Fatörzs ápolása - kórokozók, kártevők és abiotikus problémák ellen

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 лют 2025
  • A fa törzsének az ápolása egy olyan szűk keresztmetszete a növényvédelemnek, ahol egyszerre jön szóba a betegségek, kártevők és környezeti hatások elleni védekezés megoldásai. Ezek ellen a meszeléssel, faseb kezeléssel és a lemosópermetezéssel tudunk leghatékonyabban védekezni.
    00:00 - Bevezető
    00:42 - Kórokozók elleni védekezés
    02:20 - Kártevők elleni védekezés
    04:11 - Fagyléc
    05:13 - Farontó lepke
    05:53 - Szú bogár
    06:46 - Taplógombák
    07:10 - Ágrák
    08:05 - Pocok
    09:02 - Végszó

КОМЕНТАРІ • 12

  • @DesignPixelmaster
    @DesignPixelmaster 9 місяців тому

    szuper videó, sok jó infóval, köszönöm :)

  • @xsolejx
    @xsolejx Рік тому

    Hasznos. Jól összeszedett videó.

  • @miklosgabor5786
    @miklosgabor5786 Рік тому

    Koszi !

  • @andusia-aa
    @andusia-aa Рік тому +2

    Köszönöm a nagyon hasznos videót! Szeretném megkérdezni az arányt, mennyi oltott mészhez mennyi vizet ajánlott keverni? Nem szeretném megégetni sem a fát. A másik kérdésem meg az lenne, hogy ha megjelenik a taplógomba, akkor tényleg nem lehet már megmenteni a fát? Kivágtam a gombákat, lekezeltem rezes készítménnyel jó alaposan, két hónapja nem látok rajta újabbakat, de többen is azt mondták nekem, hogy azonnal vágjam ki a barackfámat, mert nem tudom megmenteni és megfertőzi majd a többit. Én viszont nem adnám fel ilyen könnyedén. Köszönöm szépen a választ!

    • @gardenroll
      @gardenroll  Рік тому +1

      Az arány a mésztejhez változó, mivel nem mindegy milyen meszet használunk, viszont az égetéstől nem kell félni, mert a törzsön keresztül nem éget, a seb pedig úgyis száradni fog, így ott mindegy, hogy a felületet égeti-e vagy sem. Sőt kimondottan jó a fertőtlenítés szempontjából.
      A taplógombás fa egyáltalán nem veszett ügy (hacsak nincs már kiszáradva teljesen a fa). Ezek a gombák a fa elhalt részein jelennek meg, így ha az elhalt részt kivágjuk és idővel a seb be tud zárni, akkor a fa meg van mentve. Én nem vágnám ki csak a tapló megjelenése miatt.

    • @andusia-aa
      @andusia-aa Рік тому

      @@gardenroll Köszönöm a megerősítést. Nincs elhalva a fa, sőt, nagyon is élni akar. Próbálom majd még mindenféle immunerősítővel (Em-bio, Amazon, Narancsolaj, Agro, stb.), védőnövényekkel (feketenadálytő, fokhagyma, csalán, stb.) is megtámogatni. A mészből mit javasolsz? Van valami neve (oltott mész?) vagy márkája, és hol érdemes venni? Vagy mindegy, csak oltott meszet kérjek gazdaboltban vagy festékboltban? Bocsi, nem vagyok még járatos ebben a témában.

    • @gardenroll
      @gardenroll  Рік тому

      @@andusia-aa Oltott mész teljesen jó. De igazából mindegy milyen mész. Én legutóbb azt használtam amit az építőiparban is használnak.

    • @kohlmaria
      @kohlmaria Рік тому

      @@gardenroll Szuper, köszönjük! Az építőipari oltott meszet milyen arányban keverted a vízbe? Köszi a klassz rövid tömör videót!

    • @gardenroll
      @gardenroll  Рік тому

      @@kohlmaria Köszönöm! 10 liter vízbe kb 1 kg meszet adok. De nem nagyon méregetem, mivel nem annyira fontos. Viszont ennél sűrűbbre ne keverjük. Inkább csak hígabbra, mivel így is szépen befedi.

  • @weesteve706
    @weesteve706 Рік тому +1

    Kedves Gardnroll! Szeretnék segítséget kérni tőled, van e tapasztalatod almafán fekete rákkal? Elfeketedett metszlap, törzs. Nem korompenész! Válaszod előre köszönöm!

    • @gardenroll
      @gardenroll  Рік тому +1

      Esetleg küldj fényképet a Facebook oldalomra. Így látatlanba nem tudok mit mondani.