"Toto Zmení Váš Pohľad na Tepelné Čerpadlá!"

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2025
  • V tomto videu sa pozrieme na to, prečo pri vyššej teplote vykurovacej vody dochádza k nižšiemu koeficientu účinnosti, známemu ako COP (Coefficient of Performance), alebo tiež výkonovému číslu.
    COP je koeficient účinnosti, ktorý udáva účinnosť tepelného čerpadla pri transformácii energie z jedného prostredia do druhého. Tento údaj poskytujú výrobcovia pre rôzne pracovné podmienky a je najlepšie, ak je prehľadne uvedený v tabuľkách alebo ešte lepšie, zobrazený v grafoch.
    Existujú rôzne typy tepelných čerpadiel, ktoré prevádzajú energiu medzi rôznymi médiami, ako sú:
    voda/voda (W/W),
    zem/voda (B/W) alebo
    vzduch/voda (A/W).
    Pre jednoduchosť a zrozumiteľnosť sa používajú jednotné anglické skratky:- Vzduch/voda - A/W- Voda/voda - W/W- Zem/voda - B/W
    Ďalej sa uvádza teplota, pri ktorej je výkon tepelného čerpadla meraný, napríklad A7/W35, čo znamená, že vonkajšia teplota je 7 stupňov Celzia a voda sa ohrieva na 35 stupňov Celzia. Tento režim je vhodný pre nízkoteplotné systémy, ako je podlahové vykurovanie. Existujú aj vysokoteplotné systémy, napríklad A7/W55, kde je voda ohrievaná na 55 stupňov Celzia. Pri tejto vyššej teplote je koeficient účinnosti nižší.
    Napríklad:- A7/W35 = COP 5,22- A2/W35 = COP 4,5- A-7/W35 = COP 2,5
    Sezónny koeficient účinnosti (SCOP) pre dané tepelné čerpadlo (ŤČ) môže byť napríklad 5,1. Maximálna teplota výstupnej vody môže dosiahnuť až 70 stupňov Celzia.
    Ing. Miloš Horvát
    konateľ spoločnosti
    HORVÁT s.r.o.
    HORVÁT servis s.r.o.
    HORVÁT klimatizácia a vetrania s.r.o.
    Bánovská cesta 11
    01001 Žilina
    Vyštudoval som FSI ČVÚT Praha katedru Technika prostredia.
    1, Od roku 1982 pracujem v obore, ktorý som vyštudoval - klimatizácia, vetranie, kúrenie. Najskôr ako projektant v Stavoprojekte Žilina.
    2, Od 28.9.1990 podnikám v oblasti klimatizácia, vetranie, kúrenie a to komplexné služby. Projekt, dodávka, montáž, servis, oprava.
    3, Od 23.9. do 23.12. 1998 ( 3 mesiace od výkopu po nasťahovanie) som budoval prvú časť administratívnej budovy a od vtedy som aj v polohe investora, majiteľa budovy a Hospodára.
    4, 0d roku 2005 po dobudovaní areálu som v úlohe prenajímateľa ale aj nájomcu zároveň. Jedna z firme areál vlastní a druhá v ňom vykonáva servis, opravu a údržbu.
    Mám preto osobné skúsenosti s projektovaním ( od roku 1982) realizáciou (od roku 1994), s povinnosťami majiteľa budovy Hospodára (1998).
    Preto som sa v roku 2017 rozhodol pomáhať majiteľom budov "Hospodárom" s informáciami a skúsenosťami z mojej praxe Hospodára a to tak že postupne vytváram nové videa a umiestňujem ich na tento UA-cam kanál "Abeceda Hospodára".
    milos@horvat.sk
    servis@horvat.sk
    www.horvat.sk
    www.horvatservis.sk
    www.horvatgroup.sk

КОМЕНТАРІ • 17

  • @ivb56
    @ivb56 Рік тому +6

    Krásne vysvetlené. Vďaka.

  • @viliamkuzma2968
    @viliamkuzma2968 Рік тому +8

    Pan Horvat, takto polopatistivky snaď tu ešte nebolo vysvetlene, už zopar ľuďom som už vysvetľoval že v staršom dome po inštalcii budu veľmi sklamani a budu topiť elekt. špiralami, elektriny sa nedoplatia, čech Sykora to tiež veľmi dobre popisuje, aj dava priklady voda-voda, zem - voda a stale sa tie otazky točia stale dookola, pozdravujem.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Рік тому +1

      Ďakujem

    • @ivanjancek7893
      @ivanjancek7893 Рік тому

      to su taje sprostosti co tu trepete, picu sa vyznate,,a motate ludom hlavy...Samsung EHS mono quiet 8k AW mam nanontovany na starej bude nezateplenej, a na radiatoroch si mozes smazit prazenicu...spoteba EN je velmi nizka,, tak tu netaeajte, a spiralami kuria debili co maju lacne haraburdy a instalateria z hornej marikovej...

    • @horvatservis
      @horvatservis  Рік тому +1

      Ďakujem

    • @horvatservis
      @horvatservis  Рік тому +1

      Včera som nahral video prave pre staršie domy na čo by mali myslieť je na mojom UA-cam kanáli

  • @milanito7183
    @milanito7183 11 місяців тому

    To rekuperačné vetranie by ma zaujímalo a u nás som ho ešte nikde nevidel. Videl som zaujímavé plastové výmenníky tepla z Nemecka, ale žiaľ také niečo na našom trhu nie je.
    Aké COP majú tepelné čerpadlá vzduch - vzduch a akú majú max výstupnú teplotu vzduchu??

    • @horvatservis
      @horvatservis  11 місяців тому +2

      Čo konkretne by Vás zaujímalo? Napíšte mi do mailu milos@horvat.sk. A C.O.P. vzduch - vzduch je vysšie a výstupná teplota vzduchu závisí od konśtrukcie. V podstate si ju nastavite tu výstupnú teplotu vzduchu na ovladači vnútornej klimatizačnej jednotky.

  • @PavolFilek
    @PavolFilek 2 місяці тому

    Cela tato technologia ma zmysel, ked je ticha, ked mam elektrinu zadarmo z PERC PERT IBC TOPCON
    a inych mono panelov, a to je prave v obdobi, ked nepotrebujem topit.
    Ak ta technologia zerie plyn a uhlie z polskych alebo nemeckych elektrarni,
    ak mi cela ulica huci ako v sobotu ked nastartuje kazdy kosacky
    tak este tato technologia nie je pouzitelna a sucasne ekologicka.
    Ak bude jadrova energia o 200 rokov konecne lacna, nebudeme potrebovat
    v zime tepelne cerpadla, ale to je zase o vede, vedomostiach a fyike
    ktorej zatial vobec nerozumieme, kvantova chromodznamika a kvantova
    gravitacia este stale nepopisuje realitu dostatocne presne, preto nevieme
    vyuyivat okolity Vesmir ako zdroj energie pre planetu.

    • @horvatservis
      @horvatservis  2 місяці тому

      @@PavolFilek Áno sú TČ hlučné no sú aj tiché. Ja mám u mňa doma TČ 0,5m od obvodovej steny mojej spálne a nepočujem moje TČ. Čiže ozázkou je konštrukcia TČ s nižšimi rýchlosťami vzduchu cez kanaliky vyparnika a tichý kompresor. Mám telefonáty od ľudí ktorým susedové TČ nedovolí spávať - to je už na každom zákaznikovi akého dodávateľa a aké TČ si vyberie a či ten ním vybraný dodávateľ upozorní aký dôležitý je hluk TČ a jeho vplyv na okolie. Veľmi dôležité je aj umiestnenie a posudenie vplyvu hluku voći okolitej zástavbe. Je veľký rozdiel medzi umiestnení vonkajšej jednotky klimatizácie ktorú používame hlavne počas dňa a umiestnenia TČ ktoré používame hlavne v noci kedy nad ránom je vyžadovaný jeho max výkon a tak max hluk. Žiaľ sú prípady kedy bolo v projekte TČ umiestnené na strope nad spalńami čo je podľa mńa veľká chyba pretože strop na ktorom ten projektant umiestnil TČ sa chová ako membrána reproduktora. Treba si uvedomiť prenos hluku a vybracií!!! TČ nie je klimatizácia z hľadiska potreby max výkonu. Chladime najviac cez deň no kúrime na max výkon v noci a nad ránom. Aj keď je možné na noc zvoliť útlm - ak mate naakumulovanú energiu.

  • @karelventil2647
    @karelventil2647 Рік тому

    To je logické. Největší problém je získávat při mínusových teplotách ještě nějaké teplo ze vzduchu. To se už nevyplatí a topení se prodražuje. Jak tohle chce slavná EU vyřešit? Jedině ke každému městu atomový reaktor, jinak to nevidím.

  • @supiiik
    @supiiik 2 місяці тому

    Uvedeny priklad s teplotnym spadom horucich par na vytlaku kompresora a teplotou vody nie je spravny. Teplota na vytlaku je v tomto pripade nepodstatna, ta moze byt kludne 40st alebo 100st a na vykon to ma zanedbatelny vplyv. Pri vypocte COP je podstatna kondenzacna teplota prepocitana z kondenzacneho tlaku v pomere ku vyparovacej teplote, toto nam tvori kompresny pomer a ten je nepriamo umerny hodnote COP. Ale teplota na vytlaku kompresora s tym nic nema.

    • @horvatservis
      @horvatservis  2 місяці тому

      @@supiiik Ďakujem

    • @jankofejes1825
      @jankofejes1825 Місяць тому

      Vynikajúce. Ako skúškou správnosti je tu fakt, že čím väčší je kompresný pomer, tým menej chladiva systém využíva a teda logicky má nižšie COP.

    • @horvatservis
      @horvatservis  Місяць тому

      @@jankofejes1825 Ďakujem