Raport o stanie Kościoła w Polsce w 2024 r. - perspektywy, wyzwania, nadzieje

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 жов 2024
  • Na progu drugiego ćwierćwiecza XXI wieku i po 35 latach funkcjonowania w wolnej Polsce, polski Kościół znajduje się na rozdrożach. Coraz szybciej postępujące zmiany sekularyzacyjne, rosnąca siła konkurujących z chrześcijaństwem ideologii i ścieranie się przeciwstawnych pomysłów na tożsamość oraz misję Kościoła sprawiają, że scenariuszy przyszłości jest przynajmniej kilka - kilka jest także programów pożądanych zmian.
    ❓Jaką drogę naprzód widzieli jeszcze niedawno więksi od nas? Czy ich prognozy sformułowane przed kilkoma dekadami pozostają aktualne i w jaki sposób możemy wcielać je dziś w życie? Na organizowanym przez Instytut Tertio Millennio panelu dyskusyjnym pragniemy przyjrzeć się listowi apostolskiemu „Novo millennio ineunte" św. Jana Pawła II z 2001 roku, szukając w nim stawianych przez papieża "punktów ciężkości" funkcjonowania Kościoła nowego tysiąclecia. Co powinno stanowić najistotniejsze przejawy misji Ciała Chrystusa w bliskiej przyszłości? Czy ścieżki wytyczone przez Polaka na Tronie Piotrowym wydają się adekwatne dla polskiej rzeczywistości na progu drugiego ćwierćwiecza XXI wieku? I wreszcie, jak każdy z nas może samemu współtworzyć lepszy Kościół przyszłości?
    Wystąpią:
    Robert Skrzypczak - kapłan archidiecezji warszawskiej, doktor habilitowany teologii, absolwent psychologii klinicznej, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie, wykładowca w Instytucie Teologicznym Marcianum w Wenecji. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1996 po ukończeniu formacji w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym Redemptoris Mater w Warszawie. W 2003 r. obronił pracę doktorską a następnie w 2014 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej na KUL Jana Pawła II. Tłumacz, publicysta i autor kilkunastu książek m.in.: „Pomiędzy Chrystusem a Antychrystem”, „Chrześcijanin na rozdrożu” oraz monografii „Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II”.
    Sławomir Sowiński - politolog, doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, wykładowca na UKSW w Warszawie, komentator polityczny. Specjalizujący się w badaniach nad religią i polityką, etyką polityczną, myślą polityczną i współczesnymi procesami politycznymi. W 1994 r. ukończył studia politologiczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (później przekształconej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). W 2013 r. uzyskał habilitacje na podstawie dorobku naukowego oraz monografii pt. „Boskie cesarskie publiczne. Debata o legitymizacji Kościoła katolickiego w Polsce w sferze publicznej w latach 1989-2010. ” w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W 2006 r. otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi. Redaktor i współautor książek m.in.: „Europa drogą Kościoła”, „Jan Paweł II o Europie i europejskości” (2003 r., wraz z Radosławem Zenderowskim) oraz „Soboru zadają pytania” (1996 r.). Publikował w „Rzeczpospolitej”, „Więzi”, „Ethosie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gościu Niedzielnym”. Jest członkiem Zespołu Laboratorium „Więzi”.
    Marta Titaniec - prezeska Zarządu Fundacji Świętego Józefa, członkini Prezydium Zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2000 r. sekretarz generalna Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W latach 2010-2018 była odpowiedzialna za realizację projektów zagranicznych w Caritas Polska. Od 2010 r. współorganizatorka europejskich warsztatów pojednania w Oświęcimiu razem z Fundacją św. Maksymiliana Kolbe z Niemiec. Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego X (2016 r.) i XI (2018 r.) Zjazdu Gnieźnieńskiego, wiceprezeska Fundacji Św. Wojciecha-Adalberta w Gnieźnie. Członkini Zespołu Laboratorium „Więzi”. Współpomysłodawczyni inicjatywy Zranieni w Kościele, telefonu zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele.
    👤prowadzący spotkanie:
    Filip Łapiński - abs. socjologii i psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Następne lata życia podsycały w nim pasję dla Pisma Świętego i teologii, co na długiej drodze duchowych i intelektualnych poszukiwań doprowadziło go w końcu do Kościoła Katolickiego. Obecnie pracuje w sektorze badań i edukacji jako koordynator grantów, sekretarz redakcji dwóch czasopism naukowych: „Stan Rzeczy” i „Edukacja Filozoficzna”, organizator konferencji i projektów edukacyjnych, a także edukator dzieci i młodzieży. W 2024 r. kończy podyplomowe studia teologiczno-katechetyczne na Akademii Katolickiej w Warszawie, dzięki którym będzie mógł otrzymać misję kanoniczną do nauczania religii.
    ___________________________
    Zapraszamy do obserwowania nas na:
    🟡Facebooku ▶ / instytuttertiomillennio
    🟡Instagramie ▶ / instytut_tertio_millennio
    🟡Twitterze/X ▶ / instytuttertio
    🟡Portalu ▶ tertio.pl/
    #rodzina #watykan #kościoł #chrześcijanie #chrześcijaństwo #naukiprzedmałżeńskie #katolik #episkopat #funduszkoscielny #katolik #katolicy #katolicy #chrześcijaństwo #kościółkatolicki #diecezja

КОМЕНТАРІ • 2

  • @MariuszStepniewski-nh7jd
    @MariuszStepniewski-nh7jd 4 місяці тому +1

    Chlopaki sie bawią i to ostro, Dąbrowa Górnicza,Sosnowiec najlepsze imprezy 😂👍😭👫👬👭

  • @gosiasamosia7203
    @gosiasamosia7203 4 місяці тому

    Prezeska czy prezes?