12 powodów dlaczego wymienić opony w samochodzie!
Вставка
- Опубліковано 16 лис 2024
- Najczęściej opony wymieniamy na nowe gdy zaczyna nam brakować bieżnika, ale czasem może się okazać, że wysokość rzeźby bieżnika to niejedyny powód by opony kwalifikowały się do wymiany.
Czasem może się okazać, że źle przechowywana opona z 2018 roku o małym przebiegu również będzie kwalifikować się do wyrzucenia.
W tym poradniku opowiem, na co zwracać uwagę, materiał realizowany we współpracy z marką Michelin z wykorzystaniem opon Michelin Pilot Sport 4 SUV.
Zapisz się na szkolenie do Akademii Moto Doradcy :
WWW : motodoradca.tv...
Zajrzyj do mnie na sociale :
INSTAGRAM : motodoradca.tv/...
FACEBOOK : motodoradca.tv/...
Subskrybuj kanał :
MOTO DORADCA : motodoradca.tv/...
Wszelkie pytania związane z poradami, zakupem auta i eksploatacją proszę kierować w komentarzach pod filmem, lub poprzez stronę : motodoradca.tv...
Komercyjne działania : wspolpraca@motodoradca.tv - Авто та транспорт
Nie wymieniajcie, to na naszą korzyść :)
Hehehhe
;) z gumą jest przewrotnie, kupisz słabą i nie żyjesz, drugim razem nowe życie powstaje ;)
Mistrz!
mistrzowie xD
Akurat chyba o klientów nie musicie się martwić?
Dzięki za odcinek wyniosłem dużo bardzo ważnych informacji i wiedzy, mam prawko 11 miesięcy i powiem szczerze że ciągle zdobywam nowa wiedze. Dużo wyniosłem z Pana odcinka, doceniam wkład włożony Pana i zaangażowanie, możliwe że dzięki Panu uniknąłem właśnie przyszłości jebniętej opony na autostradzie
Dzięki za film. Jak zwykle bardzo ciekawy.
Od ok 1,5 roku jeżdzę na oponach całorocznych Goodyear Vector 4Season. Sprawdzają się świetnie, także na śniegu, choć trochę głośniejsze są od zwykłych letnich opon. Przy jeździe "lekko offroadowej" też nie narzekam.
Samochód- Ford Kuga 4x4. Przebiegi roczne ok 25tys km.
Wielosezonowa w 4x4 robi robotę a zima napęd robi robotę nawet na letnich. No ale trzeba wolniej
Ja przy moim wozie ( konnym) mam opony co mają już ponad 40 lat i myślę, że jeszcze trochę czasu na nich pojeżdżę 😁👍🇵🇱
Ja w obu rowerach mam fabryczne opony 50-letnie z NRD i jeżdżę nimi na co dzień chociaż dętki chyba już puszczają bo muszę je często pompować a opony są dość starte i spękane że aż w jednym rowerze robią się już szpary ale wszystko ładnie amortyzuje nierówności drogi.
A co na to koń? Nie ma uwag?
Ja kupiłem do malucha opony FALKEN Sincera 135/80R12 letnie i jestem mega zadowolony, opony z 2020 :)
Waldku jak zawsze konkret i bez makaronu na uszy, Gorące pozdrowienia i szerokości
Zwłaszcza przy stwierdzeniu że producenci robią mniejsze bieżniki dzięki czemu opony są bardziej ekologiczne
Ja tam korzystam z opon marki hankook 205 50 R 16 dają radę bardzo dobrze odprowadzają wodę i kleją w upalne dni ale wiadomo nawet najlepsza opona nie pomoże na brawurowa jazde po deszczu i trzeba mogę z gazu zdjąć czujność najważniejsza dobry materiał Waldek👍
Jeśli chodzi o przechowywanie, to czytałem analizę amerykańskiego żołnierza odpowiedzialnego za utrzymanie opon w pojazdach wojskowych i jest to serio ważny temat. Ruski tego nie robiły i było dużo filmików porzuconych wozów, bo właśnie opony im wystrzeliły i nie mieli zapasowych ;)
Ruskie mają opony Made in USSR.
@@jjozi1382 też takie mam przy przyczepie 🙂
Goodyear 4 sezon od trzech lat i jestem zadowolony, jeżdżę tylko po mieście. Auto bez ABS-u na mokrej nawierzchni spisują się!!! Pozdro Waldku!!!
Auto bez ABS? Są jeszcze takie?
@@matmen3743 No a czemu nie - może Jacek ma youngtimera.
U nas w piwnicy leżą jakieś opony bo ktoś kiedyś przyniósł plus dwa moje koła po Polonezie ale to opony i tak do wymiany. Ja na co dzień jeżdżę rowerami które mają 50-letnie nrdowskie opony i nie narzekam chociaż dętki chyba już puszczają bo muszę co dwa tygodnie pompować . W niektórych ciężarówkach i dźwigach i traktorach ludzie mają opony od nowości 40-50-letnie i nie narzekają.
Jakiś ruski troll jestes
Zmiana przy 4mm to minimum, zaś opona używana ( nie magazynowana)4- 5lat staje się twarda i ślizga się jak też traci komfort. Akurat wczoraj założyłem nowe i to inna bajka. Opona to nasze bezpieczeństwo nie warto oszczędzać. Kupuje głównie ( 4razy)Vredesteiny i kolejny raz Goodyeara Vector allseasons gen3 ( a z kupionego auta zdiąłem letnie Continentale- głośne, twarde i zimowe Dębice- szalał ESP)
Teraz jeżdżę na Nokianach (lato, zima) ale ogólnie rzecz biorąc, zawsze warto kupić coś z górnej półki. To jest nasze i innych bezpieczeństwo a bywa że i życie. Oszczędności raczej poszukajmy gdzie indziej.
Odkąd kupiłem pierwszy raz nokiany na zime tak zostałem z tą firmą też na lato. Ciche, spalanie super, mało się zużywają. Jedynie cena większą, jednak w przeliczeniu na lata jazdy nie ma tragedii.
Dodam jeszcze od siebie kolejny indeks. Indeks ciężkości. Np suvy, vany, mpv mają właśnie dodatkowy indeks który często przy wypadkach jest sprawdzany przez rzeczoznawców. W mojej Galaxie mam opony zeetex 16 cali 225/55 94xl. Czyli każda opona ma wytrzymałość 600 kg. W renault master, plandeka z windą, podobny indeks.
Ogólnie korzystam z opon Baruma rozmiar 175/65 R 14.
Zimówki są z tamtego roku i doskonale dają radę w miejskim aucie w moim przypadku - HYUNDAI GETZ.
Polecam każdemu Baruma!
Tata pod koniec zeszłego roku kupił auto na oponach marki Platin. Ktoś miał doczynienia z tą marką? Na zimę oczywiście były założone inne koła, ale teraz na lato wjechały te platiny (prawie nówki więc szkoda było się ich pozbywać) Mimo "egzotycznej" marki opony dość ciche i komfortowe. Patrząc na wykonanie wygladają dużo lepiej niż chińczyki typu imperial.
W sumie to ważny temat poruszyłeś. No bo i ja zauważyłem, że zbyt wielu ludzi nie przywiązuje zbyt wielkiej wagi do opon. Po prostu mają jakieś być i tyle. Powiem więcej. Mieliśmy w firmie takiego opiekuna floty, który świadomie kupował chińskie opony, bo tanie. Dobrze, że go wywalili na zbity ryj, bo nadawał się na to stanowisko, jak świnai do baletu. Sam jeden samochód wstawiałem na wymianę opon. No i o ile samochód był nowy i miał opony letnie jakiejś dobrej klasy (nie pamiętam producenta), to wymiana na chińskie zimówki całkowicie mijała się z celem. Bo równie dobrze można było zostawić letnie. Na to samo by wyszło, a przynajmniej byłoby taniej. A ja na swoim prywatnym samochodzie montuję opony z najwyższej półki. Na lato mam GoodYear, a na zimę Nokian. Mam duży i ciężki samochód z potężnym i mocnym silnikiem i dlatego nie uznaję półśrodków. Bo nie jest sztuką się rozpędzić. Trzeba jeszcze się utrzymać na drodze, zwłaszcza w zakręcie, a później i się zatrzymać. No i wydaje mi się, że warto kupić takie opony nawet na raty. Moim zdaniem na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać. No i dokładnie z tego samego powodu nigdy nie założę nalewek. Pomijam już fakt, że wielu wulkanizatorów twierdzi, że te opony są trudne do wyważenia. A nigdy nie wiemy, jaka opona stanowiła bazę do zrobienia nalewki. Nie wiemy, ile ma lat, jak była użytkowana, ile razy naprawiana i ile razy zaliczyła wpadnięcie w dziurę, czy najechanie na krawężnik z dużą prędkością. 100% pewności nigdy nie możemy mieć, że nawet nowa opona nie wystrzeli w czasie jazdy. Ale moim skromnym zdaniem, to przy nalewkach i chińczykach tej pewności nie możemy mieć wcale...
Witam,
MB E-Class 150 KM, 225/55 R17.
Z fabryki były na Pirelli P7, wytrzymały 60.000 na tyle i 66.000 na przodzie. Wyleciały, bo pokazały się podłużne spękania, a i bieżnik był ku końcowi.
Zastąpiły je Dębice Presto UHP 2, trochę cichsze od Pirelli, bardziej komfortowe, ale niestety też już są na wylocie. Tył ma 36.500 km i już prawie strefy kontrolne, przód ma 30.000 km i może jeszcze z 5.000 zrobią. Trochę się zawiodłem.
Zastąpią je Hankook Ventus S1 Evo3 K127, nabyłem cały komplet, podobnie, jak wcześniej Dębice.
Pozdrawiam.
S.
275/45R20 Continental EcoContact5 - opony nowe mają niecałe 7 mm bieżnika, jak na opony do dużego ciężkiego auta to już dość wątpliwe. Po jednym sezonie i około 15 tysiącach km przejechanych raczej spokojnym trybem głównie po autostradzie bieżnik ma 5mm. Z Goodyeara byłem bardziej zadowolony.
A ja się ostatnio "przejechałem" na oponach. Kupiłem dwa komplety letnich do dwóch aut, dwa różne rozmiary ale dwa te same samochody. Kupiłem dwa komplety Uniroyal rainsport 5 i tak jak z rozmiarem 16" nie było problemów tak z 17" wulkanizator powiedział, że mi ich na auto nie założy, biją na boki i nie da się ich wyważyć - wulkanizator dodał, że od zeszłego roku miał już kilka takich przypadków z tym modelem - widać w fabryce się nie postarali... Nie ryzykując wybrałem inną markę: Hankook Ventus S1 Evo3 K127 - zbierała dobre noty w różnych testach więc się na nią zdecydowałem - nawet powiem szczerze wygląda na lepiej odlaną niż te Uniroyale. Mówisz Waldku aby oglądać i zwracać uwagę na swoje opony a Ja Ci powiem, że warto jest mieć lub znaleźć sobie dobrego Wulkanizatora, bo są warsztaty które sezonowo zatrudniają jakiś łebków którym nie chce się chodzić do szkoły tylko wolą dorobić na warsztacie i potem wyjeżdżasz z warsztatu ze źle wyważonymi kołami lub wadami fabrycznymi opon tak jak w moim przypadku bo jakiś smark pracuje na akord i nawet porządnie nie sprawdzi co robi... Ja na szczęście mam wulkanizatora który zjadł zęby na oponach i mnie na tych wadliwych sztukach na ulicę nie wypuścił a znam warsztat który by to zrobił i nawet nie wziął później za to odpowiedzialności. Przed zakupem nowych opon warto sprawdzić czy dana marka nie poczyniła jakiś dużych zmian w wewnętrznych strukturach firmy - słyszałem opinie, że Dębica straciła swoją jakość po przejęciu przez Goodyear, Nokiany często wracały na gwarancję od kiedy przenieśli produkcję tańszych modeli z Finlandii do Rosji ( info z przed kilku lat ) no i teraz te Uniroyale - ale nie wiem czy wewnętrznie się coś u nich pozmieniało. Reasumując uważam, że warto kupić opony których łańcuch produkcyjny nie został drastycznie zmieniony ponieważ cały nowy zespół pracowników w nowej fabryce nie wyprodukuje produktu tak dobrego jak pracownik z kilkuletnim stażem ( wiem teraz się menagerowie obruszą, że roboczo godzina to roboczo godzina ale chyba czas ich uświadomić, że tak nie jest :) ) jak również serwisować takie opony w sprawdzonych warsztatach - w takich w których z serwisantami lub serwisantem można rozmawiać o oponach wręcz godzinami - a wierzcie mi są takie serwisy które są prowadzone z pasją a nie tylko dla pieniędzy.
No
Tymczasem ja składuję koła (kilka kompletów) poziomo za garażem na stosie bez żadnego zabezpieczenia.
Fajnie by było mieć garaż a jeszcze lepiej tak duży co by można składować koła zgodnie ze sztuką.
W ostatnich moich autach cały czas szedłem w wielosezon. C5 z 2014 roku vredestein quatrac pro (trochę pływały przy większych prędkościach, później, BMW 3 Kleber Quadraxer 2 (świetne opony ale potrafiły trochę szumieć powyżej 120 km/h) No i teraz kupiłem Mondeo mk4 I już mam na celowniku Nokiany Seasonproof ;) zobaczymy czy też dadzą radę ;)
Skoda Fabia II 195/55/15
Zima: Hankook Winter iCept RS2 z 15r znakomite, polecam.
Lato: Zeetex ZT1000 z 16r, po ok 20tys mocno zużyte choć bieżnik ma jeszcze 4mm, na mokrym lepsze niż Kormoran który miałem wcześniej ale tylko ledwo wystarczające. Polecam sprawdzić wszystkie komentarze bo to kopalnia nie sponsorowanej wiedzy.
Avensis 1.8 CVT 2018r
Bridgestone Weather Control A005 EVO 215/55 R17 do miasta są lepsze niż lato/zima, wymieniam je częściej niż letnie i zimowe więc cały czas na jeżdżę na świeżej mieszance
Rover 75 2.0 CDTi 2005r
Aktualnie:
Letnie - Bridgestone Turanza 225/45 R18
Zimówki - Nokian WR Snowproof 195/65 R15
Opony zmieniane co 6 lat, bez względu na stan (przebiegi auto robi niewielkie - ok. 5000km rocznie, parkowane pod chmurką 24/7)
Właśnie zrzucam turanza i wchodzi yokohama, średnio byłem z nich zadowolony co prawda miały już 5 lat ale jedzą od 4, a rok temu już nie były za ciekawe twarde i takie sobie, bardzo przeciętne bym powiedział.
Suzuki Swift Sport 2015 opony 195/45/17 Lato Falken Ziex ZE310 Ecorun Zima continental wintercontact ts 860 wszystkie opony z 2022 roku na lato nie narzekam, zimówki założyłem w listopadzie nowe opony zimowe jak narazie jeździ się dobrze. Dla wygody alufelgi na lato i zimę :) Pod domem można zmienić.
Ja obecnie używam na swoich 2 samochodach(Laguna 3 150KM i Alfa MiTo 98KM) budżetowego rozwiązania Imperial All Season Driver. Jeszcze do zeszłego sezonu zmieniałem opony co właśnie sezon. Ale z racji że mieszkam w Holandii do Polski robię trasę 2 razy do roku, a do pracy ja i moja narzeczona mamy po 30km uznałem, że opona wielo sezonowa to lepsze rozwiązanie. Jak na razie po prawie roku użytkowania jestem naprawdę zadowolony, spalanie jakoś znacząco nie wzrosło, komfort odrobinę gorsze latem ale bez przesady. Jak kiedyś kupię sobie coś z większymi "jajami" na pewno będę inaczej do tematu podchodził 😜😁.
Witaj Waldku 🙂
Przy moim Fiacie Croma letnie mam Nokian Powerproof 225/45 r 18, zimówki Riken Snów 215/50 r17.
Natomiast VW Golf 4 letnie Firestone Roadhowk 205/55 r16, zimowe Dębica Frigo 205/55 r16 🙂
Jak narazie nie narzekam, a przechowywane w zamkniętym garażu 🙂
Temat ważny, bo jak tak patrzę na auta to odnoszę wrażenie że ludzie nic nie wiedzą o oponach. Takie gruzy są na autach czasami, że mnie zastanawia jak to jeździ.
Obecnie mam na mojej Cegle (300C 5,7 AWD) nówki Falken Azenis FK510 255/50/20 - walec (trochę sobie podniosłem profil - bo powinno być 45). Czuć że to są nówki - auto całkiem inaczej się zachowuje. Poprzednio były Yokohama.
Od czerwca 2013 roku Bridgestone Ecopia EP150 175/65 R14. P.S. To ich ostatni sezon. Dziękuję za film i pozdrawiam.
Uniroyal rainsport 3
Najlepsza opona jaka miałem, klei na suchym jak szalona, na mokrym trzyma jak inne na suchym, znika w oczach ale coś za coś! W dodatku jest dość cicha
To samo ...elegancko kleją ...💪💪💪
@@1908masterkiller1908 Dokładnie, w Irlandii tylko taka, aczkolwiek u mnie mam 5
Też mam ale 5 mega opony
Mam rainsport5 i godna polecenia. Nie schodzi aż tak bardzo jak 3. Nie chcę innej opony na lato
Dokładnie. Opona znika w oczach ale biorąc pod uwagę to jak klei i jaki daje komfort jazdy to idzie to zaakceptować
Waldku a jak to jest z kołami dojazdowymi, ja mam np pełnowymiarowe i czy kupując nowy komplet muszę wymienić też ta piątą oponę, czy ona podlega jakiemuś wykluczeniu z zasady że opony na jednej osi muszą być takie same?
Jak cię policja zatrzyma z zapasem, a pokażesz im że masz w bagażniku flak to cię na 98% puszczą ;)
Ja zawsze trafiam w półkę premium jeśli chodzi o opony ponieważ cenię swoje bezpieczeństwo ponad wszystko i nie stać mnie na bawienie się w wielosezony. Na lato mam założone Continental EcoContact 6, gdyż mają wszystkie słupki na A i zależy mi na niskim spalaniu, bo w lato się więcej jeździ. Natomiast na zimę....na zimę mam...jak ja to nazywam sobie...potworki, które były w wielu rankingach na podium/wysokich pozycjach, stąd je wybrałem. Continental Wintercontact TS850 na tył oraz- musiałem wymienić w tą zimę, gdyż fatalny stan dróg zrobił swoje- Continental Wintercontact TS860 na przód.
Zimowe kiedyś Goodyear 8 ale bieżnik się wykruszał, teraz Nokiany WR D4 na śniegu trochę gorsze ale jak nie ma śniegu to są super. Letnie miałem Pirelli P7 potem Continental Premium 5, teraz Dunlop bluresponse a za rok pewnie Bridgestone wybiorę. Goodyera i Dunlop na początku ok ale po 3 latach guma wygląda jakby miała 10 lat.
Potwierdzam goodyear 225/50/17 które mają 3 lata spękały w rowkach bieżnika. A continentale które mają 10 lat i czekają już dawno na wyrzucenie do śmietnika nie mają pęknięć
Waldku zapomniałeś podpowiedzieć co zrobić z oponami "zapas" ,które często wyglądaj bardzo dobrze ,są przechowywane w bagażnikach pod podłogą ale są z roku produkcji samochodu.Przykład 2008 rok moje mondeo ,zapas jak nowy ale tak samo stary jak auto.Co w takim przypadku???ja wiem ale jestem ciekaw Twojej opini.
Moim zdaniem koła zapasowe nawet jeśli są pełno wymiarowe to dalej pełnią funkcję tylko dojazdowe, przecież tam i tak masz inną oponę niż teraz w samochodzie. Zakladasz aby dojechać do domu a potem wulkanizatora i wymieniasz opony tak jak należy.
@@TheMatixw Nawet jeśli to i tak nie zmienia to faktu wieku opony,ja np. nie mam dojazdówki tylko pełnowymiarową oponę .
@@dariuszmiras4161 no ale wlasnie o tym napisałem. To jest dalej dojazdowka na której masz dojechac do domu albo na wulkanizacje
Cześć Waldek, pozdrawiam serdecznie ✌️
Siemka siemka ;)
Waldku….. chciałeś wiedzieć co zakładam bardzo proszę…. Właśnie dziś wymieniłem gumy z Michała Pilot Sporta (dot z 18roku, środek opony 3,5mm) na Conti Premium Contact 6 215/45R18. Michał poleciał do śmieci po tym jak na łuku „driftowałem autobusem”, a kontrola trakcji niewiele zrobiła w temacie :) nawiązując do Twojego materiału kiedy należy opony wymienić….. otóż zewnętrzne krawędzie opon (rotowanych na felgach) odpowiedziały na pytanie o bezpieczeństwo. A na zimie siedzą tutaj Dunlopy Winter Sport 5 (dot 21)
Gumy siedzą na Peugeocie 5008, 2.0 HDi 120KW/163HP
Nigdy nie rotowalem opon.W styczniu kupiłem komplet- Nexen N'blue HD plus.Wulkanizator powiedział że dobry wybór ale szybko się zestarzeją.Auto tylko na weekendy.W zeszłym roku przejechało ~ 4 tyś km.Jaki jest sens rotowania jeśli produkt szybciej się zestarzeje niż zużyje?
W końcu normalny odcinek.
Aktualnie 235/35 R19 Uniroyal RainSport 5 na W210 3.2 V6 4matic :)
Pozdrawiam Waldek 👊🏻 zaczynamy oglądać ☺️
Cześć Grzesiu, miło widzieć :)
Mazda 6 gh 147KM
Zimowe : Dunlop Winter Sport 5 - najlepsze opony jakie miałem, mega przyczepność nawet w dużym deszczu. 1 sezon.
Letnie: Dunlop SP Sport Blueresponse - słabe na tyle że myślę o wymianie choć mają tylko 2 sezony... Szybko tracą przyczepność przy ruszaniu, zakrętach i hamowaniu...
Honda Civic VIII 140KM
Zimowe: te same co w Maździe tylko sezon dłużej mam i wciąż uważam że najlepsze opony jakie miałem.
Letnie: jakieś Verdstain - jeszcze po poprzednim właścicielu. Takie sobie, po tym sezonie będę zmieniał bo bieżnik ma teraz 4mm.
Ja mam opony wraz z felgami przechowywane w piwnicy, stałe 12 stopni więc mają jak w raju, tylko wnosić na dół i do góry męka 🤣
Nowe letnie godride i zimowe Barum już 4 sezon 15 do Doblo
Fulda letnia i Barum zimowy do panda.
Pozdrawiam
Lato: Nokian Powerproof 225/45/17
Zima: Falken EUROWINTER HS01 205/55/16
Peugeot 206s16 Dunlop Sport Maxx rt2 205/40 r17 :) lato . Mega zadowolony na suchym jak i mokrym :) pozdrawiam
Bardzo dobry odcinek!
Brakuje jedynie kwestii opon wielosezonowych i informacji o tym, że im większa felga i szersza opona tym większe spalanie a w dzisiejszych czasach spalanie przy obecnych cenach ropy robi dużą różnicę. Czy to prawda, że opony zimowe lepiej mieć węższe? Zamiast np. 205 to 195? Pytam gdyż wulkanizator radził mi na zimę kupić opony węższe. Pozdrawiam i życzę... szerokości🚗
Przy czterobutach, wszystkie opony powinny być tej samej wysokości bieżnika, bo napędy dostają po d..e;-)
Edit: Oprócz indeksu prędkości, jest jeszcze indeks nośności. Moja V-klasa, ma indeks na 1tonę na oponę. Przy elektrykach, też to ma wpływ.
Przy elektrykach to bardziej opory toczenia się liczą, no i ta wspomniana wcześniej nośność też jest ważna, jak tam niemal każde auto ma niemal 2 tony wagi :D
W Busie mam Pirelli Carrier 225/65R16 C 112R (dwa komplety i zimowe i letnie)
bo byly ciche, o niskich oporach toczenia, sugerowalem sie tymi parametrami ogolnymi opon. I jestem zadowolony
W osobowkach nokiany WRD4 zimowki (w 2 komplety i 225/60r16 i 205/55R16), letnie nie wiem jakie kupic jeszcze.... jakies sugestie? Testy?
W sumie to auto mam dopiero od miesiąca, poprzedni właściciel założył nowe opony zimowe DOT 0422 firmy DIPLOMAT (czyli chinol typowy), letnich niestety nie miał. W tym temacie stawiam raczej na nowe sztuki. Zimowych mi poprostu szkoda na lato, tym bardziej nowych. Pytanie jakie kupić?
Rozmiar 195/65/15 auto ma 115km, najczęściej jazda po mieście + wypad za miasto +100km
z przodu zima z tyłu lato i jest wielosezon 😜
Dopiero co kupilem auto, ma na sobie gumy zimowe ktore latały w trybie "uniwersalne" i nie byly zdejmowane z auta dwa lata. Także tak ... lamele zdarte, oponka miękka, to wlasciwie teraz mam całoroczne supersofty ...
...hyhy :D
Kupiłem zimą 18 roku po Twoim materiale opony całoroczne vredestein 17 cali 4x4 do suva. Opony nowe ,rocznik 18 i w tym roku zaczęły hałasować ,przyglądając się gumie zauważyłem mikropęknięcia na brzegu bieżnika. Opona ma jeszcze 5.5 mm,a nadaje się raczej do utylizacji :(
Przed założeniem nowych opon wyczyściłem i pomalowałem stalowe felgi. Wulkanizator założył mi nowe wętle bo też są z gumy która parcieje. Uniroyal allseason expert 2 opony wielosezonowe pisze na nich że na deszcz i faktycznie tak jest. W zimę dają radę na błocie pośniegowym. Jeżdżę już chyba 2 sezon i nie widać uszkodzeń. 14 calowe za 700 coś dają radę. Oczywiście ja jeżdżę w koło komina bo w upalne dni trochę czuć opór przy centymetrze bierznika. Ciekawe jak jest że spalaniem paliwa🤔 w porównaniu letnich do wielosezonowych. Nie dowiem się tego bo nie mam tyle pieniędzy na badania. Według rankingu są na 7 miejscu ale i tak są lepsze za 700 coś niż najtańsze chinczyki. 700 za 4 oczywiście. Kiedyś miałem też wielosezonowe z Niemiec używane to wyły jak kojot. Nowe to nowe jest paragon.!
A jak dbać o opony?
1.) Jakiś dressing/czernidło na te magazynowane i na użytkowane?
2.) Dressing/czernidło do wnętrza magazynowanej opony?
3.) Dlaczego nie magazynować w workach plastikowych tylko materiałowych? A może lepiej bez niczego?
4.) Czy lepiej magazynować na feldze napompowane czy luzem?
5.) Przy jakiej wiosennej temperaturze zmieniać z zimówek na letnie?
Czernidło chroniące przed UV na pewno wskazane do opon aktualnie używanych.
Opony zimowe wymieniam jak maja maks 5mm… letnie ścieram do 4-4.5mm. To dla mnie osobiście graniczne wartości przy założeniu ze trzymają się na mokrym. Jeśli np ma 6mm a zaczyna się na deszczu ślizgać to od razu zmiana.
Waldek możesz polecić jakieś ciche opony do xc60 2,4D 215km. Obecnie mam pirelli scorpion 255/45/r20 i zastanawiam się czy można znaleźć coś cichszego.
Witam serdecznie 😊
ZAWSZE mam zaglostki, są różne szkoły.
Na którą oś powinienem założyć nowsze - lepsze opony.
Na tylną, czy przednią, jeżeli mam przód napęd?
Pozdrawiam serdecznie
Ja tam wolę wiedzieć czy czuć kiedy przód traci mi przyczepność niż być zaskoczony wyprzedzającym tyłem auta bo to trudniej wyciągnąć.
2021 Bridgestone a005 weather control
Polecam ☺️
ja mam champiro fe1 195/65/15 do audi b5 avant dobre są??
Fulda sport control 2 - 225/45/17 opona dosyć twarda, bardzo dobrze trzyma na suchym, na zakrętach i na mokrym, praktycznie się nie ściera, jazda dynamiczno-spokojna, polecam
Mialem stluczke, uszkodzona opona 5 letnia. Ubezpieczyciel nie zgodzil sie na wymiane dwoch opon bo dostalem nowa opone od tego samego producenta i tym samym ulozeniu bieznika. Kto by tam patrzyl 5 letnia vs nowa. Wcale ale to wcale nie bedzie sciagac. Musialem z wlasnej kieszeni kupic druga opone
Dodam nowa 9 mm vs 4,3 uzywka po drugiej stronie. Ubezpieczyciel Warta. Nie polecam
W jednym aucie volvo v70 2.4D 126 koni zima bridgestone blizzak lm-005, lato bridgestone turanza t005 oba rozmiary 195/65/15, drugie volvo xc70 3.0 t6 286 koni zima nokian weatherproof (model bardziej wielosezonowy ale takie dostałem z autem ) przy napędzie 4x4 różnicy podczas ruszania nie ma a i przy hamowaniu i podczas prowadzenia zachowują się bardzo dobrze 235/55/17, lato fulda sportcontrol 2 235/50/18
Zima Nokian D4 205/60/16 rok 2021 jestem zadowolony. Na lato 225/45/18 Goodyear F1 polecam :)
Idealnie wpasował się film, jutro jadę po nowe gumy :D
😏
Dębica presto hp2 225/45/17 w passat B5 i w passat B8 pirelli p7 235/45/18. Pirelli wypada bardzo słabo w porównaniu do Dębicy trzeba je mocno nagrzać zeby się trzymały a na deszczu nie sa w stanie osiągnąć przyczepności tej Dębicy ;)
Super odcinek pozdrawiam
Letnie Dunlop max sport rt 225/40 r18. Ładnie drogi się trzymają ale są głośne.
235/45 r17, z przodu Nokian Powerproof a z tylu Fulda Sport Control. Spośród ttch dwóch nokian wygrywa bo jest cichsza. Na zimę Uniroyal 205/55 r16 i fajnie się spisują
Dębica Nawigator 2. Całoroczna nie do zajechania w aucie klasy B. Polecam
Witam i od razu mówię że takie filmy niestety ale są bardzo potrzebne. Ludzie serio nie rozumieją że o takie rzeczy trzeba dbać. Do każdego auta używam dwóch kompletów Lato Pirelli P Zero Nero XL . Zima Pirelli Winter SottoZero/Cinturato Winter pozdrawiam serdecznie🖖💪👍
Waldku super film
Opona wybucha to wymieniam na "nową" 5-15 letnią i jeżdżę kolejne 5-10 minut. Wszystko zależy od perspektywy i przeznaczenia :D
co to za model audicy? Kolor jest epicki!
Fajny materiał !
Matadory R16 "Balony" bo do Dustera :) opony tej firmy miałem już w kilku moich samochodach i jestem bardzo zadowolony. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny, na wielosezonówkach obskoczę spokojnie te 3-4 lata :)
Ktoś zapytał: na którą oś założyć lepszej jakości opony.
Moja teza - ja tam wolę wiedzieć czy czuć kiedy przód traci mi przyczepność niż być zaskoczony wyprzedzającym tyłem auta bo to trudniej wyciągnąć.
A wy jak myślicie? Poza tym że najlepiej wymieniać cały komplet niż żydzić tylko na jednym.
Siema, 10 min temu widziałem cię w porcie łódź , idol pozdrowi?
Pozdrawiam! 😁
A moze bys wypowiedzial sie a propo zelonych naklejek ktore obowiazuja od 4 maja 2022r. Pozdrawiam.
wczoraj nagrane, jutro zmontuje w sobotę bedzie!
Walduś kupiłem auto na wielosezonowych oponach 215/55R18 przód Continental tył Toyo, ale zimą nie dawały rady w Niemczech. Kupiłem Nexeny Winguard Sport 2 235/50R18
Kiedyś podchodziłem do zmiany opon z uśmiechem i podejściem typowego Janusza motoryzacji, tj. "jeszcze się pojeździ!"
Optyka zmieniła się - jak to zwykle bywa - na bazie własnych, nieprzyjemnych doświadczeń. Parę lat temu, mając jedną z opon prawie łysą (tak, debil) na jednym z zakrętów wpadłem do rowu. Na szczęście nie ucierpiałem ani ja, ani - o dziwo! - samochód, ale cała ta sytuacja dała mi poważną lekcję - opony, to nie żarty i stanowią jeden z podstawowych czynników bezpieczeństwa! Szczególnie zimą.
Obecnie założone Yokohama Advan Fleva w Mitsubishi Lancerze 1.6 2014r. Drugi sezon dopiero, ale z Yokohamą mam doświadczenia dłużej i naprawdę złego słowa nie powiem. Kilka razy przyczepność uratowała szanowne cztery litery, jak niepełnosprytni na czołówkę jechali.
Też uciekłem do yokohamy na advan 105. Masz rację.Super jakość.
Właśnie kupiłem, a mam już doświadczenia z tą marką i super klei i są najcichsze. Poza tym 8 z 12 fabryk znajduje się w Japonii, może mniejsze znaczenie ale jednak.
Witam cię Waldek mam do ciebie pytanie ostatnio czytałem że państwo ma dopłacać do używanych aut czy to prawda
tak wyborcy pissu dostana samochody, motocykle i helikoptery
Ostatnio wymieniłem opony z tyłu na przód i odwrotnie.
Pirelli Cinturato P7 255/40/18 Polecam ten model
W angli nie ma znaczenia jakie masz opony, można mieć 4 inne a potem chamowania i wypadki, bardzo dobre zozwiązanie samo bioedegradacja kierowcy
Neolin świeżo kupione i jutro zmieniam na letnie bo stare pożegnałem
Matador 215/35 R17 mimo zawieszenia na gwincie, są miękkie i dobrze tłumią dołki. Jak to nowe opony 😁
Kormoran wielosezon 215/55R16 z 2019r na Mondeo mk4 2.0 TDCI - Dramat, nie polecam. Na śnieg jako tako ale w deszczu i na suchym przy samochodzie 1600kg kompletnie sobie nie radzą. Kupiłem razem z autem , to nie był mój wybór 😋 Zmieniam zestaw na 235/45R17 + letnie na lato, zimowe na zime.
Miałem kormorany wielosezonowe, były spoko zrobiłem na nich 75.000 km
A5 2.7 tdi oko 50tys rocznie
Lato 255/35/19
Bylo apollo jest pirelli p zero,
Apollo szybko znikaly a pirellki super
Zima 225/50/17 micheliny alpiny ok
Komplet opon starcza mi 40-50 tys ale jade je do oporu do ogranicznikow... Wiec szalu nie ma...
No nie spodziewałem się, że usłyszę, że opona może być eksploatowana do 3mm rzeźby bieżnika 👍U 99% wulkanizatorów jak przyjeżdżałem z oponami 3 letnimi, to już kręcili nosem, że to "śmietnik" (opony z przebiegiem rzędu 30 kkm). Ba, co więcej jeden (duży, poważny zakład) zaczął mi tłumaczyć, że te minimum 1,6 mm to jest liczone od znacznika 😆
Jeżeli chodzi o uszkodzenia boczne to sprawy nie stawiałbym tak jednoznacznie. Jakiekolwiek uszkodzenie opony poza przebiciem praktycznie ją dyskwalifikuje z dalszego używania (mowa o rozdarciach, dużych ubytkach itp.). Natomiast zwykłe przebicie na boku opony również można naprawić i opona będzie sprawna w 100%.
Auto 1
Uniroyal Rain expert 3 na lato (cudowna)
Goodyear ultra grip9 na zimę (fantastyczne)
Auto 2 Barum quartaris 5 - wielozeson- daje rade lecz nie trzyma tak pewnie zimą co auto 1. Na dojazdy do pracy wokół komina w zupełności Ok
Moto
Bridgestone exedra - bardzo dobre
Potwierdzam mam te ultragrip i są cudowne kleją super
Ja w Astrze K kombi mam i na lato i na zimę Hankooki, lato Kinergy Eco 2, a zima Winter iCept. Polecam, zwłaszcza zimówki, bo mieszkam w górach i naprawdę dają radę.
Dunlop Sport Maxx RT2 a w drugim aucie Dunlop Bluresponse. Zimowe Bridgestone Blizzak LM005
A czy nie wystarczy jeździć wolniej i zachowywać większe odstępy gdy opony są już w pewnym stopniu zużyte? Np. zamiast 70 jechać 60 a droga hamowania będzie nadal taka sama.
35”/12.5/R15 JOURNEY WN02 CLAW XTR
W mojej Fieście jeszcze fabryczne, rocznik 2011, przebieg samochodu 73 tyś, tj przebieg opon połowa tego bo wymieniam na zimę i lato.....
Ja mam opony z 2013 roku jeszcze 6,5 milimetra bieżnika ale ze względu na wiek w przyszłym sezonie kupie nowe
Continental SportContact 7 235/35R19, wczoraj założone więc jeszcze ciężko się wypowiedzieć o wrażeniach
195 65 15" bridgestone lm005
195 55 16" firestone roadhawk
AUDI A4 B6
Letnie: Vredestein Ultrac 205/55 R16
Zimowe:Bridgestone Blizzak LM005 205/55 R16