Hej, wiem że mając mało subów może ciężko Ci się zmotywować, dlatego chciałem napisać, że te filmiki są świetne. Masz dar i wiem, że wkładasz w to dużo pracy bo efekt jest dla mnie niesamowity. Potrafisz opowiadać o komputerach w taki sposób, że aż przyjemnie się to ogląda niczym sensacje XX wieku! Czekam na kolejne odcinki, mam nadzieję że się nie zniechęcisz! Dzięki!
Coleslav jak dla mnie (osoby na pelnym etacie) taka częstotliwość jest w zupełności wystarczająca. Czasem nawet oglądam na dwa podejścia :) super robota! Ja na prawdę nie mogę wyjść z podziwu że potrafisz o komputerach opowiadac w tak interesujący sposób :)
Fantastyczny film! Ciekawy, zabawny, pełny smaczków i informacji okraszonych stonowanym humorem. Dla osoby, która zaczynała od XP, a chciałaby się cofnąć w czasie i rozumieć więcej... Super. Jestem pod wielkim wrażeniem 😃
Jak najbardziej mógł to powiedzieć i być z tego dumny. Procesor adresował tylko 1MB i w tym musiały się wszystkie peryferia podłączone do komputera. W tym zakresie musiały znaleźć się programy obsługujące te peryferia - sterowniki, jaki bufory pamięci na odbiór i zapis danych do tych peryferiów. Biorąc pod uwagę segmentacje pamięci po 64kb to takich urządzeń mogło być tylko pięć rodzajów. Przy większej "choince" sterownik lądował już na dole. Karty wielofunkcyjne pozwalały na więcej rodzajów peryferiów z jednym sterownikiem. Zysk był oczywisty. I tak karta multiIO miała porty szeregowe, port równoległy i kontroler IDE. Na raz nigdy nie mogły działać wszystkie urządzenia podpięte do takiej karty. Bariery nie wymyślił Gates, nie wymyślił jej IBM. Barierę wymyślił INTEL, bo to z ograniczeń procesorów 8086 i 8088. Świat się bał 32bitowego procesora jaki się pojawił również 79 roku. Miał jednak poważną wadę, miał magistralę 16bitową, a nie 8 bit jak w 8088. Gdyby IBM zrobiło swojego PC na MC68k i otworzyło jego architekturę, świat mógłby wyglądać inaczej. Rok 87 to pojawienie się AMIGI 500 z graficznym i wielozadaniowym systemem. PC siedział wtedy na DOSie, grafika to karta HGC lub CGA. Dźwięk PCspeaker...
Masakra jaki ten kanał jest dobry ! Szkoda że jeszcze tak mało subów bo robisz na prawdę fajną robotę i sądzę że kwestia czasu aż się rozrośnie bo ja już znalazłem ten (a może inny nie pamiętam) film z rekomendacji YT
Już nawet nie wiem ile razy odpaliłem Twoje filmy 😎😎😎i obejrzałem je ponownie . Mój ulubiony kanał . Więcej takich filmów jak ten czy chociażby „Historia upadku Commodore”
Dzięki za powrót do przeszłości w którym uczestniczyliśmy zazwyczaj jako widzowie a ja nawet z za szyby / niestety nie miałem commodore. Dopiero zacząłem od PC 286 i przypomniałem sobie te wpisy DOS=HIGH ... w konfigu. Dzięki - to taka moja motywacja do dalszych odcinków. Może teraz coś o pierwszym domowym komputerze ZX SPECTRUM ?
@ere peo Konstruktywna krytyka ma sprawić, że autor nie popełni już więcej takiego błędu. Nie wiem dlaczego robisz z igły widły, ale widocznie lubisz robić gównoburze w internecie o nic :)
Sprawa jest bardzo prosta. Winnym bariery jest Intel, który wprowadził 20-bitową szynę adresową i segmenty 64 kB. Instrukcje CPU mimo, iż jako argument przyjmowały 32-bitowy adres mogły ogarnąć max 1MB RAM. To, że Gates z tego wziął 640kB na system nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Nawet jakby wycisnął ile wlezie to architektura CPU 8086 nie pozwalała na więcej niż 1MB. Expandery i inne wynalazki korzystały już z dobrodziejstw 286 i 386 i już było za późno by naprawiać DOS. Zainwestowali w 32 bitowe Windowsy.
Świetny film, przypomniałem swoje wczesne llata nastoletnie jak konfigurowałem config.sys by wycisnąć najwięcej pamięci, zawsze w Nortonie Commanderze patrzyłem z dumą ile mam wolnej pamięci EMS :D ... nie wierzyłem w QEMM, dla mnie była większa satysfakcja wyczarować coś samemu... byłem wierny Dosowi 5.0 i Win 3,1 ... udało mi się sformatować dyskietke 1,44MB na 4 MB... "informatyk" odpalając ją na 386 nie potrafił w to uwierzyć... wywołałeś lawine wspomień.. to były przełomowe i ekscytujące czasy.... teraz dzieciaki nie myślą tylko czekają na gotowe. Pozdrawiam `81 :)
Paradoksalnie NC zjadał dużo pamięci :) No ale nie było nic innego to się używało. Swego czasu robiłem sobie dyskietki startowe, które ładowały samego DOSa bez NC i innych rzeczy, a wszystko po to, aby odpalić kilka gier, które płakały, że brakuje im pamięci. To było fajne - bo umiałem to robić, ale pewnie nie wszyscy byli zadowoleni :)
@@c01e514v No jasne wychodziło się z NC i odpalało się program spod DOSa w wierszu z parametrem alokowania pamięci. To jak zbieranie drobnych do skarbonki :D
Z powodu tego ograniczenia kupiłem sobie opasłe tomisko: MS-DOS 6.0 :). Ależ to była jazda z walką o wolną pamięć. A nazwy autoexec.bat i config.sys będę pamiętał do grobu :).
Pamiętam te czasy, sam jako nastolatek miałem książkę o DOS i modyfikowałem pliki, sterowniki przenosiło się do wyższej pamięci, miałem DOS 5 więc trzeba było ją dodatkowo uruchomić itd. Nie wszystkie programy czy gdy miały własne sterowniki dla wyższej pamięci. Budowało się menu i różne konfiguracje systemowe, czasem pod konkretne programy czy gry.
Według mnie w filmie częściej powinno paść stwierdzenie, że te problemy czy rozwiązania dotyczą tylko komputerów w standardzie PC. Inne platformy albo nie miały tych problemów albo miały swoje problemy.
I niestety to podlapali pozniej tworcy komorek a dokladniej SMS gdzie zwykle 168 znakow pisane przy uzyciu polskich znakow zanizalo mozliwosc wykorzystywania calej puli znakow. Po mimo tego ze mamy juz smartfony te sytuacja istnieje do dzisiaj
A tak na marginesie, rozwój MS i przy okazji innych firm, ew. ich upadek, pokazuje jedynie że biznes nie jest dla ludzi co coś umieją i są specjalistami w swojej dziedzinie. To rynek cwaniaków umiejących ugrać coś na swoją stronę, a zatrudniający sztab specjalistów pracujących na ich dobrobyt. Przykre, bo wiele ludzi musi się dużo uczyć, lekarze, programiści, a zarabia się coraz mniej. To wizjoner, zarządca zarabia, a nie koniecznie musi coś umieć.
No i niestety nie dowiedziałem się, co to znaczy "ustalić barierę ilości dostępnej pamięci RAM". Byłem zawsze przekonany, że wynikała ona z ograniczeń sprzętowych (np. w adresowaniu), a z filmu wynika, że po prostu ktoś zdecydował i... no właśnie, co potem zrobił?? Zapisał ją w oprogramowaniu systemowym? W BIOSie? Po co? Nie pojmuję...
o boże... EMS, XMS, te wszystkie pamięci rozszerzone, żeby zagrać w większość gier pod DOSem... a i tak niektóre nie chciały ruszyć, jak nie miało się 600kb wolnej pamięci konwencjonalnej (np. SEAL Team)...
Goebbels także tych słów o "kłamstwie powtórzonym 1000 razy" też nie powiedział. To bardziej wymysł pewnego niemieckiego pisarza, ale o tym pisał kiedyś Tomasz Gabiś: www.tomaszgabis.pl/2020/12/10/o-falszywych-cytatach-jozefie-goebbelsie-denazyfikacji-ulic-w-niemczech-czwartej-rzeszy-oraz-innych-sprawach-i-osobach/
Mam ten komputer w domu działa tylko jedyne co w nim brakuje to przedni panel :) ale i tak go odnawiam :D Najfajniejszy jest zasilacz i jego włącznik :D wielki i czerwony jak na siłę do stodoły.
Apropo twojego pytania. Myślę, że nie powinieneś dzielić materiału bo się ludzie pogubią... ew jawnie możesz robić: cześć 1,2,3... ale nie widzę potrzeby. W innym komentarzu napisałem, że powinieneś robić wersje angielskie (także), bo ten kanał to chyba najbardziej informujący kanał o retro technologii jaki znalazłem. Zrób tak by "made in poland" było powodem dumy :D
Bodajże Steve Jobs przy premierze któegoś z iphonów powiedział że ekran 3,5 cala jest najlepszy dla dłoni człowieka. Gdyż jest problem z kciukami. Dziś wiemy że bardzo się mylił. Dlatego iphne przez lata odstawał od konkurencji produkując małe ekrany.
Super się tego słucha. Zdecydowanie powinno ci tak nie wychodzić, jak tutaj :D Jak dużo z tego co opowiadałeś wiedziałeś wcześniej, a jak dużo to kwestia badań przed przygotowaniem materiału?
Pamiętam te śmieszne czasy i walkę o każdy KB . Ale dziś operujemy na GB ,a jakoś komputery nie są szybkie tak jak kiedyś było zakłądane że będą za 25-30 lat czyli dziś. Bo osobiście myślałem że wszystko będzie się działo w jednej chwili, czyli ładowanie programów, gier i samo włączanie komputera ,a tym czasem wyższej klasy pecet z lat 90 szybciej startuje niż mój z 16GB pamięci ram i dyskiem SATA.
"i jak powiedział klasyk..." "czy ja właśnie nazwałem Goebbelsa klasykiem?" - piękne! cudowne! no co poradzić, że nawet Niemcy mieli w swoim narodzie paru mądrych ludzi (no a jak nazwać człowieka, który poznał sposoby na to, jak kierować tłuszczą, tfu, narodami?), którzy swój intelekt wykorzystywali w zły sposób? Pozdrawiam.
640 kilobajtów pamięci ram powinna wystarczyć do obsługi gier komputerowych i multimediów ale programiści komputerowi nie mają pełnego wykształcenia programisty profesjonalnego kapitaliści i politycy w 1975 roku przestali przejmować się użytkownikami prywatnymi przez złą edukacje pracowników i prywatyzacje bezkarną dlatego rozliczeni będą kapitaliści senatorowie politycy
W postawach filozofii architektury PC była rozszerzalność, rozbudowa, modułowość. Nigdy nie zrozumiem dlaczego wobec tego to wszystko było tak słabo pomyślane pod względem właśnie rozszerzeń. Dlaczego tak długo za tą platformą ciągnęły się tak koszmarne, prymitywne zaszłości historyczne? Dlaczego w najbardziej rozbudowywany sprzęt na świecie miał tak słabo modułowy system operacyjny (DOS)? Dramat...
Ten cały dramat wynika z beznadziejności wybranego procesora. A dokladniej, z tragicznego systemu adresowania, który nie przewidywał wyjścia ponad 20 bitów. Motorola 68k miała wprawdzie "tylko" 24 bity szyny adresowej, ale rejestry od początku 32-bitowe, z płaskim 32-bitowym adresowaniem.
@@mdziewietube Platforma PC przeszła strasznie wyboistą drogę. 😀 Tam zawsze było pod górkę i tylko ogromna popularność i straszne pieniądze pozwalały to jakoś ogarniać. I właściwie wiele na tym polu się nie zmieniło. 😀
Mam pytanie! Dlaczego RAMY są tak cholernie drogie?! Szczególnie ddr3 sodimm 8gb kości - przyzwyczaiłem się, że normalna cena to 10zł za 1gb - a teraz dramat i dlaczego np pamięc pendriva 32 gb nie może być pamięcią ram? Skoro tu gigabajty i tu gigabajty?
Trudne pytanie. Może dlatego, bo 8GB to cały czas dużo pamięci dla większości użytkowników. I taka sytuacja trwa od ~dekady. Kiedyś co 2 lata trzeba było dokładać RAMu, 32MB, 64MB, 128MB, 256MB, 512MB, itd - pamiętam, że nie wyrabiałem z tym, tak szybko aplikacje i systemy brały coraz więcej i więcej. Teraz... jak korzystasz z kompa do oglądania filmów i Internetu, to nic ponad 8GB nie jest potrzebne. Dlatego cena się trzyma. Co do drugiej części pytania - jest to inny rodzaj pamięci, inne kości, inna prędkość, itd.
Coleslav nie rób krótkich materiałów po prostu się rozpływam nad nimi nie mogę sie oderwać prawie tak dobre jak wiedźmin. Czekam na pełen materiał o vic20 i c64 jak to sie stało że powstały z PETA i kto był za to odpowiedzialny czemu magnetofon był wolny. A potem sinclair i ZX Spectrum.
Bez przepsady. Same oknołsy nie są tak pazerne. Prawdziwa zaraza to są przeglądarki internetowe, które na dzień dobry zjadają po 1 GB na zakladkę. Już naście lat temu odkryłem, że Firefoks na wyświetlenie jednego znaku z pliku tekstowego potrzebuje... 1 KB...
Jestem z pokolenia, które właśnie tak jak Ty przestawiasz rozumiało komputery i mimo, że mój rocznik to 1984, to obecnie już rozwój komputerów mnie nie "jara". Bardzo spodobał mi się Twój kanał, tylko proszę... nie mówi "w cudzysłowiu", tylko "w cudzysłowie" ;)
procesory 386 486 są gorszej jakości od intel 8080 dlatego zrobili procesory 386 486 risc cisc arm bo kapitaliści liczyli na sztuczną inteligencje do szpiegowania wszystkich użytkowników dlatego mówią przełomowe 386 486
dobranie tego konretnego modelu atari jest cholernie tendencyjne, wskazujacym na dopasowanie do ustalonej tezy, tj. "po pierwszym pc od ibm". hint: 400/800 moze i maja mniej fancy obudowe, ale to one byly pierwszymi "w tej architekturze" (tak jak 5150 ibma odnosnie architektury pecetow), z tym samym os niewiele zmieniajacym sie pozniej w czasie. wyszly 3 lata wczesniej niz 1200xl, ktory byl po prostu ich kontynuacja.
Ten film przekonał mnie do Gatesa jak żaden inny. Facet tworzył całą przyszłość IT. Musiał się bawić we wróżenie z fusów, nie miał żadnych podstaw żeby określić dalszy rozwój.
w tamtym czasie 640kb bylo tak ogromnom pojemnoscia ze wedlug tych uczonych mozna bylo zapisac wszystkie ksiazki bibliotek calego swiata przykladowo w formacie A4,i jeszcze pozostawalo polowa pamieci,przy zalozeniu ze czcionka ma nr8,niebrali pod uwage plikuw wideo i audio oraz rysunkuw bo otym nie mysleli
640 * 1024 = 655,360 bajtów. Jeśli mówimy o pamięci tekstowej, w której każdy znak jest reprezentowany przez 1 bajt (np. w ASCII), to można pomieścić 655,360 znaków. Więc może jedna średnia powieść się zmieści :)
Hej, wiem że mając mało subów może ciężko Ci się zmotywować, dlatego chciałem napisać, że te filmiki są świetne. Masz dar i wiem, że wkładasz w to dużo pracy bo efekt jest dla mnie niesamowity. Potrafisz opowiadać o komputerach w taki sposób, że aż przyjemnie się to ogląda niczym sensacje XX wieku! Czekam na kolejne odcinki, mam nadzieję że się nie zniechęcisz! Dzięki!
Dzięki! :) Zapewniam, że się nie zniechęcam. Kolejne materiały już w drodze. Obecnie starcza mi czasu (i sił) na jeden 20 min+ odcinek miesięcznie.
Coleslav jak dla mnie (osoby na pelnym etacie) taka częstotliwość jest w zupełności wystarczająca. Czasem nawet oglądam na dwa podejścia :) super robota! Ja na prawdę nie mogę wyjść z podziwu że potrafisz o komputerach opowiadac w tak interesujący sposób :)
No nie gadaj, że UCZCIWE, prawdziwe 5k widzów to mało. Zawsze mogło być więcej, to oczywiste, nawet jak się ma kilkanaście milionów.
...ale kanał fakt. Świetny!
Dokładnie potwierdzam
Fantastyczny film! Ciekawy, zabawny, pełny smaczków i informacji okraszonych stonowanym humorem. Dla osoby, która zaczynała od XP, a chciałaby się cofnąć w czasie i rozumieć więcej... Super. Jestem pod wielkim wrażeniem 😃
Świetny merytorycznie materiał! Jesteś gościu bezkonkurencyjny na Polskim UA-cam!! Pozdrawiam Serdecznie:)
Jak najbardziej mógł to powiedzieć i być z tego dumny. Procesor adresował tylko 1MB i w tym musiały się wszystkie peryferia podłączone do komputera. W tym zakresie musiały znaleźć się programy obsługujące te peryferia - sterowniki, jaki bufory pamięci na odbiór i zapis danych do tych peryferiów. Biorąc pod uwagę segmentacje pamięci po 64kb to takich urządzeń mogło być tylko pięć rodzajów. Przy większej "choince" sterownik lądował już na dole. Karty wielofunkcyjne pozwalały na więcej rodzajów peryferiów z jednym sterownikiem. Zysk był oczywisty. I tak karta multiIO miała porty szeregowe, port równoległy i kontroler IDE. Na raz nigdy nie mogły działać wszystkie urządzenia podpięte do takiej karty.
Bariery nie wymyślił Gates, nie wymyślił jej IBM. Barierę wymyślił INTEL, bo to z ograniczeń procesorów 8086 i 8088. Świat się bał 32bitowego procesora jaki się pojawił również 79 roku. Miał jednak poważną wadę, miał magistralę 16bitową, a nie 8 bit jak w 8088. Gdyby IBM zrobiło swojego PC na MC68k i otworzyło jego architekturę, świat mógłby wyglądać inaczej. Rok 87 to pojawienie się AMIGI 500 z graficznym i wielozadaniowym systemem. PC siedział wtedy na DOSie, grafika to karta HGC lub CGA. Dźwięk PCspeaker...
Masakra jaki ten kanał jest dobry ! Szkoda że jeszcze tak mało subów bo robisz na prawdę fajną robotę i sądzę że kwestia czasu aż się rozrośnie bo ja już znalazłem ten (a może inny nie pamiętam) film z rekomendacji YT
Już nawet nie wiem ile razy odpaliłem Twoje filmy 😎😎😎i obejrzałem je ponownie . Mój ulubiony kanał . Więcej takich filmów jak ten czy chociażby „Historia upadku Commodore”
Strasznie podoba mi się forma tego materiału. Czekam na kolejne. Pozdrawiam ;)
Naprawdę rzetelne filmy, nie przewinąłem nawet o sekundę a obejrzałem wszystko. Poproszę o stworzenie reszty obiecanych materiałów. Pozdrawiam.
Dzisiaj odkryłem twój kanał dzięki koledze, który polecił mi film o upadku Commodore. 11/10. Dont stop.
Nie ma dowodu na to, że Bill Gates wiedział o ograniczeniu pamięci do 640 kB!
Bill Gates did nothing wrong.
😂
Ma Pan dowod?
Niesamowity film i niesamowity kanał. Aż szok, że dopiero teraz go znalazłem. Brawo za tak dokładny research
Twoje filmy starzeją się jak wino, na prawdę uwielbiam Twój styl.
Twoje materiały są tak dobre że po czasie wracam do nich i odświeżam. Pozdrawiam
Też oglądam już któryś raz. Niepowtarzalny klimat. Choć czasami mam problem ze zrozumieniem wszystkiego
kurcze, dałem lajka już po kilku minutach, ale im dalej, tym mam ochotę dać kolejnego, ale się nie da :)
Trafiłem przypadkiem na Twój kanał, świetne materiały
Dzięki za powrót do przeszłości w którym uczestniczyliśmy zazwyczaj jako widzowie a ja nawet z za szyby / niestety nie miałem commodore. Dopiero zacząłem od PC 286 i przypomniałem sobie te wpisy DOS=HIGH ... w konfigu. Dzięki - to taka moja motywacja do dalszych odcinków. Może teraz coś o pierwszym domowym komputerze ZX SPECTRUM ?
Świetny materiał, leci sub. Ogladam LGR, Nostalgia Nerd itp. i Twoje filmy sa równie ciekawe. Keep up a good work :).
Dobre filmiki robisz. Kopalnia konkretnej wiedzy. Pozdrawiam.
Dobry montaż, merytorycznie, aż dziwne że tak mało subów. Pozdrawiam!:)
Mała techniczna rada. Mówimy i piszemy w cudzysłowie, a nie w cudzysłowiu. Tak samo jak mówimy że jesteśmy w dupie, a nie w dupiu.
...a także skoro rzucamy anglicyzmami w stylu "bajdełej", to warto też nazywać jabłko mówiąc "aeppll" a nie jakieś "ejpl".
@@adamkwalczyk ja pierdole że wam się chce...........
@@BAXXTER19 "Niechciejstwo" rodzi bylejakość. Znalazłem jeszcze dwa błędy, ale już "ciiiii..."
Słuszna uwaga. Materiał jest świetny, więc tym bardziej rażą takie małe głupotki językowe :)
@ere peo Konstruktywna krytyka ma sprawić, że autor nie popełni już więcej takiego błędu. Nie wiem dlaczego robisz z igły widły, ale widocznie lubisz robić gównoburze w internecie o nic :)
Dziekuje za wszystkie filmy! Sa super ciekawe!
Sprawa jest bardzo prosta. Winnym bariery jest Intel, który wprowadził 20-bitową szynę adresową i segmenty 64 kB. Instrukcje CPU mimo, iż jako argument przyjmowały 32-bitowy adres mogły ogarnąć max 1MB RAM. To, że Gates z tego wziął 640kB na system nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Nawet jakby wycisnął ile wlezie to architektura CPU 8086 nie pozwalała na więcej niż 1MB. Expandery i inne wynalazki korzystały już z dobrodziejstw 286 i 386 i już było za późno by naprawiać DOS. Zainwestowali w 32 bitowe Windowsy.
Genialny film!!! Oby tak dalej.
Świetny film, przypomniałem swoje wczesne llata nastoletnie jak konfigurowałem config.sys by wycisnąć najwięcej pamięci, zawsze w Nortonie Commanderze patrzyłem z dumą ile mam wolnej pamięci EMS :D ... nie wierzyłem w QEMM, dla mnie była większa satysfakcja wyczarować coś samemu... byłem wierny Dosowi 5.0 i Win 3,1 ... udało mi się sformatować dyskietke 1,44MB na 4 MB... "informatyk" odpalając ją na 386 nie potrafił w to uwierzyć... wywołałeś lawine wspomień.. to były przełomowe i ekscytujące czasy.... teraz dzieciaki nie myślą tylko czekają na gotowe. Pozdrawiam `81 :)
Paradoksalnie NC zjadał dużo pamięci :) No ale nie było nic innego to się używało. Swego czasu robiłem sobie dyskietki startowe, które ładowały samego DOSa bez NC i innych rzeczy, a wszystko po to, aby odpalić kilka gier, które płakały, że brakuje im pamięci. To było fajne - bo umiałem to robić, ale pewnie nie wszyscy byli zadowoleni :)
@@c01e514v No jasne wychodziło się z NC i odpalało się program spod DOSa w wierszu z parametrem alokowania pamięci. To jak zbieranie drobnych do skarbonki :D
9:55 chyba powinno być "kur__ pecha" :) Łapa i szacun za ogrom dobrze wykonanej pracy
Kozak kanał, w sam raz dla takiego nostalgicznego nerda jak ja. himem.sys i emm386.exe w autoexec.bat, łezka w oku...
Świetny materiał. Szacun za wiedzę
Z powodu tego ograniczenia kupiłem sobie opasłe tomisko: MS-DOS 6.0 :). Ależ to była jazda z walką o wolną pamięć. A nazwy autoexec.bat i config.sys będę pamiętał do grobu :).
Dziękujemy:)
Pamiętam te czasy, sam jako nastolatek miałem książkę o DOS i modyfikowałem pliki, sterowniki przenosiło się do wyższej pamięci, miałem DOS 5 więc trzeba było ją dodatkowo uruchomić itd. Nie wszystkie programy czy gdy miały własne sterowniki dla wyższej pamięci. Budowało się menu i różne konfiguracje systemowe, czasem pod konkretne programy czy gry.
A teraz poproś młodego aby katalog w DOS utworzył. Albo pliki wylistował
Jak nie widać to nie ma:)
Robisz świetne filmy 😀😀😀😀
Według mnie w filmie częściej powinno paść stwierdzenie, że te problemy czy rozwiązania dotyczą tylko komputerów w standardzie PC. Inne platformy albo nie miały tych problemów albo miały swoje problemy.
Good job ! Pamiętam np. jak musiałam zrezygnować z obsługi polskich znaków na mojej klawiaturze bo brakowało tej pamięci.
I niestety to podlapali pozniej tworcy komorek a dokladniej SMS gdzie zwykle 168 znakow pisane przy uzyciu polskich znakow zanizalo mozliwosc wykorzystywania calej puli znakow. Po mimo tego ze mamy juz smartfony te sytuacja istnieje do dzisiaj
Uwielbiam jak Ci nie wychodzi krótko xD
świetny materiał; godna podziwu dociekliwość; subskrypcja; pozdrawiam
Super materiał, wspaniale wykorzystujesz OSINT w swoich filmach
A tak na marginesie, rozwój MS i przy okazji innych firm, ew. ich upadek, pokazuje jedynie że biznes nie jest dla ludzi co coś umieją i są specjalistami w swojej dziedzinie. To rynek cwaniaków umiejących ugrać coś na swoją stronę, a zatrudniający sztab specjalistów pracujących na ich dobrobyt. Przykre, bo wiele ludzi musi się dużo uczyć, lekarze, programiści, a zarabia się coraz mniej. To wizjoner, zarządca zarabia, a nie koniecznie musi coś umieć.
Ależ dogłębna analiza i wykopywanie źródeł! Świetna robota. SUB!
długością się nie przejmuj. świetnie się ogląda.
Mówisz jak moja żona 🤣
No i niestety nie dowiedziałem się, co to znaczy "ustalić barierę ilości dostępnej pamięci RAM". Byłem zawsze przekonany, że wynikała ona z ograniczeń sprzętowych (np. w adresowaniu), a z filmu wynika, że po prostu ktoś zdecydował i... no właśnie, co potem zrobił?? Zapisał ją w oprogramowaniu systemowym? W BIOSie? Po co? Nie pojmuję...
W którym numerze SS jest ten artykuł z 10:00 ? dzięki
o boże... EMS, XMS, te wszystkie pamięci rozszerzone, żeby zagrać w większość gier pod DOSem... a i tak niektóre nie chciały ruszyć, jak nie miało się 600kb wolnej pamięci konwencjonalnej (np. SEAL Team)...
robisz super robotę.
Goebbels także tych słów o "kłamstwie powtórzonym 1000 razy" też nie powiedział. To bardziej wymysł pewnego niemieckiego pisarza, ale o tym pisał kiedyś Tomasz Gabiś:
www.tomaszgabis.pl/2020/12/10/o-falszywych-cytatach-jozefie-goebbelsie-denazyfikacji-ulic-w-niemczech-czwartej-rzeszy-oraz-innych-sprawach-i-osobach/
Znowu w życiu mi nie wyszło...
A tak ogólnie mówiąc to fajny materiał
Super materiał, dokładny i wnikliwy. SUB musowy :-)
Mam ten komputer w domu działa tylko jedyne co w nim brakuje to przedni panel :) ale i tak go odnawiam :D Najfajniejszy jest zasilacz i jego włącznik :D wielki i czerwony jak na siłę do stodoły.
Apropo twojego pytania. Myślę, że nie powinieneś dzielić materiału bo się ludzie pogubią... ew jawnie możesz robić: cześć 1,2,3... ale nie widzę potrzeby. W innym komentarzu napisałem, że powinieneś robić wersje angielskie (także), bo ten kanał to chyba najbardziej informujący kanał o retro technologii jaki znalazłem. Zrób tak by "made in poland" było powodem dumy :D
Walka o pamięć konwencjonalną dla gier i czasami jedna gra działała a druga już nie. Wspierając się książką Urbańskiego dało się coś ustawić.
Nie ma dowodów ze Gates wiedział o pamięci konwencjonalnej xD
Bodajże Steve Jobs przy premierze któegoś z iphonów powiedział że ekran 3,5 cala jest najlepszy dla dłoni człowieka. Gdyż jest problem z kciukami. Dziś wiemy że bardzo się mylił. Dlatego iphne przez lata odstawał od konkurencji produkując małe ekrany.
Super materiał, ciekawy i fajnie zrobiony, pozdrawiam:)
Coleslaw to tania salatka w uk ale nawet smaczna jak twoje materialy :)
1:26 te łoniaki z procka można było zgarnąć :)
Super się tego słucha. Zdecydowanie powinno ci tak nie wychodzić, jak tutaj :D Jak dużo z tego co opowiadałeś wiedziałeś wcześniej, a jak dużo to kwestia badań przed przygotowaniem materiału?
Wiedziałem tylko, że sam cytat nie jest Gatesa, dlatego zakładałem, że w 5 minut się wyrobię. :)
dobrze się ciebie słucha
Nie ma dowodów na to że Bill Gates kiedykolwiek wiedział o 640 kb ramu
pamietam byly nakladki mozna bylo rozszerzyc
Za Gebelsa masz u nie łapkę w górę :)
Pamiętam te śmieszne czasy i walkę o każdy KB . Ale dziś operujemy na GB ,a jakoś komputery nie są szybkie tak jak kiedyś było zakłądane że będą za 25-30 lat czyli dziś. Bo osobiście myślałem że wszystko będzie się działo w jednej chwili, czyli ładowanie programów, gier i samo włączanie komputera ,a tym czasem wyższej klasy pecet z lat 90 szybciej startuje niż mój z 16GB pamięci ram i dyskiem SATA.
To wina dysku SATA - polecam NVMe.
pytanie po co Bill chciał zablokować-zarezerwowac tyle niewykorzystanej pamięci ? na przyszłe programy szpiegowskie NSA ?
"i jak powiedział klasyk..." "czy ja właśnie nazwałem Goebbelsa klasykiem?" - piękne! cudowne!
no co poradzić, że nawet Niemcy mieli w swoim narodzie paru mądrych ludzi (no a jak nazwać człowieka, który poznał sposoby na to, jak kierować tłuszczą, tfu, narodami?), którzy swój intelekt wykorzystywali w zły sposób?
Pozdrawiam.
640 kilobajtów pamięci ram powinna wystarczyć do obsługi gier komputerowych i multimediów ale programiści komputerowi nie mają pełnego wykształcenia programisty profesjonalnego kapitaliści i politycy w 1975 roku przestali przejmować się użytkownikami prywatnymi przez złą edukacje pracowników i prywatyzacje bezkarną dlatego rozliczeni będą kapitaliści senatorowie politycy
W postawach filozofii architektury PC była rozszerzalność, rozbudowa, modułowość. Nigdy nie zrozumiem dlaczego wobec tego to wszystko było tak słabo pomyślane pod względem właśnie rozszerzeń. Dlaczego tak długo za tą platformą ciągnęły się tak koszmarne, prymitywne zaszłości historyczne? Dlaczego w najbardziej rozbudowywany sprzęt na świecie miał tak słabo modułowy system operacyjny (DOS)? Dramat...
Ten cały dramat wynika z beznadziejności wybranego procesora. A dokladniej, z tragicznego systemu adresowania, który nie przewidywał wyjścia ponad 20 bitów.
Motorola 68k miała wprawdzie "tylko" 24 bity szyny adresowej, ale rejestry od początku 32-bitowe, z płaskim 32-bitowym adresowaniem.
@@mdziewietube Platforma PC przeszła strasznie wyboistą drogę. 😀 Tam zawsze było pod górkę i tylko ogromna popularność i straszne pieniądze pozwalały to jakoś ogarniać. I właściwie wiele na tym polu się nie zmieniło. 😀
Mam pytanie! Dlaczego RAMY są tak cholernie drogie?! Szczególnie ddr3 sodimm 8gb kości - przyzwyczaiłem się, że normalna cena to 10zł za 1gb - a teraz dramat i dlaczego np pamięc pendriva 32 gb nie może być pamięcią ram? Skoro tu gigabajty i tu gigabajty?
Trudne pytanie. Może dlatego, bo 8GB to cały czas dużo pamięci dla większości użytkowników. I taka sytuacja trwa od ~dekady. Kiedyś co 2 lata trzeba było dokładać RAMu, 32MB, 64MB, 128MB, 256MB, 512MB, itd - pamiętam, że nie wyrabiałem z tym, tak szybko aplikacje i systemy brały coraz więcej i więcej. Teraz... jak korzystasz z kompa do oglądania filmów i Internetu, to nic ponad 8GB nie jest potrzebne. Dlatego cena się trzyma. Co do drugiej części pytania - jest to inny rodzaj pamięci, inne kości, inna prędkość, itd.
@@c01e514v dzieki. Wlasnie jak odpisałes oglądam film o windows 95. :)
Jak nazywa się ta piosenka lecąca w tle?
Hey, to jest Au.Ra - Plato's Cave. Do posłuchania tutaj: ua-cam.com/video/KGSbeGxOAq4/v-deo.html Pozdrawiam
Coleslav nie rób krótkich materiałów po prostu się rozpływam nad nimi nie mogę sie oderwać prawie tak dobre jak wiedźmin. Czekam na pełen materiał o vic20 i c64 jak to sie stało że powstały z PETA i kto był za to odpowiedzialny czemu magnetofon był wolny. A potem sinclair i ZX Spectrum.
A teraz Oknołsy potrzebuja 16GB RAM,. żeby wyświetlić okienko, że nie mogą wyświetlić okienka, że mają za mało RAM-u, do wyświetlenia okienka ... ;)
Bez przepsady. Same oknołsy nie są tak pazerne. Prawdziwa zaraza to są przeglądarki internetowe, które na dzień dobry zjadają po 1 GB na zakladkę. Już naście lat temu odkryłem, że Firefoks na wyświetlenie jednego znaku z pliku tekstowego potrzebuje... 1 KB...
12:17 O biedronki !
Kryptoreklama popularnego sklepu. Coleslav liczy hajs ;)))
Fajny kanał.
a dzis są tacy co 128GB mają mało
pamiec podstawowa w DOS byl problem z ustawieniem ach te czast DOS
Jestem z pokolenia, które właśnie tak jak Ty przestawiasz rozumiało komputery i mimo, że mój rocznik to 1984, to obecnie już rozwój komputerów mnie nie "jara". Bardzo spodobał mi się Twój kanał, tylko proszę... nie mówi "w cudzysłowiu", tylko "w cudzysłowie" ;)
640KB powinno wystarczyć każdemu i do wszystkiego , tak pamiętam cytat Billa Gatesa
dzięki
Świetne poczucie humoru.
Spoko material, ale nie wiem o co cale halo... Ktos musial to ustalic i przewidziec. Jasne, ze mozna bylo sie pomylic.
O 10 sekund za długie
dobre z tym apokryfem :)
Nagraj film z taką samą długością ale o 10 sekund krótszy
10:02 który to numer SS ??
SS20, styczeń 1/95
KTO WALCZY Z WIATRAKAMI TEN JEŹDZI TAKSÓWKAMI I Zajada się Kurczakami AKTO SIEDZI CICHO IDZIE PIESZO.
Jak tam następny film?
Jeszcze daleka droga. Dopiero 90% tekstu gotowe. :|
I jak? Mam nadzieję że film będzie długi
Audio nagrane, pierwsze sceny już gotowe. Wyszło ~40 min.
Jak tam film?
@@tomekhornik1831 Jeszcze tylko dodanie muzyki i render leci, później poprawki i gotowe.
procesory 386 486 są gorszej jakości od intel 8080 dlatego zrobili procesory 386 486 risc cisc arm bo kapitaliści liczyli na sztuczną inteligencje do szpiegowania wszystkich użytkowników dlatego mówią przełomowe 386 486
dobranie tego konretnego modelu atari jest cholernie tendencyjne, wskazujacym na dopasowanie do ustalonej tezy, tj. "po pierwszym pc od ibm".
hint: 400/800 moze i maja mniej fancy obudowe, ale to one byly pierwszymi "w tej architekturze" (tak jak 5150 ibma odnosnie architektury pecetow), z tym samym os niewiele zmieniajacym sie pozniej w czasie.
wyszly 3 lata wczesniej niz 1200xl, ktory byl po prostu ich kontynuacja.
mimo tego - cale nagranie fajnie sie oglada, keep up good work!
Ten film przekonał mnie do Gatesa jak żaden inny. Facet tworzył całą przyszłość IT. Musiał się bawić we wróżenie z fusów, nie miał żadnych podstaw żeby określić dalszy rozwój.
Więcej pojemności mają zdjęcia w HD xD
Zdjęcia HD normalne że mają więcej
Pan się myli - kłamstwo powtórzone 1000 razy nie staje się prawdą.
Kłamstwo powtórzone 1000 razy *WKARWIA* - patrz TVP...
👉Gejts teraz "leczy" ludzi. 🤣🤣🤣🤣
w tamtym czasie 640kb bylo tak ogromnom pojemnoscia ze wedlug tych uczonych mozna bylo zapisac wszystkie ksiazki bibliotek calego swiata przykladowo w formacie A4,i jeszcze pozostawalo polowa pamieci,przy zalozeniu ze czcionka ma nr8,niebrali pod uwage plikuw wideo i audio oraz rysunkuw bo otym nie mysleli
640 * 1024 = 655,360 bajtów. Jeśli mówimy o pamięci tekstowej, w której każdy znak jest reprezentowany przez 1 bajt (np. w ASCII), to można pomieścić 655,360 znaków. Więc może jedna średnia powieść się zmieści :)
POMYSŁ NA ODCINEK-I HISTORIA AMIG- HISTORIA ATARI ST XE ITD- I HISTORIA COMMODORE ''65'' NIE 64 PROSZE
16:30 Goebbels, Piotrowicz, Kaczyński Morawiecki, Duda....
schetyna, tusk no i ten bydlak komoruski...
Efekt Mandeli ;)
Jedyny komputer co miał procesor z multitaskingiem to amiga i procesory motorolli. x86 nie miał pełnego multitaskingu
Oj nie zmieściłeś się w 640 KB :)
Amiga adresowała 4 giga w 86 roku....
Stronicowanie pamięci przez przełączanie banków ?
tylko ja zauważyłem że czasami mylisz kilobajty i gigabajty?
640 lajk pod takim filmem. Tyle wygrać :D
wincyj!
7:35 somehting else