Czym tak naprawdę jest elektronika?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 чер 2022
  • A004 Jeżeli dociekamy, co w elektronice jest najważniejsze, to najpierw powinniśmy ustalić: czym tak naprawdę jest elektronika? Odpowiedź wcale nie jest łatwa, także dlatego, że to co uważamy za elektronikę bardzo się zmienia.
    I od razu sprostowanie: NVIDIA K100 zawiera nie 40, tylko 80 miliardów tranzystorów.

КОМЕНТАРІ • 52

  • @admen4148
    @admen4148 11 місяців тому +8

    Elektronika zaczyna się tam gdzie elektryk rozkłada ręce...

  • @marcinelektronik3005
    @marcinelektronik3005 Рік тому +12

    Panie Piotrze, chciałem Panu podziękować...
    Praktycznie 25 lat temu zupełnie przez przypadek, kupiłem EDW. miałem kolegę ktory lubił naprawiać wzmacniacze, to znaczy mi się wydawało że naprawiał teraz wiem że tylko otwierał i szukał, pomyslałem że warto było by tak samo zainteresować tym ciekawym tematem....
    Był to 1wszy odcinek Oślej łączki.....
    Przeszedłem przez wszstkie techniki od analogu po cyfrówkę a teraz uC, FPGA.
    I Gdy robię 12 warstwową płytkę z prawie tysiącem kulek na kilku centymetrach, liniami impedancjami .... etc
    Zastanawiam się, co by było gdybym 25 lat temu zupełnie przypadkowo nie zobaczył Pana "Gazety" i cyklu Ośla łączka....
    Zawsze chciałem to Panu przekazać
    Dziękuję Serdecznie i Pozdrawiam

    • @reflex04
      @reflex04 5 місяців тому

      "Ośla łączka" to góra lodowa. Mam na myśli, ile w sobie kryje. Zupełnie jak góra lodowa pod powierzchniá wody.

  • @kasperkasperkowski2294
    @kasperkasperkowski2294 2 роки тому +8

    Super wykład. Panie Piotrze oby więcej!!! Dziękuję i pozdrawiam!!!

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  2 роки тому +5

      Będzie więcej, i to nie tylko w serii fundamentów elektroniki A00x... Stale nad tym intensywnie pracuję, ale efekty będą opublikowane dopiero wtedy, gdy zbierze się "masa krytyczna".

  • @andrzejm.3093
    @andrzejm.3093 Рік тому +3

    Panie Piotrze, wyrazy szacunku, bardzo ciekawe filmy, czekam z niecierpliwością na następne.

  • @Sebuwe44
    @Sebuwe44 Рік тому +1

    Wielki szacunek dla pana za te serię filmów!!

  • @ArnoldKurzynski2015
    @ArnoldKurzynski2015 Рік тому +3

    Poproszę więcej filmów !!!!!

  • @robertrost2312
    @robertrost2312 2 роки тому +2

    Interesujące rozważania, jak zwykle czekam na kolejny odcinek. Pozdrawiam 👋🙂

  • @DaroG35
    @DaroG35 5 місяців тому +2

    Dla mnie elektronika to jednak sztuka budowania różnorodnych relacji (głównie nieliniowych) między napięciami, prądami i czasem. A podstawą budowania takich relacji są właśnie elementy aktywne i to one wraz z biernymi stanowią podstawę klockową elektroniki operującą pod patronatem teorii obwodów i sygnałów. Natomiast elektrotechnika i energoelektronika skupia sie bardziej na aspektach mocowych przemian energetycznych wykorzystania owych relacji u,i,t.

  • @leench6507
    @leench6507 Рік тому +2

    Bardzo jasno prowadzone wykłady. Mam jednak pytanie czy nakręci Pan może materiał opowiadający o tym czym jest elektrotechnika? Wspominał Pan o niej parę razy. A może zna Pan kogos kto rownie dobrze o tym opowiada?
    Pozdrawiam, świetna seria

  • @Mertyy3
    @Mertyy3 Місяць тому

    Przyznam że bardzo mnie Pan zaskoczył tym filmem. Przez ponad 23 minuty z przyjemnością słuchałem o fascynujących problemach z definicją elektroniki, po czym dostałem 30 sekundowy opis tego, czym zajmuje się elektronika i praktycznie nie byłem w stanie zgodzić się z żadnym zdaniem. Opowiem jak to widzę, mam nadzieję że ktoś będzie chciał to przeczytać.
    Moim zdaniem obydwie dziedziny całkiem trafnie zostały rozróżnione na wikipedii, przy haśle elektrotechnika:
    “Elektronika, w odróżnieniu od elektrotechniki (w jej współczesnym rozumieniu), ogólnie rzecz biorąc nie zajmuje się zagadnieniami związanymi z energią elektryczną, ale koncentruje się na przetwarzaniu i przesyle sygnałów elektrycznych - dawniej analogowych, dziś przede wszystkim cyfrowych.”
    Myślę że dla przejrzystości, warto jednocześnie omówić elektronikę jak i elektrotechnikę. Pomimo trudności ze zdefiniowaniem, tych dziedzin można spokojnie powiedzieć, że są to zarówno dziedziny nauki jak i techniki oraz to, że kluczowymi zjawiskami fizycznymi je opisującymi, są oddziaływania elektromagnetyczne.
    No i tutaj zadałbym takie pytanie pomocnicze: “Czy jeżeli tłumaczymy zasadę działania diody, to czy znajdujemy się w elektrotechnice czy elektronice?” Moja odpowiedź brzmi “Jedno nie wyklucza drugiego - w obydwu na raz”. Ktoś powie że dioda jest elementem elektronicznym, więc w elektronice. No dobrze, a czy przy omawianiu zasady działania rezystora jesteśmy tylko w elektrotechnice? Przecież on z kolei jest podobno elementem elektrycznym. Moim zdaniem podział na elementy elektroniczne i elektryczne jest czysto umowny… Patrząc ilościowo na niektóre układy elektroniczne, to jest tam więcej elementów elektrycznych niż tych stricte elektronicznych. Moim zdaniem zarówno elektrotechnikę i elektronikę interesuje dioda, ale z różnych powodów. Dlaczego różne dziedziny są zainteresowane tymi samymi elementami? Dlatego że przekazywanie energii jest nierozerwalnie związane z przekazywaniem informacji. I tutaj dochodzimy do nie do końca zrozumiałego pojęcia sygnału, mocno powiązanego z definicją elektroniki. Jeżeli mamy jakąś wielkość fizyczną, która przyjmuje wartości w czasie, to opis tej wielkości za pomocą matematyki jest naszym sygnałem. Czyli badanie sygnału, to nadawanie konkretnych wartości danej wielkości fizycznej w czasie, np. napięcia. I teraz można zadać sensowne pytanie: “Skoro w elektronice chodzi o sygnały, a napięcie w gniazdku 230 VAC też można rozpatrywać jako sygnał, to gdzie tu jest elektronika a gdzie elektrotechnika?” Jeżeli interesuje nas energia jaką może dostarczyć przyłączenie się do gniazdka, to bardziej poruszamy się w elektrotechnice, np. chcemy przyłączyć zasilacz do naszego układu elektronicznego (aspekt elektrotechniczny w zastosowaniu elektronicznym). Jeżeli badamy jakość zasilania, pod kątem zawartości harmonicznych zgodnej z normą to poruszamy się w elektronice, bo musimy przeanalizować sygnał (aspekt elektroniczny w zastosowaniu elektrotechnicznym).
    Czasami naszym celem jest przekazywanie informacji na odległość za pomocą nadajnika radiowego. To jest typowe urządzenie elektroniczne, bo cel jest związany z przekazywaniem informacji w jakimś fizycznym medium, co pociąga za sobą występowanie jakiegoś sygnału. Niestety w tym przypadku, w trakcie przekazywania informacji przekazywanie energii jest smutną koniecznością, z którą wiążą się koszty w postaci zakupu urządzeń dużych mocy oraz niechciane straty mocy. Idealne radio przekazywałoby informacje, przy znikomym zużyciu mocy.
    Z innej strony czasami chcemy stricte przekazać dużą moc, jak w przypadku żelazka, ale do tej pracy wykorzystujemy czasami skomplikowane układy elektroniczne, żeby tę moc dostarczać w kontrolowany sposób, np. regulując temperaturę (czyli uwzględniając informację o temperaturze i w sposób elektryczny przekazywać ją “do wewnątrz żelazka” w postaci sygnału). Idealne żelazko nie mogłoby mieć moc zbliżoną do zera, ponieważ jego główne zadanie jest stricte związane z przekazywaniem mocy cieplnej do otoczenia.
    Podsumowując elektryka będzie interesowało wytwarzanie, przekazywanie i przetwarzanie energii elektrycznej, a elektronika sygnałów elektrycznych, pomimo faktu że oba zjawiska są ze sobą nierozerwalnie związane.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому

      Ma Pan rację: w ostatnich latach szybko zanika podział na Elektronikę i Elektrotechnikę. Długo można o tym mówić i pisać. Pozdrawiam

  • @user-ic3om4bd3d
    @user-ic3om4bd3d 4 місяці тому

    Powiem tak , wiecej takich materiałów . Pozdrawiam

  • @rafaawrynowicz5991
    @rafaawrynowicz5991 4 місяці тому +3

    Dużo słów i definicji padło, głównie stawiających tezę o niemożności wygenerowania sensownej definicji elektroniki, ale nie pojawila sie ta dla mnie najbardziej oczywista; najbardziej gdyż wyłuszczana mi w szkole elektronicznej lat temu prawie 40:
    Mamy energetykę, elektrykę i elektronikę. Wszystko to są dziedziny zajmujące się zjawiskami i układami technicznymi wykorzystującymi elektryczność. Różnice pomiędzy tymi działami techniki dotyczą wartości napięć stosowanych do realizacji swoich funkcji układowych.
    Oczywiście, jak w każdym przypadku i tutaj znajdziemy wyjątki burzące tą definicje; i to głównie ze strony elektroniki. Napięcia związane z lampami elektronowymi ocierają sie o elektrykę, a tymi kineskopowymi o energetykę! Jednak nigdy nie będziemy mówić o energetyce przy układach gdzie stosujemy napięcia kilkudziesięciu i mniej Volt.
    Powyższe, oczywiście nie wyklucza systemów mieszanych, takich jak np. współczesne AGD gdzie mamy silniki, grzałki itp należące do elektryki, ale mamy także w układy dodatkowe - czysto elektroniczne (głównie sterujące częścią elektryczną).

    • @ImekxD
      @ImekxD Місяць тому

      Szanowny Panie, czy to nie jest już pańskie drugie konto, z którego pan komentuje? Poprzednio pod filmem "Kłopoty z prawem Ohma" padł komentarz od użytkownika stanwyjatkowy5991 napisany w podobnym tonie. Znowu porównuje pan to z czego pan się uczył do tego co jest w materiale, a jaki sens miałoby powtarzanie kropka w kropkę tego samego co już gdzieś kiedyś ktoś napisał? Musi się pan pogodzić z tym, że różni ludzie mają różne metodyki nauczania

  • @macosm7818
    @macosm7818 2 роки тому +2

    Mnie zawsze zastanawiało czy istnieje jakieś określone podstawami fizyki minimalne zapotrzebowanie energetyczne dla mocy obliczeniowej. Obecne procesory z tego co rozumiem zużywają głównie energię na przeładowywanie pojemności bramek tranzystorów i grzeją się w wyniku niezerowych rezystancji połączeń itp. Inaczej mówiąc czy procesor jest doskonałym przetwornikiem energii elektrycznej na cieplną ze 100% sprawnością (jak rezystor) czy część energii "ulatuje" (ale gdzie bo jak wiadomo energia nie ginie tylko zmienia postać) na potrzeby samego przetwarzania informacji.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  2 роки тому +4

      Bardzo interesująca kwestia! Rozróżnieniem między sprawnością i efektywnością zajmę się w jednym z najbliższych filmów , ale nie aż tak głęboko. Kwestia związku energii i informacją jest bardzo trudna i mi od razu na myśl przychodzi kwestia Demona Maxwella - oczywiście nie ilościowo, tylko jako ilustracja problemu.

    • @abcdefghijk6704
      @abcdefghijk6704 2 роки тому +2

      To prawdopodobnie zaczepia o "teorie spiskowe" i efekty z "parapsychologii".
      Skoro istnieje oficjalna zależność "masa - energia" (koszerny wzorek Einsteina), to można iść dalej.
      Zależność "energia - informacja". Na razie nie ma na to wzoru, to tylko koncept (bardziej "herezja").
      Ale "efekt świadomego obserwatora" jest (i jest oficjalny).

  • @andrzejwrzeszcz4836
    @andrzejwrzeszcz4836 Рік тому +3

    Witam Panie Piotrze kiedy następny wykład?,i czy można już śledzić poczynania na nowym portalu, proszę o info.Mam do Pana osobiste pytanie odnośnie przewaga bootstrap, czy statyczne źródło prądowe we wzmacniaczach akustycznych,bo toczy się zażarta dyskusja, że bootstrap jest najlepszy.Oczywiscie najtaniej to bootstrap trzy elementy bierne no i zasilanie jednym napięciem całości,ale dla wyższych częstotliwościach w paśmie akustycznych zauważa się pogorszenie,bo maleje rezystancja dynamiczna przy przejsciu sygnałów na wyj.ptzez zero.Moze mój wywód jest błędny.Prosze o odpowiedź.
    Pozdrawiam

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Рік тому +1

      Przepraszam za spóźnioną odpowiedź. Właśnie "wrzuciłem następny wykład A005. Co do przewagi bootstrapu nad źródłem prądowym - moja odpowiedź jest prosta: trzeba to sprawdzić na własne uszy. To nie jest takie łatwe, ale możliwe. I właśnie jednym z kierunków, nad którymi pracuję, jest zaproponowanie praktycznych sposobów sprawdzania i porównywania aparatury audio. Szczegóły już niedługo.

  • @ciekaweurzadzenia
    @ciekaweurzadzenia 2 місяці тому +1

    Fajny "młodzieżowe słowo" wstęp

  • @robertszolc1157
    @robertszolc1157 Рік тому +1

    Ta definicja pochodzi chyba z epoki radia kryształkowego. Wtedy jedynym elementem była dioda właśnie, cewka, kondensator i słuchawki

  • @Bareizm
    @Bareizm Рік тому +1

    Panie Piotrze, widziałem dyskusję o "czasopiśmie" wirtualnym/drukowanym itd. Proszę pomyśleć o płatnych kursach, które można zamieszczać na konkretnych platformach. Zainteresowany kupuje dostęp, otrzymuje go i realizuje kurs. UA-cam jest świetnym narzędziem edukacyjnym i promującym twórców, pozwalając na zbudowanie grona osób potencjalnie zainteresowanych wspomnianymi kursami.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Рік тому +1

      Dziękuję za podpowiedź! Przestawiam się pomału z drukowanego czasopisma "do internetu" i muszę się dużo nauczyć. Kursy to interesujący kierunek, mam sporo wiedzy, mógłbym przekazać w sposób przystępny, trzeba byłoby tylko zdecydować - jaka tematyka cieszyłaby się największym zainteresowaniem?

    • @macosm7818
      @macosm7818 Рік тому +4

      @@piotrgorecki4274 Analogówka i przetwornice bo tego w polskim YT brakuje na odpowiednim poziomie.

  • @ccc5226
    @ccc5226 2 роки тому +3

    Ja jeatem za utworzeniem nowego czasopisma, skad kasa? Najpierw wpłaty, po uzbieraniu wplat od np. 1k osób, tekst idzie do druku i tak np. co 3mc. Nie uzbiera sie 1k osob? Poczekamy kolejny miesiac :)

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  2 роки тому +6

      Ceny papieru, druku i wysyłki pocztą są zabójcze. Może wystarczyłaby wersja elektroniczna PDF?

    • @macosm7818
      @macosm7818 2 роки тому +2

      YT jest bardzo dobrym medium. Na polskim YT kanałów o tej tematyce jest mnóstwo, ale merytorycznych niekoniecznie tak dużo. Wiec jest nisza.

    • @ccc5226
      @ccc5226 2 роки тому +2

      @@piotrgorecki4274 W wersji elektronicznej lepsze to niż nic,ale co papier to papier :) albo w wersji elektronicznej z mozliwoscia druku za doplata ? Taki papierowy np. Trzymiesiecznik moglby np 3x drozszy.

    • @kalasz20
      @kalasz20 Рік тому +1

      @@piotrgorecki4274 Jestem za, byle by można było samemu wydrukować w razie potrzeby. Pozdrawiam

  • @krystianbalonjr7543
    @krystianbalonjr7543 Рік тому

    Autor artykułu z Wiki... mógł zaczerpnąć wiedzę z dużego forum E... A jest jeszcze dziedzina energoelektronika, to są układy i urządzenia mocy dla fachowców w przemyśle, transporcie, itp.

  • @andrzejwrzeszcz4836
    @andrzejwrzeszcz4836 2 роки тому +1

    Super , że podjął się Pan przekazu od podstaw.Szkoda, że nie ma dalszej kontynuacji np.kuchni konstruktora w EDW.Mam pytanie,czy podjął by się Pan zagadnieniem pomiarów wzmacniaczy audio za pomocą karty dźwiękowej USB z dobrym programem.Jaki darmowy program według Pana jest najlepszy,bo w EDW podjął się Pan przedstawienia konkretnego programu,czy Righ Mark Audio Analayzer jest dobrym programem.Temat dobrej, naprawdę dobrej przystawki do karty dźwiękowej z regulacją tłumienia.Oczywiscie w EdW przedstawił Pan swój projekt,tylko problem natury techniczno-praktycznej to niestety problem z przesluchem przy korzystaniu z takiej przystawki z programem Righ Mark Audio Analayzer ze sztucznym obciążeniem pasywnym.Przesluch najlepszy ,to około-40do-50dB.Kwestja, także kabli mini Jack do połączeń mających bardzo duży wpływ.To bardzo duży wpływ.
    Pozdrawiam

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  2 роки тому +1

      Po kolei
      - w EdW nie będzie kontynuacji Kuchni, ale gdzie indziej...
      - pomiary z kartą audio - już się podjąłem. Dziś pracuję nad sprzętowym woltomierzem do takich pomiarów - to "brakujące ogniwo". Rosyjski RMAA to nienajlepszy wybór. Na pewno warto wypróbować amerykański REW. Sa tez inne, np włoski VA do pomiarów.
      Stara przystawka była przede wszystkim do testowania elementów. Myślę o nowej wersji z tłumikami. Wrócimy do tematu - proszę się odezwać, gdy zacznę publikować materiały na ten temat.

    • @andrzejwrzeszcz4836
      @andrzejwrzeszcz4836 2 роки тому +1

      Bardzo dziękuję za odpowiedź.Czy wyniki postępujących Pana prac i doświadczeń będę mógł śledzić w tych wykładach A0...,czy na innym portalu?
      Pozdrawiam

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  2 роки тому +1

      Będą na stronie piotr-gorecki.pl - na razie nieczynna - prace tylko na zapleczu - przygotowania do startu - to jeszcze troszkę potrwa

  • @marcinmarcin2954
    @marcinmarcin2954 2 роки тому +2

    Fajny odcinek, a może by nagrać chodząc po lesie?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Рік тому +1

      ... może któryś z następnych ...
      dlaczego nie ... las "jest pod reką". A może nad brzegiem jeziora?

    • @krystianbalonjr7543
      @krystianbalonjr7543 Рік тому +1

      Proponuję nagrać to w warsztacie naprawczym, tj. serwisie sprzętu audio.

  • @chrismb886
    @chrismb886 Рік тому +1

    Czy będzie Pan wykładał cyklicznie?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Рік тому +2

      Tak planuję i to nie tylko na temat podstaw elektroniki. Szczegóły niedługo.

  • @JohnNeoQ
    @JohnNeoQ 2 роки тому

    ❤️❤️❤️

  • @pisze1973
    @pisze1973 Рік тому +2

    Daję łapkę w górę z szacunku i z podziwu dla wiedzy, z której skwapliwie korzystam. Ale nadal nie rozumiem konwencji i dokąd to zmierza.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Рік тому +1

      Dokąd to zmierza, pomału wyjaśni się z czasem. Pozdrawiam

    • @pisze1973
      @pisze1973 Рік тому +1

      @@piotrgorecki4274 Również pozdrawiam i uważnie słucham.

  • @MarcinII
    @MarcinII Місяць тому

    Po mimo kilkudziesieciominutowych wynurzeniach, epatujacych jakaś niezwyklóscia-nadal nie wiemy czym jest elektronika. Zaczynam odnosić wrazenie ze te tytuły sa pretekstem do zlotego słowotoku, niestety nic nie wnoszacego a tym batdziej nic nie odkrywajacego...

  • @radoslawjocz2976
    @radoslawjocz2976 5 місяців тому +1

    Myli pan pojęcia odnośnie komputerów. Funkcje logiczne to bramki logiczne spełniają, natomiast przerzutniki są rejestrami pamięci a czegoś takiego jak przełączniki nie na. Ponadto Eniac nie był pierwszym komputerem. Konrad Zuse wymyślił pierwszy komputer Z3. Programowalny. i spełniający warunek kompletności Turinga.

    • @ImekxD
      @ImekxD Місяць тому

      Czepialstwo czepialstwo - "a czegoś takiego jak przełączniki nie na", przełącznik to coś co przełącza, przerzutnik jest przełącznikiem w rozumowaniu z kontekstu z filmu, nie widzę nic złego w tłumaczeniu jak w materiale

    • @radoslawjocz2976
      @radoslawjocz2976 Місяць тому

      @@ImekxD Chodzi mi głównie o to aby nie mylić pojęć lub faktów.

  • @wojciechzakrzewski5816
    @wojciechzakrzewski5816 2 місяці тому

    elektronika to półprzewodniki😂

  • @Chapucero_Helecho
    @Chapucero_Helecho 3 місяці тому

    17:43

  • @Chapucero_Helecho
    @Chapucero_Helecho 3 місяці тому

    17:43