Gdy widzę Twój materiał to klikam "plusik" w ciemno. Montaż, sposób narracji, wiele ciekawostek - to wszystko idealnie podane. Nawet jeżeli przygotujesz dwugodzinny materiał to z zainteresowaniem oglądam do ostatniej minuty.
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY error: SPAM
bardzo dobry materiał. oglądałem z wielkim zainteresowaniem, w latach o których opowiadasz byłem jako dziecko posiadaczem commodore plus/4, to była wieka przygoda i dobry start który dał mi rozwój i wiedze na dalsze życie zawodowe.
Chłopie! Ten kanał to złoto. W krótkim czasie dobijesz do 100k subów. Znalzłem Twój kanał wczoraj. Dzisiaj już mam obejrzane wszystkie epizody. Rób to co robisz. Czekam na kolejne odcinki o C64, czy Amiga 500. 40-50min w 'Twojej' obecności mija w oka mgnieniu :)
Świetny film. Zaznaczę, że nie jestem w stanie sprawdzić faktów (nawet mi się nie chce), czyli wstrzymam się z notą za wartość techniczną, natomiast ocena za wrażenie artystyczne jest bardzo wysoka. Dobrze się to ogląda.
Chciałbym napisać kilka słów. Trafiłem na kanał przez stronę główną YT. Ten kanał to to czego potrzebowałem. W 1 wieczór wszystko obejrzane/przesłuchane. Pięknie! Z wielką przyjemnością czekam na kolejne materiały. Łapki zostawione, Sub dany, nazwa kanału zapamiętania! Genialna robota💕
Dobra robota Coleslav i dobry montaż zdjęć. Dzięki za szczegółowe omówienie historii Jacka Tramiela i Commodore oraz przedstawienie dodatkowych ciekawostek. Pamiętam za dzieciaka te napisy MOS na scalakach kryjące się pod klawiaturą. Firma MOS występowała także pod nazwą CSG (Commodore Semiconductor Group) i ta nazwa była nadrukowywana na niektórych późnych wersjach układów z następców rodziny 6502 (np. na 8501 z 1990 roku) w postaci logo Commodore i liter CSG.
Moim zdaniem dobrze żeby takie długie materiały dzielić. Ten i tak jest dosyć długi, ma prawie godzinę. Ten o upadku Commodore i ten pod którym piszę musiałem oglądać na dwa razy bo czasami ciężko mi wygospodarować tyle czasu w jednym ciągu.
Świetny materiał. Wiele z niego wyniosłem. Co do dzielenia na części to jestem za, ale pod warunkiem że filmy będą wrzucane w krótkich odstępach czasu - co parę dni.
Kliknąłem tak z ciekawości. Spodziewałem się "flaków z olejem" i zawiodłem się POZYTYWNIE, Materiał ciekawy, nie wciskający kitu (dzięki uwagom "prawdopodobnie"). Może tylko uwaga do narracji: zbyt bezosobowa (?). Łapka w górę leci, a czy dam suba? Zobaczę inne materiały. (Duże prawdopodobieństwo ;) ) Jednak mocno pozdrawiam w kolejnym roku.
Odnośnie podziału dłuższych filmów na mniejsze części to myślę, że jest to zupełnie obojętne. To jest UA-cam, jeżeli będą dwie części, a chcę w jednym kawałku to sobie obejrzę jeden po drugim. Jeżeli będzie to jeden film, a będę chciał w częściach to sobie obejrzę na tyle rat ile mi chcę. Nagrywaj, dziel, łącz tak jak Tobie bardziej pasuje. Dla widza nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. Ważne żebyś nagrywał. 😃 Dziękuję za filmy i pozdrawiam. 👍
Sentymentalna podróż do pokepeek'owania na mydelniczce :-) A materiał świetny. Przypadkowo trafiłem na kanał i oglądnąłem wszystko po kolei. Czekam na kolejne.
3:51"Tucząc, tka, że część tego nie przeżyła". To trochę nie ich wina. W tamtym czasie nie znano pojęcia zespołu ponownego odżywiania. To nawet dziś mało znana i rzadka sytuacja, gdzie osoba przewlekle niedożywiona nagle otrzymuje normalne ilości jedzenia i umiera w obrazie podobnym do delirium tremens po odstawieniu alkoholu. Dziś występuje u osób, które np przez dłuższy czas nie mogą jeść z powodu zaburzeń połykania lub wchłania z jelita. Przyczyną jest to, że osoby takie po długim, niedożywaniu mają w komórkach adekwatne do dotychczasowej podaży energii ilości witaminy B6 i magnezu oraz ilość fosforanów. Witamina B6, magnez i fosforany są potrzebne do katalizy enzymatycznej reakcji fosforylacji białek oraz odbudowy ATP z ADP. Gdy nagle jest dużo węglowodanów i tłuszczów, to brakuje witaminy, fosforanu i magnezu, żeby je przetworzyć i efektem jest rozchwianie stabilności błon komórkowych i w efekcie niestabilność układu nerwowego (napady drgawkowe, majaczenia) oraz bodżcoprzewodzącego serca (napady zaburzeń rytmu serca). W zapobieganiu należy stosować na start małe dawki energii (np połowa wyliczanego zapotrzebowani energetycznego) i zwiększać bardzo p[powoli, podawać do żywienia minerały i witaminy, a leczeniu należy uwzględnić w diecie kwasy omega nienasycone. Na wschodzie problem był rzadszy, bo na zachodzie więźniowie dostawali duże porcje węglowodanów, a bolszewicy dawali małe porcje słoniny.
Świetny materiał. Wiele się ciekawostek dowiedziałem z Twojego filmu. Teraz przydało by się mieć te książki o Commodore w polskim wydaniu, jako dopełnienie całości... Pozdrawiam
Chyba oszukałem sam siebie. Oglądnąłem do końca i oprócz lajka masz jeszcze suba. Podziwiam pracę włożoną w material. Ale co do narracji... Jeszcze raz pozdrawiam.
Z ciekawości sprawdziłem :). Pomijając to, że nikt swojego głosu nie lubi, to ja zdecydowanie nie mam podcastowego głosu, do tego raczej przeciętny mikrofon i chyba muzyka gra na słuchawkach za głośno? Na głośnikach wydaje się być w normie.
@@c01e514v Przeciez mowie ze jest ok ;-) Mowisz wyraznie i szybko o to duza zaleta. Nie masz basowego glosu co uwazam za zalete bo troszke na wyzszych tonach lepiej sie slucha... poprostu lepiej sie slucha a nie samo dum dum dum jak w basowym glosie. Taki glos jak twoj jest duzo przyjemniejszy w odbiorze bo ma wieksza rozpietosc tonalna.
Robisz fajne materiały o starych komputerach. Też jestem ze stajni Commodore, chociaż Atari troszkę też.Mam prawie wszystkie Amigi, C-64, SX też i Atari Falcona 030. Wszystko w Boxach. 👍
jako ciekawostkę dodam że Bill Mensch pracował nad rodziną 65xx i firma Western Design Center nadal produkuje i sprzedaje rodzinę 65xx pracującą z częstotliwością 14Mhz ;)
Materiał fajny. Myślę jednak że lepiej by było podzielić go na 20-30 minutowe np o Jacku Tramielu jako założycielu -biografia a oddzielnie o firmie. Wszystko pasjonujące ale mogą być osoby, które nie chcą na raz tyle materiału. Ja oba filmy o Commodore obejrzałem do samego końca. Swojego C64 kupiłem jakoś w 90 latach to była jego końcówka gdy już popularne były Amigi ale przez to C64 był tani. Oczywiście Blackbox 8 z syntezatorem mowy też jest :-) Amigę CDTV miał mój kuzyn i pamiętam jakie wrażenie robiło na mnie to że komputer był na małe dyskietki a nie na kasety. Jeśli chodzi o C64 to był pierwszym komputerem w szkole w której się uczyłem i był na równi w pracowni jak pierwsze Pentiumy 75 z systemem DOS oraz windows 95. Tak więc mam sentyment do tego staruszka C64 :-) Jako temat na kolejne odcinki proponuję historię Sinclaira i jego maszyn. Sam jako pierwszy komputer z 86 roku miałem (posiadam go do dzisiaj) ZX-81. Był wtedy strasznie drogi (nie starczyła kasa z komunii jeszcze ojciec dokładał) Ale dzięki temu nauczyłem się programować w Basicu co rozwinęło zainteresowanie komputerami i elektroniką. Z perspektywy czasu to dla mojego życia bardzo istotna sprawa gdyż pokierowała mnie w stronę takich a nie innych uczelni i pracy (zostałem inżynierem elektronikiem). O tyle to istotne że jako osoba niepełnosprawna od urodzenia na wózku, nie mogę wykonywać każdego zawodu więc takie posunięcie wspierane przez rodziców w latach 80 było trochę wizjonerskie. Ale wracając do tematu Sinclair oprócz ZX-81 wydał świetnie sprzedającego się w Polsce ZX spectrum który był równie popularny co C64 czy Atari 65 XE. Sam założyciel otrzymał za zasługi przydomek SIR i odtąd stał się Sir Sinclairem. A również był wizjonerem który produkował np. w latach 80 pojazd elektryczny. Tak więc może warto przybliżyć te historie. Na koniec dodam że komputer ZX-81 (nie wiem czy także spectrum) sprzedawała w Polsce a także oprogramowanie do niego firma Ameprod z Poznania skąd pochodzę. Bardzo mnie to dziwiło bo wtedy wydawało się że takie rzeczy to pochodzą z zagranicy :-)
Naprawdę świetny materiał. Jeżeli chodzi o pytanie zadane na końcu, to myślę, że możesz dzielić materiały. Jeżeli będą one dedykowane całkiem oddzielnym tematom. Myślę, że fanom Twojego kanału nie będzie to przeszkadzać. :)
Dzięki za włożony czas, zaangażowanie i w konsekwencji świetny materiał. Jednak jedna drobna uwaga. Nie ma czegoś takiego jak Pakt Warszawski - to makaronizm. Po polsku mówimy o Układzie Warszawskim. Pozdrawiam!
Oglądam to już któryś raz z koleii, zresztą nie jeden film widziałem nie jeden raz na twoim kanale ;) jakie są szanse na zobaczenie tych zapowiadanych na poz iej materiałów. Np na temat komputera Victor
Ten materiał jest tak rozbudowany i zmontowany, jakby nad nim zasiedziałą grupa ludzi, a ty byś był tyko głosem. Jestem pod wrażeniem twojej wiedzy, wg mnie w telewizji nie wyprodukują lepszego dokumentu. Dorób angielskie napisy, albo dogadaj się z jakimś lektorem angielskim - coś zarobicie.
Jako, że interesuję się dość mocno tak zwana literaturą obozową -= czyli relacjami ludzi, którzy przezyli obopzy koncentracyjne i albo sami spisali swoje historie, albo opowiedzieli je komuś z umiejetnościami literackimi, aby spisał je w ich imieniu. Jakoś w lutym, a jak się uda może jeszcze w styczniu na moim kanale bedzie nawet materiał nawiązujący do jednej z takich książek, ale nie o tym... Piszę ten komentarz, aby zdementować to co padło w tym materiale, jakoby Czerwony Krzyż wyzwalając obozu tuczył więźniów. To prawda, że wielu z nich umarło na skutek przejedzenia, ale nie była to wina przekarmiania. Czerwony Krzyż co prawda nie nakładał limitów i po prostu otworzył magazyny z zywnością - ale wręcz zalecał wstrzemięźliwość mówiąc, że po tak długiej głodówce to się może źle skończyć, ale liuidzie nie słuchali, byli zbyt wygłodniali i przerażeni, że jedli ile mogli, w tym na zapas - przeświadczeni, że lada chwila tego jedzenia może znowu zabraknąć. Czerwony Krzyż nawet siłą nie był w stanie niektórych odciągnąć od jedzenia, a starał się tej siły nie używać. Jednym słowem, nawet jeśli smierć z przejedzenia brzmi jak ironia losu po latach w obozie - to jednak również za to winą nalezy obarczyć nazistów, a nie wyzwolicieli, bo to na sskutek działania oprawców - złamana psychika i ustawiczny głód zmusił ludzi do obzarstwa, a nie wmuszanie w nich jedzenia, jak by można to było wywnioskować z słów, które tutaj padły. PS taka ciekawostka - ani general motors, ani general electric nie użyło de facto nazwy stopnia wojskowego. To słowo ma więcej znaczeńi obu firmom chodziło o znaczenie ogólny, generalny, powszechny.
Świetny materiał, zresztą jak wszystkie pozostałe. Widać mnóstwo włożonej pracy i poświęconego czasu. Z niecierpliwością czekam na następny film.
Gdy widzę Twój materiał to klikam "plusik" w ciemno. Montaż, sposób narracji, wiele ciekawostek - to wszystko idealnie podane.
Nawet jeżeli przygotujesz dwugodzinny materiał to z zainteresowaniem oglądam do ostatniej minuty.
Dzięki! Lepszej oceny nie można dostać :)
10 PRINT"TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY"
20 GO TO 10
RUN
10 print "dzieki" 20 itd. :D
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY
TEN MATERIAŁ JEST REWELACYJNY
error: SPAM
.1000 LDX #$25
.1002 LDA $100C,X
.1005 STA #0400,X
.1008 DEX
.1009 BPL $1002
.100B RTS
:100C TEN MATERIAŁ ZASŁUGUJE NA ASSEMBLER ;)
SYS 4096
@@doktornemo3974 :-)
Po 35 latach wróciłem do C64 i oglądam różne kanały z Commodore związane. Barrrdzo fajny film! SUB z mojej strony:)
bardzo dobry materiał. oglądałem z wielkim zainteresowaniem, w latach o których opowiadasz byłem
jako dziecko posiadaczem commodore plus/4, to była wieka przygoda i dobry start który dał mi rozwój i wiedze na dalsze życie zawodowe.
Kolejny fantastyczny materiał. Dzięki !
Cześć Marcin! To kiedy u Ciebie na kanale test Commodore64 ? Czekam u Ciebie na retro sprzęty! Pozdrawiam!:D
Szafa, właśnie! Ty byłbyś dobry do retro :)
Chłopie! Ten kanał to złoto. W krótkim czasie dobijesz do 100k subów. Znalzłem Twój kanał wczoraj. Dzisiaj już mam obejrzane wszystkie epizody. Rób to co robisz. Czekam na kolejne odcinki o C64, czy Amiga 500. 40-50min w 'Twojej' obecności mija w oka mgnieniu :)
Niestety nie dobił ;-;
Chociaż na to zasługuje
@@JanKowalski-di7qh Ludzi takie coś nie interesuje
@@wojtekwojtek2030 taaak?
@@wojtekwojtek2030 interesuje
@@wojtekwojtek2030 Masz racje, ludzie wola ogladac glupoty niz poszerzac wiedze. Dlatego glupich jest coraz wiecej i to sie raczej nie zmieni.
Świetny film. Zaznaczę, że nie jestem w stanie sprawdzić faktów (nawet mi się nie chce), czyli wstrzymam się z notą za wartość techniczną, natomiast ocena za wrażenie artystyczne jest bardzo wysoka. Dobrze się to ogląda.
Chciałbym napisać kilka słów. Trafiłem na kanał przez stronę główną YT. Ten kanał to to czego potrzebowałem. W 1 wieczór wszystko obejrzane/przesłuchane. Pięknie!
Z wielką przyjemnością czekam na kolejne materiały. Łapki zostawione, Sub dany, nazwa kanału zapamiętania!
Genialna robota💕
Warto dodać, że dzisiejsze procesory ARM, stosowane m.in. w smartfonach, historycznie wywodzą się z architektury 6502.
Super opowieść. Kupa roboty. Masz pasję, to widać. Dopiero teraz na Ciebie trafiłem, z chęcią przejrze wszystko, co stworzyłeś. Dzięki.
Piękny materiał na baaaaardzo wysokim poziomie profesjonalizmu. Dzięki.
Dobra robota Coleslav i dobry montaż zdjęć. Dzięki za szczegółowe omówienie historii Jacka Tramiela i Commodore oraz przedstawienie dodatkowych ciekawostek. Pamiętam za dzieciaka te napisy MOS na scalakach kryjące się pod klawiaturą. Firma MOS występowała także pod nazwą CSG (Commodore Semiconductor Group) i ta nazwa była nadrukowywana na niektórych późnych wersjach układów z następców rodziny 6502 (np. na 8501 z 1990 roku) w postaci logo Commodore i liter CSG.
Wczoraj trafiłem na ten kanał, dziś już około połowy materiał obejrzanych 😅 super się to ogląda
Świetny materiał i narracja. Idealna chronologia, montaż i przedstawienie historii. Takie materiały powinny mieć miliony wyświetleń.
Moim zdaniem dobrze żeby takie długie materiały dzielić. Ten i tak jest dosyć długi, ma prawie godzinę. Ten o upadku Commodore i ten pod którym piszę musiałem oglądać na dwa razy bo czasami ciężko mi wygospodarować tyle czasu w jednym ciągu.
Dobry materiał. Czekam na obiecany o rozbudowie C64. Lista dodatkowego hardware dla tego komputera ciągle się wydłuża.
Pięknie, dziękuję.
Świetny materiał. Wiele z niego wyniosłem. Co do dzielenia na części to jestem za, ale pod warunkiem że filmy będą wrzucane w krótkich odstępach czasu - co parę dni.
Ciekawa historia. C64 to był mój pierwszy komputer. Dzięĸuję za profesjonalnie przygotowany materiał.
Dzieki, za film. Dzielić i publikować serię kilku jednego dnia.
Kliknąłem tak z ciekawości. Spodziewałem się "flaków z olejem" i zawiodłem się POZYTYWNIE,
Materiał ciekawy, nie wciskający kitu (dzięki uwagom "prawdopodobnie").
Może tylko uwaga do narracji: zbyt bezosobowa (?).
Łapka w górę leci, a czy dam suba? Zobaczę inne materiały. (Duże prawdopodobieństwo ;) )
Jednak mocno pozdrawiam w kolejnym roku.
Super praca. Dziękuję.
Dzięki za film.
Chyba lepiej jednak podzielić.
Dawaj więcej takich historii.
Super film. Szacunek za poświęcenie. Rób takie dłuższe. Fajnie się ogląda jednym ciągiem. Nie trzeba się przełączać :) dzięki i pozdrawiam
opowiedziales historie jak scenariusz na dobry film. Dobra robota!
Wielki szacun za ogrom zebranego i przedstawionego materiału .
Odnośnie podziału dłuższych filmów na mniejsze części to myślę, że jest to zupełnie obojętne. To jest UA-cam, jeżeli będą dwie części, a chcę w jednym kawałku to sobie obejrzę jeden po drugim. Jeżeli będzie to jeden film, a będę chciał w częściach to sobie obejrzę na tyle rat ile mi chcę.
Nagrywaj, dziel, łącz tak jak Tobie bardziej pasuje. Dla widza nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. Ważne żebyś nagrywał. 😃
Dziękuję za filmy i pozdrawiam. 👍
Kapitalny materiał. Dziękuję!
Dzięki za ten film i poświęcony czas!
Jak poprzednicy, genialny materiał. Jak posiadam C64 od lat 90, tak dopiero teraz odkrywam jakiego historię, dzięki!
Ja sobie co jakiś czas słucham ponownie!!! Świetna robota!
Mega materiał. Sam z nostalgią przypominam sobie lata jak miałem własne C64 v3. Pozdrawiam serdecznie 👍🏻
O kurde! Świetny kanał! W jeden wieczór łyknąłem wszystkie filmy! Super robota! Czekam z niecierpliwością na kolejny kawał historii ;)
Sentymentalna podróż do pokepeek'owania na mydelniczce :-) A materiał świetny. Przypadkowo trafiłem na kanał i oglądnąłem wszystko po kolei. Czekam na kolejne.
3:51"Tucząc, tka, że część tego nie przeżyła". To trochę nie ich wina. W tamtym czasie nie znano pojęcia zespołu ponownego odżywiania. To nawet dziś mało znana i rzadka sytuacja, gdzie osoba przewlekle niedożywiona nagle otrzymuje normalne ilości jedzenia i umiera w obrazie podobnym do delirium tremens po odstawieniu alkoholu. Dziś występuje u osób, które np przez dłuższy czas nie mogą jeść z powodu zaburzeń połykania lub wchłania z jelita. Przyczyną jest to, że osoby takie po długim, niedożywaniu mają w komórkach adekwatne do dotychczasowej podaży energii ilości witaminy B6 i magnezu oraz ilość fosforanów. Witamina B6, magnez i fosforany są potrzebne do katalizy enzymatycznej reakcji fosforylacji białek oraz odbudowy ATP z ADP. Gdy nagle jest dużo węglowodanów i tłuszczów, to brakuje witaminy, fosforanu i magnezu, żeby je przetworzyć i efektem jest rozchwianie stabilności błon komórkowych i w efekcie niestabilność układu nerwowego (napady drgawkowe, majaczenia) oraz bodżcoprzewodzącego serca (napady zaburzeń rytmu serca). W zapobieganiu należy stosować na start małe dawki energii (np połowa wyliczanego zapotrzebowani energetycznego) i zwiększać bardzo p[powoli, podawać do żywienia minerały i witaminy, a leczeniu należy uwzględnić w diecie kwasy omega nienasycone.
Na wschodzie problem był rzadszy, bo na zachodzie więźniowie dostawali duże porcje węglowodanów, a bolszewicy dawali małe porcje słoniny.
Dobra robota. Z przyjemnością się ogląda
Super materiał, Dzięki! :)
Czlowieku twoje filmiki sa genialne ! Rob w jednym kawalku nawet po godzinie.
Swietny materiał. Dzięki!
Pierwszego C64 odziedziczyłem po koledze gdzieś około 1996 roku kiedy to chciał go wyrzucić.
Świetny materiał. Wiele się ciekawostek dowiedziałem z Twojego filmu. Teraz przydało by się mieć te książki o Commodore w polskim wydaniu, jako dopełnienie całości... Pozdrawiam
Chyba oszukałem sam siebie. Oglądnąłem do końca i oprócz lajka masz jeszcze suba. Podziwiam pracę włożoną w material.
Ale co do narracji...
Jeszcze raz pozdrawiam.
Bardzo wciąga. Świetny materiał.
Uwielbiam twoje materiały !.
Bardzo przyjemnie się słucha jako podcast.
Z ciekawości sprawdziłem :). Pomijając to, że nikt swojego głosu nie lubi, to ja zdecydowanie nie mam podcastowego głosu, do tego raczej przeciętny mikrofon i chyba muzyka gra na słuchawkach za głośno? Na głośnikach wydaje się być w normie.
@@c01e514v Przeciez mowie ze jest ok ;-)
Mowisz wyraznie i szybko o to duza zaleta.
Nie masz basowego glosu co uwazam za zalete bo troszke na wyzszych tonach lepiej sie slucha... poprostu lepiej sie slucha a nie samo dum dum dum jak w basowym glosie.
Taki glos jak twoj jest duzo przyjemniejszy w odbiorze bo ma wieksza rozpietosc tonalna.
Jak mówisz, że jest OK to tego się trzymam :)
Kolego załóż proszę patronie, będę wpłacał co miesiąc za takie mega materiały!!!!
SUPER!
Robisz fajne materiały o starych komputerach. Też jestem ze stajni Commodore, chociaż Atari troszkę też.Mam prawie wszystkie Amigi, C-64, SX też i Atari Falcona 030. Wszystko w Boxach. 👍
Super film....gratuluję i oby więcej.
C64, miałem co prawda w latach 90 ale w Polsce i tak był to mega sprzęt, do tej pory żałuję że poszła na śmietnik jak wszedł nowszy komputer
C64 w latach 80tych to byl mega sprzęt, w latach 90tych to byl juz złom, Amiga i Atari ST byla na rynku.
Nie dzielić , dobrze się tego słucha :) dwie części machłem raz za razem :) Dzięki za to
jako ciekawostkę dodam że Bill Mensch pracował nad rodziną 65xx i firma Western Design Center nadal produkuje i sprzedaje rodzinę 65xx pracującą z częstotliwością 14Mhz ;)
Super. Kontynuuj opowiadanie o reszcie komputerów Commodore.
Swietny material !!! Musialo Cie to sporo czasu kosztowac.
Dzieki bardzo za rewelacyjny film.
Obowiazkowo zostawiam suba !!!
Mega dobry Odcinek !!! Uwielbiam sprzęt Commodore !!!
Świetna robota, dzieki :)
Świetny materiał. Nie dziel tych filmów, bo fajnie ogląda się dłuższy film :D
Niezmiernie ciekawy materiał!
Dobry film, wielu rzeczy z początków komodora nie wiedziałem, dzięki Ci za to. Pozdrowienia od starego scenowicza.
Super to zrobiłeś 😉 pozdrawiam
Fajny kanał. Świetny materiał. Niczego nie dziel jest super.
Dzięki!
Rewelacja majster!
Znakomity film gratulacje.
Btw, moja wykładowczyni z warsztatów pisania mówi że od 2016 r. słowo "w międzyczasie" jest poprawne
Materiał fajny. Myślę jednak że lepiej by było podzielić go na 20-30 minutowe np o Jacku Tramielu jako założycielu -biografia a oddzielnie o firmie. Wszystko pasjonujące ale mogą być osoby, które nie chcą na raz tyle materiału. Ja oba filmy o Commodore obejrzałem do samego końca. Swojego C64 kupiłem jakoś w 90 latach to była jego końcówka gdy już popularne były Amigi ale przez to C64 był tani. Oczywiście Blackbox 8 z syntezatorem mowy też jest :-) Amigę CDTV miał mój kuzyn i pamiętam jakie wrażenie robiło na mnie to że komputer był na małe dyskietki a nie na kasety. Jeśli chodzi o C64 to był pierwszym komputerem w szkole w której się uczyłem i był na równi w pracowni jak pierwsze Pentiumy 75 z systemem DOS oraz windows 95. Tak więc mam sentyment do tego staruszka C64 :-)
Jako temat na kolejne odcinki proponuję historię Sinclaira i jego maszyn. Sam jako pierwszy komputer z 86 roku miałem (posiadam go do dzisiaj) ZX-81. Był wtedy strasznie drogi (nie starczyła kasa z komunii jeszcze ojciec dokładał) Ale dzięki temu nauczyłem się programować w Basicu co rozwinęło zainteresowanie komputerami i elektroniką. Z perspektywy czasu to dla mojego życia bardzo istotna sprawa gdyż pokierowała mnie w stronę takich a nie innych uczelni i pracy (zostałem inżynierem elektronikiem). O tyle to istotne że jako osoba niepełnosprawna od urodzenia na wózku, nie mogę wykonywać każdego zawodu więc takie posunięcie wspierane przez rodziców w latach 80 było trochę wizjonerskie.
Ale wracając do tematu Sinclair oprócz ZX-81 wydał świetnie sprzedającego się w Polsce ZX spectrum który był równie popularny co C64 czy Atari 65 XE. Sam założyciel otrzymał za zasługi przydomek SIR i odtąd stał się Sir Sinclairem. A również był wizjonerem który produkował np. w latach 80 pojazd elektryczny. Tak więc może warto przybliżyć te historie.
Na koniec dodam że komputer ZX-81 (nie wiem czy także spectrum) sprzedawała w Polsce a także oprogramowanie do niego firma Ameprod z Poznania skąd pochodzę. Bardzo mnie to dziwiło bo wtedy wydawało się że takie rzeczy to pochodzą z zagranicy :-)
Jedna historia którą się zgrubsza zna a i tak tu dwie godziny mi minęły :)
Naprawdę świetny materiał.
Jeżeli chodzi o pytanie zadane na końcu, to myślę, że możesz dzielić materiały. Jeżeli będą one dedykowane całkiem oddzielnym tematom. Myślę, że fanom Twojego kanału nie będzie to przeszkadzać. :)
Świetny profesjonalny materiał bardzo wciągający, produkcja na super poziomie, rzadko coś subskrybuje, sub!
Wreszcie nowy film uwielbiam cię
Nie mogę się doczekać następnego filmu i mogę serduszko ?
Dzięki
bardzo dobre filmy, pozdrawiam!
Pamietam jak z Tata pojechałem maluchem do legnicy do sklepu po C64. Ja nie mialem pojecia co to w ogole jest ale te emocje do dzisiaj wspominam
Dziękuję
Ale super chłopie się za to zabrałeś. Miałem wyłączyć po kilku minutach - nie udało się.
mklstardust nagraj coś na swuj kanał
no i wróciłem ... lubię ten materiał ...
Boski materiał
Super materiał!!! Pozdrawiam
Dzięki za włożony czas, zaangażowanie i w konsekwencji świetny materiał. Jednak jedna drobna uwaga. Nie ma czegoś takiego jak Pakt Warszawski - to makaronizm. Po polsku mówimy o Układzie Warszawskim. Pozdrawiam!
Świetny materiał, stanowczo NIE DZIELIĆ :)
Czekam na dedykowane filmy o C64 i Amiga
Ten materiał to wyższa pyszność.
Świetne
@Coleslav my tutaj czekamy na więcej :D
Super oby tak dalej
JESTEŚ ŚWIETNY W TYM CO ROBISZ! Leci subik.
Robisz genialne materiały. Masz suba i oczywiście like pod każdym filmem.. :)
Dziękuje
Dobry kanał, będę obserwował :)
proszę nie używaj na ramkach tego pikselowego efektu na ramkach, lepsze jest jakieś rozmycie. Ale poza tym materiał świetny :)
3:57 Już myślałem że chodzi o obóz w Auschwitz i że to ten wyzwolili amerykanie. Mało zawału nie dostałem
Bardzo fajny , naukowo historyczny film. Podziwiam moc w zbieraniu takich informacji. ( Mnóstwo czasu i pracy kosztował ) Zaje***ty film. ;-)
Fajne filmy. Super.
Super materiał 💪
Szkoda, moje dzieciństwo to comodore i atari
Oglądam to już któryś raz z koleii, zresztą nie jeden film widziałem nie jeden raz na twoim kanale ;) jakie są szanse na zobaczenie tych zapowiadanych na poz iej materiałów. Np na temat komputera Victor
Ten materiał jest tak rozbudowany i zmontowany, jakby nad nim zasiedziałą grupa ludzi, a ty byś był tyko głosem. Jestem pod wrażeniem twojej wiedzy, wg mnie w telewizji nie wyprodukują lepszego dokumentu. Dorób angielskie napisy, albo dogadaj się z jakimś lektorem angielskim - coś zarobicie.
Poproszę o link do filmiku z 41:49 jak nakręcają Małysza.
Mój pierwszy komputer Commodrore, łezka w oku się kręci jak się technologia posunęła od tego czasu
Jako, że interesuję się dość mocno tak zwana literaturą obozową -= czyli relacjami ludzi, którzy przezyli obopzy koncentracyjne i albo sami spisali swoje historie, albo opowiedzieli je komuś z umiejetnościami literackimi, aby spisał je w ich imieniu. Jakoś w lutym, a jak się uda może jeszcze w styczniu na moim kanale bedzie nawet materiał nawiązujący do jednej z takich książek, ale nie o tym...
Piszę ten komentarz, aby zdementować to co padło w tym materiale, jakoby Czerwony Krzyż wyzwalając obozu tuczył więźniów. To prawda, że wielu z nich umarło na skutek przejedzenia, ale nie była to wina przekarmiania. Czerwony Krzyż co prawda nie nakładał limitów i po prostu otworzył magazyny z zywnością - ale wręcz zalecał wstrzemięźliwość mówiąc, że po tak długiej głodówce to się może źle skończyć, ale liuidzie nie słuchali, byli zbyt wygłodniali i przerażeni, że jedli ile mogli, w tym na zapas - przeświadczeni, że lada chwila tego jedzenia może znowu zabraknąć. Czerwony Krzyż nawet siłą nie był w stanie niektórych odciągnąć od jedzenia, a starał się tej siły nie używać. Jednym słowem, nawet jeśli smierć z przejedzenia brzmi jak ironia losu po latach w obozie - to jednak również za to winą nalezy obarczyć nazistów, a nie wyzwolicieli, bo to na sskutek działania oprawców - złamana psychika i ustawiczny głód zmusił ludzi do obzarstwa, a nie wmuszanie w nich jedzenia, jak by można to było wywnioskować z słów, które tutaj padły.
PS taka ciekawostka - ani general motors, ani general electric nie użyło de facto nazwy stopnia wojskowego. To słowo ma więcej znaczeńi obu firmom chodziło o znaczenie ogólny, generalny, powszechny.