Witam, na początek napiszę tak: lubię Wasze filmy - świetna robota! ale teraz małe sprostowanie co do pistoletów (a także innej broni) z zamkiem kołowym: zamek kołowy z szerokiego zastosowania został wyparty przez zamek skałkowy z uwagi na skomplikowaną i kosztowną budowę - i w zasadzie tylko dlatego - zamek kołowy miał natomiast pewne zalety o których się nie pamięta: 1) kiedy się pojawił nie było innej alternatywy dla zamka lontowego więc zamek kołowy był jedyną praktyczną konstrukcją dla broni krótkiej - zamki skałkowe pojawiły się ok. 50 lat później ale pierwsze ich konstrukcje były dość zawodne więc w praktyce szerokie zastąpienie zamka kołowego zabrało grubo ponad 100lat - wystarczy sprawdzić czym walczono w wojnie 30 letniej, 2) zamek kołowy co prawda wymagał bardziej troskliwej opieki ale gdy ją miał był bardziej niezawodny od skałkowego, warto pamiętać że w krzemień wymagał ostrzenia co kilkanaście strzałów a krzesiwa miały często problem z twardością - dziś strzela się z replik - metalurgia jest inna 3) zamek kołowy miał szybszą reakcję na pociągnięcie spustu - w zamku skałkowym iskry z krzesiwa muszą paść na panewkę w kołowym powstają praktycznie w panewce - dlatego aż do czasu wynalezienia kapiszonów zamki kołowe były używane w broni myśliwskiej wysokiej klasy (zapewniały szybszy zapłon więc lepszą precyzję strzału dla celu w ruchu) 4) ładowanie broni z zamkiem kołowym było tylko minimalnie dłuższe niż broni z zamkiem skałkowym - napinanie koła to tylko pół obrotu - dosłownie 180st. Pozdrawiam
Świetna prezentacja, jak zwykle materiał najwyższej jakości. Pozwolę sobie jednak sprostować pewien fakt dotyczący samego wyposażenia autoramentów rajtarskich w broń palną. Zamków skałkowych, wszelkie formacje jazdy czy to ciężkiej czy też lekkiej, unikały jak diabeł święconej wody. Same powody były czysto techniczne i dotyczyły tego że zamki skałkowe, owszem będące tańsze w produkcji, łatwiejszej konstrukcji, zdawały egzamin na polach bitew ale tylko w przypadku piechoty, tylko w przypadku kiedy te pistolety i/lub karabinki trzymane były w jednej osi. Dlaczego? A no dlatego że w momencie kiedy jeździec przechodzi już tylko w kłus, koń zaczyna go podrzucać i cały rynsztunek razem z uzbrojeniem zaczyna kicać tak jak sam jeździec. Doprowadzało to niejednokrotnie do sytuacji kiedy to proch z panewki najzwyczajniej się zsuwał lub wywiewał go wiatr. Natomiast kiedy tylko była taka możliwość rajtaria chwytała za zamki kołowe ponieważ ich system panewkowy był niezawodny a panewka do momentu przyjęcia iskry zatrzaśnięta była szczelnie i nie było szans na utratę z niej prochu.
***** Jeżeli podoba mi się dziedzictwo historyczne tego okresu to twoim zdaniem powinienem zostac ukrzyżowany? Brudy można spokojnie znaleźć na każdy okres ale nie widzę w tym większego sensu. Bul dupy i tyle.
Choć z jednym się zgodzę. O XVII wieku nie mówi się "złoty", a "wiek wojen". To też sprawia że jest tak pociągający. Wystarczy spojrzeć na tendencję w rekonstrukcji. XVII ma sporą rzeszę zwolenników, natomiast grup rekonstrujących wiek XVI jeszcze nie spotkałem (choć nie twierdzę, że nie istnieją)
Z racji tego, że szlachta niechętnie patrzyła na szkwadrony cudzoziemskiego autoramentu, po 1650 roku, rajtarzy w kompucie "skrywani" są jako arkebuzerzy.
Dobry odcinek jak zawsze. Szkoda że, nie było pokazania Rajtara na koniu i jak wygląda w ataku konnym. Tak samo jak strzela z konia etc. Rozumiem że, to nie tak łatwo. Ale wiem że macie duże możliwości :) Jeszcze jedna prośba. Jak robicie odcinek podajcie jaki macie kolejny pomysł. By móc wysłać jakieś pytania czy sugestie co można poruszyć w kolejnym odcinku.
Tak szczerze to pewnie też zależało od oddziału, kraju bo jedni mogli być w zbrojach, drudzy tak jak w serialu. Tak samo z muszkieterami w sobotę widziałem na żywo na rekonstrukcji 😃
Wszysko super tylko mam jedno pytanie .Podobno zamki skałkowe w czasie jazdy nie były najlepszym rozwiazaniem bo proch z panewki się usuwal pod wplywem drgań i wiatru .A jesli już ich używano to strzelano zkręcając pistolety do wewnątrz
Ciekawostka, a według np Jacka Komudy i kilku innych autorów w temacie, choć zawodny - to zamek kołowy w pistoletach bił na głowę WCZESNE skałkówki właśnie w tym polu. Rzecz jasna po dopracowaniu tych drugich sprawa już zupełnie inaczej się miała. Tak czy siak, bardzo dobry material :)
Może dodam coś do poprzedniego komentarza... Czy prowadzący myśli, że ówcześni ludzie byli idiotami? Nikt normalny nie używał rapiera z konia, bo rapier był bronią przyboczną, do codziennego użytku, a nie bronią na wojnę, a już w szczególności dla jeźdźca. Używano więc mieczy - czyli ciężkiej dwu lub jednosiecznej klingi (z angielskiego: side-sword i back-sword), ale często z fikuśną, renesansową rękojeścią (stąd zapewne mylenie ich z rapierem). Rapierów co najwyżej używali oficerowie artylerii - ale bardziej jako atrybutu dowództwa, a nie użytecznego narzędzia do zabijania podczas bitwy.
+Jacek xdd U nas też ...ta jednostka to wg mnie pierwowzór komandosa ale historia nie tylko na zachodzie ich piętnuje- w Polsce też... ale to nie ich wina ino dziadowskich rządów-brak żołdu, co za tem idzie utrzymywali się z rozboju, a te ówczesne rządy to jak teraz- najpierw JA potem RODZINA potem KOLESIE a dopiero potem CAŁA RESZTA HOŁOTY
Oczywiście, że pałaszami (czyli długimi mieczami jednosiecznymi), a także zwyczajnymi mieczami dwusiecznymi (ale często z fikuśną rękojeścią typową dla rapierów, stąd mylenie ich z rapierami). Nikt o zdrowych zmysłach nie walczyłby rapierem z konia.
Dobry film, brawo :) a jeśli ktoś by chciał posłuchać więcej na temat historii starej polskiej kawaleryjskiej broni zapraszam ,to więcej u mnie - szablotłuk polski
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ZRÓBCIE ODCINEK O KIRASJERACH I DRAGONII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pappenhaimery jak i nasze szyszaki husaskie to nic innego jak powielenie koncepcji Rzymian, zerżniętej od celtów. ale nic dziwnego- to swietna konstrukcja
Długie miecze do kłucia to raczej norma dla jazdy. Są kiepskie, jeśli dochodzi do bezpośredniej walki czy też samoobrony z konia, ale spełniają dobrze rolę jako broń ofensywna do szarży. Przecież ta sama idea stała za koncerzem czy długimi pałaszami.
+Strategiusz Z tym, że husarz używając koncerza był jeszcze uzbrojony w szablę, a strata koncerza w szarży nie wiązała się z utratą całego uzbrojenia, natomiast rajtar innej broni do walki wręcz nie posiadał jak rapiera. Przy okazji koncerz nie służył do bezpośredniej walki, a jedynie jako zamiennik kopii.
Polski Ślachcic Owszem, co nie zmienia faktu, że jedne jednostki używały mieczy wyspecjalizowanych do przebijania, inne szabli, jeszcze inne próbowały czegoś pośredniego, a taki husarz zabierał kilka sztuk różnej broni białej ze sobą (była ona jego prywatną własnością). Mnie tylko raziło to sugerowanie jakby rapier to była jakaś pomyłka u rajtara. To była łatwa w użyciu broń w czasie jazdy, na zasadzie skieruj w stronę wroga, a fizyka zrobi resztę i dawało to większy zasięg rażenia niż szabla. Kwestia taktyki (co czasem wiązało się z wyszkoleniem czy morale) stosowanej przez jednostki jazdy. Rajtarzy byli dosyć tani, więc nie jakoś super wyszkoleni do walki (np. u Szwedów byli oni z poboru). Nie mogli się równać do husarii, ale było ich więcej.
***** Cóż, jednakże szabla jest o wiele skuteczniejszą bronią od rapieru czy szpady. Być może szabla była krótsza, lecz szabla idealnie nadawała się zarówno do walki pieszo jak i konno, a cięcia w szarży nie powodowały wyrwania ręki do tyłu, jak to było w przypadku wbitego rapiera.
Zamek kolowy nakreca sie w lewo, nie w prawo, to znaczy odwrotnie, niz chodza wskazowki zegara, a nie zgodnie z kierunkiem ruchu wskazowek, jak pokazano w tym odcinku. Poza tym to "nakrecanie" zamka kolowego to nie nakrecanie zegarka, nie robi sie nawet jednego pelbego obrotu
Witam,
na początek napiszę tak: lubię Wasze filmy - świetna robota!
ale teraz małe sprostowanie co do pistoletów (a także innej broni) z zamkiem kołowym: zamek kołowy z szerokiego zastosowania został wyparty przez zamek skałkowy z uwagi na skomplikowaną i kosztowną budowę - i w zasadzie tylko dlatego - zamek kołowy miał natomiast pewne zalety o których się nie pamięta:
1) kiedy się pojawił nie było innej alternatywy dla zamka lontowego więc zamek kołowy był jedyną praktyczną konstrukcją dla broni krótkiej - zamki skałkowe pojawiły się ok. 50 lat później ale pierwsze ich konstrukcje były dość zawodne więc w praktyce szerokie zastąpienie zamka kołowego zabrało grubo ponad 100lat - wystarczy sprawdzić czym walczono w wojnie 30 letniej,
2) zamek kołowy co prawda wymagał bardziej troskliwej opieki ale gdy ją miał był bardziej niezawodny od skałkowego, warto pamiętać że w krzemień wymagał ostrzenia co kilkanaście strzałów a krzesiwa miały często problem z twardością - dziś strzela się z replik - metalurgia jest inna
3) zamek kołowy miał szybszą reakcję na pociągnięcie spustu - w zamku skałkowym iskry z krzesiwa muszą paść na panewkę w kołowym powstają praktycznie w panewce - dlatego aż do czasu wynalezienia kapiszonów zamki kołowe były używane w broni myśliwskiej wysokiej klasy (zapewniały szybszy zapłon więc lepszą precyzję strzału dla celu w ruchu)
4) ładowanie broni z zamkiem kołowym było tylko minimalnie dłuższe niż broni z zamkiem skałkowym - napinanie koła to tylko pół obrotu - dosłownie 180st.
Pozdrawiam
Nic dodać, nic ująć!
Jakie to były piękne czasy :)
+Wapniak Interesujesz się historią? Zadziwiające..
+Wapniak Gimby nie znajo.
Jacek xdd Miałeś mnie za pajaca co robi żarty na ulicy więc się nie dziwię, że tak sądzisz :)
+Wapniak Twoi starzy to z taborem zapierdalali.
Wapniak Racja, zazwyczaj myślałem że yt'berzy z nauką mają mało wspólnego więc czuję się pozytywnie zaskoczony ;)
Świetna prezentacja, jak zwykle materiał najwyższej jakości. Pozwolę sobie jednak sprostować pewien fakt dotyczący samego wyposażenia autoramentów rajtarskich w broń palną. Zamków skałkowych, wszelkie formacje jazdy czy to ciężkiej czy też lekkiej, unikały jak diabeł święconej wody. Same powody były czysto techniczne i dotyczyły tego że zamki skałkowe, owszem będące tańsze w produkcji, łatwiejszej konstrukcji, zdawały egzamin na polach bitew ale tylko w przypadku piechoty, tylko w przypadku kiedy te pistolety i/lub karabinki trzymane były w jednej osi. Dlaczego? A no dlatego że w momencie kiedy jeździec przechodzi już tylko w kłus, koń zaczyna go podrzucać i cały rynsztunek razem z uzbrojeniem zaczyna kicać tak jak sam jeździec. Doprowadzało to niejednokrotnie do sytuacji kiedy to proch z panewki najzwyczajniej się zsuwał lub wywiewał go wiatr. Natomiast kiedy tylko była taka możliwość rajtaria chwytała za zamki kołowe ponieważ ich system panewkowy był niezawodny a panewka do momentu przyjęcia iskry zatrzaśnięta była szczelnie i nie było szans na utratę z niej prochu.
W temacie innych historycznych walk i wielkiej historii SZABLi polskiej zapraszam więcej jest tuu szablotłuk polski
Szacun za poziom materiału i jakość dźwięku :)
Uwielbiam odcinki o XVII :)
***** Jeżeli podoba mi się dziedzictwo historyczne tego okresu to twoim zdaniem powinienem zostac ukrzyżowany?
Brudy można spokojnie znaleźć na każdy okres ale nie widzę w tym większego sensu. Bul dupy i tyle.
***** Wtrącam się niepytany bo wypisujesz banialuki zaraz pod moim komentarzem.
Choć z jednym się zgodzę. O XVII wieku nie mówi się "złoty", a "wiek wojen". To też sprawia że jest tak pociągający.
Wystarczy spojrzeć na tendencję w rekonstrukcji. XVII ma sporą rzeszę zwolenników, natomiast grup rekonstrujących wiek XVI jeszcze nie spotkałem (choć nie twierdzę, że nie istnieją)
XVII wiek złotym wiekiem dla polski xD
Niema to jak przeorane i zniszczone wojnami państwo, które stało się zadupiem europy. xD
W temacie innych historycznych walk w XVII wieku i wielkiej historii SZABLi polskiej zapraszam więcej jest tuu szablotłuk polski
Zrobiliście kiedyś odcinek o Dragonów? W sumie w grze Kozacy, chyba pomylono Rajtarie z Dragonami.
wreszcie nowy odcinek
Nie strzelano nad głową konia! Biedne zwierze mogło ogłuchnąć. Kazano mu się bokiem odwrócić i wtedy kontynuowano ogień.
Jak zwykle odcinek pierwsza klasa :) Oby tak dalej Panowie!
Akurat do obiadku, polecam.
Smacznego
+Toushiru PL jestem dumny
Z racji tego, że szlachta niechętnie patrzyła na szkwadrony cudzoziemskiego autoramentu, po 1650 roku, rajtarzy w kompucie "skrywani" są jako arkebuzerzy.
Można przeczytać gdzieś, coś więcej o tych metalowych kapeluszach? Spodobał mi się ten temat.
choć trochę późno ale super odc
Историк очень хорошо, подробно, и вразумительно всё объясняет и показывает. Спасибо за добрую работу!
Отлично изготовленная амуниция!
Даже понятно, хоть и на польском)
Super! kiedyś prosiłem o Rajtarów i oto jest odcinek :)
Fajny odcinek duże propsy Panowie za chęci i wiedzę , ale wciąż czekam na jakiś odcinek o piechocie, a marzę o artylerii...
+gazownik1212 Czekam na landsknechtów, możesz mi potowarzyszyć ;)
+Polski Ślachcic czeka na lancknechtów, kto by pomyślał :P
Dobry odcinek jak zawsze. Szkoda że, nie było pokazania Rajtara na koniu i jak wygląda w ataku konnym. Tak samo jak strzela z konia etc. Rozumiem że, to nie tak łatwo. Ale wiem że macie duże możliwości :)
Jeszcze jedna prośba. Jak robicie odcinek podajcie jaki macie kolejny pomysł. By móc wysłać jakieś pytania czy sugestie co można poruszyć w kolejnym odcinku.
Miodny kanał na UA-cam, cieszę się iż Subskrybowałem.
W serialu Czarne Chmury są Rajtarzy czy ich oporządzenie i umundurowanie jest zgodne z orginałem? Zawsze mnie to ciekawiło.Pozdrawiam
Tak szczerze to pewnie też zależało od oddziału, kraju bo jedni mogli być w zbrojach, drudzy tak jak w serialu. Tak samo z muszkieterami w sobotę widziałem na żywo na rekonstrukcji 😃
Wszysko super tylko mam jedno pytanie .Podobno zamki skałkowe w czasie jazdy nie były najlepszym rozwiazaniem bo proch z panewki się usuwal pod wplywem drgań i wiatru .A jesli już ich używano to strzelano zkręcając pistolety do wewnątrz
Ciekawostka, a według np Jacka Komudy i kilku innych autorów w temacie, choć zawodny - to zamek kołowy w pistoletach bił na głowę WCZESNE skałkówki właśnie w tym polu. Rzecz jasna po dopracowaniu tych drugich sprawa już zupełnie inaczej się miała. Tak czy siak, bardzo dobry material :)
uwagi techniczne: wstawka na początku jest za głośno w stosunku do całości, poza tym głos szumi i jest za głośny dźwięk z zewnątrz
Mount&Blade OiM... ( ͡° ͜ʖ ͡°) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mount&Blade 2 Bannerlord OiM 2 ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak zwie się ten pas przewieszony przez tors ? Bendenda ? Bendeta ?
Może dodam coś do poprzedniego komentarza... Czy prowadzący myśli, że ówcześni ludzie byli idiotami? Nikt normalny nie używał rapiera z konia, bo rapier był bronią przyboczną, do codziennego użytku, a nie bronią na wojnę, a już w szczególności dla jeźdźca. Używano więc mieczy - czyli ciężkiej dwu lub jednosiecznej klingi (z angielskiego: side-sword i back-sword), ale często z fikuśną, renesansową rękojeścią (stąd zapewne mylenie ich z rapierem). Rapierów co najwyżej używali oficerowie artylerii - ale bardziej jako atrybutu dowództwa, a nie użytecznego narzędzia do zabijania podczas bitwy.
kocham historie
Ja też :)
+Vernonno Także :D :)
+Vernonno Roshee Ja wręcz uwielbiam historię :)
Fufu Kong ale nie kochasz ;(
+Damian Zduńczyk Ja ukochuję historię. Jest na pierwszym miejscu nie licząc boga i najbliższych mi ludzi w moim serduszku :)
Słowo "rajtar" pochodzi od niemieckiego słowa "ritter" oznaczającego rycerza.
W temacie broni rajtarów z XVII wieku i wielkiej historii SZABLi polskiej zapraszam więcej jest tuu szablotłuk polski
Od slowa Reiter, czyli jeździec.
Landsknechci.
A może by tak filmik o Dragonii? :-)
Byli jeszcze konni arkebuzerzy
Panie Historyku może jakiś odcinek o Wojnie Trzydziestoletniej.
W temacie innych historycznych walk w XVII wieku i wielkiej historii SZABLi polskiej zapraszam więcej jest tuu szablotłuk polski
zróbcie o dragonach, janczarach lub innych takich formacjach
W temacie innych historycznych walk w XVII wieku i wielkiej historii SZABLi polskiej zapraszam więcej jest tuu szablotłuk polski
ja już wam z odruchu daje lajki. oby wincyj chłopy
kiedy Landsknechci? :D
+Rak jąder z przerzutem na rozklekot pleców Właśnie XD Dawno nie było Polskiego Ślachcica, który by się dopominał o odcinku z nimi.
+Jacek xdd Jam jest! I właśnie się miałem upomnieć.
Możnaby zrobić odcinek o pikinierach. Niby jednostka klasyczna, ale chciałbym usłyszeć o postrach 17 wiecznej konnicy w całej Europie.
W temacie broni rajtarów z XVII wieku i wielkiej historii SZABLi polskiej zapraszam więcej jest tuu szablotłuk polski
No może nie u nas bo Husaria w polu ich rozjerzdała😉
Czy mógłby ktoś podać nazwę muzyki w tle?
Zamek kołowy był bardzo dobry, niezawodny! Problem z tym że był drogi w produkcji i nie każdego stać było na niego. Łatwo się też psuł.
To może teraz Lisowczyków?
Zgadzam sie :)
+PolskiMaestro Zgadzam się. Chętnie bym usłyszał jak to zza granicą "srali w porty" na widok Lisowczyków.
+Jacek xdd W Niemczech do 19 wieku babki opowiadały dzieciom bajki o złych Lisowczykach z Polski, którzy mogą je porwać, jeśli będą niegrzeczne.
+Jacek xdd U nas też ...ta jednostka to wg mnie pierwowzór komandosa ale historia nie tylko na zachodzie ich piętnuje- w Polsce też... ale to nie ich wina ino dziadowskich rządów-brak żołdu, co za tem idzie utrzymywali się z rozboju, a te ówczesne rządy to jak teraz- najpierw JA potem RODZINA potem KOLESIE a dopiero potem CAŁA RESZTA HOŁOTY
+Maciek Ondyc brak żołdu tyczył wszystkich formacji.
Husarie bym prosił :P
fajne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Proszę o podpowiedz gdzie jest to muzeum we Wrocławiu, mieszkam niedaleko i chętnie się wybiorę.
+grzegorz brzęczyszczykiewicz zapewne narodowe ;)
A czy nie walczono przypadkiem pałaszami ?
Oczywiście, że pałaszami (czyli długimi mieczami jednosiecznymi), a także zwyczajnymi mieczami dwusiecznymi (ale często z fikuśną rękojeścią typową dla rapierów, stąd mylenie ich z rapierami). Nikt o zdrowych zmysłach nie walczyłby rapierem z konia.
Jak mam napisać ta książęca drużyna przez x ??? nie ogarniam ;)
czy tylko mi nie podoba sie muzyka intra?
+Jacek Jasiński nie tylko zawsze ją przyciszam bo strasznie kaleczy uszy
Dostaję padaczki kiedy ją słyszę.
Dobry film, brawo :) a jeśli ktoś by chciał posłuchać więcej na temat historii starej polskiej kawaleryjskiej broni zapraszam ,to więcej u mnie - szablotłuk polski
Rajtaży odmienili wojnę trzydziestoletnią
W Mount and blade najbardziej napsuli krwi podczas zdobywania szwedzkich zamków w polu tacy sobie z husarią nic się równać nie mogło nawet na trudnym.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ZRÓBCIE ODCINEK O KIRASJERACH I DRAGONII !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
+Łukasz Adamski Najpierw Landsknechci ;)
No
Kirasjerzy to to samo co rajtaria tylko nazwą się różnią
Był jeszcze podział na : Szwedzscy rajtarzy , polscy rajtarzy itd.
Do autoramentu cudzoziemskiego to trzeba by chyba jeszcze Dragonów dorzucić. W sumie przez jakiś czas egzystowali w polskiej armii razem z Rajtarami .
Dragoni istnieli jeszcze na początku odzyskania niepodległości przez Polskę, tylko przemianowano ją na strzelców konnych
żelazo w przyrodzie występuje jedynie jako pierwiastek.
pappenhaimery jak i nasze szyszaki husaskie to nic innego jak powielenie koncepcji Rzymian, zerżniętej od celtów. ale nic dziwnego- to swietna konstrukcja
W temacie broni rajtarów z XVII wieku i wielkiej historii SZABLi polskiej zapraszam więcej jest tuu szablotłuk polski
jak zostać rajtarem (chodzi o rekonstrukcje)
W temacie broni rajtarów z XVII wieku i wielkiej historii SZABLi polskiej zapraszam więcej jest tuu szablotłuk polski
Subskrypcja, jest - Okejka jest - Można oglądać :)
Potem napiszę jak mi się podobało :)
Jak już jest Film o Rajtatach, to teraz film o ich przeciwnikach, czyli Janczarach 🇷🇺
W tle ćwierka Sikorka Bogatka 🙂
Zrobcie o zacieznej piechocie krolestwa Polskiego w 15 wieku.
pierwsze z czym mi sie te napiersniki skojarzyly to ze skyrimem
Rapier u rajtarów, Jezu Chryste...
Długie miecze do kłucia to raczej norma dla jazdy. Są kiepskie, jeśli dochodzi do bezpośredniej walki czy też samoobrony z konia, ale spełniają dobrze rolę jako broń ofensywna do szarży. Przecież ta sama idea stała za koncerzem czy długimi pałaszami.
+Strategiusz Z tym, że husarz używając koncerza był jeszcze uzbrojony w szablę, a strata koncerza w szarży nie wiązała się z utratą całego uzbrojenia, natomiast rajtar innej broni do walki wręcz nie posiadał jak rapiera. Przy okazji koncerz nie służył do bezpośredniej walki, a jedynie jako zamiennik kopii.
Polski Ślachcic
Owszem, co nie zmienia faktu, że jedne jednostki używały mieczy wyspecjalizowanych do przebijania, inne szabli, jeszcze inne próbowały czegoś pośredniego, a taki husarz zabierał kilka sztuk różnej broni białej ze sobą (była ona jego prywatną własnością).
Mnie tylko raziło to sugerowanie jakby rapier to była jakaś pomyłka u rajtara. To była łatwa w użyciu broń w czasie jazdy, na zasadzie skieruj w stronę wroga, a fizyka zrobi resztę i dawało to większy zasięg rażenia niż szabla. Kwestia taktyki (co czasem wiązało się z wyszkoleniem czy morale) stosowanej przez jednostki jazdy.
Rajtarzy byli dosyć tani, więc nie jakoś super wyszkoleni do walki (np. u Szwedów byli oni z poboru). Nie mogli się równać do husarii, ale było ich więcej.
***** Cóż, jednakże szabla jest o wiele skuteczniejszą bronią od rapieru czy szpady. Być może szabla była krótsza, lecz szabla idealnie nadawała się zarówno do walki pieszo jak i konno, a cięcia w szarży nie powodowały wyrwania ręki do tyłu, jak to było w przypadku wbitego rapiera.
2:30 istotne
Ragna lodbrok lub o jego synach
CZE RAJTARZY JA ROBERT RAJTARSKI OD MEGO DZIATWA JÓZEFĄ RAJTARSKI MAM NAZWISKO WORKS RAJTARZY ŻONA BRONISŁAWA RAJTARSKA .? !
No chłopaki się postarali :)
Gonkers
dlaczego macie takie slabe konie a nie np Araby czy Angloaraby
Zamek kolowy nakreca sie w lewo, nie w prawo, to znaczy odwrotnie, niz chodza wskazowki zegara, a nie zgodnie z kierunkiem ruchu wskazowek, jak pokazano w tym odcinku. Poza tym to "nakrecanie" zamka kolowego to nie nakrecanie zegarka, nie robi sie nawet jednego pelbego obrotu
Fajny film :) w temacie innej starej broni i tzw. wielkiej historii SZABLi polskiej więcej jest tuu u ... ... szablotłuk polski
Coś nie za bardzo Ci wierzę że rapiery były złe bo były długie.a co z koncerzem chusarii?przecież były jaszcze dłuższe a były używane.