Cywil na wojnie. Kryjówka w lesie. Część 2

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 жов 2022
  • Nigdy nie byłem na wojnie, jednak w tym odcinku poddaję analizie - czy cywil na wojnie ma szansę ukryć się w lesie, na przykład w trakcie ewakuacji ze strefy zagrożonej? Chcesz więcej - wejdź na universalsurvival.pl i pobierz darmowy e-book "Plan Początkującego Preppersa" oraz weź udział w specjalistycznym szkoleniu, dostosowanym adekwatnie do poziomu sprawności fizycznej oraz doświadczeń kursanta, tak abyś mógł nabyć realnych doświadczeń i w pełni wykorzystać wartość merytoryczną jaką niesie kurs przetrwania.
    Cześć 2 filmu dotyczy tego w jaki sposób powinna wyglądać kryjówka w lesie w czasie ewakuacji, a w zasadzie "nie wyglądać" aby cywil na wojnie miał większe szanse by przetrwać unikając kontaktu z przeciwnikiem... Przedstawiam maskowanie schronienia, zarówno z użyciem środków dedykowanych (siatki maskującej, osłon, juty), jak również środków improwizowanych (np zwykłej powleczki na kołdrę, szmatek, skarpet, bandaża itp.). Omawiam również aspekt ubezpieczenia bazy przejściowej przez wystawioną czujkę oraz dobrze pojętą rutynę funkcjonowania w takim zamaskowanym schronieniu. Cywil na wojnie, który dąży do czasowego ukrywania się w lesie powinien zdawać sobie sprawę z tego, że kryjówka w lesie powinna być zamaskowana w spektrum nie tylko ludzkiego wzroku, ale także spektrum termowizji, IRR oraz noktowizji.
    Zapraszam do oglądania, komentowania i subskrybowania. Jeżeli masz własne przemyślenia dotyczące tego w jaki sposób kryjówka w lesie powinna być zainstalowana, zamaskowana oraz ubezpieczona, serdecznie zapraszam - podziel się swoimi wnioskami w komentarzach. Dzięki temu wspólnie tworzymy wartościowy poradnik, którego ideą przewodnią jest hasło cywil na wojnie.
    Zapraszam również na inne nagrania tematyczne:
    Cywil na wojnie - Gray Man • Cywil na wojnie. Jak p...
    Kurs Przetrwania w Mieście - • Jak przetrwać w mieści...
    Warsztaty Mapa Kompas - • "Mapa Kompas" bez taje...
    Zapraszam na universalsurvival.pl - pobierz darmowy e-book "Plan Początkującego Preppersa" oraz weź udział w dostosowanym do Twoich potrzeb szkoleniu
  • Фільми й анімація

КОМЕНТАРІ • 93

  • @wiktorgrotek9540
    @wiktorgrotek9540 Рік тому +10

    1. Film pokazuje wagę właściwego doboru miejsca - warto temu poświęcić czas inaczej oddamy go przy maskowaniu.
    2. Jeśli chcesz się ukrywać w lesie postaw na sprawdzone rozwiązania militarne a nie cywilne. Jakość ma znaczenie dla skuteczności. Finalnie jak cię znajdą ze sprzętem pod profesjonalnym sprzętem czy poszewką skończysz tak samo. Mają cię nie znaleźć.
    3. Istotny jest czas przygotowania i zwinięcia obozu. Jeśli jest się samemu warto stosować minimalizm wykorzystując jamy etc. Typowe dla s.e.r.e. inwestować w to warto wyłącznie gdy zamierzamy obozować więcej niż dobę. Każda ingerencja w teren zwiększa szanse wykrycia.
    4. Łącznie sprzęt do maskowania sporo waży. Redukujemy go do minimum i bierzmy tylko to czego nie możemy znaleźć w lesie.
    To tak na szybko.
    Powiedziałeś bardzo wiele ważnych i słusznych uwag i każdy kto planuje taki pobyt w lesie powinien je znać i obejrzeć ten film.
    Aha odejście na reco czy do WC etc. warto powtórzyć przy łapie psa zaczynając od linii wejścia. Nie tworzymy kolejnej odnogi która może naprowadzić na nasz obóz. Ale to moje zdanie.
    Pozdrawiam i czekam na kolejny odcinek.

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому +4

      Dzięki serdeczne. W pełni się zgadzam - dużo z tego wybrzmi w moich podsumowaniach w części 3 właśnie :) Tutaj musiałem to tak zmontować aby podzielić na w miarę równe porcje :) Do zobaczenia

    • @wiktorhood8475
      @wiktorhood8475 Рік тому +3

      Wyjąłeś mi z ust ten komentarz, to dokładnie te same punkty na które ja też zwróciłem uwagę. Od siebie tylko dodam, że osobiście patrząc na profil terenu w którym miałbym bytować i się ewakuować tj. (większych miast polski) - na pewno sam stawiam na kontrolę wagi ekwipunku - podczas ucieczki z zakorkowanego miasta szybkość to rzecz życia i śmierci.
      Ja sam na pewno mniej bym postawił na bytowanie w lesie, w Polsce czy też moich okolicach można komfortowo przemieszczać się pomiędzy pustostanami / mostami / ruinami na przestrzeni wielu kilometrów, osobiście raczej nie celowałbym w dłuższe bytowanie w lesie. (Ale to moje subiektywne założenia tj. stawiania na szybszy marsz wzdłuż szlaków komunikacyjnych, nad dużo wolniejszy ale względnie bezpieczniejszy marsz lasem / trudnymi trasami) w sytuacji ekstremalnej braku służby zdrowia raczej wolałbym zminimalizować ryzyko zachorowania na skutek przemoczenia i wycienczenia - taka moja dygresja, zupełnie nie związana z materią filmiku. :)
      Nie zastanawiałeś się nad składanymi solarami do ładowania powerbanków/akumulatorów? Termo, dalmierz, telefon, GPS, radio, drona czy nokto mógłbyś podładować :D Niby fancy gadżeciki ale mocno zwiększają możliwości przeżycia. Jeden z tych modeli mini dronów super sprawa, zawsze mozna na szybko podlecieć rozpoznać jakiś budynek bez ryzyka bezpośredniego wykrycia
      Ogólnie jeden z lepszych kontentów survivalowych na polskim YT. Duże propsy

    • @wiktorgrotek9540
      @wiktorgrotek9540 Рік тому +4

      @@wiktorhood8475 zgadzam się z Twoim komentarzem i jest to scenariusz który mieszkający w dużych aglomeracjach lub pozbawieni bliskości kompleksów leśnych powinni brać pod uwagę. Należy tylko pamiętać o unikaniu strategicznych obiektów czy infrastruktury (ryzyko patroli oraz ostrzału z dużych odległości) Co do solarów to jeśli ktoś postawił na sprzęt bez baterii uważam to za must have.
      Drony o ile jak pokazuje przykład Ukrainy dominują dziś pola walki uważam za ryzykowne jeśli naszym głównym celem jest unikanie kontaktu. Operatora stosunkowo łatwo namierzyć.
      Noktowizja chociaż zdecydowanie pomaga to również jej koszt i waga sprawiają że nie uważam jej za konieczne. Inaczej się ma sprawa z termowizja i jeśli tylko kogoś stać to warto na nią postawić. Rozwiązuje większość problemów i zapewnia nieporównywalnie większe bezpieczeństwo na dość znaczne odległości. Podsumowując patrząc na bilans wagi oraz przydatności to osobiście postawiłbym z wymienionych na termo i panel.
      Kurcze Panowie z Wami to bym chętnie usiadł i podyskutował bo temat ten jest bardzo szeroki i trudno w krótkich wiadomościach omówić go w spektrum które by się chciało. Tak czy inaczej życzę nam wszystkim byśmy pozostali wyłącznie w obszarze teorii 😉.

  • @2Lejt
    @2Lejt Рік тому +5

    jesli chodzi o maskowanie chroniące przed wykryciem przez kogos kto ma noktowizję to ogólnie większość rzeczy cywilnych ''świeci sie jak psu....." a nawet powiem że niektóre ubrania wydane przez wojsko też tak się swiecą.

  • @prepperskaszubysurvivalbus2043

    Witam ✌️kolejny godny polecenia materiał. "Jesteś jak żółw, przenosisz swój dom na plecach. Nie zawsze musi to być namiot" Trochę dużu elementów maskujących w plecaku. Podczas ewakuacji, każde miejsce w plecaku ma znaczenie. Ukrytą bazę przejściową zakładamy na nie dłużej niż 48godzin. Baza maksymalnie o wysokości 40 cm dlatego warto wykopać nieckę. Osobiście wybieram teren , gdzie można dojść z dwóch stron a pozostałe dwie strony to naturalne przeszkody np: bagna ,jezioro . Łatwiej nam będzie prowadzić obserwacje . W razie ewakuacji wycofuję się w teren w którym będzie ciężko prowadzić pościg. Świetna Robota 👍Pozdrawiamy z Kaszub 🌲🐺🌳

  • @jarosawmorawski8208
    @jarosawmorawski8208 Рік тому +4

    kolejny film który jest obowiązkowo do obejrzenia dla każdego kto się przygotowuje , z niecierpliwością czekam na kolejną część :) pozdrawiam .

  • @sawekilas9770
    @sawekilas9770 Рік тому +4

    Cześć! Bardzo ciekawy materiał. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się taka wiedza przydać...Oby nigdy.

  • @kukulczegniazdo
    @kukulczegniazdo Рік тому +13

    Temat ciekawy tylko na ile istotny w naszych realiach? Nie ma w Polsce raczej takich kompleksów leśnych, które by pozwoliły pokonywać sensowne odległości i przemieścić się w inną część kraju.

    • @pitulapiotr
      @pitulapiotr Рік тому +8

      W inną część kraju może i nie. Do innego kraju jak najbardziej.

    • @Dziku888
      @Dziku888 Рік тому +5

      @@pitulapiotr na wschód? Na zachodzie masz Odrę a góry na południu bardzo ładnie wystawiają każdego, kto próbuje się przedostać dalej, mieli z tym problem kurierzy w czasie 2 WŚ i kurierzy Solidarności w 1980.

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому +11

      Rozumiem Twój punkt widzenia ale sądzę że to trochę inaczej działa - ja postrzegam to w kategoriach szeroko pojętych obszarów zielonych po prostu. Są strefy gdzie lasów mało, są gdzie ich dużo, ale zazwyczaj wszędzie udaje się wyhaczyć jakieś krzaki, zarośla, nieużytki itp. Oczywiście im większy las, tym więcej kryjówek potencjalnych. Zapraszam na część 3 w której będzie całościowe podsumowanie tego ćwiczenia. Pozdrawiam

    • @moleysparki
      @moleysparki Рік тому +2

      @@UniversalSurvivalPl z punktu byłego żołnierza , będąc sam w lesie czy jesteś za czy przed frontem jesteś narażony na wykrycie przez drony które są zaopatrzone w termo lub / i nokto, przez patrole , przez współpracowników czy w końcu przez osoby postronne , przebywanie przez dłuższy czas tzn kilka godzin w jednym miejscu jest bardzo niebezpieczne. Niebezpieczeństwo to wzrasta z oziębianiem się dnia i nocy ponieważ nasze tło cieplne jest coraz bardziej wyraźne. Nie będę opisywał całych procedur bo to jest bez sensu tak samo jak bez sensu jest publikowanie w jaki sposób robić IŁW. Pozdro Bosman .A sam filmik super . 😀

  • @Veteran6666
    @Veteran6666 Рік тому +3

    Wszystko co świeci w termowizja i noktowizji mniej, lub bardziej świeci również w kamerach cctv z funkcją podczerwieni. Polecam więc tanim kosztem sprawdzić sobie co z czym się je. Mówię mniej, lub bardziej, bo nie jest to analogiczne do temrowizjii w tym sensie, że jak mniej sieci w podczerwieni to mniej będzie świecić w innym spektrum. Natomiast wszystko, albo prawie wszystko to świeci w sposób nie do pomylenia z innymi naturalnymi rzeczami. Pozdrawiam.

    • @szogun-iy9qz
      @szogun-iy9qz 4 місяці тому

      Chodzi o to ,żeby mniej się świeciło z daleka i nie przyszedłbliżej. Jak ktoś będzie blisko przechodził ze sprzętem ,to raczej wykryje kryjówkę .

  • @active_lifestyles
    @active_lifestyles 9 днів тому

    Świetny materiał. Dzięki. Pozdro

  • @robertkepa3005
    @robertkepa3005 5 місяців тому

    Bardzo ciekawa seria. Ja bym jeszcze zastanowił się na ogólną kwestia wyboru trasy ewakuacji. Wiadomo, że nie trzeba eksponować sprzętu i umiejętności, dlatego idea Grey Man jest trafna ale ...... lasy na miejsce odpoczynku znajdziesz i temat serii trafiony, ale do marszu lasów to nie mamy aż tak dużo i tu pojawia się moja wątpliwość; unikać ludzi i maszerować miedzami pół i lasami czy wręcz przeciwnie trzymać się blisko potoku ludzkiego udawać głupka i wtapiać się w tłum ? Mieszkam pod Białymstokiem i temat wyboru trasy ewakuacji jest dla mnie niezwykle istotny, mam po drodze na zachód trzy duże rzeki Narew Bug i Wisła

  • @AliasMark69
    @AliasMark69 Рік тому +4

    Greetings. I want to say in plain English..... You guys are DAMN GOOD!! Massive Kudos. I will collect all your performances in your own folder to share with family and friends. You have a new subscriber. Thanks.

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому +1

      Thank you. I'm just sorry that the channel still has no English subtitles. I hope we'll make up for it in the future

  • @damko80
    @damko80 Місяць тому

    naprawdę to fajne wszystko, tylko problem jest taki, że jeśli mamy plecak ewakuacyjny 30-40l z jakimś podstawowym wyposażeniem + ubrania to już w zasadzie nie mamy miejsca na te wszystkie gadgety, a jeśli podróżujemy z rodziną powiedzmy 2+2 to już w zasadzie nie ma szans na zabranie czegokolwiek ponad podstawowe ubrania dla siebie i dzieci + wyposażenie plecaka ewakuacyjnego... trzeba by mieć plecaki po 60l

  • @Smokdeel
    @Smokdeel Рік тому +4

    Super seria! Dzięki!! 🖐🤠🏕

  • @mariuszmerlin7218
    @mariuszmerlin7218 Рік тому +1

    Wszystko fajnie, o ile uciekasz z kimś doroslym kto potrafi się szybko dostosować i mieć pewne wyzeczenia, lub potrzebne umiejętności, sytuacja się zmienią diametralnie jak musisz przykładowo uciekać z rodziną, ty +żona +np 2 dzieci w jakimś niskim wieku. Wtedy musisz zamiast większej ilości gadżetów wziac więcej pożywienia lub bardziej wody. Dzieciaki są bardziej podatne na pewne rzeczy.

  • @mrowczachata
    @mrowczachata Рік тому +2

    Bardzo fajny materiał 👍 mrówki pozdrawiają 🐜✌️

  • @WojTys6308
    @WojTys6308 Рік тому

    Dziękuję za materiał filmowy. Jak zwykle mnóstwo informacji. Pozdrawiam

  • @piotr9568
    @piotr9568 Рік тому +5

    Super matrrial👍

  • @jerzyzbiaowiezy6249
    @jerzyzbiaowiezy6249 Рік тому +2

    Generalnie super, tylko nie ma silne ulewy

  • @czowiekznadnidy1494
    @czowiekznadnidy1494 Рік тому +3

    Ciekawy film

  • @pppzzz2196
    @pppzzz2196 Рік тому

    Witam kolejny dobry film 👍 i komentarz dla zasięgu.

  • @michawojtowicz2938
    @michawojtowicz2938 Рік тому +1

    Super seria dawajcie tego wiecej

  • @marianbiskupik
    @marianbiskupik Рік тому

    Dym czuć z wiatrem w lesie na wiele kilometrów, huk słychać na tyle samo.
    Lasy są podzielone na kwadraty. Pacyfikuje się lasy kwadratami. Więc się je otacza. Nie ma z otoczonego kwadratu wyjścia czy ucieczki nawet nocą, bo wróg ma na podstawowym wyposażeniu noktowizory. To zły poradnik.
    Najlepiej ukrywać się na bagnach, w żeremiach, trzcinach, którymi obsadza się dachy schronienia. Schronienia buduje się na tratwach, które obudowuje się workami z piaskiem i maskuje

  • @zgreeeg
    @zgreeeg 4 місяці тому

    12:50 do farbowania na zgnilo zielony dobrze nadaje się yerba mate

  • @cinek77d23
    @cinek77d23 Рік тому +1

    👍🏻

  • @janczerw9498
    @janczerw9498 Рік тому +5

    Spoko opcja ale jednego nie rozumiem, po co się tak maskować skoro i tak chcemy się ewakuować zanim zagrożenie zbliży się na odległość wzroku.

    • @KoszmarnyPaweTheNightmare
      @KoszmarnyPaweTheNightmare Рік тому +2

      zeby nie zostać wykryty

    • @Dziku888
      @Dziku888 Рік тому

      @@KoszmarnyPaweTheNightmare termowizja wojskowa i tak każdego pacjenta wychwyci :(

    • @siemanomordeczki1007
      @siemanomordeczki1007 Рік тому

      Kiedyś ten nocleg będziesz musiał założyć

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому +5

      Dużo wybrzmi w podsumowaniu w części 3, do której obejrzenia zapraszam już teraz (publikacja w niedzielę za tydzień). Ewakuacja co do zasady musi być szybka, sprawna itd - pełna zgoda, ale niestety życie to życie ;-) Tutaj ten trening pokazuje wariant w którym z jakiegoś powodu musisz się zatrzymać na tyle blisko zagrożenia, że lepiej się dobrze ukryć. Może być to też wariant w którym jesteś daleko, ale minimalizujesz rzucanie się w oczy ze względu na wiedzę o zagrożeniu np ze strony dronów czy innych cywili którzy mniej przygotowani i wyposażeni mogliby narobić tylko problemu, gdyby Cię naszli w lesie... Sądzę że trzeba myśleć szeroko i szykować się na różne warianty i scenariusze. Taka baza która pozwoli na 5-6 godzin snu może być niezbędna aby dalej efektywnie się ewakuować pieszo i unikać kontaktu z innymi ludźmi. Zapraszam na część 3 za tydzień, pozdr

    • @janczerw9498
      @janczerw9498 Рік тому

      Dzięki za odpowiedź

  • @pB-5ov
    @pB-5ov Рік тому +1

    Czy powleczenie z worków jutowych taka trochę siatka w widmie też da efekt swiecenia
    Apropo barwienia to wydajniejsza jest kawa burak kurkuma

  • @kammosPL
    @kammosPL Рік тому

    Hej Kuba. Świetny materiał i świetna seria. 30 minut mija w mgnieniu oka. Wiem ze jest z tym duuuuuzo roboty ale nie myślałeś może o wydaniu tego w formie książki??

  • @karolciepa2767
    @karolciepa2767 Рік тому +2

    Moze warto by bylo bandaż namoczyc w yerba mate 💡 ja nie moge doprac zielonej plamy na bialej bluzie

  • @piotrdrapinski4676
    @piotrdrapinski4676 Рік тому +2

    Dzięki za fajny materiał. Naprawdę dużo przydatnych informacji. Mam pytanie o poncha jakie używasz na filmie - jaka to firma i model?

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому +1

      W tym przypadku to Helikony (model standardowy), ale bardzo chetnie przez lata stosowałem poncza holenderskie (rzuć okiem na relację z wyprawy Laponia 2016 - tam 2 tygodnie było spania właśnie pod ponczem holenderskim)

    • @piotrdrapinski4676
      @piotrdrapinski4676 Рік тому +1

      @@UniversalSurvivalPl Dzięki wielkie

  • @andylee4296
    @andylee4296 Рік тому

    Fajne filmy, merytoryczne i ciekawe. Osobiście wolałbym iść nawet 20 godzin non stop w sytuacji zagrożenia niż nocować w obcym mi miejscu narażając się na np. pojmanie lub postrzelenie. Ale rozumiem że jest to trochę inna koncepcja filmu, czego innego dotyczy. W całej przestawionej sytuacji najlepiej ze sprzętu było by mieć samemu termowizję , lub chociaż podczerwień nieaktywną. Ale to nie jest tanie. Pozdrawiam i dzięki za pracę dla innych.

  • @dublet11
    @dublet11 Рік тому +1

    Jak zwykle bardzo ciekawy materiał.Pytanie co to za worki? Chodzi mi o firmę i wielkość.Zabezpieczenie bagażu przed warunkami atmosferycznymi to podstawa podstaw.Pozdrawiam.

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому +1

      A to różne worki przeprawowe, zielony bardzo stary ale chyba Tatonki. Ten czarny - niestety nie pamiętam... Lepsze są gumowane ale cięższe, to jest natomiast lekki nylon z kejonymi szwami (nie idealne, ale całkiem niezłe). Pozdrawiam

  • @jerzyka1154
    @jerzyka1154 3 місяці тому

    Hej, w jakiej części kraju bywasz ? Jak na Mazowszu to zapraszam do mojego lasu. Ciekawy teren do szkoleń, ćwiczeń itp. Nie znam się zupełnie na tej tematyce, chętnie też bym się podszkolił. Pozdrawiam

  • @HobbyAsylum
    @HobbyAsylum 2 місяці тому

    Przyda się do unikania poboru.

  • @ADI1986
    @ADI1986 Рік тому +2

    @Universal Survival ponawiam pytanie co to za nerka na filmach?? To postarzone i pomalowane.

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому

      Musiałem przeoczyć Twoje pytanie. Oto link: allegro.pl/oferta/torba-biodrowa-turystyczna-abbey-12727239233?ev_campaign_id=18003665912&gclid=CjwKCAjw79iaBhAJEiwAPYwoCLB2WofUVYeUSHHqyP3Gd5np8wj7xhtls3tiOXm3VRZnH6MlaalsUxoCxHoQAvD_BwE

  • @coyote7216
    @coyote7216 Рік тому

    Mam pytanko, jak wygląda sytuacja z termowizją kiedy znajdziemy jakieś naturalne lub nienaturalne (wykopana nora przez jakieś zwierzę) zagłębienie w ziemi. Można się tam wpierniczyc jak troszkę rozkopiemy. Wydaje mi się, że przez grubszą warstwę ziemi termowizja nas nie wykryje, a jak damy radę rozłożyć jeszcze folie nrc to tym bardziej. Co sądzisz? 😁

    • @FeuerKriegDivisionPoland
      @FeuerKriegDivisionPoland 4 місяці тому

      Dobry patent
      Rzeczywiście można się ukryć przed termowizją w takich miejscach miałem coś takiego na szkoleniu

  • @adamkrawczyk1950
    @adamkrawczyk1950 Рік тому

    Takie pytanie: W 17:11 widać jak folia nrc jest w odległości kilku centymetrów od poncza. Czy musi tak być aby maskowanie przed termo było skuteczne? Czy można np, skleic razem ponczo i folię nrc aby mieć szybki daszek do rozłożenia?

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому +1

      Można skleić ale trzeba wtedy pilnować aby nie dotykać od spodu takiego dachu ciałem bo bezpośredni kontakt spowoduje przenikanie śladu cieplnego

    • @adamkrawczyk1950
      @adamkrawczyk1950 Рік тому

      @@UniversalSurvivalPl Super. Ja tak jeszcze myślę o kupnie telefonu z termo, ale nie za drogi. Myślę że w razie W to było by narzędzie które mogłoby i uratować życie, a i przydało by się do nauki kamuflażu przed termo.
      Polecił byś jakiś taki telefon?

  • @GreyForestMen3004
    @GreyForestMen3004 Рік тому

    Super!!! Uczcie się od mądrego człowieka,internetowe ćwoki!!!

  • @Gaaannn
    @Gaaannn Рік тому +1

    czy tarp firmy DD również w noktowizji się "świeci"?
    nie potrafię znaleźć informacji na ten temat

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому

      Niestety ja również nie wiem jak z DD

    • @Gaaannn
      @Gaaannn Рік тому +1

      @@UniversalSurvivalPl ok, pozostaje mi to sprawdzić jak będę na robocie...
      PS: pozdrawiam kolegę z dawnych szkoleń z ON. Dobrze widzieć, że pasja się rozwinęła w coś fajnego :)

  • @mrocznyopiekacz8410
    @mrocznyopiekacz8410 Рік тому +1

    beda żygol, xspoko film

  • @informatykzielony6760
    @informatykzielony6760 Рік тому +1

    Możesz powiedzieć skąd znasz te techniki ? Są bardzo praktyczne.

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому +4

      To wiedza gromadzona z różną intensywnością i z różnych źródeł przez ostatnie 15 lat. Różne ćwiczenia taktyczne w organizacjach proobronnych, dużo lektury amerykańskich FM-ek, dużo literatury tematycznej o maskowaniu itp a przede wszystkim własna praktyka od zawsze :) Pozdrawiam i zapraszam na odcinek 3 z podsumowaniami, w tym także analizą tego motywu z granatem hukowym

    • @GreyForestMen3004
      @GreyForestMen3004 Рік тому

      Z doświadczenia,z harcerstwa,ty tumanie internetowy!!!!

  • @kacperlibor
    @kacperlibor Рік тому +1

    a co jak ktoś super przygotuje schronienie zamaskuje itp ale śpiąc po prostu chrapie i nic z tym nie może zrobić przecież wykrycie murowane

  • @janantoni4967
    @janantoni4967 Рік тому +4

    Duzy błąd, brak saperki potrzebnej do prac ziemnych w celu maskowania czy organizacji miejsca noclegu

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому +3

      Bardzo stanowcza ocena z Twojej strony... Faktem jest że saperka (łopatka piechoty) daje wiele możliwości, ale to też kolejny element który należy ze sobą targać w czasie ewakuacji. Zapraszam Cię serdecznie na serię o moim plecaku ucieczkowym i jego zawartości. Celowo nie umieściłem w nim saperki. Pozdrawiam

    • @janantoni4967
      @janantoni4967 Рік тому

      @@UniversalSurvivalPl zaprawdę powiadam ci, warto 😁, co więcej brak saperki możesz, przypłacić życiem gdy w czasie ucieczki przyjdzie silny mróz a z jakichś powodów nie masz śpiwora to jeżeli nie masz czym wykopać ziemianki umrzesz w czasie snu, (ziemia daje naturalne ciepło 8st C)

    • @wiktorgrotek9540
      @wiktorgrotek9540 Рік тому +1

      @@UniversalSurvivalPl Czy można się obejść bez saperki? Naturalnie. Czy warto ją posiadać? Tak. Wszystko zależy od naszych umiejętności i zakładanej koncepcji. Taszczenie jej dla samego taszczenia mija się z celem. Ale jej posiadanie skraca czas realizacji wielu przedsięwzięć a czasem nawet podjęcie decyzji o nich. Prywatnie używam Gerber Entreching. Czy warto ją mieć w b.o.bie? Zależy jakim. Mam inną niż utarte strategie na b.o.by. i posiadam dwa osobne, na dwa zgoła inna scenariusze. Zawsze któryś jest też przy mnie co oznacza, że są one również g.h.b. Determinowała je waga i minimalizm. Co nie oznacza braku kompromisów dla skuteczności. Nie jestem ultralightem, a to była wyłącznie świadomość że "każdy gram robi kilogram, a każdy kilogram robi ból". Pozdrawiam

    • @janantoni4967
      @janantoni4967 Рік тому

      @@wiktorgrotek9540 ból będzie dla tych co albo własnymi pazurami zdartymi do krwi wykopią schronienie albo umrą, więc nie żałowałbym tu kg i wziąłbym solidną saperkę gdybym mial uciekać do lasu, przy okazji może służyć do samoobrony

    • @wiktorgrotek9540
      @wiktorgrotek9540 Рік тому

      @@janantoni4967 wszystko zależy od scenariusza ucieczki. W wariancie leśnym wziąłbym ja ze sobą. Zwłaszcza gdy zakladałbym w nim obozy. Poszerzenie jam w które można się wkopać, wkopanie w ziemię, wykopanie korzeni, tworzenie pułapek, podważanie, rozłupywanie i wiele innych przy jej pomocy jest szybsze i efektywniejsze. Natomiast rozumiem kogoś kto kompleks leśny będzie traktował wyłącznie przejściowo pomiędzy aglomeracjami. Spędzając mniej niż 6-12h w jednym miejscu. Wówczas może się bez niej obejść. Dobrym kompromisem jest też solidna łopatka ogrodowa.

  • @arkadiusznowak8869
    @arkadiusznowak8869 3 місяці тому

    Za dużo tego, podaj wagę tego szpeju do zakładania bazy + plecak ucieczkowy.

  • @graywolf468
    @graywolf468 Рік тому +3

    Ale bzdury..jestem sam,a wystawiam czujke..gdy jestesmy w czworke,lub trojke..Facet chyba lubi swoj glos..Reszta tez bez sensu w erze dronow z kamerami na podczerwien i termowizji.

    • @Dziku888
      @Dziku888 Рік тому +1

      No niestety tak. To nie lata 50te gdy jak cię nieuzbrojone oko nie widziało to byłeś bezpieczny. Współczesna termowizja, nawet ta dostępna dla cywili to dosyć mocne urządzenie namierzające :( już w latach 80tych ub. wieku gdy cała technologia raczkowała, Milicja z NRD potrafiła namierzyć kuriera w Karkonoszach.

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому +4

      Stefanie ze wsi - proponuję najpierw obejrzeć całość, potem rzucać oceny w stylu "bzdury" czy nie bzdury. Jest mowa o termo i IRR - wystarczy obejrzeć nie wyrywkowo.

    • @UniversalSurvivalPl
      @UniversalSurvivalPl  Рік тому +4

      @@Dziku888 Dlatego właśnie i w części 1 i w części 2 i też w części 3 tej serii jest mowa o takie technologii, jest też użyta folia i zachowany jej odstęp od dachu z ponczo i od osoby leżącej pod dachem. Wystarczy obejrzeć uważnie :)