Děkuji za dobře zpracované video, je super vidět reálná data. Jestli to chápu správně, tak v podstatě na konci říkáte, že se to vyplatí, ale Vaše data říkají, že se to rozhodně nevyplatí (návratnost více než 10 let kdy navíc neberete v úvahu hodnotu peněz). Jinak Vaše názory na konci (na zdražování plynu, black-outy, atd.) jsou dost zavádějící. Bylo by dobré to taky podpořit nějakými daty. Ale ještě jednou děkuji za zpracování. Držím palce s dalším projektem.
zkuste mrknout na další video, kde je i roční vyúčtování s virtuální baterií, provozem klimatizace a spuštěním venkovní Finské sauny: ua-cam.com/video/JEsHBlvKlIM/v-deo.html
Dobrý den, unikla mi někde ve Vašem videu zmíňka o samotné spotřebě FVE (spotřeba měniče, ztráty při AC/DC, atd)? Ta také není zanedbatelná. Dle obecných zkušeností 1500 kwh. Jinak video zajímavé. Díky.
Dobrý den, ta informace Vám neunikla, jen ji nezmiňuji. Všechny hodnoty tam uvedené pocházejí ze tří zdrojů. Odběr z DS i dodávka do sítě, zůstatek ve Virtuální baterii jsou hodnoty z Portálu naměřených dat ČEZ, tzn. z fakturačního elektroměru. Výroba FVE je statisticky sledovaná z cloudu výrobce .tzn. Solaxcloudu. Máte samozřejmě pravdu, že při převodu vyrobeného ss proudu a jeho nabíjení do baterií a pak převodu na střídavý proud dochází ke ztrátám. Důležité u mých statistik je, že tyto ztráty jsou již zahrnuty do výpočtu. Tudíž moje FVE nevyrobí za rok cca 7,3 MWh el. energie, ale panely vyrobí celkem kolem 8 MWh, těch cca 10% padne na ztráty při transformaci energie a jejím skladováním v bateriích. Co se týče spotřeby samotného střídače, tak od softw. verze 31/33 je velmi příjemná. Pokud je v zimě přes noc ve stavu spánku (idle) je jeho spotřeba kolem 15W. Pokud je v činnosti, odebírá proud pro svoje potřeby již z panelů, minimálně z baterek a naprosto výjimečně si přicucne ze sítě. Proto taky v těchto dnech je moje spotřeba z DS pod 0,1 kWh za den, což jsou právě tyto technické přícucy v době trvání maximálně jednotky sekund z DS. Jinak podle ukazatelů aplikací myLivingEnergy a SunnyHome je spotřeba střídače v provozním stavu okolo 60-80 Wattů, ale jak jsem psal, je to v době výroby, tj. pokryto energií z slunečních panelů. V mých statistikách jde tedy o "spotřebič" v domě, podle dlouhodobých statistik je jeho denní průměr okolo 0,7 kWh/den.
Autor zapomíná, že pokud by 500 tis. investoval někde jinde (náklady ušlých příležitostí), tak by mu vynášely ročně 10-20 tis. (cena peněz), současně mu za 20 až 30 let skončí životnost zařízení, takže zase musí počítat prostou reprodukci a údržbu zařízení - opět podobnou nákladovou částku 15-30 tis. Kč ročně, takže individuálně to nemá ekonomický smysl a společensky (po započtení dotace) je to škodlivé. Hezké dny přeji MP
Přesně tak, cenu peněz autor naprosto ignoruje. Můžeme třeba spekulovat podobně jako on... koupil sem si na jaře 2023 za 500000 kč akcie KB , po 800kč ks to máme 625ks, dividenda ročně cca 60kč/ks, to máme 37500 kč, po zdanění přes 31000 kč každý rok .... do doby, než to zde teda všechno krachne, i díky všmožným dotacím na nesmysly, co všechno všem co nečerpají zdražují.
autor upřednostnil investici do technologie, protože peníze by mu ubrala kumulovanou inflací za poslední tři roky přes 20%. Upřednostnil energetickou nezávislost 9 měsíců v roce a 3 měsíce závislost velmi nízkou. Upřednostnil jistotu do systému před do budoucna neznámou cenou plynu, emisních povolenek, zákazu prodejů a oprav plynových kotlů od roku 2029 (dle stále ještě platné směrnice EU). Upřednostnil vyšší standard bydlení s klimatizací, saunou a výhledově elektro autem před setrvávání u fosilních paliv. A všem odkryl karty, jak to funguje a kolik to stojí. O pár řádků níže najdete v komentářích i cenu investice a výši poskytnuté dotace. Je každého svobodná volba, čemu dá přednost.
@@jirismradzjzd7197 neignoruje. Viz komentář výše. Taky nezapomeňte zmínit kumulovanou inflaci posledních 3 let, která by vám z peněz uložených na účtu ubrala přes 20%.
na virtuální baterii je možné sjednat stále v tuto dobu fixaci na 3 roky. Zvýhodněná sazba na distribuci pro tepelná čerpadla bohužel od začátku letošního roku už moc výhodná není. Podražila výrazně nejvíce - zhruba o 100% - viz mé další video (ua-cam.com/video/txeIRhlQB4s/v-deo.html) . V tomto videu jsou ale samozřejmě počítány platby podle současně platných tarifů.
@@petrcz74 no, tak si holt CEZ zaregistruje i výrobní EAN. To dřív bylo překážkou pro to, aby mohl zákazník vůbec o VB požádat. Ti, co ho měli, tak s VB měli utrum
@@carmirrorlinkauto5034 problém je ten, že je to jiná fakturace, nyní to započítávají, nejsem si jistý, že to půjde jednoduše udělat, protože cena na obou měřidlech bude rozdílná.
Mám malou FVE 4,5kWp z roku 2012 v režimu Zeleného bonusu... Máme kondenzační kotel z roku 2011.. Jsem elektroinženýr a baví mě matematika... Dříve jsem všechny přebytky cpal do přímotopů a bojleru. Aktuálně je pro mě ekonomicky výhodnější přebytky posílat do sítě a i TUV ohřívat plynem i v létě .... taková je nyní situace na trhu. Plynu bych se nikdy nevzdal. Ztratíme tím jednu dimenzi až se situace na trhu změní.
Pokud neřeknete kolik to stálo, tak se jen vychloubáte a blbnete lidem hlavu. Nebudu se chvástat co jsem si pořídil, instaloval a udělal, protože mě to baví. Vůbec si neumím představit, že je to "budoucnost" pro většinu, mám k tomu vztah, vím jak to funguje, rozumím tomu. I když mám celý systém odhadem za 50% ceny, protože jsem si to zbastlil sám, tak je to stejně velmi drahé.
buď jste špatně poslouchal nebo části videa přeskakoval. Kolik to stálo i kolik uhradila dotace tam řečeno je. Mluvím i o tom, že v současné době by byla pořizovací cena nezanedbatelně nižší ( o řádově vyšší desítky tisíc korun). Mluvím i o konkrétním rozdílu v cenách a tím předpokládané délce návratnosti ( to je pro ty, co umí násobit). Takže až budete příště komentovat, zkuste mluvit k věci.
Veľa ľudí sa chváli dotáciami a preto ho to toľko nestálo. Zabudol že dotácie sú pre výrobcov aby mali odbyt tovaru s štát inkasuje DPH. A tú dotáciu zaplatia ostatný občania. Takýto odrb nebol ani za komančov, lebo sú to všetko predražené výrobky ktoré si priemerný občan nemôže dovoliť. A všetci sa skladáme zbohatlíkom na vykurované bazény, sauny, firmy, drahé el. autá a podobne. Štát riadia zbohatlíci s všetko vymýšľajú pre bohatých a chudoba nech platí !
Doporučil bych vám více se věnovat problémům na Slovensku. Myslím, že jich tam máte aktuálně více. než jich je u nás v Čechách. Také nevím, jak jste obeznámen se systémem dotací v ČR, u mne právě například dotace na celé čerpadlo byla pouze 40.000,- kdybych měnil starší plynový kotel, mohla být 140.000,- Kč. Celá investice mne stála přes 500.000 Kč a nemám pocit, že by jste se mi vy skládal na bazén, sauny apod.
Jak už psal kolega, tak už dnes začíná být většina silové elektřiny z FVE prakticky bezcenná a bude to jen horší. Stačí se podívat na průběh spotových cen cca rok zpět a zásadní pokles fix výkupních cen z FVE. Paušální platby za VB pouze s určitým zpožděním kopírují rozdíl cen elektřiny z FVE vs mimo FVE. Mám 10,8kWp v ostrovu. Chtěl jsem se "přifázovat", abych mohl i dodávat do sítě. Ročně bych tam mohl poslat cca 5-6MWh. Když jsem si ale spočítal náklady vs co bych za tuto elektřinu dostal, tak mi to nedává finančně smysl.
Od léta má být komunitní energetika. V jiných zemích funguje už více let ke spokojenosti. Jsem zvědavý na českou cestu, kde nás zase odrbou. Znáte někdo podrobné podmínky?
@@aukroczpm úplně jasno bude až od září, až začne fungovat specializovaný útvar pro redistribuci . Zatím je jasné, že dotyčný příjemce může sdílet pouze v době výroby přebytků na straně dotyčného výrobce. Jeden výrobce může mít maximálně registrovaných 10 příjemců. Poplatky za distribuci zůstanou stejné (snad). Takže asi žádná výhra.....
příliš se spoléháte na existenci a výhodnost VB. Je to umělý produkt, který může být do pár let velmi nevýhodný. Určitě je fajn, když se dá využít. Se zbytkem souhlasím.
samozřejmě je ideální stav maximum spotřebovat doma a nikde vzdáleně neukládat. V zimě je ale nedostatek a v létě přebytek. Virtuálka v těchto výpočtech dopadla výrazně lépe, než nákup a prodej na spotu...
FVE máme, TČ mi přišlo jako finanční nesmysl a sebevražda. Plyn je už jen něco přes korunu. FVE se spotem pro nás fungují skvěle, máme už dvě auta na elektřinu a nemáme ten Váš názor, že nafta traktor a jedině ruský benzín....
plyn je při nejlepší vůli s distribucí a trvalými poplatky a s DPH stále ještě lehce přes 2 Kč. Jezdím služebně ( servis zdravotní techniky na území ČR ) mnohdy i několik set km denně, často i více dnů za sebou. V zimě bych si moc elektroautem nepojezdil..... :-)
@@carmirrorlinkauto5034 vy jste tak progresivní s FVE a TČ a tak zpátečnický s autem? Investujete tolik času do FVE, TČ a pak počítáte teroristické úspory, abyste vzápětí tvrdil, že hodně jezdíte a proto vás úspora s autem nezajímá? Když jedu za den v okruhu 200km v létě anebo 170 v zimě, tam a zpět 400/340km, tak nemám potřebu se zdržovat tankováním. Když jedu dál, tak holt musím dát 15 minut na nabíjení. Jestli jedete během jednoho dne Praha - Ostrava a zpět, tak byste musel nabíjet dokonce kolem 3/4 hodiny. Já prostě nechápu lidi co jsou progresivní napůl.
@@MarekRiedl ale kdepak, myslím si, že pro pojíždění typu mojí ženy do práce, na nákupy a pro děti do školy je elektropřibližovadlo výhodný nástroj. Ale......Green Deal v čele s Grétou je naprostý náběh Evropy do tunelu a páchání rituální ekonomické sebevraždy v přímém přenosu. Snaha donutit každého k nákupu EV během následujících 20 let bude mít za následek kolaps ekonomiky pod zeleným praporem. Možnost vybudování takového počtu dobíjecích míst a takovou energetickou strukturu, která by pokryla předpokládané potřeby je prostě ekonomicko-technologická utopie. Životnost baterie EV a tím i život celého vozu je výrazně limitována. Za 15 let se šrotiště EV začnou plnit a vznikne další problém - kam s nimi? Nějaká ekologická recyklace bude tak drahá, že ji bude nutné začít započítávat do pořizovací ceny vozu, které budou na rozdíl od současných předpokladů jenom růst.....
@@MarekRiedl tam nehraje roli pouze dobíjení, ale také amortizace elektroauta. Zatímco benzínové nebo dieselové auto má po 8 letech provozu stále ještě pořád relativně vysokou prodejní hodnotu, cena 8 let starého elektroauta bude rovna v lepší případě ceně železného šrotu, v horším případě zaplatíte poplatek za jeho ekologickou likvidaci. Také pořizovací cena elektroauta je skoro dvojnásobek ceny auta se spalovacím motorem. Mám Superba SportLine, kupovaného jako roční vůz s 5 letou zárukou do 100.000 km a stál 749.000 včetně DPH. Kolik by stále Superb iV ve stejné výbavě ?? Prodával jsem 6 let starého superba, koupeného za 690.000 po 5 letech za 340.000, vozy staré 8 let se stále prodávají za 290.000 až 350.000. Cena elektroauta 8 let starého bude 0, pokud se toho stáří dožije. Vyšší cena za provozní km se započtením všech nákladů a amortizace se tak zdola ani nepřiblíží ceně za km elektroauta pokud s ním nenajedete vyšší stovky tisíc km.
@@carmirrorlinkauto5034 Muže chladit, nebo ohřivat TUV. Topná sezona bývá zaří-duben. Krom toho tepelko do radiatoru taky neni idealni řešeni. Podstatně lepši je podlahovka.
@@jiricoupek1674 ano, samozřejmě by byla podlahovka lepší, z důvodu velké teplosměnné plochy a tím stačí nižší teplotní spád. Měl jsem štěstí, že projektant topení v domě sice instaloval radiátory, ale s výrazně (asi 2x) předimenzovanou plochou, než by bylo třeba pro plynový kotel. Vystačím tedy s teplotním spádem +45/41 stupňů při venkovní teplotě -12 stupňů a to čerpadlo zvládne bez bivalence. Celoroční průměr COP mám i s topením do radiátorů a ohřevu TUV hezkých 3,4 průměr za rok.
Skvělé video, až na trošku zvláštní poznámku ohledně EV. Baterková auta jsou skvělá a kupovat EV kvůli nájezdu 3000km je naprostý nerozum. EV kupte právě při nájezdu těch 15000km, to teprve uvidíte tu úsporu. :-) Počty nakonci Vám trošku nesedí, mám na to poměrně sofistikovanou tabulku...Vaše faktura bude orientačně s FVE 13651Kč, faktura bez FVE (na 2,5MWh) by byla 20500Kč, rozdíl dělá právě to, že za 2,5MWh u silovky u virtuálu zaplatíte 0Kč, a stálá platba u virtuální baterie je cca o 3000Kč ročně vyšší (ČEZ) Jen tak mimochodem moje realita: TČ spotřeba okolo 3MWh, barák cca 2,5MWh, dobijení auta 2,7MWh (18.000km), faktura cca 19000Kč. Tepelko stálo 170.000Kč (nežádal jsem o dotaci), FVE 10kWp+10kWh baterie po dotaci 165000Kč. FVE+TČ+EV = úspora okolo 100.000Kč ročně 🙂 Návratnost naprosto luxusní
ta faktura za elektriku bude trochu vyšší, než píšete vy a trochu nižší, než jsem orientačně uváděl já. Ovlivní to poměr kWh čerpaných z virtuální baterie podle toho, jestli to bude ve vysokém nebo nízkém tarifu. A naopak cenu bez FVE jsem bral podle současných ceníků jako nejlépe dosažitelnou cenu na trhu bez ohledu na tarif, dodavatele a délku fixace. Tam je možné se dnes dostat pod 20k . Máte v ceně Vaší úspory započtenou pořizovací cenu elektroauta, které bude mít za 8 let v lepším případě cenu železného šrotu? (pokud nebudete muset platit poplatek ze jeho ekologickou likvidaci). Nevěřím, že současné auto- baterie přežijí výrazně dobu životnosti 8 let. Na jejím konci je auto prakticky bezcenné. Jeho pořizovací náklad musel být okolo jednoho milionu, tzn. roční průměrná amortizace kolem 120.000. Bez započtení jakýchkoliv nákladů na servis, dobíjení atd....
@@carmirrorlinkauto5034 Kupte si special magazinu Auto o mytech okolo automobilu, je tam velmi vecne, obsahle a logicky vysvetleno, ze nemate pravdu. :)
Dobrý den já tomu strašné fandím moderním technologiím....ale jsme v Čechách .....jo co to stalo ....milion ....no kdy spotřebují tolik elektřiny ...návratnost verzus životnost ....záruka ....počasí kroupy ..jsem traged ....ale fandím tomu dělám to jen jako koníček fotovoltaiku ...návratnost ..nula od nuly pojede ...po 3 letech druhý regulátor epsolar .kaput w jen reklamují reklamují a kupují nové ..ale mě to baví 🎉
cena plynu je dnes nižší, než byla v 2019 a stále jede dolu a el energie neustále leze dolu u běžných plateb a u spotu se vám tady ta investice nevrátí nikdy - pokud odebírám zápornou energií, tak FVE je vyhazování peněz oknem - návratnost i 10 let je nesmysl - to není investice - ten kdo Vám to nainstaloval měl 200% šmahem ruky za týden navíc :)))
no, je to váš názor, na který máte jistě právo. A já právo s ním nesouhlasit. Cena plynu začne stoupat již letos na podzim, cena silové elektřiny během dvou let. V roce 2029 (to je za pár :-) začne platit zákaz instalace plynových kotlů a opravy starých. Zároveň cena silovky vzhledem k rozvoji elektromobility, odstavení uhelných elektráren a odstavení velkého množství elektráren plynových pošle cenu energie vzhůru. A nabude to o jednotky nebo desítky procent.....
@@carmirrorlinkauto5034 no budou volby do EU parlamentu - lehce se může stát, že greendeal padne na hubu, spot silovku jsem třeba ve středu nakupoval od 11:00 do 17:00 za - 2,98Kč/KWh, v Česku žádný boom EV nehrozí - v roce 2030 tady bude ca 10% EV a navíc to co nespotřebuji spalováky při výrobě paliva a jejích nákladné výrobě, tak to spotřebuje EV, takže 0=0 Plyn - dnes nabídka od ČEZu 1,34Kč/KWh na 3 roky fixace s klesající cenou každý rok a navíc ČR nakupuje momentálně o 60% plynu z Ruska víc, než v 2019 a navíc na Finsko-Ruské hranici hoří denně miliardy kubíků a neví co s tím a nakonec nám bude i Ruský plyn dobrý i když už je
Třeba využívat vhodnou cenu třeba do 1Kč silovku, tedy od ca 10:00 do 17:00 po pa a o víkendu je to často v minusu tedy do ca 2,5Kč celkem za KWh za měsíc NT je jenom zlomek VT asi 1/5
Říkáte že TČ vezme 1740 kWh a plynu byste spálil 12.500kWh Náš kotel má účinnost cca 1.15 čili jsem na výkonu 14.000 kWh To opravdu Vaše TČ pri spotřebě 1740 vyrobí 14.000? Vždyť jste tam udával kolem 2-5 ???
Tč vetme za rok 3200kWh, za zimní sezonu asi 2500kWh. Nevím, kde jste dospěl k číslu 1740 kWh....Ani z těch 3200 neudělá 14000, ale třeba ohřev vody je výrazně efektivnější v letních měsících a tam skutečně místo spotřeby 4 MWh plynového kotle jsme na 0,8 MWh spotřeby ohřevem tepelným čerpadlem.....
@@carmirrorlinkauto5034 máme zásobník na vodu v technické místnosti, kde je v létě často přes 30 stupňů. Toho plynu to asi také moc nesežere, když stačí na sprchu v horkých letních dnech bohatě i 40. S tím číslem jsem se ztratil v tabulce. Chápu. My prostě máme 4 roky druhé auto do rodiny EV, rok už i první do rodiny EV, Protože malé druhé jezdilo 5x víc než to první spalovací (BMW X5, 300 koní). A pak přišla krize, koupili jsme FVE, protože naše spotřeba bez aut byla 8 MWh, s auty kolem 12 MWh. Ale věřil jsem, že plyn na 4 Kč nevydrží a že se TČ nevyplatí. Trefil jsem se. Spot a FVE v pohodě pokryje dům, dvě auta, bazén, klimatizaci (i na topení na jaře či podzim). Plyn na vodu (a v mrazech topení) nás vyjde pod 10 tisíc za rok a tato investice by se nikdy nemohla vyplatit. Rodina se třemi dětmi, dům 230m2.
@@MarekRiedl počítáte s velmi přívětivými cenami plynu, které podle mého názoru dlouho nevydrží. Já jsem v kritickém roce 2022 zaplatil za plyn skoro 56.000 Kč a dalších 22 .000za elektřinu. Teď jsem s TČ a FVE na cca 16.000. Nepočítám ale jak jste ve videu viděl, ceny dva roky staré, ale současné. Možná bude zajímavé se za dva roky podívat znovu, kde ceny budou....
Tepelné čerpadlo vezme za zimu 2400 kwh???To topíte na 15 stupňů,ne?A ještě s accondem o kterém se říká že je to elektrokotel.!!!kdyby Tepelné čerpadlo vzalo 2500 kw za zimní období,tak už bych si určitě nepořizoval fve!
@@luboslachout938 ano, TČ vezme za zimu okolo 2,4 MWh tepla, Průměrné COP se u něj pohybuje v zimních měsících kolem 3,0. I při teplotě -12 stupňů neklesne COP pod 2. Acond je plně srovnatelné čerpadlo s Nibe nebo IVT, případně Alpha Innotec. Povídačky o elektrokotli jsou hejty. Během dva a půl roku mi bivalence sepnula na 6,5 hodiny 🙂
Vy pisete ne, ale uspora nejakych 25 az 30 tis kc. me prijde docela dobra uspora na to ze ted se da vse poridit za do 600000. vrati se to ted za 15 -20 let. Plus mate velmi ekoligicky zdroj a jistou nezavislost. takze se to vyplatit tak tak, nula od nuly. Me to prijde docela dobre, jelikoz clovek necudi nejakym uhlim a neotravuje si vzduch kolem domu. Ten benefit ma velmi vysokou hodnotu a v globalu mesta ci vesnice, obrovskou zdravotni hodnotu. Rekneme roky zivota obyvatel. Prijemene prostredi na zivot, at to jsou prochazky ci neco jineho.
tepelne cerpadlo/smycka 320 m do zeme/ - komplet cena vcetne / rozvody radiatory v dome,rozvody v medi,veskera prace i material firmou 320.000 kc. V tu dobu byly prvne vypsany dotace - obdrzeli jsme 90,000 kc. /máme cerpadlo IVT priblizne 14 let. 3 rok fotovoltaika - vratka 1. rok -33.500 kc,2.rok 34.500 Kč. |Letos ještě není vyúčtování. Náklady na elektriku jsou totální - svícení,domácí spotřebiče,teplá voda,veškeré topení čerpadlem - tedy dotop - provu čističky,čerpání vody z vrtu. Měsíční platba elektriky 5,000 kč.
Robil by ste to aj bez dotácií. Na tie sa musíme všetci poskladať. A veríte že akumulátory budú žiť 13 rokov? A celé to bude fungovať stále bez servisu? Ja mám plynový kotol platba za kúrenie 240m/2 - 100€ mesačne. TUV ohrievam v lete alebo predhrievam v zime termosolárne a šetrí mi to i el. energiu pretože tú vodu púšťam aj do umývačky riadu a pračky. Ak bude el. takto drahá tak ľahne ekonomika eu. Ja chodím po tých strechách a vidím ako tie panely vyzerajú po piatich rokoch nechce sa mi veriť že budú žiť viac ako 20rokov.
bez dotací před dvěma lety ano, roční faktura jen za plyn byla přes 58.000,- Kč . Dnešní ceny i nabídka jsou ale výrazně lepší, než byly před 2 roky. Jestli deklarovaných 6.000 až 8.000 cyklů baterie vydrží 7 nebo 15 let je teď velkou neznámou. Jisté ale je, že za 10 let budou zcela jistě baterie s větší kapacitou a za nižší cenu. Panely věřím, že vydrží. Kolega v práci má jeden již 20 let a výrobu z něj stále stejnou :-). ( díky globálnímu oteplování, které kompenzuje stárnutí panelu) . Jinak záruku na kompresor čerpadla mám 11 let, na celé TČ 6 let, záruku na střídač 10 let a na baterie nějaký počet cyklů bez omezení let....
Děkuji Vám za doplnění informací ohledně záruk. To jsem měl právě dotaz, kolik nabídnou výrobci záruku, protože si osobně nemyslím, že po 10 letech a možná i dříve nebude měnič na servis, protože cykly sepnutí polovodičů budou už na hraně životnosti plus aktuální stav baterie -> celkově tedy vidím návratnost ne 12-13 let, ale reálně třeba 15 - 16 let. Ale jinak je to hezké video s reálnými daty, což se mi líbí. Nelíbí se mi firemní reklamy, které udělají velmi jednoduchou kalkulaci, která je nereálná a pak mi tvrdí, že budu mít návratnost mezi 6-8 lety. Děkuji za video!
@@MarekRiedl nemyslím, že by ta situace byla až zas tak kritická. Ceny se samozřejmě upravovat mohou, ale myslím, že tady bude pořád produkt podobný virtuální baterii
přečetl jsem si Vaše demagogické názory na EV Takže fakta: má Tesla S90D 2015 - baterka v tomto momentě SoC 86% koupena s nájezdem 32 tis. km za ca 36000€, před měsícem jsem prodal BMW i3 2018 baterka 91% - pořizovací cena 23 640€ s 7 tis. km Fantastické vozidla - žádný servis - karbon - žádná trapná šaltpáka, žádný hluk, žádný smrad, výkon a ticho a komfort, 90% lidi nepotřebuje spalovací auto - je to minulost - jsou to muzeální vraky Diesel se zahřeje po 50km a než to tam nakvaltuji, tak mne to již nebaví - hlavně mám strach u rozjezdu než se chytne turbo - měl jsem včera na mále, když jsem udělal myšičku u nájezdu na dálnici
Děkuji za dobře zpracované video, je super vidět reálná data. Jestli to chápu správně, tak v podstatě na konci říkáte, že se to vyplatí, ale Vaše data říkají, že se to rozhodně nevyplatí (návratnost více než 10 let kdy navíc neberete v úvahu hodnotu peněz).
Jinak Vaše názory na konci (na zdražování plynu, black-outy, atd.) jsou dost zavádějící. Bylo by dobré to taky podpořit nějakými daty.
Ale ještě jednou děkuji za zpracování. Držím palce s dalším projektem.
zkuste mrknout na další video, kde je i roční vyúčtování s virtuální baterií, provozem klimatizace a spuštěním venkovní Finské sauny: ua-cam.com/video/JEsHBlvKlIM/v-deo.html
Dobrý den, unikla mi někde ve Vašem videu zmíňka o samotné spotřebě FVE (spotřeba měniče, ztráty při AC/DC, atd)? Ta také není zanedbatelná. Dle obecných zkušeností 1500 kwh. Jinak video zajímavé. Díky.
Dobrý den, ta informace Vám neunikla, jen ji nezmiňuji. Všechny hodnoty tam uvedené pocházejí ze tří zdrojů. Odběr z DS i dodávka do sítě, zůstatek ve Virtuální baterii jsou hodnoty z Portálu naměřených dat ČEZ, tzn. z fakturačního elektroměru. Výroba FVE je statisticky sledovaná z cloudu výrobce .tzn. Solaxcloudu. Máte samozřejmě pravdu, že při převodu vyrobeného ss proudu a jeho nabíjení do baterií a pak převodu na střídavý proud dochází ke ztrátám. Důležité u mých statistik je, že tyto ztráty jsou již zahrnuty do výpočtu. Tudíž moje FVE nevyrobí za rok cca 7,3 MWh el. energie, ale panely vyrobí celkem kolem 8 MWh, těch cca 10% padne na ztráty při transformaci energie a jejím skladováním v bateriích.
Co se týče spotřeby samotného střídače, tak od softw. verze 31/33 je velmi příjemná. Pokud je v zimě přes noc ve stavu spánku (idle) je jeho spotřeba kolem 15W. Pokud je v činnosti, odebírá proud pro svoje potřeby již z panelů, minimálně z baterek a naprosto výjimečně si přicucne ze sítě. Proto taky v těchto dnech je moje spotřeba z DS pod 0,1 kWh za den, což jsou právě tyto technické přícucy v době trvání maximálně jednotky sekund z DS. Jinak podle ukazatelů aplikací myLivingEnergy a SunnyHome je spotřeba střídače v provozním stavu okolo 60-80 Wattů, ale jak jsem psal, je to v době výroby, tj. pokryto energií z slunečních panelů. V mých statistikách jde tedy o "spotřebič" v domě, podle dlouhodobých statistik je jeho denní průměr okolo 0,7 kWh/den.
Autor zapomíná, že pokud by 500 tis. investoval někde jinde (náklady ušlých příležitostí), tak by mu vynášely ročně 10-20 tis. (cena peněz), současně mu za 20 až 30 let skončí životnost zařízení, takže zase musí počítat prostou reprodukci a údržbu zařízení - opět podobnou nákladovou částku 15-30 tis. Kč ročně, takže individuálně to nemá ekonomický smysl a společensky (po započtení dotace) je to škodlivé. Hezké dny přeji MP
Přesně tak, cenu peněz autor naprosto ignoruje. Můžeme třeba spekulovat podobně jako on... koupil sem si na jaře 2023 za 500000 kč akcie KB , po 800kč ks to máme 625ks, dividenda ročně cca 60kč/ks, to máme 37500 kč, po zdanění přes 31000 kč každý rok .... do doby, než to zde teda všechno krachne, i díky všmožným dotacím na nesmysly, co všechno všem co nečerpají zdražují.
autor upřednostnil investici do technologie, protože peníze by mu ubrala kumulovanou inflací za poslední tři roky přes 20%. Upřednostnil energetickou nezávislost 9 měsíců v roce a 3 měsíce závislost velmi nízkou. Upřednostnil jistotu do systému před do budoucna neznámou cenou plynu, emisních povolenek, zákazu prodejů a oprav plynových kotlů od roku 2029 (dle stále ještě platné směrnice EU). Upřednostnil vyšší standard bydlení s klimatizací, saunou a výhledově elektro autem před setrvávání u fosilních paliv. A všem odkryl karty, jak to funguje a kolik to stojí. O pár řádků níže najdete v komentářích i cenu investice a výši poskytnuté dotace. Je každého svobodná volba, čemu dá přednost.
@@jirismradzjzd7197 neignoruje. Viz komentář výše. Taky nezapomeňte zmínit kumulovanou inflaci posledních 3 let, která by vám z peněz uložených na účtu ubrala přes 20%.
Má to jeden háček, jak dlouho bude VB a jak dlouho bude zvýhodněná sazba na distribuci pro topení.
na virtuální baterii je možné sjednat stále v tuto dobu fixaci na 3 roky. Zvýhodněná sazba na distribuci pro tepelná čerpadla bohužel od začátku letošního roku už moc výhodná není. Podražila výrazně nejvíce - zhruba o 100% - viz mé další video (ua-cam.com/video/txeIRhlQB4s/v-deo.html) . V tomto videu jsou ale samozřejmě počítány platby podle současně platných tarifů.
@@carmirrorlinkauto5034 problem s VB ( mám ji také) bude rozdělení EANu
@@petrcz74 no, tak si holt CEZ zaregistruje i výrobní EAN. To dřív bylo překážkou pro to, aby mohl zákazník vůbec o VB požádat. Ti, co ho měli, tak s VB měli utrum
@@carmirrorlinkauto5034 problém je ten, že je to jiná fakturace, nyní to započítávají, nejsem si jistý, že to půjde jednoduše udělat, protože cena na obou měřidlech bude rozdílná.
@@petrcz74 UVIDÍME....
Mám malou FVE 4,5kWp z roku 2012 v režimu Zeleného bonusu...
Máme kondenzační kotel z roku 2011..
Jsem elektroinženýr a baví mě matematika...
Dříve jsem všechny přebytky cpal do přímotopů a bojleru.
Aktuálně je pro mě ekonomicky výhodnější přebytky posílat do sítě a i TUV ohřívat plynem i v létě .... taková je nyní situace na trhu.
Plynu bych se nikdy nevzdal. Ztratíme tím jednu dimenzi až se situace na trhu změní.
Jasně, ale trošku vám vypadlo, že to celé stojí na tom zelené bonusu. Bez toho to je zcela obráceně.
Pokud neřeknete kolik to stálo, tak se jen vychloubáte a blbnete lidem hlavu. Nebudu se chvástat co jsem si pořídil, instaloval a udělal, protože mě to baví. Vůbec si neumím představit, že je to "budoucnost" pro většinu, mám k tomu vztah, vím jak to funguje, rozumím tomu. I když mám celý systém odhadem za 50% ceny, protože jsem si to zbastlil sám, tak je to stejně velmi drahé.
buď jste špatně poslouchal nebo části videa přeskakoval. Kolik to stálo i kolik uhradila dotace tam řečeno je. Mluvím i o tom, že v současné době by byla pořizovací cena nezanedbatelně nižší ( o řádově vyšší desítky tisíc korun). Mluvím i o konkrétním rozdílu v cenách a tím předpokládané délce návratnosti ( to je pro ty, co umí násobit). Takže až budete příště komentovat, zkuste mluvit k věci.
Veľa ľudí sa chváli dotáciami a preto ho to toľko nestálo. Zabudol že dotácie sú pre výrobcov aby mali odbyt tovaru s štát inkasuje DPH. A tú dotáciu zaplatia ostatný občania. Takýto odrb nebol ani za komančov, lebo sú to všetko predražené výrobky ktoré si priemerný občan nemôže dovoliť. A všetci sa skladáme zbohatlíkom na vykurované bazény, sauny, firmy, drahé el. autá a podobne. Štát riadia zbohatlíci s všetko vymýšľajú pre bohatých a chudoba nech platí !
Doporučil bych vám více se věnovat problémům na Slovensku. Myslím, že jich tam máte aktuálně více. než jich je u nás v Čechách. Také nevím, jak jste obeznámen se systémem dotací v ČR, u mne právě například dotace na celé čerpadlo byla pouze 40.000,- kdybych měnil starší plynový kotel, mohla být 140.000,- Kč. Celá investice mne stála přes 500.000 Kč a nemám pocit, že by jste se mi vy skládal na bazén, sauny apod.
Jak už psal kolega, tak už dnes začíná být většina silové elektřiny z FVE prakticky bezcenná a bude to jen horší. Stačí se podívat na průběh spotových cen cca rok zpět a zásadní pokles fix výkupních cen z FVE. Paušální platby za VB pouze s určitým zpožděním kopírují rozdíl cen elektřiny z FVE vs mimo FVE.
Mám 10,8kWp v ostrovu. Chtěl jsem se "přifázovat", abych mohl i dodávat do sítě. Ročně bych tam mohl poslat cca 5-6MWh. Když jsem si ale spočítal náklady vs co bych za tuto elektřinu dostal, tak mi to nedává finančně smysl.
Proto je nejlepší spotřebovat maximum energie doma....
Od léta má být komunitní energetika. V jiných zemích funguje už více let ke spokojenosti. Jsem zvědavý na českou cestu, kde nás zase odrbou. Znáte někdo podrobné podmínky?
@@aukroczpm úplně jasno bude až od září, až začne fungovat specializovaný útvar pro redistribuci . Zatím je jasné, že dotyčný příjemce může sdílet pouze v době výroby přebytků na straně dotyčného výrobce. Jeden výrobce může mít maximálně registrovaných 10 příjemců. Poplatky za distribuci zůstanou stejné (snad). Takže asi žádná výhra.....
příliš se spoléháte na existenci a výhodnost VB. Je to umělý produkt, který může být do pár let velmi nevýhodný. Určitě je fajn, když se dá využít. Se zbytkem souhlasím.
samozřejmě je ideální stav maximum spotřebovat doma a nikde vzdáleně neukládat. V zimě je ale nedostatek a v létě přebytek. Virtuálka v těchto výpočtech dopadla výrazně lépe, než nákup a prodej na spotu...
FVE máme, TČ mi přišlo jako finanční nesmysl a sebevražda.
Plyn je už jen něco přes korunu.
FVE se spotem pro nás fungují skvěle, máme už dvě auta na elektřinu a nemáme ten Váš názor, že nafta traktor a jedině ruský benzín....
plyn je při nejlepší vůli s distribucí a trvalými poplatky a s DPH stále ještě lehce přes 2 Kč. Jezdím služebně ( servis zdravotní techniky na území ČR ) mnohdy i několik set km denně, často i více dnů za sebou. V zimě bych si moc elektroautem nepojezdil..... :-)
@@carmirrorlinkauto5034 vy jste tak progresivní s FVE a TČ a tak zpátečnický s autem? Investujete tolik času do FVE, TČ a pak počítáte teroristické úspory, abyste vzápětí tvrdil, že hodně jezdíte a proto vás úspora s autem nezajímá?
Když jedu za den v okruhu 200km v létě anebo 170 v zimě, tam a zpět 400/340km, tak nemám potřebu se zdržovat tankováním.
Když jedu dál, tak holt musím dát 15 minut na nabíjení. Jestli jedete během jednoho dne Praha - Ostrava a zpět, tak byste musel nabíjet dokonce kolem 3/4 hodiny.
Já prostě nechápu lidi co jsou progresivní napůl.
@@MarekRiedl ale kdepak, myslím si, že pro pojíždění typu mojí ženy do práce, na nákupy a pro děti do školy je elektropřibližovadlo výhodný nástroj. Ale......Green Deal v čele s Grétou je naprostý náběh Evropy do tunelu a páchání rituální ekonomické sebevraždy v přímém přenosu. Snaha donutit každého k nákupu EV během následujících 20 let bude mít za následek kolaps ekonomiky pod zeleným praporem. Možnost vybudování takového počtu dobíjecích míst a takovou energetickou strukturu, která by pokryla předpokládané potřeby je prostě ekonomicko-technologická utopie. Životnost baterie EV a tím i život celého vozu je výrazně limitována. Za 15 let se šrotiště EV začnou plnit a vznikne další problém - kam s nimi? Nějaká ekologická recyklace bude tak drahá, že ji bude nutné začít započítávat do pořizovací ceny vozu, které budou na rozdíl od současných předpokladů jenom růst.....
@@MarekRiedl tam nehraje roli pouze dobíjení, ale také amortizace elektroauta. Zatímco benzínové nebo dieselové auto má po 8 letech provozu stále ještě pořád relativně vysokou prodejní hodnotu, cena 8 let starého elektroauta bude rovna v lepší případě ceně železného šrotu, v horším případě zaplatíte poplatek za jeho ekologickou likvidaci. Také pořizovací cena elektroauta je skoro dvojnásobek ceny auta se spalovacím motorem. Mám Superba SportLine, kupovaného jako roční vůz s 5 letou zárukou do 100.000 km a stál 749.000 včetně DPH. Kolik by stále Superb iV ve stejné výbavě ?? Prodával jsem 6 let starého superba, koupeného za 690.000 po 5 letech za 340.000, vozy staré 8 let se stále prodávají za 290.000 až 350.000. Cena elektroauta 8 let starého bude 0, pokud se toho stáří dožije. Vyšší cena za provozní km se započtením všech nákladů a amortizace se tak zdola ani nepřiblíží ceně za km elektroauta pokud s ním nenajedete vyšší stovky tisíc km.
Dobrý den, Jak čtete ty data? Mate to hezky pohromadě, Fve chapu ze to leze z měniče ale to tepelko?
@@OlehRacij vymysleli jsme na to s kolegou aplikaci Acondac. Ale je pouze pro čerpadla Acond Pro a Grandis.
udělali jsme na to s kolegou nezávislou aplikaci pro Android - Acondac. Najdete ho na Play Store.
FVE nastavená na maximum v létě, překvapivě vyrábí maximum v létě, a v logicky v zimě prd.
copak o to. Ale takové tepelné čerpadlo topí v zimě, když je venku chladno a v létě si do radiátorů ani neškrtne. A to je teprve s podivem, že ?
@@carmirrorlinkauto5034 Muže chladit, nebo ohřivat TUV.
Topná sezona bývá zaří-duben.
Krom toho tepelko do radiatoru taky neni idealni řešeni. Podstatně lepši je podlahovka.
@@jiricoupek1674 ano, samozřejmě by byla podlahovka lepší, z důvodu velké teplosměnné plochy a tím stačí nižší teplotní spád. Měl jsem štěstí, že projektant topení v domě sice instaloval radiátory, ale s výrazně (asi 2x) předimenzovanou plochou, než by bylo třeba pro plynový kotel. Vystačím tedy s teplotním spádem +45/41 stupňů při venkovní teplotě -12 stupňů a to čerpadlo zvládne bez bivalence. Celoroční průměr COP mám i s topením do radiátorů a ohřevu TUV hezkých 3,4 průměr za rok.
Skvělé video, až na trošku zvláštní poznámku ohledně EV. Baterková auta jsou skvělá a kupovat EV kvůli nájezdu 3000km je naprostý nerozum. EV kupte právě při nájezdu těch 15000km, to teprve uvidíte tu úsporu. :-)
Počty nakonci Vám trošku nesedí, mám na to poměrně sofistikovanou tabulku...Vaše faktura bude orientačně s FVE 13651Kč, faktura bez FVE (na 2,5MWh) by byla 20500Kč, rozdíl dělá právě to, že za 2,5MWh u silovky u virtuálu zaplatíte 0Kč, a stálá platba u virtuální baterie je cca o 3000Kč ročně vyšší (ČEZ)
Jen tak mimochodem moje realita: TČ spotřeba okolo 3MWh, barák cca 2,5MWh, dobijení auta 2,7MWh (18.000km), faktura cca 19000Kč. Tepelko stálo 170.000Kč (nežádal jsem o dotaci), FVE 10kWp+10kWh baterie po dotaci 165000Kč. FVE+TČ+EV = úspora okolo 100.000Kč ročně 🙂 Návratnost naprosto luxusní
ta faktura za elektriku bude trochu vyšší, než píšete vy a trochu nižší, než jsem orientačně uváděl já. Ovlivní to poměr kWh čerpaných z virtuální baterie podle toho, jestli to bude ve vysokém nebo nízkém tarifu. A naopak cenu bez FVE jsem bral podle současných ceníků jako nejlépe dosažitelnou cenu na trhu bez ohledu na tarif, dodavatele a délku fixace. Tam je možné se dnes dostat pod 20k . Máte v ceně Vaší úspory započtenou pořizovací cenu elektroauta, které bude mít za 8 let v lepším případě cenu železného šrotu? (pokud nebudete muset platit poplatek ze jeho ekologickou likvidaci). Nevěřím, že současné auto- baterie přežijí výrazně dobu životnosti 8 let. Na jejím konci je auto prakticky bezcenné. Jeho pořizovací náklad musel být okolo jednoho milionu, tzn. roční průměrná amortizace kolem 120.000. Bez započtení jakýchkoliv nákladů na servis, dobíjení atd....
@@carmirrorlinkauto5034 Kupte si special magazinu Auto o mytech okolo automobilu, je tam velmi vecne, obsahle a logicky vysvetleno, ze nemate pravdu. :)
Dobrý den já tomu strašné fandím moderním technologiím....ale jsme v Čechách .....jo co to stalo ....milion ....no kdy spotřebují tolik elektřiny ...návratnost verzus životnost ....záruka ....počasí kroupy ..jsem traged ....ale fandím tomu dělám to jen jako koníček fotovoltaiku ...návratnost ..nula od nuly pojede ...po 3 letech druhý regulátor epsolar .kaput w jen reklamují reklamují a kupují nové ..ale mě to baví 🎉
tak bez nadšení pro věc by to nešlo :-)
cena plynu je dnes nižší, než byla v 2019 a stále jede dolu a el energie neustále leze dolu u běžných plateb a u spotu se vám tady ta investice nevrátí nikdy - pokud odebírám zápornou energií, tak FVE je vyhazování peněz oknem - návratnost i 10 let je nesmysl - to není investice - ten kdo Vám to nainstaloval měl 200% šmahem ruky za týden navíc :)))
no, je to váš názor, na který máte jistě právo. A já právo s ním nesouhlasit. Cena plynu začne stoupat již letos na podzim, cena silové elektřiny během dvou let. V roce 2029 (to je za pár :-) začne platit zákaz instalace plynových kotlů a opravy starých. Zároveň cena silovky vzhledem k rozvoji elektromobility, odstavení uhelných elektráren a odstavení velkého množství elektráren plynových pošle cenu energie vzhůru. A nabude to o jednotky nebo desítky procent.....
@@carmirrorlinkauto5034 no budou volby do EU parlamentu - lehce se může stát, že greendeal padne na hubu, spot silovku jsem třeba ve středu nakupoval od 11:00 do 17:00 za - 2,98Kč/KWh, v Česku žádný boom EV nehrozí - v roce 2030 tady bude ca 10% EV a navíc to co nespotřebuji spalováky při výrobě paliva a jejích nákladné výrobě, tak to spotřebuje EV, takže 0=0
Plyn - dnes nabídka od ČEZu 1,34Kč/KWh na 3 roky fixace s klesající cenou každý rok a navíc ČR nakupuje momentálně o 60% plynu z Ruska víc, než v 2019 a navíc na Finsko-Ruské hranici hoří denně miliardy kubíků a neví co s tím a nakonec nám bude i Ruský plyn dobrý i když už je
zdůrazňuji mínus 2,98Kč to není pomlčka
@@lubomirkohus344no, přičtěte si distribuci a jste dvě hodiny denně kolem minus padesáti haléřům, odpoledne ve všední den na plus pěti korunách 😊
Třeba využívat vhodnou cenu třeba do 1Kč silovku, tedy od ca 10:00 do 17:00 po pa a o víkendu je to často v minusu tedy do ca 2,5Kč celkem za KWh za měsíc
NT je jenom zlomek VT asi 1/5
Říkáte že TČ vezme 1740 kWh a plynu byste spálil 12.500kWh
Náš kotel má účinnost cca 1.15 čili jsem na výkonu 14.000 kWh
To opravdu Vaše TČ pri spotřebě 1740 vyrobí 14.000? Vždyť jste tam udával kolem 2-5 ???
Tč vetme za rok 3200kWh, za zimní sezonu asi 2500kWh. Nevím, kde jste dospěl k číslu 1740 kWh....Ani z těch 3200 neudělá 14000, ale třeba ohřev vody je výrazně efektivnější v letních měsících a tam skutečně místo spotřeby 4 MWh plynového kotle jsme na 0,8 MWh spotřeby ohřevem tepelným čerpadlem.....
@@carmirrorlinkauto5034 máme zásobník na vodu v technické místnosti, kde je v létě často přes 30 stupňů. Toho plynu to asi také moc nesežere, když stačí na sprchu v horkých letních dnech bohatě i 40.
S tím číslem jsem se ztratil v tabulce. Chápu. My prostě máme 4 roky druhé auto do rodiny EV, rok už i první do rodiny EV, Protože malé druhé jezdilo 5x víc než to první spalovací (BMW X5, 300 koní).
A pak přišla krize, koupili jsme FVE, protože naše spotřeba bez aut byla 8 MWh, s auty kolem 12 MWh.
Ale věřil jsem, že plyn na 4 Kč nevydrží a že se TČ nevyplatí. Trefil jsem se.
Spot a FVE v pohodě pokryje dům, dvě auta, bazén, klimatizaci (i na topení na jaře či podzim).
Plyn na vodu (a v mrazech topení) nás vyjde pod 10 tisíc za rok a tato investice by se nikdy nemohla vyplatit.
Rodina se třemi dětmi, dům 230m2.
@@MarekRiedl počítáte s velmi přívětivými cenami plynu, které podle mého názoru dlouho nevydrží. Já jsem v kritickém roce 2022 zaplatil za plyn skoro 56.000 Kč a dalších 22 .000za elektřinu. Teď jsem s TČ a FVE na cca 16.000. Nepočítám ale jak jste ve videu viděl, ceny dva roky staré, ale současné. Možná bude zajímavé se za dva roky podívat znovu, kde ceny budou....
Tepelné čerpadlo vezme za zimu 2400 kwh???To topíte na 15 stupňů,ne?A ještě s accondem o kterém se říká že je to elektrokotel.!!!kdyby Tepelné čerpadlo vzalo 2500 kw za zimní období,tak už bych si určitě nepořizoval fve!
@@luboslachout938 ano, TČ vezme za zimu okolo 2,4 MWh tepla, Průměrné COP se u něj pohybuje v zimních měsících kolem 3,0. I při teplotě -12 stupňů neklesne COP pod 2. Acond je plně srovnatelné čerpadlo s Nibe nebo IVT, případně Alpha Innotec. Povídačky o elektrokotli jsou hejty. Během dva a půl roku mi bivalence sepnula na 6,5 hodiny 🙂
Vy pisete ne, ale uspora nejakych 25 az 30 tis kc. me prijde docela dobra uspora na to ze ted se da vse poridit za do 600000. vrati se to ted za 15 -20 let. Plus mate velmi ekoligicky zdroj a jistou nezavislost. takze se to vyplatit tak tak, nula od nuly. Me to prijde docela dobre, jelikoz clovek necudi nejakym uhlim a neotravuje si vzduch kolem domu. Ten benefit ma velmi vysokou hodnotu a v globalu mesta ci vesnice, obrovskou zdravotni hodnotu. Rekneme roky zivota obyvatel. Prijemene prostredi na zivot, at to jsou prochazky ci neco jineho.
tepelne cerpadlo/smycka 320 m do zeme/ - komplet cena vcetne / rozvody radiatory v dome,rozvody v medi,veskera prace i material firmou 320.000 kc. V tu dobu byly prvne vypsany dotace - obdrzeli jsme 90,000 kc. /máme cerpadlo IVT priblizne 14 let. 3 rok fotovoltaika - vratka 1. rok -33.500 kc,2.rok 34.500 Kč. |Letos ještě není vyúčtování. Náklady na elektriku jsou totální - svícení,domácí spotřebiče,teplá voda,veškeré topení čerpadlem - tedy dotop - provu čističky,čerpání vody z vrtu. Měsíční platba elektriky 5,000 kč.
myslím, že ta úspora bude výrazně rychlejší. Dle mého odhadu budou ceny plynu minimálně dvojnásobné proti současnosti a elektřiny dražší o 50%.
Robil by ste to aj bez dotácií. Na tie sa musíme všetci poskladať. A veríte že akumulátory budú žiť 13 rokov? A celé to bude fungovať stále bez servisu? Ja mám plynový kotol platba za kúrenie 240m/2 - 100€ mesačne. TUV ohrievam v lete alebo predhrievam v zime termosolárne a šetrí mi to i el. energiu pretože tú vodu púšťam aj do umývačky riadu a pračky. Ak bude el. takto drahá tak ľahne ekonomika eu. Ja chodím po tých strechách a vidím ako tie panely vyzerajú po piatich rokoch nechce sa mi veriť že budú žiť viac ako 20rokov.
bez dotací před dvěma lety ano, roční faktura jen za plyn byla přes 58.000,- Kč . Dnešní ceny i nabídka jsou ale výrazně lepší, než byly před 2 roky. Jestli deklarovaných 6.000 až 8.000 cyklů baterie vydrží 7 nebo 15 let je teď velkou neznámou. Jisté ale je, že za 10 let budou zcela jistě baterie s větší kapacitou a za nižší cenu. Panely věřím, že vydrží. Kolega v práci má jeden již 20 let a výrobu z něj stále stejnou :-). ( díky globálnímu oteplování, které kompenzuje stárnutí panelu) . Jinak záruku na kompresor čerpadla mám 11 let, na celé TČ 6 let, záruku na střídač 10 let a na baterie nějaký počet cyklů bez omezení let....
Děkuji Vám za doplnění informací ohledně záruk. To jsem měl právě dotaz, kolik nabídnou výrobci záruku, protože si osobně nemyslím, že po 10 letech a možná i dříve nebude měnič na servis, protože cykly sepnutí polovodičů budou už na hraně životnosti plus aktuální stav baterie -> celkově tedy vidím návratnost ne 12-13 let, ale reálně třeba 15 - 16 let. Ale jinak je to hezké video s reálnými daty, což se mi líbí. Nelíbí se mi firemní reklamy, které udělají velmi jednoduchou kalkulaci, která je nereálná a pak mi tvrdí, že budu mít návratnost mezi 6-8 lety. Děkuji za video!
Toto video mi před rozhodnutím, jestli investovat do tepelného čerpadla a zároveň do fotovoltaiky velice pomohlo 🙂
Děkuji, doufám, že Vaše rozhodnutí bude správné a nepřijedete mne pak zlynčovat :-)
Až příští rok zase zdraží nebo třeba zruší Virtuální baterie, zbudou vám oči pro pláč 🙈
@@MarekRiedl nemyslím, že by ta situace byla až zas tak kritická. Ceny se samozřejmě upravovat mohou, ale myslím, že tady bude pořád produkt podobný virtuální baterii
@@carmirrorlinkauto5034 A kdo ji nabízí? ČEZ a EON, ale jen pokud máte FVE od nich.
@@carmirrorlinkauto5034 A kdo ji nabízí? ČEZ a EON, ale jen pokud máte FVE od nich.
přečetl jsem si Vaše demagogické názory na EV
Takže fakta: má Tesla S90D 2015 - baterka v tomto momentě SoC 86% koupena s nájezdem 32 tis. km za ca 36000€, před měsícem jsem prodal BMW i3 2018 baterka 91% - pořizovací cena 23 640€ s 7 tis. km
Fantastické vozidla - žádný servis - karbon - žádná trapná šaltpáka, žádný hluk, žádný smrad, výkon a ticho a komfort, 90% lidi nepotřebuje spalovací auto - je to minulost - jsou to muzeální vraky
Diesel se zahřeje po 50km a než to tam nakvaltuji, tak mne to již nebaví - hlavně mám strach u rozjezdu než se chytne turbo - měl jsem včera na mále, když jsem udělal myšičku u nájezdu na dálnici
Hlavně dál dělejte myšičky. Jednou to třeba nestihnete, až bude proti kamion ani s elektroautem...
S fisilem je každý manévr myšička kromě Lamborghini, Ferrari a pod :)
@@lubomirkohus344 jen jestly ty myšky nemáte vy v hlavě...