ORP „GEN. T. KOŚCIUSZKO" - działania na morzu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 чер 2012
  • 40 tysięcy mil morskich żeglugi, pół tysiąca dni w morzu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych -- to zasadniczy bilans działań fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko" w Marynarce Wojennej. W czwartek 28 czerwca 2012 mija 10 lat od podniesienia biało-czerwonej bandery na tym okręcie.
    Podczas 10-letniej służby w polskiej Marynarce Wojennej okręt brał udział w największych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. Przeszedł szkolenie w FOST (ang. Flag Officers Sea Training) -- ośrodku szkolenia okrętowego Royal Navy w Plymouth. W 2005 roku reprezentował polską Marynarkę Wojenną w obchodach 200. rocznicy bitwy pod Trafalgarem. W 2007 roku był jednym z flagowych okrętów manewrów NATO -- NOBLE MARINER 07. Dwukrotnie wziął udział w największych na Bałtyku manewrach międzynarodowych BALTOPS. Uczestniczył w serii ćwiczeń typu Passex, m.in. z flagowym okrętem Royal Navy HMS „Bulwark" oraz z fregatami USS Carr (US Navy) i FNS „De Grasse" (francuska MW), a także w ćwiczeniach z samolotem wczesnego ostrzegania typu Awacs.
    Fregata ORP „Gen. T. Kościuszko" to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym opierające się na systemach zwalczania okrętów podwodnych i jednych z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania") zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu opiera się na rakietach typu Standard SM-1 -- obecnie najlepszych rakietach OPL w Polsce. Z pokładu ORP „Gen. T. Kościuszko" operują śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G znacznie poszerzające możliwości fregaty w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

КОМЕНТАРІ • 10

  • @rchappy1305
    @rchappy1305 8 років тому +7

    I spent 6 years aboard her back in 1982 to 1988. GSMC (SW) Chappelear.

  • @janmat5640
    @janmat5640 7 місяців тому

    No tak MW rośnie w siłę 👍

  • @jansaddam3829
    @jansaddam3829 7 років тому +2

    Ile takich mamy,ile powinniśmy mieć ,jak uzbrojonych ,itp,itd. ???

  • @kamilfryda5560
    @kamilfryda5560 10 років тому +3

    ze macie tyle do powiedzenia

  • @TeofilNikiforak
    @TeofilNikiforak 5 років тому

    Fregatę udostępniono w Gdyni 24 i 25.11.2018 z okazji 100lecia utworzenia Marynarki Wojennej. Polecam VIDEO SPACER po pokładzie: ua-cam.com/video/bw9lLB2I_FE/v-deo.html

  • @zenek10091
    @zenek10091 11 років тому +5

    Fregaty typu OHP to świetne okręty!!! Szkoda tylko że "panowie w garniturach" zapomnieli że reprezentowanie interesów RP na "Światowym Oceanie" wymaga nakładów finansowych!!! A okręt to nie tylko narzędzie walki ale również "ambasador" Polski!!!

    • @TeofilNikiforak
      @TeofilNikiforak 5 років тому

      Święta prawda! W czasie pokoju okręty wymagają nawet większych nakładów niż podczas wojny, bo w tym drugim przypadku kiedy idą na dno, to nie generują już żadnych dodatkowych kosztów ;D

  • @ChudyseuszTV
    @ChudyseuszTV 7 років тому +3

    was in Malta in September for NATO operation see my film.