałbym przed Wami zweryfikować), ale to już czas pokaże czy uda mi się to załatwić :)
no ciezki temat ale jest wykonalne
Ciekawy film. Myślę, że co do temperatury, wpływ na odczyt miało by, jeśli to materiał który mierzymy byłby zimny/ciepły. Pozdrawiam 👍
@@HopZajawka Dziękuję za komentarz, niestety zweryfikowanie temperatury pojedynczej szprychy wymyka się poza moje możliwości pomiarowe, więc pozostawię takie badania osobom z precyzyjniejszym sprzętem :)
ja zaplotłem na dwa krzyże tylne koło z silnikiem, nie powiem, trochę wyzywałem na początku, ale finalnie wyszło nieźle, lekkie bicie 2 mm do przeżycia, nie ma pogorszenia, ale to pewnie zasługa mocnej obręczy 35 mm również
Słusznie i naukowo, 2 mm to nie jest duże bicie ;)
@@antymisiek2972 no nie jest, tym bardziej przy oponie 2.8 67 mm szerokości
@@rtrtrtdrdded przy tak szerokiej oponie ujdzie, gorzej gdyby to była opona szosowa 25 28.
@@antymisiek2972 nie nie ja nie jeżdżę w obcisłych rajtuzach z orangutanem 🤣
Super materiał. O ile spada naciąg szprych po napompowaniu obręczy z oponą do 2,5bara?
Myślę, że to zależy od obręczy bardzo (im cieńsza tym wpływ jest większy). Zgaduję, że jakieś 10-15kg.
Mam taki pod inną nazwą i nawet zrobiłem kiedyś o nim film. Dla mnie liczy się i tak tylko powtarzalność, a nie dokładne, absolutne wartości. Napięcie to nawet ręką sprawdzę, ale żeby równo napiąć, to urządzenie się przydaje. Na końcu i tak trzeba ustawić szprychy indywidualnie, żeby obręcz była prosta. Odczyty można sobie wpisać do arkusza i wygenerować fajny, promieniowy wykres.
zeby to zrobic zgodnie ze sztuka to tak, maaaajac idealnie rowna nowa obrecz... pierw trzeba by dobrac dlugosci szprych na kazda ze stron, jak nie ma odpowiednich to przyciac i nagwintowac pod wymiar, jeszcze moze z kalkulatora szprych skorzystac... miec wszystkie dane od producenta obreczy i szprychy. zaplesc kolo i na konkretna wage do konkretnych wartosci zrobic, zalozyc opone i zdziwic sie ze te wartosci juz wcale nie musza byc takie same i to jak pokazales, w zaleznosci od cisnienia tez sie to zmienia. wiec aby sprawdzic ponownie kiedys tam trzeba znow zdjac opone itd ;) a realnie patrzac, zaplesc kolo na takich samych szprychach, wycentrowac, dociagnac i tensometrem do powiedzmy srednich wartosci, jezdzic i sprawdzac co jakis czas dosciagniecie jak widzimy ze kolo gdzies centrowanie zgubilo albo bije. to nie apteka i nic super do perfekcji byc nie musi. i szprycha i obrecz i my mamy jakis margines bledu. tensometr po prostu pozwala ogarnac naciag w przedzialach aby gdzies to sensu sie trzymalo. i tyle, przynajmniej dla mnie tak upraszczajac to wyglada i dziala. czy warto miec taki tensometr z alie? tak, i nawet nie trzeba go specjalnie sprawdzac bo na swoj czas dzialania zawsze jakies przedzialy pokaze i raczej chodzi o to aby w jakims przedziale naciagac. czy pokaze blad o jeden czy dwa nie robi duzej roznicy ;) wazne ze stabilnie pokazuje ten sam naciag i mamy przedzial.
Taka niby ciekawostka. Mieszkam w Szwecji
i znam parę
dobrych punktów serwisowych. Zagadałem z nimi o centrowaniu a oni mi na to że tak owszem centrują ale koła co już są po gwarancji. Niektóre nowe drogie koła karbonowe są jednak odsyłane do producenta gdy są jeszcze na gwarancji bo serwisantom nie wolno się za to brać jeśli ma gwarancja działać. A chodzi o centrowanie po wymianę szprych.
Może właśnie dla
tego że twierdzą że niektóry serwisanci podczas naciągania szprych nie używają tensometrów bo niby słyszą lub czują czy jest dobrze naciągnięte czy nie.
Sam też na czyja kiedyś naciągałem ale teraz już posiadam pomiar. Super film jak zawszę. Pozdrawiam
Dziękuję za komentarz :)
Wspominasz o trzymaniu się górnej granicy naciągu dla kół MTB. 160 kgf to nie jest przesada? DT Swiss deklaruje dla swoich obręczy EX511 uznawanych powszechnie za pancerne max 122 kgf. Wychodzi na to, że obręcze bez deklaracji producenta sugerujesz zaplatać jeszcze mocniej - czy to nie spowoduje pękania przy nyplach obręczy o gorszej jakości?
Do tematy trzeba podjąć z rozsądkiem, tak jak mówiłem kluczowa jest deklaracja producenta, jeśli jej nie mamy to oscylujemy na środku.
Ja w garażu zbudowałem instalacje do kalibracji: pod sufitem podwiesiłem szprychę a na niej komplet opon zimowych o masie 65kg
@@rafa7068 Spoko do miejskich i lekkich rowerów starczy :) natomiast do ambitnego MTB itp to jeszcze trochę kg się przyda. Najlepiej kalibrować tensometr w granicznym zakresie do którego będziemy ciągnąć szprychy.
Na te 4 opony jeszcze mogę sobie hantle 2x10kg położyć. Mi chodzi o to aby sprawdzić mniej więcej czy naprężenie szprych jest takie same. W mojej ocenie ten wihajster jest tani ale nadzwyczaj użyteczny. Jak mało co z aliexpress. Nie znałem sposobu z prętem kalibracyjnym. Muszę sobie coś poszukać i następnym razem zamiast walczyć z oponami sobie imbusem wstępnie sprawdzę dokładność urządzenia.
@@rafa7068
Dzięki za patent, będę musiał pożyczyć trochę złomu 😁
👍 100 komentarz
no pszydalby sie taki film o zaplataniu kola od poczatku do momemtu centrowania
@@piotrkwasniewski1642 Taki na kanale już jest, zapraszam do oglądania :)
@@unbrokenreed nie wypuściłeś drugiej części jeśli dobrze pamiętam :(
Jak wyrównałem naprężenia po obu stronach po zaplocie to bicie na boki miałem z 0,5cm. Wyrowadziłem koło na centrownicy i kilka szprych odbiegło od równego napięcia na tensometrze. Wyrównałem napięcie i znowu spora ósemka. No powiem że zgłupialem. To drugi zaplot tej samej felgi dt rr521, po przejechaniu 1 tys km. Nowe szprychy i nyple.
Miał ktoś takie cuda?
Każdy tak ma. Aby koło mogło być proste przy równym napięciu, wszystkie podzespoły musiałyby być perfekcyjnie równe. U Ciebie widocznie nie są. Normalna rzecz.
@@unbrokenreedDzięki za odpowiedź. Czekam na Twój film o centrowaniu bo przystępnie wszystko tłumaczysz - a to trudny temat do prezentacji.
Okej, to teraz bardzo często spotykany przeze mnie temat - po zalaniu kół mlekiem praktycznie od razu napięcie spada. Zawsze dociągam na wyczucie do wartości przed zalaniem.
Koła na dętce nie mają takich znacznych zmian w naciągu.
Co o tym sądzisz?
Zmiana napięcia zależna jest od naporu opony wraz z gazem pod ciśnieniem wewnątrz niej. Czy to będzie dętka, czy tubeless nie ma takiego znaczenia. Pozytywna korelacja którą zaobserwowałeś może być związana z paroma aspektami:
- opony pod tubeless są często sztywniejsze i bardziej dopasowane do obręczy
- same obręcze pod tubeless też są inne od reszty.
Żeby to porównać trzeba byłoby napompować na tym samym kole system bez dętki/z dętką do tego samego ciśnienia i porównać. (Zgaduję, że różnica byłaby niezauważalna)
@ niebawem będę składał właśnie nowe koła na Tubeless i sprawdzę opcję z dętka i bez, jeśli nie zapomnę to podam wyniki:)
@ImSpecializedPL napisz koniecznie :)
I jak wypadły wyniki? bo temat ciekawy.
Takie pytanko apropo niezniszczalnych kół. Mam uznaną reklamację koła w związku z pękniętą szprychą. Jaka jest prawidłowa praktyka, wymiana samych szprych? czy idziemy po całości czyli szprychy, nyple i opaska.
@@plewikplewikson4622 Dla siebie szprychy, dla klienta szprychy i nyple. O opasce bym nie pomyślał nawet :D
(Rozróżniam wariant "dla siebie" i "dla klienta" bo osobiście uważam, że nypla można użyć kilka razy jak nie był przeciągnięty, obrobiony lub tragicznej jakości.)
OK. teraz nie boję się kupić tensometru na Ali ;) Powiedz tylko, czy odczyt tensometrem powinno się robić na napompowanym kole, czy na gołej obręczy, bo wartości w obu przypadkach drastycznie się od siebie różnią i nie wiem który jest poprawny
@@modernschool_music Bez opony, zdecydowanie :)
@@unbrokenreed Nie do końca rozumiem argument, że napięcie powinno się mierzyć bez napompowanej opony. Przecież nikt nie jeździ na gołej obręczy. Skoro opona sprawia, że szprychy zmieniają swoje napięcie, to zostawienie naciągu jaki wyszedł przy centrowaniu gołej obręczy spowoduje jeszcze bardziej nierówny rozkład sił w trakcie jazdy.
@@beniekwitt5884 Ale wartości podawane dla obręczy przez producenta nie uwzględniają opony.
@@unbrokenreedChyba wyraziłem się nieprecyzyjnie. Gdyby założenie i napompowania opony powodowało równomierny spadek naprężenia wszystkich szprych, to by nie było tematu i byłoby tak jak piszesz. Rzecz w tym, że opona powoduje rozjazd wartości naprężenia szprych w sposób nierównomierny i nagle pojawia się kilka szprych o zaniżonej lub zawyżonej wartości w stosunku do pozostałych.
@@unbrokenreed Przy sezonowej wymianie kół w aucie nie wyważa się samych felg. Nie jest to analogia 1:1, raczej wskazanie kierunku myślenia
Kiedyś usłyszałem, że najważniejsze w budowie koła, aby nie pękały później szprychy jest idealne dobranie długości szprych. To prawda? Czy faktycznie różnica np 255mm a 256mm długości wszystkich szprych ma aż tak duże znaczenie? Czasem można nadrobić długość szprychy zmieniając długość nypli z 12 na np 10 czy 14. Co sądzicie i co wiecie?
@@braggadoceniam Jeden mm bez znaczenia zupełnie. Z moich doświadczeń wynika, że można się ślizgnąć o +/-2mm i wszystko będzie ok. Jeśli już miałbym szukać czynnika wpływającego na długowieczność koła to podałbym w tym miejscu idealnie RÓWNOMIERNE napięcie szprych. Pozwoli to na przenoszenie obciążeń na większą ilość szprych i będzie wolniej dochodziło do zmęczenia materiału (które i tak kiedyś nastąpi)
W kołach plecionych na 3 krzyże, jak wyjdą różnice w kalkulatorze o 3, 4 mm miedzy lewą a prawą stroną, i tak celujesz w środek wyniku długości szprych i kupujesz jednakowe szprychy dla obu stron. Producenci też trak robią.
@@serwisprzypiwku662 Niby rozumiem takie podejście, ale ja skoro sobie policzyłem i znałem dokładny wymiar to brałem na wymiar i tyle.
@@unbrokenreed Jasne że tak jest lepiej, tylko zmienisz kalkulator i okazuje się że wyniki są inne od poprzedniego. Każdy kalkulator opiera się na innych danych wejściowych, część danych podaje producent komponentów, a część mierzymy sami.
Sprzęt przydatny, ale ten konkretny model kupiłem i po zapleceniu zaledwie dwóch kół, wyłamała się śruba mocująca sprężynę
@@Quxis Dziękuję za wartościowy komentarz, to cenna informacja, dzięki :)
@@unbrokenreed generalnie myślę, że można to na spokojnie naprawić i będzie śmigać dalej, tylko właśnie trzeba będzie kalibracje sprawdzić, bo co nieco się już przydarło na powierzchniach, gdy wajcha pracowała pod zmienionym kątem ;)
Czyli mogę kupić tensometr i ustawiać wszystkie szprychy do jednej wartości, czy zepsuję sobie w ten sposób koło, bo nie będzie w ten sposób dobrze wycentrowane? Nie chcę kupować centrownicy.
Nie :)
@maciejbanas6680 W takim razie nie wiem, o czym traktuje ten materiał... Obsługa tensometru, którego samego w sobie nie potrzebujemy? Nie zostało to wyjaśnione, po co nam sam tensometr bez centrownicy...
@@WordrobeRekordz To ja Ci odpowiem. Już drugi raz mam problem z pękającymi obręczami (pierwsza po 20kkm, następna po 15kkm). Wyprawowy trekking. Centrowałem sobie koła w domu, na oko. Nie brałem pod uwagę naprężenia szprych, ważne aby koło proste było. W rezultacie zbyt napięte szprychy rozrywały mi obręcz.
A za materiał pięknię dziękuję autorowi! Trafił jak nigdy w moje aktualne potrzeby, bo postanowiłem nauczyć się sam zaplatać koła i właśnie jednym z tematów które rozkminiam jest prawidłowe naprężanie szprych.
Tensometr to narzędzie do kontroli :) weryfikujemy nim równomierność naprężenia szprych. Bez przyrządów do centrowania jest on małoużytexzny.
Rozumiem, że nie chcesz kupować centrownicy,m. NIe musisz, ale bez niej będzie Ci trudno zapleść koło.
Taki funny koment dodałem z wymianą piasty za 50 zł. Chyba coś nie siadło bo widać że nie widać 🤔Jak jakiś przypał to sorry. Pozdrawiam
@@MCGrygi UA-cam automatycznie wyklucza komentarze, które wykraczają poza regulamin. Nie widziałem :/
Dodałem tylko linka z foto koła rowerowego. Miało być wesoło. Za 50zl pan wymieni piastę konkurencja od ręki za 35zl ale wolę dopłacić u fachowca. Ok damy radę. I było foto koła 140 szprych na słoneczko 🤣
Robiłem różne koła od motorowych twardych gdzie szprycha wchodzi tylko od zewnątrz i ma dwa rodzaje wygiecia kolanka po inne wynalazki ale takie rowerowe na 140 szprych może zaskoczyć 🤣🤣
@@unbrokenreed Do kół tensometr się tak nie przydaje jak ciężki młotek i umiejętne podparcie opornej obręczy twardej z tzw. mijanką (S-ką) Mechanik ma naprawiać a nie tylko wymieniać 💪
zaznacze, ja nie uczyłem się od nikogo, jestem samoukiem. z tego co wiem to dopuszczalna roznica miedzy jedna strona danego kola to 2 punkty jak idzie o koła czysto nowo składane 1 punkt roznicy sa dopuszczalne, co wiecej roznica lewo prawo maks dopuszczalna dla kol dt 1200 spline to 0.13mm u gora dol maks 0.27mm.
Dziękuję za komentarz i wyprowadzę Cię z błędnego przekonania. Nie ma czegoś takiego jak "punkt", bo je ustala sobie każdy producent indywidualnie, żeby narzędzie było czytelne (całe tabelki nie zmieszczą się na urządzeniu, Unior ma podziałkę 0-100, Parktool ma 0-50, każdy robi jak chce i dołącza tabelę do narzędzia).
Nie ma czegoś takiego jak dopuszczalna różnica między stronami, bo to dyktuje geometria koła. Liczy się równomierne napięcie szprych po każdej ze stron. Oczywiście czasami wyjdą takie wartości jak podałeś, ale będzie to przypadek, a nie zamiar osoby, która koło składała.
@unbrokenreed @unbrokenreed faktycznie nie doprecyzowalem, normy maksymalnie 2 punkty na jedną stronę koła tyczy się tensometrow Parktoola, nie pisze tutaj aby lewa z prawa strona miały tylko maksymalnie 2 punkty roznicy tylko jedna strona. Jak idzie o normy w centrowanie na kolo to wiadomo ze każdy producent ma swoje tak jak firmy składające koła, lnie mniej uwazam ze skoro DT ma takie maksymalne normy to mysle ze do takich poziomów warto się odnosić, oczywiście mówię tutaj o kolach byle jakich tylko juz normalnych.
@wandet5 Ok, dziękuję za odpowiedź :) ja spotkałem wiele razy informację o akceptowalnych rozbieżnościach do 20% co oznaczałoby większe różnicew warrościach niż 2, ale najlepiej to dążyć do jak najmniejszych różnic :)
A czy nie Park Tool w instrukcji tensometa podaje różnice w naciągu szprych ( po tej samej stronie koła) +/- 20%?
@@antymisiek2972 nie wiem, ale byłoby to nie realne z racji na często duze roznice w długościach szprych miedzy jedna a drugą stroną. Jedyna opcja w której by mogło to zaistnieć takie 20% maks roznicy między stronami to k o lo tylne w cannondale z systemem AI i dodatkowo obreczą asymetryczną, to wtedy możliwe. Przeciętnie tak z pamięci to kształtuje się na poziome 12-14 punktów do 18-20 punktów
Dzięki za materiał. Zastanawiałam się nad tym tensometrem a różne opinie były na ali. Pozdrawiam.